Acht-jarige leerplicht I H Brandgevaar op zeeschepen I 1 J a f HET WEER OP ZONDAG NIEUWE VERFSOORT V I VRIJDAG 3 FEBRUARI Vrijwillige korting Tweede Kamerleden vooraan! Bedenkelijk wetsvoorstel Vooruitzichten onzeker CONFLICT OPGELOST DOM. v. d. MEER OVERLEDEN RAAD VAN NED.-INDIE In de St. Paulusabdjj te O o» ter hout De heer Bodenhausen repatrieert R.K. TRANSPORTARBEIDERS OPENING LIEFDE-GESTICHT Te Aalst-Waalre KUNSTZINNIG ZWENDELAAR W eelde-artiktelen Voor den Bredaschen rechter ROOMSCHE STUDENTENDAG Op 11 en 12 Februari a-s. Een R. K. Mulderscourant LOCOMOTIEF ONTSPOORD ZIJN VROUW VERMOORD RECHTERLIJKE 1NDEEL1NG Drie jaren geëischt Audiëntie CAFé AFGEBRAND Academische Examens Na een tooneeluitvoering Verhooging der uitkeeringen? WIELRIJDER DOODGEREDEN Moeder blijft onverzorgd achter BOERDERIJ AFGEBRAND De brandweer kwam te laat Onschatbare diensten ONVERMENGDE MARGARINE HOTEL TE ELST VERNIELD In rook en vlammen opgegaan GASVERSTIKKING Twee dooden te Amsterdam INBREKERS AAN HET WERK In het hoofdkussen gestikt Niet alleen onbrandbaar, doch ook vuurwerend Waard eer end rapport van Lloyda Distributie onder de behoeftige bevolking HISTORISCH WEESHUIS TE DEN BOSCH By de N.V. Zwanenberg’s fabrieken te Oss --- Eerst houd, doch later wordt het zachter Vertraging in het verkeer tusschen Den Haag en Leiden Werkgever» en middenstanders verzetten zich tegen de voor gestelde belastingen Dit laatste argument is werkelijk ver bijsterend: het telt, dat de zaak veel geld sal kosten, bewijst, dat de zaak van buitengewoon groot belang !s!I Het zou ontzettend veel geld kosten alle huizen van ’n stad als Amsterdam al te breken en weer net zoo op te bouwen, d u s Is het van buitengewoon groot belang, dat Amsterdam afgebroken en weer opge bouwd wordt! I Deze „logica” is typeerend voor héél het Wetsvoorstel, dat overigens alle kenmerken Het derde lustrum van ,Sb Bonifacius” Fokstieren naar Frankryk Anderhalve eeuw katholieke charitas -H- DE NOOD DER TUINDERS I r i van t i da te 'an Uit leer betrouwbare bron vernemen wij. dat het meerendeel van de leden der Tweede Kamer vrijwillig een nieuwe korting op de vergoeding voor hun Kamerlidmaatschap heeft aanvaard, met dien verstande, dat de totale korting thans evenals die der ambtenaren 8 pet. be draagt. De sociaal democraten hebben gewei gerd deze korting te aanvaarden. SB nd Ie rse rdt at” rdt ge* Kb Het Tweede Kamerlid Teullngs os. heeft een amendement voorgesteld om het rechtsgebied van het kantongerecht te ’s Hertogenbcsch te verkleinen en tevens tot herstel van het kan tongerecht Waalwijk. De R. K. Bond van Transportarbeiders vleit In deze maand zijn derde lustrum. Bij deze ge legenheid verscheen het eigen orgaan ditmaal In feestgewaad. Groote dankbaarheid over wat In deze vijftien-Jarige periode Is bereikt, spreekt uit het nummer. In 1918 begonnen met ruim duizend leden, is de bond thans niet zoo ver meer van de tienduizend af. Al zijn alle ver wachtingen niet vervuld, en al gaat het er in sommige takken van bedrijf nog Spaansch aan toe. zooveel is toch wel bereikt aldus con stateerde Rector J. F. A. Bots, die het nummer met een hoofdartikel opende, dat het na vijftien Jaar dankbaar mag worden geconsta teerd. De Rljkslandbouwconsulent te Parijs, dr. A. Sevenster. deelt mede, dat het Fransche mi nisterie van Landbouw de afgifte van Invoer vergunningen voor fokstieren heeft hervat op de volgende voorwaarden: lo. de dieren ihoeten zijn Ingeschreven In een Nederlandsch stamboek; 2o. de invoervergunningen worden uitgereikt aan den voorzitter der fokvereenlgingen (Syn dic?.! d'ëlëvege); 3o. vrijstelling van de betaling der invoer rechten zal niet worden verleend. bóuwd tot een voornaam heerenhuls, waarna :het In 1798 voor den luttelen prijs van 10.000 werd aangekocht en Ingericht tot weeshuis, dat thans onder leiding der Broeders en Zusters van O. L. Vr. van Lourdes en der Congregatie van de Dochters van Maria en Jozef de katho lieke weeaen der stad tot huisvesting dient. Een comité bereidt het feest voor, dat bij ge legenheid van het 150-jarig bestaan sal wor den gevierd. BATAVIA. 3 Febr. (Aneta.) De .Java-Bode" meldt, dat de vice-president van den Raad van Ned.-Indië, den heer C. W. Bodenhausen, door de geneesheeren een verder verblljl In ried - Indus Is ontraden. De heer Bodenhousen repatrieert in Maart, ulterlljk In April aA Toen mevr. W te Oss Donderdag haar baby uit het bedje wl’de nemen, kwam zij tot de ontdekzlng, dat de kleine dood was. Het bleek dat hij in het hoofdkussen was gestikt. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de boerderij van den heer O. Hoogvont te Callantsoog geheel afgebrand. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Daar het gerulmen tijd duurde voor de brandspuit ter plaatse kwam, was alles reeds afgebrand, toen zjj arriveerde. Niets kon worden gered. Ook vee kwam In de vlammen om. Over den oorzaak van desen fei len brand tast men In het duister. sr- :«n nd. ta rn. ast jve ids raa imt 3D» sch de oor de >m, A. In- te ver- Woensdagavond Is de boerderij van de wed. Nlbbering te Ooet-Knollendam door tot nu toe onbekende oorzaak In brand geraakt. Aange- wakkerd door den bollen wind stond het ge bouw spoedig in lichter laaie. Het was al direct te zien, dat hier niets meer viel te redden. Al leen het vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. De brandweren van Oost-Knollendam en Wormer waren aanwezig. Verzekering dekt de schade. gen In bet engros-magazljn voor sigaren en si garetten der firma B. aan den Graafschenweg te Nijmegen. Zij vonden een geldkistje dat zij netjes met een valschen sleutel openmaakte. De inhoud, ong-veer f 300 namen zij mee. De poli tie stelt een verder ondersoek in. ing ran rtJ- en-/ W *r- irn dag het 4 ran In- tan en! ia- Pa- m- ad- in eer ex. en- in; ou- Te- jh- aje, H. <o€- Het weer heeft ons in de afgeloopen week groote verrassingen bereidt. Deze verrassingen zijn echter pas gekomen nadat de vorst sterk was agenomen. In de vorige beschouwing was op de zeer groote waarschijnlijkheid van het afnemen van de vorst gewezen. Wat daarna zou volgen lag nog In het duister. Maandag viel de dool In en de sterke stijging van de temperatuur, gepaard met toenemenden regen was het onbe twistbare voorteekbn van een sterke storing, die weldra tot een omslag van het weer zou lelden. Deze omslag is met een zelfdzame energie-ent- wlkkeling gepaard gegaan, die even plotseling heeft opgehouden als zij begonnen was. Dergelijke plotselinge storingen van een rus- tlgen weerstoestand maken het den weervoor* speller niet gemakkelijk. Ware het geval zoo eenvoudig en kon het geheel en al toegeschreven worden aan een opnieuw doorkomende Zuid-* Westelljken luchtstroom, zooals in duizend an dere gevallen, dan zou men kunnen verwach ten. dat het weer eenigen tijd regen- en storm achtig zal blijven. Zoo gaat het tenminste bijna altijd, wanneer een lange periode van strenge vorst wordt afgebroken door een warmen lucht stroom. die de heerschappij overneemt. Maar nu staat het geval er wel eenlgszlns anders voor. Het is alsof een buitengewoon krachtige golf van warme lucht over Europa is gerold en alsof de duur van dit verschijnsel omgekeerd even redig is aan de kracht en uitgebreid. In West- Europa toch werd de warme luchtgolf bijna onmlddellljk gevolgd door den tnval van koude lucht uit het Noord-Westen, die hier te lande reeds een halven dag na den storm sterke af koeling bracht. Het verloop sal waarschijnlijk aldus zijn: De golf van koude lucht zal een of twee dagen, misschien drie, aanhouden, te rekenen vanaf Donderdag JJ„ het weer zal daarbij koud en licht buiig zijn. Daarna zal de wind terugdraaien en zal opnieuw een warme luchtstroom Invallen, die weer temperatuur-stjjglng, Z.W.-wlnd. regen en misschien storm brengt. Het is echter niet met zekerheid te zeggen of dese wending vóór Zondag zal komen, zoodat voor dien dag de vooruitzichten onzeker zijn. (Nadruk verboden). In de Zoomstraat te Amsterdam vond gister avond laat een bewoonster die uit was geweest bij haar thuiskomst twee bewoners in de bad kamer door gas bedwelmd. De polltie van het bureau Pieter Aertsstraat werd gewaarschuwd alsmede de Geneeskundige Dienst. De twee per sonen, een man en een vrouw, bleken inmiddels te zijn overleden door gasverstikking. In de 8t. PaulusabdU der Benedictijnen te Oosterhout overleed na een hevigen aanval van griep op dertlgjarlgen leeftijd de R. P. Dom. Van der Meer de Walcheren, zoon van d?n bekenden' schrijver Pieter van der Meer de Walcheren. Donderdagmorgen is het café „De Vriend schap" van den heer J. Zeekant te Oudendijk (NU.) geheel afgebrand. Woensdagavond was er nog een uitvoering ge geven. Om ruim drie uur vertrokken de laatste bezoekers. Hoewel men eerst al eenlge verdachte geluiden had gehoord, kon men toch niets ont dekken. dat op brand wees. De ouden wisten bun belde kinderen nog met de grootste moeite te wekken. Het café is geheel met Inventaris verbrand. De belendende peroerien konden worden be houden. Verzekering dekt de schade. In den afgeloopen nacht is te Eist bet hotel- café „De Laak*, gelegen asm den Stationsweg, bewoond door en eigendom van den heer Ger ritsen. tot den grond toe afgebrand. De brand is omstreeks drie uur ontstaan In oen oogwenk stond het geheele gebouw, dat nog betrekkeljjk nieuw was, in lichter laaie. De brandweer slaagde er In de omliggende gebou wen en een schuur te behouden. De in het botel- gebouw ondergebrachte kleermakerij van den beer Ten Broeke is eveneens een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. vertoont van een inderhaast samengeflansd staatsstuk. De lichtvaardigheid, waarmede hier een financieel zóó buitengewoon belangrijk vraagstuk aan de orde gesteld wordt (In de gauwte eischen de voorstellers ook „hel verplicht stellen van de gelegenheid voor voeding en kleedlng voor alle leerplichtige kinderen, die daaraan behoefte hebben”), deze lichtvaardigheid demonstreert zich echter het sterkst in het feit, dat iedere kostenberekening achterwege is gelaten. Het is natuurlijk uiterst moeilijk, een eenlgszlns juiste taxatie te maken, doch in dien de voorstellers werkelijk gemeend heb ben, hier een groot volksbelang te kunnen dienen, zouden zij althans gepóógd hebben, met enkele cijfers te komen. De voorstellers vreesden blijkbaar, dat zelfs een zeer optimistische, een zeer laag gehouden berekening een leder den schrik op het lijf zou jagen, voor een leder op het eerste gezicht de onmogelijkheid van het plan zou aantoonen. Die vrees is begrijpelijk. Maar zij had niet mogen leiden tot een verzuim, als waaraan de heer Ter Laan c.s. zich schuldig maakten. Nu de heer Ter Laan ca. echter deerlijk tekort schoot, zullen wij in een volgend artikel een bescheiden poging wagen, in die tekortkoming te voorzien. Naar wjj vernemen heeft Lloyd's Register of Shipping, welk lichaam zich uit den aard der zaak voortdurend bezighoudt met de vooral den laatsten tijd zoo urgent geworden kwestie be treffende de bestrijding van het gevaar van scheepsbranden, onder zijn bestuursleden kort geleden een rapport doen clrculeeren, waarin om. met groote waardeering gewaagd wordt van de uitnemende resultaten van een aantal proefnemingen, hetwelk genomen is met een nieuwe soort verf, welke bewezen heeft, niet alleen onbrandbaar te zijn, maar die ook vuur- werende eigenschappen blijkt te bezitten. Deze verf, welke door een bekend Duitsch chemicus Is uitgevonden en waarvan de fabri cage aan een te Londen gevestigde onderne ming is afgestaan, draagt den naam „Porcella De verf wordt uitsluitend als zwarte substantie gefabriceerd. Is niet veel duurder dan gewone olieverf en kan zoowel voor hout als voor ver schillende metalen gebezigd worden. Op de Force 11a-verflaag kan met gewone verf of met laksoorten elke gewenschte kleur of decoratie worden aangebracht. De nieuwe verf wordt in verschillende kwaliteiten gefabriceerd, zooals ..Silver". „White” en „Special Black”, die resp. bestand zijn tegen temperaturen van ongeveer 900 gr. F., 1000 gr. F. en 1100 gr. F„ terwijl de merken „Red” en „Green” houdbaar blijven lot het smeltpunt van de metalen, die er mede wor den bestreken. Het rapport van Lloyd's Register maakt mel ding van elf, elk in haar soort zeer ulteenioo- pende proefnemingen, waarvan wjj er twee ver melden. Voor de eerste proefneming werden twee ruwhouten pakkisten gebruikt, elk van 24 bij 18 Inch. Belde kisten werden op hun kant ge plaatst, met de opening naar voren en vervol- 'opleveren. De jaarlljksche R. S. D„ georganiseerd door de Unie van R.K. studenten Vereenigingen In Nederland, zal dit jaar plaats vinden te Tilburg op 11 en 13 dezer. Aan .de orde zijn beschouwingen over het algemeene onderwerp van deze bijeenkomst: het godsdienstig leven. In algemeene vergaderingen zullen hierover het woord voeren prof. mr. E. J. J. van der Hey- den. hoogleeraar te Nijmegen, en de heer H. Veldkamp, te Nijmegen. Daarnaast worden talrijke sectievergaderingen gehouden. Belangstellenden kunnen zich voor toezending van een uitgebreid programma wenden tot den secretaris der regellngscommissle: J. Charbo, Tilburg, Pluspleln 8. Donderdag behandelde de rechtbank te Breda de zaak tegen een 35-Jarigen winkelbediende uit Tilburg, thans gedetineerd, wlen ten laste was gelegd dat hij zich gedurende het tijdvak 31 October 1930 tot 13 Juni 1933 opzettelijk ettelijke duizenden guldens, toebehoorende aan den heer J. J. Hoeben, bedrijfsleider van den kunsthandel „Unique" wederrechtelijk had toegeëigend Ook zou beklaagde een bedrag In geld van den heer J. L. M„ waarvoor hjj in opdracht van dezen effecten moest koopen, ten eigen bate h.-bben gebruikt. Getuige J. J. H. nam in 1930 den kunsthandel, die niet goed marcheerde, van verdachte over en zou ook een tekort van ƒ4000.dekken. Be klaagde bleef bedrijfsleider. Spoedig bleek, dat het tekort grooter was. Uit de boeken bleek, dat verdachte tal van posten had geïnd, maar de bedragen voor zich zelf gehouden had Een Tllburgsch ingezetene hielp nog eens met 3953. Later verviel verdachte in de oude fout en bU zijn ontslag was weer een tekort van 2381. Van den heer J. L. M. heeft hij eens 20 ontvangen, naderhand nog meermalen eenlge hondenden guldens, om effecten te koopen. Maar dit deed hU niet; wel gaf hij genoemden heer nu en dan 10, voorgevende, dat het de rente was. De Officier van Justitie, mr. E. baron Speyart van Woerden, zegt, dat verdachte op en top een zwendelaar is, tegen wlen een strenge straf ge boden is. Wegens voortgezet misdrijf van ver duistering eischt het O.M. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Donderdagmiddag omstreeks één uur heeft de chauffeur van den vrachtauto der minerale bron „De snelle Sprong” uit Tegelen bij de kromming van den provincialen weg tusschen NUnsel en St Oedenrode een wielrijder doode- Ijjk aangereden. De 21-jarige timmerman W. van Zon uit St. Oedenrode kwam met bet spatbord van den vrachtauto in aanraking, werd tegen de carros serie geslingerd en bleef dood tusschen de tram rails liggen. Het parket utf Den Bosch stelt een onderzoek in omtrent 'd^.achuldvraag. W. van Zon was kostwinner zijner moeder. „Het dichtste bij de waarheid komt men, door het aantal kinderen boven 13 jaar, die niet school gaan, te ramen. Hedenochtend om kwart voor zes la de loco motief van goederentrein No. 7000, welke op weg was van Rotterdam naar Amsterdam, tij dens het rangeeren nabij t station Voorschoten ontspoord. De ontsporing geschiedde op een wissel op het oogenbllk, dat de locomotief alleen moest om rijden De oorzaak van het ongeval staat niet vast. Men vermoedt dat de wissel tijdens bet passeeren is omgetrokken. Het spoorwegverkeer ter plaatse heeft eenige vertraging ondervonden. ZOo moesten enkele locaaltreinen tusschen Den Haag en Lelden vervallen. Spoedig was een ongevallenwagen met personeel uit Den Haag ter .plaatse. Om 8.41 uur was de locomotief, die geen scha de opliep, weer in het rechte spoor gebracht en was bet verkeer weer normaal. De wissel werd licht beschadigd. gens opgevuld met papier en spaanders, die in parafine waren gedrenkt. Daar elk der kisten op eenlge vuurvaste tegels waren geplaatst de proefneming geschiedde op een open terrein kon de circulatie van de lucht vrij plaats vinden. Een der kisteij was ongeverfd, de an dere was aan binnen- en buitenkant met een laag van de onbrandbare verf bestreken. Nadat de Inhoud van de kisten tegelijkertijd in brand was gestoken, sloegen, wat de onge verfde kist betreft, de vlammen er in een oog wenk bovenuit; vijf minuten later was deae kist schoon opgebrand. De met „Porcella” geverfde kist bood op schit terende wijze weerstand aan het vuur. dat. na vijf minuten fel gebrand te hebben, sterk ver minderde en na ongeveer seven minuten vrijwel geheel gedoofd was. Het bleek toen, dat deze kist geheel intact was gebleven; op de inwendige verflaag waren, zonder barsten of scheuren, „blaren” getrokken, die hard en metaalachtig aanvoelden. Nadat deze laag weggeschraapt was, bleek dat bet hout op zeer lichte wijze geschroeid was, het geen het bewijs opleverde, dat bet getimmerte in hooge mate tegen het vuur beschermd was geweest. Zeer opmerkelijk was ook. dat de vlam men in de geverfde kist geen reuk en geen rook hadden veroorzaakt. De fabriek garandeert dan ook, dat brandwachts, dje in ruimten, waar met „Porcella” gewerkt is, doordringen, bij blus- schlngswerkzaamheden nimmer eenigen hinder van rook zullen ondervinden. Ook vonken werden niet waargenomen, ter wijl de brand in de ongeverfde kist én vonken èn zwaren rook produceerde. Een andere proefneming betrof een blad krantenpapier, dat voor de helft en aan één kant met ..Porcella" werd bestreken. Het niet besmeerde gedeelte werd daarop In brand ge stoken; toen de vlammen een moment later de andere helft van het papier bereikten, gingen zij oiunlddellvk uit. Wjj vernemen voorts nog, dat in de hutten, salons enz. van het mailschip „Queen of Ber muda”, in aanbouw te Barrow-ln-Furnes* bij Messrs. Vickers - Armstrong Ltd, deze nieuwe verf is aangewend. Vooral voor beveiliging van schepen tegen brandgevaar kan dit product onschatoare diensten bewezen, aangezien juist de hooge brandbaarheid van de gewone verf soorten steeds een grooten gevaarsfactor blijft Z. H. Exc. de Blsschop van Breda zal Za terdag dezer week en Zondag, Woensdag, Vrij dag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. en dit aantal te vermenigvuldigen met het gemiddelde bedrag, dat een leerling van het lager onderwijs kost per jaar. Vast staat wel, dat de uitkomst een hoog cijfer aanwijst. Maar dit cijfer toont slechte des te duidelijker het buitenge woon groote belang van de zaak aan. Hoe langer men wacht, des te grooter is het onherstelbare verlies.” Op 12 Februari zal het 150 jaar geleden zjjn dat het Roomsche Armenweeshuis te Den Bosch werd geopend. Oudsher behoorde het gebouw tot het bof van Zevenbergen en was eigendom van Cor nells, Heer en eigenaar van Zevenbergen, heer van Grevenbroek. die In 1429 door aankoop ook Heer van Heeswljk en Dinther, Berllcum en SchUndel werd. In 1515 logeerde Karel V er bij den zoon van voormelden eigenaar, de prlns- bisschop van Luyk. In 1545 kwam Karel V met een schitterend gevolg in vorstelljken stoet in Den Bosch en nam wederom zijn Intrek in het voorname huis aan de Keizerstraat. Eenige malen is het gebouw nog van eigenaar veran derd en werd het door Willem de Bree otnge- Donderdag stond voor de rechtbank te Breda terecht de 43-jarige rijwlelbewaarder J. J. J. G., die op 26 November van het vorig Jaar te Tilburg zijn vrouw met revolverschoten zwaar heeft gewond, tengevolge waarvan zij twee da gen later overleed. Verdachte had op dien da tum zijn vrouw, die van hem was weggeloopen, in de woning van haar stiefvader, waar zjj ver bleef, opgewacht. Na een woordenwisseling had hjj eerst in de achterkamer van de woning een schot en vervolgens achter de woning waarheen de vrouw was gevlucht, nog twee schoten op haar gelost. Na eerst daar ter plaatse een mis lukte poging tot zelfmoord te hebben gedaan, vluchtte verdachte. Later na zijn arrestatie verwondde hij zich bij een hernieuwde poging tot zelfmoord aan den linkerarm. Na het zeer uitvoerig getuigenverhoor elschte de officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, een gevangenisstraf voor den tjjd van drie jaar, daar hij doodslag bewezen achtte. De verdediger, mr. Bloote uit Tilburg, drong op clementie aan. Uitspraak over veertien dagen. nlng genieter, en daarvan geheel of bijna geheel moeten leven. Onder steun wordt niet verstaan: het te werk gastele zijn bij een werkverschaffing. Slechts zij die bij een werkverschaffing tewerk gesteld zjjn, waarbij een sg. rouleersysteem wordt toegepast, komen voor dlstributl in aan merking. echter uitsluitend in de week waarin niet gewerkt wordt. Ik moge u verzoeken aan deae normen streng de hand te willen houden, aangezten de totaal ter beschikking gestelde hoeveelheid onver mengde margarine beperkt is. Uit het voren staande volgt, dat in geenen deele kan worden toegestaan, dat in verschillende gemeenten de distributie naar eigen goeddunken geschiedt. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor onbillijkheden zullen ontstaan ten opzichte van andere ge meenten. In verband hiermede moet ik aan de verstrek king de waarschuwing verbinden, dat wanneer blijkt, dat aan de bovengenoemde normen door een gemeente een ongeoorlofde uitbreiding wordt gegeven, ernstige stagnatie in de ver strekking der margarine voor zoodanige ge meente zal moeten worden verwacht. Ten einde te kunnen nagaan of aan personen, werkzaam bjj de werkverschaffing, eveneens goedkoope margarine kan worden verstrekt, verzoek ik u ten spoedigste aan de Crisis-Zui» vel Centrale te Den Haag, te willen berichten, hoeveel werklooze gezinshoofden met vijf of meer kinderen in uwe gemeente bU de werk verschaffing geplaatst zijn. Zoo mogelijk dient tevens het totaal aantal gezinsleden te worden verstrekt” De Nederlandsche Werkgeversorganisaties hebben een zeer uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin o. a. wordt gezegd, dat oogenschljnlljk in het denkbeeld eener Weelde belasting, vooral in deze tijden, veel aanlokke lijks zit. Een belasting op wee'deultgaven, die men zich thans nog meent te kunnen veroor- looven. schijnt redelijk. Vergeten moet evenwel niet worden, dat door een dergelijke belasting de afzetmogelijkheden van de getroffen Industrieën, die het toch ai zoo moeilijk hebben, nog meer worden beperkt. De kennisneming van de bezwaren, welke de ondernemingen tegen het onderhavige wets ontwerp inbrengen, doet, zoo zeggen adressan ten, de overtuiging veld winnen, dat de gevol gen van bet in theorie misschien juiste denk beeld eener belasting op weeldeultgaven in dezen vorm voor de werkgelegenheid vee', na- deeliger zal zijn dan het voordeel, dat men er mede tracht te bereiken. ZIJ vestigen er ook de aandacht op, dat een Weeldeverterlngsbelastlng alleen dén dien naam waard is, wanneer het publiek bij elke uitgave, welke volgens de wet een weelde karak ter draagt, eraan herinnerd wordt, dat het daarbij een zeker recht aan den Staat moet voldoen. Het thans aanhangige ontwerp, dat de hef fing bl) de bron doet geschieden, mist ten eenen male dit psychologisch effect. De consument zal bij den aanschaf der betrokken goederen wè'. merken, dat ze duurder zjjn geworden, maar dat dit door de weeldebelasting veroorzaakt is, blijft hem geheel vreemd. In een Donderdag gehouden conferentie de slagersgezellen, werkzaam b(j de N.V. Zwa nenburg'! fabrieken te Oss. werd door den voor zitter van den R. K. Slagershond medegedeeld, dat de directie, in een met het hoofdbestuur gehouden conferentie! toegestaan heeft de loo- nen te verhoogen. De uurloonen worden voor ongeschoolde arbeiders gebracht van 46 of 47 cent en voor geschoolde arbeiders van 46 op 48 cent. Het conflict la hiermede opgelost. Het Kamerlid Kampschöer heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid het volgende gevraagd: Is de Minister bereid mede te deelen of de resultaten van de berekeningen in verband met de ultkeerlngen ten behoeve van verbouwers van fruit en wannoezerljgewassen over het jaar 1932, reeds bekend zijn. Zoo deze resultaten aantoonen, dat met een bedrag van vijf mlllloen gulden niet bereikt wordt wat bedoeld is om den tuinbouw te hel pen, is de Minister dan bereid voorstellen aan de Kamer te doen tot verhooging van het be schikbaar gestelde bedrag m verbant" met den zeer ongunstigen toestand In den tuinbouw vooral in die streken waar de grove tuinbouw wordt uitgeoefend en waar reeds vele tuinden hetzij door middel van werkverschafllng hetzij door instellingen van weldadigheid worden ge steund? f et kan den heer Ter Laan ex. niet onbekend zijn, dat i^gjlerland nog steeds sukkelt met de financiën; zeer onaangename en op zichzelf eigenlijk hoogst ongewenschte maatregelen heeft men alreeds moeten nemen om in de rich ting van een sluitende begroeting te ko men; we noemen hier maar terloops de sa'.aris- en loonsverlagingen, de verhooging van den suikeraccijns en de verhooging van Invoerrechten; werkloozen- en armen zorg vergen honderden millioenen, en het ziet er niet naar uit, dat deze uitgaven in den eerstvolgende!) tijd ingekrompen kun nen worden, integendeel! bovendien gaapt er nog het gat van het tekort op de spoorwegen: in het afgeloopen jaar rond 26 millioen Terwijl nu eenerzijds ten koste van wit ook moet worden gestreefd naar ver hooging van Inkomsten terwijl ander zijds de uiterste zuinigheid en een vaak zeer ongewenschte bezuiniging noodlg zijn om althans te probééren, de Staatsbegrooting te doen „sluiten” terwijl de sociaal-de- mokraten, ja, zelfs de communisten ervan overtuigd zijn, dat Inflatie (welke bij een voortdurend nlet-slultende begroeting on ontkoombaar Is) voor ons volk, en vooral voor den arbeider de ergste ramp zou be ttekenen, terwijl de zaken zóó staan, komen de sociaal-demokraten aandragen met een wetsvoorstel, dat in ieder geval niet urgent kan heeten en waarvan de koeten gesteld, dat het aangenomen werd zóó hoog zouden zijn, dat de voorstellers zélf deze niet eens durven berekenen! „Welk bedrag noodlg zal zijn voor de in voering van het achtste leerjaar, is moei lijk nauwkeurig te ramen”, zoo zeggen zij in hun toelichting: LEIDEN. Cand. ex. rechten: mej. E. M. 8. Fischer en de heer H. Cost. Budde. Doet. ex. rechten: de heer J. L. Winkelman. Verschenen Is het eerste nummer van een veertiendaagsche periodiek „Gemeenschapsbe langen", het orgaan van de R. K. Molenaars. Het b'ad wil alles bestrijden, wat de hand having en versteviging van den middenstand en den vrijen handel in den weg staat. Het blad wordt uitgegeven bij de N.V. v. Llndert's Drukkerij te Cuyk. De Kon. Ned. Middenstandsbond hield Utrecht een goed bezochte vergadering in band met de komende behandeling van het wetsontwerp tot heffing eener weeldever- teringsbelasting in de Tweede Kamer. De vergadering nam een resolutie aan, waarin wordt geconcludeerd, dat aan bedoeld ontwerp voor het bedrijfsleven onoverkome'Uke bezwa ren sDn verbonden en dat het bovendien de werkgelegenheid gezien de ervaring in het buitenland zal verminderen, zoodat het al gemeen belang daardoor ten zeerste zal wor den geschaad. ndlen het nog bewijs behoefde, dat de sociaal-demokraten vooral nu het tegen de verkiezingen loopt méér streven naar partij propaganda dan naar voor het volk bereikbaar heil, dan kon men dit bewijs, sterker dan ooit te voren, gele verd vinden in het wetsvoorstel van den lieer K. ter Laan ca. tot verhooging van den leetplicht tot den leeftijd van 14 jaren, m.a.w. tot invoering van den 8-jarigen leer plicht. Voor een ieder, die ook maar éven na- denkt, Is dit voorstel in de huidige ekono- mische omstandigheden zóó absurd en bij voorbaat zóó zeker tot mislukking gedoemd, gezien de onmogelijkheid van deszelfj aanvaarding en naleving dat men zich onwillekeurig afvraagt, of de sociaal-demo kraten met de indiening van dit wetsvoor stel hun doel propaganda voor de partij te maken niet voorbij schieten. Zij schijnen echter bij voorbaat verzekerd geweest te zijn van een tot nadenken niet capabele massa, welke vatbaar is voor iedere misleiding, hoe duidelijk, hoe tast baar ook. Over de mérites van een dergelijk voor stel zou In normale omstandigheden te praten vallen: het is toch werkelijk een groot volksbe lang, dat onze jeugd goed geschoold, zooveel mogelijk algemeen ontwikkeld en met zooveel mogelijk bezonken kennis het verdere leven, de wijde wereld ingaat. Het is bovendien een nationaal belang, dat de Nederlanders in de nabije toekomst internationaal zullen kunnen concurreeren. ook Intellectueel, ook cultureel. Dankbaar moet echter erkend worden, dat het onderwijs In Nederland een vergelijking met dat In het buitenland tot op heden glansrijk kan doorstaan, niet het minst ook, doordat Nederland behoort tot de landen, waar men aan het onderwijs der jeugd de grootste bedragen ten koste legt. Blijkens een indertijd in ons blad gepu bliceerd staatje, besteedde Nederland in 1929 19.2 pCt. van heel zijn staatsbegroo ting aan onderwijs; in alle andere landen was dit percentage belangrijk minder: in Oostenrijk 4J; In België 8.6; in Spanje 5.3; in Frankrijk 641; in Hongarije 103; In Ier land 15.3; in Italië 3.7; in Noorwegen 15.0; in Pruisen 16.5; in Zweden 15.8; in Enge land 10.6. Alleen Denemarken en Zwitserland gin gen boven het Nederlandsche percentage uit, maar deze belde landen vormen ten aanzien van Nederland in dit opzicht dan ook totaal onvergelijkbare grootheden: Denemarken met z’n dulzend-en-één eilan den, Zwitserland met z’n onbereikbare bergstreken. Maar ondanks dit alles: Indien het mogelljk ware, het peil van het ^onderwijs in Nederland nig op te voe ren met vermijding natuurlijk van ongewenschte gevolgen dan zou zulks door leder van ons toegejuicht worden. Maar aan die mogelijkheid juist ont breekt het. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken het volgend schrijven gericht tot de gemeentebesturen: Het is mij gebleken, dat in verscheidene ge meenten nog onzekerheid bestaat ten aanzien van den inhoud van ml|;i circulaire van 12 Oc tober JJ. betreffende distributie van onver mengde margarine onder het behoeftige deel der bevolking. In het bijzonder heerscht nog verwarring ten opzichte van werkloozen, die bjj een werkverschaffing geplaatst zijn, zoodat in sommige gemeenten categorieën van de goedkoope margarine proflteeren, die In andere gemeenten daarvoor niet in aanmerking komen. In verbend hiermede vestig ik er uwe aandacht op, dat voor distributie van onvermengde mar garine slechte in aanmerking kunnen worden gebracht: ie. werkloozen (zoowel georganiseer de als ongeorganiseerde) die drl maanden of langer werkloos zijn en steun ontvangen en hoofd zijn van een gezin van vijf of meer te hunnen laste zijnde minderjarige kinderen; 3e. armlastigen hoofden van gezinnen van vijf of meer minderjarige kinderen te hunnen laste, Indien xtj drie maanden'of langer ondersteu- Donderdagmorgen werden te Aalst-Waalre het nieuwe Liefdegesticht en Gasthuis geopend en plechtig tngezegend. Pastoor Gudde der parochie Aalst verrichtte met bisschoppelijke volmacht de ceremoniën, waarbij hU geas sisteerd werd door kapelaan H. Mercks te Aalst en Pater v. d. Heyden uit Helmond. Het nieuwe gebouw, dat verrees met belang rijken geldelljken steun van de familie Koster te Aalst, bevat een pension voor 'ouden van dagen, een polikliniek, apotheek, hoogtezon- inrichting. een refectorium voor de Zusters en een nieuwe kapel. Het Is opgetrokken in Bra- bantsche gevelsteen, onder architectuur van den heer G. A. Schrakamp uit Hengelo. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Frans UUen. burgemeester van Aalst- Waalre en lid der Tweede Kamer, eenige gees telijken en vele belangstellenden. De burgemeester sprak den wensch uit, dat de bewoners van dit huis de rust en veiligheid zouden vinden die zjj zoozeer behoefden en dat Gods zegen op het werk der Zusters moge rusten. De polikliniek in het gasthuis dient tevens voor ambulante patiënten uit de gemeente.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14