c KWATT cl MANOEUVRE Man en vrouw zijn één in hun lof over „Zij”-crême. Zij is inder daad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onbe rispelijk scheren gesteld Is. In prijzen van 20—75 cent. WANNEER STIERF CHRISTUS? In voor de van S REEPEN De Jaarbeurs te ÏJtrecht NIEUWE HUURSTAKING E contanten verbruiker* s: I MAANDAG 20 FEBRUARI Dinsdag 21 Febr. 1933 Commissie van advies Overval te Amsterdam Teleurstelling geuit Geen politieke kleur HET BITTERE GEVOLG Mr. H. A. VIOTTA OVERLEDEN MET REVOLVER EN GEWEER Te behandelen wetsontwerpen f500 4 VERZOEK DER REGEERING AAN DE TWEEDE KAMER NOG STEEDS NIET VASTGESTELD r o? let Krasse maatregelen 8* 10» B. va Dei 2* f 3» f 4» f f f f f f f P R IJ Z E N b prijs f 100 80 70 85 55 45 35 25 15 10 f I Ksj lett Len 'l '- van na X en Vrijdag ren o 500 Ft lett O t BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). In verband met de ernstige gebeurtenissen, welke zich in de afgeloopen weken hebben voorgedaan, vaardig de de commandant van de zeemacht In Ned.- Indië de navolgende verbodsbepalingen uit: Vierhonderd bewoner» van Am- aterdam-Weat at ellen den eigenaar* een aantal eiachen Eigenaresse van een sigarenwinkel met een revolver bedreigd HOI beh ;enood- l 33 Ce Om een burenruzie te beslechten Verbodabepalingen voor alle mili tairen der zeemacht in Ned.-Indië BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). Het lid Van den Volksraad, de heer mr. Hart, heelt de schrifte lijke vraag tot de Regeering gericht, of zij niet van meening is, dat, in verband met het feit. mis hoe U| den wor op te o c bat en 4 ten k var 8« o B W me: 231 - oud HO Hui Het werken in Nederland van niet-Nederlandache muaici en artisten Dezer dagen heeft het comité van exposan ten in meubelen en aanverwant, die slechts aan één beurs per jaar te Utrecht wenschen deel te nemen, bij Krasnapolsky een vergade ring belegd, om de geboekte resultaten te be spreken. Tevens gaf het bestuur verslag van de bespreking die te Utrecht plaats gevonden had, met den heer Graadt van Roggen, voor het Jaarbeursbestuur aldaar. Bij deze bespreking te Utrecht was om. over eengekomen, dat beiderzijds geen buitengewone propaganda gemaakt zou worden, noch in bin nenland, noch in “het buitenland. 55 permanente exposanten verkla- slechts éénmaal per jaar te willen exposeeren Het onbevredigend verloop der Ned erland ach-Duit ache hand elsbetrekkingen dat de Ned.-Indische ambtenaar op non-acUvi- teit, de heer ir. Cramer, die in het openbaar uitdrukkingen zou hebben gebruikt, waarin hjj zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van de ..De Zeven Provinciën." aile ter men aanwezig zijn dien ambtenaar oneervol uit ’s-Lands dienst te verwijderen. F. I Onprettige vraag in den V olksraad in verband met de vreugde van ir. Cramer De nadruk werd er tevens op gelegd, dat het bestaande comité met zijn actie niet bedoelt te zijn een incidenteel optreden tegen het Jaar- heiwinsütuut al^«ood^nig, doch,, slechts een poging om te geraken tot het doel slechts een maal per jaar te Utrecht te exposeeren, aoowel in het belang der exposanten zelf, als in het belang van de afnemers. Het comité mocht met zjjn actie op een groot succes bogen, waar niet minder dan 55 perma nente exposanten, waaronder eenige der groote fabrikanten zich reeds verbonden hebben dit voorjaar te Utrecht niet te exposeeren. De ruimte anders door deze 55 exposanten ingenomen bedraagt circa 2300 M2 oppervlakte, terwijl de gezamenlijk ingenomen ruimte van de meubelbeurs 3800 M2 beslaat. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS meen erkend wordt, van het grootste belang zijn voor de instandhouding en de ontwikke ling van de natuurlijke economische verhou dingen tusschen de belde staten. Ter vergadering waren de volgende organi saties vertegenwoordigd: Algemeene Nederland sche Zulvelbond, Alg. R. K. Werkgeversvereem- glng. Bond van Kaasproducenten, Bureau tot Economisch Verweer dér paardenfokkerij (warmbloed). Kath. Nederl. Boeren- en Tuin- dersbond. Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité, Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland, Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Nederland sche Pluimveefederatie. Nederl. Tulnbouwraad. Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, Verbond van Nederl. Werkgevers. la, en is zonder beroep. ;aan van 5 inoeuvre- Zaterdagmiddag omstreeks half vijf stond de eigenaresse van een sigarenwinkel, gelegen in de Witte de Withstraat 72 te Amsterdam, achter de toonbank, toen een naar sc hairing ongeveer dertig-jarige man binnentrad, die om een doosje sigaretten vroeg. De verkoopster liet verschillende merken zien, totdat de bezoeker plotseling een revolver trok en de totaal ont stelde eigenaresse daarmee bedreigde, onderwijl de geldlade elschend. Terwijl hij haar met zjjn revolver in bedwang hield, trok hij met zijn linkerhand de lade open en greep daaruit voor 35.aan -bankpapier. De verkoopster begon lulde te gillen„Help, moord!**, waardoor de man blijkbaar zóó ver schrok. dat hij geld en al in den steek liet, den winkel uitvluchtte en spoedig tusschen de tal rijke voorbijgangers verdween. De eigenaresse, die danig overstuur, was, verzocht den men- schen, die spoedig na het gebeurde4ien wintel binnentraden, de polltie van het .bureau aan den Admiraal de Ruyterwég'té waarschuw», aan wie zij een volledig signalement van den dader kon opgeven. Commissaris Pyper van het bureau Raampoort liet dit signalement dade lijk door de geheele stad verspreiden. Prijswinnaars: f ICC Mej. v. Hal- deren-Verhulst, te Waspik. f 80 F. Fremdt, Mariottepl. 11, A’dam (O), f70 Mevr. de Jonge. Dfjkl. 7. Vlaardln- gen f 65 Gersteling Havenstr. 18. H'eum. f 55 J. v. Erp. Lom- str. 9. Venlo, f 46 Mej. St. Poot, Kampstr. 49. H’sum. f 36 D. v. Krevelen. Bergacbel. 244 A, R'dam. f 25 A. UJ- aen, Tamarindeatr 76. Den Haag f 15 O. Fris. P. H Kade 8 A. Zaandam, f 10 J. J. v. Seventer. RljnsburgerW. 181 Lelden. 517 M. 6.55 Concert door Weensch Sympbonle-orkeat 9.30 De gebroeders S. zijn door een schot uit het jachtgeweer getroffen. Daar de afstand vrij groot was (ongeveer 20 Meter) waren de ver- Naar aanleiding van het onbevredigend ver loop der in Berlijn gevoerde voorloopige be sprekingen inzake een nieuw douane-verdrag. welke op Woensdag 15 dezer werden beëindigd kwam het Centraal Instituut ter bevordering van het Normale Handelsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland op Vrijdagavond 17 dezer met de aangesloten organisaties in een vergadering bijeen onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthuma, teneinde den toestand te bespreken, welke hierdoor voor de betrokken belangen Is ontstaan. De vezgadering sprak haar groote teleurstel ling uit over het mislukken dezer besprekingen als gevolg van de door Duitschland voorgeno men maatregelen. Het „Centraal Instituut ter bevordering van het normale Handelsverkeer tusschen Neder land en Duitschland" ziet zijn streven thans bedreigd om langs vriendschappeluken weg wederom tot de normale handelsbetrekkingen te komen, welke, naar in beide landen alge- De voorzitter van den ministerraad heeft den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering prijs stelt op de behandeling van om. de volgende wetsontwerpen: lo. betreffende verhooglng der heffingen we gens de afgifte en de verlenging van de buiten landse he paspoorten; 2o. tot goedkeuring van het op 31 October 1931 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten handels- en scheepvaart- verdrag; 3o. tot heffing eener weeldeverteringsbelas- ting; 4o. de Indische begroeting voor 1933; Verder zouden in het algemeen de wetsont werpen, omtrent welke een blanco verdrag la uitgebracht, kunnen worden afgedaan. Een nadere opgave zal nog volgen, o. a. van eenige crlslsontwerpen, die nog moeten worden Ingediend. Tenslotte zou ook het ontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet in aanmerking komen voor behandeling. wondlngen slechte licht. V. is gearresteerd, de vrouw heeft men op vrije voeten gelaten. Nader vernamen wjj dat vooral de buurdames niet op bijster goeden voet stonden. De ge broeders 8.. ongeveer 30 jaar oud. hadden on langs met steenen gegooid, waarop V. en zjjn vrouw met de vuurwapenen antwoordden. V, zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. vatting van verreweg de meeste Bij- ’Ëaaraéra. De weinigen daarentegen, HILVERSUM, 1875 M.-AVRO 8.00 Oramofoonmuzlek 10.00 Morgen wijding 10.00 Oramofoonmuzlek 1 30 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Willy Kater, viool. RVU 11.00 Radio Volks universiteit. Zuster F. Me y boom ..De ver zorging van onze zuigelingen** 1130 AVRO Voortzetting orgelconcert 12.00 Tijdsein en lunchconcert door het ensem ble Rentmeester. Zang door Rie Kemena Kist. A. d. vleugel Egbert Veen 2.15 Rustpoos voor de N. 8. F. voor zender ver zorging 2.30 Oramofoonmuzlek 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4.10 Pianorecital door Rie Beu te 4.30 Kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kinderen (kleinere) door Ant. van Dijk 5.30 VPRO jeugdhalfuurtje. Menschen in den Bijbel. Ds. B. J. Aris 6.00 AVRO Oramofoon muzlek 6.30 RVU: Dr. Th. van Schel ven: ..Kinderpsychologie’’ AVRO 7.00 Cello-recital door Raphadel Lanes. A. d. vleugel Egbert Veen 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry 8 00 Tijdsein 8.01 Persbureau Vaz Dias 8 05 AVRO Operette-ultzending. Qpera- concert door leden van de NV. Italiaan- sche Opera o. 1. v. Vincenzo Marini 8.55 Oramofoonmuzlek 9.15 Voortzetting operaconcert 10 00 Oramofoonmuzlek 10.15 Kovacs Lajos en zijn band, re- freinzang Bob Scholte 11.00 Vaz _Dias 11.10 Kovacs Lajos 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12 20 Oramofoon muzlek 1.00 Pianorecital door Malva Rouble! 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 9.20 Concert door het omroeporkest symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumpe. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van ..Bellevue Strandhotel*’ o. 1. v. Harald Andersen 2320 Omroep orkest o. 1. v. Emil Reesen m. m. v. Else BreidahlEmmert, plano 9.25 Ween- sche muziek door het omroeporkest o 1. v. Frits Mahler 10.10 Dansmuziek door den band van restaurant Nimb o. 1. V. Jens Warny. BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair con cert 5 25 Concert 6 30 Populair concert door de Eddy Walls-kapel 8 05 Muziek 9 35 Berichten, daarna concert uit Hamburg. HAMBURG, 372 ML 5^5 Concert door het orkest van werklooze musici te Bres lau o. 1. v. Hermann Behr 6.35 Dito 11.30 Concert door het Norag-orkeet o. 1. Eugen Wilcken 7.20 Weldadigheidsavond o. 1. v. Eibenschuetz en Klaus Nettstrae- ter 10.10 Concert door het Norag-orkest o. 1. Horst Platen m. m. v. O. Oreror. KÖNTOSWl STERHAU8EN. 1635 M. - 5 50 Populair concert 1.30 Oramofoonmuzlek 4 50 Concert 10.20 Concert uit Ham burg. LANGENBERG, 472 M. Populair con cert door een Phllharmonlsch orkest o. 1. v. Rich Keitel 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert 8.50 Pianoconcert. DAVFNTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Sydney Oustard 1.05 Concert door Commodore Grand o. 1. v. J. Mus- cant 4.45 Concert door René Tappon- nler en zijn orkest 7.40 Concert door het B.B.C.-orkest o. 1. S. Robinson. PARIJS (Eifel). 1446 M. 7.50 Piano recital door Marie Ant. Pradier 8.20 Concert door Firmin Touche-kwartet. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra- mofoonmuziek 12.20 Populair concert door het Krettly-orkest 9.50 Oramo foonmuzlek. ver Rabindranath Tagore schreef eens„ons leven bereikt zijn hoogte- punt wanneer het onzen God als Gast kan ontvangen.” Deze woorden door een niet-katho- liek geschreven die niet in het blank geheim van Gods tegenwoordigheid op onze altaren gelooft moet ons ka tholieken tot dubbel nadenken stem men. „Wij leven in Gods wereld en vergeten Hem zelf; degeen die altijd maar aanvaardt zonder zelf te geven vindt de Waarheid nooit. Wij geleken op de woestijn die regen opvangt zonder vruchten terug te geven en zoo heeft dit Tegengeschenk geen zin. God geeft ons Zijn wereld en eerst wanneer we onze wereld wederom aan God geven maken wij ons Zijne gave waard-” Wij, die de schoone afirde ontvin- gen moeten haar aan God geven in onze medemenschen en in ons zelf. Het hoogtepunt van ons leven moet zijn God te ontvangen als Gast opdat Hij ons en allen heilige.... De niet- katholiek leere ons welk een ontzag lijke gave wij bezitten. Die we ons eenigszins, eenigszins waardig moeten maken. Deze huurstaking betreft een complex wo ningen in de Marco Polostraat. Davisstraat. Cabotetraat, Magelhaensplein en twee stukken van de Hudsonstraat, ressorteerende onder 16 eigenaars. De eischen van het comité lulden: 15 pet. huurverlaging, opknappen der woningen en terugbetaling van de waarborgsom. De huur gelden zullen Maandag as. aan het comité worden afgedragen. Reeds werden Zaterdag middag naamblljetten verstrekt. Verder kan worden medegedeeld, dat het comité ontstaan is uit spontaan verzet der be woners en dat het geen enkele politieke kleur bezit. Onvriendelijkheden tegen opzichters of bewoners, die niet staken, zullen niet worden ondernomen. MILAAN. 332 M. 4.50 Orkestconcert o. 1. v. Ugo Tanslnl 6.30 Oramofoon muzlek 7.50 Operette-ultzending. ROME, 441 M. 4.50 Concert 7.35 Oramofoonmuzlek 8 05 Operette „la cltta roaa”. WEENEN. het Barmuzlek. WARSCHCAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 7.20 Operette-fragmenten 9 35 Dansmuziek. BEROMVNSTER. 460 M. 7 05 Concert door omroeporkest 7 35 idem 8 05 Sollstenconcert 9 00 Schubert-concert. Per week stellen wij beschikbaar 10 totaal f 500, voor de beste slagzi: slagwoorden of rijmpjes, toepasselijk een of meer Kwatta-producten. Inzendingen, binnengekomen tot en met Zaterdag, doen nog in die week mee. De beste inzending ontvangt den eersten prijs, en zoo vervolgens. De beoordeeling geschiedt door de Directie van Kwatta te Bred; Iedere inzending moet vergezeld ga; heele etiketten van Kwatta's 5 ets. Mai reepen. Men mag méér dan één inzending per week doen, mits men zich aan boven staande voorwaarden houdt Men gelieve bij elke inzending duidelijk naam en adres te vermelden. Alle inzendingen blijven het eigendom van Kwatta. De deelnemers staan door de deelname hun rechten aan Kwatta af. In gevallen, waarin bovenstaande voorwasr- den niet voorzien, beslist de Directie van Kwatta. Over deze prijsvragen wordt niet gecorrespondeerd. üne Heiligheid de Paus heeft het Ju- beljaar afgekondigd, opdat wij op bij zondere wijze zouden herdenken, hoe voor negentien eeuwen het Verlossingswerk voltrokken werd. Het zal wellicht velen verwonderen, das de datum van die grootsche gebeurtenis der wereldgeschiedenis nog steeds niet met zekerheid is vastgesteld. Er zijn toch heel wat minder belangrijke gebeurtenissen uit dienzelfden tijd, wier datum wel degelijk nauwkeurig bekend is. Nu zitten er aan deze kwestie zooveel moeilijkheden vast op het gebied van chro nologie, astronomie en Bijbelverklaring, dat het voor een dagbladartikel veel te inge wikkeld zou worden, wanneer men de zaak van alle kanten breedvoerig wilde toelich ten. Ook denken wij er niet over, de kwestie op te lossen en met beslistheid een bepaal den datum te verdedigen. Van den anderen kant is het te begrij pen, dat een antwoord gewenscht wordt op de vragen, waarom die datum nog steeds niet bepaald is en welke jaren en dagen dan volgens den tegenwoordigen stand der wetenschap het meest in aanmerking komen. We willen daar zoo beknopt en dui delijk mogelijk op antwoorden. De zaak zou eenvoudig zijn, wanneer de Evangelisten vermeld hadden, in het hoe veelste Jaar van keizer Tiberius (1437) Christus gestorven was. Dat jaar noemen zij echter bij het Lijdensverhaal niet. We weten alleen, dat het in de joodsche maand Nisan (Maart-April) was. Schijnbare tegen spraak tusschen Joannes en de andere Evangelisten was aanleiding, dat men er over getwist beeft of Christus den léden of den 15den Nisan was gestorven. Wei neemt men aan, dat het op een was. Nu hebben astronomische berekeningen van verschillende geleerden bewezen, dat 14 Nisan op Vrijdag viel in het jaar 30 (7 April) en in 33 (3 April). Tusschen deze twee datums zal dan wel gekozen moeten worden. Bij deze keuze moet rekening worden ge houden met andere gegevens der Evange liën, Zoo lezen we in het derde hoofdstuk van Lucas, dat Christus Zijn openbaar leven begon In het 15de jaar van keizer Tiberius. Deze volgde zijn voorganger op in Augus tus van het jaar 14. Het 15de regeerings- jaar van Tiberius loopt dus van Augustus 28 tot Augustus 29. Nemen we nu aan, dat Christus optrad tegen het eind van Tibe rius’ 15de jaar en dat Hij stierf in April 33. dan heeft het openbaar leven drie en een half jaar geduurd. Dit komt overeen met de opvatl belver£_. die nog vasthouden aan de meening, dat het openbaar leven slechts één jaar ge duurd heefti zullen het jaar 30 als sterfjaar van Christus moeten aanvaarden. Dit zal straks nog duidelijker worden. Maar ook onder herf, die een driejarig openbaar leven aannemen, waren er die pleitten voor den vroegeren datum. Dat werd mogelijk, door dat men In de vijftien jaren van Tiberius nog twee jaren van keizer Augustus mee rekende Tiberius was toen mederegent. Voor dit laatste heeft men zich op munten beroepen, waaruit zou blijken, dat men de regeeringsjaren van Tiberius al vóór den dood van Augustus liet beginnen. Dit is on juist gebleken. Zoo zou men tot de conclusie komen dat men, vasthoudend aan de zoo goed als alge meene meening van een ruim driejarig openbaar leven van Christus, wel ge zaakt is, den tateren datum: 3 April aanvaarden. Maar hiertegen bestaat weer een moei lijkheid. Volgens Lucas was Christus bij Zijn eerste openbaar optreden ongeveer dertig jaar. Alvorens te beslissen of, men het jaar 33 zal aanvaarden, moet men daarom nagaan, of het wel uitkomt met het ge boortejaar van Christus. Immers, er zijn er, die de Geboorte plaatsen in het jaar 7 vóór onze jaartelling. Is dit juist en is Christus in 33 gestorven, dan was Hij 40 jaar ge worden en was Hij bij het begin van Zijn openbaar leven al 37. Van zoo iemand zegt men niet, dat hij ongeveer dertig is, maar dat hij naar de veertig loopt. Nu heeft men zich voor -de berekening van het jaar 7 vooral beroepen op het astronomisch bewijs. Sommigen, ook katho lieken, namen nJ. aan, dat de Ster der Wijzen een natuurlijk verschijnsel was en dat God van dat natuurlijk maar toch bij zonder teeken gebruik maakte om de Wij zen naar Palestina te leiden. Welnu, ,in het jaar 7 voor onze jaartelling zjjn Jupi ter en Saturnus elkaar genaderd en bij die constellatie zou een nieuwe ster te voor-' schijn zijn gekomen. Dit kan echter nooit meer dan een hypothese zijn, die boven dien onvoldoende verklaring biedt voor de reis der Wijzen en voor het feit, dat de Ster de Wijzen voorging, in Jeruzalem ver dween, bulten de stad opnieuw verscheen en boven de grot bleef stilstaan. Laten we deze kwestie verder bulten beschouwing dan is het eenig zekere houvast voor de dateering der Geboorte dit: Herodes de Groote gaf na het bezoek der Wijzen bevel tot den kindermoord. Hoogstwaarschijnlijk was Christus toen reeds een jaar oud Herodes stierf tegen Paschen van het jaar 4 vóór onze tijdrekening. Dus werd Chris tus niet tater geboren dan in het jaar 5. Dat het begin onzer jaartelling niet samen valt met de Geboorte is sinds lang bekend Het was een foutieve berekening van Dio nysius Exlguus (6de eeuw). Neemt men nu dat Christus in 33 stierf,,dan was Hij bij Zijn eerste optreden minstens 35 jaar oud (In de meening van het éénjarig open baar leven zelfs 37). Dat klopt dus niet goed met de mededeellng van Lucas- In de andere sententie was Christus toen 32 jaar, wat beter uitkomt. In de Vrijdagavond door het plaatsehjk actie- en strijdcomité voor verlaging der woninghuren te Amsterdam uitgeschreven ver gadering werd met 7 stemmen tegen en 14 blanco door de 250 aanwezigen besloten Maan dag as. in huurstaking te gaan. Naar aanleiding van een burentwist werden de gebroeders Suppers te Herpen Zaterdagmid dag te ongeveer half drie beschoten door hun buurman, den gepensionneerden O.-I. militair V. en diens vrouw. De man loste een schot uit een jachtgeweer, terwijl de vrouw met een re volver schoot. Er zjjn nog meer moeilijkheden. Maria en Joseph kwamen naar Bethlehem naar aanleiding van de volkstelling onder Qulrl- nius. Volgens den ouden Joodschen ge schiedschrijver Flavius Josephus werd die Quirinius pas landvoogd enkele jaren den dood van Herodes, wat natuurlijk niet te vereenigen is met het Evangelieverhaal omtrent den kindermoord onder Herodes Mogelijk had Quirinius de leiding bij de volkstelling als hoogere ambtenaar maar nog niet landvoogd. Bij de dateering speelt ook een rol, dat men Christus bij Zijn eerste bezoek aan Jeruzalem voorhield: 46 jaar is er aan dezen tempel gebouwd. Nu zou Herodes aan dien tempelbouw begonnen zijn in het jaar 23 of 19 vóór Christus. Dan moesten die woorden gesproken zijn in het jaar 26 of 27. Dit zou weer een argument zijn voor den vroegeren datum van den Dood van Christus. Het staat echter niet voldoende vast, wanneer de tempelbouw begonnen is. Het is echter onze bedoeling niet, deze plaats een definitieve oplossing beproeven. We wilden alleen duidelijk ma ken, hoe het komt dat de datum van Christus’ Kruisdood nog steeds niet is vast gesteld. Hebben de geleerden gelijk, dat 15 Nisan op Vrijdag viel in 30 en In 33. dan zal men zich voor een van beide da tums moeten uitspreken en de moeilijk heden zoo bevredigend mogelijk verklaren, of erin berusten, dat men tot geen zeker heid kan komen. Prof. Dr. D. FRANSES OJM Voor alle militairen der Zeemacht in deze gewesten is tot nader order verboden: le. bijwoning van alle openbare en beslo ten vergaderingen van politieker* aard en ver gaderingen waarin de maatregelen van de Overheid zullen worden besproken; 2e deelneming aan betoogingen van poli tieleen aard; 3e bijwoning van bestuurs- of ledenverga deringen eener organisatie van Europeesche of Inlandsche militairen der Zeemacht, tenzij de Commandant der Marine in Ned.-Indië tot het houden van zulk een vergadering, eventueel onder door hem te stellen voorwaarden, toe stemming heeft verleend. Groot Nederlandach muaicua - Zaterdag is te ‘s-Gravenhage bericht ont vangen. dat in den afgeloopen nacht in Mon treux Zwitserland) overleden is mr. H. A. Viotta. Mr. Viotta werd in 1848 te Amsterdam geboren. Hjj was aanvankelijk cellist en studeerde later aan de Unlversiteit te Leiden, waar hU in 1877 promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen. Eenige jaren later, in 1880, keerde hjj terug tot de muziek en kreeg les van Richard Hol (compositie) en Fr. Merlen (violoncel) te Am sterdam, van F. Hiller (compositie) en Schmitt (violoncel) te Keulen. In 1883 heeft hjj in Amsterdam de Wagner- vereeniging opgericht. In 1896 werd mr. Viotta benoemd tot direc teur van het Kon. Conservatorium voor Mu ziek te ’s-Gravenhage. Toen in 1903 het Resl- dentie-orkest werd opgericht, trad mr. Vtbtta op als dirigent. Tot 1918 bleef hij aan het Res.- orkest verbonden. Vele publicaties zijn In den loop der jaren van zjjn hand verschenen. De uitslag wordt iedere week bekend gemaakt in de dagbladen. Inzendingen moeten franco geschieden •an: N.V. KWATTA Breda. Afd. Prijsvragen. Hl’IZEN, 296 y. KRO 8.00 Morgen- concert 10.00 Gramoioonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 13.00 Politieberichten 12.15 KRO-Sextet o. I. v. Plet Lustenhou- wer 145 Verzorging van den zender 2.10 Mlddenstandscursus. J. O. van Neer- ven: ..De moderne zakenman" 3.35. Causerle voor de vrouwen. Mevr. L. X. C. NobbeLavlalle: „Hondenverzorging" 3 00 Modecursus 4 10 Uitzending v. d. Ned. Ver tot Bescherming van Dieren 4 35 Uitzending voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonla" 5.10 Sluiting 5.10 De ontwikkeling der moderne vlooi- sonate 6.30 Ksperantocursua 6.50 Oramofoonmuzlek 7.10 dr. L. H M. Berger: „Opvoeding en geestelijke gezond heid" 7.30 Politieberichten 7 45 Ver- bondshalfuurtje 8.00 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 8.30 Vaz Dlas 8.35 Plano-recltal door Willem Andrles- sen 9.00 Oramofoonmuzlek 9.15 So llstenconcert door het KRO-orkest o 1. v. Johan Gerritsen m. m. v. Willem Andries- sen 10 00 Oramofoonmuzlek 10.15 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 11.00 Vaz Dlas 11.05 Oramofoonmuzlek. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken heeft ingesteld eene commissie, welke: a. hem en den directeur van den Rjjksdiens’ der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling zal advtseeren over het werken in Nederland van niet-Nederlandsche musici en artisten, in het bijzonder van vreemdelingen die voor toelating in Nederland een visum op het paspoort noodig hebben; b. hem zal bijstaan bü het algemeen toezicht, bedoeld in artikel 56, eerste lid, der Arbeidsbe- middeiingswet 1930, en aan welke hjj advies kan vragen, alvorens de in de artikelen 46, vijf de lid, en 55, eerste lid, van genoemde wet be doelde beslissingen te nemen, een en ander voor zoover betreft het uitoefenen van arbeidsbe middeling met winstoogmerk ten behoeve van musici en artisten. In deze commissie zjjn benoemd: tot lid en voorzitter L. A. Roozen, eere-voor- «itter van de groep Eerste Rangs en Groot Be drijf in „Horecaf”, directeur van Hotel Witte- brug, te 's Gravenhage; tot lid: 1. J. Sassen, secretaris van „Horecaf” directeur van Grand Hotel, te *s Gravenhage 2. Th. Meerman, bestuurslid van ..Horecaf’ directeur van restaurant Trianon, te Amster dam, 3. A. Staalman, directeur van het Bureau van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, te Amsterdam. 4. D Hamburger Jr., voorzitter van den Ned. Bios coopbond, te Utrecht, 5. J. Olman, voorzitter van den Ned. Toonkunstenaarsbond. te 's Gra venhage, 6. H. L. A. Theunlsse, voorzitter van de Ned. Artisten Organisatie, te Amsterdam, 7 M. van Gelder, voorzitter van den Bond van Bemiddelaars in het Concert-, Theater- en Amusementsbedrijf, te Amsterdam; tot secretaris J. A. C. Kersten, ambtenaar bjj den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De vergaderingen der commissie kunnen worden bijgewoond door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, die zich kan doen bijstaan €f vervangen door Th. van Lier, referendaris bij genoemden Rijksdienst. om zin Hm e w b b b als

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6