De valsche doeken «a RADIOPROGRAMMA n MARKTEN 0 VRIJDAG 20 JANUARI De steunregeling Zaterdag 21 Jan. 1933 1 25e KATHOLIEKENDAG In het bisdom Haarlem, Tevreden koopers DE LEIPZIGER MESSE Grafmonument NEDERLAND EN ROEMENIË Wederzijds faciliteiten toegestaan De brand te Rotterdam HET REINE GOUDA! Nog drie brandwacht» gewond Beter kaal dan bevolkt Ongeveer UITVOER BLOEMBOLLEN Raad van Beroep ONTROUW PENNINGMEESTER ROOFOVERVAL TE ENSCHOT De daders gegrepen ÉRNSTIG AUTO-ONGELUK DE VARKENSCENTRALE Jhr. ir. H. Rappard overleden Verdere teeltbeperking gewenscht Ter voorkoming van misverstand DE KRAKATAU De eruptie» nemen toe GELDSCHIETERS WET Particuliere banken HET DRAMA TE DEN HAAG ONBEWAAKTE OVERWEG Order voor den Scheepsbouw Waarschuwing 35 DIEREN VERBRAND CRISIS-VARKENSWET Het aantal merken HEVIGE AUTOBOTSING BIJ LONNEKER Opdrachtgever der veiling bereid tot annuleeren st D gl PATER V. KRUITWAGEN O.F.M. t Wegens valschheid in geschrifte tien maanden geëischt een millioen gulden schade Zeventig-jarig bestaan der „Nationale” Raadslid in arrest Toestand der vrouw bevredigend ERNSTIGE AANRIJDING KARDINAAL v. RO&UM^ Df schilderijendiefstal te Blaricum v—- De Zomertijd Geen reiskosten-vergoeding meer - Etet^antal der merken, voor het gebied vau. noemden commissaris van Politie te wenden. De overstroomingen in Atjeh orat-alachtoffera vallen er buiten Schuldige zit te Bruztel Auto door trein gegrepen en vernield Boerderjjbrand te Koudum Wielrijder doodgereden, een ander gewond Vier gewonden elk der gewestelijke organisaties beschikbaar. 01 d. W, =a» J 1 i VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS bidden: dagelijksch Te Zeist is, 69 jaren oud, plotseling overleden jhr. ir. H. Rappard, oud-dlrecteur van de Rijks werven te Den Helder. De directie van de Trust- en Administratie Maatschappij, straat 34, 's-Gravenhage. deelt ons mede, verschillende personen te ’s-Gravenhage De 25ste Diocesane Katholiekendag in het bisdom Haarlem zal te Delft gehouden «orden op Zondag 21 Mei. KÖNIGWUSTERHAUSEN. 1635 M.: 1.30 Gramofoonmuzlek. 3.50 Concert uit Ham burg, 6 55 Conrad Hans speelt piano, 8.35 Gevarieerd programma. ,ter aan diens zoon ^waarvoor hij geen Intusschen is reeds komen vast te staan, aoo besloot. Dr. Baart de la Faille zijn mededeelln- gen, dat absoluut echt waren de drie teeke- ningen door James Ensor, het schilderij door Le Fauconnier, getiteld „Naakte vrouw met spiegel”, de drie schilderijen door Mane Katz een schilderij van Menkes, het schilderij door Léon Zak. de schilderijen door Vlaminck, ge titeld „De Weg" en ..Stilleven" en het schilderij door Constantin Meunier. c J V Mijn opdrachtgever, Dr. L. J. te Brussel, heeft naar aanleiding van het artikel in „Comoedia" op 17 November LL zich bereid verklaard, de geheels veiling te annuleeren. Dat beteekent dat hü alle schilderijen, zonder één uitzondering, en bloc wil terugnemen. Ik heb dat aan de voornaamste koopers medegedeeld, maar bet annuleeren is onuitvoerbaar gebleken omdat tal van koopers weigerden, de schilderijen vrij te geven; de een op grond dat hij het door hem gekochte schilderij voor echt houdt, een tweede omdat, echt of valsch, hij het schilderij zoo goedkoop verkregen heeft, dat hü het wenscht te behouden voor wat het is en een derde wel enkele schilderijen wil teruggeven, maar andere wil behouden. hl te H ct 11 m t t 1 1 1 goedge- evan- een lag. e HAMBURG, 172 M.: 1.30 Gramofoonmu zlek. S 50 Concert door het Nora-orkest on der leiding van Adolf Zeck er. 6.50 Cabaret- programma gramofoonplaten10 50 Dans muziek. Het nablusschingswerk van den brand aan den Middensteiger te Rotterdam heeft Donder dag nog den geheelen ochtend en den geheelen middag geduurd. Donderdagmorgen omstreeks half acht zijn hierbij drie brandwachts door een zolder gezakt, waarbij een van hen kneuzingen aan den rug bekwam, zocdat hij naar het zie kenhuis aan den Coolslngel moest worden ver voerd. De totale schade, die tengevolge van dezen enormen brand is ontstaan, wordt op een mil lioen gulden geraamd. De firma Kramer en Röder is verzekerd voor 300.000.de tabak van de firma Koch en Co., die verloren ging, is verzekerd vaar 200.000.—. Bij deze bedragen komt nog de schade, welke ontstond door het verloren gaan van twee pakhuizen en een gedeelte van een derde gebouw en de schade, die door vuur en water is aangericht aan een zeer groot aantal pakhuizen, winkels en woonhuizen, die in het blok, waar de brand gewoed heeft, liggen De totale schade kan dus zeker op een millioen gulden geraamd worden. Teen ag. schuldbekentenis len, waarop inderdaad de H. voorkwam, doch deze Woensdagavond had in de Warmoezlerstraat te Rotterdam een uitzetting wegens huurscnuld plaats. Eenige honderdtallen communisten en aanverwante elementen poogden daarbij onrust te verwekken. Dit gelukte dermate, dat de poli tie moest ingrijpen. Het communistisch ge meenteraadslid R. is daarbij gearresteerd en op het bureau Meermanstraat achter slot gezet. KALUNDBORG, 1163 M.: 1130 Strijkor kest van „Wlvex" onder leiding van A. Ben- dix. 1.50 Gramofoonmuzlek, 3.50 Omroep orkest onder leiding van Emil Reesen, 10 35 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M.3 35 Populair concert onder leiding van Joseph Snaga. 5.50 viool en piano, door Dlez Wjjsmann en Richard Laugs, 730 Operette „Die schóne Rlsette". muziek van Leo Pali. 1030 uit de Staats- opera Weldadlgheldsvoorstelllng. Donderdagavond te ruim zes uur heeft op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht nabij de tunnel een ernstig auto-ongeval plaats gehad dat een twintig-jarigen wielrijder het leven heeft gekost. Op dat moment waren de spoorboomen ge sloten en stond aan de zijde van de stad onder de vele wachtende auto's een zeswielige met steenen geladen vrachtauto, met tractor, zoo- Naar we vernemen is de toestand van de bü het drama in de Kranestraat te 's Gravenhage in den nacht van Dinsdag op Woensdag gewond; vrouw, de 33-jarige R. G., thans redelijk wel. Het stoffelijk overschot van haar Woensdag avond aan de bekomen verwondingen overleden echtgenoot, den 43-jarigen fotograaf H. B„ is vrijgegeven. In een circulaire aan de Burgemeesters en •Wethouders der verschillende gemeenten, heeft de Minister van Btnnenlandsche Zaken onder de aandacht van het college gebracht, dat arbei ders, die werkloos geworden zjjn tengevolge van de vorst, niet krachtens de steunregeling mo gen worden gesteund, vermits deze arbeiders niet werkloos geworden zijn tengevolge van de «risis. Gistermorgen is te Leeuwarden de 50-jarige oourantenbezorger d. 8. door een auto, be stuurd door den heer T. uit Goutum (Fr.), bii het oversteken van den Gronlngschen straat weg aangereden. De ongelukkige bekwam een ;rm- en beenbreuk benevens een zware hoofd wonde en is per brancard naar het Stadszie kenhuis overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Benoemd zijn, voor den tijd van twee jaar, In den Raad van Beroep, bedoeld in art. 6 van het K. B. van 28 December 1932, tot regeling van den uitvoer van bloembollentot voorzit ter, tevens lid. Ernst H. Krelage te Haarlem; tol plaatsvervangend voorzitter, tevens pl.verv. Ud, Th. M H. van Waveren te Bennebroek; tot leden: prof. dr. E. van Slogteren te Llsse, ’"W. H. Jonkheer'te Hlllegom, J. van Leeuwen te Sassenheim, A. C. van der Schoot Jr. te Hil- legom, J. M. van TU te Llsse, K. Velthuys te Hlllegom; tot pl.verv. leden dr. J. J. Beyer te Llsse, H. J. Arentsjiorst te Sassenheim, Ant. Bergman te Sassenheim, Th. W. Hoog te Haar lem, W. A. Philippo te Hlllegom, L. van Til Lz. te Hlllegom. Aan dezen Raad van Beroep wordt toege voegd ais secretaris: H. J. Voors, Leldschevaart 8, te Haarlem. In het St. Jans-Gastftuls te Weert overleed Woensdag, 62 jaren oud, de zeereerw. pater fr. Vlctorianus Kruitwagen O. F. M., düd-mis sionaris in China, algemeen procurator van de Missiën der Minderbroeders. De overledene was in het 38e jaar van zijn kloosterleven en het 31e van zijn H. Priesterschap! Pater Vlctorianus. geboortig uit Rotterdam, VertrdB in October 1902, ruim een half Jaar na kijn H. Priesterwijding, naar de Missie in Shan si (China), waar hij twintig Jaar werkzaam is geweest, en veel tot stand heeft gebracht. Na zijn terugkeer hier te lande werd hij benoemd tot Algemeen Procurator der Missiën. Uit zijn lezingen over China en zijn optreden op de Mlssie-tentoonstelllngen zullen velen zich on getwijfeld den welgemoeden missionaris her inneren, die nog met hart en ziel aan zijn Chi neesjes hing. De Metten zullen gezongen worden heden- - avond om half zeven. Zaterdag om 9 uur ge zongen Lauden, waarna plechtige Uitvaart en Begrafenis op het Kloosterkerkhof te Weert. De heer J. Pieters Jr. te Laren, heeft een schrijven ontvangen van de familie van den schilder Z„ die, zooals men weet, een 40-cal schilderijen van wijlen Evert Pieters uit de vi.la „Aze lek kan” te Blaricum ontvreemdde, dat hij thans beschikt over de resteerende 700.— om de verkochte doeken terug te koopen. De familie Pieters heeft hierop geantwoord, dat het haar alleen te doen is om de schil derijen terug te krijgen en dat zij, geschiedt zulks, genegen is een verzoek tot de justitie te richten om de zaak niet verder te vervolgen. I’s een zeswielige met jto, met tractor, zoo veel mogelijk rechts van den weg. vlak tegen het aldaar geplaatste ijzeren hekwerk. Een wielrijder, komend van de stad en rijdend In de richting Zuilen probeerde nog in de nauwe ruimte tusschen den vrachtauto en bet hek te komen, hetgeen hem gelukte. Hij werd direct gevolgd door een anderen wielrijder, die echter niet meer geheel rechte kon komen en daarom na afgestapt te zijn, in schuinen stand tegen het hek kwam te staan. Toen de spoorboomen opengingen blevpn de fietsers, die heel vooraan bij het paaltje stol den nog staan, terwijl de twee hierboven ge noemde wielrijders direct doorreden. Inmiddels was ook de vrachtauto in bewe ging gekomen. Deze reed tegen den achterste van de twee laatstgenoemde wielrijders op, die tengevolge daarvan kwam te vallen. Deze wielrijder, de achttienjarige G. 8. uit Zuilen, liep eenige verwondingen aan zijn bee- nen op. Doordat zijn fiets door den vrachtauto vooruitgeschoven werd kwam de voor 8. uit gaande wielrijder te vallen met het noodlottig gevolg dat een der wielen van dén zwaren vrachtauto over hem heen ging. Hl) was de twlntlg-Jarlg H. J. V., uit Utrecht, die bij aankomst in de Rüksklinleken, waar heen hij onmlddellijk getransporteerd was, reeds overleden bleek te zijn. De politie maakte proces-verbaal op. Naar verluidt treft den chauffeur geen schuld. Dit ernstig ongeval verwekte op dezen druk ken verkeersweg groote consternatie. Wij ontvingen een keurig uitgevoerd geschrift je. getiteld „Waar drie eeuwen elkander ont moeten", een uitgave van de Nationale Levens verzekering Bank, die op 17 Januari den zeven- tlgsten verjaardag barer oprichting herdacht. De brochure is uitgevoerd door de Nederland sche Rotogravure-Maatschappi) te Leiden naar ontwerpen van haren artistieken medewerker van Stein. Met verwijzing naar zijn bekendmaking, ge daan in het Alg. Politieblad van 1 December 1932 brengt de commissaris van Foiltie te Lelden ter algemeene kennis, dat de daarin genoemde A. J. Ranzerhofer, geboren te Weenen 14 Maart 1881. wonende te Wiener Neustadt, na in het begin van deze maand door de politie te ’s-Gravenhage te zijn uitgeleid, voortgaat, relaties met Neder landsche firma’s te zoeken. Thans noodigt hij reflectanten uit, naar Weenen te komen, daar t hem als z.g. herstellenden zieke ónmogelijk is de reis naar Holland te maken. Alvorens met Ransenhofer In relatie te treden, wordt belang hebbenden In overweging gegeven, zich tot ge- Gouda is een zindelijke stad; zij dient velen gemeenten ten voorbeeld gesteld. D? schoolarts toch heeft de aandacht van B. en W. gevestigd op het gemis gevoeld bij de bestrijding van het hoofdonreln van een tuchtmaatregel, welke deze bestrijding effectiever zou kunnen doen zijn en B. "en W. hebben niet geaarze’d den raad voor te stelleg te besluiten tot vast stelling van de volgende verordening. Zij, op wie de verplichting, bedoeld in artikel I der Leerplichtwet rust, zijn gehouden zorg te dragen, dat kinderen, ten aanzien waarvan zich die verplichting uitstrekt, na daartoe etrekken- de aanschrijving van B. en W.. niet anders dan met kaal geschoren of kaal geknipt hoofd een school bezoeken. Ten slotte zij vermeld, dat overtreding van deze verordening wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste vijf-en-twlntlg gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. 8ERANG, 19 Jan. (Aneta) Nadat gisteren erupties van den Krakatau hadden plaats ge vonden met tusschenpoozen van 1 tot 5 minu ten, vinden thans ononderbroken erupties plaats tot een hoogte van 1000 tot 1500 meter. Th, 1932 was voor de buiteulandsche bezoekers van .Leipziger Messe de gelegenheid openge steld. tesiltutje te verkrijgen van de reiskosten, Indien de dodr hen gedane inkoopen minstens het honderdvoud daarvan bedroegen. De raad van beheer van het Lelpzlger Mess- amt heeft in een op 29 December JJ. gehouden vergadering besloten, de relskosten-vergoedina niet voort te zetten. Voor koopers uit Europa treedt dit besluit terstond in werking, vpor cverzeesche bezoekers eerst na afloop van de in Maart van dit jaar te houden voorjaarsbeufs. Na Ar tevens wordt medegedeeld, zullen in het vervolg de werkzaamheden van het te Londen gevestigde kantoor van het Lelpzlger Messann niet slechts Groot-Brittannië, maar het geheele Britsche imperium omvatten. Een der direc teuren van het Lelpzlger Messamt. de heer dr. A. Braue^ heeft de leiding aldaar in handen genomen. De Minister van Btnnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van de Gedeputeerde Sta ten ter kennis van de Gemeentebesturen ge bracht een schrijven, waarin de aandacht erop gevestigd wordt, dat Ingevolge artikel 15 der Geldschleterswet bij gemeentelijke verordenin gen op verschillend^ in dat wetsartikel ge noemde punten, voorschriften worden vastge- stcld ten aanzien van particuliere geldschieters- banken. De Minister voornoemd vestigt de aan dacht op dit wetsvoorschrift, onder de bemer king. dat het aanbeveling verdient, dat in ge meenten, waar aanvragen om toelating als par ticuliere geldschietersbank zijn te verwachten, spoedig eene verordening als bovenbedoeld in het leven wordt gezoepen. De wet opent uit drukkelijk de mogelijkheid in artikel 59. 2de bd. De Minister merkt bij zijn vorenbedoeld ver- goek op, dat de Neder!. Vereenlging voor Volks- eredietwezen en Woekerbestrijding een model van eene verordening, als bovenbedoeld, heeft ontworpen en dat een zoodanig model op aan vrage is te verkrijgen bij den secretaris dier vereenlging te Amsterdam, Van Eeghenstr. 12. Aan de Scheepswerf Gebroeders Pot te Bolnes is dezer dagen opdracht gegeven voor den bouw en levering van een rlvlermotortankschip met hrmfdafmetingen67.50 X 8.20 x 2.70 M. Het vaartuig krijgt een draagvermogen van eju 800 ton. terwijl het zal worden uitgerust met een 400 PJC. Storkmotor. Het schip la voor rekening van Phs. van Ommeren! Scheepvaart bedrijf te Rotterdam. LANGENBERG, 472 M.: 1330 Concert on der leiding van Wolf, 4.30 Vesperconcert door de Mannenzangvereeniglng „Union” onder leiding van Ernst Hansen. 730 „Wel- dadlgheldsconcert”. 1130 Gramofoonmu- ziek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht bericht, dat Ingevolge een tusschen Nederland en Roemenië getroffen accooro voortaan de wederzljdsche legaliseering van cer tificaten van oorsprong ten geleide van koop waren, door de betrokken consulaire ambte naren kosteloos zal geschieden. De getroffen regeling is 4 Januari jl in wer king getreden. Och ja.... we weten wel zoowat van de evangeliën. In »leur hoeren we des Zondags flarden over onze hoofden waaien, zonder ons in den zin te verdiepen. En tochals ge eens even in de Nederlandsche keurde vertaling van de vier geliën leest, zal u veel zijn als openbaring voor dezen onzen Zoo eenvoudig en beslist, zoo op den man af aangevend wat we moeten laten, wat we moeten doen. Als de eerste evangelist Mattheus het ge boorteverhaal gegeven heeft, vertelt hij onmiddellijk van Jezus" eerste op- N. V. Zuid-HoUandsche Rijn dat en Amsterdam haar N. V. verwarren met t Trust- kantoor voor Belegging en Administratie te •s-Gravenhage, wier directeur I. L. in het Huis van Bewaring is ingesloten. Daarbij komt, dat de initialen van den directeur der N. V. Zuid Holl. Trust- en Administratie Mij., den heer I. Looy. dezelfde zijn als die van den ge arresteerden 1. L. Ter vermijding van verdere misverstanden voldoen wij gaarne aan het verzoek van den heer Looy om hierop de, aandacht te vestigen. AMSTERDAM, Vischmarkt Aangevoerd door 1 motorbotter. benevens conslgnatiezendlngen. Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal, De Ruy- terkade. Amsterdam. Besomming: t 333.15. Handschel per kist 14. kleine schol 14. kabel jauw per stuk 1 402 10. groote tongen per Kg. 1.351.40, middel tonden per Kg. 130las, kleine tongen per Kg. 0.90. Uit de hand verkocht op het bul ten terrein- Bot per pond 0J50.18. Harder bokking per l» stuks 2—4, wijting 4.304.90 ALKMAAR. 30 Jen. Kaasmarkt. Aan voer M stapels, wegende 64.000 K.G. 43 st. fabr. kl. f 2». 5 st. fabr. comm. f 24.50, 3 st. fabr. mldd. f 29c-» 1 st. boerenkaas kl. t 25.Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Jan. Aange voerd 38000 Kg. roode kool 0.90—330. idem door schot 0.80—2?70. 45000 Kg. gele kool 0A0—LJW 28000 Kg Deensche witte kool 0.60—080. IW" Kg uien: gele uien 2.40—3.20. grove uien 2—3AW gele drielingen 2.702.80. NOORD-SCHARWOUDK. 30 Jan. werden 12500 Kg. uien: drielingen 3—3.10. ui™ 2.80330, grove uien 3.703.80, 1000 Kg. 1.70, 35500 Kg. roode kool 150—3.10. idem door schot 1.10—330, 36600 K- Deensche witte 0.600.70, idem doorschot 0.60, 12400 Kg. IgJ kool 1.101AO. idem /doorschot 0.80130. gedraald 8600 Kg. Dteneche witte en 400 as gele kool. TMiW i BOVENKAR6PEL. (Station). 19 Jan. „De VtïT bouw” Aardappelen: Aan voer 18 dmj- Elgenh. 0.49: uien 14 baal, groote gele 1 Drielingen 1.06; le bloemkool f 4—13-10. la™^ f 1.50—5.60. idem Se f 0.80—1.60 per 100 6345 stuks Sprultkool f 1.60, 4 zak. I HOOGKARSPKL. 18 Jan. 1933 Marktvareenr ging ,De Eendracht" Bloemkool 1«J^, j f 760-11 10. idem 3e soort f 4.60—6. idem soort f 0.75—180. 'i Ter uitvoering van art. 15 lid 1 der Crisls- Varkenswet voor het tijdvak van 1 October 1932 r - ^—4 tot en met >1 Maart 1933 la het totaal aantal breng neooenaen m u>owcs...6 -- HILVERSUM, 1875 M.: 8— VARA Gra mofoonmuzlek, 10.VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven met medewerking van Janny van Oogen. voordracht, het Vara-klein -orkest onder Jeldlng van Paul Du chant en het Vara-tooneel onder leiding van Willem van Capellen. 12.de Notekra- kers onder leiding van Daaf Wlné, 2. Verzorging zender, 2.15 Gramofoonmuzlek. 2.45 Toespraak voor de Intern. Soc. Anti- oorlogs Liga, tak Nederland door W. A. Wolff: „Vrije vredesstrijd”, 3.Het Vara- balalalka-Órkest onder leiding van Iwan Powarjef. 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.45 De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, met zang van Esther Phlllpse, 4.30 Onthouders-radlo-comlté Mevr. Hermlen v. d. Hélden r „Waarom kinderen op voed en?” 4 45 Muzikaal allerlei, met medewerking van Willem Drukker viool. Joop Carlqulst. hawalln-banjo-guitaar en Éfugen Charmon. zang en accordeon. 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong. 6.30 Betuwsch half uurtje. 7.Uitzending voor het platteland. 7.30 Uitzending voor dei| Alg, Ned. Bond van Arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbe werklngs bed rijf met medewer king van Vara-tooneel orgel Johan Jong. 8...Dorpsbarbier”. 8.15 revue ..Hup «Hol land” onder leiding van M. Hamel. 9.30 Toespraak door A. de Vries, 9.40 Persbe richten van het Persbureau Vaz Dlas. 9.50 laatste deel ..Hup Holland”. 10.05 Varia. 10.10 Kaleidocoop met medewerking van het Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot en. BRUSSEL. 509 M.: 1330 Concert door t klein-orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 7.05 Gramofoonmuzlek (Waalsche muziek). 8.20 Concert door het Radlo-orkest onder leiding van Kareis Wal- I pot. 11.20 Concert door het Max Alexys i| orkest. KOETA RADJA, 19 Jan. (Aneta.) Te Lbo Soekon zijn totaal zeven menschen verdronken. Volgens geruchten zijn te Blangmangat vfjf kinderen verdronken. De verbinding is echter verbroken, waardoor geen bevestiging is te ver krijgen. De militaire commandant van Atjeh, kolonel Behrens, en de kapitein der genie, de Quant, zijn naar de plaats der overstroomlng ver trokken. autobus van de firma K< welke een dertigtal textielarbeiders uit Almelo vervoerde voor een excursie naar de Hoogere Textielschool te Enschede. Doordat de heer O krachtig remde slipte zijn wagen tengevolge van de gladheid van den weg en botste In volle vaart tegen den reiswagen. De autobestuurder vloog tengevolge van den schok door de voorruit en bekwam een zeer ernstige hoofdwonde benevens andere bloeden de verwondingen. Zijn echtgenoote liep een dubbele beenfrac- tuur op en de baby brak een beentje. Een der Inzittenden van de autobus, werd licht gewond. De slachtoffers werden near een ziekenhuis te Enschede vervoerd. De toestand van ir. G., die bulten kennis is. Is hoogst ernstig. De luxe-auto werd totaal vernield, terwijl de bus ernstig is beschadigd. Ik voor mij persoonlijk, zoo zelde de heer de la Faille, zou dolgraag willen, dat die Fransche meesters, die zich benadeeld voelen, een actie instellen tegen den beer Chanterou te Brussel, wiens adres bekend is en die vol gens interviews .met correspondenten van dag bladen zelf verklaard heeft dat hij schilderijen (waarvan er op de veiling bij Mak aanwezig zijn geweest), vervalscht heeft. Donderdagmorgen te circa halftien werd ;p den onbe-waakten overweg in den Rijksweg RaalteNijverdal de auto van den hande’s- relzlger Valk uit Den Haag, door den personen trein ZwolleAlmelo gegrepen en zoo goed als geheel vernield. De heer Valk werd in bewus- teloozen toestand opgenomen en is na voor- looptg door een arts uit Nijverdal te zijn be handeld, naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd. De politie uit Raalte, die spoedig ter plaatse was, stelt een onderzoek in. Het uitzicht op den overweg is vo’doende, doch werd dien morgen door een dichten mist belemmerd. Naar het ..Handelsblad" meldt is hedennacht te Koudum de boerderij, bewoond door H. V. d. Meer en toebehoorende aan O. Miedema te Btr- daard afgebrand. In nachtgewaad moest het gezin het brandende perceel ontvluchten, 34 stuks vee en 1 paard verbrandden. Verzekering ukT de richting Hengelo een dekt de schade. Naar aanleiding van de mededeellngen, welke de te Parijs wonende schilder Adriaan Lubbers met betrekking tot de onlangs bij de firma A. Mak te Amsterdam gehouden veiling van mo derne Fransche schilderijen waarvan, naar bekend is geworden, een aantal schilderijen valsch waren hebben wij een onderhoud ge had met Dr. J. Baart de la Faille, eigenaar van genoemde firma. Hoe is het te rijmen, zoo zelde de heer de Ia Faille. dat de verklaring van den heer Lubbers, dat hij op een dér kijkdagen In October dadelijk het vermoeden heeft gekregen, dat verschillende werken niet echt waren, juist is geweest, terwijl dezelfde heer korten tijd na de veiling in het bijzijn van getuigen, die ik met name'vou kunnen noemen, heeft medegedeeld dat hij' het jammer vond, dat hij niet op de veiling aanwezig geweest was, omdat, gezien de lage prijzen, die daar gemaakt zijn, hij daar zelf een aantal schilderijen had willen koopen om deze met belangrijk grooter winst te Parijs van de hand te doen? Hetzelfde heeft hij den kunsthandelaar verweten. In wiens tegenwoor digheid dit gesprek plaats vond. Voorts heb ik aldus de heer De Ia Faille wel degelijk den Parjjschen kunsthandel catalogi van de veiling toegezonden, hetgeen blijken kan uit het feit dat de firma Bernheim Jeune, afgaande op een reproductie in den catalogus, een schil derij in die veiling heeft aangekocht. Wel geef ik toe dat ik niet alle kunsthandelaren te Parijs vermoedelijk zijn er meer dan drie honderd catalogi toegezonden heb; zoo ook niet aan Madame Zac. Verder vraag ik mij af. hoe het mogelijk is dat de Fransche kunstschilder Yves Allx, toen de heer Lubbers hem den catalogus toonde, direct kon verklaren, dat de daarin aan- gekondlgde werken ..Coin de Paris" enz., nooit door hem geschilderd waren. Ik vraag mij dit af omdat, daar de schilderijen hem onbekend zijn en niet in den catalogus staan gereprodu ceerd, deze valschheldsverklaring dus uitslui tend op den titel berust. Hetzelfde geldt voor het oordeel van den Parüschen schilder Othon Friesz, wiens schilderij evenmin in den cata logus stond afgebeeld en die dus ook slechts naar een titel zijn oordeel geveld heeft. Dit heeft betrekking op het schilderij „Gezicht op St. Cloud", terwijl hij tevens verklaarde dat hü ongeveer dertig jaar geleden wel eenige studies van dit onderwerp heeft gemaakt. Naar wy vernemen heeft met voorkennis van het Hoogwaardigst Nederlandsch Episcopaat het Uitvoerend Comité, dat In 1929 de leiding had b{j de huldiging van Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum. ter gelegenheid van Diens Gouden Priesterfeest, zich thans op vereerend verzoek wederom bereid verklaard, het initiatief te nemen tot stichting van een waardig graf monument als dankbare hulde van Katholiek Nederland aan de nagedachtenis van zijn groeten Kardinaal. DAVENTRY. 1554 M.: 1.30 Concert door het Commodore Gr and-orkest onder leiding van Joseph Muscant. 2.30 Concert van Spaansche muziek. 5.05 Orgelconcert door. Harold Ramsey, 760 Concert onder leiding van Dallmalne, 1135 Dansmuziek PARIJS (Eltfel), 1448 M.: 780 Tooneel- stuk „Blanchette”. PARIJS (R.j. 1725 M.: 8.06 Gramofoon- muzlek. 1330 Populair concert, 10.20 Gra- mofoonmuzlek MILAAN. 331 M.: 430 Dansmuziek, 630 Gramofoonmuzlek. 8.05 Gevarieerd pro gramma, 930 Gevarieerd programma. ROME. 441 M.: 460 Orkestconcert. 830 Uitzending uit een theater. WEENEN. 517 M.: 435 Concert door het Otto ROmlsch orkest. 10.06 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M.: 6 20 Populair con cert. 730 Populair concert door bet om roeporkest onder leiding van St. Nawrot. 930 Plano, 1036 Dansmuziek. BEROMnNSTER, 460 M.: 7.05 ..De Melo- dy-Starszingen. 930 Gramofoonmuzlek De Nederlandsche Varkenscentrale te ’s Gra venhage heeft thans gepubliceerd de uitkom sten van de in 1932 plaats gevonden hebbende Inventarisatie van nagenoeg alle in Nederland aanwezige varkens. De Centrale komt tot h<*t eindresultaat dat het werkelijke aantal varkens in September 1932 iets, hoewel zeer weinig, kleiner is geweest dan in September 1930 (2.600.000 tegen 2.622.000). In hare circulaire dringt de Centrale aan op verdere teeltbeperking. De Nederlandsche Tulnbouwraad heeft be sloten geen stappen te doen naar aanleiding van door den heer Chr. v. d. Heuvel e.a. bij de Tweede Kamer ingediende voorstellen nopens afschaffing van den zomertijd. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag d? behandeling voortgezet van de zaak tegen den gewezen penningmeester van den Uiteinde- en Middenpolder te Ter Aar W. de B„ die terecht heeft gestaan wegens v^’schheid in geschrifte en verduistering van een bedrag van 1400. Bij de eerste behandeling was door den ver dachte beweerd dat hü dit bedrag had gesteld In handen van den soon van den voorzitter van genoemden polder, H. Deze werd thans door de rechtbank als ge tuige gehoord en ontkende dit bedrag recht streeks of door tusschenkomst van derden van de B. te hebben ontvangen. Ook werd gehoord de polltle-deskundlge J. Waltman, die verklaarde, dat een op een recu voorkomende hAndteekenlng die van den voor zitter H. was. Het O. M., waargenomen door mr. van Asch van Wück, requisitoir nemend, zelde dat ver dachte toen deze voelde dat de onregelmatig heden aan het licht zouden komen, hem was komen mededeelen dat de voorzitter van den polder besloten had een onderzoek naar de kasgelden in te stellen en dat hü (verdachte) op verzoek van den vooi 1400 had ter hand gegjl enkel bewüs had. Later is hü mei voor den dag gelte handteekenlng van heeft pertinent verklaard, dat hü deze gesteld had op het onderstuk van een requ en er de daarboven gestelde schuldbekentenis niet stond toen hü de handteekenlng stelde. De politie-deskundige "Waltman thans ter te rechtzitting gehoord, verklaarde dat de hand teekenlng van H. Inderdaad door dezen op het re?u is geplaatst, doch uit alles blükt, dat ver dachte later, toen hü in de knoei zat, er de schuldbekentenis boven ete’de. Vast is komen te staan dat de 1400 ver dwenen zün. Mocht de rechtbank de verduistering niet be wezen achten, dan blüft nog oyfjg de verval- schtng en het gebruik maken van het ver- valsehte stuk als zünde echt en onvervalscht. Om deze redenen requlreerde spr. tegen ver dachte tien maanden gevangenisstraf. Vonnis 2 Februari as. wordt ah, volgt vastgesteld: Groningen 74.000; Friesland 91.000; Drente 192.000; Overüsel 22/000: Gelderland 371.000; Utrecht 118 500; Noord-Holland 850.000; Zuld-Holland 191 000; Zeeland 45.000; Noord-Brabant 270.000 en Lim burg 138.000. Gistermorgen te kwart voor acht, toen de 48- jarige juffrouw Plgge uit de kerk kwam, ston den voor haar winkel In sigaren en aanver wante artikelen, die tegenover de kerk gelegen Is, twee mannrfi. Nadat de juffrouw den winkel was binnengegaan, stapten ook de be.de mannen binnen en eenvvroeg om sigaretten. Terwijl de vrouw zich omdraalde, teneinde het verlangde te geven, hield de ander haar plotseling een revolver voor en schreeuwde ,Je geld of je le ven!" Hü greep de vrouw bü de keel en duwde hay onder de toonbank. De ander trachtte daarop de geldlade uit de toonbank te trekken, hetgeen niet onmlddellijk gelukte, waarna de tweede de la stukbrak en beiden op de flets met den buit, groot 13 14 gulden, er vandoor gin gen. De vrouw, van den schrik bekomen, liep den winkel uit en schreeuwde de mannen achterna. Juist op dat oogenblik verlieten nog meerdere menschen de kerk en dezen begonnen een ach tervolging. Ook de veldwachter nam hieraan deel. De beide mannen vluchtten in de richting O-sterwük. Zü kwamen bü de bocht in den Bosscheweg met hun fietsen te vallen en de achtervolgers waren hun op dat moment aoo dicht op de hielen, dat zü niet meer op de {iets konden komen. Zü vluchtten daarom bet land in, waar zü terecht kwamen op het erf van de weduwe E. Hier trok een van de mannen een revolver en loste drie schoten op zün achter volgers, waaronder zich ook de jachtopziener van Nunen bevond. Deze schoot terug en raakte dengeen. die geschoten had, in bet hoofd. Tege lijkertijd kwamen de andere achtervolgers, die om het erf waren geloopen. op de belde man nen af en wisten ze te pakken. Het bleek dat men een goede vangat gedaan had. De persoon, die in het hoofd U geschoten, is de 40-jarige W. A. K. Hü is eenlgen tijd geleden uit het Psychopathenasyl te Woensel bü Eindhoven, ontsnapt en stond gesignaleerd als zeer gevaar- lijk. De andere persoon is de 32-jarige G. J. R- De gewonde is overgebracht naar het hospitaal van de gevangenis te Breda, waar operatief moest worden Ingegrepen. Ook de andere man is achter slot en grendel gezet. Donderdagmiddag om Wulm twee uur heeft op den Hengeloschen weg onder de gemeente Lonneker een hevige botsing plaats gevonden tusschen een luxe-auto en een autobus, waar bij vier personen werden gewond. Toen Ir. O. uit Driene met zün auto, waarin eveneens zün echtgenoote en een baby van enkele maanden waren gezeten, ter hoogte van den hulppost een paard en wagen passee- ren, naderde i_L HUIZEN. 296 M.: 8.KRO Gramofoon muzlek. 10.— idem, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln, 12. Politieberichten, 13.15 KRO-orkest onder leiding van Plet Lustenhouwer. 1.45 Rust poos voor het verzorgen van den zender. 8.— Halfuurtje voor de rypere jeugd, 380 Klnderuurtje. 4.Gramofoonmuzlek, 5.15 „Dammen", door Paul Goes. 5.30 KRO-or kest onder leiding van Marinus van ”t Woud, 630 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart, 6.40 Vervolg concert. 7.10 Katholieke Radio Volksuniversiteit: „Let teren" door Dr. Balk. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje R. K. F„ 8.KRO-Boye onder leiding van Plet Lustenhouwer, 8.46 „Het diner" door het KRO-klelntooneel. 9.K) Vaz Dlas. 9.30 KRO-Boya. 9.45 Mlcrofoon- vertelsel. 10.— KRO-klelntooneel. 1030 K. R.O.-Boya, 11.Gramofoonmuzlek. treden als leeraar en vat Diens leer in korte woorden samen. Dit begint onmiddellijk met de zaligspreking van de armen van geest, de zacht- moedigen, de hongerigen, de barm- hartigen, de zuiveren van harte, de vredestichters, de vervolgden, en dan leeren we hoe we moeten bidden. Niet kwezelachtig, maar, in eenvoud en vertrouwen. ,Kn als gif bidt, weest dan niet gelijk de huichelaars, want gaarne staan zij te bidden in de synagogen en op de hoeken der straten, om door de menschen gezien te worden. Voor waar, Ik zeg u, zij hebben hun loon reeds. Doch gif, als gij bidt, ga in uw binnenkamer en doe uw deur toe en bid uwen Vader die in "t verborgen is: en uw Vader, die in 't verborgen ziet, zal het u vergelden.’’ ,^ls gif bidt, brabbelt dan niet zooals de heidenen; want zij meenen, dat zij om hun veel praten zullen verhoord worden. Weest dus niet ge lijk zij, want uw Vader weet wat gij noodig hebt, vóórdat gif het Hem ge vraagd hebt.” ..Alzoo dan moet gif biddenOn ze Vader, die in de hemelen zijt; ge- heiligd zij uw Naam, Uw rijk kome; Uw wil geschiede ook op aarde als in den hemel; geef ons heden ons dage- lijksch brood, en vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven aan onze schuldenaren; en leid ons niet in bekoring maar verlos ons van den kwade" „Want indien gij aan de men schen hun misstappen vergeeft, zal uw Hemelsche Vader ook u vergeven; maar indien gij niet aan de men schen vergeeft, zal uw Vader ook uwe misstappen niet vergeven.” Overdenken we dit. En lezen we nog aandachtig deze woorden; „Weest dus niet bekommerd voor den dag van morgen; want de dag van morgen zal zijn eigen kommer hebben; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen last" Aldus Mattheus- Daarom leerde Jezus ons „Geef ons heden ons brood."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15