Ondankbaar volk United States De ondergang van de c Na de muiterij in Indië „P. C. Hooft” RADIOPROGRAMMA VOORTGEZET ONDERZOEK I WOENSDAG 15 FEBRUARI Donderdag 16 Fe br. 1933 Goedkooper reizen OPNIEUW TEN PALE1ZE Minuter Ruya bij de Koningin GOUDA- EN EDAMMERKAAS De brand te Zwolle INDISCHE POSTVLUCHTEN De moord te Zenderen De dader niet geheel toerekenbaar ANTWOORD AAN Ir. ALBARDA JONGENTJE OVERREDEN 4 pet. Staatsleening 1931 VERPLEEGSTER AANGERAND De dader één jaar achter dot HET STUCADOORSB IJF Landelijk contract Tekortkomingen Wat is de oorzaak? RANGEERDER GEDOOD Tuaachen apocrwagana beklemd NIEUWE BURGEMEESTERS De leering AAN HET REIZEND PUBLIEK Paspoorten worden duurder Ook groote materieele echode b De achtergebleven bemanning Invoerrecht in Duitse hland verhoogd Tot herbouw van het Dominicaner- klooster besloten In verband met het overlijden van Schaaf De West-Java-Courant gebreideld Zee dooden vermist of ongeïdentificeerd DE OVERSTROOMING NABIJ CHERIBON Nieuwe overstrooming op Java Eerate officier Zeven Provinciën** - Donderdag au. de honderdste „Vlammetjea uit een achakelbord, een warmgeloopen fan, bran dende houten kokera” Zijn verzoek tot een byeenroeping der Tweede Kamer afgeweten CARNERA IN HECHTENIS Door achande en achuld Tariefaverlaging met 1 April au. Te Nootdorp, Lieshout en Middelburg Moeder. 10' onder inspecteur-generaal. uit terwijl door glasgerinkel op het schip. Ook de don- Nadruk verboden). A VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De Voorzitter van den Ministerraad, Minis ter van Staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. is Dinsdagavond half negen ten Paleize Koord einde door H. M. de Koningin ontvangen. Heden wordt ministerraad gehouden. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak betreffende de beroovlng op het fietspad langs de spoorlijn Arnhem—Ede, Het llnggo De directie van den Landbouw deelt mede, dat het invoerrecht van Gouda- en Edammer kaas in DuitacMand met Ingang van 15 Fe bruari 1933 verhoogd is van RM 20 op RM 30 per 100 KG. Invoer van beperkte hoeveelheden tegen het tarief van R.M. 30 per 100 K.O. zal voorlooplg niet plaats kunnen vinden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der krachtens de Leenlngwet 1931 uitgegeven schuldbekentenissen der 4 pet. Staatsleening 1931. welke op 1 Juni 1933 aflos baar zullen zijn, is vastgesteld op ƒ5.775.000 of sooveti meer als de laatst getrokken nummer- reeks meer sal omvatten dan voor aanvulling tot gemeld bedrag aal blijken noodlg te zijn en dat de ult’otlng deaer schuldbekentenissen in het openbaar sal plaats hebben op Donderdag 23 Februari aa. BATAVIA. 14 Febr. (Aneta) De luitenant ter see der 1ste klasse T. K. Baron van Asbeck. is aangewezen als eerste officier aan boord van Hr. Ms. ,4> Zeven Provinciën". haar wezen is liefde leven begrijpen we Wég! schoone illusievan den heer Canter en zijn blijkbaar hulpvaardige eegal ipolder 'n luuinquer. De menschen schijnen nog precies niet dwaas genoeg te stfn om zich op deae manier In de luren te laten leggen Con- leidlng riek die slechts medics- Naar aanleiding van den dood van den bok ser Ernie Schaaf, is. naar Reuter ons bericht, de politie er toe overgegaan een nauwkeurig onderzoek van de handschoenen van belde boksers in te stellen. Zooais men weet was Schaaf aam een zijde geheel verlamd. De ope ratie duurde drie uren. BATAVIA. 14 Febr. (Aneta). Het aantal doo den van de „De Zeven Provinciën” bedraagt thans 23, waarvan een zestal vermist of onge ïdentificeerd. Verder zijn er enkele mutaties onder de lichtgewonden, die uit het hospitaal naar Onrust werden overgebracht. De Inspecteur-generaal. de beer C. Fock. hierna het woord verkrijgend, eelde om. het volgende: „De tegen Zaterdagavond aangekondlgde ver gadering in de Van Djjkzaal alhier, waarin de heer Bernard Canter in verband met zijn voor genomen oprichting van een Groot-Liberaal Blok, een bondige uiteenzetting van het pro gram van dat blok zou geven, is wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan.** De rechtbank te Almelo wees Dinsdag von nis in de zaak tegen den 33-jarigen zwerver O. R., die in October van het vorige jaar een In braak pleegde in een boerderij onder Zenderen, gemeente Borne en daarbij een der bewoonsters, een 82-jarige vrouw, vermoordde. R. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, met aftrek van den tijd, in voor- loopige hechtenis doorgebracht, waarna hij ter beschikking van de regeering zal worden gesteld om te worden verpleegd. De etsch was acht jaar gevangenisstraf, even eens in een bijzondere strafgevangenis door te brengen en met ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank overwoog in het vonnis dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. NEW-YORK, 14 Febr. (Reuter.) Een bevel tot inhechtenlsname van Carnera is uitgevaar- «(Zooais reeds werd bericht, had Zaterdag avond in Mac\on Square Garden te Neg-York een bokswedstrijd plaats tusschen de zwaar gewicht boksers Primo Carnera, Italiaan van geboorte en thans Franschman, en den Dultsch- Amerikaan Ernie Schaaf. In de dertiende ron de werd Schaaf knock-out geslagen en zijn val was zóó hevig, dat hij oogenblikkelijk naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Aan vankelijk oordeelde men hem in levensgevaar, doch na een operatie meenden de dokters, dat hij behouden was. Tenslotte stierf hij aan een hersenbloeding. Een eerste onderzoek schijnt reeds aangetoond te hebben, dat het ongeval aan het ongelukkige neerkomen van Schaal en niet aan een ongeoorloofden stoot van Carnera toe te schrijven Is. Red.) Dinsdagmorgen had te 's-Qra' droevig verkeersongeval plaats. E ei de heer v. d. L. uit Ferneuzen, overreed hes zoontje van den klompenmakereknecht van 8. De kleine was onmlddelUJk dood. Den motorrijder tjreft geen schuld. Naar men ons bericht is dezer dagen de landelijke overeenkomst voor het stucadoors- bedrijf geteekend. Deae teekening had nog niet plaats gevonden vanwege het bestaan van plaatselijke overeen komsten te 's-Oravenhage en Dordrecht, met afwijkende arbeidsvoorwaarden. Deze overeenkomsten zijn nu, tón aanzien van vrijwel alle bepalingen, volledig in over eenstemming met die van het landelijk con tract gebracht. Alleen op enkele zeer onder geschikte punten wijken zij nog af. Het landelijk contract is nu afgesloten tus- schen de belde patroonsbonden en den R K. Bouwvakarbeidersbond. den modernen stuca- doorsbond en den Ned. Chr. Bouwvakarbeiders bond en loopt 1 April 1934 af. Partijen hebben echter de bevoegdheid om de overeenkomst 1 October aa. te doen eindigen. Blaken zjj daar van geen gebruik, dan kan na 1 October de overeenkomst met een maand beëindigd worden. ding van Max Skalka. 3.Het omroep- barmonle-orksst onder leiding van Launy OrOndahl. 735 Het omroep-eympbonle-cr- keet pnder leiding van gglsto Tango. 10 CS Dansmuziek door de band van reet. „Wi ves” onder leiding van Teddy Petenen. BERLIJN, 419 M.: 7 20 Populair concert, onder leiding van Clemen* Schmalatlcb. 8 20 .Dw mlkrophon bat Auagang”. vroolijk programma. 9 50 Dansmuziek door de An ton Ooronsy-kapel. HAMBURG. 279 M.: 12 25 Gramofoonmu- zlek. 330 Concert uit Heilsberg. S eert door t Norag-orkest onder van José Klbenachtlta. 10.Dansmuziek door Fritz Carts. KSNIGSWUSTEBHAUEBN. ISIS M.: 120 Oramofoonmuzlek. 3 30 Concert uit Berlijn, 8.Populair concert door de Lutter-kapel, 10 20 Dansmuziek. het schip meegemaakt. Get. was mede belast met het toezicht op de electrlsche installaties. Op de laatste reis van het schip is er een kleine brand geweest in het schaftlokaal van de olielul. Achter het schakelbord waren de draden verkoold. Get. gelooft dat door trillin gen de isolatie defect is geraakt, waarbij vonken zijn overgesprongen. Toen get. ter plaatse kwam, was het brandje reeds gebluscht. Andere gevallen zijn get. niet bekend. Tenslotte de oorzaak van den brand. Deze is niet opgehelderd. Rooken met als gevolg het wegwerpen van een sigaret of sigaar kan prac- tisch gesproken niet de oorzaak zijn geweest. De mogelijkheid van een klein defect in de electrt- sche installatie waardoor een begin van brand is ontstaan, is niet uitgesloten. Niet onmogelijk, hoewel weinig waarschijnlijk is. dat het warmloopen van een der fans, die te werk stonden, den brand heeft veroorzaakt. Vonken of voorwerpen .die tot brand aanlei ding geven, die van de waterzijde in bet schip zijn gewaald door den storm, of daarin zijn ge worpen, kunnen brand hebben veroorzaakt, al is ook deae oorzaak niet zeer waarschijnlijk. In elk geval is uit deze ramp deae leering te trekken, dat het gedurende meerdere uren zon der direct en deskundig toezicht laten liggen van een schip, dat ontgast wordt en waarvan alle openlngen in den scheepswand. In de dek huizen en in de dekken zoover mogelijk zijn geopend, terwijl verwarming, verlichting en de ventilatie in de ruimen door eigen machlne- kracht worden gedreven, niet meer mag voor komen en dat voor volgende keeren afdoende maatregelen daartegen moeten worden geno men. Dit is, naar ik vernomen heb. geschied. Het onderzoek werd hierna gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Officieel worden de volgende mutaties in de opgave der doooen en gewonden van „De Zeven Provinciën” ge meld: Niet dood zijn de Inlandsche lichtmatroos Latupelrissa en de Inlandsche stoker der 1ste klasse Oemar. Belden zijn in leven en onge deerd. Dood of vermist zijn de Inlandsche korporaal - ziekenverpleger Gosal. de Inlandsche matroos der 2de klasse Slmoen, de Inlandsche jongen Soeklran. de Inlandsche matroos der 3de klasse Gentlndatoe. de Inlandsche matroos der 3de klasse Blnl, de Inlandsche lichtmatroos Miskan. Dood is de Inlandsche jongen Kemas Oemar. Overleden zijn de volgende zwaargewonden: de Inlandsche matroos der 1ste klasse Paradja en de Inlandsche lichtmatroos Saglno. Ontslagen uit het hospitaal en overgebracht naar Onrust zijn de Inlandsche korporaal-kok Sadri, de Inlandsche matroos-kok Oaslm Nltl en de Inlandsche lichtmatroos Pelupessy. De lichtgewonde Inlandsche matroos der 1ste klasse Kawilarang bevindt zich thans eveneens op Onrust. De stand van zaken is thans: 17 dooden. 9 dood of vermist, 4 zwaargewonden, waarvan er drie in het Hospitaal te Weltevreden zijn opge nomen. terwijl de Europeesche stoker-oheman Snel verpleegd wordt aan boord van Hr. Ms. mijnen legger „Gouden Leeuw”. Vier lichtgewon den worden verpleegd in het hospitaal te Wel tevreden. Hun toestand is bevredigend. CHERIBON. 14 Febr. (Aneta). Tengevolge van de overstrooming in bet Madjalengkasche zjjn ruim 20 hulzen vernietigd, waarbij tenge volge van de Instorting vjjf personen zijn om gekomen. Circa 150 bou>s sawah, waarop bijna rijpe padi werden vernietigd. Een groot aantal gei ten en eenlge karbouwen zijn verdronken. er niemand was gaan kijken, ongetwijfeld een ernstige brand had kunnen uitbreken. Ook Is het getuige bekend, dat kort vóór het gassen van bet schip een fan in ruim 3 is warmgeloopen. Dr. H. Peetere, leider der afdeeling Volks gezondheid van den G.G. en GD. te Amster dam. verklaart dat het gassen en ontgassen van schepen tot zijn afdeeling behoort. Cyanee- ren is altijd een heel gevaarlijk werk: het per soneel. dat zich daarmee bezig houdt, is aan bepaade voorschriften gebonden. Get. treedt dan In technische bijzonderheden over belgas sen van een schip. Bij koude dagen wordt het schip verwarmd, omdat anders het blauwzuur te langzaam ontwijkt. Naar de „Telegraaf" verneemt, staat bgt nu vrijwel vast, dat de nieuwe reizlgerstarieven van de Ned. Spoorwegen met Ingang van 1 April aa. sullen worden Ingevoerd, zoodat mei de Paaschdagen op 16 en 17 April het reizend pu bliek hiervan zal kunnen profiteeren. Voorts verneemt het blad, dat de verlaging van de reizlgerstarieven ook zal inhouden een verlaging van de vacantiekaarten met 30 pet. De aandacht wordt erop gevestigd, dat aeae verlaging ook tijdens de Paaschdagen sal gel den. waareen leerllng-verpleegster uit Wolfheaen door den ongeveer dertig-.ertgen zwerver G K. van de flets werd getrokken, waarna de aan valler haar van een handtasch. waarin slch eenlg geld bevond, beroofde. De man werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. met daarna ter beschikking stelling van de regeering De elsch luidde drie jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling. B<j K. B. is met ingang van 30 Februari be noemd tot burgemeester van Nootdorp H. C. A. M. Schölvlnck. Bij K. B. is met Ingang van 30 Februari be noemd tot burgemeester van Lieshout T. J. Mostermans. Bij K. B. van 9 Februari is met ingang van April benoemd tot burgemeester van Middel burg M. Femhout met toekenning van gelijk- Wdig een vol ontslag als burgemeester der ge- ■leente Kampen Naar wfj vernemen ie thans definitief breie ten tot herbouw van het afgebrande klooster der Paters Dominicanen te Zwolle. De bouw is opgedragen aan het arehiteeten- burean Eduard Caypers te Amsterdam, terwijl aanneenwter is de N. V. Berntsen en Braam te Nijmegen. PROBOLINGGO. 14 Febr. (Aneta). Tenge volge van de overstroomingen is de stuw van de Soember Arab beschadigd. De Irrlgatieleidlng la op verechiDcnde plaat sen vernield. De regentschapsbrug over de Alas Toewa is weggeslagen. landhoofd van de brug van de Probo- Stroomtram is beschadigd. Het ver keer is niet gestremd. Het Binnenlandsch Bestuur treft maatre gelen to verkrijgen van geldelijken steun het Smeroefonds en andere fondsen. BATAVIA. 14 Febr. (Aneta) Het te Koeta- radja achtergebleven deel van de bemanning van Hr. Ms ,De Zeven Provinciën” arriveert morgenochtend per sm. „Outshoom” van de Koninklijke Paketvaart-Mlj. te Tandjong Prlok en wordt tegelijkertijd weer aan boord van Hr. Ms. de ..Zeven Provinciën” geplaatst. BATAVIA. 14 Febr. (Aneta) Op de West- Java-Courant is thans Staatsblad 1931 no. 394 (persbreidel) toegepast. De heer Coater van dit blad had terzake reeds op 6 Februari jJ. een waarschuwing van den re sident van Bandoeng ontvangen. De toepassing geschiedde naar aanleiding van een mededeellng dezer courant, dat op den- selfden voet sal worden voortgegaan. Op Donderdag 16 Februari beeft het 117e vertrek plaats van een vliegtuig uit Amsterdam naar Nederlandsch-Indlë. In deze 117 vluchten sjjn ook alle proefvluchten gerekend, welke van af 1934 hebben plaats gehad, zooais de vlucht van van der Hoop, de vlucht van Geysendorf- fer en Scholte, die van Koppen met de „Post duif" enz. Sedert de opening van den regelmatigen dienst op Indië op 25 September 1930 (14 daag- schen dienst tot 1 October 1931, daarna weke lijks) te echter de vlucht op Donderdag aa. de 100ste. welke in regelmatig verkeer wordt uit gevoerd. De bemanning van dit vliegtuig (de „Kwar tel”) zal bestaan uit de heeren W. M. O A. Beekman, eersten bestuurder, A. Brugman, tweeden bestuurder. J. M. H. Orosfeld, werk tuigkundige, en' P. Pronk, radlo-telegraflst. PROBOLINGGO. 14 Febr. (Aneta). Groote overstroomingen teisterden de districten Pai- ton en Kraksakn. In Paiton zijn in 30 dewsa’s 150 woningen in gestort. Twee personen zijn verdronken, terwijl ver scheidene lichtgewond werden. Veel klein vee te omgekomen. In Kraksakn zijn toko's, waarin gekorven tabak was opgeslagen, ondergeloopen. De bevolklngsaanplant In beide districten heeft niet noemenswaard geleden. Bij de TWeede Kamer te ingediend een wets ontwerp tot verhooglng van de kanselarijrech ten. d.wa. van de prijzen der paspoorten. In h*t vervolg zullen die rijf gulden per stuk kosten, de fami’iepaspoorten ƒ730. Ook de verlengin- <ën zullen even duur zijn. De regeering zegt In de memorie van toelich ting. dat zjj zich tot nu toe aan het besluit van de internationale paspoortenconferentie heeft* Behouden, om de paspoorten niet duurder te «naken dan de werkelijke kosten van vervaar diging en afgifte. Maar Ln verband met den nij penden flnancleelen toestand kan zij dit stand punt niet handhaven. De inkomsten uit de af gifte van paspoorten moeten verhoogd woeden. Cl 1. Naar wij vernemen te het verzoek van tr Al bania. den leider van de 8. D. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeenroepen deaer Ka mer afgewezen. Thans te een verzoek Ingevolge art. 88 van het reglement van orde der Kamer Ingediend door tien leden van genoemde fractie, met op gaaf van redenen, tot het beleggen van een openbare vergadering der Kamer. Ook bet verzoek van deK beer L. de Visser, die den heer Albarda in de»en voor was, te afgewezen. DAVBNTBY. 15M M.: 19.30 Orgelconcert door Reginald Foort. 106 Oramofoonmu- nek. 4 25 Concert door het Metropole Ho- telorkest onder leiding van Kmlllo Colombo. 1106 Het BBC-danaorkeet onder leiding van Henry Hall. FAHWR (Eiffel). 1440 M.: 730 Qramo- foon muziek FABUS (Radto). 1794 M.: 8 06 Gramo- foonmuzlek. 1230 Concert. 136 Vervolg concert. 6 30 Concert MILAAN. 331 M.: 4 30 Orkestmuziek, 630 Oramofoonmuzlek. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8.20 Opera-ultsendlng ROME, 441 M.: 4.50 Orkestmuziek. 7 35 Gramofoonmuzlek8.06 Svmphonle-eoncert, onder leiding van Willy Ferrero. WBENEN. 517 M.: 3 45 Concert door de Edl 8eid Ier-kapel. 7.20 Populair concert door bet Otto Jaseha-orkest. 8 35 De „Hof- mosikkspelle” onder leiding van Carl Lume. 10.05 Dansmuziek door de Charly Caudrlot- Jazs-kapel. WEENEN. 1419 M.: 5 20 Populair concert, 630 Diversen. 9 35 Dansmuziek. 10 20 idem. BEROMONSTEB. 4S0 M.: 7.30 Concert. 9.Concert door bet omroeporkest. Gistermorgen omstreeks zeven uur werd op het stations-emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Stadskanaal het lijk gevonden van den beer A. Medendorp, beambte bij de Nederlandsche Spoorwegen. Vermoedelijk te de heer M. bij het rangeeren tusschen een paar losstaande wagens geraakt. Het laatst werd ge rangeerd om 6.15 uur. De heer M. laat een vrouw en drie- kinderen achter. vf)--- keyman had dit gehoord. Hij Is toen in transporteur geklommen en, daar hjj aan achterzijde iets meende te zien, klom hl) L> i - - - - - delljk dat er brand op het schip kwam hem voor C-, Let bet gymnastieklokaal zat. Get. zag het“schip in brand stond, uit den transporteur geklommen. Per telefoon heeft hij daarop den portier aan de Javakade gewaarschuwd. Den Inspecteur Muller heeft hij niet gezien. De gezagvoerder van de J». O. Hooft”, de beer B A Potjer, verklaart, als volgende getuige gehoord, dat hU één reis met de .Hooft" heeft iemaakt. Gevraagd, of de electrlsche toestellen aan boord wel eens reden tot klagen gaven, antwoordt get. dat men daar geen of weinig last mee heeft gehad. Alleen te één keer iets te doen geweest met een schakelbord op het E-dek. dat uitsluitend dient voor de llchtleldlngen. Uit het kastje heeft get. vlammetjes zien komen. Deze speel den toen tegen bet dek. Get. geeft toe dat. ate Aan het licht te gekomen, dat de bewaking van het schip, dat ontgast werd, en nog niet was vrijgegeven, te wenschen beeft overgelaten. Ook het personeel der Maatschappij, dat de wacht had. heeft het aan verantwoordelijkheids gevoel ontbroken. De machinist kijkt alleen of laat kijken naar de te werk staande hulpwerk- tuigen in de motorkamer. Hij is hoewel reeds ongeveer l'/2 jaar aan boord in het geheel niet op de hoogte van de fans, die de ruimen venti- leeren en te werk staan, en laat den verderen loop van zaken na 10 uur aan zijn ondergeschik ten olieman over. De stuurman gaat, zoodra de motorkamer te vrijgegeven, slapen en’beeft er niet over gedacht nog eens of meerdere malen een ronde te maken. Het ontbreken van eenlge opdracht ter zake doet belde officieren tot de slotsom komen, dat zij mochten handelen zooais zij deden. Toch te m i hunne wijze van handelen niet. die geweest van officieren, die zich werkelijk r verantwoordelijk voelen en zich rekenschap ge- ven wat het toezicht op een lijdelijk aan bun toevertrouwd passagiersschip ate de „Hooft” beteekent. Thans te een regeling getroffen, dat ook tij dens de uren dat het schip onder gas staat, door eenlge menschen van het personeel van den G.G. en GD. een ronde over het schip wordt gemaakt; en dat tijdens het ontgassen menschen van het personeel der ..Nederland" voorzien van gasmaskers, een paar maal de ronde doen. De voorzitter stelt vast, dat er een tijdsver loop te geweest dat het personeel van den G.G. en GX>. het schip verlaten had. Bonder dat het personeel van de Maatschappij nog aan boord mocht. Zoo te het dus kunnen gebeuren, dat de donkeyman een half uur in de motor kamer te geweest na het uitbreken van den brand, zonder dat men iets heeft kunnen doen. De voorzitter meent, dat’dit wel een onbevre digende toestand is. Getuige dr. Peetere antwoordt dat dan bet kosten- en personeelvraagstuk een groote rol zou gaan spelen. Juist om de Maatschappij aoo- veel mogelijk ter wille te zijn, gebeurt bet gas sen op Zondag. Er wordt reeds voor een deel aan de geopperde bezwaren tegemoet gekomen, ojn. doordat men vroeger begint. Getuige verklaart tenslotte nog, dat bij de nieuwe regeling met de Maatschappij het per soneel van den G. G. en G. D. toezicht houdt als bet personeel der Maatschappij tijdens bet ontgassen de ronde doet. De heer A. A. H. K. Blankenstjjn. admini strateur bij de Maatschappij .Nederland", heeft Zondagavond niets bijzonders geconstateerd. In de hut van den administrateur te *s morgens wel gerookt, hoewel dit feitelijk niet mocht. Getuige geeft, desgevraagd, nog een uiteenzet ting omtrent de storingen van electrlsche in stallaties aan boord, welke op vorige reizen wa ren voorgekomen. Zoo te een storing ontstaan door een defecte leiding; in een tweede geval rook men een zware rubberlucht. Bij onderzoek bleek toen, dat een houten koker, waardoor da draden loopen, met een vlam brandde. Deze te met een minimax gedoofd. Een derde geval was van gelijken aard, doch van minder beteekenls. Getuige heeft ook op andere schepen ate ad ministrateur gevaren, maar daar heeft hij de geconstateerde verschijnselen niet in die mate I medegemaakt als op de Hooft”. De tweede machinist van de ..Hooft”, de beer J. Hendriks, beeft de laatste drie reizen met De Raad voor de Scheepvaart heeft het on derzoek voortgezet naar de oorzaak van den brand, welke In den nacht van 13 op 14 No vember te uitgebroken aan boord van het mail schip O. Hooft” der Stoomvaart Maat schappij ,J4ederland" en dit schip volledig heeft verwoest. Ook thans was de belangsteling voor deze zaak uit scheepvaart- en scheepvaarttechnische kringen vrij groot, toen de voorzitter, Prof. Mr. B. M. Taverne, als eerste getuige deed komen den reeds ter vorige sitting gehouden asslstent- inspecteur van de ..Nederland”, den heer J. W Muller, van wien nog eenlge aanvullende ver klaringen worden verlangd. Get. deelt o. m. mede, dat, waar hij ter vorige zitting voort durend heeft gesproken van de door hem L d. musleksalan eerste klasse waargenomen vuur massa, hij den rooksalon eerste klasse beeft be- doeld. De volgende getuige te de wachtsman A. Leeflang, die op den wal bij de middenbreak stond, toen de brand aan boord uitbrak. Ge had er voor te zorgen, dat niemand tot bet schip toegang kreeg, die er niet te maken had. Get. heeft alleen den machinist en donkey man toegelaten. Get. werd omstreeks half twaalf avonds Zondag 13 November, opgeschrikt De regeering te van meenlng. dat dere be lasting niet swaar op de bevolking behoeft u drukken, omdat de hoogere heffing grooten deels sal werden opgebracht door bet publiek, waarvoor de paspoortkosten slechts een gering onderdeel vormen van de totale kosten. LANOBNBEBG. 479 M.: 12 30 Concert door het orkest van den Weetduitecben om roep onder leiding nn KÜhn. 4 20 Vesper- concert onder leiding van Kysoldt Ween- sche operette-muaiek. 9.50 Populaire en dansmuziek w ang niet ieder ziet kans bet tot vertegen- I woordlger des volks te brengen. Talloown achten zich geroepen, maar slechte weini gen Zijn uitverkoren en selfs zij worden maar al te vaak na verloop van een paar jaar gewipt. In Amerika te het een goed vak. dat den 96 se natoren en den 435 leden van het Huis van Af gevaardigden menigvuldige voordeelen biedt. Om te beginnen ontvangen senatoren zoowel ate afgevaardigden een vergoeding van in Neder- landschen courant omgvrekend 25 000; de voor zitters der beide huizen van het Congres, wier officieele titels .presiding officier of the Sena te" en .speaker of the House of Representati ves" lulden, toucheeren elk zelfs 37300. Behalve hun vrU voldoend inkomen heeft bet Amerikaansche volk sijn senatoren en afge vaardigden echter nog een heele reeks speciale privileges toegestaan. Papier, inkt en pennen worden hun gratis verstrekt, de restaurants van Senaat en Huls van Afgevaardigden zorgen er op niet te overtreffen wijze voor, dat de afge vaardigden op tijd en ruimschoots gratis hun natje en droogje krijgen, zij ontvangen gratis Odol en superolpastlllen. gratis eventueel be- noodigde geneesmiddelen en wanneer deze laat ste niet helpen en de dood zijn Intrede doet in Washingtons Capitool, dan wordt het slacht offer ter aarde besteld. Vooral de gratis genees middelen hebben al herhaaldeltjk aanleiding ge geven tot vinnige protesten tegen het feit, dat onder de volksvertegenwoordigers 80o opvallend veel ziekten bleken voor te kotnei], di< door ruim gebruik van alcoholhoudende menten konden worden genezen. Natuurlijk heeft de Senaat een jilreepje voor boven het Huls van Afgevaardigden. Senatoren mogen zich namelijk gratis laten, scheren en gratis bun haar laten knippen als zij ten minste nog op een haardos kunnen bogen, het geen bU het meerendeel niet het geval is. Het spreekt vanzelf, dat al des^ voorrechten een diepen greep in de toch al hjet meer erg gespekte schatkist noodlg maken. Immers voor den Senaat bedroegen de extra-kosten over de periode van 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1932 ongeveer.... ƒ8.750.000 naast de ƒ2.412300 aan senatorial tractementen. terwijl voor het Huis van Afgevaardigden de extra-kosten ƒ8.850.000 beliepen, naast de regulaire tractementen van 10 887 500 Men is in de laatste Jaren, nu de eene beurs krach op den anderen is gevolgd, het zakenle ven grootendeels tot stilstand is gekomen en ruim 14.000 000 werkloosen met een volkomen ondergang worden bedreigd, ook ln dollarland wat meer op de kleintjes gaan letten en het kan dan ook geen verwondering wekken, dat bet Amerikaansche volk met ongeveinsde verbazing heeft kennis genomen van een rapport, waar in de bovenbedoelde extra-kosten. speciaal voor het Huis van Afgevaardigden eens wat nader zijn gespecificeerd en uiteen gerafeld. O.m bleek, dat door de leden voor een bedrag van 200.000 aan telegrammen was verzonden. Een der afge vaardigden had o.m. een op de Phlllppijnen betrekking hebbend wetsontwerp woordeljjk naar Manilla overgeseind. Het grapje kostte liefst 7500 en ondanks alle pogingen Is men er niet In geslaagd, het geld weer van den af gevaardigde gerestitueerd te krijgen. Verder be droeg de telefoonrekening 70.000 en de nota voor bet aanschaffen van nieuws en het onder houd van oude schrijfmachines 35.000. Vervolgens zifn in den zomer van 1931 voor het koelen van dranken 446.000 pond ijs ge kocht i raison van 3500. Voor bet naar bin nen gieten der gekoelde dranken werd voor een som van ƒ875 aan papieren drinkbekers aan geschaft. Natuurlijk moeten ook afgevaardig den zich wel eens waaschen. met als gevolg een zeepnota van 1300 en een handdoekenreke ning van 8000. Wie hoofdpijn had kon putten uit de 2400 asplrinepoeders. die voor 50 wer den aangeschaft, terwijl tevens voor 35 pur geermiddelen ln voorraad waren. De leden van het Hwis van Afgevaardigden blijken trouwens modieuze lieden te zijn. Op de rekening prijkt namelijk ojn. een bedrag van 110 voor haarborstels, waarbij de schatkist nog van geluk mag spreken, dat tenminste 110 van de 435 afgevaardigden volkomen kaalhoof dig zijn Hun beter behaarde collega’s lieten te vens nog 144 kammen voor 45 aanrukken. een som van 37.50 de tegenwaarde vormt voor 48 nagelschulera. ƒ96 werd betaald voor lucifers, 40 voor aschbakjes en 14 voor reparaties aan bet.... Turksche bad. En na deae opsomming spreekt het bijna al vanzelf, dat de „honorable member" van het Huls van Afgevaardigden tezamen en in ver- eeniglng ƒ6730 hebben laten uitgeven voor 18 langgesteelde borstels, opdat zij in bet bad ge seten den eigen rug zouden kunnen bereiken en schoon boenen. Hl IZEN, 9M M.: 8.— KRO: Mornncon- cert. NCRV: 10.Oramofoonmualek, 10.15 ndlanat door Da. Joh J. van Petegetu. Gramofoonmuslek KRO: 11.Ora- mofoonznuslek. 1130 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H Psrquln. 13 01 Polltleberlcbten, 13.15 Het KRO-orkest on der leiding van Johan Gerritsen. NCRV: 3.Cursus fraais handwerken, 8.Vrou- wenbalfuurtje. 3.30 Veraorglng van den zender. 4.Bijbellezing done Ds. J. Jon gsleen. 5.Vloolredtal door Herman van der Vegt. 5.48 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd. 6 15 Onw Nederlandsche mo numenten”. A. Oudbof Jr.: .Aplnola", 6 45 Cursus knlppsn en *tofversleren. 7.— Week overzicht. 730 Polltleberlcbten. 8.Het Chr Gem. Zangkoor ..Excelsior”, te Lelmuiden, onder leiding van W. Mlaée. 9.Ouder- uortje. 9.30 Orgelconcert uit de Domkerk te Utrecht door H F. Bos. 10.30 Vaz Disa. 10.40 Gramofoonplaten, 1130 Sluiting HILVERSUM. 1875 M.: 8.— Tijdsein. 8.01 Oramofoonmuzlek. 10 01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek, 1030 Pianorecital door Dlck F. Schipper. 11.Knipcursus klnderkleoding. door mevr. Ida ds Leeuw van Rees. 3e les. 11.30 AVRO-kleln-orkest. onder leiding van Nico Treep. 12.15 Gra- motoonmuzlèk. 13.30 AVRO-kleln-orkest. I. Gramofoonmuzlek. 1.15 AVRO-klein- orkest. 3.Half uur voor de vrouw, 230 Veraorglng van den sender. 2.45 Oramo- foonmuzlek. 3.Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 15e les. 3.45 Gramo foonmuzlek. 4.Mevr. Antoinette v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Het AVRO-kamer-orkest onder leiding van Nico Gerharz. 8.Verbalen voor rroo- tere kinderen, door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 AVRO-kamer-orkest. 6.30 Sportpraatjs door H Hollander. 7.AVRO-kamerorkest. 7 30 Engelsche les voor gevorderden door Fred. Fry, 15e les, 8.— TUdaeln. 8.01 Vaz Dlaa. 8 15 Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Concert door *t Concertgebouw Orkest onder leiding van Erlcb Kleiber, solist, Alexander Kip nis. sang. In de panze radiotooneel Op voering van ..Het Mea”. radlotooneelscheta, leiding: Kommer Kleyn, 10.16 Radlotooneel Btudlo-opvoerlng van ..De Hond", leiding: Kommer Kleyn. 10.30 Kovacs Lalos an rljn orkest Zang HUder Jager. 11.Vaz Dia», II. 05 Gramofoonmuzlek, 11.15 Kovacs Le los en zijn orkest (refrein-zang Bob Scbol- tel. 12.Tijdsein en sluiting. BRU88EL, 510 M.: 12.20 Concert door het kleine oskeet van bet N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 5 20 Concert door het Radlo-orkest onder leiding van Karel Walpot, 8 20 Concert door bet omroeporkest onder leiding van Arthur Meulemsns, 10 30 Gramofoonmuzlek. K AI.CNOhORO. 1154 M.: 1120 Het strijk orkest van hotel „d'Angleterre" onder lel- w w w st ii d( wereld toch oridankhnar en wat \A/ begrijpen de menschen toch weinig bun eigen belang! Daar beeft zich ln deze ellendige tijden de beer Bernard Canter als menschenredder aan gemeld: hjj had zjjn nationaal verlossingsplan kant en klaar, de werkzaamheden, aan de uit voering van bet verlossingsplan verbonden gouden gratis door hem en zjjn-vrouw opgeknapt worden, zoodat er voor niemand eenlg risico behoefde te bestaan. Hij zou doodgewoon een politieke partij stichten en daarmede de krisis radicaal van de baan helpen; over de voortref lelijkheden van het tot dit doel opgestelde program zouden dikke boekwerken te schrijven zijn, maar om althans eenlgszins onzen plicht In het nationaal belang te vervullen, willen wjj hieronder de pro grammapunten kategorisch laten volgen en al dus aan een dreigende vergetelheid ontrukken. Immers Maar déérover straks I Eerst even lezen en genieten bU voorbaat: „Algemeen rijkspensloen voor iedereen, op grond van betaalde directe belastingen. Het belastingbiljet worde mede polls van levensverzekering. Stichting nn een neutrale Unie-achool voor Lager Onderwijs voor geheel Nederland; alleen deze school worde gesubsidieerd. Afschaffing van bet faillissement voor be dragen beneden ƒ50.000. enCentrallsatie van alle Nederlandsche rijks- en gemeentelijke musea, leiding dier musea tn een band, waardoor het mogelUk wordt, door geheel Nederland kunstschatten voor leder toe gankelijk te maken.” Dit heerlijk program nu moest verwezenlijkt worden door Canter's onovertroffen partij, welke meteen maar „Groot Liberaal Blok" gedoopt werd Helaas! De menschheid blijkt niet te beseffen, wat haar geluk kan aanbrengen en in dat te kort aan besef maakt zij zich aan den snood- sten ondank schuldig. Het „Groot Liberaal Blok" blijkt niet eens •en heel klein blokje te hebben willen worden, ons trof Immers zeer pijnlijk dit persbericht: Moeder.... het liefste en meest vertrouwde woord in ons leven. Wff waren pan haar en bUfven van haar al worden we zelf oudere menschen. Als kind droogde ze onze tranen en als mensch vonden we troost in haar glimlach. Onze eerzucht was meeren- deels terug te brengen tot een be hoefte om hddr gelukkig te zien over ons welslagen in het leven. MoederHaar sterven doet al tijd plfn. Als kind missen wij hare zorgen wel zeer, maar als oudere mis sen we in haar heel onze jeugd. Als moeder heengaat is de band met het verleden afgesneden. Dan komt er een groote leegte rond ons. Dan eerst staan we als 't ware alléén tegenover het leven, al behouden we geliefden rondom ons. Moeder en zorg. Haar nooit zóó goed als bü den dood. Ook al zijn we vér van haar gegaan, ook al scheidde de strijd om het bestaan ons van haar, toch was ze ons zoo wonderlijk nabij. En 't is alsof we ineens vele jaren ouder worden en de wereld zakelljker, onaantrekkelijker zich vertoont wanneer moeder voor goed is heengegaanVoorgoed is heengegaan? Neen, hddr geest blijft ons nabij, hddr nagedachtenis blijft tn eere, vooral door het gebed dat zij ons eens op de lippen legde. den de in anderen transporteur en ontdekte toen da- "*t was; het dat liet vuur ter hoogte van 22 rook en vlammen en te toen, na geroepen te hebben dac transporteur geklommen en, daar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5