Het Fransche eenheidsleger Hoe de muiterij bedwongen is De straffen tegen verraad Het offensief in Jehol DIO-PROGRAMMA ERNSTIGE ONGEL UKKEN HET VERSLAG VAN EEN OOGGETUIGE DE KOLONIALE TROEPEN ER BUITEN DINSDAG 28 FEBRUARI Het historisch moment Het drama te Wanrooy Vrijsprekend vonnis bevestigd Regeeringsvoorstellen aangenomen BENOEMINGEN Laatste instructies Amerika en Genève NA DEN VOETBALWEDSTRIJD In het Aartsbisdom de DE CRISIS-ZUIVELWET GROOT WERK TER PERSE DE MOORD TE MAASTRICHT De Hirtenberg-affaire Roof de aanleiding tot deze daad Auto-ongeluk bij Aken De bankcrisis in de V.S. MENGELBERG TE ROME Duitschland fel tegen Hartelyke ontvangst DE KAMERVERKIEZINGEN Candidaten Antirev. party NEDERLAND—HONGARIJE Uit den Chaco-oorlog Meerderheid van 180 stemmen voor Daladier Een inzittende overleden, één ernstig gewond Engeland verbiedt verdere wapenzendingen Het eerste deel der Katholieke Encyclopaedic zal spoedig ▼erschynen De matrozen aan boord van de „Java” dachten blykbaar dat een spelletje werd gespeeld u Verklaringen in het Engelsche Lagerhuis Herderlyk schrijven van Kard. Faulhaber Door de regeering-Hitler zeer verscherpt In totaal twee-en-dertig personen gedood Ook Nederland verklaart zich als koloniale mogendheid voor dit beginsel Tsjang Kai Sjek naar Jehol De vliegtuigen Woensdag 1 Maart 1933 De keeper van „Muiden” aan gevolgen van een trap overleden Met de ,J»iat Hein” naar Priok <4 /wee Ataten 540 ilcon- ..Piet bet M. Flament! M. Centralia. PARIJS, Radio, Am- t zijstraten, toegang tot het huls •cbaXt. t'SK.iNO, 37 Febr. (Reuter). Volgens berich ten uit Chlneeache bron, stuiten de Japa nacht aanvallen in Jehol allerwegen op een hard nekkiger! tegenstand der Chlneeache troepen. Omtrent den tragiscben moord op den tachtlg- jarigen heer L. Melotte te Maastricht vernam ..De Telegraaf" nog de volgende bijzonderheden. In leder geval staat wel vast, dat roof de aan- NANKING, 37 Febr. (V. DJ Officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk T8jang-Kai-6jek besloten beeft met een speciaal vliegtuig on- mlddellijk naar Jehol te vliegen, teneinde aldaar da leiding der militaire operaties tegen Japan op zich te nemen. 1 1 1 i 1 i 1 i 1 1 I 1 i 1 door musici 1040 Dres- Oon- uxiren f Ont- !er be- de band Waany. Ham- Om- 946 Het ontwerp werd aangenomen met 234 tegen 38 stemmen. Het geheele zg. „begrootings- twaalfde" werd tenslotte, na een wijziging van ondergeschikte beteekenis, goedgekeurd met U9 tegen 90 stemmen. WASHINGTON. 37 Febr. (ReutexJ De re* gearing deelde mede, dat zij bereid 1» samen ta werken met de commissie, die door den Vol* kenbond in bet keven geroepen .is., om de va* dere gebeurtenissen in Mandsjoerde te bestu- deeren. Van een deelneming aan de commissie kon geen sprake zijn, zoolang Japan zich hier tegen verzet. Het Huis van afgevaardigden beeft het voor stel, om een uitvoerverbod van wapenen naar oorlog-voerende landen nog in de huidige sta ting van het Huis te behandelen, verworpen, zoodat dit vraagstuk eerst in de volgende zit ting in behandeling aal komen. NEW YORK, 37 Febr. Als opvolger van Mit chell, op wlen ernstige kritiek is uitgeoefend, is ASUNCION. 37 Febr. (Reuter.) De Boüvianen tot president van de National City Bank of hebben de Paragueesche stellingen bjj Corrales New York benoemd James H Perkins, tot nu en verliezen teruggealM*. Te Kohhcheid bij Aken la gistermorgen een Neder landache auto met vier inzittenden in een bocht van den weg met groqte snelheid tegen een muur gereden. De auto werd zwaar bescha digd en de rechterzijde werd geheel ingedrukt. Van de vier inzittenden moesten twee ernstig gewond naar bet ziekenhuis worden overge bracht, waar inmiddels één is overleden, terwijl de andere in levensgevaar verkeert. Z. H. Exc. de Aartsbisschop beeft aan den Hoogeerw. Heer Kanunnik Mgr. C. F. Ie Blanco op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Cothen. en heeft benoemd tot pastoor te Cothen den Weleerw. Heer J. M. Knlep en tot pastoor te Hooglanderveen den Weleerw. Heer H. J. Broere. 935 Concert door bet Reeeen 1030 Dansmuziek van Restaurant Nlmb. oj.v. BERLIJN. 4 IS M. 330 Concert (Wie burg). S30 Volksliederen 8 30 roeporkest oXv. Eugen Jochum j— Concert. BERLIJN. 37 Febr. (W. BJ In de heden ge houden vergadering van het Rjjkskabinet werd een verordening aangenomen, waarin tegen verraad aan het Dultacbe volk en handelingen van hoogverraad aanzienlijk scherpere straffen worden bepaald, dan tot dusver bestaan. Deze straffen strekken zich ook uit over berichten die In het buitenland worden verbreid. Het be grip .verraad aan het Dultacbe volk" komt van nu af voor het eerst in de wetgeving voor. Het verraad van militaire geheimen zal In het vervolg bestraft kunnen worden met de dood straf of levenslang tuchthuis. Na de verkiezingen zal een groote verorde ning verschijnen over economische en financieel politieke aangelegenheden. BERLIJN. 27 Febr. (V. D.) De rijksmlntater van Binnen! Zaken, dr. Frick, heeft den rijks- autoritelten in het land en de directie van de Duitse!» rijksspoorwegen een verordening doen toekomen waarin maatregelen worden gelast tegen het verdienen van dubbele Inkomsten door ambtenaren, ook doordat ambtenaars vrouwen eigen Inkomsten hebben uit loonarbeid. Uitzonderingen zullen dezen regel slechts ge maakt kunnen gorden, wanneer bepaalde per sonen nog een andere functie vervuilen, waar voor geen andere geschikte personen beschik baar zijn. De landsregeerlngen zijn van dese zaak in kennis gesteld met het verzoek, soortgelijke maatregelen voor hun ambtenaren te nemen. PARUS. Elfel, 1446 M. 8.40 Populair- concert 0.1. V. M --’ - viool. De 20-jarige K. Moolhuizen te Muiden, die de vorige week bij een voetbalwedstrijd een trap ontving, is Zondagmiddag in de Majella- s lichting te Bussum overleden. Een operatie, waarbij den ernstig gekwetsten jongeman een nier werd weggenomen, heeft geen resultaat gehad. Nog voor zijn dood heeft edpolitie het slacht offer een verhoor afgenomen De teraardebestelling zal niet .mogen plaats hebben, voor de officier van justitie te sterdam daartoe verlof heeft gegeven. LONDEN, 37 Febr. (Reuter) In het Engel sche Lagerhuis verklaarde de minister van Bui tenlandse!» Zaken. Sir John Simon, dat Enge land geen verlof meer zal geven voor wapen- ultvoer naar Japan en China. Slechts de loo- pende contracten mogen worden ultgbvoerd. Hl) verklaarde verder, dat Japan wel tegen het Volkanbondspact handelt, doch dat de positie, waarin Japan zich in Mandsjoerije bevindt, ook zeer moeilijk is. Ten slotte verklaarde Simon, dat de meeste wapen-fabriceerende landen, geen middel hebben om den uitvoer te belet ten. De Engelsche regeering beeft terstond een rondvraag gericht tot een zeetel wapenfabri- oeerende landen, waarop nog geen enkel defi nitief antwoord ontvangen is. Aan de per luchtmail ontvangen „Javabode" ontleent de „Telegraaf” een uitvoerig verslag aan van Aneta's hoofdredacteur, aan boord van Hr- Ms. „Java", van de overgave van „De Ze ven Provincién". De voortzetting van de reis van het eskader vanaf Tandjong Priok ving aan even over 9 uur. toen de „Java”, de „Piet Hein” en de „Evertaen" de reeds vertrokken onderzeeërs achterna gingen in de richting van Straat Soenda en nadat een laatste persoonlijk onder houd met den eskadercommandant door de belde jagercommandanten was gevoerd. Toen het anker was gelicht en de schroef in bewe ging kwam, ging een zucht van verlichting en ontspanning van het voor- en achterschip, waar wellicht dieper en pljnlljker nog dan elders in de eerste plaats wordt verlangd een ein de te maken aan den muiterstocht. Telkens wordt de positie van bet muitende schip geseind, waaruit blijkt, dat om 11 uur «De Zeven Provinciën" de Mentawel Eilanden passeerde. De hoofdwerkzaamheden gaan rus tig voort, zoodat ook hierdoor een tegenstelling ontstaat tusschen de inwendige onrust, het verlangen naar daden, de hoop op een spoe dige bereiking van het doel en het zwabberen, koffiedrinken en lunchen. De .Java" is spoedig in Straat Soenda met de beide jagers achter zich aan. Bij nadering van den Krakatau worden drie Fokkers gesignaleerd, die blijkbaar van de zijde van het leger ter versterking naar Sumatra vliegen. Zij verdwijnen als stippen aan den horizon, om een eenheidsindruk achter te laten bij het voortspoedend eskader, dat even na zes uur Anak Krakatau, het nieuwgevormde eiland, is gepasseerd. Het oprollen van de dektenten, het signaal voor gewapend appél, het gevecht- klkar maken van het schip door inneming van roeibooten en wegruimen van obstakels, die de kanonbeweging kunnen belemmeren, houden, alsof dit noodig ware, de aandacht op het steeds naderend actiemoment geconcentreerd. Straat Soenda ligt nu achter ons. Ook het eskader gaat dus nu dezelfde Sumatrakust vol gen. waarlangs sedert Zondag „De Zeven Pro vinciën" tn tegenovergestelde richting vaart. Zoo vervolgde bet eskader zijn reis om tegen elf uur te stoppen toen de Vlakkehoek reeds gepasseerd was en de berichten omtrent de po sitie van de „Zeven Provinciën" wederom den eskadercommandant hadden bereikt. De nacht kwam over dit varende grijze es kader als een droom van schoonheid en har monie. muziek. BBROM8N8TRR. 4SS M. 7 06 Concert Uoor bet Omroep-orkeat oj.v. Hermann Hofmann 9.00 Vervolg concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERW1JZKN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Hat Hongaarscbe elftal voor den wedstrijd tegen Nederland op 5 Maart aa. in bet Oiym- iplsch Stadion te Amsterdam is als volgt samen gesteld: Doel: Szabo. Achterhoede: Kronenberger I, Biro. Mlddenlinle: Lyka. Sarosi, Baratky. Voorhoede; Deri. Oseb n. Turay. Bibaml, Tlcskftz Het eerste van de beide concerten, die onder leiding van dr. Willem Mengelberg ta Rome plaats vinden, heeft een enorm succes gehad. De zaal was geheel bezet en bereidde den diri gent een ongemeen hartelijke ontvangst. Dopper'» Ciaoonna Gothics maakte, aldus de „Telegraaf”, een diepen indruk en werd geest driftig toegejuicht. JOHANNESBURG (Z.-Afrika), 37 Febr. Door bet Instorten van een 3000 meter diepe schacht in een van de staatsmijnen alhier zijn twee Europeesche en 13 inlandache werklieden gedood. Bij een brand in bet Egyptische dorp K»- pouti zijn elf menschen om het leven geko men, terwijl 150 dakloos zijn geworden. Te Neurenberg is in een goud- en silver- sptnnerU een Dieselmotor ontploft, waarbij drie personen doodelijk zijn verongelukt. Even bulten de bebouwde kom van Madrid reed een met razende snelheid rijdende auto tegen een boom. Hjj werd vernield. De vier Inzittenden werden gedood. Ta Alhama (Spanje) had een groot aantal deelnemers aan een carnavalsoptocht zich ala Jezuïeten verkleed. Toen de politie den op tocht wilde ontbinden, ontstond een hevig gevecht, zoodat de politie van haar vuurwapens gebruik moest maken. Verscheidene personen werden ernstig gewond. RARIJS. Radio, 1724 M. 8.05 Oramo- foonmuxiek 12 35 Concert door het Om- roeporkst 7 40 Populair concert 9 20 Lamoureux -concert o-l.v. Wolff.Mevr Roaette, sopraan. MILAAN, 331 M. 4.20'^ollstenconcert 6.20 Qramofoonmuaiek 6.50 Made- deellngen, daarna Oramofoonmuzlek. WEENEN. 517 M. 4.20 Populair con cert door de Fratnz Eber-kapel 7.06 Con cert door het Weenach Bymphonle-Orkest, Heger, Andréae von Rösler, tenor; 940 Populair-concert door het Km 11 Bauer- orkest; Frans Wangler PiccoLo-eolo WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 745 Concert door een Kamer- orkest oJ.v. T. Zalewski 945 Qramcfoon- leiding tot de gruweldaad geweest is. Bloed sporen die van de slaapkamer, op de tweede verdieping gelegen, naar een beneden leid den, wijlen er op, dat de oude heer aldaar om het leven ta gebracht. Het HJk moet naar de slaapkamer gesleept zijn. De daders hebben ge tracht de brandkast open te breken, hetgeen niet gelukt ta. Wel heeft men het bovenstuk er afgehaald, maar bij die poging is het gebleven. De moor denaars hebben het gouden horloge en het geld, dat de verslagene tn zijn zak had, onaangeroerd gelaten. Nog tot Zondagavond negen uur was de heer M. bij zijn broer, ir. Melotte, op. bezoek, die in de voorstad WUk woont. Alleen was hij naar zijn huis gewandeld. Vermoedelijk ta hjj op weg naar zijn woning gevolgd. Ook ta het niet uitgesloten dat de da ders zich door een achteruitgang in een der 1 hebben ver- De uitslag van de stemming over de eerste IC plaatsen der AH. lijsten, waaraan door 612 kiesvereenlglngen met in totaal 1367 geldige stemmen werd deelgenomen, ta, naar de ..Stand bericht, als volgt: 1. H. CoUJn; 3. J. A. de Wilde; 3. C. van den Heuvel; 4. L. F. Duymaer van Twist; J. Schouten; O. Smeenk; 7. H. Vlmcher; H. Anwlink; 9 J. J. C. van Dijk; 10. A. Zjjlstra; 11. C. 8. van Dobben de Bruyn; 13. J. Terp- stra; 13. C. van der Zaal; 14. F. Wlelenga; U. A. A. L. Rutgers; IA. T. A. van Dijken. DAVENTRY. 1554 M. 1330 Ot cert door Quentin Maclean In het doro 106 Concert door Leonards Kemp en zijn piccadllly Hotel-Orkeel 150 Nieuwe Oramofoonmuzlek 5.06 Orgel concert door Reginald New 1030 Roy Rox en zijn band in het Klt-Cat-Restau- rant. Gedurende dezen nacht kwamen de torpedo jagers even langszij, ten einde de laatste In structies middels vonkende lichtseinen te wis selen. Fantastisch was het schouwspel dezer jagers, wier lichten in morseteekens de laatste instructies door den nachtelljken hemel over brachten en wederom maakte zich van velen het gevoel meester alsof „dit alles niet waar kon zijn.” De jagen namen wederom hun vroegere po sitie achter den kruiser „Java" in, waarop mét een zesmijlvaart het doel .tegemoet werd ge stoomd. Aldus was de situatie om twaalf uur middernacht van Donderdag op Vrijdag. Vrijdagmorgen te 4 uur ging het eskader voort de reis te vervolgen, waarbij het maanlicht en de sterrenbeelden Zuiderkruis en Orlon duide lijk zichtbaar waren. Tegen 5 uur wordt het tempo van de kruisvaart omgezet in de hoofd vaart, hetgeen zeggen wil, dat nu de economische beginselen geheel worden verlaten en gepoogd wordt alle snelheid uit de ^Java" en eskader te halen. Nog steeds varen de .Java”, de „Evertsen” en de J’iet Hein” ta gelijke rich ting en gelijke formatie. Om half zeven leest de commandant vfc de „Java" tegelijk met de commandanten van de „Evertsen" en de „Piet Hein” een verklaring voor, waarbij de staat van beleg wordt afge- kondigd en de toestand van oorlog ta tagetre- den. Ieder gevoelt de ernstige beteekenis van dit moment, te meer omdat Intusscben aan stuurboord een schip gesignaleerd wordt, dat verdacht veel lijken moet op de „Zeven Pro vinciën", hetgeen later bevestigd wordt. Te half zeven vangt de achtervolging van de JLs- ven Provinciën" aan. die inderdaad aan de kim aanwerig was en door de „Eridanus" wordt vervolgd. Ook op het seindek worden juist de krijgs artikelen voorgelezen, die op den oorlogstoe stand betrekking hebben. Tegen half acht ta de situatie van bijzonder belang in verband met de komende gebeurte nis De kwestie ta. dat de „Zeven Provinciën” wordt achtervolgd door de .Eridanus" en de „Gouden Leeuw", terwijl de kruiser en de belde jagers een omtrekkende beweging maken. Met bet oog op het scherpe zonlicht en de nieuwe positie, wordt thans ook bakboord gereed ge houden voor het afvuren der kanonnen, wes halve de tenten opgerold worden en de sloepen binnengehaald. Diverse kijkers geven ons een scherper beeld van de situatie. De „Zeven Pro vinciën" blijkt nog altijd onder Nederlandsche vlag te varen. Kleine bijzonderheden typeeren overigens het grimmig doel onzer expeditie Zelfs op het zoo rustige seindek hangen verbandzakjes, zooata overal op de schepen. Wij dlsputeeren aan de hand van kijkers of de „Zeven Provinciën" twee schoorsteenen of één heeft bijstaan, doch constateeren intusscben, dat het muitend schip steeds zijn weg blijft vervolgen. Tegen 8 uur vermeerdert de trilling van bet schip, terwijl het boegwater verder het bewijs vormt van de vermeerderde vaart. Tusschen 8 uur op welk moment het stoomschip op 3 streken wordt ge signaleerd en wij 9800 meter van de „Zeven Provinciën" verwijderd zijn en half negen doet zich weinig voor, zoodat wij ons afvragen, wanneer bet moment van actie zal aanbreken. PARIJS. 36 Feta(V-D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Fransche Kamer de flnancleele voorstellen ta tweede lezing met 340 tegen 251 stemmen aangenomen, nadat de -regeering bij de stemming over de bezuiniging op de militaire credleten. waarbij de vertrou wenskwestie had gesteld, met 387 tegep 307 stem men in de meerderheid was gebleven. PARIJS, 27 Febr. Tijdens de debatten over de legerbegrooting hebben de voorzitters der drie groote commissies voor leger, luchtvaart en marine zich in den Senaat tegen de beraam de schrappingen verklaard, daar zij deze niet in overeenstemming achten met de veiligheid van Frankrijk, indien niet tevoren een ingrij pend reorganisatleprogram was verwerkelijkt Na een rede van Daladier nam de Senaat de verlaging der militaire credleten aan met 180 tegen 118 stemmen. Des middags kwam de even eens zeer omstreden kwestie der crtata-belasttag aan de orde. De nieuwe tekst betreffende het ontwerp voert voor het jaar 1933 een lijdelijke extra-belasting ta op de vaste salarissen van 15 000 frs. en boo ger. Deze crisisbelasting te progressief en loopt geleidelijk van 3 tot 8 pet. HAMBURG. 373 M. 5 55 Concei het Jtarmonls-Orksst van werklooz» te Berlijn, oj.v. Bruno Qusnder l Concert door de Philharmonic vsé den. o.l.v. Walter Armbrust 3 SC eert door het orkest van Flensburg Kurth Barth 930 Concert do Norag-kamerorkeet oj.v. O. w.--— KSNIGKWUSTERHAUSKN, 1S35 M. Webbericht, daarna populair eono 6 30 Concert A Indlg. viool: H piano: 5 55 Claudio Arzdu speelt piano 7 35 Programma Berlijn. LANGENBERO, «7Z M. 1130 Populair concert oj.v Karl List Irma. Dummer, alt, en Oustav Schoedel. orgel. 13 30 Concert o l.v. Wolf 4 30 Veeperooneert 730 Orkest van den Weet-Dultaoben Omroep. oj.v. Buachkötter, Adrian Aeechbacher. piano. Deze vraag wordt om tien minuten voor negen beantwoord door de aankomst van vier »>Mg- tulgen die naar het operatte-terreta vliegen ta de formatie van 3 en 1. WU kunnen de vlieg machines niet herkennen, doch meeoen 3 Dor niers en één zoogenaamd T-vliegtulg te her kennen. dat speciaal aangewezen ta voor het bomwerpen. De afstand verhindert nauwkeuri ger observatie. De vliegtuigen doen voorloopig niets en wij gaan met den kruiser een lang zamer tempo zznnimui De matrozen merken langs hun neus weg op, dat blijkbaar een spel letje wordt gespeeld, doch later blijkt, dat dit dezelfde vergtaslng is. die ook aan boord van Zeven Provinciën" is gemaakt, toen de sommatte werd ontvangen. Dadelijk na den treffer began bet radinsta- tton van »De Zeven Provinciën" dringend en Men meldt ons uit Londen: Op vragen in het Lagerhuis betreffende den dlrecten of indirecten steun, welken Nederland- sche exporteurs van zuivelproducten van de zijde hunner regeering zouden genieten, ta door de Engelsche regeering verklaard, dat deze ult- keeringen niet als subsidies zijn te beschouwen In dien zin, dat zij ten doel zouden hebben de Nederlandse!» producenten ta staat te stellen om hun producten beneden den wereldprijs op de markt te brengen. De staatssecretaris Colville gaf hierbij een uiteenzetting over de werking van onze Crista- Zulvelwet, waarbij hij verklaarde, dat de be doelde uitkeeringen door de Nederlandse!» regeering gegeven worden, omdat anders alle zuivelproducenten in Nederland hun product op de binnenlandse!» markt zouden brengen, waar de prijzen kunstmatig hoog gehouden worden. GENEVE, 37 Febr. (VDJ De Hoofdcommls- sle der Ontwapeningsconferentie heeft Maan dag met groote meerderheid van stemmen be sloten, alle koloniale troepen uit te sluiten van de door de hoofdooounlssie reeds goedgekeurde vereen vorm iging der legers binnen een systeem met korten diensttijd en beperkte troepencon tingenten. De koloniale legers zijn door dit be sluit practtech vrijgesteld van alle toekomstige ontwapentagsmaatregelen. De groote koloniale mogendheden Engeland. Frankrijk en Nederland hebben zich krachtig verzet tegen de opneming van koloniale legers ta de unificatie der legerstelsels. De Fransche mintater van koloniën Sarrzut en de minister van luchtvaart, Pierre Cot. hebben de zitting bijgewoond. De vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland ver klaarden dat de koloniale troepen een politie taak hebben te vervullen, welke bij de voorge nomen verkorting van den diensttijd tot 8 A I maanden onmogelijk zou kunnen worden tec uitvoer gelegd. De Engelsche onderstaatssecre taris van Buitenlandse!» Zaken. Anthony Edea. verklaarde dat bet Brltache Blik onnxigeJgk Os MÜNCHEN, 37 Febr. CW.B.) De aartsbis schop van München, kardinaal Dr. Faulhaber, heeft gisteren een herderlijk schrijven doen voorlezen. De kardinaal verklaart OA, dat ds staatsUe- <fen weerstand moeten bieden aan het drijven der goddeloosen en de grenzen moeten «luiten voor de Russische los-van-God beweging. De Kerk zal zich niet mengen in sulver staat kundige vraagstukken, doch als de Btaat zich op kerkelijk gebied begeeft, aal de Kerk zich verdedigen. Het ta plicht, dat alle staatsburgers aan de verkiezingen deelnemen. Het gaat bij de verkledingen niet alleen om politieke vraagstukken, het gaat ook om de waarborging der christelijke grondbeginselen in het openbare leven. De katholieken moeten volgens hun geweten medewerken aan de oplossing der staatspro- blemen. Het ta ons een genoegen van de redactie en de uitgevers der „De Katholieke Encyclopae dic" te vernemen, dat nu de eerste doelen dezer uitgave geheel gereed zijn en Deel I binnen een maand zal verschijnen. Het zal niet meer noodig zjjn te wijzen op de groote zorg, die aan innerlijk en ulterlljk van onze eigen Katholieke Encyclopaedic be steed wordt. Het onlangs uitgegeven tweede prospectus, dat unaniem met groote welwillendheid ta ont vangen en allerwegen, blijkens de persuitspra- ken. oprechte bewondering heeft gewekt, stelde dienaangaande alles tot in détails van druk en illustratie aaMchouwelljk voor en ta in eiken boekhandel te bezichtigen. De uitvoerige voor bereidingen. de ruim 530 redacteuren en me dewerkers, die het werk samensteiden. het uit gebreide secretariaat, dat alles consciëntieus verwerkte, de rijke beloften van het honderd- bladige prospectus hebben onze lezer» begrij pelijkerwijze nieuwsgierig gemaakt. Voor de velen, die voortdurend getuigenis afleggen bij de uitgevers en den redactie secretaris van hun belangstelling en met on geduld de verschijning tegemoet zien, voor velen, die ta ons blad geregeld de berichten van den voortgang der werkzaamheden heb ben gevolgd, zal het een voldoening zijn nu te vernemen, dat zij binnen een maand het eer ste deel op hun tafel kunnen zien en den rijken Inhoud kunnen doorloopen. Drie maanden na het eerste deel zal het tweede reeds volgen en met deze geregelde tus- schenruimte zal geheel volgens het pro gramma de groote serie van vier-en-twintlg deelen van de perzen komen. HUIZEN. 296 M NCRV 8 00 Schrlft- lesing en meditatie 8.15 Oramofoon- muxleX 104» Zaxig door het NCRV- Dameakoor 1040 Morgendienst door ds E T. d Born 1100 Liederen-recital door Anne Marie Boesaardt. sopraan, ad. vleugel André Vermeeren 12.00 Politie berichten 12 15 Middagconcert Myra Mmr— Verhoeven viool; K. F. Borger*, cello; Lulse Ixtuenroth. plano en orgel 2.00 Planoduetten door Henk Brugman en To BrugmanStelle maker 3 00 Harmo- nle-muxlek 4.00 Bespeling van bet stu- mo-orgsl 4.46 Zendervereorglng 5.00 Klnderuurtje. leidster MeJ N. Verhaar 6.00 Dr. F. J. Krop: „Waarom maakt gU u toen zoo druk over Rusland?" 6 30 Kngelacb voor beginners 7 00 OnderwUs voor de binnenvaart 730 Politieberich ten 7 45 Ned Chr. Persbureau 8 00 Btedeiyk Muzlskcorps, Kampen, ..Kampen s Mannensang". dir Chr Ifengeveld C A Cray» .Jled-IndlS nu” Kampen's Mannenzang 10.46 Oramofoonmuzlek. HILVBRXUM. 1S75 M. VARA: 00 Gre- mofoonmuzlek 10 00 VPRO Morgsn- wUdlng 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven: „Het ka pitalisme en wat eraan vooraf ging", dr. P. Klinkenberg. VARA: Klein-orkest oj.v. Paul Duchant 13 00 De Notenkrakers o.l.v. Deaf Wins 145 Zendervereorglng 3 00 Vrouwenuurtje 3 00 Voor de kinderen, m mv Reinler Bennlnk, xylo- Pboon en drum Jan Vogel, plano, en ce lesta VARA-tooneel o 1 van w van Ca- pellen Vraaguurtje Ooms Henk 630 Muzikaal allerlei: Orgel. Oor Steyn. plano: John Brookbouse. Mc Carthy. zeng Eu gene Charmon. saxofoon. Jo.Huy, banja. Joop Carlqulst. gultsar Joop Csrlqulst. slagwerk. Reimer Bennlnk. pianobegelei ding. John Brookhouae. Mc. Carthy en Cor Steyn 7 00 Actueel allerlei uit de ar beiden-beweging (N V VJ 7 30 VARA- Balakalka-rökest oj.v. Iwan Powarlef 7 50 De Vakbeweging. T. w. d. Wal: Het Collectieve Contract". 8.10 Herhaling SOS-berlchten 8.15 Uit het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem: ..De stem des Volks". Haarlem: de Haarlemsche Orkest- Vsreenlglng. Herman Nleland. orgel sn plano. Ellne Hemrlca. sopraan. Mlchel Oo- bets tenor. Otto Couperus bsrlton. het geheel onder leiding van An toon Krelage Jr.Cantate 140. van J. S Bach 900 VARA-Tooneel o.l.v. W. van Capellen 930 Vervolg concert uit Haarlem 1030 Vss Dies 1030 VARA Kleln-orkest o.L». Paul Duchant 13.00 Sluiting. HBt HSEL, 809 M. 13.80 Gramofoonmu- zlek 130 Concert oj.v. André Pellaman uit bet Grand-Hotel te Antwerpen 5.30 Concert door het Radlo-orkest o.l.v. Karei T^VlF'rt 30 1<lem met ““k Tan mevr. KALUNDBORG. 360 M. 13.06 Het strijkorkest van restaurant Wlvex o.l.v. A. Ben dl x 330 Deense h concert door bet Omroeporkest oj.v. Launy OrondabL 7.46 Ned. Chr Persbureau >n. „Kami Mengeveld 8 00 vervolg 10 00 Vas Dlas taak der koloniale troepen, welke zeer groote discipline en verantwoordelijkheid etacht, zou kunnen opdragen aan jeugdige recruten. De vertegenwoordigers van Duitschland en Italië daarentegen verklaarden, dat de kolo niale troepen, welke zich In of in de nabijheid van bet moederland bevinden, een onafschei delijk gedeelte van het leger van het moeder land vormen en daarom aan de aelffle regels als dergeltjke legers zouden moeten worden on derworpen. Nadolny zeide om, dat Frankrijk ta den wereldoorlog 1 millioen man koloniale troepen heeft gebruikt en dat de in Frankrijk of ta' de dichtbijgelegen Fransche koloniën gestation- neerde koloniale troepen, op leder oogenbllk en op dezelfde wijze dienst zullen kunnen doen als de reet van het Fransche leger. De hrvtfdom m ls«i* verwierp evenwel eerst met 18 tegen 2, de stemmen van Bovjet-Rus- land en Turkije, (Duitschland en de V. ont hielden zich van stemming), de uitbreiding der vereen vorm iging van legers tot alle koloniale troepen, en vervolgens met 8 tegen 5 stemmen (Duitschland. Italië, Hongarije, Bulgarije en Noorwegen) de uitbreiding op deelen van het koloniale leger. Thans aal ta de Hoof dcommtasle worden be gonnen met de bespreking van ds militaire vooropleiding. veelvuldig te seinen „Geef mij over." terwijl de witte vlag werd geheschen en de witte vlag ook op het tentdek werd neergelegd, hetgeen een aanwijzing was, dat een nieuwe aanval door de vliegtuigen werd verwacht. De bom viel, toen de vier vliegtuigen zich op 700 meter hoogte boven ,J3e Zeven Provinciën" bevonden. Een geweldige rookontwikkeling was waarneembaar, terwijl door het spoedig uit slaand vuur niet anders werd gedacht dan dat brand was ontstaan door den voltreffer. Intus- schen seinde ..De Zeven Provinciën" frenetiek en herhaalde malen, dat zU zich overgeeft, het geen later vooral wordt verklaard door den aan blik van „De Zeven Provinciën," die nabij den voorsten schoorsteen onder de commandobrug de bom ontving, welke uiteenspattend den pseudo-commandant en zijn staf in stukken Zoo woedt het historisch moment beëindigd met het eenlge malen herhaald telegram, dat ••De Zeven Provinciën" zich overgeeft. Zoodra wij vernemen, dat de „Plet Hein' fuU speed imar Priok zal .toornen, verzoeken den eska der-commanctamt te mogen mede reizen, ten einde aldus belemmering van zwaar bezette radiostation te voorkomen publicatie der feiten te bevorderen. De com mandant willigt ons verzoek in. Vijf minuten teter brengt een motorsloep ons naar de „Plet Hein", welke onder commando staat wn J. b de Meester, die op de brug uitstel naar de zwaar gewonden. Een half uur later zijn dese aan boord, waarop wj) met volle kracht naar Priok stoomen met een vaart van 25 mijl, die ons tegen 8 uurin Priok kan brengen. In een open sloep worden de gewonden aan gevoerd, het gelaat met zakdoeken bedekt, ge naaid in de bekende bruin zeildoeken overkap ping. terwyl de bebloede beenen onder het dek kleed uitsteken. De sloep nadert snel. Acht stille figuren liggen daar naast elkaar. Den jongen blonden matroos, die dit transport ver richt. kopien de tranen in de oogen en ieder ziet bij nadering van deze sloep met zwaarge wonden de wreede werkelijkheid scherp voor zich. Dosh spoed ta bier boofdzaak. Beleidvol worden de ijzeren draagbaren op- geheschen, terwijl twee doktoren voor de on- mlddelijke opname zorg dragen. De noodver banden zijn reeds op de .Eeven Provinciën" gelegd. De doodenlijst op de „Plet Hein" stijgt elk uur. Tusschen een en 6 uur hedenmiddag zijn reeds vier Inlandse!» zwaargewonden ge storven, terwijl voor het leven van een mari nier wordt gevreesd. Het totaal aantal gewon den op de „Piet Hein" ta thans nog zes, waar van vijf inlanders. Voorts ta een lichtgewond officier aanwezig. Terwijl Wij hier ons verlaag maken, wordt de scheepsdokter Franssen telkens ontboden, om dat opnieuw ernstig gevaar dreigt en reeds viermaal heeft hjj vergeefs de laatste redmid delen toegepast, nu eena bestaande uit een kamferinjectle, dan weer uit ingrijpen op an dere wijze. De „Plet Hein” voer dus met vier nieuwe doo- den Priok tegemoet, steeds ruim 30 mijl vaart houdend. WEENEN. 36 Febr. D.) De Bondskan selier heeft den Fransche»! gezant te Weenen. graaf Clauzel. ontvangen en hem verklaard dat de te Hirtenberg opgeslagen wapenen na ge repareerd te zijn, sullen worden teruggezonden. Dit ta bet standpunt dat de Oostenrijkse!» re geering van den aanvang af in deze aange legenheid beeft ingenomen. De Fransche regee ring heeft zich accoord verklaard met de En- getache démarche, waarbij er door de beide groote mogendheden evenwel op wordt gewe zen, dat ook de Kleine Entente de aangelegen heid als afgehandeld beschouwt. NEW-YORK, 37 Febr. (VDJ Da bank crisis in de Vereenigde Staten grijpt steeds verder om zich heen. De maatregelen, die thans In den staat Ohio zijn genomen, werden noodig, doordat de American Trust Company te Lima besloot voor onbepaalden tijd t op nemen van gelden te beperken tot 2 pet. Gebleken ta thans, dat bet bedrag, dat noo dig ta voor de saneering van de banken ta den staat Michigan niet, zooata aanvankelijk werd verondersteld, 130 millioen dollar, doch 180 millioen dollar bedraagt. Met groote spanning ziet men de slotzitting van het Representanten Huis tegemoet, waarin de nieuwe bankwet aan de orde komt, die de nationale banken zal machtigen beperkingen uit te vaardigen voor het opnemen van gelden. In verband met de talrijke noodmaatregelen tengevolge van de crisis, acht men het waar schijnlijk. dat de buitengewone zitting van hst nieuwe Congres inplaats van zooata oorspron kelijk was vastgesteld op I* April, reeds op 15 Maart bijeenkomt. We waren dezer dagen getuige van een treilend sterfgeval. Een zorgende moeder had met bewonderenswaardi- gen levensmoed en christelijke lif- densgezindhetd +aar ziekte gedra- II gen, maar haar levenszorg gold den H zoon die, naar altijd een moeder II meent, haar zorg nog behoefde al was hij een rechtschapen man ge worden. Intusschen: een zekere ge- brekkelijkheid had haar zoo ztjzonde- re zorg wel verklaarbaar gemaakt- Moeder teerde weg. De zoon was gezond Maar de moeder bleef om hem bekommerd. De dood naderde by de sponde. Ziet, ook de zoon werd plots neergeworpen op het ziekbed, en toen da laatste troostmiddelen onzer Kerk den jongen man gebracht kon de vrouwe rustig slapen in God. Enkele uren late. tweek na een kort maar heftig lijden ook de zoon. Bij de twee kisten kwamen velen, velen een gebed bidden voor beider zielerust. In breeden kring was er deelneming En de menschen stonden by den alleen achter gebleven zwaar getroffen vader zonder menschelijke troost: „vereend in den dood” zucht ten ze. Doch de vader schudde het hoofd: .Neen, vereend in het Leven.” Het gerechtshof te Den Bosch wees gisteren vonnis ta de strafzaak tegen den 23-jarigen P J. d. te Oosterhout, die door de recht bank te Den Boech ta vrijgesproken van dood slag. gepleegd op 18 April 1931, te Wanrooy, op zijn oom L. v. d. V., directeur der Zui velfabriek aldaar. Het Hof bevestigde het vrijsprekend vonnis. ASUNCION. 37 Febr. (Reuter.) De Boüvianen Toledo aangevallen, doch zijn met zware j toe president van de City Bank Trust Oom- ---- A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6