Redders geëerd I Treinbotsing RA DIO-PROGRA MMA— I DONDERDAG 9 FEBRUARI „Zeemansplicht” Nederland-België De 1 Groothandelsprijzen Uitvoer van bacon OPLICHTERS GEKNIPT ALMELO ONRUSTIG Poging tot kinderroof? AAN DE ORDE VAN DEN DAG UIT HET BAKKERSBEDRIJF TOONEELSTUK VERBODEN Voor de militairen te Groningen DE OVERVAL TE GEFFEN Tocstand van het slachtoffer ONTPLOFFING TE TILBURG ZESDAAGSCHE TE PARIJS OM DEN ZOMERTIJD Bestuurder zwaar gewond ST. LIDUINA-FEESTEN TE SCHIEDAM NEDERLANDSCH B.-ELFTAL Twee ernstig gewonden DE TREK DER VOGELS De samenstelling Invoer van manufacturen Aanrijding met doodeljjk gevolg Stuurlieden-Examen HET SMOKKELDRAMA BU RUCPHEN De zesdaagsche te Frankfort Samenscholing verboden De bende benadeelt verschillende Rotterdamsche winkelier» Een automobilist houdt een tien jarig meisje aan Het algemeen indexcijfer met één punt gedaald DEKSEL VAN EEN KETEL GESPRONGEN NOODLANDING MILITAIRE VLIEGTUIGEN i Waarschuwing Huldiging van de'bemanningen der Nederlandtche achepen „Erato” en „Achille*” in het Scheepvaart- hui* te A’dam Twee goederentreinen by Meppel op elkaar geloopen ongeregeldheden te Paramaribo Laffe overval op een bejaarden sigarenwinkelier Verklaring van Minister Hymans Oproep om medewerking Materieele schade Vrijdag 10 Febr. 1933 12.20 Concert der 1901/1910 1913 indexcijfer» (baste 1913 i. neutrale buurtbladen: van wollen goederen. terwijl voor Amsterdam Noord, Oost, West en Ter gelegenheid van de St. Lidwina-feesten e J- A.G. Lemmens. d. Hove (Longa) en d. Broek 130 van VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS i Centrum edities in voorbereiding zUn. Boven dien ligt het In de bedoeling seer spoedig te 84 Tl 76 7S de ge- Kamerlld Ijzerman heeft aan den *41- van Koloniën de volgende vragen ge- 3 M U De Belgische minister Hymans heeft op des- vctivffende vragen van de commissie uit den Belgischen Senaat voor bultenlandsche saken geantwoord, dat de stand der besprekingen met de Nederlandsche regeering reden tot tevreden heid oplevert en dat de betrekkingen met de Noorderburen uitstekend zijn. Ofschoon er reeds eerder op gewezen werd, dii in de xg. buurtbladen propaganda gemaakt werd voor de R. K. Volkspartij en ons verzopht 100 113 338 319 199 174 165 171 173 163 165 167 159 131 108 87 99 94 93 86 84 S3 100 100 304 393 183 160 151 156 155 145 148 149 143 117 97 79 100 100 396 353 187 180 143 156 155 144 153 157 149 119 101 84 93 89 88 83 81 79 PARIJS, (Radio), 1725 M. 12 50 Con cert door bet Krettly-orkeat 7.40 Con cert door bet Krettly -orkest. Toen het 10-jarig dochtertje van den heer L. te Oss zich Dinsdag naar school begaf, werd het achtervolgd door een luxe-auto. De bestuur der stopte bjj het kind en verzocht het mee te rijden. Het kind sloeg echter op de vlucht, waar na de bestuurder het met zijn auto achtervolg de. Op het hulpgeroep kwamen personen toege- loopen. De bestuurder, dit ziende, gaf vol gas en reed weg. Een van de burgers achtervolgde den auto nog, maar slaagde er niet in. de vluchte ling te achterhalen. De politie en marechausee stellen een onderzoek In. BRUSSEL. 50» M. 13.30 Concert door bet Kleine Orkest van bet NIR oJ.v. F. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek 6.30 Concert door bet Radlo-orkeet o.l.v. Frans André 6.55 Concert door het kleine or kest van bet NCR oJ.v. F. Leemans 8.20 Concert door het Rsdioorkeat o.l.v. Frans André 10.30 Grsmofoonmuzlek. PARIJS (Eirrel). 1444 M. 730 Concert o.l.v. Flament. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: voor 3e stuur man groote stoomvaart de heeren J. F. van Hal. A, A G Kommerson, L. A. Verhuist en J. J. C. de Kraker. Mej. R., die Zaterdagmorgen op den Rijks- straatweg te Dulvendrecht werd overreden en ernstig gewond, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam aan de bekomen verwondingen over leden. Zomertijd me- 100 113 326 377 306 174 159 173 174 163 173 176 167 134 113 S3 103 99 98 93 90 88 1913 1919 1930 1931 1933 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1930 1931 1933 1931 Nov. Dec. 1933 Jan. Nov. Dec. 1933 Jan. Rysoldt 'SMdult- oJ.v. Eysoldt 8.50 Con- WEENEN. 517 M. 8.55 Sollstenrecltal 7.15 Muziek van Hedendaagsche Oos- tenriJkache componisten 9.20 Concert. MILAAN, SSI M. 8.30 Gramofoon muzlek 8 20 Symphonleconcert. Aan boord van het ss. „Johan de Witt” van de Stoomvaart MIJ. „Nederland” dat op het oogenblik bij de Nederlandsche Dok Mij. te Am sterdam ligt, is een deksel van een ketel ge sprongen, waardoor twee machinisten ernstig werden gewond. Zij zijn in het Binnen Gasthuis opgenomen met brandwonden aan hoofd, armen en borst. De geruchten naar de toedracht van de smok- kelzaak onder Rucphen- waarvan wU melding hebben gemaakt, en walrbij werd vastgesteld, dat de 33-jarige Valenten was doodgeschoten, bleken Juist te zijn. Dinsdagmiddag is te Breda de 33-jarige De B. uit St. Wlllebrord gearresteerd. die later op den dag bekend heeft den beschoten smokkel auto te hebben bestuurd. Nadat op den wagen was geschoten en V. doodelijk was getroffen, is de bestuurder in snelle vaart doorgereden naar Standdaarbulten. waar hij zijn vracht 4000 K.G. suiker vermoede lijk heeft gelost. Dese smokkelwaar kon echter nog niet In beslag ge nomen worden. Het parket uit Breda sou heden een onderzoek instellen, terwijl een sectie op het lijk zal moeten uitmaken of V op slag is ge dood. of dat De B. met den stervenden smokke laar in de cabine 13 doorgereden. De B. is. toen hij zijn vracht te Standdaarbul ten had gelost, naar huis teruggekeerd. Later heeft hij het UJk op een kruiwagen naar de wo ning van M. V., een broer van den gedooden smokkelaar, vervoerd. De overledene was gehuwd. Bij beschouwing der 100) over Januari 1933 in vergelijking met die over December 1933, blijkt, dat het algemeen Indexcijfer met één punt, dat der voedingsmid delen met twee punten is gedaald. alles de eenheid. Het Hoofdbestuur der Algemeene R. K. Propaganda Club te Amsterdam. I Indexcijfer voe- dingsmiddelen 38 artikelen 1901/1910 HAMBURG, 372 M. 1235 Gramofoon muzlek 130 Idem 3.50 Concert 7.20 Vocaal concert 930 Concert 10.45 Idem. Naar wjj vernemen zijn Ir. Louwes, regee- ringsgevolmachtigde voor de uitvoering der criste-varkenswet en de heer 8. van Zwanen berg, directeur der Varkenscentrale, dezer dagen uit Londen teruggekeerd, waar zij ver schillende besprekingen, in hoofdzaak van in- formatorlschen aard hebben gevoerd, in ver band met den varkensexport. Naar men weet, loopt de overeenkomst met Engeland betref fende den baconexport 33 dezer af. Hoewel nog geen definitieve resultaten omtrent de nieuwe overeenkomst bereikt zijn, hadden de beide onderhandelaars toch den aanvankelijken in druk dat ons land er bij de M besprekingen niet ongunstig voorstaat. ROME. 441 M. 3 20 Altviool-recital 6.35 Grsmofoonmuzlek 8.05 Concert -8 35 Blijspel in een bedrijf „Fugglamo” 9.06 Concert. wjj dit tot dusverre om bijzondere redenen ach terwege gelaten. Nu echter deze propaganda op ruimer schaal geschiedt of gaat geschieden, gevoelen wij ons verplicht onze katholieke medeburgers en in het bijzonder de katholieke winkeliers, die met ons de afscheiding van de R. K. Volkspartij zul len betreuren, voor het volgende te waar schuwen. Volgens een in ons bezit zijnde circulaire van de Advertentie Centrale „Onze Vaan”, Bureau Amsterdam, Albert Cuypstraat 151, tracht men advertenties te verkrijgen, niet alleen voor het algemeen orgaan der R. K. Volkspartij „Onze Vaan”, doch ook voor de volgende edities, waar mede dit orgaan tevens verschijnt. Het zijn de zg. Den laatsten tijd kwamen berhaaldelijk win keliers zich bij de politie te Rotterdam beklagen dat een vrouw te hunnen nadeele goederen ver duisterd had. Tegen bet einde van de vorige week waarschuwde een winkelier de politie dat hl) op straat een vrouw had zien loopen, die vroeger bij hem eens een wringer gehuurd had, maar deze niet had terugbezorgd. De vrouw werd onopgemerkt gevolgd tot zfj een pand aan de Borsselaarstraat binnenging. Bij een inval in dit perceel vonden de politie agenten den wringer op het dak. Onmiddellijk werden de bewoner, W. B. en de 34-jarige vrouw. N. R„ gearresteerd. Ook een andere W. B. uit de Resedastraat bleek bij bet complot betrokkken te zijn. In dit pand kwam de politie tot de ontdek king. dat de bewoner den meter van de electri- cltelt had weten uit te schakelen en reeds van December JJ. af gratis electricitelt verbruikte. Voorts er gevonden een stofzuiger, een electrisch kacheltje, en nog een stofzuiger, welke voorwerpen ten nadeele van diverse firma’s waren verduisterd. Het drietal is in bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. De oesand van de anders tot dan toe zoo krasse 74-jarige vrouw B. V. Dijk te Geffen. die Zater dagavond in haar woning werd overvallen en ernstig gewond achter gelaten, is thans zooda nig verergerd, dat voor haar leven wordt ge vreesd. werd hiertegenover stelling te nemen, hebben fabrikanten geweigerd dat loon uit te Daarover heerschte groote ontevredenheid. Ook de Federatie, in wier handen de leiding der staking berust, vergadert geregeld met de stakers. Op die vergaderingen worden zij door de leiders geregeld aangespoord tot volhouden. Tevens wordt er daar nadrukkelijk op gewezen, dat de stakers met alle macht moeten pogen om hun eigen organisaties er toe te bewegen, de kassen voor hen open te stellen om hen te steunen. De carreerweverij der N.V. Katoenmaatschap- pü vh Gebrs. Scholten Co. aan de Haven, Zuidzijde, is stop gezet, terwijl in de wit-weverij nog de helft van het aantal arbeiders aan het werk is gebleven. Naar de Directie mededeelde, is daar nog on geveer een 140-tal personen aan het werk. De werkwilligen kunnen rekenen op alle noo- dige bescherming van de politie, als ze door stakers belemmerd of gemolesteerd worden. Bjj de N. V. tot Exploitatie van Bendien's Confectiefabrieken is een loonsverlaging van 5 pet. aangekondlgd voor een tiental knipsters KALUNDBORG. 1153 M. 13.06 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 7.20 Om roeporkest o.l.v. Emll Reesen 835 Gra mofoonmuzlek 930 Omroeporkest oJ.V. Emll Reesen. De Ned. Vereeniging van Meelfabrikanten heeft, naar de Ned. Bakkers Ct. meldt, het contract tot saneerlng der Nederlandsche bak kerij met de organisatie der bakkerij setcekend. K6NIG8WU8TERHAU8EN, 1835 M. 1120 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert 5.20 Idem 6.55 Populair concert 7.35 Concert 10 06 Populair concert. zal op 30 April In alle kerken te Schiedam een pontificale H. Mis worden opgedragen, en wel in de St. Lidwlnakerk door Z. H. Exc. Mgr J. D. J. Aengenent: in de kerk van St. Jan door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen; in de H. Ro- «enkranskerk door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen «n in de H. Hartkerk door Z. H. Exc. Mgr. dr. DAVENTRY, 15S4 M. 12 20 Orgelrad- tal 1.06 Concert door Shepherd's Bush Pavlllonorkeet o.l.v. Henry r- Concert door het Schotsche o.l.v. Guy Dalnea 4.50 Concert Concert door het Radlo-Mllltair Orkest 9.56 Concert door het BBC-Orkest o.l.v. Jo seph Lewis 11.20 The Stavoy Hotel Or phean* In het Savoy-Hotel. BERLIJN. 419 M. 3-50 Concert 8.20 ..Unter der Dukatenflagge”. luisterspel van Alfred Mtlhr. In den laatsten nacht van dezen seedaag- schen wielerwedstrijd te Frankfort vond na het klassement van twee uur nog een ernstige val partij plaats. Toen VopelKorsmeier er tus- seben uitgingen, om te trachten hun positie te verbeteren, vond er bij het aflossen een val partij plaats, waarbij Zims, die hen achterna was gegaan, eveneens het slachtoffer werd. De wedstrijd moest geneutraliseerd worden en zoo gebeurde er tot Donderdagmorgen vroeg niets bijzonders meer. De sprints van 3 uur werden gewonnen door Rausch, Pijnenburg, Dinale, Wals, Rie ger. Severgnini. Rieger, Rausch. Scbta en Tietz. W a 1 s en Dinale bezetten thans de 9e plaats. Na 137 uur waren afgelegd 2808330 KIL De stand Donderdagmorgen 6 uur bij de neu tralisatie luidde: 1. P ij n e n b u r g—Rausch 796 punten. Met 1 ronde achterstand: 3. Schön—Tletz 435 p.; 3. DevergnlnlBrescianl 905 p.; 4. Zims Oestreich 317 p. Met 2 ronden achterstand: 5. Ehmer—Rieger 381 p.; 6. LehmannMaczynskl 90 p. Met 3 ronden achterstand: 7. VopelKora- meier 531 p.; 8. Kilian—PUtzfeld 453 p.; 9. Wals—Dinale 303 p. Met 5 ronden achterstand: 10. BchUerAl tenburger 110 p. Algemeen index cijfer 48 artikelen 1913 Woensdagavond hebben twee Jongemannen den 69-jarigen winkelier K. A. M. aan de Hille- laan te Rotterdam in zijn winkel overvallen. Tegen sluitingstijd vervoegden zich twee jongemannen in den winkel en eischten van M. dat hij het geld uit de toonbanklade zou geven. Toen deze weigerde, bracht een van beiden l»em met den gummistok een hevigen slag toe, waar door M. even versuft was.Toen hij weer tot zich zelf kwam en begon te roepen zoo hard hij Kon, maakten de aanranders zich ijlings uit de voe ten. De winkelier waarschuwde de politie, die onmiddellijk een achtervolging begon, aanvan kelijk zonder resultaat Doch toen zij even later twee Jonge mannen uit een huis aan de Cronjé- straat zagen komen, die zich eenigszlns zenuw achtig gedroegen, hielden zij dezen aan. De twee mannen, de 22-jarige opperman C. D. en de 18-jarige bankwerkersleerling A. B. bekenden onmiddellijk den overval gepleegd te hebben. Beiden werden opgesloten. De winkelier maakt het goed. In de groote vergaderzaal van het Scheep- vaarthuis te A’dam had de directie van de Kon. Nederlandsche Stoomboot Maatschappij Woens dagmiddag de opvarenden van de stoomschepen ,^rato’’ en „Achilles" der Kon. Ned. Stoomboot Mij. bijeen doen komen, waar zij een huldiging in ontvangst hadden te nemeu van de zijde der Compagnie Sudatlantique. aan welke reederij het door brand verwoeste mailschip J’Atlan- tique” behóórd heeft, voorts van de zijde der Fransche regeering en van de directie der KJ4. S.M. zelve, voor den grooten moed, de plichts betrachting en de menschenliefde, door hen be toond bij de redding der opvarenden van bet Fransche schip. De reederjj der Compagnie Sudatlantique was hierbij vertegenwoordigd door den heer J. Lo- ranchet, de Fransche regeering door den con- sul-generaal, den heer Judas. Verder waren om. aanwezig comte de Barbeyrac, directeur van bet Office Commercial Francais en de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur voor de Scheepvaart terwijl de K.NSM., behalve door den directeur dr. E. Heldring en 8. M. D. Val- star, vertegenwoordigd was door de chefs van den nautlschen, den technischen, den civlelen dienst en den dienst van Arbeidszaken. De heer Loranchet schilderde als eerste sprekers hoe op den noodlottigen en vroegen morgen van den 4den Januari het vernielend vuur het prachtige mailschip, dat de vreugde en trots der Fransche natie was. in volle zee aan tastte en in twee uur tijds verwoestte. Ondankrf den wanhopigen strijd der opvarenden konden wij tegen dezen vijand niets uitrichten. Het was een ontzettend drama en men durft zich nauwelijks rekenschap te geven van den weer- loozen doodsangst, waarin de opvarenden ge tracht hebben hun plicht tot het laatste oogen blik te vervullen. Hierbij past een woord van eerbied voor hen. die in de machinekamer op hun post zijn gebleven tot het oogenblik, waarop vlammen en rook hen een verschrikkelijken dood deden vinden. Van achttien leden der be manning is het verlies te betreuren en méér menschenlevens zouden verloren zijn gegaan als niet op het draadlooze hulpgeroep van alle kan ten schepen te hulp waren gekomen. Tot de eerste van die schepen behagf^sn de JErato” en de .Achilles”. Gezagvoerders, stuurlieden en leden der bemanningen van deze beide schepen zoo vervolgde spr. in het Nederlandsch gij, die zoo moedig hulp hebt geboden, doet de mij verstrekte opdracht voelen als een hooge eer om geluk te wenschen met en dank te bren gen voor de door betoonde schitterende soli dariteit en toewijding. In het bijzonder gaat deze dank uit naar de leden der bemanning van de .Achilles”, die bij een zware zee met levens gevaar een sloep hebben bemand om hen te redden, die in de golven met den dood wor- stelden. Spr. bood vervolgens den kapiteins van de .Achilles” en „Erato den heeren C. Schaap en J. Lodewijk ieder als aandenken een gouden horloge aan. Een zelfde geschenk ontvingen daarop de eerste en de derde stuurman en de tweede machinist, van de .Achilles de heeren W. C. v. d. Borgt, P. Duif en G. Ates, die In de reddingssloep de leiding hadden gehad. Een zilveren horloge ontvingen de manschappen van de Achilles", die eveneens deel hadden uitge maakt van de bezetting der sloep om de levens van de opvarenden der .Atlantique”, die in de golven met den dood geworsteld hadden, te redden. Het zijn de stuurmansleerling J. Kruid hof. de timmerman A. Otten en de matrozen C. Tuit, A. Toet en J. Dijkhuizen. De heer Judas, consul-generaal van Frankrijk, heeft hierna namens den Franschen gezant, baron de Vitrolles. den dank der Fransche re geering overgebracht. De heer dr. E. Heldring, directeur der K24. SM., deed vervolgens met een kort woord blij ken van de groote waardeering der directie van deze maatschappij voor den moed en de plichtsbetrachting der gehuldlgden. Het eerste, zoo zeide hij. dat de kapiteins zel den, toen zij hun rapport aan de directie hadden uitgebracht, was. dat zij niet meer dan hun plicht hadden gedaan. Maar het is juist de zee- mansplicht, die vaak zeer groote gevaren en opofferingen medebrengt. Die gevaren aldus spr. hebt gij licht geacht, voor die opoffe ringen zijt gij niet bevreesd geweest en daarvoor nemen wij den hoed af. Spr. wilde nog afzonderlijk wijzen op de groote verdiensten van den tweeden stuurman van de Achilles”, den heer W. Hoefman, aan wien het te danken is. dat de dokter van de ,J’Atlan tique”. dien men reeds gestorven waande, toen hij aan boord van de ..Achilles" werd gebracht, het leven behouden heeft. Namens de équipages, de directie der Sudat lantique en de Fransche regeering dankzeggend voor de gegeven blijken van waardeering. zeide spr., dat, ofschoon de zeeën de landen scheiden, deze er ook door vereenigd worden; vooral bij zeerampen komen de naties nauwer tot elkan der door de plichtsbetrachting en de opofferings gezindheid van de zeelieden, die nimmer vote gevaren terugdeinzen, wanneer zij elkander hel pen kunnen. Tenslotte betuigde de heer Heldring de deel neming der K.N.S.M. met de Fransche natie en de Fransche koopvaardij, die een barer fraai ste schepen verloren zag gaan. De Keuze-Commissie van den BLN.VA. heeft Woensdagavond het Nederlandsch B-elftal, dat Woensdagavond 15 Februari as. op het ver lichte V.U.C.-terrein tegen Bristol Rovers zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Veenendaal (Naaldwijk). Achter: (Xerxes). Midden: J. Paauvre (Feyenoord), Prti» (Stormvogels) en van Ooyen (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunu». Blom vliet (Ajax), Breitner (ADO) en Francke (NOAD). Reserves: De Koever (DFC), Pettinga (WD VB), Coerman (Vetox) en Duinbouwer (Fteyen- oord). Deze Zesdaagsche, die van 4 tot 10 April ge houden wordt, schijnt alle vorige te zullen over treffen. Men beschouwe slechts onderstaande lijst en zal tot de conclusie moeten komen, dat dit wel het sterkste veld is, dat bijeengebracht had kun- nen wweten. Elk land is door zijn sterkste koppels ver tegenwoordigd: België: Charlier—Deneef en RonseeTliiyvs». Italië: Dl Paco—Guerra en DinaleLinari. Nederland: PijnenburgWals en Jan en Plet van Kempen. DultschlandSchönBuschenhagen. DultschiandOostenrijk: TletzBuil*. Frankrijk: Broccardo—Gulmbretière. Wambst Leducq, PeixMouton. PecqueuxOoupry, terwijl de Fransche renners Dayen en iMnotoe nog zonder koppelgenoot zijn. bare vogelsoorten betrekking hebben. ZD, die bereid zijn medewerking te verlee- J nen, worden verzocht hun naam en adres te zenden aan de heeren: W. H. van Dobben en G. F. Makkink tot 15 Maart: Zoöl. Laborato rium, Janskerkhof 3, Utrecht: na 15 Maart: Zoöl. Station, Den Helder. Verdere inlichtingen en een circulaire met volledige instructies om trent waarnemingsmethode, vogelkenmerken en 1 noteermanier zullen dan worden toegezonden. Van de medewerkers wordt het volgende ge vraagd: le. Tellen hoeveel vogels van enkele soorten in een bepaald tijdsverloop op een bepaald punt overtrekken, hun richting precies vaststesllen I en eventueel bijzonder gedrag noteeren. Dit I waarnemen is beperkt tot enkele perioden in het jaar van pl. m. 8 dagen; in zoo’n periode wordt echter op zooveel mogelijk dagen geob serveerd, vanaf een nader vast te stellen mor genuur. 3e. Regelmatig contröleeren van bosjes, tuin tjes of'parken, gedurende bovengenoemde pe- rioden, om doortrek van eenige nachttrekkers 1 vast te stellen. 3e. Letten op de eerste aankomst en bet laat ste vertrek van eenige zomervogels en winter- gasten. 4e. Ook andere vogelkundlge waarnemingen zullen graag worden tegemoet gezien. komen tot de uitgave van edities voor Utrecht, den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Maastricht, Groningen, Leeuwarden ea. Waar in de circulaire gezegd wordt, dat „Onze Vaan” bijna het meest gewilde blad is in groote lagen der katholieke bevolking, meenen wij de katholieken en vooral de katholieke winkeliers te moeten waarschuwen tegen deze wijze van advertentlecolportage. Door het plaatsen van advertenties in deze z.g. neutrale buurtbladen steunt men dus de R. K. Volkspartij in haar streven tweespalt te brengen in de eenheid der R. K. Staatspartij en komt men derhalve in strijd met de wenschen van Z. H. den Paus, die zooals bekend mag heeten. in de particuliere audiëntie, verleend aan den Blsschop van Haarlem, uitdrukkelijk den wen ach te kennen gaf, dat alles moet wor den gedaan om de eenheid onder de katholieken van Nederland te bewaren. Voor alles, na alles, boven alles en ten koste van BEROMUN8TER, 460 M. 7.06 Con cert 7.40 Idem 8.00 Concert 8.16 Concert 8.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. o.l.v Wolf 4 20 Vesperconcert oJ.v Xysoldt 7 20 Omroeporkest oJ.v 8 35 Kleine orkest van den W< echen Omroep o’ eert oJ.v. Wolff. Het Weekblad voor Haarlem. Het Weekblad voor Nijmegen, Het Weekblad voor Zwolle. Het Weekblad voor Roosendaal, Het Weekblad voor Gooi en Eemland, De Rijnbode (Arnhem), Het Weekblad voor Amsterdam Zuid, thans genaamd „Weekblad voor Amster- dam en Omstreken", Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers van groothandelsprijzen over Januari 1933: Het nister steld: Is de Minister bereid, een ondersoek te doen Instellen naar de oorzaken en het verloop van de ernstige ongeregeldheden, welke blijkens een Aneta-telegram, gedagteekend 7 Februari JJL, te Paramaribo hebben plaats gevonden? Zoo ja, is de Minister dan bereid, van de re sultaten van dat onderzoek mededeellng aan de Kamer te doen? Het VogeltrekstaUon te Texel zal een onder soek Instellen naar het verloop van den vogel trek over Nederland. Hiervoor is noodlg. dat van zooveel mogelijk plaatsen trekwaarnemin- Ken worden bijeengebracht. Om vele en verge lijkbare gegevens te krijgen, wordt een cam pagne georganiseerd, waaraan iedereen kan meedoen, dus zoowel biologen, vogelkundigen, natuurliefhebbers als leeken. Vooral leeken wordt verzocht medewerking te willen verlee- nen, daar zij tot in alle uithoeken van het land verspreid zijn. Het onderzoek zal alleen op eenige algemeene en gemakkelijk herken- Tengevolge van den mist heeft een tweetal militaire vliegtuigen, afkomstig uit De Mok, Woensdagmiddag *n noodlanding moeten maken op de landerijen nabij den Oever. Hierbij sloeg een der vliegtuigen over den kop. Het toestel weid ernstig beschadigd. De Inzittende vlieger werd vrij ernstig aan het gelaat verwond. De andere inzittenden kwamen er goed af. Nader wordt ons gemeld: De militaire vliegtuigen, welke Woensdag middag een noodlanding hebben moeten maken bij Den Oever zijn de bommenwerpers Z. 16 en Z. 3 van het vliegkamp De Kooy. Zjj hadden bommen geworpen op De Horst, een zandplaat in de buurt van TexeL De Z. 16 bekwam geen averij. De piloot, de sergeant-vliegtulgmaker J. H. Roosendaal en de mltrailleuse-schutter, de marinier eerste klasse Blaak bleven onge deerd. De Z. 3 sloeg over den kop, waarbij de schroef en een der vleugels werden beschadigd. De piloot, de sergeant-vliegtulgmaker P. C. Vis ser kreeg geen Ictael. De waarnemer, lultenant- ter-zee tweede klasse J. E. ten Klooster bekwam lichte snjjwonden aan het gelaat. De toestellen zullen waarschijnlijk worden gedemonteerd. In 'verband met de staklngs-ongeregeldheden heeft de burgemeester van Almelo. Mr. M. Bichterman. het verbod van samenscholing af- gekondigd. Deze laatste vier en twintig uur is het name lijk zeer onrustig in de stad geweest. Op ver schillende plaatsen werden ruiten ingegooid bij werkwilligen, die ook zelf gemolesteerd worden. De politie heeft enkele keeren met de wapenen moeten optreden teneinde de toegangen tot de verschillende fabrieken te ontruimen. De staking heeft zich thans zoodanig uitge breid, dat de spinnerij .Jndië” van de firma ten Cate geheel stop staat. Het grootste deel der arbeiders van de Ka toen Mjj. vh. Oebr. Scholten is thans ook in staking. De commandant van het Gronlngsche gar nizoen, luitenant-kolqnel L J. Froger, heeft het bijwonen van het tooneelstuk ,JDe Matrozen van Catarro”, hetwelk Zaterdag as. In den Stadsschouwburg te Groningen door „De Jonge Spelers", onder leiding van Ben Groeneveld zal worden gegeven, voor alle militairen van het garnizoen verboden. Fryer 4.10 s Studlo-orkest 8 20 Een oud vertelseltje dezen keer van den berouwh-ebbenden varkensdiej die bl) den predikant kwam om 't geld voor het varken aan den eigenaar te doen toekomen. Toen de dief voor de derde maal met dezelfde boodschap kwam, vroeg de predikant„waarom koop je het dier niet direct, dat komt immers op hetzelfde neer?" „Neem me niet kwalijk, was ’t ant woord, het onderscheid is tamelijk groot: koop ik het varken van den boer dan schat HIJ het: maar steel ik het en zend hem later het geld dan schat IK het." r'et zit 'm in de schatting. Doen we niet dikwijls als die dief? Neen we willen niet stelen. We willen eerlijk wezen. Maar we willen onze eigene schatting toepassen. We willen gaarne andermans bezit betalen niet naar het den eigenaar waard is, niet naar hetgeen het op de markt waard is maar voor zooveel wij er voor mis sen willen. We schatten.... en schatten heel gaarne „naar ons toe”. Als de eigenaar door nood gedwongen wordt zich van iets te ontdoen, dan schatten we zelf Wanneer in dagen van ellende menschen tot ons komen om hun bezit ons te verkoopen laten we dan denken aan 1 vertelseltje en aan de beteekenis van „schatten". Hedenmorgen even voor half zeven zijn op de spoorbaan eenige honderden meters ten Noorden van Meppel twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. De goederentrein uit Groningen is daarbij op het achterste ge deelte van den trein naar Leeuwarden geloo pen.. Vier goederenwagons en een tankwagen van den trein naar Leeuwarden, zijn daarbij uit de rails gevlogen en gekanteld. Deze wa gons werden geheel vernield. De locomotief van den goederentrein uit Groningen werd zwaar beschadigd. Een remmer van den Leeuwarder trein werd tengevolge van den schok uit eijn remhokj» geslingerd en kwam beneden aan den berm van den hoogen spoordijk terecht. Hij liep slechts enkele ontvellingen op. Verder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De oorzaak van de botsing moet worden toe geschreven aan het feit, dat de machinist van den Groninger trein door een onveilig afstand- signaal is gereden. De machinist verklaarde, dat hij voor het volgende onveilig standslgnaal wilde stoppen. HU remde daartoe uit alle macht, doch de rails waren ter plaatse eoo glad, dat de trein doorgleed met het bovengemelde ge volg. Het sneltrelnverkeer MeppelLeeuwarden, dat aanvankelijk eenige oogenbllkken vertraging on dervond. kon spoedig worden hersteld over ander spoor. Het opruimlngswerk is In vollen gang. HUIZEN, 298 M. 8.00 KRO-Mo concert 10.00 Gramofoonmuzlek Halfuurtje voor zieken en ouden dagen 13.00 KRO-orkeet oJ.v. Johan Geniteen 2.15 Rustpoos voor het ver- aorgen van den zender 330 Orgelcon cert door Evert Haak 830 Sollstenoon- cert 5.00 Land- en tulnbouwhalfuurtje door Th. Aerte 630 KRO-Boy» 6.15 „Welsprekendheid", door Albert Vogel 6.46 KRO-Boys 7.10 F. Hofman: .Als toerist naar Ned. Oost-Indlé 730 Poli tieberichten 7.46 Gramofoonmuzlek 8.10 Persberlehen van het Persbureau Vas Dtas te Amsterdam 8.20 Programma van Brussel 1030 Gramofoonmuzlek. Woensdagmiddag had in de kunstwolfabrlek v.d. fa. J. A. Bergheggen «Sr Zn. in de St. Joseph- straat te Tilburg een ontploffing plaats docr onbekende oorzaak. De ontploffing geschiedde in het bijgebouw op de binnenplaats, waar de ontstoffingsmachlne Is geplaatst. Het dak vloog weg en de zUmuren werden ingedrukt. Glas en pannen vlogen over het fabrieksge bouw heen en kwamen terecht op de woningen in de St. Joseph-dwarsstraat. Het geheele ge bouwtje waarin de ontploffing had plaats ge vonden, viel in puin. Op het oogenblik van de explosie werkte er slechts een arbeider, twintigjarige J. Levend, die ernstig werd wond aan gezicht en handen. De G. D. verbond hem ter plaatse. De oorzaak is nog onbekend. Wel stonden tn bet gebouwtje eenige zuurstofcylinders, maar het staat niet vast, of deze de explosie hebben veroorzaakt. HILVERSUM. 1878 M. VARA. 8.00 Grs mofoonmuzlek VPRO.10.00 Morgen wijding VARA: 10.10 Qramofoonmu- zlek 11.10 Onze Keuken, door F. J. Kers 11.40 Hetty Beck draagt voor. AVRO: 12.00 Tijdsein en Lunchconcert door het AVRO Kleinorkest oJ.v. Nico Troep. Tue- echenspel van Gramofoonmuzlek 3.00 Gramofoonmuzlek 230 AVHO Kameror kest oJ.v. Nico Gerhsra. Tusecbenspel van Gramofoonmuzlek. VARA 4.00 Klelnorkeet o.l.v. Paul Du- chant 4.50 Na schooltijd 830 Klein orkest oJ.v. Duchant 6.10 Gramofoon muzlek 6.15 Orgelspel door Johan Jong 7.00 Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet-Rusland. XIV .De Litte ratuur" door J. Blumberg 730 De Fliere fluiter» oJ.v. Hugo de Groot VPRO: 8.00 Cursus 8.30 Concert 9.00 Cursus 930 Concert 10.00 Vrijs. Godsd. Pers bureau 10.06 Persberichten van het Pers bureau Vas Dlas te Amsterdam 10.15 Lezing 10.45 Gramofoonmuzlek VARA 11.00 Gramofoonmuzlek. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de heeren v. d. Heuvel en Bakker tot afschaf fing van den ZomertUd. Versfcheidene leden, voorstanders van den Zomertijd, wezen er op, dat de laatste jaren in vele streken een streven bestaat om zich ge leidelijk meer aan den huldigen toestand aan te passen, waaruit mag blijken, dat in het al gemeen de bevolking met den Zomertijd ver zoend is. Van de indertijd aangevoerde be zwaren tegen den Zomertijd is, naar het oor deel dezer leden, dan ook niet veel overgeble ven. Wel daarentegen heeft de eenige groote sociale voordeelen met zich degebracht. Zeer vele leden, hoewel zich met het Inge diend voorstel niet kunnende vereenigen, acht ten niettemin de bestaande wettelijke tijds- regeling onbevredigend. ZU meenden, dat de meest gewenschte oplossing van bet vraagstuk deze zou zijn, dat hier in den zomer de Mid- den-Europeesche tijd werd aangenomen en In den winter de West-Europeesche tUd. Zij i wenschten daarbij nadrukkelijk de aandacht te I vestigen op de zeer uitzonderlijke positie, welke ons land ten aanzien van de tUdsregellng thans inneemt. Daarbij wezen zij er nog op, dat de Amsterdamsche tijd op het oogenblik een wel zeer bijzondere aanduiding geeft. Het werke lijke verschil met den West-Europeeschen tijd is niet 30. maar 19 minuten en ruim 33 secon den. Voor wetenschappelijke doeleinden en ook voor de scheepvaart Is deze toestand onge- wenscht en deze leden achtten het daarom, In dien niet tot algeheele wijziging wordt over- i gegaan, tn elk geval noodzakeUjk, dat voor de i tijdsberekening ‘n ander punt in de gemeente Aanvragen welke niet vóór dien datum zijn Amsterdam wordt aangenomen, opdat het wer- ingedlend, kunnen niet meer in behandeling kelljke verschil met den West-Europeeschen tijd worden genomen. precies 30 minuten bedraagt. Zooals reeds gemeld, is Woensdag te Alme lo een verbod van samenscholing uitgevaardigd. Dit is gebeurd naar aanleiding van enkele rel letjes en het lastig vallen van werkwilligen door stakers en voorts in verband met het feit, dat vanuit de samengeschoolde menigte voor de fa brieken met stukken ijzer en steenen naar de politie is geworpen. Meermalen waren charges noodzakelijk om de straat vrij te maken. Hierbij werden dikwijls rake klappen uitge deeld. Bij een aantal werkwilligen zijn de ruitten stuk gegooid. Woensdag vergaderden de organisaties JBL Lambertus”. „Unitas" en „De Eendracht” met hunne leden, die bij de staking betrokken zijn. Vele arbeiders verklaarden daarbij wel te willen werken, maar uit vrees voor moeilijkheden en bedreigingen van den kant der stakers en hun aanhang durfden zU den arbeid niet hervatten, ’s Middags wilden de stakers In optocht naar de fabrieken marcheeren om den fabrikanten te dwingen, hun het loon der vorige week, dat ge- woonljjk op Woensdag uitbetaald wordt, uit te keeren. Naar de stakers ons mededeelden, hadden de betalen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de termijn, gesteld voor het Indienen van aanvragen voor invoervergunnin gen van geverfde, bedrukte en bontgeweyen leatoenen manufacturen, op 15 Februari a.K is verstreken. Aanvragen, welke niet vóór dien datum zijn WARSCHAU, 1411 M. 738 Concert door het Pbllharmonleorkest van War schau o.l.v. Neumark 1039 Dansmu ziek. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13