ONS BLAD De overmeestering van Doodenaantal tot 22 gestegen Zware ramp te Neunkirchen T het muitersschip lis I S. KROM Het nieuws van heden t VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WEDERVAREN VAN DEN GEWONDEN LUITENANT GASHOUDER VLIEGT IN DE LUCHT DE BAROMETER 20 pCt. KORTING op do reeds verlsagde prijzaa Wlikel Lanaatr. 91 Tei. 794 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototatzchen geer goedkoop lis 4. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 De aangerichte schade Hoe de aanval geschiedde Uit han kooi gehaald De muiters consequent Insluitingspolitiek gevolgd Overgeleverd aan de muiters Ververij - chemische wasscherij TELEFOOI 1525 Op de officieren geschoten De commandant in gebreke? Benzolfabriek in brand Zyn broer herkend Reeds 49 dooden geborgen Steeds onze vlag gevoerd Geborgen lyken na A- Hulp aan de gewonden Rebellen schoten op de gevangenen Officieren hadden hun eerewoord gegeven, dat zy geen gewapend verzet zouden plegen Groot luchteskader uitgevlogen Aangrenzende straat met SO huizen geheel verwoest De muiters hadden geen bom verwacht. Muitterscommandant en zyn staf weggevaagd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij St. Willibrordus Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kiiftaal- Vaikavarzakariag Nog slechts kortea tijd „Wees op uw hoede” Het WeerniiiiiiniiiiHinuiniiiuiiiiimiiiniiiininuE f i 1 De gewonde officier vertelt :lï IS I NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD de van er Het beslissend oogenblik Hllllllllllli geiyke I te- es kader, in- Provinciën" In zee. zy dat toe. uit (Voor vervolg zie men elders In dit blad). onafgebroken *5» iiiniiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De heer De Vos van Steenwyk verklaarde, dat hy dien avond van alles had geprobeerd. Hy was verder vry in zyn doen en laten, doch hy moest het aanzien, dat het schip vertrok. By dit alles bleven in het offlclerskwartler zes tien officieren, van wie de hoogste een luite nant ter zee tweede klasse was doch de meesteh luitenant ter zee derde klasse waren, voort leven zooals gewooniyk. Slechts op twee punten was er een afwijking van den gewonen gang Hoogste stand Zaterdag I aar v-aa.: SM VeeraM vlag ge sein „De Zeven op zyn hart, aldus vertelde hy, en stelde den mannen de vraag, wat dit beteekende. Hierop staakten zy onmlddeliyk het inhalen van de statietrap. Verder gebeurde er niets. Gevaar voor een verdere explosie sou momen teel uitgesloten zyn. Het genoemde blad spreekt van 100 dooden; volgens nog niet bevestigde geruchten schat men het aantal dooden selfs op 300. Hieronder volgt een uitvoerig en chronolo gisch verslag van de gebeurtenissen by de over gave van „De Zeven Provinciën", zooals deze door den aanwezigen verslaggever van Aneta zyn waargenomen. Thans blijven de vlaggeselnen aanhouden. Hr. Ms. .Java* waarschuwt de „Plet Hein' en de .JSvertaen", die echter na de eerste woor den, die van de „Java" worden gegeven, reeds biyk geven, dat zy eveneens verzoek om hulp hebben ontvangen. vallen stryd- „Ver- BANDOENG, 1# Febr. (Aneta) Hedenmorgen te een groot luchteskader van de Luchtvaart- afdeellng van het leger In Ned.-Indlë, britsende alt 14 verkenners en jagers, met een transport- teestel naar onbekende bestemming ait Ban doeng vertrokken. De heer J. H. Borghols. Gedeputeerde Zuid-Holland, neemt ontslag. SAARBRÜCKEN, 18 Febr. Vrijdagavond om 8.10 uur is te Neunkirchen de grootste gashou der van het geheele Saargebled. welke een ca paciteit heeft van 128.908 M3., 80 M. hoog te, een doorsnede heeft van 45 M. en een grondvlak van 1550 Ml., door tot nu toe onopgehelde oor zaak In de lucht gevlogen. De ontzettende lucht druk heeft een verwoestende uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenlge dorpen In de omgeving. Tot dusver rijn 40 dooden uit de pulnboopen geborgen. De huizen In de omgeving van de plaats der explosie zijn volkomen vernield. 8.45 vm. Vier vllegbooten bewegen zich te 8 uur 45 rondem de „Zeven Provinciën" vlie gende In T-formatie. De afstand maakt her kenning van het vllegtulg-type onmogelyk. De hoogte waarop gevlogen wordt is circa 700 M Terwijl twee schepen met de ..De Zeven Pro vinciën" meevaren. n.l. „De Orlon" en „De Gouden Leeuw" gaan de .Java”, „Evertsen” en de „Plet Hein" haar tegemoet, aldus een Inslul- tlngspolltiek volgend. Vanaf het selndek van de .Java” waar de ge beurtenissen worden waargenomen, kan de sommatie niet worden gehoord, dreh van deze plaats af leidden wy met de opnieuw naderende vliegtuigen precies 9 uur 30 af wat er gebeurt. Luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk, die bij den overval licht gewond werd. Wy hebben reeds gemeld, dat de „Dell Cou rant” wist te berichten, dat commandant Eike boom van „De Zeven Provinciën” op den dag. dat het pantserschlp de ankers zou lichten, door den assistent-resident was gewaarschuwd, dat er op zyn oorlogsbodem iets broeide. Den in specteur der recherche Vermeer was omtrent de gesmeede plannen Iets ter oore gekomen en hy had onverwyid gedaan, wat zyn plicht hem voorschreef. Hy waarschuwde den assistent-re- sident. doch de door dezen aan den heer Eike boom overgebrachte waarschuwing werd In den wind geslagen. Met alle gevolgen van dien. Vlootvoogd Osten heeft in verband met een en ander een verklaring in den Volksraad af gelegd Thans moet bovendien biyken, aldus wordt Uit Batavia aan de „Telegraaf” bericht, dat commandant Eikeboom zelfs van twee zyden is gewaarschuwd, dat het aan boord van .De Ze ven Provinciën" niet pluis was. Ook den vloot voogd. schout-by-nacht Otten, was het bekend geworden, dat vermoedelijk ernstige dingen te gebeuren stonden en hy vond hierin aanleiding den heer Eikeboom onmlddeliyk te verwittigen De jubileum-feesten te Lourdes. Oplichting van N.8M bU de te. Ruys en Co. te Rotterdam. NEUNKIRCHEN, 11 Febr. Hedenmorgen am 8 uur waren de lijken van 4» slachtoffers ge borgen. Aangenomen moet worden, dat bet totale aantel slachtoffers meer dan 188 aal bedra- De straten der stad zyn bedekt met glas scherven en dakpannen. Zoo goed als alle rui ten der hulzen in de stad zyn vernield. Het terrein, waarop de ramp plaats had. Is door politie en gendarmerie afgezet, soodat bet absoluut onmogelyk Is bet ongeluk In vollen omvang te overzien. Hoeveel personen gewend zyn. Is nog niet be kend. Vaststaat, dat alle beschikbare ruimte in de hospitalen en ziekenhuizen der stad Neun kirchen Is opgeëlscht. De ontploffing werd ge hoord tot In Mannheim, Karlsruhe, Landau en Heidelberg. Volgens mededeellng van de directie der Ryksspoorwegen te Trier kunnen de tranen V erwterh ting Matige tot zwakken Noordeiyke tot Noord- oosteiyken wind, gedeeltelyk bewolkt, wel licht nog enkele regen- of hagelbuien, temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Lichte vorst des nachts, om het vriespunt overdag. Zon op 7.28, onder 5.03. Licht op 5.33. Laatste Kwartier 17 Februari. „Er was vervolgde hy zyn verhaal nu eenmaal veel ontstemming, doch op dat oogen blik niet merkbaar meer dan gewooniyk". Maar toen de luitenant reeds In zyn kool lag, werd hy daar uitgehaald en voor een troep inheem- sche schepelingen geleld, die duldeiyk den In druk maakten, dat zy geen geweld in den sir hadden, mits de officieren beloofden, dat za dezelfde houding zouden aannemen. De muiters zetten aan dit verzoek kracht by. door het feit te releveeren, dat zy reeds twee jonge officieren, de luitenants ter iee Kool en Stegeman van bun bedden hadden gelicht zoomede eenlge Europeesche onderofficieren, die onmlddeliyk gedood zouden worden, zoodra een schot mocht worden gelost. Minister Bcelaerts van Blokland keert uit Ge nève terug. Beswaren van het bouwbedrijf tegen de werk- venchaffingspolitiek der regeering. NederlandBelgië; vragen van prof. De Savoe- nin Lohman aan den minister van Buitenland- sehe Zaken. wy hadden geen contact, wy trachtten leder op onze eigen gelegenheid iets te beginnen, Wij hebben ook eenmaal een kleine verzetactle ge voerd. Maar toen Is er onmlddeliyk door de muiters op ons geschoten; by die gelegenheid werd echter niemand geraakt. Wy beseften toen wederom, dat twee collega's hierdoor een zeke- ’.en dood zouden vinden en dat de Europeesche onderofficieren eveneens zouden worden ver moord, een consequentie, welke wy niet voor onze rekening hebben genomen. Er was nog een ander beletsel: een onzer had zich In conferen tie met de muiters begeven en by die gelegen heid onder den Indruk van doodsbedreiging aan de gijzelaars het eerewoord gegeven namens de officieren, dat zy geen gewapend verzet zouden plegen. Nu kunt ge verder daarover denken zooals gy wilt, Wij waren In omstandigheden, die men zich onmogelyk kan Indenken, omstan digheden, die men beleefd moet hebben, om ze te kunnen begrypen. Elndeiyk kwam dan het eskader in zicht, wy begrepen niet wat het wilde, doch toen -wy de vliegtuigen sagen komen, verwachtten wy dat er een waarzehuwingsbom zou warden gegooid. Zulk een bom werd echter niet verwacht door de muiters, die blijkbaar in de meentng ver keerden. dat er rustig zou kunnen worden on derhandeld. De naderende strijdmachten wek ten daardoor eerder spot dan angst. De muiters verkeerden in de meenlng dat thans het mo ment tot het stellen van hun eischen eerst recht gekomen was. Op dit moment viel de bom. Hier mee was de historie ineens ten einde.... Een van de officieren herkent op „De Zeven Provinciën" zyn broer, die eveneens of ficier is by de Marine, waardoor hem plotseling zekerheid wordt verschaft omtrent diens lot na een lange, bange week. Onder de bemanning heerzeht eveneens agi tatie, die waar te nemen is by de herkenning van hunne kameraden. Men rukt elkander den verrekyker hand. De tamboer Bakker werd bij het neerkomen van de bom op „De Zeven Provinciën" gedood. Wy vroegen den Jongen zee-officier„Maar hebt gy niet al die dagen In een hel geleefd?” Hy antwoordde ons hierop met de mededeellng. dat hem reeds Maandag door den Europeeschen machinist Boschart het bericht was getoond, dat het eskader hen tegemoet voer, met de be doeling om zonder slag of stoot den ouden toe stand te herstellen. Hy voegde daarby, dat deze Boschart bovendien toen reeds genoeg scheen te hebben van de demonstratie. Hy verloor door zyn overreding om er nu maar mee uit te schel den, zyn invloed over de anderen en nam van dat tydstlp af een andere houding aan, terwijl de elgeniyke muiters consequent voortgingen. „wy hebben aldus vervolgde de luitenant zyn verhaal echter elk oogenblik verwacht, het eskader te ontmoeten. Wij hebben natuur- iyk steeds daarnaar uitgezien, wy werden be hoorlijk behandeld en kregen den indruk, dat de demonstratie van de bema mlng naar bulten was bedoeld en stellig niet tegen ons. zoodat wy geen onheil verwachtten. Aan het betreurens- waardige wegvaren was al niets meer te doen. Dit wegvaren Is ook niet onze schuld. Dit ligt aam den geheelen toestand.” KEULEN, 10 Febr. Uit Saarbrücken wordt ge meld. dat te Neunkirchen thans 50 dooden ge- teljl zyn. Naar schatting zyn meer dan duizend menschen gewond, van wie 150 zeer ernstig. Tot de dooden en gewonden behooren niet alleen tal van arbeiders en employé’s der onderneming welke momenteel 500 man personeel telde, maar ook vrouwen en kinderen uit omliggende hulzen. Alle vrachtauto's uit Saarbrücken zyn ter assistentie vertrokken. Alle ziekenhuizen van Neunkirchen en omge ving, tot Prledrichsthal aan toe. zyn reeds overvol met zwaargewonden. De ontploffing Is aan den eenen kant tot Keulen, aan de andere zyde tot Bazel gehoord. Tb Baden heeft men den Indruk gehad dat een nieuwe ernstige aardbeving plaats vond. De onderneming Is genaamd Neunklrchener Ijzerfabriek, voorheen Oebrs. Stumm. Volgens een officieel» mededeellng ontplofte eerst de gashouder en vatte daarop de benzol fabriek vlam, doordat de buizen sprongen en de ultst roomende benzol in brand geraakte Explosiegevaar schijnt echter niet te bestaan Veiligheidsmaatregelen zyn gelast; de bevoegde autoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils. Door de ontruiming van verschillende straten is da verwarring verschrSkkeiyk- Kinderen dwalen rond en zoeken hun ouders, vrouwen haar mannen en boven al die ellende staat de vuurgloed van de fabrieksterreinen. gsn. Het aantel swaargwitea te greater dan men aanvankelijk gedacht had sn bedraagt ea- geveer 9M. terwtjl het aantel llchtgewenden 10M UM zeker niet te heeg geechat te. Het gevaar dat de aanwezige benaol-tanks zullen ontpteHen schijnt thans wei geweken te ztJn. langszy van de vlet wordt be- worden In zee ge- van zaken, nameiyk door de feiten, dat de Europeesche onderofficieren en hun Inlander he collega’s zich allen by hen voegden (de bedie ning door hutjongens, den kok, enz. ging voort alsof er niets gebeurd was) en ten tweede de natuuriyk ellendige omstandigheid, dat het schip reeds onderweg was. zoodat de officieren zich overgeleverd voelden aan de muiters. Luitenant De Vos van Steenwyk heeft even de gelegenheid gehad om de radio te bedienen. Hy heeft toen den commandant der marine te Soerabaja opgeroepen en het radiostation Sche- venlngen, maar belde stations waren bezet. Hy werd toen door den Europeeschen machinist Boschart van de radio verwijderd. TANDJONG PRIOK, 18 Febr. (Aneta). De Aneta-correspondent, die thutegevaren is met de „Plet Hejn" bericht dat thans de dooden gst in de laatste aren gestegen is tot te totaal BL Van de 18 inheemsche schepelingen zijn vijf onherkenbaar verminkt. B|j de In totaal zeven zwaargewonden be vindt zich een Europeaan die nog niet Is ge ïdentificeerd. Een voorioopige Inform» «ie aan boord van de „Piet Hein" bracht aan het licht dat de zwaargewonde inlandsehe matroos eer ste klasse Parad ja een bekend instigator van ontevredenheid fe, aan wien vry groote invloed wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de „Plet Hein” over leden de inlandsehe schepeling Basir, die tyde- lyk sou hebben gefungeerd als commandonf van „De Zeven Provinciën”. De luitenant ter see De Vos van Steenwijk verklaarde hieromtrent overigens weinig met zekerheid te weten. Wel wist hij te vertellen dat de navigatie ge durende dan mutterstoebt geteld werd deer dM fnIa.n<j«C-hf?M ■CbopolinC TuhBflUHMU door den officier geen bijzondere kunst werd geacht. s j heemsche multerscommandant temidden van een deel van zyn muitende etat-major bevond, werd deze ganache groep weggeveegd. De bom Is gevallen Juist achter de comman dobrug. De linkervleugel van de commando brug is totaal vernield. Ook het pantserdek werd beschadigd en hier werd de gevechts- radlo vernield. De lichamen van sommige gekwetsten werden als het ware uiteengescheurd. Er werden vele vleeschwonden geconstateerd en de zware bloe dingen die men zag gaven bovendien een ont stellend beeld van de uitwerking van de bom. HET AANTAL DOODELIJKE 8LACHTOF- FERS VAN DE MUITERIJ OF DE „ZEVEN PROVINCIËN” TOT GESTEGEN. EXPLOSIERAMP TE NEUNKIRCHEN (SAAR- GEBIED); 49 DOODEN GEBORGEN, TAL- LOOZE GEWONDEN. Mlllloenenzwendel te Antwerpen ontdekt. Twee arrestaties. Toen hy dit verhaal vertelde, zei de heer De Vos van Steenwyk: „Nu zal men de vraag stellen, waarom heb ben jullie niet een fllnken bloedplas gemaakt? Maar alle omstandigheden waren tegen, wy hadden op het kritieke moment geen leiding. „Wees op uw hoede” seinde schout-by-nacht Osten den commandant var. „De Zeven Pro vinciën”. doch deze goedgemeende waarschuwing trof geen doel. De heer Eikeboom vatte het geheele geval als een „canard” op. Hy achtte het ten eenenmale uitgesloten, dat de gisting op zyn oorlogsbodem zulke vorderingen zou hebben gemaakt, dat het inderdaad tot een open muitery zou komen. Zoo kon het gebeuren, dat de commandant zich, ondanks de twee hem geworden waarschuwingen toch aan land oe- gal en den raddraaiers aan boord van zyn schip vrij spel Het. De heer Eikeboom zal dan ook na het voorgevallene niet opnieuw met een com mando worden belast. VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18301 BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar I 2. Voer buiten Alkmaar I 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarneslad Haarlem het station Neunkirchen niet blnnenloopen, daar het geheel met brokstukken is bezaaid. Het aantal gewonden moet zeer groot zyn. daar vier vrachtauto's vol gewonde personen zijn weggereden. De benedenstad zal wellicht we gens gevaar voor gasverstikking door de be volking ontruimd moeten worden. Daar gevaar voor een tweede ontploffing be staat. is het fabrieksterrein tot op grooten af stand afgesloten en mogen ook de vertegen woordigers der pers niet dichterby komen. Alle telefoonverbindingen met Neunkirchen zyn verbroken. De vuurgloed was ver in den omtrek zicht baar. Blijkbaar heeft het ongeluk niet zoozeer slachtoffers geëischt onder het fabrleksperzo- neel dan wel onder de bewoners der aangren zende straten. De deksel van den gashouder vloog op een hoogte van naar schatting 800 Meter over het sta tionsempla cement, dat met pulnhoopen be zaaid is, zoodat geen trein In of uit kan rijden. Het tot de fabriek beboerende benaolreservotr loopt groot gevaar. Zou ook tüt reservoir ont ploffen. dan zyn de gevolgen niet te overzien. Het geheele gebouwencomplex van de fabriek staat In volle vlam. De fabriek is de modernste van het geheele Saargebled. De opwinding onder de bevolking van Neun kirchen jt buitengewoon groot, daar reeds heele straten ontruimd zyn. Hlerby kwam het tot hartverscheurende tooneelen, daar zieken en grijsaards slechts onder groote moeliykheden weggedragen konden worden. Behalve de zie kenhuizen. zyn ook de artskamers overvoL Volgens de „Neunklrchener Zeltung" Is tege lijk met den gashouder ook bet benzolreeervotr In de lucht gevlogen. De langs de fabriek loo- pende BaarbrOckenui streese met ongeveer 50 hulzen is volkomen vei wueet. Nu komt het gedenkwaardigste van den ochtend, n.1. dat waarby Provinciën’' bericht: „Totaal 12 dooden en 25 gewonden.” De spanning wordt grooter en de indruk die per. De vraag, die in allen oprijst, wordt wederom met vlaggen doorgegeven, en zy luidt: Wie zyn de gesneuvelden?” en de vraag: „Wie zyn de gewonden?” .De Zeven Provinciën" seint terug: „De dokter verzoekt de zes zwaargewonden orunld- deliyk naar Batavia te vervoeren". Nu gelast de commandant van het dat de .Evertsen” zich zal gereed maken, om zoo snel mogelyk op te stoomen. Dit bevel wordt later vervangen door een in structie aan de ..Piet Hein" om zich gereed te maken voor een zoo snel mogeiyken tocht naar Batavia. ,De Zeven Provinciën” beantwoordt nu het verzoek, om opgave van de lijst van dooden en gewonden door mede te deelen dat dese na der zal worden opgegeven. Achteraf biykt, enkele gesneuvelden onherkenbaar zijn, terwijl bovendien aanvankeiyk de getallen te optimis tisch zijn opgegeven. Wjj liggen nu zoo dicht by „De Zeven Pro vinciën" dat de gestalten aan boord van het multerschlp herkenbaar worden. Dit veroorzaakt aan boord van ons schip al lerlei uitroepen. die aan Provinciën” gevangen van het eskader mëè niet ver van de plaats vliegtuig op net schip terechtkwam. Hy kreeg eenlge lichte beenwon den, doch verscheidene anderen, die om hem heen stonden, werden zwaar gewond af gedood. Hy meende een schot achter zich te hooren, zoo dat vermoed wordt dat iemand door schrot zyn geweer heeft laten vallen of afgaan. De bom zelf bracht groote verwoesting weeg. De schoorsteen werd doorzeefd en In een der tenten werd een gat geslagen, waaruit ae brand kon worden verklaard. Van de commandobrug, waarop zich de Hlerby dient terloops te worden opgemerkt, dat ,De Zeven Provinciën" steeds de Ne- derlandsche vlag heeft gevoerd gedurende haar tocht langs Sumatra. Dat de vrees voor terugkeeren van de .bom bardementsvliegtuigen, die voortdurend boven het tooneel van den strijd biyven cirkelen zeer groot te, biykt uit het feit, dat de mulende be manning voldoet aan den elsch van den es- kader-commandant, om de witte vlag ook op het campagnedek te leggen, waardoor bet moge lyk zal zyn, dat de vUegtulgtgi dit toeken var overgave zouden herkennen. Nu wordt het vlaggeseln Inzake de aanwezig heid van gewonden beantwoord door Zeven Provinciën” met het vlaggeseln: zoeke alle hulp zenden." Hierdoor weten wy voor bet eerst met zeker heid. dat de treffer van de bom gewonden moet hebben veroorzaakt. aantal matrozen sleepboot opgepikt. 9 uur 45. wy zien de vlet ,De Zeven Provinciën". De mand. Bamboe-vlotten smeten. Een der noodvlotten biytt haken aan voorplecht twee. Men kan zien, dat de Inlan ders zich vastgrypen aan de bamboes, en dat zy uren lang In die positie biyven, omdat de aandacht van de motorsloepen geheel te gecon centreerd op andere punten van de ,De Zeven Provinciën”. De „Gcuden Leeuw" en de .Java" hebben weldra vier sloepen langszy de .De Ze ven Provinciën" liggen, wy zien een aantal officieren, waarby ook een dokter, aan boord klimmen, terwijl van de .Java" met vlaggen wordt geseind: „Hebt gy gewonden" Behalve voor het zoo haastig mogelyk overgeven ran het bericht, zergde de „De Zeven Provinciën" er op dit moment voor yilngs de witte vlag te hyschen. Luitenant De Vos van Steenwyk, boord van „De Zeven was. en zóó de komst heeft afgewacht, stond waar de bom uit het -j—e vertegenwoordiger van Aneta, die ziel: I J aan boord van de „Java” bevond, heeft A na qe overmeestering van JJe Zeven Provinciën' onmlddeliyk een onderhoud gehao met den luitenant ter zee derde klasse De Vot van Steenwyk, een van de officieren van Zeven Provinciën”, die tot de gevangenen heeft behoord. Deze heeft toen het onderstaande ver haal gedaan over zyn wedervaren van het oogenblik dat de muiters bezit namen van De Zeven Provinciën" tot bet moment, dat met het vallen van de bom uit bet vliegtuig bet keerpunt gekomen was. Het eerste wat luitenant De Vos van Bteen- wyk van de muitery bemerkte, was, toen hi; op den avondloop tydens de wacht opmerkt» dat de Europeesche machinist Boschart mei •en aantal inheemsche matroaen bezig was de statietrap in te halen. De heer De Vos van Steenwyk legde de hand Wy zien een geweldige rookmassa op het mid den van de ,De Zeven Provinciën” waarby de belde schoorsteenen voor ons onzichtbaar wor den. Weldra kunnen wy alleen de hoeken van het slagschip zien. Allen nemen de kykers op, «reten echter reeds, dat hier een voltreffer te gemaakt, wy aanschouwen een vuurkolom, waaruit leder concludeert, dat Jie Zeven Provinciën” In brand geraakt. Dan breekt het groote moment van spanning aan, spoedig verminderend wanneer de vlam men weldra verdwynen. Ieder weet wat heeft plaats gehad. De radlo-man komt ademloos aan gesneld om den eskadroncemmandant mee te dralen, dat het schip zich overgeeft. Tuaachan bet rallen van de bem en d» over gave biyken slechts 13 minuten te zyn ver- loopen. De witte vlag wordt geheschen van de slg- naalbrug. ,De Zeven Provinciën" geeft met de bekende letters het noodsein, waarby al het aanwezig vlootmateriaal de .De Zeven Provinciën" na dert. Op het moment van het vallen van de bom, was de kruiser .Java" ruim 9000 meter van de .De Zeven Provinciën” verwyderd. op hoogte liggend. Een sleepboot, welke even voor het van de bom plotseling te midden der krachten verscheen, wat zeer hlnderiyk werd gevenden Is thans de eerste om te hulp te snel len, terwyi overal het stryken van sloepen wordt waargenomen. Van de .De Zeven Provinciën" springen een worden door de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1