r Prikkeldraad De lange golf in gevaar T De katholieke poëzie ----1- Willem de Zwijger-herdenking I I Kath. Dem. Bond Een cultuurdaad HOE WIJ HEM HULDIGEN ONS RECHTMATIG BEZIT MAANDAG 30 JANUARI SCHILDERIJ LAN H. 1H. DE KONINGIN Wartaal HANDELSPOLITIEK Contingenteeringen verlengd i En zijn program 'BENOEMINGEN In het Aartabiadom 102-JARIGE OVERLEDEN a Vergaderingen van marine- >clMU>elingen verboden DE STAKING IN DE RIJNVAART TEGEN DE KRIJGSTUCHT GEHANDELD Wie was eigenlijk Willem van Oranje? Van vele zijden beloerd Reproductie van het schilderij, dat door Piet v. d. Hem van H. Jfde Koningin is vervaardigd, om in de vergaderzaal van den Provincialen Bond van Midden-Java te worden geplaatst. J» goll tot van voor doove ooren weer F. SPEET nationale A schermutselingen,* zooals ook ons bezit betrekkelijk veilig gesteld ..Maar het zrfl wél gepredikt zijn.” Zaterdag is in ruim 102-jarigen ouderdom de weduwe Cecilia van Wees-Eskeno oudste in woonster van Den Haag, wonende Koninginne straat 95, aldaar overleden. Zij werd 28 Juni 1830 te dezer stede geboren en mocht o.a. op haar hondersten verjaardag vele -blijken van belangstelling ondervinden. Oezien haar zeer hoogen leeftijd mocht zij zich nog in een goede gezondheid verheugen. 1934 en te de ons gedurende tot had had om- ver- B is a.s. Tfhans is oudste inwoonster van de Residentie de weduwe Van de PolStiewissen. die op 8 Juni 1831 aldaar werd geboren en dus op 3 Juni as. haar 102en verjaardag hoopt te vieren. Zjj woont Snoekstraat 11a. een geniet eveneens nog een goede gezondheid. Haar broer is des tijds eveneens de 100 gepasseerd. voor de Protestanten en van den Zwijger zelf werd om de Calvinistische over- Het hoofdbestuur van den Centr. Bond van Transportarbeiders meldt ons: De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft zich tot de werkgevers in de Rijnvaart gewend met het voorstel om in een bespreking te treden, ten einde na te gaan of een oplos sing van het geschil, in verband waarmede reeds sedert 2 April van het vorig jaar gestaakt wordt, op den grondslag van het vorig jaar voorge stelde arbeidsvoorwaarden, mogelük is. volkomen legale wijze werd Huizen toen door bemiddeling der „Union Inter nationale de Radiodiffusion” in het bezit gesteld van de golf van 1840 M., welke na tal van variaties thans op 1875 M. gestabili seerd Is. De golf lag binnen de voor den omroep door de conventie van Washington vastgestelde banden, zoodat het bezit voor Nederland alleszins verzekerd scheen. Ook op de conferentie van Praag 1929) waar aan de officieele vertegenwoordigers der regeerings-administraties deelnamen, werd Kyk, alleen toen De Dood dit regeltje neer schreef. had hij een helder oogenblik.... Hopen we in het belang van het gezonde menschenverstand. dat zijn verzuchting bewaar heid worde! 1930- >n 1931 vgn die goederen Ingevoerd, wederom zjjn ver- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspecteur van de R. K. Bijzondere Lagere Scholen in het Deke naat Almelo den Weleerw. Heer Pastoor O. H. de Jong te Vroomshoop, en tot Bisschoppelijk Inspectéïu- In het Dekenaat Terborg den Wel eerw. Heer Pastoor F. X. H. Rejjers te Vars- seider. bijeenkomen om op hare beurt het Euro- peesche golflengten-vraagstuk binnen de omroep-banden) te bestudeeren. Echter zijn reeds thans alle indicia aanwezig, dat men ook te Brussel niet met een nieuw golflengten-plan te voorschijn kan komen. Hoe 't ook zij, wanneer dezen zomer de regeerings-administraties in Oenéve weer bijeenkomen, zullen zij voor een taak ge steld worden, die schier onoverkomelijke moeilijkheden biedt, omdat de aetherkana- len nu eenmaal niet ongelimiteerd zijn. Er zijn in Europa veel meer zenders dan bruik bare golflengten, het Verdrag van Versail les heeft zooveel nieuwe Europeesche Sta ten in het leven geroepen idle natuurlijk hun nationale zenders willen hebben en behouden), dat de golflengten-honger niet kan worden gestild. Trouwens de voorraad is reeds lang „uitverkocht” en tracht men hier en daar een nieuwen radiodienst in het leven te roepen, dan is de storing niet van de lucht. Bovendien breidt de Sovjet-Unie haar radio-net steeds verder uit, houdt zich buiten alle conventies en storingen door Russische zenders grijpen steeds meer om zich heen. Zoo is de historie van de Nederlandsche lange golf en de verscherping, der golf- lengten-misère tot den huldigen dag. In een volgend artikel zullen wij de argumen ten toetsen, waarom de vier groote omroe pen (A V R O., K R O.. N C R V, en VARA.) in Nederland zich op dit gebied niet in een avontuur willen storten en met hand en tand de lange golf, en mitsdien den „status quo”, wenschen te handhaven. 24 April 1533.... Thans nadert 24 April 1933. Vierhonderd jaren scheiden den heden- daagschen mensch van den datum, waarop in het slot Dillenburg, In Duitschland, Willem van Nassau werd geboren, de latere Prins van Oranje, die In de geschiedenis van ons vaderland een beslissende hoofdrol gespeeld heeft. Vierhonderd jaar met al hun wel en wee, met hun historische herinneringen, die vaak aanleiding geven tot blijde herden king, vaak ook slechts de sombere „lessen der geschiedenis” vormen, die ons waar schuwen moeten. Is het mogelijk, geheel dit tijdperk te vergeten met al wat het speciaal voor ons. Katholieken, Inhield aan droevige feiten, betreurenswaardige beslissingen, moeilijk verdraagbare miskenningen, tragische ver volging? De tijd, die vóóraftfing aan het optreden van Willem den Zwijger was lang niet altijd rooskleurig. Maar er was in dien langen tijd een bewonderenswaardlge geloof seen - heid, soms weliswaar door ketterij bedreigd, maar nooit door de overmacht van de dwaling geschaad. Gelijktijdig met den Prtns van Oranje doet het Calvinisme zijn Intrede in Neder land, mede door zijn toedoen verwerft het staatkundige macht, bij zijn dood in 1584 wordt het als de officieele godsdienst van Nederland beschouwd en tot diep in de 19e eeuw zal er over ons land gesproken wor den als over een ..protestantsche natie”. Tijdens het leven van Oranje ook worden Noord en Zuid van elkander gescheiden. De Zuider provincies bleven in hoofdzaak Katholiek. Ze behooren thans staatkundig aan België. Te Utrecht verzamelen zich in 1579 de Noorder provincies tot een Unie. De middenstrook, het tegenwoordige Noord- Brabant, Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaan- deren, zal eerst na ’s Prinsen dood door diens zoon Frederik Hendrik bij de Unie van het Noorden worden ingelljfd. Het blijft echter tot aan de grens der negen tiende eeuw een „generaliteits-land" en draagt daar de harde cultureele en oecono- mische nadeelen van. Is het wonder, dat geestdriftige jonge Limburgers zich hebben verzet tegen het feit, dat de Katholieken zouden deelnemen aan de huldiging van Willem van Oranje. „Op Koninginnefeest zullen wij niet ont breken" zoo luidde het parool „maar den Zwijger huldigen, neen, dat doen wij niet. Dat strijdt met ons historisch inzicht, met ons katholiek gevoel, met ons eerlijk geweten.” Zulk een reactie is op het eerste gezicht verklaarbaar en omdat zij haar oorsprong vindt in een bewust en hartelijk Katho licisme. kunnen wij haar dan ook in dit opzicht waardeeren. Toch hebben we reeds uiteengezet, dat wij dit standpunt nlet.dee- len. Zonder te twijfelen aan de eerlijkheid ervan, twijfelen wij aan de juistheid. „Het Dood een voor geen weer eens de doolhoven „philotopheert.” dwazen Naar oplossing van het geschil aan het dolen geestesverwarring. het geval van den. Deze samenleving schept dus een eerzucht, die zoo onverstandelijk morel ijk is. een zui ver lichamelijke eerzucht in de eerste plaats sport. Waarmee bftoogd is. dal i.nze gebenedijde samenleving verantwoordelyk is voor de waan- zindaad van dien „sportleven” Rotterdamscnen knaap. Precies zoo verantwooideUJk als voor de ramp, waaraan de mijnwerker ten gronde gaat SOERABAJA. 28 Jan. (Aneta). Na afloop van de bijeenkomst van korporaals en minderen, welke gehouden werd ter bespreking van de korting, verspreidden zich 150 man op zoodanige wijze dat de politie hen moest manen rekening te houden met het verkeer, terwijl een patrouille gewapende mariniers eveneens toezicht uit oefende. Botsingen konden echter worden vermeden. De voor hedenochtend vastgestelde vergade ringen van marine-personeel zijn niet doorge gaan. aangezien de commandant van de zee macht in Ned.-Indië alle vergaderingen van marineschepelingen, zoowel van onderofficieren, korporaals als minderen, heeft verboden. De commandant van de zeemacht in Ned.- Indië riep gistermiddag de besturen vsfti de be trokken vereenigingen op en deelde hun mede dat, aangezien de manschappen na afloop van de vergadering op 27 Januari tegen de krijgs tucht hebben gehandeld, alle verder ebbeen komsten zün verboden. Volk" is 'partijgenoot man. die reei honderd dichters uit het behandelde tijd perk. Voor menlgen katholiek zal het reeds moeilijk zijn, wanneer hjj tien namen moet noemen van katholieke dichters uit deze periode. Tal van onbekende en vergeten dich ters worden dan ook in dit^werk naar voren gebracht. Verloren schatten uit de katholieke geschiedenis komen hierdoor weder aan het licht. Dit is op zich reeds een groote ver dienste. Maar de manier, waarop deze uitgebreide en moeilijke stof werd gerangschikt, is daaren boven zeer prijzenswaardig. De verzorger van dit deel heeft niet een geleerde verhandeling willen maken, maar een werk voor het gansche katholieke publiek. „Deze bloemlezing” zoo schrijft hij „werd samengesteld voor een grooter lezers kring dan de vakmatig belangstellenden in de geschiedenis der Nederlandsche letterkunde". In zijn soort is dit werk nieuw: „Vele dich ters der Contra-Reformatie waren tot heden bij het groote publiek onbekend en werden door de geleerden betrekkelijk geminacht” zegt de inleider nog. en hij vervolgt: „Zoover ik weet is deze uitgave dan ook het eerste samen vattende werk over de katholieke dicht kunst van de gouden eeuw”. Vervolgens brengt de schrijver dank aan de nagedachtenis van Jan Frans Willems en Jozef Alberdingk Thijm, die door hun studie deze samenvatting hebben mogelijk gemaakt. De Inleiding geeft een breed historisch over zicht van de ontwikkeling der katholieke dicht kunst in die tijden. Ook in verband met de Kerkgeschiedenis is dit zeer belangwekkend, immers de poëzie weerspiegelt de geestesge steldheid van den tijd, waarin zij geschreven werd. Wij maken hier de moeilijkste jaren van het Nederlandsche Katholicisme mee: den tijd, waarin het Protestantisme zegevierde en de uitoefening van onzen godsdienst verboden werd. Met welk een geestdrift onze vaderen hun overtuiging hebben gehandhaafd en verdedigd, blijkt wel uit dit boek. Wij vinden hier de groote namen van Anna Bijna, Joh Stalpart van der Wide, Vondel. Pater Poiriers. maar daarnaast ook vele minder bekenden. Laten wij enkele namen noemen, door deze uitgave ontrukt aan een onrechtvaardige vergetelheid: Josine des Planques. Bertelmeus Boeckx, Hono- rius van den Born, Lodewijk Makeblijde, Joan nes van Sambeeck, Daniël Bellemans, Pieter Cauwe. Weinigen zullen van deze dichters ooit gehoord hebben. Toch zijn hun verzen werkelijk zeer mooi. De uitgeverij „De Gemeenschap” moet wel een groot vertrouwen hebben gehad in het katholieke publiek, dat ze zulk een grootsch werk aandurfde! Moge dit vertrouwen niet be schaamd worden f Hier is een cultuurdaad ge steld, die recht geeft op de belangstelling van geheel het katholieke volk! Als puntje van kritiek zouden wij alleen wil len aanmerken, dat wij zoowel in de bloem lezing als in de „blbllographische aanteekenin- gen" vergeefs moesten zoeken naar den naam van Jan David Heemsen (1581—1644) een prles- ter-dichter, van wien een vijftal poëtische wer ken bewaard zijn gebleven. Ook betreuren wij, dat deze uitgave, die overigens kostbaar ge noeg is, in het geheel niet werd geïllustreerd. anderzijds verlangt hij dingen, die mis schien mogelijk zouden zyn, ma&r In leder geval een uitvoerige studie en voorberei ding zouden behoeven; en Indien moge lijk het best door middel van de groote R. K. Staatspartij zouden kunnen worden verwezenlijkt. Voor laatstbedoelde desiderata hebben wij geen z.g. Katholiek Demokratischen Bond noodlg (wenschëiük ware het, dat Prof. Veraart zijn capaciteiten in dienst van de groote algemeene k&Giolieke zaak stelde, waardoor het algemeen belang be hartigd wordt), - door het stellen van on mogelijke eischen wordt slechts verwarring gesticht en kan slechts demagogie succes oogsten. Wij zullen nog wel eens gelegi nheid heb ben, het program van Prof. Vere.art nadei te ontleden en daardoor automatisch ook nader tekarakteriseeren. Blijkens in de Staatscourant van Vrijdag avond afgedrukte koninklijke besluiten zal de invoer gedurende het tijdvak van 1 Februari as. tot 1 Februari 1934 van onderkleeding. gebreid of uit tricotstof vervaardigd.- zonder rubber, andere dan kousen of sokken, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 ->n 1931 uit dat land is boden. Eveneens 1 Februari voer van In dit citaat is sprake van „eens een heel helder oogenblik hebben”. Dit valt In boven staande wartaal beilist niet waar te nemen bij p.g. De Dood. Hij heeft dit zelf beseft. Want als een trieste, verkleumde papagaai op den hoek van zijn slok verzucht hij terneergeslagen: TTTie was eigeniyk Willem van Oranje? VV -Alleen het antwoord op deze vraag kan een standpunt rechtvaardigen. En dan komt al dadelijk een groote moei lijkheid. Want Willem van Oranje was een aeer Ingewikkelde natuur, -een man met een karakter, dat uit veie bestanddeelen was samengesteld. Met dit voorop té zetten, ontkennen wij niet, dat Willem de Zwyger een „man uit één stuk” zou geweest zyn. In den grond "van zyn wezen was hy dit zeker. Maar dat wezen is niet zoo eenvoudig. Het levens werk van dezen mensch was niet de ver vulling van een duideiyke, enkelvoudige opdracht. Het levenswerk van den Zwyger Is gegroeid. Eerst was het een stryd om de handhaving van zekere „privilegies”, o.w.z. bepaalde voorrechten, die middel- eeuwsche steden genoten van den leenheer. Latei* werd het hoe langer hoe duideiyker een stryd om de bevryding van de Neder landen uit het juk van koning Philips II van Spanje, een groot en edel monarch, maar wiens politiek nu eenmaal strydig was met geheel den Nederlandschen land aard en dus niet als het algemeen welzyn der Nederlanders kon worden beschouwd EindeUjk werd het een stryd tegen Alva om geloofsvrüheid tegen den wil het een stryd macht in het Nederlandsche staatsbestel. Reeds by zyn leven had Oranje vrienden en vyanden onder de Nederlandsche Katholieken. Maar hy had ook vyanden «onder de Calvinisten en niemand is har der tegen hem opgetreden en heeft zyn plannen stelliger gedwarsboomd dan de Calvinistische predikant en psalm-ver- taler Petrus Dathenus, die hel volk van Gent opzette tegen den Prins en die de vereenlging van Zuid- en Noord-Nederland (het Ideaal van Oranje) heeft helpen ver ijdelen. het tjjdvak van 1 Februari 1934 de in- manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van halfwol. voor zoover deze meer bedraagt dan 65 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929. 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is inge voerd. wederom verboden. Ten slotte is ook gedurende het tijdvak van 1 Februari as. tot 1 Februari 1934 de invoer uit leder land verboden van: bovenkleedng voor mannen en jongens, geen gebreide en tricotgoederen en niet van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 62.5 ten honderd van de waarde van het geen gemiddeld In de jaren 1929. 1930 en 1931 van die goederen uit dat land Is ingevoerd; bovenkleedlng voor vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide of tricotgoederen en niet van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 70 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de Jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is Ingevoerd; bovenkleedlng voor mannen en jongens, vrouwen? meisjes en kleine kinderen, vervaardigd van weefsels met rubber, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is Ingevoerd. ze heeft haar goede eigenschappen ook, die de weerspiegeling zyn van zyn eigen goede hoedanigheden. Hy is vasthoudend aan zyn Ideaal, ruim van inzicht en vertoont een beraden levenswysheid. De mlddeleeuwsche leenstaatjes, waaruit Nederland nog bestond, en die eerst in 1534 (toen de Prins reeds geboren was) vereenigd werden onder de regeerlng van Karel V, zocht hy aaneen te binden tot een moderne natie met vryheid van beweging voor de onafhankeiyke bewoners. Hy heeft dit ideaal niet geheel mogen bereiken. Hy bereikte het slechts voor een gedeelte. Niet geheel de Nederlanden, doch alleen de zeven provinciën werden „ge ünieerd” en de godsdienstvryheid kwam eerst eeuwen later, onder zyn opvolgers, tot stand. Maar wy kunnen den Prins huldigen als den man. die dit ideaal heeft nagestreefd met inzet van geheel zyn persooniykheid, zoover de omstandigheden het -hem toe- lieten. Hoe hy belemmerd werd, hoe hy eigeniyk steeds gedeelteiyk slaagde, zullen wy zien in eenige volgende beschouwingen, waartoe dit eeuwjaar volop aanleiding zal bieden. "w -w w* as de taak van Oranje dus onder- hevig aan groei en vanzelf ook on- derhevig aan de omstandigheden waaronder zich 9ie groei voltrekken moest, het karakter van den Prins is eveneens ge groeid. Als jonge man is hy een sierHjk hoveling van Karei den vyfden; eerst lang zaam wordt hy de vertrouwensman van degenen, die zich tegen het on-Nederland- sche bestuur van Philips II verzetten. Dit maakt hem allengs ernstiger, dieper be wust van zyn historische taak, rijker aan inzicht in de staatkunde. Hy groeit uit tot een echt politicus van zyn tyd, tot een der grootste staatskunstenaars van alle tyden. zyn politiek heeft haar fouten, maar „Sedert de afschaffing van de slavernij trekt de „ainenleving party *an het streven van iederen normalen mensch om zijn toestand ia verbelerei, en ook een gocialisiis'iw samenlc- vins zou voorlooplg gedwongen zijn van dit streven gebruik te maken Nimmer is er dan ook een waarneembare scheiding gemaakt tus- schen de materieele en geestelijke gevolgen van dit streven. Behalve wanneer wy eens een héél helder oogenblik hebben.-vinden we het alle maal niet meer dan billijk, dat degeen die zich onderscheidt, ..er ook wat aan heeft”. Al was het maai een glas wijn met. een taaltje. Dit streven naar de verbetering van den eigen toestand brengt natuurlijk wedijver voort met als onmiddellijk gevolg: eerzucht. t>en aard "nu van deze eerzucht bepaalt niet het individu, maar de samenleving. Het is de samenleving, die uttiraakt, welke eerzucht voor naar nuttig is en welke niet. De menschelüke --erzucht hangt onmiddellijk samen met de economische en sociale periode.'waarin men zich bevindt Er is een tijd p wist. dat de samenleving behoefte had aan ineixhen met een behoor lijke ^verstandehjle ontwikkeling. De domme, achterlijke of verstande lijk-trage was hinderlijk In het productieproces In die periode was de eerzucht overwegend van geestelijken aard. Die tijd is voorbij. De sam- nleving met baar gemechaniseerde techniek, die slechts een be perkt aantal handgrepen eischt. heeft in ’t al gemeen geen behoefte meer aan verstandelijke ontwikkeling. Integendeel, menschen. die veel weten en veel denken, kunnen maar lastig wor- Bjj de uitgeverij „De Gemeenschap” Utrecht verschijnt een bloemlezing uit katholieke poëzie, die in alle eeuwen in vaderland geschreven ia. Dit werk, onder redactie van Anton van Duinkerken, zal uit drie deelen bestaan. Het eerste deel heet' .Dichters der middel eeuwen” en wordt samengesteld in samenwer king met dr. W. H. Beuken te Helmond, die als verzorger der nieuwe uitgave van het groote mlddeleeuwsche gedicht „Van den Levene Ons Heeren” zijn naam gevestigd heeft als een der beste deskundigen op dit gebied. Door slandlgheden zal het eerste deel echter schijnen né het tweede. Dit tweede deel, hetwelk thans vóór ons ligt, behandelt „Dichters der Contra-Reformatie” en is geheel door Anton van Duinkerken ver- •zorgd. Het brengt katholieke poëzie van dich ters, die werkten tusschen 1528 en 1700, dat wil zeggen: van het verweer der katholieken tegen Luther tot aan den Jansenisten-strjjd in Nederland. Het derde deel zal heeten: .Dichters der Emancipatie” en handelen over de katholieke dichters, die voor de cultureele onafhankelijk heid van hun geloofsgenooten hebben gestreden tot op den dag van heden. In dit deel worden dus ook gedichten opgenomen van de „katho lieke jongeren", die hier voor het eerst be studeerd zullen worden in verband met de eeuwenoude katholieke traditie, t Een grootsche opzet, die heel wat onder nemingsdurf moet hebben gevraagdvan de uitgevers, te oordeelen naar het reeds ver schenen tweede deel: .Dichters der Contra- Reformatie”. Want het zijn geen kleine boek jes, waarmee de uitgeverij ..De Gemeenschap" voor den dag komtl Integendeel. Dit tweede deel, in groot royaal formaat, brengt 340 blad zijden tekst, waarbij een inleiding is van ruim 100 bladzijden. Het is de bedoeling, ieder deel van zulk een inleiding te voorzien. Daarna volgt de opgave der werken van niet minder dan C. de j^its meermalen dolzinnigheid je vervaard bleek hopeloos aan het dolen door der geestesverwarring. Hij over het geval van den Rotterdamschen jongen, die, om het record van zijn voor-springer te verbeteren, van den heitoren sprong en te pletter viel. Eerst geeft hij in gezonde taal het gevoelen weer van alle gezond-denkenden in den lande, welke gevoelen zich uit in het constateeren van het feit, jjat deze jongen alleen verantwoorde lijk is voor zijn daad. Maar dan overvalt p.g. De Dood de hem aan geboren neiging tot het debiteeren van dolzin nigheden: Welneen, betoogt hij, dia gezond den kenden hebben het allemaal mis. alleen „onze gebenedijde maatschappij” is verant woordelijk voor deze waanzindaad. Het amuseert ons, tol algemeene vreugde het frtssche wa:-betoog van pg De Dood hier te laten volgen: •w y an den Katholiek Demokratischen Bond weten wy tot op heden niet veel méér dan dat het hier een stichting betreft van Prof. Vera&rt, die op het oogenblik zelf nog in ’t onzekere zal ver- keeren, of hy al dan niet een generaal zonder leger is. Maar wat hiervan ook zy: een program heeft de beweging al: een krisis-program. In dit program heet het, dat de Katho liek Demokratische Bond is opgericht „om alle Nederlandsche Katholieken te veree- nigen voor een staatkunde, die de vryheid der Katholieke Kerk dient en het algemeen belang zoodanig behartigt, dat het maat- ■schappeiyk-zwakke ten volle wordt be schermd en ontwikkeld”, eenige alinea’s verder heet het echter, dat de Katholiek Demokratische Bond, „afwachtende een volledige en eendrachtige organisatie van alle katholieke demokraten,” besluit zich voor de verkiezingen van 1933^ te bepalen tot een krisis-program en ernaar te stre ven, dit door de verkiezing van een zoo groot mogeiyk getal demokratische afge vaardigden tot uitvoering te doen bren gen Eenerzyds dus de vereenlging van „alle Katholieken van Nederland”, anderzyds de „organisatie van alle katholieke demo kraten”, wat beteekent, dat Prof. Ver aart zich aanmatigen wil alle Katholieken van Nederland te maken tot de katholieke demokraten, zooals hy in zyn opperwyze alleenigheid zich dezen droomt. Alle Katholieken dus volgelingen van den heer Veraart! wy meenen te mogen voorspellen, dat deze „alle” Katholieken wel wyzer zullen zyn, vooral als zy met eenig onderschei dingsvermogen en met eenige aandach’ hebben kennis genomen van wat Prof Veraart biykens dit program, dat reed grootendeels in de bekende Haagsche mo ties ter Partyraadsvergadering geopenbaard lag, schynt te willen. - Eenerzyds wenscht hy het onmogeiyke de golf van 1852 M. voor Nederland zonder eenige reserve goedgekeurd. Nederland kan zyn bezitsrecht, zyn „ius possessionis” op deze golf onvoorwaardeiyk doen .gelden. Er zün heel wat Europeesche staten, wier recht op de door hen bezette lange niét zoo onaantastbaar Is. Doch het leek wel oi bij de geboorte booze schikgodinnen „dochteren van den nacht” rondom de wieg van de Huizen- golf geschaard stonden. Steeds werd openiyk of verkapt op Internationale radloconfe- renties, wanneer golflengte-vraagstukken aan de orde kwamen, door enkele Statén. al of niet gesteund door bondgenooten. een aanval gedaan op de 1875 M. Op de conferentie van Barcelona 1929 kwam het al heel cru naar voren, toen de Spanjaarden nota bene de gasthee- ren openlijk van Nederland onze golf voor hun land opeischten. Spanje Immers, aldus de argumenten, is een groot land van ca. 1000 by 1000 K.M., zyn bevolking woont yoofdzakelijk aan de kust en een klein deel in het centrum, het land is bergach tig. etc., terwül Nederland klein van opper vlakte is, slechts 8 millioen inwoners telt en geheel vlak is. Nederland zou het dus best met een beetje minder kunnen stellen. De Nederlandsche gedelegeerden konden zich echter betrekkelyk gemakkeiyk uit de impasse redden, doordat de onderlinge na ijver naar boven kwam. „Spanje die mooie, lange golf van Nederland?! Waarom wy niet?” Zoo vroegen zich Roemenen, Tsje- cho-Slowaken, Joego-Slaven en anderen at. Ook zij konden voor hun landen dezelf de argumenten als de Spanjaarden voor hun land te berde brengen En wy hielden de 1875 M. in veilig bezit, ondanks alle gevech ten en Indisch wordt niet in 't minst door den na-yver van eenige groote mogendheden. Toen kwam einde van het vorige jaar de Europeesche conferentie van Madrid, waar door de regeerings-administraties der Eurojjeesche Staten getracht zou worden den grondslag te leggen voor een nieuwe verdeellng van het aethergebied voor alle belanghebbende partyen (omroepen, scheepvaart, militaire en burgeriyke lucht vaart, marine, radiobakens, etc.). Ook een plan voor de her-groepeering der Europee sche omroepgolven zou worden opgemaakt, doch dit strandde volkomen, doordat geen enkele Europeesche Staat verkregen bezit en. verkregen recht wenschte op te offeren ten gunste van andere landen. Er kwam echter een protocol tot stand waarbij van een regulatie van den omroep ais onderdeel slechts in algemeen heden sprake is. Erger is het „protocole additionnel”, waar (in paragraaf 3) gezegd wordt: „de onderteekenaars erkennen, dat het in het algemeen belang noodlg zal zyn om offers te brengen.” Uit de geschetste voorgeschiedenis biykt zonder meer, hoe gevaarhjk deze paragraaf voor eenige landen en speciaal voor one land kan zyn. Tal van landen onderteeken- den dit aanvullend protocol dan ook niet tenzy onder het noodige voorbehoud De Nederlandsche regeerings-delegatle meende echter zonder eenige reserve te kunnen teekenen. Hierin schuilt een groot gevaar en het is een geluk, dat het protocol geratificeerd zal moeten worden door de Nederlandsche volksvertegenwoor diging, zoodat alsnog zy het ook te elf der ure de zoo noodige reserves zullen kunnen worden aangebracht. Nu zal begin Februari de „Union Inter- de Radiodiffusion” te Brussel oen de ziAider Huizen in 1927 gebou^wd werd, was een der eerste problemen het vraagstuk van de golflengte. Ge zien de ervaringen, welke men in ons land met lange-golf-zenders (Hilversum toen nog 1071 M lag het voor de hand, dat mede uit een oogpunt goedkoopere exploitatie getracht werd een lange golf voor het station te bemach tigen. Op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5