Auto te water De financiëele toestand ;De wereld-depressie RADIO-PROGRAMM. DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE HEDEN EN TOEKOMST VAN NEDERLAND DINSDAG 31 JANUARI Notaris M. veroordeeld Tot ze« maanden met aftrek Dr. Eckener In Indië aangekomen Bestuurder dood De financieele toestand SLACHTING AANGERICHT Zuivel naar België Drama in een kampong Besprekingen te Brussel DE ONBEWAAKTE OVERWEG Jongeman door trein gedood HET „TRIBUNE”-PROCES Cassatie voor den Hoogen Raad DOOR EEN AUTO GEDOOD Bestuurder reed door deening van Dr. Colijn GAS VERSTIKKING Eén doode OP DEN GLADDEN WEG Drie ongevallen bg Heerenveen RAAD VAN STATE Enschedé onveilig Het vice-presidentschap INBREKERS AAN HET WERK i Waardeering voor den premier Loonsverlaging te Almelo Algemeens beschouwingen der Eerste Kamer over de Ryks- begrooting 1933 Zjjn roode hoed in de St. Michaëlskerk met vijf inzittenden in het water der Prins Hendrik kade te Amsterdam KARDINAAL VAN ROSSUM EN ZWOLLE Veertig arrestanten door een com pagnie infanterie naar Malang getransporteerd Het Regeeringsbeleid Woensdag 1 Febr. 1933 Samenscholingen ver hinderd Falero den mej. •en per plaats. 0 u Nw de „Telegraaf’ verneemt, zou de l Gelooft gij, dat de positie der West-Euro- peesche Industrie blijvend is geschokt" ten zeerste de wijze. >r de Staatscommissie Gistermorgen om half acht werd op den on- bewaakten overweg, ter hoogte van Teersdjjk, op de Ujn NijmegenWychen. het Hik gevon den van den 20-jarigen W. Peters. Het slacht offer is oveneden door den goederentrein uit Nijmegen. De politie van Nijmegen Is hiervan onmlddellljk in kennis gesteld en heeft een nader onderzoek tngesteld. SOERABAJA. 30 Jan. (Aneta.) De politie en de marine hebben Zaterdagnacht gepatrouilleerd en ook Zondag voortdurend gepatrouilleerd met het oog op de stemming onder het minder ma rinepersoneel. Een aantal matrozen trachtte bij het gebouw van den Marinebond samen te scholen, doch personeel van de politleboot luto is door de brandweer uit Den laatsten tijd is in Enschede en Loone- ker een inbrekersbende aan het werk, welke ondanks alle pogingen der politie nog niet kon worden opgespoord. Specialiteit van de Inbre kers is om hun slag te slaan in huizen, waar van de bewoners eenlgen t(jd afwezig zijn. Thans werd Ingebroken in de woning Van den broodventer R„ die met zijn familie naar een feest was. Het geheele huis werd doorgezocht, zelfs de bedden werden overhoop gehaald Uit een kast werd een bedrag van 175 gestolen. Een onderzoek der politie, welke met bonden werkte, leverde geen resultaat op. Men seint ons uit Brussel, dato 30 Januari: De Minister van Landbouw ontving heden afgevaardigden van het Nederlandsche Depar tement van Landbouw, die gekomen waren met het doel om verzachting te bepleiten van de maatregelen betreffende invoer van melken zuivelproducten. De Nederlandsche afgevaardigden waren te vreden over de ontvangst op het Belgische mi nisterie. Zoo it het. Dona nobis pacem, Domtne.... SOERABAJA, 30 Jan. Heden zijn te drie uur vju. een compagnie Menadopeezen met een karabün-mitrallleur en een compagnie mare chaussee uit Malang naar Soerabaja vertrok ken en bij het Marlne-terrein gestatlonneerd. Heden zes nur 30 v.m. weigerden bij het och- tendappèl de Europeesche korporaals en min deren aan boord van de „Java”, „Evertsen" en „Piet Hein” aan te treden, welk voorbeeld werd gevolgd door enkele Inheemsche minderen. Na een toespraak van de commandanten zijn zij alsnog aangetreden. Later zijn de „Java”, de „Evertsen”, de „Plet Hein” en een groep mijnenvegers conform het programma vertrokken. Mijn overtuiging is wel. aldus dr. Colijn, dat wy wat men noemt den bodem bereikt hebben, maar tevens, dat de lijn van dit dieptepunt uit voor de eerstvolgende jaren 'n horizontale richting zal blijven volgen, ms.w. dat wij voorloopig op dit niveau zullen blijven. Men zal zich die lijn echter niet hebben te denken als getrokken langs een liniaal, doch met de noodlge fluctuaties naar boven en naar beneden, welker gemiddelde echter een horizontale lijn zal vormen. PALEMBANG, 30 Jan. (Aneta.) Zekere Le man richtte in vier pondoks in kampong Ba- koen, onder-distrlct Parit, In het Kajoeagoeng- sche. met een zwaar Upmes een slachting aan. De meeste bewoners van deze pondoks sliepen. In de eerste pondok werden een man. een vrouw en vier jonge kinderen gedood, in de tweede moeder en zoon, terwijl de vader zwaar gewond werd, doch kans zag te vluchten. In de derde pöndok werden een man. een vrouw en twee kinderen gedood, terwijl In de vierde een man licht gewond werd. Onder de ge- doode kinderen zijn meerdere zuigelingen. De dader werd In de nabijheid van Bakoen ge arresteerd. De aanleiding tot dit drama is niet bekend. Meerdere pondoks waren In verband met de Poeasa verlaten. Zoo dit niet het geval ware geweest, zou het aantal slachtoffers groo- ter geweest zijn. Door den rijp, die van de boomen viel, waren Zondagmorgen de wegen rondom Heerenveen zoo glad, dat drie auto's zijn komen te slip pen en ernstig beschadigd zijn. Bij den onbewaakten overweg te Akkrum schoot een auto van den dijk af, en kwam over het ijs van de sloot, die daar langs loopt, In het land terecht. 3tn dame vloog daarbij door de voorruit en werd ernstig gewond. Ook de chauffeur bekwam ernstige verwondingen. Bel den werden naar het ziekenhuis vervoerd. Op dezelfde plaats reed eenlge minuten la ter een tweede auto tegen de boomen, waar door twee wielen van den wagen werden ge rukt. Ook te Oudeschoot Is een auto tegen de boo men gereden en zwaar beschadigd. Bij deze laatste botsingen kwamen geen ern stige persoonlijke ongelukken voor. In een perceel aan de Plet Heinstraat te Den Haag heeft zich Maandagmiddag een geval van gasverstikking voorgedaand doordat waterdam pen uit een stoomenden ketel zich vermengd hadden met onverbrande gasproducten, tenge volge waarvan de bewoner J. P. de V, en diens dochter bewusteloos geraakten. Beiden werden door den G.G. en GD. naar het RK. Ziekenhuis aan het Westelnde ver voerd, waar de vader aan de gevolgen is overle den. De dochter Is thans herstellende. Verschenen zijn de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1833. Naar wjj vernemen is in de Maandag te Almelo voortgezette conferentie van den Rijks- bemiddelaar met de betrokken organisaties van fabrikanten en arbeiders over de loonsverlaging in de textlel-industrie geen resultaat bereikt. Door de fabrikanten zijn nadere voorstellen gedaan, waarop Van de arbeidersorganisaties antwoord wordt verwacht. Is dit bericht op Maandag 6 Februari ax niet binnengekomen, dan gaat de aangekon- digde loonsverlaging op dien datum In. vanmorgen nog was de bestuur- mderzoek is door De hoofdredacteur van „De Zakenwereld" had een onderhoud met dr. H. Colijn over de wereld- depressie en over het heden en de toekomst van Nederland daarin. Het onvermijdelijke gevolg zal Inderdaad zijn, dat voor West-Europa blijvend verlies te const*leeren valt van de exportmogelijkheden naar die deelen van de wereld, die vroeger geen of nagenoeg geen industrleele capaciteit hadden. Ja zelfs ziet men nu reeds de dreiging dier vreerr concurrentie op onze eigen markten. Ik behoef u slechts te noemen de vele Japan- sche artikelen, die tegen uiterst lage prijsen tegenwoordig hier te krijgen zijn. Men zal voorshands niet mogen hopen de algeheele verdwijning der werkloosheid te zien, zelfs niet Indien de werkgelegenheid toeneemt door de normale hervatting van het bedrijfs leven. Indien elders en In ons land weer meer normale toestari'den zouden terugkeeren. dan zal toch het bedrijfsleven voor langeren tijd niet meer alle werkloozen kunnen absorbeeren. bonden door Ottawa en een land als Dultschland niet alleen om economische doch ook om andere, zoo ge wilt misschien politieke redenen, zich wat zijn landbouwvoorzlening betreft tot eiken prijs self-supporting schijnt te willen maken. Hoe men zich overigens de verwezenlijking van het tweede programpunt denkt, namelijk de verhooglng van het prijsniveau, is mij en ver moedelijk velen anderen niet recht duidelijk Het is een van die leuzen, die meestal dienst moeten doen om leegheid van gedachten te ver bergen. Velen maken de groote fout om deze crisis te willen zien als een herhaling In versterkten vorm van de inzinkingen, die wij sinds 1857 op gezette tijden hebben zien geschieden. Deze zienswijze acht ik onjuist. Tien jaar geleden, bij de algemeene beschouwingen over de Btaats- begrooting voor 1923, heb Ik er in de Kamer reeds op gewezen (wij waren toen ook te midden eener crisis), dat wij niet te doen hadden met een gewone conjunctuur-verandering, doch met een crisis, die veel meer structureel dan con junctureel van aard is en die ons zou voeren naar een veel lager liggend stabillsatlevlak. In vergelijking met het vlak, waarop wij toen leefden. De feiten hebben de juistheid dezer op vatting bevestigd. Mi nister van Financiën, jhr. mr. D. J. de Geer, ernstig in aanmerking komen voor de vervul ling van de door het overlijden van„ Graaf van Lynden van Bandenburg ontstane vacature van vice-president van den Raad van State. Zou de heer De Geer die functie inderdaad mhen. dan zou dit een belangrijke veran- „De vret, een schat, bij velen onbe kend. Die overtreft triomfen zonder end, D’olijf behaagt mij boven den laurier. Wat is de krijg een woest, verslindend dierl" De eerste vraag betrof de vier vraagstukken, zooals door de commissie-Trip geformuleerd, welke aan de ax economische wereld-conferentle te Londen ter oplossing zullen worden voorge legd, dus met name le. terugkeer tot een waren Internationalen muntstandaard, die aanvaard zal moeten wor den door de landen, die den gouden standaard hebben prijsgegeven; 2e. het vinden van middelen ter bestrijding van de prijsdaling; 3e. afschaffing der devlezencontröle 4e. opheffing der handelsbelemmerlngen. Om vatten deze ook Inderdaad de hoofdoorzaken welke tot de wereld-depressle hebben geleid, en zal dus het uit den weg ruimen dier oorzaken zoo de conferentie daarin dan al mocht slagen den weg openen tot het herstel? Om u op deze laatste vraag het eerst te ant woorden. aldus den heer Colijn, ik geloof inder daad. dat men in deze crisis veel te veel naar conjunctureels oorzaken ziet en te weinig op de structureels veranderingen let, die ingetreden Zijn. Maar dat neemt niet weg. dat de conferen tie te Londen uiterst nuttig werk zal doen door te streven naar terugkeer tot een vasten munt standaard voor alle landen en naar de afschaf fing der devlezencontróle en opheffing der han- delsbelemmerlngen, ofschoon zij daarbij voor een ontzaglijke taak zal staan, waar bijv, een land als Engeland zich de handen heeft ge- Gistermorgen om half zeven vonden vrachtrijders Nletor en Klinkhamer van Bie- rum, die met hun vrachtauto naar Groningen gingen, op den berm aan den Rijksweg bij Bo- verrjjger bet lichaam van een manspersoon. Direct werden de gemeente-veldwachter en de plaatselijke geneesheer gewaarschuwd. Het bleek de 85-jarige Douwe Postma uit Wolter- sum te zijn. De dood was reeds lang ingetreden. Postma was per fiets uit Boverrijgen gekomen, en bij het oversteken van den Rijksweg door een auto, komende uit Groningen, gegrepen. De autobestuurder was doorgereden. Vermoe delijk treft den autobestpurder geen schuld. Sommige leden waren van oordeel, dat het Weinig zin heeft bij het scheiden van de markt uitvoerig met de regeering van gedachten te wisselen over de door haar gevoerde en nog te voeren politiek. Zij waren intusschen van oordeel, dat de soclaal-wetgevende arbeid der regeering zeer beperkt was geweest. Andere le den deelden dit oordeel niet. Zij hadden waar deering voor het sociaal beleid der regeering. Naar aanleiding van een minder gunstig oor deel over den voorzitter van den Ministerraad merkten andere leden op, dat de Premier, naar verluidt, Intern, in -’sn Ministerraad, goede lei ding geeft. Ook waren zij van oordeel, dat de omstandigheid, dat de voorzitter van den Mi nisterraad straks elf Jaren dit ambt zal hebben bekleed, toch wel voor zijn geschikheid pleit en brachten zij In herinnering, dat de Premier in de November-dagen van 1918 heeft getoond krachtig te kunnen optreden. Weder andere leden konden zich met de uit geoefende crltlek In het geheel niet vereenlgen. .Integendeel betreurden die en wezen er hun nerzijds op, dat het wel zeer gemakkelijk is in de huidige moeilijke omstandigheden crltlek te oefenen, maar minder gemakkelijk om den last der Regeeringsverantwoordelijkheld te torsen. Bezadlging en matiging in de eritiek is thans meer nog dan gewoonlijk geboden, omdat de toestand, waarin het land verkeert, voor een goed deel afhankelijk is van omstandigheden, welke staan buiten de macht der regeering en ons door het buitenland worden opgedrongen. Vergelijkt men den toestand van ons land met dien van andere landen, waar dp ministe ries zoo vaak wisselen, dan past veeleer een woord van waardeering aan den voorzitter van den Ministerraad, die er in is geslaagd, gedu rende deze uiterst moeilijke regeeringsperlode ons land een kabinetscrisis te besparen, welke vermoedelijk zou geleid hebben tot een politiek avontuur. Hierbij komt, dat de Premier het grootste gedeelte van zijn langdurigen ambtstijd en zeker in de laatste periode, in de Tweede Ka mer niet over een betrouwbare meerderheid beschikte. De overige leden gingen nog verder en ver klaarden zeer Ingtnown te zijn met het be leid van dezen bewindsman, dien zj) In de ge geven omstandigheden juist den geschlkten persoon achtten voor df door hem Ingenomen BRI'SSEL. 509 M. 1220 Concert uit bet 3rand Hotel te Antwerpen, o.l.v. André Fel- emans 130 Gramofoonmuzlek 5 20 Toncert door het Radlo-Orkest o.l.v K. Walpot 6.35 Vlool-recltal door M L. SOERABAJA, 30 Jan. (Aneta.) De beman ningen op de „Evertsen „Plet Hein” en „Java” zijn volledig aangezien de belhamels zijn geremplaceerd. Veertig arrestanten zijn hedenmiddag met autobussen naar Malang overgebracht, onder gelelde van de eerste compagnie, welke met een naar Malang terugkeert. De arrestanten zullen te Malang in het Ma- rinekampement aldaar worden ondergebracht, onder bewaking van infanterie. De overige naar Soerabaja gezonden troe pen blijven voorlpoplg op het Marlne-terrein aan den Oedjoeng. grootsten van alle oorlogen, heerscht nog geen vrede. Zie naar Ja pan, China, Bolivia, Peru, Columbia, Paraguay. Luister naar de revanche- brullers in de verslagen landen, voor al in het bruine deel van Duitschland. De jaloezie der volkeren, de trek op krijgsroem, ongetoomd chauvinisme geen vrede- Uit er lijk en ook niet in nerlijk. Juist 300 jaren geleden in ja nuari 1633 dichtte Vondel een ze gezang op Frederik Hendrik, den Ste dendwinger. Maar het lied werd een ode aan den vrede. De zucht naar vrede loopt, ook waar Vondel oorlogs helden bezingt, als een gouden draad dogr al zijn gedichten heen. In zijn hart had Vondel af keer van den oor log. t Het gedicht van 1633 was een „Vre- dewensch aan Constantyn Huigens”. Ziehier een strofe: de leeningcapacitelt vaii Nederland uiterste zal moeten wéfrden benut. Andere leden erkenden dat de financieele toestand zonder twijfel zorgelijk is te achten, maar zij wenschten et1 niettemin op te wijzen, dat de regeering dien toestand op noodeloos verontrustende wijze hééft afgeteekend, en dat. gemeten naar de regeeringsverklaringen in deze, de uitkomst in den regel is medegevallen. De overdrijving, waaraan de regeering zich schul dig heeft gemaakt, werkt ontmoedigend, ver lamt de energie en maakt daardoor den nood erger. Zoo zorgwekkend als de regeering het voorstelt, is de financieele toestand des lands niet. Weder andere leden waren van oordeel, dat de beschouwingen der regeering In zake den financieelen toestand geenszins te zwaartillend waren geweest, terwijl naar het gevoelen van eenlge leden de regeering den toestand nog te gunstig heeft voorgestel®. Andere leden laakt waarop de regeering Welter de financieele hervormingen heeft voor bereid. Voorts werd er op gewezen, dat de re geering haar heil weliswaar niet uitsluitend, maar toch voornamelijk in verhooglng der in directe belastingen heeft gezocht. Dit werd verwerpelijk geacht, want deze belastingen re kenen niet met verschil In draagkracht, treffen groote gezinnen onevepredig zwaar, en houden veelal geen rekening met de waarde van het getroffen object, zooals bij de thee, waardoor wederom de minst draagkrachtigen het zwaar ste worden gedrukt. van ons land achtten verscheidene leden zeer zorgelijk. Vooral de crisisdienst baart groote zorgen en de vrees Werd uitgesproken, dat ook voor 1933 l tot het Met eenlge plechtigheid Is Zondagavond in de geboorteplaats van wjjlen Z. Em. W. Kard. van Rossum zijn kardinaalshoed opgehangen aan een der pilaren van het middenschip der St. Michaelskerk. De plechtigheid werd bijgewoond door fami lieleden van den thans overleden Kerkvorst en genoot de belangstelling van een zeer groot aantal geloovigen. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door Mgr dr. Th. Verhoeven, directeur van het RK. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, oud-kapelaan der kerk, onder welk Lof dr. J. Drehmanns Css.R. oud-secreta ris van wijlen Z. Em. den Kardinaal een her denkingsrede hield. Voor eeuwen, aldus zelde de gewijde spr., leef de In Zwolle een man die de „Navolging van Christus" schreef. Toen spr. na den dood van Kardinaal van Rossum zijn reisvaltes opende, trof hij daar naast zijn brevier de „Navolging van Christus". Thomas A Kempis en kardinaal van Rossum, beiden Zwollenaren, waren vol maakte navolgers van Christus en het Is de plicht van de Zwollenaren, deze twee ffroote sterren uit hun midden na te volgen tot den dood. Na deze predikatie werd de kardinaalshoed In plechtige processie door pastoor J. F. H. Es huls door de kerk gedragen naar het midden schip en daar bevestigd. De hoed is aangebracht op een koperen staf, die het kardinaalskruis draagt. Onder den hoed bevindt zich het wapen van den Kardinaal. Ik zie geen ander middel dan het scheppen van nieuwe werkgelegenheden, dJ. het uitvoeren van werken van zoodanig karakter, dat zij. wanneer eenmaal voltooid, werkgelegenheid blij ven geven voor vele anderen. Dus vooral ver- g rooting onzer bodemoppervlakte en teelt van producten, die wij nu nog moeten invoeren. Daarom heb ik ook in de Kamer de voortzetting der inpoldering van de Zuiderzee met kracht bepleit. Men moet zich wel als vermoedelijk gevolg van den huldigen toestand voorstellen, dat vele landen, óók wij, hun economie zullen moeten omvormen. En daarbij heeft men met een soort nationale Planwirtschaft te doen. Waarmee trouwens de regeeringen nu al druk bezig zjjn door al hun maatregelen. Onze voornaamste afnemers Ik noem Engeland en Dultschland zijn zelf In sterke mate het slachtoffer van de Ingetreden structu- reele verandering*, waarover wij straks spra ken. Aangezien naar die landen een zeer groot deel van ons overschot aan bodemproducten werd uitgevoerd, zoo zullen wjj. om u maar één voorbeeld te noemen, er mede te rekenen heb ben. dat althans voor onze op de internationale markt ingestelde agrarische Industrie de export blijvend zal zijn afgenomen. En wat de blnnenlandsche economische poli tiek betreft, men zal de verschillende volksbe langen nauwkeurig tegenover elkaar behooren af te wegen. Men zal in verband met de be schikbare middelen, die hoe langer hoe minder zullen worden, moeten zorgen, dat het ecne volksdeel niet te veel krijgt, zoodat straks voor een ander deel, dat hulp even hard noodig heeft, niets meer zou overblijven En met nadruk moet ik er op wijzen, dat men vooral den bodem nimmer braak zal mogen laten liggen. Wat betreft met steun alleen zal men er niet komen. En wie zal bovendien zeggen, dat wij in staat zullen blijven voor dit doel jaarlijks rond 150 mlllloen gulden uit te geven? Het aangewezen middel om uit de financieele moeilijkheden te geraken en ook de noodlge middelen te bekomen voor het ondernemen Van groote werken, achtten verscheidene leden een heffing in eens van de vermogens, die dan natuurlijk progressief zou moeten zijn. Met de regeering achtten andere leden een heffing in eens in dezen tijd van vermogens- vermindering en steriliteit van groote deelen van het vermogen een onredelijkheid. Waarom, zoo vroegen sommige leden, tracht de regeering niet nieuwe bronnen van inkom sten te verwerven, door bijv, eenlge winstge vende bedrijven, waaraan weinig risico is ver bonden, a’s het levensverzekerlngsbedrijf, het hypotheekbankbedrijf. het brandverzekeringsbe- drijf en een staatstabaksmonopoUe te naasten en in staatsbeheer te nemen. Verscheidene leden bepleitten het doen uit voeren op groote schaal van openbare werken, hetgeen in zijn moreel effect op de werkloozen een veel doeltreffender zorg zou zijn dan het uitgeven van 120 A 130 millioen jaarlijks aan <mdersteuning. Eenlge leden betreurden, dat van de clearing- wet geen gebruik is gemaakt, daar door de in Dultschland geldende deviezenregeling in tegenstelling met onze clearingwet goederen De Hooge Raad heeft Maandag behandeld cassatieberoep van C. K. en T. A„ die we gens smaadschrift in .De Tribune” veroordeeld zjjn door het Hof te Amsterdam reep, tot 250 en tot f 100 boete. Mrs. De Jong en van t Hoff Stolk verdedigen eenlge cassatlemiddelen, waarbij op den voor grond werd gevoerd, dat de heer K. directeur is van de N. V. die De Tribune” drukt. Het Hof heeft echter het begrip „drukker" uitge legd op een wijze, die in strijd is met de be doeling van den wetgever. Onder drukker kan alleen worden verstaan degeen. die t drukkers- bedrjjf uitoefent. Dat was de N.V. en niet de directeur. Deze mag niet veroordeeld worden, omdat de wet niet in overeenstemming is ge bracht met hetgeen de tijd elscht. De advocaat-generaal mr. Wjjnveldt zal 19 Februari concludeeren. de toegang tot dit gebouw werd door patrouil les afgezet. Hedennacht cm 2 uur ontving de plaatselijk militair commandant te Malang telefonisch ver zoek om 400 militairen naar Soerabaja te zen den, in verband waarmede om 3 uur heden nacht een compagnie Menadoneezen met een karabijn-mltrallleur en een compagnie mare chaussee naar Soerabaja vertrokken. Momen. teel zijn deze militairen op het marineterrein gestatlonneerd. Hedenmorgen om 6 uur 30 had bij het ochtendappèl de reeds geseinde weigering om aan te treden plaats. Na een toespraak van de commandanten werd alsnog aangetreden behoudens enkelen aan boord van de „Evertsen" die bleven weigeren, weshalve zij in arrest werden gesteld. Het lag in de bedoeling de schepen, alsnog heden te doen uitvaren na vervanging van het weiger achtig personeel. Overleg vond plaats tusschen den commandant van de Zeemacht in Ned.- Indiê en den eskader-commandant. Conform het programma zijn de groep mij nenvegers om 8 uur vm., de torpedoboot-ja gers .JEvertsen" en Plet Hein” om 11 uur van. en de kruiser ^Java” om 12 uur van. uit de haven vertrokken. De Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank heeft vonnis gewezen in de strafzaak te gen den Amsterdamschen notaris Mr. M. en hem wegens valschheid in geschrifte door een ambtenaar, die daarbij gebrul^ maakt van een middel hem uit hoofde van zijn functie ten dienste staande, meermalen gepleegd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden verminderd met den tijd in voorarrest doorge bracht (ruim 2K maand). De rechtbank achtte geen termen aanwezig om de waarborgsom (f 30.000) vervallen te verklaren, noch vond zij termen voor hem. hem uit het ambt van nota ris te ontzetten, daar de zaak in handen van de Kamer van Toezicht is. De Officier van Justitie Mr. van Dullemen had acht maanden gevangenisstraf geëlscht, met aftrek van voorarrest, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis. Voorts had hij. gerequl- reerd ontzetting uit het ambt van notaris en verbeurdverklaring van de waarborgsom. Hedenmorgen even na vijf uur kwam van het Damrak te Amsterdam een klein model luxe- auto met zeer snelle vaart het stationsplein oprijden in de richting van het Oostelijk viaduct. Vlak bij de Kamperbrug zagen menschee den wagen hevig slingeren. Men zag hem het trot toir opryden, de portieren opengaan en en een man en een vrouw er uitspringen. Hierna had de wagen den walkant bereikt en verdween in het water van de Prins Hendrikkade. De polltie-agent J. de Graaf van het posthuis Centraal Station, die zich in de nabijheid van de plaats bevond en het ongeluk zag gebeuren, verleende de eerste hulp. Naar de man en vrouw verklaarden, bevonden zich in den wagen nog drie mannen. Twee er van konden door een burger B. Merks, die zich hiertoe te water begaf, uit den wagen getrokken worden. Zelf hadden de inzittenden een portier ruit stukgeslagen. De brandweer was Intusschen met een motorspult van de hoofdwacht De Rui- terkade gearriveerd en kort daarna verscheen ook de reddlngswagen van de hoofdkazerne Nieuwe Achtergracht. Hoewel alle pogingen in het werk werden gesteld om het derde slacht offer. die achter het stuur zat, te bevrijden, ge lukte dit niet spoedig. Toen men hem eenmaal uit zijn positie had bevrijd, bleken de levens geesten reeds te zjjn geweken. De Geneeskundige Dienst rukte met twee ambulance-auto's en een dokter uit en is nog langen tijd met het slachtoffer bezig geweest. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuls over gebracht. Het was de eigenaar van den auto, een 23-jarige jongeman, wonende in een der straten over het U. De twee heeren, die gered zijn geworden, zijn bewoners van een der dorpen benoorden het IJ. De man en de vrouw woon den in de omgeving van de Warmoesstraat. Allen werden naar het polltle-posthuls in het Centraal Station gebracht om op verhaal te ko men. De twee mannen kregen drenkelingen pakken aan en konden zie 'bij de kachel ver warmen, terwijl de bezetting van het posthuis voor heete koffie zorg droeg. Onderwijl werden hun kleeren reeds naar een pers-inrichting ge bracht. De redder Merks werd door den G. D. naar zijn woning vervoerd, terwijl de vrouw en man zich per taxi naar huis begaven. De twee geredden deelden mede, dat de ver dronken autobestuurder een vriend van hen was, terwijl de man en vrouw goede bekenden van hen waren. Een van de mannen was een acte-tasch met papieren en boeken verloren, waarnaar door het gedregd werd. De I het water gehaald. In het vroege morgenuur bracht het ongeluk heel wat^lrukte en belangstelling op het Sta tionsplein. Omtrent de oorzaak stond niets vast. Volgens de geredde der niet dronken geweest Eerr de politie ingesteld. dering beteekenen in de voornemens van de Chr. Hist. Unie. Het ,ls nX een publiek geheim en het wordt in Chr. Historische kringen ook geenszins ontkend, dat het de bedoeling was. dat minister De Geer na het einde van zijn in dezen zomer afloopende ambtsperiode weder om het leiderschap van de Unie op zich zou nemen. Naar van andere zijde aan genoemd blad wordt bericht, zou voor de functie van vice- voorzltter van den Raad van State in aanmer king komen dr. J. P. Fockema Andreae, burge meester van Utrecht. In de Residentie wordt ook genoemd de naam van Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, minister van Staat en Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland. HUIZEN, 296 M. N.CJl.V. Drenteche Radlodag. 8 00 Schriftlezing door Ds P Hek man. 8 15 Zang van het Geref. Evan- gelisatiekoor te Assen, o.l.v, R. Benes. 9 00 Zang door mej. Mlen Pesman. 930 dr. Y. Wlellnga Prophylactlsche t.b.c.-be- strijdlngln Drente door haar goede kraam- en zulgelingen-veraorglng. 10.00 Zang door mej. Mlen Pesman. A. F. de Braai, plano. 10.15 Plano-voordracht van A. F. de Braai 1030 Morgendienst, te lelden door ds. L. M. J. S. Herfkens, Ger. Evang. koor, o.l.v. R. Benes 11.00 Concert door de Chr. Muzlekver. „Advendo” te Dlemen, 12.00 Politieberichten 12.15 Chr. Mu- alekvereen. „Oranje’’ te Assen, het Ger. Evang. Koor te Assen, afgewisseld met declamatie van J. Keizer. 2.00 Zen- derverzorglng. 230 Gramofoonmuzlek. 3.00 Ds. M. Uytenhoudt „Gods vinger In Coevorden’s Historie. 3.30 J. Lotgering ..De Hunnebedden” in Drente” 4.00 Or gelconcert door H. H. Pijlman, Chr. Zang- vereen. „Soil Deo Gloria7’, te Nieuweroord, 2>J.v. H. Beumer. 5.00 Klnderuurtje o.l.v. 3 Westra Mzn. 6.00 Orgelconcert door H. Pijlman, Chr. Mannenkoor Meppel, o.l.v. H. Scholten. 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.30 Polltie-berlchten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8 00 Avond- jlt zen ding mr dr. baron de Vos van Steen lijk. Commissaris der Koningin te Drente; Kammlnga en Reinders. declamatie. 10.30 Vas Daz 11.00 Gramofoonmuzlek 11 15 Tijdsein. HILVERSUM, 1875 M. VARA. 8.00 Gra- nofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgen wijding. VARA 1015 Uitzending voor de rbelders in de conti nu-bedrijven 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1.45 Zen- derverzorglng. 2.00 Vrouwenuurtje Mej. mr. B Cohen: „Kinderrecht en kinderbe scherming”. mevrouw I. Heybroekd’An cona: „Zonnewarmte en kachel warmte”. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Muzikaal al lerlei. Frieda Bellnfante, cello: Joop Carl- qulst banjo en gultèar: Lou Cohen, viool; Lion Contran, piano; Paul Loewer, fluit: Cor Steyn. piano, orgel, accordeon. 7.00 Ac tueel allerlei uit de arbeidersbeweging (N. V V. 7 20 VARA-orkest o.l.v. Hugo d« Groot. - Alexander Moszowsky, viool. 7.58 Herhaling van SOS-berlchten 8.00 De Vakbeweging. De structuur der moderne vakbeweging. Luberti: ,JDe onranlsatle van het overheidsnersoneel. 8.20 Een vijand van muziek Onerette van Richard Genée, op te voeren door het VARA-orkest. Elize de Haas, sopraan; Marcus Ploover, tenor; Joh. Lammen, bas. Geheel o l.v. Plet Tlggers. i.20 VARA-tooneel o 1 v. Willem v. napel len: „De Vliegende Hollander In de groote Weddenschap”, van Herman Heyermans, ml- crofoonbewerking van Duin. 10.25 Vaz Dlaz 1030 Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Tijdsein en riultlng. worden ingelaten, waarvoor geen betalingsmid- delen beschikbaar bluken te zyn. zoodat onze exporteurs worden gedupeerd. Deze leden meenden een meer actieve wel- vaartspolitiek te hebben mogen verwachten, de Duitsche export naar ons land zooveel grooter la dan onze export naar dat land. Sympbonle-^^^Tw Jramofoonmuziek 1030 Uit Anclenne Belgique te Brussel. Concert door Max Me xy s-or keet. KALUNDBORG. 1154 M. 1130 Strijk orkest van Restaurant Wivex o.l.v. K. Ben- dix. 7.20 Operettemuziek van Kalmann en Léhar, Omroeporkest oJ.v. C. Keesen, Julia Llnding, zang: V. Fischer, a. d. vleu gel. 8.50 Omroeporkest o.l.v. Emll Ree- ®en 935 Kamermuziek. 10.20 Dans muziek door de band van National Scala, o.l.v. Kal Julian. BERLIJN, 419 M. 5 25 Vloolrecital d. Hugo Kolberg, ad. vleugel: Juyus Bürger 7.10 Uit Café-Populair Concert door Bo hème Kapel 830 Concert door het Om roeporkest o.l.v. Emes Ansermot 9 85 Berichten, daarna uit Femina Dansmu ziek door de Paul Godwin- en Theo Bayo- kapellen. KÖMG8WUSTERHAI SEN, 1635 M. 530 Populair concert. 1.20 Gramofoonmuzlek 5.20 Concert 6.55 Populair Concert, door de Michael Bchugalté-kapel 10.05 berichten, daarna dansmuziek (Zie Berlijn) LANGENBERG, 472 M. 11.20 Pooulair Concert door het omroeporkest van Frank fort o.l v. Walter Caspar. 12 20 Concert door het Omroeporkest van den Westdeut- schen Omroep, o.l.v. Kühn, met medew. v. E. Die. plano. 4.20 Vesperconcert 9.05 Gramofoonmuzlek 10.05 Dansmuziek. DA VENTRY, 1554 M. 1230 Orgelcon cert door Quentin Maclean 1.06 Con cert door Leonardo Kemp en zijn orkest 3 50 Concert van Bournemouth door het Stedelijk Orkest o.l.v. Sir Jan Godfrey. L. Godowsleu. viool 5.05 Orgelconcert door Reginald New in Beau fort-Cinema 8.35 Concert in Queens Hall, London, door het BBC Bymohonie-Orkest en Philharm. koor o.l.v. A. Boult 9.55 Orkest: The garden of Band, bax. Roy Henderson, koor en orkest. PARIJS, (Eiffel) 1446 M. Concert oir. Ed. FlamenL PARIJS, (Radio), 1724 M. Gramofoon- muziek. 1235 Concert door het Omroep orkest 12:5b Orgel 1.25 Concert door het Omroeporkest 7.40 Dito 9.05 Gramofoonmuzlek 9.20 Lamoureux-con- cert o.l.v. Albert Wolff. MILAAN, 331 M. 730 Blüspel, daarna concert. ROME, 441 M. Uitzending uit theater. WEENEN. 517 M. 430 Concert door de Gustav Macho-kapel. 9 40 Uit Café Palmhof, dansmuziek door de Paul Raab- Kapel. L. Kaway, zang. WEENEN, 1412 M. 5.20 Populair Con cert 7.20 Vocaal Concert 935 Dans muziek 1030 Dito. BEROM8NSTEB. 460 M. 7.10 Conrad Beck-conoert. Omroeporkest o.l.v. Hofmann 9.00 Omroeporkest speelt Jazz-muzlek. VOOR HADERB BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS BATAVIA. 30 Jan. (Anete.) Dr. Eckener, diens dochter en de heer Van Tijen, zjjn Zon dagmorgen met de „Tahsse” te Tandjong- Priok aangekomen. Namens de Deutsche Verein werden Eckener orchideeën aangeboden. De heer dr. Eckener zette uiteen, dat door hem drie routes waren bestudeerd, nJ. ten Zui den van, ten Noorden van en langs den Equa tor, waarbij de wind en de moesson de voor naamste factoren vormden voor de uitzetting van de luchtljjn. De door de K.L.M. gevolgde route was In verband met deze factoren on geschikt. De heer dr. Eckener ontmoette onder weg geen overmatige moeilijkheden. Hij acht het Roode Zee-traject het moellljkste deel. Zells’" indien alles meeloopt, zal een veertien- daagsche luchtschlpdienst Marseille—Batavia eerst over anderhalf jaar een feit kunnen zijn, waartoe dan drie luchtschepen noodig zijn. De reis Marseille—Batavia zal 4% tot 5 da gen duren. De heer dr Eckener zal de door hem aan boord van de „Tallsse” gedane waarnemingen uitwerken en te Batavia besprekingen voeren. HIJ zal hier de plaats van de luchthaven zelf uitzoeken. Dr. Eckener keert over twee weken „Christiaan Huygens" terug. De heer Van Tijen verklaarde verheugd te zjjn Ned.-Indië terug te zien. Hij heeft sedert rijn bekende bezoek aan Ned.-Indlë met den Intusschen vernielden „Adelaar" veel met lucht schepen gereisd. Hij schilderde de absolute rust af tijdens een vaart met een luchtschip. Dr. Eckener zegde toe zich bij zjjn afscheid van Ned.-Indlë opnieuw te zullen laten inter viewen. Hij verklaarde eventueel drie weken te zullen blijven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11