Autö te water De wereld-depressie De financieele toestand DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE HEDEN EN TOEKOMST VAN NEDERLAND RADIO-PROGRAMMA Sgl WC DINSDAG 31 JANUARI Notaris M. veroordeeld Tot zus maanden mat aftrek der Vrede Dr. Eckener In Indië aangekomen Bestuurder dood De financieele toestand SLACHTING AANGERICHT Zuivel naar België Besprekingen te Brussel DE ONBEWAAKTE OVERWEG Jongeman door trein gedood HET „TRIBUNE’-PROCES Cassatie voor den Hoogen Raad DOOR EEN AUTO GEDOOD Bestuurder reed door GAS VERSTIKKING Eén doode OP DEN GLADDEN WEG Drie ongevallen bü Heerenveen INBREKERS AAN HET WERK RAAD VAN STATE Enschedé onveilig Het vice-presidentschap 1 Waar dee ring voor den premier Loonsverlaging te Almelo Zijn roode hoed in de St. Michaëlskerk KARDINAAL VAN ROSSUM EN ZWOLLE Algemeene beschouwingen Eerste Kamer over de Ryks- begrooting 1933 Meening van Dr. Colijn Hedenmorgen vroeg reed een auto met vyf inzittenden in het water der Prins Hendrik kade te Amsterdam Veertig arrestanten door een com pagnie infanterie naar Malang getransporteerd Drama in een kampong Het Regeeringsbeleid Woensdag 1 Febr. 1933 Samenscholingen ver hinderd V een 7.10 Conrad weken per zeer tot offer, die achter het stuur zat, te bevrijden, gé- u grooter is dan onze export naar dat land. Ml- Gelooft gü. dat de positie der Weet-Euro- peesche industrie blijvend is geschokt' mogen verwachten, de Duitsche export naar ons land zooveel Gistermorgen om half acht werd op den on- bewaakten overweg, ter hoogte van Teersdijk, op de HJn Nijmegen—Wychen, het Hjk gevon den van den 20-Jarigen W. Peters. Het slacht offer is overreden door den goederentrein uit Nijmegen. De politie van Nijmegen is hiervan onmiddellijk in kennis gesteld en heeft een nader onderzoek Ingesteld. gen hem terug. i verklaarde verheugd te heeft sedert Mijn overtuiging Is wel, aldus dr. Coljjn, dat wij wat men noemt den bodem bereikt hebben, maar tevens, dat de lijn van dit dieptepunt uit voor de eerstvolgende jaren 'n horizontale richting zal blijven volgen, ma.w. ^lat wij voorloopig op dit niveau zullen blijven. Men zal zich die lijn echter niet hebben te denken als getrokken langs een liniaal, doch met de noodlge fluctuaties naar boven en naar beneden, welker gemiddelde echter een horizontale lijn zal vormen. Zoo is het. Dona nobis pacem, Domine.... De hoofdredacteur van „De Zakenwdfreld" had een onderhoud met dr. H. ColiJn over de wereld- depressie en over het heden en de toekomst van Nederland daarin. SOERABAJA, 30 Jan. (Aneta.) De politie en de marine hebben Zaterd^nacht gepatrouilleerd en ook Zondag voortdurend gepatrouilleerd met het oog op de stemming onder het minder ma rinepersoneel. Een aantal matrozen trachtte bij het gebouw van den Marinebond samen te scholen, doch Het onvermijdelijke gevolg zal Inderdaad zijn, dat voor West-Europa blijvend verlies te constateeren valt van de exportmogelijkheden naar die deelen van de wereld, die vroeger geen of nagenoeg geen industrieele capaciteit hadden. Ja zelfs ziet men nu reeds de dreiging dier vreem concurrentie op onze eigen markten. Ik behoef u slechte te noemen de vele Japan- sche artikelen, die tegen uiterst lage prijzen tegenwoordig hier te krijgen zijn. Men zal voorshands niet mogen hopen de algeheele verdwijning der werkloosheid te sten, zelfs niet Indien de werkgelegenheid toeneemt door de normale hervatting van het bedrijfs leven. Indien elders en in ons land weer meer normale toestanden zouden terugkeeren, dan zal toch het bedrijfsleven voor langeren tijd niet Men seint ons uit Brussel, dato 30 Januari: De Minister van Landbouw ontving heden afgevaardigden van het Nederlandsche Depar tement van Landbouw, die gekomen waren met het doel om verzachting te bepleiten van de maatregelen betreffende invoer van melk en zuivelproducten. De Nederlandsche afgevaardigden waren te vreden over de ontvangst op het Belgische mi nisterie. Zou de heer De Geer die functie inderdaad ambieeren, dan zou dit een belangrijke veran- Den laatsten tijd is in Enschede en Lonne- ker een inbrekersbende aan het werk, welke ondanks alle pogingen der politie nog niet kon worden opgespoord. Specialiteit van de inbre kers is om hun slag te slaan in huizen, waar van de bewoners eenigen tijd afwezig zjjn. Thans werd Ingebroken in de woning van den broodventer R„ die met zijn familie naar een feest was. Het geheele huis werd doorgezocht, zelfs de bedden werden overhoop gehaald. Uit een kast werd een bedrag van ƒ175 gestolen. Een onderzoek der politie, welke met honden werkte, leverde geen resultaat op. Naar de „Telegraaf” verneemt, zou de nister van Financiën, jhr. mr. D. J de Geer, ernstig in aanmerking komen voor de vervul ling van de door het overlijden van Graaf van Lynden van Sandenburg ontstane vacature van vice-president van den Raad van State. Deze leden meenden een meer actieve wel- vaartspolltlek te hebben waar Door den rijp, die van de boomen viel, waren Zondagnu>rgen de wegen rondom Heerenveen zoo gla/f dat drie auto’s zijn komen te slip pen en ernstig beschadigd zijn. BIJ den onbewaakten overweg te Akkrum schoot een auto van den dijk af. en kwam over het ijs van de sloot, die daar langs loopt, in het land terecht. Een dame vloog daarbij door de voorruit en werd ernstig gewond. Ook de chauffeur bekwam ernstige verwondingen. Bei den werden naar het ziekenhuis vervoerd. Op dezelfde plaats reed eenige minuten la ter een tweede auto tegen de boomen. waar door twee wielen van den wagen werden ge rukt. Ook te Oudeschoot is een auto tegen de boo men gereden en zwaar beschadigd. Bij deze laatste botsingen kwamen geen ern stige persoonlijke ongelukken voor. Naar wij vernemen is in de Maandag te Almelo voortgezette conferentie van den Rijks- bemlddelaar met de betrokken organisaties van fabrikanten en arbeiders over de loonsverlaging in de textiel-lndustrie geen resultaat bereikt. Door de fabrikanten zijn nadere voorstellen gedaan, waarop van de arbeidersorganisaties antwoord wordt verwacht. Is dit bericht op Maandag 6 Februari aa. niet binnengekomen, dan gaat de aangekon- digde loonsverlaging op dien datum in. In een perceel aan de Piet Heinstraat te Den Haag heeft zich Maandagmiddag een geval van gasverstikking voorgedaand doordat waterdam pen uit een stoomenden ketel zich vermengd hadden met onverbrande gasproducten, tenge volge waarvan de bewoner J. P. de V, en diens dochter bewusteloos geraakten. Beiden werden door den G.G. en G.D. naar het RK. Ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd, waar de vader aan de gevolgen is overle den. De dochter is thans herstellende. BEROMON8TEB. 460 M. Beck-concert. Omroeporkest o.l.v. Hofmann 9.00 Omroeporkest speelt Jazz-muzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Ik zie geen ander middel dan het scheppen van nieuwe werkgelegenheden, dX het uitvoeren van werken van zoodanig karakter, dat zU, wanneer eenmaal voltooid, werkgelegenheid blij ven geven voor vele anderen. Dus vooral ver- grooting onzer bodemoppervlakte en teelt van producten, die wij nu nog moeten invoeren. Daarom heb ik ook in de Kamer de voortzetting der Inpoldering van de Zuiderzee met kracht bepleit. bonden door Ottawa en een land als Duitschland niet alleen om economische doch ook om andere, zoo ge wilt misschien politieke redenen, zich wat zijn landbouwvoorziening betreft tot eiken prijs self-supporting schijnt te willen maken. Hoe men zich overigens de verwezenlijking van het tweede programpunt denkt, namelijk de verhooging van het prijsniveau, is mij en ver moedelijk velen anderen niet recht duidelijk Het is een van die leuzen, die meestal dienst moeten doen om leegheid van gedachten te ver bergen. Velen maken de groote fout om deze crisis te willen zien als een herhaling in versterkten vorm van de inzinkingen, die wij sinds 1857 op gezette tijden hebben zien geschieden. Deze zienswijze acht ik onjuist. Tien jaar geleden, bij de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting voor 1933, heb ik er in de Kamer reeds op gewezen (wjj waren toen ook te midden eener crisis), dat wij niet te doen hadden met een gewone conjunctuur-verandering, doch met een crisis, die veel meer structureel dan con junctureel van aard is en die ons zou voeren naar een veel lager liggend stabilisatievlak, in vergelijking met het vlak, waarop wjj toen leefden. De feiten hebben de juistheid dezer op vatting bevestigd. dering beteekenen in de voornemens van de Chr Hist. Unie. Het is nX een publiek geheim en het wordt in Chr. Historische kringen ook geenszins ontkend, dat het de bedoeling was, dat minister De Geer na het einde van zijn in dezen zomer afloopende ambtsperiode weder om het leiderschap van de Unie op zich zou nemen. Naar van andere zijde aan genoemd blad wordt bericht, zou voor de functie van vice- voorzitter van den Raad van State in aanmer king komen dr. J P. Fockema Andreae, burge meester van Utrecht. In de Residentie wordt ook genoemd de naam van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat en Com missaris van .de Koningin in Zuld-Holland. PALKMBANG, 30 Jan. (Aneta.) Zekere Le man richtte in vier pondoks in kampong Ba- koen, onder-dlstrict Parit, in het Kajoeagoeng- sche, met een zwaar kapmes een slachting aan. De meeste bewoners van deze pondoks sliepen. In de eerste pondok werden een man. een vrouw en vier jonge kinderen gedood, in de tweede moeder en zoon, terwijl de vader zwaar gewond werd, doch kans zag te vluchten. In de derde pondok werden een man, een vrouw en twee kinderen gedood, terwijl in de vierde een man licht gewond werd. Onder de ge- doode kinderen zijn meerdere zuigelingen. De dader werd in de nabijheid van Bakóen ge arresteerd. De aanleiding tot dit drama is niet bekend. Meerdere pondoks waren in verband met de Poeasa verlaten. Zoo dit niet het geval ware geweest, zou het aantal slachtoffers groo- ter geweest zfjh. Roode Zee-trajast het moellükste deel. Zelfs indien alles meeloopt, zal een veertlen- daagsche luchtechipdlenst MarseilleBatavia eerst over anderhalf jaar een feit kunnen zijn, waartoe dan drie luchtschepen noodig zijn. De rAs Marseille—Batavia zal 4 tot 5 da gen duren. De heer dr. Eckener zal de door hem aan boord van de „Tallsse” gedane waarnemingen uitwerken en te Batavia besprekingen voeren. HU zal hier de plaats van de luchthaven zelf uitaoeken. Dr. Eckener keert over twee „Christiaan Huygens’’ De heer Van Tüép zijn Ned.-Indlö terug te zien. HU zijn bekende bezoek aan Ned.-Indië met den Intusschen vernielden „Adelaar” veel met lucht schepen gereisd. HU schilderde de absolute rust af tUdens een vaart met een luchtschip. Dr. Eckener zegde toe zich bU zijn afscheid van Ned.-Indië opnieuw te zullen laten inter viewen. HU verklaarde eventueel drie weken te zulten blijven. „De vrei, een schat, bij velen onbe kend, Die overtreft triomfen zonder end. D’olijf behaagt mij boven den laurier, Wat is de krijg een woest, verslindend dier!" SOERABAJA, 30 Jan. (Aneta.) De beman ningen op de „Evertoen”, „Plet Hein” en „Java” zün volledig aangezien de belhamels zijn geremplaceerd. Veertig arrestanten zün hedenmiddag met autobussen naar Malang overgebracht, onder geleide van de eerste compagnie, welke met een naar Malang terugkeert. De arrestanten zullen te Malang in het Ma- rinekampement aldaar worden ondergebracht, onder bewaking van infanterie. De overige naar Soera ba ja gezonden troe pen blUven voorloopig op het Marlne-terreln aan den Oedjoeng. Gistermorgen om half zeven vonden de vrachtrUders Nietor en Klinkhamer van Bie- rum, die met hun vrachtauto naar Groningen gingen, op den berm aan den Rijksweg bü Bo- verrüger het lichaam van een manspersoon. Direct werden de gemeente-veldwachter en de plaateelUke geneesheer gewaarschuwd. Het bleek de 65-jarige Douwe Postma uit Wolter- sum te zün. De dood was reeds lang ingetreden, Postma was per fiets uit Boverrügen gekomen, en bü het oversteken van den RUksweg door een auto, komende uit Groningen, gegrepen. De autobestuurder was doorgereden. Vermoe delük treft den autobestuurder geen schuld. De eerste vraag betrof de vier vraagstukken, zooals door de commissie-Trip geformuleerd, welke aan de a.s. economische wereld-conferentie te Londen ter oplossing zullen worden voorge legd, dus met name le. terugkeer tot een waren internationalen muntstandaard, die aanvaard zal moeten wor den door de landen, die den gouden standaard hebben prüsgegeven; 2e. het vinden van middelen ter bestriding van de prüsdaling; 3e. afschaffing der devlezencontröle; 4e. opheffing der handelsbelemmerlngen. Om vatten deze ook Inderdaad de hoofdoorzaken welke tot de wereld-depressie hebben geleid, en zal dus het uit den weg ruimen dier oorzaken zoo de conferentie daarin dan al mocht slagen, den weg openen tot het herstel? Om u op deze laatste vraag het eerst te ant woorden. aldus den heer ColUn. ik geloof inder daad, dat men in deze crisis veel te veel naar conjunctureels oorzaken ziet en te weinig op de structureele veranderingen let, die ingetreden zijn Maar dat neemt niet weg, dat de conferen tie te Londen uiterst nuttig werk zal doen door te streven naar terugkeer tot een vasten munt standaard voor alle landen en naar de afschaf fing der deviezencontróle en opheffing der han delsbelemmerlngen. ofschoon zü daarbij voor een ontzaglüke taak zal staan, waar bijv, een ---D- land als Engeland zich de handen heeft ge-j meer alle werkloozen kunnen absorbeeren, Sommige leden waren van oordeel, dat het weinig zin heeft b(j het scheiden van de markt uitvoerig met de regeerlng van gedachten te wisselen over de door haar gevoerde en nog te voeren politiek. Zü waren intusschen van oordeel, dat de soclaal-wetgevende arbeid der regeering zeer beperkt was geweest. Andere le den deelden dit oordeel niet. Zü hadden waar- deering voor het sociaal beleid der regeering. Naar aanleiding van een minder gunstig oor deel over den voorzitter van den Ministerraad merkten andere leden op. dat de Premier, naar verluidt, Intern, in n Ministerraad, goede lei ding geeft. Ook waren zü van oordeel, dat de omstandigheid, dat de voorzitter van den Mi nisterraad straks elf jaren dit ambt zal hebben bekleed, toch wel voor zün geschikheid pleit en brachten zij In herinnering, dat de Premier in de November-dagen van 1918 heeft getoond krachtig te kunnen optreden. Weder andere leden konden zich met de uit geoefende critiek in het geheel niet vereenlgen. Integendeel betreurden die en wezen er hun nerzijds op. dat het wel zeer gemakkelük is in de huidige moeilüke omstandigheden critiek te oefenen, maar minder gemakkelük om den Mat der Regeeringsverantwoordelükheld te torsen. Bezadlglng en matiging in de critiek is thans meer nog dan gewoonlük geboden, omdat de toestand, waarin het land verkeert, voor een goed deel afhankelük is van omstandigheden, welke staan bulten de macht der regeering en ons door het buitenland worden opgedrongen. Vergelükt men den toestand van ons land met dien van andere landen, waar de ministe ries zoo vaak wisselen, dan past veeleer een woord van waardeering aan den voorzitter yan den Ministerraad, die er in is geslaagd, gedu rende deze uiterst moeilijke regeerlngsperiode ons land een kabinetscrisis te besparen, welke vermoedelük zou geleld hebben tot een politiek avontuur. Hlerbü komt, dat de Premier het grootste gedeelte van zün langdurigen ambtstüd en zeker in de laatste periode, in de Tweede Ka mer niet over een betrouwbare meerderheid beschikte. De overige leden gingen nog verder en ver klaarden zeer ingenomen te zün met het be leid van dezen bewindsman, dien zü in de ge geven omstandigheden juist den geschlkten persoon achtten voor de door hem Ingenomen plaats. SOERABAJA, 30 Jan. Heden zün te drie uur v_m. een compagnie Menadoneezen met een karabün-mltrallleur en een compagnie mare chaussee uit Malang naar Soerabaja vertrok ken en bü bet Marlne-terreln gestationneerd. Heden zes uur 30 v.m weigerden bü het och- tendappèl de Europeesche korporaals en min deren aan boord van de „Java”, „Evertsen” en „Piet Hein” aan te treden, welk voorbeeld werd gevolgd door enkele Inheemsche minderen. Na een toespraak van de commandanten zün zü alsnog aangetreden. Later zün de „Java”, de „Evertsen”, de „Plet Hein” en een groep münenvegers conform het programma vertrokken. Valero 8.20 Concert door het Omroep- iymphonle-Orkect o.l.v. D. Defauw 10.06 Jrunofoonmuzlek 1010 Uit Anclenne lelgique te Bnleeel. Concert door Max BRVSSE4.. 509 M 13 20 Concert uit het 3rand Hotel te Antwerpen, o.l.v. André Fel- emans 130 Oramofoonmuzlek 6 20 Concert door het Radlo-Orkeet o.l.v. K. Walpot 635 Vlool-recltal door M. L. hun kleeren reeds naar een pers-inrichting ge bracht. De redder Merks werd door den G. D. naar zün woning vervoerd, terwül de vrouw en man zich per taxi naar huis begaven. De twee geredden deelden mede, dat de ver dronken autobestuurder een vriend van hen was, terwül de man en vrouw goede bekenden van hen waren. Eep van de mannen was een acte-tasch met papieren en boeken verloren, waarnaar door het personeel van de politieboot gedregd werd De auto is door de brandweer uit het water gehaald. In het vroeg» morgenuur bracht het ongeluk heel wat drukte en belangstelling op bet Sta tionsplein. Omtrent de oorzaak stond vanmorgen nog niets vast. Volgens de geredden was de bestuur der niet dronken geweest. Een onderzoek is door de politie ingesteld. BATAVIA, 30 Jan. (Aneta.) Dr. Eckener, diens dochter en de heer Van Tijen, zün Zon dagmorgen met de „Tallsse” te Tandjong- Priok aangekomen. Namens de Deutsche Vereln werden mej. Eckener orchideeën aangeboden. De heer dr. Eckener zette uiteen, dat door hem drie routes waren bestudeerd. n.l. ten Zui den van, ten Noorden van en langs den Equa tor, waarbü de wind en de moesson de voor naamste factoren vormden voor de uitzetting van de luchtlün. De door de K.L. M. gevolgde route was in verband met deze factoren on geschikt. De heer dr. Eckener ontmoette onder weg geen overmatige moeilükheden. Hü acht het De Hooge Raad heeft Maandag behandeld cassatieberoep van C. K. en T. A., die we gens smaadschrift in „De Tribune” veroordeeld zün door het Hof te Amsterdam resp. tot 250 en tot f 100 boete. Mrs. De Jong en van t Hoff Btolk verdedigen eenige cassatiemiddelen, waarbü op den voor grond werd gevoerd, dat de heer K. directeur is van de N. V. die „De Tribune" drukt. Het Hof beeft echter het begrip „drukker" uitge legd op een wüze, die in strijd is met de be doeling van den wetgever. Ondqr drukker kan alleen worden verstaan degeen, die t drukkers- bedrüf uitoefent. Dat was de N V. en niet de directeur. Deze mag niet veroordeeld worden, omdat de wet niet in overeenstemming is ge bracht met hetgeen de tüd eischt. De advocaat-generaal mr. Wünveldt zal 19 Februari conclude eren. Verschenen zün de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Rüksbegrooting voor 1933. Men moet zich wel als vermoedelük gevolg van den huldigen toestand voorstellen, dat vele landen, óók wü. hun economie zullen moeten omvormen. En daarbü heeft men met een soort nationale Planwirtechaft te doen. Waarmee trouwens de regeeringen nu al druk bezig zün door al hun maatregelen. Onze voornaamste afnemers ik noem Engeland en Duitschland zün zelf In sterke mate het slachtoffer van de Ingetreden structu reele veranderingen, waarover wü straks spra ken. Aangezien naar die landen eerFzeer groot deel van ons overschot aan bodemproducten werd uitgevoerd, zoo zullen wü. om u maar één voorbeeld te noemen, er mede te rekenen heb ben. dat althans voor onze op de Internationale markt Ingestelde agrarische industrie de export blüvend zal zün afgenomen. En wat de blnnenlandsche economische poli tiek betreft, men zal de verschillende volksbe langen nauwkeurig tegenover elkaar behooren af te wegen. Men zal in verband met de be schikbare middelen, die hoe langer hoe minder zullen worden, moeten zorgen, dat het eene volksdeel niet te veel krijgt, zoodat straks voor een ander deel, dat hulp even hard noodig heeft, niets meer zou overblüven. En met nadruk moet ik er op wüzen, dat men vooral den bodem nimmer braak zal mogen laten liggen. Wat betreft met steun alleen zal men er niet komen. En wie zal bovendien zeggen, dat wü in staat zullen blüven voor dit doel jaarlüks rond 150 millioen gulden uit te geven? Met eenige plechtigheid is Zondagavond in de geboorteplaats van wülen Z. Em. W. Kard. van Roesum zün kardinaalshoed opgehangen aan een der pilaren van het middenschip der St. Mlchaelskerk. De plechtigheid werd bügewoond door fami lieleden van den thans overleden Kerkvorst en genoot de belangstelling van een zeer groot aantal geloovigen. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het RK. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, oud-kapelaan der kerk, onder welk Lof dr. J. Drehmanns C.ssR. oud-secreta- ris van wülen Z. Em. den Kardinaal een her denkingsrede hield. Voor eeuwen, aldus zeide de gewüde spr., leef de in Zwolle een man die de „Navolging van Christus" schreef. Toen spr. na den dood van Kardinaal van Roesum zün reisvalles opende, trof hü daar naast zün brevier de „Navolging van Tlhrlstus”. Thomas A Kempis en kardinaal van Roesum. beiden Zwollenaren, waren vol maakte navolgers van Christus en het is de plicht van de Zwollenaren, deze twee groote sterren uit hun midden na te volgen tot den dood. Na deze predikatie werd de kardinaalshoed in plechtige processie door pastoor J. F. H. Es huis door de kerk gedragen naar het midden schip en daar bevestigd. De hoed is aangebracht op een koperen staf, die het kardlnaalskruls draagt. Onder den hoed bevindt zich het wa[>en van den Kardinaal. Hedenmorgen even na vüf uur kwam van het Damrak te Amsterdam een klein model luxe- auto met zeer snelle vaart het stationsplein oprijden in de richting van het Oostelük viaduct. Vlak bü de Kamperbrug zagen menrfhen den wagen hevig slingeren. Men zag hem-het trot toir oprijden, de portieren opengaan^An en een man en een vrouw er uitepringen. Hierna had de wagen den walkant bereikt en verdween in het water van de Prins Hendrikkade. De politie agent J. de Graaf van het posthuis Centraal Station, die zich in de nabüheid van de plaats bevond en het ongeluk zag gebeuren, verleende de eerste hulp. Naar de man en vrouw verklaarden, bevonden zich in den wagen nog drie mannen. Twee er van konden door een burger B. Merks, die zich hiertoe te water begaf, uit den wagen getrokken worden. Zelf hadden de inzittenden een portier ruit stukgeslagen. De brandweer was intusschen met een motorspuit van de hoofdwacht De Rui- terkade gearriveerd en kort daarna verscheen ook de reddlngswagen van de hpofd kazerne Nieuwe Achtergracht. Hoewel alle pogingen in bet werk werden gesteld om het derde slacht offer. die achter het stuur zat, te bevrüden, ge lukte dit niet spoedig. Toen men hem eenmaal uit zün positie had bevrijd, bleken de levens geesten reeds te zün geweken. De Geneeskundige Dienst rukte met twee ambulance-auto’s en een dokter uit en is nog langen tüd met het slachtoffer bezig geweest. Het Ujk is naar het Wllhelminagasthuis over gebracht. Het was de eigenaar van den auto, een 23-jarige jongeman, wonende in een der straten over het IJ. De twee heeren, die gered zün geworden, zün bewoners van een der dorpen benoorden het IJ. De man en de vrouw woon den in de omgeving van de Wlurmoesstraat. Allen werden naar het politie-posthuis in bat Centraal Station gebracht om op verhaal te ko men. De twee mannen kregen drenkelingen pakken aan en konden zie 'bü de kachel ver warmen, terwül de bezetting van het posthuis voor heete koffie zorg droe^ Onderwül werden HUIZEN, 296 M. N C R V. DrenUcbe Radiodag 8 00 Schriftlezing door Ds P Hek man. 8.15 Zang van net Oeref. Evan- geliaatlekoor te Aaeen, o.l.v. R. Benee. 9.00 Zang door mej. Mien Peeman. 930 dr. Y. wiellnga Prophylactische t bc.-be strijding in Drente door haar goede kraam- en zulgelingen-verzorging. 10.00 Zang door mej. Mien Pesman, A. F. de Braai, piano. -10.15 Plano-voordracht van A. F. de Braai 10.30 Morgendienst, te leiden door da. L. M. J. 8. Herfkens, Oer. Evang. koor, o.l.v. R. Be nee 11.00 Concert door de Chr. Muziek ver. ..Advendo” te Diemen, 12.00 Politieberichten 12.15 Chr. Mu- ziekvereen. „Oranje” te Assen. het Oer. Evang. Koor te Assen, afgewtaeeld met declamatie van J. Keizer. 2.00 Zen der verzorging. 2.30 OramofoonmuElek. 3.00 De. M. Uytenhoudt ..Gods vinger in Coevorden’s Historie. 3.30 J. Lotgering „De Hunne bedden” in Drente" 4.00 Or gelconcert door H. H. Pill man. Chr. Zang- vereen. „8oll Deo Gloria7’, te Nieuwer oord, 3.1.v. H. Beumer. 5 00 Klnderuurtje o.l.v. 3 Weet ra Mzn. 6.00 Orgelconcert door H. Pijlman, Chr. Mannenkoor Meppel. o.l.v. H Scholten. 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.30 Polltle-berlchten 145 Ned. Chr. Persbureau 8 00 Avond- □1 trending mr. dr. baron de Vos van Steen- wijkCommissaris der Koningin te Drente: Kamminga en Reinders, declamatie. 10.30 Vas Daz 11.00 Oramofoonmuzlek 11.15 Tijdsein. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gra- nofoonmuzlek VPRO. 10.00 Morgen wijding. VARA 1015 Uitzending voor de rbelders in de continu-bedrljven 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1.45 Zen- derverzorglng. 2.00 Vrouwenuurtje Mej. mr. B Cohen: „Kinderrecht en kinderbe scherming". mevrouw I. Heybroekd'An- cona: „Zonnewarmte en kachel warmte". 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Muzikaal al lerlei. Frieda Bellnfante, cello: Joop Carl- qulst banjo en gultaar; Lou Cohen, viool; Llon Contran. plano; Paul Loewer, fluit; Cor Steyn, piano, orgel, accordeon. 7.00 Ac tueel allerlei uit de arbeidersbeweging (N. V.V. 7.20 VARA-orkest o 1 v. Hugo de Groot. - Alexander Moszowsky. vlooi. 7.58 Herhaling van 8O8-berlchten 8.00 De Vakbeweptfng. De structuur der moderne vakbeweging. Lubertl: ,J)e organisatie van het overheidspersoneel. 8 20 Een vijand van muziek. Operette van Richard Genée.op te voeren door het VARA-orkest. Elize de Haas, sopraan; Marcus Ploover. tenor: Joh. Lammen, bas. Geheel o.l.v. Plet Tlggers. 9 20 VARA-tooneel o.l v. Willem v. Capel- ïenr ..De Vliegende Hollander in de groote Weddenschap”, van Herman Heyerrr.ans, mi crofoon bewerking van Duin. 10.25 Vaz 31 az 10.30 Orgelsnel door Joh. Jong. 11 30 Oramofoonmuzlek. 12.00 Tijdsein en ilultlng. de toegang tot dit gebouw werd door patrouil les afgezet. Hedennacht om 2 uur ontving de plaateelük militair commandant te Malang telefonisch ver zoek om 400 militairen naar Soerabaja te «en den, in verband waarmede cm 3 uur heden nacht een compagnie Menadoneezen met een karabün-mltrallleur en een compagnie mare chaussee naar Soerabaja vertrokken. Momen teel zün deze militairen op het marineterrein gestationneerd. Hedenmorgen om 6 uur 30 had bü het ochtendappèl de reeds geseinde weigering om aan te treden plaats. Na een toespraak van de commandanten werd alsnog aangetreden behoudens enkelen aan boord van de „Evertsen” die bleven weigeren, weshalve zü in arrest werden gesteld. Het lag in de bedoeling de schepen, alsnog beden te doen uitvaren na vervanging van het weiger achtig personeel. Overleg vond plaats tusschen den commandant van de Zeemacht in Ned.- Indlë en den eskader-conunandant. Conform het programma zün de groep mü nenvegers om 8 uur v_m., de torpedoboot-Ja gers „Evertsen” en Plet Hein” om 11 uur vjn. en de kruiser „Java” om 12 uur vm. uit de haven vertrokken. Ook in onze dagen, in de dagen na den grootsten van alle .oorlogen, heerscht nbg geen vrede. Zie naar Ja pan, China, Bolivia, Peru, Columbia, Paraguay. Luister naar de revanche' brullers in de verslagen landen, voor al in het bruine deel van Duitschland. De jaloezie der volkeren, de trek op krijgsroem, ongetoomd chauvinisme geen vrede- Utterlijk en ook niet in nerlijk. Juist 300 jaren geleden in Ja nuari 16J3 dichtte Vondel een ze gezang op Frederik Hendrik, den Ste dendwinger. Maar het lied werd een ode aan den vrede- De zucht naar vrede loopt, ook waar Vondel oorlogs helden bezingt, als een gouden draad door al zijn gedichten heen. In zijn hart had Vondel af keer van den oor log. Het gedicht van 1633 was een „Vre- dewensch aan Constanten Huigens". Ziehier een strofe: van ons land achtten verscheidene leden zorgelük. Vooral de crisisdienst baart groote zorgen en de vrees werd uitgesproken, dat ook voor 1933 de leeningcapacltelt van Nederland tot het uiterste zal moeten worden benut. Andere leden erkenden dat de financieele toestand zonder twüfel zorgelük is te achten, maar zü wenschten er niettemin op te wüzen, dat de regeering dien toestand op noodeloos verontrustende wüze heeft afgeteekend, en dat, gemeten naar de regeerlngsverklarlngen In deze, de uitkomst in den regel is medegevallen. De overdrüving. waaraan de regeering zich schul dig heeft gemaakt, werkt ontmoedigend, ver lamt de energie en maakt daardoor den nood erger. Zoo zorgwekkend als de regeling het voorstelt, is de financieele toestand <4s lands niet. Weder andere leden waren van oordeel, dat de beschouwingen der regeering In zake den flnancieelen toestand geenszins te zwaartillend waren geweest, terwül naar het gevoelen van eenige leden de regeering den toestand nog te gunstig heeft voorgesteld. Andere leden laakten ten zeerste de wüze. waarop de regeering door de Staatscommissie Welter de financieele hervormingen heeft voor bereid. Voorts werd er op gewezen, dat de re geering haar "heil weliswaar niet uitsluitend, maar toch voomamelük in verhooging der in directe belastingen heeft gezocht. Dit werd verwerpelijk geacht, want deze belastingen re kenen niet met verschil In draagkracht, treffen groote gezinnen onevenredig zwaaij en houden veelal geen rekening met de wagrde van het getroffen object, zooals bü de thee, waardoor wederom de minst draagkrachtlgën bet zwaar ste worden gedrukt. Het aangewezen middel om uit de financieele moeilükheden te geraken en ook de noodlge middelen te bekomen voor het ondernemen van groote werken, achtten verscheidene leden een heffing in eens van de vermogens, die dan natuurlük progressief zou moeten zün. Met de regeering achtten andere leden een heffing in eens in -dezen tüd van vermogens- vermindering en steriliteit van groote deelen van het vermogen een onredelükheld. Waarom, zoo vroegen sommige leden, tracht de regeering niet nieuwe bronnen van Inkom sten te verwerven, door büv. eenige winstge vende bedrüven, waaraan weinig risico Is ver bonden, als het levensverzekeringsbedrüf. het hypotheekbankbedrüf, het brandverzekerlngsbe- drüf en een staatetabaksmonopolle te naasten en In staatsbeheer te nemen. Verscheidene leden bepleitten het doen uit voeren op groote schaal van openbare werken, hetgeen In zün moreel effect op de werkloozen een veel doeltreffender zorg zou zün dan het uitgeven van 120 A 130 millioen Jaarlüks aan ondersteuning. Eenige leden betreurden, dat van de clearing wet geen gebruik is gemaakt, daar door de in Duitschland geldende deviezenregeling In tegenstelling met onze clearingwet goederen worden ingelaten, waarvoor geen betalingsmid delen beschikbaar blüken te zün. zoodat onze exporteurs worden gedupeerd. De Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank heeft vonnis gewezen in de strafzaak te- den Amsterdamschen notaris Mr. M. en wegens valschheid in geschrifte door een ambtenaar, diedaarbü gebruik maakt van een middel hem uit hoofde van zün functie ten dienste staande, meermalen gepleegd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden verminderd met den tüd In voorarrest doorge bracht (ruim 2S maand). De rechtbank achtte geen termen aanwezig om de waarborgsom (f 30.000) vervallen te verklaren, noch vond zü termen voor hem. hem uit het ambt van nota ris te ontzetten, daar de zaak in handen van de Kamer van Toezicht is. De Officier van Justitie Mr. van Dullemen had acht maanden gevangenisstraf geëischt, met aftrek van voorarrest, door te brengen In de bü- zondere strafgevangenis. Voorts had hü gerequl- reerd ontzetting uit het ambt van notaris en verbeurdverklaring van de waarborgsom. Belgique te Mexyn-orkest. KALUNDBOBG, 1154 M. 11.20 «trtjk- orkeet van Restaurant Wlvex o.l.v. K. Ben- dix. 7.20 Operettemuziek van Kalmann en Léhar, Omroeporkest o.l.v. C. Keesen, Julia Llndlng. zang; V. Fischer, a. d. vleu gel. 8.50 Omroeporkest oJ.v. Emll Ree- sen 9.35 Kamermuziek. 10.20 Dans muziek door de band van National Scala, o.l.v. Kal Julian. BERLIJN, 419 M. 5.25 Vioolrecttal d. Hugo Kolberg, a.fe vleugel: Julius Bürger 7.10 Uit Café-Populalr Concert door Bo hème Kapel 8.30 Concert door het Om roeporkest o.l.v. Ernes Ansermot 9.35 Berichten, daarna uit Femlna Dansmu ziek door de Paul Godwin- en Theo Bayo- ka pellen. KöNIGSWURTERHAUREN. 1635 M. 5.50 Populair concert. - 1.20 Oramofoonmuzlek 5.20 Concert 6.55 Populair Concert, door de Michael Schugalté-kapel 10.05 berichten, daarna dansmuziek (Zie Berlijn) LANGENRERG, 472 M. 11.20 Populair Concert door het omroeporkest van Frank fort oJ.v. Walter Caspar. 12.20 Concert door het Omroeporkest van den Westdeut- schen Omroep, o.l.v. Kühn, met medew. v. E. Ille, plano. 4.20 Vesperconcert 9 05 Gramofoon muziek 10.05 Dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Maclean 1.05 Con cert door Leonardo Kemp en z^n orkest 3.50 Concert van' Bournemouth door het StedelUk Orkest oJ.v. Sir Jan Godfrey. L. Godowsjeu, viool 5 06 Orgelconcert door Reginald New in Beaufort-Cinema 8.35 Concert in Queens Hall, London, door het BBC Symphonle-Orkest en Phllharm. koor o.l.v. A. Boult 9.55 Orkest: The garden of Band, bax. Roy Henderson, koor en orkest. PARIJR, (Btffel) 1448 M. Concert oJ.v, Ed Flament. PARIJS, (Radio), 1724 M. Gramofoon- muziek. 12.35 Concert door het Omroep orkest 12 50 Orgel 1 25 Concert door het Omroeporkest 7.40 Dito 9 05 Oramofoonmuzlek 9.20 Lamoureux-con cert o.l.v. Albert Wolff. MILAAN, 331 M. 7 50 Blttepel, daarna concert. ROME, 441 M. Uitzending uit theater. WEENEN, 517 M. 4.20 Concert door de Gustav Macho-kapel. 9.40 Uit Café Palmhof, dansmuziek door de Paul Raab- Kapel. L. Kaway, zang. WEENEN, 1412 M. 5 20 Populair Con cert 7.20 Vocaal Concert 9.35 Dans muziek 10.20 Dito.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5