Het beleid van minister Verschuur RADIOPROGRAMMA Malaria-epidemie Kabinet en Senaat Rijksmiddelen De radio-politiek MEENINC DER EERSTE KAMER VRIJDAG 17 FEBRUARI Zaterdag 18 Febr. 1933 Streven naar autarkie? Vierhonderd zieken in één de»»a DESSA AFGEBRAND Verklaring Jhr. Ruys GROOT BILJART CADRE Om ’t Europeesch kampioenschap Ophaalbrug ingestort Het onderzoek naar de muiterij Schifting gewenscht Arbeid Eh Eenige deining te Berlijn VLIEGEN NEEMT ONTSLAG over Als lid der Ontwapeningsdelegatie HOLLAND—AMERIKA LIJN Drie schepen verkocht NG BENOEMINGEN Handel en Nijverheid Aanrander opgesloten Paters Dominicanen Het elftal der Engelschen MR. A. R. ZIMMERMAN ONDER DE STOOMTRAM BRAND IN DE HOOFDSTAD Slachtoffer onmiddellyk overleden In een fabriek van kanttkapok UIT LOTINGEN VERHOOGD INVOERRECHT Op alle harde kaassoorten Eerste Kamer zegt haar meaning de politiek uit of in den aether Overstelpende bewijzen voor zijn schuld Onder zijn bewind zyn tal van be langrijke wettelijke maatrege len tot stand gekomen De Regeering bereid haar stand punt inzake de muiterij en de politieke crisis uiteen o te zetten Onder het reserve-personeel der landmacht SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN OOSTELIJK ELFTAL— BRISTOL ROVERS irz*. wo Een officieele mededeeling te verwachten Geen Kamercendidatuur voor den V rü heidsbond Eén en tachtig woningen verwoest Tengevolge van aanrijding VOGELBESCHERMING Kortzichtig r er op aan. FtACMT HILVERSUM, 1875 M.: Nog et eed» achteruitgaande de 1 o later 30. I HAMBURG. 37Z M.: 15 3S muziek. 3.50 Concert door het H kest onder leiding van José KI bei 5 25 Gevarieerd programma. 9.50 Dansmu ziek uit Berlijn VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIÖQIDS al- uv hs moyene 3333 sas misbruik rechteUJke functie. de de 8 20 de De heer W. H. Vliegen zou Donderdagavond naar Nederland terugkeeren uit Genève, daar hU zooals, „Het Volk" verneemt, ontslag heeft genomen als Ud der Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie, In verband met de jongste gebeurtenissen in Indlë. Dommering (N) Sweering (N) Davin (Frankrijk) Joachim (Duitse hl.) Van Vliet (Ned.) Soussa (Egypte) pnt 400 11S 400 37» ha. 111 101 130 33 137 130 moyen. 3333 34.45 icbe> VOO e d wed i da u 730 een br. 13 11 moyen. 13.18 830 w»* werk eltjks Joh. s XL L-sx U van den kaas, maar voor alle harde kaassoorten uit Ne derland. dus ook voor broodkaas, blokkaas enz. Op grond van meestbegunstlging tal ook Ne derland nog een hoeveelheid van 1910 ton van deae kaassoorten tegen een Invoerrecht van 30 Mk per 100 k.g. in Duitschland mogen invoe ren. zoodra omtrent de regeling van dezen In voer overeenstemming met de Dultsche regee ring la verkregen. Mb scha" raar* :hre- irak- atlet, orgel van icate leurt zon i een aom- rmai rn c pnt. 400 379 des» nges s af- ough. doen. BIJL rrott, reken s *1 trede, mder ..Het denis tante jeeld. e met nmer in- genn. i net n os lissen agin* acre echt. Gremofoon- t-or- tOta. br. 22 31 Woensdag vergaderde de commissie A, offi cieren van het georganiseerd overleg, personeel landmacht. BIJ de rondvraag vestigde een ver tegenwoordiger van de Alg. Vereenlging van Verlofsofficieren der Nederlandsche Land- en Zeemacht, naar aanleiding van het voorgeval lene op „De Zeven Provinciën", de aandacht op het feit, dat zich ook in het leger onder het reserve-personeel tot de 8. D. A. P. beboerende onbetrouwbare tementen bevinden. De voorzitter antwoordde, dat deae aange legenheid reeds de volle aandacht der regee ring had. Naar de Trustee der 8 pet. Obligatie-leenlng Holland—Amerika lijn mededeelt, zijn de sa. „VeendUk" en „VechtdUk” respectievelijk voor ƒ37.830.en ƒ77.013.verkocht en is de netto opbrengst, welke Inclusief het In December laatstleden verkochte sa. .Btadsdljk" in totaal 164 588bedraagt, op een gezamenlijke bank rekening ten name van de N.V. Nederlandsche Administratie- en Trustkantoor en de Holland Amerika Lijn geplaatst, ter voldoening aan de voorschriften van He trustacte. brt 13 13 Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht „eeft benoemd tot pastoor te Tlel den zeereerw. pater P. J. Th. de BruUn. Z. H. Exc. de Blsachop van *s Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Neerbosch den zeereerw. pater F. L. O. J. Wolsky. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor In Ooorn den zeereerw. pater T. j. M. Jansen; tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans) den zeereerw. pater A. J. M. Daniëls; tot assistent te Rotter dam (H. Hart van Jezus) den weleerw. pater W. A J. de Mol; tot kapelaan te Amsterdam (H. Dominlcus) den weleerw. pater L. M. Nauta; tot kapelaan te Alkmaar (H. Joseph) den wel eerw. pater- J. A. F. Kooien; tot kapelaans te Rotterdam (H. Dominlcus) de weleerw. paters H. W. O. van de Ven en B. Verhejj. Aan den zeereerw. pater H. Poodt werd door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend als pastoor te Goorn. Donderdagmiddag Is de 65-Jarige C. B. woon achtig te Zlerlkzee. toen hij op den weg fietste aangereden door de stoomtram van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij. Het slacht offer was bijna onmiddellijk dood. De directie van Landbouw deelt mede, in aanvulling aan het desbetreffend bericht, op genomen in de ochtendbladen van Woensdag, dat het verhoogde Invoerrecht van 30 Mk. per 100 kg. kaas In Duitschland, hetwelk met in gang van 15 Februari In werking is getreden, niet alleen geldt voor Edammer en Goudsche Verschenen Is het Voorlooplg Verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk X (Departement van Economische Zaken an Arbeid) der Rjjksbegrootlng voor 1933. zeer smal zijn, en die voqr de vele automobi listen, die hier passeeren, een waar verkeers obstakel vormen, reeds ongevallen plaats gehad en heel wat auto's zijn al met de stijlen van de bruggen in aanraking geweest. Ook gister morgen was zulks net ge var. Omstreeks zeven uur naderde een vrachtauto van de firma van Doorn uit Amersfoort, waar van de bestuurder na de eerste brug gepas seerd te zijn, teveel rechts hield, waardoor hij tegen den rechterstijl van de tweede brugpoort botste. De gietijzeren stijl knapte daardoor af, met het gevolg dat ook de linkerstijl met de geheele balans, welke een gewicht heelt van vele duizenden kilo's, naar beneden kwamen. Als door een wonder kwam bet gevaarte juist achter de vrachtauto terecht, zoodat deze slechts licht beschadigd werd, terwijl de inzit tenden ongedeerd bleven. Twee brugwachters, die in de nabijheid stonden, konden, doordat zij de balans zagen kantelen, zich op het laatste oogenblik In veiligheid stellen. Even later bood de brug een aanblik van een ruïne van ijzer en hput. Onmiddellijk werd de Rijkswaterstaat van een en ander in kennis gesteld, die In den loop van den dag met de opruimingswerkzaam heden Is begonnen. Naar men ons mededeelde, zu’len hiermede vermoedebjk twee weken ge moeid zijn. Van verstrekkende beteekenls Is dit ongeval vooral voor het drukke scheepvaartverkeer tus schen Amsterdam en Rotterdam. Kleine sche pen kunnen nog de Oostelijk» doorvaart pas seeren. maar voor de grootere Is de vaart voor looplg gestremd. Schepen met een diepgang van hoogstens 130 M. en een breedte van 6 69 M zullen den weg over Leidschendam kunnen nemen. De overige kunnen thans echter slechts van Amsterdam door de Keulsche Vaart, dus vla Utrecht. Rotterdam bereiken. Ook het snel verkeer tusschen Lelden en Utrecht wordt ern stig belemmerd. Tusschen Alphen en Zwam- merdam wordt het verkeer omgeleid langs de noordzijde van den Ouden Rijn. Aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Ka mer over de Poster ijenbegrootlng 1933 wordt het volgende ontleend. Met betrekking tot de radiopolitiek der Re geering maakten sommige leden de opmerking, dal zij tegen hetgeen te dier zake In de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer is gezegd, geen bezwaar hadden. Bjj de openbare behandeling in de Tweede Kamer is echter ge bleken. dat de Minister de bezwaren tegqp uit zending van politieken aard „tot zekere hoog te” deelde. Daarmede konden deze leden zich geenszins vereenigen. Wat is, zoo vroegen zij, onder politiek te verstaan? „Politiek" pleegt veelal te worden genoemd, wat een luisteraar niet bevalt. Zou de beperking van de „politie ke” uitzendingen gaan in de richting van be teugeling van de V. A. R. A., dan wenschten zfj zich daartegen vierkant te verzetten. Geen an dere beletselen behooren hier In den weg ge legd. dan bij de publicatie van gedachten in het algemeen. Voor algemeene uitzendingen ge voelden deze leden weinig; dat zou zijn een terugvallen op een oud standpunt; alleen de liberalen waren daarvóór en thans blijkbaar ook de vrijzinnig-democraten; dit stelsel zou echter leiden tot onderdrukking van anders denkenden. De toestand behoort te blijven ge lijk die thans Is. Verscheidene leden van verschillende partij en daarentegen drongen aan op het verwijde ren van alle politiek uit den aether. Zij be grepen niet, dat deze maatregel, die voor alle partijen zonder onderscheid zou gelden, als een aanslag op de vrijheid van gedachte-uiting van één bepaalde politieke partij sou worden be schouwd en achtten dien maatregel noodzake lijk ter voorkoming, dat de radio tot een voort durende bron van twist tusschen de verschil lende richtingen op politiek gebied worde ge maakt. Zij hoopten dan ook. dat van het door den minister bij de mondelinge behandeling dezer begroeting in de Tweede Kamer in uit zicht gestelde Initiatief spoedig zou blijken. Voorts bepleitten sommige leden maatrege len om ergerlijke feiten, als het afbreken van de uitzending van het Wilhelmus na de uit zending van den Gouv.-Generaal en het uit zenden van de Internationale op Oudejaars avond. te voorkomen. Indien een radio-vereeni- glng zich niet kan opwerken tot het stand punt, dat er een principieel onderscheid be staat tusschen het volkslied en een partijlied, behoort de regeering te verhinderen, dat het waandenkbeeld, alsof beide op één lijn zouden staan. In den aether wordt verbreid. E6.MG8WU8TEBHAC8EN. 1(35 M.: 130 Gramotoonmuzlek. 330 Concert uit Ham burg. 8.55 Concert, 8 05 Oude en nieuwe dansen. Een korte maar felle brand ontstond Donder dagavond omstreeks zes uur in de fabriek van de N.V. Industrie en Handelsmaatschappij „Vultex” aan de Krulslaan te Amsterdam. In deze fabriek vervaardigt men kunstkapok en verdere materialen, bestemd als vulling voor meubelen. Plotseling ontstond kortsluiting. Uit de motorkast van een der machines sloegen vlammen en in korten tijd stond het geheele gebouw, dat slechts een verdieping telt, in lichter laaie. In den voorraad vezels en lom pen vond het vuur gretig voedsel. Met een vijftal stralen bestreed de brand weer het vuur, dat men na een half uur meester was. Het middelste gedeelte van het langwerpige fabrieksgebouw was geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. BEMLIJN. 41» M.: 8 50 Volksliederen. 7.06 Vroohjk programma. 8 20 Opera-bal van da Staats-overa van Berlijn. 10 50 Vervolg opera-bal. Concert onder leiding van Leo Blech Donderdagochtend vroeg is een der beide op haalbruggen te Gouwesluls onder de gemeente Alphen a. d. Rijn, tengevolge van een aanrij ding door een vrachtauto totaal vernield, waar door zoowel het scheepvaartverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam als het snelverkeer langs den Rijksweg UtrechtLeidenDen Haag ernstige stagnatie ondervindt. Tol, goed begrip van de situatie diene, dat bi) GouWealuis, waar de Gouwe uitmondt in den Oudep Rijn, twee ophaa'bruggen, die uit de tweede helft van de vorige eeuw dateeren, vlak achter elkaar in den drukken verkeersweg UtrechtLelden liggen. Tusschen belde brug gen ligt een bestrating van slechts enkele me ters. Herhaaldelijk hebben bjj deze bruggen, die Naar wij vernemen heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenlandse he Zaken en Voorzitter van den Raad van Ministers, in ant woord op een tot hem door den Voorzitter oer Eerste Kamer gerichte vraag, ad 15 dezer be richt, .dat de Regeering bereid is In te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen be treffende de RUksbegrooting voor het dienstjaar 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wen- schen te berde te brengen In verband met het Incident met JJe Zeven Provinciën" en gevolgen, verbonden aan de aanneming in Tweede Kamer van de motie-Boon.” FABIJS (Badlo) 1734 M.r 1330 Populair concert door het omroeporkest. 4.10 Con cert. 930 .Daa Land des LSchelns. operette van Franz Lehar. met medewerking van Willy Tunis. Donderdagmiddag heeft de Rijks- en Ge meentepolitie in de bosschen te De Wijk aan gehouden K. O, verdacht van aanranding van het 7-jarig dochtertje van den heer v. d. We tering. Hoewel de verdachte blijft ontkennen, zijn de bewijzen tegen hem zoo overstelpend, dat men geen oogenblik twijfelt, dat hij de da der van deze laaghartige aanranding is. De man is voorlooplg in de marechaussee-kaaer- ne te Meppel opgesloten. Donderdagmiddag hebben douanebeambten met behulp van politie van Rekken en Eiber, gen en van de marechaussee te Neede een auto aangehouden, die bij onderzoek smokkelwaar bleek te bevatten. De auto, welke een groots hoeveelheid margarine bevatte en bestuurd werd door W. uit Borculo, kwam uit Oldenkot- te in Duitschland en was op weg naar Borcu lo. W. is gearresteerd. peering in ovei weging een beperking van de voortbrenging in den landbouw In verschillende streken des lands te bevorderen. Enkele leden drongen nogmaals c =p- dat de benoeming van een dlrecteur-generaal van den landbouw spoedig zou volgen, daar hX thans de directie van den landbouw geheel nn- voldoende is toegerust. De wensch werd uitgesproken, dat ingevolge de wet van 30 October 1930 worde overgegaan tot de instelling eener bijzondere organisatie ten behoeve van den landbouw. Daardoor zou ten goede samenwerking tusschen de proef stations en den Rijkslandbouwvoorllchtlngs- dlenst Irr-den land- en tuinbouw kunnen wor den bevorderd en zouden 's Rijks gelden nutti ger worden besteed dan thans op dit stuk bet geval ia Sommige leden spraken den wensch uit, dat de kring van voor de goedkoope onvermengde margarine In aanmerking komende werkloozen zou worden uitgebreid, al war» dit voorlooplg slechts met werkloosen met twee of meer kin deren. DAVBNTBY. 1554 M-: 130 Concert door hei Commodore Grand -orkest onder leiding van Joseph Muecant. 3 06 Concert door het Coventry Hippodrome-orkest onder leiding van Charles Chad wel. 5 06 Orgelconcert door Harold Ramsay. 10 55 Ambrose en «Un or kest in b(t Mayfalr-hotel. Verscheidene leden drongen aan op de toe passing der Arbeidswet 1919 ook ten aanzien van die groepen van arbeiders, welke tot dus ver van wettelijke bescherming, wat betreft den duur van hun arbeid, zijn verstoken. Bijna een millioen arbeiders zijn thans achtergesteld bjj degenen, voor wie de Arbeidswet 1919 van kracnt is geworden. Deze leden achtten het noodzakelijk, dat aan dezen toestand een einde kome, temeer omdat de neiging bestaat in tal van bedrijven den arbeidsduur nog te verlen gen. Mocht de Regeering niet genegen zijn aan him verzoek gevolg te geven, dan bepleitten zij in leder geval de toe passelijk verklaring der genoemde wet op het personeel tn hotels, café's en restaurants. Enkele leden bepleitten de wettelijke Invoe ring der veertlgurige werkweek. Zij achten dit niet alleen noodzakelijk ter bestrijding dei thans heerschende werkloosheid, doch ook omdat de regeling der voortbrenging ten gevol ge der rationalisatie eene dusdanige is gewor den, dat een aanzienlijk deel der arbeiders dreigt werkloos te blijven. Gedoeld werd hier op het verschijnsel der z.g. structuur-werkloos- held. Zeer zouden deze leden het op prijs stel len, Indien de Regeering dit vraagstuk in stu die zou willen nemen. Andere leden waar schuwden met klem tegen proefnemingen op dit stuk. Verscheidene leden betreurden, dat de Regee ring de ratificatie van het verdrag van Was hington. strekkende tot beperking van den ar beidsduur In nijverheldsondernemlngen tot 8 uren per dag en 48 uren per week, niet wenscht te bevorderen, temeer daar de wetgever zich ten onzent allengs heeft gevoegd naar de begin selen, in voorgenoemd ontwerp-tractaai neerge legd. kleine orkest ran het M I R onder leiding ▼an P Leemane. 120 Concert door het Ra- dlo-orkeet onder leiding van Pranz André. 8 20 Concert door het Rad io-orkeet onder leiding van Prane André. 10.30 Concert dooi het Max Alexye-orkeat. BATAVIA. 16 Febr (Aneta) In het regent schap Batavia 1» 'n malaria-epidemie uitgebro ken In de dessa Pakoehadjl kc—»n 400 gevallen voor, in de dessa Pangkalan 300 gevallen. In laatstgenoemde dessa heeft een lijder tijdens n koortsaanval aelfmoord gepleegd. Langs de geheele Noordkust worden gevallen van malaria gemeld, oa. bi) Tjabang Boengln. bij de monding van de Tjitaroem en in Noord Bantam. Het aantal dooden 1» beperkt. De dienst van de malarla-bestrijding ver strekt op uitgebeelde schaal kinine en D. V. G - tabletten. Deae laatste bestaan uit een mengsel van kinine en plasmoglne. GARCET. 16 Febr. (ANETA). De welvaren de dessa Tjlhintoeng 1 het TJahadjangsche u nagenoeg geheel afgebrand. Slechts de rnlssl git, de dessaschool en de Baleh-dèasa (gemeentehuis) bleven gespaard. Een en tachtig woningen werden verwoest. De oorzaak van dezen brand moet worden gezocht in het feit dat een bewoner der kam pong. dl» boven een tuut bamboekokers droog de, in slaap viel. In dit verslag verklaarden vele leden zeer in genomen te zijn met het beleid van den Mi nister. Gedurende zijn bewind toch zijn, on danks de economische crisis, tal van belangrijke wetteüjke maatregelen tot stand gekomen Ook zijn beleid ten opzichte van de crisis juichten zij toe. Sommige andere leden merkten echter op, dat tal van groole vraagstukken, welker op lossing dringend gewenscht Is, bijv, de unifi catie der sociale verzekering, de uitbreiding van de werking der Ouderdomswet 1919 tot alle ouden van dagen, die geen ouderdomsrente ont vangen en de toepassing der Arbeidswet 1919 op tal van tol dusverre onbeschermde groepen der arbeidersbevolking, niet tn behandeling zijn ge nomen. Verscheidene leden waren van meenlng dat onder deze regeering de neiging waarneembaar Is, leiding te geven aan bet productieproces. HX gaal die neiging In de richting van autarkie, waarbij dan voornamelijk aandacht wordt ge wijd aan den landbouw, terwijl niet genoegzaam acht word’ geslagen op den zorgeltjken toestand, waarin handel, nijverheid en scheepvaart ver- keeren. Dal de Regeering in dezen tjjd van crisis op het gebied der voortbrenging een taak heeft te vervullen, erkenden ook deze leden. Naar nun gevoelen echter behoort daarbij te worden uit gegaan van één stelsel van steun. Instede daar van bepaalt zich de Regeering tol het nemen van incidenteele beslissingen, waarbij nu eens het eene dan weder het andere bedrijf wordt beschermd. Vele andere leden konden zich met deze crl- tiek niet vereenigen. Ongetwijfeld is er, zoo betoogden zij. een streven gaande in de richting van autarkie, gelijk reeds ook In andere staten het geval Is. BV het bevorderen van dat streven laat de Re geering zich evenwel met leiden door voorkeur voor dat stelsel, doch door de uiterste noodzaak, welke haar in die richting heeft gedreven, ten spUt van de beproefde en In breede kringen aangehangen beginselen van het vrije ruilver keer. Deze leden waagden zelfs te betwijfelen of in de bedoelde richting reeds ver genoeg is gegaan en spraken de vrees uit, dat eerlang nog vérdere schreden derwaarts zullen moeten worden gedaan Inzonderheid dachten zij hier bij aan de wenschelijkheld van beperking of zelfs van een verbod van den invoer van boter en vleesch. BATAVIA, 16 Febr. (ANETA). Het Departe ment der Marine In Ned. Indlë deelt mede, dat zoodra positieve gegevens zullen zijn ontvan gen van de Commissies van Onderzoek inzake de muiterij aan boord vai. de ,J)e Zeven Pro vinciën” een officieel communiqué betreffende bet uitbreken en het verloop der muiterij aan bet Persbureau Aneta aal worden verstrekt. Java-Bode* verneemt, dat op verzoek van het Departement der Marine in Ned. In- dlë wederom en drietal Inlandache ambtenaren van de Bestuursschool ter beschikking werd gesteld van de Commissie» van Onderzoek in- zake de muiterij. Van Vliet kwam na een slecht begin goed op dreef en wist tenslotte te winnen. Na de 10e beurt had de Hagenaar een totaal van 196. Soussa brak de 10e beurt met 60 af op een totaal van 316. Daarna kon Van Vliet zijn ta lenten toonen. Na een fraaie serie van 93 kwam hij op 389 te staan. De kalm spelende Soussa strandde vervolgen» op 63, daarbij zijn totaal op 379 brengende. Ds Hagenaar kreeg -nu zijn kans, die hij ten volle benutte. Onder groot applaus passetvde hij de 100 om met 111 de partij uit te maken. Hij bad een groot applaus in ontvangst te nemé 1 De Dultscher was niet bijzonder op dreef. Hij had na 31 beurten slechts een totaal van 187. Davin deed het beter. Met een serie van 98 had hl) na 18 beurten 336 punten. Na vervolgens tweemaal gepoedeld te hebben wist hU na een serie van 10 en van 54 de 400 vol te maken. pnt. br. ha. 400 32 98 187 21 77 LANGENBBBG. 477 M.: 12 20 Conoert on der leiding van Wolf 156 Gramofoonmu- dek. 7 20 Danamuziek door bet kleine or- keet van den Weetdultochen otnroep on der leiding van Byaoldt. 1130 ..Meister der Jam" (gr. pl Onder buitengewoon groute belangstelling verd Donderdagavond In den Dierentuin te Den Haag een aanvang gemaakt met de wedstrij den om het Europeesch kampioenschap, groot biljart cadre. Daar de Portugees da Mata niet verschenen was. zal hij in dit tournooi vervangen worden door den Hagenaar Van Vliet, zoodat dus drio Hollanders aan de wedstrijden deelnemen. Begonnen werd met de partij Sweering-Dom- mering De Amsterdammer kon maar niet op dreef ko men. Na 10 beurten had hij een totaal, van 93, terwijl Dommering na de 9e beurt, die hij met een serie van 129 na den acqult-stoot voor vas ten bal beëindigde, een totaal boekte van 316 .punten. Na een serie van 45 strandde hU met 37 op een totaal van 398 Hierdoor kreeg Swee ring nog de gelegenheid een totaal te berei ken van 116. Dommering maakte hierop de per il) uit. De volgende parti) was die tusschen de Bel gen Moons en Gabriels. Na de 10e beurt had Gabriels 349 tegen Moons 385. Laatgenoemde boekte daarna een magere drie, waarop Gabriels schitterend spel liet zien en met een serie van 130 zijn totaal op 379 bracht. Moons maakte daarna de partfj alt. Moons (België) 400 12 127 3333 Gabriels (België) 379 11 130 34.tó De opbrengst der Rijksmiddelen over maand Januari 1933 bedroeg ƒ30 752 842 tegen ƒ31.433.723 In Januari 1932. Zij brachten dus In de afgeloopen periode 680.881 minder op. Vergeleken bjj 1/12 van de raming, groot ƒ31.849 200, valt hier een vermindering van 1.096 358 te constateeren. De Inkomsten ten bate van het .Xeenlng- fonds 1914" bedroegen over Januari 4.667 646 tegen 5356.961 in December 1933. De inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds” beliepen in Januari ƒ6.784.963 tegen ƒ8.752927 in December 1932. De Inkomsten van het „Wegenfonds” waren tn Januari f 712.068 tegen ƒ581.033 in Decem ber 1933. De wedstrijden worden morgenmiddag voort gezet met de volgende partijen: half twee: SweeringVan Vliet en DommeringJoachim; half vier: GabrielsDavin en MoonsSoussa. De muiterij op de ..Zeven Provinciën" beeft, naar de ,Ji. R. Ct.” bericht, zelfs te Berlijn nog een kleine nadeining veroorzaakt: de politie heeft eenige dagen voor het gezantschap de wacht gehouden en er is een ruit ingeworpen m het kantoor van het Nederlandsche verkeers bureau Unter den Linden. Op het gezantschap waren vier communisten verschenen, drie man nen en een vrouw, ten einde daar een protest der Dultsche communisten tegen de behanoeling van hun partij genooten aan boord van de ..Zeven Provinciën" te overhandigen. Op het gezantschap heeft men onmlddelljjk begrepen, dat bjj het peil, waarop onze Westersche be schaving tegenwoordig Is afgedaald, dit aan aet verkeerde adres gerichte protest zou kunnen worden gevolgd door een steen bij nacht er. ontij door de ruiten. Dies werd aan de politie om een post verzocht. Hoe juist dit was gezien, bleek onmiddellijk daarna. Vernyiedelijk omdat de ruitentikker!) bij het gezantschap door de aanwezigheid van den politiepost te riskartt ge worden was, hebben de propagandisten een steen gewikkeld in een papier, waarop het zelfde protest stond als dat wat aan het gezantschap was gepresenteerd, door een spiegelruit het Nederlandsche verkeersbureau Unter Linden gesmeten. HU1ZKN, «M gl.: KRO: Morgencon- esrt, 10.OraiBofoonmuzlek. 1130 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L H. Per- quln. <3.— Politieberichten. 12 16 Kro- orkeat onder leiding van Johan Gerrltaen. 1.45 Verzorging van den zender, 2.Half uurtje voor de rijpere Jeugd. 2 30 Kinder- uurtje, 4.Qramotoonmuslek, 430 Het dubbel-mannenkwartet „Bel canto". Haar lem. 4.50 De Kro-Boya onder leiding van Plet Luitenhouwer 5 15 Sportpraatje door 8 P J. Borsten. 530 Het dubbel-mannen- kwartet .Bel Canto”. 5 50 De Kro-Boya. Journallatlek weekoverzicht door Paul Waart. 6 40 De Kro-Boya. 7.10 Katholieke Radio-volkaunlveraltelt7 30 Politieberich ten. 7.45 Sportpraatje van de B. K. F. door B Hellman. 8.Het Kro-orkeet onder lei ding van Marlnua van 't Woud, met mede werking van Jean Janaeena. tenor. 8 45 Vaa Dlaa. 8 50 ..Handenarbeid", door F. ftiu- wela. 9.15 Cinema-orgelconcert door Al- phona Drelaaen. 9 43 Microfoon vertelsel door Wlm Snltker, 10.Het Kro-orkeet onder leiding van Marlnua van 't Woud. 11.Vaa Dlaa. 11.06 Gramofoonmuslek. 12.Slui ting. „Vroeffer wiet Ot niet dat Uc kort zichtig wa». Toen ik een» toevallig een bril opzette bemerkte ik plotse ling dat alle dingen nader gekomen waren" zoo bekent ergens Tagor». Het gaat zoo velen. We weten niet dat we kortzichtig zijn.... dat er op eenigen afstand zaken bestaan die we niet zien, wier bestaan we niet kennen. We houden er geen rekening mee. We missen veel. Ons ontbreekt de ruimte van het gezicht- Gelukkig als we ons van dit gebrek bewust worden. Gelukkig wanneer we misschien toevallig door een bril zien die onzen gezichtskring ver ruimt. die ons de werkelijkheid laat zien van hetgeen we tot dan nog niet waarnamen. En we komen tot het bewustzijn hoe dom het ware te ontkennen wat we niet zagen, te loochenen wat ons natuurlijk oog niet zag. Wanneer wij de wereld door het glas der ziel zouden zien, zouden we haar anders ontwaren dan wanneer we haar alleen met het eindigend oog van het lichaam beschouwden. Kortzichtigheid is een gebrek dat we dikwijls zelf het laatst ontwaren en dat eenmaal door ons ontdekt we nog willen verbergen of ont kennen Leeren we dan te zien door den bril der waarheid, daar een be trouwbaar deskundige ons verstrekt. Leeren we: zien.' KALUNDBOBG. 1154 M.: 1130 Het strü orkest van restaurant ..Wivex" onder 1; ding van A. Bendlx, 2A0 Het omroeporkest onder leiding ran Kmll Reesen. 7JÖ Oude dansmuziek onder leiding van Launy Orön- dafil. 10.10 Danamuziek door de baad van restaurant „Lodberg” onder leiding van Tonny Boston U December 1931 door het Ud der Tweede Ka- mer, den heer Van Poll, gesteld naar aanleldmg van de. sluiting van een draadnagelfabriek te Helmond voor den tijd van 5 jaren. Deze leden dringen er bij de Regeering op aan, dat deze zich te weer stelle tegen het in hooge mate baatzuchtig en onmaatschappelijk ««drag der fabriekjdirectie door beperking van den Invoer van draadnagels Ingevolge de Crisis- invoerwet 1931 te bevorderen. Wat den steun aan het platteland, door steun aan den landbouw betreft, waren verscheidene leden van gevoelen, dat, hoe verdienstelijk de Minister zl h op dit stuk moge hebben gemaakt, verschillende maatregelen dringend noodlg Hfn. Met name doelden zij daarbij op hulpver- Van groot belang achtten deze leden het, dat te desbetreffende steunmaatregelen Intijds wor den vastgesteld of althans In uitzicht gesteld, opdat daarmede bij het opmaken van het bouw plan rekening kan worden gehouden. Die tijd is op mt moment reeds weder aangebroken. Daarom zou het op hoogen prijs worden gesteld, indien de minister bereid is tot het doen van de Doddige, zy het dan uiteraard vrijblijvende, voorlooplge mededeelingen te dezer aanzien. Inzonderheid werd nog aangedrongen op ver- leenlng van steun aan de boeren, wier goederen »erhypotheceerd zijn. Hun economische toe stand is welhaast onhoudbaar. Eenige andere leden verklaarden voorstan ders te zijn van steun aan den landbouw, doch te anderen vorm. Zij bepleitten o.i. de invoe- rtng van een graanmonopolie. opdat daardoor *«n hoogere prijs voor Nederlandse!) graan Fords verkregen. Andere leden gaven HILVERSUM. 1875 M.: 8.VARA: On- mofoonmuzlek. VPRO: 10.Morgenw(J8i«ig. VARA: 10 15 Uitzending voor de arbeiders tn de continubedrijven met medewerking van Jan Lemaire, voordracht, 12.De Note- krakers onder leiding van Daaf Win». 2. Verzorging van den zender. 2 16 Oramofoon- muzlek. 250 Het Kuropeeach Blljart-kam- ploenachap Couaerle door H Keizer. 8.10 Vara-Balaialka-orkeat onder leiding van Iwan Powarjer 3 30 Gramofoonmuzlek. 3.40 Vara-Balalalka-orkeat. 3 50 Negerllederen door John Smith. 4.Gramofoonmuzlek. 4.10 Vara-Balalalka-orkest. 4 30 Negerlte- deren door John Smith. 430 Gramoioon- muzlek. 4.40 Coöperatle-kwartlertje. 5. Notekrakere in woord en muziek. A M de Jong lezing. De Notekrakere onder leiding van Daaf win». 6Volksliederen door dc „Wielewaal”, zanggroep der Amst A. J C„ onder leiding van PiekTlggere Klaas Toorn- atra toespraak. 6.30 Orgelspel door Cor Steyn. 7.Uitzending voor bet platteland. 7.30 Vloolrecltal door Carla Rosen, a. d. vleugel Frlede Knapp, 7.45 Herhaling SOS - berichten. 7 60 Vervolg vloolrecltal. 8.De Dansmuziek 6 20 Dorpsbarbier. 8.16 De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot. 8.46 Toespraak program door A. de Vries. 8 55 Varia. 9 Radio- 9JO Orkestmuziek paradox met medewerking van De Fliere fluiters onder leiding van Hugo de Groot. Albert de Booy. bariton. The four Serena- dere. accordeon-kwartetCorn. Doets. trom pet Jan Evers, trombone. Jules Hagenaar celesta en xyophoon. Marlnua Komst, trompet. Daaf Wins, plano. Gramofoonmu zlek. 11.Vaz Dlas. 11.10 Gramofoonmu zlek. 13.— Sluiting. BBU8SEL. 51» M.: 13.30 Concert door het Enkele leden waren van oordeel, dat sommige Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te "lande, misbruik maken van haar publiek- rechtelijke functie. Volgens art. 12 toch der Wet op de Kamers van Koophandel 1920, heb ben die Kamers tot taak aan het algemeen bestuur adviezen of Inlichtingen te geven over aangelegenheden van handel en nijverheid. Verscheidene harer echter strekken die taak ook uit tot politieke aangelegenheden. Eenige leden herinnerden aan de vragen op Eerst om 11 uur wordt een aanvang gemaakt met de partijen Davln (Fr.) tegen Joachim (D.) en Van Vliet (Ned.) tegen Soussa (Egypte) Naar het „Dagbl. van Rott." van zeer betrouw bare zijde verneemt, zal mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, voor de aa. Kamerverkiezingen geen candidatuur voor de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aan vaarden. HOLLAN'DSCHE GBONDKREDIETBANK Trekking van 15 Februari Sari» 17038-34 mat f 45.000.— Serie 15175-19 met I 4.800. Serie 50647-23 met f 1300. 7113-5, 36156-43. 47319-11. 61030-6. 61307-1. elk f 480. 13806-43 44. 17036-33. 30. 26155-33. 38504-33. 35349-11. 44366-7, 55403-20. 60193-10. elf t 340.—. Verder 40 a f 130.—. 83 a f 4».—. 300 a t 86— 400 a f 34 1360 a t 16.—. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft in verband met de Jachtwet 1923 bepaald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan van heden tot en met 28 April as.; b. het ten verkoop In voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild Is toegestaan van heden tot en met 1 Mei zz.; c. het zoeken, rapen, ten verkoop In voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen af'everen of vervoeren van eieren van zwanen ganzen, eenden (alle soorten), duikers, water- cte’ ro- snippen en goudplevleren niet Is toegestaan. De Bristol Rovers zullen aa. Zondag op het Vltesseterrein te Arnhem tegen het Ooeteltjk elftal in de volgende opstelling uitkomen: doel: Beby, van Leicester City; rechtsback: Pickering. linksback: Donald (heeft nog niet in Holland gespeeld) rechtshalf: Irving, van Chelsea (lersche In ternationaal) spil: Townrow, van Chelsea (Eng. Internatio naal) linkshalf: Stoddart (heeft al in Nederland gespeeld) rechtsbuiten: Wyper, van Charlton; rechtsbinnen: Stevenson, van Chester; middenvoor: Lewis (speelde reeds in Hol land); halflinks: Eyres, van Brighten; linksbuiten: Green, een jong veelbelovend speler. Reserve: Routledge, van Chelsea. De rechtsblnnenspeler Stevenson to een bui tengewoon goed speler, een broeder van den bekenden Schotscbe Internationaal. ROME. 441 M.: 4.50 Orkestmuziek. Gremofoonmuzlek. 8.06 Uitzending uit theater.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5