Prikkeldraad O Een ernstig woord Rundveefokvereenigingen Bond van DE HANZE Onverdraagzaamheid Duidelijke taal DE CONTACTCOMMISSIE van I Opbrengst collecte Een geslaagde feestavond Antipapisme per radio N.V. Noor der Bank Bestaat er nog een Radio-contróle- commissie? Centrale voor Sociale Actie /Samenstelling Moederlijke Sociëteit Liefdadigheid Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar KATHOLIEKE JONGE MIDDEN STANDS VEREENIGING AlkmaarHaarlem, Alkmaar Helder „PRACT1SCHE WENKEN VOOR DEN STADS-KIPPENHOUDER In principe voor verplichte stierenkeur i ng f - Ir. de Vries over de men- schelykheid van „Voeder contröle” Pater Lr. F. Offen O. P. geeft ant woord op enkele vragen over de R. K. Volkspartij Is Ryksstierenkeuring wenschelyk? DINSDAG 7 FEBRUARI (Hanze); vert. vert. Slinger- aan op worden in op be- werd vastgesteld op 1933 .ties zijn aangesloten: d van Verpleegsters; vert, door Dr. e a a e t ingewacht Verhagen, no. 107491. Men schrijft ons: Bovengenoemde instelling, een van de oud sten hier ter stede op het gebied der weldadig heid. ingesteld 1828, heeft deze maand haai tweejaariyksche Inzameling van gelden, door middel van lijst en bus gehouden. Het bestuur wil gaarne langs dezen weg naast de verplichte mededeellng van het verkregen bedrag de burgerij van Alkmaar in al haar geledingen hartelyk danken voor het prachtige resultaat dat verkregen is. De opbrengst bedraagt nJ. 430.53. R. PRINS—VLE88ING, pennlngmsse Aan de op 23 Febr. as. te houden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld om over het boek- verteerbaren wist waren, van vond Men ziet, dat een en ander zich „waardig” aansluit bij wat wij’over de roode onverdraag zaamheid naar voren brachten. Nog weer scherper komt thans tot uiting, dat de socialistische pers wel allerlaatst het recht heeft om een ander van onverdraagzaamheid te betichten. Het bijkans klassieke gezegde „zij steke de hand in eigen boezem" is hier wel op haar plaats! In de Februari delszaak schap. 8. Timmerman. Alkmaar, Station. Restaura teur station en pachter Muziektuln. Heeft me* Ingang van 1 Februari 1933 opgehouden pach ter te zjjn van den Stedelljken Muziektuln. J. F. Schelllnger, Den Helder, van Galenstraat 48. Loodgieter, enz Uitgetreden eigenaar: J, F. Schelllnger door overlijden. De handelszaaM wordt voortgezet als een vennootschap onder firma. L. J. Albers, Den Helder, Koningstraat TL. Kleinhandel in boter, kaas en kruidenierswaren. Filiaal gevestigd te Den Helder, Langeestraat 48. 1 5 Nieuwe Dag hooi en noodig. ZL moet voedercontroleering gepaard gaan de met melkcontröle een 14-daagsche contröle zijn. Het zal den fokker meer tijd en moeite kosten; alleen hU, die het ernstig wil, zal het dus kun nen doen. Z.i. moest men zich niet tot de stalperiode beperken, doch voedercontröle in de welde Hjkt spr. ten eenerunale onmogelijk. Spr. vraagt persoonlijke medewerking van enkele fokkers voor het nemen van proeven: onkosten komen voor rekening van het Vee- voederbureau. Nu vooral is het de tijd onze vee verbeterings mogelijkheden te herzien of te vervolmaken, om daarna den export te rationallseeren. Er zjjn wel veel moeilijkheden, om tot deze contröle te komen, doch het doel is t waard den strijd met deze moeilijkheden aan te binden. gemiddelde opbrengst koeien bedragen heeft: van 9138 zwartbonte dieren gemiddeld 1603 K.G. melk met 3.47 pet.’ vet In 315 dagen; van 5528 roodbonte dieren gem. 4586 K.G. vet met 3.47 pet. vet in 321 dagen; van 1488 zwartblaar dieren gem. 4293 K.G. melk met 3.53 pet. vet in 296 dagen. De gem. opbrengst der 3 veeslagen bedroeg 4569 K.G. melk met 3.45 pet. vet in 315 dagen. Dit resultaat is verrassend. Wanneer men de gemiddelde opbrengst van alle koeien in Neder land aanneemt op 3400 K.G. melk met 3120 pet. vet, dan is men daarmee aan den hoogen kant. Ir. Tukker heeft indertijd een gem. opbrengst van 3000 K.G. melk genoemd. Hieruit blijkt, dat de in het Nederlandsche Rundvee-Stamboek ingeschreven koeien gemid deld 1169 K.G. melk met 0.25 pct. vet per koe meer hebben opgebracht. Wat beteekent dit nu. In geld berekend, voor alle In bet N. R. 8. Ingeschreven stamboek- vee? Indien men uitgaat van een melkprijs van 5 cents per kg. bjj een vetgehalte van 3 pet. en een gemiddelde melkopbrengst van 3400 kg. van In het .Parkhotel” te Hoorn werd gisteren de 57ste algemeene vergadering gehouden van den Provincialen Bond van Rundveefokvereeni gingen in Noord-Holland. De voorz., de heer IJm. Blaauboer Kz.. ver heugt zich over de goede opkomst, waaruit blijkt, dat men er van overtuigd is, dat men elkander in deze moeilijke tijden moet helpen. Ook voor het fokveebedryf zijn het donkere tijden; het ledental daalt, een economisch ver schijnsel; velen blijken niet opgewassen tegen de moeilijkheden van de veefokkerij. Toch is het noodig de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Als men van 10 koelen evenveel kan halen als anders van 12, moet men dat onder alle omstandigheden pogen te bereiken. Als de Regeerlng met haar maatregelen be perking beoogt, zullen wij onze stem daartegen verheffen. Het lijkt spr. geen landsbelang ook het fokvee in de beperking te betrekken. De productie van gecontroleerd rundvee staat ver boven die van het ongecontroleerde en daarom moeten wjj ervoor waken, dat eerstge noemde categorie voor deze maatregelen ge spaard blijft. Het bestuur is te dezen opzichte paraat. Blijkens het jaarverslag bedraagt het leden tal 650, het aantal donateurs 81. Tot lid van de Commissie van den Coöp. Aankoop wordt herkozen de heer E. Koster Dz. te Berkhout. In plaats van den heer Jb. Kaan, te Wlerln- gerwaard, wordt tot lid van het bestuur be noemd de heer D. Kaan uit dezelfde gemeente. Als afgevaardigde en pl.v. bij het Stamboek voor 1933 worden aangewezen de heeren K. Metselaar en P. Konijn. In de commissie tot nazien der rekeningen 1933 worden benoemd de heeren J. v. Twuyver. Uitgeest, F. Veul te Hem en W. Mostert te Wle- rlngen. De begroeting 1919.32. De H.I.RO. een zich humanitair noe mend radlo-omroepje heeft de fijne atten tie gehad, Zaterdagmiddag te midden van den K-RO.-zendtijd, welke op hoog bevel van mi nister Reymer aan den H.I.R O moest worden afgestaan, een anti-paplstische radlo-uitzen- te geven, welke in aanstootelljkheid alles over treft, waaraan men zich in ons land bjj een radio-uitzending óóit heeft kunnen ergeren. Na een inleiding, waarin verkondigd werd, dat de verzorgers van deze uitzending heelemaal geen strijd wilden voeren tegen de Room- achen, doch alleen maar tegen de Ultramon- tanen en zich vrij wilden houden van alle anti papisme. na deze op zichzelf al argwaan wek kende Inleiding kwam de bekende Rome-be strijder, ds. van Hoogenhuyze aan het woord, om de burgers van Nederland op de felst mo gelijke wijze tegen alles, wat katholiek is, op te hitsen. Hjj kweet zich van zjjn nobele taak op mees terlijke wijze, en al zal hü weinig succes oogstende wil is prijselijk, al kan die niet gedijen. Nederland zoo vermaande de vriendelijke “Preker moest tegen Rome waken, de pro testanten moesten zich met alle kracht verzet ten tegen den groetenden invloed van Rome De jl. Zondag in de St. Josephkerk gehouden iiefdadighelds-collecte, ten bate der St. Vlncen- tlusvereenlglng. heeft opgebracht de somma van 403.87. Met dank aan de milde gevers. Even- tueele na te komen giften worden nog gaarne bjj den penningmeester: Jac. J. Van der Woudestraat 45 L giro spel maakte genot. Bouwmeester scheppen, die eenlg transformatie-schets werd ik filmster" bare gelegenheid Na de breedvoerige uiteenzetting over wezen en doel der Contact-commlssie, volgt de vraag: hoe is deze Commissie samengesteld? De C.C. is samengesteld uit vaste of plaats vervangende vertegenwoordigers. De voorzitters der verschillende sociale or ganisaties die tot de C.C. toetreden, zullen als vaste vertegenwoordigers de Contact-Commis- si*formeel constltueeren. Dezen zullen echter ieder voor zich een vasten plaatsvervanger aan- wjjzen, die, zoo noodig. bij eventueele verhinde ring hen in de Commissievergaderingen zal ver vangen, waar hij als zoodanig zal treden in alle rechten en volmachten van den voor hem ver tegenwoordigenden voorzitter. Als zoodanig nu zjjn toegetreden: a. de voorzitters der drie groote sociale StandsorgaiJsatles, nJ. van de Hanze, Volks bond en Vrouwenbond. Deze drie standsorganisaties zullen in ge noemde commissie al de bij haar aangesloten vakorganisaties mede vertegenwoordigen. b. Vervolgens de voorzitters van al de ove rige sociale organisaties, die niet bij genoemde standsorganisaties of bjj het RK. Werklieden verbond zijn aangesloten, maar afzonderlijke sociale groepen vormen. Daar, waar de moderne of socialistische vak organisaties het voor het zeggen hadden, wer den de R.K. en Christelijke organisaties niet er kend en werd de niet-soclallstische georgani seerde arbeider meermalen voor het feit ge steld zich rood te organlseerenanders werd door het andere personeel met hem niet meer gewerkt. Wjj zouden te dien opzichte wel eenlge frappante staaltjes van de socialistische terreur kunnen geven. Men denke maar eens wat onze organisatie betreft, aan onze vrienden in Har lingen, hoeveel beroerdigheid zy hebben ge had. voor en aleer zij als roomse be arbeiders zich ook roomsch konden organlseeren. Met dat optreden van de socialistische of moderne vak organisatie van thans, is het, hoewel eenlgs- zins gewijzigd, niet veel beter gesteld dan vroe ger. Alleen gebruiken zy een andere tactiek, na melijk: wanneer de confessloneele organisaties een beduidend aantal leden, werkzaam in een bepaald bedrijf, minder hebben georganiseerd dan de moderne organisatie, dan weigeren de van democratie overvloeiende besturen van de moderne vakbonden met de werkgevers onder- handelingen aan te knoopen. wanneer de ver tegenwoordigers der R.K. of Christelijke Vak bonden ook aan die besprekingen zouden deel nemen. Om eenlge voorbeelden te noemen, wat betreft het transportbedrijf. De actie voor de zeelieden der koopvaardij De centrale bond weigerde ons en den christelljken bond te er kennen, omdat wy in dat bedrijf geen honderd tallen leden hadden georganiseerd. Voor de Rijnvaart, waar onze positie beduidend beter is. weigerde men eveneens met ons samen te werken, evenmin duldde men onze aanwezigheid aan een en dezelfde tafel met de werkgevers. In IJtnulden is het al precies het zelfde. Over heel veel havenarbeiders en kolenwerkers beschik ken wij niet in IJmulden, dat is waar, doch losse en vaste vischknechta hebben wij nog al eenlge georganiseerd. Toch kon de IJmuider Federatie, aangesloten by den centralen Bond van Transportarbeiders, ons niet dulden by de onderhandellngen met de werkgevers. Men ziet, er wordt tegenwoordig een andere taktlek ge volgd dan vroeger, doch op de keper be schouwd. komt het op hetzelfde neer! Rood of geen brood, blijft de leuze van de moderne vak beweging, al zegt zij het niet ronduit”.... zakelijkheid gesproken zal moeten worden in de toekomst. Denemarken heeft de voedercontröle reeds (het eerst) in practljk uitgevoerd. In ons land deed men wel reeds aan melkcontröle, maar niet tegelijkertijd aan voedercontröle. Aan welke eischen moet de voedercontröle voldoen; wil ze dienen tot uitbouw van t thans bestaande selectle-systeem, dan moet ze trouwbaar zjjn en zoo zuiver mogelijk indivi dueel worden toegepast. Voorts acht spr. analyse van het te voeren wegen van het ruw voer individueel Ir. L. de Vries, Rljksveeteeltconsulent te Alk maar, deed eenlge mededeelingen over „Voeder contröle voor fokdleren”. Opgemerkt werd, dat er waarschijnlijk een vrij belangrijk verschil bestaat tusschen onze melkkoeien ten opzichte van het verwerken van bet voedsel, ma.w de eene koe zou voordeellger melk produceeren dan de andere, zoodat de vraag rijst of contröle op het verwerken van het voeder niet van beteeke- nls moet worden geacht. Spr. wees op het verschil tusschen voeder contröle en stalvoedercontröle, ten doel heb bende, fouten in de voedering op te sporen en te herstellen. Stalvoedercontröle berust op de eerste plaats op een oordeel op de doelmatigheid van het rantsoen en op de onderlinge verhouding tus schen verschillende soorten voer, b.v. ruw en kort voer. Het juist aantal kilo's moet de boer zelf vaststellen. Voedercontröle en melkcontröle gaan samen en verscherpen aldus de selectiemogelijkheid; ze vormen den grondslag voor de selectie. Spr. wijst op de indlvidueele verschillen in de voedselomzetten. Goede voedercontröle houdt de mogelijkheid in tot verlaging der productiekosten. Voedercontröle voor melkvee is voor Holland nog lets nieuws. Spr. wil de wenscheiykheld van voedercontröle slechts naar voren brengen; proeven zullen moeten ultwjjaen of er van nood- Aldus zullen dan in de C.C. de volgende so ciale orgi 9. R. K. J. Barnhooro. 2. R. K. Bond van Ambtenaren (A.RK.A.); vert, door H. Bosman. 3. R. K. Middenstandsbond door J. Endel. 4. R. K. Bond van Handelsreizlgers; vert. door H. Kolmer. 5. R. K. Bond van Leeraren (Lyceum); vert. door W. Vermeulen. 6. L. T. B. (R. K. Land- en Tuinbouwbond); vert. door H. Klaver. 7. R. K. Bond van Onderwijzers; vert. door H. Dijkstra. 8. R. K. Bond van Polltie-personeel door S. Agricola. 9. R. K. ond van Verpleegsters; vert. door Dr. Mr. R. Bromberg. 10. R. K. Volksbond; vert. door O. land. 11. R. K. Vrouwenbond; vert. door MeJ. M. Boom. In het Dagelljksch Bestuur zijn de drie voor naamste standen vertegenwoordigd, n.l. de intel- lectueele stand, middenstand en werknemers; het wordt gevormd door: Voorz.: Dr. Mr. R. Bromberg (intell. stand); Seer.: J. Endel (Middenstand); Pennlngm. v. Slingerland (Volksbond); Algem. Adviseur: C. Vis. Het Algemeen Secretariaat zal worden waar genomen door den heer J. Raat, accountantsbu reau, Prins Hendrtkstr. 30. De C. C. zal minstens eenmaal per jaar een algemeene vergadering houden, waarop geza menlijk het sociale winterprogram zal worden opgemaakt, en verder slechts voor ieder te voe ren algemeen-pubUek-sociale actie. Op alle vergaderingen zullen de Algemeen Adviseur en de Groeps-Advlseurs worden ult- genoodlgd. Hiermede meenen wjj onze nieuwe Centrale voor algemeene publiek-sociale actie genoeg zaam bij het publiek te hebben ingeleid. Wjj wenschen dit nieuwe Alkmaarsche Sociale elftal veel succes op maatschappelijk terrein. Vrijdag 17 Februari as. zal de tweede com missie- vergadering worden gehouden. RECTOR c. Vis Algemeen Adviseur. Nu ook in onze stad de R. K. Volkspartij het hoofd weer opsteekt gelukkig vindt zy er een weinig vruchtbaren bodem achten wij het wel van belang, hier te citeeren het ant woord, dat een uiterst bezadigd en deskundig priester, ais Pater Otten, geeft aan een vrager in het mooie Dominikaansche tijdschrift „De Rozenkrans”. De vragen luidden als volgt: Is men in geweten verplicht uitsluitend de R. K. Staatspartij te stemmen? Hoe staan wij. Katholieken, tegenover de R. K. Volks partij? Mag een Katholiek evengoed op de R. K. Volkspartij stemmen? Gaat een even tueel verbod zoo ver, dat men doodzonde doet, als men op deze laatste partij zijn stem uit brengt? Het zou mjj aangenaam zjjn, daar deze zaak bjj de as. verkiezingen van urgent belang is, uw beslist standpunt hiertegenover te stel len. Wat betreft mijn vraag, moet u niet ver geten, dat de bevolking hier geen onwankel baar vertrouwen meer heeft in de verantwoor delijke R. K. leiding. Hierop antwoordde Pater Otten: Eerst wilde ik op uw vraag liever niet ingaan in een tijdschrift als „De Rozenkrans”. Het politiek geharrewar moeten we ver houden van een zuiver godsdienstig tijdschrift. Maar ik be grijp, dat u en anderen bovengestelde vragen ter harte gaan en dat deze vragen actueel zijn. Het geweten is de uitspraak van ons practisch verstand. Zegt ons verstand nu. na ernstig on derzoek en na voorlichting door competente menschen, dat alles bijeen, de Katholieke zaak nu en in de toekomst het best kan gediend worden, door de eenheid der Katholieken op politiek terrein, dan ben ik in geweten ver plicht, om naar dat inzicht de R. K. Staats partij door mjjn stem te steunen. En ik wil u wel zeggen, dat ik dat inzicht heb. Ik voor mjj zou mij in geweten niet verantwoord achten, als ik stemde op de R. K. Volkspartij. Niet, dat ik daardoor wil zeggen, dat de R K Staats partij onfeilbaar is en nooit een minder geluk kigen greep deed, of zoo iets dergelyks. Volstrekt niet. Kritiek op de R. K. Staatsparty is vol komen geoorloofd en wordt door haar niet a priori afgewezen. Het best zal men de fouten, die aan de R. K. Staatsparty kleven in haar zyn en in haar werken naar buiten, kunnen helpen verbeteren, door plaats te nemen in de party, en van binnen uit te hervormen, te ver volmaken, te kritiseeren. Maar het kan zyn, dat anderen dat inzicht niet hebben. En omdat de R. K. Volksparty in haar wezen en in haar doelstelling niet on- of anti-katholiek is. noch veroordeeld is door het kerkelyk gezag, zal voor zoo iemand het stemmen op de R'. K. Volks party noch objectief, noch subjectief tegen zyn geweten zyn en dus niet immoreel. Zelfs zyn er Katholieken, die de R. K. V. steunen, om dat ze overtuigd zyn. dat anders veel meer ka tholieke stemmen zullen verloren gaan en b.v. den socialisten en communisten ten goede zullen komen. Nu zou ik wel willen, dat alle Katholieken goede gronden overtuigd konden worden van het wenschelyke om de Staatsparty te steunen. Want het is absoluut zeker, dat wy moeten zorgen met een sterk aaneengesloten front te staan in het landsbestuur. Want als het er op aan komt, gaat alles en alien tegen ons Ka tholieken. Kyk maar eens naa^ België, waar de Socialisten samengaan met hun felste tegen standers, de liberalen, om de Katholieken in hun onderwijs te treffen. Dit Is voor ons hier te lande' een baken in zee. En nu remt ml. de R. K. Volksparty die aaneengesloten eenheid, om geen sterker woord te gebruiken, zy brengt noodzakeiyk versnippering van Katholieke po litieke kracht. Hiermee zyn uw twee eerste vragen beantwoord. Op de derde antwoord ik met: neen. Niet evengoed, want objectief is een sterke éëne R. K. Staatsparty te verkiezen bo ven verbrokkeling. Niet evengoed dus. maar subjectief kan een katholiek zedeiyk vrij uit gaan door op de R. K. Volksparty te stemmen. Op vraag vier antwoord ik: er is geen verbod van de R. K. Volksparty. Onze bisschoppen hebben wel verschillende keeren den wensch geuit om de eene R. K. Staatsparty te steunen en nog zeer onlangs heeft de Paus krachtig opgewekt tot eenheid. En die wensch van Paus en bisschoppen beteekent toch voor een goed Katholiek heel wat. Doet men nu een dood zonde door tegen dien wensch in te gaan? Neen, want men kan in geweten overtuigd zyn, dat hier redenen zyn om dien wensch niet na te komen. Zou er een verbod zyn. dan was het een verbod in een ernstige zaak. Overtreden van zoo’n verbod zou per sé doodzonde zyn. Meen niet, dat de R. K. Volksparty alles in het reine kan brengen. In oppositie zynde kan men gemakkelijk veel beloven en veel kritisee ren. Maar dit is allemaal maar met den mond! Men treft m.i. nog al eens onbekookte dingen aan in de propaganda der R. K. V. en in haar orgaan. Ik neem aan. dat althans by de massa der leden van de R. K. V. de bedoeling goed is, maar met een subjectief goede bedoeling zyn we er nog niet. Objectief moet de zaak ook in orde zyn. Wat u op het slot zegt over het ge schonden vertrouwen in uwe omgeving, lykt me te kort en te particulier gezien. Men moet in dezen de groote lijnen steeds zien en het alge meen belang meer beoogen dan het particu liere. dat men om is. waardoor aan moet gekomen. De begrootlng werd na eenlge toelichting door het bestuur vastgesteld op f 2.559 19. De heer V Keysper brengt uitvoerig verslag uit van de 16 Nov. te Den Haag gehouden Cen trale Raadsvergadering, waarby hy eenlge in teressante cyfers releveerde over instellingen den Bond betreffende; wy ontleenen hieraan o.m.. dat by het fonds U. B. O. thans voor ongeveer f 1.000 000 verzekerd kapitaal berust. De Hanze Glasverzekering had over “31 on geveer 300 nieuwe polissen. De ontvangsten van het Santoefonds gingen f 4114 vooruit; er werden in *31 25 patiënten verpleegd, in '32 zal voor 38 patiënten gezorgd moeten worden. De „Brandverzekering” bracht reeds een be drag liggende tusschen 4 i 5.000.000 gulden. Wat de ..Automoblelverzekering” betreft, wordt reeds f 10.000 premie bespaard door Hanze- leden. die hiervan gebruik maken, waarvan op rekening van leden uit het bisdom Haar lem kan worden geschreven. Spr. deelt voorts mede, dat hy zich t. a. de verkiezing van hoofdbestuurselen niet ge houden heeft aan het bindend mandaat, doch blanco heeft gestemd: hy was n.l. van mee- nlng. dat het bindend mandaat door de ver gadering was meegegeven na een min of meer onjuiste voorlichting van bestuurszyde, waar door aan het mandaat z. 1. de grond entno- men was. Zijn houding had echter op de stem ming geen Invloed. Nadat de voorzitter den heer Keysper dank had gebracht voor zyn kort, maar inhoudryk verslag, uit de heer V. Kessel er zijn teleurstel- lig over, dat de heer Keysper niet aanwezig was op de federatle-vergaderlng. waarop een candidaat voor het H. B. werd aangewezen. Er is van onjuiste inlichting van bestuurs zyde geen sprake: ook vindt spr. het onjuist van het bestuur de candldatuur van den heer Ruhe te steunen. De heer Keysper gaat er nog even op in en zegt, dat op de federatle-afdeeling besloten is, dat wie de meeste stemmen kreeg, in de vaca ture zou komen en de ander in plaats van den aftredende. De voorzitter onderschryft deze toelichting, doch voegt er aan toe, dat op de vorige ver gadering het advies van de federatie nog niet was binnengekomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren Feyen en Gces, met resp. 22 en 26 stemmen. De heer Keysper werd gekozen met 18 st. Voorts vereenlgden op zich de heer Apeldoorn 15 en Admiraal 14 st. De heer Feyen dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. De heer Goes herinnerde aan zyn benoe- en daarby van allerlei praktische middelen gebruik maken; stryd moesten ze voeren tegen de Roomsche ziekenhuizen, tegen de Room- sche kunst, ze mochten geen katholieke winke liers bevoordeelen, Roomsche kloosterlingen moesten verbod krygen. onderwas te geven en aldus, evenals in Spanje, bulten de wet ge steld worden, enz. enz. De zaak kan ons koud laten, ofschoon we het allesbehalve behoorlijk vinden, dat zoo’n anti papistische philippics gehouden wordt in zend tijd, welke1 van den KR.O. afgedwongen is, tusschen KR.O.-zendtyd in, zoodat onwille keurig vele katholieke luisteraars al dit boos aardigs te genieten hebben gekregen. Wat ons in deze kwestie echter het meest interesseert, dat is de vraag, of we nog een Radlo-Contröle-Commlssle hebben, die tegen beleediglng en erger! van medeburgers waakt. Herhaaldelyk komt het voor, dat deze com missie de klelnzieligste betuttelingen maakt, wanneer echter de Katholieken van Nederland op de felste wijze aangevallen en beleedigd worden, wanneer Nederlandsche burgers tegen de Katholieken worden opgehitst, dan merkt de commissie biykbaar niets, dan vraagt zy te voren biykbaar geen Inzage van de radlo-rede. dan denkt zy er niet aan den spreker af te sluiten. Wy aarzelen niet te zeggen, dat de Radlo- Contröle-Commlssle zich hierdoor grovelyk ge blameerd heeft. Haar rest feitelyk niets anders, dan pu- bliekeiyk haar excuus aan te bieden onder er kenning, dat zy uit nalatigheid of wilt dan ook deeriyk in haar taak tekort geschoten is. Zoolang zy dit excuus niet aanbiedt, blijft zy voor ons als een ernstige Radio-Contröle- Commlssie uitgeschakeld. 1 „Op den avond, dat onze vaders in de Jaarver gadering van ,J)e Hanze” byeen waren, hielden 1 wy een, ondanks de crisis, uitstekend geslaag- den feestavond.” Zoo ongeveer zou de K J. M. 1 V.-secretaris in zyn jaarverslag melding kunnen maken van de vrooiyke verjaardag-vlerlng van 1 de nog jonge vereeniglng. 't Is waar; de belangstelling was niet zoo groot als we die op de K. J. M. V.-avonden ge wend zyn. Maar het is toch ook alleszins te begrypen. Het crisls-spook maakt onder de mid- denstanders steeds meer slachtoffer»; de gevol gen van de depressie drukken zwaar op hen 1 Zelfs de gebruikeiyke dooddoener: „Lach 'n avond je zorgen vrij” heeft afgedaan en wacht op andere tyden. Deze mindere belangstelling had echter niet den minsten Invloed op de stemming, waartoe een band onder de bekwame leiding van Mel- chert Schuurman met vrooiyke schlager-muzlek zeer veel bydroeg. We hebben wel eens hooren zeggen, dat een avond alleen reeds moet slagen, als er stem ming is. Dit kan in zyn algemeenheid mis- i schien juist zyn, als Frits Bouwmeester met zyn ensemble er gisterenavond niet was geweest met 'n vrooiyk kunst-programma, dan zou het suc ces der K. 3. M. V.-avonden zeker minder i spreekwoordeiyk zyn geworden. Alkmaar kent Frits Bouwmeester, den artist, dien het tooneelspelen in het bloed zit, voor wlen de Bühne meer is dan voor honderden an deren, die zich tot het tooneel geroepen gevoe len, hy weet den toeschouwer te toonen wat „Kunst" is Kunst, met 'n grodtan K. Maar daarnaast brengt hy by voorkeur roomsche kunst. Zyn vertolking van ,J3e Bedelbroeder” van Jac. Schreurs en „Het volk in de processie” van Anton van Duinkerken, was af. Jammer was het. dat de rest van den avond met biyspel letjes werd gevuld; wy kunnen Bouwmeester het meest waardeeren in het genre, waarover we zón Juist schreven. We moeten hier echter onmiddeliyk op laten volgen, dat de keuze der blyspelen gelukkig was. En Bouwmeester èn Ferd. Koolbergen èn Lien de Jong kregen volop gelegenheid om te toonen. wat ze waard waren. Hun vlot en soepel een te 1 de „Hoe hy een dank om zyn talenten te toonen. De open doekjes, die hy daarby in ontvangst had te nemen, toonden duldelyk aan, hoe het publiek van zjjn spel genoot. De korte maar kernachtige toespraak van den moderator, den weleerw pater H. Ruberg OJ*.. mogen we niet onvermeld laten. Spr. wees op de prettige verstandhouding, die er in de ver eeniglng heerscht en het belang van deze ver eeniglng voor den katholieken middenstand in Alkmaar. Zijn verzoek om 'n billyke critiek en een spontaan medeleven zal zeker een gewillig oor hebben gevonden. Onder de talryke E.E. HH geestelyken merk ten we op o.a. den hoogeerw. deken E. P. Rengs. pastoor C. Blesta OJ*. en pastoor Th. van Noort van Langendyk. kost tot tooneeltjes Vooral in Choumont een den geheelen Nederlandschen veestapel, zoo- als dit ook is gedaan door de Crisis-Zulveicen- trale, dan komt men tot het resultaat, dat da gemiddelde opbrengst per stamboekkoe 262.71 bedraagt tegen f 171.37 per coe als gemiddelde van den geheelen Nederlandschen veestapel. Dus een meer-opbrengst per stamboekkoe van niet minder dan 81.39. Om nu deze rekening geheel zuiver te maken en te ontdoen van iedere flatterie verminderde Ir. W. dit bedrag met de extra-onkosten, die een N.R.S.-lld moet maken, t.w. ƒ4 voor de melkcontröle, ƒ6.50 voor het N.R.S. en ƒ2.50 extra dekgeld by een stamboekstler, dus samen 13. Wat de voeding betreft hierover is in Nederland vrywel niets positiefs bekend en in ieder geval ontbreken statistische gegevens meent ir. W. te kunnen aannemen, dat de NR. S.-leden in het algemeen rationeeler, maar niet duurder voeren dan de groote massa veehou ders. Men kan zich dus wel veilig aan deze 13 als extra-onkosten houden. Trekt men dus deze extra onkosten af van de hoogere productiewaarde, dan biykt, dat het N.RB. stamboekvee voor een bedrag van 73.89 per jaar en per koe meer produceert. Het gaat er dus om te zorgen, dat de dieren afkomstig zyn van productieve moederdleren. Verhooging van het vetgehalte van melk is het gevolg van selectie, doch ook van betere voe ding. Bovengenoemde cyfers zyn voor spr. de grondslag geweest voor zyn voorstel. Spr. vroeg zich daarby af, of er iets te doen is, om de opbrengst van den Ned. veestapel te verhoogen? Er is nog teveel vee, waaraan de boer niets verdient. Spr.’s doel is niet de totale opbrengst te ver hoogen. maar veel meer te trachten, dat de koelen, die de boer aanhoudt, meer produ ceeren; de koeien die. minder produceeren, moeten dan worden opgeruimd. De productie van den Ned. veestapel is dus voor een belangryke verhooging vatbaar. Waar door vrywillige verbetering van den veestapel deze toestand niet bereikt zal wor den, daar ligt het op den weg van de Regee- rlng maatregelen te treffen, welke tot een ver hooging van de productie leiden. Het meest eenvoudige zou zyn, dat van Rykswege bepaald werd, dat slechts volbloed- stamboekstieren met mlnlmum-eischen voor productie der stiermoeders voor den dekdienst zouden gebruikt mogen worden. Het zal goed zyn, den georganiseerden land bouw by de uitvoering van de wet te betrekken, in dien zin, dat er overleg plaats heeft tusschen de burgemeesters en de vertegenwoordigers der organisaties. De Invoering van een wet op de stierenkeu ring zou behalve verhooging van productie, ook het voordeel hebben, dat de registratie en melk contröle van ons vee zeer sterk zal worden uit gebreid. Na.v. de inleiding van den heer De Vries verklaart de heer E. Covers Dz. zich wel voor stander van een proef, doch nog niet van ver plichte voedingscontröle. Spr. geeft echter in overweging voorzichtig te zijn met het nemen van eventueele conclusies. Ir. de Vries onderschryft dit, doch betoogt, dat tegenover de maatregelen voor een hooge- ren prys voor de productie, ook zooveel mogeiyk maatregelen genomen moeten worden om de productiekosten zoo laag mogeiyk te houden. De voorzitter concludeert, dat men een proef genomen wil zien, en vraagt de medewerking van enkele goedwillende fokkers, om by ben een proef te nemen; tot over 14 dagen kan men zich voor opgave tot den secretaris wenden De heer J. Ruiter opent de discussie na.v. de inleiding van Ir. Wibbens; namens zyn veree- niging verklaart spr. zich voorstander van ver plichte keuring. Na nog eenlge discussie verklaarde de ver gadering zich in principe bereid om met het voorstel van Ir. Wibbens tot verplichte stieren keuring mee te gaan. Algemeen was men echter van meenlng. dat als de wet er komt, deze niet soepel moet wor den toegepast. Ir. H. Wibbens, Hoofdinspecteur van het Stamboek, besprak deze vraag en geeft een overzicht van de productlecyfers, gepubliceerd in den jaargang 1931-1932 van het gedrukte Stamboek. Deze cyfers neemt spr. tot basis; het geldt hier cyfers van 70 pct. van de 8. en R.-koelen. Deze 70 pet. geven echter nog geen gunstig beeld voor den geheelen stamboekstapel. Spr. heeft, om een goed overzicht te krygen, de die ren naar den leeftyd ingedeeld en naar drie veeslagen: zwartbont, roodbont en zwartblaar. Verder werd van elk dier genoteerd het aantal dagen, gedurende welke het dier gemolken is en hieruit de duur van de lactatieperiode voor elke rubriek berekend. Tenslotte wordt van elke rubriek ook de dag opbrengst aan melk en vet berekend. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de van 16.154 stamboek- mlng tot bestuurslid een 14-tal jaren geleden en dankt nog voor de hem op de vorige ver gadering gebrachte hulde. Dank wil hy nog brengen aan den heer C. W. Keysper, onder wiens voorzitterschap hy het bestuurslid aanvaardde, voor de samenwerking van hem ondervonden. De heer V Keysper aanvaardde zyn benoe ming; hy betreurde, dat een zoo goed be stuurslid niet herkozen is en hoopte een waar dig opvolger van dit bestuurslid te zullen zyn. De voorzitter ultte woorden van dank aan het bestuurslid, dat niet meer herkozen was. By de rondvraag vestigde de heer v. Mer- wyk de aandacht op het vastrechttarief voer gasgebruik. Hy noemde het een idiote instel ling. dat men op goedkoop tarief aanspraak kan maken, als men maar een gaskacehl heeft: ongeacht of men die gebruikt. Algemeen vond men dit een vreemden toe stand. De heer Keysper wees erop, dat een en an der in de verordening is vastgelegd; een amb tenaar kan er dus niets aan veranderen. De heer C. Keysper herinnert eraan, dat die verordening indertijd in het leven is geroepen om het gasverbruik te bevorderen. z.i. is het vastrechttarief wel voordeellg voor den mid denstand. De heer Schilder spreekt nog een propagan distisch woordje voor het Santosfonds, dat z.i. allen steun van de leden waardig is. De heer Admiraal vraagt het bestuur stap pen te doen om een ventverbod in het leven te roepan: de middenstand ondervindt veel hin der van alle mogelyke venters. De heer C. Keysper wyst op den abnomialen tyd, die dit euvel in de hand werkt. Spr is echter voor vryen handel; elders weert men den handel uit Alkmaar ook niet. De heer V Keysper zegt, dat de R K raads fractie principieel ook voor vrijheid is; tegen uitwassen moeten echter z.i. maatregelen ge nomen worden; het is echter een moeliyke zaak. De heer Admiraal zegt, dat het niet te doen is om een ventverbod. maar om een ventver gunning. De heer C. Kevsper wyst er nog op. dat de zaken in de steden voor een groot deel dry ven op de buitengemeenten. Spr. wil het nemen van maatregelen overlaten aan de gemeente. Na nog eenlge discussie over dit punf volgde sluiting. week van 31 Januari tot en met 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven inge schreven: Nieuwe zaken: 8. Commandeur. Oudorp. Ooievaarstraat 15. Brood-, koek- en banketbakery. C. Kramer. Alkmaar. Schoutenstraat 12. Meubelmakery en stoffeerdery. G. Burge ring. Helloo, Ryksstraatweg A 410. Slagen). wyzlgingen: C. Dobber. Zuld-Scharwoude, Dorpsstraat A 215. Brood-, koek- en banketbakkerij. Zaak overgegaan aan: J. G. v. d. Gugten. J. Dingerdis, Alkmaar. Baansingel 21. Krui denierswinkel. Aan het bednjf toe te voegent metselaar en aannemer. J. N. de Goede. Heiloo, Wlllebrordusweg J 117. Aannemer van kabel- en lynwerken. Uitgetreden medeyeigenarenJ. Krook en P. R. Boogh. Alkmaarsche Inleggerü en lunchroom „De Valk”, Alkmaar. Ritsevoort 22. Zaak verplaatst naar Alkmaar. Houttll 34. Handelsnaam lunchroom gewyzigd in: Lunchroom „Kaas markt”. Firma R. J. Houwing. Alkmaar, Langestraat 71. Vennootschap onder firma ontbonden. Han- omgezet in een naamlooze vennoot- ns verweer tegen de beschuldigingen van onverdraagzaamheid, welke de socialisti sche pers by herhaling aan het adres der Katholieken richt, heeft de aandacht ge trokken van een katholiek georganiseerd trans portarbeider, die zich accoord verklaarde met ons verweer en het gloeiend eens was met de getrokken conclusie: dat niet de Katholieken, doch de 8. D. A. P.-ers laboreeren aan boycot- en uitslultingsnelgingen. Deze werkman zond ons tevens een knipsel uit het weekblad de- „R.K. Transportarbeider”, bevattende een pittig artikeltje over de bekende tactiek van „rood of geen brood". wy ontleenen er het volgende aan: Een aantal Jaren geleden maakte de leuze: rood of geen brood! nog al opgang. Inzake het herhaalde verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, ondersteund door vele ge meentebesturen. om het buurtverkeertarlef ook op het baanvak AlkmaarHaarlem in te voeren, lezen wy in het verslag van den Spoorwegraad (verhandelde do. 18 November 1932), dat de Dienst der Exploitatie, op grond van het Inge steld onderzoek, van meening is, dat onder de tegenwoordige omstandigheden invoering van dk tarief op genoemd baanvak niet wenschelyk is. De invoering van buurtverkeer, op de lyn AlkmaarDen Helder, waarvoor de heer M. A. Kolster, vertegenwoordiger der K. v. K in den Spoorwegraad. eveneens pleitte, zal onder de aandacht van de Directie der Ned. Spoorwegen worden gebracht. De verlaging en herziening der abonnements tarieven (o.a. de invoering van 8-daagsche abon nementskaarten gedurende het geheele jaar). waarop de Kamer van Koophandel eveneens aandrong, zyn inmiddels met ingang van I Januari 1933 reeds ingevoerd. Tot het inleggen van meer doorgaande treinen op het traject AlkmaarHaarlem, zoodat het veelvuldig overstappen op den afstand Den Helder—Haarlem—Rotterdam voortaan beperkt zou worden, kon nog niet worden besloten. Verschillende andere verkeersverbeteringen, die voor ons district van indirect belang zyn, werden bovendien naar voren gebracht. Voor belangstellenden ligt het volledig ver slag van de vergadering der dienstregellngs- commlssie uit den Spoorwegraad. gehouden op 22 en 23 September 1932. ter Inzage by het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. In de stad kippen houden brengt vaak vele moeliykheden mee. terwyi het bovendien dik wijls gebeurt dat iemand, die kippen houdt, vaak weinig eieren ontvangt voor het geld dat hy aan de kippen besteedt. Toch is het ook voor den stads-klppenhouder mogeiyk een toom kippen met vrucht te ,ex- ploiteeren.” Deze mogeiykheid biykt zeer duldelyk uit de ons, door de firma P. Sluis te Weesperkarspel, toegezonden brochure, welke den overduide- lyken titel draagt van: .JTactische wenken voor den stadskippenhouder.” In deze practlsche brochure wordt op duide- lyke wyze uiteengezet, welke hoenders men moet houden; hoe ze gehuisvest, verzorgd en gevoederd moeten worden. De groote behoefte die aan een dergeUjk werkje bestond, was voor de P. Sluis' plulmvee- en vogelvoederfabrieken N.V. aanleiding de uit gave hiervan ter hand te nemen. Men kan deze brochure op aanvraag gratis en franco verkrijgen. In de gisteravond voortgezette jaarverga dering van „De Hanze” «erd door den voor zitter, den heer J. Endel, medegedeeld, dat zich zeven nieuwe leden hebben aangemeld. De notulen van 10 Nov. '32 werden g< edge - keurd. Ingekomen was het verslag van de afd. Alk maar van den R. K. Bond van Bouarpatroons, die 75 leden telt en over 1933 een neg slechter jaar verwacht dan 1932 was. Biykens het jaarverslag van den penning meester bedroegen In 1932 de ontvangsten f 2.393.50; de uitgaven f 2.062.38; met het na- deelig saldo '32 van f 91.93 Is er een goed saldo van f 239.19. welk bedrag intusschen reeds is opgesoupeerd aan achterstallige schulden. Inplaats van den heer v. d. Kley werd In de commissie tot nazien der rekening benoemd den heer C. Meyer. De voorzitter spoort de leden aan om dit jaar meer in grooten getale deel te nemen aan den Stillen Omgang. De heer G. de Munk deelt mede, dat de trein uit A'dam een uur eerder vertrekt, zoc- 7 uur reeds in Alkmaar terug veler bezwaar wordt tege-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12