Crisis op het Binnenhof? De moord op Rooden Dinsdag e Rumoer te Almelo Plagiaat bewezen 1000.000 valsche rijwielmerken NAAR ONTBINDING VAN DE KAMER! VERDACHTE INt VRIJHEID GESTELD VRIJDAG 10 FEBRUARI Ruiten kapot gegooid Geen opzet in het spel Ministers ^gingen heen Het einde? DEN HAAG, 9 Februari 33. Minister Ruys de Beerenbrouck Makers aangehouden De woordelyke tekst By een charge gewond BELANGRIJKE OPDRACHTEN Een paardemiddel Niet overtuigd Aan Nederlandsche werven DE LEIPZIGER MESSE DE STRAFZAAK NOTARIS M. MOORD OP ZIJN ZWAGER GRAFMONUMENT ONTHULD Tot vier jaar veroordeeld UITGEKEERDE RENTEN TEEKENEN DES TIJDS Vierduizend arbeiders ziek Een bekende figuur Te Haarlem verboden Vyftien jaar! CONSUMPTIE-MELK Telegram aan den minister Uitspraak op 23 dezer EEN POLITIEK DEBAT Het beleid der politie In vrijheid S „MATROZEN VAN CATARRO” Leden van ,J>e Eendracht" ver gaderen buiten het bond»- bestuur om te Het rapport van de commissie van onderzoek inzake het ge wraakte Gids-artikel GRIEP IN DE MIJNSTREEK Motie-Boon tot opschorting van het wetsontwerp tot bezuiniging op de rechtbanken aan genomen met SI tegen 38 stemmen Niet uit gesteld Voor wijlen Dr. J. Th. de Visser Ook het O.M. teekent appèl aan De Officier van Justitie eischte IS jaar op grond der perti nente herkenning door 2 getuigen Inval in een werkplaats te Luik waar de plaatjes werden vervaardigd i1. ij 7:' doel hun bestuur het forum der publieke opinie te ge- MINISTER DONNER Voorzitter LOVINK. heer Het beleid der politie doet Mr. t Hoff Stolk. vroeg het door che- onze het da de pot len ooa Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Haarlem de opvoering van de .Matrozen van Catarro” voor zijn gemeente verboden. t. ge- op- Namens de HoQandsche Maatschappij van Landbouw is Donderdagmiddag bet volgende telegram gezonden aan den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid: Excellentie. >p- at- jor en as ie» o- d- f» jrtlachte geweest slen bloede heeft omstandigheden dat van on are t- >rpen het voor het en >pge- doet na O nmel. a la te te nd- aan ige- «e- ides >at- 10e- «en aoo- Me- arei- ocht ge- vóór een taak roep ge- den geld der op- dese elük den ordt een alle >tteh itln- Het Hoofdbestuur der HoUandsche Maatschap pij van Landbouw verzoekt Uwe Excellentie be leefd doch dringend geen beslissing te nemen omtrent de consumptie-melkregellng zonder de organisaties van consumptie-melkers in de ge legenheid te stellen hun standpunt toe te lichten. etral- ig 14 ienst- tralts Ie ra ag a Wegens doodslag dacht u gevan genisstraf. De eerste verdediger, mr. Rutgers, zegde den president dank voor zijn onpartijdige leiding. PL betoogde, dat verschillende getuigen k dé charge de lezing van verdachte onderstrepen. Zij verklaren, dat de dader e»n veel grootere man is, met andere kleeding dan verdachte. Een veroordeeling van dezen verdachte acht pleiter dan ook uitgesloten. Hij wijst nog op de verklaring van agent Jonkers, die zeide, dat hij wel 6 menschen op de brug zag met open mes sen. Wat de confrontatie betreft. Wat blijft hiervan over na de verklaringen van den com missaris? Bij de confrontatie heeft de agent niets gezegd. PL heeft aanleiding te twijfelen aan de wijze, waarop agent Baas gezegd zou hebben, dat hij den verdichte herkende. Zijn verklaring gaf hij binnen 94 uur vóór zijn dood. PL wijst er voorts nog op, dat op de kleeren toen men de beschikking hoorde. Op een vanwege het Federatiebestuur gedaan verzoek om een collecte ten bate Van de sta kende arbeiders te mogen houden, hebben B. -*i W. naar wij vernemen, afwijzend beschikt. De NV. KhtoenmaatschappU v.h. Oebrs. Scholten en Co. heeft hare af>piders die in ploegen werken per brief bevolen, het werk te hervatten. De arbeiders bezorgden deze brieven bij hunne organisaties, zonder er verder iets op te doen. Donderdagmiddag te circa twee uur moest de politie e^n charge uitvoeren ter hoogte van het kanaal bjj het Marktplein. Een fietsrijder die daar blijkbaar niet op verdacht was, kreeg bij die gelegenheid een sabelhouw op zijn hoofd, welke slag zóó ernstig aankwam, dat hij hevig bloedend bjj Dr. Wes- terberg werd binnengedragen om verbonden te worden. Nadat de man verbonden was. kon hij zijn weg weer vervolgen. Naar men ons mededeelde was het publiek zeer verbolgen over dit optreden der politie. trouwbaar. Hij zegt ook, dat verdachte niet ge colporteerd heeft, maar verschillende agenten hebben hem wel zien colpoct Het moet de bedoeling van zijn, den agent te dooden. In 1 hij dit gedaan. Verzachten^ ziet spr. niet. De rechtbank begaf zich In raadkamer. Na heropening der zitting deelde de presi dent mede, dat de rechtbank verdachte’s on- middellljke invrijheidstelling gelastte. De uitspraak werd bepaald op 23 dezer. Op de publieke tribune klonk luid applaus Naar de heer H. J. van der Borg, honorair - vertegenwoordiger van de Lelpziger Messe te Amsterdam, ons mededeelt, heeft de Raad van Beheer van de Lelpziger Messe besloten de Messe op 5 Maart, op welken datum zij oor spronkelijk was vastgesteld, te doen doorgaan. In verband met het feit dat op denzelfden dag in Dultschland de verkiezingen voor den Rijks dag zullen worden gehouden, had men over wogen de opening van de Lelpziger Messe uit te stellen. Na overleg kwam men echter tot de conclusie, dat uitstel van de opening niet noo- dig is. Woensdag is door het gerechtshof te Leeuwar den veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf de arbeider H. 8. te Muntendam. Verdachte had in den nacht van 7 op 8 Februari 1932 zijn zwager met een bijl bewusteloos geslagen en hem vervolgens In het kanaal naar Veendam ge worpen, waardoor het slachtoffer om bet leven is gekomen. 'Mr. v.' *t Hoff Stolk: Ik heb die getuige laten komen om haar te laten vertellen over het on-' oordeelkundig optreden der politie. Ik verzoek de rechtbank haar in de gelegenheid te stellen, het verhaal te doen. De President: niets ter zake. ’t Hoff Stolk: Dan verzoek ik de recht bank een beschikking te geven. De rechtbank gaat in raadkamer. De President zegt daarop, dat de rechtbank de vragen, aan deze getuige gesteld, niet ter flake dienende acht. De verdediger, Mr. proces-verbaal voor te lezen van de getuigen verklaring van get. Paré. Gisteren had in tegenwoordigheid van zeer veel belangstellenden op de begraafplaat „Crooswijk” te Rotterdam de overdracht plaats van het monument op het graf van wijden dr. J. Th. de Visser. Onder de aanwezigen werden vooraanstaande personen uit allerlei kringen opgemerkt. In de kapel werd he allereerst het woord ge voerd door den voorzitter van bet comité, Z. Exc. Jhr. mr. D. J. de Oeer, die zich in een kort en eenvoudig woord tot mevr, de Visser wendde. De rede van Minister de Oeer werd beant woord door mr. J. A. de Visser, zoon van wijlen dr. J. Th. de Visser, die allereerst dank bracht aan het comité, dat zich bijna onmlddellijk na het verscheiden van zijn vader gevormd heeft om de noodlge middelen bijeen te brengen om een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. met den tijd, ons toegemeten, van een uiteenzetting van Minister iltengewoon kundig en ook door de be- De officier, mr. Hoekstra, nam vervolgens requisitoir. Vast is komen te staan, dat de dood van agent Baas een gevolg is geweest van de verwondingen. De val uit het bed is niet van grooten Invloed geweest, zeide getuige dr. Schoe- maker. Spr. gaat verder de getuigenverklaringen na. Getuige v. d. Nol en getuige Neeteson hebben den verdachte zeer positief herkend. De agent Baas heeft even pertinent den dadfer herkend. Get. van Resteren heeft verd. met een mes zien loopen. Daarnaast zijn er nog getuigen, die meenen verdachte te herkennen. Daartegenover staat, dat de getuigen k décharge allen in hun verklaringen verschillen. Baas was volkomen helder van geest, toen hij zijn verklaringen af legde. Den getuide Pennlngs acht spr. onbe de kiezers hun oordeel kunnen doen geven over haar bezulnlglngs- en crislspoUtiek In het al gemeen. Déérvan, van haar in de mlllioenen- nota ontvouwd bezuinigingsplan, was dit af gewezen ontwerp een evenredig onderdeel. En dat aan dit onderdeel slechts twee fracties in de Kamer haar goedkeuring gaven, kan voor haar een motief zijn, om heel haar beleid aan het oordeel der kiezers te onderwerpen. Aftreden van het kabinet lijkt ons ook dSAr- om weinig waarschijnlijk, omdat de- gebeurte nissen in Indié te ernstig zijn, om door een démisslonnalr als Joopende zaak” te worden afgewikkeld. In ieder geval Is de toestand zeer weinig overzichtelUk en juist in verband met wat in Indlë voorvalt en af gewikkeld dient, on derschrijven wij allerminst mr. Marchant's vrij lichtvaardige slotultlating, dat „een conflict minder schrikwekkend zou zijn dan het kabinet zich schijnt voor te stellen”. Van vacantle zijn wjj geenszins afkeerig. Maar op deze parlementaire vacantle hebben wij het niet. zien wij Donner’s tegenstanders als zoodanig gewaardeerd toog. Mocht deze rede het einde zijn van mr. Donner’s op zoo jongen leeftijd afgelegde ml- nisterieele loopbaan, dan trooete hij zich met de gedachte, dat dit knap stuk redeneerkunst zijn buitengewoon vruchtbaar en allerwegen hoog aangeslagen werk waardig bekroonde. Hoe Minister Donner zich ook heeft inge spannen, hoe hij ook zijn ontwerp als nood- zakelijke bezuiniging, gepaard gaande met een zijns Inziens voor de ontwikkeling der rechter lijke macht gunstige concentratie, verdedigd heeft en andere methoden van bezuiniging als ondoeltreffend en niet voldoende opleverend met zeer goede argumenten heeft bestreden, de groote meerderheid der Kamer bleek niet over tuigd. Ter rechterzijde scheidden zich de Chris- telijk-Hlstorischen, wier specialiste mejuffrouw Mr. Katz zich zeer militant gedroeg, af. ZIJ schaarden zich bij de linkerzijde, zoodat voor een motie, onderteekend door den Vrtfheidsbon- der Mr. Boon, de vrijzinnlg-democrate mevrouw Barter—Nort, mejuffrouw Katz, den sociaal democraat Schaper en dominee Kersten, een meerderheid aan wezig was, meerder heid. die zich ten slotte door een drei gement van Minister Donner niet splitsen liet. De bewindsman stelde zich op het standpunt, dat de bezuinigingsmaat regel, hij mocht dan ^slechts” 5 ton be dragen, 10% besnoei ing op de «uitgaven voor dezen tak van staatsdienst beteekende en „zijn” deel In het bezuinigingsplan der Regeering was. Hij be schouwde de motie-Boon Evenals in 1927 de onder wel héél andere omstandigheden geboren motie-van Schalk als een middel, om bet ontwerp definitief van de baan te hel pen en kon in eventueele aanvaarding dier mo tie niets anders zien dan een verwerping van zijn ontwerp. Het was, aldus de bewindsman, van het kabinet niet te verwachten, dat bet in aanvaarding .dier motie berusten zou. Het ontwerp tot opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten heeft de Re geering vast doen loopen. Terwijl in de Oost het eskader, dat de „Zeven Provinciën” tot haar plicht moest terugbrengen, het muiterschip, dat deze week in de Tweede Kamer al zooveel emotie teweegbracht, naderde, ontspon zich in het Nederlandsch Parlement een «panning die zich na de vele dreigende situaties, die het ka- binet-Ruys de Beerenbrouck in de ten einde spoedende bewlndsperiode al is doorgekomen, nu eens niet ontspande. Het debat 10 sprekers tegen sn slechts 3 vóór had al doen verwachten, dat Minister Donner vrijwel voor een ónmogelijke taak stond. En al beeft hij zich van die taak op waarlijk voortreffelijke wijze gekweten hoe zorgvul dig poogde hij leder bezwaar te ondermijnen, boe vurig en hoe scherpzinnig spande bij zich welhaast twee uur in! zóó groot was de tegenzin tegen de voorgestelde bezuiniging, dat zelfs het zwaarste dreigement de Kamer ten slotte niet weerhield, met 51 tegen 38 stemmen een der Regeering niet welgevallige motie aan te nemen, die schorsing van de beraadslagingen beteekende. In zijn antwoord aan Z. Exc. Jhr. mr. D. 1- de Geer wees spr. op de mooie karakerelgen- schappen van zijn vader, die op bet laatst het liefst werd gezien als Nederlandsche nationale figuur. Namens zijn moeder en familie verklaarde spr. dit gedenkteeken dankbaar te willen aan vaarden als een blijk van vriendschap en ach ting. die men zijn vader allerwegen toedroeg. Het monument, waarvan we elders een af beelding hebben geplaatst, is ontworpen door den heer J. L. F. Faber, in overleg met den heer H. J. de Groot, oud-inspecteur generaal van het Nijverheidsonderwijs en een vriend van den overleden. Het werk werd uitgevoerd door den heer G. Keuzenkamp. De bronzen plaquette, in het monument opgenomen, werd vervaardigd door den heer Aug. Falise, beeldhouwer te Wa- genlngen. llngenschaal bij bet onderwijs afwees, omdat men ook daar wél bezuinigen wilde dékr niet van! maar óók alweer niet op de eenig mogelijke en eenig snelwerkende wijze, die de Regeering voorstelde. Mr. Marchant stelde zich aan de zijde der christelijk-hlstorischen met de algemeene stel ling, dat men een maatregel heel wel mag af wijzen, ook al weet men daarvoor voorloopig niets anders in de plaats. In haar algemeen heid kan deze these wordpn onderschreven, maar of in dit speciale geval, waar de Regeering in een periode van zeer spannende gebeurtenis sen dreigde met een conflict in groot formaat, de verantwoordelijkheid voor toepassing van deze stelling niet zeer groot was, trekken wij in twijfeL Op Maandag 13 Februari zal in de gropte stadsgehoorzaal te Leiden een openbaar poli tiek debat plaats vinden tusschen de R. K. Staatspartij en de R. K. Volkspartij. Voor de eerste treedt op de heer drs. P. Kasteel, parle mentair redacteur van ,JDe Maasbode”; voor de tweede de heer C. D. Wesseling, partij-voor- zltter van den R. K. Volkspartijbeiden uit Den Haag. Er wordt gedebatteerd op stellingen, in genomen door den heer Wesseling, die de eerste drie kwartier zal spreken; daarna xnmekt de heer Kasteel drie kwartier en tenslotte bei den nog een half uur. De vergadering staat onder leiding van de R. K. Propagandaclub „Dr. Bcbaepman" te Lelden. Naar wU vernemen heeft ook de officier van justitie appèl aangeteekend in de strafzaak te gen den Amsterdamschen notaris mr. M„ die in verband met de Aufwertungsaffalre wegens valschheld in geschrifte was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Zooals we reeds mededeelden, is ook notaris M. In hooger beroep gegaan. De Kamer wist dus, zjj was zich welbewust, dat zij door met de motie-Boon ca mede te «aan, een conflict, al stond nog niet vast wélk conflict, ultlokte. De motie behelsde, dat de Kamer uitsprak de noodzakelijkheid van bezuiniging op de rech terlijke macht, maar dat zij opheffing van vier rechtbanken en zooveel kantongerechten afwees en daarom over dezen voorgestelden maatregel de beraadslagingen schorste. Het heeft ons hoogelijk verwonderd, dat de christelijk-hlstorischen aan deze motie hun stem mejuffrouw Katz ook haar naam hebben kegeven. Het was weer de in de Kamer zoo lang- zaam-aan ingeburgerde figuur, dat men wél be zuiniging wilde, maar niet de voorgestelde en door de Regeering toch wel met vele doorslaan de argumenten als de eenig mogelijk geschetste bezuiniging. Minister de Geer heeft al tal van malen in de laatste jaren deze figuur, die ook bij voorgestelde belastingen telkens opduikt, In een dusdanig helder licht gesteld, dat tenslotte de meerderheid van de Kamer dan maar weer over de bezwaren tegen de bepaalde bezuiniging, tegen de bepaalde heffing heenstapte, om al thans vermindering van uitgaven en vermeer dering van inkomsten die beide even gebiedend hoodzakelijk zijn, te bereiken. Thans hebben de christelijk-hlstorischen dien •tap geweigerd tc zetten. Fel kwam mejuffrouw Katz op tegen mr. Beumer’s onzes Inziens zeer juiste conclusie, dat de motie toch eigenlijk niet meer dan een getuigen voor de bezuiniging was. En getuigen brengt geen geld in de schatkist. Mr. Goeeling had de motie al eerder „plato nisch” genoemd. Inderdaad, zij kwam erop neeK dat men, vooropstellend, dat men bezuiniging, óók op de rechterlijke macht, wenschte, conclu deerde, voorloopig daarop niet te bezuinigen. De houding van de christelijk-hlstorischen •temde wonderlijk overeen met die van den Vrij heidsbond. toen deze de verhooging van de leer- In verband' met het voorgevallene in de Tweede Kamervergadering van heden laten wjj hier den woordeljjken tekst volgen van de ver klaring, door Minister Donner af gelegd: Niet te vervechten is, dat het kabinet in het gebrek aan medewerking, dat zich in de ter zijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wege van motie, zal betoenen, zal kunnen berusten. Tengevolge van de thans in de mijnstreek heerschende griepepidemie liggen thans ruim vier duizend mijnwerkers ziek. De kolenproductie 'ondervindt van deze vermindering van arbetds- v krachten ernstige vertraging. Op sommige mij nen is de omvang van de werkzaamheden be perkt. Men herinnert zich de beschuldiging van pla giaat, door prof. Geyl en dr. van Eyck geuit tegenover prof. Colenbrander naar aanleiding van diens artikel over Prins Willem van Oranje in het Januari-nummer van de „Gids”. Het cu ratorium van de Leidsche Unlverslteit had hierop een commissie Ingesteld om deze beschul diging aan de wairheld te toetsen. Deze com missie, welke was samengesteld uit de hoog- leeraren dr. O. W. Kernkamp, dr. J. H. Goeses en dr. H. Brugmans, heeft thans uitspraak ge daan en haar rapport, gedateerd 24 Januari, aan curatoren doen toekamen. De commissie moet tot haar leedwezen vast stellen. dat de beschuldiging van plagiaat, voor wat betreft het Gids-artikel, juist is. Ruim 80 bladzijden zijn, hetzij letterlijk, hetzij in vrije vertaling, zonder eenige verwijzing aan Pirenne’s ..Hlstoire de Belgique” ontleend. Echter heeft de Leidsche hoogleeraar ook andere, moderne bronnen gebruikt bij de samenstelling van zijn artikel, oa. Fruin’s „Geschiedenis der Staats instellingen in Nederland tot den val der repu bliek". Z Echter kan niet aangenomen aldus het rap port dat we hier te doen hebben met bewuste poging tot misleiding, zooals de beschuldigers hadden beweerd. Uit het feit, dat de ontleende gedeelten zoo goed als niet gemaskeerd waren, kan men Integendeel besluiten, dat hier een on verklaarbare achteloosheid in het spel was. Het bovenstaande geldt niet voor de rede, door prof. Colenbrander op 6 Januari JX uit gesproken in het groot-audltorlum der Rijks universiteit te Leiden, waarbij de Koninklijke Familie tegenwoordig was. Deze redevoering kan als een origineel stuk werk van prof. Colen brander beschouwd worden. Het rapport eindigt met een afkeuring van het gedrag van de twee beschuldigers, die volgens de commissie verkeerd gehandeld hebben met hun beschuldiging onmiddellijk in den grofsten vorm voor het forum der publieke opinie te werpen. De curatoren der Unlverslteit hebben zich met het rapport vereenlgd en prof. Colenbrander van hun gevoelen in kennis gesteld. Op 1 Januari 1933 werden 22.800 weduwen renten en 13.466 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 99.682 per sonen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 39 248 -personen een invalldl- teitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132.073 per sonen In het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krach tens art. 10 van genoemde wet gesloten verzeke ringen (self-supporting verzekeringen) met ren- te-pedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 2084. I In verband met het onderzoek der Ned. Cen trale Inzake fal^K&iten naar den vervaardiger van de valsche'belastingmerken van het Jaar 1923—*33 kan thans wprden bericht, dat de Centrale op Maandag JX in samenwerking met de gerechtelijke politie te Luik de werkplaats heeft ontdekt, terwijl de vervaardigers konden worden gearresteerd. Het onderzoek wees/uit, dat de valsche rijwielbelastlngmerken te Luik werden vervaardigd. Nadat vastgesteld was. dat“ de maker een wapensmid was, in het Centrum woonachtig, werd hierop een inval gedaan in zijn werkplaats, waar de werktuigen in beslag werden genomen. De maker, die een volledige bekentenis aflegde, werd in arrest gesteld. Daarna werden de gra veurs en stempelsnijders aangehouden. Bjj een van hen werd nog een partij van 2000 valsche belastingmerken in beslag genomen. De polltie I ,ïn beeft een goede vangst gedaan, aangezien de maker verklaarde, dat er over een bestelling van een millioen belastingmerken was gespro ken. De opdrachtgever zoomede de verspreiders werden intusschen reeds te Amsterdam en te Maastricht gearresteerd. Gtulge Mol herkent in verdachte pertinent den man. die naar den agent gestoken heeft. Get. zag ook, dat hij een mes in de hand hield ter grootte van ongeveer 10 i 12 cM. Volgens dezen getuige heeft de verdachte zich in de richting Heerengracht verwijderd. De volgende getuige Bischof heeft vanuit een raam van de eerste verdieping van een pand nabij de Heerengracht de aanslag waargeno men. Deze get. zag, dat de agent Baas zich met een sabel verweerde tegen iemand, die een rijwiel tegen hem aan wilde werpen. Op dat oogenbllk kwam een man schuin achter den agent, die een stekende beweging maakte. Deze get. had geen mes gezien. Volgens dezen get. zou de dader in de richting van den Z.O. Bui tensingel zijn weggeloopen. Nadat de kleeren van verdachte, welke hij dien dag droeg, aan get. zijn vertoond en ver dachte verklaard had. dat hij deze kleeren dien dag gedragen had, zei deze get., dat hij ver dachte niet pertinent herkende, doch de dader wel zeer veel geleek. De huisknecht Neetson heeft den verdachte recht tegenover het slachtoffer zien staan en zag daarna, dat hij een stekende beweging naar den agent maakte. In van B. herkent spr. per tinent den man, die gestoken heeft. Na de pauze werden twaalf getuigen i dé charge gehoord, waaronder mej. Ludwig uit Voorburg, die verklaarde door een kogel in den pols te zijn getroffen. Van het steken had zij niets gezien. Get. g*f een lang verhaal. De President: Dat verhaal doet niet ter zake. Zooals wij reeds dezer dagen mededeelden, heeft de N. V. Rotterdamsche Lloyd besloten haar turblneschepen .jBlantar” en .Modjoker- to’’ te verbouwen tot motorschepen en tevens van die schepen het voorschip te verlengen. Deze schepen, die in de jaren 1921 en 1922 in Engeland werden gebouwd, hebben momenteel een behouden snelheid van 11S mijl. Door de verandering wordt deze snelheid verhoogd tot 15*4 mjjl per Uur. De verandering der „Slan- tar” is opgedragen, voorzoover het scheepswerk betreft, aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam en de motorinstallatie aan de Kon. Mij. „De Schelde” te Vlisslngen. De heele verandering van de .Modjokerto” is gedragen aan „Wilton” te Feyenoord. Het voorschip van de „Siantar” wordt maakt volgeps normale lijnen, ontworpen door de Kon. Mij. „De Schelde”, het voorschip van de .Modjokerto” wordt geconstrueerd volgens den z.gji. Maier-scheepsvorm. Beide scheepsinstallaties zullen bestaan uit twee dubbelwerkende tweetact-motoren met .solid injection”, welke door middel van tand raderen den schroefas drijven. Zij ontwikkelen 7000 A.PK. De aan ,J>e Schelde” opgedragen installatie wordt gemaakt onder licence van de Gebr. Sulzer te Winterthur, terwijl de .Modjokerto’’- installatie wordt gebouw onder license «an M. A. N. te Augsburg. De President: Dat is ónmogelijk. Het is nog niet opgemaakt. Get. Paré wordt weer naar vore» geroepen. Hij dacht, dat de rechercheurs erbij geweest waren, toen de agent Baars sprak. Get. moet zich vergist hebben, gezien de verklaringen van de beide rechercheurs. Mr. v. ’t Hoff Stolk: De verklaringen van dezen getuige waren dus bezijden de waarheid. Blijft hij nu bij zijn verklaring, dat agent Baas den dader herkend heeft? Commissaris Paré: Ja. Hjj heeft gezegd: Dit was zonder eenlgen twijfel de dader. Nadat de Directie en de Commissie van Ad vies der Nederlandsche Bank, ingaande 1 Jan. 1932 10 pct. van hare inkomsten uit de Bank hadden afgestaan en ten aanzien «van het per soneel, met ingang van 1 April 1932 tot een korting van 5 pet. werd besloten, zullen, naar wij vernemen, alle dus gereduceerde inkomsten, met Ingang van 1 April 1933, opnieuw met 3 pet. worden gekort. Onder groote belangstelling is gisteren voor de Haagsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den 42-jarigen los werkman J. van B.. die ver dacht wordt van moord op den agent Baas, ge pleegd op 20 September IX op de Heerengracht te 's-Gravenhage. Van communistische zijde was op dezen dag een demonstratie voor het Gerechtsgebouw aan- gekondigd. De politie had evenwel voorzorgs maatregelen genomen. Bij het begin der zitting werden hier en daar in de omgeving van het Gerechtsgebouw groep jes opgemerkt. In deze zaak waren door den Officier van Justitie, Mr Hoekstra, acht getuigen en drie deskundigen (doktoren) gedagvaard. Als verdedigers traden op mr. P. van ’t Hof Stolk uit Amsterdam en mr. B. J. Rutgers uit Den Haag, die negen getuigen décharge, on der wie de hoofdinspecteur van polltie W. J. C. Zimmerman, had doen dagvaarden. De drie deskudlgen legden verklaringen af omtrent den aard der toegebrachte verwondin gen. De eerste getuige de commissaris van politie Paré, verklaarde, dat hij den verdachte met het slachtoffer geconfronteerd had en dat deze van B. als de dader had herkend. Verdachte voerde hier tegen aan. dat de agent evenwel met het hoofd een schuddende bewe ging als van „neen” had gemaakt, welke bewe ring door getuige werd betwist. Over dit punt werd door de verdediging met den getuige langdurig gediscussieerd. r De heer SNOECK HENKEMANS dacht hij aan de dagen, waarin de regeering aan dr. Colijn’s dreigement bij de verhooglng van het tarief wél tegemoet kwam? maakte zich kwaad en verweet het kabinet, dat de zaak, waar het'om ging, zulk een paardenmiddel niet waard was. Maar heeft hijzelf niet in vroegere analoge situaties anderen, die toen datzelfde betoogden, bestreden met het argument, dat in ieder geval een crisis bezworen diende te worden in 's lands belang? En was/niet thans het tijdsbestek van dien aard, dat nü minder dan ooit aan de regeering de ruggesteun van een parlementsmeerderheld mocht worden ont trokken? Met het verwijt, dat de regeering wist, dat d^e botsing met de Christelijk-Hlstorische fractMf komen moest, omdat deze in dit ont werp eene met baar program strijdige bevor dering van den trek naar de groote stad zag. heeft de heer Snoeck Henkemans voet t>U4 stuk gehouden, zoodat aan de zijde der regeering alleen de Katholieken en de antl-revoiution- nairen stonden. Met 51 tegen 38 stemmen schiep de Tweede Kamer de crisis. Van welken aard die zal zjjn. is onbekend. Of het kabinet zal aftreden dan wel een besluit tot ontbinding der Kamer zal uitlokken, de regeering liet zich daarover niet uit, hoewel de leider der Christelijk-Hlstori- schen ernaar informeerde. Mr. MARCHANT wees bjj voorbaat de moge lijkheid van Kamer-ontbinding en nieuwe ver kiezingen af. Waarover, vroeg hij, zou de regeering vair de kiezers een uitspraak willen vragen? Over dit ondergeschikte bezulnlglngsontwerp dat de oor zaak van de botsing met de Volksvertegen woordiging was? We zouden daarop ontkennend willen antwoorden. Maar wél zou de regeering Pleiter zette ekUs van de Communistische Partij. Hij laakte het verbod van demonstratie op dien rooden Dinsdag. President: U dwaalt te ver af. Ik kan u op die maiWer niet laten doorgaan. Als u niet wilt, dat ik u het woord ontneem, moet u zoo niet verder gaan. Pleiter meent, dat in dezen verdachte de com munistische beweging vervolgd wordt. Waarom heeft men een onderzoek ingesteld naar ver dachte’s politieke overtuiging? Men moet een voudig afstappen van het idee, dat er com munistische motieven aan dete daad ten grond slag liggen. Er werken geheel andere crimino logische factoren in zulk een zaak, maar spr. kan daarop niet doorgaan omdat hij niet wenscht in de rede te worden gevallen. President: U kan niet zoo voortgaan. In deze zaal kunt u geen critiek uitoefenen op de rechtbank. PL eindigde met eveneens vrijspraak te vra gen. van verdachte geen bloedspatje gevonden Dubieus is of de agent overleden is ten gevoige I van de verwondingen en de vraag is ook, of de I dader het opzet had, te dooden. I PL vroeg vrijspraak en onmlddellijke Invrij- I heidstelllng van verdachte. Mr. v. T Hoff Stolk zeide, dat de aanvanke- I lijke twijfel gegroeid is tot de overtuiging, dat verdachte niet de dader is. PL wijst erop, dat mr. Rutgers sterk anti-communlstlsch is. Toch heeft hij zich uit sympathie in de zaak ge mengd. Het verkeer met de verdachte heeft spr. tot de overtuiging gebracht, dat hij onschuldig is. Zal de rechtbank hem veroordeelen, dan loopt rij kans een rechterlijke dwaling te be gaan. Die kans mag zij niet loopen. Alle ver klaringen, die zijn afgelegd, zijn verschillend en wekken twijfeL De lange duur van het vooronderzoek, n.l. 4% maand, wijst er reeds op. dat een wettig en overtuigend bewijs niet te leveren is. Omtrent het opzet van den dader weet men niets. Die vraag is onoplosbaar. De confrontatie is ook mln of meer twijfelachtig. De commissaris Paré gaf Immers blijk van een ontstellende onwetendheid en verontstellende vergeetachtigheid. Hier kan sprake zijn van een mogelijken meineed. Op minstens twee punten was zijn verklaring onjuist. Aan zijn verdere verklaring kan men dan ook geen' groote waar de hechten. De rechtbank bestede niet de min ste aandacht aan de confrontatie uiteen, dat het moorden geen taci De toratand bij de fabrieken te Almelo, waar gestaakt wordt, de weverijen en spinnerij van de fa. ten Gate, en de carreer-weverij der N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co. is sedert de laatste berichten niet veranderd. BU den tweeden penningmeester van „St. Lambertus” en bij andere werkwilligen zjjn de ruiten stuk gegooid. De avond van Woensdag verliep tamelijk rustig. Politie, marechaussee te paard en te voet, alsmede Rijksveldwachters surveilleqren door de straten der stad en In de nabijheid der fabrieksgebouwen en zorgen voor opvolging van het verbod van samen scholing. Door leden van „De Eendracht” die bjj de staking betrokken zijn Is vergaderd met het over te halen zich bü de stakingsleldlng aan te sluiten, wat niet geluk ken zal. De besturen van „8t. Lambertus”. ,De Een dracht" en „Unites" blijven wat de verant woordelijkheid der staking betreft, op hun standpunt staan. Zij kunnen die verantwoor ding niet op zich nemen. De neutraal-onaf- hankelijke organisatie neemt ten opzichte van steun aan hun bij de staking betrokken leden een eenlgszlns ander standpunt in dan de drie genoemde organisatiebesturen- en meent om i verschillende redenen haar leden wel ultkeering te moeten geven.' welk standpunt de andere organisaties niet kunnen aanvaarden. <1 f U-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5