Prikkeldraad Toen de rivier ging „zitten” *3 Te eenvoudig Bij de witte Waal Bij den aanvang Gooit Uw geld f niet in het water - koopt Philipslampen l Welkom! MAANDAG 30 JANUARI PASTOOR J. ZWART BRAND TE OEGSTGEEST DOOR EEN TRAM GEGREPEN Oude man op slag gedood A DE VERMISTE LANDBOUWER Zjjn lyk gevonden Ijsbrekers in het veld De PHOHI-uitzendingen DE DIEFSTAL TE MATARAM Cineasten aan het werk Het meeste geld teruggevonden 1 ,/s Avond» wordt het stil en dringt het g esc huif van het ys diep in het landschap door” *5nwel geworden tjjdens het lezen der H. Mis Jaarlüksch onderzoek BRANDSTICHTER IN ARREST „HOLLAND OP HET IJS” In het gebouw van de jachthaven „W elgelegen” Usbestryding Zaterdag en Zondag beeft bet Oomlté met Lang gezocht, toch gevonden Vele gunstige rapporten x.g. „goedkoope" lampen niet in voldoende Philipslampen doen dit dit te bewijzen bieden -COUPON- U kunt meestal nog beter Hen gul den in het water gooien dan een x.g. „goedkoope” lamp op Uw meter los te laten. Deze i zetten Uw stroom licht wel. wij U bij U thuis een gratis licht- k meting aan met lampen uit Uw eigen voorraad als waarborg voor een neutrale verge- A lijking. ,Vult slechts onze coupon in. ■44 daarop de ge- cr te hebben' Geen kant over vruchtbare Waddeneilanden verlost werd en die t 1 van eilanden geïsoleerd De Minister van Defensie heeft aan de burge meesters verzocht er reeds nu bü openbare ken nisgeving bekendheid aan te geven, dat behou dens onvoorziene omstandigheden, In Juni as het jaarlüksch onderzoek zal plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1921 en 1824. moeten worden behandeld de begroe ven Nederlandsch-Indlë, Suriname en Curacao, waarvoor men wel vier weken mag rekenen. De begroeting van groots moeilijkheden op, „Ik had wel is waar gelezen, dat de burge meester dier schoone gemeente zich beklaagd had, dat er zóóveel winkels verrijzen in Bus- sum, dat de overheid overweegt, daar een stokje voor te steken. Dat was dus een reden om met mijn schoensmeer elders mün heil te zoeken. Maar toen kwam mi) te rechter ure dit verlossende bericht onder de oogen: Zondagmiddag omstreeks half vier is In de Vierambachtstraat te Rotterdam, de 91-jarlge H. R. door een tramwagen van Hjn 18 gegrepen. De man werd tegen den grond geworpen, waar door hl) een schedelfractuur bekwam en zijn linkerbeen brak. HU werd een eind meegesleurd en was op slag dood. Het lijk is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Groote Ziekenhuis vervoerd. Misschien kan A B. K. ook persoonlijk met het bovenstaande zjjn voordeel doen: hij heeft nu geprofiteerd van het Bussum- sche reclame-welkomstboekje; als hij nu weer eens geboren wordt, laat hij dan zorgen, dat *t te Weenen gebeurt: hij zal er met een luiermandje en met een welkomstgroet van den rooden burgemeester zijn komst opgevroolijkt vinden. Zondagmiddag is door menschen, die zich op het ijs van de z.g. Wiel onder Hedikhulzen be vonden, het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van den sedert 10 September van het vorige jaar vermisten land bouwer B. van Sprang uit Herp. De ongeluk kige was op dien dag naar de markt te Den Bosch geweest en is niet teruggekeerd. Van Sprang was eenzenuwpatiënt, zoodat aan een misdrijf niet behoeft te worden gedacht. Het Hjk moest uit het ijs worden gehakt en was ge heel onherkenbaar. De familie kon alleen uit de zich op het lijk bevindende papieren de identiteit van het slachtoffer vaststellen. vluggere over paartjes aan de schoonheldswedstrüden deelne men. Eerst tegen den avond als de zon bloedrood wegzinkt, wordt het somber langs de rivier. Dan Is het stil en dringt het geschuif van het ijs diep In het landschap door. Dan komt wel eens angst in de harten, wanneer men de bedreigde punten nadert, waar het ijs In de rivier vast loopt en de decimeter dikke schollen op of over elkaar gaan en als het ware in de rivier een dam vormen, waarop de volgende schotsen als dood loopen. Zoo komt de breede Waal langzaam maar zeker in de boel van het ijs, al weert de rivier zich nog zoo krachtig, het aanachulvende ijs Uit, WUlfc VU 11 ft- vvv« WV rivier. Zaterdagmorgen om half twaalf had de| e-a. vier Ijsbrekers het Usveld in het bovengedeelte van de Dordtsche Kil, het Malle Gat genaamd, gebroken, aan welk werk Zaterdagmiddag doof twee ijsbrekers van den Rijkswaterstaat werd deelgenomen. Het Is de Dordtsche Kil losgebroken ijs drijft helaas niet voldoende naar zee af. Zondag werd vanwege de gemeente Dord recht gebroken van de Zwljndrechtsche spoor brug tot aan de zeehaven. Het Comité heeft Zondag ook nog groote ijsschotsen, die van de Lek kwamen af drijven, op de Nieuwe Maas voor de Rotterdamsche Brug doen stuk varen. de firma verbinding De Terwijl overal in het Nederlandsche land-' schap de wateren met dikke ijs vlakken zijn be vloerd. zijn er nochtans plekjes, waar het ijs geen kans heeft. Op de Oost-Brabantsche ri vier De Dommel, waar op een aantal punten de zoogenaamde „Watermolens" In actief ge bruik zijn, is over vrij grooten afstand het wa ter zonder een vllesje ijs. De molens houden namelijk zoodanig het rivierwater In beweging, dat van ijsvorming geen sprake kan zijn. „Iaat men in de Kieswet de bepaling opne men, dat elke groep, die een candldaten-lijst indient, het recht heeft om b.v. binnen 14 dagen na de candldaatstelling aan het Cen traal Stembureau mede te deelen, op welke andere lijst zij haar stemmen overgedragen wenscht te zien, In het geval aan haar elgerf lijst geen zetel mocht worden toegewezen. Volgens dit denkbeeld zou dus groep A kun nen meedeelen: wl) wenschen dat. Indien wü geen zetel krijgen, onze stemmen zullen overgaan aan groep B.” Onder de auspiciën van de Algemeene Neder landsche Vereenlglng voor Vreemdelingenver keer en de Nederlandsch Amerlkaansche Kamer van Koophandel, zal door het Centraal Bureau voor Llgafllms een film worden gemaakt over ..Holland op het ijs". Het scenario voor deze film werd geschreven door den cineast Mannus Franken, terwijl de opnamen zullen worden ge daan door Mannus Franken en Jan Koelinga. De bedoeling is, dat deze film dagelijks zal worden vertoond op de Nederlandsche afdeellng van de wereldtentoonstelling te Chicago, die naar alle waarschijnlijkheid op 1 Juli IX. zal worden geopend en waar tevens zullen worden vertoond verschillende andere filmpjes van de jonge Hollandsche cineasten In samenwerking met het Centraal Bureau voor Llgafllms. Opnamen zullen geschieden In Friesland. Zeeland. Volendam en Marken etc. De opnamen voor deze film zullen reeds bin nen zeer korten tijd gereed zijn, terwijl voor de synchronisatie en klank-opnamen de firma Philips aal zorgdragen. Te Zaandam is Zondag pastoor J. Zwart van de parochie van den H. Bonlfacius tijdens het lezen van de H. MIs van 8 uur plotseling onwel geworden, waardoor het hem onmogelijk was het H. Misoffer voort te zetten. Dr. Immlnk, directeur van het 8t. Jan-Zle- kenhuls, die zich in de kerk bevond, verleende onmiddellijk geneeskundigen bijstand, terwijl de parochianen het kerkgebouw was bijna ge heel gevuld in spanning het verloop afwach ten. Gelukkig kwam na korten tijd kapelaan Sui ker de geloovlgen gerust stellen, door mede te deelen, dat de ongesteldheid het gevolg was van oververmoeidheid en dat pastoor door de kou was bevangen. Kapelaan Van den Berg heeft H. Mis vervolgd. Ned. Indlë levert daar voor het eerst, zoolang de Volksraad bestaat, deze een afdeellng van de begrooting verworpen heeft en nog wel de afdeellng onderwijs. De Tweede Kamer zal deze nu moeten vast stellen. De begrooting van Curasao is in geen zes jaran bij de Kamer geweest, zoodat daarvoor ook meer dan gewone belangstelling bestaat. Dan resten er nog de wijziging van de Krlsls- pachtwet, de maatregelen ter bevordering van de vrachtverdeellng in de binnenschipper!), de wij ziging van de Lager-Onderwijswet 1820, die in October jl al van de agenda is afgevoerd, om dat er drie weken voor gerekend tjjd niet beschikbaar was. We vreeaen dat ook deze Kamer ander evenmin de gelegenheid op de verkiezingen te dringen met tal van initiatiefvoorstellen. Hoe de Kamer met al dit werk gereed kan komen, is ons niet duidelijk, te meer daar de voorzitter 4n deze laatste maanden, wanneer verschillende leden In de kiesvereenlgingen ook nog wel het een en ander te doen hebben, niet maandenlang avondvergaderingen kan houden. Op 23 December zelde de voorzitter, dat de Kamer haar plicht had vervuld, dank zjj haar wilskracht en de veerkracht van haar leden. WU zjj echter In de komende maanden haar plicht doen, dan zal er heel wat van haar werkkracht gevraagd worden; zjj staat voor een bijzonder zware taak. Een „welkomstboek^. BUSSUM. De kerkeraad de« Ned. Herv. gemeente alhier heeft een zg. „Welkomst- boekje" het licht doen zien, dat gratis toe gezonden wordt aan alle Hervormde perso nen, die zich te Bussum komen vestigen. Het boekje bevat allerlei gegevens op ker kelijk gebied, vereenigingsleven. Ook het c christelijk onderwijs, medische hulp en een lijst van hervormde winkeliers en neringdoenden is er in opgenomen. Het boekje ziet er keurig verzorgd uit. Geen uur later was ik op het pad (ik was toen nóg jood namelijk) en onderzocht, wie in Bussum schoensmeer verkocht. Ik vond: zeventien katholieken, drie Israëlieten, twee Apostollschen onder het Kruis, één Lutherscbe en één hemd zonder kerkelijke gezindte. Maar niet één Nederlandsch Hervormde winkel in schoensmeer....” Het te Rotterdam gevestigde Comité voor IJs- bestrijding, dat sedert Donderdag ten behoeve van het scheepvaartverkeer het ijs op de be nedenrivieren. de Nieuwe Maas, de Noord, de Dordtsche Kil en de Lek los breekt, heeft Zater dagochtend drie ijsbrekers van Rotterdam doen vertrekken naar de Lek. Zij vorderden dien dag op de Lek tot Amelde, alwaar zij 10 schepen uit het ijs bevrijdden. Zondagochtend is de tocht voortgezet, met als einddoel de sluizen van het Merwedekanaa! overwint en legt langer band over de blauwe te Vreeswijk. In Juni 1831 brak te Naaldwijk des nachts op de. boerderij van den landbouwer Vijverberg brand uit. Met veel moeite heeft de brandweer Toenmaals reeds werd brandstichting ver- toen den brand weten te beperken tot een groo ten hooiberg. moed, maar ten spijt van de diverse nasporln- gen, kon de politie den dader er van niet aan wijzen. Dezer dagen kreeg zij evenwel een spoor in handen en bij verder onderzoek bleek de ver moedelijke dader thans in Den Haag woonach tig te zijn. Het is gelukt hem daar op te sporen in zijn kosthuis. Aanvankelijk ontkende de mam schuld, maar na uitvoerig verhoor bekende hij den brand te hebben gesticht. De dader, de 28-jarlg« A. M. W. V., die vroe ger te Naaldwijk woonde, is naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. De zeesleepboot „Oceaan" van Doeksen heeft Zondagmorgen de met Harlingen weer tot stand g-bracht. sleepboot „Volharding" die Zaterdag door mist en i, gang niet uit Harlingen terug kon keeren is Zondagmiddag met post en passagiers Harlingen teruggekeerd, zoodat de Terschelling en Vlieland niet meer zijn. Zondagochtend is ook de postboot van Oost- mahom met de post van de afgeloopen vijf dagen aan boord te Schlermonnlkkoog aange komen. Door het ijs en het hooge water was het niet mogeljjk aan den landingssteiger te meren, zoodat met véél moeite met een roeiboot over het ijs de post op een half uur afstand van het eiland van de boot moest worden gehaald. De passagiers, die van het eiland wilden ver trekken. konden echter niet aan boord komen. voor een en zal hebben. IhtuMchen staan de socialisten met bet oog j k. F. M. gevankelijk naar Ampenan vervoerd. Is dat geen fijne bespotting van het Neder landsch Hervormd trucje om zooveel mogelijk zieltjes te winnen of te behouden voor de kerk? Ons compliment I Toch verwondert ons eenlgszins de belang stelling van A B. K. voor een betrekkelijk zoo achterlijk trucje als de Nederlandsch Hervorm den in Bussum schijnen toe te passen: als goed sociaal-demokraat moest A B. K. toch weten, dat het roode gemeentebestuur van Weenen jaren en laren geleden met veel groo- - ter virtuositeit en veel vlugger-bü een wel- komstrgoet als partij-propaganda-mlddel brulkt heeft: zoodra kwam er in Weenen geen nieuw schreeuwertje ter wereld, af het gemeentebe stuur het er een baby-ultzetje bezorgen met een welkomstgroet van den rooden berge mum ter! Dat lijkt ons toch een nog veel doelmatiger reclame dan het „welkomstboekje” van den Bussunuchen Kerkeraad, dat in maar al veel gevallen.... te laat zal komen. De Weensche sociaal-demokreten bet goed begrepen: begin met een attentie aan de wieg, «ten kom je zeker niet te laat, en.... u weet wel: de éérste indruk....f Als morgen de Tweede Kamer bijeenkomt om weer een aanvang te maken met de opeatexe behandeling van tal van wetten, zal zij zich zonder twijfel woorden herinneren van haar voorzitter, gesproken op 23 December L nl de Kamer na het reces nog belangrijke arbeid wacht. De beschikbare tjjd is kort, want vergaderde de Kamer het vorige jaar nog op 23 Juni, dit jaar zal zij zeker met het oog op dg verkiezingen niet langer bijeen kunnen zijn dan tot half Mei. De agenda van wetsontwerpen is zoo groot, dat men er aan gaat twijfelen of de Kamer deze wel zai kunnen afdoen, terwijl we daarbij nog niet eens rekenen met eventueele krlslswetten. die nog kunnen worden Ingediend. De Kamer begint al dadelijk met de wijziging van de Kieswet, de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, waarbij vooral de belangen van het platteland betrokken zijn, om dan voort te gaan met de weeldeverteringsbelastlng, waartegen een steeds toenemend verzet merk baar is. Daarna tingen de witte baan. Bijna iedere vereenlglng had aanvoer thans veel langzamer en veel kostbaar- Zondagmiddag haar jjswedstrljd en men A B. K. maakt in Volk” een goed grapje: Zooals men weet, ooqustteert A. B. K. nog steeds gaarne met zün Joodse he afkomst, of schoon Mozer naar we vreezen in hem nog bezwaarlijk een zoon van het Oude Volk herkennen zou. Dezer dagen nu beeft A B. K. aan zijn goede vrienden officieel kond gedaan, dat hij zich heeft laten doopen en Nederlandsch Hervormd is geworden. Waarom? Well In een enkel katholiek blad was de op merking gemaakt dat in de Roomscbe pers te veel notitie van A. B. K. werd genomen, dat men hem teveel citeerde; onder den indruk van bet dreigement, waarmede A B. K.’s brood winning als journalist wel eens gemoeid kou zijn, heeft de pur-sang-Israéllet naar een nieuw beroep gezocht en beeft hjj een winkel in schoensmeer geopend in Bussum. Maar niet zonder zich eerst Nederlandsch Hervormd te hebben laten doopen. Vanwaar deze bekeering? Waarom juist in de schoensmeer en waarom juist in Bussum? Dat onthult A B. K. als volgt: Zondagmorgen werd brand ontdekt in een der hoofdgebouwen van de jachthaven „Wel gelegen” aan de Haarlemmertrekvaart te Oegst- geest. De brandweer tastte spoedig het vuur aan, doch werd in haar pogingen ernstig be moeilijkt door een dubbelen muur, die geheel met zaagsel gevuld was. Pas om half vier was men den brand volkomen meester. De in het gebouw aanwezige booten, die een hooge waarde vertegenwoordigden, konden op enkelq kano’s na, allen worden gered. Het hoofdgebouw is bijna geheel verwoest, ter wijl de bovenverdieping is Ingestort. De aan wezige voorraad aardappelen en bloembollen ging mede geheel verloren. De oorzaak van dezen feilen brand is nog niet bekend. Vermoed wordt, dat deze ont staan is in het zaagsel tusschen den dubbelen muur. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Van de deelnemers aan de Nederlandsche Groenland-expedltle werd uit Angmagssalik een telegram ontvangen, dat zij de op 18 Januari j.l. voor hen bestemde uitzending zeer goed gehoord hebben. Professor van Everdingen als voorzitter en dr. G. van Dijk, dr. T. van Lohuizen en dr. Balth. van der Pol, als leden van de Nederlandsche Commissie voor het Internationaal Pooljaar 1832'1833, konden de expeditie enkele mede- deellngen doen en aanwijzingen geven in ver band met de wetenschappelijke waarnemingen in het hooge Noorden. Ook verscheidene fami lieleden werden in de gelegenheid gesteld de expeditieleden in hun Isolement in het Noorden toe te spreken. Voor de Phohl-uitzendingen werden tal van rapporten ontvangen. De marconist op een schip bij New-Found- land seinde, dat hij verschillende uitzendingen buitengewoon luid en helder gehoord had,’ zon der eenlge fading. Uit de Italiaansche kolonie Eritrea, uit Sene gal, uit Khartoum, uit Liberia, uit Somali land. alsmede uit vele plaatsen in de Vereen. Staten zjjn enthousiaste rapporten binnenge komen. Een luisteraar in Port Sudan gaf als zijn meening te kennen, dat de uiteendingen van de Phohl constanter waren dan van eenlgën anderen zender, die daar ontvangen kon wor den. Een vertegenwoordiger van een Nederland sche firma in Accra aan de Goudkust schrijft, dat de ontvangst duidelijker en zuiverder van toon was dan het nieuwe British Empire Sta- tion. Uit Baluchistan meldde een Engelsch offi cier, dat de Phohi-ultsendlngen daar met luld- spreker-sterkte beter dan allen andere stations gehoord werden. JJe Maasbode” meent, dat in theorie deze oplossing van het geval er niet zoo kwaad uit ziet, alleen zullen de kleine partijtjes, die meestal nog een afwijkende politieke richting voorstaan, er volgens genoemd blad niet veel voor voelen, stemmen over te dragen. Zoo eenvoudig is echter de kwestie niet, want wat JJe Avondpost” voorstelt Is feitelijk niets anders dan een verbinding van lijsten onder bepaalde voorwaarden. Tegen de lijnverbinding binnen den kring heeft de wetgever reeds maat regelen moeten nemen, in het derde lid van artikel 100, waardoor het splitsen van lijsten in tal van gevallen voorkomen is. Nu zou men echter langs een achterdeurtje het mogelijk maken van voorwaardelijke verbinding dit kwaad weer binnen halen. We gelooven niet, dat in de Kamer ook maar een partij tenzij die van de eenlingen iets voor dit denkbeeld zal voelen. Men stelt zich deze zaken veel te eenvoudig voor. Hlerbjj komt nog dat een bepaling als „De Avondpost” wenscht, de stichting van kleine partijtjes in de hand werkt, waardoor juist het tegenovergestelde bereikt zou worden van hetgen wordt gewenscht. In den zonnigen Zondagmiddag reden wij den Waaldijk, welke kronkelt door het wintersche land van Maas en Waal, welke dit land moet beschermen tegen den waterwolf en straks wellicht de beschutting zal zijn, wanneer de nu in ijsboeien liggende Waal het panteer van dik ijs zal losslaaan en gaat kruien. Het was een somber beeld, die witte rivier, welke zich langzaam bewoog door het dorb^yro- ren land en daarheen schuifelde haar ongeluk tegemoet, om straks vastgelegd te worden door het zware ijs, dat in dikke besneeuwde schollen over haar rug schoof. Bü avond maakt die ijsgang een somberen indruk van een knarsend, schuifelend monster, dat door het land kruipt. Maar overdag, wan neer de felle zon schijnt over het besneeuwde ijs, is het een blanke, lichtende rivier, welke aan weerskanten de diepblauwe zoom heeft van dichtgevroren oevers. Rechts van den dijk kronkelt de rivier en links liggen de dorpen, bijna tien Meter onder den kruin van den dijk, aan welks voet de kolken nu evenvele ijsbanen bieden als zij in zomertijd de groeinlaats zijn van vele water planten. N lag alles dor langs den kant maar was de kern van de kolk de ijsbaan van het dorp. Ieder dorp van Maas en Waal heeft haar eigen ijsclub en zooveel ijsbanen als er kolken aan den rand der gemeente liggen. En men waant zich hier in een Hollandsch landschap, door onze oude meesters op de doeken vastge legd en men ziet hier de levendige tafereelen Waal zich vastgezet bij Druten, maar de rivier kromde als h'et ware haar rug en schoof het ijsdek weder op, zoodat de massa eenlge uren later weder in beweging kwam. De Waal heeft zich bij Druten tusschen Zaterdagmiddag en Zondagmorgen viermaal losgewerkt en bleek eerst voorgoed te gaan zitten, toen zich een zware ijsdam gevormd had even voorbij het dorp, waar de rivier een kleine kromming maakt en de kleiputten van een steenfabriek dieper in den rivierboezem dringen. Toen de ijsdam zich ge vormd had, steeg het water voor Druten binnen weinige uren twee Meter hoog en werd het Us op de uiterwaarden opgelicht en werden ijsba nen door diepe scheuren onbruikbaar gemaakt. De verwachting was, dat de Waal na Druten zich snel zou zetten te Nijmegen; men had hier evenwel buiten de grillen van vorst Thialf en van de Waal gerekend. Van boven kwam minder ijs afzetten en de ijsgang werd steeds trager, zoodat het kon gebeuren, dat de Waal eerst Zondagmiddag goed drie uur voor het dorpje Deest ging vastzitten en in Nijmegen alleen een was van 1 Meter kon worden waargenomen. Zaterdagavond was de stand van de rivier voor Nijmegen 7.15 M. plus N. A P. en Zon dagavond was de rivier gestegen tot ruim 8 Meter, terwijl slechts het ijs voor ruim de helft de breedte van de rivier dekte. Men kan aan nemen, dat de Waal voor Nijmegen bü het hui dige tempo niet voor Dinsdag zal zitten, na tuurlijk onvoorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten. De belangstelling voor den üsgang is enorm. Duizenden bewogen zich den ganschen Zondag op de kade in afwachting van het moment, dat de Waal in de üsboeien gedreven zal worden, maar allen werden teleurgesteld. De Rükswaterstaat heeft reeds alle mogelüke maatregelen genomen bü eventueel losgaan van de rivier. Overal zün de wachtposten uitgezet en bü het minste gebeuren wordt de Water staat ingelicht en treft deze de noodige beveili gingsmaatregelen. Bü den huldigen toestand van de Waaldüken bestaat er (God zü dank) geen ernstig gevaar voor de achter de düken gelegen dorpen. Zoodra de Waterstaat weet, dat zich ergens een ü»dam gevormd heeft, zal deze bü het kruien van de rivier oogenbllkkelük deze üsdammen doen opblazen. Op het oogenbllk is Nümegen weer een echt geïsoleerde stad en be ven wapperende vlaggen aan de oevers, van mu- j staat de eenlge verbinding met het boven-Waal- siceerende harmonicaspelers aan den kant en gebied in den spoorweg. Het zakenleven onder- van honderden dorpelingen op de schaats over vindt hiervan de groote nadeelen, daar alle de witte baan. Büna iedere vereenlglng had aanvoer thans veel langzamer en veel kostbaar- Zondagmlddag haar üswedstrüd en men zag de der geschiedt dan wanneer de rivier open ligt Maas- en Waalsche dorpelingen als Frlesche en het grootverkeer de vrüe baan heeft. En de baan vliegen of als vroolüke nog drie Jaar moet Nümegen wachten oo de Waalbrug. De wijziging van die Kieswet, die morgen In de Tweede Kamer aan de orde komt, heeft In den laatsten tüd heel wat pennen In beweging ge bracht. Het gaat daarbü hoofdzakelük om de vraag hoe het euvel van de talrüke onnut uit gebrachte stemmen (onnut, omdat deze in het geheel geen invloed hebben op de samenstelling van de Kamer) ondervangen kan worden. Het is de strüd tegen het voortwoekerend kwaad der kleine partütjes. De regeerlng had bü de indiening van de wij ziging der Kieswet eenlge middelen aangegeven, waaronder het storten van een som gelds voor iedere ingediende candidatenlüst, welke som aan de schatkist verviel, als er op de lüst niemand gekonen werd. Een ander middel was het ver- hoqgen van het voor een lüst benoodigde aantal handteekenlngen, of de eisch, dat het teekenen van de candidatenlüst plaats moest hebben ten overstaan van den burgemeester of een daartoe aangewezen ambtenaar. Na heftige kritiek in het voorloopig verslag heeft de regeerlng er van afgezien op dit punt met eenlg wüzlglngsvoorstel te komen. TOians heeft de heer v. d. Bergh een amende ment dat feitelük een wet op zich zelf Is ingediend, dat ook gericht is tegen het versnip peren van een zoo talrük aantal stemmen. Dit amendement wil invoeren een vorwatemming waaraan een tiende deel der kiezers deelneemt veertien dagen voor de offlcleele verkiezing. De partütjes, die bü deze voorstemmlng den kies- deeler niet halen welke klesdeeler ongeveer een tiende deel van den geheelen klesdeeler zal bedragen vallen af, zoodot de offlcleele stem- mlng maar plaats heeft over ongeveer 12 par- tüen, inplaata van 38, zooals in 1828. Bulten de voorstellers schünt niemand iets voor deze poging tot voorkoming van stemmen verlies te voelen, de eerste verdediging van dit ongetwüfeld vernuftige stelsel moeten wü im mers nog lezen. Intusachen heeft ,J3e Avond post” in dit bestreden socialistische amendement aanleiding gevonden om zich ook te begeven op den weg van nieuwe voorstellen op dit terrein, l Het bezwaar, dat ondervangen moet worden is, 1 dat een groot aantal stemmen op kleine partü- 1 tjes geheel verloren gaat. De redactie weet daar een middel op: SINGARADJA 28 Jan. kAneta) Bü het verhoo Is gebleken, dat de medeplichtige van den algmeen ontvanger te Mataram, de Mena- doneesche procureur-bamboe, die vreesde door den algemeen ontvanger Van de Pol overhoop te worden geschoten, vlak voor het vertrek van de „Pahud" van de K. P. M. van Ampenan den asslstent-resldent van Lombok te Mataram per briefje omtrent den diefstal inlichtte. Te Boeleleng werd 5TOOO— In beslag geno men waarna Van der Pol nog bekende te Am penan circa 12.000— In een gramofoon van den procureur-bamboe verstopt te hebben waarop het Blnnenlandsch Bestuur naar Am penan seinde met als resultaat, dat op genoem de plaats een bedrag van 13.800.— werd aan getroffen, zoodat totaal meer dan 70.000 reeds is achterhaald. Belde arrestanten zün per „Both” van de Asn de N.V. Philips’Gloeilampei»- fabneken. Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN, kerxoeie 4# m'4 ab oerbruika oan minsteni twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te doen nerKchken. (immtlen exil eertangj mtdt) Aan de N.V. Philips'Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische oerlich- tmg: „Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen loekomen. A-9 Noems in j»-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13