Rijksmiddelen in Januari Prikkeldraad I 1 L. I ’t Weer op Zondag Uitvoer van boter Onwaarachtigheid EIEREN-PRODUCTIE ONZE I 0! I I 1 FEBRUARI' VRIJDAG Van ’n De koude luchtstroom Het Fransche invoerrecht verhoogd i- KATHOLIEKE MIDDENSTAND Kath. Friesche Bond BENOEMINGEN Paters Dominicanen VLASFABRIEK IN VLAMMEN ZAANDAM KRIJGT ONGELUK Het geschil met Koog d. Zaan Onderhandelingen na S Maart EA DE ONBEWAAKTE OVERWEG EEN BESTE KNAPZAK Wielrijder door een trein gegrepen Wiens „twaalfuurtje” is het? STEUN BIETENCULTUUR OP VRIJE VOETEN GESTELD DE RAMP OP DE AMER NG NIET ZOO GEMAKKELIJK! Handel in gestolen auto’s RIJWIELBELAST1NG Ook voor werkloozen DE STAATSMIJNEN Begrooting over 1933 i I Méér consumptie in het binnenland! De afgevaardigden in spoed vergadering by een Over het algemeen nog guur. Tegen Zondag iets zachter Aanzienlijke voorraden verloren gegaan Het raadslid Menist en zjjn kameraden HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND S.' ll 1 fa Ruim een millioen beneden de raming „steunactie” Congres te Breda over aan verm*- met óf maand geen 4.848 5271 88.180 80.000 I De „Avondpost” wijst op nog een andere ver klaring omtrent gezagshandhaving in de soclaal- Over terultgang nog dit sou 66804 nam 1931 In tonnen 77.958 6888 1.665 56.901 25254 1933 4.833 2 23 1933 in tonnen 5.079 527 265 Door het uitblijven van een steunregeling voor de bietencultuur Is ongerustheid ontstaan bij de boeren, die daardoor hun zaalplan niet Het congres 1933 van den Ned. R. K. Midden standsbond zal gehouden worden te Breda op 10, 11 en 13 October. Om voo r d ved d* mai )op- n O >rgds werk slijk» Of de te 1933 75.030 3264 1.076 Toen Woensdag een der autobussen van een onderneming te Behagen werd schoongemaakt, Is een zakje gevonden, dat aanvankelijk als een boterhammenzakje van schoolkinderen werd aangezien. Bij nadere beschouwing bleek ech ter, dat de Inhoud bestond uit bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van ongeveer 1000. Tot nu toe heelt de rechthebbende zich niet aangemeld. Nederlandsche export in Januari Versche eieren Koelhuiseieren Kalkeieren etc. waarvan naar Dultschland Engeland 4841 194 De directie van den Landbouw deelt mede, dat het „Journal officiel” van hedenochtend, blijkens telefonisch bericht van den Rjjkslandbouwcon- sulent te Parijs, een besluit bevat, volgens het welk het invoerrecht op boter in Frankrijk van 700 tot 850 franc per 100 K.O. is verhoogd. Joh. lil acre ecM. waarvan naar Dultschland Fr geland „Ook de regeerlng*Ebert-Scheidemann kon dit communistisch geweld niet zonder meer laten passeeren. Zjj stond voor de moeilijke keus van afdanken, wijken voor het geweld, en het onder drukken, met kracht van wapenen, van deze communistische poging om door een staatsgreep de macht in handen te krijgen. De regeerlng koos het laatste; dat was niet alleen haar recht, maar zelfs haar plicht.” Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Tlel den zeereerw. pater P J. Th. de Bruijn. Z. H. Exc. de Blsschop van ’s Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Neerbosch den zeereerw. pater F. L. C. J. Wolsky. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor in Goorn den zeereerw. pater L. J. M. Jansen; tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans) den zeereerw. pater A. J. M. Daniels; tot assistent te Rotter dam (H. Hart van Jezus) den weleerw. pater W A. J. de Mol; tot kapelaan te Amsterdam IH. Domlnicus) den weleerw. pater L. M. Nauta; tot kapelaan te Alkmaar (H. Joseph) den wel eerw. pater-. J. A. P. Kooien; tot kapelaans te Rotterdam (H. Domlnicus) de weleerw. paters H. W. C. van de Ven en B. Verhei). Aan den zeereerw. pater H. Poodt werd door Z. H. Exc. den Blsschop van Haarlem eervol ontslag verleend als pastoor te Goorn. iL ti de» ngen i af- Mign. doen. BUb Jl K'! 1' i Het gemeentebestuur van Zaandam heeft het rapport ontvangen van het scheidsgerecht, be treffende het tusschen deze gemeente en Koog gas- demokratische pers; in het buitenlandse!) over zicht van „Het Volk” schreef de heer De Roode nX: Uitvoer: 1 Versche eieren Koelhuiseieren Kalkeieren etc. MM CM’ >aar- :hre- wet- rak- ities. argd van icate leurt rijn een 1OIU- mede- werk- f r. r .-ex Hoe de ontploffing vermoedelijk plaats vond bewering te staven, wat de belang- i Dultschland en Engeland voor on- betreft, geven wjj hieronder Uit deze cijfers ziet men, dat naar Dultsch land In het afgeloopen jaar belangrijk meer geëxporteerd is dan In 1931, terwijl bet geval voor Engeland omgekeerd staat; Engeland nam minder af als gevolg van de Ingestelde invoer- ?de goede orde zjj hier vermeld, gelijk Is aan 1000 K.G. en dat er n gemiddeld in een kilogram gaan, be statistieken blijkt, dat Duitsch- Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van de Staatsmijnen In Limburg voor het dienstjaar 1933. Het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp gaf enkele leden aanleiding erop aan te drin gen, dat de Staatsmijnen zich niet zullen be geven in bedrijven, welke niet direct afhanke lijk zijn van de mijnbedrijven of daarmee ver band houden. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat ook de socia listen opstand als onduldbaar en gezagshand- havlng «- desnoods met geweld als plicht beschouwen. Nu onze Regeerlng zich echter van dien pijn lijken plicht (waartoe mede de 8.D.A.P. haar dwóng!) gekweten heeft, nu wordt er geschreven en gesproken van een moordpartij, nu moet Nederland, onder leiding der 8.D.A.P., In verzet komen tegen de handelwijze der wettige over heid. Het toeval wil, dat juist In deze dagen Kamer ontbinding is gevolgd. Welnu I Dankbaar grijpt de 8OA.P, deze ge legenheid aaq om haar Hetze voort te zetten en nog te verscherpen: ,J3e reactie vraagt om haar vonnis,” zoo heet het nu. Zouden de fatsoenlijke 8.D.A.P.-ers zich in hun binnenkamer nu nooit eens schamen over zoo veel onwaarachtigheid? rif- 20- rrot*. reiMM irede. moer .Het den» tam* oeeld. etne* zin* s U>- genn. o oet in lis»* ■gin* rechten. V| dat een foi circa 16 qM Uit Duft) land in 1932 circa 2.364 millioen eieren impor teerde tegen 2.327 millioen In 1931 en 2.639 mll- lïoen in 1929; de stijging in 1932 ten opzichte van 1931 ontstond door de lage prijzen, waar door het gebruik geprikkeld werd. Denemarken. België en Nederland Importeerden meer, Rus land, Bulgarije, Zuld-81avlë en Italië daaren tegen minder; de prijs van het Neder- I landsche el bedroeg in 1932 gemiddeld (vracht- vrij Dultsche grens en zonder invoerrecht) 5.4 Het weer is aan het begin der week geheel anders verloopen dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De oorzaak hiervan was, dat in plaats van een warmen luchtstroom uit het Zuidwesten een zeer koude, uit het hooge Noor den komende, de overhand kreeg. Deze zeer koude Noordelijke luchtstroom heeft gedurende verscheidene dagen het groot ste gedeelte van Europa overstroomd en de temperatuur eenlge graden doen dalen. Buiten zijn invloed bleven de Brltsche eilanden, waar een stabiel gebied van hoogen druk lag, terwijl een zeer diepe depressie over N.-O. en O - Europa trok en daar ook nu nog stand houdt. Ons land lag vrijwel aan den Westelijken rand van dezen kouden luchtstroom en profiteerde vooral de laatste dagen van den hoogen lucht druk. Deze inval van een kouden luchtstroom is een zeer vervroegd overgangsverschijnsel tus schen den nawinter en de vroege lente. De prognostische beteekenls van dit wel zeer vroeg komende verschijnsel kan haast niet anders zjjn, dan dat In de naaste toekomst zulke koude golven zich vaak herhalen zullen. Evenals elk voorjaar zullen deze koude-golven telkens wor den afgebroken door Invallen van warme lucht uit het Zuidwesten en het Is daarom zeer wel mogelijk, dat zulk een Inval binnen enkele dagen plaats heeft. Dat gisteren een nieuwe diepe depressie op 1500 KM. ten Z.W. van Ijsland werd gesignaleerd, kan stellig worden opgevat als een voorteeken van tijdelijk warmer weer met Z.W.-wind en regen, maar dat zal wel niet komen voordat eerst het weer een of twee dagen, te rekenen vanaf Donderdag JJ. mooi en rustig, iets minder koud maar toch nog guur is geweest. Het is echter niet zeker of zachter weer reeds vóór Zondag zal komen. Sterke vorst, die berijdbaar ijs kan geven. Is stellig niet te verwachten. Een omslag tot zacht en regenachtig weer kan alleen dan verwacht worden, wanneer de barometer sterk gaat dalen. (Nadruk verboden) De ongeveer 30-jarige E. is Donderdag op een onbewaakten overweg bjj Vroomshoop met zjjn rijwiel tegen een passeerenden trein ge reden. De ongelukkige werd een eindweegz meegesleurd. In ernstig gewonden toestand is hl) overgebracht naar het ziekenhuis Marien berg. V Regeering acht /8.25 niet meer voldoende levering aan laatstgenoemde. Dit rapport stelt de gemeente Koog in het gelijk en veroordeelt de gemeente Zaandam tot terugbetaling van het te veel betaalde over de jaren 1927, 1938 en 1929 ten bedrage van 1 cent per M3 wluiuikt gas, plus de kosten van het geding. Te Koog aan de Zaan berekent men hier door van de gemeente Zaandam te vorderen te hebben ruim dertig duizend gulden, waarbij dan zjjn Inbegrepen de vorderingen, die de ingezetenen eventueel zullen kunnen laten gel den. De kosten van het geding worden begroot op duizend gulden. konden opmaken. Door den minister van Eco nomische zaken en Arbeid Is in December in de Kamer verklaard, dat voor 1933 eenzelfde steun van f 825 per 1000 K.G. bleten zou gelden en ook voor eenzelfde totale hoeveel heid als in 1932. Door de lage suikerprijzen kon echter gevreesd worden dat f 825 niet toereikend zou zijn, om een voldoende bieten uitzaai te garandeeren. De „Maasb.” verneemt thans, dat men bezig Is een nieuwe steunregeling gereed te maken en dat de regeering de meening deelt, dat door de lage suikerprijzen 825 niet meer voldoende is, zoodat gehoopt mag worden, dat de nieuwe steunregeling, een redelijken bietenprijs' moge- Hjk zal maken. Door dit bericht zal ongewjjfeld bij een groot aantal landbouwers de ongerustheid verdwijnen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van hoofdstuk VUB (Dep. van Finan ciën) der Rijksbegrootlng voor 1933 ontleenen .Muiterij is onduldbaar. Bewijs? Nergens en terecht werd en wordt rigoureuser opge treden tegen muiters dan in Sovjet-RuslandEn wjj democraten, eenmaal in de regeerlng. zullen ook tegen muiters met alle kracht hebben op te treden, ófwij verdienen weer zoo spoedig moge lijk uit de leiding te worden weggejaagd. Mui terij is bandeloosheid, muiterij Is anarchisme, muiterij is chaos, moord en doodslag. De natuur lijke reactie Is de terreur.... van den anderen kant”. wij het volgende; Een werklooze heeft op grond van het laat ste lid van artikel 1 van de Rijwielbelastlngwet 1924 geen aanspraak op kostelooze uitreiking van een rijwielbelastingmerk. Tegen het opnemen in de Rijwielbelastlng wet van een bepaling, analoog aan het 4de lid van artikel 6 van de Wegenbelastingwet, be staat naar het oordeel van den Minister be zwaar, aangezien zulk een bepaling aanleiding zou geven tot indiening van zeer veel verzoeken om vrijstelling. invoerrecht voor onze eieren ingevolge de meest- begunstiging (bet contract met Joego-Blavië eindigt pas 4 Maart as. en op dit contract is het goedkoope recht gebaseerd) Mk. 5 per 100 K.G. bedraagt. Na vier Maart is Dultschland vrij; men heeft een Invoerrecht van Mk. 30 ge noemd, maar het staat te bezien, of Hugenberg niet veel hooger zal gaan. Hjj WIL, het koste wat het kost, den invoer van alles, waaraan Dultschland geen behoefte heeft, weren en in deze lijn zou een recht van meer dan Mk. 109 per 100 K.O. passen. Hieronder volgen enkele cijfers over de maan den Januari 1933 en 1932: Leiden-Dordrecht-Friesland-Groningen. Het bondsbestuur beval de aanwijzing van Minister Verschuur, waarbij werd gewezen op diens werk ten aanzien der Bedrijfsradenwe<. en zijn maatregelen ter ondersteuning van den Frieschen boerenstand. De candidaat voor den omschreven zetel der gecombineerde kieskringen land- en tuin bouw en de positie van de in die bedrijven werk zame arbeiders Is de heer A. J. Loerakker, aan de Zaan hangende geschil omtrent de Na de pauze had de verkiezing plaats van af gevaardigden en eventueele plaatsvervangers naar de in Amsterdam te houden gecombineer de kleskringvergadering. Als afgevaardigden werden gekozen verklaard de zeereerw. heer W. Overmeer en de heeren T. v. d. Zee, Th. Leenes, Casparie, Krol en Roling. Ten slotte werden door pastoor Overmeer nog enkele mededeeli^gen gedaan, o.a. dat er zes radio-voordrachten betreffende de verkiezingen zullen worden gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. Dat het in Nederland nog zoo gemakkelljk niet is om een gestolen automobiel verder te verhandelen, moge blijken uit het volgende: Op 27 Januari j.l. werd te Amsterdam een automobiel Chevrolet vermist, welke vermoede lijk was gestolen. Onmiddellijk werd namens de betrokken assuradeuren door het Expertise Bureau Tichelaar het signalement In duizen den exemplaren over Nederland verspreid, met het gevolg, dat ongeveer twee weken later op de automoblelmarkt te Apeldoorn een te koop aangeboden auto werd ontdekt, welke ondanks de veranderde nummers van motor en chassis als de gestolen Chevrolet kon worden herkend. De vermoedelüke dader werd in arrest gesteld. Omstreeks middernacht is Donderdagavond brand ontstaan in de Stoom-Vlasfabriek „De Toekomst", eigenaar C. B. de Visser, welke ge legen is in den Nieuwlandpolder, dicht bij het dorp Lage Zwaluwe. Het vuur werd met twee stralen bestreden. Niet voorkomen kon echter worden, dat de ge- heele fabriek, een gebouw van 37 M. lengte en bestaande uit een gelijkvloersch gedeelte en 'n zolderverdieping, een prooi der vlammen werd. 27800 kg. afgewerkt vla*, zoomede alle ma- «o chines, zijn verloren gegaan. De fabriek was verzekerd, doch laag. Het vlas Was op beurspolis geassureerd. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van den brand In. De Januarl-ontvangsten vertoonen met eèn totaal van f 30.752.000 niet zoo n groot verschil met die van vorig jaar, toen er slechts ’n kleine zeven ton meer ontvan gen werd. Men bedenke echter, dat sindsdien ver schillende nieuwe middelen gecreërd zijn, welke op dezen staat reeds met één en een kwart millioen paraisseeren. Legt men de cijfers naast de raming, dan blijkt, dat Januari ruim een millioen te kort heeft opgebracht. Waaraan dit te wijten is zal een vluch- tige beschouwing van enkele middelen lee- ren. De inkomstenbelasting bracht 5.9 mil lioen gulden op. Wel is waar Is dit belang rijk hooger dan 1/12 der raming (f4.166.000) doch dat zegt nog weinig. Immers het is bekend, dat deze belasting niet over de verschillende maanden gelijkmatig verdeeld binnenkomt. Het belastingjaar loopt van 1 Mei tot 30 April d. a. v., met het gevolg, dat, hoe dichter de eindtermijn nadert, hoe rijker dit middel gaat vloeien. Het geen wel bewezen wordt door de Januari- opbrengst van vorig jaar ad f7.098.000. Waar nu in Januari het gemiddelde over 12 maanden betrekkelijk zoo weinig over schreden wordt, vreezen we, dat zelfs de voorzichtige jaarraming niet zal gehaald worden. Hetzelfde geldt ongeveer voor de gensbe lasting. De opbrengst overtreft de raming ruim een ton, maar blijft nog 1H ton be neden Januari 1932. Anders is het met de dividend- en tan- tièmebelasting. Hier plegen de latere maan den betere resultaten op te levergn dan Januari. Dit zal een der redenen zijn, dat de opbrengst in deze eerste maand van het jaar nog niet de helft is van het ge raamde maandgemiddelde. Dit kan echter niet de eenlge reden zijn, Immers vorig jaar kwt^m Januari nog ruim 3 ton hooger. Wie nagaat, of aan den Ujve ondervindt, hoevele Maatschappijen e. d. het dividend passeeren of tot enkele procenten als troostprijs terugbrengen, kent de oorzaak van den terugval van dit middel. We hebben voor enkele maanden reeüo geconstateerd, dat de rechten op den invoer het voornaamste middel waren geworden van onze rijksfinanciën. Deze eerste maand van 1933 is dit echter niet het geval. De opbrengst was slechts f 4.585.000. Telt pien er de nieuwe opcenten ad f 1.149.000 bij, dan nog overtreft deze maand de inkomstenbelasting met een kleine twee ton haar concurrent. Trouwens, we hadden na de publicatie der cijfers over de handelsbeweglng In Januari niet anders verwacht. De steeds dalende In voer zal noodzakelijk op dit middel van grooten Invloed zijn. Evenals trouwens op het Statistiekrecht, dat weer f 20.000 beneden raming en vo rig jaar bleef. De accijnzen maken deze ■echt figuur. Het zout gaat, evenals de laatste maanden «teeds het geval is geweest, weer boven raming en vorige opbrengst uit. Voor het eerst sinds eenlgen tijd vertoont °°k het geslacht eenlge verbetering. De daling der vleeschprijzen is eenlgszlns tot staan gekomen, terwijl het verbruik door de lage prijzen wel zal zijn gestimuleerd. Deze maand komt de opbrengst eenlge tienduizenden boven vorig jaar en boven de raming. In ons laatste overzicht hebben we ge constateerd, dat de f -Un zich in 1932 zoo goed had gehouden. Een Insider wees ons toen erop, dat dit uit zeer bijzondere oor- saken te verklaren was. Wanneer wij thans alen, dat In Januari de opbrengst slechts f 31.000 was tegen een raming van 2 ton, blijkt daar wel uit, hoe deze deskundige gelijk had. Al moeten wij in het oog hou den, dat Januari blijken* de opbrengst in 1932 (f 51000) een slechte maand is voor dit middel. w "w -vat de sociaal-demokratlsche leiders (om van de communistische maar te zwijgen) T in deze dagen met het Nederlandsche volk aandurven, is werkelijk ongelooflijk. Twee gebeurtenissen vooral houden de aan dacht van ons volk gespannen: de muiterij in Indië en de Kamerontbinding. Voor beide gebeurtenissen dragen zjj (mede) de verantwoordelijkheid: tot de muiterij in Indië hebben zij sinds jaar en dag opgehltst en door^ d7''grêombïnee7de~ kieskringen hun stemmen in de Kamer hebben zij een parle mentaire krisis helpen uitlokken, welke In de huidige precaire omstandigheden land en volk allerminst tot heil kan strekken. Teekenend is het nu voor de mentaliteit, welke In de S.DA.P. heerscht, dat men belde malheurs thans nog tracht uit te bulten tot zijn demagogische doeleinden. De muiterij In Indië kon niet getolereerd wor den, de overheid was verplicht, dezen opstand zoo noodlg met geweld te onderdrukken; toen WlMut in de Eerste Kamer nog objectief de zaak bekeek, heeft hjj zelf verklaard, dat hij de muiterij niet goed kon praten; de vorige week schreef de socialist Paul Kies, die oud-offlcier is en het leger den rug toekeerde (dus wel als onverdacht getuige beschouwd mag worden) in „Oorlog en Vrede": het vooronder er geen oog- zUn, wordt de vol gende veronderstelling gemaakt: De schippers moeten meegevoerd, althans bij zich gehad hebben, een voorraad krult, slaghoedjes, granaten, bommen of welke helsche machine dan ook. Men vermoedt, dat zjj deze goederen hebben meegebracht en gereed gezet voor verder vervoer. Door het schommelen evenwel van de schuit is het niet uitgesloten, dat zoon pakje gevallen zou kunnen zijn, hetgeen de ontploffing heeft bewerkt. Over het vooronderluik of -klep ligt als gewoonlijk een afsluitijzer. Dit ijzer en het luik zijn van het voordek afgerukt en weggeslingerd. Zeer waar schijnlijk Is Jan. die 31 Jaar oud was en de jongste van de twee broers, door den onl- zettenden luchtdruk overboord geslagen en ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De oudste heeft zich klaarblijkelijk, doodelijk ge troffen. naar het achteronder te bed begeven. De ontploffing heeft het ijzeren schot, hetwelk de scheiding vormt van vooronder en ruim, totaal ontzet en daardoor werden zeer veel nagels, welke ter bevestiging van het schot aan bak- en stuurboordzijde zjjn aangebracht, uitge rukt. Juist door deze kleine nagelgaten is het water de schuit binnengedrongen en zoo Is de schuit traag maar zeker gezonken. De zwaar getroffen jongeling, die vreeselijk geleden moet hebben, zou op deze wijze verdronken zijn. Het Rotterdamsche Gemeenteraadslid de heer Menist en twee andere leden van het P. A.S., die dezer dagen gearresteerd werden In ver band met opruiing, zijn gister op vrije voeten gesteld. Zjj zijn door een aantal partijgenooten aan het Huls van Bewaring afgehaald. De politie heeft een oogje In het zeil gehouden, doch heeft niet handelend behoeven op te treden. De op 18 Februari te Sneek gehouden en druk bezochte spoedvergadering van centraal bestuur en afgevaardigden van den Kath. Frieschen Bond werd door den Bondsvoorzitter, mr. A. W. Koch, geoper^ met een rede, waarin ojn. het volgende weru gememoreerd: De econoifilsche noodtoestand heeft vooral op politiek gebied allerlei moeilijkheden ge bracht, waarvan verschillende personen gebruik maken om in troebel water te visschen. Der halve moet in de Kath. Staatspartij de arbeid zoo krachtig mogelijk gehandhaafd worden In onderlinge liefde, eerbiediging en waardeering van Iedere vrije eerlijke overtuiging. Mr. Koch herinnerde nog aan de oprichting van het Friesch Kath. Staatkundig Jongeren Verbond, waarvan kort geleden de afd. Frane ker een geslaagde vergadering hield. Na de openingsrede deed de Bondssecretaris, de zeereerw. heer W. Overmeer, eenlge deelingen betreffende de regeling der zaamheden voor de as. verkiezingen. Hierna volgde een gedachtenwisseling het bezetten van den niet-omschreven Tweede pfennig tegen 7.8 pf. In 1931. Wanneer door het nieuwe Dultsche invoerrecht, dat weliswaar nog niet is bepaald, doch dat aangenomen kan wor den op Mk. 50 per 100 K.G. de blnnenlandsche prijzen met circa 3 pfennig stijgen, dan zouden wij kunnen blijven concurreeren. Dit zal ver moedelijk wel niet het geval zijn en waar de prijs, welken wij voor ons el aan de grens gemld dcld over 1932 ontvingen, circa 3X cent, toch al zeer laag genoemd kan worden, is het dui delijk, dat er niets meer af kan. Hoe moeten wij van het enorme kwantum eieren afkomen? Er zijn slechts twee mogelijk heden: wij moeten óf de kippen slachten meer eieren eten. Het binnenlandsch verbruik is niet bekend, maar wij kunnen wel aannemen, dat het verbruik minstens 4 maal de export Is. Bij prijsverlaging, zooals wjj in den afge loopen zomer gezien hebben, zou wellicht de geheele surplus-productie In het eigen land kunnen worden verbruikt, zonder dat er een groot gedeelte der kippen behoefde te worden afgeslacht. Het zal dus wel daarheen gestuurd moeten worden. Terloops zij hier ten slotte nog vermeld, dat het 10 pet. ad valorem-lnvoerrecht op eieren in Engeland geleid heeft tot een minderen In voer in 1932 van circa 700 millioen stuks, zon der dat de eigen productie In- dezelfde mate kou worden opgevoerd. De blnnenlandsche pro ductie steeg met 240 millioen eieren, waaruit de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat het eieren-verbrulk In Engeland aan het af nemen la. -W-V wordt beweerd, dat In de klassieke H Romelnsche oudheid de wijze Cato •*-» iedere redevoering beëindigde met de gevleugelde woorden: Carthago moet ver woest worden. Dit onafgebroken hameren op hetzelfde aambeeld heeft ten slotte tot gevolg gehad, dat de Romelnsche regeerders, mitsgaders het volk, voor zoover dit behalve In brood en spelen ook nog belang stelde in de poli tiek van den dag, er diep van doordrongen geraakten, dat de machtige Afrikaansche concurrente van den aardbodem behoorde te verdwijnen. Welke gevoelens ten langen leste in een daad werden omgezet. WH, die beroepshalve lederen maand een korte beschouwing moeten wijden aan de rijksmiddelen, hebben den laatsten tijd mutatls mutandis zoo'n beetje den Cato gespeeld. Toen 1931 ondanks de ingetreden crisis, de rijksmiddelen nog behoorlijk vloeiden, hebben wij reeds gewezen naar de komende donkere tijden en de conclusie getrokken: er moet bezuinigd worden. Als wijlen Cato heeft men ons om dit pessi misme gehoond, wat niet belette, dat Iedere maand onze alarmkreet opnieuw weer klonk. Het is moeilijk te schouwen in de harten van al onze lezers, maar toch gelooven we, dat velen behoudens de weinigen die wetens en willens den struisvogel imltee- ren het nu met ons eens zijn: er moet bezuinigd worden. We kunnen en mogen ons in dit flnan- cieel-technisch artikel niet met politiek bemoeien, maar zouden toch wel even wil len wijzen op, dé ontzettende verantwoor delijkheid dergenen, die uit partlj- groepsoverwpglngen de pogingen om rifkshuishouding op bescheidener voet brengen, saboteeren. Wij hebben eenlge dagen geleden melding gemaakt van het vinden van een met kunst mest geladen klipperschip, dat in de Amer ge zonken was; de beidé opvarenden, twee ge broeders Van Dongen, waren verdwenen. Thans verneemt de „N. Rott. Crt.” omtrent dit ongeval het volgende: Vrijdagavond tegen half zeven werd er lang durig en krachtig alarm gemaakt, hetgeen de bewoners van enkele boerderijen in de Bles- bosch opvatten als den roep van een schipper, die vroeg om afgehaald te worden of die zijn knecht aan boord riep. Men sloeg er daarom niet verder acht op. Tegen half acht werd er een zware slag gehoord en plotseling ver toonde zich op de rivier een schijnsel van licht, dat echter niet den Indruk van brand maakte en dat door zeer weinigen werd opgemerkt. Daarmee was het lot beslist van twee Jonge menschenlevens en Is de schuit langzaam gaan zinken. De ontploffing heeft in plaats gehad. Aangezien getuigen meer in leven Volgens het „Vaderland” zijn de te Berlijn gevoerde besprekingen over een tusschentijd- sche regeling, gewenscht in verband met den afloop van het Dultsch-Zweedsch handelsver- drag op 15 Februari en van het Dultsch-Zuld- Slavlsche handelsverdrag op 5 Maart, als mis lukt te beschouwen. De Nederlandsche delegatie, onder leiding van dr. Hlrschfeld, dlrecteur-generaal van de afdee- llng Economische Zaken, is Donderdagmorgen teruggekeerd. Het blad wijst er op, in tegenspraak met een bericht in een ander blad, dat deze besprekin gen niets hebben uit te staan met die over het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag. De onderhandelingen daarover zullen eerst na de Dultsche verkiezingen worden gevoerd, wat ook grooter kans op welslagen zou medebrengen. De onderhavige besprekingen daarentegen bedoelden de voordeelen, welke Nederland putte uit de meestbegunstiglngsclausule. ook na af loop van het Dultsch-Zweedsche en het Dultsch-Zuld-Slavische verdrag, althans ten deele te handhaven. de maand Januari 1933 is er van ach 3 weinig te bemerken; trouwens ook niet wel mogelijk zijn, omdat het r staan onzen eierhandel zorglijke tijden te wachten; zoowel Dultschland als En geland Immers zullen vermoedelijk in 1933 heel wat minder afnemen dan In vorige jaren. Dultschland, omdat bet zooveel mogelijk vrij wil worden van het buitenland voor die pro ducten, welke in eigen land kunnen worden voortgebracht (wMU’onder eieren ongetwijfeld een groote plaats Innemen) en Engeland van wege Ottawa en vanwege een gelijke mentaliteit als in Dultschland. Het Nederlandsche ei heeft ongetwijfeld een goeden roep; het kan goedkoop worden geleverd, terwijl de voortschrijdende deflatie den kostprijs nog verder zal drukken Want ten slotte Is het el gecondenseerd voed sel. Dalen de prijzen van het klpfienvoer, dan wordt het el ook steeds goedkooper, terwijl de boeren op de Veluwe een der voornaamste eieren-centra uiterst matig zijn, zoodat ook hierdoor de kostprijs beduidend kan worden teruggebracht. Om onze 1 rijkheid van zen eleren-export eenlge cijfers: n sommige kringen houdt men er toch wei zonderlinge begrippen op na omtrent de verhouding van het Individu en van de ge meenschap tot de overheid. Daarvan Is deaer dagen voor de Alkmaarache rechtbank weer iets aan ’t licht gekomen. Voor deze rechtbank had zich een ex-wetbou- der van Den Helder te verantwoorden wegens de verdwijning van *n niet onaanzienlijk aan tal duizenden guldens, dank zij het daarover gevoerde „beheer".... De duizendjes, waarover t hier gaat, behoor den aan den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine, welke zich o.a. blijkens het sterk „geflatteerde" rechtbankverslag in „Het Volk” tegenover de S. D. A. P. en het N. V. V. niet al te onwennig gevoelt. Welnu, bij gelegenheid van de rechtbankzit ting te Alkmaar Is gebleken, dat deze heeren korporaals, deze dienaren van Hare Majesteit, er een potje van 13.000 op na hielden voor een .steunactie", een actie n.l. om de propa ganda tegen de werving van marinemannen te steunen! De centjes zjjn nu verdwenen, hier of daar misschien opgesoupeerd, en zij, die het wèl mee nen met een goede marine in Indië, zullen er niet hevig om treuren, maarIs ie niet fraai?! Men heeft zich In dienst gesteld van den Staat met alle daaraan verbonden consequen ties, men strijkt daarvan geregeld loon op, maar tegelijkertijd stort men een deeltje van dat loon om de eigen zaak van den Staat kapot te ma ken, althans de behartiging van die zaak te bemoeilijken of onmogelijk te doen worden. Het tftvolg van zoo'n actie kan natuurlijk niets anders zijn, dan dat het pell van onze marine daalt, doordat de betere elementen voor alle marine-leven gaan bedanken en dit alleen aan minderwaardige elementen overlaten. Is dit het belang van den Staat? is dat het belang van den marine-man? Is dat het belang van den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine? Wat moet het toch kronkelen in de hersenen van dergelijke menschenl Gedistilleerd heeft nog steeds neiging om te dalen. Ook nu weer 1* een niet onbe- op vorig jaar en op 1/12 langrijk déficit der raming. Eigenaardig 1* het wel, dat bier ruim met 1/3 deel de raming overtrof. Zeer behoorlijk was weer de suiker, die een half millioen meer opleverde dan vo rig jaar. Waarbij nog ruim een ton komt aan de nieuwe opcenten. De suiker wordt wel duur betaald. Over tabak valt weinig te zeggen, alleen dat de opbrengst weer Iets minder is dan vorig jaar. De zegel- en registratle-rechten hielden zich, de omstandigheden In aanmerking genomen, goed. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de successierechten. Deze Januarimaand werd 1% millioen minder ontvangen dan vorig jaar. Nu is het waar, dat dit middel immer zeer onregelmatig vloeit, doch het is te vreezen, dat de daling der vermogens een emstigen invloed zal hebben op dezen <mt- vangpoet. Als laatste conjunctuurbarometer fun geert veelal ,de opbrengst der loodsgelden, wijl deze de scheepvaartbeweglng weerspie gelt. De opbrengst in deze maand is f307.000, tegen f 323.000 vorig jaar. De raming was echter nog ’n f 16000.— lager. Alles bijeen is onze conclusie, dat deze middelenstaat, hoewel de uitkomsten niet zoo erg waren, als we vreesden, toch op nieuw rechtvaardigt onze hierboven uit gesproken meening: er moet ernstig bezui nigd worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15