ONS BLAD huis gestuurd Landdag naar Muitende Marine zoekt contact Overgave onder voorwaarden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws van F" te Hevige explosie te Parijs BESLISSING VERWACHT HET DULTSCHE LEGER DE BAROMETER ONDER PROTEST VAN DR. ADENAUER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototoestellen vanaf 3.50 zeventig Stemming op de vloot Geheime order» De atemming in Den Helder Politie grypt in De poaitie van het achip De „Aldebaran” afgeloat Nieuw beroep op Leipzig Betooging van trouw Fransche visschersboot gezonken in audiëntie Mijnstaking in Spanje De burgeroorlog in het klein ■Mi Schout-bij-Nacht J. F. Oaten, commandant der Marine in Indië Japansch-Chineesche conflict Duitschlands houding I te Genève Dr. Hugenberg tegen renteverlaging Geen inlijving van Stahl helm nat.-aoc. atormtroepen by de Rykaweer „Het geheele avontuur ia bedoeld ala een proteat tegen de aalariakorting” DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Geen erkenning van Mandajoekwo door Commiaaie van Negentien Het WeeriiiiinnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH s uiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiuiiii De atandpunten van rykaregeering en miniaterie-Braun Acht dooden, acht en gewonden ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag éér» 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Het „Cambo” ImiiiiiHiiiimmiiimiimiiiiiNiiniuiimiHiiiiiiHimHiiHiiiiimiii^ Regeering-Braun weer naar Leipzig Vier schepen achter de muiters aan DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 H I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vliegtuig bU een O op het te 4 J „.D De commandant van de vllegbooten. die geïn terviewd werd tijdens het oponthoud op Tand jong -Prlok voor het Innemen van brandstoffen op den tocht vanuit Soérabaja. deelde mede, dat hy bü het aanbreken van den dag met ge heime orders vertrekt. SOÉRABAJA, 6 Febr. (Aneta.) Diverse plaat- seiyke vereeniglngen organiseerden op verschil lende plaatsen openbare vergaderingen, welke echter niet doorgingen, mede In verband met Ingrijpen van de politie. Een tvteede element van groote beteekenls u. dat stellig en zeker deze „coup" gerulmen tijd BERLIJN, 6 Febr. Rljkskanselier Hitler zal morgen te Berlijn terugkeeren. Vrijdag zal hij de Dultsche automoblel-tentoonstelling openen. De Hessische Landdag heeft het voorstel der nat.-sociallsten tot ontbinding van den Land dag vervR>rpen. daar de grondwettelyke twee derde meerderheid niet werd bereikt. DUISBURG, 6 Febr. (W. B.) Hedenmiddag is de lijkstoet van een bij de straatgevechten tusschen de Nazi's en de communisten dood geschoten S.A -man door communisten vanuit een hinderlaag beschoten Een burger werd ge dood en acht gewond. Onder de verzamelde GENEVE, 6 Febr. (V. D.) In de Commissie van Negentien werd hedenmorgen overeenstem ming bereikt omtrent de beginselen op grond, waarvan men China en Japan nieuwe aanbeve lingen inzake de Mandsjoerljsche kwestie zal doen toekomen. In deze aanbevelingen zal worden vastgesteld, dat de met steun van Japan gestichte nieuwe Mandsjoerljsche staat niet zal worden erkend, arwijl de mogendheden, die het Volkenbonds- pact, het Kelloggpact en het Negen Mogendhe den Verdrag hebben onderteekend. zullen wor den uitgenoodlgd. niet In relatie met den staat Mandsjoekwo te treden. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur run.: 758 Achteruit MADRID 6 Febr. (Reuter.) In de mijnen van Asturië <N W. Spanje) is heden een alge- meene staking Qltgebroken. geleid door de so cialisten. Van de 39.000 werklieden staken 27.000. Incidenten van beteekenls deden zich niet voor. Merkwaardig is, dat de president van het rijksgerechtshof dr. Bumke gisteren een bezoek heeft gebracht bjj rljkskanselier Hitler, alsmede bij de rijksregeerlng. Volgens de „Nachtaus- gabe” is aan te nemen, dat hierbij wel ge sproken zal zijn over de Pruisische kwestie De verordening tot voorlooplge afzetting van het mlnisterie-Braun is vandaag 2 maal voor de Dultsche radio voorgelezen. De muiterij op „De Zeven Provinciën”. Achter volging verscherpt. Telegrammen van de be manning. De Pruisische Landdag onder protest van dr. Adenauer ontbonden. Minlsterie-Braun wendt zich tot Leipzig. De „Osservatore Romano" ontkent de documen- len-diefstal ten Vaticane. BU de aardverschuivingen in Solo rijn 26 In landers gedood. Nieuwe erupties van den Krakatau. Men neemt aan, dat deze onderteekening ver zonnen ia. daar men nog steeds gelooft, dat slechte eenige der Inlandsche schepelingen aan het muiten zjjn geslagen, terwijl zjj anderen hebben aangespoord front te maken tegen de Eoropeesche officieren en onderofficieren. Een beslissend optreden wordt heden verwacht. Maandagmiddag om drie uur zijn de ver tegenwoordigers van het „Cumbo”. het Comité van Actie, samengesteld uit den Bond van Marine-schepelingen en den Bond van Marine- onderofflcieren op audiëntie geweest bij den secretaris-generaal van het departement van Defensie te 's-Gravenhage. Na afloop der audiëntie, welke ongeveer een half uur duurde, verklaarden de vertegenwoor digers, dat zij het standpunt der „Cambo" vooi den secretaris generaal hadden uiteengezet en BERLIJN, 7 Febr. (W. B.) In verband met de berichten in de buitenlandsche pers over plannen tot inlijving by de Rykaweer van or ganisaties als de Stahlhglm. de Nat.-Socialis- tlsche stormtroepen enz., wordt van bevoegde zyde opgemerkt, dat na het optreden der nieu we regeering reeds van officieele zyde is ver klaard. dat een iniyving van genoemde orga nisaties niet overwogen is en daarvan ook geen sprake kan zyn, daar de Ryksweer een boven de partyen staand Instrument van de staats macht moet biyven. Het heeft geen doel gissingen te doen over de plannen der regeering voor het geval de ontwapeningsconferentie mislukt. Bewapening is iets relatiefs en richt zich naar de mate van bewapening der nabuurstaten. De komende landsverdediging zal bepaald worden door de mate, waarin sterk bewapende buren bereid zyn te ontwapenen. Het gaat hier niet onj Dultsche plannen, maar om de vraag, wat Duitschlands buren onontbeerlijk achten voor hun eigen veiligheid. BERLIJN, 6 Febr. (V. D.) In een Interview met een medewerker van de .JLokal Anzelger" zelde dr. Hugenberg o. a.: „In welke richting myn politiek-economische opvattingen gaan, behoef Ik niet uiteen te zet ten, aangezien ik in dit opzicht geen onbe schreven- blad ben. De tyd is even weinig ge schikt voor overyide experimenten a's voor pas siviteit. Het is niet de taak van een minister voor Economische Zaken, speculatieve ontwik kelingen in de hand te werken. Ten aanzien van den rentevoet ben ik niet van plan op het oogenbllk in te grUpen met behulp van dwang maatregelen, zooals het kabinet-Brüning dat met de December-verordenlng heeft gedaan Dit stemt even weinig overeen met myn poli tiek-economische opvattingen als ander geknoei van den staat aan dingen, die zich het best zelj organisch kunnen ontwikkelen.” Naar aanleiding van de multery op ,De Ze ven Provinciën” had de „Telegraaf” een onder houd met de marlne-autorlteiten te Den Hel der. „Wy zyn er van overtuigd, zoo deelde men mede, dat van revolutlonnalre zyde gepoogd zal worden relletjes te verwekken onder het marinepersoneel in Nederland en hiertegen hebben wy maatregelen genomen. Er is hier te lande onder het marinepersoneel absoluut niets onregelmatigs gebeurd, doch de maatregelen, die genomen zyn. strekken slechts daartoe, dat men op een eventueele onregelmatigheid, ver wekt door revolutlonnalre elementen, is voor bereid. De geest onder het marinepersoneel in Rumoerige stemming te Almelo. Oude man overvallen ie Om. Vorsteteunregellng geëindigd. Noodlanding van een militair Waardenburg. PUnenburg aan den kop van de Frankfurteche Zesdaagsche. BERLIJN, 7 Febr. (W. B.) De correspondent van Reuter te Beriyn meldt, dat hy van be voegde Dultsche zyde heeft vernomen, dat de houding der nieuwe regeering Inzake de ontwa pening dezelfde zal zyn als die van de regee ring Schleicher. De huidige Dultsche regeering heeft den wensch by de oplossing van het ontwapenings- probleem mede te werken op basis van gelyke rechten en zelfde veiligheid voor alle naties. Zooals Rykskanselier Hitler in zyn radiorede heeft verklaard, zal het Dultsche volk verheugd zyn, wanneer de wereld door beperking van haar bewapening een uitbreiding der Dultsche bewapening onnoodlg maakt. Verder wordt gemeld, dat uit deze uitlating geconcludeerd kan worden, dat de Rykskanse lier en zyn collega's in Genève zullen aandrin gen op algemeene ontwapening en op annulee- ring van alle militaire beperkingen, die Duitschland door de verdragen zyn opgelegd. Mocht de ontwapeningsconferentie tegen de verwachtingen in ingevolge de weigering om aan Duitschland gelyke rechten toe te staan, met een echec eindigen, dan heeft Duitschland naar men meent de vrije hand de stappen te doen, welke noodlg geacht worden om de vei ligheid van het land te waarborgen. BATAVIA, 7 Februari. (Aneta) De achtervol ging van de „Zeven Provinciën" wordt thans door meer schepen voortgezet. Aan deze ach tervolging wordt deelgenomen door twee onder zeeërs. drie vllegbooten, den mijnenlegger „Gou den Leeuw” en het gouvernementavaartuig „Eridanus”. Dit laatste schip zal het gouver- nementsschip „Aldebaran” vervangen. De „Aldebaran” ontving twee radio-telegram men. afkomstig van de muiters, waarin respec tievelijk wordt medegedeeld, dat het geheele avontuur bedoeld is als een protest tegen de salariskorting en in het tweede telegram wordt aangeboden zich over te geven onder zekere voorwaarden, oju vrijheid van de muiters, die de veiligheid der Europeesche gevangenen ga rand eeren. Het laatste bericht over de „Aldebaran” kwam Maandagavond binnen om 22 uur plaateeljjken tijd. In dit telegram werd de positie opgegeven, terwijl werd medegedeeld, dat alles wel aan boord was. Het door de muitende bemanning van „De Zeven Provinciën” aan de wereldpers gerichte telegram wordt, evenals het andere telegram, waarin overgave wordt aangeboden, niet se rieus beschouwd. Laatstbedoeld telegram was als volgt onderteekend; - heid heeft gevormd en ook zichzelf niet heeft ontbonden, tenslotte dat de Landdag en premier Braun dezen met het welzyn van den staat onvereenlgbaren toestand door hun handelin gen in het leven hebben gehouden. Prutsen Is dus in zyn plicht tekort geschoten, omdat het den toestand, welke een ordeiyke staatsleiding onmogeiyk maakt, niet uit den weg heeft ge ruimd. Tot zoover de motiveering van het Ryk. Hiertegenover wordt door de staatsregeerlng os. het volgende opgemerkt: De vorming van een regeeringsmeerderheld door N.8.D.A.P. en Centrum is mislukt, doordat de ryksregeering een bindende verzekering wil de geven, dat zy na vorming eener dergelyke regeeringsmeerderheld den rykscotnmlssaris voor Prutsen zou terugtrekken. Verder bestaat tot vervroegde ontbinding van den Landdag van rechtswege geen plicht. Ook de moreele plicht bestond niet, omdat het in den tegen- woordlgen onrustigen tyd niet gewenscht is, dat beide parlementen in de Rykshoofdstad tegeiykertyd volkomen worden uitgeschakeld. Tenslotte wordt opgemerkt dat wanneer de tegenwoordige toestand in Pruisen onbevredi gend is, dit veroorzaakt is door de Instelling en uitbreiding van het rykscommissariaat en het weinig tegemoetkomend optreden van den ryks commissaris. menschen-menigte brak een paniek uit en velen werden onder den voet geloopen. Niettegenstaande de politie alle mogelyke maatregelen had genomen om den stoet te be schermen, had de overval toch plaats en wel in de nabyheid van het hoofdbureau van politie. Ook elders duren de botsingen tusschen de politieke tegenstanders voort. Naby Stuttgart is een Communist doodgeschoten en werden 3 Nat.-Sociallsten door leden van de Ryks- banier mishandeld. In Oberhausen werd een Communist door een schot in de longen ernstig gewond. Te Gladbach-Rheydt overvielen verscheidene nazi's vanmorgen vroeg een vooral door com munisten bewoond barakkenkamp. De bewo ners zouden met schietwapens bedreigd zyn. Terzelfdertyd trachtten onbekenden het Antlfa- huis te vernielen. Tenslotte overvielen vyf geüniformeerde nazi's een meubelzaak, waarby twee politieman nen door schoten ernstig werden gewond. Naar thans pas bekend wordt, is het in den nacht op Zaterdag te Dornagen tot botsingen gekomen tusschen communisten uit de om geving en nationaal-sociallsten. Er werd van vuurwapenen gebruik gemaakt. Een nationaal- soctalist en een communist werden gedood Te Breslau is de soc.-dem. Schupocomman- dant met verlof gestuurd. PARIJS, 7 Febr. (V. D.) Het opruimlngswerk in de automobielfabriek van Renault te Blllan- court is nog niet beëindigd. Het gevolg van de ramp is, dat acht personen zyn gedood en 78 gewond, waarvan 42 in verschillende Parysche ziekenhuizen zyn opgenomen. Vyf hunner zyn er zoo ernstig aan toe. dat men voor hun leven vreest. De andere gewonden, die grootendeels hoofdwonden hebben opgeloopen door het neer stortende glas van het dak. hebben bovendien ook brandwonden door den uitstroomenden hee- ten stoom uit den gesprongen ketel. Van de acht dooden is een zoodanig verminkt, dat het lyk nog niet geïdentificeerd kon worden. De veronderstelling, dat de ramp is veroor zaakt door te hoogen druk in den stoomketel, heeft men moeten loslaten, aangezien de stoom ketel er op berekend is gebruikt te worden met een gemiddelden druk van 13 atmospheren. ter wijl op het oogenbllk van de ramp de druk slechts ongeveer 3.5 atmospheren bedroeg. De nieuwe verordening is dus in strijd met de ryksgrondwet en met de beslissing van het staatsgerechtshof. Daarom zal de Pruisische staatsregeerlng terstond een nieuw beroep doen op het ryksgerechtshof. BERLIJN, 6 Febr. De verordening, waarby de bevoegdheden van het Pruisische mlnisterie- Braun aan rykscommissaris von Papen worden overgedragen, is gemotiveerd met het feit, dat de Pruisische Landdag geen regeeringsmeerder- BOULOGNE sur MER. 8 Febr. (Reuter.' Gis teren is een met acht personen bemande vis schersboot voor de haven van Etaples plotse- llnk lek geslagen en gezonken. De acht inzittenden sprongen gekleed te wa ter, doch slechts een gelukte het zich zwem mend te redden, de zeven overigen verdronken. hopen, dat het niet tot bloedvergieten zal ko men; dit zou op de gevolgen zeer zeker Invloed hebben. Voor zoover thans bekend is, zyn er geen revolutlonnalre krachten van bulten op het schip aanwezig en bevinden zich slechts de eigen manschappen aan boord. Men hoopt, dat de oproermakers het onhoudbare van hun po sitie zullen inzien en het alet op gewelddadig heden zullen laten aanki rekening te houden met inlandsche personeel. l._ BATAVIA. 7 Februari (Aneta) „De Zeven Provinciën’’ bevindt zich volgens de laatste positieopgave ten Westen van het eiland Nlas en stoomt voort in Zuld-Zuid-Oosteiyke rich- t'ng. De ..Eridanus” heeft de „Aldebaran” in zicht gekregen. Dit gouvernements aartulg zal de „Aldebaran” vervangen en het pantserschip volgen. Dit bteeekent dat niet langer behoeft te worden gevreesd dat „De Zeven Provinciën” uit zicht zou geraken. De „Aldebaran heeft te kort aan brandstof. Ondertusschen hebben de Domler-vliegboo- ten de haven van Tandjong Prlok verlaten met geheime orders. de wenschen van het Comité naar voren had den gebracht. De secretarls-generaal zegde toe het aange voerde aan den minister te zullen overbrengen. De vertegenwoordigers van het „Cambo" heb ben daarop een speciale audiëntie by den mi nister aangevraagd op welk verzoek nader zal worden beschikt. Er was op het Plein in de residentie in de omgeving van het departement vry veel be langstelling van de zyde van het publiek en leden van de betrokken bonden, die den afloop van de audiëntie afwachtten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën” telefoneerde de correspon dent van het „Handelsblad” de volgende ten deele in onze berichten reeds vermelde by- zonderheden. Het bericht van de multery werd als een don derslag te Batavia vernomen. De belangstel ling by het publiek is zeer groot, maar er is geen schyn of schaduw van paniekstemming Algemeen hoopt men, dat de regeering door doortastend optreden een eind zal maken aan het schandaal, dat een Nederlandsch oorlogs schip onder commando van muiters door den oceaan vaart. BATAVIA, 7 Febr. De „Zeven Provinciën" bevond zich hedenmiddag te 13 uur 20 naby Simuk, een klein eiland in de buurt van het eiland Nlas. De „Aldabaran” is afgelost door de „Erida nus.” De commandant, officieren en schepelingen van „De Zeven Provinciën”, die zich aan boord van de „Aldebaran” bevonden, zyn overge scheept naar de „Eridanus.” De concentratie van vlootschepen in West»- UJke richting duurt voort. „De Eoropeesche en inlandsche bemanning’ 5.26. moet zyn voorbereid en uitstekend was ge organiseerd. Kennis van taal en volksaard is niet de sterkste zyde. van onze marlne-ofBele ren en onder-officleren. Ongetwyfeld heeft men zich aan boord ten onrechte door de uiterlijk onbewogen houding van de inheemsche schepe lingen laten verleiden te meenen, dat er geen vuiltje aan de lucht was. Terwyi men geloofde, dat de inheemsche be manning van .De Zeven Provinciën” was vry- gebleven van de psychische infectie, die te Soe- rabaja om zich heen had gegrepen, bereidde dit personeel in alle stilte een plan voor, dat tot dusver geslaagd moet heeten, al zal het eind wel heel anders zyn dan men zich voorstelde. Vermoedeiyk heeft heeft te Sabang het In heemsche personeel kennis gekregen van 'tgeen te Soérabaja was gebeurd en heeft dit hen ge ïnspireerd. Men moet aannemen, dat op „De Zeven Provinciën” tydens het passagieren de achtergebleven officieren en onderofficieren in slaap zyn gesust door de oogenschyniyke rust van de bemanning en deze geheel zyn verrast, toen de overval werd uitgevoerd. Ook de keuze van het tydstlp was rfbed overlegd: men was juist bezig alles voor den nacht gereed te ma ken. Er is geen reden om te gelooven dat het lagere Europeesche personeel gemeene zaak zal heb ben gemaakt met de muiters. De Europeesche matrozen zullen daartoe te minder overgaan, omdat de „Jongens” over het algemeen geen hoogen dunk hebben van hun bruine broeders en hen in de wandeling slechte als „nikkers” aanduiden. Dit is van belang omdat daardoor het risico van moeiiykheden op andere schepen, waar ongeveer evenveel Europeesch als in- heemsch personeel aanwezig is, zeer wordt ge reduceerd. Af gezien van de maatregelen, die de regee ring genomen heeft om „De Zeven Provinciën op te vangen, is het ondenkbaar dat het schtn onder leiding van de muiters er in slagen zal Soérabaja te bereiken, gelijk blijkbaar het plan is. Het is nJ. wel een klein kunstje langs ie Westkust van Atjeh te stoomen, maar zoodra het schip Zuidelijker komt, moet het 6f den Oceaan in, óf loopt het risico dat het op een van de talryke klippen slaat. De kust is zeer gevaariyk en zonder behooriyke navigatie niet te bevaren. Het ziet er thans naar uit, dat de muiters dit maar zullen rlskeeren, omdat zy anders den Indischen Oceaan zouden moeten Instoornen, en daar ziet men geen kustlyn meer, die als aan- wyzlng kan dienen. Het schip vaart regelmatig met een achtmyisvaart. waaruit kan biyken, dat de orde aan boord wordt gehandhaafd. Dat er risico bestaat voor een gevecht, be- twyfelt men, gezien het feit, dat de bediening van het geschut zonder deskundige leiding met eenige kans op resultaat niet groot is. De geheele vloot wordt geconcentreerd. Voorloopig zyn er drie of vier watervliegtui gen op de „Zeven” afgezonden. Wanneer deze boven het achip cirkelen, zal men allicht eens naar boven kyken, en wellicht zal het gezicht van de luohtbommen voldoende stjn om de mui ters tot het inzicht te brengen, dat dit avon tuur hoe eer hoe beter beëindigd moet worden. Verwachting: Matige tot krachtlgen, tjj- «teiyk afneniemle Zuid-Westelijke >ol Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tydelyke opklaringen, waar- M-hijniyk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.4 te Biarritz. Laagste stand: 742.6 te Thorshavn. Zon op 7.33, onder 4.56. Licht Volle Maan 10 Februari BERLIJN. 6 Febr. Na de noodverordening, welke aan den soclallstischen premier Braun de hem door het staatsgerechtshof toegekende bevoegdheden heeft ontnomen en overgedragen aan rykscommissaris von Papen, is de Pruisi sche Landdag per 4 Maart a.s. door het drle- manscollege ontbonden. In de zitting van dit college, waarin dit be sluit met de stemmen van den nat. soc. Kerrl en von Papen werd aangenomen, legde de der de drieman, dr. Adenauer (Centrum), een pro- testverklaring af. De Keulsche burgemeester die als voorzitter van den staatsraad in het college zitting heeft, noemde bovenbedoelde verordening In stryd met de grondwet en met de uitspraak van het staatsgerechtshof. Dientengevolge kon hy ryks commissaris von Papen niet bevoegd erkennen, om mede te stemmen in het drlemanscollege Daarom weigerde dr. Adenauer mede te stem men. De Landdagverklezingen zullen tegeiyk met de Ryksdagverkiezlngen worden gehouden, dus op 5 Maart as. Weliswaar viel er sedert de afkondiging van de nieuwe salariskorting, die voor de Europee sche schepelingen 14 en voor de inheemsche 17% bedraagt, een zekere spanning op te mer ken, maar deze scheen langzamerhand te luwen, ofschoon de dienstweigering van 425 man inh. personeel in de afgeloopen week te Soérabaja werd beschouwd als een ernstig feit. Behalve de grief van de korting bestaan by het in heemsch personeel de grief, dat men onder scheid heeft gemaakt tusschen hen en de Eu ropeesche schepelingen, ofschoon dit onder scheid volkomen logisch is, hetgeen men ech ter aan verbitterde lieden niet gemakkeiyk dul- deiyk kan maken. „De Zeven Provinciën" was reeds op een oefentocht sedert begin Januari. Het schip had juist in Sabang gebunkerd en geproviandeerd, want het zou nog een maand moeten wegbiy- ven alvorens naar Soérabaja terug te keeren. Donderdag kwam het ter reede van Olehleh; het zou daarna den oefentocht in den Indi schen Oceaan aanvangen. De sleutel van het geheim, hoe er sprake kan zyn van multery onder inheemsch personeel, ligt in het feit, dat ,De Zeven Provinciën” een instructleschlp is, dat naar verhouding veel meer Indische sche pelingen aan boord heeft dan onze andere oor logsbodems. De afkomellngen van de kweek school voor Inlandsch marinepersoneel te Ma- kassa doen meestal hun eerste practische er varing op aan boord van ,De Zeven Provinciën” Bovendien geldt voor ouder Inlandsch perso neel plaatsing op dit schip meestal als straf. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Ttkfoon Admmiitrafia 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Par kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buitan Alkmaar f 2.85’ Mat gaillustraard Zondagsblad 10.60 hoogar Dagblad uitgagevan door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem nkqnien Men heeft hier et ie mentaliteit van het HA Is mogeiyk. dat het er gauw genoeg van kryfet. hetgeen kan gebeu ren als de .levensmiddelen aan boord op raken. Omtrent de eventueele bestraffing der mui ters werd medegedeeld, dat deze, marine- schepelingen zynde, onder de Nederlandsche wetgeving en niet onder die van Ned.-Indië staan. De doodstraf kan volgens dit strafrecht niet dan in oorlog worden toegepast, behalve op de belhamels. De toestand In Den Helder Is op het oogenbllk volkomen rustig al heeft men maatregelen genomen om op alle eventuali teiten voorbereid te zyn. Nederland is rustig. Men is niet in revolution- nalre bonden georganiseerd. De personeelsbon- den willen in die richting niet gaan.” Men deelde het blad verder mede, dat er van zekere zyde getracht was onrust onder het per soneel te verwekken. In de treinen waarmede de verlofgangers huiswaarts keerden, weroen opruiende pamfletten verspreid. waarin de Nederlandsche soldaten worden opgehltst tot een algemeen verzet op leger en vloot en om het voorbeeld van de Jongens van .De Zeven Provinciën” te volgen. De herkomst van het pamflet, dat onderteekend Is door een &ol- datencommlssle. Is niet bekend. Het geschrift eindigt met den zin: „Leve de wereldrevolutie". Om te voorkomen, dat revolutlonnalre elemen ten in Den Helder zouden binnenkomen om daar een agitatie te verwekken, heeft men en kele maatregelen genomen. Auto’s worden op de wegen, welke toegang tot Den Helder geven, aangehouden. Zyn er communistische cellen op de vloot in Nederland 2 In Ned.-Indië zullen wellicht enkele onder de marine zyn, maar hier In Nederland waar- schyniyk niet. In het personeel zyn weinig communistische elementen. De besturen van de organisaties hebben tot rust aangemaand. Het lag in het plan van de organisatie om a.s. Don derdag een vergadering te beleggen om den toestand te bespreken. Het voornemen was om déze vergadering openbaar te doen zUn, doch hieromtrent heeft men nog geen beslissing ge nomen, omdat men het onder de gegeven om standigheden niet zeer gewenscht acht een open bare vergadering te beleggen. Over deze aan gelegenheid wordt nog van gedachten gewisseld, ook met het oog op de rust en orde in de ge meente Den Helder. De multery wordt door de autoriteiten aU zeer ernstig gekwalificeerd. Er zal evenwel af gewacht dienen te worden hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Uit volkenrechtelyk oogpunt, zo6 zelde men ons, is deze zeer precair te noemen. Immers een muitend schip met In- surgenten op volle zee neemt hoegenaamd geen positie in. Het is als het ware vogelvry verklaard. Wordt zulk een schip in volle zee (niet In de Nederlandsche territoriale wateren) aangetroffen door een oorlogsschip van welke mogendheid ook. dan heeft dit schip het recht het muitend schip zonder omslag in den grond te boren. Daar het volkomen buiten elke wet staat, wordt het geiyk gesteld met een zeeroover. Het is te PARIJS, 6 Febr. (V. D.) In de electrische centrale van de bekende Fransche automobiel fabriek Renault vond hedenmorgen te ruim elf uur een hevige ontploffing plaats. Door de wegvliegende yzerdeelen werden verscheidene arbeiders zwaar gewond. Een deel van het ge bouw, waarin de ontploffing plaats vond, stort te in, waardoor ruim honderd andere arbeiders verwondingen opliepen. De terstond gealar meerde en In grooten getale aangerukte brand weer slaagde er in korten tyd in. ruim honderd gewonden te bergen, van wie velen In levens gevaar verkeerden. Acht hunner stierven ty dens het vervoer naar het ziekenhuis. De brandweer wist te voorkomen, dat in het zwaar beschadigde gebouwencomplex brand uitbrak. Toen het geluld der ontploffingen en het ge kraak van het Instortende bouwwerk had op gehouden, hoorde men van alle kanten onder de pulnhoopen het gesteun en gekerm der ge wonden. Terstond nadat de ramp bekend jvas.’1 hebben zich de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Parysche polltle-prefect Chlappe en de prefect van het departement van de Seine naar de plaats van het ongeluk begeven, om persooniyk het reddingswerk te leiden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. De fabriek ligt in de banlleue van Parys en er werken 30000 arbeiders. Nog onlangs is zy aanzieniyk uitgebreld. en met de woningen der Renault-arbelders wordt de geheele voorstad Billancourt er door in beslag genomen. Renault heeft vooral in Frankryk. doch ook In het buitenland een groote afzetmarkt van haar luxe- en vrachtauto's zy vóórziet het Fransche leger voor een groot deel van de door het leger gebruikte motortractle en werkt ook voor het buitenland, in den laatsten tyd o. a. veel voor Japan. BATAVIA. 7 Februari (Aneta) De Wensch onder de loyale bevolking dat zal worden opgetreden, trad op verschillende wyzen aan het licht, o*, door de apathische houding ten opzichte van al ander nieuws en door een adres aan Z. Exc. den Gouvemeur-Gene-aal. waarin wordt medegedeeld, dat de leden van Verschillende politieke partyen volkomen ac- cooi.. gaan met de meening van den voorzitter van den Volksraad, die in <-e vergadering van Maandag verklaarde, cat hy hoopte dat de Re geering definitief een eind zal maken aan de multery. daar het land boven alles noodlg heeft arbeid in vrede. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No, 112

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9