Voor gramofoonliefhebbers v&Aaal wui den iay BEZUINIG NIET I E D |f 3 Van dansen en zingen 2 el Ruwe Handen ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Die goeie ROBINSONschoen voor HET GROOTE AVONTUUR Vader en Zoon ZATERDAG 25 FEBRUARI Boeren moeten hout kappen r et. I Naar de stratosfeer *1 Duivenplaag in Zagreb Oude speelkaarten Flora C 18 Rookten de Romeinen? V. LEVENSVERZEKERING MIJ. Volksverzekering Kapitaalsverzekering FEUILLETON I I i ^43 Met een zeiljacht over den Oceaan rt. rt. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 d. Laxeer-Tabletten 60 d. Hoofdpijn-Tabletten 60 d Bij Apolh an Drogitter Ruwe Huid - Schrale Lippen de uitvinder i Na vijf en twintig jaar vertraging DE KRUISVAARDERS VAN ST. JAN DOOR UW GIFTEN MRN IKn te Nijmegen Nassausingel 3 -- AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL r ’I 1 „Handen o«n- Ik myn revolver eer aangedaan Ct. ze I ine nog maar (Odeon door de Pred- ..Maar nu en laat binnen van me toen Maar de één om van of in waren, er met sloot oester er een 1 „Haal Ze re minuut en aal direct ik er zei komt er Stelberglaaa 42, Den Haa*. Bijkantoor: J. J. A. DUIJNSTEE, Juliana ker. mocht. C wankelde en dreigde te daar was en wat men ver antwoordde, de stem van den fakir na ingepakt in stevige koor- anderen Ivy haar oesters vingers in stak om te zei de wel. was van ken. hy nieuwe uiting van sarcasme, die onverstoorbare gemoedskalmte Bikanel van woede en EL, HT niet, bleef I |C voelen, de IIIHIIIIIIIIIIIIIIIII DE JAPON iiiiiiiiiiiiiiiihic Ingezonden Mededeeling) „Wat heb Je daar?” vroeg Ivy. „Oesters, Ik heb er naar gedoken,** zeide de zeeman. „Zijn het oesters? Werkelijk?” vroeg Ivy, „ik zou wel eens willen weten of er parels in zijn.” „Zeer dy. die den Het was op een moolen zomerschen Zondag dat de heele familie weer bijeen was. Een echt hartelUke réunle. Zooals In de verkeerde richting. Een levensverzekering Is een levensbehoefte. Sluit haar by de De wetenschap kent ongeveer 300.000 plan ten: een eeuw geleden kende men er slechts 50.000. In de Middeleeuwen waren de botanische wetenschappen zeer ontoereikend. In tegenstel ling daarmede was Pllnlus, die In de eerste eeuw na Christus leefde verder gevorderd: hij kende duizend planten, wat In zijn tyd iets heel onge woons was. Ondanks de protesten van de vogelbescher- mers, heeft de gemeenteraad van Zagreb, de hoofdstad van Kroatië, besloten jacht te gaan maken op de duiven, die In grooten getale in de stad hun nest hebben op de hulzen aan de groote pleinen. De vogels zullen met groote netten worden gevangen en worden afgeleverd aan de gaar keukens, waar kosteloos voedsel wordt verstrekt aan werkloozen. Op het verzamelen van dulven-eleren en het vangen van jonge dieren is een belooning ge steld. De wet tot bescherming van dieren is in ver band hiermede tUdelljk buiten werking ge steld. „Tc rond zijn, altijd.” „Hè, kijken parels STEUNT: ONS GIRONUMMER IS 23653 U helpt ons hierdoor jongens zielen redden voor Chrletua oesters, te vin- In de graven der oude Romeinen heeft men pljpenrekken en andere voorwerpen gevonden, die bewijzen, dat toen reeds gerookt werd. Wat gerookt werd, weet men niet zeker; men ver onderstelt echter, dat het hennepbladeren ge weest zijn. by verlies van *n anderen vinger De Fransche posterijen hebben vermoedelijk een record op hun naam gebracht door een briefkaart, die in November 1907 uit Reims naar Parijs was verzonden, dezer dagen aan het Parijsche adres te bestellen, waar ze dus na vijf en twintig Jaar en drie maanden te recht kwam. De geadresseerde was inmiddels overleden en zijn opvolger moest, hoewel de kaart Indertijd goed gefrankeerd was. strafport betalen, aangezien de post tarieven ook In Frankrijk sedert 1907 aanzienlijk verhoogd zijn. Bob, onvrijwillig medeplichtige, sloeg niet «en toen zijn vriend, de Hindoe, alleen binnen kwam. Integendeel, hy kwispelstaartte. Patrick, half-wakker, glimlachte tegen den indringer en vroeg wat hij wilde. Deze naderde hem, eveneens glimlachende, doch toen hij vlak bij hem was, greep hjj den man bij den keel, wierp hem achter liet bed en had hem in een oogwenk „Kees, hou JU het in de gaten!” had Gljs het al op een loopen gezet. Gljs was van schrik van de vensterbank op den grond gevallen nog voor de stem ophield. Maar toen die vervolgde„Kees, hou Jij het raam ten heeft Tauber zijn stem echter nog steeds zélf in exploitatie en dat zal menigeen hem benijden. Wel associeerde de zanger zich langen tjjd met Franz Léhar, maar daarvan merken wl) tegenwoordig niet veel. Want Léhar, die meer dan, twintig jaar lang de operette-wereld beheerschte, schijnt aan het rentenieren. Zal Jaromir Weinberger de snel beroemd gewor den componist van „Schwanda de doedelzak- blazer” zijn opvolger blijken? Wij mogen hem gerust een kans geven, te oordeelen naar de twee aria’s uit de operette „Lentestormen", die Tauber ons met zijn oude geestdrift, zijn oude gevoeligheid, zijn oude stempracht en -kracht voorzingt (Odeon 4530). Een mop moet steeds eindigen met een goede pointe en een gramofoonrubriek met een rake tip. Wat dat betreft, is een overzicht van de schijvenmarkt kinderspel, vergeleken met een beurskroniek Deze week lukt het me al heel makkelijk Want Alfred Piccaver kwam In mijn stulpje, song en overwon met een melodieus luchtlgheidte: „Zinetta”, waarvoor wjj Decca <M 431) buitengewoon dankbaar moeten zijn. Volgens een bericht van den correspondent der „Associated Press” te Moskou, heeft de Sovjet-regeerlng aan alle boeren in de Noor delijke streken van Rusland de verplichting opgelegd de productie van ruw gekapt timmer hout te vergrooten. Deze campagne, welke een maand zal duren, de regeerlng begonnen, teneinde het :port-plan voor 1933 34 te kunnen uit- I In den loop van den »s. zomer zullen, naar Reuter meldt, eenlge Sovjet-Russlsche geleer den met een speclalén te Leningrad vervaar digden ballon een vlucht ondernemen naar de stratospheer. Hieraan zullen vjjf i zes personen deelnemen. De ballon zal twaalf uur In de lucht blijven en zich bewegen boven het Midden-Europeesche deel der Sovjet-Unie. De ballonvaarders zullen, voor het geval, dat zij een noodlanding moeten doen, eenige val schermen meenemen. De positie van den ballon In de lucht zal per radio worden medegedeeld De organisator van de vlucht Is de directeur van het instituut voor Aerologle, professor Moltschanoff. is door de regeerlng begonnen, teneinde het hout-expon-plan voor 1933 34 te kunnen uit voeren. Het desbetreffende bevel van de Sovjet- autorltelten is In vorm gelijk aan een militair decreet. Al het werk in de dorpen, dat tot dusver door mannen werd verricht, moet thans ge daan worden door vrouwen en kinderen, ten einde de mannen voor de houtcampagne vrij te maken. Personen, die weigeren In de boeschen aan den houtkap deel te nemen, zullen worden be schouwd als hoogverraders en zullen dienover eenkomstig worden behandeld. Het decreet, dat „Stalin’s marsch naar de boeschen’’ genoemd wordt, elscht de mobilisatie tot verplichten arbeid van alle daartoe geschikte mannen in de geheele noordelijke streek, welke zich uitstrekt van de Witte Zee tot den Oeral en meer zuidelijk tot het Vologda-district De bevolking moet voor het werk zjjn eigen paarden meebrengen en zij zullen in brigades worden verdeeld. Zij zullen worden geleid door 10.000 Jonge communisten. Den geheelen dag zal men met het kappen bezig zjjn. terwijl het transport door andere ploegen in den nacht plaats vindt. Men hoopt door deze maatregelen het hout- export-plan te kunnen uitvoeren, daar dit een belangrijk onderdeel Is van het tweede vijf jarenplan, waaraan Rusland thans werkt. onmogelijkheid haar ledematen te bewegen of zelfs ook maar een poging daartoe te doen, zon der te vallen. Zij weigerde echter zich over te geven of zich overwonnen te verklaren. Op spottenden toon beet zU den Inboorling toe: „Een balletdanseres uit mijn land. Loié Fuller, maakt ook kunsten met sjerpen, maar zjj doet het oneindig beter dan gij. U zoudt er goed aan doen bü haar eens een les te gaan nemen.” Bij deze een volstrekt verried, knarsetandde rukte aan de sjerp. Mistress Claudia vallen. Mary, die totdusverre sprakeloos dit tooneel had gadegeslagen, ondersteunde haar vriendin en wierp den politiespeurder dit «éne woord voor de voeten: „Lafaard!” Bikanel liet zijn pogingen om deze naturen van staal te overwinnen nu maar varen en gaf met de hand een teeken aan zijn medeplichti gen. die totdusverre daar hadden gestaan onbe weeglijk als beelden. Vier mannen traden naar voren, doofden op den steenen vloer de vlam hunner toortsen uit en wierpen zich op mistress Claudia en op Mary. Zij pakten haar op en droegen haar weg ach ter Bikanel aan, die voorop ging. •Je ons zeker plan Je een tijdje er vast van over- Den volgenden morgen, toen langs de woning van meneer hy. dat het raam Freddy. „Dat komt er yan, als Je zoo dol bent op parels." (Maandagavond vervolg) .Jullie weet, dat Ik in een gramofoonzaak geïnteresseerd ben. En nu heb ik by mij zelf gedacht: Kijk, als Ik nu met de apparaten, die ze in de zaak hebben, eens een gramofoonplaat liet maken, die. als hij afgedraaid wordt, die ven en inbrekers verrast Goed, ik heb zoolets laten maken. Op een doordenweekschen avond, toen vader en moeder by Jan waren, ben Ik hierheen gekomen om alles stiekum te mon- teeren. Het kastje In de achterkamer was daartoe het beste geschikt. Dat is alles!" Sedert wordt er by de Jansens, wanneer er van Dirk sprake is, altijd van den „uitvinder” gesproken. Willem durfde zich 'van angst niet bewe gen. Maar toen hy niets meer hoorde, liet hij zyn handen zak- Doch wat verwachtte, gebeurde De stem stom. Na eenlge waarin gebeurde. minuten. niets l kroop hy naar het raam en sprong er uitmet de vlugheid, die een acrobaat c— zou hebben. Plotseling, kunstenaars sloeg de man het weefsel om Claudia’s armen, bond het haar stevig om het liif en snoerde met een anderen doek de beenen samen, zoodat deze omklemd zaten ais door een slang ekere bezigheden kunnen als een ziekte door het land gaan. Nu Is ziekte en ziekte twee. Zoo’n licht griepje, waarby de be- sorgde huisdokter u voor een paar dagen onder de wol laat schieten, kan met een leuk boek aliergenoegiykst uitgelegen worden. Zulk een gezellige ziekte is ook het Jo-jo-en geweest en pet verwondert, dat nu pas de eerste foxtrott verschijnt, op deze onschuldige tydpasseertng geïnspireerd, zy is een succesnummer uit de Nelson-revue „Es hat gekllngelt”, een kunst vermaken) kheld om het fraaie woord van den heer Tuschlnski te bezigen die Ik niet mocht aanschouwen, weshalve het mijn nieuws gierigheid opwekt, of deze ti’ol verband houdt met het oud-Hollandsche „Er wordt gebeld”, een waarschuwing, dat er iemand In het ootje wordt genomen. Het refrein van ,Jo-Jo" laat dat namelyk In het midden, want de zanger beweert met onnoodlgen nadruk, dat hy met «egt: Ja-Ja. ma-ma, pa-pa let op de volg orde! noch no-no of Lo-lo, maar Jo-Jo en A-ha. Ook wy zeggen „Aha”, want deze fox trot Is eenlg om op te dansen. Ten minste voor heden boven de achttien Jaar. Misduld dit niet! Inzake Jazz gelden andere normen dan voor den bioscoop. De dansmuziek, die door de lieve Jeugd van tegenwoordig wordt bejubeld, doet veel denken aan een rijsttafel met een maxi mum aan scherpe specerijen. De vergelijking gaat dubbel op, omdat men op den duur van beide Hot Jazz en sambal steeds grooter en gepeperder hoeveelheden op kan. „Jo-Jo” nu is. ondanks de Duitsche makelij, een echt Hol- landsch toetje, waarop jongelieden schamper neerkijken, doch ouderen graag zullen foxtrot ten (Odeon 189145). Den heer Walter Borchert hebben wy de laat ste jaren leeren kennen als een slimmerd in het bedenken van pakkende titels voor pot pourri’s, waarvan hy reeds een heele reeks ge pleegd heeft. Zoo ook zyn nieuwste pastei niet meer gekruld dan een normale hasepeper die verzekert; „Wy dansen op wereldschla- gers", waardoor men zich allicht gevleid voelt, een wereldburger te zyn, wat altyd prettig aan doet. Bovendien is deze greep uit de nieuwste dansmuziek gedaan door Iemand, die zoowel de schlagers als den smaak van het groote publiek door en door kent, zoodat het dansorkest van Odeon voor een gewonnen zaak pleit met het vuur van een jong advocaat, die naam tracht te maken (Odeon 189145). Argentinië is het land van het bevroren ▼leesch en van de Tango’s. Wat de Tango’s betreft, zy worden nog steeds niet gecontlngen- teerd, wat voor de Argentijnen èn voor hun dansende afnemers een bofferdje is. Onder de Zuid-Amerlkaansche leveranciers van Tango’s is het orkest van Canaro een der beste en ge wildste. zoodat deze kapel geregeld nieuwe pro ducten op de markt brengt. Uit de laatste zen ding zal ..Dos amores” u zeker bevallen, wan neer u van dit soort dansen houdt 350343). Foxtrott en Tango mogen het meest populair zijn, voor de oude wals Is ook nog steeds be langstelling. Men mag wel zeggen wals voelen jong en oud zich «én! En zoo krij gen wy in het gramofoonrepertoère steeds weer nieuwe draaidansen. Men moet echter hoofd zakelijk uit het oude repertoire putten, want de huidige componisten wagen zich bijna niet meer aan snelle walsen. Konlng van d#t oude repertoire Is nog steeds Johann Strauss en aan een van Zijn beste vorstelijke luimen danken wy „Meln Lebenslauf 1st Llebe”. Die levensloop wordt oververteld door Marek Weber en zyn orkest en dat zulks jolig en vlot gebeurt, kunt ge weten, wanneer Marek Weber geen niets eeggende naam voor u is (Hl* Master’s Voice EH 696). Dansen en zingen waren oudtyds onscheid baar verbonden. Kom daar tegenwoordig eens om! Zou Richard Tauber ook maar «én stuiver kunnen verdienen met pirouettes en Habanera’s en geven wij een oortje voor een ballet, uitge voerd door Datos Béla en zijn boys? Maar zoo- dra Richard Tauber zich zelf omzette in een naamlooee vennootschap, souden de spaar banken en kousen leegvloeien en dat segt wat in dezen tyd! Volgens de allerlaatste geruch- de veldwachter Jansen kwam, zag hy. dat het raam van de achterkamer open stond. Hij wilde den ouden heer waar schuwen. die verschrikt de deur opendeed op het harde bellen. Hy zag den veldwachter voor zich staan, die hem vertelde, wat hy ge zien had De man werd binnen gelaten en sa men gingen ze naar de achterkamer. Ja. het raam stond open. Maar anders was er niets ongewoons te zien. Ja. toch.... daar lag een tasch. De veldwachter raapte haar op en maakte haar open, zy bevatte een volledig stel inbrekersgereedschappen. slopen twee de familie - m Mxi «tin Ingevolge de veraekerlngsvoorwaarden tegen f by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 'TCfl by een ongeval met f O Cfk by verlies van een hand Z 1 C oy verllea van een Z CQ f 40 - Allp nhonilP^S veraekertl voor een der volgende ultkeerlngen T ÓUUU*~ verlies van belde armem oslde beenen of belde oogen I e doodeiykan afloop Z een voet of een oog 4 duim ol wijsvinger been ot arm f 7r</« waarschynHJk,' Geloof, dat het Artis-elland parels hebben. Bikanel verbleekte en antwoordde: „Ik ben het hoofd der inlandsche politie!”.. ,,’n Spion!.... ’n verklikker'n betaalde verrader!’* .Mevrouw!".... „En zulk *n mensch hebben wU. terwyi hij stervende was, opgenomenZóó iemand hebben wy het leven geredZóó iemand heeft ons medeiyden ingeboezemd. Inderdaad, er zyn weldaden, zooals deze welke dengene, die ze bewyst, belacheiyk maken...." Razend van woede om deze woorden, die hem troffen als zweepslagen, greep de boef de ongelukkige vrouw by een harer polsen en riep uit: „lp naam van de keizerlijke en koninkiyke Britsch» majesteit arresteer ik u!” „Ellendige slaaf, durft ge my aanraken?” siste de Amerikaansche hem toe. Zy maakte haar fyne hand gemakkeiyk uit zyn overigens niet als uiterste middel be doelden greep los en sloeg Bikanel met kracht In het gezicht. Dit deed den politieman alle zelfbeheer- sching verliezen. Dtór zult ge voor boeten,* gromde hy. „Zooeven heb ik u gearresteerd in naam der Briteche KroonThans doe ik het in myn eigen naamgy zijt myn gevan gene. myn persooniyke gevangene De En- gelsche rechters zouden misschien toegeefiyk zyn Maar ik ben onverblddeiykVan nu af zyt gy en de uwen de prooi van myn haat. Oy zult voor hetgeen ge daar gedaan hebt. Nu moesten nog Johnny en Maiius over vallen worden; zy sliepen, belde aan het an* dere einde van de breede en lange Doch ook hier duurde, ondanks de buiten gewone lichaamskracht dezer twee kame de stryd slechts zeer kort. Zy werden overvallen midden in den en waren, vóórdat zy wisten wat er driekwart gestikt en overweldigd door S®1** dat aan dergeiyke handelingen gewend^was Evenals hun meester lagen zy weldra als mum mies vastgebonden en Ingepakt in stevige koo den op den grond. Ten slotte kwam de beurt aan mistress Clau- dta en Marj’, die nog altyd diepen evemü» Patrick In zyn afzonderüjk, tusschen beid mere in, gelegen vertrek. Men begon met hem. jongen over op vastgebonden. Wat mistress Claudia betreft tegenover haar mocht, volgens uitdrukkelijk bevel van den Zllverkonlng. niet het minste geweld wor den gebruikt. Men moest dus te werk gaan met list. De verachtelijke politiespion begon met bru taal op haar kamerdeur te kloppen. zy vroeg wie langde. Hy bootsende: ,JDe Sahlb verzoekt mevrouw de gravin zich te willen kleeden en zich by hem te voegen op het groote Noordeiyke plein.” „Weet gy ook waarom?” vroeg de jonge vrouw nieuwsgierig. „Om In den vyver een vlschpartytje te hou den by fakkellicht. Er worden buitengewone toebereidselen gemaakt en de Bahib verzocht mevrouw de gravin zich te haasten.” Zonder de minste verdenking te koesteren kleedde de Jonge vrouw zich haastig aan, maakte Mary wakker, vertelde haar van het nachteiyke pretje, dat in uitzicht was en hielp byt me,” riep kalm, af halen.” parels haar schelp klap, terwyi Ivy’s vinger nog in was. gaf een schreeuw, er af, het ding „Hou Je «én het Sinds de nieuwste bridge-rage is de speel kaart mee» dan ooit in het centrum van de belangstelling getreden, hetgeen overigens niet zeggen wil, dat voordien de kaarten niet ontel baar waren. Iedereen kent talryke menschen in zyn omgeving, die dol zyn op kaarten en hun vrijen tyd niet liever besteden dan aan het edele kaartspel. Dit is geen verschijnsel van dezen tyd alleen. Wie even de moeite wil nemen, om na te gaan tot hoever de geschie denis van het kaartspel zich uitstrekt, komt diep in de middeleeuwen terecht. Onder de vroegste bewyzen van het bestaan van den kaartstryd behoort de ontdekking, dat reeds in 1440 in Zuid-Dultachland. nJ. in de buurt van Bazel, kaart werd gespeeld. Toen beston den reeds de bekende voorstellingen van stijf uitgedoste dames en heeren. die onze speel kaarten zouden wordsn. Deze voorstellingen betroffen ook dieren als herten e. d. en be stonden in naïeve maar ook In zeer kunst volle uitvoeringen, zooals b.v. vele teekenin- gen van Dürer nog getuigen. Ook de Neuren- berger schilder Solis en zyn leerling Amman illustreerden zulke kaarten, die niet altyd even smaakvol waren en soms voorstellingen be vatten, welke eenigssins met het fatsoen in stryd waren. Vooral Jachttafereelen en ridderiyke voor stellingen waren zeer geliefd, doch ook wel tafereelen uit het dageiyksche leven der directe omgeving. Vaak trachtte de teekenaar of schil der eenlgen humor in zyn plaat te brengen, soms echter wilde men zijn wijsheid op de kaarten loozen, zoodat zy van zinnebeeldige voorstellingen waren voorzien. De konlngen, die op de kaarten voorkwamen, kregen spoedig namen uit <to oudheid of uit de mythologie, als b.v. Caesar. 'Priamus, Achilles enz. Ook In de zeventiende en achtttehde eeuw hebben Duitsche drukkers allerlei soorten speelkaarten op de markt gebracht. Vooral Neurenberg was het centrum van deze druk- kerjjen, die zich toelegden op het drukken van uitstekend verzorgde kaarten, waarop de meest geliefde voorstellingen betrekking hadden op de Jacht en het dierenleven. Deze voorstel lingen waren voorzien van veel overdadige krullen en versierselen, zooals de rococo-tj^ deze in overvloed bezat. Maar een nieuwe tyd brak aan toen Napoleon aandacht vroeg voor zyn roemryke daden, die de teekenaars inspi reerden op het heldenleven en de oorlogsver richtingen. Soldaten waren toen op de kaarten bijzonder geliefd en ook de poëzie kreeg ruim schoots haar deel. In Duitschland waren het vooral gedachten uit Schiller's drama, die in beeld werden gebracht. Naarmate deze heldentijd echter verstreek, verdween ook de lust om krygshaftige kaarten te vervaardigen. Het resultaat van dezen ta nenden yver vinden wy dan ook in onze hui- i dlge speelkaarten, die sinds menschenheuge- nis geen wyzlging meer ondergaan hebben. gewoonlijk bespraken de zoons met hun ouders de dingen, die In Amsterdam ge beurd waren en over aangelegenheden, die hun zaak en werkplaats betroffen. Men begon over de vele inbraken in Amster dam te praten en over de Inbrekers, die met den dag driester en brutaler werden. „En. moeder.” vroeg Dirk, „hoe staat het hier met de inbrekers? Of zyn er hier geen?" „*t Gaat nog al. maar in den laatsten tyd worden ze astranter." antwoordde moeder Jansen. „Nou. dan mogen jullie wel oppassen.” zei Jan. „Je hebt doorgaans nogal wat geld In huls, en dat zal ook wel naar buiten uitlekken. Daar moest Iets tegen gedaan worden. Vind Je ook niet. Dirk?” „Ja. dat is zoo.” vond Dirk. „Maar wat?' Heb jy soms al een plan?" „Nu. ’n hond geeft niets; die maken de in brekers binnen een uur onschadeiyk, net zoo als gebeurd Is met dien grooten hond van me vrouw de Leeuw van de villa Dennenheuvel," mengde moeder zich in gesprek. „Ja. dat is zoo. Maar wat dan? Weet jy niet Iets. Dirk.” vroeg de oude meneer Jansen. „Neen," antwoordde deze. „Dat wil zeggen Ik heb wel een plannetjemaar dat vertel Ik Julle liever niet, omdat Je me misschien zou uitlachen. Ik heb het nog niet heelemaal uitgebroed en daarom houd ik het voor me. net zoolang totdat ik denk, dat het volmaakt is.... Maar als me dat niet lukt, dan hooren Jullie er niets meer van. Dus niet vragen, maar afwachten!” Den Zondag daarop was de geheele familie Jansen by elkaar. Het gesprek ging natuuriyk over de mislukte inbraak. ...Zeg. Dirk," zei Jan, „nu Jcui wel vertellen, wat voor j»* geieden had. want ik ben tulgd. dat daardoor de Inbraak mislukt is.” En nu vertelde Dirk: .Jullie weet, dat ik in een haar, om des te spoediger gereed te zyn. by het maken van haar eenvoudig toiletje. Dat duurde ternauwernood eenlge minuten. Mistress Claudia en Mary, vrooiyk gestemd door de uitnoodiging voor zulk een waterpar- tytje gedurende de heeriyke frissche uren van den nacht, traden opge*ekt naar buiten en zochten aanstonds met haar blikken den fakir. Maar zy vonden in de gang tegenover zich den door hen van den dood geredden Hindoe, wiens ongewone aanbllk haar, ondanks haar dapperheid, een onbestemden schrik Inboe zemde. Achter hem stonden, met toortsen In de han den, een twintigtal haar onbekende mannen, allen met een onheilspellend ulteriyk. Gravin de Solignac vermoedde een valstrik en roept met luide stem: „George! Vriendl.... help.... help!.... Wy zyn verraden!” Tegelykertyd trachte mistress Claudia haar kamer weer binnen te gaan om een wapen te halen, maar snel als de gedachte sprong Bika nel tusschen haar en de deur en zeide op Imo gen toon: „Onnoodig hulp te roepen, mevrouw! Kapi tein Pennyless Is door mjjn mannen gevangen genomen en is niet in staat u ook maar de minste hulp te bieden, JazeUz niet u te ant woorden. Gy dient u onvoorwaardelijk aan uw lot te onderwerpen, anders zal ik mil genood zaakt zien geweld te gebruiken.” „My onderwerpen aan een Inboorling. aan een Hindoedat zooveel aou beteekenen als aan een neger?.... Nooitl” Er was eens een mevrouwtje, Ach, u weet wel hoe dat gaat. Zij winkelde een middag Door die leuke Kalverstraat. Van al de étalages Oing haar meeste aandacht heen Naar hoedjes en japonnen.... Want dat is steeds nummer één! Bjj hoedjes en japonnen Och wat keek ze daar verrukt! Haar neusje stond geregeld Aan de ramen vast gedrukt. Toen zag ze.... neen maar, snoezig! Wat een zalige japon’ Zoo kleurig en eenvoudig. Als ze die eens hebben kon! Het prijsje.. neen, geen prijsje Stond van onder bij den poot Dus ging ze maar naar binnen; Haar nieuwsgierigheid was groot! Daar vroeg ze aan de jufjrouw Naar hetgeen zij schattig vond En wees haar, op haar vragen, Waar het zaligheidje stond! De juffrouw keek en lachte. Want het was een leuke grap „Mevrouw, neem mij niet kwalijk. JU aar, dat is een.... lampekap!" MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) De beroemde Fransche zeiler Alain Gerbault is van Casablanca wederom geheel alleen in zyn Jacht, de „Alain Gerbault”, vertrokken naar de Kanarische eilanden. De Franschman bevindt zich reeds sedert November van het vorig jaar in Casablanca, na vanuit Gibraltar te zyn overgestoken Inmiddrts is zyn jacht verbouwd. Er zyn nu drie hutten in, alsmede een vertrek voor het ontwikkelen van foto’s. De boot is tien meter lang en heeft een dub belen wand van Siameesch teak-hout Gerbault is voornemens om vla de Azoren den Atlantischen Oceaan over te steken naar Pa nama en vandaar naar zyn geliefd Marquesas. Evenals Robert Louis Stevenson, van wien Gerbault een groot bewonderaar Is. Is hy van plan voor onbepaalden tijd onder de Inboor lingen te leven. Op •en vorigen tocht heeft Gerbault dit eveneens reeds gedaan en wist hy zich zoo populair te maken bij de inboorlingen, dat zy hem verzochten te biyven en hun konlng te worden. Indeiyk dan woonden meneer en mevrouw H Jansen bulten! Hun hartewensch was eindeiyk vervuld. Meneer had in Amsterdam een goed beklan ten grutterswlnkel gehad. Hy en zyn vrouw niet minder was zeer zuinig geweest en toen sy hun dertigjarige bruiloft hadden gevierd, had de heer Jansen zyn zaak overgedaan. ZD hadden den winkel vaarwel gezegd en het aar dig gemeubtlrerde huisje in het Gooi betrokken lederen Zondag kwam een van hun zoons dochters hadden se niet -r- met hun vrouw en kinderen op bezoek. Dat was aardig voor de ouders, want als ze de heele week zoo alleen- tjes by elkaar waren geweest, verlangden zy, sooals gemakkeiyk te begrijpen is. des Zondags naar bezoek van kinderen en kleinkinderen Meestal kwam den eenen Zondag Jan met zyn gezin en den anderen Zondag Dirk met de zy- nen. Een enkelen keer gebeurde het ook dat belde gezinnen óverkwamen, en dan het, vooral voor de grootouders, een dag werkeiyk genot. ultkyken. Opletten is de boodschap! Geef me nu even de tasch met gereedschap. Eensklaps klonk er een stem: hoog! Vooruit! Gauw wat! Zoo! Als je maar «èn beweging maakt, laat ik myn revolver praten!” Onverschrokken tot het vermetele toe. begon de gravin de Solignac hem sarrend ofschoon niet weinig zenuwachtig uit te lachen, iets dat voor hem nog meer vernederend was dan de ontvangen klap. „Kom. houd op met uw bedreigingen," zeide sy uit de hoogte. „Niets ter wereld heeft my ooit schrik kun nen aanjagen en niets zal dit ook ooit doen. Man, je bent niet meer dan ’n vogelver» brik je kunt ons misschien treffen, maar Je kunt, begrijp dit goed, ons nooit angstig ma ken. nooit ons „eronder” kry gen „Woorden, praatjes, niets anders! Praatjes, die misschien indruk maken op een van de vele lage slaven die dit land van zelfvernedering en zelfverlaglng bevolken, maar waarvoor iemand als ik de schouders ophaalt....” Hy hield in zyn handen een lange zyden sjerp, een van die lichte en fUne stukken weef sel, die worden vervaardigd door de meester- lyke kunst der Bengaalsche arbeiders. Hy liet die zachtjes op en neer golven, zoo als de goochelaars dat doen en slingerde ze nu en dan even naar voren als *n slang. Het was alsof de sjerp leefde, zü bewoog zich voortdurend vlugger met een aan deze Oostersche eigene ongeloofeWke handigheid. Ongeveer twee maanden later gedaanten naar het huisje van Jansen „Zeg, Willem, Je bent er toch zeker van. dat ze geen hond hebben, hé,” vroeg een huner. „Secuur, Gljs. ’n hond hebben ze niet, maar wel een aardige portie centen. We hebben het wéér mee. want het waait goed. Dan hooren ze ons niet zoo gauw.” antwoordde de man. die met Willem was aangesproken. Nu waren ze by het hek. dat voorzichtig ge opend werd. De beide mannen gingen omzich tig het tuintje In en liepen zacht over het gras, totdat ze aan het huis gekomen waren Toen sloegen zy den hoek om en gingen naar den achterkant. „Zeg, Willem, kijk jy eens even met Je zak lantaarn hoe het met het raam zit," waarop uit de lantaarn een lichtbundel op het raam viel, dat daardoor geheel verlicht werd. „Tamelyk stevig,” bromde de man. door zoo’n kleinigheid laten we ons niet af schrikken wat jy?" „Heelemaal niet.” was het antwoord. Even later stond het raam opengeschoven en zat een der beide mannen ai half in de kamer, welke hy met behulp van zyn zaklantaarn verlichtte. „Nou. hoe ziet het er uit, daar binnen?” vroeg de man. die nog buiten stond. „Ik zie of hoor geen mensch. Alles is in diepe rust. Daar in den hoek zie Ik een kaatje staan „Nou.” klonk het buiten, „ga nu maar hee lemaal naar binnen, dan kom ik Je achterna.” „Wacht even,” zei de man. die binnen was. „Ik zal alles eerst nog eens goed opnemen en als alles veilig is. zal ik Je1roepen." Even later klonk het; „Ga maar vast op de vensterbank zitten. Gys. Alles is veilig. Ik zal eerst het kastje nog eens goed onderzoeken en zoolang moet jy nog even eens en zien, of er werkeiyk in zyn,” verzocht Ivy. „Ik ben gewoon dol op parels.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9