Bezuiniging rechtswezen w De boomkweekeri j Fabrieksbrand in Amsterdam-Noord RADIOPROGRAMMA COLF VAN AFKEURING AUTO TE WATER VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 Met den betten wil. Tyd verliet? Het waterkanon van de „Jason” in aptie Chauffeur verdronken Anders noodlijdend OPWINDING TE PARAMARIBO Geldschieterswet Communistische „Messias” IJs in het Ijsselmeer BOERDERIJ VERNIELD Bij brand te Etcharen KATH. RADIO OMROEP NEUTRALE ORGANISATIES Uitbreiding van de studio’s Andere maatregelen Vliegmachine brengt uit kornet ERNSTIG AUTO-ONGELUK DE ARRESTATIES IN INDIÊ Jongeman gedood PLOTSELING OVERGESTOKEN BRIGADE AANGEVALLEN Twee auto-ongevallen het gevolg VALSCHE RIJWIELPLAATJES VALSCHE GELDSTUKKEN Geheime werkplaats opgespoord Pastoor Th. Beukers l Mr. Goseling verdedigt het ontwerp Urk ingesloten door ijsbergen Het voornaamste bezwaar gold de opheffing van een aantal gerechten Op heeterdaad by aanmaak betrapt In het Noord hóllandtch Kanaal gereden by Den Helder HET GEERT GROOTE GENOOTSCHAP Ten Wetten van Schokland hoog opgeschoven TWEEDE KAMER Rector H. B. Lauwaert opvolger van dr. W. G. J. v. Koeverden Aansluiting bij het Nationaal Jonger en yerbond voor katholieken verboden Een levensbelang voor dit bedrijf dat het Duitsche toltarief verlaagd wordt „Piet Hein” brengt de dienst weigeraars aan Zaterdag 4 Febr. De „Amsterdamsche Ertsmalery” aan den Asterweg door het vuur vernield Op 1 Maart a.9. in werking 9.50 ook uit den tijd. Mr. C. GOSELING in een MINISTER DONNER hunner w willen. Wat De geweldige crltiek. die In het Voorloopig ikomen over het ontwerp tot ms rechtswezen, dat een aantal kantongerechten wil opheffen. (Tr DONNER niet kunnen inperken icessie in zijn Memorie van Ant- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS het betreuren om andere cultuurbrengers is gaan vragen. Gedee'telUk is dit argument dan Het IJsselmeer ten Oosten van Schokland is thans geheel ijsvrij. Westelijk van het eiland bevindt zich echter zeer veel ijs. De post van Schokland is Donderdag per motorboot naar den Ketelmond gebracht. Aan de Zuidwestelijke punt van het eiland is het ijs hoog opgeschoven, evenals aan de Noordwestelijke zijde. 1.30 van Woensdag is de boerderij van den landbou wer Daamen op De Bolt te Escharen totaal af gebrand. De geheele Inboedel, landbouwwerktuigen en de oogst, ging verloren. Een paard, eenige run deren en varkens kwamen In de vlammen om. Een paard en een paar koeien, die uit de bran dende stallen konden wegloopen, waren zoo danig met brandwonden overdekt, dat zij moes ten worden afgemaakt. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Met den besten wil van de wereld' maakt „gij alle menschen niet wijs” stond in een oud rijmpje. Het is jam mer, maar ‘t is zoo. Anders zouden er geen oorlogen, geen internationale verwikkelingen, geen binnenlandsche relletjes en geharrewar meer zijn. Daarom moeten wij niet alleen iets krachtig willen, maar ook verstandig PARAMARIBO. 1 Febr. (Aneta). De 8u- rinaamsche communist Dekom, die onlangs alhier is teruggekeerd, heeft groote sensatie ver wekt onder de Aziatische immigranten. Eenige duizenden Javanen en Hindoes trok ken van de plantages naar de stad. Zij zagen in Dekom de Messias, die gekomen was tot verlos sing der onderdrukking. De optochten culmineerden hedep marsch naar het Gouverneurshuis. De politie Joeg de menigte uiteen. Dekom werd gearresteerd. Vermoedelijk zal een strafvervolging tegen hem worden ingesteld. Een en ander heeft in Paramaribo groote sensatie verwekt, doch tot dusverre hebben geen ernstige botsingen plaats gevonden. door het werk werd verdeeld. Niettemin had Dr. van Koeverden nog een belangrijk aandeel in het werk. Speciaal wat de uitgave der be kende G.G.G.-boekJes betreft. Ais diens opvolger is thans benoe id de Zeer eerw. heer H. B. Lauwaert, die li is geworden van de commissie van uitgifte. In deze commis sie heeft om. ook zitting, voornamelijk voor wat het technisch gedeelte betreft, de Eerw frater Vitus van het St. Gregoriushuis. Donderdagavond hebben op den Kalderker- kerweg te Venlo twee ernstige auto-ongevallen plaats gehad. Het 8-jarig zoontje van Krauss uit het woon wagenkamp te Venlo wilde plotseling den weg oversteken. Juist toen uit de richting Kalden- kerken een Duitsche personenauto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch hij kon een aanrijding niet voorkomen. Met een zware hersenschudding werd het jongetje naar .iet RK Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Door de ontstane verkeersbelemmerlng bad even later op denzelfden weg nog een tweede aanrijding plaats. De 46-Jarige wielrijder J. Bruner uit Venlo werd van achteren aangere den door een bestelauto van de firma Carts. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt. Met ernstige verwondingen aan schouders en armen is hij naar zijn huis vervoerd. De auto reed tegen een boom en werd grootendeels ver nield. De bestuurder kwam met den schrik vrij. BRUSSEL. 509 M. 13.20 Concert o.l.v. André Felleman 1.30 Vervólg 520 Concert door de ..Mickey’s club Jazz attrac tion" 8.50 Oramofoonmuzlek 1100 Concert o.l.v. Moreaux 11.50 Ortmo- foonmuzlek. Het nog niet sedert lang in gebruik genomen studiogebouw van den K. R. O. aan de Em- mastraat 52 te Hilversum, blijkt thans reedfc niet meer voldoende ruimte te bevatten en niet meer aan de technische en accoustische eischen van de moderne uitzending te voldoen. Het be stuur van den K. R. O. heeft daarom moeten uitzien naar een .gelegenheid tot uitbreiding van de studieruimte en tot een aanpassing d$r studio’s aan bepaalde technisch accoustische eischen. Daartoe is van de familie L. van der Schaar aangekocht de villa Emmastraat 50. die aan het huidige studiogebouw grenst. In deze villa worden thans gebouwd een studio voor hoorspelen met een daaraan grenzende studio voor geluidseffecten, een controle-studlo ten behoeve van den regisseur der hoorspelen, twee studio's voor sprekers en een afzonderlijke stu dio voor solisten. Daarnaast komen in dit ge bouw een kamer voor de versterkersinstallatle, een gramotheek, een ruimte voor audities, een kantoorlokaal en een ontvangkkamer. Met de uitvoering der verbouwing en tech nische inrichting is reeds eenlgen tijd geleden een aanvang gemaakt. Vermoedelijk zal over een maand reeds het nieuwe studiogebouw in gebruik worden genomen. Ook deze belangrijke uitbreiding zal op den duur niet aan de verelschte studio-rulmten kun nen beantwoorden. Het ligt in de bedoeling achter het huidige en het nieuw aangekochte studiogebouw een concertzaal te bouwen, die ar chitectonisch met de beide bestaande gebouwen een geheel zal vormen. Achter beide bestaande gebouwen is terrein voor dezen nieuwbouw aan wezig. Naar wjj vernemen heeft de Zeereerw. heer H. B. Lauwaert, rector van het St. Antonius Gasthuis te Utrecht een be'angrljk aandeel ge kregen in het werk van het Geert Groote Ge nootschap. Zooals wij bekend mogen veronderstellen is nog voor diens overlijden het omvangrijke werk van Dr. v. Koeverden voor het O. O. O. dat op den duur voor een persoon te zwaar moest worden geacht, jrdeeld. Eenige commissies werden benoemd, vaar- In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit ter uitvoering van de artikelen 31, 32, tweede lid en 38 der Geldschietersïfet. welke wet op 1 Maart as. in werking treedt. Hierbij wordt bepaald, dat aan informatie- kosten, voor zoover deze kosten zijn gemaakt, maximaal in rekening mag worden gebracht 2 ten honderd van het bedrag der uitgeleende geldsom ot van de ter beschikking gestelde geldswaarde, doch niet meer dan twee gulden in totaal. Indien evenwel meer dan één borg wordt gesteld, mag aan informatiekosten ten hoogste 3 gulden in rekening worden gebracht, met dien verstande, dat ook in zoodanig geval ten hoogste 2 ten honderd van het bedrag der uitgeleende geldsom of van de ter beschikking gestelde geldswaarde worde gevorderd. Indien de ter beschikkingstelling geschiedt door een geldschieter, die aflossing en interest aan de woningen der geldleeners pleegt op te halen of te doen ophalen, mag aan informatie kosten maximaal in rekening worden gebracht een bedrag van 1 ten honderd van de ter be schikking gestelde geldswaarde. De geldschieter is niet verplicht van een af lossing en van een betaling van interest een kwijtingsbewijs af te geven, indien de aflos sing of de betaling van interest heeft plaats gehad per postwissel of door tusschenkomst van den Postchéque- en Girodienst of van een gemeentelijk girokantoor. Aan het K. B. zijn als bijlagen toegevoegd verschillende tabellen van maximum interest- bedragen. De politie te Heerlen heeft in samenwerking met de politie van Asten zekeren F. K- te Kohlscheld bij Aken, in zijn woning op heeter daad betrapt, toen hij bezig was met het ver vaal digen van valsche rijksdaalders en guldens. Smeltkroezen en andere materialen werden in beslag genomen. K., die bekende, is in de ge vangenis te Aken opgesloten. Den laatsten tijd werden vele valsche geldstukken in Limburg in betaling gegeven. WARSCHAU. 1411 M. 525 Ceilo-rect- tal 7.30 Dansmuziek door het omroep orkest o.l.v. Nawtot 8.10 Populair Or kest 9.25 Chopln-recltal 10.20 Dans muziek. KALI NDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van restaurant ..Wlmex” o.l.v. A. Bendlcx 1.50 Gramofoonmuzlek 2.50 Omroeporkest oJ.v. Petersen 7.20 Om- Den Haag, 2 Februari 1933 De wijziging van de Kieswet men heeft het in een deel onzer vorige editie reeds kun nen lezen is door de Tweede Kamer niet in den vorm, waarin de Regeering haar voor stelde. aanvaard. Dr. VAN DEN BERGH, de bekwame sociaal-democratische kiesrechtexpert, had een amendement, dat beoogde, het ver- deelingsstelsel-d’Hondt van de grootste gemid delden zoo consequent mogelijk in onze wet geving neer te leggen. Met dat amendement vereenlgden zich de katholieke en sociaal-de mocratische fracties, waarna voor de andere partijen alle aardigheid van de wet af was en tenslotte dezelfde Roomsch-roode combinatie ook de wet aan een meerderheid moest helpen. De voornaamste beteekenis van de wijziging is deze, dat de verdeellng van de overschotzegels zeer vereenvoudigd wordt. Het practisch resul- y taat zal zijn, dat de zeer groote partijen er een tikje op vooruitgaan. En ook de zeer kleine. Daarom verwonderde het ons. dat de vertegen woordigers van de dwergpartijtjes zich tegen het amendement uitspraken. Het Regeerings- ontwerp eischte immers voor het behalen van den eersten zetel den vollen kiesdeeler, terwijl men daarvoor in het stelsel van het amende, ment met 90 pet. van den kiesdeeler volstaan kon. BUITENZORG, 2 Febr. (Aneta). De Gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden ontving op 1 Februari een telegram, waarin werd ge meld. dat de derde brigade was aangevallen door amokmakende Atjehers bij kampong TjUa- tong. onderafdeellng Tapatoean. Een der aanvallers werd neergelegd. Een Tl- moreesch fuselier werd niet onbeduidend ge wond. zal houden. De gearresteerde dienstweigeraars zullen te Malang blijven tot het tijdstip van berechting door den krijgsraad, waartoe het voorloopig onderzoek ten spoedigste zal aanvangen. Naar wfj vernemen zal de Zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor der 8t. Petrus-parochle te Leiden, in het 8t. Ellsabeth-Zlekenhuis te Tilburg, waar een broer van den pastoor, Dr- A. Beukers, chirurg is, een lichte operatie dergaan. De pastoor is Maandag naar Tilburg trokken en verwacht dat hij over ulterlijk dne weken in zijn parochie zal zijn teruggekeerd. Door de marechaussee werd Woensdagmiddag te Moerdijk een Dultsch sprekend heer aange houden, M R.. wonende te Rotterdam, die een rijwiel en een koffer bij zich had. Bij foulllee- ring bleek hij in het bezit te zijn van oen groot aantal valsche rijwlel-belastlngmerken van bet dienstbaar 1932-1933. De man liep in de val, toen hij tegen den prijs van twee gulden deze merken trachtte van de hand te doen. Hij werd op transport gesteld naar het hoofd bureau van politie te Rotterdam, waar de recherche inmiddels de geheime werkplaats, waar deze merken vervaardigd worden, heeft Donderdagavond omstreeks 9 uur Is een groo te brand uitgebroken In de fabriek „de Amster- damsche Ertsmalerij" gelegen aan den Aster- weg over het IJ te Amsterdam. Directeur van deze fabriek is de heer P. Tadema. Een wachtsman die in een woonschip tegen over de fabriek woont, wilde op dat uur zUn ronde verrichten. Op het terrein aangekomen, zag hij plotseling vlammen uit de tweede ver dieping slaan. De orandweer werd per brandmelder opge roepen, doch toen de motorspuit van den post Plaatijzerweg ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds aan vier kanten uit drie ver-/ diepingen uit. Het personeel van de boot van de Haven politie die op het LJ surveilleerde zag den brand uitbreken en stoomde er dadelijk heen. Van dit vaartuig af werd het eerst met een straal water gegeven. De bevelvoerder van de eerst aangekomen motorspuit gaf dadelijk een tweede alarm „groote brand” waarop tal van voertuigen uit rukten en ook de brandweerboot de ^Jason” uitvoer. De boot kreeg ligplaats in een kleine binnen haven naast de fabriek en stelde het machtige waterkanon in werking. Hoog laaiden intus- schen de vlammen op en een zware vonken regen daalde op de omgeving neer. Een dikke rook trok over het nabijgelegen Asterdorp. De brandweer stond voor een moeilijk werk Verschillende slangen moesten over een groo- ten afstand over het terrein der onderneming worden uitgelegd; alle standpijpen werden daarbij gebruikt, terwijl de overige slangen naar het open water werden geleld. Op deze wijze kon het vuur, dat door de vele vensters van het vier verdiepingen hooge gebouw van den beganen grond af en verder vla platjes en daken van tot het pand behoorende bijgebou wen aan vier kanten worden aangetast. In het hoofdgebouw was een groot aantal zakken met magneslet opgeslagen en nu deed zich het voor de brandwachts Ietwat zonderlinge verschijnsel voor, dat alleen de zakken opbrandden en hun inhoud onaangetast bleet, waaruit dus veilig de conclusie kon worden getrokken, dat dit materiaal onbrandbaar is. De vlammen vonden verder voedsel in de vele op de verdiepingen aanwezige betimmeringen. In het geheel werd, behalve door de .Jason”, met negen stralen gewerkt; door de enorme watermassa's, die zon der ophouden in de vlammen werden gewor pen. nam de overmacht van het vuur dan ook na korten tijd zienderoogen af en omstreeks tien uur was men het vuur meester. De derde en vierde verdieping waren toen echter reeds totaal .uitgebrand, doch in de on dergelegen verdiepingen zat nog veel vuur. Het kantoorgebouw dat aan de fabriek grenst kon worden behouden, doch kreeg veel water schade. De eigenaar van de malerij woont in Heemstede. Om vijf uur had het personeel het gebouw verlaten. In de fabriek werd niet ge stookt. Het blusschingswerk stond onder leiding van den waarnemend commandant den heer Förch, hoofdbrandmeester was de heer Brunet de Rochebrune. mede waren aanwezig de wet- ■houder van de brandweer, mr. G. C. J. D. Krop man, de hoofd-commissaris. de heer H. J. Ver steeg, commissaris L. Hoogenboom. de hoofd inspecteur van politie E. Joosten, en de inspec teurs de Vries-Hummel en J. Stuurman. De Geneeskundige Dienst was met een ambu- lance-auto ter plaatse. De drijvende stoombrandspult .Jan van der Heyde”, die eveneens ter assistentie was uit gevaren, kon, zonder dienst gedaan te hebben, weer naar haar station terugkeeren. terwijl eveneens, nadat het sein „brand meester” was gegeven, verschiiiende voertuigen naar de stad terugkeerden. De brandweer is met de nablusschlng nog gerulmen tijd bezig geweest. De aangerichte schade, die zeer groot is. wordt door verzeke ring gedekt. Er was zeer groote belangstelling van het publiek. Ook op de De Ruyterkade sloegen ve len het spel der vlammen gade. Donderdagmiddag te ongeveer half één te op den Rijksweg bij het buurtschap De Blauwe Keet onder de gemeente Den Helder een vier- persoons auto, afkomstig uit Harlingen, in het Noordhollandsch Kanaal gereden. Daar juist een bus van den dienst „Noord-Holland” pas seerde, waarin twee rijksveldwachte. s waren ge zeten. konden onmiddellijk* krachtige reddings pogingen worden in het werk gesteld. Het lukte dan ook spoedig, de zes inzittenden van den wagen, die op een diepte van drie meter lag, drie heeren, twee dames en een kind, te be vrijden. Vijf van hen bleken bewusteloos te zijn. De veldwachters wisten door het toepassen van kunstmatige ademhaling vier der bewusteloozen bij te brengen. Bij den wagenbestuurder, den 45-Jarigen caféhouder Sijbrand Rohoff uit Har lingen, bracht de kunstmatige ademhaling geen resultaat. Een Inmiddels gearriveerd geneesheer, dr. Oterdoom van t Zand, beeft nog anderhalf uur tevergeefs getracht, de levensgeesten op te wekken. Vermoed wordt thans, dat de bestuurder reeds ten gevolge van een hartverlamming is over leden vóór de wagen te water reed. Daardoor zou het ongeluk tevens zijn vertelaard. Alle slachtoffers zijn per ziekenauto van het vliegveld JDe Kooy” naar het Marine-hospitaal te Den Helder vervoerd. 8OERMBAJA. 2 Februari (Aneta). De „PW Hein” keerde hedenochtend aan den Oedjoeng terug om eenige arrestanten af te geven. De betrokken schepelingen waren in arrest ge steld als gevolg van de oorspronkelijke dienst weigering op Maandagochtend. De arrestaties zijn dus geen gevolg van nieuwe gevallen van dienstweigering. In het kampement der Marine te Malang zijn momenteel 47 arrestanten ondergebracht. De commandant der marine te Soerabaja zal morgen een bezoek brengen aan het Marine- waar hij een Inspectie Geheel uit den tijd Is het bezwaar, dat de opheffing van de gerechten den Justitiabelen zooveel tijdverlies vanwege de grootere afstan den zal veroorzaken. Als men bedenkt, dat de structuur van onze rechterlijke macht van 1878 dateert en sindsdien de verkeersmiddelen de autobus! een geweldige vlucht genomen heb ben, moet men mr. Goseling toegeven, dat hier overdreven wordt. Maar wél dunkt ons het ar gument van kracht, dat het hun meer geld zal kosten dan. vroeger, dat de Staat kosten, die totnogtoe Voor z ij n rekening waren, op de Justitiabelen afwentelt. Wees mr. Goseling zelf er niet op, dat de opheffing der gerechten de vergoeding van reiskosten aan advocaten, die gratis rechtsbijstand in strafzaken moeten ver- leenen, meer op den voorgrond brengt? De heer Goseling heeft een pleidooi geleverd voor de bezuim- ging-nü. Dan moet men doortasten. terTmlnste als men, zooals deze afge vaardigde, van het onderwerp belang rijke bezuiniging, stijgend naargelang de tijd vordert, ver wacht. Trouwens, ook voor de recht spraak zelf ver wacht mr. Gose ling op den duur goede resultaten van de inkrimping van het aantal rechterlijke colle ga’s. De specialisa tie van den rech ter kan er b.v. door in de hand gewerkt worden. Naast den voorzitter der Katholieke Staats partij stond in de verdediging van het ont werp Baron van Wijnbergen. Met bloedend hart hij zag de zaak zelf blijkbaar dus donkerder in maar gedreven door het besef van de noodzaak van bezuiniging. En voorts was daar als Verde verdediger tegenover de tien bestrij ders de anti-revolutlonnalr Smeenk, die de be zwaren overdreven achtte. Dinsdag as. want morgen (Vrijdag) verga dert de Kamer in de afdeelingen spreekt de Minister. Wat de boomkweekeri] betreft waren de in voerrechten al vóór 1 Januari prohibitief. Dit blijkt os. hieruit, dat de uitvoer van de leden van den Bond van Plantenhandelaren in het najaar 1931/voorjaar 1932 nog slechts 10 pCt. bedroeg van den uitvoer van 1929(1930. Er is door de Invoerrechten naar het gewicht een volkomen wanverhouding gekomen tusschen de waarde van het artikel en deze invoerrech ten, die, naar het gewicht berekend, natuurlijk dezelfde zijn gebleven. Vóór 1 Januari 1933 bedroegen de invoer rechten ook reeds 100 tot 300 pCt. voor plan ten met kluit, 75 pCt. voor planten zonder kluit. In het nu afgeloopen verdrag waren voor spe ciale artikelen bijzondere tarieven bedongen, n.l. voor Laurieren 15 Mk„ Azalea’s en Rhodo dendrons. Ilex en Aucuba 20 Mk., Buxus en Taxus 25 Mk., Chamaecyparis en Blauwe spar ren 30 Mk., allen per 100 K G. Voor andere planten golden de tarieven van 40 Mk. Thans zijn deze tarieven vrijwel verdubbeld, doordat men op alle planten 40 Mk. moet be talen. wat voor planten zonder kluit nog wordt 30 Mk Indien het Duitsch, Belgisch verdrag ten einde loopt. Nederland is, wat den export van boomkwee- kerij-artikelen betreft, hierdoor van den uitvoer naar Duitechland afgesneden. Gelukt het den regeering niet om invoerrechten te bedingen, die aanzienlijk lager zijn dan die vóór 1 Januari, dan is de boomkweekeri) een duurzaam nood lijdend bedrijf geworden. Nadat Engeland in den zomer den boomkwee- kerij-invoer zeer zwaar belast heeft, is nu Duitechland practisch gesloten. Het is een le vensbelang voor dit bedrijf, dat Dultschland weer open komt. Dit is een levenskwestie niet slechts voor een export-centrum als Boskoop, doch voor allen, die het boomkweekerijbedrljf in Nederland uitoefenen. BEROMUNSTEB. 460 M. 7.06 Geva rieerd programma 9.00 Oramofoonmu zlek. Het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat deelt, naar de „Utr. Crt.” bericht, aan de inter diocesane Jeugdcommissie bij schrijven van 11 Januan 1.1. mede, dat aansluiting of lidmaat schap van het Nationaal Jongerenverbond voor katholieke jongeren ongewenscht is om de vol gende redenen: 1. Het Nationaal Jongerenverbond is een neutrale organisatie, die als zoodanig zeker voor katholieke jongeren niet is te aanvaarden. 2. Het sluit iedere politieke en godsdienstige richting uit. een standpunt, dat om wille van de neutraliteit aangenomen, op Jongeren zeker een ongunstigen Invloed moet hebben. 3. Het geeft ’n orgaan uit en belegt vergade ringen, waarin zij hei indirect politieke en sociale kwesties worden besproken en voorlich ting op dat terrein aan Jongeren wordt gegeven. 4. Het streeft krachtens zijn program naar doeleinden handhaving van het wettig gezag, bestrijding van het communisme, enz. die in onze katholieke organisaties afdoende worden behartigd en voor onze katholieke jongeren geen afzonderlijke organisatie noodlg maken. 5. Het lidmaatschap van dit verbond kan gemakkelijk een aanleiding zijn voor onze Jon geren om het lidmaatschap van eigen organisa ties te verwaarloozen. In verband met dit besluit der Bisschoppen, heeft het Tweede Kamerlid, mr. dr. L. G. Kor tenhorst. zijn ontslag ingediend als lid van den Ouderenraad van genoemd Verbond. HUIZEN, 2JH» M. KRO: 8.00 Morgencon- cert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Oosdienstlg Halfuurtje door Pastoor I. H Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 K.P.O.-orkest o.l.v. Marinus van ’t Woud 1.45 Rusthpoos voor het verzorgen van den zender. 2.00 Halfuurtje voor de rij pere jeugd, door P. Fouwels 2.30 Kin- deruurtjp door mevr. Sophie Nieuwenhuls -van der Rijst 4.00 HIRO Uitzending voor de Evang. MplJ. 5.00 KRO Jubi leumconcert door leerlingen van de Stede lijke Muziekschool en het Museum te Maastricht, 50-jarig bestaan. 6.45 Jour nalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart 7.05 Gramofoonmuzlek 7.10 Kath. Radio Volksuniversiteit 7.30 Po litieberichten 7.45 Snortpraatje van de R.K.F. 8.00 Slamat Hindia: ..Een uurtje in onze Oost” 9.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas9.15 KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer, refrelnzang Jacq. Mossel 10.00 Microfoon vertelsel. Politie berichten. 10.15 KRO-Boys 11. Gra mofoonmuzlek. eenmaal niet kan, kdn niet. Daarmede moeten we rekening hou den. En daarom het goede, dat we beoogen, op de juiste wijze trachten te bereiken. Niet door met 't hoofd tegen een muur te loopen indien de muur ons in den weg staat, doch, door er om heen of desnoods overheen te gaan. Onze wil moet goed zijn, moet ste vig, krachtig, vasthoudend zijn, maar moet allereerst redelijk, verstandig zijn. Met den besten wil der wereld scheppen wij van de aarde geen pa radijs. Daarop moet ons pogen dus niet gericht zijn. Maar wel moet onze ijzeren wil er naar streven van ons leven op aarde l).et allerbeste te ma ken voor onszelf en onze evennaasten, wat er van te maken is. Dan bereiken we iets en kunnen het verhoopte pa radijs zonder bitterheid maar met levensvreugde na deze „pelgrimsreize" nog verwachten. DA VENTRY, 1554 M. 1320 Concert 1.20 Concert door het Commodore Grand- Orkest o.l.v. Joseph Muscant 4.50 Con- csrt 7 5 05 Orgelconcert 7.50 Pianore cital! 10.55 Ambrose en zijn Orkest. PARIJS (Eiffel), 1446 M. 7.10 Opera ^Heriade”. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.06 Gramo- foontnuzlek 9 30 Concert 13.30 Popu lair concert - 4.10 Dansmuziek door het Omroeporkest 9.05 Gramofoonmuzlek. MILAAN, 331 M. 8.06 Concert. ROME, 441 M. 730 Gramofoonmuzlek. WEENEN. 817 M. 4.05 Concert door het Weensche mandollne-orkest 5.30 Po pulair Concert 9.40 Oramofoonmuzlek 10.05 Concert. Het bezwaar bjj uitnemendheid was, dat de Minister om redenen van bezuiniging de o p- hefflng, de abrupte en later niet meer goed te maken opheffing, van een aantal gerechten voorstelt. Men wil. Als er dan bezuinigd moet worden ook op de rechterlijke macht en dat geeft vrijwel ieder toe minder radicaal en meer overwogen te werk gaan. Men wenscht een kleine deskundigencommissie, die op kor ten termijn de vraag, hoe op dit onderdeel van de staatszaak kan worden besnoeid zonder vitale deelen te raken, bestudeert aan de hand van de talrijke adviezen en projecten, die van de zjjde der magistratuur en uit de Juridische wereld geopperd zjjn, om althans dit ergste te voorkomen. Minister Donner en dat is de groote grief heeft zulk een naJei otiderzoek afgewezen, maar als men de verschll'ende sprekers, zelf deskundig of door deskundigen voorgelicht, hoort, voelt men de overt„^ing groeien, dat toch wel door em combinatie van andere maatregelen een rationeeier bezuiniging, die ongeveer hetzelfde bedrag opbrengt, zou zijn te vinden. Want afkeerlg van inkrimping der magistratuur, waar die gemotiveerd is, is men allerminst. Men zou concentratie en rationali satie, wijziging In de samensteli ng en de werk wijze der gerechten, vereenvoudiging van de procedurevermindering van de Rijksveldwacht allerminst eenparig afwijzen. En mr. v. Rap- pard, president van de op te heffen Tlelsche rechtbank, opperde bovendien een nog niet ge hoord denkbeeld. Zijns Inziens kan zeker voor een bedrag van ƒ80.000 bezuinigd worden op het RlJkspolltletoezicht op de groote rivieren. Een klein middel misschien, maar een middel dat In een stel van andere maatregelen geen kwaad figuur zou slaan en dat in leder geval een niet te verwaarloozen bedrag is. vergeleken bfj de circa zes ton, die de Minister met zijn ontwerp denkt te bezuinigen. Want of het m de practük zooveel zal opbrengen, is nog de vraag. Men onttrekt door de opheffing van niet minder dan 4 rechtbanken en 40 kantongerech ten aan de „provincie”, aan het platteland een deel van zijn Intellectuêele en cultureele centra Ook dat is een bedenking. Maar met mr. Gose- ling, één der weinige verdedigers van het ont- werp, aouden we die toch niet te zwaar willen aanslaan In verband met het door den heer Goseling aangeroerde feit, dat de toch eigenlijk gewenschte terughoudendheid van het rechter lijk element niet bevorderlijk is voor het ver spreiden van een cultureelen Invloed rondom zich. Waarbij bovendien nog komt, dat de mo derne wereld zoo langzaam aan men kan opgespoord. Onder geweldige belangstelling van de zijde der bevolking is Donderdagmiddag de Fokker VII A.D.X. op Urk geland, bestuurd doen- de piloten Tepas en Walewljn. Het vliegtuig had, naar de „Telegraaf’ bericht, ongeveer 731 K.O. post aan boord, te zameft 38 zakken. De komst van het vliegtuig werd met spanning verwacht, omdat de meegenomen goederen in vele behoef ten moesten voorzien. Uitverkocht waren onder meer het vleesch. de gist, noodlg voor brood en ook.... de postzegels van zes cent, zoodat ver schillende brieven ongefrankeerd zijn meege gaan. De vliegeniers waren verrukt over het prach tige panorama rond Urk. Ijsmassa's van meer dan veertig meter hoog hebben zich opgesta peld aan den Zuid-Oostkant van het eiland. Over het landingsterrein waren zij echter niet best te spreken. Het welland was zeer drassig en eerst na een drietal pogingen gelukte het, kampement te Malang om weer van den grond los te komen. De stoomboot ,Jhr. Alting van Geusau” heeft Donderdagmorgen tevergeefs getracht de Ketel te verlaten. De stoomboot „Idonea” ligt op Urk onder stoom, om, zoodra er eenige opening in het Ijs komt, te trachten contact te krijgen met de van Kampen komende boot. Het Ijs is echter ongeveer twee honderd meter rondom Urk zoo hoog opgestapeld, dat men niet verder kan zien, dan tot die Ijsbergen. Urk is thans alleen per vliegmachine te bereiken. HILVERSUM. 1875 M. VARA: 8.00 Gra- mafoonmuziek 10.00 VPRO. Morgen- wijding 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven 12.00 De Noten krakers o.l v. Daaf Wins 2 00 Verzor- ging van den zender 2.15 Gramofoon- muziek 2.50 Doorenbosch zingt uit zijn Internationaal repertoire 3.10 Klassieke Oramofoonmuzlek 4.30 Kwartiertje voor I. v. O. 4.50 De Flierefluiters o.l y. Hugo de Groot 5.40 Literair overzicht door A M. de Jong 6.00 Volksliederen door de Wielewaal Zanggroep AJC o.l.v. Piet Tlggers 6.30 Vara-Balaikaorkest o. 1. v. Powarjef 6.50 Toespraak door A. de Vries 7 00 Uitzending voor de VPO 8 00 VARA Herhaling 8OS-berichtrn 8 05 Zaterdagavondprogramma 9 00 Pers bureau Vaz Dlas 11.30 Gramofoonmu zlek. HAMBVRG, 372 M. 3.56 Concert 6.30 idem 10.50 Concert door het Kleine Norag-orkest 13.35 Oramofoonmuzlek 1.30 Gramofoonmuzlek 3 50 Concert door het Noragorkeet oJ.v. Elbenschütz 10.50 Dansmuziek. Verslag is los bezuiniging op rechtbanken fA heeft Ml door de woord, waarbij hij de opheffing van de recht banken te Roermond, Alkmaar en Almelo en van een achttal kantongerechten terugnam. De onheffing van de rechtbanken te Zutnhen, Tlel, Dordrecht en Winschoten en van 40 an dere kantongerechten is gebleven en daarover heeft de Kamer in overgroote meerderheid een ware golf van afkeuring uitgegoten. Reeds in Maart 1927 heeft Minister DONNER over een soortgelijk, maar minder vergaand voorstel op het verzet van de Kamer gestooten. Door aanneming van een motie van Mr. van Schalk, die de toen voor gestelde opheffing van 33 kantonge rechten praema- tuur achtte, omdat eerst gezien had moeten worden of niet door reorga nisatie en uitbrei ding van de com petentie aan de „kwijnende" kan tongerechten nieuw leven kon worden ingeblazen, werd toen de be raadslaging over het ontwerp ge schorst, hoewel de Minister tevoren verklaard had, aanneming van de schorsingsmotie te be schouwen als een zachten vorm van verwer ping. Later is toen het ontwerp ingetrokken. Uit alle fracties is ook thans het verzet los gebroken. Men is het in groote meerderheid zóó eens en ook de aangevoerde argumenten stemmen zóó overeen, dat we gevoegelijk kun nen opsommen de namen van hen, die in zach ter of scherper vorm, op primitiever of dege lijker ultgewerkte wijze, tegen de voorstellen opponeeren, om daarna samen te vatten, wat zij gezamenlijk op 's Ministers voorstel tegen hebben. Dan waren daar mevrouw BAKKER NORT en mejuffrouw KATZ, de liberalen Mr. BOON en Mr. v. RAPPARD, de sociaaldemo craten FABER en SCHAPER, de Katholieke afgevaardigde VAN VOORST TOT VOORST, de anti-revoluttonnair Mr. DAMBRINK en voorts de heeren KERSTEN. PEEREBOOM en FLORIS VO8, die allen het ontwerp bestreden. Fritz Mahler LANGENBERO, 473 M. 11.30 Oramo foonmuzlek 320 Concert o.l.v. WoU 1.55 Gramofoonmuzlek 4.30 Vespercon cert 1020 Concert. Donderdagmiddag te ongeveer twaalf uur is de Ijsbreker ..Daniel Goedkoop” het IJsselmeer opgevaren tot het maken van een verkennings tocht. Van den hoek van het LJ tot een uur benoorden Marken werd geen Ijs gezien. Verder ten Noorden van het eiland echter werden ge weldige massa’s drjjfljs waargenomen. Donderdagavond te ongeveer half zes, reed een vijftal vrienden in een auto naar Capelle a. d. IJsel, waar een broer van een zjjn bruiloft vierde. De auto, die bestuurd werd door den heer J. de Vlaming, is in een bocht bij het dorp in het water geraakt door nog niet opgehelder- de oorzaak. Vier der Inzittenden konden vrij spoedig worden gered, maar de 24-jarige D. Jonge- neel, die onder den onderstboven llggenden wagen was bekneld, kon eerst worden bevrijd, nadat de auto was opgetrokken. HU gaf toen geen toeken van leven meer. Twee uur lang^ieeft men tevergeefs kunstmatige ademhaling toe gepast, daarna heeft men de hoop opgegeven. De vier andere Jongelui hadden slechts eenige lichte kwetsuren opgeloopen. KÖNIG8WUSTERHAUSEN, 1635 M. Oramofoonmuzlek 5 30 Muziek Mozart 10.05 Concert. roeporkest o. L v. Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 320 Populair con cert o.l.v. Kaufmann 4.30 Idem 720 Dansavond o.l.v Braun 930 Berichten en Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6