I Justitie Financiën gereed en Scheepsbotsing DIO-PROGRAMMA MARKTEN DE INPÓLDERING IN DE WADDENZEE DONDERDAG 2 MAART EERSTE KAMER Vrijdag 3 Maart 1933 Wat wcu. was! Beperking betracht Minister de Geer STAKING UITGEBROKEN Personeele Belasting TWEEDE KAMER INDISCHE BEGROOTING Mr. P. W. KAMPHUISEN ONTROUW POSTAMBTENAAR Een knap minister nterpellaties NEDERL. DAMBOND UIT HET BOUWBEDRIJF De loonsverlaging GEEN LAST VAN DE CRISIS STAATSMIJN „M AU RITS” DE MOORD OP AGENT BAAS Ons goede hart L NOODLANDING TE EELDE SOCIALE STUDIEDAGEN DE CONTINGENTEERINGEN POLITIEKE PROPAGANDA DE AS. VERKIEZINGEN Bedevaart naar Schiedam Behandeling in de Tweede Kamer voortgezet Candidatenljjst Herv. Gerefor meerde Staatspartij „Massa-mensch of Christen- mensch” Van twee Deensche marine- vliegtuigen Geen gevaar voor de bemanning Definitieve plannen tot uitbreiding der cokesfabriek Benoemd tot professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen VËRVANGÏffc VAN 0E „P. C. HOOFT’ Deensch schip gedeeltelijk gezonken Soepeler regeling ten aanzien van koffiehuizen en tydelijk on gebruikte motorrijtuigen In een confectiefabriek te Groningen Een geraffineerd winkelier Scherpe controle op overtredingen Proefnemingen Geen stagnatie Ernstige schade B. J. de Boer geschorst H?t No4«rUnd»th samengesteld Het O. M. in hooger beroep Geen stagnatie meer De onderwijzeres Reens en Vrjjburg worden ontslagen Het beleid van minister Donner vooral van katholieke zyde geprezen -- NEDERLAND—HONGARIJE Men kan geen dag- of weekblad inkyken, men kan geen gesprek van i meer voeren of de REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN 5.00 Den Haag, 1 Maart 8.05 Gra- 441 M. Minister Donner Bonsema (Velocltas' toegepast, ontwerp een regeling te Dat het instituut van den rondrelzenden kan tonrechter by een toekomstige» reorganisatie der rechterlijke macht niet uit het oog mag wor den verloren, gaf mr. Donner den heer Heer kens Thyssen ttoe. Met spyt herinnerde hy daarby aan zyn door de Tweede Kamer ter- syde geschoven ontwerp, waarin reeds de moge- lykheid van zitdagen van den kantonrechter elders belichaamd was. De preventieve hechte nis, over welker overbodig leed in sommige ge vallen door denzelfden afgevaardigde was ge klaagd, heeft volgens den minister ook voor den delinquent haar goede zyde. En dat de tennyn van drie jaar by de voorwaardeiyke veroordeellng soms te lang is ook alweer een bedenking van den heer Heerkens Thyssen bet kan v«x>r sommige gevallen inderdaad wor den toegegeven, maar de rechter heeft hier ook vrijheid. De drie Jaar is immers een maqp- mumtermyn. De reeds lang bestaande plannen tot uitbrei ding van de cokesfabriek op de staatsmyn ,Mau- rita" zullen, zoo meldt „De Telegraaf”, inder daad verwezeniykt worden. Deze uitbreiding zal bestaan uit de bybouwing van een battery, die 150 retorten omvat. De opdracht tot den bouw is nog niet definitief verstrekt. De kosten van dit werk zullen zeker eenige mlllioenen guldens bedragen. Het ligt In de bedoeling van de directie der Staatsmynen dit werk zooveel mogeiyk door de Nederlandsche Industrie te doen uitvoeren. Te Eelde zijn Dinsdag twee Deensche marine- vliegtulgen, met bestemming Kopenhagen ge daald, daar een der machines motorstoring kreeg boven het eiland Just. Doorvllegen en landen in Dultschland was niet mogeiyk. Het onbescha digde vliegtuig is Woensdag weer vertrokken, ter- wyi het andere eerst hersteld zal warden om daarna de reis te vervolgen. Naar men ons mededeelt, is mr. P. W. Kamp huisen, te Velp, secretaris van, de Algemeene Kunstzyde-Unle. benoemd tot professor aan de RK. Universiteit te Nymegen. die bulten den winkel wachtte. De klant be taalde het bedrag, dat op de strook vermeld stond, doch bleef rustig in den winkel de strook narekenen. Toen hy bemerkte dat hy weer be drogen was, waarschuwde hij den rechercheur, die onmlddeliyk den winkel bnnentrad en den kruldener verzocht dezelfde optelsom nog eens te maken. Toen bleek, dat de man, wanneer er klanten kwamen afrekenen en dus de bedragen op zyn kasregister moesten worden aangeslagen, begon met op het kasregister willekeurige be dragen aan te slaan en eerst dan met de be dragen, die hy moest afrekenen. Vervolgens stelde hy den totallsator in werking, zoodat men een totaal bedrag kreeg van de bedragen, die de cliënt werkeiyk schuldig was en van de be dragen, waarmede de winkelier was begonnen, dus de valscheiyk aangeslagen bedragen. Daar op de lange strook, die de cliënt kreeg, natuur- lyk alle bedragen waren geregistreerd, dus ook de bedragen, die hy niet had mogen aanslaan, scheurde hy eenvoudig, zonder dat de cliënt dit bemerkte, de eerste gefingeerde be dragen van de strook af. Kwamen er klachten, dan maakte hij zyn excuses en zelde dat hij per ongeluk verkeerd had aangeslagen. Oewooniyk echter rekenden de klanten zooals gezegd, het door de machine verkregen totaal niet na. jenhel- Uien illlng. 125000 klpele- 100—2, M-oo 64-67 330—330. <000 De Eerste Kamer heeft zich in toe te Juichen tempo door een aantal begroetingen heenge- Werkt. Wèl waren daarby hoofdstuk II (hooge colleges van staat en kabinet der koningin), waarover vrywel nooit gesproken wordt, de be groeting van het staatsmuntbedryf en een aan- - tal begroetingen van fondsen (gemeentefonds, tiendfonds. leenlngfonds 1914 en algemeen burgeriyk pensioenfonds), die al evenmin reden opleveren voor debat, maar dat èn het departe ment van financiën èn dat van Justitie klaar kwamen, bewijst, dat de Eerste Kamer zich dit jaar de noodlge beperking oplegt. nog eens aan den soclaal-democraat Ossen dorp 'uiteenzette, hoezeer de bezuiniging op het Ryksopvoedlngswezen In verband met de tydsomstandlgheden gerechtvaardigd was. By de NV. Heerenkleedlngfabriek vJi. Gebrs. Levie te Groningen is Woensdag een staking uitgebroken. Naar men ons van werkhemers- zyde mededeelde, vindt dit zyn oorzaak In het feit, dat de firma een nieuwe methode heeft ingevoerd, met het gevolg dat verlaging van de loonen niet kon ultbiyven. De staking omvat 81 arbeiders en arbeidsters. De Rotterdamsche politie heeft een buitenge woon, geraffineerde oplichting ontdekt, die reeds sedert gerulmen tyd door een kruidenier werd gepleegd in t zuideiyk deel van Rotterdam, door middel van een electrisch kasregister. Hoe groot de bedragen zyn waarvoor deze kruidenier in den loop der Jaren zyn klanten heeft beetgenomen, is niet te schatten, doch het moet in totaal eep enorme geldsom zyn. De man heeft een vrij druk beklante zaak, waar om. klanten komen die eens per week afrekenen. Door nu met het kasregister geraffineerde manipulaties uit te voeren, wist de winkelier op de afrekenlngs- strooken steeds een hooger bedrag te doen boe ken dan dit in werkelykheld moest zyn. Was een rekening b.v. ƒ70 groot, dan wist hy dit bedrag op 75 te brengen, zonder dat de koo- per Iets merkte. De handelingen van den kruidenier waren echter moeliyk te controleeren. Totdat dezer dagen, zoo vertelt „De Telegraaf," iemand, die reeds meermalen getwijfeld had aan de be trouwbaarheid van den man. aangifte by de polltie deed. De bedrieger liep ten slotte In de vaL Op een dag. dat de bewuste klant weer moest afrekenen, kreeg hy een rechercheur mee, matig. 136400 partyen de regeling van werkzaamheden werd de -pellatle-Albarda aan de agenda toege- d evenals de wyzlging der Crisispachtwet. 47 tegen 29 stemmen verwierp de Kamer voorstel van den soclaal-democraat Mr. den Bergh, om ook diens initiatiefontwerp voorkoming van dadelyke uitwinning op genda te zetten. Mr. van Schalk en prof, erse namen daarby terecht het eenig Juis- andpunt in, dat de Kamer zy moge dan ondanks haar ontbinding nog eenige urgente Regeeringsontwerpen afdoen op verzoek van de Regeerlng de prlnclpieele lyn moet biyven Volgen en de uit haar eigen kring stammende voorstellen niet vérder behandelen. De motie-Cramer tot Intrekking van alle Indische interneeringsmaatregelen werd met 51 tegen 24 stemmen verworpen. Evenzoo met 52 tegen 22 stemmen die van den sociaal democraat K. Ter Laan, om de Indische sala riskorting weer op 10 procent terug te brengen. Voorts Is er wéér een sociaal-democratische Interpellatie aangevraagd. De heer Vliegen Is de gegadigde en zyn onderwerp: het door Mi nister Deckers uitgevaardigde verbod voor mi litairen van land- en zeemacht, om aangeslo ten te zyn by of steun te verleenen aan groe pen of vereenlgingen op sociaal-democratischen grondslag. Propaganda muss seinl In verband ftet de verlenging der verschil lende contlngenteerlngsmaatregelen wordt de aandacht van lielanghebbenden gevestigd op het volgende: Waar by de uitvoering der verschillende con- tingenteerlngen herhaaldeQjk is gebleken, dat er verschillende Importeurs zyn, die zich niet houden aan den regel, dat onderhandsche over dracht van vergunningen niet Is toegestaan, en Invoervergunningen worden verhandeld, zal met Ingang van 1 Maart ten deze een scherpe con- tröle worden uitgeoefend. Iedere overtreding op dit punt zal onherroe- peiyk gestraft worden met vervallenverklaring van de gestelde waarborgsommen. Naar wy vernemen bestaan er by de Stoom vaart Maatschappy „Nederland” plannen om het door brandverwoeste mailschip „P. C. Hooft” definitief te vervangen door de .Johan de Wltt" van dezelfde maatschappy, welk schip, naar men weet, na den brand op oe „Hooft” weer voor den dienst op Indlë m de vaart is gebracht. Aangezien echter de „Johan de Wltt” niet voldoende vaart loopt om dezen dienst in denzelfden tyd als de andere mail schepen der maatschappy te volbrengen, ligt het in de bedoeling der directie, de snelheid van de .Johan de Witt”. door verlenging van het schip., met enkele myien te vergrooten. In dit verband vernemen we. dat de .Johan de Wltt” omstreeks half Juli uit de vaart zal worden genomen en dat de verbouwing te Rot terdam zal geschieden. De directie van de „Nederland”, tot wie wy ons naar aanleiding van het bovenstaande ge wend hebben, deelde ons mede, dat gemelde plannen Inderdaad bestaan, doch dat zeker heid omtrent het al of niet uitvoeren daarvan eerst verkregen zal zyn na afloop van de proef nemingen, welke In dit verband de volgende week zuilen worden genomen. By financiën waren er slechts vier sprekers. De liberaal van den Bergh suggereerde het denkbeeld, dat de Nederlandsche Bank voortaan, walmeer een binnenlandsche leening op komst Is, de banken zou adviseeren, geen buitenlandsche leeningen te plaatsen. Een Idee, dat volgens MINIS! Er DE GEER overweging waard Is, al is de leenlngscapaciteit van het ryk door de oorzaak der buitenlandsche emis sies nog allerminst aangetast. De doof mr. Sllngenberg gewenschte inpoldering in de Waddenzee gewenscht, om dat de centrale werkverschafflngskampen zoo demoraliseerend werkenkan volgens den be windsman wel werkelykheld worden, gezien de tegemoetkomende houding, door het ryk tegen over goede werkverschaffingsplannen aange nomen. Dat het personeel van den ryksaccoun- tantsdlenst behooriyk bezoldigd moet zyn en ook behooriyke vergoedingen moet krygen* we gens gemaakte reizen, geeft minister de Geer den katholieken afgevaardigde IJ s s e 1 m u 1- d e n toe. Hy zal daaraan zyn aandacht schen ken. Afwijzend moet hy echter biyven staan tegenover de door den heer de Bruyn voor de werkloozen bepleite vrystelllng van de rij- wlelbelasting. Zulk een algemeene vrystelllng van een geheele groep contribuabelen kent onze belastingwetgeving niet. In het bericht over de bedevaart ter eere van de H Lldwlna van Schiedam, georganiseerd door derf R. K. Vrouwenbond van Nederland, komt de volgende onjuiste opgave voor: Tydens het Lof preek van den hoogeerw. heer deken dr. O. C. van Noort. Dit moet zyn: Tydens het Lof preek van pastoor Th. J. van Noord. De Tweede Kamer Is met de Indische be- grooting gevorderd tot het antwoord van Mi nister de Graaff over de door den Volksraad verworpen afdeeling: Onderwys. Men is het er algemeen over eens, dat er een commissie dient te worden Ingesteld, die met spoed zal moeten werken, zóódat niet slechts de begroo- tlng voor 1934 in het licht van h»ar rapport zal kunnen worden bezien, maar bovendien de Indische regeerlng een wyziging van de onder- ooting voor 1933 alsnog zal kunnen L Morgen komen wy hierop terug. De gen Financiën en Justitie lokten geen >waard debat. Uit. Aan den president van het Bossche Hof, Jhr. van Sasse van Ysselt, heeft Minister DONNER geantwoord, dat het niet doorgaan van de opheffing van rechtbanken en kanton gerechten voor hem geen reden is, om het ont werp betreffende de leeftydsgrens voor leden der rechteriyke macht en dat tot facultatief- stelllng van de conclusie van het Openbaar Ministerie in civiele zaken niet in te voeren. Dit zal geschieden en zóó, dat daardoor gee- nerlei stagnatie In het werk der rechteriyke colleges zal behoeven te ontstaan. ring. Amsterdam; 4. K. Eelderink, Vlanen; 8. F. de Jong, jtoudiftn; 6. J. Prins. Oldebtoek: 7. J. van den Pol, Veen (N.-B.); 8. P. van Ooy. Middelburg; 9. H. van. der Mheer, Lunteren. 10. G. H Alblas, Den Haag; 11. W. F. Lefebre, Lelden; 12. ds. F. C. Wlllekes, Spyk; 13. 8. Boersma, Apeldoorn; 14. C. Hooykaas, <Uitwyk; 15. H. A. Vromans, Heemstede; 16. ds. A. C. G. den Hertog, Rotterdam; 17. Van Herwaarden. Weesp: 18. ds. K. H. E. Gravemeyer, Den Haag; 19. ds. H. E. Gravemeyer, Amsterdam. KALUNDBORG, 1153 M. 1120 Strijk orkest o. 1. v. Teddy Petersen 7.30 omroep-symphonle-orkest o. 1. v. Fritz usch 10.10 Dansmuziek door de band van restaurant „Rltz” o. 1. v. Otto Llngton. BERLIJN’, 419 M. 8.35 Pianorecital door Arthur Schnabel: muziek van Beet hoven 1120 Populair concert. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon- muzlek 1.30 Idem 3.50 Concert 25 Gevarieerd programma 6.50 Norag- orkeet o. 1. V. José Blbenachutz 9.40 Programma van Beriyn 9.55 Gramofoon- muzlek. Nader vernemen wy, dat de ..Bretagne" ’lit jjet roer liep ter hoogte van de Berghaven toen het schip een ryksloods op de loodsboot wilde cverzetten. De „Bretagne” kwam dwars in den Waterweg te liggen met het achterschip in den vaargeul. De „Redsea" kon niet tydlg meer uit- wyken en trof de „Bretagne” aan bakboordzyde De „Redsea” bekwam een groot gat aan stuur- boordzyde by den voorsteven, terwyi ook de sloepenconstructie zeer ernstig werd beschadigd. De „Redsea” Is op eigen kracht naar de Mer- v. edebaven te Rotterdam opgestoomd. ■Tóen het stoomschip ..Bretagne” zich in zin kenden toestand bevond, is het nog op eigen kracht zooveel mogeiyk naar de zuldzyde van den Waterweg gevaren. De studiedagen van den Nederl. R.K. Volks bond zullen dit jaar weer te Bergen (N.-H.) worden gehouden van 710 October. Behandeld zal worden het onderwerp Maasa- mensch of chrlstenmensch. Vele zeer actueele kwesties sullen worden aangesneden, o. a. zullen de communistische, fascistische en nationalistische stelsels worden besproken. 1725 M. 8.05 Gra- 12.50 Concert door het 7.50 Buropeesch con- 10.35 Dansmuziek. Het bestuur van den Nederl Dambond beeft den hoofdklasse-speler B. J. de Boer van de Damclub „Wormer" voor den tyd van twee Jaren geschorst in verband met t feit, dat hy zich zonder geldige reden uit den wedstrijd otn den meestertitel heeft teruggetrokken. De Boer heeft intusschen voor de Damclub „Wormer" bedankt. Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan de organisaties in het bouwbedryf andermaal de eisch is gesteld, mede te werken aan een verlaging van de loonen, zooals deze in de collectieve arbeidsovereen komst voor dat bedrijf »yn vastgesteld en dat van deze medewerking verdere steunverleening afhankelyk is gesteld? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de Minister dan mededeelen, welke redenen aanleiding hebben gegeven tot een dergelyk ingrypen, hetgeen toch slechts om zeer ernstige redenen geoorloofd kan worden geacht? Is de Minister bereid, gehoord de zeer ern stige bezwaren van de by deze collectieve ar beidsovereenkomst betrokken organisaties, de voorgestelde of in overweging zynde maatrege len achterwege te laten? ROME. 441 M. 3.20 Cellorecital door Luigi Sllva 8.05 Gevarieerd concert 8.35 „Fuggiamo". blijspel In 1 bedrijf. WEEN’BN’, 517 M. 7.50 Buropeesch concert. In de pauze berichten 10.00 Gramofoonmuzlek. Tegen den overvloed van onbemiddelde zee lieden, waarover de Rotterdamsche burge meester mr. Droogleever Fortuyn een kort betoog hield, worden maatregelen over wogen. Het is ook waariyk wel wat sterk, dat het Nederlandsche goede hart thans zelfs de Chlneezen uit andere havensteden b.v. Ham burg naar ons land heeft doen komen. De werking der crisispachtwet is door mr. Mi- ehiels van Kessénich gecritlseerd. zyn grief is en hy heeft daartegen tevoren gewaar schuwd dat te weinig rekening wordt ge houden met den vermogenstoestand der par tyen, met de opbrengst van het gepachte in vroeger jaren en met den duur van het con tract. Daar de wyziging der crisispachtwet by de Tweede Kamer aanhangig is, heeft minister Donner zich te dezen aanzien van positieve verklaringen onthouden. Een speciale regeling ter bekorting van pro cessen over mynschade, waarover de Katholie ke Juristen Mr. Janssen en Michlels van Kessenlch in tegenstriJdlgen zin spra ken. acht de Minister overbodig. Het proces recht bevat reeds verschillende middelen, om in speciale gevallen tot een spoed behandeling te komen. Over het optreden der rechteriyke macht in ■ommlge processen heeft de soclaal-democraat Hermans geklaagd. Hy vergist zich echter, als hy met de stelling, dat de Minister -het hoofd van de zaak” is, dezen verzoekt, daar tegen eens In te grypen. De Minister van Justitie kan hoogstens het betrof hier kan tonrechters klachten doorgeven aan den pre sident van de rechtbank, die hier alleen de bevoegde disciplinaire autoriteit is. Verder had de heer Hermans grieven over de methoden, by naturalisatie toegepast, en over den „inval" in de jeugdherberg te Heerlen. Erg belangryk was het niet. Met door den heer Hermans ge waardeerde bonhomie heeft de Minister deze ■aken pog eens verdedigd, evenals hy geduldig WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Populair concert 7.50 Buropeesch concert IQ.00 Gramofoonmuzlek., MILAAN, 331 M. 3.20 (Programma van Romeh6.20 Gramofoonmuzlek 6.50 Medeaeellngen en Gramofoonmuzlek 8.20 Symphonie-concert o. 1. v. Moli nari. ven omstandigheden. De jonge krachten vooral ihoge.-. door de ouderen niet ingesteld wor den op de vroegere toestanden. Al of geen crisis: nieuwe tijden eischen nieuwe middelen en de jeugd moet leeren zich zelfstandig in de nieuwe verhoudingen door het leven te slaan. Wat was.... was! Wie op het einde der crisis wacht om zijn /ein ders een plaats te doen innemen in de maatschappij zooals hij dit zelf vroeger doen kon zal bedrogen uit komen en de kinders mislukken. In den afgeloopen nacht te ongeveer een uur heeft, zooals reeds beknopt door ons werd ge meld, by Hoek van Holland op den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg een aanvaring plaats gehad tusschen het ongeveer 3000 bruto regis- „Bretagne” en het Engelsche stoomvrachtschip „Redsea”. De „Bretagne” kwam met een lading van on geveer 1000 ton stukgoed voor China van Rot terdam; de „Redsea" was binnenkomende. De aanvaring werd veroorzaakt doordat het Deensche schip uit het roer liep. Belde schepen werden ernstig beschadigd. De „Redsea” kon de reis naar Rotterdam vervolgen, de ^Bretagne” maakte echter zulk ren ernstige waterschade dat het voorschip gedeelteiyk zonk. Nader vernemen wy, dat met L. Smit en Go’s Berglngsmaatschappy contract is gemaakt voor de berging van schip en lading. De bemanning is aan boord gebleven; zy loopt geen gevaar aangezien reeds In den vroe gen morgen berglngsvaartulgen langszy van het schip meerden. De plaats van het ongeval bevindt zich onge veer 300 Meter beneden de semaphore. De „Bre- tagQe" Ugt op een voor de scheepvaart uiterst ongunstige plaats. De binnenkomende HarWich- boot is in dit verband naar zee moeten terus- keeren, doch kon later, toen het lichter werd, binnenkomen. Minister DONNER heeft by zyn laatste be groeting vooral van katholieke zyde een wel verdiende hulde moeten in ontvangst nemen voor zyn beleid. Wie dezen middag m jeugdigen ml- ster van justitie BV met ware iKïothtelt de se natoren beantwoor den hoorde over een zeer ulteenloo- pend stel wenschen, ie wetgeving en de rechtspleging be treffende, kan niet anders dan met de beeren Jv. Sasse van Ysselt, Heerkens ThUssen en Michlels van Kess9enich betreuren, dat de huidige bewindsman in een volgend kabinet waar- achyniyk zyn plaats voor een ander zal in- rulmen. Waar kan zyn .groote veelzydigheid beter tot haar recht komen dan by de letHing van het departement? Naar we vernemën, is gisteren door mr. Hoek stra namens het O. M. by de Rechtbank te ’s-Gravenhage hooger beroep,. aangeteekerJ te gen het vonnis dier Rechtbank, waarby J. van B., tegen wien vyftien jaren gevangenisstraf is geëlscht wegens moord op den agent Baas, is vrygesproken. KONTGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 1 20 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert 5 20 Concert 7.50 Buropeesch concert 10.20 Concert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. F. Leemans 5 20 Concert door bet omroep-sympho nle-orkest o. 1. v. A. Meulemans 6.35 Gramofoonmuzlek 820 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Arthur Meule mans 10 45 Gramofoonmuzlek. BEROMUN’STER, 460 M. 7.05 Pianore cital door Claudio Arrau 7.35 Gramo- foonmuzlek 7.50 „O mein Helmatland”, orkestconcert en zang. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA- THOLIEKEN RADIOGIDS BARNEVELD. 2 Maart. Aangevoerd 1.165.000 eieren Prlja 2.503.30 per 100 stuks. Handel re- deiyk. BROEK OP LANGENDIJK. 2 Maart. 7000 K.G. Peen 0 90—1.50. 20000 K.G. Roode kool 1.80— 3.60. idem doorschot 1503.50. 15000 K.G. Gele kool 22A0 idem doorschot 1.102.50. 137000 K.G. Deensche Witte kool 0.600.70. 28000 K.G. Uien- Gele Uien 090—1.40. Grove I140 Gela Drielingen 0.801. 15000 K.G. Bieten 0.60150. GOUDA, 2 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2203 stuks, waarvan 122 slachtvarkens. Vette van 13 ct. tot 14 ct. per pond, levend met 2 pCt. korting. Londensche van 10 ot. tot 11 ct. per pond, levend met 2 pCt. korting. 703 magere varkens pryaen van 10—20 per stuk, 872 Biggen, pryzen van 48 per stuk. 6 Runderen, Prijzen van 125—170 per stuk, 491 nuchtere kalveren, prijzen van 2—5 per stuk, 1 Graskalf, 2 Schapen, 6 Bokken en geiten. Pryzen van 24 per stuk. Handel stug. Algemeene markt. Aanvoer 116 partyen Kaas. Pryzen le kw. met ryksmerk van 25 tot 28, ld. 2de kwaliteit met riJksmerk van 22 tot 24. Han del traag. 750 ponden Boter. Goeboter van 80— 90 per pond. Welbeter 7080 per pond. Handel i eieren. Klpeleren van 2.403.per 100 stuks. Eendeieren van 2.25 2.75 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 2 Maart. Coöp. Zuid-Hollandschs Eeierveillng. Aanvoer 20.000 klueleren. Pryzen 56-58 K. O. 2.40—2.50 per 100 stuks, 58-60 K.G. 250—2.60 per 100 stuks, 60-62 K.G. 2.60—2.80 p. 100 stuks. 62-64 K G. 2.803.40 per 100 stuks. Bruine 60-65 K.G. 2.60—350 per 100 stuks. Klei ne eieren 2202.70 per 100 stuks. Aanvoer 2400 eendeieren. Pryzen 2.303.per 100 stuks. HOORN, 2 Maart. Kaasmarkt. 7 stapels, 5768 K.G. Kleine fabr. 22, Boerencomm. 23. Han del goed. NOORD-SCHARWOUDB, 2 Maart. Hoorder- marktbond. 850 K.G. Aardappelen: Bl. Eb mera 120. 14300 K.G. Uien: Drlel 060—l. 120—1.70. Grove Uien 1.10—120. 8900 K.G. Peen 1.10—190. kleine Peen 0.60. 14600 K.G. Kroten 0.60—1.30. 48500 K.G. Roode kool 1.604, idem doorschot 1303.50 369400 K.G. D. Witte kool 0.60. 16600 K.G Gele kool 130320, idem door schot 1.603. Doorgedraald 6150 K.G. Kroten, 333200 K.G. Deensche Witte kool. SCHAGBN. 3 Maart. Veemarkt. 18 Paarden 150—350, 7 magere Geldekoelen 80—120, 43 vette Geldekoelea 130—190. 13 Kalikoeien 130—180. 841 nuchtere Kalveren 310. 191 Overhouders 814. 7 magere Varkens 1030, 16 vette Varkens per K.G, 0.380.30. 95 Biggen 610, KonUnen 030—1.76. Kippen 0.75—125. SCHAGBN. 3 Maart. Elervel ren. 52-54 120—190, 55-57 320, 61-68 3.10—330, eendeieren 130320. De herstelwerkzaamheden aan de Gouwslul- sche brug te Alphen a. d. Ryn zyn thans gereed gekomen, waardoor de stagnatie voor de scheep vaart is opgeheven. BATAVIA, 1 Maart. (Aneta) De heeren Reens en Vrijburg zullen, onafhankelyk van den afloop van de tegen hen ingestelde vervol ging wegens een spreekdellct. uit 's Lands dienst worden ontslagen op grond van byblad 10703 Inzake deelneming van onderwyzers in Gouver nementsdienst aan politieke propaganda. Het Nederlandsen elftal, dat op Zondag 5 Maart as. in het Stadion tegen Hongarye ult- komt, is als volgt samengesteld: Doel: van der Meulen (H.F.C.) aanvoerder. Achter: Weber (AJJ.O.) en v. Run <PB.V.). Midden: Pellikaan (L.OJi.GA.), Andriessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unltas), Lagendaal (Xenes), van der Broek (PJ3.V.), en van Nellen (D.H.C.). LANOEN'BERG, 47Z M. 1320 Concert o. 1. v. Wolf 420 Vesperconcert 10.30 Concert o. 1, v. Wolf. 8OERABAJA, 1 Maart. (Aneta) De dader van den onlangs plaatsgevonden grooten pert- dlefstal. waarby een bedrag van 50200. werd gestolen, is gearresteerd. De dader is de chef van het postkantoor te Kedlri J. V. B. DAVENTRY, 1554 M. 1320 Orgelre- cital 1.05 Concert 4.20 Concert door het Schotsche Studio-orkeet o. 1. v. Guy Dalnea 4.50 Concert 9.55 Concert 11.00 Oeraldo en zijn orkest. PARUS (Eifel), 1446 M. 7.50 Buro peesch concert. PABUS (Radio), mofoonmuziek - Krettly-orkest eert RUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door dsj S. J. Pompa 11.00 trio Van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Liederenrecital 1.00 trio Van der Horst 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.30 Lezen van chr. lectuur; voorgelezen wordt „Sietske” van J. A. Vls- ficher 3.00 „Reparatlewerk” van mej. T. Hagenbeek 3.30 „Het Hollandsch Harp- kwartet” 5.00 A. M. Benders: „Post stempels” 5.30 C. A. Deul: „Artistieke Landschapsfotografle” 6.00 H. Pilon 30 A. J. Herwlg: „Het zaaien en verple gen van Lathyrus” 7.00 Literair half uurtje 7.30 Politieberichten 7.45 Max K. W. Gerlsch: „Het Wagner-jaar 1933” 8.00 De Arnhemsche Orkestvereenlglng o. 1. v. Jaap Spaanderman 9.00 Causerie 9.30 Cello-concert 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 10.30 Gra mofoonmuzlek. By de Tweede Kamer Is een wetsontwerp ingediend tot wyziging van de wet op de Per soneele Belasting van 1896. Het ontwerp heeft ten doel het den gemeen tebesturen mogelyk te maken koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen tot het ge bruiken van spyzen en dranken tegen betaling, wat betreft de heffing der personeele belasting voor den grondslag huurwaarde, in meer of mindere mate te ontlasten. Het zal namelyk op die inrichtingen van toepassing verklaren hetzy de byzondere regeling, welke voor win kels en logementen geldt, hetzy die, welke de wet bevat voor gemeubeld verhuurde kamers. In het eerste geval zal de huurwaarde slechts voor een derde, in het tweede geval Slechts voor tweederde ais belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Verder zal de waarde van de stoffeering eveneens slechts voor een derde, respectievelijk voor tweederde in aanmerking komen. Bovendien zullen de koffiehuizen dan als afzonderiyke perceelen worden behandeld, hetgeen in die gevallen, waarin de bedryfslo- kalen met de woning van den exploitant vol gens de bestaande regeling tezamen een per ceel vormen, een verdere reductie medebrengt. Hiertegenover staat echter, dat dan op de be lasting voor de bedryfslokalen niet meer de kinderaftrek zal w< Voorts beoogt h< treffen, volgens welke aan houders van een motorrijtuig, die zich om flnancieele redenen genoodzaakt zien hun rijtuig voor gerulmen tyd buiten gebruik te stellen, ontheffing te verleepen van belasting naar den vytden grondslag der personeele belasting. De bedoeling is, deze regeling op 1 Januari as. te doen Ingaan teri aanzien van de koffie huizen en op 1 Januari jl. wat betreft de mo torrijtuigen. In het hotel Noord-Brabant te Utrecht had dezer dagen de gewone jaarvergadering plaats van de Ned. Roomsche ReisveAeniging. De vergadering, die stond onder leiding van den aigemeenen voorzitter, den heer B. Stumpel uit Amsterdam, was bezocht doop afgevaardigden vaa 21 «w 26 aangesloten «fdeeMngen-uit «Ue f- deelen van het land verspreid. Na gebruikeiyke opening had de Installatie plaats van den nieuwêa geesteiyken raadsman kapelaan C. J. Lansbergen uit Amsterdam als zoodanig aangewezen na de benoeming van den vorigen geestelijken adviseur tot pastoor te Kwadendamme (Z.). Na behandeling der verslagen van secietaris en penningmeester, waaruit bleek, dat, hoezeer de economische crisis op het werk en dan groei der vereeniglng haar invloed heeft doen gelden toch de vereeniglng er kerngezond voor staat kwam in behandeling een voorstel van het be stuur tot wyziging van het eerste artikel der statuten, waarby de naam „Roomsche Relsver- eeniging” veranderd werd in „Relsvereenlglng voor Katholieken", zulks In verband met een van hooger hand gedaan verzoek. Om dezelfde reden werd den naam van het vereenlgingsorgaan ver anderd van „Ons Roomsche Relsblad” m „De Katholieke Toerist”. By de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heeren C. Koenraad Amsterdam, penningmeester, P. J. Th. Dleges. Utrecht, redacteur van het orgaan en J. de Vos, Maastricht, met groote meerderheid van stemmen herkozen. Ten slotte werd het regle ment op de afdeellngen aan een grondige revisie onderworpen. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht vond Woensdag de jaar- lyksche ledenvergadering plaats van de Herv. (Gereformeerde) Staatsparty. De lyst van candidaten voor bet lidmaat schap der Tweede Kamer werd als volgt sa mengesteld: 1. Ds. O. A. Lingbeek, Urk; 2. B. C. Peereboom, Den Haag; 3, ds, L. O. W. Kke- HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 VPRO Morgen wijding VARA 10.15 Gramofoonmuzlek 11.10 Onze keuken door P. J. Kers 11.40 Rollen Numan draagt voor 12.00 AVRO Lunchconcert door het Avro-klein- orkest o. 1. v. Nico Treep; Tusschenspel van gramofoonmuzlek 2.00 Causerie door P. Buisman: ,De voorjaars-behande- \ling van de roos, de Koningin der bloe- ihen” 2.30 Avro-kamerorkest o. I. v. Nico Gerharz; Tusschenspel van gramo foonmuzlek VARA 4.00 Vara-klein-or- kest o. 1. v. Paul Duchant 4.50 „Na schooltijd”, een wonderlijk avontuur van Oome Keesje 5.30 Vara-kleln-orkèst o. 1. v. Paul Duchant 6.00 Gramofoonmu zlek 6.15 Orgelspel door Johan Jong 6.40 „Van leed en strijd, van hoop en ge luk In Sovjet-Rusland”; „De Muziek”, door Plet Tlggers 7.00 Vara-klein-orkest o. L v. Paul Duchant VPRO 8.00 Cur sus 8.30 Concert; muziek van H&ndel 9.00 Cursus 9.30 Concert 10.00 Persberichten van het Vrijz. Godsdienstig Persbur^u 10.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam 10.15 Een praatje over het werk van „Tot steun”, door ds. J. L. de Wolf 10.45 Gramofoonmuzlek VARA 11.00 Gramo foonmuzlek. geen mrvynon, nsvi vijf minuten meer voeren „crisis” komt aan de orde. „Het crisist nog,” schreven we een half jaar geleden. „Het crisist nog ergerzouden we kunnen schrijven. Bijna iedereen heeft er zijn eigen meening over, welke na lang debat en veel begripsverwarring ten slotte gièn meening blijkt te wezen. Som migen denken met de Coué-methode de crisis te kunnen bannen door duizend maal te herhalen: er is geen crisis meer. Bijna all^n schijnen te meenen, dat de crisis, zij ‘t langzaam dan sneller, op 'n bepaald oogenblik „overwonnen" zal zijn. Lieve menschen: Geen van ons zal op een morgen wakker worden en ontdekken, dat de crisis dood is. Er zal al lang geen crisis meer zijn als we nog met onzen geest er midden in zitten. We maken al ons denken en handelen er te veel afhankelijk van. De werkelijke zakenman zal niet „betere tijden afwachten” maar be nut doortastend de nu eenmaal gege-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11