Mm ócfaiffiote Uit Alkmaar Een ernstig woord Duidelijke taal VERZOEK VAN PUTTEN OORTMEIJER VULPENDOKTER 1 WOENSDAG 8 FEBRUARI s BERGEN PURMEREND SCHAGEN Wie gapte de lootje» SCHOORL Een aanrydingsrelletje T VELD DE RIJP Moordzuchtige voornemen» N.V. Noorder Bank HARENKARSPEL OUDORP Een boksparty op Kalverdijk NIEUWE NIEDORP Zitting van 6 Februari Laat van koude handjes? Witte tanden: Chlorodont BRANDSTOFFEN??^ Inschrijvingen Handelsregiater te Alkmaar Verkleumde Nieuwe Niedorpers Payglop 18 - Alkmaar - Telefoon 658 VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR a. o. rit 8: Pater Lr. F. Otten O. P. geeft ant woord op enkele vragen over de R. K. Volksparty AlkmaarHaarlem, Alkmaar Helder OBDAM l' o» 9 WINKEL AFGESLOTEN N.V. DROGISTERIJ JAN DE VRIES TELEFOON 324 ZAADMARKT i-: A nt. F M ENZ. ENZ. ir s na. Vonnis 'n Brutale paardengeleider tisch r K DE DIRECTIE. t J Het PlaatseUjk Comité aan Adverteerders I I I I r i i i i 5 5 7 I 5 I I J 5 I I J I 1 L I J 3 r j i i i i i r L I I I I 1 0 8 7 8 7 6 7 8 6 8 5 6 0 8 7 6 8 3 8 5 3 5 Aan de op 23 Febr. as. te houden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld om over het boek jaar 1932 een dividend uit te keeren van 3 pet De 37-jarige J. S. uit Heiloo stond terecht voor een diefstal en wel wederrechtelijke toe- 3 3 8 1 4 6 O 4 4® 0- Oplichting Door J. K. te Oostzaan is by de politie aangifte gedaan van oplichting van een broedmachine, gepleegd door W. P. te Ede. priori afgev die aan de Jonker en L. T. Weststrate; Sleke Vermeulen. 2 d., t van R. J. L. te. Vermeulen en C. Veer man; Allda Anna Bes, 3S J„ d. van J. Bes en Ma. M. DoL Burgerlijke Stand. Blaauboer en Catf da, d. van C. J. J alle goed rij DWEILEN SPONSEN ZEEMLEDER BOENDERS vaatkwasten AFNEEM DOEKJES WAFELDWEILTJE8 INSMEERDERTJE8 TUITENWISSCHERS LAMPENPOETSERS NAGELBORSTELS ENZ. de toe- Ik «lt daar wordt dim den De Graal Donderdagavond zal er In het Pa- tronaatsgebouw alhier een avond plaats hebben van de Oraal. De Graalafdeeling alhier zal ver schillende reidansen en spreekkoren uitvoeren, terwijl de mandolineclub de avond zal opluis teren. Nu ook in onze stad de R. K. Volkspartij het hoofd weer opsteekt gelukkig vindt zU er een weinig vruchtbaren bodem achten wij het wel van belang, hier te clteeren het ant woord, dat een uiterst bezadigd en deskundig priester, als Pater Otten, geeft aan een vrager in het mooie Domlnlkaansche tijdschrift -De Rozenkrans”. De vragen luidden als volgt: Is men in geweten verplicht uitsluitend op de R. K. Staatsparty te stemmen? Boe staan wy, Katholieken, tegenover de R. K. Volks partij? Mag een Katholiek evengoed op de R. K. Volkspartij stemmen? Gaat een even tueel verbod zoo ver, dat men doodzonde doet, als men op deze laatste partij zijn stem uit brengt? Het zou mij aangenaam zijn, daar deze zaak bij de as. verkiezingen van urgent belang is, uw beslist standpunt hiertegenover te stel len. Wat betreft mijn vraag, moet u niet ver geten, dat de bevolking hier geen onwankel baar vertrouwen meer heeft in de verantwoor delijke R. K. leiding. Hierop antwoordde Pater Otten: Eerst wilde ik op uw vraag liever niet Ingaan in een tijdschrift als „De Rozenkrans" Het politiek geharrewar moeten we ver houden van een sulver godsdienstig tijdschrift. Maar ik be grijp, dat u en anderen bovengestelde vragen ter harte gaan en dat deze vragen actueel zijn. Het geweten Is de uitspraak van ons practisch verstand. Zegt ons verstand nu. na ernstig on derzoek en na voorlichting door competente menschen, dat alles bijeen, de Katholieke zaak nu en in de toekomst het best kan gediend worden, door de eenheid der Katholieken op politiek terrein, dan ben ik In geweten ver plicht, om naar dat inzicht de R- K. Staats partij door mijn stem te steunen. En ik wil u we! zeggen, dat Ik dat Inzicht heb. Ik voor mjj zou mjj in geweten niet verantwoord achten, als ik stemde op de R. K. Volkspartij. Niet, dat Ik daardoor wil zeggen, dat de R. K. Staats partij onfeilbaar Is en nooit een minder geluk kigen greep deed, of zoo iets dergelijks Volstrekt niet. Kritiek op de R. K. Staatspartij is vol komen geoorloofd en wordt door haar niet a in. Het best zal men de fouten, K. Staatsparty kleven In haar zijn en in haar werken naar buiten, kunnen helpen verbeteren, door plaats te nemen in de party, en van binnen uit te hervormen, te ver volmaken, te kritiseeren. Maar het kan zijn, dat anderen dat Inzicht niet hebben. En omdat de R. K. Volksparty In haar wezen en In haar doelstelling niet on- of anti-kathollek is. noch veroordeeld Is door het kerkeiyk gezag, zal voor zoo Iemand het stemmen op de R. K. Volks- BurgerlUke Staqd Geboren: Jacobus Fran- ciscus Jozef, z. van J. Jonker en O. M. Stam; Maria Franslna Gerridina, d. van A Bekker en M. K. Doorn; Catharina Maria, d. van J. Winder en E. E. Wittebrood; Tjlske Neeltje, d. van 8. Boterhoek en A. Oreeuw. Overleden: Bartholomeus, z. van O. Dekker en B. M. de Lange. Uitvoering Crisis-Comité. Vrijdagavond zal in het theater Royal de tweede uitvoering ten bate van het Crtels-Comité te Schagen wor den gegeven. Medewerking verleenen de heeren J. Rauke, Joh. Rotgans en mej. E. T. Igesz, de Schager Harmoniekapel, het R. K. Kerkkoor, de Tooneelvereenlglng „In eigen kring”, de Gymnastlekvereeniging Lycurgus en het Scha ger Mannenkwartet. Naar we vernemen zal de trekking voor de verloting worden gehouden in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis op Vrijdag 17 Februari aj., des avonds 8 uur. Over: ^fnda-lekJta Bwrgeriyke Stand. Geboren: Maria The resia. d. van K Appel en T. Munster; Gerar dus, s. van H. J. Ootes en M. Groen; Joanna, d. van F. Peerdeman en M. Kunst; Hermanns Albertus, z. van A. Hulberts en J. C. Rassen; Cornells Joseph, a van P. J. Dekker en C. Mo lenaar; Anna Gertrudls Catharina, d. van C. J. Kuipers en G. C. Sengers; Carolus Jacobus, A van P. W. Klaver en C. C. O. Oudejans. Overleden: Anna Konijn, d. van S. Konijn en ■O. Wever, 5 j.; Elisabeth Geertruida Dekker, d. van J. bekker en C. Braakman. S I r I 1 I I I I I 1 1 1 I I r I i i i i i i i I Beleefd verzoeken wy de medewerking van onze HJI Adverteerders insake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-nummers bestemde ad- vertentlèn Wy zullen het zeer op Prijs stellen indien wy de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of uiteriyk vrydagsmorgens ont vangen. Door bet vroegtijdig inzenden van advertentlén kunnen wy eek aan de ■itvoering, dus aan het zetten van de advertentie, -aeer aandacht schenken hetgeen vanzelfsprekend de reciame- waarde van de annonce t«® goede komt. Mede tn Uw eigen belang vei turnwez wy op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor by voorbaat onzen dank. Een drietal Ingezetenen van Nieuwe Nledorp. de heeren Willem W., Pieter K. en Jan B. had den zich op 13 November schuldig gemaakt aar wederrechtelijke toeëigenlng van een hoeveel heid cokes, van het terrein der gemeentelijke gasfabriek. De heer Willem W., die niet per- worden. dat zij hun moeilijke taak er goed af gebracht hebben. Speciaal geldt dit de vertolkster van de 8erploette-rol, die goeden zang paarde aan een goede voordracht. Zij bewoog zich vry over het toeneel. iets wat vele anderen In dit clubje nog ontbreekt. Een goede vertolking genoot ook de rol van Gaspard en de:. Baljuw, evenals die van Ger maine en den visschersjongen Jean Grenichieux. De marklezenrol was in goede handen; de vertolker had een goede stem, maar neemt som mige zang-moelïykheden wat al te licht op. De regie bleek In goede handen te «Un. on geacht enkele kleinigheden. Het décor was mooi en goed verzorgd. Een enkele opmerking over bet algemeen moet ons nog van het hart De geheele voorstelling neemt te veel tyd in beslag. Eerstens wordt niet op tyd begon nen; dan worden de pauzes teveel gerekt en derdens verloopt het spel o.l. niet in een vlot genoeg tempo. Misschien zou als de tekst van een operette wat uitvoerig blijkt te zyn, deze wat Ingekort kunnen worden zonder aan het geheel schade toe te brengen. Het lykt ons echter wel wat te veel van bet publiek gevergd als een opvoering verre na mid dernacht is afgeloopen. Een en ander behoeft echter voor niemand een bezwaar te zyn, om tyd voor een bezoek aan de tweede opvoering van de B R. O. C. te reeerveeren. zy die van dit genre houden, zullen een aangenamen avond meemaken. De B. R. O. O. verdient zeker een tweede volle zaal. Veefon*. By rekening van het O. L. Vee- fonds waren er In November 1366, in December 1373 en In Januari 1356 stuks vee verzekerd. Dood en afgekeurd waren 14 stuks. De omslag werd bepaald voor deze drie maanden op 6.30 R. K. TooneeL --- Voor haar uitvoering vóór de Vasten heeft orize R. K. Tooneelvereenlglng „Nut en Vermaak” in studie het blijspel „De man, die zich kon wreken". Een vrooiyk spel met wat ernst, in drie bedrijven. Geboren: AM, d. van P. ttu N. Butter; Henderina Ali- 3>tter en H. Wardenaar. Overleden: K. Over, 87 j„ echtg. van D. Smit -5-^.- party noch objectief, noch subjectief tegen zyn geweten zyn en dus niet Immoreel Zelfs zyn er Katholieken, die de R. K. V. steunen, om dat ze overtuigd zyn. dat anders veel meer ka tholieke stemmen zullen verloren gaan en b.v. den socialisten en communisten ten goede zullen komen. Nu zou Ik wel «rillen, dat alle Katholieken op goede gronden overtuigd konden worden van het wenschelljke om de Staatsparty te Meunen. Want het is absoluut zeker, dat wy moeten zorgen met een sterk aaneengesloten front te staan in het landsbestuur. Want als het er op aan komt, gaat alles en allen tegen ons Ka tholieken. Kijk maar eens naar België, waar de Socialisten samengaan met hun felste tegen standers, de liberalen, om de Katholieken in hun onderwijs te treffen. Dit is voor ons hier te lande een baken in zee. En nu remt mx de R. K. Volksparty die aaneengesloten eenheid, om geen sterker woord te gebruiken. Zy brengt noodzakeiyk versnippering van Katholieke po litieke kracht. Hiermee zyn uw twee eerste vragen beantwoord. Op de derde antwoord ik met: neen. Niet evengoed, want objectief is een sterke ééne R. K. Staatsparty te verkiezen bo ven verbrokkeling. Niet evengoed dus, maar subjectief kan een katholiek zedeiyk vry uit gaan door op de R. K. Volksparty te stemmen. Op vraag vier antwoord Ik: er is geen verbod van de R. K. Volksparty. Onze bisschoppen hebben wel verschillende keeren den wensch geult om de eene R. K. Staatsparty te steunen en nog zeer onlangs heeft de Paus krachtig opgewekt tot eenheid. En die wensch van Paus en bisschoppen beteekent toch voor een goed Katholiek heel wat. Doet men nu een dood zonde door tegen dien wensch in te gaan? Neen, want men kap In geweten overtuigd zyn, dat hier redenen zyn om dien wensch niet na te komen. Zou er een verbod zyn, dan was het een verbod in een ernstige zaak. Overtreden van zoo n verbod zou per sé doodzonde zijn. Meen niet, dat de R. K. Volksparty alles in het reine kan brengen. In oppositie zijnde kan men gemakkeiyk veel beloven en veel kritisee ren. Maar dit Is allemaal maar met den mond! Men treft m.l. nog al eens onbekookte dingen aan in de propaganda der R. K. V. en In haar orgaan Ik neem aan. dat althans by de massa der leden van de R K V. de bedoeling goed is, maar met een subjectief goede bedoeling zyn we er nog niet. Objectief moet de zaak ook in orde zyn. Wat u op het slot zegt over het ge schonden vertrouwen in uwe omgeving, lijkt me te kort en te particulier gezien. Men moet in dezMi de groote lijnen steeds zien en het alge meen belang meer beoogen dan het particu liere. Burgert. Stand. Geboren: Dirk, A van P Smit en A. Lont; Carl Jacob, a van B. Persein en A. Cath. Terkeldsen; Elleke, t van R. J. L C. Vermeulen en Cath. Veerman; Johannes Petrus, A van H. Poland en Cath. Rinse. Overleden: Rle Ann! Jonker 3 m„ d. van A. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente vergadert Donderdagmorgen om 10 uur. Aan de orde komt een voorstel om in samen werking met de V. V. V.’s een gids uit te ge ven; voorts een voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan en tot verpachting van het strand te Camperduin. lingen en instellingen) in groei en bloei steeds vooruit moge gaan. De voorzitter brengt zyn- eerw. dank voor zyn belangstellende woorden, welke voor spr. bet bewys syn, dat de Volks bonden op den. goeden weg zyn. Spr. spoort ae leden aan om vocral de eenheid te bewaren, dan alleen gaat het de vereenlging goed. Hierna volgde nog een zeer geanimeerde rondvraag. De heeren Van Duin en Dingerdis brengen het bestuur harteiyk dank voor de ge noten retraite, welke hun uitstekend was be vallen; zy beveelden het houden van een retraite een leder aan. Voor retraite was bij Je begrootlng een fonds gesticht van f 30. Een lid van de tooneelvereenlglng verzocht een kleine entrée te mogen heffen by eventueele uitvoeringen. De voorzitter bracht dit punt niet meer In bespreking; dit had by de begroe ting moeten geschieden; als de tooneelveree- nlgtng moeliykheden heeft, laat zy dan ”n on derhoud met het bestuur aanvragen. De kwes- stle Centrale Volks Bank en exploitatie kwam nog ter sprake; besloten hierover een onder houd aan te vragen met de Exploltatle-Com- mlssie Nadat de voorzitter nogmaals dank gezegd had, volgde sluiting met den chr. groet. De collecte „Hulp in Nood” bracht f 135 op. Herwonnen Levenskracht. Ons plaatselbk comité voor H. L. hield Vrydagavond jl een propaganda-avond in het vereenlgingsgebouw. De heer Haver, seer, van H. L„ vergastte ons op een lichtbeeldenserie van het nieuwe sana torium in wording, te Bilthoven. Daarna schetste de heer Haver op duidelijke wjjze den zwaren strijd tegen de „tuberculose”. Spreker stelde voor oogen. hoe indroevig het toch is. dat de aanvragen om uitzending niet allemaal kunnen worden geplaatst. Met de hem ten dienste staande cijfers hield spreker ons voor, hoe noodig de bloempjesda- gen. verlotingen en vrijwillige stuivercontributie zijn' Als men nagaat, aldus spreker, dat van de vaste Inkomsten van H. L. ongeveer 100 patiënten kunnen worden uitgezonden, terwijl, dank zy den weldadigheidszin onzer R. K. ar beiders en de tendienste staande middelen, hierboven genoemd, verschenen jaar 340 pa tiënten konden worden uitgezonden en voor het grootste gedeelte weer gezond naar huis terug keerden. Maar de aanvrage wordt nog steeds grooter, daarom hoopt spreker, dat de omvang van de vrijwillige stuivercontribuanten hier te Oudorp steeds mag toenemen, zoodat er niet één ach terblijver meer is. Te spoedig kwam het vertreksein voor Jen heer Haver, die slechts noode van zn onder werp afstapte. Tot slot sprak de beer Wortel nog een warm aanbevelingswoord en hoopte, dat het plaat- selijk comité van H. L. spoedig de vruchten moge plukken van dezen druk bezochten en zeer geslaagden avond. De gehouden collecte bracht /6A3H op. Op Zaterdag 19 Nov. werd in de Alkmaar- sche Langstraat een 17-Jarlge wielryder H W Engerling uit Heiloo aangereden door een auto mobilist, zoodat hy met zyn fiets omver ge raakte. Toen de omver gekegelde wielrijder te recht over deze onbehooriyke behandeling aan merking maakte, kwam de bestuurder, de sla- ger J. R., met zijn wagen terug, reed hy ach teruit opnieuw tegen den heer H. W. E. aan en onthaalde hem daarop op eenige vuistslagen in het gelaat. Tegen den meermalen wegens mishandeling veroordeelde en thans niet ver schenen verdachte werd «jvemjerd 30 boete oj 30 dagen. Vonnis conform. i i*4 Telefoonkabel Maandagmorgen is men hier begonnen met het leggen van een ondergrond- schen kabel ten behoeve van de telefoon. Dit geeft weer eenige verlichting voor een groot aantal werklooze arbeiders, daar dit kar weitje. naar men ons mededeelde, een drietal weken zal duren. Bovendien zal het dorp opknappen als de te lefoonpalen uit de straat verdwijnen. Dit is een belangrijke verbetering voor het verkeer. BargerlUke Stand over Januari Geboren: Anna Catharina, dochter van Johannes Petrus Leering en Allda wittebrood. Elisabeth Wilhel mina, d. van Adrianus van Wonderen en Maria Elisabeth Hommert. Johanna Geertruida Maria, d. van Johsmnes Schaaper en Jansje Nlpshagen. Wilhelmina Margaretha, d. van Wilhelmus Dek ker en Grietje Dulnmeijer. Adrianus Johannes. a van Jacobus Adrianus Leyen en Dieuwertje Henneman. Dick. z. van Jacob Beers en Trijntje Peper. Johannes Cornells, z. van Martinus van Woesik en Agatha Maria van Beusekom. Arnold, A van Jan Tuinman en Geertje Hart. Elisa beth Catharina Maria, d. van Johannes Dekker en Elisabeth Catharina van Veen. Overleden: Cornells Pascha, echtgenoot van Trijntje Pijs, oud 62 jaar. Hendrik Cornells Smit, echtgenoot van Jannetje Hooischuur, oud 66 Jaar. Hendrikus Kuys. echtgenoot van Eva Ma ria Bruin, oud 65 jaar. Guurtje Scheltis. weduwe Johannes Rampen, oud 83 Jaar. Anna Cornelia Aghina, oud 84 Jaar. Cornells Modder, echtge noot van Neeltje Bruin, oud 63 jaar. Maria Duin, echtgenoote van Cornells Schouten, oud 77 jaar. Jantje Martina Holtslag, oud 26 jaar. Getrouwd: Cornells Bernardus Venneker, oud 23 jaar, boekbinder, wonende te Alkmaar en Cornelia Geertruida Roobeek, oud 33 jaar. zon der beroep, wonende alhier. Nicolaas Schotten, oud 24 jaar, opperman en Geertruida Maria Jongenelen. oud 25 Jaar, zonder beroep, beiden alhier. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Gloerie, tuinman, oud 33 jaar, wonende alhier en Maria Odllia J&gers. zonder beroep, oud 19 Jaar, wo nende te Rotterdam. R. K. Vrouwenbond In de plaats van mevr. OldenburgFrayman. die als zoodanig bedankt had. is tot presidente van den R. K. Vrouwen bond alhier gekozen mevr. BeekmanHouten bos. Berdos-nieuws. Berdos 1VXO.S. 1 33; Berdos 3—H S.V. 3 uitgesteld. Op een droog veld, waarover de sterke Zuid wester van goal op goal stond, te ”t Berdos voor de eerste maal gelukt van V.1.0.8 te win nen. Berdos trapt af en gaat, tegen wind in spelende, op X VJ.O.S.-doel af, waar de ach terhoede zich schrap zet om onheil te voorko men. V.I.O.8. zit ook niet stil en X spel raakt verdeeld. Na 15 mln. komt door een misver stand. als keeper en buck beiden op n bal toe- loopen, de eerste goal. B. gooit er nog een schepje 'op. Vooral P. Feld te overal en zet z”n voorhoede krachtig aan X werk; uit een voor zet van links maakt Hank geiyk, maar scheids rechter geeft off-side. toch zit de gelijkmaker in de lucht en 10 mln. voor de rust maakt Lus geiyk- Al» leder denkt, dkt' met dezen stand zal genist worden, brengt V.IO.8 In de laat ste oogenbllkken den stand op 3—L Na de thee te B met den wind in den ru? veel ster ker. Uit een goed aangeven bal van Feld maakt Lee voor de tweede maal gelijk. Uit een strafschop maaVt P. Feld er 33 van. nog en kele schoten gaan over en naast en dan blaast scheidsrechter Hoogendyk. die een goeden in druk achterlaat, voor X laatst. De landbouwer Frans N. uit Anna Paulowna had ztah op 3 November de vryheid gepermit teerd een aantal paarden te vervoeren over de schutsluis te Helder. De man waa tevens zoo brutaal om een gedeelte van de brug dicht te draalén, nadat hij den sleutel eigenmachtig had weggenomen. Toen de sluiswachter Brou wer Zich daarop weer in het bezit van den sleutel trachtte te stellen, ondervond hy een krachtig verzet en ontstond een formeele vecht- party. Thans terecht staande, werd verdachte veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen. Het Gemeentebestunr van OBDAM deelt mede, dat de weg door het dorp Obdam vanaf heden tot nader aankondiging voor alle rijtuig- en auto-ver- keer zal zijn Obdam. 7 Febr. 1933 Het Oem.bestuur voornoemd: N. DEKKER. Burgemeester C. HENSELMANS, Wethouder R K. Volksbond. De afd. Bergen hield Vrijdag J.L haar jaariyksche algemeane ver gadering in het vereenlgingsgebouw jèh Jan". De voorzitter opende met den Chr. groet, en zegt zich te verheugen over de bijzonder goe de opkomst. Van den Geesteiyk Adviseur was bericht van verhindering ingekomen wegens lichts onge steldheid, waarna overgegaan werd tot bet zlr.cen van rijaf Bondslied. De zeereerw. heer pa.door kwam ter vergadering; de voorzit'er brengt hem h%rteiyk dank voor zyn tegen woordigheid. 16 Zijneerw. zegt ik kern als pastoor zeer graag op de jaarvergadering. Zijneerw. krijgt van den voorzitter de belofte, voortaan voor iedere jaarvergadering een convocatie te zullen ont vangen. De notulen werden onveranderd vast gesteld, Waarna een breedvoerig Jaarverslag van den secretaris volgde. Hieruit bleek, dat het ledental met 19 is vooruitgegaan; 3 rnzer medeleden hebben het tydeiyke met het eeuwige verwisseld. „Herwonnen Levenskracht”. „Hulp In Nood”, „Coöperatie Volhardipg". „Tooneelvereenlglng”, alle instellingen onzer afdeellng. hadden goed werk verricht. Als nieuwe instelling zy vermeld de Centrale Volks Bank .Concord»". Levensverzekering, heeft hier reeds 45 leden verzekerd. Een woord van oprechten dank oogstte de secretaris voor zijn breedvoerig jaarverslag. Hierna volgden het kasverslag en de begrootlng van den pen- ninigneester. met ”n saldo van f 46.43 werd de begrootlng vastgesteld met totale ontvang sten en uitgaven f 988,20, zoodat X saldo dit jaar nihil bleef. Ook de penningmeester oogstte een woord van dank voor syn keurig beheer. De contróle-commissie verklaarde kas en be scheiden van den penningmeester in goede orde te hebben bevonden; tot nieuwe contróle voor 193 werden benoemd de heeren Jac. Boots en H. Meyer. By een van de ingekomen stuk ken, hetwelk ging over het vertoonen van de film .Kentering”, werd wegens financleele omstandigheden van een vertoonlng afgezien. Tot leden -yan het bestuur werden herkozen de heeren F. Proost en H. C Burgering. Hierna verkreeg de zeereerw. heer pastoor het woord. Spr. constateert, dat de zaken In den Volksbond naar wensch marcheeren. Er zit leven in. zoowel op godsdienstig als op maatschappeiyk gebied. Spr. feliciteerde de le den met zoo'n actief bestuur. Spr. gaf In over weging In den loop van het jaar eens eenige bijzondere sprekers bijzondere sprekers te laten komen, om ver schillende actueele kwesties te behandelen; hy hoegit tenslotte, dat de Volksbond (onderafdee- REllffi SORTEERING, IN ALLE MOGEUJKE PRIJZEN BORSTELWERK EN SPONSEN VOOR ENGROS SPECIALE MONSTERKAMER STOFFERS: KORTE. LANGE, HAREN. COCOS. PANSPONSEN PANLAPPEN STRAATBEZEMS LUIWAGENS SPAKENBORSTELS KACHELBORSTELB HEI-BEZEMS TAKKEN-BEZEMS H ANDSCHROBBERS ST ALLEN-SCHROBBERS 8TROO-BEZEMS ENZ. eigening van een paar handwarmers ten na- deele van den -^getuige J. W. Kaandorp, welk feit was gepleegd op 10 December. Verdachte beweerde heden de handwarmers te hebben ge vonden op den Heerenweg. met een touwtje op gerold, ineengefrommeld In den vorm van een voetbal. De politie-rechter was zoo vrij van dit sprookje niet veel te gelooven en deed zyn uiterste best den verdachte tot een openhar tige erkentenis te bewegen. Alles zou dan ver geten en vergeven zyn. Maar zónder eenlg uit wendig merkbaar succes. De beer Kaandorp had avond een kaartje gelegd ten huize van heer J. Meyne en om half 13 muur huis terugkeerende miste hy de handwarmers. Eisch na uitvoerige toelichting die tot bewijs- overtulging voerde f 25.boete of 25 dagen. Het speet den officier kennelijk zóó te moe ten optreden tegen den zoon uit een zoo res pectabel gezin. Uitspraak f 50.— boete of 50 dagen. j JAAP SNOR BREIT ALLES BEST!!! Ie klas reparatie-inrichting. Voor nieuw werk zijn wy no. 1. Voor alle soorten wollen kleedlng. kousen en sokken (ook de allerfijns.te) DEN HELDEB - ZUIDSTRAAT 18 (Let op den gelen winkel) Vracht voor onze rekening. De heer J. V. A._ stoffeerder, wonende te Den Helder, stond terecht voor niets meer of min minder dan een poging tot doodslag of zware mishandeling, gericht tegen de heeren D. en A. B., waarbij hy had gebezigd een mes, schaar of eenlg ander scherp of puntig werktuig. Dit ernstige feit zou zyn gepleegd op 3 November, ter gelegenheid van een oploopje In de Lange- straat. Volgens den heer D. B. had J„ die zyn pensioen had gehaald, nog al wat praatjes tegen een zusje van get., en toen deze heer daarop aanmerking maakte, dreigde hy met een pun tig schoenmakersmes hem „open te zullen rij gen”. waarbij hy tevens in de richting van B. stak en zijn jas raakte. Op dit moment haalde de broer van den heer B. zyn broeder terug en ontving hy met het mes een wond aan zijn hand. De verdachte had zich in verbin ding gesteld met mr. Veltman, doch deze ver dediger was door een dringende zaak verhin derd. De kleine J. echter kon zelf zyn woord je wel doen en roerde zijn tong op een manier, die wijlen pater Brugman In de schaduw stel de. De qulntessens van zyn betoog was, dat hy als klein ventje weinig tegen twee zulke groote kerels had in te brengen. Wel had hU gezegd: ,De eerste de beste die aan mijn Mjf komt, steek ik harstlkke dood". Gevorderd werd verwijzing naar den rechter commissaris, alzoo schorsing van het onder zoek. Een ingezetene van Harenkarspel, de 25-Ja rige los-werkman A. P. vertoonde zich aan den praetor als verdachte omdat hy In den avond van 4 December naby het café van den heer Stevens den getuige R. L. uit Zijdewind in het gelaat zou hebben geschopt en gestompt. Reeds In het café was onder het knobbelen oneenlg- heid ontstaan tusschen beiden en duwde Piet zyn tegenparty tegen het buffet, tot schade van het aanwezige glaswerk. Bulten werd de „bonje” voortgezet en rolden de puslllanten eendrachtig In de modder. Plet nam toen de beenen, maar werd door den onvermurwbaren Arte opnieuw nagezet en afgerammeld. Door verdachte werd met pryzenswaardlge bescheidenheid zyn voor naam aandeel in het duel ontkend. Schipper Dirk Droog van Zijdewind, ”n onpartijdig toe schouwer, had echter gezien dat A. P. den heer P. L. aanviel. Brigadier Kloprogge de gehelm de beschermengel van Dlrkshorn. had van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. En nu zyn we gekomen tot den officier, die het bewijs nog juist by den staart wist te grijpen In dezen war winkel van cognacjes, biertjes, blljartkaartjes, enz. en alsnog vorderde 10.boete of 10 da gen. In aanmerking genomen dat Plet Lichthart vermoedeiyk ook wel zoo'n voorbeeld van Inge togenheid zou zyn. Uitspraak conform eisch. door den politle-rechter zeer juist geacht. sooniyk was verschenen, was bovendien nog zoo vry geweest een mud steenkool weg te slee pen. De heeren verdachten, nogal vryzlnnig In hun opvattingen, gaven niet onduldeiyk te kennen, dat rij van de gegeven omstandigheden het feit niet beschouwden als diefstal. Met het oog op de geringe onderstelling door hen als werkloo- zen genoten, waren zy financieel niet by machte zich op normale wijze brandstof te verschaffen. Later hebben zy gratis brandstof genoten, waar uit werd geconcludeerd, dat de overheid wel inzag dat de nood zeer hoog was. De politierechter maakte de heeren attent, dat de door hen gehuldigde opvattingen om trent persooniyken eigendom niet door den thans rechtsprekender! rechter, overeenkomstig de huidige Nederlandsche strafwet, kondeu worden onderschreven. Brig.-tlt. Brouwer, om inlichtingen gevraagd omtrent de mentaliteit van verdachten, noemde Willem W. den baas van het geheele zaakje. Deze verdachte moet echter nog 2 maanden gevangenisstraf wegens huisvredebreuk ondergaan en te nu huiverig zich In het hol van den leeuw te wagen. De officier, die met hém absoluut geen com. pllmenten wilde maken, requireerde tegen hem 14 dagen gev. en tegen Plet K. 3 maanden ge vangenisstraf, terwijl Jan B. In aanmerking kwam voor een voorwaardeWke straf van 2 maanden met 2 proefjaren. Uitspraak: W. W. 14 dagen gev., Pieter K. en en Jan B. leder 2 maanden gev. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Ook de heer A. O., ”n 36-jarig landbouwer te N. Nledorp. had op denzelfden dag en geduren de hetzelfde brandstoffenrelletje weggenomen een zak steenkolen, eigendom van de gemeente en bestemd voor de gasfabriek. Hy is huisva der met 2 kinderen en genoot 9.50 steun per week en geen brandstof. Tot overmaat van ramp was ook zijn vrouw riek. Een en ander had hem tot de daad gebracht. Ook van hem gaf Brouwer geen gunstige informaties. Eisch 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. Von nis conform eisch. Geachte Redactie. Het zU mU vergund eenige opmerkingen te mogen maken omtrent het in Uw blad van 4 Febr. gepubliceerde rapport van het ArctUft en Inlich tingenbureau inzake Maatschappelijk HulpbAoon voor Nederland. Met eenige verbazing heb Ik bovengenoemd rapport gelezen omtrent bet pinda-vraagstuk. Het is In een woord belachelijk dat er zooveel over deze menaeben geschreven moet worden. Als we al wat tegen deze menschen wordt beweerd meea ten vertrouwen en gelooven. bet zou er zoowaar slecht ultzlen voor deze plnda-Chlneezen. Rn waarom nu? Alleen omdat er nu een paar onge- wensebte elementen aanwezig zyn. die hun bet eerlijk verdiende stuk brood misgunnen. Ik voor my geloof dat tegen deze lanatieke- llngen de grootste reserve In acht genomen moeat worden. Ten eerste zeker door de pers. Dat deze plnda-koekjea onhygitnisch bereid worden is voor my een grove leugeK dat er soms leta mankeert aan de bereiding, waar dat niet? Hier op onze fabrieken zyn standen some meer dan erger luk. wat persooniyk geconstateerd heb. Maar niet over geschreven, maar bier waar het een aantal minder getortuneerden betreft, hier is men er direct by om ze dwara te zitten. NU bet Nederlandsche publiek kan geniet s|)n vertrouwen schenken aan deze pinda-koekjes, zy zyn beeriyk en voedzaam en wat de bereiding betreft over bet algemeen Is deae uitstekend, zoodat men niet behoeft te gelooven aan derge- lyken nonsens. Dat de menschen liever niet naar hun land terug willen kan Ik me ook best be grijpen. als men in bet vooruitzicht wordt ge steld tot kanonnenvleeech te moeten dienen Ver der la het my de moeite niet waard er op In te gaan en eindig Ik met een Krachtige opwekking tot bet Nederlandsen publiek: koopt van deze menschen. ze hebben bet al ellendig genoeg hier In den vreemde, ver van hun familie vrienden en kennissen. Dankend voor de my verleende plaatsruimte FRANS KLAA8SRR. We willen bovenstaand stukje wel opnemen, eerder, nu ons bleek, dat meerderen by wie het onberedeneerd gevoel bet nuchter verstand ovar- heerscht. uit ons artikeltje een verkeerde con clusie getrokken hebben. Terloops zy even opgemerkt, dat bedoeld ar tikel niet van de redactie zelf afkomstig was. maar sen weergave van het officieels rapport, uit gebracht door het Archief en Inlichtingenbureau Inzake Maatschappeiyk Hulpbetoon in Nederland. Maar afgezien daarvan la bet ons onbegrypeiyk. waarom men over dit stukje verontwaardigd kan zyn. Het bevat toch niet anders dan enkele feiten en de ook naar onze meenlng zeer logische conclusie, om by de actie voor de s.g. plnda-Chlneezen voor zichtig te zyn in het belang der gemeenschap en van die Oosterlingen welf Wat kan daar op tegen zyn? Wat betreft de ztnoeiykheld ens. by het be reiden der pinda-koekjes. Inzender spreekt er zoo positief over of hy een dageiykacb bezoeker dezer inrichtingen Is. Vooralsnog vertrouwen we meer op de mede- deellngen van het bureau, dat uiteraard met de toestanden ter plaatse op de hoogte Is. dan op de besliste verzekering van Inzender, die geen enkel bewijs levert, dat hy oordeelt met kennis van zaken. Aan syn aansporing to* het publiek zouden wij dan ook willen toevoegen: laat by de actie ten bate van die nlnda-Chlneesjes behélve het bar* ook het verstand een woordje mt «spreken en vergeet niet, dat ook In etgec stad noodlijdenden zyn. wier ellende misschien minder romantisch Is maar zeker niet minder schrijnend Een te Callantsoog wonend arbeider. Jan M, zou volgens dagvaarding op 26 November eenige lootjes hebben ontvreemd van het Crisis-Comlté uit een boekje, dat zich bevond In den jaszak van den heer J. Mooy. welke jas In de schuur hing. De ontbrekende lootjes werden gevonden: na de trekking op een plaats, waar verdachte tevoren had gestaan en een lucifersdoosje uit zyn zak had gehaald De verdachte. In X minst niet geïntimideerd door het geval, maakte een beweging met zyn hand alsof hy zyn hals af wilde snijden en riep ostentatief: Al moet Ik dood. Ik weet van de lootjes niks af. en daar bleef hy by. Beide heeren Mooy werden als stipt eerlijk gesignaleerd. In twijfel vroeg de officier nu nadere instructie. Conform besloten. f i LIJMER Inzake het herhaalde verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, ondersteund door vele ge meentebesturen, om het buurtverkeertarief ook op het baanvak AlkmaarHaarlem In te voeren, lezen wy in het verslag van den Spoorwegraad (verhandelde do. 18 November 1932), dat de Dienst der Exploitatie, op grond van het Inge steld onderzoek, van meenlng Is. dat onder de tegenwoordige omstandigheden Invoering van dit tarief op genoemd baanvak niet wenscheiyk te. De invoering van buurtverkeer, op de Hjn AlkmaarDen Helder, waarvoor de heer M. A Koteter, vertegenwoordiger der K. K. In den Spoorwegraad. eveneens pleitte, zal onder de aandacht van de Directie der Ned. Spoorwegen worden gebracht. De verlaging en herziening der abonnements tarieven lo.a. de Invoering van 8-daagsche abon nementskaarten gedurende het geheele jaar), waarop de Kamer van Koophandel eveneens aandrong. zyn Inmiddels met ingang van 1 Januari 1933 reeds Ingevoerd. Tot het Inleggen van meer doorgaande treinen op het traject AlkmaarHaarlem, zoodat het veelvuldig overstappen op den afstand Den HelderHaarlemRotterdam voortaan beperkt zou worden, kon nog niet worden besloten. Verschillende andere verkeersverbeteringen. die voor ons district van Indirect belang zyn. werden bovendien naar voren gebracht. Voor belangstellenden ligt het volledig ver slag van de vergadering der dienstregeiings- commtesie uit den Spoorwegraad. gehouden op 23 en 23 September 1933, ter Inzage by het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. In de week van 31 Januari tot en met 6 Februari 1933 werden in het Handelsreglster te Alkmaar om. de volgende opgaven Inge schreven: Nieuwe zaken: S Commandeur, Oudorp, Ooievaarstraat 15 Brood-, koek- en banketbakery. C. Kramer, Alkmaar, Schoutenstraat 12 Meubelmakerij en stoffeerderij. G. Burgering, Heiloo, Ryksstraatweg A 410. Slagerij. Wijzigingen: C. Dobber, Zuld-Scharwoude, Dorpsstraat A 215. Brood-, koek- en banketbakkerij. Zaak overgegaan aan: J. O. v. d. Gugten. J. Dingerdis, Alkmaar. Baanslngel 31. Krui denierswinkel. Aan het bedrijf toe te voegen: metselaar en aannemer. J. N. de Goede, Heiloo, Wlllebrordusweg J 117. Aannemer van kabel- en lynwerken. Uitgetreden medeyelgenarenJ. Krook en P. R. Boogh Alkmaarsche Inlegger!] en lunchroom „De Valk”, Alkmaar. Ritsevoort 22. Zaak verplaatst naar Alkmaar. Houttil 34. Handelsnaam lunchroom gewUztgd in: Lunchroom ,J£aas- markT”. Firma R. J. Houwlng, Alkmaar, Langestra^t 71. Vennootschap onder firma ontbonden. -Ran- detezaak omgezet in een naamlooze vennoot schap. S. Timmerman. Alkmaar, Station. Restaura teur station en pachter Muzlektuln. Heeft met ingang van 1 Februari 1933 opgehouden pach ter te zijn van den stedeiyken Muzlektuln. J. F. Schelllnger, Den Helder, van Galenstraat 48. Loodgieter, enz. Uitgetreden eigenaar: J. F Schelllnger door overiyden. De handelszaak wordt voortgezet als een vennootschap onder firma. L. J. Albers, Den Hejger. Koningstraat 71 Kleinhandel in boter, ka^^u kruidenierswaren Filiaal gevestigd te Den H^er, Langeestraat 48. De Klokken van Corneville Da Berger Re vue- en Operetteclub, kort en populair de B. R. O. C. genaamd, heeft thans voor de derde maal een operette ten tooneele gebracht; en laten we het er direct aan toevoegen met succes. Met een succes, dat dat van vorige op voeringen overtrof. We herinneren ons nog goed het eerste optreden van dit dilettanten-gezel- schap; het was geen gelukkig debuut, waarbij zich vooral het gemis aan goede leiding deed gevoelen. Gelukkig was men zoo windig de leiding aan Iemand toe te vertrouwen, die bet bewys geleverd had een operetteclub te kunnen leiden, nJ. aan den beer Voorhaar, regisseur van de Alkmaarsche Operetteclub. Sindsdien zijn met goed succes enkele operettes opge voerd. De laatste daarvan was „De Klokken van Corneville". aan de opvoering waarvan acht maanden studie waren Vóórafgegaan. Die acht maanden zyn niet zonder vrucht gebleven; Zon dagavond beeft een talryk publiek genoten-van de we zelden bet reeds succesvolle op voering. De B. R. O. C. biykt over goede krachten te beschikken, zoowel wat betreft krachten op mu zikaal gebied als wat betreft tooneelteten. Het orkest heeft den geheelen avond uit stekend werk verricht en zich van zyn moei- lyke taak verdlenstelyk gekweten. De vlotte, sleepende muziek van deze operette genoot een gave vertolking, een enkele inzinking buiten be schouwing gelaten. Alle hulde aan den beer Joh. Gerritsen, als leider van dit orkest. Wat de personen voor het voetlicht betreft, viel ons bijzonder een goede samenzang op. De verschillende koren klonken harmonieus en zui ver. Van de solisten kan over het algemeen gezegd 43

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3