a D I Mandement van het Episcopaat en DE POLITIEKE TOESTAND Anti-papisme per radio Tegen het Liberalisme, Socialisme Communisme Xj u Geen reactie of dictatuur De criaia t t verkiezingen t t t IN De partij is paraat! di Prof. P. J. M. Aalberse Het ontbindingtrecht BENEDICTIJNEN TE EGMOND Onze eenheid VERBODEN LECTUUR En de Radio-Contróler Commissie DEN PARTIJRAAD BESPROKEN de socialistische en commu- nistische vereenigingen of clubs betreft, y MAANDAG 27 FEBRUARI Wat staat ons te wachten? Giften voor het Bouwfonds - „Wy willen geen reactie, geen dictatuur, geen z.g. aterke mannen, maar een nor maal, parlementair Groote ontevredenheid Wafc>n dit niet kan zich al partijen tot zulk een kabinet toetreden. D« Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland Wat na de zoogenaamde neu trale, maar in wezen liberale of vryzinnige vereenigingen aan de hun toevertrouwde Geestelijk heid en Geloovigen Zaligheid in den Heer Rede prof. Aalberae kabinet Zr X i Gegeven te Utrecht. 1 Februari 1933. o *en 1. een 2. 3. tezamen t 302.50. Totaal 2 984 50. G„ zóó kliek, maar van alle volken, stammen en talen, gereed, om voor onze kiezers op te treden. Men moge echter niet steeds op dezelfden een beroep doen en bedenken dat politici ook men- schen zijn. Daarna was het woord aan Prof. Mr. P. J. Aalberse. den voorzitter van den Partijraad, tot het bespreken van den polltieken toestand, ont staan door de Kamerontbinding. ■4 kan de pro- de verschil- lentalr-staat- sden Zondag J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. F. A- W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van *s-Hertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Ons, als herders der zielen, thans tot alle katholieke kiezers de hier volgende bijzondere, ernstige vermaning te richten. Wij vertrouwen, dat geen enkel onzer katho lieke kiesgerechtigden zijn stemplicht zal ver- waarloozen, en dat allen hun stem zóó sullen Wij willen geen reactie en ook geen dictatuur, die niet anders Is dan een gereïncarneerde reactie in één persoon. wy houden vast aan de rechten en vrijheden van ons volk, bU de Grondwet neergelegd. Alle dictatuur, alle fascisme, alle optreden van zoogenaamd sterke mannen is volmaakt In strijd met het karakter van ons volk, dat zoo iets nooit heeft kunnen of willen ver dragen. Waar is het koningshuis meer in eere dan juist in de parlementair-geregeerde landen. Dwaas is het smakeloos afgeven op de volks vertegenwoordiging door hen. die meenen dat zjj daarmee het koningschap schragen, het koningschap, dat niet alleen *n gezonden volks invloed heeft aanvaard maar zelfs gewild. Welbewust en na rijp beraad heeft de Radlo- Contróle-Commissie dus toegelaten, dat de belde antl-papistische predikanten gesproken hebben zóó als zjj spraken. Hiermede heeft deze commissie vooral nu zij nallet ook maar de minste motlveering van haar houding te publiceeren als ernstig in stituut voor ons afgedaan. Contröle op radio-uitzendingen la noodig en aal noodig blijven, maar deze commissie kan niet langer als voor haar taak berekend wor den beschouwd. Zou zij haar opdracht maar liever niet aan de regeering teruggeven? En acht de regeering indien de commissie tot dezen stap niet be sluiten kan den tijd tot ingrijpen nóg niet gekomen? et klem hebben wij geprotesteerd tegen |\/l het fett, dat de H. I. R. O. op Zaterdag. J-v A 4 Februari, een tweetal in anti-papisme doorgewinterde predikanten voor de mlkrophoon heeft laten optreden met redevoeringen, welke aan anti-Roomsche ophitser!) niets te wenschen overlleten. En dat in zendtijd, welken de K. R. O. aan den H. I. R. O. had moeten «fstaan op ministe rieel bevel van den heer Reymer. De K. R. O. liet zich niet onbetuigd en trad in de katholieke pers met een zwaar geharnast artikel op. En ons katholieke volk protesteerde mee: in allerlei vorm kwamen de protesten, tegen dit anti-paplstlsch gedoe by den K. R. O. binnen; de Ingezonden stukken, welke verontwaardigde luisteraars ons toezonden, waren zoo talrijk, dat wy er niet aan konden denken, tot plaatsing over te gaan. Het protest richtte zich tegen velerlei: tegen den minister, die een antl-katholleken H. I. R. O. zendtyd toekende midden tusschen K. R. O.-send uren en ten koste van den K.R.O.; tegen den H. L R. O., welke den hem toege- stanen zendtyd liet misbruiken tot sulver anti papistisch gestook; tegen de predikanten Ds. Van Krevelen en Ds. van Hoogenhuyze, die hun geestelyk ambt aldus opvatten, dat zy de katholieken en het katholicisme moeten, beleedlgen en belasteren en haat en nyd en onrust moeten stoken tus schen vreedzame bevolkingsgroepen; tegen de Radlo-Contróle-Commissie, welke deze uitzending niet verbood. Vooral de houding dezer commissie anders soms zoo klelnziellg-secuur, dat de K. R. O. b.v. in een voordracht het woordje „Goddank** moest laten schrappen wekte verontwaardi ging; wy meenden te mogen schryven. dat dc Radlo-Contróle-Commissie zich hopeloos gebla meerd had en dat haar, na dezen onvergeefiyken en niet goed te praten blunder, eigenlyk niets anders restte dan in een of anderen vorm ex cuus aan te bieden. En nu verkeerden wij in die dagen nog in de veronderstelling, dat hier niet zoozeer van op zettelijke toelating dan wel van onwillekeurig (zy het ook onduldbaar) verzuim gesproken moest worden. Uit een artikel in „De Protestant”, het or gaan der Evangelische Maatschappy, biykt ons thans echter, dat de Radlo-Contróle-Commissie haar tyd niet verslapen heeft en geen onwille keurig verzuim heeft gepleegd: de commissie heeft heel goed geweten, wat zy deed, en de volle verantwoorde! ykheid voor het schandelyke, dat er gebeurd is, rust dus op haar. Na met biykbare vreugde over de veront waardiging. welke hy in katholieken kring wist - te wekken, zoowel ons artikel als dat van den K. R. O. afgedrukt te hebben, laat Ds. van Hoogenhuyze, voorzitter van de „Evangelische Maatschappy", in bedoeld „Protestanf'-artlkel deze mededeellng volgen: „De Radlo-Contróle-Commissie heeft ons beider redevoeringen drie weken tevoren op gevraagd. In die van ons is geen enkele zin, geen enkel woord geschrapt. In die van Ds. van Krevelen een paar zin nen.” In de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam is Zaterdagmiddag een buitengewone vergadering gehouden van den Pkrtyraad der RK. Staatsparty, zulks naar aanleiding van de op 15 dezer plaats gehad hebbende ontbinding van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De vergadering werd door prof. mr. P. J. Aal berse met den christelyken groet geopend, waar na het woord werd verleend aan den voorzitter der Party mr. C. M. J. F. Geseling. In onverstand zyn er die smalend over de Eenheid in onze party spreken en durft men dat vereenigbaar achten met den kinderlijken eenheid, verschuldigd aan de H. Stoel. Men heeft de uitspraak van den H. Vader over de eenheid der Nederlandsche katholieken genoemd een gemoedelyk praatje op een audiën tie, maar spr. is gemachtigd te verklaren dat s Pausen uitspraak aan den Bisschop, tégen over wien de de H. Vader haar deed, nadruk- kelyk is gedicteerd. Waarom heeft de Kroon onder verantwoor- delykheid van de ministers de Tweede Kamer ontbonden? Het antwoord is te vinden in het rapport van den minister van Blnnenlandsche Zaken, dat in de Staatscourant Is gepubli ceerd. De ontbinding is geschied op grond van art. 73 van de Grondwet, welk artikel geen grenzen stelt aan de bevoegdheid van de Kroon om de Kamer te ontbinden. Dit ontbindlngsrecht is in de Grondwet ge komen als échapatoire, waardoor de kiezers in de gelegenheid worden gesteld uitspraak te doen over een bepaald conflict. Weliswaar is en in den loop der tijden een opvatting ontstaan, die aan art. 37 een broe deren en ruimeren, ook wel een minder ruime ren uitleg geeft, maar by de toepassing van het artikel is thans een uitlegging gebezigd die veel ruimer is en verder gaat dan tot nu toe vry algemeen als juist werd aangenomen. Dat dit onder deze byzondere omstandig heden is gebeurd is te begrijpen, maar liever toch zou spr. zien dat dit niet een antecedent zijn zal voor ruimere toepassing van het ont bindlngsrecht. Een van de goede kanten is, dat wy vervroeg de verkiezingen krijgen, hetgeen spr. voor ons volk een groot geluk acht, nu een groote on tevredenheid zich heeft opgetast. In een tijd waarin politieke valsche munters ruimschoots kans hebben hun slag te slaan is By Legerorder heeft de Minister van Defen sie bepaald, dat het Anti-oorloge Bulletin i maandeiyks) is opgenomen onder de verboden geschriften. ien noemt een nationaal kabinet, doch willen wy niet. Zulk een kabinet m nationaal noemen, indien alle peiyk, maatschappeiyk, politiek en openbaar leven. En zoo ontspruit uit het lidmaatschap van een dergeiyke organisatie maar al te dikwyis ah wrange vrucht het soort van die halfslach tige katholieken, die weliswaar hun geloof nog beleven in de binnenkamers, oók nog, maar lauw en flauw In de kerk, maar den moed hunner overtuiging missen, of althans deze overtuiging niet uitdragen en vruchtbaar maken naar buiten. Dat van deze in schyn neutrale, maar in werkelykheld liberale of vrijzinnige en in elk geval onrechtzinnige vereenigingen het lid maatschap door Ons sterk wórdt afgekeurd, moet leder by eenlg nadenken begrypen Even zeer moet leder Inzien, dat dl» afkeuring niet alleen geldt van de sociaal-economische orga nisaties, maar ook van die, welke andere doel einden nastreven op welk gebied ook, hetzy op dat van de lichaamscultuur, hetzy op dat van de geestesontwikkeling, hetzy op gezel- schappeiyk. maatschappeiyk of staatkundig gebied. Wat den graad van zondigheid betreft van bet lidmaatschap van deze slechts in schyn neutrale vereenigingen, B. O-, daarover moeten WU het volgende zeggen: Hoe grooter de gevaren voor geloof of zeden zyn, die uit het lidmaatschap dreigen en hoe noodlottig» de Invloed is van een bepaalde vereeniglng op het openbaar leven, des te zwaarder is ook de plicht, die op u rust, om van zulk een vereeniglng verre te blyven. Van den anderen kant zyn er misschien uit zonderingsgevallen denkbaar, waarin wegens geheel byzondere omstandigheden dit lidmaat schap van een bepaalde vereeniglng niet on geoorloofd zou kunnen genoemd worden. Wy verklaren echter by deze ultdrukkelyk, B. G., dat, wanneer iemand meent in zulk een uit zonderingstoestand te verkeeren, het zyn plicht Is, zich eerst daarover te beraden met een be proefden geestelijken leidsman. Het kan toch zoo licht gebeuren, dat zyn eigen oordeel aan gaande den aard der .betreffende vereeniglng en de omstandigheden, die hem tot het lid maatschap nopen, niet geheel juist Is. Hoe vaak Is het gebeurd, dat iemand lid werd van een zoogenaamd neutrale vereeni- ging, omdat hy er volstrekt geen gevaar In zag en toch later tot zyn schade en schande moest bekennen, dat hy zich in zyn oordeel had vergist, of erger nog: dat door zyn lid maatschap onherstelbare schade aan zyn geloof of zeden wen) toegebracht. Wat vervolgens bet lidmaatschap dezer organisaties gevaariyk voor het geloof ge- ultbrengen, dat zy die daad voor God en hun geweten sullen kunnen verantwoorden. Terwijl Wy gaarne alle vraagstukken over praktische politiek aan het oordeel en het ge weten onzer katholieke staatslieden overlaten, gene, hetwelk niet zonder groote geesteiyke schade zou kunnen verloren gaan. Daarom, mogen en moeten wy toch waken otfer dat- dlerbare geloovigen, verzoeken Wy u aller dringendst: Bewaart uw eenheid. Door verdeeldheid Immers gaat zelfs het machtigste ten gronde, zooals ook Onze godde lijke Meester leerde: „Ieder rijk, dat Inwendig „verdeeld is, zal warden verwoest; het eene „huls zal er op het andere vallen". (Lucas II. 17). En zegt ons de vreugde onzer tegenstanders, telkens als by ons eenlge verdeeldheid dreigt of een begin vindt, dan niets? Toont zy ons niet zonneklaar wat sommigen der onzen niet schynen te beseffen, dat met verdeeldheid onze kracht wordt gebroken? Voorwaar, de bittere ernst der tyden vraagt ons dringend onze gelederen aaneengesloten te houden, om in liefde en vrede samen op te trekken voor de hooge geestelijke goederen, welke op het spel staan. Van het onschatbare goed der eenheid Is ieder overtuigd, maar.... dan moet men ook bedenken, dat zoo’n goed offers vraagt, maar ook offers waard is. Een ieder weet: by de concrete toepassing van beginselen zyn dlkwyis verschillende wegen mogelyk. Maarals de meeningen ruim hartig zyn overwogen, als ernstig beraad is gehouden, als rype ervaring haar woord heeft gesproken, dan moet men ter wille van de een heid tot het offer bereid zyn en leiding weten te volgen. De vrucht van dat offer is de kracht der ongebroken eenheid. Amen. wy allen gaan gebukt onder de gedachte aan den gruwel der werkloosheid. Die gedachte drukt ons temeer, omdat de vooruitzichten er niet naar zyn dat spoedig en snel een verbete ring daarin zal komen. Daarom juist is opgenomen in het program: krachtig bevorderen van loonenden arbeid van alle volksgenooten, waarbij in de eerste plaats gedacht is aan werkverruiming, aan het aan vatten van groote openbare werken, die toch na langeren tyd zouden moeten tot stand komen. bet goed dat de tyd om dat te doen met enkele maanden wordt verminderd. Het gemier van enkelen onder ons kan. zelfs wanneer het coöperatief wordt bedreven, niet, zelfs niet noemenswaard afdoen aan onze groote eenheid. De tweede gunstige zaak is, dat nu een nieuw kabinet. lat$n wy hopen een nieuw parlemen tair kabinet reeds in Mei, in plaats van Augus tus kan optreden, dus vóór dat de eigeniyke behandeling der Begrootlng zal plaats hebben, waardoor ruimschoots tyd is voor overleg met de deskundigen. ■- Het Party bestuur heeft byna onmlddeliyk een kloek manifest uitgevaardigd en daarin klaar, duidelyk en warm gesteld, wat het volk uit het hart gesneden zal zyn. Ze geven in dit manifest een zeer korte samenvatting van wat het verkiezingsprogram voor dit jaar is, van wat de party wil: een hecht gegrondvest en sterk gezag met hand having van een gezonden volksinvloed. lleke lezen van zoogenaamde neutrale bladen druppelsgewijze het gif indrinken. Spoediger dan men denkt, komt het oogenblik, waarop hun geheele mentaliteit besmet biykt met als Onvermijdelijk gevolg, een slappen, Iguwen. ja zelfs onchrlsteiyken levenswandel. Menige, zoogenaamd neutrale, vryzinnige, liberale vereeniglng voedt ook de door de H. Kerk by herhaling veroordeelde dwaling, dat oen katholiek zyn beginselen alléén maar In daden zou hebben om te zetten in zyn parti culier leven, doch dat diezelfde beginselen niets hebben uit te staan met het doel zyner ver- Mr. G. C. Geseling, voorzitter van het Party- bestuur, deed daarna eenige mededeelingen, waaraan wy het volgende ontleenen: Wy kunnen Alleen met succes en voor hon derd procent onzen plicht vervullen, aldus spr., als wy hart voor ons werk hebben en een goed inzicht in hetgeen te doen staat. Die liefde op te wekken en dat Inzicht te versterken zal de taak zyn van den voorzitter van den Partyraad. maar de taak van het Partybestuur is naar een duideiyk plan en in stipte orde te werk te gaan. De kieskringbe- sturen zyn bereids in draf gezet, maar niet dan nadat het Partybestuur zelf in looppas was voorgegaan. Dank zy dezen bekwamen spoed kan op 5 Maart de stemming in de kiesvereeniging plaats hebben. 1 Biykt telkens weer, dat voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer én by de kiezers én by de candidaten en het zal, hoe prachtig het ook loopen mag. niet mogelyk zyn. alle gegadigden onder te brengen. Daarom moet er geschift worden, hetgeen dan op 5 Maart zal kunnen geschieden, onder een zóó rechtstreeksche invloed van de kiezers als in geen andere party. Is de keuze echter eenmaal geschied, dan be- hooren persoonlyke voorkeur en persooniyke Inspiratie opzy te worden gezet en zal men in enkele gevallen zelfs over persoonlyke teleur stellingen moeten heenstappen. Daarom hebben de besten onder ons herhaaldelyk een voorbeeld gegeven. Na de keuze zy het parool: Eén front. De taak, welke op de schouders van het Partybe stuur rust is zwaar, maar het gaat niet ouden de zwaarte van dien last gebukt in vertrouwen’ op God en kennende den geest, die in de party leeft. T. Daarna geeft spr. ter aanvulling van de reeds gezonden circulaires nog enkele practische wen ken. by het verwerken der stemmingsuitslagen in de afdeelingen en in de kringen. De afdee- lings-secretarissen hebben te zorgen dat de uit slag uiteriyk Maandag 8 Maart, twaalf uur, in het bezit is van den secretaris van dan kies kring. welks functionarissen op hun beurt verzocht wordt onverwyid van den uitslag me dedeellng te doen aan de pers. Is de einduitslag opgemaakt, dan paganda beginnen. Hlerby zullen - lende redevoeringen van docuu» kundigen aard, welke sedert verte worden gehouden en welke in brochurevormlng verschynen. goede diensten kunnen bewyzen. Voorts is in druk verschenen een overzicht van de programs van 1933, 1939 en 1933, wat dc twee laatsten betreft, voorzien van een opgave van hetgeen daarvan is tot stand gekomen. Vlugschrften. waar en waardig gesteld, zyn reeds verkrijgbaar, terwijl daarnevens het partyblad, waarvan het eerstvolgend nummer Vrijdag aa. verschynt, goede diensten kan be wyzen. In het algemeen trouwens zou dit blad meer aandacht kunnen hebben dan het thans nog geniet. .Tenslotte, maar niet in de laatste plaats, staat een keur van sprekers, niet van een Haagscbe die het socialisme of het commanissne met bun aan de katholieke leer onver- eenigbare, ultdrukkelyk strijdige, anti godsdienstige en vyandige beginselen op godsdienstig tt aedeiyk gebied openlijk asnhaagt. Natuuriyk geldt dit evenzeer en om de zelfde redenen voor den katholiek, die de überaie of vrijzinnige beginselen op godsdienstig of zedeiyk gebied openlijk aanhangt; die Hd is van een socialistische of een communistische vereeniglng. of van een vereeniglng, welke dusdanige vereenigin gen metterdaad steunt; die. zonder Ud te zyn van een socialis tische of een communistische vereeni glng, geregeld socialistische of commu nistische geschriften of bladen leest, of socialistische of communistische vergade ringen bijwoont, zoodat de een en de ander In de vrijwillige naaste gelegenheid is van zyn geloof te verliezen. Mocht echter, B. G., ooit iemand meenen reden te hebben, om wél Ud te warden of te blijven van zoodanige organisaties, dan be denke hy wel dat in dat allergrootst uit zonderingsgeval niet alleen moet vaststaan, dat gevaar voor verlies van het geloof is uitge sloten, maar tevem, dat er een allerdringend ste reden voor het lidmaatschap moet aan wezig zyn. Het spreekt van zelf, B. G„ dat een katho liek, die het met de belangen zyner ziel ern stig meent in zulk een gewichtige zaak nooit een besluit zal nemen zonder een beproefden geesteiyken leider te raadplegen. Wy meenen nog een opmerking te moeten maken Wanneer er sprake ia van vereenl- Er is groote, begrijpeiyke, maar niet altijd rechtvaardige ontevredenheid. Men roept om maatregelen, die wellicht den een kunnen helpen, maar den ander schaden, men wil twee dingen tegelyk, die beide op zichzelf goed zyn, maar tezamen uitgevoerd groot nadeel op leveren. Bedacht moet worden, dat het toch nog steeds zóó is, dat niet goederen worden geruild tegen geld, maar goederen tegen goederen. Ons program laat aan duidelykheid en op rechtheid niets te wenschen over, het belooft niet meer dan redelykerwyae kan worden ver vuld. De thans komende verkiezingsstrijd zal van vele onzer kiezers, die in grooten nood ver keeren. een volledige Katholieke bezinning vragen. Deze verkiezingen gaan niet vóór of tegen het zittend kabinet, dat extra-parlementalr was, en bulten en zonder de partijen is opge treden. Wel kunnen de kiezers ons lastig val len over het optreden van de Katholieke Ka merfractie. By alles wat er misschien een en kele maal door dezen of genen verkeerd is ge handeld. heeft onze fractie haar plicht gedaan, ook in omstandigheden, waarin het zwaar viel dien plicht te vervullen. en ontzettend is de verantwoordelijkheid voer hen die aan deze eenheid knagen. wy zullen onze krachtige positie alleen aan wenden tot steun van een krachtig gezag, tot handhaving van een gezonden volksinvloed. (Applaus). De heer Heuvel uit Koevorden vroeg naar aanleiding van prof. Aalberse’s uitspraak dat het hier niet ging vóór of tegen het zittend kabinet of niet de mogeiykheid bestaat, dat dit kabinet terug zal keeren. Op deze vraag antwoordde prof. Aalberse met nadruk, dat &de de verkiezingen ook af zullen loopen, dit kabinet in geen geval zal terug- keeren. Na nog een krachtig aansporend woord om by de komende verkiezingen met idealisme en geestdrift te werken, sloot prof. Aalberse de ver gadering met den chr. groet. De S.D.AJ*. wenscht dat niet, omdat zy zulk een kabinet, niet geheel ten onrechte, een bur- geriyk blok noemt. Maar spr. heeft den sociaal-democraten reeds gezegd, dat zy er niet op behoeven te rekenen, dat hy hun de vette kluif in den schoot zal werpen van alleen opposltle-party te zyn. Een kabinet met een kleine meerderheid kan beter op die meerderheid rekenen dan op een grootere meerderheid. Een koninklyk kabinet willen wy ook niet. Spr. acht het bedenkeiyk, dat velen schermen met de leuze, dat er zulk een kabinet moet komen, een kabinet, dat geheel bulten de 8ta- ten-Generaal om benoemd wordt en gehand haafd biyrt. Zulk een kabinet is mis, vooreerst voor de Kroon zelf, die niet mag misbruikt worden voor de politiek van bepaalde partyen. Zulk een kabinet kan men zich niet denken zonder handelingen, die rechtstreeks in stryd rijn met de Grondwet. Wy willen een normaal parlementair kabi net, dat steunt op een meerderheid. Aan zulk een kabinet willen wy, natuuriyk onder be paalde voorwaarden, medewerken. Hoe die samenstelling zal zyn en zal kunnen zyn, valt op het oogenblik niet te zeggen. De evenredige vertegenwoordiging leidt in het algemeen tot verstarring der party-for- maties, maar by deze verkiezingen is het niet uitgesloten, dat er verschuivingen zullen plaats hebben, waaraan wy tot voor kort nog niet gedacht hadden. Slechts met de cyfers voor oogen sullen wy kunnen zien wat er kan gebeuren en daaruit kiezen, wat het beste is voor ons volk. Voor zoover wy daarin niet slagen zullen de werklooeen zoo goed mogelyk worden gehol pen door werkverschaffing, door werkloosheids verzekering en door zoo goed mogeiyke voort zetting van de thans bestaande steunregelingen. Wy hebben niet zooveel behoefte om stryd te voeren tegen anderen, maar wy willen den grootst mogeiyken Invloed uitoefenen om het grootst mogeiyke deel van ons program te ver- wezeniyken. Voor spr. is het eerste, het principleele deel van het program, waarop de macht rust der party, het voornaamste. Op dien principieelen grondslag moeten wy blyven staan, al kan over de practische verwezeniyking in onder deden meeningsverschil bestaan, welke door overleg kunnen worden opgelost. Veel is gedaan, veel verkeerds tegengehou den, veel goeds bereikt, ook is daarvan in het openbaar niet steeds gebleken. Eeriyk en trouw wil onze fractie de belan gen van land en volk dienen, hetgeen vaak beter in stilte kan geschieden dan in het open baar. Wy laten het groote levenswerk van onzen emancipator dr. Schaepman, voltooid en aan gevuld door dr. Nolens niet neerhalen, door nie mand. Wy zullen dit handhaven als het groote en grootsche erfdeel onzer vaderen, dat wy onge rept aan onze kinderen zullen overdragen. Door onze eenheid hebben wy bereikt wat betreft, vloeit dit gevaar voort eenerzyds uit «ten geest, weke deze vereenigingen bezielt, dat wU zeggen: uit haar beginselloosheid, of erger nog: uit de aan de katholieke leer vyan dige beginselen en leerstellingen, die baar fei- teiyk ten grondslag liggen. Anderzyds spruit dat gevaar voort uit den schadeiyken Invloed voor geloof en zeden en godsdienstig leven, •eiken de actie dier vereenigingen, het ge schreven en gesproken woord van haar leiders •n de omgang met haar leden op de denk- en bandelwyze van den katholiek uitoefenen. Van menige. In schyn slechts, neutrale ver- *®higlng, ondergaan de katholieke leden dien badeellgen invloed ongemerkt en geleidelyk, vast en zeker, zonder daaraan te ont- aar wy. Aartsbisschoppen en Bisschop pen van Nederland, als uw geesteiyke leiders, zeer zeker te waken hebben over uw geloof en uw godsdientlg leven, achtten Wij Ons in geweten verplicht u, dierbare Geloovl- eeniglng en niet Belden voor het gezelschap- gen. met den hoogsten ernst te wyzen op uw plichten, wat betreft het vereenlgingsleven. Onze vermaning is tweevoudig. Het U Onze plicht u aan te sporen, om toe te treden tot de katholieke vereenigingen. En daarnaast staat Onze dringende waarschuwing, om u afzydig te houden van die vereenigingen' welke hetzy een neutraal of liberaal, hetzy een socialistisch of communistisch karakter dragen. Alles, wat Wy u, B. G, in dit herderiyk schryven over het vereenlgingsleven voorhou den, geldt evenzeer voor vereenigingen van vrouwen als van mannen, alsook voor gemengde vereenigingen. jeugdvereenigingen en clubs. Wy brengen u allereerst in herinnering de talryke uitspraken van Onze Hoogwaardige Voorgangers, die niet ophielden er op aan te dringen, dat de katholieken het katholiek ver eenlgingsleven zouden bevorderen en verster ken. Sinds hun verscheiden uit deze wereld zyn de tyden niet minder ernstig geworden. Ons aller Vader in Christus Paus Plus XI heeft den nood der tyden zelfs zóó ernstig geacht, dat Hy in zyn Encycliek „Quadragesimo anno" een oproep heeft gericht niet alleen tot de katholieken, maar tot geheel de wereld, om terug te keeren tot de leer van het Evangelie, omdat alleen de terugkeer tot de christehjke beginselen een einde kan maken aan de ont reddering van de maatschappy. Het behoeft geen betoog, dat op de kinderen der Katholieke Kerk vóór allen de plicht rust, om aan dien oproep van hun Vader in Christus te gehoorzamen. Dien plicht nu. om mede te werken aan het herstel der sociaal-economlsche orde volgens christeiyke beginselen van recht vaardigheid en liefde, zullen zy alleen dan naar behoeven kunnen vervullen, wanneer zy zich organiseeren in krachtige katholieke vereeni gingen en bonden. Immers de eenling staat machteloos. Alleen met machtige organisaties kunnen wy op de christelyke ontwikkeling der maatschappy krachtigen invloed uitoefenen. Of de maatschappy tn de toekomst zal beheerzeht worden door de beginselen, die Christus heeft gepredikt, zal grootendeels afhangen van de wyze, waarop de katholieken hun plicht vol brengen, om zich algemeen te organiseeren in katholieke vereenigingen en deze vereenigingen te doen beantwoorden aan de elschen haar ge steld door het kerkeiyk gezag en zeer in het bijzonder in de Pauseiyke Encycliek „Quadra- geaimo anno.” Daarom, B. G moeten Wy u nogmaals na- drukkeiyk voorhouden, dat gy u zult organi seeren in katholieke vereenigingen en bonden, wy bedoelen hier zeer in het byzonder de ssriale organisaties, nX de stands- en de vak organisaties, omdat voornamelyk op het ter rein van het sociaal-economlsche leven de groote beginsel-strijd onzer dagen gestreden wordt Deze sociale organisaties zullen ook van het grootste gewicht en van grooten invloed biyken te zyn voor de vorming en den groei der pu- bhek-rechtelyke beroepsstanden of bedrijf schappen, die volgens den Paus een buiten gewoon belangrijk middel zyn. om een betere maatschappy-ordening tot stand te brengen. De katholieken zyn derh^ve verplicht hun katholieke organisaties zoo sterk mogelyk te snaken niet alleen door het ledenaantal, maar nog meer door de krachtige overtuiging, waar mede de leden hun katholieke beginselen aan hangen, belyden en in de praktyk doorvoeren. Degene, die blyft slaan huilen de sociale vereenigingen, welke voor zyn stand zyn aan gewezen, toont den ernst der tyden niet te begrijpen. Aan nog ernstiger fout staan schul dig die katholieken, welke lid worden van zoo genaamd neutrale, maar inderdaad liberale, of van socialistische Of communistische vereeni gingen of clubs. Dezulken begaan niet alleen een betreurens- waardig verzuim, door zich niet aan te sluiten by de hun passende katholieke vereeniglng. maar zy plegen daarenboven nog een verkeerde daad, door vijandige vereenigingen of clubs tf gaan versterken en toe te treden tot een ver- ■eniging waarvan het lidmaatschap mede brengt gevaar voor geloof en christeiyken levenswandel en de bron wordt van allerlei verkeerde opvattingen op godsdienstig, zedeiyk, cultureel, staatkundig of sociaal-economlsch gebied. Totaal vorige opgave f 3.683. Ingekomen giften en toegezegde bydragen van 1824 Februari: 8t. Ant. te V. f 50; N. N. te A, f 10; K te L. f 10; B. D. te B. f 10; Ph. J. te A. f 5; J P. te H. ..S vp. geen dank” f 5; Jhr, Mr. W. M. te V. f 5; L A. M. te M. f 2A0; J B. te O. f 2J0; A. Q. te G. f 2.50; Wed. A. J. en F. J. te R. f 30; St. Jacob te A. f 5; NJ». te V f 5; 8t. Rita te A. f 2; Pastoor Th. Z. te A. f 100; H. v. B. te -s-B. f 25; J. v. D. te H. f 10; fa. J. Sch. te Zw. f 5; Ben U. te E. f 1; N.N. te Valkens- waard f 1; Wed. J. v. W. te H. f 10; V. G. te H. f 5; A. H. R. te L. f 5; A. v. H. te G. f X50; J. 8. te A. f 1; Mevr. A. R. D. te Aken f 2.50, is tuige de droevige ervaring dat wy krachtens Ons herderiyk gezag moeten verklaren: Wie zich aan zulk een groot gevaar blootstelt, be gaat een zonde zóó ernstig, dat hy ongeschikt en onwaardig is om de HB. Sacramenten te ontvangen. Daarom beschouwen Wy bet als Onzen duren plicht, met betrekking tot het lidmaatschap van socialistische en communistische organi saties strenge maatregelen te nemen en ver klaren wy, dat de H.H. Sacramenten, en als hy zich niet bekeert, by overiyden de kerke- Ujke begrafenis moeten worden geweigerd aan den katholiek. gingen, welke van Overheidswege worden inge steld, dan zal het in een land, waar meerdere levensopvattingen en wereldbeschouwingen worden aangetroffen, vanzelfsprekend zyn, dat allerlei levensrichtingen daarin haar afspiege ling en vertegenwoordiging zullen vinden. Zoo zullen de publlekrechtelyke berdkpsstanden of bedryfschappen, wanneer die door de staats- overheld worden Ingesteld, van zelf een weer spiegeling zyn van verschillende stroomingen op sociaal-economlsch gebied. Beminde Geloovigen, Wy bidden God, den Heiligen Geest dat Hy uw aller verstand moge verlichten, opdat gy de Juistheid van Ons oor deel moogt inzien en dat Hy uw hart en uw wil moge bewegen, om naar deze Onze herder- lyke waarschuwingen en 'verordeningen bereid willig te luisteren. Wy hebben ze gegeven in het belang %an uw zieleleven en uw eeuwige zaligheid. En zal dit Ons gezamenlyk herderiyk schrij ven voor het eerst op Zondag Quinquagesima van dit jaar en verder jaariyks op den vierden Zondag van den Advent in alle tot Onze Kerk provincie behoorende Kerken en In alle Kapel len, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H H. Missen op de gebrulke- lyke wyze worden voorgelezen. Verder B. G_. sporen Wy u aan vooral in dezen Heiligen Vastentyd veel te bidden voor Onzen H. Vader, den Paus en voor Hare Maje steit, Onze geëerbiedigde Koningin en niet op te houden tot God te smeeken in boete en ge bed,. dat de volkeren zich mogen keeren tot Christus, In Wlen alleen heil te vinden is. Ten slotte. Beminde Geloovigen, noopt de voorbereiding der aa. wy staan op dit oogenblik. aldus sprvoor twee feiten, waaraan wy niets kunnen veran deren. Het eerste is. dat op 15 Februari de Tweede Kamer is ontbonden. Men moge daar over oordeelen gelyk men wil, maar het feit is er. Het andere feit is art. 16 van ons Party- reglement, hetwelk voorschrijft dat er een Partyraadsvergadering moet worden gehouden als er Kamerontbinding heeft plkats gehad. Op het oogenblik is dit artlgél eigenlyk een overbodigheid, daar wy reeds volledig paraat waren voor de verkiezingen én het verkiezlngs- program reeds is vastgesleid Het Partybestuur heeft echter gemeend toch aan het artikel te mqéten vasthouden, omdat er alles voor te zeggén is dat aan den voor avond van een grooten strijd de vertegenwoor- digeri van het geheele katholieke volk, zooals dat Jn de R.K 8 P. georganiseerd is, een wapen schouw houden en elkander beloven dat alles zal geschieden om te bevestigen, te handhaven ejj uit te breiden, de positie onzer party in ons gemengde land.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5