ONS BLAD m NEDERLANDSCHE COMMUNIST DE DADER de K.P.D. Terreur het bolsjewisme van Het Duitsche Rijksdaggebouw brand gestoken heden Het nieuws van Brandstichter in het gebouw gegrepen Bladen verboden De communist een Leidenaar Maatregelen tegen VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS VLAMMENSPEL OM DEN VERGULDEN KOEPEL GROOTE PLUNDERINGEN OP TOUW GEZET DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheermessen en Tondeuses I f A DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 f z— I Den brand meatier De Fanatieke bekentenis Reedt eerder brand getticht Toegang verboden Staat van beleg? Een ziedende vuurzee De zou T DE NIEUWE KARDINALEN i Scherpe maatregelen van de regeering Talrijke vuurhaarden gevonden De geheele Berlyntche brandweer op tienmaal herhaald alarm met groot materiaal in actie DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN vier-en-twintigjarige metselaar en communitt Marinut van der Lubbe, die in 1931 ont land verliet een groep Hollanden Berlijn. Het ge- het impotante Rijksdaggebouw Een aantal leid ert in verzekerde bewaring getteld Getchiedenit van het gebouw Comm. en toe. bladen mogen reap, in 4 weken en 14 dagen niet vertchynen Kort geleden bezocht zelschap werd voor gefotografeerd Verklaring van het party- bettuur der S. P. D. BERLIJN, 27 Februari (W.B.). Het Rijksdaggebouw staat in lichter laaie. Geconstateerd is, dat er brandstichting in het spel moet zijn, daar het vuur op verschillende plaatsen tegelij kertijd is ontstaan. Uit geheel Groot-Berlijn worden de brand- weerafdeelingen samengetrok ken, om den brand te bestrijden. brand in het Ryksdaggebouw het tein tot een bloedigen opstand en burger oorlog zyn ZJi. Rxc. Mgr. Fumasoni Biondi, Pautelijk Delegaat in de Vereenigde Staten van Amerika, die in het at. Consistorie tot Kardinaal tal worden benoemd ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Alt de revolutiepoging gelukt wat Geweldige chaos Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiHiiiini^ Verwachting: Meest matige Zuidooste- lyke wind, gedeelteiyk bewolkt, droog weer, om *t vriespunt des nachts, over dag lichte tot matige dooi. Het bewakingttytteem Hitler op de plaatt der ramp NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 131 De bankcrisis in Amerika breidt zich uit. (United Press'. Prof. dr. H. M. Kroon te Utrecht overleden. Werking van den Krakatau seer toegenomen gebouw systema- Naar w(j vernemen heeft de politie te Am- f'- X wel - UlillllllllllllllilllllllllttlIllllllillltlIllllllllllHinillllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilIlillllllll Maan op 7.46 v.m Maan onder 10.44 n.m Toegang tot het gebouw bad men door een hoofdtrap welke leidde naar de dwars van de groote zittingszaal gelegen wandelgangen. De groote zaal van het Rijksdaggebouw ligt in het midden van het gebouw en ontving haar licht uit den vergulden koepel. Aan de Oostzijde bevindt zich de Ingang voor den Bondsraad en het Presidium, terwijl ook Debat over de koloniale troepen te Genève. Fransch succes. Reeks ernstige ongelukken in het buitenland; 33 dooden. Op grond van talrijke aanwijzingen, dat de brand het begin is van een groote reeks ter reurdaden. zijn nog 's avonds laat talrijke maat regelen tegen de K. P. D. genomen. O. a. is een aantal communistische leiders in verzekerde bewaring gesteld, om gevaar voor verdonkere manen te voorkomen. Te middernacht vond een conferentie plaats in bet Rijksdag-mlnlsterle van Blnn. Zaken over het verdere onderzoek en de opsporing der brandstichters. In politieke kringen verluidt, dat de bevoeg de Instanties den brand evenals de brandstich ting in het slot beschouwen als een daad van wraak van communistische zijde vgor de be setting van de Karl Uebknecht-huia. Het af kondigen van den staat van beleg staat te wachten. Japans offensief in JeboL Engeland verbiedt verdere wspenzendingen. Hoogste stand op Dinsdag 3 uur mm.: 7AB Vorige stand 1M Alle SociasJ* Democratische Maden en kranten, zonder uitzondering, zijn voor 14 dagen verboden, daar de brandstich ter in den Rjjk«dag bij bet verhoor heeft toegegeven, in verbinding te staan met de S.P.D. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem I Verscherpte straffen in Duitschland tegen „rer ead-. RIJKSDAGGEBOUW TE BERLIJN IN VLAM MEN. I schen pas bezit en eveneens beschikt over een legitimatie der Communistische Party Holland, heeft oy bet eerste verhoor in de Brandenbur ger Poort terstond een bekentenis afgelegd Klaarbiykeiyk is ook in de eerstvolgende dagen rekening te houden met communistische terreurdaden. Van der Lubbe is een Jengmensch van mid delmatige grootte met swart haar en een schraal gelaat. Hy droeg een donker costuum met een gelijksoortige pelerine. Als motief van zijn daad heeft hy op het politie -presidium „Wraak aan het internationale kapitalisme" op gegeven. Hy weigerde zich over sfjn opdracht gever (s) uit te laten. Eveneens wcnschte hy geen antwoord te geven op de vraag of hQ bQ de brandstichting helpers heeft gehad. Een detachement politie drong, vergezeld van een groot aantal brandweerlieden het bran dende gebouw binnen, waar zy stootten op een man. die onomwonden verklaarde den brand te hebben gesticht, daaraan toevoegend, dat h(J lid was van de Communistische Party Holland De man, die onmiddeliyk gegrepen werd is ge boeid en onder sterke poUtiegeleide naar de wacht aan de Brandenburgsche Poort gevoerd. Na de muiterij op „De Zeven Provinciën”; drie zee-officieren geschorst Hoe de muiterij op „De Zeven Provinciën” werd bedwongen. Burgemeester Derkx van Horn tengevolge van een auto-ongeval over'eden O De bewakingsdienst om het gebouw werd ten strengste gehandhaafd, daar men vermoedde, dat zich in de gebouwen nog lieden bevonden, die met de brandstichting iets uitstaande heb ben. Zonder vergunning van politie of brand weer mocht niemand het gebouw binnengaan. De brandende koepel verspreidde hoog in de lucht veel licht, dat van heinde en verre toe schouwers lokte. In den „Tiergarten" en in de naaste omgeving van *t Rijksdaggebouw waren dan ook duizenden menschen verzameld. Het verkeer moest worden omgelegd, daar in de straten rondom het gebouw van den Rijksdag een wirwar van slangen lag. De noodzakelijkheid van de reeds eerder ge nomen buitengewone maatregelen, zooals het schietbeslult, de hulppolitie, enz., Is door de laatste gebeurtenissen In vollen omvang bewe zen. Dank zy deze maatregelen Is de staats macht voldoende gewapend om eiken verderen aanslag op den vrede in Dultkchland en daar mee op den vrede van Europa te verhinderen en het vuur van den opstand In de klem te verstikken. Ryksmlnister Goering elscht In dit ernstige uur* van de Duitsche natie de uiterste discipline. Hy verwacht den krachtlgen steun der bevolking,-, voor wier bescherming en veilig heid hy met zyn eigen persoon borg staat. BERLIJN, 38 Febr. (Per telefoon). De ge arresteerde Nederlandsche communist Van der BERLIJN, 38 Febr. (VU.). Het Party bestuur der 8. P. D. publiceert een verklaring, waarin wordt gezegd, dat het verbod van de sociaal democratische pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De verklaring keert zich scherp tegen de veronderstelling, dat de 8. P. D. ook maar iets te maken heeft met de brandstichters In het Rijksdaggebouw. Niettemin zou de brand van het Ryksdag- ;ebouw het sein tot den bioedlgen epstand en burgeroorlog zijn. Reeds voor Dinsdagmorgen vier uur waren In BerUjn groote plunderingen op touw gezet. Het staat vast, dat met den dag van heden In geheel Duitschland de terreur te gen allerlei personen, tegen het privaat bezit, tegen lijf en leven der vreedzame bevolking zou beginnen en de algemeene burgerocrlog sou worden ontketend. De Commissaris van het Rijk in het Pruisische De gearresteerde dader, die een Nederland- Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Ryks- N» 1H uur werken was de brandweer het vuur om half elf meester en was een uitbrei ding tot de nog niet verwoeste deelen van het gebouw uitgesloten. De yzerconstructle van den grooten koepel Is verbogen en gedeeiteiyk in gestort. In enkele gangen staat het water tot aan de enkels. Tengevolge der koude bevroor het tegen den voorgevel gespoten water terstond; het hing in lange ijspegels omlaag- De omgeving van den Rijksdag geleek om 11 uur op een geweldig kamp. Tallooze brand weerwagens en vele ziekenauto's, die klaar stonden voor eventueele gevallen van rookver- glf iging by de spuitgasten, stonden In de stra ten, terwyi de menschenmenlgte nog steeds aangroeide. Als voorzorgsmaatregel tegen com munistische samenrottingen kruiste de politie met pantserwagens in de omgeving rond. Verklaringen in het Engelsche Lagerhuis ovrr de Crisis-Zuivel wet. BERLIJN, 38 Febr. (V. D.) De brandstichting In het Ryksdaggebouw Is de tot nog toe onge- hoordste terreur van het bolsjewisme in Duitschland Onder de hr nderden centenaars opruiend materiaal, die de politie by de huis zoeking In het Karl Liebknechthuls heeft ont dekt, bevonden zich aanwijzingen voor de uit voering van een communistische terreur naar bolsjewistisch voorbeeld. Volgens deze aanwij zingen moesten regeerlngsgebouwen, musea, kasteelen en belangrijke bedrijven in brand worden gestoken. Voorts waren aanwyzingen gegeven cm by onlusten en botsingen vóór de terreurgroepen vrouwen en kinderen te laten loopen en zoo mogeiyk zelfs polltle-beambten. Door het vinden van dit materiaal is de syste matische uitvoering der bolsjewistische revo lutie voorkomen. Door de bekentenis van den brandstichter, dat hy in verbinding staat met de 8. P. D., is het communlstlsch-sociaal-democratische een- neldstront een openiyk feit geworden, zy elscht van de verantwoordeiyke beschermers van de veiligheid in Pruisen de maatregelen, die door zyn plicht worden bepaald, om de staatsauto- rlteit op dit oogenbllk van gevaar te hand haven. In verband met den in het Ryksdaggebouw te Beriyn uitgebroken brand kunnen wy om trent de architectuur en de Inrichting van het gebouw het volgende mededeelen: Het Ryksdaggebouw is dn de jarten 1884 1894 door Wallot in renalssance-styi gebouwd. De bouwkosten bedroegen 33 mlllioen mark. De lengte-van het gebouw bedraagt 133 M„ de breedte 88 M. en de hoogte tot de hoofd kroonlijst 27 M-, terwyi de koepel, die op het gebouw staat, 75 M. hoog Is. Op eiken hoek van het gebouw bevindt zich een toren ter hoogte van 46 M. De geheele Communistische Rijksdag- fractie, Toergler en zijn adjudant Koenen incluis, is in arrest gesteld. Alle Commu nistische kranten en bladen, zonder uit zondering, zijn voor vier weken in heel Prinsen verboden. BERLIJN, 28 Febr (W. B.) Naar de „Deut sche Zeltung” meldt, zyn by nieuwe huiszoe kingen in het Karl Liebknechthaus een groot aantal lysten met namen van z.g. gijzelaars ge vonden. Naar verluidt bevatten deze lysten de namen van bekende personen, welke by com munistische revolutie pogingen gearresteerd en doodgeschoten zouden moeten worden. Het blad verneemt voorts, dat men belangrijke aanwijzingen leeft gevonden omtrent de af komst der geldmiddelen van de Duitsche com munistische party en omtrent haar betrekkin gen met het buitenland. Lubbe heeft bekend dat hy den brand in den Ryksdag geheel alleen gesticht heeft. Verder heeft hy verklaard Zaterdag JJ. den brand te hebben gesticht in het Kelzerslot te Berlijn, welke brand terstond gebluscht kon worden De Beriynsche politie werd te middernacht opgeroepen voor de uiterste .alarmbereldheio' Het gebouw van den Prulslschen Landdag en andere openbare gebouwen werden onder spe ciale bewaking gesteld. De polltiepresident heeft een byzondere commissie Ingesteld, die zich met den brand heeft bezig te houden. De bibliotheek van den Ryksdag is gered. Des avonds om kwart ever negen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand In bet Ryksdaggebouw, waarvan de koepel in vlam men zou staan. Nadat het alarm tienmaal her haald geworden was. werd van tien verschil lende wachtposten met groot materieel uit gerukt. Op het eminent, dat du brandweerlieden alt de wagen* sprongen, stond de ^eepul ia lichter laaie, terwijl over de geheele omgeving een regen van vonken uiteenspatte, welk vuur werk een fantastischen aanblik bood. Het drama te Wanrooy; vrijsprekend vonnis bevestigd. By een boerderybrand te Dronrfjp kwamen 87 stuks yee om het leven. De zittingzaal van den Ryksdag Is een chaos. Groote hoeveelheden water zyn in de zaal leeg gepompt. Overal liggen stukken verkoold hout en dergeiyke voorwerpen verspreid. Even na 11 uur heeft rykskanseUer Hitler met ryksdagafgev. Goebbels het Rijksdaggebouw ver laten. De vertegenwoordigers van de pers wer den toen tot den Ryksdag toegelaten. Overal lagen toen nog de slangen van de brandweer, daar in de zittingszaal het vuur nog fel brandde dat ook de perskamer had aangetast. De wan delgangen waren volkomen met rook gevuld In de zittingszaal hing een dikke walm, waar van tyd tot tyd vonken door vlogen. In de omgeving van de zittingszaal staan de gangen voor een gedeelte onder water. Langs de muren vertoenen zich barsten, stuk ken muur zfjn naar beneden gevallen. Enkele zullen zyn door de hitte gesmolten. De koepel zelf Is niet Ingestort, wel het glazen dak De brandweer was er in geslaagd de twee voornaam ste vuurhaarden te ontdekken, terwyi er verder talrUke minder belangrijke vuurhaarden beston den. Het vuur is met vuurmakers en petroleum aangestoken. Een der haarden bevindt zich in de onmlddeUyke nabijheid van de kamer van den rykskanseller. Deze plaats heeft men biyk- baar snel kunnen blusschen. Het tapyt ver toont hier groote brandvlekken Ook in het restaurant ligt een groote brandplek. Eenige te- telefooncellen werden eveneens verwoest. De vele plaatsen, waar de brand tegelykertyd is' uitgebroken wyzen er op. dat aan de brand stichting verscheidene personen moeten hebben deelgenomen. De door het vuur aangenchte schade Is ont- zaggeiyk en loopt in de honderdduizenden. Het is de eerste groote brand in bet ryksdagge bouw. (Voor verder nieuws zie men boven de „Omroepers”) Hoogste stand: 778-2 Jan Mayen. Laagste stand: 744.3 te Valencia. Zon op 6.51 Zon onder 5.35 4 Maart E. K. hiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii Volgens V. D. schynt een agent van de Schu- po, die zich by het uitbreken van den brand In de nabijheid van het ryksdaggebouw op hield. plotseling opmerkzaam te zyn geworden op Iemand, die met een fakkel in de hand ach ter de ramen van het gebouw liep. Hy zou onmiddeliyk op de snel voorbijschietend- figuur geschoten hebben. Of het schot doe. heeft getroffen kern tot dusverre nog niet war den vastgesteld. ontvangen uit Berlijn van de arrestatie van een der daders van de brandstichting in het Ryks daggebouw. Deze gearresteerde is gebleken te zijn de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren te Leiden 13 Januari 1909, van beroep metselaar en woonachtig te Leiden. In April 1931 heeft Marines van der Lubbe een paspoort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling, dat by naar Rusland ging. Sinds dien heeft men in Nederland niets van hem vernomen. Hy was in Leiden een bekend com munist. By zyn arrestatie maakte hy een buitenge woon fanatieken Indruk. minister Doering, is tegenover dit groote ge vaar met de scherpste maatregelen opgetreden. Hy zal de staatsautoritelt onder alle omstan digheden en met alle middelen handhaven. Ge constateerd kan worden dat de eerste aanval der misdadige krachten is afgeslagen. Ter bescherming der openbare veiligheid zyn nog gisteravond alle openbare gebouwen en vitale bedryven onder politiebewaking gesteld Politie-auto's patrouilleeren voortdurend door de stadswijken die het meest gevaar loopen. De geheele Schupo en recherche In Pruisen Is ten volle gemobiliseerd. Ook de hulppolitie is aan het werk gesteld. de vorsten hier vroeger het gebouw betraden Aan de andere zyde van het gebouw is de toegang voor het publiek en de leden van den Ryksdag. Op de bovenverdieping van het ge bouw bevinden zich byna uitsluitend de zit tingszalen voor commissies en dergeiyke. Een russchenverdleplng geeft toegang tot de tri bunes voor het publiek. De directeur van den rijksdag, Oeheimxat Oaile, heeft rapport uitgebracht over de ont dekking van den brand, die tusschen acht en negen uur moet zyn uitgebroken. Ge- heimrat Galle wees er op, dat het in den ryks dag toe gaat als In een duiventil, daar vele be zoekers, die een afgevaardigde willen spreken, by hem gebracht worden er. dan zonder I leiding door h£t gebouw kunnen dwalen. 8 tot 10 uur is het in den -Ry*sdag zeer druk geweest, daar omstreeks dien tyd vele tracUe- bureaux sluiten, vooral in dezen verkiezlngs- tyd. Slechts eén portaal was geopend. Er wordt een lyst bygehouden van de bezoekers. Vanal 10 uur worden regelmatig ronden gemaaxt door de portiers door alle kamers van der. Ryksdag. In het zeer ingewikkelde gebouw is het ieder, die zich wil verbergen, zeer gemak- zeiyk dit te doen. BERLIJN, 38 Febr. (W. B.) De onderzoekin gen omtrent den Ryksdagbrand hebben aan getoond, dat de voor de brandstichting ge bruikte voorraden benzine of petroleum met zoo maar Ineens onopgemerkt in het gebouw kunnen zyn gebracht. De dader weigert iets uit te laten omtrent zyn opdrachtgever en handlangers. De vloeistoffen moeten tevoren ergens zyn opgeslagen. Uit bet feit, dat de dader bUlk- baar goed bekend was in het gebouw, leidt men af, dat hy handlangers heeft gehad In vooraanstaande communisten, die permanent toegang hebben tot de kamers der communis tische fractie. In dit verband dient opgemerkt, dat de com munistische afgevaardigde Torgler in gezel schap van een tweeden afgevaardigde kort voor het uitbreken van den brand in groote haast het Ryksdaggebouw verlaten heeft. BERUJN, 27 Febr. (WB.) Tegen 10 uur •s avonds vormde de geheel- vergulde koepel van het Ryksdaggebouw tusschen de vier to rens een enkele ziedende vuurzee. Ook de ge heele Oostzijde van bet gebouw stond in vlam men. Alle plafonds brandden, evenals de wan delgangen, de plenaire zaal, de garderoben en de perstribunes. Het vuur breidde zich steeds meer uit naar den Oosteiyken vleugel. De brandweer ondervond groote moeliykheden. om met haar ladders den haard van den brand te benaderen, daar het haar onmogeiyk was, lad ders te leggen naar de hooge gewelven van bet gebouw. Men heeft zes brandhaarden In verschillende deelen van het gebouw ontdekt. Het gebouw werd afgezet, opdat niemand t zonder legitimatiebewijs kon verlaten. Om half elf was reeds de geheele plenaire zittmgszaal met de afgevaardigdenzetels en het voonHtersbureaa totaal uitgebrand. Van de wandelgangen stonden alleen nog de buitenmuren overeind. De heropbouw zal maanden in beslag nemen. Intusschen was gebleken, dat nog op 7 of 8 andere plaatsen vuurhaarden in den vorm van benzineiiesschen aanwezig waren. In totaal wa ren vermoedeiyk 20 of 30 van deze vuurhaar den aanwezig. De daders moeten allen tyd hebben ge had, om hun brandstichting voor te berei den. Daartoe is hun de omstandigheid ten goe de gekomen lat zich 's avonds byna geen per sonen In net Ryksdaggebouw bevonden, daar in nog slechte enkele fractiekamers gewerkt werd, terwijl het personeel met uitzondering der oppassers reeds naar huis was. BERLIJN, 27 Febr. (V. D.) Rykskanseller Hitler heeft zich direct toen hy van den brand hoorde, naar het Ryksdaggebouw begeven, ten einde zich persooniyk te overtuigen van het vorderen der blusschingswerkzaamheden. Ock de voorzitter van den Ryksdag, Goering en vlce-kanselier von Papen houden zich in bet gebouw op. De zaal voor plenaire zittingen was tegen half elf reeds geheel uitgebrand. Het vuur vond gretig voedsel, daar de houtbekleedlng, welke reeds 30 jaren oud is, geheel verdroogd is In het byzonder aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze geheel uit nout zyn opgetrokken. De politie doorzocht het tlsch. Terwyi een half uur lang de vonken tot ver in den Tiergartea neerkwamen, lag tegen elf uur de koepel van den Ryksdag nog slechte in een donkerrooden schemer. E-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9