De werkweek van veertig uren De onverbiddelijke G. P. Oe H i id d I De Volkenbonds raad bijeen CONFERENTIE MISLUKT? De pariakwestie Duitschlands recht op duikbooten GROOTE PANIEK II STEDEN H i WOENSDAG 25 JANUARI Wijziging Tarwewet Duitsche interesse Slappe resoluties I1| Spanning te Kaapstad TEXTIELGOEDEREN Regeling van den invoer STRENGE KOU IN FRANKRIJK Geen Dik pak sneeuw te Marseille Het verre Mand» joekwo !jan onderwerpt zich 1 CONT1NGENTEERING De griep in Engeland I t Zwitserland beeft Tokio laat Genève begaan ONDER EEN BLOK Griep in België VREEMDE GELÜIDPROEVEN Enschede Droevig ongeval te Vernietiging bevolen Massa's in beweging I- BINNENSCHIP LEK EEN KIND ONTVOERD Op de reede van Terneuzen SCHAKEN i Aan de mogendheden de keus Geringe stijging van den broodprijs Mandaat politiek van Frankrijk Engeland behandeld GERAAKT Honderd en zestig millioen men schen worden als vee gekeurd „noodtoestand” in Duitschland *4 Causerie Lord Willingdon slechts voor een centrale behandeling Overhemden en zakdoeken DE ALMELOSCHE ZENDER Frankrijk heeft negentig, Italië ^vijftig en Japan zestig onderzeeërs Oneenigheid tusschen werkgeveri en werknemers schijnt elk ac- coord onmogelyk te maken I i I 1 L tijdje O 31 BRUSSEL, 24 Jan. (V. D.) Uit Luik wordt door den dienst der scheepvaart gemeld, dat tengevolge van den Ijsgang de scheepvaart op motie van Smuts een amen- Kamer zijn vertrouwen uit- T8J. tsjoen Maandagavond te ongeveer aéht uur is het Na week, koud. Er heerscht in België 'n griepepidemie. Heele gewesten worden er door geteisterd, vooral in Vlaanderen. Te Aalst o. m„ waar de ziekte vooral hevig onder de kinderen om gaat, moesten de scholen tjjdelljk worden gesloten. Ook in het leger en vooral In het garnizoen van Brussel zijn tal van grieplljders, aoodat de dienst aanmerkelijk moest worden verlicht. Dezer dagen zullen de Koninklijke Besluiten gepubliceerd worden met betrekking tot de ver nieuwing van verschillende contlngenteeringen, welke per 31 Januari afloopen. Met Ingang van 1 Februari zullen voor de textlelgoederen de volgende regelingen gelden: De invoer van tricot-goederen zal zijn beperkt tot 75 pCt. van de gemiddelde waarde van den Invoer gedurende 1929. 1930 en 1931 (vorige con tingenteerlngen 70 pCt., met 1929 en 1930 als basisjaren). De invoer van wollen en halfwollen stoffen zal zijn beperkt tot 65 pCt. van de gemiddelde waarde van den Invoer in 1929. 1930 en 1931 (ongewijzigd). De invoer van bovenkleeding voor mannen en jongens zal zijn beperkt tot 62% pCt. van de gemiddelde waarde in 1929. 1934^n 1931 (onge wijzigd) voor bovenkleding voor vrouwen, meis jes en kleine kinderen is de Invoer beperkt tot 70 pCt. van de gemiddelde waarde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (vorige contlngen- teering 75 pCt., met 1930 en 1931 als basisjaren) voor bovenkleeding met rubber 75 pCt. van de gemiddelde waarde van den invoer in 1930 en 1931 (vorige contingenteering 100 pCt. met 1929, 1930 en 1931 als basisjaren). De termijnen van deze centtngenteeringen is van 1 Februari 1933 tot 1 Februari 1934. De politie te Kerkrade heeft te Spekholzer- helde aangehouden J. G.. wegens ontvoering van een kind, dat ter beschikking was gesteld van den voogdijraad. G. zal naar het Huis van Bewaring te Maastricht worden overgebracht. I TC*KIO, 24 Jan (Reuter). De Japansche re geering heeft besloten geen nieuwe Instructie te zenden aan de Japansche delegatie te Genève en geen stappen te doen, om te verhinderen, dat de Volkenbond artikel 16 van het handvest toe past. Het ministerie van Buit. Zaken is van mee- nlng, dat artikel 16 alleen kan worden toege past in geval van oorlog en dese is door de be trokkenen niet verklaard. U zit fijn droog Da mamcbon, die In den 1 regen loepen, vragen U niet, om mee te mogen t rijdenzij zijn al tevreden.1 al* U xe niet van boven tot onder met modder bospatl I De ,J3tacrt." bevat een K.B waarbij de in voer van overhemden en zakdoeken voor den tjjd van zes maanden (1 Januari1 Juli) wordt gecontlngenteerd. Het percentage van den invoer van overhem den is gesteld op 100, dat van de zakdoeken op 90 van de waarde van den gemiddelden invoer gedurende zes maanden in de jaren 1930 en 1931. (GTSJOEN, 24 Jan. (V.D.). Te Tsjang- |n vertegenwoortLgers aangekomen van de provinciale regeering van Sachaljaai, om te verklaren, dat deze provincie haar strijd tegen den staat Mandsjoekwo opgeeft en zich onder werpt. Sachaljan, dat op slechts 6 K.M. afstand van de Russische grensstad Blagowestjtsjensk is geelgen, was gerulmen tijd het hoofdkwartier van generaal Ma Tsjang Sjan en speelde een be langrijke rol in den strijd tegen de Mandsjoe rljsche troepen. De Mandsjoerljsche regeering heeft de onderwerping aanvaard en zal Sachal jan door Mandsjoerljsche troepen laten bezetten. Aan den strijd In de provincie Jehol schijnt voorlooptg een einde te zijn gekomen. Men acht het niet uitgesloten, dat Japanners en Chinee- zen tot onderhandellngen geraken. handelingen in verband met elsch naar rechtsgelijkheid en zegt het Bchjjnlljk te achten, dat het recht zal opeischen, te bouwen. De correspondent wijst jongens te En- een de Aan den Bergweg te Rotterdam woont de fa milie I. E., die haar woning te huur heeft ge zet. Maandag meldde zich, vertelt de „NR-Ct", een heer aan, die er voor voelde de woning te huren en daarbij ook den boedel grootendeels wilde overnemen. Met den bewoner heeft hjj daarop de woning nauwkeurig bekeken, kasten werden geopend, laden van tafels, schrijfbureau en dressoir opengeschoven, opdat de gegadigde kon constateeren, dat alles solide was gemaakt. Toen dit gedaan was, zelde de aspirant huur der dat er in den kelder van het huls gewerkt zou moeten irorden, zoodat hij geluidproeven wilde nemen. Hiertoe verzocht hjj den bewoner, die alleen met zijn zuster in het huls was. naar den kelder te gaan en daar eengien tijd te schreeu wen en met een hamer lawaai te maken. De bewoner in den kelder en zijn zuster in de bet veel te koud om naar den kelder te gaan. De man, die het huis wilde huren, heeft aarop de zuster verzocht x>m zich in de serre te bege ven en daar de deuren te sluiten. Ook daar zou, als hij het huis nam, gewerkt moeten worden, zoodat er ook van de serre uit geluldsproeven moesten worden genomen. De bewoner in den kelder en zUn zuster in den serre hebben een tijdje staan schreeuwen en met hamers lawaai gemaakt totdat het den man begon te vervelen. Toen hij uit den kelder naar boven gekomen was, bleek de aspirant-huurder ^rdwenen. HU had van de gelegenheid gebruik m'het licht, hoe Alleen van geen Is de arbeiders de handhaving van ■rden willen weten, ar- i te werkuren verminderd itatie der werknemers, die PARIJS, 24 Jan. (Reuter.) In geheel Frank rijk heerscht strenge vorst, die in verscheidene streken met hevlgen sneeuwval vergezeld gaat. Te Marseille ligt de sneeuw 5 A 10 centimeter dik. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de tarwewet 1931 merkt de mi nister van Economische Zaken en Arbeid op. dat dit wetsvoorstel slechts de gelegenheid geeft, om het maalpercentage op 40 te bren gen. Dit wil niet zeggen, dat het de bedoeling is om het maalpercentage dadelijk op 40 te bepalen. Voorlooptg kan met een lager percen tage worden volstaan, terwijl het mogelljk zal zijn tevens den z.g. V I T A -prjjs eenigszins te verlagen, zoodat niet gevreesd behoeft te wor den voor een stijging van den broodprijs ten gevolge van deze wijziging met tenminste 2 cent. De minister meent dat met een stijging van den broodprijs van ongeveer 0.7 ct. zal kunnen worden volstaan. Had de Regeering niet Inge- grepen. dan zou het voor de meerderheid der landbouwers niet mogelljk zUn geweest, den strijd om het bestaan verder vol te houden Zelfs na de wijziging zal de prUs der tarwe- melange, welke de molenaars moeten gebrui ken. lager zUn dan deze was vóór den wereld oorlog. Gezien de overige kosten van levens onderhoud. meent de minister, dat bij een der- gelUke prUsverhoudlng geen te zwarp belasting op het publiek zal worden gelegd. handkar was voor het vertakklngskanaal naar Beverlo en Has selt is onderbraken. Ook de Maas heeft reeds veel Ijs. De Usschol- ien hebben zich vooral opgestapeld bij de sluis van Tal’fer, waar de rivier reeds dicht ligt. Te Walgappe (Profcnde VUle) blijft nog slechts een smalle vaargeul over tusschen de Usschollen. Stroomopwaarts van de sluis bij La Plante ligt de Maas zoo goed als dicht. LONDEN, 24 Jan. (Reuter). De marine-cor respondent van de .Dally Telegraph” publi ceert een artikel over de ontwapenlngsonder- den Dultschen waar- Duitschland formeel om onderzeebooten LONDEN, 24 Jan. (Reuter.) Volgens de of- flcleele opgave neemt de Influenza- en long- ontsteking-epidemie te Birmingham af. In de afgeloopen week kwamen slechts 37 doodelijke gevallen van influenza voor tegen 83 in de voorafgaande week. Door longontste king werden aangetast 98 personen tegen 252 een week tevoren. In het mijndistrict van Leicestershire woedbde influenza-epldemle nog hevig. Dertig procent van de mijnwerkers zUn aan getast. In verschillende andere plaatsen, oa. te Swansea en Norfolk zijn de scholen gesloten. De correspondent verwijst naar verklaringen van Fransche en Japansche marine-deskundl- gen, dat onderzeebooten onontbeerlijke ver dedigingsmiddelen zijn, en zegt, dat de vraag gesteld zou kunnen worden, waarom alleen Duitschland niet het recht op bezit van deze vaartuigen heeft. Het blad komt tot de conclusie, dat de mo gendheden slechts de keus hebben tusschen volledige afschaffing der onderzeeërs of toe lating van een gelijkelijk uitgeruste moderne Duitsche onderzeesche vloot. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de aangekóndigde schaakcauserie van den beer 8. J. Coomans niet op Vrijdag 37 dezer, doch op Zaterdag 28 Januari van 4.20 tot 4.40 uur voor den K. R. O. aal worden gehouden. emaakt om er vandoor te gaan met medeneming van en geldkistje, waarin 180 zat. Dat kistje moet hij bij het inspecteeren vanjje' kasten hebben opgemerkt, waama hij de ners op de hierboven weergegeven wijze wist op te bergen. De man is nog niepró BERLIJN, 24 Jan. (W. B., In eenige bladen is melding gemaakt van geruchten met betrek king tot plannen betreffende een uitschake ling van den Rijksdag, welke de regeering zou koesteren in verband met het afkondigen van een noodtoestand in het rijk. Van bevoegde zijde wordt evenwel verklaard, dat de rljks- regeering dergelijke plannen niet in overweging heeft genomen. BERLIJN, 24 Jdn. (W. B.) De Dultséh-Na- tionale Rijksdagfractle publiceert een resolutie, welker inhoud den Rijkskanseller Zaterdag reeds in hoofdzaak is medegedee’d. Gesproken wordt van een versagen der regeering, met name op economisch gebied, waar soclalistlsch- intematlonale gedachten opgeld doen in plaats van autarkische. Van regeerlngszijde wordt opgemerkt, dat de Duitsch-Nationalen het Harzburger front schij nen te willen herstellen. Overigens houdt de regeqrlng vast aan een spoedige opheldering der politieke situatie. KAAPSTAD. 24 Jan. (Reuter). Hedenmid dag heeft Smuts in het parlement een motie ingediend, waarin de regeering wordt verzocht af te treden, teneinde plaats te maken voor een nationale regeering. Smuts verklaarde, dat dit niet zoozeer een motie van wantrouwen was alswel een poging om een nationale regeering te krijgen. Herzog verklaarde hierop, onder toejuiching van de regeeringsbanken. dat een nationale regeering niet nood g is en dat de huidige regeering. waarbij de oppositie zich zou kunnen aansluiten, best in staat is de noodzakelijke maatregelen te nemen. Hij voegde bij <e dement, waarin de spreekt in de regeering. De zitting werd tot morgen verdaagd. Teneinde uitwassen te voorkomen, zal de met tarwe bezaaide oppervlakte, welke voor steun in aanmerking komt, voor elk bedrijf niet groo- ter zijn dan 1/3 van de totale oppervlakte bouwland van dat bedrijf in 1932. Zoodra van een algemeene opleving mocht 'blijken, zoodat weder tot de cultuur van andere gewassen kan worden overgegaan, kan de Re geering gebruik maken van de mogelijkheid, welke de constructie van de Tarwewet haar biedt, om voor een geleidelijke beëindiging van de werking dier wet zorg te dragen. Zooals op bet oogenblik de omstandigheden zich laten aanzten. is daarvan evenwel nog geen sprake. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de verschillende gewestelijke Tarwe-organisaties elk op haar eigen wijze een regeling hebben getroffen waarop de tarwehandelaren zooveel mogelijk zijn ingeschakeld. breid worden over heel het gebied der Unie. Lie den. die' naar de meenlng der autoriteiten „hun ■Srood niet verdienen” of beschouwd worden als werkelWig of mogelijke vijanden der dictatuur, zal men ook in de kleinste dorpjes -van dit reus achtige land weten op te sporen. Uit Moskou alleen, zoo zegt men, zullen 800.000 menschen worden verbannen. ^Tijdens het uitvoeren der pasvoorschriften zullen ech ter ongeveer tien millioen menschen van woon plaats moeten veranderen en zullen met ge bruikmaken van geweld naar plaatsen worden gebrdcht, waar het politieke en economische program van het Kremlin hun aanwezigheid elscht. Niet slechts erfvijanden in den zin van den klassenstrijd en voormalige groote boeren worden door deze maatregelen getroffen. Ook millioe- nen boeren, die niet collectief wilden wer ken en daarom naar de industriegebieden vluchtten, vallen onder de verordening. ZIJ vor men thans een reusachtige volksmassa, die voortdurend in beweging is, die onvermoeibaar daar werk zoekt, waar de wonings- en voedsel- omstandigheden iets beter lijken dan elders. Uit de steden zullen ook die elementen moeten verdwijnen, die zich niet konden aanpassen aan het heerschende systeem, maar zich door eigen ondernemingszin boven water hielden door kleine bemiddelingszaakjes. gelegenheldskar- weltjes, ambachtsdlensten en zoo voorts. Al deze dingen zijn naar de meentng derautoriteiten niet onontbeerlijk. Deze menschen Vn er zijn er verwonderlijk velen! probeeren nu in fa briek of op bureau een als fatsoenlijk aange zien werk te vinden. Alleen werk op gewich tige posten, die in dienst staan van het alge meen, beschermen tegen de verschrikking der pasvoorschriften. Wie zulk werk beeft noudt zich muisstil en poogt zich onbemerkbaar te maken, om niet op zulk een ongunstig mo- ment als nu te worden ontslagen. Wie thans ontslagen wordt, moet ernstig rekening hou den met de mogelijkheid, te worden verbannen. De autoriteiten hebben door verschillende maatregelen de contróle over de bevolking tij dens het uitreiken der passen verscherpt. Geen mensch bijvoorbeeld mag thans verhuizen. Zoo lang deze eigenaardige keuring der personaliën en voor het ,jiut” der menschen duurt, moet iedereen blijven, waar hij is. Men probeert ook de vlucht uit de stad te belemmeren door scher pe contróle uit te oefenen op den verkoop van spoorkaartjes. De spoorwegen zijn voortdurend reeds overbelast en worden thans door de „volksverhuizingen" overstroomd. Naar de nieuwe pasvoorschriften moet leder onderdaan der Sovjet’s boven de zestien jaar een identiteitsbewijs bezitten, dat door de G. P. Oe is onderteekend en dat uitvoerige mededee- lingen bevat over de „sociale voorgeschiedenis” van den betreffenden persoon. Het gewichtigste punt van deze voorgeschie denis is de afstamming. Nog nooit en ner gens tevoren is de stand der menschen zoo streng bepaald door hun geboorte \ls thans in Rusland. Nakomelingen van voormalige rijken, aristocraten, geestelijken en zelfs de zonen en dochters van kleine Tsaristische beambten, gendarmes en-zoo voorts hebben maar een heel gering kansje, niet gestempeld te warden tot on- gewenschte elementen. Een tragisch gevolg der pasverordening is een plotselinge val der prijzen voor meubelen en huishoudelijke artikelen. Met het oog op hun bijna zekere verbanning verkoopen vele families hun- hebben en houden voor eiken prijs. De staatswinkels, die zulke dingen ter wederver- kooping opkoopen, halen een ongewoon rij ken oogst binnen. De meeste dezer zaken kno pen echter nog niet, wijl zjj er zeker van zijn, dat de prijzen nog meer zullen teruggaan, wan neer de paniek onder de „voormalig heerschen de standen”, die nog iets uit de goede oude tij den hebben kunnen redden, nog grootere af metingen heeft aangenomen. (United Press. Nadruk verboden) op de reede van Terneuzen het binnenschip „Struggle for Life” tijdens den zwaren Ooster- storm lek geworden. Het schip was geladen met superfosfaat en op weg van Vlaardingen naar Veurne in België. De schipper Hartman en zijn familie hadden reeds bijtijds het schip met de sloep verlaten, waarmede zij naar den wal zijn gevaren. Het schip is in zinkenden toestand, doch be houden te Terneuzen binnengebracbt door twee sleepbooteh. Dinsdagmiddag wilden vier schede met een twee-wiellge zwaar blok hout, dat bestemd Twentsche Drijfrlemenfabriek aldaar, van het station halen. Zij laadden dit zware blok op de kar en reden toen weg. Twee jongens trokken aan een touw en de twee anderen duwden de, kar. Op het Stationsplein gleed het blok bout door het stoeten op de straat naar voren, met het noodlottig gevolg, dat een der voor de kar loopende jongens, de 16-jarige v. d. W., onder het blok terecht kwam. De jongen viel en was op slag dood. Zijn hoofd was verbrijzeld. H^, lijk is naar het zieker^uls overgebracht. UMrnEK, 24 Jan. (V. D.) De .Dally Tele graph" meldt, dat de kans groot is dat dit jaar een Duitsch oorlogsschip een bezoek aan Engeland zal brengen, misschien wel tijdens de Cowes-zellweek. Weliswaar zijn nog geen defftiitieve afspra ken gemaakt, doch in de betrokken kringen wordt reeds over het plan gesproken. Het be zoek van twee Duitsche kruisers is verleden jaar waarschijnlijk uit bezuinigingsoverwegln- gen niet doorgegaan. Indien het dit jaar wel door gaat zouden de Engelsche zeelieden de mogelijkheid hebben, de hartelijke ontvangst te beantwoorden, die het tweede Engelsche krulsereskader in den zomer van 1931 te Kiel ten deel is gevallen. Indien de nieuwe Duit sche pantserkruiser .Deutschland" naar Spithead zou komen, zou dit belangwekkende schip ongetwijfeld een groote aantrekkings kracht blijken te hebben. onderdduizenden families in Moskou, Le ningrad, Charkof en andere steden der Sovjet-Unie pakken koortsachtbi hun hebben en houden bijeen, om een MCbekend lot in vreemde streken tegemoet te ^Kan, na dat de onverbiddelijke G. P. l)e begonnen is met de uitvoering der kort geleden afgekondigde strenge pasvoorschriften. Zij weten, dat men hen bij de komende, zonderlinge këfting van 160 millioen menscheüjke wezens bij de „onge- wenschte' elementen" zal imjjelen en zij berei den zich op bet onvermijdelijke vooa Praktisch wachten ben de verbanning naar onbekende streken en de vertwijfelde taak, om'Vdch te leeren aanpassen aan nog moeilijker levensomstandig heden. Tienduizenden families wachten geen cens hun veroordeellng af en vluchten reeds teloren uit de steden. Zij hopen, dat zij op die manier tenminste de plaats van hun toekomstig oponthoud kunnen uitzoeken. Inplaats van te worden „gezonden” naar een of ander mijn- ot boutgebled. Zij koesteren waarschijnlijk een be- driegeUJke hoop. De pasvoorschriften worden weliswaar bet eerst toegepast in de zes grootste steden van het land, maar al heel spoedig zullen zU ultge- Met een ijver waarvan men zou willen hopen dat hl) overerfelijk zijn kon, heeft de Interna tionale Technische Voorbereidende Conferentie te Genève haar algemeene beschouwingen met twee lange zittingen per dag, in anderhalve week ten einde gevoerd. Was dit einde bevredigend? Men kan op deze vraag slechts antwoorden wanneer men reke ning houdt met het karakter der conferentie. De statuten van het Internationaal Arbeids- Bureau schrijven voor, dat de Internationale Arbelds-Conferentie slechts over een bepaald onderwerp beslissen kan. wanneer dit onderwerp in een voorgaande conferentie besproken is. Door nu de huidige voorbereidende conferentie bijeen te roepen om een rapport uit te brengen aan de XVde Internationale Arbeids-Conferen- Ue van Mei as., heeft men deze laatste bevrijd van een bespreking der kwestie van de veertlg- urige werkweek, in de hoop dat zjj oogenblik- kelijk in plaats van eerst het volgend jaar, tot een besluit zou kunnen komen. De Internationale Technische Voorbereidende Conferentie was dus niet meer dan een inleiding der komende Internationale Arbeids-Conferen- tie; zij kon geen enkel besluit nemen en zelfs baar verantwoordelijkheid had zeer enge gren zen. Typeerend voor den geest welke in een dergelijke bijeenkomst pleegt te heerschen, was wel een communiqué der delegatie van Joego slavië: enkele kranten hadden het doen voor komen dat de regeerlngsvertegenwoordlger van Belgrado. Jeremltsck. de Invoering der werk week van veertig uren zeer goed gezind was. Bet communiqué ontkende niet dat dit juist was. maar stelde er prijs op te verklaren, dat de regeering van Joego-Slavië haar houding op de Internationale Arbelds-Conferentie waar de besluiten zullen vallen! eerst ter zijner tjjd zal bepalen. 0 Deze conferentie was ook van te voren te zwaar gehandicapt en te eng begrensd om tot goede zij het noodzakelijkerwijze ook: voor lopige resultaten te komen. Van de bijna zestig landen die lid zijn van het Internationaal Arbelds-Bureau. hadden er slechts acht-en- twintig de moeite genomen om zich te doen vertegenwoordigen. En onder de afwezigen die dus de meerderheid vormden, waren bovendien de twee belangrijkste landen van den arbeid, Amerika en Rusland, die weliswaar geen lid zijn van het .Internationaal Arbelds-Bureau. mzar die niettemin een ultnoodlglng ontvangen hadden, daar het problematisch lijkt of men tot een Internationale overeenkomst zou kun nen komen, wanneer de Amerikaansche en Russische .Joon-dumping” de markt bedreigt. Rusland had botweg geweigerd aan de con ferentie deel te nemen wanneer deze niet „ter zelfder tijd en op dezelfde plaats als een oeco- nomlsche en flnancieele conferentie” gehouden werd. Evenals China en San Domingo, zond Amerika een.waarnemer in den persoon van zijn Geneefschen consul-generaal Prentice Gilbert. Ast antwoord van Washington aan het Inter nationaal Arbeids-Bureau dat ..na de kwestie ernstig onderzocht te hebben, de bevoegde autoriteiten van de regeering der Vereenigde Staten niet bereid (waren) om zich ter con ferentie te doen vertegenwoordigen,” was echter niet in staat om den heer Gilbert tot een graag gezienen gast te maken. De Internationale Voorbereidende Conferentie die door den vertegenwoordiger der Belgische regeering, professor Mahalm, geleid werd, en zelfs zoo krachtig, dat er eens een vrij hevig incident ontstond, toen de meest op den voor grond tredende vertegenwoordiger der weik- gevers, de Deen Oersted, er tegen protesteerde, dat de voorzitter hem en zijn groep „obstinaat” had genoemd; kwam voorlooptg tot drie resoluties. De eerste die van de vertegenwoordigers der werknemers afkomstig was. drukte als de mee- ning der conferentie uit dat „de bespreking der «twerp-overeenkomst voor een werkweek van veertig uren slechts kan plaats hebben op deze basis: dat de week- en maandsalarissen niet verminderd mogen worden tengevolge der ver mindering van het aantal werkuren.” Deze resolutie werd verworpen met 31 stemmen tegen 21 en 17 onthoudingen. Door de vertegenwoordigers der regeeringen van Nederland, Frankrijk. België. Duitschlaua, Chili, Spanje en Italië werd voorgesteld, om de beperking van den arbeidsduur te erkennen als een middel tot bestrijding der werkloosheid en „dus over te gaan tot een onderzoek der détail- kwesties en bij dit onderzoek de vragen welke het Internationaal Arbeids-Bureau in de con clusies van zjjh rapport stelde, als basis te aan vaarden.” De poging tot een compromis tus- schen werkgevers en werknemers welke In deze resolutie der seven bovengenoemde regeerings- vertegenwoordigers besloten ligt, .blijkt het duidelijkst uit het slot waar de elsch der arbeiders, dat de loonen bij verminderden werktijd onveranderd gehandhaafd moeten blijven, verzacht wordt tot een poging om ..het mogelljk te maken het levenspeil der gesala- rieerden te handhaven.” Deze resolutie werd aangenomen met 41 tegen 21 stemmen en 7 onthoudingen. Behalve de ■even voorstellers, stemden Albanië voor, Oos- tenrjjk. China, Cuba, Denemarken. Finland, Letland. Luxemburg. Zwitserland. Mexico, Polen, Roemenië, Zweden en Tsjecho-Slowakije. Enge rd, Brazilië en Portugal stemden tegen. Ca- «“da, Zuld-Afrika, Indië, Japan, Noorwegen. Hongarije en Joego-Slavië onthielden zich van ■temming. Met uitzondering van den Italiaan Olivetti, stemden alle werkgevers tegen. Ren derde resolutie welke ten doel had ook den landbouw de veertig-urige werkweek door te voeren, werd met 33 tegen 19 stemmen vervangen door een voorstel van den Franschen re8*eringsvertegenwoordiger Picquenard. om de kwestie der beperking van den arbeidsduur bij den landbouw, wél tot de competentie van het internationaal Arbeids-Bureau, maar niet tot de competentie dezer conferentie te verklaren. Opmerkelijk is dat volgens de statuten van bet Internationaal Arbelds-Bureau alle stem mingen, strikt genomen, van nul en geenerlel waarde zijn, daar men er geen enkelen keer m këslaagd Is het voorgeschreven minimum van de helft der stemmen in dit geval 37, daai er 74 deelnemers aan de conferentie waren, op een bepaald voorstel te vereenigen. GENèVE. 24 Jan. Heden werd de zeventigste zitting van den Volkenbondsraad In geheime vergadering geopend. Vervolgens ging men in openbare zitting, ondèf voorzitterschap van den kabinetschef van Mussolini, baron Aloisl, over tot de behandeling van het rapport der man datencommissie. uitgebracht door Benesj. Het per 31 Maart as. afloopende mandaat van de Saar-regeering werd verlengd tot 31 Maart 1934. Het rapport maakt verder melding van het voornemen der Fransche regeering, om het Fransche mandaatgebied van Syrië van dat van den Libanon te schelden, waarbij het mandaat over Syrië zal worden opgeheven, terwijl de Libanon verder Fransch mandaatgebied zal blijven. De Fransche regeering zou hiermede bepaalde strategische bedoelingen hebben voor de constructie van steunpunten voor de Fran sche vloot. Engeland wenscht een nauwer verband tus schen het Engelsch mandaatgebied Tanganyi ka (het voormalige Duitsche Oost-Afrika) en de daaraan grenzende Engelsche Kroonkolonies Kenya en Oeganda, en wel door middel van on. een gezamenlijke tolgrens. Baron Aloisl maakte bezwaren tegen de Fransche plannen In Voor-Azië en verklaarde, dat Syrië en de Libanon onverbrekelijk met el kaar verbonden waren. Deze staten hadden bet recht op volkomen economische gelijkgerech tigdheid en het streven naar onafhankelijkheid der Syrische bevolking verdiende volle mede werking en sympathie. De Duitsche vertegenwoordiger, gezant Von Keiler, verklaarde, dat de Duitsche regeering er met belangstelling kennis van had genomen, dat de Engelsche regeering momenteel met voornemens is maatregelen te nemen voor de politieke samenvoeging van Tanganyika met Kenya en Oeganda. Wel blijkt de Engelsche re geering plannen te hebben tot uniforme econo mische maatregelen in dit gebied, in het bij zonder In den vorm van een postunie. Von Kei- Ier verlangde, dat de mandatencommissie on verwijld zou onderzoeken of deze samenvatting van het postwezen niet reeds het karakter van een eenvoudlgen bestuursmaatregel overschreed en de zelfstandigheid van het mandaatgebied aantastte. De mandaatgebieden zijn zelfstan dige eenheden en dé Duitsche regeering be houdt zich haar definitieve houding nog voor. Verder is nog besloten, overeenkomstig een wenach van de conferentie van Stresa. een com missie In te stellen tot bestudeering van de pro ductie van en de handelspolitiek aangaande tabak. Hierbij zUn vooral Bulgarije, Turkije en Griekenland geïnteresseerd. t> NEW-DELHI, 24 Jan. (Reuter.) Onderkoning Lord Willingdon heeft zijn goedkeuring gewei gerd. om In den provincialen raad van Madras de indiening der wetsontwerpen toe te laten betreffende de godsdienstige onbevoegdheid der verdrukte klassen en aangaande de kwestie van den toegang tot de tempels. Lord Willingdon acht beide kwesties van een essentiëel algemeen Indisch karakter, die met in een provincialen raad besproken dienen te worden, daar zij de oude gebruiken van het Hindoeïsme raken en voor de geheele Hindoe- gemeenschap van belang zijn. De onderkoning heeft wel toestemming ver leend om een wetsvoorstel toe te laten in de Wetgevende Vergadering, behelzende de af schaffing der onaanraakbaarheid. De Indische regeering verklaart echter met nadruk, dat zij bevoegd blijft om later met be trekking tot de voorstellen alle maatregelen te treffen, die de omstandigheden verelschen. De wet dient ook zoo veel mogelljk te worden bekend gemaakt, opdat alle Hindoe-kasten er haar meenlng over kunnen vormen. Gandhi heeft zich over deze beslissing nog niet uitgelaten. Op voorstel van Gandhi zal te Poona een weekblad worden uitgegeven, dat uitsluitend gewijd is aan de opheffing oer onaanraakbaar heid en waarvan Gandhi zelf de politieke rich ting zal leiden. Gandhl heeft verklaard, dat hij niet de hoofdredacteur van dit weekblad zal worden, daar hij hiertoe geen verlof gevraagd heeft Hjj hoopte, dat het nieuwe blad levensvatbaar zou zijn. BOMBAY. 24 Jan. (Reuter.) De boycot tegen Europeesche makelaars laait weer op en dreigt tot een nieuwe stopzetting van den katoenhan- del alhier te leiden. ook eindelijk hun deel vragen van de vruchten der mechanisatie en der rationalisatie, en die koopkrachtig willen blijven om de verhoogde productie te absorbeeren, vinden geen gehoor. De werkgevers, die in het algemeen tegen het beginsel van werktljdsduurbeperking gekant zijn, weigeren bovendien te gelooven, dat er een middel van beteekenls voor de bestrijding van de werkloosheid in gelegen zou zijn. En even vijandig als de werkgevers, staat ook een goed deel der regeeringen tegenover het plan om de werkweek van acht-en-veertlg uren, die nog lang niet overal wettige kracht heeft, door een veertig-urige te vervangen. De industrie moge van land tot land verschillend zijn, van werelddeel tot werelddeel ontbreken dikwijls zelfs alle mogelijkheden van vergelijking. Dat Engeland. Brazilië en Portugal ronduit tegen stemden. is hier teekenend. En kwam het ont houden van Canada. Zuld-Afrlka, Indië. Japan. Noorwegen. Hongarije en Joego-Slavië eigenlijk niet op tegenstemmen neer? De conferentie heeft het besluit genomen, dat de arbeidsduurbeperking alleen kan worden op genomen in een overeenkomst, welke voor alle staten kracht van wet heeft. Dit Is als ver standig te prijzen, daar de staten afzonderlijk een dergelijke regeling vanwege de bultenland- sche concurrentie niet kunnen treffen. Tevens schijnt de conferentie er toe te neigen om der arbeidsduurbeperking een tijdelijk karakter bjj voorbeeld, zoo lang de ©econo mische crisis aanhoudt; te geven. En daar mee kon zij haar eigen onmacht en dus haar mislukking wel eens bezegeld hebben. erop, dat dit vraag stuk binnenkort acuut zal worden en zet uit een, dat sedert de Vlootconferentie van Was hington In 1921, waar Engeland krachtig heeft aangedrongen op afschaffing der onder zeebooten, meer van deze vaartuigen nieuw gebouwd zijn, dan bjj het uitbreken van den wereldoorlog bestonden. Dinsdag deed de rechtbank te Almelo uit spraak In de zaak van den geheimen zender en veroordeelde C. D., electriclen te Almelo, tot 14 dagen hechtenis, met vernietiging der in be slag genomen zendtoestellen. In het voprüs werd erop gewezen, dat het een waarschuwing moest beteekenen voor hen, die ta>zAlmelo en in Twente nog langer ge heime zenders explolteeren. ^Oeëischt was vier weken hechtenis, evenals voor het kantongerecht. De kantongerechter had echter C. D. ver oordeeld tot 50 gulden boete of 25 dagen hech tenis. Van dit vonnis waren zoowel het O. M. als D. in hooger beroep gegaan. De belangrijkste gebeurtenis der conferentie *>s natuurlijk de resolutie der vertegenwoor digers van Nederland en van zes andere staten en de stemming daarover. Duidelijk treedt daardoor i de werkgevers unaniem nle! handhaving der loonen, zo^ kroegen, maar zelfs niet vatf i het levenspeil der gesalariee RU erkennen maar één mogelijkheid van i beldsduurbeperking. namelijk dat de loonen gelijk met het^aantal i- worden. De den hevigen sneeuwval van de vorige is het in Zuld-Beieren thans nog zeer In de hooge bergstreken is het evenwel Intusschen wat minder koud geworden. De laagste temperatuur Is Zaterdag genoteerd De temperatuur was toen 27 graden onder nul. Dinsdag vroor het nog slechts 14,6 graden. BAZEL, 24 Jan. (V. D.) Het observatorium van Neuenburg heeft Dinsdag om 2.43 uur een plaatselijke aardbeving geregistreerd, waarvan de haard zich op een afstand van 115 KM. (waarschijnlijk in het Wlsperdal, een zjj-dal van de Boven-Rhóne) moet bevlndeni Te In terlaken werd een vrij hevige beving* waarge nomen, welke zich van Oost naar West bewoog. Ook te Lugano heeft men ’n hevlgen aardschok gevoeld. Frankrijk alleen heeft 90 onderzeeërs ge bouwd. Italië 50, en Japan 60. Bovendien be zigen de Oostzee-staten Dultschland's on- mlddellljke buren tesamen voor 33.000 ton aan onderzeeërs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5