Prikkeldraad DE MAN, DIE DEN MOED HAD NATRIUM-WEGENVERLICHTING r F a’ ffq 0 O Gedisqualificeerd I l: Een bekentenis OUD-ZOUAVEN Proefnemingen DONDERDAG 23 FEBRUARI Tegenstrijdigheid De indirecte gevolgen I Velen hulpbehoevend r DE EERLIJKE VINDER TE VEEL VERTROUWEN FRAUDE BIJ DE R. E. T. Inspecteur van oplichting verdacht DE BRUG TE ALPHEN ERNSTIGE AANRIJDING R. K. Slagerspatroons Scheepvaart ondervindt stagnatie R.K. Universiteit NED. SPOORWEGEN De installatiekosten i Crisis Varkens wet in praktyk GEEN US NOODIG Vcdache comenten verstrekt Bezoek van Z. H. Èxe. Mgr. dr. Lemmens Hat vijftiende Bondscongres te Maastricht Voor het Staatsvisschershaven- bedryf te IJmuiden Een onderhoud tussèhen den Personeelraad en de Directie I <1 II I Hat geknoei van dan gemeente ontvanger te Apeldoorn f" S 1 - Waarom wij in natriumlicht zoo- vaal beter kunnen zien 5 t ae I ■I Hy heeft zyn belooning eerleken vinder, die de zak weder re- met d. d. Linden, P. Sweerst. 1 Verder schrijft de redactie: dat a Een proeve van natrium-wegenverlichting op den weg Geleen-Beek in Zuid-Limburg het 'zachte, maar doordringende natriumlicht verspreidt zich gelijkelijk en diffuus over den weg en doet ons honderden meters vóór ons uit zien .8 Op Dinsdag 28 Februari u zal een bijeen komst plaats vinden tusschen de Directie en den Personeelraad, waarbij om. besproken zullen wor den: de verstrekking van zomerdlenstkleedlng aan het treinpersoneel; de wederaanstelling van personen, ariërs dienstverband om bezuinigings- redenen niet verlengd is geworden, ook al heb ben zy den 31-jarig en leeftijd overschreden; de vrije Zaterdagmiddag voor het ploegpersoneel, het personeel van het selnwezen en de andere vaklieden van den Dienst van Weg en Werken en de pensionneering van alle groepen van per soneel op 00-jarigen leeftijd. Nog honderd zestien Neder land sc he oudstrijder* in leven ta cies Een duidelijk voorbeeld, hoe felle witlicht-uitstraltng niet voldoet aan eischen van wegenverlichting: men ziet sterke lichtbronnen en daaromheen.des te diepere duisternis; dit voorbeeld spreekt te duidelijker, nu de lichtpunten „onbeschermd” zijn aangebracht Geslaagd voor het doet. ex. In de rechten. M. P. R Meuwissen te Eist (cum laude) en Jhr. Th. W. Serrarls uit GInneken. I’ van binnenlandsche zaken op de to het voor- l- loopig verslag gemaakte opmerking gevestigd. De grief is dus. da* prof. Goudriaan zijn vrije, eerlijke meenlng niet verzwegen beeft om wille van den klassenstrijd, omwille van de strljdpositie, waarin de 8. D. A. P. ver keert: de zaak der muiterij moge in zich nóg ■oo slecht, nóg zoo onverdedigbaar zyn (de redactie schrijft in de gauwte de halve waar heid dus de leugen! neer, dat zoowel zij Mf als Albania en Oudegeest by herhaling ge constateerd hebben, „dat muiterij niet tot onze ue uuanosene burgers langs den weg en aan de randen van de betoogersmassa keken met eenlge verbazing naar wat er ge beurde, met uitzondering van enkelen, die be grijpend glimlachten. Opttoppar aan het Weaterach prestige uit eigen ervaring kunnen wij zeggen, dat het natriumlicht mits sterk genoeg en doelmatig aangebracht inderdaad de hierboven omschreven voordeelen biedt: het doet ons ver en scherp zien en het maakt bovendien iedere andere verlichting vrijwel overbodig. Voorts doet de natriumlamp bij nat of vochtig weer het wegdek veel minder hin derlijk blinken dan de gloeilamp en tevens hebben voorloopige proeven uitgewezen, dat natriumlicht veel beter door den nevel (men denke aan het mist-gevaarhéén- dringt dan gewoon wit licht. Niet alleen in Nederland zijn proeven genomen: ook in Zürich, ook bij Croydon (Londen), ook in Oslo zijn weggedeelten proefsgewijze van natriumverllchtlng voor zien en de belangstelling in binnen- en Dinsdagmiddag is de achtjarige W. Sand- bergen te Emmererfschelderveen *bnder een passe erend en personenauto geraakt. Het knaapje is met een zware hersenschudding en een been breuk in levensgevaarlijken toestand naar Gro ningen vervoerd en aldaar ter verpleging op genomen. lig voor Schepper geel-groen de natuur -W T u prof. Goudriaan den zede lijken moed |\l gehad beeft, in een vrjjzlnnlg-democra- tisch blad „een kras artikel” te schrij ven tegen de leiding in de 8. D. A. P- .Juist nadat de Kamerontbinding afgekondlgd en een verkiezingsstrijd geopend is, die in felheid tegen enze partij alles aal overtreffen, wat tot dus ver bijgewoond werd" (aldus „Het Volk") nu mankeert er aan desen sociaal-democratischen professor volgens genoemde krant opeens van alles en nóg wat. De uitvluehtjes bestaan in enkele po gingen van de redactie om prof. Goudriaan als sociaal-democraat te dlsquallf leeerenprof. Goudriaan beet „een buitenbeentje" in de party en dat wordt nader geadstrueerd door de vermelding, dat prof. Goudriaan er in een tweetal commissies *n eigen, vrije meenlng op na gehouden beeft; „eigenzinnig" wordt deze partijgenoot derhalve genoemd: als men in de 8. D. A. P. niet op alles, wat de leiding be weert, ja en amen zegt, Is men daar „eigen zinnig’*. en als zoo iemand getroffen kan wor den in zijn vertrouwensfunctie (men denke aan Amsterdam en elders) dan geschiedt dit ook. Db bekentenis, welke in bet besproken „Vo!k"-artikel geuit wordt, Is te vinden in de beschuldiging, dat prof. Goudriaan „alle ge voel voor een gesloten optreden van een klassen strijdende partij" mist, dat hij zijn partij „tusschen de beenen loopt", dat hij den klas senstrijd niet stelt boven de erkenning van wat hij als waarheid ziet: Hoewel de ophaalbrug bij Gouwsluls. welke vorige week Donderdag door een vrachtauto werd vernield, tlians in zooverre hersteld is, dat het snelverkeer lange den weg Leiden Utrecht, behoudens enkele uren per dag. weer geregeld kon passeeren, ondervindt de scheep vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam door een en ander nog vrij veel stagnatie. Voor de grootere schepen is slechts drie mspü daags en wel 's morgens van 7 tot 8, 's middags van 12 tot 1 en 's namiddags van half vijf tot half zes gelegenheid om de sluis te passeeren. Daarbij dient er echter rekening mee gehouden te wor den. dat slechts die schepen mogen passeeren. welke vóór 7, 12 en 4 K uur voor de sluis liggen. Schepen, welke tijdens de uren van openstel ling arriveeren, kunnen niet meer worden door gelaten. Gedurende bovengenoemde uren Is de brug voor het verkeer over den weg gesloten. Met de herstellingswerkzaamheden zullen nog wel eenige dagen gemoeid zijn. Het Westerse!) prestige is al niet te groot meer, het krijgt steeds sneller en steeds ra ker dfistoppers. ook al blijft de schijn van macht bewaard. In den tijd van één week kregen we te verduren den slag van het over stag gaan der regeering Inzake de wilde scho- len-ordonnantle en van het op dagenlange drift gaan van „De Zeven Provinciën”, waw de commandant al die dagen achter aanhob belt In een stoombootje, gelijk een heer ach ter zijn afgewaalden hoed door heel de lengte van de Kalverstraat. g*iyk een der kranten hier zeer ter snede opmerkte. Wy hebben op het Waterloopleln een betoo ging gehouden en ik heb een aantal jeugdige „Indonesiërs” aan den rand der menschen- massa zien staan toekijken met Iets In hun gezicht als van kleine lulden, die hun opge wonden en geagiteerd doende heeren en mees ters gadeslaan. Er waren er, die vreesden dat deze betooglng een contra-betooglng zou uit lokken van inheems-polltleken kant. Daar is geen oogenbllk gevaar voor geweest. De betooglng was daar in de allereerste plaats veel te tam voor. De kranten hebben gesproken van groot ttrthousiasme. Als ooggetuige moeten we ont kennen, dat er een spoor van geestdrift merk baar Is geweest. Er gaat niets van af. dat de menschen ver ontwaardigd waren over de ongehoorde daad der muiters en dat ze er de moeite voor over hadden, dat dan ook maar eens door een op tocht naar het paleis, voorafgegaan door het aanhooren van een aantal sprekers, te toonen; zelfs zoo hier en daar bij groepjes te demon- streeren, dat Nederlanders geen vaderlanrf- sche liederen kennen en door een tikje plicht matig hoera te roepen nu en dan. Maar van geestdrift, what you call geestdrift, geen, zucht je. Er werden zelfs in den stoet op weg naar het paleis door meekuierende troepjes, gemoe dereerde gesprekken gevoerd, die niets met de Zeven Provinciën te maken hadden, gelijk ik eveneens met eigen opren kon constateeren. Rond twaalf uur zijn Dinsdag ten stadhulze te Maastricht enkele honderden deelnemers aan het 13e Bondscongres van den Ned. R. K. Han- zebond van Blagenpatroons door B. en W. ont vangen. Na afloop van deze offlcleele ontvangst „Wat de socialist Goudriaan hier maar even uit bet oog verliest, is de kis ssrnririjd-posltle waarin onze partij zich in Dultschland zoowel als hier tegenover dat „wettig gezag" bevindt. Hij te een knap socialist, maar geen klassen strijder.” Het Regeertngsbureau voor de uitvoering van de Crisisvarkenswet 1932 maakt bekend, dat door dat Bureau in overleg met de Ned. Var- kenscentrale een regeling wordt ontworpen voor verieenen van mogelijke tegemoetkoming In de schade door opkoopen van exportartikelen •eleden als gevolg van de uitvoering der Cri- ■ievarkenswet. ZQ, die voor dsae tegemoetkoming in aanmer king denken te komen, zullen rich met een •ehrtftelijk verzoek daartoe vóór 1 Maart aa. moeten wenden tot bet betreffende Regeerings- bureau. Trompstraat 72,Den Haag, tenzij zij feeds een verzoek om steun hebben gericht tot de Ned. Varkenscentrale. wapens behoort en door geen enkel gezag na tuurlijk toegelaten kan worden") men moet zich met het gejuich der S. D. A. P. over de muiterij, over haar gebrek aan afkeuring en over haar gestook vooraf accoord verklaren, omdat het klaasenstrtjdparttfbelang het eischt. Het gaat dus niet om de zaak zelf, bet gaat om de demagogie, welke met die zaak te be drijven valt! Dót heeft „Het Volk” natuurlijk mede namens de partijleiding In baar antwoord aan prof. Goudriaan bekend. En daarmede heeft het blad de 8. D. A. P„ indien het blad zijn partij tenminste nog als een ernstige politieke party beschouwd wil zien, een heel slechten dienst bewezen. Medemblik: D. Schoen. Milllngen: B. M. Domsdorf. 8t. Nlcolaasga (Fr.): E. M. Meyer. Njjkerk: J. Wouters Noordwtjk: A. Lieven. Nijmegen: O. Gerrits. J. Smits, ft v. d. Burgt, A. Lambooy. A. W. Paulus, J; h. Mans- feldt, A Tlggelhoven. Oldenzaal; F. Vos. Oorschot: P. P. Mercx, W. J. Mercx. Overveen: A. Horrix. OvezandeH. Polfllet. Prlncehage: G. Kouwenberg. Rosmalen: P. M. Verbeek. Rotterdam: C. Contee. L. Peters, M F. H. Bergmans, L. Franken, R. de Haas, W. J. Mi- chalides; G. Ponjee, L. P. Snoek, P. Winkel man. De Rijp: P. Dekker. Behagen: P. Post. Bchevenlngen,C. van Ankum. Bchjjndel: M. Bpeeks. Soest: H. Ruyter. Spierdijk: J. Smit. Stratum: A. van Dingen. Tilburg: A. K. Lemmers. ■Ter Heyden: M. J. H. In den Bosch. Uden: Th. Sanders. Utrecht: H. P. de Bruin. JL Wallast, C. van de Beek, A. van Hlntum, G. Llnnebank, A de Ruyter. Voorburg: A. H. J. Cremers. Wassenaar: H. Lombert. Weesp: G. Floor. WesterblokkerJ. Dudlnk. Workom: J. A. Schaper. Woudeend: L. Rynja. ZHk: H. van Os Zwolle: J. van Kessel, H. Nleuwhof. werd een rondgang door het fraaie stadhuis ge maakt. Omstreeks 1 uur opende vervolgens de Bonds voorzitter. de heer G. C. Scholtes, de algemeene vergadering. Na goedkeuring der jaarverslagen van secre taris en penningmeester volgde de behandeling der begroeting, die werd aangenomen met een eindcijfer van 14.720. De contributie over 1933 werd vastgesteld op 10.per lid en per jaar. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de beer M. H. Bemelmans te Wjjlré. In de vacature J. de Jong te Boskoop werd gekozen de heer G. Tb. Koekenbler te Leiden. De heer J. de Jong werd tot eerelid benoemd. De afd. Maastricht bood den heer Van Eeden, die onlangs 12 jaar In het hoofdbestuur zit ting had. een geschenk aan. Een voorstel van bet hoofdbestuur om een collectieve verzekering af te sluiten voor de le den van den Bond, waarbij de leden verzekerd zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid. werd aangenomen. Daardoor verviel het voorstel- Rotterdam. dat ongeveer hetzelfde beoogde. Het hoofdbestuur verklaarde verder reeds werkzaam te zijn in de richting van bet voor- stel-Rotterdam om in samenwerking met oe zustervereeniglng. den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid te verzoeken mede te werken om een eind te maken aan de misstan den door den invoer in groote steden van var- kensvleesch door bedrijven, die werken voor re kening van de Varkenscentrale, waardoor eer lijke concurrentie mogelijk wordt. e natriumlamp straalt een eigenaar- 1 dig geel licht uit, dat naar zacht groen kleurt. Wie voor *t eerst met natriumlicht ken nis maakt, vraagt zich ietwat verbaasd en teleurgesteld af, of dat „sombere” geel- Ucht-groene schijnsel nu de oplossing zal moeten worden van het verkeersvraagstuk- btj-avond-en-nacht: het natriumlicht doet in den beginne wat on helder aan en be houdens dan het feit, dat nieuw zilver er in natriumlicht uitziet als het zuiverste goud! laat het mensch en ding nu Juist niet in de voordeeligste kleuren uitkomen. Deze bezwaren zijn echter geen bezwaren: het onheldere van na triumlicht bij eerste waarneming berust slechts op verbeelding, op ongewoonheid, op een niet terstond juiste instelling van 1 men- schelijk oog en de schijnbare kleuren-ver- andering, welke mensch en ding in natriumlicht spectrum gelegen Is; het feit, dat in geel licht ons gezichtsvermogen het sterkst effect sorteert is, wetenschappelijk gespro ken, een kwestie van golflengten: de ge voeligheid van ons oog is het grootst voor geel-groen, d wz. voor een golflengte van 0.00055 m m.; het natriumlicht nu heeft een golflengte van 0.00059 m.m., waarvoor de ooggevoeligheid ongeveer 80 pct. van het maximum is, terwijl die gevoeligheid b.v. voor blauw en rood varieert van 5 tot 10 pet. Een tweede groot voordeel van natrium-' licht is, dat juist doordat het eenkleurig is de zg. chromatische aberraties (de onjuiste weergave der beelden op het oog- netvlies tengevolge van de veelkleurigheid) vervallenin natriumlicht stelt ons oog zich onwillekeurig zóó in, dat het meest juiste beeld in ons oog gevormd wordt; daardoor doet het geziene zich buitengewoon scherp, vast-omlijnd, aan ons voor, zóó dat we ondanks niet meer dan normale verlich ting op ongeveer 500 meter voor ons uit een man, een vrouw, een kind onderschei den kunnen. directie der Philipsfabrieken was I Izoo vriendelijk, ons op het proeftra- Ject tusschen Oeleen en Beek in Zuid- Limburg proefnemingen te laten doen, erU lampen benoodlgden stroom behoeft, Schrijvend over de muiterij op ,J3e Zeven Provinciën” wijst de correspondent van de „Maasbode" er op, dat de directe nadeeler van de revolutlonnaire daad der muiters niet verontrustend mogen zijn, de indirecte het des te meer zijn. „Terwijl de party van alle rijden belaagd Wordt én zich in de ernstigste stnjdposltle be vindt, publiceert hy in een orgaan onzer tegen standers een artikel, waarin hy geen draad aan onze party heel laat. Aanvankelyk leek bet, dat bet artikel, dat over de positie onser party ter zake van de muiterij in Indonesië handelt, alleen gericht was tegen jdt kwajongens van de Volk-redactie", soonls deze partijgenoot smaakvol de personen betitelt, die in de dage lijks het meest aan den vijand blootgestelde positie van de party staan. Maar bij het verder lezen bleek ons. tot onzen troost, dat al de meest leidende figuren van de party het evenzeer by hem verkorven hebben. De houding van ons Kamerlid Cramer wordt .een der meest droe vige tafereelen" genoemd, maar „veel erger" nog noemt hy de houding van onzen partij voorzitter Oudegeest, die .bet onwaardige spel lustig heeft meegespeeld" en .bet ergste”, dat Oudegeest zoomin als onze parlementaire lei der Albania „duldeiyk en bard de muiterij on- voorwaardeiyk afgekeurd” hebben, wat hy ook de redactie verwyt Zooala hy trouwens ook van Troelstra's „ten gronde gaan als politiek lei der" spreekt." Eh «1-jarige aethandelaar J. P. C. te Rotter- j*”1. thans gedetineerd, werd wegens oplichting •oor middel van valache opgaven van consen- ton, welke hy by de Crisis Zuivelcentrale als «bt aanbood, overeenkomstig den eiach van “t o. M. veroordeeld tot één jaar gevange- Wmtrat. De vorige maand werd door een besteller te Weesp tydens het postvervoer van het station haar het kantoor, een zak met poststukken ver loren. Aan oen spoedig en in ongeschonden staat op het post kantoor deed bezorgen, is dezer dagen daarvoor door de postadministratie een belooning uit betaald. Eenlgen tijd geleden werd gemeld, dat een inspecteur van vervoer by de Rotterdamacbe Electrlsche Tram geschorst en later ontslagen was wegens frauduleuze handelingen. Deze ambtenaar had jarenlang gelden aangenomen van personeel, dat by de tram geplaatst werd en had tevens groote bedragen aan geld ge leend van menschen, die reeds in dienst van de tram waren, welke geleende bedragen nooit werden terugbetaald. Er is toentertijd een on derzoek ingesteld, of deze ambtenaar steek penningen had aangenomen van leveranciers, welk onderzoek toen geen resultaat heeft op geleverd. Het aannemen van giften van het personeel kon niet strafrechteiyk vervolgd wor den. omdat de overtredingen gepleegd waren in de periode, dat de tram nog particulier be heer was. Naar het „Handelsblad" evenwel ver neemt, is genoemde ambtenaar, die ook failliet verklaard is. thans wegens oplichting gearres teerd en naar het huls van bewaring overge- iracht. en rustige beschouwing van de vele mee- nlngen, welke worden geuit, naar aan leiding van de muiterij op de Indische vloot, is zeer interessant, vooral om de merk waardige inconsequenties, die er gemaakt worden. - De Vryheidsbond b.v. staat thans als één man te roepen om hooghouding van het gezag, sommigen komen er openlyk voor uit, dat zy de opstandigen liefst dadelyk mét bun slacht offers (de gevangen genomen officieren) en i’ naar den kelder hadden zien gejaagd en de eisch, de marine-bonden te ontbinden, klinkt veelvuldig. Wat *n parmantigheid toch! Immers, steeds waren de liberalen stevige te genstanders van de doodstraf en heeft hun door dikken dun volgehouden vrijheidsbeginsel heel vaak gevoerd tot gezagsondermijning en wild verzet tegen eiken vorm van censuur. In de politiek staan de Vrijheids bonders by na altyd schouder aan schouder met de socialisten, die zy nu opeens zwarter dan den nacht af schilderen. Hun oppositie tegen de regeering en haar maatregelen is meest van eert felheid, die weinig verschilt van de revolutlonnaire. WU hebben b.v. slechts te herinneren aan de schan- delyke hetze tegen Minister Reymer en zyn zendtydbeslult. Het doet daarom vreemd aan, dat vandaag den dag de eerbied voor het staatsgezag als het hoogste goed aangewezen wordt. Nog sprekender Is de inconsequentie op het terrein der censuur. Wij herinneren ons nog als gisteren de eenparige tegenkanting van de' liberalen ten opzichte van het verbod der re geering om de opruiende „Tribune” uit de openbare leeszalen te weren. Dat heette een brutale aanranding van het vrijheidsbeginsel en het vuilaardige blad zou uit geen enkele algemeene leeszaal in Unks-georiënteerde ge meenten verdwenen zyn. wanneer de regeering niet kort en goed had gezegd, dat de subsidies anders zouden worden ingetrokken. Met de Russische fims en liederiyke tooneelstukken is t net eender gegaan. Hoon en smaad waren 1 deel van lederen regeerder, die uit vrees voor losbandlghelds-propaganda of om moreele be denkingen het geestelijk vergif wilde verbieden. Nu de tucht by de marine ondermynd biykt, smaalt men weer op de slappe regeering en zou men er liefst met klewang en handspaak tus schen willen. Toch gelooven wy niet, dat men hier voor een massale bevlieging van onoprechtheid staat. Het is eerder kortzichtigheid en gebrek aan hooge en vaste beginzelen, die tot deze wissel vallige houding leidt. De Vrtjheidsbonders zyn altijd blind voor oorzaken en zoo zyn ze al zien, willen zy die uit zelfzucht sparen. Voor de ge volgen zyn zy echter doodsbang en dat jaagt hen weer tot andere uitersten. Ongetemperde vryheld voert zoowel by meerderen als minde ren tot machtsmisbruik en losbandigheid, met ondermynlng van het gezag als eindpunt. Laten wy hopen, dat de liberalen de harde les hebben begrepen. Krachtige maatregelen zyn nu ongetwyfeld geboden, maar veel beter Ik het, uitbarstingen te voorkomen, dan te onderdrukken. ondergaan, veroorzaakt den weggebruiker, en zéker den automobilist, niet de minste moeilijkheid, noch ook onaangenaamheid: het komt er toch maar op ain, dat men zoo ver en zoo scherp mogelijk voor zich uit en om zich héén kan zien (liefst zon der dat men uitstralend licht aan zijn wagen noodlg heeft) en juist dat wordt door het natriumlicht juist doordat het geel-licht-groen is in de sterkste mate bevorderd. *t Is interessant eens even na te gaan, hoe dit komt. De deskundigen der Philipsfabrieken hebben *t ons uitgelegd. Ons oog is van nature het sterkst gevoe- (heeft daarom de ook voornamelijk groen en geel gekleurd?); de maxlmum- energie-aflevering, de grootste hoeveelheid uitstraling van de zon ligt ook in geel groen, dat vrijwel midden in het kleuren- Omstreeks 4 uur werd de vergadering verblijd door de ka^pst van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Lem- mens, Bisschop van Roermond, gevolgd door Mgr. Wouters, deken van Maastricht en pastoor Widdershoven, geestelijk adviseur van ,J3t. Lu cas”. De voorzitter sprak den Kerkvorst toe. heette de hooge bezoekers welkom en vroeg den bw- schoppeiyken zegen. ZH.Exc. Mgr. Dr. J. Lemmens uitte zyn vol doening over het streven en de actie van den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons. Nadat Z.H.Exc. den Bisschoppeiyken Zegen had gegeven werd de vergadering voortgezet. Aan de orde kwam het voorstel-Maastricht om de noodige stappen te doen, geiykstelllng te verkrijgen tusschen de producten die van de vleeschwarenfabrieken in den handel verschy- nen en de producten van den slager. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen deze materie verder te behartigen. Enkel Ryksuit- voering der wet en unlformtarief over het ge heele land kunnen deze onblliykheden voor komen. De Kon. Zangver. ,De Staar” bood den con gressisten een geslaagden feestavond aan. buitenland groeit nog met den dég, terwijl met den dag ook nog voortdurend nieuwe uitvinding op dit gebied worden gedaan, nieuwe vert»eteringen worden aangebracht: binnenkort zal de Rijksstraatweg bij Vught (’s-Hertogenbosch) zijn natriumverlichting krijgen, evenals de Loolaan en de Deven- terweg in de gemeente Apeldoorn, terwijl met vele (vooral groote) gemeenten in ons land onderhandelingen gaande zijn; uit België alléén zijn in korten tijd niet min der dan twintig aanvragen binnengekr»- men; aanvragen komen trouwens van overal: uit Dultschland, Frankrijk, Enge land, Denemarken en niet te vergeten vooral ook uit Nederlandsch-Indië. nwillekeurig zal menigeen veronder stellen, dat een zoo wonderlijke ver lichting, welke den automobilist pre- geeft, wat hij noodlg heeft en dus tevens voor lederen anderen weggebruiker, wandelaar, fietser, enz. een grootere veilig heid beteekent, wel een bijzonder kostbare liefhebberij moet zijn. Dit is nu echter juist het meest verwon derlijke in dit wonder, dat de installatie niet duurder behoeft te zijn dan iedere andere (goede) installatie met wit licht (gloeilampen), en dat de natriumlamp slechts één vierde deel van den voor gloei- in het gebruik dus slechts één vierde kost aan K.W.U. De lampen worden door de Philipsfabrie ken voorloopig nog niet verkocht, doch alleen maar in huur gegeven, en wel tegen berekening van een prijs per brand-uur, welke prijs dien der gloeilamp-brand-uren niet te boven gaat. De installatiekosten behoeven dus niet af te schrikken, teméér niet daar aan stroomverbruik zulke enorme bedragen be spaard kunnen worden, zelfs bij zeer lage stroom tarieven. Gezien deze feiten, meenen wij het na triumlicht natuurlijk niet voor de huis kamer, doch voornamelijk voor verlichting van wegen en werkplaatsen, waar een j beeft echter de aandacht van zijn ambtgenoot scherp licht van bijzondere waarde is 2’ een groote toekomst te kunnen vóórspellen oze lezers hebben kermis genomen van de vernietigende kritiek, welke de so. daal-demokraat prof. j. Goudriaan Jr. „Groene Amsterdammer” uitgeoefend heeft op de houding der 8. D. A. P. in heer wriine en in haar pers tegenover de mui. gerü in Indië. gsak en fel kreeg de 8. D. A. P. van een hsrer principieel sterkst overtuigde, meer jwhter-eerlijk gebleven leden de harde waar heid. welke voeg baar een schrikkelijk vonnis Shield, te boeren. WU hebben natuuriyk geen oogenbllk ver ondersteld. dat de leidende figuren in rooda psrtü en roode pers zich door de argumentee- rtng van prof. Goudriaan zouden laten over- tnfren of bekeeren, noch ook. dat zy deae ste- ng gefundeerde kritiek met even stevig gefun deerde tegen-argumenten zouden trachten te eotzenuwen: bet eerste zouden zy a priori giet willen. het tweede zouden zy, codanks welke krachtsinspanning ook. niet kennen. Dat de 8. D. A. P. zich echter van het 3e- ssl-Goudriaan zóó tracht af te maken als de redactie van „Het Volk" zulks (na blijkbaar door haar lezers aangemaand te zyn, m haar nummer van glateren beproeft, beeft In tweeërlei opzicht onze stoutste verwachtingen aeertroffen: eenerzyds hadden wy niet sulke kleinzielige git vluchtjes. andersyds niet sulk een de B. D. A. P. schandallseerende beken tenis verwacht. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van bet staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1933. Hieraan wordt ontleend, dat het staatsvls- schershavenbedryf voor zijn bedrijf geen ys noodlg heeft. Een desbetreffende, in het voor loopig verslag gestelde vraag zal doelen op vischhandelaren en Feeders, die vermoedeiyk vanwege prijs- of quaUteitsverschil aan Noorsch natuurijs de voorkeur geven boven Neder landsen kunstijs. Van den Minister van Water staat is er geen aanleiding, zich met deae aan gelegenheid te bemoeien, daargelaten, dat hy daartoe de bevoegdheid niet sou hebben. HU Het onderzoek naar de ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Apeldoorn gepleegde fraude beeft gerulmen tijd gevorderd. Als sultaat van dit ondersoek is definitief aan as suradeuren een schade gedeclareerd van f 18.738.25. B. en W. stellen den Raad voor ge noegen te nemen, by wyze van dading, met -een ultkeering van f 14.850, waartoe assuradeu ren zich hebben verbonden. Nadat deze dading haar beslag zal hebben gekregen, komt t ver baal van het restant der schade aan de orde. Het gemeentebestuur zal die voorzieningen treffen, welke als gevolg van bet betreu- renswaardlg voorval noodlg voorkomen. Het Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zouavenbond deelt ons het volgen de mede: Waar men halsstarrig biyft denken, dat laatste Oud-Zouaaf al is overleden, kan bet niet overbodig zyn de aandacht er op te ves tigen, dat op 17 Februari In Nederland nog 116 dappere Oud-Zouaven In leven zyn. van wie de oudste 97. en de jongste 80 jaar telt. Vier en vyftig dzer oud-stryders verkeeren In hulpbehoevende omstandigheden. Wellicht dat velen zich gedrongen gevoelen, het verheven voorbeeld van Z. H. den Paus te volgen om de bulp-behoevende Oud-Zouaven te steunen. Het gemakkeiykst gaat dit door te gireeren op postrekening 114345 van Pastoor B. van Leeuwen te HlUegom. Wy publiceeren hieronder de iyst van deze oud-strljders: Amsterdam: J. F. Wilken. H. Bal, J. Bak ker. W. G. de Boer, W. Broekhuizen. J. Eer- nlnk, 8. L. Bronsgeest, P. H. Terhaak, W. J. J. Engels, A. J. B. Lauwers. Achteveld: G. M. de Haas. Alkmaar- P. Brouwer. Almelo: J. A. Boekenholt. Alphen a. d. RUn: H. C. Beuk. Andelst: M. van Meegen. Andyk: F. Hooiveld. Apeldoorn: G. Schoenmakers. Arnhem: 8. Tromp. B. Wigman, A. *17). Bcla- rone, G. L. Markhorst. Asten (N. B.): J. Arst. Den Bosch: J. F. Tiggers. L. Prankenfort. Breda: H. Verberne. H. Verspille. Blerik: J. H. Schel. Borgstelnfort (D.)A. v. d. Berg. Boskoop: Q. van Hevellngen. BussumH. 8„ Douwen. CuMmborg: C. Romttn. Delft: L. G. Krapels. Deventer: J. W. Rusch. Enschede: H. J. Wolvenne. GeertruldenbergC. A. Coene. GrootebroekF. Bakker. Gouda: J. Hendrlksman. Den Haag: J. Sondaar, G. de Bruin, L. H. J. Etmans, B. v. d. Kooy, C. van Schaick. Haarlem: J. G. Moet, W. de Rooy, J. v. Reep. Harderwyk: C. Clement. Harlingen: J. Jilderst. HazerswoudeA. Kerkvliet, ‘s-HeerenbergG. Witte. De Heibloem: J. Verhoeven, Br. Paulus. HelmondH. Rooyackers. Herreveld: F. Viller. Hlllegom: Th. Mooyeklnd. Ilpendam: J. Th. Weiman. Kaatsheuvel: C. Dlsseldorp. Kogge Wognum: C. Molenaar. Kulnre (O.): 8. L. Zwart. Leeuwarden: L. Bensdorp. LeidenN. Slootjes. LeimuldenA. den Horn. Maastricht: M. Frére. Malden: P.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5