Stroopersdrama de duinen Het incident thans ten einde Alkmaar, 21 Febr. Agenda STADSNIEUWS Geen incidenten Frankrijk m Zangara vier maal veroordeeld in .VOOR DE RECHTBANK TE ALKMAAR DE PERSONEELBONDEN SCHULDIG? I Wisselkoersen O DE PRIMA BLANKE BERGER LEVERTRAAN Jan de Vries - Tel. 324- - Alkmaar DINSDAG 21 FEBRUARI nu*. Getuigen De tenlastelegging Woensdag 22 Februari Getuigenverhoor Donderdag 23 Februari Minée gehoord T urndemonstratie Incident geëindigd Genezingsproces begint Bestuurslid Maatsch. Hulpbetoon De bonden Opening Brandweerkazerne Stryd is onafwendbaar te £ftorm« belangstelling f. r Jachtopziener als beklaagde Bij het werpen van den bom moet in geen enkel opzicht aan op zet of vergissing worden gedacht Een rustig verloop der protest staking Opbrengst collecte In totaal tot 80 jaar gevangenis straf a Houtverkooping Schagen op het terrein van den heer van Erp a. d. Loet, op M. KATER Mï&NTa# Ge westelijke Varkenscentrale Noord-Holland Gezellige «vond voor oud en jong N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel DE HOUTVEILING TE SCHOORLDAM blijft vastgesteld op Woensdag 22 Febr. aa. v.m. u. Het stroopen zit den Egmonders in het bloed; zy beschouwen het als een noodige bijverdienste Feestavond A.V.V. „Alkmaar” N.V. Noorder Bank, Alkmaar De broer gehoord ESftd naar debiteurenreserve. om Dr. st. de 0 1 ten 9VMHI1 I 1 i i Couvée; het O. M. werd waargenomen door O. C. B. van der Peen de Lllle. De regeering stemt geheel in met de rede ran den heer ir. SandkuyL die betoogde, dat de ent* wikkeling van het streven der vakvereenigingen gaandeweg de oorzaak kan zyn, dat b(j het be staan van vermeende groote grieven de krijgs tucht in de aandacht der schepelingen op den achtergrond raakt. te laten zien wat een man v. d. B. is. De volgende get. C. Prins zegt, dat vele jaren lang als goed en modem werd be schouwd, thans niet zoodanig is gebruikt at misbruikt, dat het in strijd is gekomen met de hoogste belangen van den staat en moet verdwijnen of moet worden beperkt, zooals reeds in vele andere landen is geschied. 3 si b t a t a <1 d Spr. memoreerde het groote omwentelings- proces en het streven tot autarkie, waardoor Indlë tussdhen politiek machttger en agres siever landen komt te staan, sooals een aarden pot tusschen t Ijzeren potten. wegenverkeersordonnantle, het huwelijksrecht voor Christen-inlanders, het veerecht,, de wilde scholenordonnantie, enz. Het laatste deel der zitting stond onder den indruk van de gebeurtenissen bij de Koninklijke Marine, hetgeen begrijpelijk is, omdat evenals voor den menseb zijn innerlijk leven van hooger waarde Is dan de omstandigheden waarin hij leeft, zoo ook voor den Staat zijn innerlijke structuur zijn hoogste goed is. De collecte, Zondag 18 Februari in de St. Jo- sephkerk ten bate van het werk der R.K. Vereenlglng ter Bescherming van Meisjes, afd. Alkmaar, bracht op de somma van 253.40. Het bestuur brengt den parochianen van St. Joseph zijn welgemeenden dank. De aftredende bestuursleden de heeren van Kampen en A. van Blaaderen werden her kozen Verschillende heeren vroegen en vei liegen I bij de rondvraag nadere inlichtingen omtrent de leveringen van varkens aan de Nederland- ache Varkenscentrale, de verschillende regelln- I gen aangaande de teelt en de vergoedingen der I Plaatselijke Commissies. Hierna sluiting. b V r r v n Dit kcr neea Tot bsuw ta ha Mat I haar «woel aan De terta ha a <4aon franu Tos Ntrk •oode •Ka Baat v< d k B gt te ka te ite het gre ove dal bei! Alg Stj som end pee. Mas Aug wtji veel het resti te 1 rede O van koop meri meul woog koop hurei b Be Bergi Augu S3 1 nen deelt niet ion van 1 jaren On ders Bel no« donal De tan WOENSDAG 22 FEBRUARI A.S. des vjn. 10 uur, w.o. nieuwe bat tings, ribben, latten en vloer en schotplanken. DEURW. VAN HUTT Naar we vernemen heeft de heer W. Bok, die onlangs door den Raad benoemd is als bestuurslid van M. H. voor de Ned. Herv. Diaconie, deze benoeming niet aangenomen. van steunde. De heer van der Schans merkte op, dat de poet .Salarissen secretaris en overige ambtena ren" zeer laag is en ook de plaatselfjke com missies en haar secretarissen karig worden be loond. Vervolgens werd de rekening goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat het Rljkstarlef file klasse, bedoeld in artt. 17 en 28, zal gelden. De voorzitter van den Volksraad besloot zijn rede met de woorden: „Moge God dan de re geering kracht geven voor de komende maan den, aan den Volksraad en het land het oor deel des ondencheids en den wil tot samen gaan. die in de komende maanden wel eens meer noodig kunnen zijn dan ooit tevoren” (teekenen van Instemming). BATAVIA, 21 Febr. (Aneta.) De leden van den Volksraad, de heeren mr. Fruln, Roep en de Hoog, dienden een verzoek aan de regeering in om alsnog schrifteljjk in te gaan op de vragen, die in de rede van den regeerlngs- gemachtigde voor de afdeeling Marine glsler- werk in minder tijd werd afgedaan, zonale de avond onbeantwoord bleven. d. B. wee groote honden op hem afstuurde, die hem aanvielen. Get. kan nog de litteekens laten zien. Hij zegt dit. Met medewerking van 8t. Louis, waarna ge zellig samenzijn met muziek van de welbe kende St. Louis Band. Het concert zal niet om acht uur doch om kwart over acht aanvangen. (Zie verder adver tentie in dit blad). De ,De Zeven Provinciën’'-zaak is geen zaak van blank of bruin, doch een zaak van begrij pen of aantasten van het staatsbegrip of het staatsgezag. „Het verdwaasde gelach, dat in het ver van de werkelijkheid gelegen Neder land ook maar een oogenbllk heeft kunnen klinken” was ernstiger dan de ontploffing van de bom. Het incident is thans geëindigd al dus ging de voorzitter van den Volksraad voort, het genezingsproces is begonnen en de gene zing zelf is zeker, want dit in een der woe ligste hoeken gelegen Indlë is een oase van regelmaat en veiligheid, een der meest stabiele landen der wereld. 8JB «.7244 9.77M «A» 38.00 «3.00 43.75 JOVü 12.17H Ieder ziet klaar, dat wij te veel hebben aan tegen redelijken prijs verkoopbaar goed. Dat geldt helaas zoowel voor suiker als voor school actie kennis. Strijd is onafwendbaar. De Volks- raad-debatten gaven klaarheid, richting en sti mulans, doch geen oplossing. De volle aandacht verdient de vraag van het bestaan der Bonden en de vraag of het Verschrikt is hy toen weggevlucht. Toen hij eenlgen tijd later in het jachthuis, bewoond door de wed. Vlakerlng. aankwam, waarheen zijn broer inmiddels was heengevoerd, was deze alreeds overleden, tengevolge van hevig DINSDAG, 21 Febr. Vorige koereen 90.72 T.ttm «<-7o 49.13 38.10 45.10 43.6*> 2.47M 12.75 7.37M 20.40 door het Accountants- Gravenhage en accoord Spreker zette uiteen, dat de commandant van bet eskader. Kapitein ter Zee van Duim niet de jeheele Inlandache bemanning onbetrouwbaar achtte, doch slechts een gedeelte Tegenover den heer Thamrln verklaarde spreker, dat niet de regeering. doch de muiters geweld wilden De regeering zal de mogelijkheid van het Instellen van een recherchedienst bij de marine onder de oogen zien. De voorzitter sloot hierna de vergadering en de zitting van den Volksraad met een redevoe ring. waarin hij de aandacht vestigde op de nieuwe werkwijze van den Volksraad, die zich aan de benarde tijdsomstandigheden heeft aange past en waarin op niet minder degelijke wijze meer len te Egmond aan Zee; D. J. Koelewijn, Jacht opziener; W. ten Bruggencate. gemeen te-veld wachter te Egmond aan Zee; J. Kramer, veld wachter te Egnfond-Binnen; als getuigen-des kundigen werden gehoord dr. J. P. L. Hulst te Lelden en dr. R. Fischer te Egmond. Aan verdachte was ten laste gelegd: primair zware mishandeling den dood tengevolge heb bende, subsidiair mishandeling met doodeljjken afloop en meer subsidiair dood door schuld. ontvluchtte in de duinen. Het leken wel weerschoten Verd. zegt, dat hij zelden een geweer bij zich had om waarschuwingen in de lucht te schie ten. Nooit heeft hij er mede op stroopers ge schoten. Get. P. Koper heeft v. d. B. eens ontmoet en toen zei v. d. B.„Als ik ze krijg enkele stroopers, waaronder de gebrs. Dekker dan schiet ik ze voor den do Verd. ontkent dit ooit gezegd te hebben. d. B. eens op Begrtjpelijkerwtjae bestond er voor deze rechtszaak een enorme belangstelling, vooral van de zijde der Egmonders; de publieke tri bune bleek te klein te zijn, om de talrijke be langstellenden te bevatten. De rechtbank was samengesteld als volgt: president mr. A. M. Ledeboer; rechters: mr. J. Krabbe en mr. W. A. Ubbens; griffier. mr. Men schrijft ons: Er heerschte Zondagmorgen een ongewone bedrijvigheid in het gem. tumlokaal aan de Schoolstraat. Tegen 11 uur vulde het lokaal zich met turnsters en turners en zelfs vele toe schouwers. Het bestuur van den Turnkring A en O. had, op verzoek van de by haar aange sloten vereenigingen. den ontwerper van de oefe ningen, welke moeten worden uitgevoerd op de met Pinksteren te houden Bondsfeesten, ult- genoodigd. deze voor de vereenigingen te- komen demonstreeren. daar diverse leidsters en lei ders de op Schrift ontvangen oefenstof niet geheel konden verwerken. Deze ultnoodiglng werd door den ontwerper, den heer G. C. v. d. Bergh uit Utrecht, technisch bestuurslid van het K. N. G. V., gaarne aanvaard. Toen dan ook om 11 uur aantreden werd gecommandeerd, deelde de heer v. d. Bergh mede, dat het in zijn bedoeling lag de oefeningen voor de meisjes en dames zóó te demonstreeren. alsof een leder nog geheel onbekend was met de oefenstof en belde oefeningen kon leeren, om dan op de oefenavonden van haar vereenlglng de puntjes nog eens op de 1 te zetten, voor wat be treft afwerking enz. En wij moeten direct con- stateeren, dat hij in zijn opzet, ondanks de zware oefenstof voor dames, volkomen is ge slaagd. Om kwart voor 12 zagen wij o. a de meisjea- oefenlng door de deelneemsters geheel uitvoe ren. Toen kwamen de dames aan de beurt, die vooral aan het aesthetlsche gedeelte een kluif hadden en nog duchtig zullen moeten oefenen, voordat deze oefening vlot loopt. Als hulp had de heer v. d. Bergh één zijner dames-leerlingen meegenomen, die steeds ieder onderdeel voorturnde en die zich kenmerkte als een uitstekende turnster op dit gebied en die voor het slagen van deze demonstratie bet hare heeft bijgedragen, terwijl mevr. Kleymeer uit Alkmaar geheel belangeloos de voor haar oefe ningen gekozen muziek op de plano uitvoerde. Toen dan ook de voorzitter van den Turnkring om half twee deze demonstratie sloot, bracht hij namens alle deelneemsters en deelnemers dank aan den heer v. d. Bergh voor het ge- bodene, terwijl de voorturnster uit Utrecht een .souvenir CWaagtoren op marmeren voetstuk) werd aangeboden en mevr. Kleymeer bloemen. Dit eerste onderdeel van het werkprogramma van den Turnkring A. en O. kan als volkomen geslaagd genoemd worden. Vermelden wy nog, dat genoemde bondsfeesten zullen worden ge houden te Rotterdam en dat thans reeds be kend is, dat 1500 meisjes hieraan deelnemen. ZUIVERE ISDAHL in heel en halve flesschen en per liter verkrijgbaar. VOLKSLEVERTRAAN 0B0 p. groote flesch van bijna eén Liter; 40 ct. p. H fleach Flesschen inbegrepen. een derde schot gevallen zijn. Toen dacht hij dat zijn broer was ontkomen, waarna hl) weg ging en zich naar huis begaf. Hij hoerde later, dat Krijn was aangeschoten. De president: Kent U van den Berg. GeL: Dat zou ik denken. (Gelach op de tri bune), waarna de president bij herhaling daar van met ontruiming dreigt. Get. zegt, van den Berg wel duizend maal ge zien te hebben. Dertien jaar geleden heeft hü kennis met v. d. B. gemaakt. Hy liep op de zeedulnen, omdat hij niet op het zand kon loo- pen. Toen vond hij een strik, die hij weg zette, waarna hij hoorde „Halt, Rijkspolitie 1" Toen hU wegliep werd er gedreigd, dat hij door de hon den zou worden verschehurd. Daarop stond get. stil, waarna Als getuigen waren opgeroepen G. Minée, rUksveldwachter; E. Prins, P. Groen; A. A. Dek ker; W. Zwart; Cor. Dekker en P. Koper, ai- Door den verdediger waren nog twee getui gen s décharge gedagvaard. De eerste getuige was de geneesheer Fischer, te Egmond aan Zee, deze heeft v. d. Berg onderzocht den 24sten Nov„ dus daags na het drama in de duinen; de rechterduim was wat blauw en beperkt in zijn bewegingen; voorts had hij een kleine ontvelling op een vin ger van zijn rechterhand: de middenvinger zag blauw en onder een der nagels zat bloed; het Is mogelijk dat verd. veel pijn had en gevoel- looze vingers. Op den avond van het drama heeft dr. Fischer nog een zwakke pols en lichte ademhaling ge constateerd in het lichaam van Krijn Dekker. Verd. demonstreert op verzoek van den president hoe hij de klap ontvangen had op de knokkels by de toppen van s*n vingers. Op een vraag van den verdediger zegt dr. Fischer den stok zwaar genoeg te vinden om iemand ernstig letsel toe te brengen. Dr. Hulst, volgende getuige, heeft bij de sec tie de ervaring opgedaan, dat het schot van achter In het lichaam was gekomen en ain de voorzijde het lichaam had verlaten. Het li chaam en de kleeren vertoonden daarvan dui delijke bjaoren. De wonde aan de voorzijde lag acht c.M. lager dan de ingaande wonde; een groote slagader is ontstaan, tengevolge waarvan een hevige bloeding was ontstaan. Het schot moet op ongeveer 30 c.M. afstand gelost zijn. Op een vraag van den verdediger zegt dr. Hulst, dat het buitengewoon toevallig is, dat de slagader geraakt is; als deze ader niet was ge raakt. zou er geen doodelijk gevolg geweest zijn. Iemand, die op deze wijze een schot lost, weet zelf niet, dat zwaar lichamelijk letsel het ge volg zal zijn. De verdediger toont get. voorts de stok en vraagt, of hiermee een klap gegeven kan wor den. die levensgevaar kan veroorzaken, waar op dr. Hulst bevestigend antwoordt. Amoureus Koudenburg, Deurwaarders, Alkmaar. Galden Vlies: Feestavond 8t. Louis, 8 uur. Rustende Jager (Bergen): „De Moordvask Yorck” door gezelschap Verkade, 8 uur. St WilHbrordns-geboaw: Kruisverband Bernardus, ledenvergadering. uur. Een der twee voornaamste getuigen, de rijks- veldwachter Minée. doet een verhaal van het gebeuren op dien bewusten avond, aan de hand van een schetskaartje. Hij heeft een zwaaien van de lampen gezien en drie schoten gehoord; de lichtbundel zag hij naar elkaar toe gericht, toen vielen de schoten. Dit zag hij op eenlgen afstand. Toen hij naderbij kwam, wilde hij Krijn Dek ker oprichten; dit lukte niet, hij zag danig bloed langs z’n rechterbeen loopen en stuurde verd. naar de wed. Valkenng. Krijn Dekker zei, dat hl) door een hond ge beten was, dat kan niet, zei get. Toen maakte get. zijn kleeren open en zag hij het schot wond. Krijn kon niet staan, waarop get. hem op zijn rug nam. Toen begon Krijn te spartelen, waarop belden vielen; hij nam hem weer op zijn rug, doch na eenlgen tijd zag hij. dat dit den Jongen meer kwaad dan goed deed. Hij legde hem neer, waarop Krijn riep, moeder, moeder ik ga dood Na eenlgen tijd kwam v. d. B. met de gebr. Valkering met een ladderKrijn vroeg om water, tijdens het transport verloor htj waarschijnlijk het bewustzijn. In het Jacht huis kon hij geen water meer drinken. Spoedig daarna kwam zijn einde. De broer, de 30-Jarige Corn. Dekker, met wien wij enkele dagen na het gebeurde even eens een onderhoud hadden, was een anderen kant heengevlucht: vanaf een duintop zag hij zijn broer wegvluchten, met zijn lantaarn voor uit. op eenlge meters gevolgd door v. d. B., eveneens met zijn lantaarn vooruit: ook zag hij twee lichtflitsen van de revolverschoten in voorwaartsche richting; een schot to de lucht 1-4S geest, welke heerschte, niet weinig bij droeg. d. B. wel tweemaal op hem geschoten heeft toen hij -- - ge verslag van de algemeene vergadering van de Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland gehouden in het „Gulden Vlies” te Alkmaar. Tegenwoordig waren twee afgevaardigden van de Hall. Mij van Landbouw, twee afgevaardig den van den R.-K. Dlocesanen Land, en Tuin bouwbond en twee afgevaardigden van den Chris te lijken Boeren- en Tuindersbond. afdee ling Holland-Brabant, één door iedere plaatse lijke commissie aangewezen afgevaardigde, als mede eenlge gasten en de secretaris. De voorzitter, de heer W Kuiper, opende de eerste algemeene vergadering met een woord van welkom, en gaf een overzicht van de be doeling der wet en de bereikte resultaten, wees op de toenemende moeilijkheden, welke aan den uitvoer van varkensvleesch in den weg worden gelegd en sprak den wensch uit, dat deze vergadering zou mogen bijdragen tot zoo mogelijk nog grootere samenwerking van Plaatselijke Commissies en het Gewestelijk Bestuur, opdat de wet zoo goed mogelijk aan haar doel zal beantwoorden. De Ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen, behalve een schrijven van den R.-K. Dlocesanen Land- en Tuinbouwbond te Haarlem, waarin voorgesteld werd: ,Aan de onder art. 16, sub. a genoemde af gevaardigden worden ter algemeene vergade ring elk drie stemmen toegekend." De voorzitter deelde mede, dat de statuten bepalen, dat bedoelde afgevaardigden drie stem men kunnen uitbrengen, doch dat het de bedoeling Is. dat zij die stemmen ook zullen uitbrengen, zoodat het bestuur het voorste’ overbodig achtte. Intusschen had spreker geen -bezwaar, dat nader in het Huishoudelijk Regle ment te omschrijven. De heer SJerps deelde hierop mede, namens den R.-K. Dlocesanen Land- en Tuinbouwbond, gehoord de toelichting van den voorzitter, dat het voorstel werd ingetrokken. Medegedeeld werd, dat een regeling van de mesterij In het algemeen noodzakelijk wordt geacht, zoodra de biggen-beperklng haar in vloed zou doen gelden. Een desbetreffende re geling is in voorbereiding. De voorzitter deelde mede, dat het geweste- HJke bestuur met bijzondere omstandigheden, op advies van de plaatselijke commissies, zoo mo gelijk gaarne rekening zou houden De heeren de Jong en de Vries bepleitten de wenschelijkheid om overleg te plegen met de naburige gewpstelijke centrale?, omdat het sto rend werkt, wanneer in de grensgemeenten de voorschriften niet gelijk waren. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hier aandacht aan zou schenken. Vervolgens werd het jaarverslag 1932 goedgekeurd en vast gesteld. De rekening sloot op een bedrag van f 25523.81 met een batig saldo van f 1967.25. De heer de Vries vroeg en verkreeg nadere inlichtingen over den post van f 600 ter ver betering van de varkensteen. Verschillende heeren juichten het ten zeerste toe, dat het bestuur maatregelen, die verbete ring van de varkensteen beoogden, onder- ter termijn dan een Jaar vast geplaatste gelden en de in rekening-courant geplaatste gelden, tezamen bedragende f 660.787.was aan liquide middelen beschikbaar f 916 945,56. De administratie over 1932 en de balans met verlies- en winstrekening per ultimo 1932 werd wederom gecontroleerd kantoor B. G. Tal te 's bevonden. De balans en verlies- en winstrekening toont de volgende cijfers: Activa: f 2.464350,26; Passiva: f 3.464.250^6 waar van f 105.000, Verlies- en winstrekening sluit met een netto winst van f 68.676 27 op f 123.300.—. De Alkmaarsche Wet bal vereenlglng „Alk maar”. beter bekend onder den naam „Go Ahead”, heeft Zaterdagavond in het „Gulden Vlies” haar feestavond gegeven, welke een zeer geanimeerd verloop had. De feestavond werd geopend met een kort woord van den voorzitter, den heer Schipper, die er op wees, dat hetgeen op dezen feest avond ten beste werd gegeven, door eigen krachten werd gebracht. Hij releveerde de verrichtingen van de di verse Alkmaar-elftallen en al kon hij ten op zichte van het eerste elftal niet cptlmistisch zi/n, de overige elftallen hebben goede resul taten bereikt- In de lagere elftallen schuilen goede krachten, waardoor in de toekomst het eerste elftal zeker ook sterker zou worden. Daarna werd begonnen met de afwerking van het feestprogramma. De avond werd ge vuld met leuke voordrachten van den heer Kesselaar. terwijl de vijf ,jieger"-zangers veel succes hadden met hun populaire liedjes. Ook de vloei -solo's door den bekenden Alk- maarschen violist. Melchert Schuurman ten beste gegeven, werden door de aanwezigen op hoogen prijs gesteld Verder werd door „Alk- maar”-leden een blijspelletje opgevoerd, dat danig insloeg Alles bijeen genomen kan de feestcommissie op een bijzonder goed geslaag den feestavond terugzien, waartoe de prettige onder de „Alkrrkar’-leden Woensdagmiddag des n_m. te 2 uur zal da nieuwe brandweerkazerne door den burgemees ter, in tegenwoordigheid van genoodlgden. wor den geopend. Te ongeveer 4 uur rijdt de brandweer uit. hééft hij niet waargenomen: ook kan z.1. van geen schermutseling sjwake zijn, want dan had hij een door-elkaar-bewegen van de lan taarns moeten waarnemen, hetgeen niet het geval was. De heer OSTEN verklaarde, dat aan de redevoeringen van de leden van den Volksraad volle aandacht zal worden geschonken. De recht van vereenlglng voor militairen dat door regeering betreurde, dat haar eerste bericht geving, welke uit den aard niet van het schip zelf kon zijn, tot onaangenaam misverstand aan- leding gaf. De regeering maakte, zoodra haar bekend was, dat ook een deel der Europeesche korporaals en manschappen tot de muiters be hoorden, zulks onmiddellijk bekend. Te spreken van zg. muiterij is volstrekt onjuist. Voor de regeering staat vast, dat hier welbe wust is gehandeld. Bij het werpen van de eerste bom moet in geen enkel opzicht aan onset of vergissing worden gedacht. De commandant van de Doralervliegboot, die de bom wierp, treft geen enkele blaam. Aan het jaarverslag over 1932 van de N. V. Noorder Bank. Alkmaar, ontleenen wij het vol gende Hoewel onze effectencommissie, tengevolge van den ingekrompen handel, een niet onbedui dend lager winstcijfer aanwijst, berokkende ons de reactie cp de fondsenmarkt, dank zij den beperkten omvang dér effectenposities onzer cliënten, geen enkel verlies. Overigens bleef onze instelling niet verschoond van dén ongunst der tijden; de omzetten krompen in en de winstcijfers wijzen evenredige vermindering aan. Ons bedrijf bleef desondanks behoorHA rendabel en het aantal onzer cliënten toonde geen vermindering aan. Een herschatting van de te onzen behoeve verbonden vaste gcederen toont echter aan, dat de positie van eenlge credletnemers verzwakt Is en afwikkeling van deze posten verlies zou op leveren. Alhoewel er alle kans is, dat deze ver liezen worden voorkomen, indien de crediet- nemers in de gelegenheid zijn zich staande te houden door bezuinigingen in hun bedrijf, overheidssteun en vooruitgang in conjunc tuur wenschen wij u voer te stellen van de in vroeger jaren gevormde reserve een bedrag van f 105.000 te bestemmen voor reserveering tegen debiteuren. Voorts stellen wy voor van dï netto bedrijfswinst f 68.676.27 een bedrag van f 10.000 toe te voegen aan de reserve (4 M rente overeenkomstig de Statuten), een dividend van 3% uit te keeren en het resteerend saldo ad f 36.176.27 op nieuwe rekening ever te brengen. De toelichting vermeldt oa. f 2 250 257. dtbtteurerf W fëkétflftg^ótttUnt ërt 'tégen ac cept; met het oog op de tijdsomstandigheden wénd naar vermindering hiervan gestreefd; bij hst verleetlen van nieuwe credleten werd groote gereserveerdheid in acht genomen. Van de a deposito geplaatste gelden ad f 661.031.05 was een bedra” van f 453 731.40 voor een Jaar vast geplaatst. Tegenover de cp kor- Get C. Dekker was met zijn broer uit stroo pen gegaan. Hy had een stok by zich om ko- nUnen dood te slaan. De dolk van zyn broer was om zich tegen honden te verdedigen. Bei den hadden een groote lantaarn. De wind was West. Toen zy van den Berg achter zich za gen ging hy de z.g. Hooge Doorn In, van een duintop zag hy de electrische lamp van Van den Berg en het licht van zyn broer achter elkaar. Het tegenover elkaar schynen van de lichten heeft hy niet gezien. Get. Mlnee kan dat niet gezien hebben Toen de lichten voortbewogen zag en hoorde hy twee schoten in horizontale richting. Er kan ook Get. verklaart voorts, dat v. C hem. tijdens zyn vlucht, op 25 M. afstand heeft geschoten met een geweer. De hagel vloog nem langs de ooren. f Nadat de verdediger opgeme'rkt had, dat scho ten op 25 M. beslist raak zouden zyn, wyst de president get. er op, dat hy onder eede staat en dat hy door zyn sensationeele verklaringen verd. onder nog zwaardere verdenking brengent. Hierna wordt gepauzeerd. Gedeelteiyk ongecorrigeerd bloedverlies. De ryksveldwachter Minée, die met d. B. op surveillance was gegaan, doch geen haast maakte, toen de Jachtopziener achter de jon gens aanging, is de tweede voorname getuige van dit drama; hy kwam op de plek van het onheil aan, toen Kryn Dekker kermend en ba dend in zyn bloed op den grond lag; hy heeft het slachtoffer enkele honderden meters in de richting van het Jachthuis gedragen, terwyi d. B. daar hulp en een ladder ging balen, om den gewonde op te leggen. looft get. niet. Op een vraag van dat als hU door een strooper bedreigd zou den en vermoedde een genadeklap te 1 krijgen, hy zou schieten. Verdachte geeft vervolgens een verhaal van het gebeurde en zegt in de richting van den strooper te hebben geschoten, toen deze hem had aangevallen en gezegd: Nou ga Je er aan verd Verdachte had niet de bedoeling om te doo- den of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Eerst heeft hy in de lucht geschoten. Hoe het schot hem van achteren heeft geraakt kan verd. niet aeggen. Hy denkt dat Dekker zich gebukt heeft. Tusschen de schoten was eenlge tus- schenruimte. Get. Minee kan dit niet begrijpen. Doch het kan EKjn. Op een vraag van een der rechter zegt get. dat hy naar schatting op 20 M. afstand de lam pen heeft zien zwaaien. PARIJS, 20 Febr. Bijna zonder uitzondering hebben de ambtenaren en het overheidsperso neel heden het stakingsparool, dat door hun vakbonden als protest tegen de door de Se naatscommissie voor financiën voorgestelde be lastingmaatregelen was uitgevaardigd, opge volgd. De proteststaking van heden was slechts als een waarschuwing aan de regeering bedoeld en duurde slechts kort, zonder ergens incidenten te veroorzaken. Autobussen en trams stopten te 10 uur precies op de plaats waar zy zich toe vallig bevonden en bleven 10 minuten staan. Po litiebeambten in burger beperkten zich er toe proces-verboal op te maken van de verschillen de verkeersstortngen. Het trein- en metro-ver- keer werd niet gestaakt. Het binnen- en bui- tenlandsch telefoonverkeer was eenlge uren on derbroken. Ook het post personeel sloot zich by de staking aan. door vanmorgen slechts één bestelling rond te brengen. De pneumatische buiaenpoot stond eveneens stil. Op de douane-, belasting- en tabaksbureaux is bet werk gedu rende een uur gestaakt. De meeste diensten in het stadhuis stonden tusschen tien en elf stop. Op het ministerie van Financiën deed zich geen enkel incident voor en ook op de andere departementen kwam het niet tot arbeldsonder- breklngen. Ook in de provincie is de staking rustig ver- loopen. Te Rljssel zyn de postbeambten inplaats van vanmorgen te 5 uur, pas tegen 0 uur op de postkantoren verschenen In elk departement heeft het overheidsperso neel een petitionnement aan de chefs overhan digd. Geen week gaat er haast voorby, of voor den kantonrechter te Alkmaar worden stroopers- saken behandeld, waarby vooral de bewoners van Egmond op het beklaagdenbankje komen. De steeds hooger wordende boeten schrikken de stroopers niet af, om zich steeds weer in het romantisch avontuur te begeven. Doch het is niet de romantiek, die zy in de donkere dui nen zoeken; het stroopen zit hen in het bloed en als de nood der tyden ook nood in hun ge zinnen heeft gebracht, en zy kunnen met den geringen steun, dien de arme gemeente Eg mond aan Zee kan geven, met toekomen dan trachten zy met stroopen er wat bU te ver dienen, om zoodoende hun sobere gezlns- inkomsten nog wat te vermeerderen. Op een donkeren herfstavond van den 31sten November van het vorig Jaar verlieten „de Kneutjes", zooals de gebroeders Dekker in hun visschersdorp genoemd worden, den familie kring, om voor den zooveelsten keer hun stroop tocht weer aan te vangen; voor den jongste der twee, den 25-Jarigen Kryn Dekker, werd het zyn laatste tocht. Toen zy In „de Krim", een duingebied tus schen Egmond en Bakkurn, waren aangekomen, zagen zy plotseling en onverwacht, op 4 a 5 meter achter zich, den hun niet onbekenden jachtopziener J. v. d. B„ die hen sommeerde te biyven staan, terwijl hy zyn zaklantaarn op hen richtte. De jongens zetten het echter op een loopen; elk in een andere richting, De Jachtopziener ging, zyn hond voorop, den jongste achterna en had dezen spoedig ingehaald Volgens de verklaringen van den Jachtopzie ner, met wien wy hierover een onderhoud had den, viel de strooper hem aan. waarna een schermutseling ontstond en de stnx>per met zyn knuppel in 1 wilde weg. in de richting van v. d. B. sloeg, terwyi hy schreeuwde: ..nou ga Je eran. verd.ellng!” v. d. B. weerde de slagen af, doch kreeg daarby een slag op zyn arm, dien hy, de lataarn in zyn hand, bescher mend boven zyn hoofd hield; daarop loste de jachtopziener een schot In de lucht en vervol gens richtte hy 'n schot op de beenen ven den strooper; later bleek dit schot ongelukkig te zyn terecht gekomen, in het dikst van de bil van bet slachtoffer. Eenlge oogenbllkken na aankomst in het jachthuis, gaf deze den geest; de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Fischer uit Egmond aan Zee, kon slechts den dood constaleeren. De Jachtojjzlener begaf zich in radeloozen toestand naar zyn woning, waar burgemeester G. Bos van Egmond-Binnen hem in een der- geiyk aenuwachtlgen toestand aantrof, dat hem geen verhoor kon worden afgenomen, waarna de burgemeester, als hulp-officler van Justitie zich ertoe bejjerkte de revolver in beslag ie ne men. waaruit het noodlottige schot gevallen was. By een verhoor, hem later door den rechter commissaris, mr. Fruln, afgenomen, verklaarde v. d. B- uit selfverdedlglng te hebben geschoten aan de duisternis schreef hy het toe. dat het schot zoo ongelukkig is terechtgekomen, wel licht heeft het slachtoffer zich gebukt of is het door de ongeiykheld van het terrein gevallen. Dr. Fischer, die den jachtopziener beeft on derzocht, heeft daarby geconstateerd, dat deze op zyn arm een blauwe streep had, terwyi en kele vingers gehavend waren en hy ook twee blauwe nagels vertoonde; in de lantaarn die de rechter-commissarls ons by een onderhoud toonde, en welke v. d. B. by het afwerend ge baar to zyn hand had. bevond zich een deuk, vermoedeiyk door den slag met den knuppel ontstaan. De sectie op het iyk, verricht door dr. Hulst uit Leiden, wees inderdaad uit, dat het slacht offer van achter in het dikst van zyn bil ge- raakt is en dat de kogel in den onderbuik een slagader geraakt had en het lichaam in de lies aan den voorkant heeft verlaten. De ern stige verbloeding veroorzaakte den dood. Confrontatie had niet plaats; een beval tot inhechtenisneming Is nimmer tegen v. d. B. uitgevaardigd. De Jachtopziener, die het hoofd is van een het gezin met vyf jeugdige, lieve kinderen, acht zyn leven, door dit ook door hem diep betreurde gebeuren verwoest; alle lust tot zyn vak. dat hij vyftlen jaren heeft beoefend. Is hem ten eenenmale ontnomen; met zorg ziet hy de toekomst voor zich en zyn gezin tege moet; met April zal zyn gezin zyn woning moeten verlaten, daar de dulnterrelnen aan gekocht door de provincie, inm ddels aan an dere Jachtheeren zyn verpacht. Hy hoopt, dat zyn patroon, de heer v. d. Vliet, hem een an deren werkkring zal verschaffen. De president vraagt get. of hy het slacht offer niet gevraagd had, hoe het gebeurd was. Op een vraag van dqn president zegt Dr Hulst, dat de dood niet tengevolge van het transport is ingetreden. Op een vraag van den verdediger zegt dr. t Hulst, dat de slagader door den kogel is door- boord. Door het tranBjxirt is de slagaderwond niet ontstaan of grooter geworden. By het verder verhoor van get. Minée. ver klaart deze op de plaats van het onheil op het slachtoffer een doek gevonden te hebben. Van verd zegt hy, dat hy een zenuwachttg man is; met v. d. B. heeft get. het er wel eens ovar gehad, dat hy als opvolger van zyn vader heel gemakkeiyk aan zyn baantje kwam, doch daar voor niet by zonder geschikt was, hetgeen v. d. B. toegaf. Als de president get. over de Dekkers vraagt. zegt get„ dat deze hem steeds beleefd In hun woning ontvingen; zy beschouwen een jachtop ziener niet als een vol politieman, met minder bevoegdheid; dat de Dekkers gemeen zyn. zoo als .jnen” wel zegt, daarvan heeft get. geen ondervinding. Ondervraagd over het eigeniyke gebeuren, zegt get. slechts te kunnen gissen, hoe het eigenlijk gegaan te. Hy heeft drie schoten zort. op elkaar gehoord en hoorde toen soort hu.p- geschreeuw, vermoedeiyk van v. d. B. Dat Corn. Dekker 2 schoten gehoord heeft, schrijft get. toe aan den wind. Over de betrouwbaarheid van verd. kan get. geen verklaringen geven. Dat Krijn Dekker een dolk had om jachtopzieners te Ujf te gaan ge- den verdediger aegt get. i wor- zullen BATAVIA, 21 Februari. (Aneta)Er was gis teravond veel belangstelling op de tribunes van den Volksraad, toen de Commandant van de Zeemacht in Nederlandsch-Indié, vjce-edmirw»! Osten de redevoering der sprekers beant woordde. Londen W Bruasel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oalo New York (oahle) MIAMI, 20 Febr. Onder buitengewone be langstelling te de gerechtelyke behandeling aangevangen van de zaak tegen Zangara, die een aans'ag heeft gepleegd op Roosevelt. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, ver klaarde Zangara te bekennen, dat hy alle vier hem ten laste gelegde feiten heeft gepleegd. De feiten betroffen: een poging tot moord op den gekozen president der Vereenlgde Staten Roosevelt, en op drie by den aanslag gewon de personen. Een verzoek der verdedigers, om de beschuldiging van moordaanslag op Miss Cross en Calwell te annuleeren, werd van de hand gewezen. Tenslotte werd Zangara tot 90 jaren gevan genisstraf veroordeeld, d. w. s. 20 jaar voor lederen aanslag. De doktoren hadden hem ge zond van geest verklaard Zangara verklaarde te betreuren, dat htj Roosevelt niet gedood heeft. Schel lachend werd hy inderhaast uit de gerechtszaal ge voerd. Wanneer een der gewonden alsnog sterft, dan kan htj opnieuw worden veroordeeld we gens moord. De toestand van Cermak en miss GUI te vooruitgaand. Te Washington is een voorstel Ingediend, om aan Mrs. Cross, de dame die den arm van Zangara omhoog hield, toen deze wilde vuren op Roosevelt, de medaille van het Amerikaan- sche Congres te verleenen Nader wordt gemeld, dat Zangara na het vonnis 8 vingers omhoog hield, zeggende: „Tachtig, tachtig- Wat een rechter! Wees niet zoo gierig. Veroordeel me tot honderd Jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12