I o O I 1 Gedisqualificeerd NATRIUM-WEGENVERLICHTING F 1' i 1 I Een bekentenis OUD-ZOUAVEN Proefnemingen al Tegenstrijdigheid De indirecte gevolgen Velen hulpbehoevend DE EERLIJKE VINDER TE VEEL VERTROUWEN FRAUDE BU DE R.E.T. DE BRUG TE ALPHEN ERNSTIGE AANRIJDING R. KL Slagerspatroons Scheepvaart ondervindt stagnatie R.K. Universiteit NED. SPOORWEGEN De installatiekosten Crisis Varkensvet in praktijk GEEN IJS NOODIG a Vatsche consenten verstrekt 9 I Bezoek van Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens Een onderhoud tusschen den Personeelraad en de Directie Het vyftiende Bondscongres te Maastricht Opstopper aan het Westersch prestige Nog honderd zestien Neder landsche oud-stryders in leven Hst geknoei van den gemeente ontvanger te Apeldoorn Hu heeft zgn belooning 7 i' i Waarom wy in natriumlicht zoo vel beter kannen zien Voor het Staatsviggehershaven- bedryf te IJmuiden sterkst Neder- ae I Inspecteur Tan oplichting verdacht d. Malden: P. I Verder schrijft de redactie: dat groot voordeel van natrium- om- van ver- (heeft daarom de ook voornamelijk de maximum- een maar Rond twaalf uur zijn Dinsdag ten stadhulze te Maastricht enkele honderden deelnemers aan bet 15e Bondscongres van den Ned. R. K. Han- zebond van Slagerspatroons door B. en W. ont vangen. Na afloop van deze offlcleele ontvangst Ken proeve van natrium-wegenver lichting op den weg Geleen-Beek in Zuid-Limburg het zachte, maar doordringende natriumlicht verspreidt zich gelijkelijk en diffuus over den weg en doet ons honderden meters vóór ons uit zien Geslaagd voor het doet. ex. in de rechten, M. P. R. Meuwissen te Eist (cum laude) en Jhr. Th. W. Serraris uit Ginneken. f in cies li. 'I Ken duidelijk voorbeeld, hoe felle witlicht-uitstraling niet voldoet aan eischen van wegenverlichting: men ziet sterke lichtbronnen en daaromheendes te diepere duisternis; dit voorbeeld spreekt te duidelijker, nu de lichtpunten ^onbeschermd" zijn aangebracht Op Dinsdag 28 Februari aa. zal een bijeen komst plaats vinden tusschen de Directie en den Personeelraad, waarbij om. besproken zullen wor den: de verstrekking van zomerdlenstkleedlng aan het treinpersoneel; de wederaanstelling van personen, wiers dienstverband om bezuinlgings- redenen niet verlengd Is geworden, ook al heb ben zU den 31-Jarigen leeftijd overschreden; de vrije Zaterdagmiddag voor het ploegpersoneeL het personeel van het selnwezen en de andere vaklieden van den Dienst van Weg en Werken en de pensionneering van alle groepen van per soneel op 60-Jarigen leeftijd. Hoewel de ophaalbrug bjj Gouwsluis, welke vorige week Donderdag door een vrachtauto werd vernield, thans in zooverre hersteld Is, dat het snelverkeer langs den weg Leiden Utrecht, behoudens enkele uren per dag, weer geregeld kon passeeren, ondervindt de scheep vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam door een en ander nog vrij veel stagnatie. Voor de grootere schepen is slechts drie maal daags en wel 's morgens van 7 tot 8. 's middags van 13 tot 1 en 's namiddags van half vijf tot half zes gelegenheid om de sluis te passeeren. Daarbij dient er echter rekening mee gehouden te wor den. dat slechts die schepen mogen passeeren, welke vóór 7, 12 en 454 uur voor de sluis liggen. Schepen, welke tijdens de uren van openstel ling arriveeren, kunnen niet meer worden door gelaten. Gedurende bovengenoemde uren is de brug voor het verkeer over den weg gesloten. Met de herstelllngswerkzaamheden zullen nog wel eenlge dagen gemoeid zijn. buitenland groeit nog met den d&g, terwijl met den dag ook nog voortdurend nieuwe uitvinding op dit gebied worden gedaan, nieuwe verbeteringen worden aangebracht: binnenkort zal de Rijksstraatweg bij Vught (’s-Hertogenbosch) zijn natriumverlichting krijgen, evenals de Loolaan en de Deven- terweg in de gemeente Apeldoorn, terwijl met vele (vooral groote) gemeenten in ons land onderhandellngen gaande zijn; uit België alléén zijn in korten tijd niet min der dan twintig aanvragen binnengeko men; aanvragen komen trouwens van overal: uit Duitschland, Frankrijk, Enge land, Denemarken en niet te vergeten vooral ook uit Nederlandsch-Indië. Dinsdagmiddag is de achtjarige W. Sand- bergen te Emmererfscheiderveen onder een passeerenden personenauto geraakt. Het knaapje is met een zware hersenschudding en een been breuk in levensgevaarlijken toestand naar Gro ningen vervoerd en aldaar ter verpleging op genomen. wapens behoort en door geen enkel gezag na- tuurlük toegelaten kan worden”) men moet zich met het gejuich der 8. D. A. F. over de muiterij, over haar gebrek aan afkeuring en over haar gestook vooraf accoord verklaren, omdat het klaasenstrijdpartübelang het elscht. Het gaat dus niet om de zaak zelf, het gaat om de demagogie, welke met die zaak te be drijven valt! heeft „Het Volk” natuurlijk mede namens de partijleiding in haar antwoord aan prof. Goudriaan bekend. En daarmede heeft het blad de 8. D. A. P indien het blad zijn partij tenminste nog als een ernstige politieke partij beschouwd wil zien, een heel slechten dienst bewezen. terwijl die gevoeligheid b.v. en rood varieert van 5 tot „Terwijl de partij van alle zijden belaagd wordt en zich in de ernstigste strtjdposltle be vindt, publiceert hij in een orgaan onzer tegen standers een artikel, waarin hij geen draad aan onze partij heel laat. Aanvankelijk leek het, dat het artikel, dat over de positie onzer partij ter zake van de muiterij in Indonesië handelt, alleen gericht was tegen „de kwajongens van de Volk-redactie”, zooals deze partijgenoot smaakvol de personen betitelt, die in de dage lijks het meest aan den vijand blootgestelde positie van de partij staan. Maar bij het verder lezen bleek ons, tot onzen troost, dat al de meest leidende figuren van de partij het evenzeer bij hem verkorven hebben. De houding van ons Kamerlid Cramer wordt „een der meest droe vige tafereelen” genoemd, maar „veel erger” nog noemt hij de houding van onzen partij voorzitter Oudegeest, die ..het onwaardige spel lustig heeft meegespeeld” en „het ergste”, dat Oudegeest zoomin als onze parlementaire lei der Albarda „duidelijk en hard de muiterij on- voorwaardelijk afgekeurd” hebben, wat hij ook de redactie verwijt. Zooals hij trouwens ook van Troelstra's „ten gronde gaan als politiek lei der" spreekt.” lig voor Schepper Medemblik: D. Schoen. MllUngen: B. M. Domsdorf. St. Nlcolaasga (Fr): E. M. Meyer. Nükerk: J. Wouters Noordwük: A. Lieven. Nijmegen: G. Gerrits. J. Smits, H. v. d. Burgt. A. Lambooy, A. W. Paulus, J. A. Mans- feldt, A. Tiggelhoven. Oldenzaal: F. Vos. Oorschot: P. P. Mercx, W. J. Mercx. Overveen: A. Horrlx. Ovezande: H. Polfliet. Princehage: O. Kouwenberg. Rosmalen: P. M. Verbeek. Rotterdam: C. Contze. L. Peters, M. F. H. Bergmans, L. Franken. R. de Haas, W. J. Mi challdes; O. Ponjee. L. P. Snoek, P. Winkel man. De Rijp. P. Dekker. Behagen: P. Post. ScheveningenC. van Ankum. Schijndel: M. Speeks. Soest: H. Ruyter. Spierdijk: J. Smit. Stratum: A. van Dingen. Tilburg: A. K. Lemmers. Ter Heyden: M. J. H. In den Bosch. Uden: Th. Sanders. Utrecht: H. P. de Bruin. J. Wallast, C. van de Beek, A. van Hintum, G. Llnnebank, A. de Ruyter. Voorburg: A. H. J. Cremers. Wassenaar: H. Lombert. Weesp: G. Flopr. Westerblokker: J. Dudink. Workom: J. A. Schalier. Woudeend: L. Rynja. Zilk: H. van Os. Zwolle: J. van Kessel, H. Nieuwhof. -w y u prof. Goudriaan den zedelüken moed gehad heeft, in een vrijzlnnlg-democra- tisch blad „een kras artikel” te schrij ven tegen de leiding in de 8. D. A. P„ „Juist nadat de Kamerontbinding afgekondigd en esn verkiezingsstrijd geopend is, die in felheid tegen onze partij alles zal overtreffen, wat tot dus ver bijgewoond werd” (aldus „Het Volk") nu mankeert er aan dezen sociaal-democratlschen professor volgens genoemde krant opeens van alles en nóg wat. De uitvluchtjes bestaan in enkele Po gingen van de redactie om prof. Goudriaan als sociaal-democraat te dlsqualif iceerenprof. Goudriaan heet „een buitenbeentje” in de partij en dat wordt nader geadstrueerd door de vermelding, dat prof. Goudriaan er In een tweetal commissies *n eigen, vrije meening op na gehouden heeft; „eigenzinnig" wordt deze partijgenoot derhalve genoemd; als men in de S D. A. P. niet op alles, wat de leiding be weert, Ja en amen zegt, is men daar „eigen zinnig”. en als zoo iemand getroffen kan wor den in zijn vertrouwensfunctie (men denke aan Amsterdam en elders) dan geschiedt dit ook. De bekentenla, welke in bet besproken „Volk’’-artikel geuit wordt, is te vinden in de beschuldiging, dat prof. Goudriaan .Alle ge voel voor een gesloten optreden van een klassenstrUdende partij" mist, dat hij zijn partjj .tusschen de beenen loopt", dat hij den klas senstrijd niet stelt boven de erkenning van wat hü als waarheid ziet: De vorige maand werd door een besteller tc Weesp tijdens het postvervoer van het station naar het kantoor, een zak met poststukken ver loren. Aan den eerlijken vinder, die de zak weder spoedig en in ongeschonden staat op het post kantoor deed bezorgen, is dezer dagen daarvoor door de postadministratie een belooning uit betaald. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat een inspecteur van vervoer bij de Rotterdamsche Electrische Tram geschorst en later ontslagen was wegens frauduleuze handelingen. Deze ambtenaar had jarenlang gelden aangenomen van personeel, dat bjj de tram geplaatst werd en had tevens groote bedragen aan geld ge leend van menschen, die reeds in dienst van de tram waren, welke geleende bedragen nooit werden terugbetaald. Er is toentertijd een on derzoek ingesteld, of deze ambtenaar steek penningen had aangenomen van leveranciers, welk onderzoek toen geen resu’taat heeft op geleverd. Het aannemen van giften van het personeel kon niet strafrechtelljk vervolgd wor den. omdat de overtredingen gepleegd waren in de periode, dat de tram nog particulier be heer was. Naar het „Handelsblad” evenwel ver neemt, is genoemde ambtenaar, die ook failliet verklaard is, thans wegens oplichting gearres teerd en naar het huis van bewaring overge- >racht. .De «-jarige zethandelaar J. P. O. te Rotter- thans gedetineerd, werd wegens oplichting «oor middel van valsche opgaven van consen- welke hjj bij de Crisis Zulvelcentrale als aanbood, overeenkomstig den elsch van TT.0- X- veroordeeld tot één Jaar gevange- Martraf. Het Westersch prestige is al niet te groot meer, het krijgt steeds sneller en steeds ra ker opstoppers, ook al blijft de schUn van macht bewaard. In den rijd van één week kregen we te verduren den slag van het over stag gaan der regeering inzake de wilde scho- len-ordonnantie en van het op dagenlange drift gaan van Zeven Provinciën”, wair de commandant al die dagen achter aanhob belt in een stoombootje, gelUk een heer ach ter zün afgewaalden hoed door heel de lengte van de Kalverstraat, geljjk een der kranten hier zeer ter snede opmerkte. Wjj hebben op het Waterlooplein een betoo ging gehouden en ik heb een aantal jeugdige „Indonesiërs" aan den rand der menschen- massa zien staan toekijken met iets in hun gezicht als van kleine lulden, die hun opge wonden en geagiteerd doende heeren en mees ters gadeslaan. Er waren er. die vreesden dat deze betooglng een contra-betooglng zou uit lokken van inheems-polltieken kant. Daar is geen oogenbllk gevaar voor geweest. De betooglng was daar in de allereerste plaats veel te tam voor. De kranten hebben gesproken van groot enthousiasme. Als ooggetuige moeten we ont kennen, dat er een spoor van geestdrift merk baar is geweest. Er gaat niets van af. dat de menschen ver ontwaardigd waren over de ongehoorde daad der muiters en dat ze er de moeite voor over hadden, dat dan ook maar eens door een op tocht naar het paleis, voorafgegaan door het aanhooren van een aantal sprekers, te toonen; zelfs zoo hier en daar bU groepjes te demon- streeren, dat Nederlanders geen vaderland- sche liederen kennen en door een tikje plicht, matig hoera te roepen nu en dan. Maar van geestdrift, what you call geestdrift, geen zucht je. Er werden zelfs in den stoet op weg naar het paleis door meekuierende troepjes, gemoe dereerde gesprekken gevoerd, die niets met de Zeven Provinciën te maken hadden. gelUk ik eveneens met eigen ooren kon constateeren. en aan de randen van d betoogersmassa ging uit. De Inlandsche burgers langs den weg en aan de de randen van de betoogersmassa keken met eenlge verbazing naar wat er ge beurde, met uitzondering van enkelen, die be grijpend glimlachten spectrum gelegen is; het feit, dat in geel licht ons gezichtsvermogen het sterkst effect sorteert is, wetenschappelijk gespro ken, een kwestie van golflengten: de ge voeligheid van ons oog is het grootst voor geel-groen, d.wx. voor een golflengte van 0.00055 m m.; het natriumlicht nu heeft een golflengte van 0.00059 m.m., waarvoor de ooggevoeligheid ongeveer 80 pct. van het maximum is, voor blauw 10 pet. Een tweede licht is, dat juist doordat het eenkleurig is de zg. chromatische aberraties (de onjuiste weergave der beelden op het oog- netvlies tengevolge van de veelkleurigheid) vervallen: in natriumlicht stelt ons oog zich onwillekeurig zóó in, dat het meest juiste beeld in ons oog gevormd wordt; daardoor doet het geziene zich buitengewoon scherp, vast-omlljnd, aan ons voor, zóó dat we ondanks niet meer dan normale verlich ting op ongeveer 500 meter voor ons uit een man, een vrouw, een kind onderschei den kunnen. I! f'xe directie der Philipsfabrieken was 1 zoo vriendelijk, ons op het proeftra- ject tusschen Geleen en Beek in Zuid- Limburg proefnemingen te laten doen, en uit eigen ervaring kunnen wij zeggen, dat het natriumlicht mits sterk genoeg en doelmatig aangebracht inderdaad de hierboven omschreven voordeelen biedt: het doet ons ver en scherp zien en het maakt bovendien iedere andere verlichting vrijwel overbodig. Voorts doet de natriumlamp bij nat of vochtig weer het wegdek veel minder hin derlijk blinken dan de gloeilamp en tevens hebben voorloopige proeven uitgewezen, dat natriumlicht veel beter door den nevel (men denke aan het mlst-gevaar!) héén- dringt dan gewoon wit licht. Niet alleen in Nederland zijn proeven genomen: ook in Zürich, ook bjj Croydon (Londen), ook in Oslo zijn weggedeelten proefsgewijze van natriumverlichting voor zien en de belangstelling in binnen- en nwillekeurig zal menigeen veronder stellen, dat een zoo wonderlijke ver lichting, welke den automobilist pre- geeft, wat hij noodig heeft en dus tevens voor lederen anderen weggebruiker, wandelaar, fietser, enz. een grootere veilig heid beteekent, wel een bijzonder kostbare liefhebberij moet zijn. Dit is nu echter juist het meest verwon derlijke in dit wonder, dat de Installatie niet duurder behoeft te zijn dan iedere andere (goede) installatie met wit licht (gloeilampen), en dat de natriumlamp slechts één vierde deel van den voor gloei lampen benoodigden stroom behoeft, in het gebruik dus slechts één vierde kost aan K.W.U. De lampen worden door de Phllipsfabrie- ken voorloopig nog niet verkocht, doch alleen maar in huur gegeven, en wel tegen berekening van een prijs per brand-uur, welke prijs dien der gloeilamp-brand-uren niet te boven gaat. De Installatiekosten behoeven dus niet af te schrikken, teméér niet daar aan stroomverbruik zulke enorme bedragen be spaard kunnen worden, zelfs bij zeer lage stroomtarieven. Gezien deze feiten, meenen wij het na triumlicht natuurlijk niet voor de huis kamer, doch voornamelijk voor verlichting van wegen en werkplaatsen, waar een scherp licht van bijzondere waarde is een groote toekomst te kunnen voorspellen. maakt. Omstreeks 1 uur opende vervolgens de Bonds voorzitter, de heer G. C. Scholtes, de algemeene vergadering. Na goedkeuring der jaarverslagen van secre taris en penningmeester volgde de behandeling der begrootlng, die werd aangenomen met een elndcUfer van 14.720. De contributie over 1933 wérd vastgesteld op 10.per lid en per jaar. Tot bestuurslid werd bU acclamatie herkozen de heer M. H. Bemelmans te WUlré. In de vacature J. de Jong te Boskoop werd gekozen de heer O. Th. Koekenbier te Lelden De heer J. de Jong werd tot eerelld benoema. De afd. Maastricht bood den heer Van Eeden, die onlangs 12 jaar In het hoofdbestuur zit ting had, een geschenk aan. Een voorstel van het hoofdbestuur om een collectieve verzekering af te sluiten voor de le den van den Bond. waarbU de leden verzekerd zUn tegen wettelUke aansprakelükheld, werd aangenomen. Daardoor verviel het voorstel- Rotterdam. dat ongeveer hetzelfde beoogde. Het hoofdbestuur verklaarde verder reeds werkzaam te zUn In de richting van het voor stel-Rotterdam om In samenwerking met oe zustervereenlging, den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid te verzoeken mede te werken om een eind te maken aan de misstan den door den invoer In groote steden van var- kensvleesch door bedrijven, die werken voor re kening van de Varkenscentrale, waardoor eer lijke concurrentie mogelük wordt. en rustige beschouwing van de vele mee- ningen, welke worden geuit, naar aan leiding van de muiterij op de Indische vloot, Is zeer Interessant, vooral om de merk waardige Inconsequenties, die er gemaakt worden. De Vrijheidsbond b.v. staat thans als één man te roepen om hooghouding van het gezag, sommigen komen er openlijk voor uit, dat zij de opstandlgen liefst dadelUk mét hun slacht offers (de gevangen genomen officieren) en M naar den kelder hadden zien gejaagd en de elsch, de marine-bonden te ontbinden, klinkt veelvuldig. Wat ‘n parmantigheid toch! Immers, steeds waren de liberalen stevige te genstanden van de doodstraf en heeft hun door dik en dun volgehouden vrijheidsbeginsel heel vaak gevoerd tot gezagsondermüning en wild verzet tegen eiken vorm van censuur. In de politiek staan de Vrijheidsbonden bUna altijd schouder aan schouder met de socialisten, die zU nu opeens zwarter dan den nacht af schilderen. Hun oppositie tegen de regeering en haar maatregelen Is meest van een felheid, die weinig verschilt van de revolutlosuudre. Wü hebben b.v. slechts te herinneren asm de schan- deUJke hetze tegen Minister Reymer en zijn zendt Udbeslult. Het doet daarom vreemd aan, dat vandaag den dag de eerbied voor het staatsgezag als het hoogste goed aangewezen wordt. Nog sprekender Is de inconsequentie op het terrein der censuur. WU herinneren ons nog als gisteren de eenparige tegenkanting van de liberalen ten opzichte van het verbod der re geering om de opruiende „Tribune” uit de openbare leeszalen te weren. Dat heette een brutale aanranding van het vrijheidsbeginsel en het vuilaardige blad zou uit geen enkele algemeene leeszaal In llnks-georiënteerde ge meenten verdwenen zijn, wanneer de regeering niet kort en goed had gezegd, dat de subsidies anders zouden worden Ingetrokken. Met de Russische fims en UederlUke tooneelstukken te t net eender gegaan. Hoon en smaad waren X deel van lederen regeerder, die uit vrees voor losbandlghelds-propaganda of om moreele be denkingen het geestelük vergif wilde verbieden. Nu de tucht bU de marine ondermUnd blijkt, smaalt men weer op de slappe regeering en zou men er liefst met klewang en handspaak tus schen willen. Toch gelooven wU niet, dat men hier voor een massale bevlieging van onoprechtheid staat. Het Is 'eerder kortzichtigheid en gebrek aan hooge en vaste beginselen, die tot deze wissel vallige houding leidt. De Vrijheidsbonders zün altijd blind voor oorzaken en zoo zijn ze al zien, willen zü die uit zelfzucht sparen. Voor de ge volgen zün zü echter doodsbang en dat Jaagt hen weer tot andere uitersten. Ongetemperde vrüheld voert zoowel bü meerderen als minde ren tot machtsmisbruik en losbandigheid, met ondermünlng van het gezag als eindpunt. -> Laten wü hopen; dat de liberalen de harde les hebben begrepen. Krachtige maatregelen zün nu ongetwüfeld geboden, maar veel beter la het, uitbarstingen te voorkomen, dan te onderdrukken. schoppelüken zegen. Z.H.Exc. Mgr. Dr. J. Lemmens ultte zün vol doening over het streven en de actie van den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons. Nadat Z.H.Exc. den Blsschoppelüken Zegen had gegeven werd de vergadering voortgezet. Aan de orde kwam het voorstel-Maastricht om de noodlge stappen te doen, gelükstelling te verkrijgen tusschen de producten die van de vleeschwarenfabrieken In den handel verschü- nen en de producten van den slager. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen deze materie verder te behartigen. Enkel Rüksult- voering der wet en unlformtarief over het ge- heele land kunnen deze onblUükheden voor komen. De Kon. Zangver. De Staar" bood den con gressisten een geslaagden feestavond aan. ondergaan, veroorzaakt den weggebruiker, en zéker den automobilist, niet de minste moeilijkheid, noch ook onaangenaamheid: het komt er toch maar op aan, dat men zoo ver en zoo scherp mogelijk voor zich uit en om zich héén kan zien (liefst zon der dat men uitstralend licht aan zijn wagen noodig heeft) en juist dat wordt door het natriumlicht juist doordat het geel-Ucht-groen is in de sterkste mate bevorderd. *t Is interessant eens even na te gaan, hoe dit komt. De deskundigen der Philipsfabrieken hebben 1 ons uitgelegd. Ons oog is van nature het sterkst gevoe- geel-groen de natuur groen en geel gekleurd?); energle-aflevering, de grootste hoeveelheid uitstraling van de zon ligt ook in geel groen, dat vrijwel midden in het kleuren- De grief is dus, dat prof. Goudriaan zün vrije, serlüke meening niet verzwegen heeft •Ule van den klassenstrüd, omwille de strüdpositle. waarin de 8. D. A. P. keert: de zaak der muiterij moge in zich nóg *oo slecht, nóg zoo onverdedigbaar zün (de tedactte schrijft in de gauwte de halve waar heid dus de leugen! neer, dat zoowel zü •rif als Albarda en Oudegeest bü herhaling ge constateerd hebben, „dat muiterij niet tot onze w-'v e natriumlamp straalt een eigenaar- J dig geel licht uit, dat naar zacht groen kleurt. Wie voor *t eerst met natriumlicht ken nis maakt, vraagt zich ietwat verbaasd en teleurgesteld af, of dat „sombere” geel- licht-groene schijnsel nu de oplossing zal moeten worden van het verkeersvraagstuk- bij-avond-en-nacht: het natriumlicht doet in den beginne wat on helder aan en be houdens dan het feit, dat nieuw zilver er in natriumlicht uitziet als het zuiverste goud! laat hot mensch en ding nu juist niet in de voordeeligste kleuren Uitkomen. Deze bezwaren zijn echter geen bezwaren het onheldere van na triumlicht bü eerste waarneming berust slechts op verbeelding op ongewoonheid, op een niet terstond Juiste Instelling van *t men sch elük oog en de schijnbare kleuren-ver- andering, welke mensch en ding in natriumlicht Het onderzoek naar de ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Apeldoorn gepleegde fraude heeft gerulmen tüd gevorderd. Als re sultaat van dit onderzoek is definitief aan as suradeuren een schade gedeclareerd van 18.738.25. B. en W. stellen den Raad voor ge noegen te nemen, bü wüze van dading, met een ultkeering van 14.850, waartoe assuradeu ren zich hebben verbonden. Nadat deze dading haar boning zal hebben gelsegen. komt X veé- haal van het restant der schade aan de orde. Het gemeentebestuur zal die voorzieningen treffen, welke als gevolg van het betreu- renswaardlg voorval noodig voorkomen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrootlng van het staats- visschershavenbedrüf te IJmuiden voor 1933. Hieraan wordt ontleend, dat het staatsvis- schershavenbedrüf voor zün bedrijf geen ijs noodig heeft. Een desbetreffende. In het voor loopig verslag gestelde vraag zal doelen op vischhandelaren en reeders. die vermoedelük vanwege prijs- of qualiteltsverschil aan Noorsch natuurijs de voorkeur geven boven Neder- landsch kunstijs. Van den Minister van Water staat is er geen aanleiding, zich met deze «an- gelegenheld te bemoeien, daargelaten, dat hü daartoe de bevoegdheid niet sou hebben. Hü heeft echter de aandacht van zün amht^nriré van blnnenlandsche zaken op de in het voor schrijvend over de muiterij op ,De Zeven Provinciën” wjjst de correspondent van de -Maasbode” er op, dat de directe nadeeler van de revolutionnalre daad der muiters niet verontrustend mogen zün, de indirecte het des te meer zün. Omstreeks 4 uur werd de vergadering verblijd door de komst van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Lem- jnens, Blsschop van Roermond, gevolgd door Mgr. Wouters, deken van Maastricht en pastoor Wlddershoven, geestelük adviseur van ,Bt. Lu cas". De voorzitter sprak den Kerkvorst toe, heette de hooge bezoekers welkom en vroeg den bia- Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van ëe Crislsvarkenswet 1933 maakt bekend, dat éoor dat Bureau in overleg met de Ned. Var- Mnscentrale een regeling wordt ontworpen voor Xt verleenen van mogelüke tegemoetkoming In ée schade door opkoopen van exportartikelen Weden als gevolg van de uitvoering der Cri- risrtrkenswet. Zü. die voor deze tegemoetkoming In aanmer- “hf denken te komen, zullen zich met een •riuiftelük verzoek daartoe vóór 1 Maart *-». J“oeten wenden tot het betreffende Regeerings- weau. Trompstraat 73. Den Haag, tenzü zü ^*ds een verzoek om steun hebben gericht tot Ned. Varkenscentrale. „Wat de socialist Goudriaan hier maar even Utt het oog verliest, is de klassenstrüd-posltle waarin onze partü zich In Duitschland zoowel als hier tegenover dat „wettig gezag” bevindt. Hij is een knap socialist, maar geen klassen strijder." oze lezers hebben kennis genomen van de vernietigende kritiek, welke de so- ciaal-demokraat prof. J. Goudriaan Jr. de „Groene Amsterdammer” uitgeoefend beeft op de houdl^ig der 8. D. A. P. in haar leiding en in haar pers tegenover de fnul- teriJ in Indlë. Raak en fel kreeg de 8. D. A. P. van barer principieel sterkst overtuigde, imchter-eerlük gebleven leden de harde waar heid, welke voor haar een schrikkelük vonnis jnhleld, te hoeren. Wü hebben natuurlük geen oogenbllk ver- cndersteld, dat de leidende figuren In roods partü en roode pers zich door de argumentee- rtag van prof. Goudriaan zouden laten over tuigen of bekeeren. noch ook, dat zü deze ste vig gefundeerde kritiek met even stevig gefun deerde tegen-argumenten zouden trachten te ontzenuwen: bet eerste zouden zü a priori Biet willen, het tweede zouden zü, ondanks welke krachtsinspanning ook, niet kunnen. Dat de 8. D. A. P. zich echter van het se- val-Goudriaan zóó tracht af te maken als de redactie van „Het Volk” zulks (na blükbaar door haar lezers aangemaand te zün. in baar nummer van gisteren beproeft, heeft in tweeërlei opzicht onze stoutste verwachting»» overtroffen: eenerzüds hadden wü niet zulke kleinzielige uitvluchtjes, anderzüds niet zulk een de 8. D. A. P. schandallseerende beken, te nis verwacht. Het Bestuur van den Algemeenen landschen Zouavenbond deelt ons het volgen de mede: Waar men halsstarrig blüft denken, dat laatste Oud-Zouaaf al is overleden, kan het niet overbodig zün de aandacht er op te ves tigen, dat op 17 Februari In Nederland nog 116 dappere Oud-Zouaven in leven zün, van wie de oudste 97, en de jongste 80 jaar telt. Vier en vüftlg dzer oud-strijders verkeeren In hulpbehoevende omstandigheden. Wellicht dat velen zich gedrongen gevoelen, het verheven voorbeeld van Z. H. den Paus te volgen om de hulp-behoevende Oud-Zouaven te steunen. Het gemakkelükst gaat dit door te glreeren op postrekening 114345 van Pastoor B. van Leeuwen te HUlegom. Wü publlceeren hieronder de lüst van deze oud-strijders: Amsterdam: J. F. Wilken, H. Bal, J. Bak ker. W. G. de Boer, W. Broekhuizen, J. Eer- nlnk, 8. L. Bronsgeest, P. H. Terhaak, W. J. J. Engels, A. J. B. Lauwers. Achteveld: G. M. de Haas. Alkmaar: P. Brouwer. Almelo: J. A. Boekenholt. Alphen a. d. Rün: H. C. Beuk. Andelst: M. van Meegen. Andük: F. Hooiveld. ApeldoornG. Schoenmakers. Arnhem: S. Tromp, B. Wigman, A. Ui. Sda- rone. G. L. Merkhorst. Asten (N. B.)J. Arst. Den Bosch: J. F. Tlggers, K Frankenfort. Breda: H. Verberne, H. Verspllle. Blerik: J. H. Schel. Borgsteinfort (D.)A. v. d. Berg. Boskoop: Q. van Hevelingen. Bussum: H. S. A. Douwen. - Culemborg: O. Romün. Delft: L. G. Krapels. Deventer; J. W. Rusch. Enschede: H. J. Wölvenne. GeertruidenbergC. A. Coene. GrootebroekF. Bakker. Gouda; J. Hendriksman. Den Haag: J. Sondaar, G. de Bruin, L. H. J. Etmans, B. v. d. Kooy. C. van Schalck. Haarlem: J. G. Moet, W. de Rooy, J, v. Reep. Harderwük: C. Clement. Harlingen: J. Jllderst. HazerswoudeA. Kerkvliet, •s-Heerenberg: G. Witte. De Heibloem: J. Verhoeven, Br. Paulus. HelmondH. Rooyackers. HerreveldF. Viller. HUlegom: Th. Mooyeklnd. Ilpendam: J. Th. Weiman. Kaatsheuvel: C. Disseldorp. Kogge Wognum: C. Molenaar. Kulnke (O.): 8. L. Zwart. Leeuwarden; L. Bensdorp. Leiden: N. Slootjes. Leimuiden: A den Horn. Maastricht: M. Frére d. Linden, P. Sweerst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11