Natrium-verlichting gevraagd! Prikkeldraad 4 1 STADSNIEUWS den L.T.B. T uinders vakbond van •AG 28 FEBRUARI DIN! Saneering ons Ontrouw bestuurder OP DEN VERKEERSWEG AMSTERDAM-HAARLEM De stennplannen in bespreking Moeten de kosten af schrikken? w INDIË—HOLLAND DE MUZIEKTUIN EEN ZILVEREN JUBILEUM ENKELE GREPEN Ook ▼oor gramofoqnplaten Motie De ateunplannen AANBESTEDING Voorstellen ER KOMT GANG IN Debat Toeapraak rector Kok ao HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOLLENSTREEK E - IK ZEG MAAR ZOO! GA NAAR K.O.H.- I ;..si ,sSt. Deus Dedit” vóór een gemiddeld loon van f 20. I I vooral in- in Wegens verduistering veroordeeld tot een jaar en zeg maanden gevangenisstraf ti es i t rijdt de van der het Na de pause was bet woord aan rector J. P. Kok. geestelijk adviseur. Ook deze wees op de Heden deed de Alkmaarsche Rechtbank uit spraak In de zaak tegen den 50- Jarigen D. O. A. de Zw„ eertijds wethouder der gemeente Den Helder, wien ten laste was gelegd bet verduis teren van vereenlglngsgelden tot een bedrag van ruim 18.000 ten nadeele van den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine. Tegen verdachte was door het O. M. een Jaar gevangenisstraf geèlscht. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een Jaar en ses maanden gevangenisstraf, met af trek van zeven maanden preventieve hechtenis. gandlst de heer Hlmmelrelch voor zijn ijver een pluim In ontvangst had te nemen. Hierna ving bet feestelijk gedeelte van den avond aan, dat uiterst geanimeerd en gezellig verliep. Uit het jaarverslag der R.K.S.V.—A.R.C. de na re- De motortoeristert Aukes en Herweyer (aan het stuur) uit Haarlem, die een Indiè Holland tocht per motor maakten (afstand 11500 KM.) in vier maanden en zeven dagen, bij hun aan komst te Amsterdam den Hoofdweg gepasseerd is, tpoedlg in volledig duister; in van Halfweg „profiteert” men straatverlichting om direct De Ned. Vereen, van R.K. Handelsreizlgers ,Bt Christoffel", afd. ,Bt Laurentlus” te Alk maar herdacht deser dagen haar 25-jarlg be staan hetwelk gezien den ernst der tijden In Intlemen kring werd gevierd. In de parochiekerk van den H. Laurentlus werd ’s morgens een H. Mis door den weleerw. adviseur kapelaan P. de Wit opgedragen, waar onder alle leden tot de H. Tafel naderden. De feestcommissie belast met de verzorging van dezen dag, borfd den leden hierna 'n keurig veraorgd ontbijt aan. De verdere viering werd des avonds te 7% uur voortgezet. Toen waren om» aanwezig de Hoogeerw. Heer Deken E. P Rengs, de weleerw. oud-adviseur Rector Vis, de weleerw. adviseur, het hoofdbestuur in den per soon van den weled. heer Dtstelbrink. terwijl de leden met hunne dames in grooten getale waren opgekomen. De voorzitter heette allen welkom in het bij zonder de eerw geestelijkheid, het hoofdbestuur alsmede den jubilaris; hij feliciteerde de af deeling met haar jubilé en gaf het woord aan den afgevaardigde van het H.B. Deze huldigde de afdeeling en bood *n bloem- mogelijk plaats hebben. Deze motie zal aan den regeertngs-commls- sarls gezonden worden. M mc betrouwbaar defensle-appsswat A sn' «h De Tulndersvakbond L. T. B.. besprekend den grooten nood, waarin de tuindersbevolklng zich bevindt, overwegende dat de eerste uitkeerlngen zeer bescheiden zijn geweest, overwegende dat de tuinders dringend geld noodlg hebben om in de gelegenheid gesteld te worden het bedrijf voor het seizoen in orde te maken, verzoekt met aandrang onmlddellijk dien mogelijk verdere ultkeering te doen Men boort zoo wel eens mompelen, dat de Gemeentelijke Radiodlstributle zoo weinig óp schiet met den aanleg van het eigen net, waar aan dan de conclusie wordt vastgeknoopt, dat het wel tot 8t. Juttemis zal duren alvorens men de beloofde 4 stations te hooren krijgt. Dat er evenwel zij het In stilte hard gewerkt wordt, bewijst wel het volgende. As. Zondag sal een groot gedeelte der abon- né’a wonende aan de Dr. Schaepmankade en In Rochdale, voor het eerst 4 verschillende stations te beluisteren krijgen. Men lelde van deae toevallige combinatie Goed Wonen—Rochdale niet af. dat hier van wege het zwart-roode bloc eenlge bevoorrech ting zou hebben plaats gevonden. Immers, men la bier begonnen met den aanleg, omdat bij een wonlngbouwvereenlglng met Mn goedkeu ring van het bestuur volstaan kan worden. Bij particuliere eigenaars is dat veel omslachtiger. Dat men nog niet zoo vlug ópschiet als wel gewenscht ware, is dan ook. behalve aan de weersomstandigheden van dezen winter, te wijten aan de weinige medewerking van enkele iMiiselmiMurSo TTT ien de Zeven Provincien-lectuur de laat- «te weken in zich heeft opgenomen, zal het, wanneer hij zich rekenschap poogt te geven van al dat wetenswaardlgs. licht in het hoofd worden. Nooit zijn er zooveel tegenstrijdigheden in aoo weinig tijd over de natie uitgestort: het eene Kamerlid stond te schateren van dulvelsche pret; het andere kon wel schreien van oprechte verontwaardiging. De roode pers moedigde de muiterij aan; het andere deel der pers streek zijn vonnis over zulke ocbeechaam- de rebellie. Weg met bet gezagI schreeuwde de een; boog het gezag! riep de ander. Torpedeer de schuit, adviseerde men ergens met klem; behandel de goedwillende demonstranten toch met zacht heid. was dan weer het zalvend advies Voor sommigen waren de officieren van het muiter- schip prijzenswaardlg in hun tactiek, voor an deren bibberende hazenharten! Maar over ten ding is toch wel overeenstem ming gekregen. nX dat de Marine geen betrouw baar machtsapparaat is van den Staat. De socialistische kopstukken hebben bij monde van Ir. Albarda, den rooden partijleider, plechtig verklaard, dat aoo goed als heel* het marine personeel revolutlonnair op de graat is. De In dische vlootvoogd heeft in den Volksraad open lijk erkend, dat de muiterij op .alle oorlogsbo dems en marine-depóts tot uiting kwam. Hon derden minderen en meerderen hebben den dienst geweigerd. De Nederlanders deden met <je Inlanders broederlijk mee in „dappere on gehoorzaamheid”. Dit is een ellendige en hoogst betreurena waardige toestand, waarvoor wij onae oogen niet mogen sluiten. Men beeft bet ergerlijke feit te aanvaarden om het terstond daarna zakelijk te bezien. Dat, aakelijke is tot uiting gekomen in e kreet van bevoegde zijde: ..Liever geen marine, dan een onbetrouwbare marine!” Zoo is bet! Een millloenenverslindende Instel ling In stand te houden, welke Instede van aan haar doel bescherming van den Staat te beantwoorden, openlijk door ingewijden en bui tenstaanders als een kweekerij van opstandige instincten wordt gesignaleerd, is een ongerijmd heid. Dan liever die zaak likwideerenl En vervangen door iets anders, iets beters. Iets, waarop de regeering vertrouwen kan ten allen tijde en in alle omstandigheden. Want dAArtoe dient toch eigenlijk een defen sie -orgaan! Niet om de regeering in den steek te laten. En nog minder om haar in den rug aan te vallen. volgens spreker een geweldig landsbelang. De akkerbouw wordt sterk gesteund, dat misgunt spreker den menschen niet. Maar de tuinbouw is zeker niet minder belangrijk voor Nederland. Tot vandaag aan toe is de tuinbouw zoo goed als niet gesteund. Toch wordt door steun de werkloosheid voor een deel voorkomen, omdat er velen werk kunnen vinden In den tuinbouw. Ook de middenstand sal voordeelen van een herleven der tuinbouw trekken. Met een krachtlgen oproep tot stevige orga nisatie en vertrouwen op God, besloot spreker zijn uiteenzetting. Daarna kwam aan de orde bespreking der steunregeling voor 1933. De voorzitter deelde mede, dat alle elachen door den bond in woord en geschrift gesteld volledig zullen worden gehandhaafd, hoewel er een samenwerking is tusschen de verschillende organisaties en het Centraal Bureau van de Veilingen. Onder applaus bezegelde de vergade ring deze bestuursdaad. Spreker memoreerde de verschillende confe renties met de regeering. voor het steunplan 1933 heeft de regeering geen overleg gepleegd met de organisaties. Degenen, die in de com missie van advies zitting hebben, zijn niet de officieels vertegenwoordigers van de organisa ties. De groote zaken zijn niet gewijzigd, de 5 mlllloen kon niet verhoogd worden. De richt prijzen voor 1933 zijn nog niet officieel bekend, maar ze zullen den kostprijs zooveel mogelUk moeten benaderen. Anders zullen velen in 1933 hun bedrijf niet voort kunnen zetten. En dan moet het te weinig beschikbare geld aan armen zorg worden uitgegeven! De voorzitter deelde vervolgens mede, welk eenstemmig plan er voor 1933 is ingediend bij de regeering. Minimumprijzen en fondsvorming Minister Deckers blijft er niet stil bij zitten, getuige het verbod van socialistische bladen voor de land- en zeemacht, getuige het verbod van roode lidmaatschappen, enz. voor land- en zeemacht-personeel, getuige ook de instelling eener commissie, welke moet adviseeren, hoe ons land een krijgen kan. -"s 'r «M Dat gaat in de goede richting. Maar als nog krassere maatregelen ntydig blijken, laat de regeering er dan niet voor terug schrikken! oogd een constructieve maatregel, waardoor de export-mogelijkheld tegen minder dan mini mumprijs wordt tegengehouden en waardoor dumping in het buitenland dus tegengegaan wordt. Er zal nog gepast en gemeten worden naar de bepaling van dezen mlnimum-prljs. Het fonds moet er komen met medewerking van de veilingen. De tuinders zullen een half procent storten, de rest moet door de regeering bijgedragen worden. Twee A drie mlllloen is noodzakelljk. Door dit fonds zullen de producten, die den mini mum- prijs niet halen toch uit de markt geno men worden. Producten, die aan den minimum prijs onderworpen zijn, moeten ook aan mini mum-elachen van kwaliteit voldoen. De uit de markt genomen producten zullen aan armlas tige gezinnen worden gegeven. Worden ze af gekeurd. dan zijn ze bestemd voor veevoer of ter vernietiging. Gesteunde landbouw mag geen groenten of fruit verbouwen, tenzij er een gemengd bedrijf is, waar tuinbouw noodzakelijk Is om het ge- heele bedrijf in stand te houden. Ook de financieele uitkomst van verschillende winterproducten is van zoodanigen ongunstlgen aard, dat voor 1933 een algeheele toeslag-rege- ling der regeering noodzakelijk zal zijn. De steun zal gedurende en niet nk de cam pagne moeten worden uitbetaald. Tuinbouw _is volgens spreker een geweldig landsbelang. De jaarverslagen van vele sportvereenlgtn- gen laten dit jaar hun soberste geluiden hoo ren. Het jaarverslag van A. R. C. zal in deze een groote afwijking vertoonen. W ij kunnen niet zeggen, dat In 1932 de crisis ons la overvallen, dat onze trouwe donateurs en geheel Katho- stuk aan. 'ban"mëmoreerde ht) dat de afdeeling Hek Alkmaar daardoor aangegrepen werden --■- ---- »- en de crisis hen noodzaakte ons hun finan- cleelen steun te gaan onthouden. Van de geboorte af heeft de crisisziekte, zoowel een moreele als financieele, onze ver- eeniging aangetast en nooit It A R. C kunnen uitgroeien tot een frlsch en volwassen orga nisme. Zeven jaar lang is A. R. C. reeds aan getast geweest door een geestelijke tuberculose, die onze vereenlglng deed kwijnen. Slechte ten factor, gelijk bij alle TB C.-pa- H.B. hartelijk te fellclteeren met het bereiken van dezen mijlpaal in het leven. Zijn stoer wer ken vooral in de moeilijke jaren toen de afd. nog In de kinderschoenen stond, vraagt niet,' maar elscht beloonlng; spreker bood hem een zilveren medaille van verdienste aan. Bij monde van den voorzitter werd hierna de jubilaris namens de afd. gefeliciteerd. Deze bracht in herinnering hoe de jubilaris vanaf de oprichtingsvergadering zijn beste krachten aan de afdeeling heeft gewijd, vele Jaren ver schillende bestuursfuncties vervulde en ondank^ zijn gevorderden leeftijd nog lust en tijd heeft kunnen vinden zijn belangstelling In de afdee ling te toonen. Om hem van de zoo noodlge rust volkomen te doen genieten bood spreker hem namens de afd. een keurig ultgevoerden haardstoel aan. terwijl mevrouw Velzeboer In de hulde deelde door aanbieding van een bloe menmand. Waar nu toch cadeaux werden uitgegeven had het bestuur een harer harde werkers niet willen verketen. met name den eerw. adviseur kap. de Wit die door zijn geestelijken raad het Innig medeleven en de krachtige propaganda in het werven van nieuwe leden deze hulde alleszins had had verdiend en bood hem ter gelegenheid van 35-jarig bestaan een marmeren preste papier aan de beeltenis dragende van den ‘‘grooten Patroonheilige. De Hoogeerw. Deken wees allereerst op de verplichting die wij als katholieken hebben om te organiseeren en hieraan wordt door H.H. reizigers zeker voldaan. Spr verzoekt vervolgens de belofte der aanwezige dames om toch vooral hun mannen steeds aan te sporen de vergade ringen van hun organisaties bij te wonen. Hij stelt de heeren voor zich dagelijks onder de schutee van hun Patroon!- - Uig* te stellen. Het Epistel van dezen morgen was kpo van toepas sing op hen, als de H. Paulus wijst op de ge varen te water, te land en gevaren overal De eerw. adviseur dankte voor het z.1. niet verdiende huldeblijk, hij feliciteerde de afdee ling eri den jubilaris met hun jubilé. doch wil juist van deze gelegenheid, waar zoo velen aan wezig zijn, gebruik maken een opwekkend woord tot de heeren te richten als onderwerp kiezende een ..vers wat St. Augustinus een 1500-tal jaren geleden reeds sprak. De tijden zijn sleeht Laten wjj goed zijn, dan zijn de tijden goed. De tijden zijn wij Zijn wij goed, dan zijn de tijden goed. Nadat de oud-adviseur Rector Vis nog een opwekkend woord gesproken had, dankte de jubilaris voor de treffende hulde hem en zijn echtgenoote betoond. De afgevaardigde van het H B. sprak nog een opwekklngswoord. waarbij vooral de afd. propa- Het voorstel Hoorn werd aangenomen, waar in het bestuur werd opgedragen de Kath. Ka merfractie te bewegen voor afschaffing van den zomertijd te stemmen. Ook wilde Hoorn, dat bij steunregeling met de belangen van het groote gezin werd reke ning gehouden. Het Hoofdbestuur, meent dit met middels steun aan het bedrijf te kunnen bevorderen. Men vereenlgde zich met een voorstel. Lan gendij k. te bevorderen, dat L. T. B.-afdeelln- gen kunnen optreden als afdeellngen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en het niet noodlg is daarvoor aparte afdeellngen op te richten. Op voorstel van Hoorn werd besloten mede werking te verleenen aan het streven van 50 West-Frlesche gemeenten, aan die menschen bestaansmiddelen te verstrekken, die van de nu ontworpen steunregeling weinig of niets ont vangen. opdat zij tot den nieuwen oogst geen gebrek lijden. Lutjebroek stelde voor er bij de regeering op aan te dringen, dat tijdens de crisis een bon- toeslag wordt gegeven op de arbeidsloonen Het bestuur ging hiermede accoord. doch vroeg slch af, at kans van slagen zou bestaan. Als we aannemen, dat 17 K. M. van den Haarlemmerweg van natrlumverllchting voorzien zouden moeten worden, zullen er MO lanjpen van 100 Watt noodlg In de laatste maand van het vorig jaar, toen 1 B. en W. een tweede poging waagden om ons stedelijk muziekpark te verhuren, hebben wij een uitvoerig artikel aan onzen nimmer volpre zen muzlektuln gewijd. Wij betoogden toen om., dat er teneinde 1 een behoorlijke exploitatie mogelijk te maken, wel het een en ander zou moeten gebeuren. Voor den vreemdeling toch is het er niet aan te zien, hoeveel moois achter dat woonhuisje en achter die onooglijke houten schuttingen verborgen ligt. i Velen houden het saaie, sombere voorstuk voor onzen stedelijken muzlektuln! Of het nu de weerklank van onae Indertijd aangeheven stem geweest is, of het gevolg van 1 het gelukkig initiatief van den directeur van I Plantsoenen of diens chef, den wethouder van i Publieke Werken, of de Commissie van Toezicht, wij weten het niet; maar een feit Is het, dat wij op een van onze ochtendwandelingen door den nog In winterslaap rustenden Hout tot onze voldoening constateerden, dat daar staat te ge beuren, wat wjj Indertijd In onze journalistieke verbeelding reeds zagen. De entrée vin den muzlektuln gaat een gron dige verandering ondergaan. Het hek en de onslerlUke kloek, die menigeen zulten hebben doen denken, dat de muzlektuln slechts tegen entrée toegankelijk was, worden verwijderd. Ook de meergenoemde onooglijke schutting, die als een somber tooneelgordijn het mooie décor voor het publiek verborgen hield, gaat verdwijnen, zoodat men vanaf de Kruislaan direct een royaal uitzicht zal hebben op den muzlektuln. Doch de aanwezigheid van een van den tuin gesepveerden kinderspeeltuin aal nu dadelijk opgemerkt worden. Het voorterras zal door bloemen en planten, stoelen en tafeltjes thans ook een vriéndelijker aanbllk krijgen. Bovendien zal de later aangebouwde woning ulterlijk eenzelfde aanzien krijgen als bet groote paviljoen. Voorts zullen groote, hinderlijke reclamebor den worden verwijderd en sal met behulp van de schitterende flora uit onze Btadskweekerjj het geheel in een vriendelijk kleedje gestoken worden. Als de Muzlektuln nu nog niet exploitabel sal zijn, dan weten wjj het niet. Naar ,wij nader vernemen, is door B. en W. nog geen beslissing genomen inzake de running van de In Dec. JX gehouden verpachting. Moeten de koeten ons af schrikken? Hier moeten wij natuurlijk uitgaan van de stelling, dat er ter beveiliging van het verkeer op desen weg Iets gebeuren moet, dat de bestaande toestand onhoud baar Is; immers- niet-verlichtlng is altijd goedkooper dan welke verlichting ook! j'enzlj men terecht in aanmerking neemt, dat verwoesting van menschenle- vens en van materiaal óók geld kost, voor wat menschenlevens betreft met geld telfs niet te vergoeden is. Men dient uit te gaan van de stelling, dat de Haarlemmerweg elgmhijk over zijn heele lengte van voldoende en doelmatig aangebracht wit licht voorzien moest zijn Welnu, wanneer we deze niet weg te re- deneeren stelling aanvaarden, dan moe ten wij er na de uiteenzettingen Ir onze belde vorige artikelen vanzelf toe komen, een pleit te voeren voor natrium- verlichting. De Installatie van deze verlichting kost, aooals we reeds schreven, niet duurder dan die van éénige andere (goede) ver lichting; de lampen zijn in het gebruik niet duurder, aangezien men betaalt naar het aantal brand uren en het stroomver bruik bedraagt slechts één vierde van dat in geval van wit-verlichtlng. Wat dit laatste beteekent? n een tweetal artikelen hebben wjj In t kort uiteengezet, wat wij moeten ver staan onder natriumverllchtlng en welke de voordeelen daarvan zijn ter be veiliging van het verkeer bjj avond en bü het laatste jaar het bewijs heeft ge geven een waardige afdeeling te aUn van ..St. Christoffel” door in 1933 haar ledental op te voeren met 15 nieuwe. Dit mag echter de gedachte niet doen opleven dat hiermede het doel bereikt zou zijn, maar spreker spoorde vooral de jongeren aan hun afdeeling groot te maken. Waar gelijktijdig met dit jubileum een der leden n.l. de heer O. Vel zeboer, zijn 35-jarig lidmaatschap herdacht, was het spreker een groot genoegen hem namens het tiénten, heeft ons tot nu toe in leven gehouden en dat was: de krachtige wil óm te leven. Reeds jaren lang heeft Katholiek Alkmaar getracht ons door ons zijn moreelen en flnancieelen steun te weigeren en ons te hullen in een giftlgen nevel van onverdedig bare en onbewezen lasterpraatjes te verstikken, in plaats van de zon zijner warme belang stelling over onze vereenlglng te laten schij nen. die vruchtbaarheid en levensvatbaarheid had kunnen geven. Het is wéér een crisisjaar bij een lange reeks. Het is weer een schrede verder geweest op den somberen lijdensweg. In het najaar van 1932 weer een teleurstel ling, nX pater Oonk. onze eerw. adviseur, door de Jaren met onze vereenlglng vergroeid, ging ons verlaten. Veel hebben wij aan pater Oonk verloren, maar hier dient dan onmld dellijk aan toegevoegd te worden, aan onzen nieuwen eerw. adviseur, den eerw. pater Thun- nlssen, hebben wjj zéér veel teruggekregen Sen groote stuwende kracht is er in den be trekkelijk korten tijd, dat de eerw. pater in Alkmaar Is, reeds van hem uitgegaan. Zeer veel woorden zijn er in de afgeloopen jaren gesproken over de mogelijkheid van een RK. Sportcentrale, maar onzen nieuwen ad viseur komt de eer toe positieve daden te hebben gesteld, de pleisters van de zieke plek ken te hebben weggerukt en met bewoaderens- waardlge energie de zaken aangepakt te heb ben, waar ons A. R. O. toch zoo’n groot belang bij had. Zal eens te Alkmaar een bloeiende R K sportvereenlglng komen, dan heeft pater Thun- nlssen daar wel een leeuwenaandeel in gehad om deze tot werkelijkheid te brengen. Na een somberen lijdensnacht van 7 jaren begint aan den horizon het eerste licht van betere toekomst te gloren en doemen reeds vaag omlijnde plannen op van een R K Sport centrale, die allengs scherper omlijnde vormen aannemen. Een grootsch opgezette Sport- Zondag, die eerstdaags gehouden zal worden, zal nieuwe levenskracht ultgieten over de R.K. voetbalbeweglng in Alkmaar. Het lljdens- bestaan van A. R C. zal dan een einde nemen. Het is nog slechts een kwestie van enkele maanden. Kom trouwe A. R. C.’ers, die al zoo lang de stormen hebben getrotseerd, zet de tanden op elkaar en houdt nog enkele maan den stand, opdat wij niet in het gezicht der veilige haven stranden. Het besluit, dit jaar verslag moet, zijn een oproep tot allen: Blijft trouw aan de K.K. spert Blijft trouw aan A. R. C. Toont u jongens van ka rakter. De heer Bottemanne heeft thans aan zijn bekende zaak in radio-artikelen ook den ver koop verbonden van gramofoonplaten en aan verwante artikelen. Het interieur van zijn ruimen winkel neeft daardoor op de eerste plaats een aardig aan een gekregen, terwijl er alle gelegenheid is o-n een demonstratie op het een of andere instru ment te aanhooren. Behalve de gewone, reeds lang bekende xof- fergramofoons. welke men gemakkelijk op uit stapjes meeneemt, demonstreert de heer Bot temanne u de nieuwe motorische gramofoons, welke men op zijn radio-toestel kan aansluiten om de self-gewenschte schlager-muziek te hoo ren. Voor cafés, fllm-Ulustratle ed. heeft hij ver sterkers van 12 tot 50 watt Zijn collectie platen is enorm groot; men vindt er voor eiken liefhebber iets van zijn ga ding; dansmuziek, klassieke en moderne stuk ken; vóór alles wenscht de heer Bottemanne zijn clientèle zuivere muziek te geven. zoo dat hij alleen van de beste fabrikaten en de bekendste mekken platen voorradig heeft. Speciaal wenscht hij de aandacht te vestigen op de nieuwe Kristall-platen. welke vier be kende dans-schlagers op één plaat te hooren geven; hierdoor wordt het bezwaar opgeheven, dat men voor alle aardige melodietjes een af- zpnderlijke plaat moet asmséhaffen. Gramofoonllefhebbers zullen niet gauw tever geefs naar een of andere plaat vragen, als ze gaan naar K.OH. Namens de afgevaardigden bracht de heer de Kok uit Loosdulnen dank aan het bestuur en den geestelijken adviseur voor het vele en gmote werk in 1932 verricht. Spreker betreurde het echter, dat de L. T. B. thans mee moet loopen met de „Centrale”. De voorzitter wees er op. dat aan de grootste bezwaren tegemoet gekomen is; als allen strak op hun standpunt blijven staan en niets toe geven. heeft df regeering in het geheel geen hoQvast. hetgeen véél en véél erger zou zijn en het belang der tuinders zou schaden. De heer Syp uit Spanbroek zegde het ver trouwen in deze regeering op, omdat zij de tuinbouw als stiefkind beeft beschouwd. HU stelde voor, de Jodenfooi van de regeering niet te aanvaarden. Ten stadhulze werd gisteren door B. en W. aanbesteed het ophoogen. rioleeren en bestra ten van een terrein achter de Tromp- en De Ruijterstraat. met verbreedlng van de Tromp straat en het uitvoeren van aanverwante wer- kep. Ingekomen waren 9 biljetten. Ingeschreven was als volgt: 8. Schuitenmaker, Leeuwarden, A 9450, B 1 9300. Gebr. Rentenaar, Krommenie, met vrije keuze zandvervoer en verplichting om 80 pCt. Alkmaarders te werk te stellen 8998. Gebr. Mln te Bergen, met vrije keuze zand vervoer f 7878.50. De Moei en Hermes, Alkmaar, A f 14978; B 14478; C 8878; D f 8878. Spierenburg en Zoon, Alkmaar, C 8636; B f 6536. W. 3. Karsen, Alkmaar. O 7500. Fa. Ooevert Kkxnpemaker A 11870; B 11670; O Z 10870; D 10670. 3. de Groot. Alkmaar, vervoer van zand per auto met 80 pCt. Alkmaarsche werklieden f 11100. Versteeg te Groningen B 9440. De gunning werd aangehouden. aanwezigheid van de rijks-consulenten en heette ook welkom den directeur van de Tuin bouwschool te Beverwijk. Spreker achtte de samenwerking tusschen Centrale Veiling en L. T. B. zéér verheugend. Er moet overleg geschieden tusschen de leden en hun arbeiders, die minstens even erg heb ben te lijden van deze slechte tijden. De werk, loozen moeten zooveel mogelijk tewerk gesteld worden, dat is een zaak van christelijke liefde. De L. T. B. staat op het oogenbllk boven het dak, omdat h|j zooveel verricht heeft in deze dagen. Blijft echter vertrouwen stellen In uw leiders, aldus spreker. Alles wordt gedaan om u te helpen en te leiden. In dit verband bracht spreker dank aan den algemeen voorzitter, den heer Kampschoér, en aan den voorzlter, den heer Groen. Als men verwijten tot de regeering richt laat men dan overwegen, dat er een in ternationale crisis is en dat veel van het bui tenland afhankelijk Is. Weest dus voorzichtig met conclusies en uitspraken! Onze godsdienst moet u staande houden en Juist het godsvertrouwen is bij u allen zoo groot gebleken het laatste slechte jaar. Uw principieele organisatie worde in de toekomst versterkt en verlicht. De voorzitter zwaaide den rector lof toe, voor zijn enorme werk in het belang van de boe ren- en tulndersbewrglng. deae 800 lampen zullen per uur dus 60 K. W. U. verbruiken, dat is per jaar (van 4000 bedrljfsuren)4000 x 60 K. W. U. 240.000 K. w. U.; en dit stroomverbruik brengt een llchthoeveelheid op, waartoe in ge val van wit licht 960.000 K. W. U. noo dlg sou zijn. NatriumverUchting geeft dus een bespa ring van 720.000 K. W. U. per Jaar. Als we nu weten, dat de gemeente Am sterdam voor haar straatverlichting een prijs van 4.5 cent per K. W. U. calculeert, dan zien we, dat hier een besparing van 720.000 x 4.5 cent 32.400 per Jaar ver kregen kan worden. Over respectievelijk 10 en 20 Jaar (nor male af schrijf termijnen) dus ƒ324.000 en ƒ648.000. Toch wel sommetjes, welke ons de moei te van eenlge overweging waard UJken! Nog afgezien van de veel gunstigere verlichting, welke met natrlumlampen be reikt zou kunnen worden, behoeven de kosten dus allerminst af te schrikken, pleiten deze kosten integendeel Juist vóór natriumverllchtlng. En zou men „überhaupt” huiverig zijn om in deze tijden aan verlichting van den hier bedoelden weg kosten te gaan besteden (wat o. L onverantwoordelijk sou we«en>, dan meenen wij. dat er in onderlinge sa menwerking tusschen belanghebbenden heel wat te bereiken ware. WIJ twijfelen niet, of de directie Phlllpsfabrleken zou vooral waar hier tevens een reclameproef betreft zich uiterst coulant toonen en ook den ge- regelden wegberijder zou een goed verlich te Haarlemmerweg o. L wel iets extra’s waard zijn. Bovendien hebben de gemeenten Amster dam en Haarlem bij een goed verlichten verbindingsweg zeer groote belangen. Moet in deze omstandigheden, nu er zich roo gunstige perspectieven openen, de Haarlemmerweg zoo donker en daardoor nacht. WU beoogden met het schrijven van de ze artikelen niet eenlge theoretische be schouwingen te leveren, waartoe wij ons overigens nu Juist niet het meest bevoegd zouden durven noemen. Door de aandacht te vragen voor nieuwe phenomenale uitvinding, welke trlumlicht heet, wilden wij praktische sultaten bevorderen, wilden wjj de auto riteiten ertoe bewegen, voor de onder haar beheer ressorteerende wegen proeven te nemen met natriumverllchtlng, én om te voorzien In een niet te onderschatten be hoefte, én om een goed voorbeeld te geven aan overig Nederland. Eerlijk willen wij nu wel bekennen, dat wij van stonde af aan gedacht hebben aan een natriumverllchtlng langs den verkeersweg AmsterdamHaarlem, Ja, dat heel onze belangstelling in het wezen der nieuw uitgevonden verlichting ten nauwste verband gehouden heeft met on ze vaste overtuiging, dat er voor het verkeer bij avond en bij nacht op den weg Amsterdam—Haarlem iets gebeuren moet De weg AmsterdamHaarlem is, geloo- ven wij, verreweg de drukste verkeersweg van heel Nederland en als drukst-beredeu zoo gevaarlijk blijven? traject in het verkeer tusschen onze grootste steden beteekent deze weg wer kelijk een nationaal, om niet te zeggen: een internationaal geval. Wanneer èrgens in Nederland het root- beeld gegeven moet worden van een goede verkeers-verlichting, dan zeker hiér! En merkwaardig! "t is juist hler.dat de wegverlichtlng ófwel radicaal verkeerd werd aangebracht, ófwel nihil is. Wanneer men, uit Amsterdam komend. men kom de daarna weer in Egyptische duisternis door te rijden tot de grens der gemeente Haarlem nabij de forten. Waar deze hoofdverkeersweg van Ne derland zóó druk bereden wordt en zóo slecht verlicht is, kunnen verkeersonge lukken in de uren van duisternis niet ttlt- blijven. De statistieken leveren het bewijs: al léén op het Amsterdamsche traject van 1 Hlotardijk tot aan de grens der gemeente f Amsterdam kwamen alléén in de donkere uren in ft jaar 1932 vóór: 21 ongelukken van emstigen aard (dood, ernstig lichamelijk letsel, zware materieele schade) en 82 ongelukken van minder emstigen aard (licht letsel, lichte materieele scha de). Deze gegevehs danken wij aan het Bu reau der Statistiek van de gemeente Am sterdam. De gemeenten Haarlemmerliede en Haar lem konden ons niet zoo voorkomend van statistische gegevens voorzien; alleen vernamen wij, dat op het gebied van Haarlemmerliede In genoemd jaar nog vier doodelijke ongevallen in de donkere uren plaats hadden. ft Is intusschen „mooi” genoeg; de ge noemde cijfers geven wel eenig idee van het gevaar op den weg AmsterdamHaar lem bij avond en nacht, en alle weggebrui kers zij mogen automobilisten, motor rijders, fietsers of voetgangers zijn weten ervan mee te praten, welke gevaren zij uitstaan bij gelegenheid van een avond- F. lijke of nachtelijke trip tusschen de beide steden. Het is allereerst een gemeentelijke en gewestelijke, maar daarnaast ook een na tionale eereplicht, dat de voornaamste ver keersweg van Nederland een behoorlijke T verlichting krijgt. Tusschen de besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties was op de laatste con ferentie van 34 Februari JX overeenstemming bereikt over een gemiddeld loon van 30 per week. Maandagavond zijn de besturen van den RK Landarbeldersbond Deus Dedit" in de Bollenstad bijeen geweest en hebben besloten deze basis voor het collectief contract te aan vaarden. De moderne organisatie hield zich, als ouder gewoonte, weer op de vlakte. Maandag kwamen de leden van den R.K. Diocesanen Tulndersvakbond L. T. B. in alge meens vergadering bijeen in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer 3. Groen, heette spe ciaal welkom de Kamerleden de heeren Chr. v. d. Bilt en G. W. Kampechöer, den heer Mr. H. v. Haastert, namens den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. en de Rijkstuinbouwconsulen- ten de heeren Rletsema, Hazeloop en Koeman. De toestand van den tuinbouw, aldus spreker, is donkerder dan ooit, 1932 heeft niet gebracht, wat wij zoo gaarne wenschten. maar de arbeid van de organisatie is moeilijk en zwaar geweest en het is Jammer, dat niet meer resultaat ver kregen is. Maar er is niettemin veel bereikt, uitsluitend en alleen door de organisatie. Daar om blijft aaneensluiting een absolute eisch. De secretaris, de heer ir. Dekker, las vervol gens het Jaarverslag voor. Herinnerd werd aan de protest-demonstratle door 1100 leden op 13 Juli 1933 te Haarlem; aan de Boete-Processie te Helloo, waaraan 3000 personen deelnamen. De kringen kwamen tot grootere activiteit, ter wijl het afdeellngsleven zeer gezond werd. De heer Th. Jonkheer heeft als bestuurslid bedankt, hij vertegenwoordigde de groep bloem- bollenkweekera. Hem werd door den voorzitter dank gebracht en in zijn plaats werd be noemd de heer Th. van Rijn te Llsse Tot be stuursleden werden herkozen de heeren O. Broersen en O. Hulgsloot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12