RIJKSMIDDELEN IN JANUARI I EIEREN-PRODUCTIE ONZE NATRIUM-WEGENVERLICHTING PHkkeldr a a d D* f I Onwaarachtigheid De Oslo-conventie GROOT VERKEERSBELANG H wel als nlet-rijdende avond en nacht de grootst mogelijke vei ligheid genieten? Hoe zooveel mogelijk MAANDAG 20 FEBRUARI Ruim een millioen beneden Van ’n de raming -ien Noorsche persstem BEZUINIGING A, T VERKIEZINGEN IN ZICHT! AUTO OMGESLAGEN A Méér consumptie in het binnenland! Wat is natrium en wat is natriumlicht? I I K besprekingen te Stockholm vóór de economische en financieele wereldconferentie DE VERHOOGING VAN HET MAALPERCENTAGE om te dalen. Ook nu weer is een niet onbe- op vorig Jaar en op 1/12 Op personeel by het Rykskadast „steunactie” I bij avond en nacht.... ▼ermo- s et geen i öt 4.8« 5571 86.199 ao.oeo 4 Nederlandsche export in Januari Versche eieren Koelhuiseieren Kalkeleren etc. 66504 11207 1833 4.823 2 23 4541 1*4 56.901 25.854 1932 75.030 3564 1.076 „Ook de regeering Ebert-Scheidemann kon dit communistisch geweld niet Bonder meer laten passeeren. Zij stond voor de moeilijke keus van afdanken, wijken voor het geweld, en het onder drukken. met kracht van wapenen, van deze communistische poging om door een staatsgreep de macht In handen te krijgen. De regeering koos het laatste; dat was niet alleen haar recht, maar zelfs haar plicht.” Uitvoer: Versche eieren Koelhuiseieren Kalkeleren etc. De „Avondpost" wijst op nog een andere ver klaring omtrent gezagshandhavlng In de sociaal democratische pers; in het bultenlandsch over zicht van „Het Volk” schreef de heer De Roode nJ.: A2 verlichting ten gerieve van het avond- en nachtverkeer laat langs onze wegen nog vrijwel alles te wen- oe nu met één slag aan dit stuk ver keersellende een eind te maken? Hoe te bereiken, dat rijdende, zoo als nlet-rijdende weggebruikers bij 1831 in tonnen 77.958 6586 1.655 1*33 In tonnen 5579 527 265 Zeer behoorlijk een half millioen rtg jaar. Waarbij aan de nieuwe opcenten. De suiker wordt wel duur betaald „Muiterij is onduldbaar. Bewijs? Nergens en terecht werd en wordt rigoureuser opge treden tegen muiters dan in Sovjet-Rusland! En wij democraten, eenmaal in de regeering, zullen ook tegen muiters met alle kracht hebben op te treden, óf: wij verdienen weer zoo spoedig moge lijk uit de leiding te worden weggejaagd. Mui terij is bandeloosheid, muiterij is anarchisme, muiterij is chaos, moord en doodslag. De natuur lijke reactie is de terreur.... van den anderen kant”. bewering te staven, wat de belang- 1 Duitschland en Engeland voor on- betreft, geven wi) hieronder Uit dit alles blijkt duidelijk, dat ook de socia listen opstand als onduldbaar en geaagshand- having desnoods met geweld als plicht beschouwen. •Nu onze Regeering zich echter van dien pijn lijken plicht waartoe mede de 8.D.A.P. haar dwóng!) gekweten heeft, nu wordt er geschreven en gesproken van een moordpartij, nu moet Nederland, onder leiding der 8.D.A.P., in verzet komen tegen de handelwijze der wettige over heid. Het toeval wil, dat juist in deze dagen Kamer ontbinding is gevolgd. Welnu I Dankbaar grijpt de 8JD-A.P. deze ge legenheid aan om haar Hetze voort te zetten en nog te verscherpen: ,J3e reactie vraagt om haar vonnis,” zoo heet het nu. Zouden de fatsoenlijke 8.DA P.-ers zich In hun binnenkamer nu nooit eens schamen over zoo veel onwaarachtigheid? 4 iJ I TT 7at de sociaal-demokratlsche leiders (om yy Van de conununistische maar te zwijgen) in deze dagen met het Nederlandsche volk aandurven, is werkelijk ongelooflijk. Twee gebeurtenissen vooral houden de aan dacht van ons volk gespannen: de muiterij in Indië en de Kamerontbinding Voor belde gebeurtenissen dragen zij (mede) de verantwoordelijkheidtot de muiterij In Indië hebben zjj sinds jaar en dag opgehltst en door hun stemmen In de Kamer hebben zij een parle mentaire Crisis helpen uitlokken, welke in de huidige precaire omstandigheden land en volk allerminst tot heil kan strekken. Teekenend is het nu voor de mentaliteit, welke in de 8.D.A.P. heerscht, dat men belde malheurs thans nog tracht uit te bulten tot zijn demagogische doeleinden. De muiterij in Indië kon niet •getolereerd wor den, de overheid was verplicht, dezen opstand zoo noodlg met geweld te onderdrukken; toen Wibaut In de Eerste Kamer nog objectief de zaak bekeek, heeft hij zelf verklaard, dat hij de muiterij niet goed kon praten; de vorige week schreef de socialist Paul Kiès, die oud-officier Is en het leger den rug toekeerde (dus wel als onverdacht getuige beschouwd mag worden) in „Oorlog en Vrede”; De Tarwe-organisaties voor Noord- en voor Zuld-Holland hebben den nieuwen toestand besproken, welke Is ontstaan door de verhoo- ging van het maalpercentage van 25 pet. tot 35 pet. Door deze regeling is het mogelijk geworden den toegezegden richtprijs van 12 per 100 kg. pok Inderdaad te bereiken. Dientengevolge heeft reeds de Centrale Tarwe-Organisatie be sloten den aan de Gewesten toegelaten richt prijs van X, 9.75 te verhoogen tot 11.75. in verband hiermede hebben de Gewesten Noord- Holland en Zuld-Holland besloten een nabe taling te doen van in Noord-Holland 1 in Zuld-Holland 1.90 op de reeds af geleverde tarwe. Wanneer deze nabetaling zal geschie den. zal nader worden vastgesteld. Ook de wijze waarop voor de nog te leveren tarwe de hoogere prijs betaald zal worden, zal nader aan de telers worden bericht. Weer een nieuwe partij In een druk bezochte vergadering, welke he den in Hotel Terminus te Utrecht werd ge houden, onder voorzitterschap van dr. R. do Waard uit Groningen, is opgericht de Alge meen Democratische Unie. Deze partij heeft een urgentie-program voor de as. verkiezingen vastgesteld en zal met eigen candidaten uit komen. derljjk neemt tegen de landen, die thans „pro tectionistisch amok maken”, weinig waarde, daar deze maatregelen ook de andere bij de conventie aangesloten staten zullen treffen De meestbegunstigings-clausule levert hier groote moeilijkheden op. Het blad Is daarom van mee- ning, dat de Oslo-staten. wanneer zij de con ventie willen maken tot het Instrument, dat bet behoort te zijn, desnoods moeten overwegen de handelsverdragen op te zeggen. Zij hebben het middel In handen om hun wil te toonen en het Is nu zaak dit middel te gebruiken. De toestand In Europa is thans zoo ernstig geworden, dat er van de staten, die nog lets van het gezonde ver stand bewaard hebben, geëischt wordt, dat zij iets doen. De Oslo-staten hebben hier volgens het blad een historische missie te vervullen. te voorkomen, dat menschenlevens aan het duister ten offer vallen of gekwetst? hoe ook zooveel mogelijk mate rna teriëele schade te voorkomen? Heel in t kort zouden we daarop kun nen antwoorden: Geef ons ook daglicht! t Maar aangezien zullcs natuurkundig nu eenmaal niet mogelijk is, zou men dit ant woord als een flauw grapje kunnen be schouwenware het niet, dat er blij kens de nieuwste uitvindingen op dit ge bied Iets bewonderenswaardigs gepraes- teerd kan worden, dat in deze richting waarlijk iets goeds belooft, misschien wal een volledige omwenteling in het systeem (1)' van onze verkeerswegen-belichting: te weeg zal brengen, wij doelen hier op de jongste proeven met natriumlicht. Zij, die de R. A. I.-tentoonstelling te Amsterdam bij avond bezochten, en zij, die na 1 Juli van het vorig jaar bij avond of nacht het traject OeleenBeek in Zuid- Limburg aflegden, hebben van natrium- verlichtlng eenige „ervaring”, maar over 't algemeen mogen wij wel zeggen, dat het groote publiek van natrium-verlichting vrijwel niets afweet, en voorzoo ver hel daarvan wél Iets weet de dupe is ge worden van héél wat misverstand. Daarom zij hier allereerst de vraag ge steld en beantwoord: wat is natrium-verlichting of (om te be ginnen bij het begin) wat is natrium? de - te Volgens bet Noorsche blad „Tldens Tegn” zou i binnenkort, waarschijnlijk nog voor het einde - van deze maand, te Stockholm een conferentie gehouden worden van vertegenwoordigers van de regeeringen van de Oslo-staten, waaraan ook de ministers van buitenlandsche zaken van deze staten zouden deelnemen, zoodat de conferentie van groote beteekenis geacht zou moeten wor den. Bij navraag door een correspondent der i „Nieuwe Rotterdamsche Courant" aan het de- parlement voor Buitenlandsche Zaken Is dezen medegedeeld, dat daar niets anders bekend la, 1 dan dat op de. begin December In Den Haag gehouden, vergadering van de Indertijd voor het bewaren van nlet-dlplomatlek contact tusschen de regeeringen der Oslo-staten aangewezen ambtenaren besloten is. eenige weken voor bet begin van de oeconomische en financieele we reldconferentie opnieuw bijeen te komen en wel te Stockholm, waartoe de Zweedsche regeering ultgenoodlgd had. Van andere zijde werd ons verzekerd, dat nog niet is vastgesteld. wanneer deze besprekingen een aanvang zullen nemen. Intusschen heeft „Tlden Tegn” naar aanlei ding van zijn, althans ten deele onjuist gebleken bericht, maar mede In verband met het ein digen van het Zweedsch-Duitsche handelsver- drag op 15 dezer, twee hoofdartikelen aan de Conventie van Oslo gewijd Na in herinnering gebracht te heben. dat de Oslo-staten soms gedwongen waren van bun beginselen af te wijken en tot verhooglng van Invoerrechten over te gaan, en dat de Scandlnaafsche landen nog niet hun standpunt ten opzichte van het ver drag van Ouchy konden bepalen, zegt het blad, dat thans, nu de Oslo-staten zoowel van Engel- sche als van Duitsche zijde een protectionlstl- schen stormaanval te verduren hebben, de tijd rijp geacht moet worden om de conventie te maken tot een Instrument ter verdediging van de belangen van de aangesloten staten. Een nauwe samenwerking tusschen deze staten zal echter problemen van princlpieelen en practi- schen aard doen ontstaan. Indien men tot een samenwerking komen wil, die ook naar buiten beteekenls heeft, dan heb ben de tegenmaatregelene die elke staat afzon- waarvan naar Duitschland Engeland Uit deze cijfers ziet men, dat naar Duitsch land in het afgeloopen Jaar belangrijk meer geëxporteerd Is dan in 1931, terwijl het geval voor Engeland omgekeerd staat; -Engeland nam minder af als gevolg van de ingestelde Invoer rechten. Voor de goede orde zij hier vermeld, dat een ton gelijk Is aan 1000 K.G. en dat er circa 16 eieren gemiddeld in een kilogram gaan. kleuren; maar daardoor Juist wordt het wonder gewrocht, dat vrijwel alle bezwaren tegen de huidige „witte” verlichting onder vangen worden, dat wij midden in den don keren nacht werkelijk de „sensatie” krij gen bij daglicht te rijden, dat wij onwil lekeurig alle kunstlicht dooven. Over die „sensatie” en de wetenschap pelijke oorzaken daarvan in een volgend artikel. ■pr wordt beweerd, dat in de klassiek- H Romeinsche oudheid de wijze Cato iedere redevoering beëindigde met de gevleugelde woorden: Carthago moet ver woest worden. Dit onafgebroken hameren op hetzelfde aambeeld heeft ten slotte tot gevolg gehad, dat de Romeinsche regeerders, mitsgaders het volk, voor zoover dit behalve in brood en spelen ook nog belang stelde in de poli tiek van den dag. er diep van doordrongen geraakten, dat de machtige Afrikaan«rhe concurrente van den aardbodem behoorde te verdwijnen. Welke gevoelens ten langen leste in een daad werden omgezet. Wij, die beroepshalve lederen maand een korte beschouwing moeten wijden aan de rijksmiddelen, hebben den laatsten tijd mutatls mutandis zoo n beetje den Cato gespeeld. Toen 1931 ondanks de Ingetreden crisis, de rijksmiddelen nog behoorlijk vloeiden, hebben wij reeds gewezen naar de komende donkere tijden en de conclusie getrokken: er moet bezuinigd worden. Als wijlen Cato heeft men ons om dit pessi misme gehoond, wat niét belette, dat iedere maand onze alarmkreet opnieuw weerklonk. Het is moeilijk te schouwen in de harten van al onze lezers, maar toch gelooven we. dat velen behoudens de weinigen die wetens en willens den struisvogel imltee- ren het nu met ons eens zijn: er moet bezuinigd worden We kunnen en mogen ons In dit finan- ckeel-technisch artikel niet met politiek bemoeien, maar zouden toch wel even wil len wijzen op de ontzettende verantwoor deljjkheid dengenen, die uit partij- groepsoverwegingen de pogingen om rtjkshuishouding op bescheidener voet brengen, saboteeren. I De Januari-ontvangsten vertoonen met I een totaal van f 30.752.000 niet zoo’n groot I verschil met die van vorig jaar, toen er I slechts ’n kleine zeven ton meer ontvan gen werd. I Men bedenke echter dat sindsdien ver- I schillende nieuwe middelen gecreërd zijn, I welke op dezen staat reeds met één en I een kwart millioen paraisseeren. I Legt men de cijfers naast de raming, dan I blijkt, dat Januari ruim een millioen te kort heeft opgebracht. I Waaraan dit te wijten is zal een vluch tige beschouwing van enkele middelen lee- ren. De inkomstenbelasting bracht 5.9 mll- I Hoen gulden op. Wel is waar Is dit belang rijk hooger dan 1/12 der raming (f4.166.000) doch dat zegt nog weinig. Immers het ir bekend, dat deze belasting niet over de verschillende maanden gelijkmatig verdeeld I binnenkomt. Het belastingjaar loopt van 1 Mei tot 30 April d. a. v., met het gevolg, dat, hoe dichter de eindtermijn nadert, hoe rijker dit middel gaat vloeien. Het geen wel bewezen wordt door de Januarl- opbrengst van vorig jaar ad f7 098.000. Waar nu in Januari het gemiddelde over 12 maanden betrekkelijk zoo weinig over schreden wordt, vreezen we, dat zelfs de voorzichtige jaarraming niet zal gehaald worden. Hetzelfde geldt ongeveer voor de gensbelasting. De opbrengst overtreft de raming met ruim een ton, maar blijft nog 1)4 ton be neden Januari 1932. Anders is het met de dividend- en tan- Uèmebelasting. Hier plegen de latere maan den betere resultaten op te leveren dan Januari. Dit zal een der redenen zijn, dat de opbrengst in deze eerste maand van het jaar nog niet de helft is van het ge raamde maandgemiddelde. Dit kan echter niet de eenige reden zijn immers vorig Jaar kwam Januari nog ruim 3 ton hooger. Wie nagaat, of aan den lijve ondervindt, hoevele Maatschappijen e. d. het dividend passeeren of tot enkele procenten als troostprijs terugbrengen, kent de oorzaak van den terugval van dit middel. We hebben voor enkele maanden reeds geconstateerd, dat de rechten op den invoer het voornaamste middel waren geworden van onze rijksfinanciën. Deze eerste maand van 1933 is dit echter niet het geval. De opbrengst was slechts f 4.585.000. Telt men er de nieuwe opcenten ad f 1.149.000 bij, dan nog overtreft deze maand de inkomstenbelasting met een kleine twee ton haar concurrent. Trouwens, we hadden na de publicatie der cijfers over de handelsbeweging In Januari niet anders verwacht. De steeds dalende in voer zal noodzakelijk op dit middel van grooten invloed zijn. Evenals trouwens op het Statirtiekrecht, dat weer f 20.000 beneden raming en vo rig jaar bleef. De accijnzen maken deze maand tiecht figuur. Het zout gaat, evenals de laatste maanden steeds het geval is geweest, weer boven raming en vorige opbrengst uit. Voor het eerst sinds eenigen tijd vertoont °ok het geslacht eenige verbetering. De daling der vleeschprljzen Is eenigszins tot «taan gekomen, terwijl het verbruik door de loge prijzen wel zal zijn gestimuleerd. Deze maand komt de opbrengst eenige tienduizenden boven vorig Jaar en boven de raming. In ons laatste overzicht hebben we ge constateerd, dat de vljn zich In 1932 zoo goed had gehouden. Een Insider wees ons toen erop, dat dit uit zeer bijzondere’oor zaken te verklaren was. Wanneer wij thans tien, dat in Januari de opbrengst slechts I 31.000 was tegen een raming van 2 ton, blijkt daar wel uit, hoe deze deskundige gelijk had. Al moeten wij in het oog hou den, dat Januari blijkens de opbrengst m 1032 (f51000) een slechte maand is voor dit middel. Gedistilleerd heeft nog steeds neiging BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). Op den Buiten- sorgschen weg heeft, bij de bekende scherpe bocht, een auto-ongeluk plaats gehad doordat de rechtshoudende bestuurder plotseling bet stuur omgooide. De auto sloeg om en kwam met den radiator in de richting van Buitenzorg te staan. De op de achterbank gezeten passagiers, me vrouw W, E. Braun en mevrouw J. A. Braun werden zwaargewond. Laatstgenoemde is in dB C.B.Z. overleden. De heer W. J. Braun, hoofdpolitleopdener, la nog buiten kennis. E>n acht-Jarig Jongentje en de bestuurder Uit Duitsche statistieken blijkt, dat Duitsch land in 1933 circa 2.364 millioen eieren impor teerde tegen 2527 millioen in 1931 en 2.639 mU- lloen in 1929; de stijging in 1932 ten opzichte van 1931 ontstond door de lage prijaen, waar door het gebruik geprikkeld werd. Denemarken. België en Nederland importeerden meer, Rus land, Bulgarije, Zuid-Slaviö en Italië daaren tegen minder; de prjjs van het Neder landsche el bedroeg in 1932 gemiddeld (vracht vrij Duitsche grens en zonder invoerrecht) 5.4 pfennig tegen 75 pf. in 1931. Wanneer door het nieuwe Duitsche invoerrecht, dat weliswaar nog niet is bepaald, doch dat aangenomen kan wor den op Mk. 50 per 100 K.G. de blnnenlandsche prijzen met circa 3 pfennig stijgen, dan zouden wij kunnen blijven concurreeren. Dit zal ver moedelijk wel niet het geval zijn en waar de prijs, welken wij voor ons ei aan de grens gemld - deld over 1932 ontvingen, circa 3% cent, toch L al aeer laag genoemd kan worden, is het dui delijk, dat er niets meer af kan. 1 Hoe moeten wij van het enorme kwantum eieren afkomen? Er zijn slechts twee mogelijk heden: wij moeten óf de kippen slachten meer eieren eten. Het binnenlandse!) verbruik Is niet bekend, maar wij kunnen wel aannemen. dat het verbruik minstens 4 maal de export is. Bij prijsverlaging, zooals wij in den afge loopen zomer gezien hebben, zou wellicht de geheele surplus-productle in bet eigen land kunnen worden verbruikt, zonder dat er een groot gedeelte der kippen behoefde te worden afgeslacht. Het zal dus wel daarheen gestuurd moeten worden. Terloops zjj hier ten slotte nog vermeld, dat het 10 pet. ad vaiorem-lnvoerrecht op eieren In Engeland geleld heeft tot een minderen In voer in 1933 van circa 700 millioen stuks, zon der dat de eigen productie in dezelfde mate kon worden opgevoerd. De blnnenlandsche pro ductie steeg met 340 millioen eieren, waaruit de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat bet eleren-verbruik In Engeland aan bet af nemen is. waarvan naar Duitschland Engeland Over de maand Januari 1933 |s er van ach teruitgang nog weinig te bemerken; trouwens dit zou ook niet wel mogelijk zijn, omdat bet Invoerrecht voor onze eieren ingevolge de meest- begunstiglng (bet contract met Joego-Slavië eindigt pas 4 Maart as. en op dit contract is bet goedkoope recht gebaseerd) Mk. 5 per 100 K.G. bedraagt. Na vier Maart is Duitschland vrij; men heeft een Invoerrecht van Mk. 30 ge noemd, maar het staat te bezien, of Hugenberg niet veel hooger zal gaan. HU WIL, het koste wat het kost, den invoer van alles, waaraan Duitschland geen behoefte beeft, weren en In deze lijn zou een recht van meer dan Mk. 100 per 100 K G. passen. Hieronder volgen enkele cijfers over de maan den Januari 1933 en 1932: r staan onzen eierhandel zorglijke tijden te wachten; zoowel Duitschland als En geland immers sullen vermoedelijk in 1933 heel wat minder afnemen dan in vorige jaren. Duitschland. omdat bet zooveel mogelljk vry wil worden van het buitenland voor die pro ducten, welke in eigen land kunnen worden voortgebracht (waaronder eieren ongetwijfeld een groote plaats innemen) en Engeland van wege Ottawa en vanwege een gelijke mentaliteit als in Duitschland. Het Nederlandsche ei heeft ongetwijfeld een goeden roep; het kan goedkoop worden geleverd, terwijl de voortschrijdende deflatie den kostprijs nog verder zal drukken Want ten slotte is het el gecondenseerd voed sel. Dalen de prijzen van het kippenvoer, dan wordt het el ook steeds goedkooper, terwUl de boeren op de Veluwe een der voornaamste eieren-centra uiterst matig zUn, zoodat ook hierdoor de kostprijs beduidend kan worden teruggebracht. Om onze I rijkheid van zen eieren-export eenige cUfers: Sedert een Jaar heeft de leiding van het Rijkskadaster proeven genoemen om het werk van de landmeters te doen geschieden door bu reau-personeel van den kadastraien-landmeet- kundlgen dienst. Nu oorspronkelijk aangewezen personen de velddienst werkzjuimtwte" gedu rende gerulmen tUd hebben verricht. blUkt, dat deze proef uitstekend is geslaagd en wordt aan den Minister van Financiën voorgesteld aan de ambtenaren In de nieuwe categorie van metende teekenaars een vaste toelage van 300 per Jaar toe te kennen. De vacatures van hooger bezoldigde landme ters behoeven hierdoor niet te worden aange vuld. Het ligt verder in het voornemen een aantal ingenieurs-verificateur van dezen dienst op wachtgeld te stellen en het kader van deze amb tenaren blijvend te verminderen. -w y atrium is een product, dat uit zeer |\l goedkoope grondstoffen, uit ruwe keukenzouten, bereid wordt; in on- gezuiverden toestand heeft het veel weg van "n brok leem of klei, maar is het een maal gezuiverd, dan ziet het eruit als het puurste zilver, dat echter bij 97 graden Celsius smelt en bij gewone temperatuur alreeds zeer week Is. Het is dit natrium, dat bij de natrium- verlichting, In de daartoe speciaal vervaar digde lampen, het wondertje verricht, waar van de tijden, die na ons komen, waar schijnlijk gewagen zullen als van een op zienbarende uitvinding. Aan de directie der Phlllps-fabrieken te Eindhoven, die ons met groote voorkomend heid in staat stelde, in haar onmetelijke laboratoria van nabij kennis te maken met de natriumlamp alsook met het prak tisch effect daarvan op den nachtelljken autoweg hebben wij bet te danken, dat wij onzen lezers enkele Interessante bijzon derheden omtrent deze uitvinding kunnen mededeelen. Wij moeten allfereerst goed onderscheid maken tusschen een gewone gloeilamp en een natriumlamp: In de gloeilamp (de naam zegt het reeds) wordt het licht ver oorzaakt door het gloeien van een draad, en wel, op zeer hooge temperatuur op een temperatuur van de orde 2500 graden Celsius. Het licht, dat de natriumlamp uitstraalt, ontstaat echter op heel andere wijze; ook de natuurlamp (men zie neven staande teeke- ning) bevat, wan neer de Inschake ling heeft plaats gehad, een gloei- er^Nkaadje; deze ppeiing dient elhter niet tot 'lichtproductie, maar door een verwarming tot een tempera tuur van onge veer 300 graden Celsius tot een z.g. elee tronen - emissie, evenals die plaats heeft in de bekende radlolampjes. We moeten ons voorstellen een doodgewone peer lamp, welke er van binnen echter uitziet zooals bijgaande teekening aangeeft; in plakts van den gloeidraad in de gloeilam pen vinden wij hier twee (of drie) niet met elkaar verbonden staafjes; het eene staaf- uiteinde noemen wij kathode (K), het andere (de andere) anode (n); de ballon is gevuld met een soort edelgas; bovendien is in de lamp een kleine hoeveelheid gezui verd natrium gegoten. Heeft nu de ontsteking plaats, dan moet men zich de werking als volgt denken: de ontlading begint In het vulgas, tus schen anode en katiiode, en warmt den ballon op; de electronen uitgaande van de negatieve pool, d-1. den verwarmden gloei draad, worden door de aangelegde span ning naar de x anode getrokken. De anode is de positieve popi. Door de aangelegde spanning worden de electronen versneld en deze zijn daardoor in staat, energie aan het gas of de damp af ite geven, welke energie in licht wordt omgezet; in de eerste minu ten na de ontsteking vertoont de lamp de kleur van het vulgas, meestal rood, althans roodachtig, wat verband houdt met het tot dit doel gebezigde Neon gas; door de verwarming, gaat het natrium verdampen en wordt dë kleur van de ontlading van rood naar geel „verschoven”; wanneer de lamp na ongeveer tien minuten nor maal brandt, bestaat het uitgestraalde licht voor 98 pCt. uit het gele natriumlicht, zoo dat het praktisch volkomen monochroma- tlsch, d.wk. eenkleurig, is. De geel-held van dit licht is de ergernis van hen, die voor het eerst met natrium- verlichting kennis maken; de menschen zien elkaar als lijken, zoo heet het men Over tabak valt weinig te zeggen, alleen dat de opbrengst weer iets minder is dan vorig jaar. De zegel- en registratle-rechten hielden tich, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de successierechten. Deze Januarimaand werd 1’4 millioen minder ontvangen dan vorig Jaar. Nu is het waar, dat dit middel immer zeer onregelmatig vloeit, doch het is te vreezen, dat de daling der vermogens een emstigen invloed zal hebben op dezen ont- vangpoat. Als laatste conjunctuurbarometer fun geert veelal de opbrengst der loodsgelden, wijl deze de scheepvaartbeweglng weerspie gelt. De opbrengst In deze maand is f307.000, tegen f 323.000 vorig jaar. De raming was echter nog ’n f 16000.— lager. Alles bijeen is onze conclusie, dat deze middelenstaat, hoewel de uitkomsten niet zoo erg waren, als we vreesden, toch op nieuw rechtvaardigt onze hierboven uit gesproken meening: er moet ernstig bezui nigd worden. n sommige kringen houdt men er toch wil zonderlinge begrippen op na omtrent de verhouding van het individu en van de ge meenschap tot de overheid. Daarvan is dezer dagen voor de Alkmaarsche rechtbank weer iets aan 1 licht gekomen. Voor deze rechtbank had zich éen ex-wetizeu- der van Den Helder te verantwoorden wegens de verdwijning van *n niet onaanzienlijk aan tal duizenden guldens, dank zij bet daarover gevoerde „beheer”.... De duizendjes, waarover 1 hier gaat, behoor den aan den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine, welke zich o.a blijkens het sterk „geflatteerde” rechtbankverslag in „Het Volk” tegenover de 8. D. A. P. en het N. V. V. niet al te onwennig gevoelt. Welnu, bij gelegenheid van de rechtbankzit ting te Alkmaar is gebleken, dat deze heeren korporaals, deze dienaren van Hare Majesteit, er een potje van 12.000 op na hielden voor een .steunactie''. een actie n.l. om de propa ganda tegen de werving van marinemannen te steunen! De centjes zijn nu verdwenen, hier ot daar misschien opgesoupeerd, en zij, die het wél mee nen met een goede marine in Indië, zullen er niet hevig om treuren, maar.... is ie niet fraai?! Men heeft zich in dienst gesteld van den Staat met alle daaraan verbonden consequen ties, men strijkt daarvan geregeld loon op, maar tegelijkertijd stort men een deeltje van dat loon om de eigen zaak van den Staat kapot te ma ken, althans de behartiging van die zaak te bemoeilijken of onmogelijk te doen worden. Het gevolg van zoon actie kan natuurlijk niets anders zijn, dan dat het peil van onze marine daalt, doordat de betere elementen voor alle marine-leven gaan bedanken en dit alleen aan minderwaardige elementen overlaten. Is dit het belang van den Staat? is dit het belang van den marine-man? is dit het belang van den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine? Wat moet het toch kronkelen In de hersenen van dergelijke menschen! schen over. Met het gevolg, dat het aantal verkeers ongelukken, verband houdende met onvol doende of ondoelmatige, ja, juist ave rechte werkende verlichting, legio is. Met recht en reden worden er door de overheden groote sommen gelds ultgege ven, om den gebruikers van onze wegen een zoo veilig mogelijk verkeer te verzeke ren; deze uitgaven ’.eperken zich echter hoofdzakelijk tot aanleg- en onderhouds kosten van het wegdek; na zonsondergang Is er voor een veilig verkeer echter nog méér noodlg dan een goede wegbedekking, vooral reeds diArom, wijl de statistieken uitwijzen, dat de meeste ongelukken ge beuren, als de duisternis ingevallen is. De huidige verlichting (of nlet-verllca- ting) laat, zooals we reeds zeiden, nog vrijwél alles te wenschen over, zoowel dl-), welke van het vervoermiddel uitstraalt, als die, welke ten doel beeft, den weg per manent te verlichten. Hoeveel ellende is er al niet veroorzaakt door de fel-llchtende koplampen, welke een leder, die erdoor in de oogen besche nen wordt, verblinden en den automobi list, die bij bet passeeren dooven moet, plotseling voor een vrijwel volledige duis ternis plaatsen; de bestuurders van beide voertuigen ondervinden van een en ander een zeer grooten hinder, welke niet zel den noodlottig wordt. En dat: niet alleen voor hen en hun medefMtesagiers zelf, ook andere wegge bruikers, wandelaars, fietsers, enz. verkee- ren door dezen hinder voortdurend in ge vaar: hoe kan men veilig zijn op den weg, als de bestuurders van snelverkeersvoer- tuigen zélf niet of niet voldoende zien kunnen? Op maanlichte avonden zou men eigenlijk nog het veiligst zonder eenig licht rijden, maar deze avonden zijn niet talrijk en de overheid zou zooiets ook niet kunnen tolereeren. Rijden de auto's met zwak licht, dan is de uitstraling meestal weer zeer onvoldoende en daardoor ge vaarlijk, zoowel voor den automobilist als voor den voetganger, den wielrijder. De auto-verlichting is op zich zelf al een angstwekkend probleem. En de wegen-verlichting? Talrijk zijn de zonden, welke bij de goed bedoelde poging tot verlichting van de wegen begaan worden tegen de wetten der verkeersbevelliging. Wij zwijgen nu maar van de gevallen, waarin zelfs de goedbedoelde poging ont breekt en iedere oriëntatie-gelegenheid in de duisternis gemist wordt. Maar overigens: ófwel men plaatst de lampen op veel te grooten afstand van elkaar, ófwel de lichtsterkte is veel te ge ring, ófwel de lichtpunten zijn té sterk, zoodat zij daar ze meestal te weinig „beschermd” aangebracht zijn verblin den, ófwel men hangt de lampen midden boven den weg, waardoor bij vochtige of natte wegen een verblindend-blinkende straal midden op den weg komt te liggen en waardoor de autorijders veelal verleid worden, midden op den weg te-gaan rij den en niet rechte. Zoo zouden we kunnen voortgaan, maar genoeg! Genoeg om te bewijzen, dat de verlich ting voor het snelverkeer bij avond en nacht enkele kleine uitzonderingen daargelaten ofwel volstrekt onvoldoen de, ofwel ondoelmatig, en daardoor juist bijzonder gevaarlijk is. langrijk déficit der raming. Eigenaardig is het wel, dat bier ruim met 1/3 deel de raming overtrof. was weer de suiker, die meer opleverde dan vo- nog ruim een ton -komt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5