ONS BLAD Tusschen Rome T De explosie te Neunkirchen 1 I Het nieuws van heden Actie tegen het communisme VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS /L maandag 13 februari isas DE BAROMETER s DE ATMOSFEER NIET ZUIVER Aantal dooden op 1OO geschat JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Leesglazen ea Lbbdm ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 118 Hitler op de gramafoon De Jou venei voor onbe gonnen werk? Ontslagen by de Radio Italië viert feest Bewonen in groot gevaar De crisis in het land van den Dollar Uit België uitgewezen De bevolking oefent Prof. BECKER OVERLEDEN DIK SNEEUW TE NEW YORK Malaise in Oostenrijk I Noodhulp gevraagd t Indische financiën Hartverscheurende tooneelen Geen gedwongen conversie Patriarchale families weer De oorzaak der explosie .8? Roode vlaggen in Thiiringen verboden Een oproep tot noodhulp. De eerste giften komen reeds binnen Keulen op lucht aanvallen voorbereid J apansch-Chineesche oorlog In officieels Amerikaansche kringen verwacht By na 1 millioen boer der yen met hypothecairen verkoop bedreigd Alle communistische organisaties te Boekarest ontbonden Nieuwe burgeroorlog op Cuba? Deel van Sandy-Point- eiland weggeslagen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Machtig hoofd in Joego-Slavië overleden Thans een explosie in Beieren Autobezitters willen hun wagen kwyt De „Rote Fahne” verboden Verzoening tusschen Kerk Staat herdacht Koning Carol van Roemenië ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Vreeselyk beeld van verwoesting Oud-minister van Pruisen Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Revolutionnaire legers rukken op naar Havanna Verloopt de stektag te Almelo? Doodelijk verkeeraongetak te Veenendaal werd tot Fransch Receptie b(j den Nuntius Felle brand te Arnhem Nieuwe bargeraorlog op Cuba? Indische financiën. - Geen gedwongen oonversto Dreigend conflict te VeenendaaL O O en (United Press) I boerderijen zuchten L I t k ver- woesting brandweer wiet ie was gelukkig jntet BERLUN, M Febr. Den RUkakaneeUer heeft de goedkeuring van het hoofd der familie. r ROME, 11 Febr. (Reuter). De vierde verjaring van de verzoening tusschen Kerk en Staat is in heel Italië gevierd. De 11e Februari wordt' beschouwd als nationale feestdag ter vervan ging van den 20sten September, waarop de tot standkoming van Itallë's eenheid door de be zetting van Rome In 1870 werd herdacht. Namen der gedooden, zwaargewonden en licht, gewonden van de „Zeven Provinciën"; commu nistische else hen; msskerade van de O.S.F. Inval van de politie te Rotterdam; arrestaties bjj de stempellokalen t ROME, 11 Febr. (Reuter). Maandagmiddag zal het stoffelijk overschot van Z. Em. Kardi naal Frühwirt naar zijn geboorteplaats St. Anna bij Algen worden overgebracht. De kosten der overbrenging tot aan de Oostenrjjksche grens worden door den Italiaanschen staat gedragen. BOEKAREST, 11 Febr. (Per telefoon). De militaire commandant van Boekarest heeft op grond van de hem krachtens den staat van beleg gegeven volmacht order gegeven tot on middellijke ontbinding van alle communisti sche organisaties in de Roemeensche hoofdstad. Alle communistische demonstraties en vergade ringen zijn verboden. Troepenafdeelingen heb ben reeds twaalf communistische partijbureau* doen ontruimen en verzegeld. De Fransche minister-president Daladier beeft aan den president van de Saarregeering deel neming der Fransche regeering betuigd met de ramp te Neunkirchen. (Het feit echter, dat deze ontploffing onge veer terzelfdertjjd plaatsgreep als die te Neun kirchen, versterkt het vermoeden dat men in beide gevallen met een aanslag te doen beeft Rad.). (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage.) Ontbinding der eommwaMMche organisaties ia Boekarest. St. JOHNS. 11 Febr. (V.D.) De vloedgolf, die het eiland Sandy Point bij St. Johns aan de kust van New Poundland heeft geteisterd, heeft een groot gedeelte van het eiland weggeslagen. De laatste verbinding met het vasteland is ver broken. Het dorp op het eiland staat bijna ge heel onder water en de bewoners verkeeren nog steeds In groot gevaar. Tarwewet. Hooger maalpercentage vastge steld. WEENEN, 10 Febr. (Reuter). Vele bezitters van automobielen, die allen door de verhooging van den benzineprijs en de nieuwe belasting op auto's sterk getroffen zijn, zijn bereid een ver goeding te geven aan dengene, die hun wagen in gebruik wil nemen en verzorgen. In de afgeloopen drie maanden hebben niet minder dan 16.500 eigenaars van auto's hun wagens bulten gebruik gesteld. Het aanbod van tweedehands auto’s is over stelpend, doch de vraag is gering en de handel in nieuwe wagens is volkomen dood. (Reeds geplaatst in eest deel onzer vorige op lage.) BERLIJN. 11 Febr. (W. B.) De cnrruTHtnlstl- sche ..Rote Fahne” is met al baar kopbladen tot 25 Februari verboden wegens verschillende ar tikelen. waarin tot algemeene staking en tot gewelddadige omwenteling weed ssngmjinnpd Herdenking van de verzoening tusschen Kerk en Staat in Italië. De geheele politiemacht staat gereed om zoo noodig in te grijpen, daar men bij den huldigen trw«)sn«i rekening moet houden met demon straties van radicale elementen. BERLIJN, 11 Febr. (V.D.) De vroegere Prui sische minister van onderwijs, prof. Karl Hein rich Becker, is Vrijdag aan een ernstige long ontsteking, die hij als complicatie van een aan val van griep had gekregen, overleden. Ook minister Goering heeft een telegram aan den burgemeester gericht. De Rjjkscommissarissen voor Pruisen hebben ter leniging van den ergsten nood een bedrag van 100.000 mark ter beschikking gesteld. De communistische en soc.-dem leden van de controlecommissie van den Rijksdag hebben voorgesteld, voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te Neunkirchen een bedrag van 10 millioen mark ter beschikking te stellen. WEIMAR. 11 Febr. <W.B.) De regeering van Thüringen heeft een verordening gepubliceerd waarbij het ontplooien van roode vlaggen, met of zonder de symbolen der communistische partij (sikkel en hamer) bij openbare vergade ringen verboden wordt, daar deze vlaggen het teeken zijn van den klassenstrijd en de omver werping van het rijk. De directeur van Financiën van Neder- landsch-Indië, de heer De Leeuw, heeft in den Volksraad een verklaring afgelegd, waarin ge zegd wordt dat de Indische regeering ernstig nastreeft, zoo eenigszins mogeljjk aan hare flnancleele verplichtingen te voldoen, ook op het gebied van rentebetaling van haar schul den.. Gedwongen conversie en dergeiljke middelen, die in wezen neerkomen op nlet-nakomen van flnancleele verplichtingen, acht de regeering niet in het belang van Nederlandscb-Indië Slechts wettige middelen, zooals aflossing der pondenleenlng, worden toegepast om een ver laging van den rentelast te verkrijgen. volge van een kleine ontploffing in de benzol - opslagplaats een brand was ontstaan, die zich snel uitbeeldde en de gasleidingen in brand had gezet. Vermoedelijk raakte hierdoor de glyce- rine-voorraad onder in den gasmeter in brand, waardoor de geheele reusachtige houder explo deerde. NEW YORK, 11 Febr. (Per telefoon) Een dikke sneeuwvlaag bedekt de stad, hier en daar zelfs Meter dik. Dertigduizend werkloozen zijn als sneeuwruimers te werk gesteld. (United Press). eerste-hulp-menschen en technici, onmiddellijk maatregelen kunnen nemen. Een jongens-brigade zal dienst doen als bood schappers. Een aantal kelders worden bomvrij gemaakt tot schuilplaats voor de bewoners. Zij kunnen 500 tot 2000 personen bevatten. Ook nabij de kerken zijn dergelijke schuil plaatsen Ingericht, zoodat op Zondag ook allen in veiligheid kunnen worden gesteld. Een speciaal corps Is verder opgericht voor het geval een aanval met gifgassen wordt ge daan. eveneens onder den rentelast, doch niet in zoo gevaarlijke sterke mate. De bruto-inkomsten der Amerikaansche far mers in het afgeloopen jaar worden geschat op ongeveer 5% milliard dollar, hetgeen slechts de helft is van die van 1929. ij Op 15 Januari JJ. waren de prijzen voor land bouwproducten gedaald tot een waarde van 51 procent van het vooroorlogsche peil. Voor tarwe kregen de verbouwers een gemid delden prijs van 323 cents per bushel, voor mals 19.1 cents en voor katoen 5.8 cents op de boerderij. De Amerikaansche farmer komt daarom zoo krachtig mogelijk op voor Inflatie. Hun vertegenwoordigers in het Congres be- toogen. dat de hooge waarde van den goud- dollar den uitvoer belemmert en den schulden last verzwaart. Het Congres heeft echter op het oogenbllk maatregelen in onderzoek, om den farmer met regeeringshulp te steunen. Door tegenstanders van inflatie wordt hier groote spoed achter gezet, „teneinde den farmer te overreden af te zien van zijn gevaarlijke wenschen aangaande de Amerikaansche valuta, welke een bedreiging vormen van den gouden standaard. Inmiddels hebben tn vele deelen des lands de boeren zich aaneengesloten teneinde execu- torialen verkoop te voorkomen. De crediteuren achten de situatie te gevaarlijk, om thans op het betalen der schulden aan te dringen. Vertegenwoordigers der boeren hebben het Congres gewaarschuwd dat, tenzij spoedig hulp wordt geboden, er onlusten, ja wellicht openlijk revolutie in de landbouwstaten zal uitbreken. WASHINGTON. 10 Febr. (Reuter). Tenge volge van de sterke daling der prijzen voor landbouwproducten in de laatste drie jaren. worden bijna 1 millioen van de totaal 6 millioen Amerlkaanche boerderijen met hypothecairen verkoop bedreigd, daar er voor meer dan de helft hunner oorspronkelijke waarde hypotheek op genomen Is en zij nu tot over de ooien in de schuld zitten. Twee millioen andere NEUNKIRCHEN, 11 Febr. (VD.). Tot Zater. dagmlddag vijf uur waren 68 dooden geteld. Men vermoedt dat het aantal dooden meer dan 100 zal bedragen, daar het mogelijk is dat onder de pulnhoopen zich nog vele slachtoffers bevinden, en dat vele zwaargewonden zullen overlijden. Het aantal zwaar- en lichtgewonden is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Men spreekt thans van 200 tot 250 zwaargewonden. Zooals te verwachten was dook In den loop van den nacht ook bet gerucht op. dat men hier met een daad van sabotage te doen heeft. Hoewel men met dergelijke geruchten seer voor zichtig moet zijn, acht men de waarschijnlijk heid ervan versterkt door het feit, dat de gas installatie te Neunkirchen de modernste van geheel Europa Is. Bovendien wordt door de gasinstallatie te Neunkirchen ook de ijzerfabriek Homburg van gas voorzien. Door het stopaetten van den gas toevoer moest deze fabriek nog gisteravond stil gelegd worden. De voornaamste afdeellngen van de ijzerfabriek te Neunkirchen, die behoort tot het bekende Otto Wolff-conoern, dat een der grootste staalproducenten van Dultschland is. konden blijven doorwerken. bijna niet te beschrijven boe de half verdoofde REICHENHALL Zaid-Oost-BeierenEven na 6 uur ontploften in de ijzerfabriek Hammerau met een donderenden knal de gastests Hstles Twee 18 Meter hooge generatoren werden te stukken gereten, waardoor het geheele gebouw verwoest werd. Er ontstond braad, welken de iteren. Het personeel .en, zoodat niemand gewond Is. De in de omgeving door stukken User aangerichie schade is aanzienlijk. De oor zaak Is nog niet opgehelderd. De stad zelf biedt een vreeeelijk beid van ver- j De straten zijn bedekt met glas scherven, puin en stukken ijzer. De licht- en trammasten zijn verbogen of gebroken. De ernst van de ontploffing wordt eerst dui delijk als men bedenkt dat de Neunklrcher Ijzerfabriek een geheel jaar het werk zal moe ten stopzetten, waardoor de werkloosheid In bet Saargebied aanzienlijk zal toenemen. Verscheidene gebouwen te Neunkirchen zijn gedeeltelijk verwoest, os. het bureau van de „Neunklrchener Zeitung." Vanmorgen tegen 4 uur kwam men In de kringen van deskundigen meer en meer tot de De ramp te Neunkirchen. Reeds 68 dooden ge teld. Oproep om hulp. Thans weer een explosie te Beieren. NEW-YORK. 11 Febr. (Reuter) De ..New- York Times” verklaart, dat men in officieele kringen een Japansch-Chineeschen oorlog voor ziet, in verband met de krijgsverrichtingen in Jehol. Stimson volgt de gebeurtenissen nauwkeurig en de Japansche gedelegeerde te Genève. Mat- soeka, zal naar Washington gaan om met Roo sevelt te confereeren. De nood onder de zwaargetroffen bevolking is zeer groot, doch van alle zijden wordt hulp geboden. Ieder stelt zijn woning beschikbaar voor zorging van de gewonden. BRUSSEL, 11 Febr. (VD.) Ds gebroeders Barmat zijn door de Belgische regeering uit gewezen. Belden is nog een periode tot Maart toegestaan om hun zaken te ordenen. Zij zouden, naar verluidt, de bedoeling heb ben naar Holland terug te keeren. Of de uitzetting van de gebroeders Barmat samenhangt met sekere baisae-manoeuvres aan de beurs te Brussel staat nog niet vast. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Terwijl de brandweren uit het geheele Saar gebied, tegen het einde van den nacht doode lijk vermoeid, met opoffering van al hun krach ten steeds dóórwerkten om de honderden brand haarden te dooven, en het steeds opnieuw op laaiende vuur te bestrijden, staan de vrijwillige eerste-hulp-brigades de gewenden bij. Naar ver luidt zou in een met den grond gelijk gemaakt woonhuis nog een familie van acht personen be dolven liggen Hoewel de plaats van het onge val zoodanig is afgezet, dat men van een bijna hermetische afsluiting kan spreken heeft men toch talrijke verwanten van vermisten binnen de afzetting toegelaten. Voor de pulnhoopen der woonhuizen spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Verpletterd en stom staan de ge zinnen voor hun verwoeste woningen. Het is ongelukkige menschen probeeren uit de puin- hoopen de meest waardeloose voorwerpen te redden. Talloos zijn de ooggetuigen en talloos de bijzoaderheden. die over dezen dag van ver schrikking kunnen worden gemeld. Zoo ligt bij voorbeeld aan den kant van de straat, nauwe lijks 30 meter verwijderd van de plaats waar de gashouder In de lucht vloog, een vrachtauto. De auto passeerde den gashouder op het mo ment dat deze in de lucht vloog. In een hooge boog vloog de zware bestelauto omhoog tegen een huismuur aan. om vernield van een hoogte van ongeveer 10 meter op straat neer te vallen. De vier inzittenden werden later afschuwelijk verminkt uit den wagen gehaald. KEULEN, 11 Febr. (Reuter). Onder leiding van de politie-autoritelten wordt de bevolking van Keulen geoefend in bet nemen van be- schermlngs-maatregelen tegen aanvallen uit de lucht. Het hoofd van de stedelijke politie is van oordeel, dat Keulen bet meest kwetsbare punt is van Dultschland; vijandelijke vliegtuigen kunnen Keulen in 13 minuten bereiken, na bij Aken de grens te zijn gepasseerd Daarom is bij Aken een wachtpost geplaatst. Drie minuten nadat de grens is gepasseerd, is dit in Keulen bekend en tien minuten later is ieder van de straten verdwenen. De stad is ver deeld in 5 districten, waarin 47 groepen, be staande uit politiemannen, brandweer, doktoren. WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter). De laat ste twee maanden hebben per dag gemiddeld vier banken hun loketten moeten sluiten; de meeste zijn kleine instellingen in de provincie, die niet bestand waren tegen de daling der waarde hunner activa, gepaard gaande met een geleidelijke terugtrekking der deposito's. Dat de toestanden in bankkringen niet nog erger zijn, is te danken aan de Reconstruction Finance Corporation (Reflco), die volgens het jongste rapport, de eerste elf maanden van haar bestaan ongeveer 850 millioen dollar geleend heeft aan 5582 banken, waarvan ca. 250 mil lioen dollar is terugbetaald. Het jaar voor de oprichting van de Reflco sloten 2300 banken hun loketten, een gemiddelde van zes per dag, welk getal door de steunver lening der nieuwe Instellingen in het afgeloo pen jaar is teruggeloopen tot 1200. Het totaal der door de „Refico" uitgeleende bedragen is 1650 millioen dollar. Behalve de 850 millioen aan de banken is een bedrag van 325 millioen dollar geleend aan 62 spoorweg maatschappijen. 95 millioen aan verschillende Staten voor openbare hulpverleening en 95 millioen aan de farmers. Het overblijvende deel is uitgeleend aan veizekeringsmaatachappijen en bestemd voor publieke werken e.a De ..Reflco'' beschikt over een uit te leenen bedrag van 2050 millioen dollar; 400 millioen is neg niet uitgeleend of door de leeners geannuleerd. aan den burgemeester van Neunkirchen het vol gende telegram verzonden: Het bericht van het ernstige ongeluk, dat het leven van zoovelen heeft geëischt, heeft mij diep ontroerd. Ik verzoek U, den nagelaten be trekkingen de deelneming van mijzelf en van de Rljksregeering over te brengen en den gewonden een spoedig herstel te wenschen. Ik verzoek U verder mijn dank over te brengen aan allen, die vrijwillig hulp hebben verleend. De regeering zal onverwijld hulpmaatregelen treffen, w.g. Adolf Hitler. ot overmaat van ramp zijn na de inci denten tusschen Italië en Joego-Slavië. waarop Mussolini in hoogsteigen persoon ■n voor Frankrijk buitengewoon pijnlijk insinu- eerend commentaar heeft geleverd, de onrust en wrijving en spanning bevorderende geruchten niet meer van de lucht geweest, en wat het ergste is, vele vair deze geruchten schijnen ondanks de categorische officieele tegenspra ken, niet allen grond van waarheid te missen. Daar is b.v. de compromitteerende geschiedenis der wapenleveranties van Italië aan het met Rome zwaar bevriende Hongarije, waar Mus solini's vereerde Gom bos thans de lakens uit deelt. Deze wapenleveranties zouden via Oosten rijk zijn geschied en de verklaringen, welke bondskanselier Dollfuss daaromtrent in den Xiationalen mart althans volgens de berichten van den heer Ni)pels in het .Hdbl.", zou heb ben afgelegd, zouden eerder de beteekenis van een bevestiging dan een ontkenning hebben gehad. Het ook al weer door Italië weersproken bericht, dat vanuit een Italiaansche noodlucht- haven een aantal militaire vliegtuigen aan Hon garije zouden zijn geleverd, past volkomen in het kader van de eveneens bestreden bewering, dat Italië, Hongarije en Dultschland op 7 Augustus j.l. een geheim of- en defensief ver drag zouden hebben gesloten. Voegt men bij deze geruchten nog dat van het nog vóór het optelen uiteengebarsten Fran sche proefballonnetje over een plan om Oosten- BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de bl.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem SAARBRüCKEN. 11 Febr. (Reuter). De door den Volkenbond ingestelde regeerlngscommlssie. alsmede de verschillende organisaties en de jx>- lltieke partijen van het Saargebied hebben een oproep tot noodhulp voor Neunkirchen uitge vaardigd. Alle binnenkomende giften zullen door een commissie verdeeld worden. De stad Saar- briieken heeft 100.000 francs gegeven, de directie der Fransche Saarmijnen eveneens 100.000 francs de firma's Roechling 80.000 francs. De liefdadlgheidsvereeniglngen beraadslagen over hulpmaatregelen. NEW YORK, 11 Febr. (V.D.) Uit Miami In Florida wordt gemeld, dat het aldaar gevestig de hoofdkwartier der Cubaansche revolutlon- nairen mededeellngen doet over het beginnen van nieuwe gevechten in de Cubaansche pro vincie Oriente. Twee goed bewapende legers der opstandelingen onder leiding van zonen van generaal Menocal zouden oprukken in de rich ting van Havanna. Men verwacht elk oogen- blik het uitbreken van bloedige gevechten op bet geheele eiland. rijk te neutraliseeren op een wijze zooals dat met Zwitserland is geschied, een plan, dat voor alle eeuwigheid de door Frankrijk zoozeer ge vreesde „Anschluss"mogeHjkheid sou moeten verhinderen, dan moet men toegeven, dat de atmosfeer tusschen Rome en Parijs met tal van bedenkelijke mtesmen Is bezwangerd. Naar het Fransche blad „Ordre" weet te' melden, zou Henri de Jouvenel zich bij de Qual d’Onay beklaagd hebben over de koele ontvangst, welke hem door den Duce te Rome werd bereid. Het blad vraagt zich zelf af, of het maar niet beter zou zjjn, indien de Jouvenel weer van zijn post naar Parijs terugkeerde. Dat de Jouvenel zich voor een buitengewoon moeilijke en delicate taak ziet gesteld, is van den beginne af door niemand betwijfeld. Indien, zooals thans be weerd wordt, het bevorderen van een toenade ring tusschen Frankrijk en Italië een onbegon nen werk blijkt, dan ziet het er voor Europa in de toekomst nog minder vroolük uit dan men bij de benoeming van de Jouvenel tot gezant te Rome meende te mogen veronderstellen. band, hetgeen het verlies beteekende van een waardevol deel der uitgestrekte goederen. De rijkdom der familie is tijdens het bewind van Makitsj enorm toegenomen. De familie was zuiver „autarkisch". Haar schuren zijn vol koren, hun kudden verschaffen vleesch, wol, leder en zuivel; de vrouwen maken zelf kleedlng, ook voor de mannen. Zij hebben hun eigen molen om graan te malen en hun eigen bosschen voor houtlevering. G^n lnkeieehuwrii)Jc 'k^t'tot stand zonder overtuiging, dat de ontploffing was ontataan de anerikeuro» het hoofd der familie. doordat kort voor 6 uur gtoteraDMmd teoce- oen Henri de Jouvenel voor den tijd van zes maanden benoemd ambassadeur te Rome met de opdracht *1 het mogelijke in het werk te stellen om de tusschen Italië en Frankrijk bestaande misver standen en meeningsverschillen uit den weg te ruimen en de allerminst vriendelijke betrek kingen tusschen beide Middellandsche zeemo gendheden te verbeteren, vergezelden hem de beste wenschen van geheel Europa. Immers de verhouding tusschen Italië en Frankrijk is voor het behoud en de bevestiging van den vrede In Europa van weinig minder belang dan die tus schen Frankrijk en Dultschland. Aan de zending van Henri de Jouvenel, die sinds de door hem scherp becritiseerde vredesverdragen, waarbij naar zijn meening Italië te weinig zou gekregen hebben van de te verdeelen buitgemaakte koek, een reputatie van welgezindheid jegens Italië geniet, zijn tal van uitingen van de zijde van de Fransche regeering voorafgegaan. welke kennelijk de bedoeling hadden de Italiaansche animositeit ten opzichte van Frankrijk te ver minderen. Herriot had verklaard, dat er een einde moest gemaakt worden aan de politiek van speldeprikken. waarmee de Latijnsche zusters elkander plaagden en irriteerden, en gaf daarbij te verstaan, dat Frankrijk zichzelf wel wat had te verwijten in dit opzicht. Paul-Boncour sprak zelfs in zijn regeeringsverklaring het verlangen uit naar een toenadering tot Italië en hU was het ook die besloot De Jouvenel naar Rome te zenden. Italië legde de Fransche ministerieele welwillendheidsbetuigingen als gratuite kennis gevingen met de gebruikelijke achterdocht naast zich neer, maar de benoeming van De Jouvenel scheen in Rome toch wel een serieuzen indruk te maken. Helaas, heeft deze voor de kanende besprekingen gunstige indruk niet lang ge duurd. Italië, dat wel-is-waar met graagte de con cessies, waartoe Frankrijk bereid heet te zun. vooral op koloniaal gebied wil accepteeren, wil echter méér. Hat wenscht in zekeren zin gelijkgerechtigdheid van Frankrijk, in het volle, door Mussolini gewekte, bewustzijn, dat het evenals Frankrijk een groote Europeesche mogendheid is van den eersten rang. In het theater der Europeesche en der wereld-polltiek wil het evenals het hegemonistlsche Frankrijk een het spel beslissende hoofdrol spelen. Maar alle betoonde welgezindheid ten spijt is deze wensch toch mëër dan de Fransche prima donna bereid is in te willigen. BELGRADO. 11 Febr. (Reuter). Het hoofd van de grootste en rijkste der oude, in Joego- Slavië levende patriarchale families, Betsjir Makitsj te Dnolutza in Bosnië, is op ruim 100- jarigen leeftijd overleden. Betsjir Makitsj oefen de een nauwgezet bewind uit over zijn familie van ongeveer 100 leden. Rooken en drinken was hun ten strengste verboden en op ongehoorzaamheid stond als straf onmiddellijke uitsluiting van den familie band, hetgeen het verlies beteekende van BERLIJN. 11 Febr. (VD.). Naar de bladen nselden, zijn eenlge employés van het RJjks- radlobedrijf Vrijdagavond vóór de uitzending van Hitlers rede zonder termijn ontslagen. Onder hen bevindt zich de plaatsvervangende hoofdingenieur dr. Loebsjinski, alsmede de che micus dr. Welgt. Naar de politie mededeelt, heb ben de ontslagenen voor bet begin van de uit zending op verdachte wijze met de apparaten gemanoeuvreerd, zoodat men vreesde voor een storing van de uitzending. Gebleken is ook dat dr. Loebsjinski en dr. Welgt in hun particuliere auto's radioapparaten hadden aangebracht, ter wijl in de woning van een hunner een moree- toestel werd gevonden. Zondagmiddag tusschen 5.10 en 530 uur Dult- schen tijd zal de rede van Hitler, die hij heden op de autotentoonstelling heeft gehouden, op gramofoonplaten worden uitgezonden van Ber lijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1