D N< ■F De valsche doeken Weer al te mooi! RADIO-PROGRAMAL V N I Vol VRIJDAG 20 JANUARI Zaterdag 21 Jan. 1933 Voor oiue dagen De steunregeling 1 5 Tevreden koopers 5 5 5 5 3 DE VARKENSCENTRALE 4 Verdere teeltbeperking gewenscht 4 3 3 1 3 3 GELDSCHIETERSWET 3 Particuliere banken 4 De brand te Rotterdam Nog drie brandwacht* gewond CRISIS-VARKENSWET ONTROUW PENNINGMEESTER ROOFOVERVAL TE ENSCHOT Het aantal merken De daders gegrepen ERNSTIG AUTO-ONGELUK Jhr. ir. H. Rappard overleden KARDINAAL ROSSUM ONBEWAAKTE OVERWEG Grafmonument 35 DIEREN VERBRAND DE KRAKATAU BRAND TE HAARLEM De schilderijendiefstal te Blaricum Schoenwinkel geheel uitgebrand HET DRAMA TE DEN HAAG UITVOER BLOEMBOLLEN WAARSCHUWING S. F Raad van Beroep Vier gewonden m PATER V. KRUITWAGEN O.F.M. t Wielryder doodgereden, een ander gewond Ongeveer een millioen gulden schade HEVIGE AUTOBOTSING BIJ LONNEKER Opdrachtgever der veiling bereid tot annuleeren K DEI Zeventig-jarig bestaan der „Nationale” Vor»t-*lachtoffera vallen er bait en l Wegens valschheid in geschrifte tien maanden geëischt Schuldige zit te Brunei ERNSTIGE AANRIJDING De eruptie» nemen toe Auto door trein gegrepen en vernield Order voor den Scheepsbouw Boerderijbrand te Koudum Raadslid in arrest Ter voorkoming van misverstand Toestand der vrouw bevredigend De overstroomingen in Atjeh ve- .‘ÏW i <s *1 bbs-S 1 de huichelaars, 5 i we nog d. W., c Voor Ver. c I SS Te Zeist te, 69 jaren oud, plotseling overleden jhr. Ir. H. Rappard. oud-directeur van de Rijks werven te Den Helder. zacht, barm- ALI GEJ De Minister van BLnnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van de Gedeputeerde Sta ten ter kennis van de Gemeentebesturen ge bracht een schrijven, waarin de aandacht erop gevestigd wordt, dat Ingevolge artikel 15 der Geldschieterswet bjj gemeentelijke verordenin gen op verschillende in dat wetsartikel ge noemde punten, voorschriften worden vastge steld ten aanzien van particuliere geldschieters- banken. De Minister voornoemd vestigt de aan dacht op dit wetsvoorschrift, onder de bemer king. dat het aanbeveling verdient, dat in ge meenten, waar aanvragen om toelating als par ticuliere geldschietersbank zijn te verwachten, spoedig eene verordening als bovenbedoeld in het leven wordt geroepen. De wet opent uit drukkelijk de mogelijkheid in artikel 59, 3de lid. De Minister merkt bjj zijn vorenbedoeld ver zoek op, dat de Nederl. Vereenlging voor Volks- credietwezen en Woekerbestrijding een model van eene verordening, als bovenbedoeld, heeft ontworpen en dat-een zoodanig model op aan vrage is te verkrijgen bij den secretaris dier vereenlging te Amsterdam, Van Eeghenstr. 13. N. V. Zuid-Hollandsche Rijn dat en Mijn opdrachtgever. Dr. L. J. te Brussel, heeft naar aanleiding van het artikel in ..Comoedla" op 17 November 1.1. zich bereid verklaard, de geheele veiling te annuleeren. Dat beteekent dat hij alle schilderijen, zonder tén uitzondering, en bloc wil terugnemen. Ikheb dat aan de voornaamste koopers medegedeeld, maar het annuleeren te onuitvoerbaar gebleken omdat tal van koopers weigerden, de schilderijen vrjj te geven; de een op grond dat hij het door hem gekochte schilderij voor echt houdt, een tweede omdat, echt of valsch, hy het schilderij zoo goedkoop verkregen heeft, dat hy het wenscht te behouden voor wat het te en een derde wel enkele schilderijen wil teruggeven, maar andere wil behouden. Een I beker en Al ter O 4oar provl I ito, be- Ml Baa Haarl O 31 men zal liefst fr O koe xed arti VOO bjta. goede Brievi W c; kum Inr DOR In t vak alt di lett. liefst bov. i 10949 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS HAMHI KG, 372 M.: 1 SO Gramofoonmu zlek. 3.50 Concert door het Nom-orkezt on der leiding van Adolf Zeeker, 6.50 Cabaret- programma (gramotoonplaten), 10.50 Dans muziek. Intusschen te reeds komen vast te staan, zoo besloot Dr. Baart de la Faille zijn mededeelln- gen. dat absoluut echt waren de drie teeke- nlngen door James Ensor, het schilderij door Le Fauconnler, getiteld „Naakte vrouw met spiegel”, de drie schilderijen door Mane Katz. een schilderij van Menkes, het schilderij door Leon Zak. de schilderijen door Vlaminck, ge titeld „De Weg” en „Stilleven” en het schilderij door Constantin Meunier. BERLIJN. 419 M-8 35 Populair concert, onder leiding van Joseph Snaga. 5.50 viool en plano, door Dlez Wljvmann en Richard Lauga. 7.20 Operette ..Die schöne Rlsette”, muziek van Leo Fall. 10.20 uit de Btaata- opera Weldadlgheldsvoontelllng. Naar wy vernemen heeft met voorkennis van het Hoogwaardigst Nederlandsch Episcopaat het Uitvoerend Comité, dat in 1929 de leiding had by de huldiging van zyne Eminentie Kar dinaal van Rossum, ter gelegenheid van Diens Gouden Priesterfeest, zich thans op vereerend verzoek wederom bereid verklaard, het initiatief te nemen tot stichting van een waardig graf monument als dankbare hulde van Katholiek Nederland aan de nagedachtenis van zyn grooten Kardinaal. Wij ontvingen een keurig uitgevoerd geschrift je, getiteld „Waar drie eeuwen elkander ont moeten”, een uitgave van de Nationale Levens verzekering Bank, die op 17 Januari den zeven- tigsten verjaardag barer oprichting herdacht. De brochure te uitgevoerd door de Nederland- sche Rotogravure-Maatschappij te Leiden naar ontwerpen van haren artistieken medewerker een van Steln. Het nablusschlngswerk van den brand aan den Middensteiger te Rotterdam heeft Donder dag nog den geheelen ochtend en den geheelen middag geduurd. Donderdagmorgen omstreeks half acht zyn hierbij drie brandwachts door een zolder gezakt, waarby een van hen kneuzingen aan den rug bekwam, zoodat hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel moest worden ver voerd. De totale schade, die tengevolge van dezen enormen brand is ontstaan, wordt op een mil- lloen gulden geraamd. De firma Kramer en Röder te verzekerd voor ƒ300.000.de tabak van de firma Koch en Co., die verloren ging, te verzekerd voor 200.000.—. By deze bedragen komt nog de schade, welke ontstond door het verloren gaan van twee pakhuizen en een gedeelte van een derde gebouw en de schade, die door vuur en water is aangericht aan een zeer groot aantal pakhuizen, winkels en woonhuizen, die in het blok, waar de brand gewoed heeft, liggen De totale schade kan dus zeker op een millioen gulden geraamd worden. De heer J. Pieters Jr. te Laren, heeft een schrijven ontvangen van de familie van den schilder Z., die, zooals men weet, een 40-tal schilderijen van wylen Evert Pieters uit de villa „Aze lek kan” te Blaricum ontvreemdde, dat hij thans beschikt over de resteerende 700.— om de verkochte doeken terug te koopen. De familie Pieters heeft hierop geantwoord, dat het haar alleen te doen te om de schil derijen terug te krijgen en dat zij, geschiedt zulks, genegen te een verzoek tot de justitie te richten om de zaak niet verder te vervolgen. K6NIGWVKTERH Al'HKN, 1635 M.: 120 Gramoioonmuzlek. 3.50 Concert uit Ham burg. 6.55 Conrad Hana speelt plano. 825 Gevarieerd programma. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks half drie, ontdekten een burger en een politieagent dat brand woedde in perceel Tuchthulsstr. 2 te Haarlem, waarin gevestigd te 'n schoenhandel van den hr. A. Meyer, zy waar schuwden onmiddellyk den heer Meyer, evenals de op het bovenhuis wonende familie Ruysch welke uit man, vrouw en zoon bestaat. Allen vluchtten in nachtgewaad de straat op. De brandweer, die inmiddels ook gewaar schuwd was, bestreed het vuur met tien stra len. Zij kon echter niet voorkomen, dat het perceel geheel uitbrandde. Het belendende per ceel liep alleen waterschade op. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In het duister Verzekering dekt de schade. e redactie der roode Arbeiderspers voelt zich steeds byzonder in haar element, als zy met staaltjes van menscheiyke ellende naar voren kan komen. Volkomen begrijpelijk! Van ontevredenheid moet de socialist het hebben, en wat wekt er nou sterker opstandig heid in den mensch dan het zien of het onder vinden van onverdiende ellende? In haar zucht om die ellende voor haar eigen politiek protyt zoo ..mooi" mogeiyk voor te stel len, begaat de roode redactie zoo nu en dan dat kan niet ultbiyvennog wel eens 'n fla tertje: onlangs nog maakte de redactie ellende- reclame met het steungeld van een Leldschen werklooze. die per week van een minimaal klein bedrag zou moeten rondkomen, terwijl by na-rekening bleek, dat volgens de door de redactie zelf verstrekte cyfers het bedrag per dag beschikbaar was.... Nu heeft een op ellende-vertoon beluste roode redacteur weer eens ’n flater begaan: in IJmulden, waar gestaakt wordt, zou zoo moet hy verondersteld hebben wel ellende- copie op te doen zyn; dies toog hy naar het. visschers-oord en liet hy zich Inlichten omtrent de loonen der zeelieden: LANGENBERG, 472 M.: 12 20 Concert on der leiding van Wolf. 4.20 Veeperconcert door de Mannenzangvereentglng „Union” onder leiding van Ernst Hansen. 7.20 ..Wel- dadlgheldaconcert”. 11.20 Gramofoonmu zlek. Donderdagmiddag om ruim twee uur heeft op den Hengeloschen weg onder de gemeente Lonneker een hevige botsing plaats gevonden tusschen een luxe-auto en een autobus, waar by vier personen werden gewond. Toen ir. G. uit Driene met zyn auto, waarin eveneens zijn echtgenoote en een baby van enkele maanden waren gezeten, ter hoogte van den hulppost een paard en wagen wilde passee- ren, naderde uit de richting Hengelo KALUNDBORG. HM M.: 11.20 Strijkor kest van „Wlvex" onder leiding van A. Ben- dlx. 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.50 Omroep orkest onder leiding van Emll Reesen. 10.35 Dansmuziek. In een circulaire aan de Burgemeesters en Wethouders der verschillende gemeenten, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken onder de aandacht van het college gebracht, dat arbei ders. die werkloos geworden zijn tengevolge van de vorst, niet krachtens de steunregeling mo gen worden 'gesteund, vermits deze arbeiders niet werkloos geworden zyn tengevolge van de crisis. Donderdagavond te ruim zes uur heeft op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht naby de tunnel een ernstig auto-ongeva) plaats gehad dat een twintig-jarigen wielryder het leven heeft gekost. Op dat moment waren de spoorboomen ge sloten en stond aan de zyde van de stad onder de vele wachtende auto’s een zeswlelige met steenen geladen vrachtauto, met tractor, zoo veel mogelijk rechts van den weg, vlak tegen het aldaar geplaatste yzeren hekwerk. Een wielryder, komend van de stad en rijdend in de richting Zuilen probeerde nog in de nauwe ruimte tusschen den vrachtauto en het hek te komen, hetgeen hem gelukte. Hy werd direct gevolgd door een anderen wielryder. die echter niet meer geheel rechts kon komen en daarom na afgestapt te zijn, in schuinen stand tegen het hek kwam te staan. Toen de spoorboomen opengingen bleven de fietsers, die heel vooraan by het paaltje ston den nog staan, terwyi de twee hierboven ge noemde wielrijders direct doorreden. Inmiddels was ook de vrachtauto in bewe ging gekomen. Deze reed tegen den achterste van de twee laatstgenoemde wielrijders op, die tengevolge daarvan kwam te vallen. Deze wielrijder, de achttienjarige G. 8. uit Zuilen, liep eenige verwondingen aan zyn bee- nen op. Doordat zyn flets door den vrachtauto vooruitgeschoven werd kwam de voor S, uit gaande wielryder te vallen met het noodlottig gevolg dat een der wielen van den zwaren vrachtauto over hem heen ging. Hy was de twintig-Jarig H. J. V„ uit Utrecht, die by aankomst in de Ryksklinieken, waar heen hy onmiddellyk getransporteerd was, reeds overleden bleek te zyn. De politie maakte proces-verbaal op. Naar verluidt treft den chauffeur geen schuld. Dit ernstig ongeval verwekte op dezen druk ken verkeersweg groote consternatie. .Honderd zeventien gulden inde maand de IJmulder stokers zouden hun vingers dicht knypen, als ze die kregen! Zy ontvangen in werkeiyk veel minder!** Aan de Scheepswerf Gebroeders Pot te Bolnes is dezer dagen opdracht gegeven voor den bouw en levering van een riviermotortankschlp met hoofdafmetingen: 67.50 x 8.20 x 3.70 M. Het vaartuig krygt een draagvermogen van c.a. 800 ton, terwyi het zal worden uitgerust met een 400 P.K. Storkmotor. Het schip te /oor rekening van Phs. van Ommeren s Scheepvaart bedrijf te Rotterdam. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den gewezen penningmeester van den Uiteinde- en Middenpolder te Ter Aar W. de B„ die terecht heeft gestaan wegens va'schheid in geschrifte en verduistering van een bedrag van 1400. By de eerste behandeling was door den ver dachte beweerd dat hy dit bedrag had gesteld In handen van den soon van den voorzitter van genoemden polder, H. Deze werd thans door de rechtbank als ge tuige gehoord en ontkende dit bedrag recht streeks of door tusschenkomst van derden van de B. te hebben ontvangen. Ook werd gehoord de politie-deskundige J. Waltman, die verklaarde, dat een op een requ voorkomende handteekening die van den voor zitter H. was. Het O. M., waargenomen door mr. van Asch van Wyck, requisitoir nemend, zeide dat ver dachte toen deze voelde dat de onregelmatig heden aan het licht zouden komen, hem was komen mededeelen dat de voorzitter «van den polder besloten had een onderzoek naar de kasgelden In te stellen en dat hy (verdachte) op verzoek van den voorzitter aan diens zoon 1400 had ter hand gesteld, waarvoor hy geen enkel bewijs had. Later is hij met een z.g schuldbekentenis voor den dag gekomen, waarop inderdaad de handteekening van H. voorkwam, doch deze heeft pertinent verklaard, dat hy deze gesteld had op het onderstuk van een revu en er de daarboven gestelde schuldbekentenis niet stond toen hy de handteekening stelde. De politie-deskundige Waltman thans ter te rechtzitting gehoord, verklaarde dat de hand teekening van H. inderdaad door dezen op het recu te geplaatst, doch uit alles biykt, dat ver dachte later, toen hy in de knoei zat, er de schuldbekentenis boven stelde. Vast te komen te staan dat de 1400 ver dwenen zyn. Mocht de rechtbank de verduistering niet be wezen achten, dan biyft nog over de verval- sching en het gebruik maken van het ver- valschte stuk als zynde echt en onvervalscht. Om deze redenen requlreerde spr. tegen ver dachte tien maanden gevangenisstraf. Vonnis 2 Februari as. „Als je het bedrag van je kosten per maand, voeding en kleedlng en zoo, op vyf en dertig gulden stelt, ben je aan den zuinigen kant,” zegt een van de mannen. „vyf en dertig gulden,” zegt een ander, „daar doe je het niet mee Jó.... het kost meer”! Goed, laat ons zeggen, vyf en dertig guldén, die er van de honderd zeventien per maand af gaan; biyven dus over.... twee en tachtig harde guldens, die een IJmuider visscherman na een maand varen in den palm van zyn hand houdt. Dat te amper twintig gulden in de week! De mannen hebben het samen met den re dacteur van de Arbeiderspers precies uitge rekend: twee en tachtig pop per maand! „Ik verdien zooveel niet,” bromt een van hen. een jonge kerel nog, „ik ben tweede machinist. en ik kan myn vrouw geen week meer geven dan vyftien gulden.” „Ik heb een zwager,” zegt een ander, „die vaart hier op een kustboot. Elke week krygt zyn vrouw vyftlen gulden van de reedery uit betaald en als ie dan thuis komt, dan kan hy nog geld terugbetalen, want zooveel verdient hy niet eens per week.” Wat voor *n streek heeft nu echter de Reeders- Vereenlging uitgehaald? In een aan de pers gezonden artikel geeft zy de hierboven gegeven cyfers uit de roode pers weer, maar citeert daarnaast doodleuk de be rekening der loonen voor de zeelieden, zooals die In Maart JJ. aan B. en W. van Velsen is ingezonden, mede door den rooden vakbond, toen deze, samen met de andere organisaties, protesteerde tegen loonnormen, zooals die door B. en W. van Velsen waren vastgesteld. En dan biykt volgens de roode vakorgani satie zelf het loon van den stoker en den matrooe niet te zijn 82 per maand en 15 of minder guldens per week, maar 33 per week en het loon van den machinist niet 82 per maand, maar ƒ49 per week. Wat dan te zeggen van den tweeden machi nist of oudsten stoker, die zyn vrouw nog geen 15 per week voor het huishouden kan geven, maar volgens zyn eigen vakorganisatie 38 per week verdient. wy beoordeelen hier natuurlijk geen loon schalen. We willen alleen maar dit zeggen: de roode pers moet de ellende niet telkens weer te „mooi” maken; zy toont daardoor, dat rij de menscheiyke ellende niet alleen wenscht uit te bulten voor haar politiek, maar bovendien met veel smaak ellende wil phantaseeren, als zy daarmee haar ontevredenheids-polltiek meent te kunnen dienen. 1 Ik voor my persoonlijk, zoo zeide de heer de la Faille, zou dolgraag willen, dat die Fransche meesters, die zich benadeeld voelen, een actie instellen tegen den heer Chanterou te Brussel, wiens adres bekend is en die vol gens interviews met correspondenten van dag bladen zelf verklaard heeft dat hy schilderyen (waarvan er op de veilftig by Mak aanwezig zyn geweest), vervalscht heeft. - Gistermorgen te kwart voor acht, toen de O- jarige juffrouw Pigge uit de kerk kwam, ston den voor haar winkel In sigaren en aanver wante artikelen, die tegenover de kerk gelegen te, twee mannen. Nadat de juffrouw den vtnkel was binnengegaan, stapten ook de beide mannen binnen en een vroeg om sigaretten. Terwijl de vrouw zich omdraaide, teneinde het verlangde te geven, hield de ander haar plotseling een revolver voor en schreeuwde ,Je geld of je le ven!” Hy greep de vrouw by de keel en duwde haar onder de toonbank. De ander trachtte daarop de geldlade uit dé toonbank te trekken, hetgeen niet onmiddellijk gelukte, waarna de tweede de la stukbrak en beiden op de flets met den bult, groot 13 14 gulden, er vandoor gin gen. De vrouw, van den schrik bekomen, liep den winkel uit en schreeuwde de mannen achterna. Juist op dat oogenblik verlieten nog meerdere menschen de kerk en dezen begonnen een ach tervolging. Ook de veldwachter nam hieraan deel. De beide mannen vluchtten in de rich tg? Oisterwyk. Zy kwamen by de bocht In den Bosscheweg met hun fietsen te vallen en de achtervolgers waren hun op dat moment dicht op de hielen, dat zij niet meer op de net» konden komen. Zij vluchtten daarom het land in, waar zy terecht kwamen op het erf van de weduwe E. Hier trok een van de mannen een revolver en loste drie schoten op zijn achter volgers, waaronder zich ook de jachtopziener vsn Nunen bevond. Deze schoot terug en raakte dengeen. die geschoten had. in het hoofd. Tege- lykertyd kwamen de andere achtervolgers, die om het erf waren geloopen, op de beide man nen af en wisten ze te pakken Het bleek dat men een goede vangst gedaan had. De persoon, die in het hoofd is geschoten, is de 40-jarige W. A. K. Hy te eenigen tijd geleden uit bet Psychopalhenasyl te Woensel by Eindhoven, ontsnapt en stond gesignaleerd als zeer gevH£” lyk. De andere persoon te de 32-jarige O J R- De gewonde is overgebracht naar het hospitaal van de gevangenis te Breda, waar operatie* moest worden ingegrepen. Ook de andere man te achter slot en grendel gezet. Hï’TZFN. 296 M.: 8 KRO Oramofoon- muziek, 10.idem. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12. Politieberichten. 12.15 KRO-orkest onder leiding van Piet Lustenhouwer. 1.45 Rust poos voor het verzorgen van den zender. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje, 4.Gramofoonmuzlek. 5.15 .Dammen", door Paul Goes. 5.30 KRO-or- kest onder leiding van Marlnus van t Woud. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart, 6.40 Vervolg concert. 7.10 Katholieke Radio Volksuniversiteit: „Let teren* door Dr Balk. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje R. K F..TJ.KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, 8.45 „Het diner” door het KRO-kleintooneel.. 9.10 Vaz Dlas, 9.20 KRO-Botfs. 9.45 Microfoon- vertelsel. 10.KRO-kleintooneel. 10.20 K. R.O.-Bpys. 11.Gramofoonmuzlek. HILVERNCM. 1875 M.: 8— VARA Gra- mofoonmuziek. 10.VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven met medewerking van Janny van Oogen. voordracht, het Vara-kleln-orkest onder leiding van Paul Duchant en het Vara-tooneel onder leiding van Willem van Capellen. 12.de Notekra- kers onder leiding van Daaf Wins. 2 Verzorging zender. 2.15 Gritmofoonmuziek, 2.45 Toespraak voor de Intern. Soc. Antl- oorlogs Liga, tak Nederland door W. A. W’olff: „Vrije vredesstrtfd”. 3.Het Vara- balalalka-orkest onder leiding van Iwan Powarjef. 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.45 De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, met zang van Esther Phillpse. 4.30 Onthouders-radio-comité Mevr. Hermien v. d. Heiden: „Waarom kinderen opvoeden?*’ 4.4$ Muzikaal allerlei, met medewerking van Willem Drukker viool. Joop Carloulst, hawaiin-banjo-guitaar en Eugen Charmon. zang en accordeon. 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong. 6.30 Betuwsch half uurtje. 7.Uitzending voor het platteland. 7.30 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het bakkers-, chocolade- en sulkerbewerkingsbedrijf met medewer king van Vara-tooneel orgel Johan Jong. 8.„Dorpsbarbier”, 8.15 revue ..Hup Hol land” onder leiding van M; Hamel, 9.30 Toespraak door A. de Vries. 9.40 Persbe richten van het Persbureau Vaz Dlas, 9.50 laatste deel „Hup Holland”, 10.05 Varia. 10.10 Kaleldocoop met medewerking van het Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot e.a. BRUSSEL. 509 M.: 12.20 Concert door ’t klein-orkest van het N I. R. onder leiding van P. Leemans, 7.05 Gramofoonmuzlek (Waalsche muziek), 8.20 Concert door het Radlo-orkest onder leiding van Karei Wal pot, 11.20 Concert door het Max Alexys orkest. Benoemd zUn, voor den tijd van twee jaar, in den Raad van Beroep, bedoeld In art. 6 van het K. B. van 28 December 1932, tot regeling van den uitvoer van bloembollen: tot voorzit ter, tevens lid. Ernst H. Krelage te Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, tevens pl.verv. Th. M. H. van Waveren te Bennebroek; tot’ leden: prof. dr. E. van Slogteren te Ltese, W. H- Jonkheer te Hillegem, J. van Leeuwen te Sa-ssenhelm, A. C. van der Schoot Jr. te Hil- legom, J. M. van TU te Ltese, K. Velthuys te Gistermorgen te te Leeuwarden de 50-jarige oourantenbezorger v. d. 8. door een auto, be stuurd door den heer T. uit Goutum <Tr.). by het oversteken van den Groningschen straat weg aangereden. De ongelukkige bekwam een Arm- en beenbreuk benevens een zware hoofd wonde en te per brancard naar het Stadszie kenhuis overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. SERANG, 19 Jan. (Aneta) Nadat gisteren erupties van den Krakatau hadden plaste ge vonden met tusschenpoozen van 1 tot 5 ten, vinden thans ononderbroken erupt» plaats tot een hoogte van 1000 tot 1500 meter. Donderdagmorgen te circa halftien werd op den onbewaakten overweg in den Ryksweg Raai teNyverdal de auto van den handels- reiziger Valk uit Den Haag, door den personen trein ZwolleAlmelo gegrepen en zoo goed als geheel vernield. De heer Valk werd in bewus- teloozen toestand opgenomen en te na voor- loopig door een arts uit Nyverdal te zyn be handeld, naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd. De politie uit Raalte, die spoedig ter plaatse was, stelt een onderzoek In. Het uitzicht op den overweg te vo’doende. doch werd di^n morgen door een dichten mist belemmerd. Ter uitvoering van art. 15 lid 1 der Crtets- Varkenswet voor het tydvak van 1 October 1932 tot en met 31 Maart 1933 is het totaal aantal der aan te brengen merken bepaald op 1.799.500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelyke organisaties beschikbaar, wordt als volgt vastgesteld: Groningen 74.000; Friesland 91.000; Drente 192.000; Overysel 22C000; Gelderland 371.000; Utrecht 118 500; Noord-Holland 850.000; Zuld-Holland 191.000; Zeeland 45.000; Noord-Brabant 270.000 en Lim burg 138.000. Naar het „Handelsblad” meldt is hedennacht te Koudum de boerderij, bewoond door H. v. d. Meer en toebehoorende aan O. Miedema te Bir- daard afgebrand. In nachtgewaad moest het gezin het brandende perceel ontvluchten, 34 stuks vee en 1 paard verbrandden. Verzekering dekt de schade. In het St. Jans-Gasthute te Weert overleed Woensdag, 62 Jaren oud, de zeereerw. pater fr. Victorianus Kruitwagen O. F. M., oud-mte- slonaris in China, algemeen procurator van de Missiën der Minderbroeders. De overledene was in het 38e jaar van zyn kloosterleven en het 81e van rijn H. Priesterschap. Pater TOtorianus, geboortig uit Rotterdam, vertrok in October 1902, ruim een half jaar na zyn H. Priesterwyding. naar de Missie In Shan si (China), waar hy twintig jaar werkzaam is geweest, en veel tot stand heeft gebracht. Na zyn terugkeer hier te lande werd hy benoemd tot Algemeen Procurator der Missiën. Uit zyn lezingen over China en zyn optreden op de Missie-tentoonstellingen zullen velen zich on- getwyfeld den welgemoeden missionaris her inneren, die nog met hart en riel aan zyn Chi neesjes hing. De Metten zullen gezongen worden heden- avond om half zeven. Zaterdag om 9 uur ge zongen Lauden, waarna plechtige Uitvaart en Begrafenis op bet Kloosterkerkhof te Weert. Woensdagavond had in de Warmoeaerstrt* te Rotterdam een uitzetting wegens huursen plaats Benige honderdtallen communtetui aanverwante elementen poogden daarbij te verwekken. Dit gelukte dermate, dat. deF- tie moest ingrijpen. Het communisttecn f meenteraadslid R. is daarby gearresteerd het bureau Meermanstraat achter slot Och ja.... we weten wel zootoat van de evangeliën. In sleur hooren we des Zondags flarden over onze hoofden waaien, zonder ons in den 'ge eens goedge- evan- een iag. --- —r man af aangevend wat we moeten e commanazkiiv de kapitein der genie, de Qusr^ plaats der overstrooming Naar aanleiding van de mededeellngen, welke de te Parijs wonende schilder Adrlaan Lubbers met betrekking tot 'de onlangs by de firma A.( Mak te Amsterdam gehouden veiling van mo derne Fransche schilderijen waarvan, naar bekend te geworden, een aantal schilderyen valsch waren hebben wy een onderhoud ge had met Dr. J. Baart de la Faille, eigenaar van genoemde firma. Hoe is het te rijmen, zoo zeide de heer de la Faille, dat de verklaring van den heer Lubbers, dat hU op een der kijkdagen In October dadeiyk het varmoeden heeft gekregen, dat verschillende werken niet echt waren, juist te geweest, terwyi dezelfde beer korten tyd na de veiling In het byzyn van getuigen, die Ik met name zou kunnen noemen, heeft medegedeeld dat hy het jammer vond, dat hy niet op de veiling aanwezig geweest was. omdat, gezien de lage pryzen. die daar gemaakt zyn. hy daar zelf een aantal schilderyen had willen koopen om deze met belangryk grooter winst te Parijs van de hand té doen? Hetzelfde heeft hy den kunsthandelaar verweten, in wiens tegenwoor digheid dit gesprek plaats vond. Voorts heb Ik aldus de heer De la Faille wel degelijk den PariJschen kunsthandel catalogi van de veiling toegezonden, hetgeen blijken kan uit het feit dat d« firma Bernheim Jeune, afgaande op een reproductie in den catalogus, een schil derij in die veiling heeft aangekocht. Wel geef Ik toe dat ik niet alle kunsthandelaren te Parijs vermoedelijk zyn er meer dan drie honderd catalogi toegezonden heb; zoo ook niet aan Madame Zac. Verder vraag ik my af. hoe het mogeiyk te dat de Fransche kunstschilder Yves Allx, toen de heer Lubbers hem den catalogus toonde, direct kon verklaren, dat de daarin zan- gekondigde werken „Coin de Paris” enz„ nooit door hem geschilderd waren. Ik vraag my dit af omdat, daar de schilderyen hem onbekend zyn en niet in den catalogus staan gereprodu ceerd, deze valschheidsverklaring dus uitslui tend op den titel berust.' Hetzelfde geldt voor het oordeel van den PariJschen schilder Othon Friesz. wiens schildery evenmlp in den cata logus stond afgebeeld en die dus ook slechts naar een titel zyn oordeel geveld heeft. Dit heeft betrekking op het schilderij „Gezicht op St. Cloud”, terwyi hy tevens verklaarde dat hy ongeveer dertig jaar geleden wel eenige studies van dit onderwerp heeft gemaakt. autobus van de firma K., welke een dertigtal textielarbeiders uit Almelo vervoerde voor een excursie naar de Hoogere Textielschool te Enschede. Doordat de heer G. krachtig remde slipte zyn wagen tengevolge van de gladheid van den weg en botste in volle vaart tegen den reiswagen. De autobestuurder vloog tengevolge van den schok door de voorruit en bekwam een zeer ernstige hoofdwonde benevens andere bloeden de verwondingen. Zyn echtgenoote liep een dubbele beenfrac- tuur op en de baby brak een beentje. Een der inzittenden van de autobus. werd licht gewond. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis te Enschede vervoerd. De toestand van ir. G„ die bulten kennis is, te hoogst ernstig. De luxe-auto werd totaal vernield, terwijl de bus ernstig is beschadigd. Hillegom; tot pl.verv. leden dr. 3. 3. Beyer te Ltese, H. J. Arentshorst te Sassenhetm, Ant. Bergman te Sassenheim. Th. W. Hoog te Haar lem, W. A. PhiUppo te Hillegom, L. van Til Lz. te Hillegom. Aan degen Raad van Beroep wordt toege voegd als secretaris: H. J. Voors, Leidachevaart 8, te Haarlem. De directie van de Trust- en Administratie Maatschappy. straat 34, 's-Gravenhage. deelt ons mede, verschillende personen te 's-Gravenhage Amsterdam haar N. V. verwarren met t Trust- kantoor voor Belegging en Administratie te 's-Gravenhage, wier directeur I, L. in het Huis van Bewaring te Ingesloten. Daarby komt, dat de initialen van den directeur der N. V. Zuid Holl. Trust- en Administratie My.. den heer I. Looy, dezelfde zyn als die van den ge arresteerden I. L. Ter vermyding van verdere misverstanden voldoen wy gaarne aan het verzoek van den heer Looy om hierop de aandacht te vestigen. Met verwyzing naar zyn bekendmaking, ge daan in het Alg. Politieblad van 1 December 1932 brengt de commissaris van Politie te Lelden Jer algemeene kennis, dat de daarin genoemde A. 3. Ranzerhofer, geboren te Weenen 14 Maart 1881, wonende te Wiener Neustedt, na in het begin van deze maand door de politie te ’s-Gravenhage te zyn uitgeleid, voortgaat, relaties met Neder- landsche firma’s te soeken. Thans noodigt hy reflectanten uit, naar Weenen te komen, daar ’t hem als s.g. herstellenden zieke onmogeUjk i, te. de reis naar Holland te maken. Alvorens met Ranzenhofer in relatie te treden, wordt belang hebbenden in overweging gegeven, zich tot ge noemden commissaris van Politie te wenden. DAVENTBY, 1554 M.: 1.20 Concert dooh< het Commodore Grand-orkeet onder leiding van Joseph Muacant. 2 20 Concert van Spaansche muziek. 5.05 Orgelconcert door Harold Ramaey. 7.50 Concert onder leiding van Dallmalne, 11.35 Dansmuziek PARIJS (Elftel), 1446 M.: 7.50 Tooneel- stuk ..Blanchette”. PARIJS (R.). 1725 M.: 8.06 Gramofoon- muzlek, 12.20 Populair concert. 10.30 Gra- moloonmuzlek. MILAAN. 331 M.: 4.20 Dansmuziek. 6 20 Gramofoonmuzlek. 8.05 Gevarieerd pro gramma. 9 20 Gevarieerd programma. ROME. 441 M.: 4.50 Orkestconcert. 8 20 Uitzending uit een theater. WEENEN. 517 M.: 4 25 Concert door het Otto Römtech orkest. 10.05 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M.: 5 20 Populair con cert. 7.20 Populair concert door het om roeporkest onder leiding van St. Nawrot. 9.20 Plano, 10.25 Dansmuziek. BEROMÜNSTER. 466 M.: 7.05 .J3e Melo dy-Stars' zingen, 920 Gramofoonmuzlek ons bidden dagelijkse* De Nederiandsche Varkenscentrale te ’sGra- venhage heeft thans gepubliceerd de uitkom sten van de in 1932 plaats gevonden hebbende Inventarisatie van nagenoeg alle in Nederland aanwezige varkens. De Centrale komt tot het eindresultaat dat het weikeiyke aantal varkens In September 1932 lets, hoewel zeer weinig, kleiner te geweest dan In September 1930 (2.600.000 tegen 2.622.000). In hare circulaire dringt de Centrale aan op verdere teeltbeperking. Naar we vernemen te de toestand van de by het drama in de Kranestraat te 's Gravenhage in den nacht van Dinsdag op Woensdag gewonde vrouw, de 33-jarige R G., thans redelijk wei Het stoffelijk overschot van haar Woensdag avond aan de bekomen verwondingen overleden echtgenoot, den 43-jarigen fotograaf H. B., te vrijgegeven. zin te verdiepen. En toch: als even in de Nederiandsche keurde vertaling van de vier pelten leest, zal u veel zijn als openbaring voor dezen onzen Zoo eenvoudig en beslist, zoo op den i--- --.Z t Iflten, wat we moeten doen. Als de eerste evangelist Mattheus het ge boorteverhaal gegeven heeft, vertelt hij onmiddellijk van Jezus' eerste op. treden als leeraar en vat Diens leer in korte woorden samen Dit begint onrhiddellijk met de zaligspreking van de armen van geest, de moedigen, de hongerigen, de hartigen. de zuiveren van harte, de vredestichters, de vervolgden, en dan leeren we hoe we moeten bidden. Niet kwezelachtig, maar tn eenvoud en vertrouwen. ,J£n als gif bidt, weest dan niet gelifk de huichelaars, want gaarne staan zij te bidden tn de synagogen en op de hoeken der straten, om door de menschen gezien te worden. Voor waar, Ik zeg u, zy hebben hun loon reeds. Doch g(j, als gij bidt, ga in uw binnenkamer en doe uw deur toe en bid uwen Vader die in 't verborgen is en uw Vader, die in 't verborgen ziet zal het u vërgelaen." .Als gij bidt, brabbelt dan niet zooals de heidenen; want zij meenen dat zij om hun veelpraten zullen verhoord worden. Weest dus niet ge- lijk zij, want uw Vad. weet wat gij noodig hebt, vóórdat gij het Hem ge vraagd hebt.” v .Alzoo dan moet gij biddenOn ze Vader, die in de hemelen zift; ge heiligd zij uw Naam, Uw r{jk kome' Uw wil geschiede ook op aarde als in den hemel; geef ons heden ons dage- lijksch brood, en vergeef ons onze schulden .gelijk ook wij vergeven aan onze schuldenaren; en leid ons niet in bekoring maar verlos ons van den kwade.” „Want indien gij aan de 1 schen hun misstappen vergee 't, uw Hemëlsche Vader ook u vergeven- maar indien g\j niet aan de men schen vergeeft, zal uw Vader ook uwe misstappen niet vergeven." Overdenken we dit. En lezen aandachtig deze woorden „Weest dus niet bekommerd voor den dag van morgen; want de dag van morgen zal zijn eigen kommer hebben; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen last” Aldus Mattheus- Daarom leerde Jezus „Geef ons heden ons brood:” KOETA RADJA, 19 Jan. (Aneta) Te U* Soekon zyn totaal zeven menschen verdrooi Volgens geruchten zyn te Blangmangat kinderen verdronken. De verbinding te e® verbroken, waardoor geen bevestiging is te 1®*^ krijgen. v wri De militaire commandant van Atjeh. Behrens, en zyn naar de trokken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6