Bij Springende Handen PUROL Doos 30 ct meester op de wateren IJs: heer en RADIO-PROGRAMNL r- 1 ZATERDAG 28 JANUARI Een koperen jubileum In het ijs vastgeraakt Overtocht by Genemaiden Verbinding met Hellevoetslui» G oud er ahM oord recht AMBTENARENZAKEN V olendamMarken FRAUDULEUZE INVOER SCHAA TSWEDSTR1JDEN Kampioenschap achoonrijden INBRAKEN OPGEHELDERD Drie Duitschers de schuldigen Te Zwammerdam Overeenstemming bereikt WIJZIGING PENSIOENWET Kampioenschap Friesland DE KONINGIN OP HÉT IJS Kleine scheepsbrand Te Avenhom Achter het Huis Ten Bosch GROOTE STAGNATIE By Arnhem Monteur in garage dood gebleven Rivieren onbevaarbaar Aan brandwonden overleden Urk geïsoleerd DOOR HOOIGAFFEL GEWOND Spoedig daarop bezweken In veilige haven De Maas als ijsbaan IN HET IJS BEKNELD Uit Woudrichem By Rotterdam POGING TOT DOODSLAG CRISIS-BOTERMERK DE PROTESTWINKEL N.K.B.-wedstryden afgelast De Waal zit Uit den Bosch Verdachte vindt straf te laag 3 DOOR VERGIFTIGE GASSEN GEDOOD Slang losgeraakt, terwyl de kraan van de toevoerbuis open stond Dubbele gasverstikking in Den Haag HET CONFLICT IN DE KLEEDINGINDUSTRIE Noodbrug te Maastricht bezwijkt Wedstrijd in kunstrijden ‘r.’: De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg bijeen De strafzaak tegen den oud-regent van het Isr. Weeshuis te Leiden Z 1 en Z 2 naar Umuiden Margarine in beslag genomen Maandag 30 Jan. 1933 Zondag 29 Januari 1933 Het Roomsch-Katholiek Centraal Bureau voor Onderuiy» en Opvoeding DE MEEUWEN koor vliegtuigen. GouderakMoordrecht overgezet. en het Om- it De postboot van Kampen op Urk heeft den strüd tegen het ijs opgegeven na verschillende vruchtelooze pogingen. Men zal trachten den dienst per üsvlet te onderhouden. WEENEN. 517 M.: 425 Concert door het Weensclie Kamerorkest, 6.40 Pianorecital. Het zware drijfUs In de Waal Is zoo toeg* nomen, dat het stoombootje te Tiel niet meer In Blmpelveld heeft rich Donderdagavond een tragisch ongeval voorgedaan. De 31-Jarlge zoon van den veehandelaar B. was bezig hooi te verladen en hij had daarvoar op een ge geven oegenblik een hooigaffel noodig, welke hem werd toegeworpen. De gaffel kwam in het aangezicht terecht en een der punten drong ter zijde van den neus in het hoofd. De ver bloeding was zóó hevig, da*, de ongelukkige tien minuten na het ongeval is overleden, nog voordat geneeskundige hulp aanwezig was. Uit Emmerik vemeef de opvarende Nederlai wijk" van de K NBA Goar in het ijs beknel De positie van de bemaónlhg^J verlaten. PARISH (Eiffel), 1446 M.: 12 50 Concert. 1.20 Concert door het Rex-orkest. 7S0 Gra mofoonmuzlek. AMSTERDAM, 27 Jan. De Koninklijke Ne derlandsche Schaatsenrijders Bond heeft de vol gende wedstrijden uitgeschreven: Te Heiioo op de ijsbaan te Helkto een wed strijd in het kunstrijden om den Thilly Kleij- prijs. De Thilly KleU-Prite is uitgeloofd voor een propaganda-wedstrüd in het kunstrijden. die steeds wordt verreden tusschen Nederlauü- sche dames Er wordt gereden in drie kassen. Aanvang 12 uur op Dinsdag 31 Januari a-S- Olsetrochtend zijn in het perceel Juliana van Stolberglaan 31 te 's-Oravenhage de lij- ken aangetroffen van den 27-jarigen student P. v. d. L.. zoon des huizes en de 20-jarige dienstbode, mej. W„ welke personen door gas verstikking om het leven bleken te zijn geko- Hiermede is de scheepvaart op Den Bosch geheel stilgelegd. De Crlsls-zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 29 Januari tot en met 4 Februari de prijs van het crlsls-botermerk is bepaald op 90 cent per K.G. en die van de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter op 80 cent per K.G. Te Borculo werd door een inspecteur en hoofd commies der invoerrechten en accijnzen uit Winterswijk, bij den landbouwer E.. gemeente raadslid. een partij margarine van ongeveer 3000 K.O. in beslag genomen, welke frauduleus uit Dultschland zou zijn Ingevoerd. De in be slag genomen goederen werden naar het kan tongerecht te Groenlo vervoerd. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS kan varen. Dientengevolge is de verbinding met het land van Maas en Waal geheel verbroken. Te Ophemert Is de Waal ook gaan ritten. Bjj het Departement van Defensie is bericht ontvangen, dat Donderdagavond te zes uur de torpedobooten Z I en Z 2, in verband met het gevaar voor het dichtvriezen van de haven van Nieuwedlep, naar Umuiden zijn gedirigeerd, om daar lijdelijk te verblijven. Op een gedeelte der nabij het fort Loeven- steln vastgevroren Maas is een ijsbaan aange legd, waarop het publiek naar hartelust de oud-Hollandsche schagtsensport kan beoefenen In de streek van Woudrichem loopt men op de Maas van den eenen oever naar den anderen. gt „Handelsblad”, dat he stoomboot ,,Does- jC te Amsterdam bij St. ild is geraakt. bét schip is zoo gevaarlijk, dat iet schip oogenbllkkelijk beeft Alle schepen, die zich nog op den Rijn be vonden. zijn de haven van Emmerik binnenge bracht, welke thans geheel vol licht. De IJsel heeft zich bij Zutphen over de volle breedte vastgezet. Scheepvaartverkeer is niet meer mogelijk. Ook de Berkel Is dicht. De 75-jarlge wed. van R„ die Dinsdag jl in haar woning in de Breedstraat te ’s Gravenhage ernstige brandwonden bekwam, doordat haar kleeren In brand geraakten, is in het ziekenhuis aan het SUjkelnde aan de bekomen brandwon den overleden. Zooals reeds gemeld, heeft zich Vrijdagnacht in Den Haag een geval van gasverstikking voor gedaan, dat twee slachtoffers heeft geëtecht. Aan de Juliana van Stolberglaan 31 woont de familie v. d. L. De eerste verdieping van het perceel is verhuurd aan de vijf-en-zeventlgjarlge mevrouw S. Deze heeft Donderdagavond in de keuken het gascomfoor gebruikt. Zij heeft na het gebruik het kraantje van het comfoor af gesloten. maar n 1 e t de kraan van de gastoe voerbuis. Vrijdagnacht is de slang van het comfoor losgeraakt, zoodat het gas vrij de keuken is binnengestroomd. Dit heeft droevige gevolgen gehad. Op de tweede verdieping namelijk bevonden zich de kamers van den zoon van het echtpaar v. d. L„ den zeven-en-twintlgjarlgen student P. v. d. L.. en van de twintig-jarige dienstbode, mej. W. Het ultstroomende gas nu is door het pla fond van de keuken en door de trapopening naar boven gekomen en is de kamers van den zoon en van de dienstbode binnengedrongen, met voor belden doodelijke gevolgen. Vrijdagmorgen half negen ontdekte men wat geschied was. Men vond beide slachtoffers dood in bed. De ge neeskundige dienst werd ontboden, maar hulp kón niet meer baten. Tusschen Gouderak- Moordrecht kunnen auto's tot des avonds 11 uur geregeld worden WARSCHAU. 1411 M.11.35 Concert door het Phllbarmonleorkest van Warschau. 1.40 Populair concert, 3.45 Gramofoonmuzlek. 4 20 Sollstenconcert. 5.15 Populair concert, onder leiding van Ad Stromberg. 9. Vloolrecltal. 9.50 Dansmuziek, 1020 Dans muziek. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240), het treffen van een voor ziening ten einde betaling van bijdragen inge volge deze wet en yan wiskundige reserve krach tens de Invaliditeitswet voor één persoon in dezelfde betrekking te voorkomen, zoomede wijziging en aanvulling van de artikelen I.XXX en LXXXIV der wet van 28 Mei 1925 (Staats blad no. 216). Met voldoening vernam de Regeerlng, dat in het algemeen instemming met dit wetsontwerp is betuigd. Tegen overlegging van het advies door de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenaarszaken of mededee- ling van bet oordeel der Commissie over elke voorgestelde wijziging, bestaat bezwaar, evenals tegen overlegging van het advies van den Pen sioenraad. Donderdag heeft de Koningin op de breede vaart achter het Huls ten Bosch te Den Haag een uurtje van het schaatsenrijden genoten. Zij kon daar vrijwel ongestoord rijden, daar het geboomte en de struiken het uitricht van den weg belemmeren. Een politiewacht op de brug, die naar het Huls ten Bosch leidt, hield voorts ongewenschte nieuwsgierigen op een af stand. Slechts af en toe kon men uit de verte een glimp van de Koningin opvangen. Weinigen wisten dat de dame, die daar met een, krach- tlgen Frieschen slag over het ijs gleed, de Koningin was, aldus bericht de „Telegraaf". Vrijdag werden te Zwammerdam wedstrijden gehouden op de schaats, uitgeschreven dóór de Vereenlging „Wintersport". De uitslagen luidden: Heeren: 1. J Boeylnga (Zwammerdam), 3. M. Chr. A. Tolk (Zwammerdam). 3. J. Zaal Zwammerdam). Dames: 1. mej. C. Zaal (Hoogendijk). 2. mej. M Stlgter (Zwammerdam), 3. M. van Briemen Zwammerdam KALUNDBORG, 1153 M.: 11.20 Instru mentaal ensemble, 1 45 Gramofoonmuzlek, 2 45 Omroeporkest onder leiding van Emll Reeaen. 7.20 Verdl-concert, 8.Zang en declamatie, 8 50 Pianospel. 9.30 Omroepor kest onder leiding van L. Oröndahl, 10.10 Dansmuziek, 11.20 Klokkenspel. PARIJS R.. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu zlek, 11.50 Gramofoonmuzlek. 12.40 Gewjj- de muziek. 1.20 Pooulalr Concert. 1.50 Gra mofoonmuzlek. 3.20 Concert, 9.05 Music- Hall-programma. MILAAN, 310 M.: 8.20 öpera-ultzendlng. Onder leiding van burgemeester Kolfschoten van Edam la Vrijdag de baan van Volendam naar Marken geheel in orde gemaakt Zij is aan weerskanten met strooblezen afgezet. Het ijs is van schitterende kwaliteit. Donderdag heeft zich voor den kantonrech ter te Rotterdam een merkwaardig geval voor gedaan. Terecht stond de 39-Jarlge winkelier M. B. die in verzet was gekomen van een bü verstek verwezen vonnis waarbij hij wegens overtreding van de Winkelsluitingswet was veroordeeld tot een geldboete van f6.— of 1 Het ijs in de rivieren de. Maas en de Mer- wede voor deze gemeente is ’thans vast. De post moest vandaag via Raamsdonk naar Woudri chem worden gebracht. Aangezien nog geen pad op de rivier is gebaand, is alle verkeer met het noorden thans verbroken. Personenvervoer kan nog geschieden per ijsschouw van Wou drichem naar Dalem. DAVENTRY, 1354 M_: 12.20 Pianorecital. 120 Concert. 2.20 Orgelmuziek. 4.35 Con cert door het B. B. C.-orkeet. 0 05 Orgel spel. 9.25 Concert door het B B C.-thea- ter-orkeet onder leiding van Stanford Ro binson, 10.50 Epiloog. Ten gevolge van het kruien van het tjs begon gistermorgen de noodbrug te Maastricht te be zwijken. De houten pijlers en het bovendek zijn reeds ontwricht, De brug werd bij het opkomen van den ijsgang reeds afgesloten voor het pu bliek. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Maas is over een groote lengte dicht gevroren. Toen de arbeider H. J. R uit Maastricht werd aangehouden als verdacht van schaking, nam hij plotseling de vlucht. De agent J. C. volgde hem en wist de vluchteling nabij de kademuur van de Zuld-Willemsvaart te grij pen. H. J. B. ging echter vreeeelük te keer, greep den agent om het middel en tilde hem op den kademuur. De politieman hing reeds over den muur boven het water, doch slaagde er in weder op den beganen grond te komen en al dus aan den verdrinkingsdood te ontsnappen Inmiddels waren tal van voorbijgangers te hulp gekomen. H. J. B. is thans als verdacht van poging tot doodslag in het Huis van Bewaring opgeborgen. Vrijdagmiddag is het vlsschersvaartuig „Phl- lipine 24", schipper Fr. Albteher uit Philipine, in het ijs vastgeraakt. Het schip kreeg machi- neschade. Op de noodseinen is de „Zeeland” van het Bergingsbedrijf van Hoogeboezem en v. d. Tak ter assistentie uitgevaren, die net schip veilig te Wemeldinge heeft binnenge bracht. De overtocht over het Zwarte water bij Oe- nemulden geschiedt per veerpont, waarvoor een groote vaargeul wordt opengehoudén. Voetgangers kunnen onder geleide van den veerman het ijs oversteken. o.m. betrekking heb- r in dat Besluit van de 1 bü deh Rljksdienst ter uitvoering van de Zuider- zees te un wet. De Rijnschepen, die te Rotterdam boven de bruggen lagen, zijn voor het meerendeel veilig overgebracht naar de Waalhaven, waar nu een kleine duizend booten in groepen naast elkaar liggen. De heele rivier is met zwaar drüfUs overdekt. Ook in de haven bevindt zich veel drijfijs. HAMBURG. 372 M.: 11.25 Concert door het Sterfelijk Orkest onder leiding van Kurth Barth, 4.05 Populair Concert, onder leiding van Niemann, 5.05 Kamermuziek, 8.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 509 M.10.20 Gramofoonmu zlek. 11.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R onder leiding van P Lee mans. 1.30 Concert onder leiding van Lung- lois. 5.20 Concert. 6 20 Pianorecital, 7 10 Gramofoonmuzlek. 8 20 Concert door het Radlo-orkest onder leiding van Karei Wal pot. 9.05 Gramofoonmuzlek. 10.30 Con cert. DAVENTRY 1554 M. 12 20 Concert door Haydn Heard en zijn Band. 4.05 Concert door het Schotscbe studlo-orkest o Guy Danes. 820 Concert door het dio-mllltalr-orkest o 1. v. B. Walton O'Donnell. 11.05 Ambrose’s Blue Lyres In bet Dorchester Hotel. Naar wU vernemen zal de strafzaak tegen den thans in het Huis van Bewaring ingesloten ge wezen regent-pennlngmeester van het Isr. Weeshuis te Leiden, E V. Azn., die verdacht wordt rich aan verduistering van ongeveer 100.000 gulden ten nadeele van dit Weeshuis te hebben schuldig gemaakt, op Dinsdag 7 Fe bruari as. voor de 5e Kamer der Haagsche Rechtbank worden behandeld. Als verdediger van V. treedt op mr. E. Hertz berger. Het O.M zal worden waargenomen door mr. F. R. Blok. De gemeente- en Rijkspolitie te Delfzijl zijn erin geslaagd de In den nacht van 7 op 8 Oc tober van het vorige jaar in de kantoren van den Róksontvanger en den Inspecteur der Di recte Belastingen, benevens In de kantoren van de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij „De Eemsbode" te Delfzijl gepleegde inbraken op te helderen. Verdacht van deze brutale In braken waren drie Dultschers, n.l. de gebroe ders A. en D. W„ resp. van beroep los arbeider en stoker en oud 37 en 25 Jaar, en Fr. N„ los arbeider, oud 33 jaar, alle drie woonachtig te Embden, waar zy zeer slecht bekend staan. Ge bleken Is. dat zjj in den nacht van 7 op 8 Oc tober met een zeilbootje de Eem zijn overge stoken. Zij verkochten In Delfzijl, voordat de inbraken werden gepleegd, o. a. gumml-laarzen en verrekijkers. Bij het onderzoek is gebleken dat deze voorwerpen van diefstal te Embden af komstig sfjn. Bij huiszoeking te Embden door de Krimlnal Polizel kwam evenwel niets aan het licht. De politie te Delfzijl liet uit Duibden foto's van vingerafdrukken komen, welke wer den vergeleken met foto's, welke op last van het parket te Groningen van de op de plaatsen van de Inbraak van vingerafdrukken waren gemaakt. De foto’s klopten precies. Door den Staatsanwalt te Aurich (Ost-Fries land) zal een strafvervolging tegen de mannen worden ingesteld. BERLIJN. 419 M.: 11 25 Concert. 2 20 Ca- baretprogramma. 3.40 Populaire en dans muziek. 520 Maagdeburgermuzlek. 7.20 Concert door bet Berlljnsche Phllharmonie- orkest. 820 Vervolg concert, 1120 Dans muziek. Aan boord van een thans te Umuiden te ruggekeerden motorlogger K. W. 58 (Hendri- cus), heeft tijdens den vaart op de Noordzee brand gewoed, welke door de opvarenden ge- bluscht is. De stuurman had bjj het blusschlngswerk zoo ernstige brandwonden opgeloopen, dat hij direct na aankomst naar het Antonius-zieken- huis te Umuiden vervoerd moegt worden. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 1120 Concert, 2.20 Gramofoonmuzlek, 420 Mo- derne muziek. Op 36 Januari vergaderde de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambte naarszaken. Naar aanleiding van een vraag van de Postale Commissie betreffende de competentie dezer bijzondere commissie tot wijziging van de In artikel 68 der D.AJ’.T.T. gegeven verdere uit werking van artikel 92 van het Algemeen Ryks- umbtenarenreglement. besloot de Centrale Com missie den Minister van Justitie omtrent dit artikel nadere inlichtingen te verzoeken. Ten aanrien van de vraag of de in artikel 6 leden 2 t/m 6 van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke RUksambtenaren 1928 bedoelde procen- tische aftrek en de In artikel 2, lid 1, sub b, tuncto artikel 4, lid 1. van het Verplaatsings kostenbesluit (K-B. van 26 Juni 1923, Staats blad No. 306), bedoelde 5% vaste vergoeding, berekend moeten worden over de onverminderde bezoldiging dan wel over de bezoldiging, ver minderd met de korting volgens het KB. van 29 December 1931 (Staatsblad No. 556), juncto het K B van 24 December 1932 (Staatsblad o. 635). vereenlgde de commissie zich, overeen komstig het desbetreffend prae-advles van de' sub-commlssle voor de salarleerlng, met het standpunt om den aftrek voor woning, vuur en licht te doen blijven berekenen naar de on verkorte bezoldiging, doch de berekening van de vaste vergoeding van het Verplaatsingskos tenbesluit over de verminderde wedde te doen plaats hebben. Ten einde eene uniforme behan deling ter zake te waarborgen, werd beslist, dat aan de Regeering verzocht zou worden, ter zake eene circulaire aan de onderscheidene Rijks- dlensten te doen uitgaan. Enkele andere onderwerpen werden ter eerste behandeling veprezen naar de betreffende sub- commissiën. Voorts kwamen nog in behandeling eenige voorstellen nopens Incldenteele wijziging en aan vulling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke RUksambtenaren 1U8, bende op de opname onderscheidene rangen van het personeel De stedelingen noemen het fladde rende witte winterverschijnsel boven onze stadsgrachten en buitenkanalen nu eenmaal zeemeeuw. Laten we pan daag niet twisten wie gelijk heeft. Vondels spraakmakende gemeente, die dezen vogel manneltfk ofwel hei eigenwijze pietluttige woordenboek, dat hem vrouwelijk maakt- Thijm zou zeggen: een woordenboek is voor mij geen gezag. We zullen ons ook niet in een dierkundige studie verdiepen of de stadsmensch ‘t wel bjj het rechte eind heeft om van zeemeeuwen te spreken: de larus canus of storm- meeuw sliert langs de kusten. Laten wij voor heden bij dit echte winter weer ons genoegen hebben in deze vrienden van den mensch, die ons leven komen opvroolijken met hun wonderlijke evoluties door de toege worpen kruimels al vliegend in de lucht op te vangen. De meeuw is voor den straatjongen het eerste probeer sel of een vliesje ijs belofte van kracht inhoudt. In de stadsgrachten beproeft van ouds iirst de meeuw het ijs, daarna de straatsteen, vervolgens de weesjongen en als er balken onder liggen komen ten slotte de kinderen van het oude volk. Met allen zijn de meeuwen bevriend. Wij vergeven hun het gekrjjsch om de schoonheid van hun vorm, om de slankheid van hun vlucht, om de schilderachtigheid, waarmee ze stad en land stoffeeren. Een Nederlandsche winter zonder zeemeeuwen is ondenkbaar. De meeuw spreekt tot onze verbeelding van de grootheid der zee daarginds, van den ondernemingslust der dieren om ver derop hun voedsel te gaan zoeken. Zij kondigen ons den winter aan en zijn boodschap, waarschuwing en verblij ding tegelijk. Wonderlijk schepsel Gods. De schaatsenrijder voelt iets gemeenzaams met deze lenige over ‘t land scherende vogels der vrijheid. Ze herinneren ons, dat er wezens zijn, die bij ons thans hun voedsel zoeken- En wat kruimels hun toewer pend. worden we herinnerd aan den plicht onze hongerende in nood ver- keerende medemenschen te voeden en te verzorgen. ROME. 441 M.: 8.05 Geisha**-operet- te van Jones. De uitslagen van de Vrijdag te Leeuwarden gehouden provinciale kampioenswedscyden op de schaats luidden als voltf.: 500 Meter: 1. K Schenk. 472 sec: 2 L. Dijk stra. 492 sec; 3 W. Keetman. 49.5 sec. 1500 Meter: 1. L. Dijkstra. 3 mln. 36 sec; L J. Langendyk. 2 mln. 38.5 sec; 3. K. Schenk, 2 min. 38.8 sec. 5000 Meter: 1. J. LangendUk. 9 mln. 23.4 sec; 2. L. Dijkstra. 9 min. 23.6 sec; 3. K. Scnenk, 10 min. 1.7 sec. Totaal - klassement1. L. Dijkstra (Den Haag) 157^6 pnt; 2. J. LangendUk (Oud-Karspel) 158.77 pnt; 3. K. Schenk (Anna Paukwna) 160 30 pnt. Het sleepbootje van de Marine, dat den dienst onderhoudt tusschen Den Helder en bet vlieg kamp De Mok op Texel, vertrok VrUdagmorgen ongeveer 9 uur naar het vliegkamp, doch is onderweg in het üs vastgeraakt. Door het kruiende Us werd het bootje naar de Texelsche kust gfcdreven. Sleepbooten van de Marine en een van het bureau Wijsmuller zUn ter hulp- verleening uitgevaren en zUn er na veel moeite in geslaagd het bootje Vrijdagmiddag te o«^ geveer vUf uur In de haven van Den HeldeV terug te brengen. LANGENBEBG, 472 M.: 1220 Concert onder leiding van Wolf. 3 50 Vespercoucert. 420 Concert, 620 Populair programma, 720 Concert door het kleine orkest van den Weetdultachen omroep onder leiding van KUhn, 9.50 Kamermuziek Gemeld wordt, dat de verbinding tusschen de eilanden Goeree en Overflakkee met Hellevoet- sluis zeer moellUk Is. Men tracht de normale dienst met een grooter aantal booten te onder houden. Het riekenvervoer geschiedt met leger- HILVERSUM. 1875 M.: 8 30 VARA: Tuln- bouwhaKuurtje door S 8. Lantlnga „Vroe ge groenten." 9.— Doe het veilig". 9 15 voetbalmededeellngen. daarna orgelspel door Joban Jong. 9 40 Socialistische e»-v3rama- tlsche poezle, 10.orgelspel door Johan Jong, 10.10 Fllmkwartlertje, door M. Bluy- ser. VPRO: 10 30 Morgenwijding kerkdienst uit Utrecht. AVRO: 12.Concert door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van Kapitein C. L. Walther Boer In de pauze spreekt Mr. E C. Goudsmlt over: „Het Interlandbridge-concours te Berlijn” Te vens tusschenspel van gramofoonmuzleK 2.— Boekenhalfuurtje door Dr P H. Rit ter: ..Moeder waarom leven wij’’. 2.30 Aan sluiting met het Concertgebouw te Amster dam. orkest onder leiding van Eduard v Belnum. Soliste: Cecilia Hansen. 4.— Ra di „toon eel: .JSen Ideaal Echtgenoot". 4.45 Gramofoonmuzlek. Sportuitslagen van het T Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam. VARA: -1 5.Klnderuurtje..Op het booze eiland", h' Mlita vertelt van de Vulkaanbewoners VP HO 6„Halve uren met boeken". VARA: 6 30 Klelnorkest onder leiding van Paul Duchant, 7.„De notenkrakers" onder lei ding van De af Wins, met zang van Albert de Booy. 7.30 VARA-klélnorkeet onder lei ding van Paul Duchant. 8.AVRO: Persbe richten van het Persbureau Vaz Dl as te Amsterdam. 8.15 Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep. 9,40 Gramofoonmu zlek. 10.Kovacs Lajös en zijn orkest. 10.30 Gramofoonmuzlek. 10 40 Kovacs La joe zijn orkest, 11.10 Gramofoonmuzlek. Uitslag prov. kampioenschap schoontijden voor paren en heeren. georganiseerd door de ijsclub „BUuche Meertje" te Bllthoven. Scheidsrechter mr. B'ankenhage uit Zeist, aangewezen door de Kon. Ned. Schaatsenrij ders bond. Uitslag schoonrUden peren: Ie prijs mevr. v. Rennes en de heer Ooatveen. Utrecht: 3. mej. v. d. Voor en en de heer Bakker, Hilversum; 3. mej. M Gieskes en de heer Ferd. Warsseloo. Schoontijden heeren: le prUs Oostveen, Utrecht; 2. A. Bakker, Bussum3. F. van Baten, Den Haag Te Hilversum heeft gistermiddag een tra gisch gebeuren plaats gehad. De 33-jarige mon teur J. Oh. F. Sievers werd In de garage van den heer B. aan de Emmastraat dood gevonden. HU moet gestikt zUn In vergiftige gassen. Uit het polltle-onderzoek bleek, dat t slacht offer des middags te ongeveer half 12 bezig was met een accu In een in reparatie zünden au^o te zetten. De garagehouder, de heer B., had den motor van een anderen wagen aangezet om dun motor warm te maken. Vanzelfsprekend kwa men gassen uit den uitlaat. Toen de heer B. met zUn wagen vertrok, zag hU 8. niet. Doch bU rijn terugkomst, ongeveer een uur later, nadat hU een dame naar de plaats van bestemming had gebracht, vond hij de garagedeuren dicht, terwijl hU ze open had achtergelaten. BU bet binnenkomen zag de n»er B. den monteur liggen, hangend over een der spatschermen van den auto. WaarschUnluk heeft de man nog gepoogd een deur te openen om frissche lucht te krUgen, daar In de garage geen ventilatie was, doch dit mocht hem echter niet gelukken. HU is bewusteloos geraakt en door de vergiftige gassen gestikt. Direct werden dr. Otten en dr. Planten van den G. G. D. ontboden, die gedurende een uur kunstmatige ademhaling toepasten, met behulp van zuurstof-apparaten, doch zonder succes. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eén kind. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier In bet geheel niet aan mlsdrUf behoort te worden gedacht, doch dat er sprake is van een tragisch ongeval. De scheepvaart op Den Bosch staat stop. De Rotterdamsche boot van van der Bchuyt’s stoombootreederij. die de verbinding onder houdt tusschen Rotterdam en Den Bosch. Is hedenmiddag te 3.15 uur op baar ligplaats te Den Bosch teruggekeerd. Het üs op de Maas bleek te zwaar te zün om. oog een doorgang te kunnen forceeren. In verband met den verminderden ijsgang is Vrijdagmiddag het pontverkeer over den RUn bü Arnhem weer in gebruik genomen, zoodat autos en wagens den anderen oever kunnen bereiken. Vrijdagavond werd het overzetten stopgezet Het personenvervoer bluft ondertusschen per stoomboot voortgaan. HUIZEN 296 M. NCRV. 8.00 Schriftle zing en meditatie. 8.16 Gramofoonmuzlek. 10.30 Ochtenddienst door Da. N. P. E. G. van Ucnelen. 11.00 Lezen van Chr. Lec tuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Politie berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 'Ri chard Crooks zingt 1220 Orgelconcert d Jan Zwart 3.00 Uitzending voor scho len. 2 35 Gramofoonmuzlek. 2.45 Mevr. M. Adrlan-Merckena: .-Aardappelgerechten”. 3 15 Curaus knippen en naaien. 3.30 Stol versleren en modevakopleldlng. 3 45 Ver zorging zender. 4.00 Bijbellezing door De. O. Norel 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.10 Concert door een kwintet 6 30 Vragen uurtje 730 Politieberichten. 8.00 Uitzen ding eener samenkomst van het Leger des Helle 9 30 Liederenrecital, te geven door Annie Woud, alt, pijn. 10.00 Vaz Dlaa. 1030 Gramofoonmuzlek. 1130 Slui ting. HILVERSUM. 1875 M. AVRO. 8.00 Gra mofoonmuzlek. 10.01 Morgenwijding. 10 15 Gramofoonmuzlek. 10 30 voordracht door Georgette RooyaardeHagedoorn 11.10 Orgelconcert door George Robert Solist Joh. Nellseen, bariton. 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het Avro-kleln-orkeet o. 1. van Nico Treep: intermezzo, draalorgelmuztek. 2.15 Verzor ging zender. 2.30 Gramofoonmuzlek. 3.00 Concert door het Avro-kamerorkest o. 1. v. Nico Gerharz: Intermezzo van gramo- foonmuzlek. 430 Pianorecital door Hugo Vermeer 5 00 Kovacs La joe en zijn orkest (refreln-zang Bob Scholte) 630 Boeken halfuur. J. Groehoff: „Nieuwe Noord- en Zuld-Nederlandscbe poèzle." 7.00 Kovaca Lajos. 730 Causerie door H G. Cannegle- ter over „Het Internationaal pooljaar". 8 00 Tijdsein. 8.01 Vaz Dlaa 8 05 Aanslui ting met de Zulderkerk te Rotterdam. Concert door het Resldentle-orkest m m. De Kon. Chr. Oratorium Vereenlging „Excelsior", het geheel o. 1. van van Al bert van Raalte Brahms-programma 8 45 Het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 9 35 Gramofoonmuzlek 10.00 Het omroepor kest o 1. van Nico Treep, m. m. van Ste phan Bergmann, plano, hierna gramofoon muzlek. 11.00 Vaz Dlaa. 11.05 Gramofoon muzlek, populair programma. 13.00 Tijd sein en sluiting. BRUSSEL 509 M. 1320 Gramofoonmu zlek 1 30 Concert door het kleine orkest van het N. I R. o. 1. v. P. Leemans. 5 30 Concert door het Radlo-orkest o. 1. van Franz André. 820 Concert door het Om- roep-symphonie-orkeet o. 1. van Jean Kumpe. KALUNDBORG 1154 M. 1130 Het strijk orkest van hotel d'Angleterre o. 1 v Max Skalka. 3.50 Louis Prell’s Instrumentaal ensemble. 720 Deensch concert door het omroeporkest o. 1. van La vul y GrOndahl. 930 Concert. Hl IZEN, 296 M.: 8.30 NCRV.: Morgenwij ding door C. van Nes KRO: 9.30 Morgen- concert. 10.— Hoogmis uit de St. Bernar- duakerk te Groenendijk. 1130 Gramofoon muzlek. 13.„Het R. K. Bakerbureau" 1.15 KRO-sextet onder leiding van Plet Lus- tenhouwer, 1.— boeken en schrijvers. 130 bextet. 3Godsdienstonderricht voor ou deren door D. Bont. 2.30 Middagconcert door het KRO-orkest onder leiding van Jo- Gerritsen, 4.30 Ziekenhalfuurtje door Dina t Sas. NCRV.: Kerkdienst uit Buaaum. KRO: 7.45 Dr» Paul Julian „Vol keren en problemen van West-Afrika,” 8 10 Voetbaluitslagen R K F., 8.15 Tramkoor x*n Broederschap”, Amsterdam, 8 35 KRO-orkest onder leiding van Johan Ger ritsen. 0.—. Persberichten van het Persbu- re?.U« Amsterdam, 8 15 Viool- •oli. 0.30 Kunst en Broederschap, 9 45 KRO- orkest, 10Kunst en Broederschap, 10.15 Orkest, 10.40 Epiloog door het klein onder leiding van Jos. H. Plekkers. BERLIJN 419 M. 3.50 Concert door het Omroeporkest o. 1. van Bruno Seidler- W inkier. 5 30 Concert door het Barmas- kwartet. 6 55 Gramofoonmuzlek. 9.20 Dansmuziek door de Adelbert Lutter-ka- pel. HAMBURG 372 M. 130 Gramofoonmu zlek. Operette-muzlek. 3.50 Concert uit Breslau. 6.50 Orgelconcert door Domorga- nlst B&umer. 7.20 Het Norag-kamerorkest o. 1. van Gerhard Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 120 Gramofoonmuzlek. 4.50 Sandra Droucker speelt werken van Chopin. 7.30 Vroolijk programma. 10.05 Dansmuziek uit Berlin. LANGENBERO 472 M. 12 20 Concert o. 1. Wolf. 4.20 Vesper concert. 7.20 Dans muziek door het kleine -orkest van den Westduitschen omroep o. 1. v. Eysoldt. 8.20 Concert door het groote orkest van den Westduitschen omroep o. L Buschkötter. I Heden is 1 twaalf-en-een-half jaar geleden dat net R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding werd opgericht, welk büzonder heug- lük feit in verband met de tijdsomstandig heden niet zal worden gevierd. Toch achten wü dit tüdstlp goed met warmte te wijzen op en te herinneren aan de werkzaamheden van dat zoo voortreffelUk instituut, dat zün zorg op het gebied van onderwijs en opvoeding uitstrekt over Nederland en Koloniën en welks prachtig jaar boek en goedverzorgde tUdschrlften zoowel in binnen- als buitenland groote bekendheid heb ben vei worven. Daarom is een woord van waar- deering voor dezen arbeid terdege op zün plaaats cö voelen wü ons genoopt onze hartelüke geluk- wenschen te richten in het büzonder tot den leider van het bureau, dr. Th. Verhoeven, voor wien te dezer gelegenheid te Rome het pur per te gevraagd en voorts aan zün staf van me dewerkers. Moge de arbeid van de Haagsche Centrale nog lang en met hetzelfde resultaat worden voortgezet. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.00 Fransche operetta muziek. 730 Fantastisch half uurtje. PARIJS (RADIO) 1724 M. 1320 Con cert door het Omroeporkest. 13.50 Gramo foonmuzlek. 7.40 Concert door roeporkest. MILAAN 831 M. 730 Kamermuziek. 920 Concert o. L van Ugo Tanalnl. ROME 441 M. 720 Gramofoonmuzlek. 8.05 Concert. WEENEN 517 M. 425 Populair concert door de lay Geiger kapel. 7.15 Eva Hadra- bova. sopraan, zingt liederen. 735 Concert door een militair orkest o. I. v. Anton Mader. 9 35 Dansmuziek door Fred Cle ment en zijn orkest. WARSCHAU 1412 M. 520 Populair con cert. 6.10 diversen. 735 „La Gloconda", opera van Ponclelll. 1020 Dansmuziek. BEROMCN8TER 460 M. 7.05 Het om roeporkest o. 1. van H. Hofmann. 9.00 Het omroeporkest speelt walsen en mar- achen. Te Avenhom hebben wedstrijden in het schoonrüden door dames plaats gehad. Het aantal deelneemsters bedroeg acht. De uitslag luidde: 1. O. Koster (Berkhout), 190 pnt; 3. N. C. Spaan (Koedük) 186 pnt; 3, D. onker (Schermerhorn) 176 pnt. Voorts had een wedstrijd plaats voor paren. Uitslag: 1. O. Koster (Gerkhout) met J. Kupe- rus (Alkmaar) 614 pnt: 3. G. van Wjjk Resei- man (Hoofddorp) met C. Mebing (Hootddorp) 577 pnt; 3. M C. Spaan (Koedük) met J. Klerk Stompetoren548 pnt. De Nederlandsche Korfbalbond deelt mede, dat alle uitgeschreven wedstrijden voor aa. Zondag zün afgelast wegens Ijsvermaak. Naar wü vernemen heeft het 9 Januari JJ. te Amsterdam uitgebroken conflict in de klee- dlngindustrle, hetwelk de pereoneelen van een vüf-tal Amsterdamsche fabrieken In heeren- confectle omvatte, en waarbü ruim 1000 arbei ders en arbeidsters betrokken waren, een einde genomen, aangezien tusschen de Vereenlging van Confectiefabrikanten eenerzüds en den Nederlandschen Bond van mannelijke en vrou- welüke arbeiders in de Kledingindustrie en Aanverwante Vakken anderzüds, owereenstem- ming is bereikt. Van werkgeverszijde werd ons medegedeeld, dat reeds gisteren de pereoneelen het werk hebben hervat. dag hechtenis. Verdachte had n.l. in de Ru- broekstraat te Rotterdam een „protestwlnkel” geopend en deze op Zondag open gehouden. Wegens het verkoopen van een paar centen drop aan een jongen, was tegen hem proces verbaal opgemaakt. Bü de eerste behandeling der zaak was hü niet aanwezig geweest omdat hü geen dag vaarding ontvangen had. Een principieel be toog tegen de Winkelsluitingswet werd door den kantonrechter afgesneden met de opmer king, dat hü de innerlijke waarde der wet niet te beoordeelen had. Het derde bezwaar van verdachte was hier in gelegen, dat hü de boete.... te laag vond. „Een arme winkelier krijgt f 30 boete en ik, die met voorbedachten rade de wet heb over treden. krüg maar 6 gulden! De kantonrechter: Dus u vindt de straf niet groot genoeg?!.... Verdachte: Jazeker, dat vind ik! Intusschen ging het O. M waargenomen door Mr. F. Hollander, niet op dit aanlokke lijk. verweer in, doch bleef bü de geëischte straf. Weer trachtte verdachte een rede tegen de strekking der wet te houden, doch weer maakte de kantonrechter daaraan een einde met de verklaring, dat het bü verstek gewezen vonnis werd bekrachtigd. Verdachte zal in hooger beroep gaan. Of de komende verkiezingen aan deze merk- I waardige houding geheel vreemd zün?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13