Het conflict mét de Regeering c E Een eigen huis! Bedrijfsradenwet RADIO-PROGRAMMA INKOMSTENBELASTING DINSDAG 21 FEBRUARI TWEEDE KAMER Nog niet in gebruik Het marine-drama Ontbinding op termijn Indische pensioenen Zy zullen niet gekort worden NIEUW TEXTIELCONFLICT? Kaas naar Duitschland Luxe-auto gekraakt Exporteur» moeten zich opgeven De bestuurder gedood Toch een primeur Verbinding met Zuid-Amerika? Teruggang van 22 millioen DOOR EEN TRAM GEGREPEN Machinist zwaar gewond Geen verandering in den stand Opbrengst 48 millioen DUITSCHE INVOERRECHTEN Nieuwe verhoogingen per 1 Maart De dader onbekend De nieuwe tarieven VOORZICHTIG MET BENZINE Ernstige brand te Culemborg Onder de Stille* Ommegangen KAMERCANDIDATEN Communistische Partij Holland SOUSSA B1LJARTKAMPIOEN HET EINDE VAN EEN RUZIE PAARD OP HOL Moons in de barrage geslagen ONDER DEN TREIN BENOEMINGEN In het Aartsbisdom DE INTERPELLATIE- KNOTTENBELT Totaal belastbaar inkomen in Indië over 1930: 1899 millioen Goedkooper reizen By Ankersmit’s Katoenfabrieken te Deventer DE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT ZEPPELIN ONDER NEDER- LANDSCHE VLAG De stichting Dr. Schaepmanfonds heeft de Party een eigen gebouw ter beschikking gesteld AANRANDING ONDER ZWOLLE DE ZESDAAGSCHE VAN STUTTGART ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN Het bezuinigingsprogram van het Kabinet werd in zyn wezen aangetast IÉ Beschonkene te water en verdronken ï.lemorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Woensdag 22 Febr. 1933 der om 33. Prof. Aalberse Een Bm pi» 3e. Een gezelschajisbiljet voor Het uit I T VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Minister Bays de Beerenbrouck WI t xer on< bel BO «oe Ma krt Oor Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Huissen (O. L. Vrouw ten Hemelopneming; den weleerw. heer J. C. Ji. E. Nleberdlng. ta Ui B win hui teti 14 Br. tan 7* wx V(X vex ©n< SC i t* Jar tem beh Utt Zondagavond is de 63-jarige D. Maat, ma chinist aan de gasfabriek te Zutphen. op de IJselkade door de tram ZutphenEmmenk aangereden Hij is met een scpedelfractuur in het ziekenhuis opgenomen en nog steeds bulten kennis. Voor zijn leven wordt gevreesd. 10 personen heen en terug per persoon en per KM slechts 3 cent voor afstanden tjn. 50 K.M. en 214 ets. daarboven. Een gezelschapsbiljet voor 26 per sonen heen en terug op denzelfden dag per persoon en per KM. voor afstanden tot met 50 K.M slechts 2Vi cent en 3 cent daarboven. 4e. Van 1 Juli t.m. 15 September (en boven dien omtrent Paschen. Pinkoteren en Kerstmis) Vacantlekaarten voor groote afstanden (boven 187 K.M.). Voordeellge enkele reiskaarten: I flM, II ƒ5.75, III 4.(voorheen onder scheidenlijk 9, 7 en 5 gulden). Zondagmiddag te half twee werd te Baam ter hoogte van „De Naald”, een heer, die op de spoorbaan liep, door het locaaltrelntje naar Utrecht gegrepen. De man overleed direct aan de bekomen verwondingen. Bij nadere informatie bleek het slachtoffer te zijn de heer A. K. uit Soest, die onlangs uit oen aenuwinrichting ontslagen was. Het stoffelijk overschot werd vervoerd naar Nieuw-Maritaburg te Soeetdjjk. Het Crisis-Zuivelbureau maakt bekend, dat het voor een eventueele regeling van den uit voer naar Duitschland van de thans nog niet bekend zijnde hoeveelheid kaas, welke tenge volge van het Dultsch-Finsche handeisverdrag dit jaar tegen een Invoerrecht van 30 R.M per 100 K.O. naar Duitschland zal kunnen worden uitgevoerd, de firma's, welke dit product in 1933 naar Duitschland hebben uitgevoerd, moet ken nen. In verband hiermede noodigt het alle expor teurs, die zich met dezen uitvoer in bet vorig jaar hebben beziggehouden, in hun eigen belang uit hun julsten naun en adres zoo spoedig mo gelijk op te geven aan zijn Secretariaat: Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage. De verlaging van de Reizigerstarieven van de Ned. Spoorwegen gaat nu definitief door, zoodat dus met de Paaschdagen reeds- kan ge noten worden van de zeer aanmerkelijke ver laging. Hieronder «volgen enkele punten in de tariefverlaging 1933, welke voor den toerist van belang ztfn: le (Sedert 1 Januari) acht-daagsche abonnementskaarten het geheele jaar dagelijks verkrijgbaar I ƒ28450, II ƒ21.75, III ƒ15.—. 2e. (van 1 April af): I 1—150 KM. 4.25 151—300 KM. 3.18 boven 800 KM. 1.59 De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Berlijn het .Jteichssoll- blatt" van Zaterdag J.L wederom een aantal verhoogingen van invoerrechten op landbouw producten vermeldt, welke met Ingang van 1 Maart as. in werking treden. In afwachting van nadere, meer volledige berichten, wordt thans volstaan met te ver melden, dat het Jnvoerrecht op roode, witte en savoyekool dan R.M. 8 zal bedragen en op tafelkaas (dit is kaas in afzonderlijke verpak king van ten hoogste 2J4 K.O.) R.M. 90, alles per 100 K.O. Nieuw-Oulnea verbannen. De candldaat Allmln Prawlradlrdja is een van de propagandisten van de Indonesische Kom- munistische Partij geweest. toezegging gedaan óm met het Genootschap van den Stillen Omgang Utrecht en Omstreken, hetwelk den 19 Maart zijn bedetocht naar de stad van het H. Mirakel maakt, evenals vorig Jaar den omgang te maken. Zeer waarschijnlijk zal Mgr Jansen in dien nacht de H. Mis opdragen voor de pelgrims, doch thans in de groote St. Willebrorduskerk aan den AmsteldiJk, welke kerk, wegens de steeds grooter wordende deelname aan de Stichtenaren is toegewezen en ook geheel bezet zal zijn. KÖNIG8WUSTERHAU8EN. 1603 M.: 190 Gramofoonmuslek. 3 50 Concert var. Ham burg. 7.35 VroOUJk progamma, 10.20 Dans muziek van Frankfort. DAVENTRY. 1354 M.: 13.30 Orgelconcon- cert door Quentin Maclean. 3 50 Concert van Bournemouth door het Stedelijk Or kest onder leiding van Sir Dan Godfrey, 8.35 Symphonic-concert in de Queens Hall te Londen door het B B. C.-sympbonle- orkest onder leiding van Str Henry Wood. 10.55 Roy Fox en zijn Band In het Kit Cat-restaurant. MILAAN. 331 M.4.30 Vocaal en instru mentaal concert. 6.20 Gramofoonmuziek. ROME. 441 M.: 4.50 Vocaal en instrumen taal concert. T.30 Gramofoonmuziek. 8.05 Uitzending van een opera uit een theater KALCNOBORG, 1154 M.: 11 30 Het strijk orkest van rest. ..Wlvex" onder leiding van A. Bendlx. 4.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Operettemuziek door het Omroeporkest on der leiding van Emll Reesen. 10.10 Dans muziek door de band van rest ..Lodberg” onder leiding van Tommy Bóston. cent per K.M. cent per KM. cent per KM. ttfe, ’Sf'istë In de zitting van 8 Februari jJ. van den In- dlschen Volksraad heeft de Directeur van Fi nanciën. de heer B. J. de Leeuw, medegedeeld, dat op de Indische pensioenen in 1933 en 1934 geen korting zal worden toegepast. Op daartoe strekkende voorstellen van de Indische regee ring neeft het Opperbestuur geantwoord, dat het na rijp beraad den tijd voor het toepaaaen van zulk een rigoureuzen maatregel niet ge komen acht en van meenlng is, dat hoe ern stig de stand van 's Lands financiën moge zijn met de volledige uitbetaling der pensioenen ook thans nog moet worden voortgegaan. ongewoon” is, niet afkeuren. Wèl stelde hij uit drukkelijk vast dat men zich in de toekomst niet op zijn goedkeuring nü als een antecedent zal moeten beroepen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling «sn bedrjjfs- raden. De minister zet o.m. uiteen, dat men door verbindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomst niet eer en beter een versterking van de positie van den arbeider bereiken kan, dan door dit ontwerp, omdat de verbindendver klaring slechts in een beperkt aantal bedrijven toepassing zal kunnen vinden. Erkend moet worden, dat het wetsontwerp geen bindende voorschriften bevat omtrent de productie. Dat neemt niet weg, dat ook aange legenheden, die niet tot het engere terrein der arbeidsvoorwaarden behooren, in den bedrijfs- raad ter sprake kunnen komen. De minister betoogt aan het slot zijner me morie. dat de belangen van den consument door dit ontwerp niet benadeeld worden. Wordt In de toekomst verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden gegeven, dan zal de overheid dit zeker niet doen, zonder dat waarborgen voor dit belang aanwezig zijn. De minister ziet ook geen verschijnselen, die de vrees wettigen. werkgevers en werkne mers met succes zullen samenspannen ten koste van het algemeen belang. der directeuren van de Maatschappij ..Nederland" heeft na een lezing van den heer Tijen over de Zeppelln-verblnding te Soerabaja medegedeeld, dat er plannen bestaan een lucht schip te bestemmen voor de vlucht naar Zuid- Amerika. dat onder Nederlandsche vlag zal varen, met een Nederlandsche bemanning die daarvoor opgeleid moet worden. Voor- en na- deelen zouden op deze wijze overwogen kunnen' worden. Daarna hoopt men. aldus „De Telegraaf”, de verbinding HollandIndië te kunnen verwezen lijken. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. H. O Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, heeft de au Het Partijbestuur der Communistische Partij Holland heeft besloten in de verschillende Kies kringen uit te komen met lijsten, waarvan de eerste acht candldaten in alle kieskringen de volgende zijn: 1. L. L. H. de Visser, 3. Alimin Prawlradlrdja, 3. D. Wijnkoop, 4. Sardjono. 5. C. J. Schalker, 6. Roestam Effendi, 7. P. de Groot. 8. Boedisoetjitro. Op deze koplijst komen derhalve om de beurt Nederlanders en Indonesiërs voor. De candlda ten Sardjono (de geïnterneerde voorzitter van de Partai Kommunls Indonesia) en Boedisoetji tro (de geïnterneerde secretaris dezer partij) zijn sedert 1936 naar het Boven Dtgoelkamp In Zaltbommel, die onder den Invloed van sterken drank verkeerde, wilde de schippers volgen om met hen te vechten. Hij had evenwel het on geluk tusschen de boot en den wal te vallen. Na ongeveer tien minuten kon hij met een schippershaak op het droge worden getrokken. De levensgeesten waren evenwel reeds gewe ken. „Wü hebben een eigen huls”, aldus lezen we in het maandblad der R. K. Staatspartij. De Stichting Dr. Schaepmanfonds is thans bereid en in staat een huis ter beschikking te stellen, waarin het steeds groeiende werk beter aal kunnen worden volbracht dan thans het ge val kon zijn. Het groote' pand, Mauritakade 35, in Den Haag, dat door het stichtingsbestuur Is aange kocht, zal nog niet aanstonds geheel In gebruik kunnen worden genomen. Daar zijn de midde len niet naar. Het bestuur zal tijdig bekend maken, wan neer het nieuwe huls wordt betrokken. De ver vroegde verkiezingscampagne kan niet worden doorkruist door de beslommeringen eener ver huizing. Maar het wilde den partijleden net heugelijke nieuws niet langer onthouden Als aangename verrassing te midden van den in- spannenden arbeid van velen; als bemoedigend bewijs ook, dat zij, die leiding hebben te ge ven, doelbewust voortgaan om het werk steeds booger op te voeren in aanzien en in inner lijke Kracht I HAMBURG. 373 M.: 1.30 Populaire Gra mofoonmuziek. 3.50 Concert door het Norga-orkest onder leiding van Horst Pla ten. 7.15 ..Der fllegende Hollander" roman tische opera van Wagner. 10.30 Dansmu ziek De Textielarbeidersorganlsatles ..De Een dracht", ,jBt. Lambertus" en „Unltas" hebben een ultimatum gesteld aan de N. V. Anker- srnlt's Katoenfabrieken te Deventer, in verband met de Ingevoerde loonsverlaging voor een deel der wevers. Mocht vóór 27 Februari geen bevredigende oplossing zijn verkregen, dan zullen de betrok ken wevers dien dag den arbeid niet hervatten. De RUksbemlddelaar heeft reeds inlichtingen over deze aangelegenheid verzocht. PARIJS (Eiffel), 1446 M.: 8.40 Concert onder leiding van M. Flam ent. PARUS (Radio), 1724 M.: 13.35 Het om roeporkest speelt operette-fragmenten. 13.50 Orgelconcert. 9 05 Gramofoonmuziek. 9.30 Lamoureux-conoert. Orkest onder leiding van Felix Hupka. JVEENEN', 517 M.: 4.15 Gramofoonmuziek. •WT5 Herdenking van den sterfdag voor 30 jaar van Hugo Wolf, 7.35 „Karnaval", om- roep-pot-pourrl, 9.45 Populair concert WARSCHAU. 1412 M.: 5 45 Populair con cert. 7.30 Operette-ultzending, 9.15 Kamer muziek door het strijkkwartet van War schau, 10.30 Dansmuziek. BEROMttNSTER. 460 M.: 7.05 Populair concert door het Omroep-orkest. de Jodier- club. 9.Populair concert. Maandagmiddag werd een barrageparti) ge speeld tusschen Soussa en Moons om den Euro- peeschen titel. Ook ditmaal was 8oussa weer prachtig «P dreef en achtereenvolgens liet hij In deze partij noteeren series van 92. 70, 73 en een slotserie van 86. Moons stelde daar niet veel goeds tegenover en alleen een serie van 91 zorgde er voor, dat zijn achterstand niet al te,groot werd. Het resultaat was: Soussa 400 punten in W beurten, bA.(93, tem. 30.76; Moons 179 punten in 13 beurten. h«. 91. gem. 1376. Zaterdagavond te omstreeks half twaalf kregen eenige personen bij het verlaten van een café ruzie. Enkele schippers die toevallig de ruziemakers passeerden en even bleven staan, werden in het geval betrokken. De menschen wilden er echter niets mee te maken hebben en begaven zich naar oen roeiboot, die bij een aanlegsteiger lag, om aan boord te gaan. De 29-jarige arbeider K. van M. LANGENBERG. 472 M-: 1-30 Concert on der leiding van Wolf, 4.30 Vesperooncert door het orkest vsn den Westdultschen om roep onder leiding vsn Kühn. 7.30 Uit Köln-Deutz: .JCarneval", Vrooljjke avond. 10.50 Concert onder leiding van Wolf. Den Haag, 20 Februari Ir. Albarda heeft zijn Interpellatie over de gebeurtenissen met de „Zeven Provinciën” toe gestaan gekregen. En alleen over het tijdstip, waarop zij gehouden zal wordeti, bestond mee- nlngsverschil. De as. Interpellant zelf wensch- te haar zoo spoedig mogelijk en wel op Dins dag aan de orde gesteld te zien. Het zat hem dit bleek Vrijdag JJ. reeds dwars, dat de regeering aan den voorzitter der Eerjte Kamer heeft toegezegd, eventueel te zullen In gaan op opmerkingen, aldaar bij het algemeen begroot ingsdebat over de muiterij en over de Kamerontbinding te maken. En wilde den Senaat nog vóór zijn. Voorzitter van Schalk evenwel was van meenlng, dat beter de zaak van de „Zeven Provinciën” op een nader te bepalen dag kon besproken worden. De regee ring Immers kan Dinsdag nog maar zeer voor- looplge en summiere Inlichtingen geven, zoo dat een degelijk debat over deze kwestie zóó spoedig eigenlijk niet mogelijk is. De heer Albarda beriep zich op het debat, heden (Maan dag) in den Volksraad aan dg zaak gewijd en stelde daarom In tweede Instantie behande ling nA de Surlnaamsche begroeting voor. Dit zou dan Woensdüg of Donderdag worden. De Kamer wees echter (met alleen de sociaal democratische en communistische stemmen voor) dit voorstel af. Blijkens mr. van Schalk s laatste verklaring scheen het trouwens zeer weinig te verschillen met wat hemzelf omtrent den datum van behandeling voor oogen stond. Zeer waarschijnlijk zal dus ook de Tweede Kamer nog deze week voor de eerste maal over het Indische marinedrama beraadslagen. Deze zaak zal nog wel meer in het Parlement ter sprake komen. De regeering heeft namelijk een Witboek aangekondigd, waarin zij in finesse's het verloop der gebeurtenissen uiteen zal set ten. Prof. Aalberse, practisch en wars van over bodig gepraat, had zelfs de interpellatie-Albar da tot na de verschijning van dat Witboek wil len verschuiven. Het ware inderdaad voor een rustige behandeling dezer thans nog tot zooveel opwinding aanleiding gevende materie zeer ge- wenscht geweest. De communist de Visser kreeg zijn interpel latie over hetzelfde onderwerp niet toegestaën. Als hij met een rechtskundige van de Inter nationale Roode Hulp voor een onderzoek naar Indië wil, dan kan hij, aldus de president, zich tot de Indische regeering wenden en heeft hij voor zijn pogingen, om daar binnen te komen, het tusschenstatlon van een interpellatie in de Tweede Kamer niet noodig. Er Is echter weder een andere nuttiger Interpellatie op komst. Van dr. Kortenhorst over de vastgeloopen handelspolitieke besprekin gen met Duitschland. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8.— Gra- motoonmuzlek. 19VPRO Morgenwij ding, 10.15 VARA: Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven, met mede werking van het Vara-tooneel onder leiding van W. van Capellen en De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, 13.Het Vara-kleln-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 1.45 Verzorging van den zender. 3.Vrouwenuurtje. -3.Voor de kinde ren, 4 30 Orgelspel door Joh. Jong, met medewerking van Ellze Haas. zang. 5 30 Uitzending voor het N. V. V.. C. v. d. Len de: ..Doorzetten". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.SJD.AP.-kwartiertje door Jan Oude- geeat, 7.30 Oude en nieuwe dansen uit ver schillende landen, door Louise Wlingaar- den viool en J. LtgtelUn piano. 7.55 Her haling S.O8.-berichten. 8.De Vakbewe ging XIV F. v. d. Heeg: ..De erkenning van de Vakbeweging door particulieren", 8.30 De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot. 9.10 -Gramofoonmuziek. 9.15 Het Vara-tooneel onder leiding van W. van Capellen 11.Vaz Dlas, 11.10 Gramofoon muziek. 13.Tydseln en sluiting. droeg 5.735. Het belastbaar Inkomen der I nd 1 s c h e b e- volking bedroeg ƒ988.287.431, verdeeld over 3.501.207 belastingplichtigen. Aan de inkom stenbelasting is nJ. niet de geheele bevolking onderworpen, daar de landrenteplichtlgen op Java en Madoera en in de Buitengewesten, voor zoover zij alleen Inkomsten uit den grond trekken, en de Zelfbestuuronderhoorigen bulten deze belasting vallen. Voor de klasse Vreemde Oosterlingen bedroeg hat belastbaar Inkomen 397 624.290 verdeelcl over 446.208 aangeslagenen. Hiervan waren 18 inkomens meer dan 100.000, maar minder dan 300.000 61 meer dag 50.000 maar minder dan 100.000. - De totale aanslag in hoofdsom excl. opcenten bedroeg 47924986, verdeeld als volgt: Euro peanen ƒ22.612.027, In’anders ƒ16.460.685 en Vreemde Oosterlingen ƒ8 852.274. Hl) houdt zich het recht voor, om bij een voorkomende gelegenheid, als wéér eens een Regeering den weg zou Inslaan, die thans door het kabinet-Ruys gekozen Is, opnieuw aan de omstandigheden te toetsen, of de lossere interpretatie van artikel 73 voldoende gemoti veerd Is. Ook de ontbinding op termijn kreeg de goedkeuring van den leider der Katholieke fractie, al kon hij haar natuurlijk evenmin een fraaie oplossing vlnclen. Het Is evenwel noodza- kelljk, dat de mogelijkheid van samenwerking tusschen Kabinet en Kamer nog even openblijft voor afdoening van absoluut noodzakelijke on derwerpen. Van llnksche zijde door de heeren Knot tenbelt, Marchant en Albarda Is natuurlijk zwaar gecrltlseerd. Wij kun’ - daarop in ver band met het uur bezwaarlijk u.»voerig Ingaan. Typeerend voor de wijze, waarop de heer Al barda met de ontbidlng der Kamer naar eigen vinding en gelieven wenscht om te spr.ngen. is, dat hij thans de Regeering misbruik van ar tikel 73 verweet, terwijl hijzelf op 2 Maart 1926 na het mislukken van de kabinetsformatle- Llmburg voorstelde, dat de Kamer zelve aan de Kroon pntblnd.ng verzoeken zou. Krachtens ar tikel 120 van de Grondwet kan de Kamer aan de Kroon verzoeken richten. En dit artikel wenschte toen de criticus van heden ten be nutten voor een verzoek, dat wel heel wat kras ser dan thans geschied is, tegen het historisch gegroeide op het gebied van Kamerontbinding zou Indruischen. Dat er intusschen de eerste weken een zeer zonderlinge verhouding tusschen Kabinet en Kamer bestaat, wie zal het ontkennen? De ont binding en ook de sluiting op termijn, was ech ter voor den noodzakelljken voortgang van al lerlei crlsiswerk ook van de Eerste Kamer niet te vermijdea. En als men in andere landen een blik slaat op wat men daar met de Grond wet uithaalt, kan men eigenlijk nog biy zijn, dat hier een practise!» oplossing gevonden kon worden, waarvoor niet eens een beroep op het „nood breekt wet" noodzakelijk was. Doordat het paard van den wagen, dien hij be stuurde, op hol sloeg Is Maandagmorgen ae voerman O. Voets. uit Rosmalen, op droevige wijze om het leven gekomen. Nabij de kerk werd het paard schichtig en sloeg op hol. De man, die loopend het gespan geleidde, geraakte In de leidsels verward, kwam te vallen en kreeg de wielen van het zwaar beladen voertuig over het hoofd en lichaam. Hevig bloedend bleef de man bewusteloos op den weg liggen. Na in een woning te zUn binnengebracht overleed de on gelukkige aan de bekomen verwondingen. De man was ongehuwd. Hei paard is later tot staan gebracht. .JZooUtng de vogels non niet vlie gen kunnen, moet hun de vlucht door de lucht wel onmogelijk schij nen. Doch langzamerhand komen ze tot de overtuiging, dat hun voedsel niet in hun nest groeit doch door het onmetelijk blauw tot hen wordt gebracht- Een zachte stem -fluistert hun als ‘t ware toe, dat ze meer kunnen dan het lijkt en dat ze de boodschap moeten verstaan van de uitslaande vleugels en het zingen de lied der vrijheid.” wy, menschen, moeten ons ook bewust worden, dat in onze woning het voedsel niet opschiet en dat ome geest de vrijheid moet zoeken van Gods luchten om méér te zyn dan we schynen en onze aardsche log heid af te schudden, de onbegrensd heid van de blauwe hemelen te win nen. wy moeten leeren beseffen, dat we niet alleen de wereld in moeten om ons voedsel te winnen, maar dat onze geest moet uitwieken buiten de enge grenzen van ons tydeiyk ver blijf ten einde de vreugde van de onmetelijkheid der wykende einders te vinden. dent, dat hier van het gewone klassieke type van Kamerontbinding dus geen sprake is. Wij zijn het dan ook veel meer eens met profAalberse en mr. Beumer, die In de snelle ontwikkeling verhoudingen aan leiding zien, niet al te orthodox vast te houden aan de op historische precedenten geba seerde interpretatie van de Grondwet, als zou artikel 73 alléén mogen wor den gehanteerd, om aan het volk de gelegenheid te ge ven, zich te stellen aan de zijde van de ontbonden Kamer óf aan de zijde van het Kabinet, waar mee de Kamer bot ste. Deze beperking ligt in den tekst zelve der Grondwet niet. En prof. Aalberse kon dan ook de gevonden figuur, al gaf hij toe, dat zij „vrij Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft op den Tilburgschen Weg onder de gemeente Moer gestel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door Baron J. P van Heer keren van Molecate uit Wassenaar, komen de uit de richting Tilburg, wilde een vrachtwa gen van de Herofabrieken te Breda op dezen weg voorbijrijden. Waarschijnlijk is de luxe wa gen gesUpt. waardoor het achtergedeelte mat<w het llnkervoorwiel van den vrachtauto In aan raking kwkm. Belde voertuigen maakten daxunp een zwenking naar rechte en kwamen gedeelte lijk in een langs den weg loopende sloot te recht De luxe wagen, een twoseater, geraakte beklemd tusschen den vrachtauto en een boom en werd geheel ingedrukt. De bestuurder was op steg dood. De chauffeur van den vrachtauto bleef on gedeerd. Om het slachtoffer te bevrijden heeft men den boom, waartegen de auto was opge botst, moeten afzagen. Het Hjk Is r»ar het lij kenhuis overgebracht. Baron van Heeckeren van Molecate was In specteur van de Nederlandsche Zulvel-Oentrale Hl) was gehuwd. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. Maandagmiddag omstreeks half drie is ten gevolge van het ontploffen van een benxtne- eolldeerbout brand uitgebroken in de radlo- centrgle van den heer Bleyenberg te Culem borg. De brand breidde zich zeer snel uit en weldra stond het drie verdiepingen hooge pond in lichter laaie. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende tabakskerverlj „Gelrla" van oe firma Saltzherr, welke ook vrij spoedig een vuurzee was. Door het krachtdadig optreden van de vrij willige brandweer konden de belendende pak huizen worden behouden. Om vier uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand gewe ken. Het pand, waarin de radlocentrale raves tlgd was en de tabakskerverlj, zijn zoo goed als geheel uitgebrand. Alles was verzekerd, bedrag der schade is nog niet bekend. STUTTGART, 20 Februari. (VD). Ook des avonds was het zeer oninteressant. Er was zeer weinig publiek, zelfs tegen tien uur, toen de sprints voor bet avondklasaement begonnen waren de tribunes slechts zeer matig bezet. Na de eerste sprints, toen Llnari - Dlnale een ronde zonder strijd gewonnen hadden, onder nam Van Kempen een aanval op den kop en wist hij een ronde in te loopen. Ook de koppels FundaUmbenhauer en Altenburger—Oes treich slaagden er in een ronde in te loopen. Na de klassementsprints konden ook Pijnen burgRlchlt en KilianPuetzfeld een roode ultloopen, zoodat deze beide koppels alleen aan den kop kwamen te liggen. De klassementsprints werden gewonnen door Rlchli, Pijnenburg, Puetzfeld. Pijnenburg, Oes treich. Puetzfeld, Kilian. Goebel, Rlchli en Klilan. Na 71 uur waren om tien uur des avonds •fgelegd: 1663.580 K.M. De stand was toen als volgt: Aan den kop: 1. PijnenburgRlchli 422 pun ten: 3. KlUan—Puetzfeld 348 punten. Op een ronde: 3. TietzPreuss 233 punten; 4. WambetMouton 95 punten. Op twee ronden5. HuertgenGoebel 158 punten; 6. GligenBuehler 127 punten. Op drie ronden: 7. FundaUmbenhauer 182 punten. Op vier ronden: 8. Van KempenResiger 311 punten; 9. Llnari—Dinale 117 punten; 10. Al tenburgerOestreich 64 punten. In den loop van den avond gaf Biehl plot seling zonder reden op. Zijn koppelgenoot ReilMnder reed aanvankelijk alleen verder, doch werd later uit de baan genomen. n LH 3.25 2.25 2.43 1.68 191 0.84 Moest de Tweede Kamer de primeur van de besprekingen over de „Zeven Provinciën” aan den Senaat laten, door mr. Knottenbelt's In terpellatie is zij de Eerste Kamer wèl vóór geweest met het geven van haar meenlng ove. de ontbinding van haar eigen college, In antwoord op de vragen van den liberalen interpellant deelde de minister-president mede, dat de oorzaak, waarom de regeering aan de Kroon de Kamer ontbinding voor stelde, was gelegen in het conflict met de Kamer, die op 9 Februari een be slissing nam. welke het wezen van het bezulnigings- program der regee ring had aangetast. Het kabinet-Ruys le Beerenbrouck. in 1929 aangetreden ils extra-parlemen tair kabinet, heeft door de crisis het stempel opgedrukt gekregen van een bezuinigings- kablnet. En bjj die taak van bezuiniging, in de laatste Mlllioenennota uitgewerkt in een stel onderling samenhangende maateegelen, zette de Kamer aan de regeering dfl^voet dwars. Aftreden was ónmogelijk vanwege de tijdsom standigheden, waarbij zich bovendien nog het incident der muiterij kwam voegen. De eenige uitweg was Kamerontbinding. En van die Kamerontbinding de premier legde daar den nadruk op was oorzaak het conflict met de Kamer: de mogelijkheid van vervroegde ver kiezingen en vervroegd optreden van een krach tiger gefundeerd parlementair kabinet zag de regeering slechts als een welkome begeleidende omstandigheid. De regeering stelt zich dus op het stand punt, dat van art. 73 <}er Grondwet een nor maal gebruik gemaakt is, waarbij dus het volk tusschen Kluner en kabinet zou moeten rich ten. Het is zeer twijfelachtig, of dit standpunt te handhaven is. Immers mr. Marchant was het, die daarop wees het kabinet is, naar uit het in de Staatscourant gepubliceerd rap port aan Hare Majesteit bleek, voornemens, af te treden. Dit past niet in het betoog van den minister-president. Het alternatief immers bij een Kamerontbinding Is, dat er ofwel een an dere Kamer ofwel een ander krfblnet komt. Een van belden moet wijken. En volgens het inzicht der regeermg moet er een andere Ka mer komen èn een ander kabinet. Hit is evl- Het Centraal Kantoor voor de Statistiek te Batavia heeft de gegevens gepubliceerd be treffende de heffing der Indische Inkomsten belasting over het dienstjaar 1930. Wij ontlee- nen hieraan het vo'gende: Het totaal belastbaar inkomen der bevolking beloopt 1.899.105970, verdeeld over 4.042.099 belastingplichtigen. Het belastbaar Inkomen der Europeanen beliep 543.193.849, daarin is niet begrepen het Inkomen der mindere militairen, daar dezen niet In de inkomstenbelasting worden aange slagen. Van de 94.684 belastingplichtigen had, den 91 een Inkomen boven 100.000, doch lager dan 300.000; 33 een inkomen van 50 tot 100 duizend gulden; 1302 een Inkomen van 25 tot 50 duizend gulden, en 11.275 een Inkomen van 10 tot 25 duizend gulden. Het gemiddelde in komen per belastingschuldigen Europeaan be- Zaterdagavond jJ. keerde de 21-Jarige boeren- dienstbóde v. O. omstreeks half 10 terug van een bezoek te Zwolle, toen zij even bulten de stad op een eenzaam weggedeelte werd aange rand door een onbekend gebleven manspersoon. Deze sleurde haar van haar rijwiel en trachtte haar te overrompelen. Hierbij werden haar kleeren door middel van een mes aan flardea gesneden, terwijl zij verschillende bloedende ver wondingen bekwam. Door dr. Scheers uit Zwolle werden de wonden gehecht. De marechaussee stelt een onderzoek in. BRUSSEL, 509 M.: 1.30 Gramofoonmu ziek, 8.20 Pianorecital door Charels Schar- rés. 10.05 Halfuurtje Hot Jazz (gr. pl.). 10.30 Uit ..Anctenne Belgique", te Brus sel; Concert door het Max. Alexys-orkest. BERLIJN, 419 M.: 5.25 Cello-concert. 6.45 Concert door het Omroeporkest nder lei ding van Maximilian Albrech. 8.10 Kar) Eb zingt liederen van Hugo Wolf. 9.30 Dansmuziek door de Adalbert Lutter-lca- pel. De „Telegraaf” publiceert thans een staat der definitieve ontvangsten over de maand Oc tober 1932. Deze staat vermeldt dat aan reizi gers- en bagagevervoer ontvangen is een be drag van ƒ5977977.60 (vorig Jaar ƒ6.118.805.801 voor goederen en levende dieren 5.624.09994 (vorig jaar f 7300.83294) en voor diversen ƒ200.111.15 (V. j. ƒ266.898.81). Over alle hoofden valt dus weer een achter uitgang vergeleken met 1931 te constateeren en wel ’met een bedrag van resp. ƒ740928.20. ƒ1.676.733.40 en ƒ66.787.66 of in totaal f 2.48434996. Ten slotte kunnen wfj hieraan nog toevoegen dat over de geheele periode van Januari tot en met October 1932 In totaal een bedrag van 22.238.629.96 minder werd ontvangen dan In de overeenkomstige maanden van het daaraan voorafgaande jaar 1931. HUIZEN. 296 M.: 8.— NCRV: Schril tie ring en meditatie. 8.16 Gramofoonmuziek. 10.Zang door het NCRV-damesorkest, 10.30 Morgendienst door Ds. D. Tom. 11. Concert door *t Trio van der Horst, met medewerking van Mevr. C. van Ra ven- zwaayMollenkamp. zang. 12.Politiebe richten, 12.15 Pianorecital door Johan Rooth. 1.Gramofoonmuziek, 1.15 Ver volg van het concert door het Trio van der Horst met zang, 2.Landbouwuurtje, P. Tillema: Kracht voeders, 2.45 Verzorging van den zender, 3.Lezen van Chr. Lec tuur. 3.50 Concert door het ..Hendriks Trio”, 5.Kinderuurtje. 6.Gramofoon muziek. 6.15 Spreker: H. Amelink. 6.30 Cursus Engelsch voor hfisinners, 7.On derwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.30 Po litieberichten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau, 8.Beiaard-concert door Joh. W. MeUl. 9.— Dr. K. J. Bult: „Het ontstaan en vergaan van bergen”, 9.30 Vaz Dl as. 9.45 Concert door het Ticls Mannenkoor, met medewerking van Mevr. Ankie v WickelvoortCrommelln, sopraan en een Tielsch-Symphonie-orkest. Leiding Willem Wernicke, 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6