Opening brandweerkazerne Prikkeldraad f I het Bondselftal Fraaie zege van SWINDON TOWN F. C. MET 8-5 GESLAGEN 4 f DONDERDAG 23 FEBRUARI DE NIEUWE KARDINALEN Draadlooze praatje» lil Dé Jaarvergadering i1 St. Louis-avond De jaarvergadering Rede commandant F. Ringer» I Flora's kinderen bg V. dk D. AANBESTEDING ST. JOSEPHSGEZELLENYER. „God N.V. Noorder Bank „EER EN DEUGD” Andere tpreker» Afscheid Pater Jansen Ruststand 3-1 den De tweede helft R. K. TUINDERSVAKBOND Het corp» be»taat uit mannen, die hun plicht doen ondank» groote gevaren Rede burgemeeater W. C. Wandelaar FASCISTISCHE REURING IN DE STAD Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar Een hulde aan commandant fri I t i ij Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius” EEN VERNIEUWING J zegene het eerzame handwerk” Lagendaal, Weh en PeUikaan hoorden tot de uitblinker» 2 officieel in gebruik ge- i\ nu lieke i F. RINGERS tn- i i SENIOR i t Dese oneen secretarie, de heer Lutjeharms. bracht keurig jaarverslag uit. In dit overzicht Het Nederlandsch Bondselftal aag er als volgt uit: Na de rust is bij het Nederlandscbe elftal Wepster vervangen door Burg (Feijenoord). Het duurt niet lang of Lagendaal maakt utt moeilijke positie een vierde doelpunt voor de Hollanders (4—1). De doelpunten worden dan plots heel goed koop. want binnen enkele oogenblikken scoren achtereenvolgens Morris. Lagendaal en Quinn waardoor de stand 5—3 wordt. Dat zijn vier doelpunten in vier minuten. Holland wordt dan weer sterker en binnen enkele momenten brengen Burg en Bonsema den stand op 73. De Engelschen geven het nog niet op en wan neer Van Male een fout maakt is het 74. Met een prachtigen kopbal brengt Lagendaal den stand op S—4. waarna Brooks bet vijfde tegenpunt scoort (8—6). dant. jaar bleek. vormden. Over hetgeen er besproken is. sullen wjj twij gen, daar dit verre van belangrijk was. evenals hetgeen de welbekende Adalbert Smit die blijkbaar de verrassing van den avond moest zijn te seggen had. De vergadering werd gesloten met het „Wil helmus", waarbij de faadstengroet werd ge bracht. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren, biedt de St. Josephs- Oeaellenvereenlging den ouders, leden en do nateurs een vastenavond aan. en wel op Zondag 26 Februari voor de ouders der gezellen Maan dag 27 Februari voor de gezellen met hun da mes, (denk aan art. IS) en Dinsdag 38 Fe bruari voor de donateurs. Alle drie de avonden om acht uur. Dat deae avonden weer ten volle zullen slagen, daar twijfelt wel niemand aan, daar ze verzorgd zullen worden door de too- neelvereenlging „Kolplng" en de .JBt. Louis Band", die op de bekende wijze een avond in elkaar geaet hebben, die zal klinken als een klok. Een avond van echte intieme vroolijk- held. een avond zooais we ae gewend zijn in de gezellenvereeniging. die door zijn eenvoudigen opaet. de gezelligheid en de eensgezindheid tot het allerhoogste weet op te voeren. We herinneren ons allen nog wel de kermis dagen. ze waren buitengewoon, en op diezelfde Wjjze zullen we onze vastenavonden vieren. Het wordt dus weer 100 pet. Geachte ouders, leden en genoodlgden. alles is gereed voor de ontvangst, verzuimt niet van uw ultnoodlglng gebruik te maken, daar u an ders een genoeglijken avond mist. In aansluiting van het bovenstaande deel ik den leden nog mede, dat de vereeniglng voor hen Zondag- en Dinsdagavond gesloten zal zijn. De Hollanders ondernemen dadelijk eentge gevaarlijke aanvallen, uit een waarvan een hoek schop ontstaat, waarop Bonsema over de lat schiet. Bjj een volgenden aanval maakt Lagendaal den bal keurig vrij voor Bonsema. dese wacht echter te lang, waardoor de Engelsche doelman nog kan ingrijpen. Voortdurend vallen de Hollanders aan., waar bij eens een zeer hard schot van Lagendaal rakeling over de lat gaat. Eerst na verloop van een kwartier komen ook de Engelschen wat los. maar Weber en van Run verdedigen zoo goed, dat zij weinig schietkansen krijgen. Na verloop van ongeveer 25 minuten leidt Wels een fraaien aanval in samenwerking met Lagendaal. Laatstgenoemde speelt het leder vrij voor Bonsema. die weinig moeite heeft den Hollanders de leiding te geven (10). Kort daarop moet de Engelsche doelverdedlger zwichten voor een schot van Lagendaal (30) Even later verhoogt van Heel de score tot 30. uit een strafschop. Nog voor de rust maak ten de Engelschen een tegenpunt uit een kop bal van den rechtsbuiten. O "n half uur lang de katholieken te bekladden. De K R O vond dit vreemd. Waarom eigenlijk? MenscLen, die bang zijn, dat men dank brengt aan God. zijn juist in staat, aan te moedigen, dat haat en nijd worden bevorderd in onze samenleving. Want haat en nijd propageerde^ Me genoemde dominee, door Andere kwaadaardige praat. Deaer dagen heropende de heer Wessels, Koor- straat 41, zijn geheel vertrouwde zaak. We hebben kunnen constateeren. dat de heer Wessels een vooruitstrevend man is en de zaken flink aanpakt Zoo heeft hij zijn huls, op den benedenverdieping na. af laten breken en weer spnieuw op laten trekken. Door deze grondige restauratie kwam de le verdieping bijna geheel voor de damessalons beschikbaar. Dese damessalons (om het in de geijkte term te zeggen) voldoen aan idle moderne eischen van comfort en gezelligheid. Dit voldoen aan moderne eischen strekt zich zelfs uit tot in de kleine bijzonderheden Het spreekt wel haast vanzelf, dat iedere cliënte zich in dese omgeving op haar gemak moet voelen. Ook de heerensalon en de winkel hebben ver schillende veranderingen ondergaan, welke door 1 heeren Wessels cllënteele zeer zullen worden gewaardeerd. De architectuur werd door het architecten bureau de Koeken van Gripes verzorgd, de aan nemer was de heer Duijnmayon, het schilder werk was van de firma Ringers en het keurige stucadoorswerk van den heer Wieee. Het bestuur van bovenvermelde vereeniglng herinnert de leden er nog eens aan, dat op Zondag 38 Februari aa., *s morgens om half 8, in de parochiekerk van den H. Laurentlus aan bet Verdronkenoord een H. Mis zal worden op gedragen ter gelegenheid van het derde lustrum der afdeeling. Wij hopen en vertrouwen, dat allen present zullen zijn om gezamenlijk tot de H Tafel te naderen, om de zegen over onzen bond in deze tijden af te smeeken. Pus vrienden komt allen, wij rekenen op u. B. Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (PJB.V) Midden: PeUikaan (Longa), Anderiesen (Ajax) en van Heel (Fejjenoord). Voor: Wels (Unites). Duynhouwer (Feijen oord), Lagendaal (Xerxes). Bonsema <Vek>- cltas) en Wepster (DF.C.). de nieuwe kazerne brulk genomen. Het uittrekken van bet materiaal trok zeer veel belangstelling. Terwijl deze trip door de stad gemaakt werd, gebruikten de genoodlgden eenlge ververschln- gen, welke door jonge dames in N -Hollandse!) costuum werden aangeboden. Cadeau» waren aangeboden door de firma Poorten (aschbak), Ringers Chocoladefabrieken (voor de dames der brandweerlieden een doos chocolade), firma N. v. d. Idsert (electrlsche klok In de kazerne), firma Schellings en Eriks sigaren) den heer M. Ringers ischilderijden heer B. Bakker, Assen (schilderij), de firma A. Wild (fraaie salonlamp) en de firma J. de Boer <St Co. (schuimbluschapparaat) met bloe men. Van een onbekende was nog ontvangen een tinnen kan met bekers. In een kort, doch hartelijk speechje bood de commandant den hoer Tiemens een ets aan Bloemstukken waren gezonden door: bet Alk- maarsene Politiekorps, de Alkmaarsche Politle- sportvereenlging, den Noordholl. Bond van brandweerlieden, het brandweercorps te Haar lem, het gemeentebestuur van Heiloo. het WU- lebvordusgesticht te Heiloo. bestuur 8 October- vereenlglng. mevr. Van der VeenBrouwer en vele particulieren. De leden worden er aan herinnerd, dat he denavond om 7 uur In de 8t Josphkerk een vergadering zal worden gehouden De directeur, pater Jansen, die benoemd is tot pastoor te Goorn. zal op deae vergadering afscheid nemen van de vereen lying Daar heeft hij voldoening voor gehad en mocht hu nog het genoegen smaken vóór zijn aftreden als commandant, de brandweer met een echte autospuit verrijkt te zien. Na zoovele andere, heeft de firma Vroom en Dreesman thans weer een nieuwe attractie voor haar klanten uitgedacht. Zij heeft nJ. in de groote lichtbal een enorme bloemenmand la ten oprichten, waarin tientallen soorten van kunstbloemen bijeengegaard zijn. Zij biedt een waarlijk aomerschen aanbllk, deze groote mand met bloemen, welke voor deae dagen „Flora's kinderen" zijn gedoopt. Maar deze groote mand is nog niet alles, als bijzondere attractie staan twee lieftallige, in fleurige kleedjes gestoken verkoopsters, de eventueele koopsters en koo- pers ter zijde. Inderdaad, het Is een aardige reclame, die zeker niet zal nalaten vele bezoekers tot zich te trekken. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders dezer instelling werd de balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1932 goedgekeurd en bet ^dividend over het boekjaar 1933 vastgesteld op 3 pet. De heer M. Groot Jzn. werd als commissaris herkozen. Nadat iedereen een plaatsje gevonden had tusschen de brandweerauto's, verzocht de heer Ib Llnd een oogenbllk attentie. Spr bracht hulde aan den commandant namens de hoofd lieden en de manschappen voor dit mooie ge bouw. dat men niet anders had kunnen wen- schen. Vooral voor den heer Ringers, die als het ware is groot gebracht bjj de brandweer, moet deae gebeurtenis wal een heel bijzonder karakter dragen, meende spr.. en cm te toonen. hoe zeer men ingenomen was met deze nieuwe kazerne, was eenparig besloten, om een tegel tableau aan te brengen als hulde aan den hul digen commandant. Onder groote toejuichingen zakte toen de Nederlandscbe driekleur en daar verscheen bet tableau, dat de volgende inscriptie bevat: „Aangeboden aan den heer F. H. Ringers, Commandant der Vrijwillige Brandweer te Alk maar. als huldeblijk van brandmeesters en manschappen voor zijn bemoeiingen tot bet verkrijgen van deze kazerne 23 Februari 1933." De heer Ringers was met dit voor hem totaal onverwacht huldeblijk ten zeerste verrast en zeer ontroerd dankte hij allen voor dit tableau, waarbij hü opmerkte, dat hij het niet verdiend had en dat de inscriptie eigenlijk anders had moeten lulden Nadat de heer Llnd vervolgens nog hulde had gebracht aan mevr. Ringers en tevens aan al de vrouwen van de brandweerlieden, bood hij mevr. Ringers een groote fruitmand aan. En toen gaf de burgemeester het langverbeide signaal. De deuren gingen open, de motoren werden aangezet en een seconde later was dan Z. H. Krc. Mgr. Maurilio Foeeatl, aartsbisschop van Turijn, een der nieuwe kardinalen, die door Z. H. den Paus in het aj. Consistorie rullen worden benoemd Door het Verbood van Nationalisten was voor gisteravond in de koil baan van Café „Cen tral" een vergadering belegd, welke vrij druk bezocht waa Deze vergadering heeft echter een allesbe halve rustig verloop gehad, doch werd meer dere keeren door kleine Incidenten onderbro ken. Zoo werd reeds vóór den aanvang der vergadering een tweetal personen, zijnde een jonge man en een jonge vrouw van de Vrije Socialistische beweging, uit de zaal verwijderd. Tijdens de toespraak van den tweeden spreker op de bijeenkomst, den districtscommandant voor Alkmaar, de heer Stemmerik, die het over het Communisme had. klonken eensklaps meerdere keeren lulde interrupties op. met het gevolg, dat verschillende personen uit de zaal werden verwijderd. De derde spreker was de secretaris van den bond, de heer Eijsden Deze beer, die zwaar geumformd was, verzocht op commandeeren den toon aan leder, die het niet met de Na tionalisten eens was, zich kenbaar te maken en de zaal te verlaten, Indien zjj dit niet de den waren zjj groote lafaards. Dit was velen blijkbaar teveel, weshalve weer een groote groep de vergadering verliet. Het publiek dat deze vergadering bezocht, bestond voor een groot deel uit jeugdige werk- loozen en een aantal scholieren, die juist op den leeftijd waren, waarop het eerste vlas- snorretje te voorschijn pleegt te komen. Het bleek, dat deze laatstgenoemden den dezer fascistische organisatie Na een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen, sprak de commandant om. het volgende: Voor de Alkmaarsche brandweer ia het van daag een blijde dag en het moet het ook zijn voor de geheeie Alkmaarsche burgerij. Aanstonds zal onze burgemeester, het hoofd der brandweer, op de brandweerboom bet signaal geven, dat de nieuwe brandweerkazerne In gebruik wordt genomen. Die simpele handeling is de beëindiging van een jarenlang streven naar verbetering, naar neer doelmatigheid, naar meer zekerheid. Mooi is het. en buitengewoon vleiend voor as gemeentebestuur, dat al die veranderingen eo verbeteringen niet gekomen zijn, gedrongen door rampen, zooais helaas in de laatste jaren bij meerdere gemeenten in ons land, bet geval is geweest. Vervolgens sprak de heer Haarselhorst na mens de Kon. Ned. Brandweervereenlging woorden van hulde en gelukwenseben. Hetzelfde deed jhr. N. van Foreest, burgemeester der ge meente Heiloo, die om. deed uitkomen, van hoeveel nut de samenwerking tusschen Alkmaar en Heiloo was geweest. Daarna sprak jhr. mr. van Doorn uit Heem stede namens den Prov Bond van Brandweer lieden in Noord-Holland zijn gelukwenschen uit, terwijl de heer Klinkenberg van Wormerveer namens sfjn corps de beste wenschen aanbood, welken wenach hij vergezeld liet gaan van een fraaie electrlsche klok, die een plaatsje zou krij gen in de vergaderzaal. De heer Ringers dankte vervolgens alle spre kers en verzocht toen alle aanwezigen zich naar de kazerne zelf te begeven. De K. R. O. beeft er onlangs over geklaagd, dat de Radio-contrólecommlssle beswaar bad gemaakt tegen bet uitspreken van het woord „Goddank” in een katnollek program, doch dat diezelfde commissie aan den antipapéstlzcben Gisteren eindigden we onze beschouwing over de nieuwe brandweerkazerne met de medc- deellng. dat de vele genoodlgden zich in het gymnastieklokaal naast de kazerne verzamelden Aanwezig waren om. het dagelljkach bestuur der gemeente, meerdere raadsleden, hoofden van takken van dienst, vertegenwoerdigers van ds Konlnkl. Nederl Brandweervereenlging en den N V Provincialen Bond van Brandweerlie den Verder burgemeesters van buitengemeenten en vertegenwoordigers van verschillende stede- Ujke brandweercorpsen Ook merkten we op den oud-commandant van Alkmaar, den heer 8. Frayman en echtgenoote. benevenT vete oud- teden van het corps. Te drie uur opende de commandant de bij eenkomst Daarna gaf de commandant bet woord aan den burgemeester van onze gemeente, mr. Wen delaar. Deae begon met op te merken, dat er tegenwoordig weinig nieuws tot stand komt, om dat de tijden zoo nijpend zijn. Daarom juist vond spr het een dubbel genoegen, dat de Alk maarsche brandweer in dezen tijd een nieuw gebouw kon openen. De burgemeester wees er op. dat er in de laatste 25 jaren voor de Alkmaarsche brand weer veel tot stand la gekomen en hij verwees in dit opzicht naar de rede van den heer Rin gers Zelfs maakte hij er echter de aanwezigen op attent, dat de vrijwillige brandweer nog een betrekkelijk jong instituut is. want pas in 1872 werd een poging gedaan, om tot de oprichting van een vrijwillig corps te komen. Voordien was er bil brand een soort van dienstplicht voor de burgers, otnfif helpen bluaschen! Doch in dat jaar bleek Amnaar nog niet rijp voor een vrij willige brandweer en pas tien jaar later kreeg men hier zoon instituut. Nadat spr heel in het kort even gememoreerd had. hoe deze vrijwillige brandweer in den loop der Jaren veranderd en verbeterd was en nu een geheel nleuw-lngerichte kazerne in gebruik zou gaan nemen, herinnerde hij er aan, dal de Alkmaarsche brandweer slechts nog een ding ontbrak, doch dat dit spoedig zou komen: de draadlooze waarschuwing door middel van bet gemeentelijk radlo-distrlbutlenet. Het materiaal is schitterend in orde en het deed spr. een groot genoegen, dat het corps uit mannen bestaat, die in geen enkel opzicht voor dat materiaal onderdoen! Als bewijs her innerde spr. aam de twee laatste groote branden (te Heiloo en Alkmaar). Na de blussching van den brand in het 8t. Willibrordusgesticht te Heiloo ontving spr. van alle kanten dankbetui gingen voor het doortastend en energiek op treden der Alkmaarsche brandweer» ^lë slechts korten tijd noodlg had om met he^Mroote ma teriaal tijdig ter plaatse te zijn. En tijdens den brand van de wasscherjj van den heer Krom, blek eveneens de goede geest en de durf van het corps Toen toch bedreigden de vlammen een groot benzine-reservoir en niet één aarzelde of bleef terug, niettegenstaande de comman dant hun gewezen had op het lang niet denk beeldige gevasw De mannen deden wat hun plicht was! Mede daarom wees spr. zijn collega's in de omgeving op dezen dienst en hij zou het zeer toejuichen als nog meer gemeenten hierin aan leiding konden vinden, om met Alkmaar een overeenkomst aan te gaan. Spr. zelde dit niet om de geldelijke bijdrage, welke zeer klein is, maar omdat hier weer een mogelijkheid la tot samenwerking, wat spr zeer toe juicht. Dank bracht spr aan den dienst van ge meentewerken, in het bijzonder aan den direc teur. den heer Margadant en den dag opzich ter. den heer Tiemens. Als spr. straks bet sig naal zou geven, zou dit niet alleen het treken zijn, dat de nieuwe kazerne in gebruik wordt genomen, maar tevens een oproep bU den aan vang van een nieuwe periode, waarbij men el kaar zou beloven, steeds zijn plicht te doen, tot heil van Alkmaar en de omliggende gemeenten! opnieuw warme hulde werd gebracht aaa het optreden der Broeders. Een bijzonder aardige attentie had de firma v. d Horst bereid. Deze vertoonde een aller aardigste Kodacfllm van de Alkmaarsche brandweer. Hieruit bleek, dat men tegelijk uit stekend brandweer-chauffeur en volbloed film- artist kan zijn, terwijl ook de echtgenoote van dezen wonderman spoedig tot de film-stars zal behooren. Het cadeau van de chocoladefabriek Ringers voor de dames werd met begrijpelijk enthou siasme ontvangen. Rest ons te vermelden, dat aan dezen maal tijd mede aanzaten de gemeente-aecretarls, de coipmissaris en hoofdinspecteur van politie, de directeur van gemeentewerken, vertegenwoor digers van den Provlnc. Noord-Holl Bond, en kele oud-brandmeesters en eereleden. De burgemeester was tot zijn spijt verhin derd. noegen heeft uitgevoerd. Sympathiek was het. dat ook de onderaan nemers brandweerlieden waren. Het schilder werk werd uitgevoerd door van Heems. het stucadoorswerk door Landman, het loodgieters- werk door Coppens. en het electriscb licht door Melman Weinig zal een bouwwerk zoo in het treken der belangstelling gestaan hebben als den bouw van deze brandweerkazerne Het werk is gereed, door de poort betraden wjj het plein Wat trok het eerst onse aan dacht? De gedenksteenen op die poort! Dese ztfn ontworpen en vervaardigd door secretaris-brandmeester Lutjeharms. Een woord van hulde en dank is hier zeker op zijn plaats. Voorts mijnerzijds nog een woord van dank aan allen In de brandweer en in het bijzonder aan brandmeester Hamstra. voor de hartelijk enthousiaste manier waarop alles In de laatste dagen voor elkaar is gebracht. Ik besluit met den wensch. dat van hieruit, als er nood dreigt, steeds met succes hulp ver leend zal worden en wij het vertrouwen dat oos geschonken is, nimmer zullen beschamen In de week van 14 tot en met 20 Februari 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar om de volgende opgaven ingeschreven: Nieuwe zaken: Floris Breed. Schoort Burgem. Peecklaan O 316. Handel in tuinbouwbenoo- digdheden. Kieft gn Oo.'s AssuraUekantoor. Alkmaar, Handelskade 11. Vennooten J. en C. Kieft. Wijzigingen: N V. Vereenlgde Bloonbollen- kweekerben (United Bulb Farms) Lünmen. Be noemd tot adj. dir.: C. W. Schermer. Fa Marie van Vliet en Co. Alkmaar. Ritse- voort 33. Dames- en kinderkapsalon. Vennoot schap ontbonden. Handelszaak wordt voortge zet door: J. D. Molenaar, onder den handels naam: fa. Marie Van vliet. Helderache Uitgevers Mij. N. V. Den Helder. Kanaalweg 83. De commissaris W. Biersteker benoemd tot pres -comm. Mevrouw K. Jaring— Lenderink tot directrice. Benoemd tot comm.: M. A Grunwald en tot ged. comm. P. C. ds Boer. Het geplaatst en gestort kapitaal be draagt thans: f 20.590. Fa. Oudkerk en van Praag. Den Helder zaak gevestigd: Keizerstraat 76 te Den Helder. Opheffingen: Hotel .Huizee". Alkmaar. Tan- gestraat 72. Hotel, café en restaurant C. V. fa. Kwadijk. Alkmaar, Mlent 27. N. V. Alkm Machinefabriek en Scheepswerf „de Volharding". Alkmaar. Voormeer 16. Toussaint Rjjwielmagazijn. Alkmaar, Schou tenstraat IX Hotel-Pension „Thorna". Bergen. J. Olden- burglaan 911. - Men verzoekt ons te berichten, dat Zater dag az„ van 3 tot 5 en van 8 tot 10 uur, ge legenheid is de nieuwe kazerne asm de Nleu- wealoot te bezichtigen. Er wordt een klein entrée geheven van 10 cent per persoon ten bate van „Liefdadigheid naar Vermogen". Ten aanschouwe van ongeveer 10.000 toe schouwers heeft bet Bondselftal gisterenmiddag te Rotterdam In een fraaien wedstrijd met de wonderlijke cijfers 8—6 van de Engelsche derde klasse prof.-ploeg Swindon Town F. C. ge wonnen. dat zal ieder moeten beamen, die de Alkmaarsche brandweer zooais wij het geheeie jaar door in haar verrichtingen volgt! Het spreekt vanzelf, dat behalve met dit meer ernstige gedeelte, de avond (en nog en kele uurtjes daarbij!) gevuld is geworden met velerlei goede en vroolijke dingen. Daar was aan den keurig verzorgden dlsch een breede stroom van tafelwelsprekendheld. Gelukkig houdt hier de taak eens verslagge vers op: wij zouden anders kolommen noodlg hebben. Genoeg zij het te vermelden, dat in allerlei toonaarden, ernstig en luimig, hulde werd gebracht aan de brandweer, waarbij voor al de nadruk werd geleg6*op- het -nsonta,- vrij willige karakter van dit instituut. Geestig werd daar voren gebracht; dat HJet enkel de brand weer dankbaar moet zijn voor wat de ge- gemeente voor haar doet, maar dat ook de gansche gemeenschap een groote schuld van dankbaarheid heeft tegenover de mannen, die vrijwillig ten nutte van het algemeen zich In gevaar en allerlei onaangename omstandighe den begeven Verder was er goede muziek en telkerts een vroolijk lied. Daarvoor had de onvermoeide revue-dub „De Alarmklok" op kostelijke wjjze gezorgd Bijzonder goed was een door leden dezer club opgevoerde samenspraak tusschen een brandweerman, een verzekeringsagent en de burgerij. Ontroerend was hierin het too- neeltje. waarin, onder het spelen van „Stille Nacht", de geschiedenis van den gestlchts- brand te Heiloo gedeclameerd werd, waarbij Wjj moesten auto-tractie hebben. Veel beeft de vorige commandant hiervoor gedaan, veel tijd geofferd. Daar heeft hij voldoening voor gehad Donderdagmorgen Verd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland In het Gouverne mentsgebouw te Haarlem aanbesteed Het verrichten van grondwerken en het maken van een gewalste fundeerlng van boogovenalak- ken en puin op den West- en Zuiddijk van het Waterschap de Schermeer, alsmede het aan brengen van een deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig materiaal op deze fundee rlng en op de reeds aanwezige fundeerlng van de rijbaan en het rijwielpad van den Noorderweg langs de Noordervaart in genoemd waterwhap, met bijk. werken, in de gem Schermerhorn. Oterleek. Oudorp, Alkmaar en Akersloot. Ingekomen waren 30 biljetten. Laagste schrijfster was de N. V. Geruischloose Weg te Heemstede. resp. voor f 199.700, 199900, 197600, 306370 en f 221370 ■ëiéo is tegemoet gekomen. Ben woord van dank ook aan zijn medewerkers, in bet bijzon der aan den dagelükschen opzichter den heer Tiemens. Nog is er lets, dat ons zeer veel genoegen Verschafte Wjj wenachten. dat de kazerne ge- oouwd sou worden door de menschen uit de brandweer Bij de aanbesteding waren ook eenlge aannemers buiten de brandweer ultge- noodigd mede in te schrijven. Toch werd een der onzen de laagste en werd het werk opge dragen aan de fa. N van den Idsert A Zoon, die het werk, naar ik meen, wel tot ieders ge- Het Bondselftal beeft over het algemeen aan de verwachtingen voldaan en wanneer van Male, die van der Meuten verving, niet een paar fouten had gemaakt, zou de overwinning voor de Hollanders nog grooter zijn geweest. Dat had niemand dan onverdiend kunnen noe men want het verschil in kracht tusschen beide ploegen werd eigenlijk niet voldoende in 'drie doelpunten uitgedrukt. Wepster en Burg, die ieder een helft ge speeld hebben en Bonsema en Duynhouwer konden rich niet boven het middelmatige ver heffen. maar de overige spelers hebben zich inderdaad kranig geweerd. Verreweg de besten waren Lagendaal. Wels en PeUikaan. Dat Wels opnieuw in het Neder landach elftal zal worden gekozen na zijn spel van gistermiddag, mag wel als vaststaand worden aangenomen. Een verheugend verschijnsel was het zeker dat Lagendaal. die in den wedstrijd tegen de Zwitsers In Amsterdam geen goed kon doen, niet alleen veel doelpunten maakte, maar ook in het veld zoo veel goeds liet zien, dat hij ae hand had in nagenoeg alle doelpunten. In dez*n vorm is en blijft hij ontegenzeglijk de beste midvoor van ons land. Ben bijzonder fraaie partij heeft ook PeUikaan gespeeld, want hoe wel Anderiesen en van Heel goed op dreef waren, was de Longa-man verreweg de beste uit de middenllnle. Weber en van Run vormden weer een hechte verdediging en voor hen was het zeker jammer, dat van Male een paar maat teleurgesteld beeft. De Engelschen hebben zeker niet slecht gespeeld, maar tegen dit spel van de Hollanders waren zjj niet opgewassen ■£- den laster te niet bij anders denkenden koopen. Wij behoeven deae leugen Ziet opnieuw te weerleggen, ieder andersden kend zakenman weet wel beter, maar een op merkelijk geval, waaruit Juist het tegenoverge stelde blijkt. wUlen wij hier toch even memo- reeren: Dezer dagen spraken wjj een reiziger: die rei ziger was de vertegenwoordiger van een protee- tantschen boekhandelaar in bet Zuiden des lands; hij woonde in een bijkans geheel katho- plaats; toch beeft hij tienmaal grooter debiet (tan de katholieke boekhandelaar in de zelfde stad. Tot bewijs hiervan haalde hjj bet volgende aan: de hier bedoelde nlet-katholieke boekverfcooper in een katholieke plaats durfde in goed vertrouwen op de gunst van zijn Roomsche medeburgers en streekgenooten op de uitgave van de In bewerking zijnde nieuwe katholieke encyclopaedic voor 120 complete exemplaren tnteekenen (ieder exemplaar komt op ongeveer 340). De reiziger deelde mede, dat bijna al die 130 abonnementen reeds waren geplaatsthootdzakelUk natuurlijk bU katho lieken: hoogstens drie exemplaren waren aan andersdenkenden verkocht. Desondanks staat me daar een dominee voor de radio te verkondigen, dat katholieken niet koopen dan bij eigen geioofsgenooten met het kennelijk doel, de protestantsche bevolking over te halen de katholieke zakenmenschen te boy cotten. Waar is zulk gedoe toch goed voor? Is er nog niet genoeg haat en nijd onder de menschen? Moet een geestelijk voorganger zich nu voor zulk gestook leenen? Moest zoo'n man geen walg hebben van de middelen, welke hij aanwendt om het eene deel van het volk tegen het andere op te zetten? Het zijn zoo enkele vragen, waarop dominee Hoogenhuyse nu self eens een eerlijk antwoord moest geven. Het populair programma, dat de jongens van .JBt. Louis” gisterenavond, onder leiding van den heer Wllll Köhler, ten beste gaven, had een grootere belangsteUlng verdiend dan het geval was. De oorzaken hiervan behoeven we niet ver te zoeken; het is t ongelooflijk aantal uitvoeringen, dat in de laatste weken hier ter stede werd gehouden en de steeds meer slachtoffers makende crisis De heer Köhler heeft er echter slag van. ondanks alle tegenwerking, spoedig de stem ming er in te brengen. De saai daverde van opgewekte marachen en vroolijke schlager- muziek en het waren er maar weinigen, die zich om de een of andere onbegrijpelijke reden er van lieten weerhouden mee te zin gen. Op de wijze van .BZ war einmal eln Musl ims” galmde vele malen het volgende couplet door de zaal: De Alkmaarsche Muziekkapel, De jongens van .JBt. Louis”, Die mogen zich verheugen In heel Alkmaar's sympathie Als in de verte de trommel slaat. Vliegt iedereen uit huis op straat. Met wapperend vaandel, witte blouse En jeugdig vuur en gloed Trekt .JBt Louis" met klankgeschal De toekomst tegemoet. Blaast uit uw hart De zorgen en chagrijn. Want waar zij komt, Is t feest En vreugde en zonneschijn. Wij hebben zoo'n vaag voorgevoel, dat eerst daags vele met ons jongens-muzlekcorps sym- pathlseerende lezers het uit hun hoofd weten, wat ook de bedoeling schijnt te zijn. Voorts gaf de heer K. Oudejans enkele voordrachten ten beste, terwijl er een tombola was met een overvloed van prijzen. Voor het overige gedeelte van den avond droeg de ..St Louis "-band op uitnemende wijze sorg Een aangenaam en prettig verloop van het gezellig samenzijn was hierdoor gewaar borgd. Wij zjjn er van overtuigd, dat de goede roep, die er van dezen avond zal uitgaan, voor het bestuur aanleiding zal zijn nog eens een der- gelijken avond, maar dan op een gunstiger tijdstip, te organlseeren. Als wij, ik bedoel hier mede ook in het bijzon der mjjn voorganger, den heer Fraymsm, kwa men met voorstellen tot verbetering, dan werden die voorstellen welwil lend ontvangen en we kunnen wel zeggen, het gevraagde, als regel toe gestaan. Ongeveer voor 25 jaar werd een reorganisatie- .ommlssie benoemd, be staande uit de heeren C. Kosten. A. van Zuydam en F. H. Ringers Sr. Die commissie kwam met voorstellen tot verbetering De brandweer bestond toen uit ruim 300 menschen en het materiaal der brandweer uit 10 handspuiten. De brandweer was in die dagen zeer gede centraliseerd; vrat voor dien tijd goed bekeken waa, want snelvervoer was toen niet mogelijk. In 1911 werd op voorstel van die reorganisa- tle-commlssie de eerste motorspult aangeachaft en geplaatst to een lokaal aan de Doelenétrat. De reorganlsatie-commlssie uit de brand weer. die aanvankelijk zulk goed werk verricht had. was door het overlijden van de heeren Koeten en van Zuydam en door benoeming tot raadslid van den heer Ringers, uit elkaar ge vallen. Men was het er echter over eens. dat het nog niet was. wat het wél wezen nsoest. Het was goed gezien van burgemeester en wethouders dat zij. na het overlijden van pre sident-brandmeester van Zuydam. den heer Frayman tot commandant benoemden, en de heer Frayman. in overleg met brandmeesters, opdroegen te komen met voorstellen tot verdere reorganisatie. De commissie Frayman begon met de hand spuiten aan den kant te zetten, kreeg van het gemeentebestuur toestemming om twee motor- spuiten en een magirusladder bij te koopen en begon met centraliaeeren. De nieuwe motor, spuiten met de reeds in gebruik zijnde, alsmede de magirusladder. werden geplaatst in bet voormalige spulthuls van burgerplicht" op de Laat, wat nu den naam kreeg van „hoofdpost brandweer". De personeelsterkte werd teruggebrscht van 300 op 90 manschappen Men bedenke hierbij wel. dat aan den Omval een handspuit bleef, die door 25 man bediend moest worden Onze motorspuiten werden door een paard of door handentrekkracht naar den brand ge sleept Ingezien werd, dat dit beter kon. Daar moest au to tractie komen en wie gaf daartoe den stoot? Een msm, wiens naam hier zeker met eere ge noemd mag wordenwijlen brandmeester van der Veen, wist het in zijn corps voor elkaar te krijgen en kocht een oud Renauldje. H Q la de man geweest, die den eersten stoot gegeven beeft om te komen tot autotractle. Wjj ik behoorde toen tot een van de andere corpsen hebben wel eens heel scheef en jaloersch naar dat ding gekeken. Dat ding heeft ont zaglijk veel diensten bewezen an doet het beden nog. Het is mij een voorrecht, dat hier nog eens te mogen zeggen en juist omdat me vrouw van der Veen, die altijd zoo harteljjk met haar man in de brandweer meeleefde, hier aanwezig is. De tijd ging door, motorische kracht en auto tractle hadden het wantrouwen dat er aan vankelijk eras, overwonnen. Ook wjj moesten met onzen tijd mee. Deo avonds werd in hotel'..London" de jaar vergadering gehouden. Uiteraard droeg deze bijeenkomst ditmaal een zeer bijzonder karakter, dam er mede aan vertoonden was een gezamenljjken feestmaal tijd. Tusschen de verschillende gangen door, werden de officieele agendapunten afgedaan. Zoo werden als brandweerlieden geïnstalleerd de heeren v. Maarleveld en Vasblnder. De een werd allereerst gememoreerd, dat de comman ds heer F. Ringers, in het afgeloopen door een ernstige operatie een tijdlang geen dienst heeft kunnen doen. Verder werd opgehaald het lief en leed, dat enkele brand weerlieden dit jaar hebben ondervonden. Melding werd gemaakt van de huldiging op het feest van den burgemeester, van de over eenkomst met Oterleek. van de demonstratie voor de Castrlcumsche brandweer en van de opheffing van het corps aan den Omval. In het geheel is de brandweer in 1932 38 keer gealarmeerd, 31 maal In de stad en 7 maal daar bulten. Daarvan waren 11 schoor steenbranden, 13 binnenbrandjes, 8 uitslaande branden. 1 garagebrand. Afzonderlijk werden enkele grootere bran den besproken. o.a. de gevaarlijke brand op 1 Juli bij de wasscherij van den heer Krom en de brand op 25 December in het Wlllebrordus- gestlcht te Heiloo. Speciaal werd hierbij hulde gebracht aan het moedig optreden der Eerw. Broeders bij de redding der ongelukkige pa tiënten. Het jaarverslag eindigde met uit al dese feiten de conclusie te trekken: Alkmaar kan gerust zijn. Inderdaad. Ook door het aangaan van overeenkomsten voor hulpverleening in omliggende plaatsen was het noodzakelijk met materiaal nog meer uit te 'breiden. Zoo werd nog aangeschaft een tweede auto- Rxilt en een autoladderwagen. de laatsten is geheel belangloos door brandweerlieden opge douwd op een oude luxe Hudson”. Voorts moest er in de hoofdpost gestookt worden, want de radtateurs en pompen mogen niet bevriezen t Werd vol in die hoofdpost, overvol; voor 6s grootere auto's was het, gezien de acheeve kkting ten opzichte ran de Laat, zeer moeilijk «m in- en uit te rijden. In het midden van dit heels geval stond een brandende kachel. Als de maglrus bjj brand uit moest rijden, dan werd eerst de brandende kachel een stukje op ril gedrukt, anders kon de wagen er niet door! Zoo kwam vanzelf de noodzaak en het ver langen naar voren om te komen tot een betere «l veiliger huisvesting. Bpr. releveert dan de geschiedenis van de Plannen voor den bouw van deae kazerne. Ons past een hartelijk woord van dank aan Burgemeester en Wethouders voor hun mede werking en zeker ook aan den raad voot het vertrouwen dat deze weder in de tjrandweer heeft willen stellen. ®en woord van dank aan den heer Marga- *nt voor de wijze, waarop hij steeds aan de wener hen en ik geloot, dat wij wel eens lastig De R K. Diocesane Tuindersvakbond van den L. T. B. houdt Maandag 37 Februari des mor gens om 10 uur een algemeene vergadering in het gebouw ,jBt. Bavo." te Haarlem. Verschillende voorstellen en praeadviesen sul len dan id> behandeling komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11