De gevaren van stad land De wijding van Mgr. Paulissen Het begrip werkverschaffing f u l Nederland—België en ’II DE TOEZEGGINGEN DER REGEERING MAASTRICHT VIERT FEEST f g I i ZATERDAG 11 FEBRUARI LEEKEPREEKEN DE AYA SOPHIA TE CONSTANTINOPEL van Nieuwe besprekingen Groote belangstelling „VADER DES VADERLANDS” TE BATAVIA AANGEKOMEN Ministers in den Schouwburg De schilderijen van de Koningin Neemt onelag NOG MEER OMROEPEN! Een financieel voordeel Bouwbedrijf in gevaar DE LEIPZIGER MESSE De directeur naar ons land JONGE VROUW GEDOOD De subsidie-voorwaarden De Nederlandsche fascisten ook in den aether? De Regeeringscrisis GEDEPUTEERDE J. H. BORGHOLS nkin tl ge il met ivaag Vragen van prof, de Savornin- Lohman aan den Minister Buit. Zaken De treffende plechtigheden in de aloude St. Servaaskerk „Veelal geen bestrijding, doch ver plaatsing van werkloosheid oordeelt een commissie Academische examens Minister Beelaerts komt terug i Door vrachtauto gegrepen Wat willen de samenwer kende organisaties Volgens berichten uit Stamboel sou men voornemens zijn de Aya Sophia in te richten tot museum voor Bysantijnsche kunst. Het prachtige interieur I deter lange orgel het Wanneer het Kabinet overgaat tot ontbinding der Tweede Kamer, zullen de daaropvolgende verkiezingen (welke volgens de Kieswet binnen veertig dagen na de dagteekenlng van het oril- bindlngsbeslult moeten plaats hebben) tevens in de plaats komen voor die verkiezingen, die an ders aj. Juni gehouden moeten worden. Ma.w. de dan gekozen Kamer zal, behoudens tusschen- tUdsche ontbinding, zitting hebben tot Septem ber 1937. ph”), H. J. L J. Klein B. Bouman igènde ult- Naar wy vernemen, zal de directeur der Lelp- zlger Messe, dr. Raymond Köhler, binnenkort een bezoek brengen aan ons land tot het hou den van een voordracht over de economischs betrekkingen tusschen Nederland en Dultsch- land. voorzitter; Postma. BATAVIA. 10 Febr. (Aneta). De schilderijen collectie van de Koningin Is hier per ml. „Indrapoera” aangebracht. Met de lossing ia heden begonnen. De collectie staat onder toe zicht van den adjudant der Koningin. Majoor van Resteren. TILBURG. <R K. Handelshoogeschool.) Cand.-ex. hande’swetenschappen de beer J. H. J. van Rey uit Roermond. Uit Genève wordt gemeld, dat Z. Exc. Minis ter Beelaerts van Blokland in verband met de hangende regeeringscrisis. voornemens was. Vrijdagmiddag naar Nederland terug te keeren. Vrijdagmorgen had de minister nog den plechtlgen uitvaartdienst voor Graaf Apponyl bjjgewoond. De leiding van de Nederlandsche delegatie ter ontwapeningsconferentie zal thans voorloo- plg berusten bU prof. Rutgers. De heer J. H. Borghols te Den Haag heeft met Ingang van 8 Februari J.l ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. In verband met deze ontslagname kan nog worden opgemerkt, dat de heer Borghols hier mede automatisch heeft opgehouden lid te zijn van het college van Ged. Staten van Zuld- Holland, In welk college hij bijna negen jaren als zoodanig heeft zitting gehad. LÜÏ> ,e W* ’.tri* ven 23-jarlgen leeftijd huwen, indien zy na hun huwelijk niet minstens drie maanden In het vrije bedrijf hebben gewerkt. Arbeiders met een bepaald gezinsinkomen. III. Het bulten werking stellen van de bepalingen omtrent loonen en arbeidsvoorwaarden, per collectief contract in het bouwbedrijf tusschen werkgevers- en werk nemersorganisaties geregeld. Het Rijk verbindt aan de subsidievoorwaar den een regeling van loonen en arbeidsvoor waarden, die ten ongunste van de collec tievee arbeidsovereenkomsten afwijkt. Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft op den Westslngel te Amersfoort een ernstig onge luk plaats gehad. De 24-jarlge mej. Snijders uit de Rembrandtstraat, die daar op haar fiets reed, werd door een achter haar rijdenden aee- wlellge vrachtauto van de firma Koetsier uit Ede gegrepen en overreden. Het slachtoffer kreeg het rechterachterwiel van den auto over het lichaam en overleed vrijwel onmkideliyk na het ongeluk. Mevr. Snijders was gehuwd en moeder van twee kinderen. De commissie ontkent nu dat deze wijze van werken financieel voordeel biedt en beweert dat, ondanks de veel lagere loonen en slechtere arbeidsvoorwaarde de werken, uitgevoerd door de Ned. Helde Mij., belangrijk duurder zijn. Ze heeft daarvan voorbeelden, o. a. voor de tiolee- ringswerken in Elbergen was door Ir. Mos te Enschede 94.000 begroot en door de N. H M. 128.000. De commissie heeft meerdere voor beelden en zoekt de oorzaak In het feit, dat de Helde Mij. op „percentage” werkt. Tech nisch Is ze bovendien niet zoo ervaren. In vele gevallen heeft uitvoering in werkverschaffing geen bestrijding van werkloosheid, doch ver plaatsing van werkloosheid ten ge volge. De werkloosheid in andere bedrijven wordt bestreden ten koste van het bouwbedrijf. Medio December, toen de vorst nog geen rol speelde, waren geheele werkloos: Alg. Ned. Bouwarbeidersbond17.600 leden; R.K. Bouwvakarbeldersbond: 17.100 leden; Ned. Chr. Bouwarbeidersbond: 6800 leden. Het per centage was 57 pet. en is gestegen tot 70 pet. Voor de grondwerkers bedroeg het werkloos heidscijfer 85 pet. Deze categorie van arbei ders wordt het ergst door de Regeeringsmaat- regelen gedupeerd. Ook de patroons worden zeer gedupeerd. Wat willen de samenwerkende organisaties nu? ZIJ willen dat door de regeeringsmaatregelen niet heel het bouwbedrijf ontwricht wordt, dat niet volwaardige arbeidskrachten uit bet werk worden gestooten om minder betaalde arbeids krachten in werkverschaffing het werk te doen uitvoeren tegen hoogere aannemerssom. Hon derden bAiwpatroons zijn zonder emplooi. Vol komen normale werken worden in werkver schaffing uitgevoerd. Elke gemeente die subsl- Het Rijk geeft subsidie en stelt daarbij be paalde voorwaarden. Deze komen .hierop neer: I. Algeheele uitschakeling van de gewone bouwvakpatroons. Voorgeschreven wordt als re gel, dat de werken moeten worden uitgevoerd door de Helde-Maatschappij of andere soort gelijke Instelling. II. Uitschakeling van de bouwvakarbeiders, voor zoover dezen niet vol doen aan de betreffende plaatsing in de werk- schafflng gestelde elschen. Uitgeschakeld zijn: ongehuwden; arbeiders be neden 23 laar en boven de 00 jaar. Zü. die bo- Het lid der Eerste Kamer, prof, de Savornin Lohman heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Bultenlandache Zaken: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de in de aenatorlale commissie voor de buitenland- sche zaken op 8 Februari 1933 door den Belgi schen Minister van Bultenlandache Zaken ge dane mededeellng. „dat de (Nederlandsch-Bel gische) onderhandellngen worden voortgezet en een bevredigende wending nemen.” 2. Wil de Minister verklaren of inderdaad na de schorsing der onderhandellngen, deze zijn hervat, dan wel nieuwe besprekingen zyn inge leld of oude voortgezet en of daarbij ook de vorige onderhandelaars zijn betrokken? 3. Indien thans, dus vóór de Nederlandsche verkiezingen van 1933, dergeiyke onderhandelln gen worden gevoerd of besprekingen worden gehouden, is dat dan volgens den Minister niet in strijd met zijn op 1 April 1932 in de Eerste Kamer der Btaten-Generaal afgelegde verklaring omtrent de beteekenis van de schor sing der onderhandellngen. waarvan op dien datum kond werd gedaan? 4. Zoo neen, is de Minister dan bereid mede te deelen. waarom geen enkele poging is ge daan om de publieke opinie in belde landen, die blijkens haar uitingen in Parlement, pers en vergaderingen algemeen de mlnlsterieele ver klaring wel degelijk in dien zin had verstaan, van haar dwaling te overtuigen? 5. Indien op dit oogenblik wordt onderhan deld of besprekingen worden gevoerd, was den Minister dan van de voornemens daartoe niets bekend, toen hjj op 29 November 1932 in de Tweede Kamer der Btaten-Generaal gewaagde van „een onderbreking der besprekingen,” waar in ..moest worden berust." 6. Staat de Regeering nog steeds op het stand punt, waarvan blijkens dezelfde rede van 29 November 1.1. in Januari 1932 aan de Belgische Regeering mededeellng is gedaan, dat. zoo vóór Paschen van dat jaar het tractaat niet zou worden geteekend, de totstandkoming daarvan tot na de Nederlandsche verkiezingen van 1933 zou moeten worden verschoven? 7. Zoo ja. beteekent dit dan niet, ook volgens deh Minister, dat het eventueel na de verkie zingen optredende nieuwe Kabinet, zelfs indien momenteel besprekingen zouden worden gehou den. niet slechte formeel en juridisch, maar ook Informeel en moreel In geen enkel opzicht zal zijn gebonden en volmaakt vrij tegenover de zaak zal komen te staan? practische moeilijkheid. De oude stadsgedeel ten konden de aankomellngen niet opnemen. Dus ontstonden rondom de oude stadskernen nieuwe woonwijken in revolutiebouw, woon kazernes, die van weinig sociaal gevoel en van nog minder goeden smaak van bet vorige ge slacht spreken. In ons vaderland heeft men den daardoor noodzakelljken kerkbouw vrijwel kunnen bijhouden. In het buitenland was dit veel minder het geval. Eerst in de latere jaren is het bouwen van kerken in de nieuwe wijken en in de voorsteden van Parijs. Berlijn, Wee nen, Budapest, enz. aan de ortie gekomen. Hoevele tienduizenden van huis uit goede ka tholieken, die van het land naar de groote stad of naar een fabrlekscentrum verhuisden, door geprek aan dageljjksche zielzorg verloren zijn gegaan voor de Kerk Is niet te zeggen. Juist de ontelbaarheid van het aantal is zoo ver- schrlkkeiyk. Erger dan het gembls aan kerken en pries ters was de plotselinge overgang naar een andere omgeving. De stad lokte met licht en vermaak; met mooie winkelstraten en bios copen; met muziek en dans. De werkelijkheid voor hen, die óf wel op hoop van een aange namer bestaan, of wèl gedwongen door de ar moede in hun dorp, de groote stad opzochten werd altijd een groote desillusie. Op het land mogen vele gemakken, er mag veel comfort hygiëne, afwisseling en vermaak ontbreken, het biedt in ieder geval vrijheid en ruimte van beweging. In de huurkazernes werden de plat- telandsgezlnnen vogels, in een kooi gevangen.. In de fabrieken, in de woningcomplexen, waar de geruchten van tientallen gezinnen door de dunne houten schotten heendrongen, in heel die benauwende sfeer van het stadsleven van het proletariaat, was een stevige geloofskennis en een groote zedelijke gehardheid noodlg om staande te blijven te midden van verleidingen en misleidingen van socialisme. communisme, neo-malthusianisme, in één woord van al wat er in een moderne, alleen op het stoffelijke ge richte maatschappij, woelt en werkt^'om het geloof aan een beter leven hiernamaals te ver vangen door een streven naar een heilstaat hier beneden. Tegenover dezen geweldigen zlelenood heeft de Kerk bjj de industrialiseerlng der samenle ving de laatste eeuw gestaan. Uit Rome klpn- ken de wijze woorden van Pausen, die den weg wezen in de sociale verwarring, in de gees telijke conflicten onzer dagen, die tot organi satie en tot verheffing van het geestelijk en stoffelijk heil van den arbeider, tot rechtvaar digheid en liefde aanspoorden. Maar met het wijzen van den weg waren de problemen zelf nog niet opgelost. Men moet de hedendaagsche geschiedenis van het proletariaat lezen, zooals deze geschreven 'Staat in de Parljsche banlleu, in de trieste hulzenzeeën van Berlijn, in de staal- en ko lenstreken van West-Dultechland, in de Bo- rlnage, in de benauwde fabrlekscentra van het Briteche schiereiland en in de wufte steden met de schrijnende armoede als Weenen en Buda pest, in de kapltolen van den dollar, waar de schrilste sociale tegenstellingen een volk van misdadigers hebben opgekweekt. Men moet al die bladzijden uit de zwarte historie van de negentiende en het begin der twintigste eeuw lezen, om tot de verrassende erkenning te komen, hoe is bet mogelijk, dat er nog zóóveel en nog zulk intens katholiek leven bestaat; dat er nog zooveel gunstige verschillen tusschen dezen en een vroegeren tijd zijn aan te wijzen, als wij in vorige be schouwingen aangaven. Deze conclusie is hoopvol in den donkeren tijd, Warin wjj thans zijn gekomen; zjj ver wekt verwachtingen voor de toekomst. Immers, wanneer er thans, veel meer dan in het jongste verleden, stemmen opgaan, die twijfelen aan Op verzoek van de commissie Inzake werk verschaffing, samengesteld door den Ned. Aan- nemersbond. Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland, den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, den Alg. Ned. Bouwvakarbelders bond „St. Joseph”, den Ned. Chr. Bouwarbei dersbond en den Chr. Nation. Bouwvakarbel dersbond in Nederland, hebben we een confe rentie gehad met deze commissie over de han gende quaestles der werkverschaffing. De be doelde commissie bestaat uit de heeren mr. C. Bouman (Patroonsbond), voorzitter. J. C. Ber ger (R.K. Patr), Ir. W. M. Thyssen (Aanne- mersbond), J. Andriessen (,J3t. Joa Terwelj (Christ. Bouwarb.) en (Bouwvakarbeldersbond), seer. Mr. voerde het woord en gaf ons de v eemetting, die op enkele punten door leden nader werden toegelicht. aangesloten vereenigingen, woonden de stelling bij. Leden van de Kon. Mil. Kapel bliezen in het tafreel van het legerkamp van den Prins het WllhelmuBslgnaal. Nadat de Prins was ge vallen ging het doek neer, terwijl achter het tooneel het Wilhelmus in de oude toonzetting werd gespeeld. •w—e bekende katholieke ultgeversmaat- I J schappij Herder is voor eenlgen tijd over- gegaan tot het uitgeven van een nieu wen druk van de wereldvermaarde Herder's Encyclopaedic. Nadat vier deelen verschenen waren volgde een geheel op zichzelf staand boekwerk ..Herder's Welt- und Wlrtschafts- atlas", waarin dé weetgierige mensch In 183 landkaarten, In een practlsch register, in tal van staten en statistieken alles vindt, wat er omtrent onzen aardbodem na de groote ver anderingen van den wereldoorlog te zeggen valt. Uren kan men zoek brengen met het maken van vergelijkingen, b.v. omtrent den groei van het getal aardbewoners, verdeeld over verschil lende landen, rassen, talen en godsdiensten; verdeeld in steden, groote en kleine, en over het platteland. Hoe kunnen zulke schijnbaar dorre cijfers op eens tot onze verbeelding gaan spreken, wan neer wjj achter dezen groei en verdeeling van het menschenaantal tevens de ontwikkeling der sociale verhoudingen in het oog vatten. En zleSaar hoe de nieuwe atlas van Herder ons helpt een der grootste problemen van onzen tijd te belichten. In vorige beschouwingen wezen wy er op, dat de Kerk op haar weg tot zaligmaking van het thans levende geslacht op groote, ongekende moeilijkheden en gevaren stuit. Een der voor naamste hiervan is de sterke groei van het getal der aardbewoners in de zoogenaamd be schaafde landen en in het bijzonder de on evenredige aanwas der bevolking van de groote steden. De critici, die aan de Kerk zwakheid ver wijten, geringen invloed op den modernen mensch e.d., zij vergelen, dat de verbazing wekkende bevolkingsaanwas in enkele tiental len van jaren grootere problemen opwierp dan de volksverhuizingen in de eerste eeuwen van bet christendom. Ook door eigen geloofsgenoo- ten wordt dit bij allerlei kleine critlek op Kerk en geestelijkheid maar al te licht over het hoofd gezien. Laten wy eerst eens eenige cijfers geven van Europa en Amerika. In honderd jaar tyds werd de bevolking in de meeste landen van Europa verdubbeld, soms verdrievoudigd. Zoo klom het aantal Inwoners van de volgende landen in één eeuw tyds: Rusland van 38 op 140 millloen; Duitschland van 24 op 65; Engeland van 16 op 48; Frankrijk van 26 op 39; Italië van 18 op 41; Spanje van 12 op 23; Nederland van 2,6 op 8 millloen. Het waren vooral de groote steden, die deze volksvermeerdering opvingen. Zoo had Londen in 1800 1.100.000 Inwoners; in 1926 7.500 000 en thans 8902.000. Zoo klom Parijs van 547.000 in 1800 tot 2900 00; Berlijn van 197.000 in 1816 tot 4.024.000 in 1926 en 4.300.000 thans. Weenen van 317.000 In 1830 tot 1.865.000 in 1926; Am sterdam van 202.000 in 1830, tot 800.000 enz. Voor de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika spreken deze cijfers nog veel sterker. In 1800 bedroeg het aantal inwoners in de geheele republiek 6 millloen, in 1850 23, in 1900 76 en in 1930 122 millloen. Er zijn daar inmiddels 93 groote steden met meer dan 100.000 inwo ners gegroeid. Van die bevolking staat In Europa nog 45 procent als R. K. te boek; in Amerika bijna 19 percent. Nu denke men zich eens goed In, welk een evolutie in practische zielzorg een kerkgenoot schap moet doormaken om aan de geestelijke behoeften van zulk een snel groeiende en zich verplaatsende massa te voldoen. Daar is voor eerst de geheel verschillende mentaliteit van de stads- en plattelandsbevolking. Op het land heerscht nog vaak en heerschte zeker een halve eeuw geleden, een patriarchale gemoedelijk heid. Het kerkgebouw is het middelpunt der kleine gemeenschap, de pastoor geeft in alles den toon aan. Groote problemen zijn er on bekend. De menachen zijn met hun harts tochten, met hun deugden en gebreken dezelfde als elders; de levensomstandigheden beperken de wrijfpunten echter hoofdzakelljk tot geschil len tusschen familieleden, tusschen buren, tus schen baas en knecht, niet tusschen groepen. Het leven gaat er zijn sleurgang; al wat er kookt en brulscht in de nabije groote steden en in heel de verdere wereld, maakt veelal niet meer indruk dan de verhalen in een geschie denisboek van een vroeger tijdperk. Er kan iets vredigs, iets weldadigs in zulke levensverhoudingen schuilen, zij zijn toch niet zonder gevaar. Er is in zulke kleine gemeen schappen een sterke neiging tot egoïsme, tot behoudzucht, tot prijzen van het bestaande en afweer van al wat vreemd is. Ook het gods dienstig leven wordt er gemakkelijker tot een sleur dan in de omgeving, waar even bard voor het dageljjksch brood als voor het geloof ge streden moet worden. Toch zou in dit alles geen bijzonder gevaar van onzen tijd moeten worden gezien. De hier geschetste toestand Immers is voor alle tijden dezelfde. Het kenmerkende ligt in de onver mijdelijke aanraking van stad en land door de moderne verkeersmiddelen. Vooral de laatste Mentallen jaren is de ver menging van de landelijke met de stedelijke bevolking zeer Intensief geweest. Eerst hebben wjj over heel Europa en Amerika in de laatste helft van de vorige eeuw een voortdurende toe- stroomlng van de plattelandsbevolking naar de groote steden gezien. De laatste jaren Is deze wat tot staan gekomen; zelfs is hier en daar al weer een kentering waar te nemen en zoekt althans het gezin een woonplaats buiten de be nauwende stadslucht, terwijl de kostwinner des daags in de stad zijn arbeid verricht. Trein, tram, flets, auto en autobus houden bet ver keer tusschen stad en land gaande, zoodat moeilijk meer van een geïsoleerde dorpsche ge meenschap kan worden gesproken. Het probleem, dat we hier aanraken, Is niet nieuw. Het is al dikwijls van alle kanten be sproken en bekeken. Wij willen er in verband met onze beschouwingen over de moeilijkheden Van de zielzorg in den tegenwoordigen tijd alleen dezen eenen kant van belichten. De Invasie van het platteland naar de steden »n de vorige eeuw gaf op de eerste plaat* een Zaterdagmorgen. Maastricht is in feesttooi, nu de nieuw benoemde mlssie-blsschop Mgr. Paulissen, een zoon van Groot-Maastrlcht, in de aloude 8t. Servaaskerk tot bisschop wordt gewijd. De bevolking is den vroegen ochtend al druk op de been en het middelpunt der bijeenkomst, het Vrijthof, is reeds met een duizendkoppige menigte bezet. Maastrichtenaren kunnen by dergelyke ge beurtenissen niet thuis blUven. Sinds men- schenheugenis immers heeft zoo'n feit in het oude Tricht niet plaats gehad, want met 8t. Hubertus Is de rij afgesloten der bisschoppen welke te Maastricht werden gewijd. Voelde de bevolking mede met het leed dat de Moederkerk heeft getroffen bjj het over ly den van Kardinaal van Rossum, des te meer leeft zij thans mede met de vreugde welke er heerscht bjj de wijding van den nieuwen bis schop, waardoor de ry der Kerkvorsten weder om met één wordt vermeerderd. Vrythof en omgeving waren feesteiyk ver sierd en aan de diverse huizen wapperden lustig de vlaggen. De wyde’lng had 11 Februari uitgekozen als den consecratledagden dag van het feest van O. L. Vrouw van Lourdes, der Onbevlekte Maagd Maria, patrones der orde, waartoe Z. H. Excellentie behoort. Jong-Llmburgers, welke de regeling groote gebeurtenis op zich hadden genomen, haalden Mgr. Paulissen. den Generaal-Overste. den Vlcarls-Oeneraal, de Paters Mouren en Knops, in auto’s aan het Missiehuis te Cadier en Keer at. De bevolking en vele belangstellenden had den zich rondom het in feesttooi gestoken Vrijt hof opgesteld en brachten by aankomst van Mgr. Paulissen hun eerbiedigen groet. Dichter werd de massa toeschouwers op het Vrythof naar ge’ang het tydstip naderde, waarop de plechtige tocht kerkwaarts zou beginnen. men normale - werken vraagt, krygt subsidie, mits de werken in werkverschaffing worden uitgevoerd, dat bewys wil de commissie leveren dat sommige gemeenten gestimuleerd worden dezen weg te volgen. Het antwoord hierop formuleert de commissie aldus: a. zy vragen niet, als zoovele andere groepen, steun voor het bouwbedryf, zij vragen slechts, het bouwbedryf niet te belasten met de maat regelen, ter bestrydlng van werkloosheid in an dere bedryven genomen. b. zy staan daarnaast op het standpunt, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, indien de Regeering financieel arme gemeenten helpt, werken zoo noodlg vervroegd uit te voeren. Zulks moet evenwel op andere wijze geschieden dan nu. De onhoudbare subsidievoorwaarden dienen te verdwynen. c. Voor gewone werkverschaffingen de tot dusver gegeven subsidies. d. Voor werkverruiming leeningen. Voor deze werken moeten gelden de gewone loonen en ar beidsvoorwaarden. Ze moeten openbaar worden aanbesteed. Ook andere dan bouwarbeiders daarby te werk stellen. Voorzoover noodlg tegen het loon van ongeschoolden bepaald. Een en ander zou in bestekken kunnen worden om schreven. e. Voor werken, waarby machines worden ver vangen door handenarbeid, een specialen maat regel te treffen, in overleg met een daartoe door de Regeering in te stellen Commissie uit het Bouwbedryf. opdat de belangen van het bouwbedryf niet in het gedrang komen. f. Meent de Reegeering, dat voor werken, ieer vervroegd uitgevoerd en min of meer liggende tusschen werkverruiming en werkverschaffing, verband moet worden gelegd tusschen werk- inkomsten en werkverschaffing, dan zou zulks kunnen worden gevonden, door een kortere werkweek voor te schryven voorbeeld Arn hem of een rouleerweek voor te schrUven. g. De Organisaties zyn bereid te aanvaarden de stelling, dat Inderdaad de Overheid een moeliyke taak heeft; zy zyn tot overleg bereid, zy meenen evenwel, dat het niet kan worden geduld, dat het in stryd is met elk gevoel voor recht, dat het in stryd is ook met het algemeen belang. Indien een der belangrykste takken van Nyverheid in ons land grootendeels wordt ont wricht. In het bouwbedryf zyn in normale ty- den zeker 180.000 personen werkzaam. Het be- drljf vervult een belan ke, maatschappeiyke functie. Het opzetteiyk ontnemen van hun middel van bestaan aan tienduizenden, moét funeste die voor het uitvoeren van zy bet ook volko- gevolgen hebben. In een buitengewone vergadering van den Algemeenen Ned. Fasclstenbond is Donderdag besloten tot oprichting van den Algemeenen Nederlandschen Fasclstischen Omroep (A.N. F.O.). Tot dit besluit is de Algemeene Ned. Fascls tenbond na langdurige voorbereiding gekomen, waarby vooral de recente voorvallen in Ned.- Indlë den laatsten stoot hebben gegeven. De medewerking van vele vooraanstaande personen op radlo-ontspannlngs- en intellec tueel gebied is voor de A.N.F.O. toegezegd, al dus wordt aan het Ned. Corr. Bureau gemeld. De aanvrage voor zendvergunning is in ver- gevorderden staat van voorbereiding. Het be- bestuur der ANF.O. wordt gevormd door: J. A. Baars, voorzitter; A. J O. Swemmelaar. secr.8j. Postma, penningmeester; G. van Kuyk. commissaris van uitzending. Het secretariaat is voorlooplg gevestigd Java- straat 38, 's Oravenhage. Om pl.m. 8 uur kwam er beweging in den stoet, welke de hooge gasten naar den ,Ko- ninkiyken Ingang" der 8t. Servaaskerk ge leidde. Na het knapenkoor der Sint Servaas, welke den kop van den langen stoet vormde, volgden de Seminaristen der Afrlkaansche Missiën en de kloosterlingen der stad, zoomede hoogeerw. Dekens van omliggende dekenaten, allen in ro- chette of superplis. Tal van were’diyke autoriteiten volgden, o. a. de Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, mr. E. O. J. M. Baron van Hövell van Wezeveld en Westerfiler, de burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen, het college der Wethouders, de Gemeentesecretaris mr. Kallen, leden van den Raad, van Gede puteerde Staten, mr. F. Janssen, lid der Eerste Kamer, de heer Jaspar. Griffier der Staten, dr. Bonhomme, president der Rechtbank, dr. Jaspar, Kantonrechter, luit.-kol. A. A. van Ny- natten, garnizoenscommandant, res.-lult.-kol. Froellng en Hanecoaur. In den stoet merkten we voorts op talryke familieleden van den nieuwen Bisschop. Onder de leden en autoriteiten der Sociëteit van de Afrlkaansche Missiën merken we op tal van missionarissen, den Overste-Generaal den hoogeerw. pater J. M. Chabert, en den Provin ciaal der Ned. Provincie den hoogeerw. pater Mouren. Hierna volgnen de zeereerw. heer pastoor Haesen uit Wolder, de geboorteplaats van den nieuwen bisschop, en de zeereerw. heer pastoor Bosch uit Cadier en Keer met de kapelaans en de kerkbesturen dezer beide parochies Voor de vertegenwoordigers der missiewerken en misslecomlté's volgden de hoogeerw. heeren Deken Mgr. Wouters en Deken Bchoenmaekers. Voorts vermelden we van de hoogere geeste- lyke autoriteiten den hoogeerw. zeergeL heer prof. dr. Tltus Brandsma. rector-magnificus der R. K. Nymeegsche Universiteit, den vlcaris- generaal Mgr. Bauduln en de hoogeerw. Abten Dom Romualdus Wolters van Mamelis en Dom Augustinus Giersbets van Llllbosch, en prof, dr. Fr. Feron, directeur van het Pauselyk Mis siewerk. De knielende menigte zegenend volgden aan het einde van den langen en plechtlgen stoet Z. H. Exc Mgr. dr. G. Lemmens, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en Z. H. Exc. Mgr. Hopmans en Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen. Er bleek buiten het kerkgebouw van een voortreffeiyk door de stedelyke politie getrof fen orde, terwyi ook in het kerkgebouw door de Jong-Llmburg-leden een alleszins goede re geling was getroffen. Op het koor namen enkele autoriteiten plaats, terwyi in het middenschip en de zybeuken der kerk de wereldlyke en geesteiyke familie van den nieuwen Bisschop plaats vonden. Voor de Sacraments- en Nood- klstkapel hadden de paters Franciscanen, Jezuïeten en Seminaristen van het Missiehuis te Cadier en Keer plaats genomen. Nadat al de genoodigden hadden plaats ge nomen werd toegang verleend aan de geloo- vigen, welke in grooten getale de overgebleven ruimten vulden. Z. H. Exc. Mgr. dr. O. Lemmens. Bisschop van Roermond, verrichtte de consecratie, waar by Z. H Exc. Mgr. A. F. Diepen en Z. H. Exc. Mgr. Hopmans als medeconsecratoren assis teerden. Als Troondlakens assisteerden de hoogeerw. heer Schoenmaekers, Deken van Wyk-Maas- trlcht, en de zeereerw. pater Rothoff, rector van het Missiehuis te Cadier en Keer. Assistenten van Z. H. Exc. Mgr. Paulissen waren de hoogeerw. pater Mouren 8. M. A., Provinciaal der Ned. Provincie, en de zeereerw. Pater Meeuwlssen. Missionaris te Kumasl. Onder leiding van Benoit Franssen vertolkte het bekende knapenkoor der Sint Servaaskerk de liturgische gezangen. De groote gebeurtenis was thans afgeloopen. Het „Te Deum" werd aangeheven. Het treffendste oogenblik der geheele con secratie was thans aangebroken. Mgr. Paulis sen, geassisteerd door de mede-consacreerende bisschoppen, kwam van het priesterkoor af en betrad de kerk, ten einde den geloovigen zyn eersten blsschoppeiyken zegen te geven, welken allen knielend ontvingen. Nadat de wydlngsplechtlgheden waren afge loopen. verlieten de bisschoppen, geëscorteerd door de geesteiykheld, door de lange gang de kerk. Gedurende den uittocht speelde feesthymnen. Buiten gekomen, waar een zee van menschen stond te wachten, begaf de feeststoet zich naar de woning van Deken Wouters. De wachtende menigte knielde neer om den blsschoppeiyken zegen te ontvangen. Vervo'gens had ten huize van Mgr. Wouters een drukbezochte receptie plaats, waaraan ver schillende geesteiyke en wereldlyke autoriteiten deel namen. Na afloop dezer receptie reden om circa l uur een stoet auto's van de woning van den gastheer weg om langs bevlagde straten en een wuivende menigte den nieuwen bisschop terug te brengen naar het missie-klooster te Cadier en Keer. Te Cadier en Keer aangekomen werden de bisschoppen begroet door den zeereerw heer Bosch, pastoor van Cadier en Keer, die in een gloedvolle rede zyn vreugde deed uitkomen over deze plechtige gebeurtenis. de mogeiykheid, dat de Kerk in deze moderne maatschappy nog eens de leiding der bescha ving zal nemen, dan komt dit,' omdat nooit zoo goed als in de laatste jaren de geweldige zielennood tot ons bewustzyn Is doorgedrongen. Die nood was er echter ook toen hy algemeen nog niet zoo werd Ingezien, niet minder om Het feit, dat wy hem zien en dat er binnen de organisatie der Kerk al vele krachten bezig zyn om het kwaad met de geëigende middelen te bestryden is de beste weg naar succes In één woord is het groote middel om aan de Kerk de haar toekomende en zoo noodzakelyke leiding te geven uitgedrukt in het program van den regeerenden Paus Pius XI: bevorde- ling van het leeken-apostolaat. Alleen, wan neer geesteiyken én leeken in dezen moeiiyken tyd de handen ineen slaan, Is er spoedig ver andering op groote schaal in den geesteiyken nood van onze dagen te verwachten. Alvorens wy hierover nader uitweiden, wil len wy den Volgenden keer eerst Iets zeggen over een hinderpaal, die aan deze noodzakelyke samenwerking in den weg staat, nj. het groeiende anti-clericalisme onder ons. HOMO SAPIENS Vrydagavond heeft in den Koninkiyken Schouwburg te 's Oravenhage de eerste opvoe ring plaats gevonden van het drama „Vader des Vaderlands” van Eduard Veterman door het Rotterdamsch Hofstadstooneel, directeur Oor van der Lugt Melsert. Deze uitvoering had plaats in overleg met het Haagsch Comité 1933 voor de herdenking van den 400sten geboorte dag van Prins Willem van Oranje. De opvoering werd bygewoond door H. M. de Konlngln-Moeder. Als genoodigden waren verder tegenwoordig de leden van het eere-comlté jhr. Ruys de Bee- renbrouck. baron de Vos van Steenwyk, mr Van Schalk en Jhr. Röell. Voorts de ministers de Geer en Reymer. Opgemerkt werden nog: mevr. Beelaerts van Blokland, Jhr. Snouck Hurgronje en de wet houders mr. Marchant en Quant. Van het Hof waren aanwezig o. m. de heeren van Geen. Bentinck, van Hardenbroek, Slckln- ghe van Heemstra en Baud. De burgemeester jhr. Bosch ridder van Ro senthal. eere-voorzitter van het uitvoerend co mité. met de leden van het Dageiyksch Bestuur en de vertegenwoordigers van de by het comité voor- •i' 1 ■f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5