S.D.A.POP DEN TERUGTOCHT Prikkeldraad M Van de Perstribune I Tegen den woeker Na een nieuwe r „vergissing” DINSDAG 28 FEBRUARI Arbeidsnood? Betere voorlichting PROF. DR. H. M. KROON t STAATKUNDIGE DEMOCRATIE Autobus in een sloot VERBODEN VEREEN1GINGEN Voor de katholieken in Indië NOG MEER VERLAGINGEN „ARENA” TE ROTTERDAM Tot herbouw besloten GEEN SAMENWERKING OVER DEN AFSLUITDIJK Handelspolitiek Voorzieningen by de Friesche kust Op het veld van eer Dubbele moraal NA DE MUITERIJ de missie BOERDERIJ AFGEBRAND LUCHTBALLON GEDAALD ,.a t Minimum-pryzen voor den ezporthandel gevraagd De houding der gevangenen onveranderd Een misrekening van twee millioen! BLOEMBOLLENBEDRIJF EN CREDIETVRAAGSTUK Pater E. Hartgers in overleden ZUIDERZEEGEDUPEERDEN Het publiek kan een goede uitvoe ring der geldschieterswet seer in de hand werken Hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht -X.- 67 stuks vee omgekomen Belangrijke vermindering van toe lagen enz. by de Spoorwegen 7 Eerste Kamer en Minister Ruys f „vergissing” van de komende verkle- een vaar k fulvende partij ts alreeds katerig op den e Het publiek kan een goede uitvoering der Geldschieterswet seer in de hand werken door het ter kennis brengen van alle gevallen, waar in In strijd met de wettelüke voorschriften of zonder gemeentelijke vergunning gelden wor den verstrekt. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. gedaan verzoek om een voorzie ning te treffen ter plaatse waar de afsluitdijk aansluit aan de Friesche kust, teneinde aan het gevaar tegemoet te komen, dat van de richting Wleringen komende auto's aldaar rechtuit van den dijk afrijden, deelt de betrokken Ingenieur mede, dat het aanbrengen van deae voorziening zoo spoedig mogelijk zal geschieden. -t Zondagmiddag daalde op het Kampereitand bij Kampen een luchtballon. bemand met twee herren en een dame en komende uit Düssel dorf. Het geselschap keerde per spoor naar de telt. Hier is alleen de onbekende „men” aan het woord. In het onderhavige geval, had minister Ruys er intiwachen alle recht op, zoo lezen wij in de „Residentiebode” dat zij. die van uit den anoniemen schuilhoek hem zoo fel hadden be stookt, niet alleen zakelijk maar zelfs persoon lijk. bij het openbaar debat voor het voetlicht waren getreden en daar hun grieven hadden herhaald. te blijven, te willen met deze partij werd geen sa- „Het wordt meer dan tijd, dat men zich tot *n ernstige en rustige beoordeellng van t ern stige geval, met zijn oorzaken en zijn gevolgen, bezint. Duurt de opwinding voort, dan komt men van kwaad tot erger, en dan wordt het boe langer hoe moeilüker tot de kalmte terug te keeren, die voor een rechtvaardig oordeel ver- eischte is. Geen eerlijk en ernstig mensch ml de .mui terij” beschouwen als een onschuldige hande ling. die goedgekeurd mag worden. Zelfs als die handeling ten onrechte muiterij genoemd wordt, en In wezen en bedoeling slechts een zeer slecht gekozen vorm van demonstratie was, kan zij niet anders dan volstrekt ontoe laatbaar worden genoemd." en la «r *n oogenblikje beduusd van en men blijft er over nAmümeren: Op 5 Maart ajs. worden er verkiezin gen gehouden In Dultechtand; Dulteche onder danen. die in Nederland wonen, mogen aan de stemming deelnemen en t wordt hun aan de grens aoo gemakkelljk mogelijk gemaakt. Heel laconiek heet het nu in de pers, dat voor deze gelegenheid „de „80.000 katholieke Dult- schers. die In Nederland woonachtig zijn" ge- mobllseerd worden om in Dultechtand te gaan t Zal me daar In de grens-stembureaux een gekakel zijn, want deae 80.000 katholieke Dult- «cbers zijn voor t overgroote deel natuurlijk Kate's. Gretchen's, Hedwig's, Army's.... Maar toch 80.000 katholieke Dultachers in Nederland! Als we de niet-katholieke Duit- schers in ons land daar nu nog eens bjj op tellen? Hoeveel duizenden betrekkingen hebben onae Hollandsche dametjes zich dan voor den neus laten wegkapen! Omdat se liever naar fabriek, kantoor at win kel gingen, vanwege het loon en den vrijen tijd en de damesachtigheid Bestaat er In Nederland arbeidsnood voor het meisje en de jonge vrouw? versterkt nJ. dat deze minderwaardige aanval op minister Ruys uit de Christ. Hlst.-fracüe af komstig was. Immers de woordvoerder van de Chr. Hist, fractie heeft over deze passage niets gezegd, noch ter afkeuring, noch ter goedkeuring. Intusschen Is het voor ons wel heel moeilijk aan te nemen, dat iemand als prof, de Savornm Lohman, wanneer hij werkelijk in de afdeelin- gün dezen aanval op minister Ruys heeft ge daan. den moed zou missen, om de verantwoor delijkheid daarvoor in het openbaar debat te aanvaarden. Hoe dit intusschen zij, de Eerste Kamer beeft in eerste instantie haar debat over hoofdstuk I geëindigd zonder dat op deze zaak het volle licht heeft geschenen. Dat blijft in elk geval voor de reputatie van de Eerste Kamer een zeer bedenkelijk ver schijnsel. En wjj hopen daarom, dat hier alsnog in twee- de instantie, niet het minst voor den goeden naam van den Senaat, een bedenkelijk verzuim alsnog wordt hersteld." De „Volk'-redacteur en roode partij-bestuur der Matthljsen heeft een bezoek aan Tilburg gebracht en geconstateerd, dat de wollenstor- fenindustrie technisch op peil is, maar door kri- sls-concurrentle wordt genekt. In katholieken kring was een en ander sinds jaar en dag be kend, maar de roode vrijhandelarlj wilde beter weten. Thans schrijft de beer Matthljsen: BATAVIA, 37 Febr. (Aneta) De gevange nen op Onrust werden in nieuwe barakken over gebracht, welke intusschen gereed waren ge komen. Dagelijks vinden verhoeren plaats. De houding der gevangenen ia nog steeds de zelfde. doch de reclames htelden op aoodra do verstrekking van rookerjj enz. was geregeld. De op Onrust gelegerde troepen zijn dank baar voor de attenties, welke hun door de bur gerij werden gezonden. maatschappelijk leven verdwenen kunnen zfjn Teneinde bet publiek nog nader omtrent de veranderingen, die door de Oeldechleterswet in de bestaande toestanden worden gebracht, op de hoogte te brengen, organiseert meergenoem de Vereeniglng in de maand Maart openbare vergaderingen in verschillende plaatsen van het land, die nog nader zullen worden aange- kondigd Ptaatselüke instanties die op het or- ganlseeren van een dergelijke vergadering noe prijs stellen, worden verzocht rich tot bet Secretariaat te wenden. Heel scherp teekent „De Maasbode" hierbij aan: „Prachtig! En wil de heer Matthljsen nu ook even aan de „Volk''-lezers meededen, dat het zijn partijgenoot ir. V. d. Weerden was, die de eerste contlngenteeringsmaatregelen van Minis ter Verschuur in „Het Volk" brandmerkte als „sectarische” politiek en Insinueerde, dat si) werd gevoerd ten bate van bet katholieke Zui den? De .hersenschimmen" zijn niet bjj de Regee ring maar bjj MatthUsens vrienden." Men zal zich herinneren, dat in het voorloo pig Verslag van de Eerste Kamer op hoofdstuk 1 een uitvoerige en felle persoonlijke aanval werd gedaan op den minister-president. Een aanval waarin t persoonlijk element een groote rol speelde en daardoor een weinig waardig karak ter had. Uit welken hoek die aanval kwam is geheim. De leden, die in het voorloopig verslag aan het Voor mij staat vast, dat onze industrie van wollen stoffen volop werk kan hebben, en dan in staat zou zijn goedkoop en toch met winst te werken bij betaling van een ordentelijk loon wanneer de regeering, in plaats van her senschimmen na te Jagen, verstandige economi sche politiek voerde. Wanneer de invoer werd beperkt tot wat wij zelf niet of niet tegen re delijken prijs kunnen maken partij niet vertegenwoordigd geweest op de 'vergadering te Den Bosch. Wel is bet bekend, dat tevoren onderhande- lingen en correspondentie zijn gevoerd over de mogelijkheid om tot concentratie te komen; of deze fusie nu definitief van de baan U, was aan de Bossche afdeellng nog niet bekend en werd onder reserve aangenomen. De R.K. Arbeiderspartij verzoekt ons in dit verband het volgende mede te deelen: De R.K. Arbeiderspartij is niet tot samen werking bereid met den Katholiek Democratl schen Bond en de Katholieke Llmburgache Federatie van Boeren, Middenstanders en Ar beiders. De redenen daarvoor zijn gelegen In het feit, dat. hoewel door de R.K. Arbeiderspartij bjj de R.K. Volkspartij aangedrongen is geworden op een irthige samenwerking en zelfs tot fusie der vier groepen, waarbij slechts het persoon lijk element in den weg stond, van de zijde der RK. Volkspartij de wil tot samenwerken te komen, niet aanwezig bleek, waarna de RK Arbeiderspartij in een samengaan met de ove rige twee, zeer kleine groepen, geen heil meer zag. 8OERABAJA. 27 Febr. (Aneta). In den gis teren vanaf de kansels in de katholieke kerken afgekondlgden Vastenbrief van den Apostolisch Prefect van Soerabaja. wordt den katholieken op straffe van weigering der sacramenten het lidmaatschap ontzegd' van het N.I.O.G., V.V.O., CA.JAB.O. en Inlandschen Marine bond. Te Utrecht is in den ouderdom van M jaar overleden prof. dr. H M Kroon, hoogleeraar bij de Veeartsenljkundlge Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof dr. H M Kroon werd op 27 Maart 1868 te Voorst geboren. Hjj bezocht de H BB. te Zutphen en begon in September 1886 zijn studie te Utrecht In de veeartsenijkunde. Op 7 Juli 1888 werd hü candidaat veearts, zijn diploma verkreeg hij op 24 Juli 1890. BU besluit van 33 September 1890 werd hij benoemd tot assistent van den leeraar Thomas sen en als zoodanig, op verzoek, eervol ont slagen in 1891 Hij vestigde zich toen te Deven ter. waar hij in IBM tot gemeente-veearta werd benoemd. Op 39 Augustus 1908 werd hij benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rljksveearteenlj- school te Utrecht, belast met het geven van onderwijs in Natuurlijke Historie en raskennis der huisdieren. Bjj de reorganisatie van de Veeartsenijschool tot VeeartsenUkundlge Hoogeschool werd prof Kroon benoemd tot hoogleeraar aan deze in richting. in welke functie hij ook rector-mag- nlflcus geweest ts. Tal van geschriften op veearteenükundlg ge bied verschenen van zijn hand. In den nacht van Zondag op Maandag, kort na 12 uur, is te Dronrjjp door tot nu toe onbe kende oorzaak brand ontstaan In de kapitale boerderij van den landbouwer Douwe Dijkstra. De bewoners konden nog bijtijds het huls ver laten. In allerijl werd de brandspuit uit Dronrüp gerequlreerd, welke echter defect bleek te zijn. Daarop werd de motocspult uit Marsum ge waarschuwd. welke spoedig ter plaatse ver scheen. Deze kon echter tegen de Inmiddels ontstane geweldige vuurzee weinig uitrichten. Aangewakkerd door den feilen Oostenwind was de boerderij spoedig een prooi der vlammen. Drie en zestig stuks hoornvee en vier paar den vonden den dood tn de vtammen. Van den Inboedel kon weinig worden gered. De boer- jderjj was verzekerd. middelen ook, als toelaatbaar en zelfs als ze- deljjk geboden is te beschouwen. Daarentegen keurt professor Kuyper een op stand tegen een kapitalistische maatschappij in hoofdzaak slechts af, „omdat er meestal toch niets mee te bereiken valt en er dus noodeloos slachtoffers worden gemaakt.” Hier heeft men de dubbele socialistische mo raal: een socialistische maatschappij mag ver zet met alle middelen tegengaan en fnuiken; een niet-soclalistlsche mag desnoods met alle middelen worden bestookt en ten val gebracht. Het is precies hetzelfde wat de Tribune dagelijks predikt: sovjet-Rusland mag alles doen tegen wie het met zjjn bewind niet eens zijn; wanneer de overheid In Nederland de bela gers van het gezag weerstreeft en straft is ze een misdadigster. In een socialistischen of communistischen staat is een „andersdenkende” vogelvrij; voor een socialist en communist is een nlet-soclalls- tische samenleving vogelvrij. Met de theorie van professor Kuyper kan men een heel eind komen." Besinning, drie weken na datum! En dat noemt zich dam verantwoordelijk leider van de op ééiï na grootste politieke partij in Nederland! In „Het Volk" van Donderdagavond komt de heer Aibarda er nu aan herinneren, dat hü reeds op 8 Februari, bij de interpellatie-Drop, gezegd beeft: „Dit te helaas niet gebeurd en dit verschijnsel te ongetwijfeld een nieuw argument voor her. die zoo gaarne spreken van de parlementaire verwording Maar in het bijzonder is dit gebeur de een sombere schaduw op de hoogheid van de Eerste Kamer, die blükbaar onder haar leden eenige personen telt, die omtrent de begrippen karakter en fatsoen er zeer abnormale begrip pen op na houden. Intusschen te de poging van hen om zich bjj deze kritiek achter de anonimiteit te verschuilen niet heelemaal gelukt. Want en oX niet ten on rechte. hebben woordvoerders van verschillende partijen er prijs op gesteld, openlijk te verklaren, dat zij deze felle persoonlijke en weinig waar dige kritiek niet voor hun rekening wenschten te nemen. De soclaal-democraat Mendels is daarmee be gonnen en na hem zijn er ook nog andere woordvoerders gekomen, die zich genoopt ge voelden te verklaren, dat deze kritiek niet van ben afkomstig was. Tengevolge van deze verklaring heeft het ge rucht, dat reeds vrij spoedig, na de verschijning van bet Voorloopig Verslag de ronde deed, zich De Nederlandsche Vereeniglng voor Volkscre- dietwezen en Woekerbestrijding stelt zich ten doel de openbaarmaking hiervan te vergemak kelijken. Ieder die meent, dat hijzelf of een ander in handen is gevallen van een clandestle- nen woekeraar, of van een geldschieter die de gestelde voorschriften niet in acht neemt, kan zich tot het secretariaat der Vereeniglng, ge vestigd te Amsterdam, van Eeghenstraat 12, wenden, waar het geval zal worden onderzocht, en eventueel na verwijzing naar een plaatselijk Centrum van woekerbestrijding. maatregelen zullen worden getroffen. Ook bU twijfelachtige bepalingen of clausules en contracten en iedere geldleener moet in het bezit van een contract worden gesteld! kan men zich om gratis advies tot de Vereeniglng wenden. Bij een goede medewerking in dezen zinzal de woekeraar binnen af zien baren tijd uit het Zondagavond, toen de autobus van den dienst AmsterdamZaandam omstreeks elf uur tanga de Kerkstraat te Oostsaan in de richting Zaan dam reed, raakte de chauffeur plotseling ztjn stuur kwijt en kwam de autobus In de naast den weg gelegen breede sloot terecht. Een tele foonpaal stuitte de vaart der bus eenlgszins. waardoor een klein gedeelte van de achterzijde der bus boven water bleef. De telefoonpaal knapte af. Het gelukte den omwonenden, die op het geluid van de klap toesnelden, de ms inzitterde passagiers alsmede den chauffeur door de achterdeur van de bus naar buiten te bren gen. Allen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Da materieele schade te niet groot. De Nederlandsche Vereeniglng voor Volks- credletwezen en Woekerbestrijding meldt ons Woensdag 1 Maart ax. zal de woekerbestrij ding In een nieuw stadium gekomen zijn. Dien dag immers zal de Geldschieterswet in werking treden, waardoor een groote verandering in de bestaande toestanden zal worden gebracht. Naar de „Telegraaf” verneemt zijn er op het oogenbllk zoowel te Rotterdam als te Ber lijn ernstige plannen tot herbouw van het Are na-Theater in bewerking, welke het nieuwe theater, dat dan op 1 September as, reeds zal openen, een grootsch aanzien sullen geven. De directeur van bet oude Arena, de heer WUh. Broch, heeft zich daartoe heden naar Berlijn begeven om eenige nieuwe projecten met het concern-Marx uitvoerig te bespreken. Geheel bulten deze plannen om Is er ook een voorstel In behandeling van een buitenlandse he hotelmaatechapptj. die tegenover het station Delftsche Poort een groot modern hotel wil doen verrijzen met ten minste acht verdiepin gen Deze laatste plannen zijn hierop gebaseerd, dat na vergrooting en verplaatsing van het sta tion het Stationsplein het centrum van de stad zou worden. De Personeelraad van de Ned. Spoorwegen heeft, aoo meldt het „Leklsch Dagblad’', aan de vakorganisaties sen afschrift van een schrijven van de directie gezonden, omtrent de vermin dering van toelagen, premies en vergoedingen ingaande 1 April is Binnen twee weken moeten de organisaties hun meenlngen omtrent de wijzigingen aan den Personeelraad kenbaar maken. Ten eerste zal de toelage voor onderhoud eigen rijwiel, thans bedragende 30 per jaar. teruggebracht worden tot f 15 per jaar. en ten tweede zal de toelage voor onderhoud van eigen rijwiel voor hen, die belast zijn met het bezorgen van kennisgevin gen van aankomst en voor dit doel gemiddeld ten minste 4 uren per dag hun rijwiel gebruiken (thans bedragende ƒ50 per jaar). gebracht worden op ƒ35. een en ander in verband met de aanzienlijke prijsdaling van rijwielen en onderdeelen. De minimumpremie welke aan wachters en wachteressen wordt toegekend voor de bedie ning van stopplaatsen en voor den verkoop van plaatskaarten en rijwielkaarten (thans bedra gende ƒ250 per week en per post bij uitgifte van 1000 kaartjes of minder per maand) wordt 1 per week. Tengevolge van het verminderde vervoer te op verschillende stopplaatsen een zoodanige vermindering ontstaan in het aantal verkochte plaats- en rijwielkaarten, dat het thans geldende minimumbedrag dezer premie veel te hoog geacht wordt. De vergoeding voor het gescheiden leven van het gezin, thans be dragende ƒ250 per etmaal voor ambtenaren en 1.75 voor beambten, komt op 2 en 1.40 per etmaal. De vergoeding voor vnngenwsnwi koffiegeld voor personeel, dat toestemming heeft om tus- schen de oude en nieuwe standplaats heen en weer te reizen, komt van 50 op 30 cent per dag voor ambtenaren en van 35 op 15 cent. De premieregeling ten aanzien van wacht- reserves voor regelmatige bediening van over wegen komt tot dusver hierop neer dat aan be trokkenen per kwartaal wordt uitbetaald 3 wanneer in dat tijdvak geen overtredingen zijn voorgekomen, 2 wanneer in dit tijdvak één overtreding heeft plaats gehad, 1 wanneer in dit tijdvak twee overtredingen en niets wanneer In dit tijdvak drie of meer overtredingen heb ben plaats gevonden. Volgens deas regeling krijgt dus een wachteres, die per kwartaal b.v. twee malen de boomen niet gesloten heeft bjj passeeren van treinen, toch nog 'n premie. Dit doet uit den aard der zaak zonderling aan. De directie wil deze premie geheel afschaffen of verminderen en vaststellen op 1 per maand. Voor machinisten vervalt de rangeertoetage voor rangeerdiensten, korter dan 15 minuten. In het algemeen aal de door de directie voor gestelde verlaging van de toelagen, premies en vergoedingen van 30 tot 94 pCt. bedragen. Nog deze week vindt een hoofdbestuursverga dering van de Ned. Vereenlgtngen voor Bpoor- en Tramwegpersoneel plaats, terwijl euft- andere organisaties spoedvergaderingen zullen beleggen, waarin de voorgestelde verlagingen besproken zullen worden. op om van de regen >ug de verklezings- der anderen ctaal -democratische niet In gebreke: ej ^De Notenkraker" verspreid, welke om schandelijken inhoud terstond in beslag mm hadden moeten warden. Inmlddeft: de S. D. A. P vierde multerlj-festUn. Eki zij maakte zich reeds .moordpartij" der vruchten te gaan plukken. Doch zooals gezegd nog is de interpel- latie-Albarda niet aan de orde gekomen, of de delljken terugtocht. een goed functlonneerende partij-organl- Men heeft zijn vergissing blijkbaar Ingezien, wat nog niet beteekent. dat men zijn oogelijk erkent. Men beeft zich na 1918 opnieuw! Vergist. De Jelder" Albania, die uit vrees voor de communistische zweep enkele weken geleden nog zoo volkomen Instemde met het gejuich om de muiterij, althans alles nA liet, waardoor hü zün uit het lood geslagen partügenooten. zoowel op de vloot als daarbuiten, tot rede had kunnen brengen, schrijft nu zoetsappig in de roode pers: Deze verklaring te echter wel heel platonisch geweest: was dit een veroordeellng van de mui terij? zün deze woorden, fioor wièn ook, als zoodanig opgevat? is, In tegendeel, juist nA 8 Februari de muiterij-agitatie door de 8-D.A P niet op haar hevigst gevoerd? Zie! Dat te nu juist bet laffe in den terug tocht der S. D. A. P. (door het manmoedige woord van prof. Goudriaan natuurlük niet weinig bevorderd), dat zü nu puntje bü paaltje komt de verantwoordelükheid voor haar gezagondermünend en revolutionnair tratook, in concurrentie met de Communisti sche Partü, niet aandurft. De ontnuchtering, bet besef van de werke- satle. De eerste opdat de eenmaal gekozen vertegenwoordigers het landsbelang In zün ge heel voor oogen kunnen houden, het tweede opdat de volksinvloed, geordend en gebonden aan uitgesproken beginselen, beter tot tmar recht komt. Van den anderen kant vormt bet gezag een noodzakelüken peller van den Staat, omdat, waar dit ontbreekt, geen gemeenschappelüke richting kan worden gegeven aan het streven der Individuen om in staatsverband hun wel zijn* te bereiken. Handhaving van dit gezag, dat in ons land gedragen wordt door het Insti- tuur van de Kroon, waaraan wü zooveel te danken hebben, te thans meer dan ooit nood- sakelük. Uit dit betoog concludeerend, wees mr. Oo- seling op het onverantwoordelijk drijven van hen. die splitsing trachten te brengen in het Katholieke volk en spreekt hü zün overtuiging uit, dat dit zich met zal afwenden van de groote partü, meer dan ooit in deze dagen achter het gezag staat. Tot nuttoe was op dit gebied niets geregeld; leder die wilde, kon als geldschieter in het maatschappelük verkeer optreden en hü kon voorschotten verstrekken ouder de meest druk kende voorwaarden, zonder dat daartegen iets te doen was De namen van vele geldschieters hebben in dit opzicht een benachten klank ge kregen. Na 1 Maart echter te het publiek niet meer weerloos overgeleverd Het geldschletersberoep te geen vrij beroep meer, terwül de voorwaar den. die de geldschieters mogen stellen, slechts tot bepaalde grenzen mogen gaant Wat het eerste betreft: om een geidschletbank te mogen vestigen is een vergunning van B. en W ver- elscht, waarmede in verband staat dat B. en W toezicht houden op de wüae van uitoefening van het bedrijf, en de vergunning bü overs chrijding der gestelde voorschriften kunnen In trekken. Het uitoefenen van het geldschleters- bedrüf zonder vergunning, kan gestraft worden met gevangenisstraf van 2 jaren! Bovendien zün de voorwaarden waaronder de geldschieter zün gelden mag ultleenen beperkt: als belang rijkste bepalingen noemen wü het verbod van de in dit opzicht aoo verderfelüke overdracht van rechten op salaris („looncessie"), de ver plichting van het opmaken van een acte van iedere geldleenlng onder verstrekking van een afschrift aan den geldlleener, en, niet te ver geten, het maximum bedrag aan interest en andere onkosten die de geldschieter den geld leener In rekening mag brengen. Het Interest percentage komt neer op 10 pct. per jaar over het nlet-afgeloste deel der hoofdsom. Om een voorbeeld te gevenIndien een geldschieter 100 uitleent, terug te betalen in 10 maande- lüksche termünen van 10, mag hü niet meer dan 7.60 rente van te voren afhouden, waar mede de geheele Interest voldaan la. Wel een verschil met den toestand van thans, waarbij van 100 vaak 20 of 30 vooraf aan Interest moet worden betaald! De bepalingen van deae wet gelden voor alk soorten geldschieters die bedragen ultleenen van /SCO of minder Het publiek late zich niet verleiden door listige machinaties ten opzichte van dit bedrag: ook het verstrekken van een bedrag van ƒ800 onder verplichting na 1 dag of 1 week 300 terug te betalen en de rest In termünen, Is in werkelükheld het ultleenen van een bedrag van 500 en valt als zoodanig onder de wet. In wat voor vorm de bedragen worden uitgeleend is eveneens cnverschllllgin zegels of in geld, direct of misschien tangs een om weg van het koopen op afbetaling en weer da- delük verkoopen van een of ander voorwerp, verstrekken van bedragen van 500 of van ƒ5. het is alles onder de wet begrepen. Het bedrüf van de „leen"- en ..werkvrouwen" Is dus, bü een behoorlüke medewerking van het publiek, tot ondergang gedoemd. Op de vergadering in 's-Hertogenboech op Zaterdag 25 en Zondag 36 Februari, werd samenwerking verkregen tusseben den Katho liek-Democratlschen Bond en de R,K, Umburg- sche Federatie. Besloten werd met één lüst in alle achttien Rükskieskringen uit te komen en een krach tige propaganda In het geheele tand te ontwik kelen. De RK Arbeiderspartij bleek haar stand punt, een ktassepartü handhaven; menwerking verkregen. Naar wü van de züde der Bossche afdeellng der RK Arbeidersbeweging vernemen, Is deze De sociaal-democratische professor Kuyper beantwoordt den sociaal-democratlschen pro fessor Goudriaan. Over het bekende geval: de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën”. In het artikel van den beer Kuyper komen enkele uitlatingen voor, welke de bijzondere aandacht verdienen, schrüft de „Volkskrant”: ..Niet allereerst zün verklaring dat het ver standiger Is, in zün verzet tegen de kapitalisti sche ordening den democratlschen en wettelü- ken wet niet te verlaten: het kapitalisme loopt toch op z'n laatste beenen en zal eerder dan de meesten vermoeden voor het socialisme de vlag moeten strüken. Ook niet zün verzekering dat bü de muiters van „De Zeven Provinciën” de „echte revolu- tlonnalre energie” heeft ontbroken, dat se „om wat loonsvermindering” In opstand zün geko men en hun bedrüf een soort operette-vertoo- nlng was. Wél zün overtuiging, dat In een socialistische maatschappij Iedere ondemocratische en on wettige actie een misdaad Is en leder noodig optreden van de overheid daartegen, met welke haar uitgavenreeks verschenen de door den voorzitter der partü. mr. C. M J. F. Gese ling. gisteren door de KB.O -mlcrofoon uit gesproken rede. Mr. Geseling gaf als een der duizenden werkers, die In deze dagen maandenlang In de weer zün voor het korte oogenbllk. dat de kie zer. alleen In een hokje met een papier en een potlood t stembiljet heeft in te vullen, in zün rede enkele gedachten over de wüze. waar op in een t|jd als deze, nu er overal onderwüzende trachten aan het werk zün tegen de politieke democratie, deae democrate nog blük kan ge ven van haar vermogen tot positieven opbou- wenden arbeid. Daartoe ia bezinning noodig over de twee grondpülers van het stelsel: ge zonde volksinvloed en een sterk overheidsge zag. Gezonde volksinvloed eischt een beperking van den dlrecten invloed der kiezen tot den dag van de verkiezing zelf en hlerbü leiding Dezer dagen hield de Vereeniglng van Be langhebbenden der nevenbedrijven der Zuider zee onder groote belangstelling haar jaarver gadering in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, de heer W. Nleuwboer. wees er In zün openingswoord op. dat men ditmaal onder zegt bijzondere omstandigheden verga derde. Immers Is de afsluiting der Zuiderzee thans een feit, met alle funeste gevolgen voor de door de droogmakerij getroffen belangheb benden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd, terwül de aftredende hoofdbestuursleden. de heeren de Rook en Hax bü acclamatie werden her kozen. Vervolgens gaf de secretaris, mr. Joh. K M Mathuisen. een uitgebreid overzicht van de werkzaamheden In 1932. Hü wees er op. dat de vele adressen aan de regeeringsllchamen, alsmede de audiëntie bü den Minister van Waterstaat duidelük hadden doen uitkomen, dat aan de Zuiderzee-wetgeving nog vele ge breken kleven. De hoofdschotel van de besprekingen werd gevormd door een gedetailleerde critiek op de rede van den Minister van Waterstaat, ge houden op 2 December 1932 in de Tweede Ka mer ter gelegenheid van het Zulderzeefonds voor 1933. Toen Immers bleek, dat de minister op het standpunt stond, dat klachten over de uitvoering der steunmaatregelen feitehjk onge rechtvaardigd geacht moesten worden, aange zien hetgeen thans de besomming minder be droeg dan In normale Jaren in het bedrag der geldelijke tegemoetkoming werd teruggevon den. En uit de besomming, d.wz. de opbrengst van de vischvangst, leeft volgens den Minister de geheele Zulderzee-bevolklng In dezen ge dachtengang schuilt echter een kardinale fout. Het is Immers totaal onjuist voorgesteld, dat de geheele Zulderzee-bevolklng van de bruto- besomming leeft. De geheele vlschhandel, met alles wat daaraan verbonden Is. en van welke categorie de verdiensten eerst beginnen nadat het product der Zülderzee Is af^leverd en waarmee de besomming niets te maken heeft. Is door den Minister over het hoofd gezien. Bo vendien is de bruto-besomming niet ongeveer 2.606.000, zooals door de Regeering beweerd werd, doch op zün minst genomen 4H mill, per jaar. Het departement werd reeds op een en ander gewezen en zoowel de Minister als de betreffende ambtenaren moesten In principe erkennen, dat die fout Inderdaad gemaakt was. De vergadering keurde een namens het hoofdbestuur door mr. Mathuisen ontworpen adres, waarin het bovenstaande wgs behandeld, goed en drong er verder op aan dat met alle middelen zou worden getracht om de heer- schende misvattingen te doen verdwünen. UJkheid, U evenals na de 1918 gekomen. Dit beteekent geen bekeering: de heeren sullen zich, wanneer zü de kans schoon zien, bü de eerste de beste gelegenheid opnieuw éven revolutionnair toonen. met éven weinig eerbied voor teder ander wettig gezag dan dat «ter s. D A. P., Zü blüven voor de natie even onbetrouwbaar als tevex^n. De thans In de 8. D. A. P op te merken ken tering beteekent niets anders dan de erkenning 8,0 beel ordinaire vergissing: de heeren hebben op het verkeerde paard gewed en ze vraticn, dat heel die muiterij -agitatie hun bü de koutende verkiezingen nadeel in plaats van sal bezorgen. uit wel-overwogen, maar Intusschen laf-be- hartlgd partübelang krabbelen de heeren nu terug. niet als gevolg van eerlüker of ver beterd inzicht. Dat zullen wü tüdens ringaactie niet mogen vergeten. „Natuurlük, de regeering kan geen ander standpunt Innemen dan dit: het schip moet onder het marine-bevel terug. Het zou dwaas heid zün om van de regeering iets anders te verwachten of te verlangen. Dat moet de regeering. dat moet elke regeering natuurlük eischen. Dat spreekt van zelf." Naar aanleiding van het beroep op de cre diteuren' van bloembollenbedrüven. uitgaande van de burgemeesters der verschillende ge meenten in -de bloembollenstreek, heeft een groote bankinstelling hier te lande het vol gende geantwoord, dat haar directie zich vol komen bewust la van de groote verantwoorde- lükheld. welke In deze moellüke tüden op de bankinstellingen rust voor een juiste afwe ging van de belangen, welke aan haar zoowel door geldgevers als door geldnemers zün toe vertrouwd. Wü zün dan ook ten volle overtuigd, aldus het antwoord, dat onze handelingen voldoende blük geven Van ons streven om. zooveel als redelükerwüze van ons mag worden verwacht, onze medewerking te verleenen aan het In standhouden van de bedrijven onzer credietne- mers In de bollenstreek, waarbü wü slechts een uitzondering maken voor die bedrijven, waar aan de basis voor een saneering ten gevolge van de geleden verliezen is ontvallen, zoodat een voortzett'ng slechts zou beteekenen een vermeerdering van verlies voor crediteuren. Overigens maken wü van deze gelegenheid gebruik om u er op te wüzen. dat volgens de unsmleme meening van de directeuren onzer kantoren In do bollenstreek de onderlinge sa menwerking van de bloem bollenhande laren nog zeer veel te wenschen overlaat, In het bijzon der wat betreft de door velen gevolgde prüzen- politiek In het buitenland. Indien de exporthandelaren niet vrijwillig kunnen komen tot een overeenkomst, waar door verkoop tegen „afbraakprijzen” verder wordt voorkomen, meenen wü u In overweging te moeten geven thans al uw Invloed bü de Regeering aan te wenden, opdat van over heidswege door bindende voorschriften even tueel gepaard gaande met een flnancleele steunverleenlng dpor het Rük een regeling wordt getroffen door het vaststellen van de minimum-prüzen. waartegen voortaan bollen In het buitenland zullen mogen worden ver kocht. Gezonde volksinvloed en sterk overheidsgezag Bü de familie te Amsterdam is bericht In gekomen. dat te Itajuba In de provincie Ml- nas in Brazilië op 1 Februari is overleden 'ta ter Paolo, In de wereld Dsbrand Hartgers Van de Paters van het H. Hart te Tilburg. Na 17 jaren in Brazilië werkzaam te zün ge weest. is Pater Paolo na een kort, doch hevig lüden. In den bloei van zün leven op 43-jangen leeftijd aan den dienst der missie onttrokken. Onder zün medebroeders stond de overledene bekend als een eerste kracht, een „zielenjager eerste klas". Bü zün dood heerschte er groote rouw on der de bevolking. Zün begrafenis was een apo theose. Zaterdags te voren bemerkte de overledene een puistje aan de wang, dat binnen enkele dagen zoo hevig opzette, dat de doktoren geen hulp meer konden bieden. Den Woensdag 4av. trad de dood reeds in. Pater Paolo zou over enkele jaren weer eens naar het vaderland terugkeeren. T"ta met zooveel bravour door den heer 1 Aibarda. leider der 8. D. A. P.. aange- vraagde Interpellatie over het optreden der regeering tegenover de jpulterz der „Zeven Provinciën" is nog niet aan de orde gesteld, ef zte.... reeds bevindt de 8. D. A. P. zich op den terugtocht. Toen de multerü uitbrak, verkeerde de 8. D A. F. hier te lande in een zeer geanimeerde stemming: de heer Cramer verzekerde, dat de multerü hem uit het hart gegrepen was en hem een „verduiveld genoegen” bezorgde; de heer Aibarda deed lustig mee aan de ophltatngs- actle tegen de regeering door de verantwoor delükheid voor het heele geval op de Neder landsche regeering te laden zonder ook maar een woord van afkeuring voor de ongehoorde daad van multerü te kunnen vinden; de heer Wlbaut, die aanvankelük weinig instemming met de muiten wilde betuigen, trok, zoodra de partügeest over hem vaarmg werd, terstond zün ietwat afkeurend oordeel weer in en juichte dapper mee In het koor van de velen, die zich verheugden over dit opmerkelüke geval van „dappere ongehoorzaamheid."' En Intusschen sloofde de roode Arbeiders pers zich dag en nacht uit om de revolution- nafiv daad der muiters hemelhoog te verbeur lüken; het bevel van den minister van defen sie, waarbü de roods bladen voor de marine- mannen verboden werden, trachtte men zelfs te saboteeren door de uitgave van een blad on- naam; de geïllustreerde so- pers bleef in deze agitatie werden nummers van welke om hun geno-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5