i h Graaf Apponyi t Verboden lectuur fi Nederland aan woord' DE H.I.R. O.-UITZENDING RADIO-PROGRAMMA QUO VADIS, GERMANIA? JAPANSCH OFFENSIEF TEGEN JEHOL? WOENSDAG 8 FEBRUARI Protesten van alle zijden De achterdochtige Zijn levensloop Drie jaar geëischt i WIJZIGING TARWEWET VLIEGTUIG BESCHADIGD By het vertrek uit Eindhoven Door de Eerste Kamer aanvaard De Hudsonfabrieken gesloten 6000 arbeider» ontslagen VERDACHT STERFGEVAL? MGR. H. PAULISSEN SM.A. De Internationales Zyn plechtige Bisschopsconsecratie bijeen Tot een bezoek aan Washington SMOKKELAUTO BESCHOTEN Jongeman doodelyk getroffen Hitler’a salaris Schatten uit Peking POLITIE SLUIT EXPOSITIE Communistische propaganda Frankrijk en Italië Mussolini over toenadering Oorlogshonden Gandhi en de paria’s IJS IN HET IJSSELMEER De Atlantique onbruik baar DRIE DOODVONNISSEN X Professor J. VAN BAREN OVERLEDEN DE BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN Reeda hebben schermutselingen plaatsgehad Effectieve ontwapening geëischt Scherpe kritiek van onzen minister op het Franache plan FRANKFORTSCHE ZESDAAGSCHE I Be ter Roosevelt noodigt Mac Donald uit Hindenburg zou den terugkeer der Hohenzollerns wenachen Op 87-jarigen leeftyd ia de Hon gaarsche politicus te Genève overleden Het voor-ontwerp van wet uit de atudie-afeer Socialistische demonstratie Naar aanleidtng van deze adviezen en van Donderdag 9 Febr. 1933 Oneenigheid tuaachen Ambedkar en de Mahatma Voor de militairen der Zee- en Landmacht dan de ■I t (United Press) Beelaerts na Blokland (United Press) den Sir Den- en buitenlandsche tijdschriften over had en Ned.-Indlë. Maandagmiddag om één uur zou de teraarde bestelling plaats hebben van het stoffelijk over schot van een bewoner van de Geleenstraat te 's Oravenhage. werd terrein gewonnen. Naar vernomen wordt, zijn vanuit Moekden in allerijl Japansche versterkingen gezonden naar het front van Jehol, waar binnen een week een groot offensief verwacht wordt. In militaire kringen is men van meening. dat als de Japanners overgaan tot het offensief, ook de districten van Tientsin en Peking hier bij betrokken zouden kunnen worden. Op grond echter van een dubieuze verklaring van den huisarts, volgens welke verklaring mis drijf niet uitgesloten zou zijn te achten, neeft de politie deze teraardebestelling belet ea het lijk in beslag genomen. Hoewel de politie vermoedt dat er geen sprake is van eenlg misdrijf, zou hedenmiddag in het Ziekenhuis aan den Zuldwal een sectie op het lijk worden verricht. Gistermorgen om 9 uur is de salonboot.Hol land" van de HollandFrieslandGroningen- Ujn. de ..Jan Nuveen” en de „Groningen 3" van PEKING, 7 Febr. (Per telefoon.) Op last van de Chineesche centrale regeering zijn Dins dag 3000 kisten met boeken, brons en andere waardevolle zaken uit het keizerlijk paleis te Peking naar Sjanghai gezonden. Vandaag wer den nog 882 kisten verstuurd. De verladlng der kisten geschiedde onder buitengewoon omvang rijke politiemaatregelen. Naar verluidt zouden de schatten privatim aan Amerlkaansche ver zamelaars worden aangeboden. toegang tot de tempels treedt daardoor klaar blijkelijk op den achtergrond. Gandhi wacht op Ambedkar’s terugkeer al hier om. alvorens, het onderwerp te bespreken, een openlijke verklaring af te leggen. De Mahatma hoopt echter, dat zich geen on overkomelijke moeilijkheden voor samenwerking tusschen hem en Ambedkar zuilen voordoen. CHERBOURG. 7 Febr. (Reuter). De Raad van Scheepvaart te Cherbourg heeft de ..At lantique" afgekeurd en verklaard, dat het schip niet meer in de vaart kan worden gebracht. De advocaat der maatschappij zal deze uit spraak ter kennis van de verzekeringsmaat schappijen brengen en haar mededeelen. dat de Fransche maatschappij te haren gunste af stand doet van het schip. geassisteerd door den Ijsbreker „Daniël” van de firma Goedkoop te Amsterdam, de haven bin- nengeloopen. Genoemde booten waren om 3 uur hedenmorgen van Amsterdam vertrokken. De kapiteins rapporteerden, dat het Ijs voor de Tammer haven zeer licht was. Bü Urk was echter veel Ijs. De booten der genoemde maatschappijen heb ben den geregelden dienst Amsterdamlammer hervat. De haven is voor stoombooten en motorsche pen weer bevaarbaar. SJANGHAI, 7 Febr. (Reuter.) Volgens berich ten uit Kiumenkow hebben lichte schermutse lingen plaats gehad tusschen de Chineesche en POONA. 7 Febr. (Reuter). De leider der JDn- aanraakbaren” Ambedkar. heeft den elsch ge steld, dat het Indische kastenwezen zal worden afgeschaft. Tengevolge hiervan schijnt zich een nieuwe verhouding te ontwikkelen tusschen Gandhi en de Hindoes eenerzüds en Ambedkar en de ..Onaanraakbaren' anderzijds. Gandhi heeft zich tegen den elsch van Am bedkar uitgesproken en men verwacht, dat de Orthodoxe Hindoes daardoor naar Gandhi zullen worden teruggebracht. De kwestie van TOKIO, 7 Febr. (Reuter.) Op last van bet ministerie van Oorlog sullen te China en in MandsJoerUe kennels worden opgericht voor het aflichten van oorlogshonden. Hiervoor is op de begroeting een bedrag van 400 000 yen uitgetrokken. Honden, die zich bü militaire operatie* b(> zonder onderscheiden, zullen de orde van ver dienste krügen. Op verscheidene plaatsen in Japan zijn ge- denkteekens voor dieren, meerendeels honden en duiven opgericht, die bü de gevechten in China gedood zijn. lengstelilng, het werd bestudeerd. Het schijnt, schrüft .De Volkskrant", dat we Bu een stapje verder zün gekomen. Wü kunnen thans op grond van een mede- Prof. Johan van Baren werd 18 April 1875 te Rotterdam geboren. Hü begon zijn loopbaan als onderwijzer, waarna hü assistent werd aan de vroegere Polytechnische School te Delft. In 1903 volgde zün benoeming tot leeraar aan de Rükslandbouwschool te Wageningen en sedert 1918 was hü hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool. Zün voornaamste wetenschappelijke werken zün: Vormen der aardkost (1906), Bodem van Nederland (1937) en verder publicaties in bin- ons De Minister van Defensie heeft de bladen, uit gegeven door de N V. „Arbeiderspers”, nJ. Het Volk, Vooruit, Voorwaarts, Goudsche Volksblad, Volksblad voor Friesland, Volksblad voor Twen te. Volksblad voor Groningen en Drente, Volks blad voor Gelderland, Volksblad (Algemeen Volksnieuwsblad), doen opnemen in de lüst der geschriften, welke de militairen der Zee- en Landmacht niet in hun bezit mogen hebben en niet mogen verspreiden. M.: 8 05 Gramofoön- -w door het Omroepor kest. 9.50 Pianorecital door Lönartun, 10.30 NEW YORK. 7 Februari (Reuter) Het departement van handel en de overige instanties verzamelen thans de voorstellen van de Veree- nigde Staten Inzake wederkeerige handelsver- dragen, welke zonder schending van het ver drag van Ottawa geregeld kunnen worden. Men hoopt, dat Engeland gedurende een proeftijd het pond sterling zal stabillseeren, na dat de oorlogsschulden geregeld zullen zün. BUITENZORG, 7 Febr. (Aneta). De Landraad alhier onder voorzitterschap van Mr. Meyer beeft de drie beklaagden in de roof moordzaak op een Chineesche vrouw veroordeeld tot de doodstraf. keerde hü tot de regeerlngsmeerderheld terug. Van 1966 tot 1910 was de thans ontslapene minister van Onderwüs en Eere-dlenst, even als in het jaar 1917 na het aftreden van Tlsza. Hü heeft deel uitgemaakt van de Roode Kruis missie. Na den oorlog werd Apponyi voorzitter van de Hongaarsche delegatie naar de vredes conferenties. In verband met zün zienswijze trad hü nog voor de onderteekening van het verdrag van Trianon af. In 1934 werd hü de eerste vertegenwoordiger van Hongarüe bü den Volkenbond, waar hü door zün indrukwekkende betoogen de openbare meening over de geheele wereld gunstig voor Hongarüe heeft beïnvloed. De tüding van Apponyi's overlüden heeft In Volken bondskringen groote verslagenheid ge wekt. Even tevoren had de voorzitter der Ontwape ningsconferentie Henderson namens de Ont wapeningsconferentie een schrüven tot den graaf gericht, waarin hü de hartelükste sym pathie overbracht en de hoop op een spoedig herstel uitsprak. Namens Hongarüe werd den voorzitter hiervoor dank gebracht. Later deelde Henderson mede, dat .zün oude trouwe vriend graaf Apponyi" zoojuist was overleden. De aanwezigen verhieven zich ten teeken van rouw van hun zetels, waarna ge durende eenlge minuten stilte werd in acht genomen. Henderson verzocht vervolgens den vertegenwoordiger van Hongarüe zün regeering en de familie van den overledene zün condo leance te betuigen. De zitting werd hierna ge schorst' Voorlooplg zal het stoffelük overschot van graaf Apponyi worden bügezet in de Notre Dame-kerk. om dan over enkele dagen naar Hongarüe te worden overgebracht. Omtrent de oorzaak van dezen maatregel vernemen wü. dat door den gérant van Excel sior bezwaar was gemaakt tegen het aan den wand plaatsen van een gedicht, waarin gepro testeerd werd tegen de niet-toelating van Maxim Gorki in Nederland. Terwül het tentoonstellingsbestuur met de directie van het gebouw over deze kwestie een bespreking hield, kwam de politie, welke intus- schen door het bestuur van Excelsior van een en ander op de hoogte was gesteld, ter plaatse en gelastte de onmlddellüke sluiting der ten toonstelling. GENéVE, 7 Febr. Hedenmiddag is Graaf Ap ponyi, de leider van de Hongaarsche delegatie ter Ontwapenlngs-Conferentie. op 87-jarigen leeftijd overleden. Graaf Apponyi werd te Weenen geboren als zoon van den Hongaarschen hofkanseller en latexen president van het Opperste Gerechts hof graaf George Apponyi. Sinds 1873 was hü lid van het Hongaarsche Huls van Afgevaar digden, eerst als lid der Conservatieve Partü, later als leider der opposltl^ In het jaar 1899 Te Wageningen is gisternacht in den ouder dom van 57 jaar overleden Professor J. van Baren .hoogleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. De thans ontslapene heeft kortgeleden een bloeduitstorting in de hersenen gehad. Gramofoonmuziek. MILAAN. 331-M.: 4.30 Radlo-orkest, 690 Berichten, daarna gramofoonmuziek, 8.30 Opera-uitzendlng uit een theater. ROME, 411 M.: 4 50 Orkestconcert. 7.38 Gramofoonmuziek, 8 05 Symphonle-concert onder leiding van Oscar Szlta. WEENEN, 351 M.4.35 Concert door de C M Elnternltz-kapel. 7 40 Populair con cert. 9.40 Uit het Grabencafé. dansmuziek door Fred Clement en zün orkest, Egon Grosz. zang. WARSCHAU, 1412 M.: 4.20 Gramofoon- muziek. 5 30 Populair concert. 7.30 Popu lair concert door het Omroeporkest onder leiding van St. Nawrot. St. Hiller, sopraan, a. d vleugel L. Ursteln. 9 35 Dansmuziek. BEROMt'NHTER. 480 M.: 7.30 Concert door het Omroeporkest. 7.50 Concert. 8.30 Concert door het Omroeporkest, 9.Ma nuela da Costa, zang. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS PARIJS, 7 Febr. (Reuter.) Aan een Fransch persvertegenwoordiger heeft Mussolini ver klaard. dat vooraanstaande personen uit Frank rijk en Italië oprechte besprekingen moesten houden, wilde men in de Fransch-Itallaansche kwestie verder komen. Het Europeesche vraag stuk, aldus de Duce, is een aangelegenheid, die tusschen vastberaden mannen moet worden ge regeld. DETMILD, 7 Febr. (W. B.) De nieuwgekozen Landdag van Llppe Is vanmiddag in constltu- eerende zitting büeen gekomen. Drie nat.-soc. afgevaardigden werden tot regeeringsleden be noemd. Tüdens de zitting hielden de commu nisten buiten een betooglng, waardoor de po litie genoodzaakt was, hen met de gummistok uiteen te jagen. BERLIJN, 7 Febr. (W.B.). De strüdlelding van het „Ijzeren Front" organiseerde hedenmiddag in de Lustgarten een groote demonstratie. Uit verschillende wüken trokken communisten mee. De soc. dem. partijvoorzitter Wels legde er den nadruk op, dat de strüd gaat om het een heidsfront van het werkkrachtlge volk. Op 5 Maart heeft het volk nog eenmaal gelegenheid, zün lot in de hand te nemen. Incidenten deden zich niet voor. Te Berlün werden heden 3 nazi’s gearresteerd in verband met de schletpartü van Zaterdag, waarbü een communist gedood werd. In het hoofdgebouw der Communistische partü te Leipzig en in de woning van een com munist is een groot pakket onwettige geschrif ten met strekking van hoogverraad in beslag ge nomen. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). De socialistische partijen van Engeland, Nederland, Noorwegen. Zweden, Italië, Frankrük. Polen en Dultschland hebben de socialistische en de communistische internationale telegrafisch verzocht een gecon centreerde actie in te stellen tegen de ..Dicta tuur van Hitler in Dultschland en de Fascistische bedreiging elders”. De socialisten vragen onmiddellük een confe rentie. •feeling van bevoegde züde het volgende be richten. In het begin van dit jaar werden de advie zen van de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling en de Migratie en Van den Nüverheldsraad omtrent de conclusies **n de interdepartementale Commissie van Onderzoek inzake het werken van niet-Neder- landsche arbeiders in Nederland ontvangen. Men weet, dat er een voor-ontwerp van wet Inzake de buitenlandsche arbeidskrachten op •tapel stond; het vraagstuk stond in de be- (De Directeur van het Apollo-theater" te Den Haag, accountant V., die terecht heeft gestaan wegens verduistering van ruim 100.000 ten na- deele van bet Ned. Israëlletlsch Weeshuis te Lel den hoorde gister voor het Gerechtshof te Den Haag een gevangenisstraf fvan drie jaar tegen zich eischen. Uitspraak over veertien dagen. opmerkingen van de belanghebbende mlniste- rieele departementen is het in behandeling zünde voor-ontwerp van wet herzien. Zoodra omtrent dit gewüzlgd voorontwerp pn de daarbü beboerende memorie van toelichting overeenstemming is verkregen tusschen de be langhebbende departementen van algemeen be stuur, zal een wetsontwerp kunnen woeden in gediend. 4 Schön-Tietz 266 pnt.; 4 Ehmer-Rieger 343 pnt.; 6 Wals-Dinale 236 pnt. Op twee ronden: 7 Severgnlni-Brescianl 164 pnt.; 8 Zlms-Oestreich 152 pnt. Op dria ronden: 9 Schiler-Altenburger 64 pnt.; 10 Lehmann-Maczynski 57 pnt. Qp acht ronden: 1P Siehl-ReilAnder 113 w* Er is misschien geen lastiger mensch voor zich zelf en anderen achterdochtige mensch. Hij zoekt overal „wat achter”. Hij U nooit ergens gerust op. Hij leeft nim mer vredig. Hij denkt altijd„men bedriegt me, men houdt me voor de gek, wat bedoelt men er mee.” En zoo iemand is ook moeilijk te helpen. Als we hem een raad geven of hulp willen schenken, voelen we ons bedoelen gewantrouwd. We worden met achterdocht behandeld. Dat kriebelt ons, maakt ons onplei- zierig en we blijven liever zoo iemand uit den weg. Neen er is wellicht geen onpleizie- riger mensch voor zich zelf en zijn omgeving dan de achterdochtige. En zoo eene is zoo moeilijk te genezen. Want een vermaan en een goede raad worden gewantrouwd. HUIZEN, 296 M.: 8.KRO: Morgencon- cert. NCRV: 10.Gramófoonmuziek, 10.15 Morgendienst door Ds. P. Groote. 10.45 Gra- mofoonmuziek. 11.KRO: Gramofoonmu- ziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.— Politieberich ten. 12.15 Lunchconcert door het KRO- orkest onder leiding van Marin us van t Woud, 1.Gramofoonmuziek, 1.15 Orkest, 2.NCRV: Fraaie handwerken. 3.Vrou wenhalfuurtje Da. E. Boeke. De bijbel als dynamo, 3.30 Zenderverzorglng, 4.Bijbel lezing door Ds. M. G. Blauw. Mej C. de Jagar, zang, orgel, Fr. Reymerink, 5.— Cello recital door Reinier Bresser. 5 45 Stein voort: Een waschkast van dun karton. 6.15 Onze Nederlandsche monumenten. J J. Adriaan- se: Het geboortehuis van Willem IJa- brantsz. Bontekoe. te Hoorn. 6.45 Knippen en 8 tof versieren, 7.Wat er op de wereld gebeurt. C. A. Crave. 7.30 Politieberichten, 7.45 Ned. Chr Persbureau, 8.Arnhemsche Orkestvereeniging onder leiding van Jaap Spaanderman. Mevr. A. de Rookv. Leeu wen. zang. 8.Orkest. 8.30 Winterlezing Mr. Schokklhg, Nationalisme en Internatio nalisme. 9.Muziek, 9.15 V^tzetting re de. 9.45 Muziek, 9.50 Vaz DM. 10.30 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M.: 8. AVRO: Gramo foonmuziek, 10.Tijdsein en morgenwij ding, 10 15 Gramofoonmuziek, 10.30 Solis- tenconceri J p. van der Wijngaart. viool en Wagenaar plano, tl.Knippen van kinderkleedlng door Ide de Leeuw van Rees, 11.30 Vervolg sollstenconcert. 12.01 Lunch concert door het ensemble Rentmeester, af gewisseld door Gramofoonmuziek. 2.15 Zen derverzorglng, 2.30 Vioolrecital door Boris Lensky, a. d. vleugel Egbert Veen. 3.Naai cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.Ant van Dijk, spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Pianorecital door G. Verhey, 5.Ver halen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk. 5.30 AVRO-kleinorkest onder leiding vap Nico Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.AVRO-kleinorkest. 7.30 En- gelsche les voor gevorderden door Fred. Fry, 8.Tijdsein en Vaz Dlas. 8 05 Hans Bruid en zijn orkest, met medewerking van Irène Ambrus en Luigi Bemauer. zang, 9.Clin- ge Doorenbos. 9.20 Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep. solist Geza Frid. piano. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Om roeporkest genremuzlek., 10.55 Gramofoon muziek. 11.Vaz Dias. 11.05 Hans Bund en zyn orkest, 12.Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 509 M.: 1 30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 8.20 Concert door het Om- roepsymphonie -orkest onder leiding van Joan Kumpe, 9.20 idem, 10.30 Gramofoon muziek. Gistermorgen te kwart over tien is het drie- motorige K.BJb<.-vliegtuig P.H.—type F VII b, hetwelk, bestuurd door den chef- plloot der KLM. Aler op het vliegveld te Eindhoven was geland, bij den aanloop voor het vertrek door den moerassigen bodem bij het vliegveld op zijn neus komen te staan. De heer Aler bleef ongedeerd; het vliegtuig werd licht beschadigd. De Brusselsche ..Standaard" meldt: Maandag wordt ons uit Berlün bericht, dat op een zoo juist gehouden banket de heer von Winterfeld, die thans de leiding heeft over de Dultsch-nationale partü in de plaats van den heer Hugenberg, die minister geworden Is, aan het licht heeft gebracht, dat tüdens een ge sprek met den rükspresldent Hindenburg, dez» laatste hem onlangs zou hebben verklaard, dat Dultschland behoefte heeft aan een sterke en gezaghebbende regeering. Het gesprek had plaats enkele dagen na de samenstelling van de regeering-von Papen en de rükspresldent zou zün groote voldoening er over uitgesproken hebben, dat nu elndelük eens een regeering van rechts werd tot stand ge bracht. Von Hindenburg onderlünde ook de onmacht van het parlementair stelsel en besloot dat het einddoel zün moet het herstel van het Pruisisch-Dultsch koningschap der Hohenzol- lerns. „Alleen die monarchie kan Dultschland zün vroegere grootheid, zün eer en vrüheld terug geven". had von Hindenburg er aan toege voegd. Paullssen. de Generaal-Overste, de Vicaris-Ge- neraal. Pater Mouren en Pater Knops aan het klooster te Cadler en Keer afgehaald en begeven zich naar het huis van Mgr. Wouters. Hier stelt zich omstreeks kwart na acht een plechtige stoet op. welke trekt rondom het Vrütbof naar den grooten ingang van de Sint Servaeskerk. Na de plechtigheden der wüdlng wordt de Bisschop in plechtige stoet naar de woning van Mgr. Wouters geleld, waar eene receptie zal plaats hebben. Om 1 20 vertrekken de Bisschoppen In auto's naar Cadler en Keer. De middag verliep rustig. De klasaement- sprints werden gewonnen door Rausch, Dinale. Ehmer, Rieger en Korsxneier (le serie) en Pützfeld, Severgnlni, Zlms, Oestreich en Siehl (3e serie). Na 91 uur waren door het leidende koppel afgelegd 201390 K M. De stand van 'amlddagz vijf uw luidde als volgt: Aan den kop: 1 Pünenburg-Rausch 533 pot: 3 Kilian-Pützfeld 346 pnt. Op één ronde; 3 Vopel-Korsmeier 346 pnt.: BERLIJN. 7 Febr. (W. BRükskanseller Hitler zal om belastingredenen zün salaris, na’ Japansche troepen. Aan geen van beide zoden aftrek van de gebreikMüke belasting, aan een büzonder curatorium toewljzen, welke het moet verdeelen onder de behoeftige nabestaanden van doodgeschoten politiemannen en 8.A.-lieden. Dinsdagmiddag is de door de vereenlglng Tink» Richten” In het gebouw „Excelsior", aan de Zeestraat te 's Gravenhage, georganiseerde tentoonstelling van arbelders-foto’s op last van de politie gesloten. Zaterdag zal in de H. Servaeskerk te Maastricht Z. H. Exc. Mgr. H Paullssen B.M A. plechtig tot Biaschop worden geconsacreerd. De regeling der plechtigheden op dien dag CD den voorafgaanden Vrijdagavond Is als volgt; Z. H. Exc. Mgr. Dr. P Lemmens. Bisschop van Roermond, wordt Vrijdagavond te Mariën- waard ontvangen en door volgauto's begeleid naar het woonhuis van den emlnénten grüzen gastheer Mgr. Wouters, Deken van Maastricht. Z. H. Exc. Mgr. E. F. Diepen en Z. H. Exc. Mgr. Hopmans worden te 5.18 aan het station te Maastricht verwacht. Z.*H Exc. Mgr. Diepen zal logeeren in het klooster van de Zusters Ursullnen. Z. H Exc.- Mgr. Hopmans in bet klooster Onder de Bo gen. Na ontvangst ten huize van Mgr. Wouters, zullen de Bisschoppen zeer waarschünlük een bezoek brengen aan het Graalhuia te Lutte- rade. NANKING, 7 Febr. (Reuter.) Op de wekelük- sche herdenklngsbüeenkomst voor de gesneu velden In den strüd tegen Japan verklaarde Tsjang Tsji, lid van de Centrale commissie der Kwomlntang, dat de strüd om Jehol van groot belang is, daar Jehol niet alleen de toegang Is tot de districten van Peking en Tientsin, doch dat het ook de. laatste verdedlglngslün is van het eigenlüke China tegen buitenlandse he in vasie. Daarom is het de dure plicht van de Chinee sche troepen weerstand te bieden aan de Ja pansche Indringers en hen te beletten In Jehol vasten voet te krügen. Tsjang Tsji verklaarde voorts, dat Jehol zelfs van meer belang is dan Peking of Tientsin, daar, als de Chineesche troepen er in slagen Jehol in handen te houden, dit dan als basis voor een tegenaanval op de Indringers kan die nen. Als Jehol echter in handen der Japanners komt, kunnen deze ongestoord hun aanvallen op Chlneesch gebied voortzetten en uitbreiden. Tkjang Tsji sloot met een beroep te doen op de geheele natie, om het belang te beseffen van de verdediging van JehoL hotel-orkeat onder leiding "s, 10.Concert door Tom zijn orkest. 1105 Het B. B. C.- dansorkest onder leiding van Henry Hall. FARUS Etfel, 1446 M.: 790 Onmofoon- muzlek. FARMS Radio 1M4 muziek. 2.50 Concert GENéVE, 7 Febr. (VD). De Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag de algemeene beschouwingen over het Fransche veiligheids- en ontwapeningspian voortgezet. De Joego-Slavlsche minister Jeftltsch ver klaarde, dat het Fransche plan een volkomen systeem biedt voor den vrede en de internatio nale veiligheid, de autoriteit van den Volken bond consolideert en het mogelük maakt raads besluiten tegen .Aanvallers" ten uitvoer te leg gen. De ontwapening kan slechts worden bereikt door de uitbreiding der huidige veiligheidsga ranties. De Hongaar Mazirovitsch legde er den na druk op, dat zün regeering zich aansluit bü de critieken op en de bezwaren tegen bet Fransche plan. Hongarüe eischt een affectieve en directe verlaging van alle bewapeningen, De Amerlkaansche vertegenwooordiger verklaar de. dat de vergrooting der veiligheid overeen komstig de Fransche eischen een uitsluitend Europeesche aangelegenheid is. Wat Amerika doen kon, zou in hoofdzaak afhangen van de concrete ontwapeningsmaatregelen, waartoe de conferentie tenslotte zou komen. De Nederlandsche Minister van Buitenland sche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heeft In een vrü uit voerige redevoering, waarnaar door de aanwezigen met groote belangstelling werd geluisterd, scherpe crltiek ge oefend op het Fran sche plan. Hü zette het be kende Nederlandsche standpunt nog eens uiteen, dat nieuwe veiligheidsgaranties geenszins noodzake- lük zün en dat de ontwapening bü de huidige veiligheids garanties kan en moet worden doorgevoerd. HU kantte zich nadrukkelük tegen het Fran sche plan, een Volkenbondsleger te organiseeren en het zware oorlogsmateriaal in verschillende landen ter beschikking van den Volkenbond te stellen. Een dergelüken maatregel noemde spr. slechts een voorwendsel voor een bewapenings- vermeerdering en leidt onmiddellük tot het be houd van al het zware aanvaLsmaterlaal. welks volkomen vernietiging de Nederlandsche, regee ring noodzakeluk acht. Minister Beelaerts richtte zich vervolgens te gen 't Fransche voorstel, een veiligheidssysteem met de verschillende groepen van staten te vor men en legde er den nadruk op. dat de groote koloniale mogendheden in een ondraaglijke po sitie zouden komen. Ingeval de wereld zou wor den ingedeeld In afzonderlijke districten met verschillende veiligheids- en ontwapeningsver- pUchtingen. Met referte aan de weigering der Engelsche regeering om deel te nemen aan nieu we veiligheidsgaranties, verklaarde Beelaerts, dat de Nederlandsche familie niet kan toe staan. dat Engeland uit de Europeesche familie zal worden gestooten. Minister Beelaerts groote voldoening uit over DETROIT, 7 Febr. (Per telefoon.) De fa brieken der Hudsonautomobielmü- alhier zün heden tengevolge van een loonstaking van de ongeveer 3000 arbeiders der carrosserlebouwaf- deeling gesloten. lp totaal zün 6000 arbeiden ontslagen. KALTNDBOBG, 1154 M.: 11.20 Strijkor- kest van hotel l'Angleterre onper leiding van Max Bkalka. 2 40 Orkest 'van restau rant Wlvex onder leiding van Teddy Pe tersen. 7.30 Omroepeympbonle-orkest onder leiding van Fritz Mahler. Rose Ader Trl- gona en H Ernst Groh. zang, 9.50 Dansmu ziek. 3.30 Age FOerlev, plano. BERLIJN. 419 M.: 390 Populair concert door de Alfred Brox-kapel. 5.30 Nikolai Lo- petnlkoff. piano. 7 20 Prog, ven Frankfort, daarna uit het Eeden-Paviuon. dansmuziek door de Oscar Jooetkapel HA.MBI RG, 37Z M.: 5 55 Concert. 8 35 Idem. 190 Gramofoonmuziek. 790 Oaspa- rone Operette in 10 tafereelen van Mlllöcker 10.Concert uit Stadschknke. 10.45 Dans muziek. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 5.50 Populair concert. 1 20 Gramofoonmuziek. 3 50 Concert, zie Berlijn. 790 Progr. Lan- genberg. 10.05 Weerbericht, daarna Dans muziek. LANGEN’BERG, 473 M.: 1190 Populair concert door de Frans Dolezel-kapel. 13 20 Concert onder leiding van Eysbldt. 4.30 Vesperconcert onder leiding varf Wolf. 9.50 Populaire en dansmuziek onder leiding van Wolf. DA VENTRY, 1M4 M.: 13.30 Orgelconcert door Reginald Poort. 4 35 Concert door t metropole hotel-orkeet onder leiding van Emilo Colombo, Jones en Het smokkelfront aan de Brabantsch-Belgl- sche grens levert den laatsten tüd tal van sen- sationeele voorvallen op. In den afgeloopen nacht heeft zich wederom een smokkeldrama afgespeeld. Men vermoedt, dat zekere J. Valen- tün, die gistermorgen dood werd thuisgebracht, als slachtoffer van een smokkelzaak is geval len. r>i mui agn acht sommeerden de kommie- zen L. en v. D. een over den grensweg Zun- dertRucphen met groote vaart rüdende vrachtauto te stoppen. Toen aan hun bevelen geen gehoor werd gegeven en men dus blük- baar met een smokkelauto te doen had, losten de kommlezen een tiental schoten op den wa gen. echter zonder zichtbaar resultaat. De auto verdween snel in de duisternis. Er werd verband gelegd tusschen deze schiet partij en het feit, dat hedenmorgen vroeg de ruim 20-jarige J. Valentün uit 8t. Wlllebrord dood, met een tweetal wonden aan hél hoofd, In de woning van zün broer M. Valentün, een bekend wielrenner, werd binnengebracht. Te 8t. Wlllebrord Is men van meening, dat het slachtoffer In de hedennacht beschoten auto heeft gezeten, tüdens welke schletpartü hü bü het kijken uit de cabine doodelük is ge troffen. Van andere züde echter wordt ook nog ge sproken over een mogelük gevolg van naüver tusschen twee vüandlge smokkelgroepen. Het onderzoek naar deze geheimzinnige zaak la nog In vollen gang, zoodat er nog niets po sitiefs over te zeggen vilt. Büsonderheden zün dan ook nog zeer moel- lük te krügen. •w T aar wij vernemen, komen bü den K. R. O. van alle zijden protesten •A. n tinnen tegen de achandeUjk-antl- papistlsche H. I. R. O.-radio-uitzending van Zaterdagmiddag. Groote verontwaardiging komt in al deze protesten tot uiting en men stelt de vraag, of er van de zijde van den K. R. O. niets gedaan zal worden. In verband hiermede kt», en wij mede deelen, dat de K. R .O. aan de katholieke pen een uitvoerig protest-artlkel heeft toe gezonden, dat in de bladen van Woensdag avond zal worden opgenomen. Ook onze lezers laten zich niet onbetuigd en zenden ons stukken, waarin zü van hun verontwaardiging, zoowel over de radio- uitzending als over het beleid der Radlo- Controle-Commissie blijk geven. Waar al deze schrijvers hetzelfde betoo gen, als wat wij gisteren in ons artikeltje „Antipapisme per radio" schreven, kunnen wü tot plaatsing van al deze stukken niet overgaan. Intusschen heeft de algemeen aan den dag gekomen verontwaardiging bü ons de vraag doen rüzen, of het nu geen tüd wordt, dat de minister, onder wiens opper ste verantwoordelükheid dit allemaal schiedt, door een katholiek Kamerlid verantwoording wordt geroepen. LONDEN, 7 Febrtarl (VD.) Volgens een bericht van de .DaUy Mali” bevat de boodschap van Roosevelt aan MacDonald, die door Engelschen ambassadeur te Washington, Ronald Lindsay werd overgebracht, de uitnoo- dlging aan den Brftscben Eersten Minister tot een bezoek aan Washington, ter bespreking van het schuldenvraagstuk, na de ambtsaanvaarding door President Roosevelt. sprak vervolgens zün de regeling der kwestie van de rechtsgelükheid d.d. 11 Decem ber en legde er den nadruk op, dat de door de geheele openbare meening der wereld zoo drin gend geëischte beslissingen thans spoedig moeten worden getroffen. De overdreven be wapeningen zün een der voornaamste oorzaken van de huidige algemeene verontrusting en crisis en leiden onmiddellük tot een algemeene catastrophe, welke slechts kan worden vermeden door de nakoming der plechtige v*pllchtlngen van art. 8 van bet Volkenbondspact. Minister Beelaerts wendde zich vervolgens tegen de Inter- natlonaliseering der civiele luchtvaart en wees bovendien alle maatregelen van de hand, welke hinderlük zouden zün voor de ontwikkeling van de civiele luchtvaart. Spreker besloot, dat het resultaat der ont wapeningsconferentie slechts een compromis kan zün. De Nederlandsche regeering is bereid mede te werken, evenwel slechts op voorwaarde dat niet alleen een beperking, maar ook een verlaging der bewapeningen worde bereikt. De Eerste Kamer heeft met 31 tegen 10 (so- daal-democratlsche) stemmen de wüziglngvan de Tarwewet. die den geldingsduur verlengt en de mogelükheid voor verhooging van het mengpercentage tnlandscbe tarwe opent, aan vaard. De Tweede Kamer vroeg onze aandacht. En daarom mogen wü over de senatoriale uitwis seling van de oude argumenten pro en contra zwijgen. AUeen verdient vermelding een klacht van prof, de Savomin Lohman over hot feit, dat dé Regeering haar verklaring over de multerü in Indlë niet ook in de Eerste Kamer aflegde. Overdreven klacht. Minister-president, Minis ter van Koloniën en Minister van Defensie moesten in de Tweede Kamer zün. Overschat de Christelük-Historische Staats- Techt-hoogleeraar de positie van de Eerste Ka mer in ons staatsbestel niet Uchtelük?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5