Eldorado Denemarken Prikkeldraad I 3 Van de Perstribune 1 r I ij l|*j I I 1 I ENTHOUSIASME IN DE R00DE PERS U. s i ’1 I DINSDAG 24 JANUARI DE BRAND BIJ HET Schuldvraag Weinig gemotiveerd TEGEN DE PRIJSDALING I PEELONTGINNING Veertig nieuwe boerderijen? EEN A.V.O.-PRIJSVRAAG 'oor Economische samenwerking Stadtische Bühnen Hannover R.K. STAATSPARTIJ R kslandbou wpr oef station MISDADIGER UITGELEVERD Luitenant-generaal Aberson LANDSTORM EN FASCISME Een voorbeeld DE WAPENSMOKKELHANDEL De tusschenpersonen Een nationale omroep? Medaille uitgereikt E.E. P.P. REDEMPTORISTEN 200-jarig bestaan der Congregatie Clandestiene boterverkoop DOODELIJK ONGEVAL ij Vrouw van een plat gevallen NAAR DEN MESTHOOP er Motorschip vlotgebracht I „De stem van Rome’s oudste kerken” Met kracht bestreed de brandweer hel vuur, dat vooral op de papieraolders gretig voedsel vond R.K. Werkliedenbond te ’s Hertogenbosch Goedgeslaagde proeven worden voortgezet Dader van den roofoverval te Ressen-Bemmel Naar een algemeen pro gramma of een s.g. natio- nalen omroep? VERWERKEN VAN FRUIT TOT WIJN vi j I 'I EJ Hoeveel tuinbouwproducten zjjn vernietigd I „UTRECHTSCH NIEUWSBLAD” I V uUi Vereeniging van aardappelmeel- producenten Het optreden van luit. Bordewyk o I EIN i o» gtoi I lie T Men Zuld-Beveland aan de uit .ZUn de loonen van het overheidspersoneel by u ook al onder het mes genomen? „Geen sprake van. In 1930 hebben wy selfs nog drie miliioen meer uitgetrokken, ten einde verschillende verbeteringen op bet gebied vnn de salarieermg van bet overheidspersoneel door te voeren.” Waarna men het gesprek met den minister als volgt weergeeft: ,J« de drang naar loonsverlaging In het alge meen groot?" „Onze loonen zyn Inderdaad hoog en men beroept zich gaarne op de daling van de kos ten van levensonderhoud ten einde een ver laging te motiveeren. De Party staat echter cp bet standpunt, dat dit niet te aanvaarden is." tot al Zaterdag Is op 73-Jarigen leeftyd te Hilver sum te synen huize overleden Z. E. Lultenant- Oeneraal O. L. O F. Aberson De overledene was in dienst van de artillerie en is sinds eenige Jaren bulten dienst. De heer Aberson leed sinds eenige weken aan bronchitis. ZUn toestand was echter niet ernstig zoodat de dood vruwel plotseling is ingetreden Loonsverlaging voor het overheidspersoneel... integendeel! 1 In de ..Katholieke Radio Gids van Zaterdag 21 Januari verscheen volgend hoofdredactioneel artikel: <1 Als het ook to ons goede land eerst maar eens zoover was. dan sou bet driemanschap Ru’ •- De Oeer-Deckers al heel gauw zyn congé krij gen. met Verschuur en De Graaff en heel bet verdere stel erbyi De 75-jarige weduwe A. Gruyter te Aarte- Rlxtel is gisteren van een drie meter boog plat gevallen. De oude vrouw is enkele uren na het ongeval aan de bekomen verwondingen over leden. n Rotterdam is Zaterdagmiddag een 20- jarige jongeling van een 72 meter hoogen brug-heftoren in den dood gesprongen. De jongen wAs niet wijzer. en een moe dertje zit er nu naast het intusschen opge dregde lijk te schreien om een zóó pyniyk verlies, terwyi de vader, die zooeven nog aan zijn ziekbed in bet gasthuis zijn zoon op be zoek had, door het ontstellende nieuws wie hoe doodeiyk getroffen is geworden. Levwvman wA w ni^f tviiwir ITH had Neen, want: 1. Onze omroep aal dan van zijn zendtijd voor een algemeen of nationaal programma moeten afstaan, welke zendtyd ander» naar eigen In zicht en voor katholiek belang zou te gebruiken zyn. 2. Onze omroep wordt op bet eigen oogenblik „tweede-rangz"; Van dit boek verschynt dezer dagen de oor spronkelijke Italiaansche uitgave by de Pau- selyke uitgeverij Desclée en Co. te Rome. Zooals genoegzaam bekend Is, heeft de schrij- ver. Pater Hendrichs, er verschillende reizen voor ondernomen naar de Eeuwige Stad Zes jaar heeft de uitgave op zich laten wachten, die nu verschynt op fraai perkamentpapier, In In het pas verschenen Januari-nummer van het Orgaan der Vereeniging .Arbeid voor On- volwaardlgen" <de „A.VO."> deelt het bestuur mede de Instelling eener zoogenaamde „Prlj- zencommlssle" onder presidium van den secre taris-penningmeester der A.V.O.. die ten doel heeft de economische samenwerking te bevor deren op het gebied van prys- en exploitatie- polltlek van alle Werkinrichtingen voor Onvol-, waardigen Bovendien Is onder voorzitterschap van den heer Th. W. Te Nuyl Ingesteld een Commissie voor sociale verzekering voor onvol- waardlge arbeiders In speciale werkplaatsen en inrichtingen voor Arbeldstheraple. Verder bericht het bestuur de benoeming van een ambtenaar voor den buitendienst der veree niging. Van redactlewege wordt In een uitvoerig ar tikel een krachtig pleidooi gehouden om de be hartiging van de belangen der vele groepen van on vol waardigen niet van een te eenzydlg en daardoor misschien wat bekrompen stand punt te beschouwen, maar steeds het algemeen karakter der onvolwaardigenzorg In het oog te ouden. Anderzyds kan men ook weer niet, juist om het algemeen karakter dezer voorziening, met hulp biyven wachten tot de algemeene vraag stukken zyn opgelost. Voorts bevat het tydschrift een overzicht van de bestrydlng der tbc in verschillende landen, een overgenomen artikel over positieve en ne gatieve eugenese van de hand van dr. Herder schee te Amsterdam. alsmede verschillende ac- tueele berichten en mededeelingen op het ge bied der Lb-c.-bestryding en blindenzorg. A 1 f i Om te beginnen zyn de loonen in Denemar ken. in het byzori’der ook voor het overheids personeel. veel lager dam hier te lande Als men dat aou durven bestryden. dan zyn wy bereid, uit de verschillende Deensche begroetingen* een k opgave van de loonen te verstrekken, om die dan te plaatsen naast de Nederlandsche. Intusschen moet de redactie haar roode le zers toch wel voor heel onnoozel aanzien, wan neer zy veronderstelt, dat dezen geloof zouden hechten aan de bewering, dat de loonen van het overheidspersoneel niet onder het mes zyn ge- Domen. „Ook een kunst" zou men al mogen zeggen, nu de waarde van het geld met een derde ge- daald ia. door het verlaten van den gouden standaard, wat neerkomt op een loonsverlaging van 33 procent. In feite is het loon echter nog l meer gedaald, want sedert de laatste acht ja- Naar wy van welingelichte zyde vernemen wordt de handel in wapens langs de geheele grenszóne nog regelmatig voortgezet, maar houden de eigeniyke leiders zich achter de schermen en maken deze gebruik van tusschen- handclaren. die de relat.es kennen, waar de wapens kunnen geplaatst worden. Wy verna men. dat de recherche os. te Nymegen ern stige onderzoeken instelt naar dezen tusschen- handel en bepaalde verdachte personen nagaat. Geregeld worden nog vla Nederland uit België wapens gesmokkeld, waarvan partyen per auto, vaak luxe wagens, naar Dultschland worden overgebracht. De verdachten zyn wel zoo slim om te zorgen, dat by eventueele huiszoekingen geen bezwarende nederlagen gevonden worden. Zaterdagochtend werd in het Kamp te Waalsdorp aan den sergeant-majoor-admlnistra- teur van het regiment Grenadiers H. van der Kuip de medaille wegens 24-jarige trouwen dienst uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde in tegenwoordig heid van de beide regimentscommandanten en van den oud-regimentscommandant, kolonel Verhoeve, door den majoor Konlng die den jubi laris de meeste jaren heeft medegemaakt Na afloop werd de heer v. d. Kuip gehuldigd door de onder-officleren en had hy nog enkele fraaie cadeaux In ontvangst te nemen. de dirigent is. maar zy zal nooit willen mede werken tot een omroep die nationaal is door een'evenredige vertegenwoordiging van ons volk in het bestuur. Dfe nationale omroep zooals zy belden hem verstaan is geen andere, dan die. waarin de A. V. R. O. de kaarten schudt en de troeven uitdeelt. Een tweede vraag is deze: hoe staat de K. R. O. tegenover het idee van den natlonalen om roep? weet I De jongen wAs niet wyzer? Hij had gehoord en gelezen, dat een andere Rotterdamse he jon gen di vorige week eveneens van een der brug-heftorens gesprongen was, hy wilde voor dezen Jield" niet onderdoen. hy zou nóg hooger klimmen en zyn spring-maat over treffen, hy wist, dat het geëerde publiek zulk een praestatie zou weten te apprecieeren. misschien ook wel in een of anderen vorm beloonen zou.... Immers: de .Jield” van de vonge week was nog juist den avond tevoren in een theater te Rotterdam gehuldigd voor zyn ..onverschrokken daad." bet publiek «ras enthousiast geweest Die huldiging en dat enthousiasme dreven dezen jongenman in den dood: ook hy aou 't probeeren, hy zou t record verbeteren. hy boette het leven erby in. Met méér recht dan Multatuli mogen wy hier zeggen: Publiek, ik veracht ul De „held" van de vorige week «ras de gang maker: hy waagde zyn leven. t was toe- vAUiger dan toevallig, dat hy nog levend weer uit bet water opdook; maar de kranten maak ten zonder veroordeelend commentaar mel ding van deze heldendaad: en te Rotterdam werd er zelfs een huldiglngsavond belegd. welke het avoutuuriyke kind van Zaterdagmiddag noodlottig «rerd. Was de „held" van de vorige week behooriyk afgestraft geworden, zoowel door publiek, als pen en politie, dan aou de doode van thans er geen eer in gesteld hebben, een misdadig record te verbeteren. Aan wie de schuld? De vraag is geen.... vraag meer. totaal heeft de stichting de beschikking over een terrein van 400 HA., dat destyds van de gemeenten Beugen en St. Anthonls is aan gekocht, waarop een 40-tal boerderijen kan worden gesticht. In verband evenwel met den minder gunstigens toestand van het landbouw- bedryf zal slechts langzaam tot verdere ontgin ning kunnen worden overgegaan. Naar aanleiding van het feit, dat onlangs in een fascistische vergadering te Monster ook als spreker optrad de luitenant van den By zon der Vrywllligen Landstorm In Zuld-Holland- West, de lieer R. Bordewyk. is uit kringen van den B. V. L. op deze onjuiste handelwyze de aandacht gevestigd. a. omdat het nationale of algemeene gedeelte van het programma beter verzorgd kan worden: b omdat, wyi er twee zenders zyn. wy tegelijk met het algemeen programma zullen moeten uitzenden en dus de groote kans loopen, niet beluisterd te worden. Gevolg zal dan zyn, dat de katholieken er niet veel meer voor zullen gevoelen, den K. R. O. financieel te steunen; By KonlnklUk besluit is bepaald, dat aan het Rykslandbouwproefstatlon te Groningen zullen worden onderscheiden vier afdeelingen. te weten: de scheikundige afdeellng; de land bouwkundige afdeellng; de plantkundige af- deellng en de microbiologische afdeellng; en aan het Rykslandbouwproefstatlon te Hoorn drie afdeeltngen, te weten: de scheikundige afdeellng; de bacteriologische afdeellng en de physiologlsche afdeellng. Hieruit volgt, dat voortaan elke der eerste twee hierboven vermelde afdeelingen van bet Rykslandbouwproefstatlon te Groningen haar bemoeiingen ook over alle grondsoorten zal- ultstrekken in dier voege dat de eerstgenoemde afdeellng de vraagstukken van scheikundigen, de andere die van landbouwkundigen aard zal behandelen. Van 4 tot 17 Februari aa zullen de .Staedtl- sche Bühnen Hannover" onder leiding van den intendant-generaal Dr. Georg Altman een tour- née door Nederland maken. Het byzonder doel dezer tournée is. vooraanstaande Dultacbe dich ters meer bekendheid te doen verwerven by het Nederlandsche publiek en zoodoende de cultu- reele relaties tusschen Nederland en Duitscb- land uit te breiden. Er heeft zich hiervoor een eere-comlté ge vormd aan hetwelk bet toescheen dat na den lOOen sterfdag van Goethe en den 70en verjaar dag van Gerhart Hauptmann 'n hoofdwerk van deze dichters In de oorspronkelyke taal diende opgevoerd. De keuze is gevallen op „Urfaust" van Goe the. dat verschilt van de later voltooide en meer bekende ..Faust" en dat door de „Staedti- sche Bühnen Hannover” in een zeer byzon- dere ensceneering, n.l. In den styi van den tyd van den jongen Goethe, gegeven wordt voorts op „College Crampton" van Gerhart Hauptmann Z. Exc. Graaf von Zech zu Burkersroda. Dultsch gezant te 's Gravenhage heeft het voorzitterschap van het eerecomite aanvaard. Het motorschip „Onderneming n.” hetwelk, zooals gemeld, aan de Galatee omhoog was ge varen. ts na een gedeelte der lading te hebben overgeladen in het bergingsvaartuig .Dorus Rykers" van Smit's Bergingsbedryf. vlot ge trokken. Het schip te gebroken en maakt veel water Het te. gesleept door de „Dorus Rykers te Roosendaal aangekomen. Wy leaen In de „Telegraaf”: De Ned. Heidemaatecnappij heeft In samen werking met de stichting ..Peelontglnnlng" on der de gemeente St. Anthonls een uitgebreid complex woesten peelgrond door bemesting en beploeging gecultiveerd. Binnenkort zal door bovengenoemde stichting de bouw van een aan tal boerderijen op deze ontgonnen gronden wor den aanbesteed. Elke boerdery zal gemiddeld een oppervlakte van 10 H.A. omvatten en voor- ioopig aan verschillende jonge landbouwers uit deze streek voor den tyd van drie jaar worden verhuurd. Het ligt In de bedoeling der stichting om na verloop van dien termyn, mits de tydeii voor het landbouwbedryf dan gunstiger zyn dan thans, de boerderijen aan de pachters te verkoopen. In Na voorbereiding door een plechtig trlduum In de kerk van St Pieter, geleid door Pater Engelmundls O.C„ vierde Zondag 22 Jan. de R. K. Werkliedenverbond te 's-Hertogenbosch het 40-jarig bestaan. Dé gedenkwaardige dag werd luisterryk In gezet. In de kathedrale basiliek van St Jan werd door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van *s Hertogenbosch. de H. Mis opgedragen. In den namiddag werd het nieuwe vaandel aangeboden en verrichtte de geesteiyke advi seur. pastoor J. J. de Kroon, de vaandelwydlng in tegenwoordigheid der afdeellngsbesturen. Het spreekt vanzelf, dat een nationale om roep, waarin één der omroepen de lakens uit deelt. voor ons geen ware nationale te en dus daarom reeds onaanvaardbaar. Maar het komt ons voor, dat degenen welke met het woord „nationaal" dwepen eigenlyk iets willen, dat reeds bestaat en veel beter dan zy het in de toekomst verlangen. Hier in Nederland heeft zich de omroep ont wikkeld uit de mentaliteit van ons volk en wel op een wyze die volkomen bevrediging kan schenken aan geheel de natie. De vier groote stroomingen in ons land zyn alle tot bun recht gekomen. De by- of onderstroomlngen ontvan gen van wat er aan zendtyd overschiet leder haar deel Men heeft dus in de radio de meest volkomen uiting van het nationaal «rillen van ons volk. Als er ergens dus een echt nationale omroep is, dan is hel hier in ons land. Wat wil men nu toch eigenlyk meer? meent als er een nationale omroep te gemak- kelyker en beter de excessen te kunnen tegen gaan waaraan de omroepen zich zouden schul dig maken, wy nu meenen juist, dat dit niet het geval zal zyn. Want dit kan beter van hoo- gerhand komen, hetzy door eenige beperkingen in de Radlowet of door een verscherpte con- tröle. Hierom alleen In te grypen in een uit ons volk opgegroeide radlo-ontwikkellng. die ge toond heeft volkomen aan de verlangens van onze bevolking te beantwoorden met een risico, dat de nieuwe toestand aanleiding geeft nog grootere ongerechtigheden, te toch «rel te dwaas. Wy herhalen hier nog eens onze meenlng over een zg. natlonalen of algemeenen omroep, welke wy voor eenige jaren publiceerden In O* Maasbode". T T T door P“Mfcenooten van andere lan- Vy den gedaan wordt, vooral als ze deel uitmaken van de regeering is volgens de socialistische pers hier te lande altyd even mooi. Daar kunnen, volgens haar tenminste, alle andere partyen en zeker onze' ministers een voorbeeld aan nemen. Men staat in dezen letter, jyk voor niets en durft het bestaan grove on juistheden. aan de socialistische lezers als waarheid voor te zetten. Dezer dagen heeft de parlementaredacteur van de socialistische bladen den soclallsUachen Deenschen minister Staunlng een Interview af genomen en wat hy zyn lezers voorset en ver kondigt over toestanden in Denemarken, gaat toch werkeiyk alle perken te buiten. Ieder die eenlgszins bekend te met de toestan den in Denemarken weet, dat het daar nog heel (/wat slechter te dan hier te lafide Dat. mede dank zy de socialisten, dit land felteiyk zyn onafhan- keiykheld kwyt te en geheel afhankelyk te van Engeland. Wat men in Londen maar «renacht, geschiedt In Denemarken. Als Engeland morgen de Deensche producten weigert, kan men In Denemarken eenvoudig niet meer bestaan. Prak tisch te het zóó. dat men voor alles wat men doen wil, in Engeland de goedkeuring moet vra gen. Stom van verbazing staat men dan ook. als de roode volksvoorlichter over dien socialte- tlschen heilstaat, waar de waarde van het geld afhankelyk te van bet pond sterling, durft sehryven: Naar wy vernemen hebben tot dusver de her ren C A. Valkenburg. J. v. Ryzewyk, F. J. v. d. Reyt. dr. Chr Mol. drs. A v. d. Poel. J. W. van Meegeren en A. van Rijen, allen ingediend als candidaten voor de Kamerverkiezing In den Rykskieskring Tilburg, te kennen gegeven geen candidatuur te willen aanvaarden. klein folioformaat, met 72 tafels illustraties, alles gedrukt In de bekende kunstlnrlchtlng van Pompeo Sansalnl te Rome. De exploitatie voor Nederland heeft de firma N.'V. Covers te Den Haag op zich genomen, alwaar men óók langs den boekhandel, exemplaren zal kunnen bekomen. Begrypeiykerwyze ver schynt het werk óók in het Nederiandsch Eenige onzer lezeressen of lezers wenschen mo telijk de Italiaansche uitgave te bezitten. De Pauselyke Commissie van Christelyke Archeo logie. met name Prof. Josi. heeft den schnj- ver de behulpzame hand geleend, om de tal- ryke oorspronkelyke foto's te bekomen voor de zeer fraaie illustraties. De proeven die in het laboratorium te Wa- geningen genomen worden tot verwerken van druiven, appelen enz tot wyn en sappen, hebben tot nu toe gunstige resultaten opge leverd. Voornameiyk uit Limburg en Gelderland zyn flinke partyen appelen van goede kwa'lteit verwerkt tot diverse sappen en vinden reeds een afzetgebied. Aan de veilingen In genoemde streken te in het afgeloopen jaar ongeveer 3 miliioen K.G. appelen voor de verwerking verkocht, zoodat wel een beteekenende af zet wordt verkregen. Op aanstichting van den regeerlngs-commte- sarls voor steunverleenlng aan de aardappei- meellndustrle te een vereeniging van aardap- pelmeelproducenten in ons land opgericht, met de bedoeling, stabiliteit in de pryzen van het aardappelmeel te bevorderen en het steeds kelderen van die pryzen door onderlinge con currentie tegen te gaan. In deze vereeniging zyn opgenomen de drie groepen, welke de markt beheerschen. namelyk de coöperatieve fabrieken, welke vereenlgd zyn tn het zg. Al gemeen Verkoop-Bureau, de vrije coöperatieve fabrieken en de particuliere aardappelmeel fabrieken, gewooniyk aangeduld als „specula tieve” fabrieken. Uit deze drie groepen is een besturende commissie benoemd, zoodat alle be langhebbende producenten in de leiding van de nieuwe organisatie zyn betrokken. Zondag 22 Jan werd te 's-Hertoger.boe.h de «rooie leestweek ingezet ter luisterryke viering van hel 200-jarig bestaan der Congregatie van den Allerhelllgsten Verlosser De St. Jowfskerk der Patera Redemptoristen te schitterend ver- sterd Het jubilé werd Ingezet docw een plechtige Hoogmis voor de overleden en nog levende wel doeners van de Congregatie der Redemptoris ten in Den Bosch. k Avonds in de feestvergadering in „Concor dia" werd door het Comité van de H. Familie het Jubilé-geschenk der leden aangeboden oe- «taande uit de beschildering van nel noofd- altaar der kerk door den kunstschilder Frans Hops. Den Bosch. Aa. Donderdag 2d Jan. zal Z H. Exc. Mgr Th- van Roosmalen C. S S R Vic -Apost van dnriname, pontificale assistentie verleenen by de plechtige Hoogmis voor de jubileerende •■nmuniteit. Ah feestredenaar zal dien avond tijdens het Pontificaal Lof door Mgr. van Roosmalen op treden pater rector Alph. Vermeulen 8. J Vrijdag as zal een plechtig Lot worden ge- Oélebreerd door Mgr. C. C Prinsen. proC apost„ en zal de predikatie gehouden worden door pa ter Vlcarius Engelbertus O. M C. Zaterdag al, onder het plechtig Lof door M«r. F. Hendrlkx. vlc -gen.. zal pater H. Mol- kenboer O. P. den preekstoel betreden. Hy de sluiting van het jubelfeest op Zondag Jan. zal in de 8t Jozefkerk de pontificale Hoogmis worden gecelebreerd door Z. H Exc. H«r. A. F. Diepen, bisschop van k-Hertogen- bosch, die ook bet pontificaal Lof zal opdragen. Prof. Heezemans van het Groot-Seminarie Haaren zal dan de feestrede houden. Een dronken kerel te zoo vriéndelijk geweest, ons op waariyk méér dan coulante wljae nieuw bewijsmateriaal te leveren voor de juistheid van on« bescheiden opinie: elders in dit blad vindt men verhaald de dolle poging van een borrel-held, die Zondag morgen al heel vroeg „onder den invloed!" de zelfmoordscène van Zaterdagmiddag, al licht met hoop op een ander einde, heeft willen nAspeien: toen het publiek, op taktisch aanraden van de politie, kwaal geen belangstelling meer toon de, trok de overstuurllng z'n jasale weer aan en klauterde hij kalmpjes weer naar bene den. Daar zou het Nederlandsche volk en In het byzonder de arbeider geen plelzler vaa bele ven! We zullen op bet oogenblik niet gaan ver- geiyken, wat hier en in Denemarken gedaan wordt voor steun aan den landbouw en ter be strijding van de werkloosheid, maar zyn er toe bereid. Hier te lande geschiedt ee&ge malen meer dan in Denemarken en het te meer dan schandelijk In dit verband zooals er te lezen te In de conclusies naar aanleiding van dit in terview te spreken van een ellendige slap heid onzer regeering. In tegenstelling met die van Denemarken. Het toppunt Van volksbedrog te het toch wel als men schryvende over Denemarken en den toestand aldaar In een grooten kop boven het artikel durft zetten: Twee maanden geleden werd er tn Ressen- Bemmel by Nymegen een brutale roofoverval gepleegd op een weduwe A. die des nachts in haar woning werd overvallen door den ruim 20-jarigen G. de K uit Nymegen. die het huls was binnengedrongen met de bedoeling, het al leen wonende vrouwtje te berooven. Door het hevig verzet van het slcahtoffer. dat door den laaghartlgen aanrander met een revolver zwaar gewond werd, kon de dader aan zyn plan geen uitvoering geven en nam hy yllngs de vlucht, in de richting Nymegen. Op de Waalkade by de poot werd hy aangehouden door een politieman, die hem sommeerde hem naar de politiewacht te volgen, wyi op hem de verdenking rustte van den roofoverval te Ressen-Bemmel. Aan- vankeiyk liep de arrestant rustig mede, maar voor de politiewacht gekomen draalde hy zich om en loste op verraderiyke wijze een revol verschot op den agent, die toevallig de hand voor zyn borst hield, zoodat de kogel op zyn pols afschampte en de man niet doodelyk ge troffen werd. De K. nam de vlucht en verborg zich in den kelder van de electrische centrale aan de Waalkade. waar hy zich gedurende 24 uur verborgen hield Den volgenden dag pro beerde hy aan boord van een schip over de grens te vluchten, maar hy slaagde niet In den opaet en te eerst later met *n gestolen ryvrtel naar Keulen uitgeweken. De rechercheur Schreven uit Nymegen wist den dader ongeveer een week later op te sporen in een beruchte buurt aan den Ryn te Keulen en arresteerde hem met behulp van de Keulsche recherche. G. de IC. die met wapens, gestolen rywiel en onvoldoende papieren over de grens gevlucht was. werd door de Dultacbe politie in arrest gehouden, wyi te gen hem een vervolging werd ingesleld wegens het dragen van verboden wapens en passeeren van de grens zonder legitimatle-papieren. Hier voor moest hy eenige maanden gevangenisstraf ondergaan en thans, nu hy deze straf beeft uit gezeten, volgt zyn uitlevering aan de Justitie te Arnhem. Naar wy van de Krimlnalpollsei vernamen zal deze uitlevering op Maandag 30 Januari »x aan de Justitie te Arnhem plaats hebben. 3e. omdat wy mede zullen moeten betalen aan het algemeen programma, dat onze groot ste concurrent zal zyn, m. a. w. het touw zelf bekostigen, waaraan wy worden opgehangen 4. omdat wy niet zelf zullen kunnen bepalen, wat als neutraal of algemeen beschouwd moet worden of niet, maar dit aan een commissie zullen moeten overiaten. waarin wy nooit vol doende zeggenschap zullen hebben; 5. omdat het bepalen van het neutrale, alge meene of nationale programma aanleiding geeft tot onoverkomelyke moeliykheden. Het zal dan moeten worden aangenomen met algemee ne stemmen of met meerderheid. In bet eerste geval zal het gereduceerd worden tot de kleinst mogelyke afmetingen, zoodat het de moeite niet waard zal zyn een natlonalen omroep te vestigen of In stand te houden. In bet tweede geval zal de minderheid legen iedere uitzending genoodzaakt zyn te protesteeren. wan> het geldt hier een cultureele zaak, geen stoffeiyke. 6. Niemand garandeert ons in de toekomst, dat het algemeen programma neutraal zal bly- ven. vooral met, omdat de Ideeën over neutra liteit by de twee groote levensbeschouwingen diametraal tegenover elkander staan; 7.. wy geven een voornaam deel van ons pro gramma af, n 1. de muziek, die op de eerste plaats dienen moet om onze eigen uitzendingen smakelyk te maken voor onze luisteraars; Wy achten een algemeen, neutraal, natio naal programma minstens tegen den geest van de radlowet, die voorschrijft den beschikbaren zendtyd onder de omroeporganisaties te ver deden zoodat van een algemeen of nationaal programma geen sprake is; 9. Wanneer wy. katholieken, vrede zouden nemen met een zg natlonalen omroep, die een algemeen of neutraal programma aou uitzen den. zouden wy van onze traditie in school en pers afwyken en toegeven, dat nationaal geiyk was aan neutraal. 10. Wy zouden o.i. tevens In conflict komen met de radio-paragraat van het programma der R. K. Staatsparty, die luidt als volgt: „Ten aanzien van de radiovrye en zelfstandige ont wikkeling van de maaischappelyke krachten, biliyke verdeeling van den zendtyd. volgens de in de bevolking levende richtingen". Hiermede schynt toch wel duidelyk uitgesloten te zyn al les. wat ons in onze vryheid belemmert en onze zelfstandigheid vermindert, vrat beide geschiedt door een algemeen programma, at, wil men het voornamer betitelen: natlonalen omroep. wy nemen aan, dat onze bezwaren niet alle even zwaar wegen, doch by elkander genomen aan duideiykheid niets te wenschen overiaten. waarom wy zyn tegen eenneutralen, algemee nen. natlonalen omroep of dito programma, wy gelooven dan ook niet, dat de wensch van tnr Boon en dr. Blotemaker gemakkelyk vervuld zal worden. Het kan voor sommigen zyn nut hebben om voor de zooveelste’maal weer eens terug te ko men op een vraagstuk, dat dezer dagen w»er 't onderwerp is geweest in verschillende blader, van een levendige discussie. Het gaat over een natlonalen omroep. Van liberale zyde dringt men daar voortdu rend nog op aan en van de interpellaties van Mr. Boon in de Tweede Kamer en de herhaalde pogingen van den heer Slotemaker de Bruine wordt gebruik gemaakt om de wenschelykheid. zoo niet de noodzakelyklield van dien omroep te bt pl.'tten. Nu zou men daarmede nog vrede kunnen ne men, als van eerstgenoemde zyde niet duidelyk bleek, dat men voor dien natlonalen omroep de A. V. R. O. de aangewezene achtte. Natuurlek deze omroep komt den liberalen het meest naby Maar men schynt te vergeten, dat. ver ondersteld de medewerking der andere groepen om daar'»? te geraken de A. V. R O dan een radicale, een essenüeele verandering zou moe ten ondergaan, waartoe zy wel nooit bereid zal zyn. Immer, verondersteld dat wy mede zouden werken om dat idee te verwezenlyken. dan zou voor dien natlonalen omroep een bestuur moe ten worden samengesteld, dat een getrouwe af straling was van de vier groote leveusstroomin- gen in ons land. Al terstond zal het eenieder duidelyk «yn. dal dan de A. V R. O. het kleinste gedeelte van de bestuurszetels zou bezetten. Stellen wy voor een bestuur van negen personen. De A V. R. O. sou als vertegenwoordigster van bet linkse he gedeelte behalve de VAR. A„ hoog stens op twee zetels kunnen rekenen. Wat die voorstanders van den algemeenen of natlonalen omroep dus feitelyk van de A. V. R. O. eischen. is, dat zy haai' organisatie ontbindt, baar bestuur afdankt en een zeer onderge schikte plaats inneemt in den nieuwen omroep. Zal de A. V. R. O. daar ooit voor te vinden zyn? wy gelooven. dat oud-mlnlster Westerveld daarop het beste antword zou kunnen geven. Hy immers was genoodzaakt als voorzitter van de A. V. R. O. te verdwynen. toen hy wet een lang niet zoo ver dragend voorstel voor den dag kwam. En ronduit gezegd, wy kunnen dat begrypen Daarom laat men onzerzyds gerust zyn. de liberalen zullen wel blyven aandringen op een natlonalen omroep en de A. V. R. O. zelf aal wel meevingen in bet koor, waarvan Mr. Boon Men schrijft ,jr. R Crt": Het is bekend, dat de boerenboterproducen- ten de botermerken koopen tegen een prijs van 17 S per half K.G. De boerenboter «rordt de laatste «reken door de handelaren gekocht te gen 75 cent per half KG.; de verkooper ont vangt dus 57 S cent netto. De verkoopprijs in de wtnkels is 80 cent. Er is dus een werkeiyk prijsverschil van 221» cent tusschen in- en ver koop. Dit betrekkelyk groote prys is aanleiding geworden, dat by de boeren clandestien boter zonder merken wordt gekocht tegen een hon geren prys dan 57 S cent per pond, maar be- langryk lager dan de winkelprijs van 80 cent. ren Is er to Denemarken ieder jaar wat van het '°on afgegaan. De loonregeling voor het overheidspersoneel, zonder eenige uitzondering, is in Denemarken zeer ingewikkeld. Een persoon In overheidsdienst heeft In De nemarken een grondsslsris, waarby voor som migen komt een ouderdomstoeiage naar gelang van het aantal jaren dat men een functie be kleedt. Verder voor enkelen een standplaats-toelage. Tot 1930 voor allen een conjunctuurtoelage. die toen verviel en waarvoor het totale grondsalarls met 3 miliioen verhoogd werd en tenslotte heeft leder sedert den oorlog 'n duurtetoeslag, geba seerd op het indexcyfer. Ieder jaar. naarmate het Indexcyfer, dat eens 241 was en thans de 100 nadert daalde, werd deze toelage verlaagd en daardoor ook het loon. De toelage Is op het oogenblik dan ook nog maar zeer gering. Door dit stelsel Is dus In Denemarken het loon van het overheidspersoneel, zonder dat het Fol- weting, de Deensche Tweede Kamer, ziote-er mee bemoeit, Jaariyks automatisch verlaagd. Als men dit alles er niet by vertelt en ook verzwygt dat het Deensche geld, de kroon met een derde van de waarde gedaald Is, dan, we herhalen het. Is bet geen kunst, den minister te laten verkla ren. dat er geen sprake van is. dat de loonen voor het overheidspersoneel onder het mes zyn genomen. Dit is een staal van socialistische volksvoor lichting. waarover we het oordeel gaarne aan de lezers overlaten. Er zyn in het afgeloopen jaar flinke hoe veelheden groenten enx n««r de meststapei verhuist, als gevolg dat de prijzen daalden beneden den minimumprijs. Blykens het jaarverslag der groentenvefltng te Naaldwyk is in het afgeloopen jaar ver nietigd: 22 828 stuks bloemkool; 28.156 K.G. dubb boonen, 82.870 krop sla; 168540 KX2. torna. to>n Naar aanleiding van een en ander, heeft naar de Commandant van het Gewest Z.-H., Majoor Boots medegedeeld, dat In een schrijven aan het bestuur luitnt. Bordewyk heeft ver klaard. dat hy heeft willen trachten de fascis ten in goede banen te lelden. Echter heeft hy na de vergadering te Monster de onjuistheid van dit pogen ingezien. Hy verklaart in het vervolg zich geheel afzijdig te zullen houden van het fascisme. Naar aanleiding van deze verklaring hebben enkele besprekingen plaats gehad, ook met het Gewesteiyk B. V. L.-beetuur. waar dese aange legenheid nu verder zal worden afgehandeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5