Wijziging van de Kieswet lx Spoorwegongeval RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 1 FEBRUARI JOHN GALSWORTHY Zoo moet het Installatie Mr. Romme Werkloosheidscijfers Te veel lytten Situatie bij de marine IJSVERSCHUIVINGEN Havenhoofd op Urk geteisterd Officieel communique H. K. H. DE PRINSES OP REIS LOONSVERLAGING TEXTIEL BRANDJE IN DEN HAAG DOOR DUISTERNIS MISLEID Vrouw ernstig gewond Te water geraakt en verdronken Een kostbare zending naar WERKLOOZENKASSEN INVOER BOVENKLEEDING Waf niet gecontingenteerd wordt DIEVENBENDE TE OSS V|jf verdachten voor den rechter VAN DEN DOOD GERED Door speelkameraadje* ROOFOVERVAL TE EELDE Verdachte K. in vrjjheid gesteld Groote vertraging in het verkeer TEGEN DE KLEINE PARTIJTJES Thans meer dan 600.000 ingeschrevenen Drie wagens van goederentrein by Breukelen ontspoord GEVAARLIJK BRANDWEERMAN De anti-papisten speurden weder allerlei kwade bedoelingen Vloeibaar helium per K.L.M. Londen In November 1932 aanmerkelijk gestegen PATER BERN. DEKKER O. CARM. t Commissie van onderzoek ingesteld Dwaaltocht op zee De Engelache schryver met wereld- reputatie, Nobelprys-winnaar, overleden TWEEDE KAMER Donderdag 2 Febr. 1933 Dansmuziek. Den Haag, 31 Januari 1933 IR. M. BONGAERTS MR. C. ROMME Beroepsgroepen Indexcijfers werkloosheid 4,2 7.2 13,7 134 25,4 3) 184 274 Totaal MR. FR. TEULINGS vc MILAAN. 331 Meter 7.45 Gramofoon muzlek 8.20 Opera-uitzendlng. 26.6 304 17,7 20,3 5,6 23,1 15,8 244 3) 283 3) De verdachte K_, uit Peize, die in verband met den roofoverval te Eelde op 13 Deo. JX werd gearresteerd, is thans door de justitie te Assen uit de voorloopige hechtenis ontslagen, daar het parket geen termen aanwezig acht voor zyn verdere gevangenhouding. gedeelte der week werkloos (voor gedeelte in rekening gebracht by de berekening van het werkloosheidspercentage). Bij 221 organen der openbare arbeidsbemid deling in gemeenten met 5000 oi meer inwo ners waren op 14 Januari 1933 ingeschreven 295300 werkzoekende mannen. a Te Graauw. in Zeeuwsch-Vlaanderen, maak ten op het ijs twee knaapjes jacht op water vogels. Hierbij schoot een der jongens in een diep kreekwak. De knaap zou stenig verdron ken zijn, ware het niet, dat, na een eerste ver- geefsche poging, zyn kameraadje er tenslotte in slaagde den kleinen drenkeling met levens gevaar weer op het droge te brengen. Het wak, waarin de jongen was geraakt, bad een diepte van drie meter. Totaal excL dlamantind. Totaal Industrie 41,9 77,7 14.9 43.4 42.2 164 9,6 7,6 04 19,7 8,6 1,1 19.1 10,1 21.1 213 WARSCHAU, 1411 M. «.30 Solistencon cert 5.20 Populair concert 7.30 Kuropeeech concert 9.55 Dansmuziek 1020 Dansmuziek. BEROMt'NSTER. 460 Meter 720 Wag- nerconcert onder leiding van Schoeck 3 45 Europeesch concert. 20.- 10,3 1,1 20,7 10,1 21.4 234 1120 onder Euro- is hoogst zorgwekkend. Ook haar zoon had verschillende brandwon den bekomen. HU is eveneens ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Gistermorgen is uit de kolk bij Sluis 10 van de Zuid-Willemsvaart, het lijk opgehaald van den heer H. Cortenbach, aknnemer te Asten. Genoemde heer had Maandag in Lierop een aanbesteding bfjgewoond en begaf zich om onge veer 10 uur des avonds naar huis. Waarschijn lijk is hy door de duisternis misleid en te water geraakt. Toen hij gistermorgen nog niet thuis was werd men ongerust en ging men op onderzoek uit. Nadat men zyn pet en fiets uit het kanaal had opgehaald, vreesde men het ergste. Na verder dreggen werd spoedig het lijk ge vonden. De ongelukkige laat een vrouw en negen kinderen na. WEENEN. 517 Meter «20 Concert 6.50 Vocaalconcert 725 Concert 845 Europeesch Concert 9 50 Uit de Léhwr- zaal van het Hotel Brantz-Ambsasadbr- eoncert. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOOIDS I hebben kunnen hier trachten de euvelen zoo veel _uJLde were‘d te helpen. hoewel vooropstellend, dat 1) Onvolledige opgaven. 2) Excl. Havenarbeidersreserve. 3) Excl. Aardewerkindustrie. 22.7 784 73 25,- 28,5 12.9 164 1.6 27.6 244 1) 15,- Omtrent den brand in de Rochussenstraat te Den Haag vernemen wij nog nader, dat toen de brandweer ter plaatse aankwam, het voor vertrek zoo goed als geheel was uitgebrand. Met geringe moeite slaagde de brandweer er in de vlammen te dooven, zoodat de overige vertrekken voor brandschade bewaard bleven. Een door de politie Ingesteld onderzoek wees uit, dat de brand ontstaan is by het aanmaken van een kachel. De vrouw, die, zooals gemeld, met haar zoon in huls was, wilde de kachel aansteken en ge bruikte daarvoor petroleum. Vermoedeljjk is zij hierbij eenigszins onvoorzichtig te werk ge gaan, zoodat haar kleeren vlam vatten. Zjj trachtte de vlammen te dooven, daarbij geholpen door haar zoon, die op het gegil van zijn moeder kwam toeloopen. Het gelukte echter niet de vlammen meester te worden en ten einde raad, bolde de vrouw de trap af en liep luid gillend de straat op. Naar ooggetuigen verklaren stonden haar kleeren van onder tot boven in brand. Voorbijgangers en buren schoten te hulp en trachtten de vlammen te dooven. Een der buren kwam dadelijk met eenlge dekens naar bulten en wikkelde het slachtoffer daarin. Dtt mocht gelukkig baten. De Geneeskundige Dienst vervoerde de vrouw naar het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuld- wal. Zy was deerlijk verbrand en haar toestand Dinsdagmorgen is het tjsvlak aan de zuid zijde van het eiland Urk met donderend ge raas uiteen gespat Geweldige ijsmassa's zijn, naar de .Telegraaf’’ bericht, over de haven dijken heen geschoven, alles vernielend wat in hun weg kwam. Zware basaltblokken en an dere steenen werden in de haven geslingerd. Het havenhoofd is zoodanig geteisterd door het ijs, dat de palen afknapten. Deskundigen beweren dat dit komt doordat het IJselmeer is afgesloten en het ijs nu niet meer kan af drijven. Door den havenmeester zijn maat regelen getroffen, om de schepen welke aan de binnenzijde van den havendijk liggen, in om een bepaald persoon of en vaak vrij ondergeschikt Dinsdagmiddag tegen een uur werd de brand weer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in perceel Rochussenstraat 78 te Den Haag. Het bleek, dat de brand ontstaan was in een voorvertrek van een bovenhuis, bewoond door den heer v. d. B. Deze was vbor werkzaam heden afwezig en zijn vrouw en zoon waren thuis. De vrouw, die ongeveer vijftig jaar oud is, heeft bij den brand ernstige brandwonden bekomen en is In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Ook de zoon bekwam verschillende verwon dingen, doch zijn toestand is niet ernstig. In aansluiting by hetgeen wij reeds mede deelden. over de conferentie betreffende het loonconflict in de textielindustrie te Almelo, wordt nog vernomen, dat de fabrikanten de vlogende verlagingen hebben voorgesteld: Voor de spinnertf-arbeiders zal een loonsver laging worden Ingevoerd van 10 pet. Voor de vasteloon arbeiders zal voor de ongehuwde een loonsverlaging van 12 pet. worden toegepast met die restrictie, dat voor de allerlaagst be taalden eenige soepelheid zal worden betracht. Voor de gehuwde arbeiders zal een loonsverla ging voor alle bedrijven van 10 pet. worden in gevoerd. Is het „Handelsblad” goed ingelicht dan hebben de besturen van de landelijke federa ties en van de polltiek-onafhankeliJke vak organisaties de loonsverlagingen afgewezen. Zaterdag is Prinses Juliana met groot gevolg te Darmstadt aangekomen en heeft in hotel „Zur Traube" haar intrek genomen. Een deel van haar gevolg is in het slot Er bachSchönberg gehuisvest. Het bezoek van de prinses in geheel Incognito. Zaterdagavond woonde de prinses de voor- I veiligheid te brengen. stelling in het Hessische Landestheater bij. Met spanning worden de winkeliers, die Maandagochtend vroeg 13 de prinses naar I Maandag naar Kampen zijn gegaan, om etens- Heldelberg doorgereisd. warm te halen, op Urk terug verwacht. Dinsdagmorgen zijn door den 20-jarigen timmerman H. Kramer, drie kinderen, die tij dens het sleedje rijden door het ijs waren ge zakt, met levensgevaar gered. Maandag is in het Carmelietenklooster te Boxmeer op ruim 78-jarigen leeftijd overleden de Zeereerw. Pater Bernardus' Decker. De thans overledene werd geboren te Am sterdam 18 December 1854. Op 30 September 1875 deed hjj zijn kloostergeloften en op 2 Fe bruari 1880 werd hjj tot priester gewijd. De Nederlandsche provincie der Orde ver liest in den thans ontslapene een harer ijverig ste priesters, die meerdere malen als Prior aan het hoofd van een harer kloosters heeft ge staan. Pater Bernardus Dekker was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ROME. 441 Meter 7.35 Gramofoon muzlek 8.05 Concert door het Omroep orkest. Ir. BONGAERTS, vlak vóór of na verkiezingen de tijd voor ingrijpende hervorming van het kiesrecht aller minst geschikt is. uitte den wensch, dat in de toekomst erne wijziging zal worden ontworpen, die nog meer in de richting van het stelsel der gemid delden gaat. Hij acht noodlg de er kenning van een blijvende organisa tie als ondergrond van het kiesstelsel. Thans organiseert men zich plotse ling en incidenteel om een losstaand belang. Wy komen morgen op onderdeelen van het In het najaar van 1932 werd Oss en omge ving onveilig gemaakt door een dievenbende, die met groote brutaliteit optrad en talrijke inbra ken pleegde. Tenslotte slaagde de politie erin de hand te leggen op een aantal verdachten, onder wie een tweetal zeer jeugdige personen van 17 en 18 jaar. Een vijtal verdachten werd opgesloten en zal in het begin van deze maand voor de Bossche Arrondissementsrechtbank ver schijnen wegens diefstal en heling. Aardewerkindustrie enz. Diamantindustrie Drukkersbedrijven enz. Bouwbedrijven, enz. - Houtbewerking enz. Kleed ing Industrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsb. Textielnijverheid Voedings- en genotm. be drijven w.o. tabaks- en sigaren- industrie Visschery Handels reizigers Verkeerswezen 2) Handels- en Kantoorbed. Toonkunstenaars Overige groepen SOERABAJA. 31 Jan. (Aneta). De situat» bij de Marine is zeer rustig. De uit Malang gerequlreerde troepen zijn gis termiddag alle naar hun kampementen terug gekeerd. De Commandant van de Zeemacht in Ned- Indië zal vermoedelijk morgenochtend met het ÜjnvUegtulg van de K-N.I L M, naar Batavia terugkeeren. Aan boord van de „Evertaen” zjjn 17 inheem- sche opvarenden gearresteerd, aan boord van de „Java” 7, terwijl bovendien eenlge inheemse hen. werkzaam by bet Marinevliegkamp werden ge arresteerd. Alle arrestaties vonden plaats op grond van dienstweigering. Een commissie bestaat uit de heeren C. C. F. Jager, kapitein-luitenant ter see, H. van Schre ven, luitenant ter zee der eerste klasse, en J. P. Scheepmaker, officier van administratie der tweede klasse. Deze commissie zal advies uitbrengen inzake de bestraffing van de dienstweigeraars. Een 19-jarig jongmensch is Maandagmorgen om elf uur van Enkhulzen vertrokken om Urk te bereiken, ’s Middags om vier uur was hij daar nog niet aangekomen. Maandagavond om see uur is, volgens de „Telegraaf,” bericht uit Har derwijk ontvangen, dat hij daar was gearri veerd. volgen de indexcijfers van de zooals deze berekend zijn door Bureau voor de Statistiek. Deze Het aantal leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkas- sen heeft bij den aanvang van het jaar 1933 het cijfer 600.000 overschreden. Het bedroeg bU dan aanvang van het jaar 1931 440.000 en bij den aanvang van het jaar 1932 535.000 en is dus in die jaren sterk toegenomen. In de week van 9 tot en met 14 Januari 1933 bedroeg bet werkloosheidspercentage rond 35. Van den aanvang van April 1932 af, toen het percentage 233 bedroeg, is het geregeld ge stegen. Alleen in de maand Augustus kon een tjdelyke geringe verbetering worden geconsta teerd. Het zwaarst getroffen is de «Hamantntjver- held (83%). Verder is het percentage boven het gemiddelde in de bouwvakken (55%), by de houtbewerkers (40%), in den land- en tuinbouw (45%?, de metaalnyv.rheid (41%) en by de fabrieksarbeiders (374%). In de sigaren- en tabaksindustrie (23*M en de textlelnyverheid (29%) blyven de bereken de werkloosheidspercentages weliswaar bene den het gemiddelde, doch by deze beide groe pen is 15 van het aantal verzekerden een BRUSSEL, 509 Meter 1220 Concert loor het klein orkest van het N. I. R. ander leiding van P. Leemans 1.30 Gra- cncRoonmüzlek 520 Concert door het Dmroepsymphonleorkest onder leiding van lean Rumps 0.35 Gramofoonmuzlek 3 20 Concert door het Radloorkest onder leiding van Franz André 820 Plano- Een zeldzame en kostbare zending vond Dinsdagmiddag haar weg door de lucht, nl een vacuumglas met vloeibaar helium, afgezon den door het Natuurkundig Laboratorium der RUksuniverslteit te Leiden en bestemd voor den bekenden professor Mc. Lennan van de Royal Institution te Londen. Het luchtvervoer bracht hier uitkomst, daar de transporttyd by andere middelen van ver- ■•oer te lang is om een behouden overkomst te garandeeren. De heer J. C. Film van het Natuurkundig Laboratorium vergezelde deze zending. Bij de hervatting harer werkzaamheden ziet de Tweede Kamer zich alweder onmiddeliyk voor een zeer omvangrijke taak gesteld. Onder de ontwerpen, die reeds op de agenda geplaatst zyn. zullen een omvangryk debat eischen: de opheffing van een aantal rechtbanken en kan tongerechten, de heffing van een weeldever- teringsbelasting en de Surinaamsche begroe ting. Daarby heeft men om verschillende rede nen haast, om de Indische begrooting zoo spoedig mogeiyk aan te snyden. De commu nist DE VISSER vroeg, om haar nummer drie op de agenda (na de opheffing der gerechten) te tcrwyi de sociaal-democraat CRA MER haar daaraan nog wenschte te doen voor afgaan. President VAN 8CHAIK wil met die wenschen rekening houden ook hy voelt na- tuuriyk, dat door allerlei omstandigheden, den invloed der crisis op Indië en de verwerping door den Volksraad van de OnderwUs-begroo- tlng b.v., een spoedige behandeling der Indi sche begrooting urgent is maar een toe zegging kon hy nog niet doen, omdat welis waar de Memorie van Antwoord binnen is, maar het Eindverslag, dat de rijpheid van het ontwerp voor openbare behandeling vaststelt, nog ontbreekt. Er zyn ook alweder interpellaties aang*- vraagd. De communist DE VISSER wil het met de Regeering over de noodzakeiykheid van uit breiding van den werkloozensteun en over de uiteenloopende loonen in de werkverschaffingen hebben, terwyi de sociaal-democraat DROP den Minister van Defensie wenscht te interpellee- ren over de aan het marlne-personeel in Indië opgelegde salariskorting en de daarmede ver band houdende gebeurtenissen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat onder de artikelen, bedoeld in artikel 2, eerste Ud, onder a van het K. B. tot regeling van den invoer van bovenkleeding niet vallen: chambre-cloaks; coins de feu; kleedlng uit leder, ook indien ge voerd, misgewaden e.d.. transparajassen. Onder de in voormeld besluit in artikel 2, eerste Ud onder b genoemde goederen vallen niet: celn- tures, kleedlng geheel uit leder, ook indien ge voerd; pelterijen en transparamantels. Onder de in voormeld besluit in art. 2 eerste Ud onder c bedoelde goederen vaUen niet: kleedlng geheel uit rubber, schorten van gegummeerde stoffen, transparajassen. Voorts heeft de Minister bepaald, dat onder de in dit besluit bedoelde goederen mede vaUen japonnen en peignoirs, gebreid of uit tricot- stof vervaardigd. In de Staatscourant van Dinsdagavond zijn opgenomen de Konlnkiyke Besluiten en ml- nisterieele beschikkingen betreffende de con- tingenteerlng van den invoer van porselein en aardewerk, rijwielbanden en binnenbanden en van metaaldraadgioeUampeu. PARIJS. 1725 Meter 8.06 Gramofoon- muziek 125 Pianorecital 1.55 Populair concert 0.30 Oramofoonmuzlek 820 Radlotooneel. By het begin van deze eerste vergadering van het nieuwe trimester is door president van Schalk als opvolger van den heer Guit, die ontslag nam a’s Kamerlid, omdat door de or ganisatie van Overheidspersoneel St. Paulus, waarvan hy voorzitter is, deze laatste functie niet langer met het Kamerlidmaatschap ver- eenlgbaar werd geacht, mr. C. Romme geïn stalleerd. De nog jeugdige voorzitter van de Katholieke Raadsfractie te Amsterdam heeft, toen bekend werd, dat hy zyne be noeming tot Ud der Tweede Kamer aanvaardde, een goede pers gehad. In vrijwel alle kampen voorspelde men, dat hy in de toekomst in de Volksvertegenwoor diging wel eens een belangrijke rol kan gaan spelen, geiyk hy dit thans reeds doet in de gemeen- teiyke politiek van de hoofdstad. Dit dient natuuriyk af gewacht. De Twee de Kamer is nu eenmaal een col lege van geheel anderen aard dan de gemeente raad, zelfs die van 's lands grootste metropool. En In een Kamerfractie van 30, waarin de. par lementaire veteraan prof., Aalberse zich reeds door verschillende andere bekwame krachten met de noodige Kamerervarlng ook uit de Jongere generatie geflankeerd ziet, naar vo ren te komen is moeliyker en eischt meer tyd dan zich tot den primus op te werken in een uiteraard belangrijk kleiner en minder met al lerlei specialisten toegeruste gemeenteraads- fractie met haar beperkter arbeidsveld en klei ner horizon. Hoe het zy, de Katholieke Staatsparty ziet met mr. Romme wederom een bekwaam en veelbelovend „coming man” zyn plaatsje in nemen op het Binnenhof. Van liberale zyde werd reeds geponeerd, dat hy een van de figu ren is met mr. van Schalk, die hem heden Installeerde waarop het „meest radicale” deel der Katholieken zijn hoop gevestigd heeft, terwyi de roode pers hem schilderde als een conservatief, van wien de katholieke arbeiders niets te verwachten hebben. Die liberale angst voor een teveel en die socialistische beducht heid voor een te weinig aan democratische ge zindheid wettigen de conclusie, dat de nieuwe katholieke afgevaardigde het juiste midden zal houden. Geheel in den trant van de fractie, waarvan hy sedert heden deel uitmaakt. Degene, die in de Katholieke Tweede Kamer fractie de laatst ingetredene is, zit aan de Un- kerzyde van den president. Dat komt zoo uit met de verdeeling van de plaatsen. Mr. Romme had keus tusschen de heeren Braat of Peereboom als buurman. Hij koos den laatsten en zal dus de anti-katholieke galmen van ds. Lingbeek’s vrijmoedigen paladyn on versaagd van zeer dlchtby ondergaan. Is het wonder, dat de veteraan Marchant even naar achteren schoof naar dat bankje van de twee jongsten In de Kamer, om hun combinatie te midden van Vrijheidsbond, Vrijzinnlg-Democra- ten en sociaal-demoCTaten van een ongetwy- teld grappige toelichting te voorzien? ontwerp terug. Daarby komt b.v. de afschaf fing van den stemplicht aan de orde naar aanleiding van een amendement van mr. Beu mer. Daarby wordt óók behandeld de theore tisch knappe, maar in de practyk oms’ach- tige en bezwaariyke gedachte van yen sociaal democraat mr. van den Bergh, die door middel van een vóórstenuning door een tiende deel der kiezers kansloozen partytjes de gelegenheid wil geven, tydig te verdwijnen. In zyn antwoord by de Algemeene Beschou wingen heeft ook minister Ruys biyk gegeven, uitnemend thuis te zyn In deze voor een leek vrywei' met algebra geiykstaande materie. HILVERSUM. 1875 Meter 8.00 AVRO Oramofoonmuzlek 10 0O* Morgenwydlng 10.15 Oramofoonmuzlek 1030 Solls- tenconcert 11.00 Knipcursus 11.30 Sollatenconcert 12 00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester; tusschenspel van gramofoonmuzlek 2.00 Halfuur voor de vrouw door drs. J. A. Coltof: Merk artikelen 2.30 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender 2.45 Gramofoon muzlek 3.00 Naaicursus door mevrouw Ida de Leeuw van Rees 3,«tf Gramofoon muzlek 4.30 Gramofoonmuzlek 5 00 Verhalen voor grootere kinderen door mevr. 5nt. van Dijk 5.30 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 6.30 Sportpraatje loor H Hollander 7.00 Omroep Orkeet 730 Engelache Lee voor gevorderden door Fred Fry 8 00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias -8.05 Omroepor kest onder leiding van Nico Treep 9 00 Radlotooneel ..De Vaas", door 4 H. v. d. Veen: onder leiding van Kommer Kleyn ).3O Kovaca Lajoa en ryn orkest; tusochen- ipel van Gramofoonmuzlek 11.00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz 3las 11.05 Gramofoonmuzlek. Juist tijdens de trieste herdenking van de besetting van het Roergebied, ging het Fransche mailschip, de ,^At- lantique”, in laaiende vlammen op en het eerste schip, dat ter hulp kon ko men kwam in razende vaart ook da- delijk. Dat sprak natuurlijk naar ouden zeemanstrant vanzelf. Toch deed het weldadig aan, dat het juist een Duitsche boot was en wel een, die den naam droeg .Jluhr." Dit werkt al weer mede tot verbroedering tus schen Frankrijk en Duitschland. Een zeer mooie geste deed Z- H. Exc. de Bisschap van Berlijn, die zoo veel voor den vrede doet en altijd werkt aan de toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland. Hij droeg in zijn kathedraal te Berlijn, de St. Hedwig- basiliek, een pontificale Mis van Re quiem op voor de dooden van de At lant ique", waarbij aanwezig waren de Fransche ambassadeur te Berlijn, het hoog gezantschapspersoneel, de Fransche kolonie en tal van Berlijn- sche en verdere Duitsche autoriteiten. Dit is zielsverheffend. Dit is de ware verbroedering in Chtists. Zoo kan men een gezond optimisme behouden, om te willen bevestigen den vrede en zonder ophouden er voor te werken- Zoo moet het KALUNDBORG, 1153 Meter Strijkorkest van hotel d’Angleterre. leiding van Max Skalka 730 peesch Concert 10.10 Dansmuziek. BERLIJN, 419 Meter 3.50 Gramofoon muzlek 7 20 gevarieerd programma 9.20 Nor. ’32 Nov. 31 Oct. 32 1) 753 15,7 38,6 40.5 12.6 104 53 37,1 23,9 Brandstichting om de premie i Dinsdagnacht hebben twee agenten op hee- terdaad betrapt een brandstichter in de Klp- straat te Rotterdam. Dat gebeurde nog net op tyd om een uiterst gevaarlijke bruid te voorko men. De man werd betrapt voor het pand van de meubelzaak van Spierdijk waar hjj probeerde brandende stukken krant door de brievenbus en door een tuimelraam te werpen. De man werd gearresteerd en op het politiebureau deed men de wel zeer merkwaardige ontdekking, dat deze brandstichter een spuitgast van de Vrijwillige Brandweer was, nX de 34-jarige bloemenkoop- man L. W„ die is verbonden aan den Slangen wagen die het dichtst by den meubelwinkel is gestatlonneerd. De man heeft vanochtend be kend. Het motief tot zyn poging tot brand stichting heeft hy niet opgegeven. Hy maakt echter een normalen indruk, en men meent dan ook dat het er den spuitgast om te doen is ge weest brand te stichten om daarna dadelyk zyn slangenwagen te gaan halen om zoodoende de premie te bemachtigen. De brand had buiten gewoon gevaariyk kunnen zyn omdat er veel meubelen en vloermatten achter de deur lagen en in de winkel een groote voorraad meubelen was. Bovendien zyn vlak by die deur de trap pen naar de bovenwoningen, waar drie gezin nen wonen, zy hadden er dan ook waarschyn- lyk niet afgekund. John Galsworthy, de Engelsche schryver, wiens stukken o. a. in de vertaling van Paul Huf ook ten onzent zyn gespeeld, is gistermor gen overleden. Galsworthy is in Nederland by het groote publiek vooral bekend geworden door zyn tooneelwerk, maar ook door zijn ro mans. John Galsworthy is een van Engelands be kendste auteurs. Hy won den Nobelprijs voor letterkunde en was voorzitter der internationale P. E. N.-club. Over heel de wereld was zijn naam als gezien soclety-auteur bekend en in alle tydschriften zyn artikelen van hem ge publiceerd. zyn vader was rechter te Coombe in bet graafschap Surrey, waar John Galsworthy in 1867 werd geboren. Ook hy studeerde rechten aan de befaamde universlteit van Oxford en promoveerde in 1890. zyn praktijk als advocaat heeft hy echter nooit uitgeoefend, omdat hy zich geheel aan de fraaie letteren wydde. Hij bereisde Amerika, Canada, Australië, Zuid- Afrika, Egypte en Rusland, maar op zyn wer ken heeft dat weinig invloed gehad; altyd spe len zy in de Engelsche kringen van den hoo- geren stand. Een tyd lang (nX van 1896 4ot 1906) was hy journalist. In 1906 verscheen „The man of property*’, het eerste deel der thans voltooide en bekroon de „Forsyte Saga waarin het leven eener ge- heele familie uitvoerig wordt verhaald op de wijze, die in ons vaderland navolging vond In den zg. „drie-geslachten-roman" van Jo van Ammers-Küller en Ina Boudier-Bakker. Op komst en verval van een mlddenstandsgeslacht wordt geschetst, de avonturen van de verscha lende familieleden worden nagegaan, zoodat de Saga in haar geheel een kroniek Is van het Vnodeme Engelsche leven. Het werk bestaat uit zes romans en vier novellen en loopt van 1880 tot heden. Het laatste deel verscheen in 1931. T^lryke korte bydragen uit tydschrlft en dag- I blad werden door den schryver gebundeld In geestige, ietwat ironisch-weemoedige boekjes I als dramaturg heeft hy een goeden naam. zyn I sociale belangstelling blykt uit zyn tooneelstuk- I ken en uit zijn bemoeiingen ten gunste van de I oud-stryders en oorlogsverminkten. In 1918 werd hy tot den adelstand verheven. Een zyner laatste werken, „Maid in Walting" I verscheen in Nederlandsche vertaling, onder I den titel: ^en meisje wacht”, die echter niet I juist den zin van den Engelschen titel weer- I geelt. Ook de Forsyte Saga werd in het Neder- landsch vertaald. Eehig voorbehoud is echter noodzake’.yk. omdat Galsworthy van overtui ging zeer liberaal is. De godsdienst is voor hem een privaatzaak, die hy niet steeds sonder I eenigen spot ter sprake brengt. HAMBURG. 372 Meter 1030 Concert 12.35 Gramofoonmuzlek 130 idem: 6.15 opera „Rlenzl der letzte der Tribunen” 10 45 Populair concert. KONKISWUSTERHAUSEN, 1635 Meter 1120 Gramofoonmuzlek 120 idem 3.50 Concert. recital 9.50 Concert door het Radlo- >rkeat onder leiding van Franz André 10.30 Gramofoonmuzlek. Hieronder werkloosheid, heti' Centraal cyfers, weergevende het percentage werkloos- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zyn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozenkas- sen. Het totaal aantal personen, van die de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in November 1933 rind 537.030, waaronder 516.000 leden vanwerk- loozenkassen; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 161.000, w.o. 159300 leden van werkloozenk assen. De wijziging van de Kieswet, waarmede de Kamer haren arbeid weder begon, heeft tot voornaamste strekking, artikel 100 dusdanig te veranderen, dat een party, die by de verkie zing niet tenminste 1 pct. van de kiezers achter zich blykt te hebben, niet in aanmerking komt voor een overschotzetel. Krachtens de voorge stelde redactie zullen geen overschotzetels toe bedoeld krijgen „lijsten, wier stemcyfer lager is dan de klesdeeler, en hjsten, die na toeken ning van eene plaats een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 90 pct. van den kles deeler per toegekende plaats zouden aanwy- zen”. Deze 90 pet. is de limiet by verkiezingen voor Tweede Kamer en Provinciale Staten. By Gemeenteraadsverkiezingen bedraagt hy, zoo als vroeger, 75 pet. De wyziging is ontworpen, om de nadeelen, verbonden aan de veelheid van Ingediende lijs ten fn aan de toeneming van het aantal éën- manspartytjes, in te perken Daarnaast wordt een wyziging gebracht in den dag der candldaatstelllng, om het mogelijk te maken, dat de verkiezingen in Juni in plaats van zooals totnogtoe in Juli worden gehouden. De Kamer heeft aan dit ontwerp nog vry ultgebrelde en eigeniyk ook tamelyk overbodige Algemeene Beschouwingen gewyd. Daar waren vooreerst de vertegenwoordigers van de kleine partytjes de heeren BRAAT, PEEREBOOM, FLORIS VOS én Ds. ZANDT die in het geweer kwamen, daarby vergetend, dat het juist het stelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging geweest is, dat hun den weg naar de Volksvertegenwoordiging opende. De anti-papisten speurden alweder allerlei kwa de bedoelingen, zy zagen in het ontwerp al leen een middel, om de macht van Rome en de coalitie-partyen te vergrooten. De andere afgevaardigden wy noemen de heeren Eferdmans, Teullngs, Bongaerts, Beu mer, Oud en Snoeck Henkemans gaven be spiegelingen over gewenschte hervormingen van ons kiesrecht ten beste, een onderwerp, waarover Minister Ruys reeds in de Memorie van Antwoord alle discussie afsneed, omdat d|e vraagstukken hlerby nlet aan de orde zyn. Mr. TEULINGS, die als party-secretaris der R. K. Staatsparty in deze materie byzonder goed thuis is, klaagde evenwel niet ten on rechte, dat deze kwes ties toch ééns ter sprake moeten komen in het Parlement. Want by de behande ling van Hoofdstuk V der Begrooting wor den degenen, die de hervorming van het kiesrecht aansnyden, altyd verwezen naar een andere gelegen heid tot debat b.v. als er eens een wyzigjng van deKieswet aan de orde komt. De heer Teullngs sou den band tusschen kie zers en gekozenen, die door de Evenredige Vertegenwoordiging verslapt is, weder willen versterken. Mr. OUD wees hem erop, dat dan een losser worden van dien band eigeniyk in- haerent Is aan het eenmaal gekozen systeem. De partijen zelf en vooral die, welke een belangrijk aantal afgevaardigden in de Kamer BATAVIA, 31 Jan. (Aneta). In een officieel communique van het Departement der Marine in Ned.-Indië wordt het volgende medegedeeld: .Maandagmorgen 30«Januari hebben de Euro- peesche korporaals en minderen aan boord van een kruiser en twee torpedoSootjagers op de marinebasis te Soerabaja eerst geweigerd aan te treden by het >morgenappel, als protest tegen de onlangs ingevoerde salariskorting. Na een toe spraak door de bevelvoerende officieren gingen allen aan den arbeid met uitzondering van een aantal, die in hun ongehoorzaamheid volhard den. Deze mannen werden in arrest gesteld en van boord gebracht. Legerdetachementen werden In gereedheid gehouden, doch behoefden niet op te treden. De betrokken schepen verlieten denzelfden mor gen de haven voor een oefentocht op zee vol gens vastgesteld programma. Omstreeks negen uur Dinsdagavond heeft naby Breukelen een spoorwegongeval plaatsge had, waardoor aanzienlyke vertraging in het verkeer tusschen Utrecht en Ainstndam is ont staan. Drie goederenwagens van een rangeer- trein ontspoorden naby Breukelen door tot nu toe onbekende oorzaak, waardoor 4 het spoor Utrecht-Amsterdam W. P. werd versperd. Persooniyke ongelukken vonden niet plaats. Onmiddeliyk heeft men vsn uit Utrecht hulp gezonden om de lyn zoo spoedig mogelijk weer vry te maken. Intusschen kon het spoorweg verkeer slechte met groote vertraging doorgang vinden. Tusschen Maarssen en Niëuwersluis werd slechts over één spoor gereden. nX het Amsterdam-Utrechtspoor. De personentrein, die om 21.18 aan het CA te Amsterdam moest aankomen zat vlak achter den goederentrein. De personentrein moest eerst naar Maarssen werden teruggebracht en daar na over het andere spoor verder naar Amster dam geleid worden. Alle personentreinen kwa men met groote vertraging te Amsterdam aan. De D-trein van Emmerik, die om 21.46 uur te Amsterdam WF. moest aankomen is te Utrecht omgeleid en vla Hilversum naar Amsterdam gereden. LANGENBERG, 472 Meter 10.40 Gra- tnofoonmuziek 11J0 Populair Concert 12.20 Concert onder leiding van Eysoldt 4 20 Vesperconcert 9.50 Concert onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY. 1554 Meter 12.20 Orgel concert 135 Lunchconcert 3.20 Vea- per 4.25 Concert 8.20 Vaudeville 10.00 Concert 11.05 B. B. C.dansor- kest onder leiding van Henry Hall. PARIJS EIFFEL, 1440 Meter Gra mofoonmuzlek. HITZEN. 296 Meter KRO 8.00 Hoog mis uit Tegelen NCRV. 10 00 Gramofoon muzlek 10.15 Morgendienst door Ds. H. Woutstra 10.45 Gramofoonmuzlek KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln O P. 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen NCRV 2.00 Cursus fraaie hand werken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zen- ier 4.00 Bijbellezing door Ds. Buff inga 00 Concert 5.45 Cursus Handenarbeid voor onze jeugd, door H. Stein voort: ..Een tafeltje van dun karton 6.15 „Onze Ne- ierlandsche monumenten 6.45 Knipcur sus 7.00 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt”, door A. Crayé 7.30 Po- itieberichten 7.45 Persberichten van het Ved. Chr Persbureau 8 00 Concert door ie Amsterdamsche Orkestvereeniglng on- ler leiding van Frans van Diepenbeek L00 Muziek van groote meesters 9 00 ?uderuurtje A. J. Drewes: „Wat kunnen leugdvereenigingen voor onze kinderen ioen? 9.30 Vervolg muziek 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Jias te Amsterdam 10.30 Gramofoon- nuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6