Prikkeldraad De Rijksbegrooting voor 1933 II I Kamerontbinding op termijn Roode stookzucht H.M. de Koningin terug fj i Stagnatie? a REGEERING ANTWOORDT DE EERSTE KAMER DINSDAG 14 FEBRUARI H. M. DE KONINGIN IN ONS LAND TERUG Zet </e zaak op haar kop I BLIJVENDE HERINNERING Verkorting ar beid ad uur Ministerraad byeen SOMBERE CIJFERS De Volksraad Het hoogste werkloozenpercentage Een eervolle loopbaan OVERVALLEN NEMEN TOE De gouden standaard ACHTER SLOT EN GRENDEL Contingent eering DE NIEUWE BISSCHOP HET „NAT’ VAN SCHIEDAM SPELEN LANGS DEN WEG Klein meisje overreden STAKING TE AALSMEER i De loop der huidige omstandigheden De bestuurder reed na de aanryding door MINISTER DECKERS VIJFTIG JAAR Geestdriftige ontvangst in Den Haag Nog meer oplichters te Rotterdam gearresteerd Bij haar aankomst in Den Haag werd H. M. de Koningin hartelijk begroet Minister-president by de Koningin I' - I’ Heden geen Kamerzitting In de Arbeiderspers wijdde Zaterdagavond de leider der sociaal-democratiache Kamer fractie, ir. Albarda, een beschouwing aan de politieke crisis, die ook hij op Kamer ontbinding ziet ultloopen. De heer Albarda ziet evenwel groote gevaren en ongelljk heeft hij daarin niet geheel en al in een periode, waarin in ons staatsbestel de Tweede Kamer ontbreken zou. Naar aanleiding van staatsrechtelijke precedenten merkt hij op: Beleefdheid ook langs den weg! Omstandigheden niet ryp voor een algeheele reorganisatie der sociale verzekeringen „Kardinaal van Rosaum-plein” te den Bosch Het dragen van uniformen Ryk en Provincie Een winkelbediende aangevallen en beroofd Eerste pontificale Hoogmis van Z. H. Exc, Mgr. H. Paulissen V r de D IP Ni r« i Het vraagstuk van de communisten in Over heidsdienst heeft mede in verband met de ge beurtenissen van den laatsten tijd, opnieuw de bijzondere aandacht der Regeering. Maandagmiddag om vijf uur is een buiten gewone vergadering van den Ministerraad ge houden. Maandagmiddag is staking uitgebroken on der het personeel van den brandstoffenhandel der firma Jongkind, waarvan de opslagplaatsen te Aalsmeer en te Aalsmeer-Oost gevestigd zijn. Het betreft hier een loonconflict, waarbij 20 arbeiders betrokken zijn. Op het oogenblik wordt bijzondere steun uit 's Rijks kas alleen genoten door de provincie Drenthe. De mogelijkheid in het Voorloopig Verslag geschetst, dat ook andere provincies de uiterste grens van haar flnancleele krachten zullen bereiken, is niet uitgesloten. Vrijwel alles hangt ten deze af van den loop der huidige bijzondere omstandigheden. Mocht de ontwikkeling gaan in de richting der verwachtingen, hier in het Voorloopig Ver slag uitgesproken, en zich als bljjvenden toe stand vertoonen, dan is de Regeering met de leden, hier aan het woord, van meenlng, dat wijziging van den grondslag der flnancleele verhouding tusschen Rijk en provincies meer aanbeveling verdient dan de uit haren aard S I li Van bevoegde zijde verneemt het Mandeis blad", dat het niet In het voornemen schijnt te liggen tegen heden een vergadering der Tweede Kamer bijeen te roepen. De heer Al barda heeft, alleen, naar wij hooren. het ver zoek tot met spoed bijeenroepen der Tweede Kamer aan den voorzitter dier Kamer gezon den. Aan dit verzoek van een enkel lid der Kamer behoeft de voorzitter echter niet te vol doen. Hierin kan de oorzaak schuilen dat de voorzitter de Tweede Kamer niet tegen heden, 14 dezer bijeen heeft geroepen. Nu vernemen wij echter verder dat de soc - dem. Tweede Kamerfractie hedenmiddag om half drie in het Kamergebouw in spoedverga dering bijeen is geroepen. Het ligt voor de hand dat uit die fractie vergadering een verzoek tot spoedige bjjeen- roeplng der Kamer, door de vereischte tien of meer leden getoëkend, zal worden verzonden. De Regeering meent met groote kracht te moeten vasthouden aan een van de voorwaar den, waaronder op den duur een gezonde we deropbouw van het economisch leven mogelijk is, te weten, de gouden standaard. De hand having van stabiele monetaire verhoudingen heeft Nederland echter voor de noodzakelijk heid geplaatst weerstand te bieden tegen plot selinge verschuivingen in het internationale verkeer, die een uitvloeisel zijn van het los laten van den gouden standaard door andere landen. Ten einde het bedrijfsleven een nood- zakelüken steun te geven, om zich aan te pas sen bij de verschuivingen, moest in een aantal gevallen tot contingenteering van den invoer worden overgegaan. Zaterdagavond kwart voor achten heeft bestuurder van een vierwielig motorrijtuig den Hartveldschen moment niet een veel geschikter college is. De onderlinge wedijver tusschen sociaal democraten en communisten in de Tweede Kamer (drong de zich noemende beroeps- opruler de Visser, evenals trouwens de heer Albarda, al niet op een spoedinterpellatle over de onderdrukking der Indische muiterij aan?) schept daar, zoo vlak vóór de ver kiezingen, allerminst een sfeer van rustige beoordeeling. De vorige week gelukte het de politie te Rot terdam een inbrekersbende op te sporen en te arresteeren. Intusschen werd het ondersoek met kracht voortgezet, met gevolg, dat aan den Linker Maasoever nog twee arrestaties zijn ge schied. Bij deze gearresteerden, J. B. en L. C„ is een belangrijke partij goederen in beslag ge nomen. vinciën” deeld. Daarin bestaan gradaties. Wlbaut keurde af, Albarda en Drop betrachtten een ver goelijkend stilzwijgen, Cramer deed het muiten „verduiveld goed". De parlementaire redacteur van de Ar beiderspers overtreft zelfs den laatste nog. Dankend en welhaast huldigend, consta teert hij: Is de 8.DA.P. volmaakt eenstemmig In ontstellende scheldpartijen op de Regeering en de marlneautoritelten over de houding, aangenomen tegen de muiters In Indië, het optreden der rebellen van „De Zeven Pro- wordt zeer verschillend beoor- De grief van sommige leden, als zou de Re geering tegenover het vraagstuk van de ver korting van den arbeidsduur te veel een af wachtende houding aannemen, is ongegrond. De Regeering houdt zich op de hoogte van al les, wat haar ter zake tot voorlichting kan strekken. Elk middel, dat dienen kan tot be strijding der werkloosheid, heeft de aandacht der Regeering. Ook aan het vraagstuk van de wettelijke verkorting van den toegelaten ar beidstijd geeft zij haar volle belangstelling. Het onderwerp is echter Ingewikkeld en veelzijdig en heeft ook een internationale zijde. Met groote belangstelling volgde de regeering daarom wat zich In de afgeloopen maand ter Internationale Arbeldsconferentle afspeelde, en het Is met haar volledige instemming, dat de Hooge Raad ten onzent dit probleem In studie heeft genomen, terwijl ook In verband daar mede aan de Arbeidsinspectie opdracht gege ven is om ter zake zooveel mogelijk licht te verschaffen. Op welke wijze de Regeering op het oogen blik op dit gebied meer zou kunnen doen, is niet In te zien. Op de beslissingen der Inter nationale Arbeldsconferentle voorultloopen, kan zij in zulk een vraagstuk van internationaal karakter in geen geval. Aan den wensch van de leden, die vroegen of de Regeering zonder te wachten op een even tueel advies van den Hoogen Raad van Arbeid niet reeds dadelijk, In het belang van de be strijding der werkloosheid, zou kunnen over gaan tot tijdelijke Invoering van een verkorten arbeidsduur voor de overheidsbedrijven, kan geen gevolg worden gegeven. Dat de opeenvolging van de contlngentee- ringsmaatregelen een uitvloeisel van het stelsel zou zijn, moet echter worden ontkend. Naar het oordeel der Regeering staat het geenszins vast, dat een terugkeer tot het vroe gere handelsverkeer voor een aantal onder nemingen of voor bedrijfstakken een gevoelen zal opwekken, als zouden zU In hun bestaan worden aangetast. De contingenteering laat een ruimere mate van bultenlandsche concurrentie toe. Algeheele opheffing der thans genomen maat regelen in afwachting van den tijd, dat andere landen daartoe eveneens zouden overgaan, acht de Regeering niet verantwoord. De uitspraak, dat, zooals het zich nu laat aanzien, er van het verdrag van Ouchy wel niet veel zal komen, kan de Regeering niet onder schrijven. In de Commissie van Voorbereiding voor de Monetaire en Economische Conferentie, die te Londen gehouden zal worden, werd de quaestie der handelsbelemmerlngen uitvoerig besproken, waarbij het verdrag van Ouchy een rol speel de. Vaststaat thans reeds, dat het verdrag op de conferentie een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Daar zal dan door de regeeringen van Nederland. België en Luxemburg de strijd voor het verdrag moeten worden aangebonden. Eerst daarna zal gezegd kunnen worden, wat men ten aanzien van het lot van het verdrag practisch verwachten mag. De Regeering kan niet toegeven, dat In Ned.- Indië een autocratisch bewind zou worden ge voerd met miskenning van de gewichtige ver langens van den Volksraad. De Regeering be schouwt dan Volksraad als een onmlsbaren schakel In het Indisch regeerlngsapparaat en zij geeft aan de uitspraken van dat college, be lichaamd in moties of amendementen, zooveel mogelijk gevolg. De beslissing Inzake Instelling van een elec- triclteltsraad mag aanstaande worden geacht. Naar men ons bericht heeft de koningin Maandagnamiddag den premier jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in audiëntie ontvan gen. H. M. had een onderhoud met minister Ruys, dat ongeveer twee uren duurde. Op een vraag van sommige leden, een op gaaf te mogen ontvangen van de bedragen, waarvoor In 1933 vermoedelijk zal moeten wor den geleend, en van den vermoedelijken stand der vlottende schuld op 1 Januari 1934, Indien niet verder wordt geleend, moge worden ge antwoord, dat het eerste bedrag om na te noemen reden niet vaststaat en dat het laatste bedrag kan gesteld worden op ruim ƒ700 mil- lioen. Hieronder zijn Intusschen begrepen groo te bedragen, die opgenomen zijn ten behoeve van leenlngen, verschaft aan Indië, aan de ge meenten en aan het buitenland. Het denkbeeld, onbenutte deposito saldi door wettelljken dwang dienstbaar te maken aan het uitvoeren van groote werken, kan voor overweging niet In aanmerking komen, reeds omdat hierdoor op kunstmatige wijze z.g. „kort geld” aan zijn natuurlijke bestemming zou Wor den onttrokken, door het voor lang loopende leenlngen te gebruiken, hetgeen de liquiditeit van het Nederlandsch bankwezen In groot ge vaar zou brengen en indirect een algemeene opleving van handel en nijverheid zou ver tragen. Indien onze Staatsschuld zou kunnen worden geconverteerd op een 3 pet. basis, zou op den gewonen dienst ruim f 11 mlllloen aan rente kunnen worden bespaard. Het geraamde tekort zou daardoor dus kun nen slinken. Indien een nog verder gaande conversie kon plaats hebben, zou het tekort nog meer kunnen dalen. Helaas bestaat op dit oogenblik tot het een noch het ander de mo gelijkheid. WIJ hebben Inzake dit drama al heel wat zaakverdraailng meegemaakt in de socialis tische pers. Maar dit is het voorlooplg- record. Hier worden gedankt en om hun „zelfbeheerschlng” geprezenrebellen, die hun officieren overmanden, er tijdens den tocht op schqten, aan hun comman dant, die vanaf de„Aldebaran” seinde: ,Jk wensch u te spreken”, antwoordden: „Ik zal op sloepen vuren, wanneer zij trachten langszij te komen" en, om aan dit dreige ment kracht bij te zetten, de groote kanon nen der „Zeven Provinciën” op de vrijwel ongewapende „Aldebaran” richtten! Oorzaken van dit drama? Os. zaakver- draallngen als deze! meer tijdelijke voorziening In den vorm van dekking van tekorten of subsidleering. Met afwijking van de meenlng van de leden, die de uitvoering op groote schaal van open bare werken bepleitten, daar zulks moreel be ter zou zjjn dan het uitgeven van 120 130 mlllloen gulden jaarlijks aan ondersteuning, is de Regeering de zienswijze toegedaan van an dere leden, die er op wezen, dat nieuwe schul den zouden moeten worden gemaakt, om de groote werken te financieren, althans indien dit als stelsel moest worden aanvaard. Een practisch bezwaar is verder, dat men het bedrag dat thans voor steun en werkverschaf fing wordt uitgekeerd, een veel grooter aantal personen, wordt geholpen, dan wanneer 120 a 130 mlllloen gulden zou worden beleend voor de uitvoering van groote openbare werken. In dat geval toch zijn zeer groote uitgaven noodlg voor andere doeleinden dan voor loon. Woningbouw op groote schaal zou een ge vaarlijk middel zijn tot bestrijding van de werkloosheid. In de laatste jaren heeft de Jaar- Hjksche woningproductie bedragen 40.000 tot 50.000 woningen. De toestand is zoo, dat men hier en daar zou kunnen spreken van gevaar voor overproductie. Die hoog opgevoerde pro ductie heeft veel werkkrachten naar het bouw vak gelokt. Werd nu een woningproductie ge forceerd om de werkloosheid te bestrijden, niet om te voorzien in woningbehoefte, dan zou de woningmarkt spoedig overvoerd worden en zou de waarde van de woningen beneden het peil van de kosten worden gedrukt. De Regeering mag tot een dergelijken toe stand, die néerkomt op kapitaalsvernietiging, niet medewerken, zij bepaalt zich er toe zoo veel mogelijk te bevorderen, dat woningen voor zien van lage huurwaarde worden gebouwd waar behoefte bestaat. B. en W. van Hertogenbosch stellen asm den gemeenteraad voor: de voormalige Vee markt. gelegen nabij kerk en klooster der pa ters Redemptoristen, den naam te geven van „Kardinaal van Rossumplein”, zulks In ver band met de viering van het tweede eeuwfeest der Congregatie van de Redemptoristen, die ook in Den Bosch zulk heilzaam werk hebben verricht, terwijl voorts op deze wijze hulde wordt gebracht aan dc gedachtenis van den grooten zoon der Congregatie, Kardinaal van Rossum, die als novice der Redemptoristen eenigen tijd ingezetene van Den Bosch is ge weest en die als Internationale figuur op den voorgrond getreden Is. Aan de Memorie van Antwoord aan Eerste Kamer over hoofdstuk I (Algemeene Beschouwingen) der Rijksbegrooting voor 1933 ontleenen wij het volgende: de OP Weg onder de gemeente Diemen een aanrijding veroorzaakt, waarbij een tweewielige melkwagen omver is gereden en de bestuurder daarvan, O. uit Diemen, ernstig ia gewond. De bestuurder van den auto Is na de aanrijding, nadat hjj de lichten van den wagen had uitgedraaid, in de richting Amsterdam weggereden. Niettegenstaande dit is het num mer van den auto grootendeels opgenomen. De burgemeester van de gemeente Diemen raadt den bestuurder In zijn eigen belang aan, zich zoo spoedig mogelijk bij de politie te Diemen te melden. Wat hef mede-wetgevend deel van de taak der Tweede Kamer betreft, kunnen wij dit betoog onderschrijven. Er kunnen situa ties ontstaan, waarin spoedbehandeling van een of andere noodwet ónmogelijk zou zijn, indien de Kamerontbinding op staanden voet inging. Met de controleerende taak en hierop Blaat het betoog van den heer Albarda oX eigenlijk méér dan op de taak der wetge ving staat het anders. Want de Eerste Kamer blijft in functie, ook als de Tweede dadelijk ontbonden wordt. Met haar zal de Regeering de begroetingen, de wijziging van de Kieswet, misschien ook de Bedrljfsraden- wet, *1 is dit laatste niet waarschijnlijk, nog behandelen. En ook de Eerste Kamer heeft het recht van interpellatie. Gecon troleerd en In het openbaar aan den tand gevoeld kan de regeering dus nog terdege worden, ook als de Tweede Kamer ontbon den en uit elk»ar gegaan is. Het is zelfs de vraag, of de Senaat daartoe op het Tijdens de afwezigheid van den patroon, een melkboer uit de Waterloostraat te Rotterdam, vervoegde zich Zaterdagavond een onbekende man bij diens bediende, den 18-jarigen O. D„ m den winkel. De man vroeg om een glaasje water. Toen de jongen zich omdraaide om het te halen, werd hij onverhoeds aangevallen. Een doek, besprenkeld met een verdoovende vloeistof werd hem onder den neus geduwd. Hierdoor, alsmede door een paar rake klappen op zijn hoofd, raakte hij geheel versuft, In welken toe stand zijn patroon hem vond, toen hij eenigen tijd later In zijn winkel terugkwam. Het bleek, dat de tot nu toe onbekende da der den jongen een tasch met twintig gulden had ontrukt. De bediende moest naar het zie kenhuis aan den Coolslngel worden overge bracht. De Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling publiceert enkele gege vens der werkloosheid in de week van 23 tot en met 38 Januari. In de huidige periode van bedrijvlgheldade- pressle bedroeg in Januari 1931 de werkloosheid onder de tegen werkloosheid verzekerde arbei ders 20 pet. Het percentage daalde tot 10 in Mei 1931, steeg daarna tot 30 In Februari 1932, waarna een daling Intrad tot 23 In April 1932. Van April tot en met October 1932 steeg zij betrekkelijk weinig (tot 27 pet.), doch liep daarna op tot 40 pct. In de week van 23 tot en met 28 Januari 1933, derhalve met 13 pet. in de laatste drie maanden tot een peil, dat nimmer werd bereikt in het tijdvak, waarin de werk loosheid geregeld werd nagegaan en dat aan vangt met het jaar 1911. Gemiddeld was de werkloosheid 15 pet. in 1931 en 27 pet. in 1932. Voor de beoordeeling van bovengenoemde cijfers moge dienen, dat in de jaren van depressie 19221923 de gemid delde werkloosheid 11 pet. bedroeg; zjj daalde In die jaren tot 8 pet. in den zomer en steeg tot 18 pet. In den winter. In de jaren sinds 1918, die niet abnormaal kunnen worden genoemd, daalde de werkloos heid in den zomer gewoonlijk tot omstreeks 5 pet. (1929: 2)4 pet.) en steeg zjj in den win ter zelden boven 15 pet.; tusschen het mini mum in den zomer en het maximum in den winter was het verschil gemiddeld 10 pet. Een bijzondere plaats nemen de gegevens in betreffende het tijdvak, dat in Augustus 1914 aanving en kennelijk stond onder den Invloed van den toen begonnen oorlogstoestand. Het werkloosheidspercentage was toen het hoogst in September 1914. nX 12.7 pet. en daalde re gelmatig tot 4 pet. in den zomer van het jaar 1918. Bij 231 organen der openbare arbeidsbemid deling in gemeenten met 5000 of meer inwo- ners waren op 28 Januari 1933 ingeschreven 309.100 werkzoekende mannen. Zondagochtend heeft Z. H. Ere. Mgr. H. Pau- Hrsen in de Kapel van het Missiehuis te Ca rter en Keer een Pontificale Hoogmis gecele breerd. Hierbij assisteerden Pater Rotthof, rector van het Missiehuis als Presblter assistens. Pator Meuwlssen en Pater Roelofs als troondlakens, Pater Louxen als diaken en Pater Monken als sub-diaken, terwijl de overige functies vervuld werden door seminaristen van het Klooster te Bemelen. „Maar één ding moeten wij nu met groo ten nadruk zeggen: de zitting van de tegen woordige Kamers mag niet eerder gesloten worden vóór de eerste bijeenkomst van de nleutkgekozen Tweede Kamer onmiddellijk aanstaande is. Vroeger gold bij velen de opvatting, dat ■dadelijk nadat het ontbindingsbesluit is af- gekondigd, de ontbinding ook moest wor den voltrokken. Het land was dan gedu rende evenveel weken als tot de eerste bij- eenkoms. der nieuwe Kamers moesten ver- loopen, zonder volksvertegenwoordiging. Bij de grondwetsherziening van 1917 is met die opvatting gebroken. Terecht werd begrepen, dat in de toenmalige ernstige om standigheden van den wereldoorlog geen iparlement-loos tijdperk mocht Intreden. In „Het Volk” van 23 Februari en 5 Maart 1917 theb ik toen betoogd, dat de grondwet een ■ontbinding „op termijn” toelaat. Het kabi- net-Cort van der Linden deelde het door mij verdedigde inzicht. Het ontbindings besluit van 19 Mei 1917 bepaalde, dat de Kamers werden ontbonden met den 27sten ■Juni, en dat de nieuwe Kamers op 28 Juni «ouden bijeenkomen. Deze nieuwe practljk is In 1922 door het fcabinet-Ruys de Beerenbrouck bevestigd. Het ontbindingsbesluit van 18 Mei 1922 be paalde de ontbinding op 24 Juli en de sa menkomst der nieuwe Kamers op 25 Juli 1922. Gaat men nu, naar aanleiding van de ge beurtenis van Donderdag 1.1., tot ontbin ding van de Tweede Kamer over, dan mag als vaststaand worden aangenomen, dat minister Ruys de Beerenbrouck ook nu de Kamer „op termijn” zal ontbinden, zoo danig dat de ontbinding voltrokken wordt op den dag onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de nieuwe Kamer bijeenkomt. Intusschen zal nu nog aan iets anders moeten worden gedacht, om te voorkomen, dat wij in feite een parlementloos tijdperk tegemoet gaan. Reeds In gewone omstan digheden zou het bedenkelijk zijn, als gedu rende eenige weken de volksvertegenwoor diging uitgeschakeld werd. In de tegen woordige, zeer bijzondere omstandig heden, zou hét ontoelaatbaar moeten wor den genoemd. Wie denkt niet aan de ge wichtige beslissingen, die te Genève moeten worden genomen, o.a. met betrekking tot het Japansch-Chlneesche conflict, en aan de ernstige gevolgen, die daaruit ook voor Nederland kunnen voortvloeien? Wie is blind voor het gevaar van de explosies, die van den Duitschen vuurhaard kunnen uit gaan en die Nederland niet onberoerd kun nen laten? Wie miskent den ernst van den toestand in Indië, die door het bloedig op treden tegen de „Zeven Provinciën” eer verergerd dan bedaard zal zijn? Het is schier overbodig, hiernevens nog te her inneren aan de urgentie van verschillende vraagstukken op het gebied der erislspoli- tiek en op dat der handelspolitiek, contin- genteeringen en andere. Derhalve mag nu, als de Tweede Kamer ontbonden wordt, de zitting der Staten- Generaal niet dadelijk worden gesloten, zoo als in 1917 en in 1922 nog gebeurd is. „oj ontbinding van een der Kamers of van beide”, aldus bepaalt artikel 105 van de Grondwet, „sluit de korting tevens de zitting der Staten-Generaal". Dit voorschrift houdt niet in, dat de slui ting onmiddellijk op het ontbindingsbesluit moet volgen. Evenals in het ontbindingsbe sluit een latere datum voor de ontbinding kan worden bepaald dan die van het besluit zelf, kan ook voor de sluiting een later tijd stip worden aangewezen; mits dit, zij het ook maa. één dag, ligt vóór het tijdstip, waarop de ontbinding een feit wordt. Dit moge een afwijking zijn van een tot dusver gevolgde practljk, het Is geen afwij king van de Grondwet, en het Is nu nood zakelijk. Nederland is geen Duitschland. Wij kunnen, vooral in dezen bewogen tijd, geen toestand gedoogen, dat het land zonder par lement is, de regeering dictatoriaal bestuurt en de volksverlangens en volksgevoelens zich alleen langs bulten-parlementaire we gen kunnen uiten.” „dat, wanneer Nederland vandaag niet in rouw is gedompeld, zulks te danken is aan de zelfbeheerschlng der opstandige schepe lingen en niet aan de bestiën, die men te hunner bedwinging had uitgezonden. Want, Indien de muiters het schip ge- vechtsklaar hadden gemaakt en geweld met geweld zouden hebben beantwoord, dan waren de gevolgen eenvoudig niet te over zien geweest.” De Rijkspolitie, heeft in samenwerking met de gemeente-polttte te Nieuwkoop en een belas ting-ambtenaar uit Bodegraven een geheime distilleerderij ontdekt bij de wed. v. d. b. te Nieuwkoop. De geheele Installatie en een hoe veelheid gedistilleerd van circa zeventig procent werd in beslag genomen. Het dragen van uniformen en het nabootsen van militaire formaties door personen van be paalde staatkundige richting hetzij dan fas cisten. hetzij anderen acht ook de Regeering ongewenscht. Uitvaardigen van een verbod ter zake ligt echter niet binnen haar bevoegdheid. Daartoe zou een wettelijke voorziening noodlg zijn, welke waar uiteraard een algeheel ver bod van uniformen niet In aanmerking kan komen óf een discretionalre bevoegdheid zou moeten geven óf In verschillende niet zoo een voudige onderscheidingen zou moeten treden. De Regeering houdt haar aandacht op dit on derwerp gevestigd. In verband met de ongunstige tijdsomstan digheden zijn eenige wettelijke maatregelen, welke geteed liggen, voorshands In portefeuille gebleven, zooals b.v. een regeling betreffende de verbindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten en een werktijdregeling voor kantoren. Afgezien nog van de zware eischen, welke de economische noodtoestand aan de werkkracht van den Minister van Economische Zaken en Arbeid stelt, zijn de omstandigheden niet rijp voor een algeheele reorganisatie der sociale verzekering. Intusschen ligt een wetsontwerp tot reorganisatie van dat deel dier verzekering, dat door Overheidsorganen wordt uitgevoerd, ter indiening gereed. De Regeering moet afwijzen de klacht, dat zij den ernst van den tegenwoordigen toestand niet beseft. Heden viert de Minister van Defensie mr Dr. L. N. Deckers zijn vjjftigsten verjaardag, hetgeen een gereede aanleiding is tot het ge ven van een korte terugbllk op het leven van dezen bekwamen bewindsman, die van 1929 af aan het hoofd staat van dit voor een ci viel persoon wel uiterst moeilijk te beheeren r>?partff m nt- De thans vijftigjarige werd geboren in het Brabantsche plaatsje Heeze. Bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank waar hij in 1904 ate volontair in dienst kwam, wist hij zich reeds in een tijdsbestek van drie jaren op te werken tot de functie van hoofdlnspec- teur. Te Leuven studeerde hij politieke en sociale wetenschappen, waarin hij in 1912 promoveer de op een proefschrift, dat getiteld was: ,X>e Landbouwers van den Noord-Brabant- schen zandgrond.” Tn 1925, toen hij reeds Kamerlid was (in 1918 nam hij sitting) promoveerde hij aan de Tetdac.be Universlteit in de rechtswetenschap pen. BU de oprichting der R. K. Handelshooge- school te Tilburg werd Mr. Dr. Deckers, die Intusschen zich In vele functies voornamelijk verband houdende met de R. K. organisatie van landbouwers en tuinders verdienstelijk had gemaakt, benoemd tot lector in de sociale wetgeving. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier In de Orde van Oranje Nassau. Moge het dezen bekwamen katholieken ver tegenwoordiger in het Ministerie gegeven zijn nog veel tot stand te brengen. H M. de Koningin beeft gistermorgen te 11.09 aan het Staatsspoorwegstatlon te Den Haag aangekomen, na haar verblijf in Zwitserland, •dat zij, ten gevolge van de politieke situatie, heeft moeten beëindigen. Vete rijen dik stonden de belangstellenden te wachten totdat de trein sou binnenkomen. De politie had uitgebrelde maatregelen getroffen opdat alles een ongestoord en rustig verloop sou hebben. .Toen M. op het bordes van het station verscheen, barstte van alle kanten het ,X>eve de Koningin” los en ging over In een langdurig hoera-geroep en gejuich, dat eerst een einde nam toen een groep van aanwezigen het „Wil helmus” inzette, dat dadelijk door alten werd overgenomen. Terwijl de politie de grootste moeite had om de geestdriftige menigte In bedwang te houden stapte de koningin in baar auto en reed vervol gens langzaam langs de juichende en met hoe- den-zwaaiende menigte, welke zich In de Rijn straat had opgesteld. Achter den auto, waarin de Koningin gezeten was, reed nog een auto voor het kleine gevolg. De auto’s redex. langzaam de Rijnstraat uit, ter wijl een groote menigte den stoet trachtte te escorteeren, hetgeen de politie zooveel mogelijk poogde te beletten. Ook op den weg naar het paleis stonden tallooze belangstellenden. Hier en daar ging bij het passeeren van H. M. een luid hoera op. Dadelijk na het vertrek der Koningin stroom de het volk weer In verschillende richtingen weg, zonder dat, voor zoover nagegaan kon wor den, ongeregeldheden hadden plaats gehad. Zaterdagavond had op den Overijselschen- straatweg, onder Wirdum, een aanrijding plaats waarbij het vierjarig dochtertje van den heer P. D. bijna oogenblikkelljk werd gedood. De kleine kwam spelende langs den weg. on verwachts van achter een boom vandaan en stak toen den weg over. Een aanrijding kon riet meer warden voor- komen. Den bestuurder treft geen schuld. -. oskou houdt niet van half werk: cm zich tegen de bloeddorstige kapitalisten Xv A der geheeie wereld te kunnen verdedi gen. formeert het een zóó sterk leger, dat wanneer een kapitalistische staat zich een der gelijke vrijheid veroorloofde Rusland te klein zou blijken om het „schande' -gedaver over zóó veel boosheid te bevatten; wie tegen bét Sovjet-bewind een kik durft geven, kan er ver zekerd van zijn, dat de lommerd geen cent meer geeft voor z’n verdere levensdagen; als Rusland een vijfjarenplan ten uitvoer wil leg gen, dan bevordert het alle werkers met één pennekras tot slaven.... Nu deed zich den laatsten tijd in de Sovjet unie een vervelend moeilijkheid je voor: lang niet alle Russen zijn 18-karaats-bolsje- wleken, en aangezien zelfs een Sovjet-beambte aootets niet aan Iemand z’n neus kan zien, moe ten de Sovjet-onderdanen opnieuw voorzien worden van paspoorten, waaruit hun kwaliteit blijken kan; met paspoorten werd den laatsten tijd nX danig geknoeid. Om nu bij de uitgifte der nieuwe paspoorten knoeierij onmogelijk te maken heeft het Sovjet- commlssariaat voor Binnenlandsche Zaken be volen, dat alle bureaux van den burgerlijken stand in Groot-Rusland gesloten zullen worden; voorloopig geldt de waarlijk niet halve! maatregel tot 5 Maart, maar daarna kan de verordening nog met ’n maand worden ver lengd. Volgens het strenge Sovjet-reglme mogen er binnen den .gesloten” termijn nu natuurlijk geen communlstjes geboren worden, nóch ook mogen er zich In dezen tijd sterfgevallen voor doen. In alles is de Sovjet-mensch ondergeschikt aan wet en verordening, zoodat alle mensche- HJks hem vreemd moet zijn in z’n gemecha niseerde wereld. Erger lijkt het op *t eerste gezicht, dat in al dien tijd niemand trouwen of schelden kan bij nader bezien van bet geval, levert dit echter Juist heelemaal geen moeilijkheid op: In Rusland mag je niéts doen of laten, tenzij als een stuk staatswerktulg. maar op het gebied van trouwen en schelden kent Rusland een der- gelijke vrijheid, dat men zich afvraagt, waarom er tot dit doel In Rusland eigenlijk überhaupt bureaux van den burgerlijken stand bestaan. Er zal In Rusland geen ziertje minder om „getrouwd” of „gescheiden” worden, of de bu reaux functionneeren, ja dan neen. Van stagnatie in het „trouw”- en „schei- dings”-bedrijf zal dan ook hoegenaamd niets bemerkt worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5