Alarmeerende uitlatingen ONS BLAD 1 H I 1. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Von Papen in het Saargebied Ontbinding der Tweede Kamer J Het nieuws van heden HITLER’S INTERVIEW Loebe verhinderd DE BAROMETER 1 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen-étui’i, luxe en eenvoudice I 2 I I b' g WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 DE WAGNER-HERDENKING IN DVITSCHLAND Een dreigement van Dr. Freisler Stemming op 26 April I o Fabrieken met geweld ontruimd Treinbotsing bij Moskou Papen al» Duitach-nationaal Twaalf dooden in Hongarije M F Drie i Ford vooral verantwoordelijk De mijnramp te Hinden burg Herstel der Beiersche monarchie De ontvoering van Boetcher Engelsch communist te Stockholm gearresteerd Oorlog tusschen Peru en Columbia? SPOORWEGSTAKING IN ROEMENIE Door een nationaal-socialist uit zyn voorzittersstoel gedrongen Kroonprins Rupprecht zou spoedig den troon beatjjgen Luchtgevecht hoven de Amazone- rivier De banksluiting in Michigan DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN R Centrum en Socialisten houden zich afzijdig Alcoholvergiftiging De candidaatatelling ia vastgeateld op IS Maart I. V mijnwerker» levend geborgen Bij de Wagner-feesten te Leipzig sprak in tegenwoordigheid van Hitler de burgemeester Dr. Goerdeler de herdenkings rede uit Het WeeriniinuniiiiniflnmnmiiiHiiiniiiiiiiii 1 De vice-kanselier ontvangt de ver tegenwoordigers der pers Naar wjj vernemen zal heden een Koninkl. Besluit verschijnen wauur- in de Tweede Kamer wordt ont bonden met ingang van 8 Mei as. De dag van de candidaatatelling voor de nieuwe Tweede Kamer is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal plaats hebben op Zaterdag 6 Mei; de eerste zit ting der Kamers, na de ontbinding, op Dinsdag 9 Mei. Voorts vernemen wjj dat de mi nister van binnenlandsche zaken den dag van de stemming zal be palen op 26 ApriL Dooden en gewonden - ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Waarom de Centrumpers weg bleef ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 120 De aardbeving In Kanaoe. Paspoorten worden duurder. Drie nieuwe burgemeesters. i (United Prees) I Ik I De blnnenlandschen s '3 O i Het St. Thomasklooeter te Zwolle wordt her bouwd. 4 >d ■fed NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD - DETROIT, 14 Febr. (Per telefoon.) Voor de sluiting van alle banken in den staat Michigan voor den duur van dagen is, volgens vexkla- De Nazi’s maken werk in de commissie ter be scherming van de rechten der Volksverte-en woordiging ónmogelijk I cbuddlagverwe Rjjkskanseüw Dr. van de inwijding van ring van den staatsgouvemeur Comstock, voor namelijk de automoMelmfj. van Henry Ford verantwoordelijk te stellen. Deze mij. heeft ge weigerd haar beleggingen bij de Union Guar dian Trustcy, ten bedrage van 1% mlllloen dollar, ten deele ter beschikking te stellen voor bevrediging der kleine geldlnleggers. Volgens de meening der regeering te Was hington, welke zich met de kwestie heeft bezig gehouden, bestaat voor de kleine spaarders geen aanleiding, hun geld van de banken te halen. De correspondent te München van de „Daily Telegraph" heeft een gesprek gehad met baron Gutenberg, den leider der Beiersche monar chistische vereenlging, over het standpunt van deze organisatie. Twaalf Hongaren gestorven aan alcoholvergif- tigtag. Voortgezette behandeling van den brand op de „F. C. Hooft” voor den raad voor de Scheep vaart. De begrafenis te Neunkirchen. Indrukwekkende toespraken. Ondergrondsche treinbotsing bij Moskou; doo den en gewonden. De spoorwegstaking in Roemenië. Fabrieken Ie Klausenburg met geweld ontruimd. MOSKOU, 14 Febr. (Reuter) Ten gevolge van een botsing tusschen twee ondergrondsche treinen tn de nabijheid van Moskou is een nog niet vastgesteld aantal personen gedood en ge wond. Landelijk contract voor het stucadoorsbedrfjf geteekend. Hoogste stand op Woensdag 1 sur non.: 758 Vorige stand: 788 4 nachts, overdag temperatuur. Hoogste stand Laagste stand DENVER, 14 Febr. (Reuter). Tot nu toe Is nog geen spoor gevonden vdn do ontvoerders van Boetcher. Zijn vrouw, welke een baby verwacht, ia in hooge mate ongerust en heeft door de radio doen omroepen, dat zij bereid is den losprijs te betalen. In een achtergelaten brief waarschuwen de ontvoerders de politie niet to waarschuwen en hemneren aan de baby van zijn vriend Lind bergh. tervlew. BOEDAPEST, 14 Febr. (V. D.) Volgens een bericht uit Szegedln zijn in het woud bij San- dorfalvo vele houthakkers en daglooners mek geworden door het gebruik van ondeugdeljjken alcohol, die hun door den landbouwer Stephan Nemet was geschonken, om ben kooplustig te maken. In het ziekenhuis te Szegedln zijn tot dus verre 12 personen overleden, terwijl de toestand van 13 bedenkelijk la. De Assemble voor Dinsdag »J>. bijeengeroepen voor een definitieve houdingbepaling ten aan zien van het Mandsjoertjsch conflict. Verwachting: Matige tot zwakken Wes telijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog eenlge lichte HM.es- sf hagelbuitjes, lichte vont des weinig verandering in Het verzoek van Ir. Albania en L. de Visser om de Tweede Kamer bijeen ie roepen, afgewezen. Invoerrecht van Gouda- en Edammerkaas In Duitacbland verhoogd. Donderdag ai vertrekt hei honderdste post vliegtuig naar Indië. de spoorwegarbeiders in Roemenië grooter afmetingen aan. In de Jrebben ers ver hielden illltalrcn Gewezen wethouder van Den Helder staat te recht, beschuldigd van verduistering van ver- eenigingsgelden. „Is het te verwonderen, wanneer het Duit sche volk thans uit eigen beweging een mis- dadlgerslijst opmaakt, waarop namen staan als Erzberger, Hllferding, Rathenau, Grzesins- ki, de mooie Philip uit Kassei (Scheidemann), Braun „de brandkastkraker der republiek”, Severing en anderen! Zij allen zullen, voor zoover z|j nog in leven zijn, gelegenheid krij gen rekenschap af te leggen en wel op de plaats, waar z|j het recht daartoe hebben. nJ. in de beklaagdenbank. Men moet helder voor oogen houden, dat het groot-kapltaal en het Marxisme zich nog niet zonder meer gewon nen geven. Het gaat thans op leven en dood. Men moet op zijn hoede zijn, het hart wartri, het hoofd koel, bereid om eiken tegenaanval af te slaan. Wat beteekent nog een vonnis van het StaatsgerechtshofWeg met de be lachelijke heiligheid der paragrafen! Het volk wil terwille van een paar paragrafen niet af stand doen van zijn leven!” In een bekendma king van denzelfden Freisler aan de boeren heet het: „De leider heeft uitdrukkelijk ge zegd. dat hij niet levend weer de plaats zal ruimen, waartoe de boeren, arbeiders en 8. A. hem thans geroepen hebben. Zegt het volk den 5en Maart „neen”, dan zullen 700.000 bruine soldaten en de Rijksweer hem op zijn post verdedigen. De door bloed en lot verbon den kracht in het natlonaal-soclallsme moet onoverwinnelijk zijn.” Deze hoogst bedehkelijke uitlating van een van Hitler’s luitenants werd niet als die van den Rijkskanselier zelf gecorrigeerd, ofschoon ze al bijna een week oud is, en dat is op zich zelf nog veel bedenkelijker. at Engeland evenwel zoowel de Duit- I 1 sche buitenlandsche als blnnenlandscbe politiek met groote belangstelling volgt, bewijst de wijze, waarop een serieus blad als „The Dally Telegraph” de aandacht vestigt op den Pruisischen nationaal- Ro- een een het volgende heeft ge- BERLIJN. 14 Febr. (V. D.) Het bestuur ran de Centrumpartij heeft heden de candldaten- lljst voor de Rijksdagverkiezingen opgesteld De eerste plaatsen op de HJst worden Ingenomen door Bruening, Mgr. Kaas, Stegerwald en Dr. Esser. Vice-kanselier Von Papen heeft de candlda- tuur aan den kop van de Duitsch-Natlonale lijst voor Zuid-Beieren aanvaard. Rijkskanselier Hitler heeft hedenmiddag de vertegenwoordigers der nat.-soc. pers ontvan gen. HU hield een toespraak, waarin hjj aangaf. dat de taak van de nat.-soc. pers, nu de naL- soc. beweging aan de regeering is gekomen, spe ciaal een opvoedende is geworden in den zin van Hitler. Naar de „Vossische Zeitung” verneemt. Is de pas van den bekenden Dultschen pacifist Hel muth von Gerlach ingetrokken door de Rijks- regeerlng, met de motiveering. dat de pas in zijn handen gewichtige belangen van de Duit sche natie zou kunnen schaden. 771.1 te Valencia 748J te Memel 1 Zon op 7.18, onder 5.11. Licht op 5.4L Laatste Kwartier 17 Februari h LONDEN. 15 Febr. (Reuter) Uit Bogota wordt gemeld: Generaal Vasques Cobo, de op perbevelhebber der Columbiaansche strijdkrach ten. die zich met verscheidene kanonneerbooten en transportschepen op den bovenloop der Ama- zone-rivier bevond, heeft draadloos medege deeld, dat Peruaansche vliegtuigen boven zyn kanonneerboot Cordoba" zijn gevlogen en bom men hebben uitgeworpen. Hierop zyn Columbiaansche vliegtuigen opge stegen en deze hebben na een luchtgevecht, de Peruaansche vliegtuigen verdreven. HINDENBURG. 15 Febr. (V. D.) Van de tier mijnwerkers, die gisteren in de Koningin Louise-mljn door het instorten van een pijler werden bedolven, konden vroeg in den morgen drie geborgen worden. Een hunner is zwaar ge wond, de beide anderen hebben slechts licht* verwondingen opgeloopen. Het reddingswerk vordert goed en men hoopt tegen den middag nog twee mijnwerkers levend te hebben ge borgen. 8AARBRVCKEN, 15 Febr. (WB.) Vice- kanselier Von Papen en de Minister van Arbeid. Seldte, hebben gisteren de vertegenwoordigers van de pers van het Saargebied ontvangen. Von Papen gaf uiting aan den diepen indruk, die de ramp in Neunkirchen op hem heeft ge maakt en sprak namens president Von Hinden burg woorden van deelneming uit met de ge troffenen. De honderdduizend mark, die de pre sident met goedkeuring van spr. in zijn hoe danigheid van rijkscommlssarls voor Pruisen voor de slachtoffers heeft geschonken, zijn als eerste bijdrage bedoeld. De rijkskanselier is van plan een collecte te organlseeren. Von Papen sprak er vervolgens zijn leedwezen over uit, dat bij deze ontvangst, waarvoor het initiatief van de pers is uitgegaan, de socialis tische en centrumbladen niet vertegenwoordigd waren. Spr. kan niet begrijpen, dat men zich in een oogenblik. als men van mensch tot mensch wil spreken, van deelneming onthoudt om rede nen van partijpolitiek. HIJ hoopt en wenscht, dat de pers van het Saargebied zooals vroeger zal blijven samenwerken tot heil van allen. Een der journalisten dankte Von Papen voor de bereidheid van de rijksregeering, Prui sen en het geheele Duitsche volk, om hulp te verleenen aan de getroffenen. de uitlatingen van sociallstischen landdagafgevaardlgde land Freisler, die ter gelegenheid tumfeest In Kassei en Adolf Hitler-huis o. m. *gd; BERLIJN, 14 Febr. (W. B.) De vertegenwoor diger van dè Beiersche Volkspartij in de „Ueberwachungsausschuss” (contróle-commis- sle) van den Rijksdag, Pfleger, heeft zchrtfte- Hjk bij den voorzitter van den Rijksdag, Goe ring, een protest Ingediend tegen de gebeur tenissen van vandaag In de zitting van die com missie, waarin de vlce-voorzitter. de nat.-socia list Frank n, voorzitter Loebe van zijn zetel duwde en zelf den voorzittershamer ter hand nam. Ook de Centrumsparty heeft een uitvoerig protestschrijvën aan Goering gezonden en Frank II heeft den Rjjksdagvoorzitter op zijn maaier van het verloop der gebeurtenissen in een brief op de hoogte gebracht. In het schrijven van het Centrum wordt ar op gewezen, dat Goering als Rljksdagvoorsitter den plicht heeft te zorgen dat de commlssie- zittingen rustig kunnen plaats hebben. De commissie ter bescherming der rechten van de Volksvertegenwoordiging kwam heden weer bijeen onder voorzitterschap van den vroe- geren Rljksdagpresident (thans vlce-voorzitter) Loebe (ad.). De nationaal-sociallsten begonnen onder leiding van advocaat Frank II een helsch kabaal te maken, zy lieten Loebe niet aan bet woord komen. Frank II verklaarde daarop, dat het duidelijk was, dat de voorzitter „verhinderd’ was en dat hij. als plaatsvervanger, zelf het pre sidium op zich nam. Hij ging naar de plaats van Loebe, duwde dezen weg en nam zelf op den voorzlttersstoel plaats. De soclaal-democraten en communisten verlieten de zaal. De afgevaardig de Morath van de Duitsche Volkspartij ging ook naar de deur, om een sigaar aan te steken. De Nazi's meenden, dat hij ook weg wilde gaan, «tempten hem en wierpen hem uit de zaal. Frank U MsM «sa gedachtenisrede tor ears van de slachtoffers van de catastrophe to Neun kirchen en sloot dan meteen de zitting, ten vee- ken van rouw, snoals W. B. meldt. A KLAU8KNBURO. 14 Febr. (Reuter.) De Ste king van neemt steeds staats-spoor-fabrieken te Klausenburg zich sedert 24 uur een 2000-tal arbeim schanst, die 10 ingenieurs gevangen Tenslotte werden de fabrieken door ia ontruimd. Enkele honderden arbeiders organl daarop betoogingen in de straten. Vermoedw zal binnenkort de staat van beleg worden afi kondigd. De geheele arbeidersstand te Klausen burg schijnt bereid te zijn tot een sympathle- staking. 1 T y et is een merkwaardig verschijnsel, dat, l—l sinds in Dultschland de persvrijheid aan A A met het „Hakenkreuz” verzegelde banden B gelegd, telegrammen en interviews, welke de getrouwe weergave beweren te brengen van hetgeen door de nieuwe machthebbers in het Duitsche Rijk verkondigd wordt, b|j herhaling op last van de „Allerhöchste Stelle” worden gedementeerd of gecorrigeerd. Daar de correctie veelal neerkomt op een verzwakking van den oorspronkelijk gelanceerden tekst, blijven twee gevolgtrekkingen mógelijk. Of de hooge heeren praten zoo nu en dan gevaarlijk hun mond voorbij, óf de pers probeert met boosaardige Ustigbeld hun uitlatingen aan te spitsen om de publieke wereldopinie te prikkelen. Welke ge- volgtrekking de meest waarschijnlijk juiste is, sullen wij maar in bet midden laten, en ons h(j de beoordeeling der gepubliceerde uitlatin gen houden aan den laatsten officieel verbeterden tekst Trouwens deze tekst blijft dikwerf alar- meerend genoeg. Gisteren hebben wjj in letterlijke vertaling de twaalf, door Rijkskanselier Hitler persoonlijk uiteengezette programpunten betreffende de Duitsche binnenlandsche politiek aangehaakl, programpunten, welke in hun volk en Rijk om vattende algemeenheid weinig houvast bieden voor de te verwachten regeeringspractljk. Hlt- jsrt binnenlandse!) politiek program is heel wat minder concreet dan dat, wat hij heeft opgesteld voor Dultschlands buitenlandsche politiek. Dit verschil komt misschien wel voort uit bet feit, dat zijn buitenlandsch politiek program in de groote lijn een voortzetting en in de détails niet altijd een even diplomatieke verscherping vormt van dat der aan de zijne voorafgaande Duitsche regeeringen. Zoo verdeeld als Dultschland inwendig tz, soo eensgezind is bet naar buiten. DE TWEEDE KAMER ONTBONDEN; STEM MING VOOR DE NIEUWE KAMER OP M APRIL. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR (•Woon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMWTSPRIJS, par kwartaal voor Alkmaar f Z Voor buiten Alkmaar f 2.85 ^et geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem STOCHOLM. 14 Febr. (Reuter) De secre taris der Engelsche Communistische partij, Ja mes Andrew Jenkins, is gisteren volgens het ..Svenska Dagebladet” in Stockholm gearres teerd, toen hij de stad wilde verlaten. Hij was tn het bezit van zoo bezwarend ma teriaal, dat de politie hem, indien noodig, uit Zweden zal zetten. aartsbisschop van Freiburg (Breisgau). Mgr. Groeber. heeft in een herderlijk schrijven gelast, dat eiken Zondag na de predlcatle een gebed voor den blnnenlandschen vrede zal worden verricht. Wat wjj eigenlijk reeds Maandagavond vwnraeht hadden, staak hedanavtmd te ge beuren: blijkens offlcieele mededeellng tpch sal hedenavond in de Staatscourant een Ko ninklijk besluit verschijnen, waarbij de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt ontbonden verklaard. Het feit, dat het eenlge dagen geduurd heeft, alvorens H. M. de Koningin tot deze beslissing is gekomen, wijst er op, dat ds aangelegenheid een punt van ernstige over weging heeft uitgemaakt en dat de op lossing van de krisis niet zoo eenvoudig en voor de hand liggend was als zulks hier en daar wel is gedacht en voorgesteld. Wij zijn van meening, dat H. M. de Koningin bet land met deze beslissing een goeden, maar tevens ook noodzakelljken dienst bewezen heeft: na bet in de Kamer uitgebroken conflict moest er gekozen worden tusschen de Ka mer en de Regeering; de Kamermeerder heid, waarbij zich merkwaardigerwijze ook de Chrlstelijk-Hlstorischen hadden aan gesloten, was van oordeel dat ftet regee- ringsvoorstel tot opheffing van een aan tal rechtbanken en kantongerechten in den gegeven vorm onaanvaardbaar was; men wilde wel bezuiniging, men wilde ook wel praten over een andere bezuiniging op rechtbanken en kantongerechten, maar het regeeringsvoorstel, zóó als het daar lag, wenschte men niet aan te nemen. Minister Donner waarschuwde tijdig en krachtig, naar aanleiding van de motie Boon zeide de minister woordelijk: „Niet te verwachten is, dat het kabinet in het gebrek aan medewerking, dat zich In de terzijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wijze van motie zal betoo- nen, zal kunnen berusten.” De Regeering vreesde blijkbaar, en niet ten onrechte, dat de Kamer op deze wijze iedere bezuiniging onmogelijk zou maken, en déze bezuiniging nl. diè door op heffing van de rechtbanken en kantonge rechten in kwestie beschouwde de Re geering nu eenmaal als een ihtegreerend deel van haar bezuinigingsplanen en haar bezuinigingstactiek; bet ging tenslotte vóór of tegen bezuiniging In de groote lijn. Toen nu de motieBoon ongelukkiger wijze met 51 tegen 38 stemmen werd aan genomen. was het tafellaken tusschen Re geering en Kamer doorgesneden. Nieuwe verkiezingen zullen thans moeten uitwijzen, of het Nederlandsche volk den elsch van bezuiniging verstaat, of ons volk al dan niet begrijpt, dat alleen door mid del van versobering ons nationaal heil ge red kan worden. Wat de Katholieken betreft, zijn wij daarop volkomen gerust, evenals ten aan zien van de Anti-revolutionnairen, die met de Katholieken samen het kabinet tot het uiterste gesteund hebben. Maar ook buiten deze gelederen zal de elsch tot bezuiniging méér dan zulks tot op heden geschiedde begrepen moe ten worden. Er naderen met het oog op de hooge volksbelangen, welke thans op het spel staan allerbelangrijkste verklezlngs dagen. et in geheel de buitenlandsche pers, maar vooral in de Franache en de pwdseba, npsrtniddtng i svaniiB la- dat de Rljkskanseliw aan den Berljjnschen vertegenwoordiger van de JJaQy Mail*” toestond en dat later door bet Wolf-bureau werd afgezwakt, mag In essen tie beschouwd worden als de uitdrukking van de eischen en wenseben. welke door de meerderheid van het Duitsche volk sinds lang werden gesteld en gekoesterd, ook al werden sommige daarvan om opportunistische of tac tische redenen tot nu toe gecamoufleerd of ver swegen. Dat volgens de algemeene Duitsche op vatting het Verdrag van Versailles moet wor den herzien en definitief een einde dient ge maakt te worden aan het onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen, is sinds lang te algemeen bekend dan dat het nog door Hitler herhaald behoefde te worden. Trouwens te Lausanne en bij de vjjf-mogendheden-overeen- komst van Genève heeft dit onzalige, onvrede stichtende vredesverdrag reeds enkele ingrijpen de wijzigingen ondergaan ten gunste van Dultschland, wijzigingen, welke voorbereid en bewerkt werden in de veertien jaren. welke door Hitler als een schande-periode van misdadige Duitsche regeeringsellende worden gebrand merkt. Betreffende de ontwapeningskwestle blijkt Hitler zich niet scherper en dreigender te heb ben uitgelaten dan generaal von Schleicher, «He voortdurend heeft verkondigd, dat het niet ontwapenen van Frankrijk ter wille van Dultschlands gelijkheid en veiligheid noodzake- Ujk zou moeten leiden tot een herbewapening van het Duitsche Rijk. Belangrijker dan deze herhalingen van wat anderen reeds hebben ge- aegd, is Hitler’s verklaring, dat met de instel ling van den Poolschen corridor het Duitsche volk een groot onrecht is aangedaan. Niet, om dat de heele wereld nog niet wist, dat die cor ridor Dultschland als een doorn in het natio nale vleesch steekt, maar omdat Hitler thans deze netelige en uitermate voor den vrede In Europa gevaarlijke kwestie op de agenda voor de nabjje toekomst heeft geplaatst. En ten •lotto voelen Frankrijk en zijn bondgenooten zich nog meer verontrust door Hitler's ken nelijke bedoeling de samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland om te zetten in een samenwerking tusschen Engeland en Dultsch land. Of het tot zulk een samenwerking ooit *al komen, blijft een open vraag. Engelands Politiek Is er steeds op gericht geweest een al te zeer overheerschende positie van de een of •ndere mogendheid op het Europeesche con tinent te voorkomen. In leder geval zal de «verduldelijke zinspeling van Hitler op de aan gelegenheid van den Poolschen Corridor, ook al komt deze niet direct aan de orde en heeft Dultschland zich verplicht geen geweld te ge- hrulken om zijn Oostelijke grenzen gewijzigd te krijgen, Engeland eerder kopschuw dan toe geeflijk maken. Naar aanleiding van de afzijdigheid der Cen trumpers bij de ontvangst door Von Papen pu- bliceeren de Centrumbladen in het Saargebied een verklaring. Daarin wordt gezegd, dat het overgroote deel der bevolking van het Saar gebied er met leedwezen en verontrusting van kennis neemt, dat in offlcieele demonstraties en redevoeringen de nationale en vaderlands-lie- vende gezindheid van personen, die niet tot de regeeringspartyen behooren, In twijfel wordt ge- trokken. Uit de verkiezingen van 13 Nov. jJ. is geble ken, dat het overgroote deel der bevolking van het Saargebied vertegenwoordigd Is door par tijen, die tot de oppositie behooren. In het ver leden hebben die partijen echter haar nationalen plicht gedaan in den strijd om t Saargebied en bij het referendum In 1935 zullen zij ook de verpletterenden meerderheid vormen, die voor de weder-inlijving van het Saargebied in het Duitsche rijk zal stemmen. Men moet in gezag hebbende kringen In Berlijn echter Inzien, dat men niet steeds weer de partijen moet beleedl- gen en verdacht maken, die na den oorlog zoo veel gepresteerd hebben. kroonprins Rupprecht, zoo zeide hij, heeft nimmer afstand gedaan van zijn rechten, hij is dus feitelljk onze konlng, doch wordt op het oogenblik alleen verhinderd die rechten uit te oefenen”. Volgens den baron zou het een bui tengewoon populaire gebeurtenis zijn als Rup precht, die thans 64 jaar is en te München woont, den Belerschen troon besteeg. ,J)e Bele ren willen hem op den troon zien, niet omdat zij gelooven, dat een konlng hun een econo misch paradijs kan verschaffen, maar omdat zij weten, dat een monarch politieke stabiliteit gal brengen," aldus de baron. Van een bepaalden datum wilde de monar chistische leider niets weten. Er is natuurlijk geen sprake van een staatsgreep, verklaarde hy, ofschoon die zd. thans zonder veel verzet zou kunnen worden uitgevoerd. ,Jk kan niet zeggen wanneer de appel rijp zal zijn en van den boom zal vallen, zoo be sloot de baron. Ik zie alleen, dat de zon er ei ken dag krachtiger op schijnt en dat de appel onvermijdelijk spoedig rijp moet zijn." Overigens gaan er geruchten, volgens welke men bij wijze van overgang in Beieren de func tie van president zou scheppen, waarvoor dan kroonprins Rupprecht in aanmerking zou ko- I men.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9