Prikkeldraad De lange golf in gevaar H RIEP Urk in het ijs van Andere koek Verkorting den arbeidstijd WOENSDAG 1 FEBRUARI De kern CAVEANT CONSULES ROTTERDAMS FINANCIËN BRANDSTICHTING TE VELSEN? Een jaar geëiscbt GRAS- EN RIETBRANDEN In Ooat-Brabant ARBEID IN BAKKERIJEN HEIDEBRAND TE MILL Geldzending gestolen Boscbcomplexen behouden ED. GERZON f SOLDIJ VAN MARINIERS In Indië gewond geraakt De Visser informeert Aan brandwonden bezweken Kerkdiefstallen NIEUW KLOOSTER INGEWIJD Door Mgr. Lemmens te Maastricht HET TRANSPORTBEDRIJF de PATER DEODATUS O. CAP. f Terug uit de Missie Academische Examens Men zij voorzichtig met ons volksbezit De R.K. Volkspartij en de partij Veraart Huizenhooge bergen Het at and punt van profeaaor Aalberae KERKNIEUWS Landelijke vergadering van R. K. Ondernemers De Burgemeester wan Zwolle 1 Geen aamenwerking Naar heeft dus zün sin en zün P. SPEET lar !U1 aar L als De gezellen tegen wetswijziging L 1 die voor dB aan sel van idel en In aansluiting met een vorig bericht, ont- ieenen wü thans aan ..De Telegraaf” dat het van tot Men ziet zoo schrijft „De Residentiebode" naar aanleiding van bovenstaande de samen werking van de afgeleide partijen, welke prof. Veraart aanvankelijk noodzakelijk vond, omdat hl), zao zelde hij letterlijk, belachelijk acht, dat er 4 en meer Kath. partijen naar de stembus gingen, is ook al weear een desillusie voor den tioogleeraar geworden. En het zal de laatste wel niet zijn van de heer Veraart als partijleider. Na op die wijze openhartig zijn meening te hebben gezegd over de pertU-Veraart. gaat de heer Wesseling als volgt verder: De Eerw. Frater Desideratus (Joh. Wlerckx uit Oeertruldenberg», van de orde der fraters van Tilburg, keert, na een verblijf van 33 Jaar te Suriname, op 13 Februari In het vaderland ging stijgen dat en verkoudheid DIRECT Ibehondelenl Wrijf in met IJE1DEN. Doctoraal examen geneeskunde de heeren J. H. Plotter, O. G. L. de Roos en A. 3. E. Jakobs. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het der Regeering bekend, dat in de eerste In het oostelijk deel van Noord-Brabant heb ben de laatste dagen talrijke gras-, riet- en beemdbranden gewoed. Zoowel langs de oevers van de Zuid-Willemsvaart als langs die van het Wllhelmtnakanaal hebben dergelijtee branden Oppervlakten gras en riet verbrand. In ver scheidene gevallen werden de kanaalboorden geheel zwart geroosterd. De branden zijn 'ver oorzaakt óf door het achteloos omgaan met vuur öf door baldadigheid. Evenals verleden jaar zijn ook thans tengevolge van den drogen winter de gras- en beemdcomplexen en de begroeide ta luds der kanalen zeer dor en licht brandbaar, een verschijnsel, dat uit den aard der zaak het gevaar voor gras- en rietbranden zeer bevor dert. helft van Januari U. een gehuwd marinier 3e ris Me te Rotterdam, met uitzetting uit zijn wo ning werd bedreigd, omdat zijn vrouw niet in staat was de wonlnghuur van 3.per week te betalen? Is het juist, dat dese marinier, die gehuwd is en een kind heeft, een traktement ontvangt van 6.waarvan eiken betaaldag nog 88 centen voor pensioen en 1.voor kleedlnggeld wor den Ingehouden? Is het juist, dat de vrouw van desen marinier, na de bedreiging tot uitzetting uit haar woning, waardoor een groote volksoploop ontstond. Maatschappelijk Hulpbetoon een huurbon betaling van haar huur ontvangt? Acht de Regeering het geoorloofd, dat De 54-jarige mej. M. v. d. B„ die wegens be komen brandwonden bij den brand in de Ro- chussenstraat te Den Haag naar het ziekenhuis was vervoerd, is daar Dinsdagavond overleden. Een Aneta-berlcht uit Bandoeng meldt: De heer Eduard Gerzon, die momenteel een zakenreis door Ned.-Indlè maakt, is uitgegleden en heeft bü zijn val drie ribben gebroken. De heer Gerzon Is opgenomen in het ziekenhuis; zijn toestand is bevredigend. Werklooze kostgangsters De Minister van Blnnenlandsche Zaken deelt in antwoord op schriftelijke vragen van mej. A. de Jong, lid van de Tweede Kluner, mede, dat op 23 Januari aan de gemeentebesturen kennis is gegeven, dat de leeftijdsgrens, waar op aan alleenstaande werklooze vrouwen (x.g. kostgangsters) steun kan worden verleend, verlaagd xs van 35 tot 23 jaar. 1< ijs aan de Zuidzijde van het eiland zoodanig opeet, dat zich boven den ha vend Uk bergen vormen van meer dan tien meter hoogte. De aan het einde van den dUk liggende schepen zjjn niet meer te bereiken, omdat het ijs het plankier en den dijk geheel heeft bedo ven. Bü bet einde van den West-havendjjk is het üs tot aan den bovenkant van het havenvuur geschoven. Wanneer de tpestand niet verandert aal dit vuur waarschijnlijk weggeschoven wor den. Nagenoeg de geheele bevolking bevindt zich in de nabijheid van de schuivende ijs massa’s. Op één punt van dezen dijk is het ijs gen een muur van een zouterij aangeschoven, welke reeds is ingedeukt en gevaar voor Instor ting oplevert. Eenlge splerlngvisschers, die zich Zuldooste- lUk van het eiland bevonden, moesten met ach terlating van hun netten het veege lüf bergen, omdat het üs zich geweldig in beweging zette. Over een viertal splerlngvisschers, wier lichten men op het oongenbllk nog kan zien, verkeert men in ongerustheid omdat men niet weet at zij nog den vasten wal kunnen bereiken. 8OERABAJA, 1 Febr. (Aneta). Uit een geld zending naar Soemenep la een bedrag van 50.000 gestolen. De daders zUn niet bekend. in de Tweede Kamér heeft prof. Aalberse verklaard de 40-urige werkweek niet een middel tot bestrijding der werk loosheid te beschouwen. Indien niet daar mede gepaard gaat een evenredige verla- van het weekloon. Anders immers de productiekosten der bedrijven. En dat beteekent veeleer vermeerdering der werkloosheid. In sommige bladen is er bevreemding over uitgesproken, dat de man, die in het Nederlandsche Parlement aldus betoogde, te Genève op de Voorbereidende Conferen tie voor de verkorting van den arbeidstijd als regeeringsvertegenwoordlger kon mede- gaan met een motie, waarin de wensch van verkorting van de arbeidsweek gekoppeld werd aan den wensch van handhaving van het levenspeil der werknemers. B(j zijn terugkeer uit Genève hebben wij prof. Aalberse gevraagd, of hier inderdaad van tegenstrijdigheid gesproken mocht worden. Zijn antwoord luidde beslist ont kennend- De practlsche waarde van de motie, waar op u doelt aldus professor Aalberse was alleen deze, dat zij een ontijdig einde der conferentie voorkomen kon. Zij was met zorg dusdanig geredigeerd, dat de arbei- dersafgevauudigden daaraan hun stem niet behoefden te onthouden en aldus de moge lijkheid geschapen werd, om door te werken het probleem van de verkorting van arbeidsduur verder te onderzoeken. Gevaar voor het havenvuur en een zoutery Spieringviaachera in gevaar Nu weten wü dus, wéér de fout schuilt: we willen In den nieuwen tUd te menschelUk en te rechtvaardig zün, misschien zün we ook wel eens *n beetje te bang om ons minder mensche lUk. minder rechtvaardig te toonen, mis schien heeft ook onze politieke Udelheid ons wel eens in de richting van te veel mensche- Hjkheld. te veel rechtvaardigheid gestuwd. Wég dus met menschelükheid en rechtvaar digheid, waardoor ons „ekonotnisch systeem." zooals de liberaal dit ondanks alles nog veraf goodt, dreigt „verpletterd” ta worden! Terug naar den goeden, ouden tjjd. toen het liberale systeem zoo heerlUK bloeide, dank zij omnenschelUkheld. dank zü onrechtvaardigheid! Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag de behandeling voortgezet van de zaak van de vijftigjarige winkelierster uit Velsen. die te recht staat wegens brandstichting in haar wo ning aan de Burgemeester Weertstraat. op 13 Maart 1932. In haar huls werd na den brand een in petroleum gedrenkte bedsprei gevonden, terwül bovendien cp den grond een vlek zicht baar was. die door meer petroleum zou moeten zUn veroorzaakt dan zü in haar winkel voor den verkoop in voorraad had. De Haarlemsche Rechtbank heeft de vrouw vrijgesproken en de Officier van Justitie, die een jaar en zes maanden gevangenisstraf had geèlscht, heeft tegen dit vonnis appél aange- teekend. Het Gerechtshof heeft onlangs de zaak behandeld en daarna geschorst om den echtgenoot van verdachte te hooren. alsook een vrouw u-t Laren, bü wie verdachte en haar man op den dag van den brand op bezoek moeten zun geweest. Dit voortgezet getuigenverhoor leverde ten aanzien van verdachte’s echtgenoot niets op, daar deze van zün verschooningsrecht gebruik maakte. De vrouw uit Laren. bü wie het echt paar op den dag vim den brand en na den brand op bezoek waren gekomen, verklaarde, dat noch verdachte, noch haar man met één woord van den brand hadden gerept. De Presi dent, mr. JoUes. vond bet nogal vreemd, .dat, wanneer men enkele uren tevoren brand beeft gehad, daar bü zün kennissen niet over spreekt; de getuige vond dit niet zoo vreemd, ook niet dat eerst de man en even later de vrouw uit Velsen bü haar te Laren waren aangekomen. Verdachte zelf kon er geen verklaring van geven, waarom zü en haar man tüdens het be zoek te Laren met geen woord over den brand hadden gespreken. De procureur-generaal, mr. baron Van Ha- rtnxma thoe Slooten, persisteerde bü zün ter eerste behandeling genomen requisitoir, ver- oordeeling wegens brandstichting tot een jaar gevangen sstraf. Mr. H. O. Drilsma refereerde zich in hoofd zaak aan zün vroeger gehouden pleidooi en vroeg vrijspraak. Arrest van bet Hof 14 Februari as. Belaatingverhooging en aalaria- korting aanvaard In de parochiekerk te Spekholzerhelde be trapten de koster en een politieagent op hee- terdaad een 14-jarige klaap, die bezig was met het openbreken van een offerblok. De jeugdige dief bekende reeds vier maal een offerblok te hebben geforceerd. In de parochiekerk van DteterenSusteren werden in een der laatste nachten alle offer blokken gelicht. De dief had zich in het kerk gebouw laten inslulten. omroep op nog niks zou onge- doen gevoe lt bet moet nu eenmaal uit de lengte of uit de breedte ko men en gaan de technische onkosten om hoog (en nog wel zoo enorm en zoo oneven redig) dan moeten andere kosten b.v. de programma's gedrukt worden. Vergeten wij verder niet, dat wij nu een maal een lange-golf-station in Huizen heb ben staan. Het gaat niet aan om dit om te bouwen In een korte-golf-station; dit ver- eischt een geheel nieuwen zender. Ergo, het bezit van het Hulzen-statlon zou te loor gaan, a fortiori: een geheel nieuw station moet gebouwd worden. Drukken wij ons in cijfers uit dan betee kent een en ander, dat de duurdere exploi tatie ons op circa 200.000 méér per jaar komt te staan. Gekapitaliseerd over laten wij zeggen tien jaren beteekent dit circa 1.500.000.—, terwijl het te loor gaan T"X Nederl. omroepen wenschen de. langs ^Igolf niet prijs te geven, steunend op tal van argumenten. Het recht van bezit werd in het vorig artikel voldoende bewe zen en toegelicht. Het U dan ook buiten gesloten, dat eenlg land onder eenigen titel zich van de lange golf zou kunnen meester maken. Iets anders is, dat een ander land als wanhoopsdaad ook op 1875 M. zou kun nen gaan zenden, doch hierop mag tnen nogal gerust zijn. Zulk een daad is als een tweesnijdend zwaard. Nederland zou ge stoord warden, doch het andere land even zeer. Daardoor zou men dus niet verder zijn gekomen. Men kan supponeeren, dat een of ander land Nederland met represailles kan dreigen (b.v. liggend op economisch gebied), indien ons land niet goedschiks de lange golf opgeeft. Niet alleen is hiervan echter niets positiefs bekend en is dit hoogst on waarschijnlijk te achten, doch bovendien komen wij dan op een gebied van allerlei hypothesen en mogelijkheden, welke niet te overzien zijn. Immers tegenover repre sailles zou Nederland tegenmaatregelen kunnen nemen en zoo in infinitum Ook het historisch argument zooals uit bet voorgaand artikel bleek is van niet te onderschatten belang. WIJ werken nu al jaren op de 1875 M. en steeds hebben onze experimenten en onze grootste ervaring op bet gebied van de lange golf gelegen. Eerst sedert betrekkelijk korten tijd moesten wij noodgedwongen een korte-golf-statlon ex- plolteererf. En hoe is dit gekomen? Door dat Nederland reeds jaren geleden de lan ge golf van 1071 M. opgaf, welke golf door Noorwegen werd afgeperst. Moeten wij nu nog verder gaan en ook onder welke pres ale ook de golf van 1875 M. afgeven. Dit nooit! Nederland heeft In de Europeesche golflengten-affalre toch zeker reeds meer dan zijn jBchuldigkeit getan’*. Dat de regeering indertijd de 1071 M op gaf sullen wij niet te zwaar doen wegen. Ons kleine land met twee lange golven was werkelijk *n op internationaal gebied moei lijk te verdedigen figuurJLaat de Nederland- sche regeering nu echter de Internationale hoffelijkheid niet te ver voeren. Nederland heeft zich reeds genoeg opofferingen ge troost (verlies 1071 M. en een slechte kor te-golf daarvoor in de plaats.); nu moet gelden: Handen af van onze lange golf! Indien er dan ook al opofferingen ge troost moeten worden, waarvan sprake is in het Protocole addltionnel. laten dan an dere landen hierin voorgaan. Ook dit is een klemmend argument. Denemarken en Let land hebben immers hun lange-gdlf-statlons (Kalundborg 1153.8 M. en Kaunas 1935 M.) en deze landen bieden hetzelfde beeld als Nederland; ook zij vormen eenj^kleln volk, bestrijken een geringe oppervlakte en ber gen ontbreken ook d»»r volkomen. Ook Fin land heeft met zijn nog kleinere bevolking een lange-golf-zender, Lahti 1798.4 M.wel iswaar is het grondgebied veel grooter, doch het grootste deel van dit land is practised onbewoond. Frankrijk heeft toch ook twee lange golven Radio-Paris 1724.1 M. en Tour Elf fel 1445.8 M., terwijl andere landen van ongeveer gelijke af me tinged zooals Enge land, Dultschland, Polen, Zweden het met één lange-golf moeten stellen. En dan stellen wij ons de vraag: welke compensatie kan een ander land ons geven voor ruil van de lange golf? Geen der lan den, die zoo hunkeren naar de Nederland sche lange golf, is in staat om ons daarvoor twee goede korte golven terug te geven. Er is geen ruilobject in het bezit dier landen, hetgeen ook maar eenlgermate een equiva lent voor onze lange golf is. Nederland sou steeds aan het kortste eind trekken. Hoog stens zou een land zooals Spanje ons een goede golf kunnen aanbieden b.v. 453 of 424 M. doch bij zulk een ruil is en blijft Neder land de lijdende partij. Maar daarenboven: zulk een ruil zou voor de Nederlandsche omroepen consequenties ran vérstrekkende beteekenis met zich bren gen. Immers, en nu landen wij aan het fi- nancleele argument: een kortegolf zender Is veel en veel duurder in exploitatie dan een langegolf-zender. (De technische méri tes hiervan uiteen te zetten valt bulten den aard van dit betoog). De exploitatie zou zeker driemaal zoo duur worden als van het tegenwoordige Huizen-station. Waar onze Nederlandsche omroepen fi nancieel gebaseerd zijn op. het systeem der ..vrijwillige bijdragen” is begnijpelijkerwljze elke poging funest om den c hoogere lasten te drijven. Zi twijfeld direct zijn terugslag len op de uitzendingen, wan! **n Mariniers een zoodanig soldü wordt betaald, dat lij met hun gezin op steun van MéatschappelUk Hulpbetoon zün aangewezen? Zoo neen, is de Regeering dan bereid, oogen- bllkkelük zoodanige maatregelen tot trakte- mentsverhooging van mindere militairen te treffen, dat zü In staat zün, op een behoorlüke wüze in het onderhoud van hun gezin te voor zien? ij het algemeen begrootingsdebat Te Mill (NB.) woedde een heidebrand, zich over een aanzlenlüke breedte voortzette en een groote oppervlakte helde vernielde. Uitge strekte boechcomplexen konden behouden blij ven. dank zij het feit, dat de wind gunstig zat. De brand was tot op grooten afstaial zicht baar. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwük. de nieuw benoemde burgemeester van Zwolle, aal tot 13 Februari in Den Haag blüven en zün functie als secretaris van het Nationaal Criste- Comlté waarnemen. Op 20 Februari aal de heer de Vos van Bteenwük In een vergadering van den Zvrolschen gemeenteraad worden geïnstal leerd. Wie hem in de honoraire functie van secre taris vin het Nationaal Crists-Oosnlté zal op- volgen, is nog niet bekend. schledt....! Volgens den schrüver zou het peil van bet levensonderhoud In Denemarken zich om dat van voor den oorlog bewegen, terwijl hier het indexcüfer neg altüd 40 procent daarboven is De waarheid Is heel anders. We hebben hier voor ons de op 27 Januari JJ. gepubliceerde offlcleele Deensche gegevens, bügewerkt tot en met 31 December 1933. De titel van dezen officieelen staat luidt: „Tal-Oversigt til Belysnlng af Konjunktur- Torholdene”. Hieruit blükt dat het Indexcüfer voor levensonderhoud op het oogéhbllk is 156 In het begin van 1932 is het drie maanden lang 154 geweest, daarna la het weer opgeloopen In de laatste vüf Jaren van en met 1938 af Is het geweest 174. 173. 164 en 156, altijd hooger dan In ons land. Men staat toch werkelük verstomd van den rooden durf om, ondanks déze gegevens, den lezers van de socialistische bladen alleen maar ter verheerlüklng van regeerende partü- genooten te vertellen, dat in Denemarken het Indexcüfer ongeveer gehjk Is aan dat van 1914. Wat nu de werkverruiming aangaat: slechts één ctJfer. In 1931 werd er tot verbetering van het wegennet uitgegeven 634.000 kronen en tn 1933 slechts 134.000 kronen. Verder zal er in Denemarken een brug worden geslagen, nmar deze wordt in Engeland gemaakt; dat heet werk verruiming ten bate van de Deensche arbei ders. Dinsdagmiddag zün de algemeene beschou wingen over Rotterdams gemeentebegrootlng tot een einde gekomen De A.-R wethouder de Jong drong aan op personeelsinkrimping bü den dienst van Plaatselüke Werken. Ook wist hü nog niet, op welke wüze het tekort, dat moest ontstaan uit de verlaging der haven gelden. zou worden bestreden. De wethouder van Financiën, de heer Hanemaayer, sprak nog eens den wensch uit, dat een centrale crisis regeling. aoodat het geheele land zou büdragen in de kosten der werkloosheid, spoedig tot stand moge komen. Nadat de burgemeester nog eens cp de nood- zake'ükheid van verlaging der haventarieven gewezen had. zün de voorstellen tot salaris korting voor het gemeentepersoneel (3 pCt. korting voor gehuwden en 5)4 pCt. voor onge- huwden) en tot belastingverhooging (verhoo- ging der opcenten op de hoofdsom der perso neels belasting tot 80200 en die op de hoofd som der gemeentefondsbelasting tot 85.) met 23 tegen 18 stemmen aangenomen. 9tx:iaal-democraten en de revolutionnalren stemden tegen. en den arbeidsduur verder Dat mijn houding te Genève in Nederland hier en daar niet goed begrepen is. is toe te schrijven aan de onvolledige weergave in de Nederlandsche pers van wat ik ter toelichting van mijn' houding heb gezegd. Ik heb trouwens uitdrukkelijk verklaard, dat ik mij het recht voorbehield, om na het onderzoek een vrije eindbeslissing over de zaak te nemen. Mij en anderen regeerings- vertegenwoordigers stond alleen voor oogen. dat wij hadden te voorkomen, dat ten ge volge van de volkomen negatieve houding der werkgevers de conferentie een abrupt einde zou nemen. WÜ kunnen deze houding van prof. Aal berse niet anders qualiflceeren dan ook „De Standaard” het reeds deed, n.m als „psychologisch juist”. Het geeft blijk van inzicht en verant woordelijkheidsbesef, indien men, ook al heeft men zichzelf over eenigerlei kwestie reeds een oordeel gevormd, het nut van alsnog een verder grondig onderzoek erkent aanleiding van de oprichting van de Kath. Dem. Bond schrtjft het orgaan van de R. K. Volkspart„Onze Vaan” om. het vol gende: U*rof. Veraart partü- Het spüt ons, dat hü en zün vrienden zich niet liever dadelük kloek weg bü de R. K. V. P. hebben aangesloten, gezien, dat met de R. K. A. P. toch niets te bereiken is. De K. D. B. heeft nu zün eigen statuten, die niet veel van de onze verschillen en zün eigen program, waarbü het onze zeker niet behoeft achter te staan, want het onze is korter, doel matiger en meeromvattend. Ook vinden wü het niet heelemaal gelukkig, dat de K D. B. zich spoedshalve alleen voorlooplg tot een crisis-pro gram beperkt en dit tot in ondergeschikte pun ten, b.v. de rente, uitwerkt Dergelüke concre- tlseering gaat ons. beecheldenlük gezegd, te ver, terwül b v. op het stuk van het mllltalrisme en het pacifisme het ons niet ver genoeg gaat. Overigens zün er te veel punten van overeen komst om elgenlük een nieuwe partU-formatie te wettigen met al de moeiten, zorgen, kosten, daaraan verbonden. Hier is de efficiency te veel uit het oog verloren.” et zal een enkeling hier en daar mis schien niet geheel ontgaan zün, dat de wetten der ekonomie de laatste jaren letofwat gefaald hebben. De gevolgen van een en ander worden gevoéld in respect-afdwlngende brandkasten en in schamele portemonnee's, aan den lüve en hier en daar ook in de maag. Nu zou het natuurUjk een .lief ding waard zün. te weten, hoe het kómt, dat t met de ekonomie in de praktük spaak geloopen is, te weten ook. hoe aan die miserie een eind te maken zou zün. Men vraagt zich af, wéér de fout schuilt, Immers: eerst wanneer de dokter weet, aan welke kwaal een zieke lüdt, kan hü de juiste leefmethode en de juiste geneesmiddelen voor schreven. Maar Juist daaromtrent zün de geleerden het hopeloos oneens, zoodat de zieke nog wel n heel poosje ziek zal blüven Tenzü onder ons de wondermensch opstaat, die tot de kern van het groote probleem weet door te dringen enz*n medemenschen er van weet te overtuigen, dat ze naar hèm en niemand anders luisteren moeten Welnu wanneer we ons niet vergissen, dan is deze wonder-geest momenteel alreeds levend onder ons. en wèl in het stoffelük omht den voorzitter der Kamer van Koopht Fabrieken voor West-Friesland. In zün op 38 Januari uitgesproken Jaarsrede toch heeft deze voorzitter ultdruOrtf^- lük geconstateerd, dat hü „de kern van het groote probleem” gevonden heeft: het ekono- miscb probleem zoo zelde hü is geworden van zuiver sociaal-politieken aard. en hü vervolgde: ..Laten we de dingen toch vooral bü den naam noemen! Vroeger was het zóó. dat, grosso modo gesproken, een klein gedeelte van het mensch- dom een vrü goed, rük. weelderig, overdadig leven kon lelden op koeten van de groote massa. En hoe Is dit thans? We laten de oorzaken achterwege en constateeren enkel, dat het na juist andersom Is. Nu moet datzelfde kleine gedeelte der samenleving onder allerlei mate- rleele en fiscale opofferingen héél hard werken óm de groote massa op een relatief hoog niveau in het leven te houden. En hoe is de toekomst? Het kleine deel zal steeds kleiner en ekonomiscb zwakker worden en de massa en hare elschen zullen steeds toenemen. Déér en nergens anders zit ml. de kern van het groote probleem; menschelükheld en recht vaardigheid, misschien ook angst en politieke Udelheid. hebben een situatie geschapen, dis de wetten van ons ekonotnisch systeem dreigt te verpletteren." Tot slot moet natuurlük altüd dienst doen de bereidheid van de socialistische minister? om de militaire uitgaven af te schaffen, maar men vergeet er steeds bü te vertellen »als Engeland het goed vindt”, want daarvan is men geheel afhankeUjk. Op onze beurt zeggen wü nu ook eens „dat te andere koek”. Jammer voor de socialisten te het ten spüt van de reclame, die zü uit he» socialistische beheer in Denemarken steeds „Wat echter niet wegneemt, dat wü dezen nieuwen Katholieken medestrijder van heeler harte gaarne op het politieke slagveld het wel kom toeroepen. Al was het alleen maar, omdat deze oprichting opnieuw demonstreert, dat de R. K. Staatspartü in gruzelementen ligt." Dit schünt de grootste illusie van sommige sloopers te zün, dat machtige bouwwerk van Schaepman. de R. K. Btaatspartü, in gruizele menten te trappen, concludeert genoemd Haagsch blad. Kunnen ze zelf door een hopelooze en be- ’.achelüke verdeeldheid geen opbouwend werk verrichten, dan zün ze toch bU). dat ze iets grootsch kapot kunnen maken. Maar dat er een beteekenend aantal katho lieken zouden zün. die deze afbrekers bü hun slooperswerk zouden steunen, wil er bü ons niet in. Daarom spel endeze sloopers te veel In de kaart van de meest verwoede vüanden van den Kath. Godsdienst. Die ook altüd hebben geaasd op de gruizelementen van de R- K. Staatspartü- kronen en aan ondersteuning van onbemlddel den 36 mllhoen kronen. De kroon rekenende tegen ruim 40 cent, moet men deze bedragen eens zetten naast de honderden millloenen gul dens, die hier gegeven worden door de zoo ge hoonde regeering. die dan niet socialistisch is Het is «en heilstaat, waar de socialistische minister een wet indient om voor een Jaar alle stakingen en uitsluitingen te verbieden. Men zou het hier eens moeten probeeren' Nederland zou te klein zün om de agitatie er tegen te bevatten! Laten we eens denken aan 1903 toen bet alleen maar ging tegen staking in seml-overheldsbedrüven. Wat de socialistische minister In Denemarken thans doet, is precies hetzelfde als wat Mussolini gedaan heeft. Er zal echter nog wel gelegenheid bestaan op deze nieuwste socialistische vinding terug te komen want ook deze wordt voor de lezers der socia listische bladen natuurlük weer ontkend of goedgepraat. Over de loonsverlaging in Denemarken lezen we verder in „Vooruit”: „Maar aldus nogmaals de katholieke pole misten Denemarken heeft toch den gouden standaard prijsgegeven en daardoor Indirect een loonsverlaging veroorzaakt. Deze stelling Is slechts sterk in schijn. Immers, terwül de kosten van levensonderhoud In Denemarken zich tegenwoordig om het peil van vóór den oorlog bewegen, staat bet Indexcüfer In Neder land nog altüd 40 pCt. daarboven. Ondanks deze betrekkelüke duurte verlaagt de Neder landsche regeering welbewust de loonen, niet omdat er geen andere oplossingen zouden zün. doch wül zü de loonsverlaging tot hoeksteen barer politiek heeft uitverkoren. De Deensche regeering daarentegen liet alleen wegens uiterste noodzaak den gouden standaard los. staat volmaakt afwüzend tegen over den ook nu nog niet aflatenden drang naar loonsverlaging en voert verder op bet ge bied van werkverruiming een krachtige politiek tefwül zü bereid Is tot afschaffing van de mili taire uitgaven, zoodra de Eerste Kamer daar voor een meerderheid telt. Dat is andere koek dan die van Ruys de Beerenbrouck!” Dat men onwaarheid spreekt of sciirüft, is en tot het instellen of voortzetten daar van zijn medewerking verleent. Schril steekt hierbij af de houding der werkgevers te Genève. Die doet ons den ken aan de houding, die de S. D. A. P. hier te lande tegenover het probleem van den werkloozensteun in natura innam. Even negatief. Even eigenzinnig, ▼an het Huizen-station en de bouw van het nieuwe station nog wel (met alles wat er aan vast zit) gerust op 500.000.— kan ge steld worden. Welnu: de millloenen liggen bij de Nederlandsche omroepen niet opge schept en de aanwezige reserves zün eer der voor verderen artlsUeken en techni- schen opbouw noodig dan voor een andere golflengte, welke wij nóch wenschen, nóch noodig hebben. Het is goed dat het spel van de Nederlandsche lange golf eens toot het publieke forum komt en dat deze zaak eens uit de doeken gedaan wordt voor de luis teraars, omdat het hier op de eerste plaats hunne belangen, het belang van eiken Nederlandschen luisteraar geldt. Caveant Consules! Moge de regeering voorzichtig zijn met dit volksbezit. De golf van 1875 M. 13 ons te kostbaar darj dat zü tot speelbal worde In het dlpldtnatieke Europeesche speL Z. H. Exc. Mgr. Dr. G- Lemmens, die Dinsdag avond reeds te Maastricht aankwam, heeft he denmorgen de plechtige Inzegening verricht van het nieuwe klooster der zusters van bet Arme Kind Jezus, aan den Brusselscheweg te Maastricht. De Deken van Maastricht, Mgr. Wouters, droeg een plechtige Hoogmis op met assistentie van Deken Schoenmakers uit Wük-Maastricht en Pastoor Kengen uit Caberg en met ponti ficale assistentie van Z. HX Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens. Voor de wüdingsplechtlgheig droeg Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens in de kapel van het Novicen klooster bet H. Misoffer op ‘en wijdde den al- laarsteen van de nieuwe kapel, gelegen in bet midden van het bouwcomplex. Het kloeke gebouw, Internaat voor de kweek school, werd uitgevoerd onder architectuur van Ir. Swlnkels, uit Heerlen. r was een tüd. dat men algemeen bet socialistische dagblad -Het Volk” aan- duidde met -Het liegt”, maar wat men thans van de socialistische pers moet seggen is erger, want zü schreeuwt er nog bü ook. Wanneer met niet te loochenen feiten wordt aangetoond, dat de toestand in Denemarken onder de socialistische ministers slechter is dan hier, dan bUjft men dit niet alleen bestrüden. maar dan durft men schrijven over bet gehalte »an de polemiek en over zulk soort scribenten, die aan ons de les nog willen lezen. Als bet niet ging om de zaak zelf en om uit plichtsgevoel de volksvergiftlglng tegen te gaan, waaraan men zich door deze onware voorlich ting schuldig maakt, zouden we er niet eens op antwoorden. Het feit is niet te loochenen, dat, waar de Kroon ongeveer 30 procent in waarde gedaald ia, het loon met een evenredig bedrag is om laag gegaan. Ten opzichte van Engeland heeft de roode pers bet zelf betoogd, maar nu bet Denemarken geldt, schrijft de parlementeredac- teur, dat bet Deensche kabinet de loonen van het overheidspersoneel principieel gehandhaafo beeft. Er Is volgens hen groot verschil tusschen de regeering daar en de regeering hier ten op zichte van groote actueele vraagstukken als het arbeidsloon en de werkloosheidsbestrijding. Dit laatste ontkennen we niet, maar een juiste vergelüklng toont aan, dat het verschil zeer sterk spreekt ten nadeele van de Deensche socialis tische regeering. Volgens de laatste gegevens van 37 Januari 1933 waren er eind December in Denemarken 173X00 werkloozen op een be volking van 3.5 mlllloen. naar evenredigheid een veel grooter aantal dan hier te lande. Aan werkloocenondersteuning betaalde de Staat in 1933 slechts 11 mlllloen kronen. A>n In verband met verschillende aanhangige vraagstukken, jraarbü de belangen van het particuliere transportbedrijf te land ten nauw ste zün betrokken, zooals de komende werktüd- regeling voor de chauffeurs en de op handen zünde wijziging der wet op de openbare mid delen van vervoer, brengende een concessle- stelsel voor het goederenvervoer te land, heeft de Ned. RK. Middenstandsbond een landelüke vergadering uitgeschreven voor de RK. Trans portondernemers te land op Vrüdag 3 Februari a.A des middags te 3 uur te Utrecht in Hotel Noord-Brabant. Vreeburg. Alle RK. Transportondernemers in Nederland zün voor deze vergadering ultgenoodigd. In het klooster der Paters Capucünen te Velp (NB.) is op 76-jarigen leeftijd overleden Pater Deodatus O. Cap. De overledene trad 31 October 1877 in dB Orde der Capucünen en ontving 7 Juni 1884 de H. Priesterwijding. De Alg. Ned. Bond van Arbeld(st)ers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbe- drijf, de Ned. R K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- Suikerbewerkers en de Ned. Centrale Bond van Chr. Arbeld(st)ers in de Voedings- en Genotmlddelenbedrüven, hebben in een adres aan de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betref fende arbeid in broodbakkerijen. Zü achten dit wetsontwerp nadeellg ontwikkeling van de verhoudingen tn het bak kersbedrijf. Het wetsontwerp is volgens hen in strüd met de gronden, waarop de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf in 1930 tot overeenstemming zün gekomen. Op grond van die overeenstemming en de toezeggingen van den Minister van Economische Zaken en Arbeid (destüds Arbeid. Handel en Nüverheld) mochten andere voorstellen worden verwacht dan in dit wetsontwerp zün belichaamd. Adressanten verzoeken de Tweede Kamer dit wetsontwerp niet aan te nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11