EEN VOORBARIG VONNIS Prikkeldraad DE VEERTIG-ÜREN-WEEK I Kwaad geweten Menschenliefde EN DE CONFERENTIE TE GENEVE De resultaten DONDERDAG 16 FEBRUARI De plagiaatkwestie I DE KAMERVERKIEZINGEN n. Roofoverval bij Weert c. l MINISTER BEELAERTS MEISJE AANGERAND Naar Genève vertrokken De dader voortvluchtig HÉT MENGPERCENTAGE GRIEP IN ONS LAND Toenemend aantal sterftegevallen HET KAMERLID BEUMER STAATSBOSCHBEHEER AFSCHUWELIJK DRAMA Vrouw zwaar gewond CONFLICT TE DORDRECHT BEZUINIGING SPOORWEGEN Tramtreinen worden ingelegd 0 t U WIE ZUN DE HOOFD SCHULDIGEN? Candidaatstelling groep Leiden- Dord rechtF riesland- Groningen Loonsverlaging bjj de gasmeter- fabriek ROTTERDAMS BEGROOTING AANGENOMEN i In de groote steden Nawoord van de beschuldiers i I eens zijn en L spreekster 1 Bezwarende getuigenverklaringen I I d. mevr. orde t« Prijzen der Tarwecentrale -1 Aangenomen met SO tegen 0 stemmen, en wel door 11 Regeerings- en 10 arbeldera-gedelegeer- den. 8. Moet de Conventie speciale bepalingen be vatten ten aanzien van hare toepasselijkheid op de kleine werkplaatsen? 8. Is het gewenscht om een begrensd getal vast te stellen voor de toegelaten overuren? Hierop antwoordden 26 stemmen bevestigend (9 Regeerings-gedelegeerden en 17 arbeiders-ge delegeerden). Naar wé vernemen, zal naar alle waarschijn lijkheid het meng-percentage van inlandsche tarwe met ingang van 20 Februari as. bepaald worden op 35 L Is bet gewenscht een conventie te ont werpen. die dan' door de flffiiil(1ar«sifwi>itls sal behandeld worden? b. Overeenkomstige regeling der ploegen voor de andere ondernemingen, waarin met verschil lende ploegen gewerkt wordt. Bevestigend beantwoord door 35 stemmen (16 Regeerings- en 19 arbeiders-gedelegeerden). ont kennend door 2 (Regeerings-gedelegeerden Achtereenvolgens kreeg de Conferentie gele genheid zich uit te spreken over deze drie vragen: Bevestigend beantwoord door 22 stemmen (4 Regeerings- en 18 arbeiders-gedelegeerden). Deze stemming was een dwaasheid, daar de dubbele vraagstelling het beantwoorden met Ja of neen onmogelijk maakte. Wie J a stemde, had hij de le of de 2e vraag bevestigend beantwoord? Daarom was bij deze stemming het aantal Regeerings-gedelegeerden, dat zich van stemming onthield, zoo bijzonder groot. Verschen enis het verslag van het Staats- boschbeheer over de dienstjaren 1930 en 1931. Het boekje bevat een menigte gegevens over den dienst van bet Btaatsboschbeheer, welke ook omvat het beheer der domenen, de bebosschlng met renteloos voorschot voor den Staa, den .vooriichlngsdlens en de uitvoering van de Bosch- wet 1932 en de Natuurschoonwet ’28. De dienst der domeinen heeft vooral in het laatste jaar beteekenis gekregen door de moge lijkheid tot werkverschaffing die zich hierbij voordoet. Op de meeste houtvesterijen zijn dan ook werkverschaffingen geopend. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de be groeting met 23 tegen 16 stemmen aangenomen. Ook de tramvoorstellen zijn aanvaard. Volgens het „Leldsch Dgbl." zullen de Neder landsche Spoorwegen met de as. zomerdlenst- regellng een proef nemen door op verschillende drukke trajecten tusschen de sneltreinen z.g. tramtreinen te laten loopen. De tramtreinen zullen dan de passagiers voor de tusschengelegen stations vervoeren. Ook kunnen dan de zg. boe- meltreinen door tramtreinen vervangen worden, en lief- I I i 2. Is de Conferentie van meenlng, dat deze conventie van korten duur moet zijn en even tueel te verlengen. 36 Stemmen <18 regeerings- en 18 arbeiders- gedelegeerden) beantwoordden deze vraag be vestigend. De werkgevers onthielden zich van «temming Aangenomen met 37 tegen 0 stemmen, en wel door 18 Regeerings- en 19 arbelders-gedele- geerden. 5. Indien er, naar de meenlng der Regeerin gen, een speciale regeling moet worden getrof fen, om te voorzien, binnen het kader der con ventie, in de behoeften van de transport-nlj- verheld, afzonderlijk voor: A. de spoorwegen, B. de andere verkeersmiddelen. Aangenomen door 27 stemmen (10 Regeerings- gedelegeerden en 17 arbeiders-gedelegeerden) te gen 1 stem (van een Regeerings-gedelegeerde.) a. Indien de arbeidsduurverkorting zich niet alleen moet uitstrekken over de Industrleele ondernemingen, maar ook over de handels-ln- richtingen en de bureaux, moeten deze dan alle in één enkele conventie opgenomen worden, of moet men er de voorkeur aan geven dit in ver schillende conventies te regelen? Uit een aan de A.-R. Klesvereenlgingen toe gezonden schrijven blijkt, dat dr, KJ. Beumer heeft gemeend zich voor de vernieuwing van zijn mandaat als lid der Tweede Kamer niet be schikbaar te kunnen stellen. - Pogingen om hem van dit voornemen af te brengen, zijn mislukt. Deze vraag werd door de Conferentie beves tigend beantwoord met 36 tegen 21 stemmen. Ja stemden 18 Regeerings- en 18 arbeiders-ge delegeerden. Neen stemden 3 Regeerlngsgedelegeerden en 18 werkgevers gedelegeerden. Deze werkgeversgroep nam aan deze stem ming nog deel, maar verklaarde daarna zich van stemming te sullen onthouden. F 4. Methodes om den arbeidsduur te regelen, voorgesteld in het Rapport van het Interna tionaal Arbeidsbureau: a. Vermeerdering van het aantal ploegen in de contlnu-bedrijven. Aangenomen met 33 tegen 0 stemmen, en we) door 14 Regeerings- en 19 arbdders-gedelegeer den. 7. Moet de Conventie een bepaling opnemen, volgens welke de gemiddelde arbeidsduur per werkweek de 40 uren niet mag te boven gaan, behoudens de uitzonderingen, welke door de Conventie zouden kunnen worden toegelaten? Bevestigend beantwoord door 35 stemmen (17 Regeerings- en 18 arbeiders-gedelegeerden), ontkennend door niemand. c. Moet de ontwerp-conventie zich niet alleen uitstrekken tot de industrleele ondernemingen, maar ook tot de handels-lnrichtingen en de bureaux, waarop ook de twee bovengenoemde conventies betrekking hebben? Bevestigend beantwoord door 36 stemmen (17 Regeerings-, en 19 arbeiders-gedelegeerden). ontkennend door 2 (Regeerings-gedelegeerden). zij de gemeenschap doorsnijden met de agi- tatie-partij, die Indlë tegen Holland, volk tegen volk ophitst en met de Moscovieten leger en vloot laadt met verzet. De publieke opinie dulde niet langer deze dwepers met de „dappere ongehoorzaamheid”, die kribbig tegen het gezag de arbeiderskinde ren tot ondoordachte daden bewegen doe het maar, ze durven toch niks tegen jullie en wij sullen jullie wel beschermen! tot de ophitsing muiterij wordt en de mui terij haar straf en in sommigen haar tragisch einde vindt. Deze dappere onge- hoorzaamheids-manlakken, die de menta liteit van den matroos verderven en dan r is nog wel eens een hartig woordje over gesproken en geschreven, dat bet sociaal- demokratlsche Kamerlid Ir. Cramer, of schoon hij T toch werkelijk niet noodig heeft voor ‘n streekje boter op z’n dagelijksch brood, jaarlijks een sommetje van f 9000.uit de Indische Staatskas opstrjjkt als „wachtgeld" ofschoon hij met het wederopnetnen van zijn oude stiel natuurlijk wel zal blijven wachten tot in alle eeuwigheid. De Indische kas, gevuld met het bloedgeld van den uitgezogen inlander, is er echter goed voor! Nu is een der lezers van de „Residentiebode” echter gekomen met een verrassend nieuwtje; hij schrijft aan zijn blad: 10. In elk geval, is er hoe ook de vorm van de aangenomen regeling ter verkorting van den arbeidsduur reden, om een aanbeveling op te stellen betreffende het levenspeil der arbei ders eh de loonen? Bevestigend beantwoord door 33 stemmen (13 Regeerings-gedelegeerden en 19 arbeiders-gede legeerden). ontkennend door 19 (3 Regeerings en 16 werkgevers-gedelegeerden Hier zien wü dus de werkgevers eensklaps De verzamellijst van R. K. candldaten voor de Tweede Kamer, gesteld in groep Amster dam. Oravenhage, Rotterdam luidt, volgens de „Resb.”, als volgt: b. Moet de internationale regeling zich niet alleen uitstrekken tot de industrleele onderne mingen, maar ook tot de handels-inrichtingen en de bureaux, bedoeld in de conventie van Washington en in de conventie betreffende de steenkoolmijnen? Indien ja, moet dan de regeling voor de han dels-inrichtingen en de bureaux in. een afzon derlijke conventie worden opgenomen? Deze vraag werd bevestigend beantwoord met 40 stemmen tegen 0, en wel door 31 Regeerings- en 19 arbeiders-gedelegeerden. -w—e besprekingen, in de 31 plenaire zlttin- I 1 gen van deze Voorbereidende Conferen- tie kan men in twee deelen verdeelen: lo. algemeene beschouwingen, 3o. beantwoording van de gestelde vraagpunten. Deze vraagpunten waren opgesteld door het Internationaal Arbeidsbureau, maar hier en daar werden ze door de Conferentie gewijzigd en aangevuld. Tenslotte luidden deze vraagpunten als volgt, waarbij wij dan telkens de beantwoording door de Conferentie voegen; Bij de Maatschappij tot Vervaardiging van Gasmeters te Dordrecht is een loonconflict van vrij grooten omvang uitgebroken. De directie heeft nX haar voornemen bekend gemaakt om de loonen van bet geheele personeel, dat ruim 40s man groot Is. met vijf percent te korten. In verband met het feit, dat ook verleden jaar een verlaging van vijf percent heeft plaats ge had, staan de arbeiders in het algemeen afwij zend tegenover dit plan. Prof. Geyl en dr. van Eyck hebben zich met een uitvoerig schrijven gericht tot curatoren der Rijks-Unlversltelt te Leiden, naar aanlei ding van het rapport, door de commissie van onderzoek over de beschuldigingen van plagiaat tege nprof. Coolenbrander, uitgebracht. Belde heeren protesteeren tegen de lichtvaar dige wijze waarop de commissie met het bewijs materiaal heeft omgesprogen en toonen dit nader, aan de hand van enkele bijlagen, aan. Vervolgens komen zij op tegen de geestes houding van de commissie van onderzoek, die wel gewaagde van het leed, dat prof. Colen- brander zich zelf en zijn vrienden heeft berok kend, terwijl zjj zweeg over den smaad der Ne derlandsche wetenschap aangedaan. Zij achten het een bedenkelijk verschijnsel, dat velen openbaarheid meer haten dan misleiding. Drie boogleeraren in de geschiedenis geven volgens hun ten dezen geen goed voorbeeld. hun standpunt van stemonthouding verlaten, vermoedelijk omdat deze vraag niet meer be trekking had op een op te stellen ontwerp- conventie. 11. Ten aanzien van de ontwikkeling der tech nologische werkloosheid (nl. de werkloosheid, die het gevolg Is van rationalisatie en me chanisatie), waaromtrent nauwkeurige gegevens ontbreken, wordt gevraagd of er reden Is de periodieke mededeellng ervan aan het Inter nationaal Arbeidsbureau door de Regeeringen van inlichtingen te verkrijgen, gebaseerd op een zooveel mogelijk uniformen grondslag. Deze vraag werd bevestigend beantwoord door 41 stemmen (21 Regeerings- 19 arbeiders- en 1 werkgevers-gedelegeerden) en ontkennend door 1 stem (van een Regeerings-gedele geerde). Bij deze vraag hebben zich dus de werkgevers- gedelegeerden weer allen op één na van stemming onthouden. Het is moeilijk eenlg systeem in deze dwaas heid te ontdekken. Ten slotte stelde de Conferentie een uitvoerig Rapport op over hare werkzaamheden. Enhet werd aangenomen met algemeene stemmen! De eerste en eenlge maal, dat er in deze Con ferentie eenstemmigheid bestond. En men kan niet eens zeggen: eind goed, al goed! 3. Moet de conventie zóó geredigeerd worden, dat de keuze vrijgelaten wordt, om de arbeids uren zóó te gebruiken als te vereenlgen Is met de strikte naleving van de grenzen van den duur als vastgesteld In de conventie? 9. Eventueele uitbreiding der wettelijke rege ling tot de handelslnrichtlngen en tot de bureaux: ten beteekent. Tusschen de Ned. Spoorwegen en H. T. M. i De 51-jarige mijnwerker L. M. uit Schim op Geul onderhield ongeoorloofde betrekkin gen met de 32-jarige S. H. te Heerlen. M. zelf had een gezin van vijf kinderen. 8. H. was moeder van drie kinderen. Tijdens een wan deling met vrouw H. op de Laarderstraat Heerlen, trok M. plotseling zijn mes. De vrouw vluchtte, doch struikelde, waarna M. haar twee steken In de borst en een zestal steken in den bulk toebracht. Voor de Rechtbank te Maastricht verklaar den Dinsdag getuigen hoe zij den woedenden man van de vrouw, die later ernstig gewond in bet ziekenhuis werd opgenomen, mnecten aftrekken. Aan verdachte was ten laste gelegd, poging tot moord althans tot doodslag. Het O. M. noemde het gebeuren een afschu welijk liefdesdrama, achte poging tot doodslag bewezen en elschte 1\4 Jaar gevangenisstraf tegen verdachte. De Rechtbank wijst 37 Febr. ba. vonnis Voor alle gewesten: A levering Februari y B levering Februari 580; A levering 5.75; b levering Maart 5.40 »ië een profanatie" schreef Maandagavond „Het Volk". Alleen de roode vlag vertegen woordigt nog de natte. JEn wie niet pro testeeren wil, wie den bomaanslag goed keurt, behoorde te zwijgen.” Slechts de heer Albania heeft het recht van spreken en vonnis te wijzen. Hij beweert, dat „de Re- geerlng zonder vorm van proces de dood straf toepaste" en daarom moeten die dom me Regeering en de achter haar staande partijen f worden weggejaagd. Dat Is het vonnis. Deze vraag werd bevestigend beantwoord door 24 stemmen <9 Regeerings-gedelegeerden en 15 arbeiders-gedelegeerden). Niemand beantwoord de haar ontkennend, wel waren er weer veel onthoudingen. „Zoo Juist verneem ik uit betrouwbare bron: De heer Ir. Cramer is hoogst verontwaardigd over het feit, dat hem de woorden: t Is me uit het hart gegrepen”, uitgesproken in ver band met de muiterij op „De Zeven Provinciën in de vergadering der 8. D. A. P. te ’s-Oraven- hage. zijn kwalijk genomen en dat hij in de Tweede Kamer uitgelachen Is om zijn liefdes betuiging aan het Indische volk. Om nu zijn oprechte liefde voor het Indische volk te toonen heeft hjj besloten om vanaf heden de gelden, die hij uit de Indische schat kist ontvangt, ter beschikking te stellen van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van _De Zeven Provinciën”. Voorwaar een navolfcfenswaardlg voorbeeld!" Aangenomen met 37 tegen 0 stemmen, en wel door 18 Regeerings- en 19 arbeiders-gedele geerden. - Toen Dinsdagavond bet zevenjarig dochtertje van den landbouwer R van der Wetering te De Wijk (bij Meppel) van school naar huis terug keerde, werd zij op den straatweg aangesproken door een han^ onbekend persoon. Deze lokte het kind mee het aangrenzende bosch, waar het individu met het meisje ongeoorloofde han delingen pleegde. Het kind zag kans om hulp te roepen, waarop eenlge personen kwamen toe- geloopen en de onverlaat de vlucht nam. De ouders van het meisje stelden de politie van het gebeurde in kennis, die onmiddellijk met het onderzoek aanving. Men vermoedt, dat de 19-Jarige K. O. te De Wjjk het meisje heeft aangerand. O., die voort vluchtig is, is reeds eenlge malen met de Jus titie In aanraking geweest. d. Bevoegdheid om de toepassing van iedere andere methode van arbeidsduurverkorting te verzekeren door middel van collectieve arbeids overeenkomsten. op voorwaarden, dat zjj zijn meegedeeld door de betrokken Regeeringen aan bet Internationaal Arbeidsbureau. c. Verkorting van den arbeidsduur of toepas sing van het rouleerlngs-stelsel in onderne mingen met één ploeg, mits de noodzakeljjke maatregelen worden getroffen om misbruiken te voorkomen en te verzekeren, dat de arbelds- duur-beperklngen per dag en per week vast gesteld door de conventie van Washington en de conventie op de steenkolenmijnen niet zul len worden overschreden. L M. v. An- Berg, Leiden <P.); J. J. Bonfrer, Amsterdam f L. A. P. M. v. Broeke, Amsterdam; mevr. W. A. Brouns Besouw, 's Bosch; H. K van den Brule, Rotter dam; O. Bulten, Voorhout; W. J. van Dijck, Den Haag; J. O. Erftemeyer, Amsterdam; Jac. Groen Azn., Zuid-Scharwoudemej. dr. M. J. W. Hillen, Amsterdam; mr. H. J. W. M. de Jong, Bchevenlngen; G. W. Kampschroër, Mon ster; J. D. de Kok. Loosdulnen; mr. O. C. J. D. Kropman, Amsterdam (P.); W. G. A. M. v. d. Lugt. Hlllegersberg; mr. J. H. van Maar- seveen. Utrecht; W. A. v. d. Mespel, Rotter dam; mej. J. M. J. A. Meyer, Rotterdamdr. H. W. E- Moller, Tilburg; L. L. E. E. M. Moonen. Den Haag; mr. D. J. I. v. d. Oever, Schevenln- gen; dr. A. J. B. Oornen, Utrecht; M. P. Ooms, Rotterdam; M. J. M. van Poll, Helmond; K. L. H. v. d. Putt, Eindhoven; mr. C. P. M. Rotnme. Amsterdam; L. H. van Rooyen, Amsterdam; dr. Th. H. Schlich ting, Amsterdam; H. J. Strokop. Rotterdam; W. Steinmetz, Amsterdam; D. C Urbanus, Rotterdam; P. A. Willemsen. Htlle- gersberg; mr. dr. P. J. Wltteman, Overveen; J. J. W. IJsselmulden, Arnhem; M. Zomerdijk Delft. (P.) beteekent plaatsvervanger. De Minister van Buitenlandscbe Zaken gister naar Genève vertrokken. e communist Lou de Visser heeft een I J Interpellatie aangevraagd ter verde- L'dlglng van de muiters. Hjj wil boven dien naar Indië reizen en buiten de en quête-commissie een tegen-onderzoek in stellen. Om hem niet de leiding over te laten in het propagandistisch uitbuiten van de agitatie tegen het gezag, heeft zijn con current, de heer Albarda, zich gehaast, om ook een interpellatie op te zetten en daar- yoor de Kamer bijeen te roepen. Zonder zijn parlementaire kans en de kritiek van de meerderheid der Kamer af te wachten, heeft de leider der 8. D. A. P. „vonnis gewezen” zooals ,JIet Volk" van Maandagochtend in drie kolom over het ti telblad aan wijst: .„Albarda wijst vonnis”. Hij wacht geen onderzoek af, hij heeft geen getuigen noodig, hij zetelt als rechter en wijst vonnii Wie worden gevonnist door de rechtbank der 8D-AJ*., welke Zondag in de hoofdstad drie zittingen hield, waarvan de tweede verd geleid door den oud-wethouder Wlbaut, die „ergernis en verontwaardiging” tegen de gezagsdaad der onbekwame regee ring uitte, en de derde door „onzen Indo- nesischen kameraad Palar”, die uitriep: jie vloot in Indonesië te onbruikbaar ge bleken, en wij, sociaal-democraten, kunnen niet anders dan ons daarover verheugen,” terwijl de heer Ed. Polak „de bourgeoisie de onvergeeflijk schuldige” noemde, en het Kamerlid Drop raasde, dat de Indonesische bevolking was „teruggejaagd met den Bijbel, de jeneverflescb en oorlogstuig"? Het dolst van allen maakte het in de eerste vergadering de opperrechter, die te gelijk als officier van justitie het requisitoir tegen de „bourgeoisie” hield eer hij „vonnis wees”. Om dit vonnis te kunnen vellen, loochende de heer Albarda de door getuigen vastgestelde feiten, dat de bemanning van Zeven Provinciën” in vollen staat vah muiterij verkeerde het gold „slechts een protestactie” verzachtte hij dat zij met de gerichte kanonnen JDe Aldebaran” be dreigde, met scherp op de officieren schoot, bet gezag van dezen door overmacht over weldigde, toen zij van hun bed werden ge licht, en een der voornaamste eenheden aan de actie der Nederlandscb-Indische vloot onttrok. Nu ja, men had dan maar een „waarschuwlngsbom” moeten laten vallen, sp gevaar af, dat die den „spot”, waarmee de rebellen de zes sommaties begroetten, nog erger had gaande gemaakt! In Rusland worden op het oogenblik de laatste koelaken geliquideerd, duizenden worden geëxecuteerd door den kogel en de ellende, andere tienduizenden zijn wit hun huizen opgejaagd of sterven langs de wegen naar Siberië, maar de Nederlandsche geestverwanten van het Sovjet bewind-den ken aan geen protest De schuldigen echter, die onze vloot hielpen muiten, worden cU rechters tegen de regeering, omdat deze het na zes sommaties niet aan de opstan delingen overliet een waarschuwingsbom af te wachten. Alsof die waarschuwingsbom met minder hoon ware begroet dan dé som maties. Want dezelfde bitterheid, *t sarcas me en de klassenstrijders-agitatle, die Zon dag de rede van Ir. Albarda kenmerkten, hadden ook de mentaliteit op „De Zeven Provinciën” besmet De officier van justitie Albarda, die als de groot-aanklager optrad, had als de hoofdschuldige voor de rechtbank der openbare meenlng moeten staan. Noch hij, noch de heer Lou de Visser zullen zich van het in de Indische wateren gevloeide bloed schoon kunnen wasschen met een interpel latie of het afschuiven hunner verant woordelijkheid op de bourgeoisie. Geen enkele partij, die gezag en niet aan de klassenstrijders wenscht uit te leveren en aan de dictatuur In Rusland .welke misdaad Is erger, de dictatuur zooals in Rusland of de zwijgende marteling van Europa’s proletariaat? vraagt „De Soc. Dem.” mag dan ook de oogen luiken voor het vervalschinga-proces, dat de 8. D. A. P- thans met de openbare meenlng beproeft Met schreeuwen, trucjes en agitatie tracht Hj zich af te maken van haar schuld aan den dood der slachtoffers, die zij misleidde. „Elke nationale vlag op dit oogenblik is in verband met de gebeurtenissen in Indone- De definitieve verzamellijst voor de candi daatstelling voor de Tweede Kamer vermeldt de volgende namen: Land- en Tuinbouw, positie der arbeiders in het bedrijf: A. J. Loerakker. Haarlem. Niet omschreven zetel: A. J. van Beurden. Dordrecht; J. P. de Brabander, Utrecht; H. E. van den Brule, Rotterdam; G. Bulten, Voor hout; A. C. F. Conijn, Hilversum; A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; H. L. van Delft, War mond; J. A. Duinlsveld, Zoetermeer; A J. de Goey, Montfoort; Mej. Dr. M. J. W. Hillen. Amsterdam; O. W. Kampschóer, Monster; Y. Keestra, Culemborg; J. D. de Kok, Loosdulnen; Mr. C. M. D. Kneepkens. Winschoten; Mr. J. F. J. Kolkman, Breda; Mr. G. C. J. D. Krop man, Amsterdam, P.; Mr. J. H. v. Maarseveen, Utrecht; J. H. A. Manders, Lelden; Mej. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam; G J. M. J. Mol- kenboer. Leiden; P. v. d. Nouland, Voorhout; Dr. A. J. B. Oomen, Utrecht; M. J. M. van Poll, Helmond; P. G. J. Pollman, Lelden. P.; K. L. H. v. d. Putt, Eindhoven; Mr. C. P. M. Romme, Amsterdam; W. de Ruyter, Noordwljk; J. C. H. M. W. Sassen, Geertruldenberg; H. J. Steens, Schiedam; W. Steinmetz, Amsterdam; H. J. J. Stlekema, Stadskanaal, P.; Mr. A. F. L. H. Tepe, Leiden, P.; Mr. T. J. Verschuur, Den Haag; M. P. v. d. Weyden, Zevenhoven; Mr. J. G. Wittkamp, Schiedam; Dr. F. 8. A. C. M. Baron van Wijnbergen, Liane, P.; M. Zomerdijk, Lisse. (P plaatsvervanger) bij de aanstaande verkiezingen 1 wegloopen, roepend, dat zij het niet gedaan ■Ptmlaanrl Yt»* WaaaA v» de kiezers worden opgeroepen, om het on verwijld uit te voeren. Want Maandag hebben de 8. D. A. P. en het N. V. V. een „Manifest aan het Neder landsche Volk” laten brallen. Zonder met de reeds bekende feiten rekening te houden of de resultaten van het onderzoek af te wachten, worden daarin opnieuw de mui telingen als lammeren en de Regeering, commandant en officieren als de wolven voorgesteld. Wij hopen, dat de Nederlandsche natie hun straks van antwoord zal weten te die nen. Om aan de kracht van dit antwoord te ontkomen stamelt „Het Volk”, dat de natie „behoorde te zwijgen uit eerbied voor den dood”, want men behoeft niet natlo naai te betoogen „zelfs niet over den dood van muiters, dat is een elsch van goeden smaak.” Het land móge dezen lesgevers In goeden smaak een betere les geven, daar hebben, hooren noch in de Kamer noch in verantwoordelijke posten thuis. Zij waren het, die het verzet op J3e Zeven Provinciën” zoo verduiveld fijn en overeen komstig hun revolqtlonnalren aanleg von den. Aan ir. Cramer, die maandelijks als wachtgelder f 750.toucheert ten laste van Indlë, was het antwoord der rebel len aan den commandant, uit het hart gegrepen: „wegblijven, of wij schieten". Er Is ten slotte tegen Jiet geweld van de mui ters geweld gebruikt, en degenen, die door de ophitsing waren aangemoedigd om op de commandobrug te klimmen, zijn er de slachtoffers van geworden. Als bet poli tieke proces de komende maanden door de natie zal Worden uitgevochten bij de stem bus, dan zal zij met de pathetische advo caten achter de parlementaire schermen afrekenen als met de aanstichters van de muiterij en het landverraad, waarvoor zij de meegesleepte slachtoffers met hun bloed lieten betalen! Ziedaar nu eens een symptoom van ware menschenliefde I De heer Cramer schijnt nu eindelijk metterdaad te willen toonen, hoezeer hij de in landers en de mede door hem opgeruide daardoor In den dood gejaagde muiters beeft. *t Is dan ook niet anders dan *n staaltje van zijn plicht, dat hij met een deeltje van kapltallstischen overvloed althans Iéts van de mede door hem veroorzaakte ellende wil trach ten te lenigen. Maar toch..., we meenen te moeten aan nemen. dat deze publicatie omtrent den beer Cramer moet worden gequallflceerd als schön um wahr zu sein” en dat de berichtge ver van het Haagsche blad een luguber, maar raak grapje heeft willen maken. De heeren socialisten hebben het In de dood gewone menschenliefde over het algemeen nog niet zoo ver gebracht, dat zij persoonlijke offers prefereeren boven ondersteuning van overheids wege en voorlooplg zullen we dus nog maar een bevestiging van bovenstaand bericht door den heer Cramer zelf afwachten. oen Donderdagmldag 9 Februari, na dat minister Donner gesproken had, de motie Boon werd voorgesteld, waarin als het oordeel van de Kamer werd uitgespro ken, dat bezuiniging op de koeten der rechts pleging en rechterlijke organisatie noodzake- Hjk en mogelijk, maar de door de regeering voorgestelde ongewenscht was, raakten de gemoederen verhit. Praktisch wilde men geen bezuiniging toen daarbij kwam het dreigement van ver dere politieke consequenties als de motie werd aangenomen, was de sfeer vergiftigd. Leden, die voorstanders waren van het wetsontwerp en zeker de twijfelaars, waren voer de motie. De Vrijheidsbond vond het een prachtgelegen- held om wraak te nemen op het kabinet, zoo als de leider dier fractie dezer dagen ver klaarde, omdat verzuimd was het kabinet te reconstrueeren, door er een liberaal in op te nemen. Van Rome moest Kersten had alles werd er bijgehaald, zelfs het ontgelden, want domlné die macht ook al achter het wetsontwerp ontdekt. Terwijl de atmosfeer zich steeds meer laad de kwam als laatste spreekster mejuffrouw Katz nog protesteeren namens de Chrlstelijk- Hlstorlschen. Zij was zoo opgewonden, dat zij zich een uitdrukking pendltteerde, waarop ze tot twee maal toe dadelijk liet volgen, dat als zij se niet gebruiken mocht, zij de woorden wel terug zou nemen. In het vuur van haar rede riep ze: „Deze motie is voor ons een heilige motie.” Ontkennen helpt hier niet. JDe Maasbode” gebruikte deze uitlating over de heilige motie zelfs als titel voor een hoofdartikel over de kriels. Nu de Handelingen echter verschenen zijn Is er van een heilige motie niets meer te vin den. Er staat alleen dat de motie er geen is van verwerping. Zonder veel drukte Is de hei ligheid verdwenen en Is het een doodgewone motie geworden. Of het juist Is, dat gesproken woorden, voor al Indien ze zoo teekenend zijn als in dit geval, uit het stenogram geschrapt worden, laten we nu even rusten. We constateeren al leen het feit en zouden willen vragen, of dit beschouwd moet worden als het spreken van het kwade geweten. Men zal toch moeilijk kunnen volhouden, dat dit een heilige motie was en we zijn erg benieuwd hoe de partjjgenooten van mejuf frouw Katz In de Eerste Kamer over de hei ligheid ervan bij de Algemeene Beschouwin gen zullen oordeelen. Dat het geweten daar spreken zal. valt niet te betwijfelen, ook al staan de gewraakte woor den niet in de Handelingen. Een correspondent van de „Telegraaf” had «en onderhoud met dr. N. M. Josephus Jltta, •Urecteur van den Gezondheidsraad. Zoo erg als de griep in Engeland en Duitsch- Mnd heeft gewoed, aldus de heer Josephus Jltta, heeft de ziekte hier niet huisgehouden te de week van 814 Januari van dit Jaar tedroeg in de steden boven de 30.000 Inwo- (d. L circa de helft der bevolking) het letaal aantal sterfgevallen aan griep 13 met la totaal 90 sterfgevallen van longaandoenin 3®. door griep veroorzaakt, voor de week Ha 1531 Januari waren deze cijfers 17 en 11?, van 22—28 Januari 33 en 131. van 29 ten.-4 Febr.. 31 en 167. In de week van 31 j*a.—Febr. van 1932 bedroeg het aantal “erfgevaUen aan griep 12 en het aantal sterf- tevallen door longaandoeningen 100, waaruit •«1 blijkt dat dit Jaar In dezelfde periode de toestand veel ongunstiger was. Volgens de Juist bij den Gezondheidsraad In- jekomen cijfers over de week van 611 Fe- teuarl van dit jaar bedroeg het aantal sterf- tevallen aan griep 52, aan sterftegevallen door •ooraandoeningen door griep ontstaan 197. Ofschoon de sterftegevallen dus toenemen is de toestand nog onrustbarend. Koloniale vraagstukken: A. B. ten Berge, Haarlem; ir. L. J. M. Feber, Den Haag. Technisch-Juridische vraagstatakenmr. M. J. F. Geseling, Amsteri Niet omschreven zetel: genen, Den Haag; prof. C. den «J. zomerdienst zullen op het traject Hee- renveenLeeuwardenMeppel tusschen de sneltreinen der Ned. Spoorwegen tramtreinen worden Ingelegd. Het doel Is deze tramtreinen te laten loopen na aankomst van sneltreinen uit Holland te Heerenveen, die niet weer voor Leeuwarden stoppen. Dinsdag stonden voor de rechtbank te Roer mond twee jongelieden terecht verdacht van mishandeling en beroovtng. In den avond van den 15en September JX zouden zjj onder het gehucht Hushoven, ge meente Weert, den landbouwer Moris, uit Weert, bewusteloos geslagen en beroofd hebben van zijn geld, een bedrag van ongeveer f 310. Een caféhouder uit Weert verklaarde ter te rechtzitting. dat beide verdachten tezamen met I hun slachtoffer op den avond van den aanslag, gerulmen tijd In zijn café aan de Maasstraat hadden vertoefd. De landbouwer M. had vrij veel gedronken en haalde om te betalen een rolletje bankpapier te voorschijn, dat hij los In den zak had. De herbergier had hem toen nog gewaarschuwd zijn geld beter op te ber gen. Weldra verdwenen daarna de twee ver dachten, terwijl later, ongeveer elf uur. ook M, de herberg verliet om naar huls te gaan. Het slachtoffer verklaarde zelf dat hij. gaan de over den Rijksweg onder Hulshoven, daar plotseling werd besprongen door twee personen, die uit een greppel langs den weg opdoken. Daar het lichte nacht was, had hij een der aanvallers duidelijk herkend als een der man nen, met wie hij dien avond in de herberg was geweest. Door een slag met een hard voor werp op het hoofd zou hij bulten bewustzijn geraakt en beroofd zijn en zijn bankpapier als mede van zijn portemonnale met eenlg zilver geld. Het O. M. elschte tegen ieder vijf Jaren ge vangenisstraf. r Uitspraak over acht dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5