I Kard van Rossum herdacht REDE VAN PROF. FERON IJ» en verkeer Loonsverlaging aanvaard RADIO-PiROGRAAfMAm oudt Uw ^handen zacht met Purol! Harde, ruwe Geen persoonlijke ongelukken Wijlen Kardinaal Van Rossum ERNSTIG ONGELUK Zestien personen gedood SCHAA T SEN RIJ DEN WEDSTRIJDEN Kampioenschap schoonrijden .u Peil van het IJselmeer Verlaging tot 40 c.M.N.A.P.? Zuid-Slavië bezuinigt HET CONFLICT TE IJMUIDEN De staking duurt voort TERUG UIT DAVOS Felle brand in de Maas stad De ingevroren schepen Verdachte voldoening Vier booten bevrijd HOFBERICHT WIELRENNEN ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL DE TUINBOUWSTEUNWET Met uitbetalingen begonnen HET VERSCHE CADETJE n L l Treinontsporing bij Haarlem Mgr. Aengenent onder de toehoorders Indrukwekkende plechtigheid in het Concertgebouw te Amsterdam Schipbrug te Deventer uit de vaart Groote party lingerie verloren gegaan De stand van Dinsdagavond half twaall Door de Nederl. Vereeniging van Spdor- en Tramwegpersoneel Opheffing van het gezantschap te Den Haag JONGEN BEVROREN- H. M. de Koningin naar Zwitserland De schaatsenrijder* weer in patria WOENSDAG 25 JANUARI 9.35 BRUSSEL |i en diend! j tüd niet f Naar wü vernemen zal het gezantschap van Zuld-Slavië te ’sGravenhage met 1 April a-s. worden opgeheven. Naar we vernemen heeft H. M. de Koningin het voornemen om op medisch advies eenige weken rust te gaan nemen In Zwitserland. H. M. de Koningin zal zfjn vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana. De Koningin en de Prin ses zullen Zaterdag 28 dezer vertrekken. een van- Voor het Amsterdamsch Gerechtshof heeft opnieuw de zaak gediend tegen de directie van Hotel „Suisse", waarin ten laste wordt gelegd overtreding van de arbeidswet, bestaande in het voor het uur waarop dit geoorloofd is, afleve ren van versch brood. De Hooge Raad had het vonnis van de Recht bank, waarin verdachte van rechtsvervolging ontslagen was, gecasseerd en verwezen naar het Gerechtshof alhier. De procureur-generaal concludeerde tot ver- oordeellng tot 1.boete subs, één dag hech tenis. Mr. A. Herzberger, die voor den directeur van Hotel ..Suisse" optrad, pleitte ook thans ont slag van rechtsvervolging. o In den afgeloopen nacht even na 13 uur zijn door tot nu toe onbekende oorzaak bü de Spaamebrug te Haarlem twee rijtuigen van een passeerenden trein ontspoord, terwijl van een anderen trein bij de Centrale Werkplaats, ter hoogte van wachtpost E. op hetzelfde oogenblik eveneens twee rijtuigen ontspoorden. De eerste trein ging naar Rotterdam, de tweede naar Haarlem. De reizigers van den trein naar Haarlem zijn met het gedeelte van den anderen trein, dat voor de ontspoorde rijtuigen stond, doorgereisd. Omtrent de oorzaak van dit merkwaardige ongeluk staat nog niets vast, het onderzoek dienaangaande is nog niet beëindigd. De laatste te Amsterdam uit Haarlem aan komende trein had door een en ander een uur vertraging. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Nader vernemen wij. dat de- ontsporing door niet met zekerheid vastgestelde oorzaak tweemaal achtereen plaats had, kort na mid dernacht. en wel van twee treinen, die beide in de richting Haarlem reden. Zooals reeds gemeld heeft het eerste gedeelte van den eersten trein de passagiers van den tweeden trein overgenomen, en verder de reis voortgezet. Het overgebleven gedeelte van den tweeden trein heeft later de reizigers, die uit de richting Haarlem kwamen en wier trein de plaats der ontsporing niet kon passeeren, over genomen en naar Amsterdam gebracht. Daarna behoefden geen personentreinen meer te pas seeren en is men onmiddellijk met de oprui mingswerkzaamheden begonnen. In verband met den aandrang bü de behan deling van het ontwerp-begrootlng van het Zuiderzeefonds 1933 in 'de Tweede Kamer uit geoefend om het peil van het IJselmeer te ver lagen, is naar de „Telegraaf” verneemt, thans de minister van Waterstaat in overleg getreden met de betrokken departementen om spoedig tot een verlaging van dat peil te komen van 0.13 M. op 0.40 M. N.AJ. BANJOEWANGI. 24 Jan. iAneta). Bij de oude afgebroken rüstpellerü te Gendo is een twaalf meter hooge alleenstaande gevelmuur als ge volg van den hevigen wind ingestort. Zestien kapoksorteerders werden gedocd en zeven ge wond. Onder de slachtoffers bevinden zich en kele vrouwen. De ijsbreker ..Daniël" van de Reederü „Goed koop” is Dinsdagavond om half tien in de Am- sterdamsche haven teruggekeerd. De „Daniël" is erin geslaagd de stoomschepen „IJsel”, .Hol land”, „Friesland" en „Zuiderzee" van de ree- derij Verschure Co., welke bij Marken vast zaten. uit het ijs te bevrijden. De schepen zijn alle te Amsterdam aangekomen. Er zijn thans nog twee schepen bij Marken ingevroren. Om vijf uur hedenochtend zou de „Daniël” opnieuw uitvaren om deze schepen, beide booten van de HollandGroningen HJn, los te maken. De ijsbreker heeft moeilijk werk gehad, daar het ijs erg dik is. Op sommige plaatsen is het Meters hoog opgestapeld. De scheepvaart op het kanaal Harlingen Leeuwarden vindt nog geregeld plaats. Dinsdag avond werden een vijftiental stoom- en motor schepen geschut, waaronder vijf „Stanfries- booten". van den dienst op Amsterdam. De Maandagavond van Amsterdam vertrok ken schepen der Holland—Friesland-lijn zijn Dinsdagmiddag via Den Helder te Harlingen aangekomen. Men rapporteerde, dat de Wad denzee ijsvrij is. of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met PUROL 't Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Daarna heeft hét koor der R.K. Oratorium- Vereenlging, onfler leiding van den heer Theo v. d. Bijl, en met medewerking van het concert gebouworkest en van de solisten Jo Immlnk. Dl Moorlag. Louis van Tulder en Willem Ravelli. een goed-verzorgde uitvoering gegeven van de Messa da Requiem van Guiseppe Verdi. Dinsdagavond is in de oude binnenstad van Rotterdam weder een felle brand uitgebroken. Omwonenden ontdekten het vuur in pand 13 aan het Hang, welk pand in gebruik is bU de N.V. Het Lingeriehuis. De brand liet zich on- middellijk ernstig aanzien, zoodat de brand weer met groot materiaal uitrukte. Van perceel no. 13 sloegen de vlammen over naar het dub bele pand er naast, dat bij dezelfde N.V. in gebruik is. De panden worden gebruikt als kan toren, magazijnen en ateliers. Een zeer groote voorraad lingerie is verloren gegaan. Het blus- schlngswerk werd verricht met elf stralen, waaronder een aantal van twee motorspulten. De panden zijn aan de achterzijde, die aan het water van den Steiger grenst, het zwaarst beschadigd. Van pand 13 is de tweede étage eri de zolderverdieping totaal vernield, van het dubbele uerceel er naast brandde de derde étage uit, terwijl de zolderverdieping en het dak vernield werden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand was o. a. aanwezig de burgemeester van Rotterdam, die et blusschlngswerk gadesloeg. De sneeuw is een toovenares. Ze doet alles anders worden. Ze vermoaii wat leelijk was, ze schildert huizen en boomen wonderlijk wit. Ze doet ons ineens schoone lijnen in de archi tectuur ontdekken, die we nog nim mer opmerkten en doet ons verwon derd staan over de schoonheid van eigen stad en land. Sneeuw. Ze is eert verrassing voor de kinders. Ze maakt hen blij: de jeugd en die met de jeugd jong zijn gebleven. Sneeuw. Ouderen mopperen wel. Er is niets, dat zoo koud „optrekt". Sneeuw Wordt straks modder. Sneeuw brengt veel narigheid met zich. En toch, hoe is de blanke, witte sneeuw een verheugenis voor oog en gemoed. Geen landschap is schooner dan wanneer er, sneeuwbelegd, de maan over schijnt. Wanneer we des morgens voor een sneeuwvlakte staan, met de pas gevallen witte, ongerepte sneeuw, dan aarzelen we den voet daarin te zetten- Zoo’n sneeuwveld is als een kinderziel. Besmeur het niet, vertreed het niet. Laat zooveel mogelijk alles ongerept onder Gods licht, dat er in glanst met duizenden fonkelingen. Sneeuw- Te spoedig zal toch veel verdoezeld en verontreinigd zijn. Heb ben we onze verblijding aan het on gerepte, blanke wit, dat uit den hemel viel. nog van eerlijke meening In sommige bladen en tijdschriften anti-clericaal-aandoende, ge waagde uitdrukkingen bezigen, zich nooit eens in vollen ernst en met inschakeling van volledig verantwoordelijkheidsgevoel deze zelf-opkomende vraag stellen? *t Is toch zoo duidelijk; met klompen bokshandschoenen één kan men 1 taster! en voelen zoolang de Katholieken één blijven, één vooraf met hun bisschoppen en priesters, die omdat de politiek geen neutrale zaak is nu en dan vermanen moeten, zóólang blijft de katholieke partij groot en sterk en.... heeft de vrijzinnig heid geen kans. Vervreemdt echter de Katholieken van hun geestelijke leiders en de eenheid, die ons groot en sterk houdt, zal verloren gaan, onze kracht zal gebroken worden ten profijte van de vrij zinnigheid. En van de vrijzinnigheid waarlijk niet alléén! Ja, Ja! De heeren weten heel goed, waarom zij zich verheugen over antl-clerlcale verschijn selen in katholieken kring! Over het na de onderhandelingen tusschen spoorwegdirectie en Personeelraad tenslotte door de Directie geformuleerde voorstel, bedoeld om te treden in de plaats van de oorspronke lijk aangekondigde nieuwe loonsverlaging van 5 pCt., stelde de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel haar stand punt in een Dinsdag te Utrecht gehouden bui tengewoon congres vast. Zoo goed als alle afdeelingen met spoorweg personeel waren vertegenwoordigd. Na breedvoerige besprekingen, waarbij door een aantal afgevaardigden sterk den nadruk werd gelegd op de omstandigheid, dat de loonen van het personeel thans in voldoende mate zijn verlaagd en de arbeidsvoorwaarden reeds ern stig zijn benadeeld, met welke opvatting alle afgevaardigden zich accoord verklaarden, werd tenslotte, gezien de bestaande omstandigheden, het advies van het Hoofdbestuur tot aanvaar ding der voorliggende voorstellen met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Vóór het advies van het-Hoofdbestuur werden uitgebracht 1095 stemmen, ertegen 327 stem men, terwijl 18 stemmen blanco waren. Dinsdagmorgen In de vroegte is uit Giessen- dam een vrachtauto, dienende voor het vervoer van vee, vertrokken naar de markt te Rotter dam. In de open laadbak had de 14-jarige M. Redelijkheid uit Giessendam plaatsgenomen. Toen de wagen in de lange Warande te Rot terdam aankwam, bleek de Jongen bewusteloos te zijn. De Geneeskundige en Gezondheids dienst bracht hem dadelijk naar het ziekenhuis aan den Coolslngel, maar tijdens dit transport is de jongen overleden. Geconstateerd kon worden, dat de jongen tengevolge van de felle kou is omgekomen. Dinsdagmiddag vond In den Schouwburg „'Hialla” te IJmuiden een door de IJmulder Federatie belegde vergadering plaats van sta kende zeelieden. Dit was de eerste maal, dat, nadat alle trellers binnen waren, de bij het con flict betrokken zeelieden voltallig bijeenkwamen. Aan ’t einde der vergadering, die door ongeveer 700 zeevisschers was bezocht, werd met alge- meene stemmen besloten de op 2 Januari inge zette staking met kracht voort te zetten. orkest van „Wlvex” o.I.v. k. Bendin; 3.30 Jazz Concezt; 7.30 Omroepsymphonleorkest oir. Emll Reesen. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestmuziek; 6.20 Gramofoonmuzlek; 8.20 Opera uitzen ding uit een theater. HOME. 441 M. 4.50 Orkestconcert met zang: 7.35 Gramafoonmuziek8.05 Sym phonic orkest o...v. Wt -Janssen. WEENEN, 517 M. 6.45 Cavallerie Rustl- cana. daarna Paljes; 9.45 Dansmuziek door de Karl Machek-kapei, m.m v. Ernst Bchön. zang. WARSCHAU, 1412 M. 5.20 Concert; 7.20 Omroeporkest o.I.v. st. Nawrot;- Populair concert; 10.32 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M. 7 28 Concert door het orkest van Luzern o.I.v. Richard Schultze-Rendnlk. m.m.v. een koor. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS HUIZEN, 296 M. 8 uur Morgenconcert KRO; 10 uur NCRV Gramofoonmuzlek; 10.15 Morgendienst door Ds. J. v. d Woude; 10.45 Gramafoonmuziek; 11 uur KRO Gra mofoonmuzlek; 1130 Godsdienstig halfuur tje door pastoor H. Perquln; 12 uur Politie berichten; 13.16 KRO-Orkest o.I.v. Johan Gerritsen; 2 uur NCRV Fraaie handwerken; 3 uur Vrouwenhalfuurtje; Jhr. H. C. T. v. Lennep; ..Chr. vrijwillige arbeiders in hel binnen- en buitenland"; 3.30 Verzorging der zender; 4 uur Bijbellezing door dr. Har- rensteln. Mej. M. C de Jager, zang, Fr. Gorter orgel: 5 uur Pianorecital door Chris tin Korper; 5.45 Handenarbeid. H. J. Steln- voort: ..Een stoeltje van dun carton"; 6.15 Nederlandsche monumenten. P. de Zeeuw: „Het standbeeld van Johan van Olden bar- nevelt"; 6.45 Knippen en stofversieren; 7 u. Weekoverzicht wal op de wereld gebeurt, door C. A. Cray#: 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8 uur Concert door vet Utrechtsch Christelijk Mannenkoor; 9 uur Orgelconcert door Jan Zwart; 10.30 Vaz Dlas; 10.40 Gramofoonmuzlek. Men is dezer dagen aan verschillende veilin gen aangevangen met de uitbetalingen voor de Tulnbouwsteunwet. In hoofdzaak betroffen deze uitbetalingen de kas-komkommers in de omge ving van het Westland en Rotterdam, terwijl in Noord-Holland voor sluitkool en vroege aard appelen is uitgekeerd. De vorige week is aan enkele Westlandsche veilingen dit gedeelte uitbetaald, en evenzoo aan de Delftsche veilingen, Berkel enz. Naar we voorts vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat in het eind van deze week of In den loop van de volgende week ook met de uit betalingen voor de verdere producten zal wor den aangevangen. Zooals we reeds hebben gemeld, zijn onlangs door de Ingestelde commissie de voorstellen aan den Minister gedaan nopens de bepaling van de richtprijzen. PARIJS (EIFFEL) 1446 M 7.50 Gra mofoonmuzlek. t»ARIJH (RADIO.. 1724 M. 8.05 Gra mofoonmuzlek; 12.50 Concert; 6.50 Gramo- foonmuzlek. BRUSSEL, 50» M. 12.20 Gramofoon muzlek: 1.30 Concert door het N.I.R.. o.I.v. P. Leemans; 6.35 Sollstenconcert. Mevr. J. Dellncé. zang; M. Wilmet. piano; 7-20 Gra mofoonmuzlek; 8.20 Groot omroeporkest van het N.I.R. o.I.v. Plerre Monteux; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Gramofoonmuzlek. In verband met den grooten ijsgang in der. Usel bij Deventer is de schipbrug uit de vaan genomen. Het voetgangersverkeer wordt nu per mo torboot onderhouden, terwijl het rjjverkeer over de spoorbrug plaats vindt. Het veer te Zalt-Bommel is wegens ijsgang na zonsondergang gestremd. Overdag geschiedt de overtocht per stoomsleeppont. De schipbrug tusschen Vreeswijk en Vianen. wordt in verband met het vele drütüs in de rivier weggenomen. De overtocht geschiedt thans per pont en per stoomboot. Te Culemborg is de boot waarmede het veer werd onderhouden uit de vaart genomen. Moge lijkheid tot overgang bestaat nu alleen voor voetgangers met een losse pont. Op Indrukwekkende wijze heeft katholiek Amsterdam, daarbij geleld door de alle gods dienstige, charitatieve en sociale corporaties omvattende vereeniging van denzelfden naam de nagedachtenis geëerd van wijlen Z. Em. W. Kardinaal van Rossum. En dat wel in de zelfde zaal, waarin de thans overledene kerk vorst, zoowel in 1924 als Kardlnaal-Legaat bij het Int. Eucharistisch Congres als In 1929 bij de viering van zijn gouden priesterfeest. zoo hartelijk werd gehuldigd. De vergadering, opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, door die van den HoogEerw. Heer Deken Dr. G. C. Kanunnik van Noort, door die van verschillende onzer katholieke Stads- en Landsbestuurders door den HoogEerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen, door tal van E.E. H.H. Geestelijken en door een zoo groot aantal leeken uit allerlei kring, dat de groote zaal van het Concertgebouw, de ba Icons daarbij inbegrepen, op slechts enkele plaatsen na, was bezet. De voorzitter van de vereeniging „katholiek Amsterdam”. Mr. A. J. M. Hendrix, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het hem ge geven was op den sterfavond van Kardinaal van Rossum. te spreken in ditzelfde gebouw, waarin toen vele Nederlanders, voor het meeren- deel niet-katholiek, aanwezig waren, dia ter eere zijner nagedachtenis als één man zich van hun zetels verhieven om den grooten doode te eeren niet-als Kardinaal, niet als Katholiek maar als groot Nederlander. Spr. verwelkomde alle aanwezigen, in het bij zonder Z. H. Ex. Mgr. Aengenent, den HooJ- Eerw. Heer Deken, de talrijke Eerw. Heeren Geestelijken en de in zoo grooten getale opgé- komen katholieken, die wel hebben willen ge tuigen van de groote vereering, welke zy den betreurden, grooten doode hebben toegedragen. De autoriteiten, die onder eerbiedige begioe- ting van het van zijn zetels verrezen publiek waren binnengetreden, hadden in het midden der zaal plaats genomen. Terstond na de korte begroetlngsrede van Mr. Hendrix, werd het woord verleend aan den ZeerEerw. Hooggeleerden Heer Prof. Dr. F. Feron, professor aan het Groot-Seminarie van Roermond, tot het houden van zijn rede. BRUSSEL, 24 Jan. Te ongeveer half twaalf maakte de jury den volgenden stand bekend: Aan den kop1. PJjnenburgSchoeOi 157 pnt.: 2. Broccardo—Guimbretiere, 76 pnt.; 3. Van Hevel—Van Slembroeck, 71 pnt.; 4. SmetsHagelsteens, 58 pnt. Op 1 ronde: 5. CharlierDeneef, 147 pnt.; 6. DepauwVan Nevele, 57 pnt. Op 2 ronden: 7. Richli—Wambst, 158 pnt. Op 3 ronden: 8. HamerlynckDebruycker, 176 pnt. M Op 5 ronden: 9. Van KempenAerts, 71 pnt, Op 6 ronden: 10. LonckeVerhaegen, 114 pnt. Op 9 ronden; RlelcnsVan Buggenhout. oz pnt.; LemaireMartin, 44 pnt. Op 20 ronden: 13. Goossens—Huyghens. pnt. ff» 98 uur rijden» waren 2041.650 KM. afge legd. Onmiddellijk nadat deze stand bekend ge maakt was. werd er weder een Jacht Ingezet en kwam er reeds spoedig weer verandering in volgorde. Men bericht ons nader: De booten der HollandFrieslandGronin- gen-Hjn en der GroningenLemmer Stoomboot Maatschappij, die Maandagavond op tijd uit Amsterdam zijn vertrokken en die Dinsdag reap, om vier uur en half twee in de haven van Lem mer werden verwacht, zijn nog steeds niet bin nengekomen. De booten, die van Lemmer naar Amsterdam varen, bevinden zich alle In het ijs In de nabij heid van Marken. De binnenbooten der GroningenLemmer Stoomvaart Maatschappij, die Dinsdagochtend van Groningen zijn vertrokken, zijn Dinsdag middag om 2 uur te Sneek aangekomen. Als de buitenbooten bmnenloopen, zal men van Sneek naar Lemmer opstoomen. BERLIJN, 419 M. 8.50 Populaire Ka mermuziek; 5 30 Pianorecital^) door Serge Bortklewicz; 6.30 Concert door Bobeme ka pel: 8.20 Omroeporkest o.I.v. R. Bchmldt- «eck; 8 50 Omroeporkest o.I.v. R. Teterka. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert o.I.v. Hans Vom; 6.35 Idem; 10.30 Concert door net klein phllharmonlsch orkest van Sllezle, 3.1.v. Franz Marszalek; 5.15 Concert door werklooëe muelsi. o.I.v. Hermann Serini; J.50 Norag kamerorkest. o.I.v. Fritz Gartz; 1.50 Dansmuziek door het Morag kamer- 3rkest, o.I.v. Fritz Gartz. KOXIG8WI STERHAI’SEN. 1635 M. 1.20 Gramofoonmuzlek; 3.50 Concert zle SerlUn; 5.45 ..Die Bratsche tn der heuttgen Huslk". H. Helnltz. altviool. Dr. V. E. Wolf. 31ano: 10.05 Weerbericht, daarna dans muziek van Berlijn). LANGENBERG, 472 M. 1120 Concert: 12.20 Concert door het orkest v. d. West Dultschen Omroep. o.I.v’. Kuhn. M.m.v. Jo zef Sïhömmer. tenor; 4.20 Vesperconcert; 9 uur Populaire en dansmuziek o„v. Bysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.30 Orgelcon cert door Reginald Foort; 1.05 Concert door het Midland Studio orkest. o.I.v. Fr. Can- tell. D. Showell. sopraan; 4.25 Concert door het Metropole Hotel orkest o.l v. E. Co lombo; 8.20 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. D> o.l,v. V. H. Hutchinson: 10.50 Vloolrecltal door A. Campoll, 1105 Het B.B.C.-dansorkest o.I.v H. Hall: 11.45 Dans muziek. van Kardinaal van Kossjini niet bij dezen alge- meenen factor van groot geloof blijven staan. Hij deed dat zelf ook niet. Uit de letterlijke aanteekeningen, die een zijner confraters te Wittem stil maakte, toen de Kardinaal op zijn vijftlg-jarig priesterfeest een dankwoord sprak, en velen weten, hoe dikwijls hij dit wootd sprak volgt overduidelijk, dat hij zelf zijn uitverkiezing en genade mede toeschreef aan zijn dierbare 'Congregatie van den All^heilijj- sten Verlosser. Daarom stond zijn roeping tot Redemptorist hem boven alles. De dankbaarheid vraagt ons, dat wij dezen strijder voor de zielen niet laten rusten in het graf der vergetelheid; De bewondering vraagt ons, dat wij dezen eminenten Kerkvorst met wereld-historische beteekenls niet laten verdwijnen in den nevel der vervaging en onbekendheid; De nationale gedachte vraagt ons, dat wij dezen Nederlander, die een der grootste en edel ste amen van ons volk is geworden, niet uit de galerij onzer nationale historie weren; De gemeenschap der Heiligen vraagt ons, dat wij dit Lidmaat van het Mystieke Lichaam van Christus, dat een orgaan van leering en heili ging werd voor ontelbaren, in eerbiedige en gezegende gedachtenis blijven houden; Eigen nut en leering vraagt ons, dat wij zijn voorbeeld en lessen, zijn richtlijnen en verma ningen voor het werk der wereld-missioneering nooit vergeten. Gij ziet, mijne hoorders, tusschen deze fac toren zijn er ook, die niet-katholiek Nederland raken. Trouwens, niet-katholleke buitenlanders, zelfs bewoners van andere werelddeelen, zijn in die openlijke hulde voorgegaan. Maar katholiek Nederland heeft hier toch den eersten plicht. De inzet is zoo schoon ge weest. Het goede volk, van Limburg heeft als in een symbolischen vereerlngs-tocht langs het lijk van den grooten Kardinaal de belofte aan den afgestorvene gebracht, dat wij hem in dank en vereering zullen blijven gedenken. De konink lijke begrafenis, die een treffend bewijs was én van officieele waardeering én van intieme vollts-vereerlng, begon deze belofte op prachtige wijze in te lossen. Deze hoofdstedelijke herden king zal de min of meer profane maar toeh wijdingsvolle echo worden van die kerkelijke herdenking. Een Comité staat gereed om te zorgen voor een waardig grafmonument en ik ben er zeker van, dat Katholiek Nederland dit Comité in staat zal stellen om aan den man, die een .jnonumentum aere perennius” een monument van eeuwigheidswaarde, voor de Kerk en de zielen heeft gebouwd door zijn daden, een hem waardig grafmonument te ge ven. Ik ga eindigen. Op dit zwakke woord zal de veel schoon ere klank der kunst volgen. Ik kan enkel zeggen: Nederland, luister en leef mee. Leef en bid- mee, als dadelijk het ..Requiem aetemam dona ei Domine”, Heer geef hem toch de eeuwige rust door deze zaal en door Neder land zal klinken. Intusschen is ons vertrouwen te groot, dan dat wij deze woorden In dit teeken zouden ein digen. Liever vraag ik U allen uit den grond van Uw hart in te stemmen met dit slotwoord: Hulde aan Z. Em. Kardinaal van Rossum. den trouwen Nederlander, den grooten Nederlan der. den apostolischen Nederlander, die de eer en den naam van Nederland door heel de we reld heeft verhoogd, maar die toch duizend maal meer in diezelfde^ wereld de eer van zijn Katholieke Kerk, de eer van God heeft ge- HILVERSUM, 1875 M. 8 uur Gramo- foonmuzlek: 10 uur Tijdsein en morgen wijding; 10.15 Gramafoonmuziek; 10.30 So listenconcert, Susl v. d. Chys. piano; mej. A. Wolters, zang. Aan den vleugel Egbert Veen; 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. Lotgerlng-Hillebrand..Het bereiden van klein vleesch”; 11.50 Solistenconcert; 12 uur Tijdsein en lunchconcert door het ensemble Rentmeester; 12.45 Gramafoon-v* muziek; 1.30 Ensemble Rentmeester; 2.30 Pianorecital door Egbert Veen; 3 uur Naai cursus door mevr. Ida de Leeuw van Ree»; 3.45 Gramofoonmuzlek; 4 uur Half uur voor zieken en ouden van dagen, door Ant. van Dyk; 4.30 Hollandsch halfuurtje Sissy Kalker. zang. Aan den vleugel Egbert Veen; 5 uur Verhalen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk; 5.30 Aansluiting met Grand Hotel „Central”. Den Haag. Simon van Leeu wen en ztfn orkest; 6 uur Aansluiting met „The house of Lords”. Den Haag. Het En semble Lismonde; 6.30 Sportpraatje door H Hollander; 7 uur Vloolrecltal door Boris», Lensky. Aan den vleugel Egbert Veen; 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry; 8 uuh Tijdsein en Vaz Dlas; 8.05 Gra mofoonmuzlek; 8.15 Mozart-avond. Aan sluiting met het concertgebouw te Amster dam. Het concertgebouworkest o.I.v. Eduard van Betnum. Solist Robert Casadesus. plano. Mozart programma; 9 uur Gramofoonmuz.; Domgraf Fassbaender, bariton; Héléne Cals, sopraan; 10 30 Gramofoonmuzlek; 10.40 Omroeporkest o.I.v Raalte; 11 uur Pers bureau Var Dlas; 11.15 Gramofoonmuzlek; 12 uur Tijdsein en sluiting. Met den trein van 15.54, die eenige minuten vertraging had, is Dinsdagmiddag een deel van de Nederlandsche schaatsenrijdersploeg, die met zooveel succes is uitgekomen op de te Davos verreden Jubileumwedstrljden van den K.NB-B, op het Centraal-Statlon te Amsterdam aange komen. Het was voor de kleine schare van sport en thouslasten, die zich op het derde perron be vond, een teleurstelling dat zjj die het meeste succes hadden behaald, nX Heiden en v. d. Scheer, niet present waren. Na de begroeting door familieleden en geluk wenst: hen aan den leider, den heer Van Laer, die in zjjn handen een zilveren tropee hield, werd een foto gemaakt van de kleine groep, welke zich daarna verspreidde. n het weekblad .De Vrijzinnig-Demokraat toont de (x)medewerker zich heerlijk vol daan. Waarover? Over het feit dat men zooals het heet „in den Katholieken kring het gevaar van het clericalisme” gaat Inzien. Een zekere Criton had In „Ari-sto" oa. be kritiseerd „de bemoeizucht van kerkelljke auto riteiten met wereldsche aangelegenheden en hun coquetteeren met wereldsche machtheb bers"; zoo schreef Criton o.m. dat het Neder- landsch Episkopaat ..met een beroep pp ons geweten” in het stemhokje doordringt „om ons de Katholieke Staatspartij als de eenlg zalig makende voor te schrijven”. Criton keurde voorts het verbod der N. K. P en de tegenwerking der R. K. V. P. af en met groot genoegen neemt „De Vrijzinnig-Demo- kraat” uit het orgaan der R. K. V. P. een Jubei om deze afkeuring over: „Voor deze moedige woorden in dezen zijn wij hartelijk dankbaar.” Vervolgens moet nog een artikel uit „Roeping” dienst doen om de lezers van „De Vrüzlnnlg- Demokraat” tot de blijde overtuiging te bren gen, dat men in katholieke kringen werkelijk antl-clericpal begint te worden: „eindelijk, her halen wij”, zoo Juicht het blad, gaat men bü de Katholieken inzien, wat van vrijzinnige zijde al tientallen Jaren geleden werd betoogd.' Vanwaar toch die voldoening In het vrijzin nige kamp over wat men daar als een groeiend anti-clericalisme onder de Katholieken be schouwt? Zouden de Katholieken, die al dan Dinsdag werden te Zwolle de wedstrijden om het kampioenschap schoonrijden heeren, ge volgd door een wedstrijd voor paren, verreden. De wedstrijden vingen aan te 12 uur. Er waren 17 deelnemecs voor bet kampioenschap schoonrijden heeren. De beker werd gewonnen door G P van Balen, Oudenrijn; 2 werd J. A C. de Waal. Amsterdam; 3 C. P. Timmerman, Behagen; 4 H. G. Moossen. Almelo; 5 Gecslnk, Eibergen en 6 Broekhoff, Zwolle. De wedstrijden voor paren waaraan door 9 paren werd deelgenomen, werden gewonnen door: I mej. Wijngaarden. Utrectu en G. P. van Balen. Oudenrijn; 2 mevr. Schoort— Reet man. Barsingerhom en C. P. Timmerman. Behagen; 3 mevr KraakKroon en J. de WJal, belden uit Amsterdam. i De Koninklijke Nederlandsche Scha^tsen- rijdersbond hield te Appingedam Dinsdag wedstrijden in het schoonrijden voor dames om het provinciaal kampioenschap van Gro ningen. De uitslagen lulden: 1 mevrouw Landweer—Loot, Groningen; 2 mej. Reimers, Leeuwarden; 3 mevr. De Stop- pelaar, Hilversum. Onder leiding van den Kon Ned. Schaatsen rijders Bond hadden op de Hengelosche Ijs baan wedstrijden in het hardrijden op de schaats plaats met de volgende resultaten: 500 Meter hardrijden: 1 J. G. de Jager. Wol- faartsdijk. 53.1 sec.; 2 Klaas Kaan, Wleringer- waard, 59.1 sec.; 3 A Ottenhof. Denekamp, 1 mln. 2.8 sec. 1500 Meter: 1 J. G. de Jager, 3 min. 92 sec.; 2 Klaas Kaan. 3 mln. 11 sec.; 3 F. Vollenbroek. Hengelo, 3 min. 33.6 sec. 5000 Meter: 1 Klaas Kaan. 10 min. 459 sec.; 2 J. G. de Jager, 10 mln. 46.3 sec.; 3 A. Otten hof. 12 min. 25 sec. Eindklassement: 1 J. G. de Jager, 180.8 pnt.; 2 KI. Kaan, 187 56 pnt.; 3 A. Ottenhof, 20*15 punten. Geachte hoorders, menschelijkerwljze ge sproken is de dood wreed. Wreed in al zijn vormen. HIJ is wreed in zijn pijnlijkheid: HU is wreed In zijn algemeenheid. HU is wreed in zijn onverwachtheid. HU is ook wreed in -de vergetelheid, waaronder hU zijn slachtoffers begraaft in een spoedig vergeten verleden. Onder de stille maar onfeilbare werking van den voortgaanden tijd trekt hU langzaam maar zeker alles uit het hart, wat hij eerst ontrukte aan het oog. Het gras der vergetel heid groeit weldra over het graf der gestor venen. Toch moet de menschheld zich soms tegen die kracht van tijd en vergetelheid bezetten De piëteit vordert, dat zij haar grootste wel doeners niet vergeet. Z. Em. Kardinaal van Rossum was zulk een weldoener der menschheld, wiens grootheid des te meer om herdenking en bhjvende ver eering vraagt naarmate zulk een figuur in een waarlUk klein land breeder uitkomt en eerder een mln of meer unieke plaats inneemt. De beeltenis van Kardinaal van Rossum Is er een van stoere en toch zoo teere. van vaste en toch zoo innige lijnen. Ja. er lag UJn in de verschijning en persoon lijkheid van Kardinaal van Rossum. Er lag lUn in dien Redemptorist, die. na lange jaren van luisterrijk Kardinalaat, op den vUftigsten verjaardag zijner kloosterhjke Professie, nog evénveel van zijn Congregatie hield als op den dag der Professie zelf. Er lag lijn in dien priester, die. uitgegroeid van sta pelen priester tot Blsschop en Kardinaal met wereldmacht, op zijn vijftig-Jarig priester feest de innig-overtuigde taal sprak van een. pas gewyden priester. Er lag lijn In het leven van dien apostel, die, geroepen op de brug van het schip der Missie Juist op een wereld-historlsch mo ment, waar een koers van onberekenbaar be lang en van niet te overziene gevolgen moest gekozen worden, dadelUk en duldeUjk het roer richtte in^Jelukkige richting en met stalen kracht de eenyal gekozen route bleef volgen. Juist als apostel is de verschijning van den Kardinaal in de geschiedenis der H. Kerk een figuur vol grootschen groei en van streng gerichte lijnen geworden. Zorg en liefde voor het Evangelie, zorg en liefde voor de ver- breidin^van het GodsrUk op aarde, m.a.w apostolaat werd het kenmerkende karakter van dit volgroeide leven. In de bewonderens- waardlge gradatie van Gods roeping voltooide bü zijn apostolische zending. Eind&Uk werd hü Prefect der H. Congregatie de Propaganda Fide, de eerste en na den Paus de voornaam ste missionaris der wereld. En toen werd en was bü en bleef hü niets anders meer dan: apostel. De lijn van zün leven liep naar zijn wonder baar hoogtepunt. ADe eigenschappen en krach ten zijner benijdenswaardlge persoonhjkheid. alle kennis en talenten van zijn veelzüdigen en scherpzlenden geest, alle ijver en innigheid züner vurige ziel, alle aanleg en gaven van zjjn aangeboren aard van bestuurder, en niet het minst alle macht van zün onbreekbaren wil, alles liep nu wonderlijk ineen en groeide samen tot dat wonderbaar geheel van wijs be stuur, van krachtig initiatief, van onverzette- lüke volharding, van systematischen ophouw en organisatorische regeling van en voor de wereld-missioneering. Met dat al is zün verschijning in de historie der Kerk en der wereld «eker ver bulten de grenzen der gewoonheid en algemeenheid ge treden. Met ware grooten dezer aarde zal mj met gewone maat niet meer gemeten kunnen worden. Zün het anders sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, en zün het nog sterkere zielen, die de weelde van macht en verheffing zonder geestelüke schade kunnen torsen. Kar- dinaal van Rossum is menschelük en geestelij'c onder dien last der opgelegde weelde nog ge groeid. Terwül zün groote meester, de Paus, dit herhaaldelük in de duidelükste bewoordin gen heeft getuigd, ook nog na zün dood, kan men het even zeker vernemen uit den mond van zün trouwen „Broeder" en dienaar, die dag in dag uit zün doen en laten konden volgen, •n die thans onder tranen getuigen, hoe groot en heilig de Kardinaal was. TCn zoo zien wij hem in de laatste da- gen van zün leven op zware apostolische reizen, bezig met de moeltevolle Consecratie van een bisschoppelüken medehelper, en elndelük. den allerlaatsten”*ag. als het ware zün leven wagen aan het hoogste geheim des geloofs, hét .Myste- rium Fldei”, aan het opdragen der H. Mis. Toch mag en moet men bü de bestudeering KALUNDBORG. 1154

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6