Om den Holland-beker 1 IIÈ w Kampioen op de schaats Buitenlandsch varia Noorwegenamerika 11 awi M0 £1 i i A VAN DER SCHEER RIEDL WINT HUIS-TOE V. TOUR DE FRANCE Het Schaakspel i MAANDAG 30 JANUARI Het eindklassement Dijkstra tweede Hooftman tweede PARIJSCHE ZESDAAGSCHE tijdens De 1500 Meter i? 16 T. T.-VERLOTING A. R. en T. C. „Le Champion” BILJARTEN Noorwegen won gemakkelijk OM DE COUPE GLORIEUX Van Belle winnaar 1500 Meter Zullen aan dezen F ranse hen mon- st er rit Nederlanders deelnemen? WIELRENNEN De 10.000 Meter DAMMEN Hoofdklasse clubkampioenschap De wedstrijden te Heerenveen- racht en geen verrassingen Buitengewone algem. vergadering ter gelegenheid van het eerste lustrum Wereldkampioenschappen Biljarten NEDERLANDSCHE WIELREN UNIE IS N! L L. L. Kampioenschap schoonryden N oord-H olland Fraaie weers- en ysomstandig- heden te Engelberg Geen ronden nemen de «prints i Ijsclub „Zwolle” B. 9 als Van werd dus winnaar, daarna van en Moons 7. (Moustique, Charleroi) 22. niet Indien 22. Stand na 22. De7—h4 Stand na 17. De2d2l e2e4! efi d5 Tf7—f4 Kg5—f6 Gedeeltelijk gecorrigeerd. slyl gespeelde partij. t r Urban met de Hollandsche Amsterdam komen. iën i al 1. 2. 3. Kh8—h7 Pg8—16 Pf6—g8 gl-g6 Het eindresultaat van de te Brussel gehouden de Coupe Glorieux luidt 6 6 6 6 6 6 8 2 3 3 2 1 1 0 2 3 3 3 4 5 0 2 0 0 1 1 0 2400 2018 2037 1746 2066 1847 1909 98 157 120 140 102 112 125 24 49 13.49 16.97 12A7 20 25 16.49 15.27 Pf6-g4 Del—114 204 85 81 88 »15 120 136 12 6 6 6 5 3 2 Cattanl. resultaat Hooftman Deze voor Het ParUsche Stadselftal ontving Boedapest, doch Parijs moest met 40 de vlag strijken. d7—d6 Pb3—d7 0—0 C7c5 Kg8—h8 n.l. af- 21. 22. f4 :e5 e5e6 Tf8 rr Kh7 g6 Kg6—g5 d6 e5; 18. f4 e5. e8 d5; :e8; 20 Ld3 g8, Tf8 flf: 23. 24. 25. 26 19. - 20. La3—b2! Naar wjj vernemen rijders 1 De opening van de lange diagonaal voor den witten damelooper beslist de partij in enkele zetten. De laatste hoop: dan 23. Ld3 g6'. Dd315 met mat. of: Op dienzelfden dag speelde een Zwitsersch B-elftal tegen de Elzas. Deze match toonde aan, dat de Helvetianen bruikbaar reserve-materiaal bezitten, al bleef de strijd met 0—0 ook onbe slist. Oostenrijk, dat tot dusver in zijn nationale wedstrijden hetzelfde beproefde elftal in bet veld bracht, schijnt thans duidelijk de nood zakelijkheid te gevoelen om Jeugdig vuur in de ploeg te brengen. Daarom zullen de volgende maand tegen Frankrijk om een oude kern jeug diger spelers hun kans krijgen, om zich het wit te shirt met het Oostenrjjksche wapen waardig te maken. Rapid uit Weenen, dat door Engeland e„ Schotland toerde, heeft wel een uitstekenden Indruk gevestigd, doch kon uit twee wedstrij den slechts een punt machtig worden, n.l. werd ‘t 33 tegen de Glasgow Rangers en een 53 nederlaag tegen Liverpool. Belle Vliet 2. Sweering 3. Cote 4, Soussa 5, Davln 6 XXzxz’iOC rj Ld3 g6' Dd2—d3t Lb2—clt Zwart geeft op. Er had nog kunnen volgen: 26. 27. De tweede dag van de wedstrijden in het hard rijden op de schaats om het kampioenschap van Nederland te Heerenveen, heeft ook geen verras singen gebracht. Waren Zaterdagavond de vooruitzichten niet gunstig en hing er nog een dikke mist, tegen den ochtend trok de nevel op en eenige graden vorst hadden het ijs uitstekend berijdbaar gemaakt. Een tamelijk sterke wind stond recht op de baan. De Fransche reglementen verbieden, dat meer dan vijf buitenlanders in een Fransch elftal mogen worden opgesteld. Geen nood denken de Franschen. En als ze bjj die buitenlanders spe lers zien van meer dan buitengewone kwaliteit, wordt eerst polshoogte genomen, of deze bereid zijn voor hen uit te' komen, terwijl men ver volgens tracht ben te nationallseeren, waardoor alle koude van de lucht is. tl e6; voorkeur verdienen. 7. b2 c3 8. Pgl—e2 9. 10. sec; 2. A. F. v. d. Scheer (Zutphen) 19 min. 30.7 sec; 3. L. v.d. Ruit (Amsterdam) 19 mln. 43 sec; 4. L. Dijkstra (Den Haag) 19 mln. 45.2 sec; 5. R. Koops (Assen) 19 min. 51 sec; 6. D. Blaisse 'Amsterdam) 20 min. 29.2 sec: 7. W. Keetman (Winkel) 21 min. 18 sec; 8. W. Kaan (Wlerin- gerwaard) 21 min. 44.3 sec. Verleden Zondag vergaderde de Duilsche Voetbal Bond te Berlijn, waarbij als voornaam ste punt op de agenda stond: de erkenning van het beroepsspel. Zooals men weet, hadden de districten reeds vooraf van gedachten gewis seld en behoudens West-Duilschland. hadden de vier andere districten zich tegen invoering uitgesproken. Van alle zijden werd de kwestie belicht doch tot een uttelndelljk resultaat kwam men niet. In Met worden de discussies voort- gezet. Op 20.. -f7—f6 volgt 21. Ld3:g6+; Kh7 g6; 22. Dd2—d3 f6—f5; 23. Pg3 f5, Tf8 f5; 24. 14 e5 en wint. In een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht hield de Ned. Wielren Unie een buitengewone algemeene vergadering ter gele genheid van het 5-jarig bestaan. Nadat de voorzitter, Jhr. v. d. Berch van Heemstede, deze bijeenkomst met een woord van welkom had geopend, wenschte hij allen een allergunstigst 1933. Na lezing der notulen dooi den heer Suarb de Beer, die na een kleine aan vulling werden goedgekeurd, werd mededeehng gedaan van berichten van verhindering en van eenige telegrammen van gelukwensch. Vervolgens gaf de voorzitter een uitgebreid overzicht van de voornaamste feiten uit de N. W. U„ waaraan wij het volgende ontleenen: De N. W. U. werd opgeriebt 26 Jan. 1928. en hoewel het tijdperk te kort is en de omstandig heden te ongunstig voor eenige viering, meende men dit feit toch niet geheel onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en van daar deze bijeenkomst. Na de oprichting stond men direct In verband met de groote financleele lasten, waarmede de Organisatie-Commissie der T. T.- races nog steeds te kampen heeft, heelt de Commissie besloten een T. T.-verloting te orga- niseeren. De ministeriecle toestemming daar voor werd inmiddels ontvangen. 15. - 16. e4e5 Bereidt 7. e6 d5 voor. 17. De2—d2! Desmarets, de directeur van de Parjjsche win- terbaan. heeft medegedeeld dat in de Parijsclie zesdaagsche gedurende de sprints het reglemen tair verboden zal zijn ronden te nemen. Wan neer toch daartoe wordt overgegaan door de renners, zullen deze ronden niet geteld wor den. Het is tevens mogelyk. dat Desmarets geheim klassements zal inlasschen. In Dortmund werd dikwijls plotseling tijdens een kalmte het pistoolschot gelost, hetgeen be- teekende. dat een serie*sprints werd verreden. Men begrijpt, dat alle rentiers plotseling begon nen te racen en het doel was bereikt. Mén kan dit vergelijken met de ook in Amsterdam inge- laschte temporonden. De buitenlandsche pers heeft begrijpelijker wijs de Hollandsche nederlaag tegen Zwitser land onder de loupe genomen. De meeste bladen lieten ’t niet bij een bloote vermelding, doch voegden aan den uitslag een kort commentaar toe. Sommige correspondenten gaven als be langrijkste motief aan. dat de Hollandsche spe lers niet voldoende aanpassings-vermogen be zitten. daar het tamelijk harde veld en de koude temperatuur ons parten speelden. Eenigszins vergoelijkend volgt dan tenslotte, dat in Hol land bil te veel regen, sneeuw of vorst niet wordt gespeeld, omdat we daarvoor te veel amateur zijn. De ijsclub „Zwolle" hield Zondag wedstrij den om het kampioenschap van Zwolle in het hardrijden op de schaats, korte baan. Uitslag: 1. W. de Bruyn, 2. Eikenaar. 3. FT de Bruin. 4. Heilhof. Buitenlandsche voetbal-elftallen vinden in Frankrijk momenteel een prachtig arbeidsveld, en behalve wedstrijden tegen de eigen vereenl- gingen loopt t ook buitengewoon storm bij ont moetingen tusschen twee vreemde clubs op Franschen bodem. Mag dit uit den financjeelen hoek bekeken een prachtig voordeeltje opleve ren voor de bezoekende clubs, daar staat echter een groot nadeel tegenover. ■V Voor het wereldkampioenschap biljarten, dat op 6 Februari in Parijs zal worden gehouden, hebben ingeschreven: Derbier, Conti. Grange en Renson (Frankrijk); van Leemput (België); Weiss (Duitschland); Martinet 'Zwitserland); Mora (Spanje); Adorjan (Hongarije); Fujiwara (Japan). Maurice Pfefferkorn. bekend Fransch jour nalist en redacteur van Itet Parijsche blad Football", werd tot Ridder van het Eere Le gioen verheven. Ongetwijfeld een prachtige on- derscheidlne Het eindklassement luidde: 1. A. F. v. d. Scheer 218 208 pnt (kampioen): 2. L Dijkstra 220393 pnt; 3. J. Langendijk 222.203 pnt; Blaisse 225.766 pnt. Van der Scheer wist dus weder beslag op den nationalen titel te leggen, zij het dan ook met gering verschil in punten met Dijkstra. 26. - 27. Dd3—f5f enz Een door den wereldkampioen in grootschen In dezen stand verdient het fianchetto geen aanbeveling, daar Wit een zeer sterk centrum verkrijgt. Juist is 4c7c5; 5. e2e4 te beletten. 5. e2e4! Lc8b7 6. Lfl—d3 Lb4:c3 Om althans een of andere tegenkans in de verdubbeling der witte pionnen te hebben. Na 6d7—d5; 7. c4 d5, e6:d5; 8 e4 d5, Pf6e4; 9. Pgle2, zou het witte spel verre de wedstrijden om volgt: Van Belle 6 Sweering v. Vliet Cote Soussa Davin Moons In dezelfde vergadering besloot Duitschland in te schrijven voor de Wereld-kamploensctfap- pen voetbal, welke in 1934 in Italië worden ge houden. en waaraan ook ons~Iand zal deel nemen. Hugo Melsl. de populaire Oostenrilksche voet- ballelder. heeft een lezing gehouden over de befaamde match Engeland tegen Oostenrijk. Ofschoon men de grootste zaal van Weenen had gehuurd, werden niet honderden, doch duizen den menschen teleurgesteld. Op aandringen verklaarde Meisl zich bereid deze lezing nog eens te herhalen. voor de moeilijke taak, statuten en wedstryd- bepallngen vast te stellen. Dank zij de mede werking der autoriteiten werd reeds op 2 Febr. de Kon. goedkeuring verkregen en volgde op 4 Febr. aansluiting by de U. C. I. Het. eerste jaar was belangrijk met het oog op de Olym pische Spelen, en hoofdtaak was de training der renners, wat met succes geschiedde, want er werden één eerste en drie tweede prijzen "erworven. In het laatste Jaar werden in Los Angeles één eerste en een 2e prijs behaald. Het eerste Jaar was ook belangrijk door het Congres van de U. C. I.. wat te Amsterdam plaats had en waarbij de Unie als gastvrouwe optrad, tot aller tevredenheid. Bij de oprichting van de Unie was er geer, kasgeld Er werd een leenlng aangegaan, welke vorig jaar is afgelost. In 1928 werden afgegeven 784 licenties, in 1929 was dit aantal 663; in 1930 werd 863 en In 1932 niet minder dan 1123. De voorzitter wees bjj de memoreering van deze jaartallen op de belangrijkste gebeurtenissen in het buitenland, waaraan Ned. renners deelnamen en successen behaalden. "r’> De uitzending was echter alleen mogelijk, .dank zij steun van velen. Vervolgens, werd een overzicht gegeven van de personen, die een kampioenschap in Nederlandsche N. W. U - wedstrjjden behaalden, zoowel op de baan als op den weg. Het laatste jaar vertoont een groote opbloei van de wielersport en de be langstelling daarvoor, vooral in het zuiden des lanes, speciaal Limburg en wel in alle kringen Men moet ver in de geschiedenis teruggaan om een dergelijk feit te contateeren. Sprekende over de eerste Zesdaagsche, con stateert spr.. dat deze een sportlef verloop ge had heeft, waaraan de Unie heeft medegewerkt door het aanwijzen van onpartijdige officials. Er zijn op heden tal van plannen voor het maken van overdekte banen en spoedig zullen we wellicht zelfs in het bezit zijn van een win- terbaan. Na degenen herdacht te hebben, die aan de Unie door den dood ontvallen zijn, en na nog eens gewezen te hebben op het doel van de N. W. U„ memoreert spr. de aangename samen werking en goede verstandhouding met autori teiten. baandirccties en renners, brengt spe ciaal dank aan de pers en uit den wensch. dat het saamhoorigheidsgevoel steeds zal aan groeien. Na deze met applaus gewaardeerde rede, werd de vergadering gesloten. misschien hun flets verzorgt?", luidde weer onze vraag. ..Voorloopig niet,” was het antweord, „maar, wanneer de renners talent hebben, dan zullen zij gauw genoeg een constructeur krijgen en wannéér zij eenmaal „des as” zijn, dan wordt hun het geld in de schoot geworpen. Leducq, Pelissier. Dl Paco e.a. zijn ook klein begonnen, heel klein zelfs, maar die hadden het voordeel, dat zij weinig geld moesten uitgeven om tn een wielercostuum te komen, terwijl een reis Am sterdamParijs al heel wat kost." En hiermede was ons onderhoud afgeloopen. Na een ,.au revolr" en „au plalsir" stonden we weer midden in de Parijsche drukte, met den neus diep in den kraag gestoken liepen wij voort terwijl onze gedachten zich bezig hielden met de vraag: Wel Hollanders in den Tour de France? óf geen Hollanders in den Tour de France? 23. Tfl:t7tl Deze combinatie forceert mat in een twaalf tal zetten. Van der Scheer en Dijkstra reden een prach- tigenen spannenden wedstrijd. Met lange slagen voor de wind en met Iets kortere er tégen in. gaan beiden over de baan, waarbij nu eens de een, dan weer de ander voor ligt. Ronden van 45 sec. worden genoteerd. Na de achttiende ron de kreeg v. d. Scheer, die een mooie ..zit'’ heeft een kleine voorsprong, welke hij door het maken van een snelle ronde wist op te voeren tot 70 Meter, waardoor hjj Dijkstra van zich afschud de. Met een eindspurt van een baanlengte vliegt v. d. Scheer met 100 Meter voorsprong over den eindstreep, in den tijd van 19 mln. 30.7 sec. De tijd van Dijkstra was 19 mln. 453 sec. Keetman en koops gaan daarna niet zoo snel over de baan. Koops weet na negen ronden een halve baan voorsprong te krijgen, terwijl hij na vijftien ron den Keetman voorbijgaat om met anderhalve baan voorsprong tn den tijd van 19 mln. 51 sec, te eindigen. De tijd van Keetman bedroeg 21 mln. 18 sec. v.d. Ruit neemt op Blaisse direct een kleine voorsprong, welke laatstgenoemde na twee ron den weer inloopt doch kort daarna blijkt, dat v. d. Ruit sterker is. Met krachtige lenige slagen gaat hij over de baan en na 14 ronden heeft hij reeds een halve baan voorsprong, terwijl hij In den eindspurt Blaisse bijna voorbij schiet. De tijden waren: v.d. Ruit 19 min. 43 sec; Blaisse 20 min. 29.2 sec. Tot slot van het ijsfestljn binden Langendijk en Kaan den strijd aan. Langendijk rijdt uit stekend. Hij maakt snelle ronden, zoodat al spoedig %lijkt. dat hij ver beneden den door v. d. Scheer gemaakten tijd zou blijven. Een gunstige omstandigheid was hierbij, dat de wind eenigszins was gaan liggen, terwijl het ijs door den vorst harder was geworden, zoodat de baan niet zoo zwaar te berijden was. Na twaalf ron den gaat Langendijk Kaan in de bocht voorbij, welke voorsprong hij tot anderhalve baan op voert, om tenslotte tot bijna twee ronden voor sprong te winnen in den tijd van 19 min. 5.6 sec. De tijd van Kaan was 21 min. 44.3 sec. Langendijk heeft de afstand dus 25.1 sec. sneller afgelegd dan van der Scheer. De uitslag van de 10.000 Meter luidde: L J. Langendijk (Oud Karspel) 19 mln. 5.6 Verpleegster: ,,’t Is een jon gen, meneer." Professor: „Vraag wat wil.” Wij hebben van een verblijf in Parijs gebruik gemaakt om een kort gesprek te voeren met den heer Cazalis, redacteur van „l'Auto”, het bekende Fransche sportdagblad, dat, zooals men weet, den monsterrit .Tour de France” gehee- ten, organiseert. De heer Cazalis is één van de leidende figu ren op wielergebied en één van de organisa toren van dezen rit. „Is er kans, dat er dit jaar Nederlanders aan den Tour de France meedoen?", zoo leidden wij ons gesprek in. „Oertainement,” antwoordde de heer Cazalis, „wij zouden zeker één, misschien wel twee Hol landsche rijders kunnen plaatsen in de cate gorie der onverzorgden.” 'Zooals men weet is er een categorie der z.g. „individuels”, de onverzorgden, die geheel op zichzelf zijn aangewezen, terwijl er een afdee- ling voor landenploegen is, waaraan dit ;,nar vijf deelnemen, n.l. Italië. Frankrijk, België, Duitschland en Zwitserland, ieder met 8 man.) „Wat is daartoe noodig,” vroegen wij weer. „Wel," antwoordde de heer Cazalis. „wij moe ten ze zien. Hier in Frankrijk. In Parijs-Rou- baix, Parijs-Tours. Parijs-Brussel of een der- gelijken ril. Wij kunnen niet afgaan op de me- dedeeling. dat bijvoorbeeld Valenttfn in Zeeuwsch-Vlaanderen een wegwedstrijd heeft gewonnen of dat Bogaert in Brabant voor Aerts of van Hevel aankwam, maar wij moeten met onze eigen oogen zien, wat die jongens pres- teeren, eerder komen zij niet in den Tour. Zeg hun dus gerust, dat zij erop moeten reke nen eerst wat geld uit te geven om naar Parijs te komen. Vervolgens zich goed uitrusten, alles tip top in orde hebben en dan starten. Dat kost veel geld, wij weten het, mals dans ce cas, 11 n’y a rien ii faire". „Is het dan niet mogelijk, dat zij een con structeur krijgen, die hun financieel bjjstaat of De „Haarlemsche Damclub" I speelt Donder dagavond 2 Februari a.s. in „Atlantic", West- einde te Amsterdam tegen het Utrechtsch Damgenootschap I om het clubkampioenschap der gewestelijke hoofdklasse van den Nederland- schen Dambond. Dit is de eerste wedstrijd van de voorwed- strijden om het Nederlandsche hoofdklasse clubkampienschap. Aan deze voorwedstrijden nemen deel de hoofdklasse-clubkampioenen der districten N.- Holland, Amsterdam en Utrecht, resp. de „Haar lemsche’ Damclub” I. de Damvereeniglng „Ge zellig Samenzijn” I en het Utrechtsch Dam genootschap I. De eerstaankomende dezer voorwedsUDden za Uitkomen in den eindstrijd om het nationaal hoofdklasse clubkampioenschap. Zonagdmiddag heeft de A. R. en T. C. „De Champion" een jaarlijksche rit verreden om de „Jaap Gerritsen-krans" over een stand van 30 KM. De uitslagen luidden: 1. A. v. d. Linden (buiten mededingen naai de krans). 2. C. Wijnberg winnaar van de krans. 3. W. Assenmachter, 4. L. Engel, 5. J. Kraay. 6. C Stroop. 7. C. v. d. Kwast. 8. C. Schoor, 9. M. Molthuyzen, 10. Ch. Kompier. Juniores: 1. D. Nordmann, 2. J. van Stek, 3. F. Baumans. Zeer interessant is t ook in de Belgische competitie gesteld, waar good old Union St. Gillolse weer een rol van beteekenis speelt. De andere favoriet Antwerp F. C. moet wel zwaar boeten voor een periode, dat het elftal terug viel en onnoodig punten verspeelde, want de Union schijnt voorshands niet van plan haar buit lo« te laten. Een spannende race zal in de komende maanden door deze elftalle!} warden ingezet. Zondag werden de wedstrijden in het hard rijden op de schaats tusschen Noorwegen en Amerika beëindigd waarbij 15.000 toeschouwers aanwezig w’aren, waaronder de koning van Noorwegen. Noorwegen won met 57.5 punt tegen Amerika 86.5 pnt. De resultaten van de heden gehouden wed strijden luidden: 1500 Meter: 1. Engenstangen 2 min. 22.2 sec.; 2. Schröder (Amerika) tijd 2 min. 24.3 sec.; 3. Ballangrud (Noorwegen) tijd 2 min. 25.9 sec.; 4. Staksrud (Noorwegen) tijd 2 min. 26.3 sec.; 5. Taylor (Amerika) tijd 2 min. 26.7 sec.; 6. Pedersen (Noorwegen) tijd 2 mln. 27.8 sec.; 7. Njelde (Noorwegen) tijd 2 min. 27.8 sec.; 5. Springer (Amerika) tijd 2 min. 28.3 sec. 10.000 Meter: 1. Schröder (Amerika) tijd 18 min. 1.8 sec.; 2. Ballangrud (Noorwegen) tijd 18 min. 7.7 sec.; 3. Engenstangen (Noorwegen) tijd 18 min. 20 sec.; 4. Bialas (Amerika) tijd 18 min. 20 sec.; 5. Staksrud (Noorwegen) tijd 18 min. 21.1 sec.; 6. Taylor (Amerika) tijd 18 min. 23.3 sec.; 7. Njelde (Noorwegen) tijd 18 min. 27.9 sec.; 8. Wedge (Amerika) tijd 18 min. 28 sec. Zaterdag en Zondag werden te Engelberg de internationale wedstrijden verreden cm den Holland-beker. een wisselbeker welke door den heer G. J. M Couvée. president van den Ko ninklijken Nederlandschen Schaatsrijders Bond twee jaar geleden was geschonken. Van Hollandsche zijde was de deelneming minder groot dan vorige jaren. immers de beste Hollandsche rijders waren na de wedstrij den te Davos direct naar Nederland tentzge- keerd om daar deel te nemen aan de verschil lende wedstrijden. Toch moet er gezegd wor den. dat er verbazend snelle tijden worden ge maakt. Dat was voor een groot deel te danken aan het ijs. dat deze beide dagen in prachtige conditie verkeerde. Het is wel zeer jammer, dat van der Scheer en Heiden hier niet konden starten, daar deze anders vrij zeker nog betere tijden zouden hebben gemaakt dan te Davos, waarbij nieuwe records hadden kunnen worden gemaakt. Het aantal deelnemers, dat tenslotte op acht stond, werd op het laatste orgenbllk nog uit gebreid doordat de Zwitser Cattanl Inschreef. Hierna gaf ook H. Blaisse zich als deelnemer op om het aantal on tien te brengen, ondanks het feit, dat hij geheel ongetraind was Zaterdag werd om kwart over 11 uur. toen de zon goed en wel op de baan stond, begon nen De eerste rit ging tusschen Hooftman en bracht dadelijk een prachtig den Nederlandschen rijder. startte, zooals hij dit gewoonl :k doet, ditmaal niet te laat én kwam met groote nelheidin den bocht. Hij wist zijn snelheid te behouden tot het laatste rechte eind, doch als altijd speelde de laatste Meters hom parten Ondanks een misslag een dertig meter voor - het einde reed hii toch nog in den tijd van 45.2 secden snelsten tijd door een Neder- landschen rijder op eerF^buitenlandsche baan gemaakt. Deze tijd stond op nanm van van der Scheer met 0.1 l>ec meer. De Zwitser Cattanl was natuurlijk ver achter. Onbegrijpelijk is dat men in een land, waar zooveel ijs is niet meer en betere hardrijders heeft, die met meer suc ces zotfden kunnen uitkomen op de Interna tionale wedstrijden Hoewel Lcban nog wat slap was van de lichte griep, waarvoor hü te Engelberg eenige dagen te bed moest liggen, reed hU uitstekend en maakte een tijd van 45 sec In den laatst»n rit wist Riedl nog vlugger te gaan en legde met een tijd van 44.8 sec beslag op de eerste- 1 plaats, een zeer snelle tijd, waardoor hij precies 1 gelijk kwam met het bestaande Oostennrijk- sche record Naar wjj vernemen zullen de Nederlandsche rijders Hooftman. J. de Koning. Saai, Van der Gerdo. Blaisse, Schoten in gezelschap van den heer G. J. M Couvèë. voorzitter van den Ko ninklijken Nederland-chen Schaatsenrijder - Bond. Dinsdagmorgen om 10 42 te A— >’?.m met den D-trein aankomen. Indien de inter nationale schaatsenwedstrijden op 4 en 5 Fe bruari a.s in het Olympisch Stadion doorgaan, waarvan de beslissing een dezer dagen is te verwachten, dan zullen ook de Oostenrljksche ders Riedi, Leban en rijders mee naar i— Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den schaakredactcur van dit blad. Met de volgende brillante party won wereld kampioen Aljechin den schoonheidsprijs in een Russisch toumooi. A. Aljechin: Wit. N. M. Zoerabeff: Zwart. Damepion-opening) Wit. Zwart d2—d4 Fg8— f6 c2c4 ele6 Pbl—c3 Lf8—b4 Ddl—c2 b7—b6 0-0 f2—f4 Dreigt reeds een pion te winnen door e4e5. 10. - h7—h6 11. Pe2—g3 Dd8—el 1. DC2—e2! Ter voorbereiding van 13. Lel—a3, hetgeen, indien dadelijk toegepast, het spel nutteloos ingewikkeld zou maken na 12Pf6—g4; dreigend 13Pg4 h2. 12. - Ta«—e8 De ontwikkeling van Zwart is reeds voltooid, maar zijn stukken zijn niet actief genoeg op gesteld, om den nu volgenden aanval in het centrum te kunnen pareeren. 13. Lel—a3 Met de sterke dreiging 14. e4—e5. waardoor iZwart gedwongen wordt, zyn stand nog meer Indien 17. dan 19. e5—e6! 21. Pg3 fl. Te818: 22. c4 d5! en het voor deel van Wit is voldoende voor de winst. 18. c4 d5 d6 e6 19. c3—C41 Onmiddallijk daarna de 1500 Meter, waarby Leban echter cp advies van den geneesheer niet aan den start kwam. De spanning vermin derde hierdoor voor een groot deel. Ook de Zwitser Cattanl waagde zich maar liever niet op den langsten afstand. Gelijk te verwachten was won Riedl met Hooft man als een goede tweede. Een snellen wed strijd reed de kleine Koning. die met een zeer goedn tijd zich derde plaatste, nog juist voor den Oostenrijker Hiban Van der Garde vld tegen, was blijkbaar nog niet hersteld van zyn zware verkoudheid, waardoor zijn rilden een ietw-at slappen Indruk maakte. Op Zondag was het weer wederom fraai D" zon scheen vroolijk over de baan en de tem peratuur was om en naby het vriespunt, waar door het ys erg glad en snel was. Voor de 1000 Meter kwam het eerst aan den start Riedl fn Hooftman. welke rit door Riedl na fraaien strijd met slechts een paar Meter verschil werd gewonnen in den tyd van 1 mi i. 33.2 secterwijl Hooftman met 1 min. 34 d»n besten tyd voor een Nederlander on buiten landsche banen wist te benaderen. Het Oosten- rijksch record werd behalve dqor Riedl met 1 min. 33.2 sec even later door Leban verbeterd, n.l. de laatste had er 1 «nin. 33 sec. voor noo dig. Over het algemeen reden de on/'-n oj) dezen afstand behooriyk. dochbijzonedre re sultaten werden niet meer geboekt. Ook op de 5000 Meter startten lebanen Cattanl niet, evenals dat Zaterdae het geval was op den langen afstand. Wederom vonden vier ritten plaats, allen zeer spannend. Toevalligerwijs hadden de sterkste ryders tegen elkaar geloot, zoodat men onder linde aanmoediging van het talrijke pu bliek een zeer fraaien stryd kreeg te zien Ge lijk was vermoed, wist Riedl de eerste paats te bezetten, doch Hooftman kan zeer tevreden met zijn tijd zyn. Van der Garde reed thans heel wat beter dan Zaterdag en wist nog juist de derde plaats te veroveren Zeer zeker valt hier te vermelden het snelle rijden van Schol ten. Zoo leciyk en stijf al hy op den korten af stand rijdt, zoo fraai en vasthoudend reed hij nu de 5000 Meter. Met wat beteren sthl echter zal hy het on alle afstanden veel en veel ver der kunnen brengen. Saai reed over het alge meen behoorlijk, doch hij doet het nog véél te veel op zyn kracht Hij mist nog sterk de tech niek van onze beste ryders De heer Couvée. die persoonlyk de wedstrijd bijwoonde, mag zeer zeker tevreden zijn over de resultaten, die hier behaald werden. De Begonnen werd met de 1500 Meter, waarby de ryders, die op de 500 Meter de snelste tyden hadden gemaakt, tegen elkander werden ge plaatst Koops won zonder stryd in 2 mln. 46 sec. van Van Beekum, viens tyd 3 mln. 2 sec. bedroeg. Heiden zegevierde met krachtige slagen in 2 min. 44.8 sec. over Henneman. die een tyd maakte van 2 min. 57 sec. Keetman bleek niet opgewassen tegen v.d. Ruit en verloor met 10 Meter. Tyd van v. d. Ruit: 2 min. 46.8 sec.. Keetman 2 min. 48.8 sec. Kuipers en Van Zyl ontliepen elkaar niet en deze strijd werd in den spurt ten gunste van Van Zyl beslist in den tyd van 3 mln. 1.4 sec. Tyd van Kuipers 3 min. 3.8 sec. Schenk en v. d. Schëer reden daarna een mooien wedstrijd, welke door v.d. Scheer met 40 Meter voorsprong werd gewonnen in den tyd van 2 min. 40.3 sec. Tyd van Schenk: 2 min. 48.8 sec. De mooiste wedstrijd van den da^ was die tusschen Dykstra en Blaisse. De geheele baan bleven de rijders naast elkaar en in den eind spurt wist Dykstra met gering verschil te win nen in den tijd van 2 min. 38.8 sec. De tyd van Blaisse was 2 min. 40.4 sec. Kaan en Langendyk bleken geen party te zyn. Laatstgenoemde, die met krachtige slagen reed, won met een halve baan voorsprong, in den tijd van 2 mln. 46 sec. De tyd van Kaan was 3 min. 2.1 sec. Duilaerdt, die alleen over de baan ging, legde deze af in 3 min. 13.6 sec. De uitslag luidde: 1. Dykstra, 2 min. 38.8 sec; 2. v.d. Scheer, 2 min. 40.3 sec; 3. Blaisse. 2 mln. 40.4 sec; •'4. Heiden, 2 min. 44.8 sec; 5. Koops. 2 min. 46 sec; 6. Langendyk. 2 min. 46 sec; 7. v.d. Ruit. 2 min. 46.8 sec; 8. Schenk. 2 min. 48.8 sec; 9. Keetman. 2 min. 48.8 sec; 10. Henneman. 2 min. 57 sec; 11. Van Zyl. 3 min. 1.4 sec; 12, Van Beekum. 3 min. 2 sec: 13. Kaan. 3 min. 2.1 sec; 14. Kuifier. 3 min. 3.8 sec; 15. Duilaerdt, 3 min. 13.6 sec. Door dezen uitslag was de spanning voor het eindklassement sterk toegenomen, omdat v.d Scheer en Dijkstra elkaar in punten niet ont liepen en met ongeduld werd afgewacht wat de 10000 Meter zou brengen. Hieraan namen deel: v.d. Scheer, Dykstra, Blaisse. Langendyk. Keetman, v.d. Ruit, Koops en Kaan. Heiden reed niet mede, daar hy een spier van zyn dijbeen had verrekt. Het tusschenklasse- ment, dat vóór de 10.000 Meter werd opgemaakt luidde: 1. v.d. Scheer 159.673 pnt; 2. Dykstra 161.133 pnt; 3. Blaisse 164.306 pnt; 4. Langendijk 164.923 pnt; 5. v.d. Ruit 166970; ft Keetman 168.766 pnt; 7. Koops 170.173 pnt pnt; 8. Kaan 178.150 punten. Na ruim een uur pauze werd met de 10.000 Meter begonnen. te verzwakken. 13. -- 14. Tal—el Maakt plaats voor het paard. 15. d 4—d5! Trekt partij van het feit, dat Zwart 15. -e6 d5 kan spelen wegens 16. Pg3 f5. Op de banen van de ysclub „Volharding" te Oudkarspel hebben Zondag kampioenschaps- wedstrijden voor Noord-Holland in het schoon tijden voor heeren plaats gehad, uitgeschreven door den Konlnklyken Nederlandschen Schaat senrijders Bond. Er waren 21 deelnemers. Kampioen werd de heer C. P. Timmerman (Schagen) 221 pnt. 2. J. Amoureus 'Alkmaar) 20? pnt. 3. J. Couperus (Alkmaar) 206 pnt. Vervolgens werd een wedstryd in het schoon ryden voor paren gehouden, waaraan door elf paren werd deelgenomen. Uitslag: 1. J. Couperus en mej. Koster (Alk maar). 460 pnt. 2. K. v. d. Woude (Purmerend) en mej. Nijdam (Aalsmeer) 628 pnt. 3. J. Amoureus en mej. Rus (Alkmaar) 617 pnt. Machine XIII ..o.. ..o.. ..o., ..o.. ..o.. AN baan is. naar men weet, op zyn initiatief eenige jaren geleden aangelegd. Al hoopt hy natuur lijk. dat het volgend jaar ook de zeer sterka ryders te Engelberg van de partij zullen zijn. Maandag vertrekken de Nederlandsche ry ders weer van Engelberg naar Nederland. Zy zullen Dinsdag a s. om 10 42 te Amsterdam aan komen. Indien de wedstrijden op 4 en o Februari as in het Stadion te Amsterdam zul len doorgaan, ztnlen de Ooetenrijksche ryders Riedl. Urban en Leban zich by de Hollandsche ryders voegen. n 17 as Dat is mis! En een fietslamp, die te hoog gericht is, verblindt anderen. Dat is óók mis! 20

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 8