PROVINCIAAL NIEUWS T uinders vakbond den L.T.B. van MARKTEN DINSDAG 28 FEBRUARI PASTOOR MEIJNEMA OUDESLUIS Pastoor CL W. Bolder i* HENSBROEK Na *T ZAND ZEVENHOVEN UITGEEST KROMMENIE ZWAAGDIJK LIMMEN Ontrouw bestuurder MEDEMBLIK VENHUIZEN OUDORP W eer bericht EGMOND AAN ZEE GROOTEBROEK ZUIH-SCHARWOUDE Motie Maatschappelijk Hulpbetoon De steunplannen Voorstellen Debat Wisselkoersen Toespraak rector Kok De steunplannen in bespreking Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien INSTALLATIE PASTOOR JANSEN V een langdurig ziekbed te Utrecht overleden 5:3 ,^S/. Deus Dedit” vóór een gc—.iddeld loon van f 20. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOLLENSTREEK Wegens verduistering veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf Centraal Ziekenhuis Rondvraag Polder Waard en Groet Begrooting 1933 Te Goorn dit bericht dus en het VERGADERING VAN DEN RAAD 38 Febr. MAANDAG, 37 Febr. borgsteUng ■k Na de pauze was het woord aan rector J. P. be de R.K Voetbaluitslagen U. S. V. U. 8. V. I—Zeevogels I 2—1. U. 8. V. IV—V. V. O. Hl 3—1. a. d. o. m—u. a v. n o—o er voor zorgen geen duimbreed de vijanden al te staan! Steunt telijke ontvangst, omdat daaruit aanhankelijkheid aan hun geestelijk bestuur. Bewaar deze roomsche blijdschap Het werk neergelegd De werkloozen, uitge zonden naar de werkverschaffing te Castricum. hebben Maandagmorgen het werk neergelegd en zullen, wanneer geen betere loonregeling wordt verkregen, het werk niet meer hervatten Kind aangereden. Het jongentje van den heer Kok alhier, zou nog even over den weg loopen, toen een auto naderde van den heer 8. 8.. die als een goede chauffeur bekend staat. Hij kon het ongeluk niet vermijden, zoodat het kind met een schedelbreuk en eenige kneuzingen werd opgenomen en vervoerd naar het zieken huis te Alkmaar. Kooltellingen. Bij een gehouden kooltelling waren alhier nog aanwezig 17 wagens roode kool, 23 witte Deensche en gele kool, alzoo nog ongeveer 40 wagons. 4—0 1—1 een groot f 70.000. een koers van J»n hi: ..sc tets 8.44K 39.15)4 9.75K 48.16 43.40 2.47N 12.61 7.37)4 36.56 Naar wij vernemen, Is de toestand van pas toor Meijnema uit Amstelveen dermate ver ergerd, dat den patiënt Maandagmiddag om streeks 1 uur de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend door plebaan L. A. A. M. Wester - woudt. Op 53-jarigen leeftijd is Zondagmorgen te ongeveer 10 uur in zijn pastorie overleden de Z.Eerw. heer G. W. Bolder, pastoor der Parochie St. An toni us van Padua te Utrecht. Werklooxencursussen Vrijdagavond 3 Maart te 8 uur heeft in ..De Ooievaar” alhier een algemeene vergadering van cursusleiders plaats. ---voor hulde hem gebracht en onder prettige GrostUst-stemnung. De groslljst-stemming voor de Tweede Kamer zal gehouden worden in „Sint Maarten", op Zondag as van 8—13 uur en van 14 uur. inneren. Ze kwam door de verleende zorgen spoedig bij. Haar toestand is niet ernsUgen aard. -St. Dews Dedit”. Het Hoofdbestuur van genoemden boud had een z.g. praatavond ge organiseerd, voor het geheele district W - Fries land. Ongeveer 100 personen, bestuursleden van af- deelingen en genoodigden hebben aan den op roep gehoor gegeven. Van __het hoofdbestuur waren aanwezig de beide heeren Loerakker en de zeereerw. geeste lijk adviseur Rector Kok. Voetbalmtatagen. - De uitslag van Zondag is als volgt: Oranje-Wit I—HSV I Oranje-Wlt IIWeervogels III JuniorenHSV Junioren Tentoonstelling huisbroeitulpen. Alhier had de opening plaats der tentoonstelling van hulsbroeitulpen ten bate van de H. Theresla- kapel te Hem. De heer 8. Rood, voorzitter van het comité, heette allen welkom, waarna de zeereerw. heer Pastoor de tentoonstelling open de. ZEerw. dankte allen, die hadden medege werkt deze tentoonstelling te doen slagen, in het bijzonder den weleerw. heer kapelaan. De meisjes der Theresia-vereeniging gaven eenige zangnummers ten beste. Veel publiek bezich tigde de tentoonstelling. Er waren vele mooie getrokken tulpen te zien en andere sierplanten, In het bijzonder viel op de groep der Patro- naatsjongens. Mogen de baten voor de St. The- resiakapel groot zijn. 2.47M 12.65 7.35 wwwww- 20J0 Londen Berlijn Parlja Weenen Kopenhagen Stockholm Oelc New Toet (cable) acme Heden deed de Alkmaarache Rechtbank uit spraak in de zaak tegen den 50-Jarigen D. C. A. de Zw., eertijds wethouder der gemeente Den Helder, wien en laste was gelegd het /erduis- teren van vereenigingsgelden tot --en bedrag va nruim 18.000 ten nadeele van den Bond van Korporaals der Kon. Ned. Marine. Tegen verdachte was door het O. M. één jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met af trek van zeven maanden preventieve hechtenis Bjj de gehouden verkiezing van drie Hoofd ingelanden werd herkozen de heer D. Mole naar te Winkel. In de vacature P. Koomen te Kolhorn, werd gekozen de heer N. J. G. Geertsema aldaar en in de vacature P. Trap man. die zich niet meer beschikbaar had ge steld. de heer J. Breebaart te Winkel. Voor de verkiezing van twee leden van het dagelijksch bestuur van den Polder Waard en Groet zijn aan de beurt van periodieke at- treding en herkiesbaar de heeren A. J. Wai- boer, dijkgraaf te Winkel en de heer P. Kiste- maker Sz. heemraad te Behagen. oogd een constructieve maatregel, waardoor de export-mogelijkheid tegen minder dan mini mumprijs wordt tegengehouden en waardoor dumping in het buitenland dus tegengegaan wordt. Er zal nog gepast en gemeten worden naar de bepaling van dezen minimum-prijs. Het fonds moet er komen met medewerking van de veilingen. De tuinders zullen een half procent storten, de rest moet door de regeerlng bijgedragen worden. Twee 6 drie millioen is noodzakelijk. Door dit fonds zullen de producten, die den mini mum-prijs niet halen toch uit de markt geno men worden. Producten, die aan den minimum prijs onderworpen zijn, moeten ook aan mlni- mum-eischen van kwaliteit voldoen. De uit de markt genomen producten zullen aan armlas tige gezinnen worden gegeven. Worden ze af gekeurd. dan zijn ze bestemd voor veevoer of ter vernietiging. Gesteunde landbouw mag geen groenten of fruit verbouwen, tenzij er een gemengd bedrijf is, waar tuinbouw noodzakelijk is om het ge heele bedrijf in stand te houden. Ook de flnancieele uitkomst van verschillende winterproducten is van zoodanigen ongunstigen aard, dat voor 1833 een algeheele toeslag-rege- llng der regeerlng noodzakelijk zal zijn. De steun zal gedurende en niet na de cam pagne moeten worden uitbetaald. Tuinbouw is volgens spreker een geweldig landsbelang. Nogmaals was ingekomen een nota van op merkingen van Ged. Staten ten aanzien van de begrooting 1933. ZU brachten hierbij onder de aandacht, dat slechts dan kans op het verkrij gen van eene bijdrage van bet Rijk in de kosten van de gemeente-huishouding bestond, wanneer werd overgegaan tot het heffen van 100 op centen op de boofttoom der getneentefondsbe- aan den nieuwen herder voor. Z. E. Pastoor L. Jansen sprak zijn vreugde uit over de har de het Ingekomen was verder een schrijven van B. en W. van Alkmaar naar aanleiding van het schrappen van het subsidie aan die gemeente voor het Centraal Ziekenhuis. B. en W. stelden evenals den vorigen keer voor dit subsidie te handhaven en vestigden er bij zonder de aandacht op dat, afgezien van het feit dat de gemeente wegens contractbreuk in rechten voor de betaling van het subsidie zou kunnen worden aangesproken, het hier in de eerste plaats geldt een eereschuld. Daar de ge meente het subsidie heeft toegezegd, moet het ook gegeven worden. De heer Van der Pol merkte op dat het sub sidie door den ouden Raad was toegezegd en hu thans, nu de gemeente in de pinarie zit, tegen het geven van subsidie is. De heer Hartman gaf toe, dat de gemeente aan Alkmaar een eereschuld had, maar vestigde er de aandacht op, dat Alkmaar tegenover onze gemeente ook niet welwillend geweest was, toen de gemeente verzocht de termijn van betaling van het subsidie te willen verlengen. Alkmaar wees dit verzoek af. De voorzitter wees er nogmaals met nadruk op dat een eens gedane toezegging niet mag worden verbroken. De heer Snoeks merkte naar aanleiding hier van op „nood breekt wet". Met 5 tegen 2 stemmen, van de heeren Snoeks en Van der Pol, werd tenslotte besloten subsidie aan Alkmaar te handhaven. Daarna kwam aan de orde bespreking der steunregeling voor 1933. De voorzitter deelde mede, dat alle eischen door den bond in woord en geschrift gesteld volledig zullen worden gehandhaafd, hoewel er een samenwerking is lusschen de verschillende organisaties en het Centraal Bureau van de Veilingen. Onder applaus bezegelde de vergade ring deze bestuursdaad. Spreker memoreerde de verschillende confe renties met de regeering. voor het steunplan 1932 heeft de regeerlng geen overleg gepleegd met de organisaties. Degenen, die in de com missie van advies zitting hebben, zijn niet de officieele vertegenwoordigers van de organisa ties. De groote zaken zijn niet gewijzigd, de 5 millioen kon niet verhoogd worden. De richt prijzen voor 1932 zijn nog niet officieel bekend, maar ze zullen den kostprijs zooveel mogelijk moeten benaderen. Anders zullen velen in 1933 hun bedrijf niet voort kunnen zetten. En dan moet het te weinig beschikbare geld aan armen zorg worden uitgegeven! De voorzitter deelde vervolgens mede, welk eenstemmig plan er voor 1933 Is Ingediend bij de regeering. Minimumprijzen en fondsvorming zijn daarin ondergebracht. Daarmede wordt be- ▼-V.O. I—VXO.S. I 5—3. JJ. Zondag speelde WO I thuis een competitie-wedstrijd tegen VIO8 uit Warmenhuizen. Onder leiding van scheidsrechter B. Telle- mans heeft deze wedstrijd aan aller verwach tingen voldaan. Na een half uur spelen was de stand 11. Door een handsbal kreeg VIO8 een penalty te nemen, waar ze een nuttig gebruik van maakten en den stand op 2—1 wist te bren gen, waarmede de rust inging. Na de rust pakte WO flink aan. Al gauw kwam de gelijkmaker en het duurde niet lang of WO wist de leiding in handen te nemen, en niet meer prijs te geven. De eindstand was 5—3 in het voordeel van WO. WO heeft zich weer kranig gehouden, want VIOS is werkelijk niet voor de poes. Nu moet WO nog een thuiswedstrijd spelen tegen SVA. Wij kunnen gerust zeggen, dat onze Jongens zich in deze competitie kranig hebben gehouden. Men moet niet vergeten, dat ver leden jaar om dezen tijd WO speelde met 11 leden en thans met 5 elftallen In den D.H.V.B. uitkomt. Nu nog een overwinning en de mak is be klonken. Doel der bijeenkomst, verheldering der inzich ten betreffende de huidige economische crisis toestanden en al haar gevolgen, ook op politiek gebied. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt, welke vragen mee- rendeels door den voorzitter van het hoofdbe stuur werden beantwoord, naar wij hopen, tot ieders bevrediging. Zeer vruchtbaar werd van gedachten gewisseld. Tenslotte sprak ook de zeereerw. rector Kok de vergadering toe, opwekkend tot moed en vol harding in deze zware tijden, de kracht daartoe vooral te zoeken in het gebed. ..Herwonnen Levenskracht”. As. Donderdag 2 Maart zal gelijktijdig met de te houden pro- pegandaverg. voor de katholieke kinderuitzen- ding. de verloting plaats hebben,.door Herw. Le venskracht georganiseerd. Belanghebbenden knoopen goed in de ooren. Gemeenteraad In de laatste raadsverga dering was afwezig de heer Kramer. De VOORZITTER opent met de herdenking van 1 overlijden van notaris Kroon, oud-bur gemeester dezer gemeente. Bijna 25 jaar heeft hjj aan het hoofd der gemeente gestaan en onder zijn bestuur zijn meerdere belangrijke werken tot stand gekomen, als de stichting van Tusschen de besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties was op de laatste con ferentie van 24 Februari j.l. overeenstemming bereikt over een gemiddeld loon van 20 per Maandagavond zfjn de besturen van den RK Landarbeidersbond .JBt. Deus Dedit” in de Bollenstad bijeen geweest en hebben besloten deze basis voor het collectief contract te aan vaarden. De moderne organisatie hield zich, als ouder gewoonte, weer op de vlakte. blik was hjj omringt door de geheele jeugd, die uitbundig juichtte en tegen zijn forache gestalte blijde opzag. Zondag werd de nieuwe Pastoor door de Deken van Wervershoof plechtig geïnstalleerd. Na de verschillende plechtigheden hield ae Deken een korte toespraak tot de geloovigen. Pastoor Poodt heeft 18 jaar lang zijn beste krachten gegeven aan het bestuur van deze parochie en voor het heil uwer zielen. Hjj was ons een voorbeeld op den weg der zalig heid. De laatste jaren waren niet gemakkelijk. En onder deze zware last heeft hij deze nieu we tempel overgedaan aan een nieuwen pries ter. Spr. wenscht de geloovigen geluk met den nieuwen pastoor en den nieuwen herder met zijn parochianen. Moge op u de zege Gods rusten. Dat de nieuwe pastoor vele jaren voor uw heil en eeuwigheid moge werken. Met het „Tantum Ergo” werden de plech tigheden besloten. De Graal Zondagmorgen zijn na de Hoog mis vier Graal-vlaggen, een geschenk aan de Graal van den Zeereerw. heer Pastoor, gewijd. Na deze plechtigheid werd in optocht gemar cheerd naar het R. K. Ver. gebouw. Gevallen Toen Zaterdagmorgen de groen tenhandelaar Molenaar bij den heer M. alhier kwam venten, vond hij tot zijn niet geringe schrik de vrouw des huizes bewusteloos onder aan de trap liggen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. 4 MeJ. M.. die alleen thuis was, was van de trap gevallen en wist zich verder niets te her- goede van Patronaatsdag Zondag was het feestdag voor de jongens van ons patronaat. De feest dag werd des morgens reeds Ingezet met een generale H. Communie voor leden en bestuur van het patronaat, waarop een gezamenlijk ontbijt in het Gezellenhuis volgde. Na de Hoogmis werd een foto van leden en bestuur gemaakt. Des avonds trokken de patronaats- leden, na afloop der Congregatie, met ont plooide vanen naar het Gezellenhuis. waar de avond verder gezellig werd doorgebracht. Vele ouders der leden woonden deze gezellige samenkomst bij; eveneens het bestuur met zijn dames. Door de tooneelclub werd „De Wraak van Jan Knip”, een blijspel in 3 bedrij ven van A. Burger, met veel, succes opgevoerd. Een welverdiend applaus viel den spelers ten deel. Jantje Scharemaker bespeelde den ge- beelen avond op verdienstelijke wijze het kla vier. Voor leden en bestuur was het een wer kelijk prettige en gezellige dag geweest. De heer Hartman stelde voor tuinders en anderen door de gemeente te doen steunen. De vlorzitter kon zich hiermede vereen igen maar wees er op dat hiervoor goedkeuring van den Minister noodig was. De heer Hartman merkte op dat het dan op de lange baan geschoven zou worden. Hij stelde voor in het te nemen Raadsbesluit een datum te noemen waarna met de ultkeering zou worden begonnen. De voorzitter verklaarde een zoadanig Raads besluit niet te zullen uitvoeren. Z. h. s. werd besloten met ingang van 13 Maart as. aan vischventers, scheipers, kleine lafidarbelders en kellners een gelijke ultkeering als aan andere werkloozen te geven.' De verdere rondvraag leverde niets bijzon ders op. R.K. Kiesvereeniging. In de dezer dagen gehouden vergadering van de RK. Kiesvereeni ging werd het reglement behandeld, dat na eenige wijzigingen werd goedgekeurd. Het voorstel, dat na vaststelling van dit re glement het bestuur voor 1 December 1933 ge heel aftreedt, werd met 27 tegen 17 stemmen verworpen. Het voorstel Hoorn werd aangenomen, waar in het bestuur werd opgedragen de Kath. Ka merfractie te bewegen voor afschaffing van den zomertijd te stemmen. Ook wilde Hoorn, dat bij steunregeling met de belangen van het groote gezin werd reke ning gehouden. Het Hoofdbestuur, meent dit met middels steun aan bet bedrijf te kunnen bevorderen. Men vereenlgde zich met een voorstel, Lan- gendijk, te bevorderen, dat L. T. B.-afdeelin- gen kunnen optreden als afdeellngen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en het niet noodig is daarvoor aparte afdeellngen op te richten. Op voorstel van Hoorn werd besloten mede werking te verleden aan het streven van 50 West-Friesche gemeenten, aan die menschen bestaansmiddelen te verstrekken, die van de nu ontworpen steunregeling weinig of niets ont vangen, opdat zij tot den nieuwen oogst geen gebrek lijden. Lutjebroek stelde voor er bij de regeering op aan te dringen, dat tijdens de crisis een bon- toeslag wordt gegeven op de arbeidsloonen. Het bestuur ging hiermede accoord. doch vroeg Kok, geestelijk adviseur. Ook deze wees op de zich af, of kans van slagen zou bestaan. -het roomsche geloof, het geloof uwer vaderen tot uw heil. Verder dankte de pastoor voor de -mu ziek verspfeidde zich de menigte, nadat nog onwillekeurig de pastoor zich had doen ken nen als een groot kindervriend; in een oogen- BROEK OP LANGENDIJK. 38 Febr. 33000 KG. Roode kool 1.104.10. Idem doorschot 60330. 60000 K.O. Gele kool 903.40, Idem doorschot 60—1j6O. 110000 Deensche Witte kool 60—70. 18000 KG. Uien: Gele Uien 801.80, Grove 120 1.70. Gele Drielingen 80130. 3000 K.O. Ble ten 90—120. BOVENKARSPEL (Station). 37 Febr. ,J>e Tuinbouw" Schotse 1319 per baal. Aanvoer 76 baal. Uien: Grof 4575. groote gele 4070. Drielingen 4045 per baal, aanvoer 473 baal. Roode kool 1.103.90 per 100 K.G. Aanvoer 11340 K G Gele kool 32 60 per 100 K.G. Aanvoer 33915 K.G. Witte kool 60 per 100 K.G. Aanvoer 34900 K.G. Bleten, kleine 60 per 1000 stuks. Aanvoer 9100 K.G. Bloemen: Narcis 57. Bar- tlgon 1517, Copland 915. aanvoer 345 boa. Prosperity 9. La Reine 13. Pltt 14, aanvoer 885 bos. Beverwijk. 37 Febr R K Coöp. Tulnderever. Kennemerland" Boerenkool 10055, Sla 135. per kist. Rabarber 16H854, Prei 136 per bos. Witlof 106Ï4 per pond. Spruiten 3354 1754. Uien 354. per K.G. Roode kool 6— 354. Gele kool 354. Knollen 5354. P*r stuk. KAMPEN. 27 Febr. De prUzen der eieren wa ren heden ter weekmarkt 3.304 per 100 stuks. 300 Kalveren 23 per stuk. ENKHUIZEN 37 Febr. Bloemen: Narcissen wit 5. idem geel 13. Le Notre 30. Copland 14, Bartlgon 1517. Idem 3e soort 13—14, VerglUua 13. Couleur Cardinal 18. Idem 3e soort 13. Rose Lulsante 15. Murillo 15. La Reine 13. Hyacinten 1012. Crocussen per kistje 1416. ENKHUIZEN. 37 Febr. Vischmarkt. Aange voerd werd 1 vaartuig met 48 p. bot f 14 en 43 pond schol f 795. LEIDEN. 38 Februari. Varkensmarkt. Aan voer C- Handel tamelijk vb— NOORD-SCHARWl marktbond - - 120, Uien 1.40—1.70. Gh Peen 1 40190. 10000 --- 92000 K.G. Roode kool 1303.70. idem doorschot 1.10—330. M| lasting en van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, alsmede tot het van de begrooting afvoeren van het subsidie aan de Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer. B. en W. stelden voor geen van deze wijzi gingen aan te brengen. Ten aanzien van het laatste punt merkten zij op. dat het subsidie aan V. V V. tegenwoordig het eenigste is waar door de gemeente een steentje kan bijdragen om de inkomsten van de bevolking te verhoogen De heer Snoeks verklaarde het geheel met B. en W. eens te zfjn en het ging zl. niet aan dat de gemeente geheel uit Den Haag en uit Haarlem geregeerd werd. Hu hoopte, dat de ge heele Raad in dezen achter B. en W. zou «taan De heer Hartman was het met den heer Snoeks eens. Ten aanzien van het'schrappen van het subsidie aan V. V. V. merkt hjj op dat dit in geen geval mag gebeuren, daar V. V. V. de kurk is waar de gemeente op drijft. Hij weel dat de strijd tegen Ged. Staten hopeloos is. maar wil niet uit eigen beweging de door hen voorgestelde wijzigingen aanbrengen. Het voorstel van B. en W. om de wijzigingen niet aan te brengen, werd zonder hoerfdelijke stemming aangenomen. Vorige koereen 8.4314 34.7514 34.75 48^18 - 37.70 eerbiedig en dankbaar parochianen, kwam te haK zes c. Li. Pastoor aan. Klokkengelui en vlaggen uit huizen gaven Pastoor Jansen al eenig moeden, dat hy werd verwacht, maar verrassing was buitengewoon, toen hij de rijke menigte voor de pastorie zag ter welkoming; de fanfare .Kunst naar Kracht" Bette een begroetingsmarsch in en de school kinderen stonden met vlaggetjes langs den weg geschaard. Dan zongen de schoolkinderen onder leiding van den heer P. H. v. d. Wleie hem het welkom toe. Namens de parochianen vat de Goorn sprak Pater van Gent een woord van welkom en stelde de parochianen Vleeeeh van «peenbiggen Indien «r perao- nen zjjn. die vleesch van speenbiggen wen- schen. kan men dit opgeven bij den gemeente veldwachter De Bruijn. volgens spreker een geweldig landsbelang. De akkerbouw wordt sterk gesteund, dat misgunt spreker den menschen niet. Maar de tuinbouw is zeker niet minder belangrijk voor Nederland. Tot vandaag aan toe is de tuinbouw zoo goed als niet gesteund. Toch wordt door steun de werkloosheid voor een deel voorkomen, omdat er velen werk kunnen vinden in den tuinbouw. Ook de middenstand zal voordeelen van een herleven der tuinbouw trekken. Met een krachtlgen oproep tot stevige orga nisatie en vertrouwen op God, besloot spreker zijn uiteenzetting. bleek herder en Nadat in een vorige vergadering besloten was het Burgerlijk Armbestuur te vervagen door Maatschappelijk Hulpbetoon en tevens een com- missie benoemd was om voor M. H. een regle- 1 te stellen, bracht thans de beer lid der commissie, een breedvoerig Hoogste stand: 7782 Jan Mayen. Laagste stand: 7443 te Valencia. Verwachting: Meest matige Zuid-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, om bet vriespunt des nachts, overdag lichte tot ma tigen dooL De TuindersvaJcbond L. T. B.. besprekend den grooten nood, waarin de tuindersbevolklng zich bevindt. overwegende dat de eerste uitkeeringen zeer bescheiden zijn geweest, t overwegende dat de tuinders dringend geld noodig hebben om in de gelegenheid gesteld te worden het bedrijf voor het seizoen in orde te maken. verzoekt met aandrang onmiddellljk ta- dien mogelijk verdere ultkeering te doen plaats hebben. Deze motie sa! aan den regeerings-commls- saris gezonden worden. Namens de afgevaardigden bracht de heer de Kok uit Loosduinen dank aan het bestuur en den geestelijken adviseur voor het vele en groote werk in 1932 verricht. Spreker betreurde het echter, dat de L. T. B. thans mee moet loopen met de „Centrale". De voorzitter wees er op, dat aan de grootste bezwaren tegemoet gekomen Is; als allen strak op hun standpunt blijven staan en niets toe geven, heeft de regeering in het geheel geen hoüvast, hetgeen véél en véél erger zou zijn en het belang der tuinders zou schaden. De heer 8yp uit Spanbroek zegde het ver trouwen in deze regeering op, omdat zij de tuinbouw als stiefkind heeft beschouwd. HU stelde voor, de Jodenfooi van de regeerlng niet te aanvaarden. Bond voor Groote Gezimfen Voor een vrij talrijk gehoor zette de heer J. H. KraU secretaris van den R K. Nederlandschen Bond voor Groote Gezinnen, doel en werkwijze van dien bond uiteen. HU wees op de noodzakelijk heid van den bond in onze dagen van echt scheiding. geboorte-achteruitgang en zedeluk verval. In geestdriftige bewoordingen schetste hu de waarde der groote gezinnen voor kerk, staat en maatschappij. De bond beoogt een zoo goed mogelijke verzorging van de gezondheid van het gezin, verbetering van het gezin en bovenal de verheffing der zedelijke grondsla gen. waarop het gezin berust. Laten wjj gronds aan den bond in zijn heilig verzet. De heer De Keijzer dankte spreker voor zjjn betoog en uitte de hoop, dat spreker er in ge slaagd zou zijn deze geestdrift in de harten zUner hoorders dver te planten. Deze verwachting werd bewaarheid: 47 per sonen traden als lid toe. Pastoor Verwer uitte zijn voldoening over dit resultaat. In een volgende vergadering zal het regle ment worden behandeld en voorgesteld, ont worpen door een commissie, bestaande uit de heeren C. M. de Keijzer, J. Blom, J. Neefjes, J. Noordeloos en K. Veeken. de lichtbedrijven en den bouw van een nieuw raadhuis. Zijn nagedachtenis bluve in eere. Vervolgens memoreert de voorzitter, dat de wenseben, vorig jaar door hem uitgesproken bij den Inzet van het nieuwe jaar, niet in vervul ling zijn gegaan. Moge naast het vele verlorene, men den moed en bet vertrouwen in de toe komst niet verliezen Adressen van dé gemeentebesturen van Ambt-Hardenberg (verlaging belastbare op brengst grondbelasting), van Oudkarspel (in trekking kanalisatie) en van Kerkrade (verla ging waarborgsommen bijzonder onderwijs) worden voor kennisgeving aangenomen. Afgewezen wordt een verzoek van de sang- vereeniging „Gemengd Koor” om voor repeti ties een lokaal van de openbare lagere schooi te mogen gebruiken, daar de lokalen reeds be zet zijn door het vakonderwijs. Enkele discussie ontstaat over een verzoek van de Arbeidersavondschool te Noord-Scbar- woude, om het schoolgeld der werklooeen deel nemers voor rekening der gemeente te nemen. De meerderheid van B. en W. wenscht het verzoek af te wijzen op grond dat deze schooi een instelling 'van het Instituut voor Abeiders- ontwlkkellng is en bijgevolg politieke doelein den beoogen zal. Wethouder DU BURCK meent, dat het hier uitsluitend ontwikkeling betreft, zonder politiek oogmerk. Hij is er voor, aan het verzoek te voldoen, evenals zun fractiegenooten Dijkhuizen en Muller. Bij stemming bleken de stemmen te staken, zoodat de volgende vergadering zal beslissen. Thans komt ter tafel een adres van enkele Ingezetenen om tegen te houden den bouw van een perceel voor den heer Stuurman, inplaats van het onlangs afgebrande. Het te bouwen perceel nJ. komt op een klein stukje grond, vlak tegen de straat en aan het water. De verhindering vap den bouw zal de boognoodige verbreeding van de straat zeer ten goede komen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De verelschte bouwver gunning is reeds door hen verleend en kon niet geweigerd worden, omdat de plannen vol deden aan de bouwverordening. De voorzitter merkt nog op, dat. Indien be langhebbenden den eigenaar daartoe zouden kunnen overhalen, de gemeente wel bereid zou zijn, het stuk grond over te nemen. Van het gemeentebestuur van Sint Pancras is een verzoek Ingekomen om terug te komen op de afwuzende houding inzake de overdracht van den Twuuverweg. Met 51 stem wordt besloten hierop niet in te gaan. Van den Alg. Ned. Politiebond, die geboord is over <ie voorgenomen salarisverlaging van den gemeente-ontvanger, is mededeeling ont vangen, dat vermindering van salaris onge- wenscht en onbillijk Is. De heer GROEN hecht niet veel waarde aan bet advies der vakorganisaties, die zich steeds krampachtig verzetten tegen iedere salarisver laging. HU meent dat het noodzakelijk is, dat de ambtenaren zich aanpassen aan den gewU- zigden levensstandaard. De beer MULDER onderstreept dit. Met 4 tegen 2 stemmen wordt tot verjaging besloten. Mededeeling wordt gedaan dat gemeente-lan- deruen zijn verhuurd voor prijzen van 2.10 en f 4.per snees en dat tot leden der bios coopcommissie door B. en W. zijn benoemd de heeren Rutoen, Kunnen, Kramer, Sneekers en C. de Boer Wz. Tot leden der plaatselijke commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs worden benoemd de heeren P. de Geus en J. H. van den Berg, de laatste in de plaats van mej. N H. Vosvan Zon. Het Crisiscomité, op het eind van zijn mid delen, krijgt op zijn verzoek een subsidie van 500. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de rente van de voorschotten aan de tuinders, in 1931 verleend onder borgstelling van gemeente en provincie, over het jaar 1932 voor 30% voor rekening der gemeente te nemen wegens de buitengewoon slechte tijdsomstandigheden, waardoor de rente niet opgebracht kan worden. De provincie neemt dan de overige 70%, over eenkomstig de borgsteUng voor haar reke ning. Aan de vroegere huurders van de Ned. Herv. ment samen Hartman. 1 verslag uit. Het voorgestelde reglement voor Maatschap pelijk Hulpbetoon wordt met 5 tegen 2 stemmen van de beide Wethouders aangenomen. B. en W. stelden verder voor een lijdelijk ambtenaar voor de arbeidsbemiddeling te be noemen uit de ambtenaren ter Secretarie tegen een vergoeding van f 120.—. Na eenige discussie werd met 6 stemmen als tjjdelijk ambtenaar voor de arbeidsbemiddeling benoemd de heer J. Koopman, ambtenaar ter Secretarie, tegen een vergoeding van f 12O.t-, Een stem werd blanco uitgebracht. Op voorstel van den heer Hartman werd be sloten bet benoemen van een commissie van bij stand voor de arbeidsbemiddeling aan te hou den tot een volgende vergadering. Waarschuwing Reeds meermalen is hier ter plaatse actie gevoerd onder de tuinbouwers Wij meenen dan ook goed te doen er op te wij zen, dat de deze «-eek aangekondigde vergade ring. waarvan per post een convocaat is zorgd, uitgaat van de 8. D. A. P., gezien spreker ook optreedt voor de Vara. Wat wij tijdens de crisis aan deze heeren te danken hebben, is bekend. Wij vertrouwen, dat men van deze vergade ring thuis blijft. R. K. Kiesvereeniging Deze vereenlging komt aa. Dinsdag in vergadering bijeen. WU meenen, dat hier thans niemand op bet appél zal ontbreken. Kerk en aan P. Goedhart wordt een reductie van 25% verleend op de pachtsom der gehuur de landerijen over 1932. De heer GROEN Wil dit ook uitstrekken tot andere huurders, die voor hooge prijzen huren. Hierover zal in de volgende vergadering prae^ advies van B. en W. gegeven worden. Tenslotte komt aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot hereinre de gemeentefondsbelasting. De meerderheid stelt voor van de le ku^c üi de 3e klasse te gaan. De inkomsten vermin deren en de uitgaven vermeerderen, daarom moet tot belastlngverhooging worden overge gaan. Voorts krijgt de gemeente wegens baar plaatsing in de le klasse niet meer dan 25% subsidie in de kosten van steunverleenlng en werkverschaffing aan werkloozen. Wethouder DU BURCK wil inplaats van plaatsing in de 3e klasse heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Planting fa de 3e klasse beteekent een aanslag op de sociaal minder bedeelden; bU 600 begint reeds de belastingheffing. De VOORZTriTER verdedigt de voos stellen van B. en W. er op wijzend, dat door kinderaf trek vele personen met een inkomen van 600 tot f 800, vrij van belasting zijn. De meeste lage Inkomens zijn van dienstboden exL Het resultaat van de hierop volgende discus sie is, dat met 4 tegen 2 stemmen (du Burck en Dijkhuizen) besloten wordt de gemeente in de 3e klas te plaatsen. Na rondvraag volgt sluiting. Nadat door de Kerkmeesters Vrijdagmid dag de ZeerEerw. Pastoor Poodt naar Am- sterdam uitgeleide was gedaan langs den weg gegroet door meerdere de nieuwe de ver zijn tal- ver- Aüe raadsleden waren aanwezig. Ingekomen stukken. Allereerst eenige stukken welke voor kennisgeving aangenomen werden. Hierna volgden: Een schrijven van den heer A. de Vos alhier, waarin hij verzocht een consumptletent op het stille strand te mogen plaatsen. B. en W. stel den voor hierop afwijzend w beschikken, daar de heer Koopman daar al een tent exploiteert. Z. h. st. aldus besloten. Een schrijven van den Ned. Bond van Per soneel in Overheidsdienst en een schrijven van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, waarin zij bezwaren inbrengen tegen hét in een vorige vergadering genomen princi pieel besluit tot afschaffing van vrij 8as voor de fitters van de gasfabriek. B. en W. stelden voor het vrij gas te handhaven. Na eenige dis cussie werd op voorstel van den heer Blok met 5 tegen 2 stemmen van de beide wethouders be sloten met ingang van 1 Maart ai. het vrij 8*« voor de fitters af te schaffen. Een schrijven van den heer C Dekker alhier, waarin hij verzocht hem 25 pCt. reductie te geven op de landhuur. Op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aldus be sloten. Een schrijven van Ged. Staten van Noord- Holland waarin zU verzochten te willen bevor deren het raadsbesluit tot verkoop van een ge deelte van een slop, gelegen ten Zuiden van de perQpelen Noorderstrsat 20 en 25 en achter de perceelen bewoond door wed. M. Dekkerde Graaff en Liefting, ingetrokken wordt, daar ge bleken was dat er meerdere gegadigden waren en dus publieken verkoop de voorkeur bad moeten zijn gegeven. B. en W. stelden voor hier aan te voldoen voor zoover het betrof het in trekken van het raadsbesluit, maar in geen ge val tot publieken verkoop over te gaan. De beer Snoeks was er voor dit besluit te handhaven. Met, 4 tegen 3 stemmen werd besloten het genomen raadsbesluit te handhaven. Van de N V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te ’sGravenhage was een bod ont vangen voor een geldleenlng tegen een rente van 5 pet. en 1<B.1^ W. stelden voor op dit bod in te gaan. Met 5 tegen 2 stemmen werd aldus besloten. De heeren Snoeks en Hartman vonden 5 pet. te hoog. Maandag kwamen de leden van den RK. Diocesanen Tulndersvakbond L. T. B. in alge meene vergadering bijeen in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer J. Groen, heette spe ciaal welkom de Kamerleden de heeren Chr. v. d. Bilt en G. W. Kampschöer, den heer Mr. H. v. Haastert, namens den Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond. en de Rjjkstulnbouwconsulen- ten de heeren Rietsema, Hazeloop en Koeman. De toestand van den tuinbouw, aldus spreker, is donkerder dan ooit, 1932 heeft niet gebracht, wat wij zoo gaarne wenschten, maar de arbeid van de organisatie is moeilijk en zwaar geweest en het is Jammer, dat niet meer resultaat ver kregen ‘is. Maar er is niettemin veel bereikt, uitsluitend en alleen door de organisatie. Daar om blijft aaneensluiting een absolute eisch. De secretaris, de heer ir. Dekker, las vervol gens het jaarverslag voor. Herinnerd werd aan de protest-demonstratie door 1100 leden op 13 Juli 1932 te Haarlem; aan de Boete-Processie te Heiloo, waaraan 3000 personen deelnamen. De kringen kwamen tot grootere activiteit, ter wijl het afdeelingsleven zeer gezond werd. De heer Th. Jonkheer heeft als bestuurslid bedankt, hij vertegenwoordigde de groep bloem bollenkweekers. Hem werd door den voorzitter dank gebracht en in zUn plaats werd be noemd de heer Th. van Rijn te Lisse. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren C. Broersen en C. Huigsloot. aanwezigheid van de rijks-consulenten en heette ook welkom den directeur van de Tuin bouwschool te Beverwijk. Spreker achtte de samenwerking tusschen Centrale Veiling en L. T. B. zéér verheugend. Er moet overleg geschieden tusschen de leden en hun arbeiders, die minstens even erg heb ben te lijden van deze slechte tijden. De werk loozen moeten zooveel mogeluk tewerk gesteld worden, dat is een zaak van christelijke liefde. De L. T. B. staat op het oogenbük boven het dak, omdat hij zooveel verricht heeft in deze dagen. Blijft echter vertrouwen stellen In uw leiders, aldus spreker. Alles wordt gedaan om u te helpen en te leiden. In dit verband bracht spreker dank aan den algemeen voorzitter, den heer Kampechoër. en aan den voorziter, den heer Groen. Als men verwijten tot de regeering richt laat men dan overwegen, dat er een in ternationale crisis is en dat veel van het bui tenland afhankelijk is. Weest dus voorzichtig met conclusies en uitspraken! Onze godsdienst moet u staande houden en juist het godsvertrouwen Is bij u allen zoo groot gebleken het laatste slechte jaar. Uw principieele organisatie worde in de toekomst versterkt en verlicht. De voorzitter zwaaide den rector lof toe, voor zUn enorme werk in het belang van de boe ren- en tuindersbew-yging. OBDAM, K.G. Witte U-ICUV, X.O icuiusui. - v Dl aciiouicuav. «w 375 stuks. 342 zware 2930, 33 lichte 28, L-rmo, WOUDE. 28 Febr Noorder- 19500 K.G. Uien: Drielingen 1 -Grove Uien 1.501.70 1600 K.G. Kroten 601,40. O. 412, 1UCU1 22C. 223100 K.G. D. Witte kool 60 87000 K.G. Gele kool 12.10. Idem doorschot 701.60. Alles per 100 K.G. Doorgedraald 170000 K.G. Deensche Witte kool. 9800 K.G. Kroten. OBDAM, 27 Febr. Marktbericht .De Tuin bouw” 36000 K.G. Roode kool 60330. 26000 Gele kool 602.40. 18000 K.G. Deensche kool 6070. 1600 K.G. Uien 1.10130. 35000 K.G. Roode Bleten 60. PURMEREND. 27 Febr. „Afslagver. Beemster. Purmerend en Omstreken" Witlof 821 per K.O Roode kool 50630, Witte kool 120130. Ssroye kool 708 30. per 100. Bprultkool 1.60 3.30 per 15 K.G Boerenkool 125 per kist van 10 K.G. Uien 3658. Uien Drielingen 34—36. Uien Nep 40. per 25 K.G. Prei 330—9 70 per 100 bos. TEXEL. 27 Febr. Veemarkt. Aangevoerd wer den: 2 koelen 140170. 23 nuchtere kalveren 3 6. 6 rammen 813. 1 varken. 16 schrammen 814, 8 biggen 46 per stuk. TEXEL. 27 Febr Eierenveiling. Aangevoerd werden: 89719 eieren. Prijs: 58-00 Kg. per 100 3.30—3 50. 60-63 Kg. 3 40—3.60. 63-64 Kg 330— 3 85. 64-70 Kg. 3704.30 50-56 Kg. 33.30 Piep kuikens 0.85 per Kg. WARMENHUIZEN. 27 Febr Heden besteedde men voor: Gewone Uien 1.602. groote Uien l.oo. Gele kool 130—3. idem 2e soort 1.70230. Bood® kool 2 90420, Idem 2e soort 170330. Witte kool 60. Alles per 100 K.G. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het marktbericht van Purmerend nog niet to ons bezit.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2