ONS BLAD Arrestaties van Communisten Geweldige aardbeving in Japan Amerika r Japan blijft lid! I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden POLITIE OVERAL DRUK INDE WEER Nood m NIEUW VREDESACC00RD DE BAROMETER i i VLOEDGOLF VERNIELT ALLES JOH- LAUWERS Het Weer. EEN HERDENKING IN HET RIJKSWEERMINISTER1E Episcopaat tot Hindenburg Ver klaring van Saito Waar de Rijksdag bijeenkomt Vuur overval te Hamburg aangenomen Hitler en Goering spreken Genève tegen geweld Hulppolitie Honderden dooden Duitsche consulaat te Crisissteun Luik besmeurd 2 T? e, Vlaggen in Pruisen A Daladier naar Londen 1 Controle op de buitenl. journalisten Het parlement werkt in snel tempo Thalmann, de leider der K.P.D., die, naar men vertelt, gevlucht is Zwitserland en Littauen waken tfDe dood aan Hitler, leve de revolutie! De krachtigste aardbeving sedert 20 jaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN «i PAYGLOP 3 ALKMAAR Messen en Scharen F. Herder f Z— 12 85 S i; Bankvacantiedagen „Wij blijven in den Volkenbond, om mede te werken aan den vrede" De regeering zwijgt in den Rijksraad Thans reeds 480 dooden, 1800 ge wonden ^n 330 ver misten Dorpen weggespoeld VRIJDAG 3 MAART 1933 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c p. regel,- idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 De leider der K.P.D., Thalmann, zou naar Kopenhagen zijn gevlucht Nieuwe faillissementswet en een katoensteunwet <3 '.SS Matige llllllllllllllllllllll van verklaart den Volkenbond, in Diacontoverhooging te New-York. Treinaanslag in Ulster; 30 gewonden. Verdachte van Willem den o aan (United Press). Maart. 'und- schUnt dat het epicentrum van de be- i i i acht- a X? seint ons nog de volgende V IR Naar „Hamburger Nachrichten” verneemt. te de leider der K. P. D„ Ernst Thaelmann, van iHamburg naar Kopenhagen gevlucht. In verschillende stadsdeelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen. Twee personen werden zwaar- en eenige andere lichtgewond Door de politie werden 13 nat.-socialisten ge arresteerd ten huize van een SB.-leider. BERLIJN, 3 Maart. De twee meest naar vo ren tredende nat. soc. regeerlngsleden. Hitler en Goering, hebben hedenavond voor stampvolle zalen felle redevoeringen tegen het commu nisme gehouden. Nog geen overeenstemming inzake het conflict te IJmuiden. NEW-YORK, 3 Maart. (Reuter.) De gouver neur van Idaho heeft een bank-moratorium van 15 dagen afgekondigd. De gouverneur van Ken tucky heeft het moratorium verlengd tot 11 dezer. BERUJN, 3 Maart. CW.B.) De poUtie-actie tegen de K. P. D. wordt in geheel Dultschiand met alle scherpte doorgevoerd. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Thlefoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar PARUS, 3 Maart. (Reuter.) Minister-presi dent Daladier is voornemens deze maand een reis naar Engeland te maken. staatsburger worden beschermd. Hoogste stand. 189.9 te Stewele. Laagste stand: 736.8 te ValenUa. o I. 8 te maken. BU «verschillende huiszoekingen bij copamunlsten in de grensplaatsen zijn druk werken en eenige wapenen In beslag genomen. Ook zijn verscheidene arrestaties verricht. KOWNO, 2 Maart (VB.) Sedert eenige da gen trachten talrijke personen uit Dultachland op illegale wijze de Llttausche grens te over schrijden. De Llttausche grensbeambten zeg gen dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. Daarom is bevel gegeven tot verscherpte be waking der geheele grens, aangezien de over heid vreest dat de vlucht der communisten uit Dultachland een massaal karakter zal aanne men. Zon op 6.45, onder 5.49. Ueht op 8.19. Eerste Kwartier 4 Maart. nog Op van minstens 50.000 inwoners, die 1 mlllioen dollar schuld hebben. WASHINGTON, 3 Maart. (V. D.) In het Witte Huis is gisteren een diepgaande gedach tenwisseling gehouden tusschen Hoover en Roo sevelt over noodmaatregelen tot bestrijding van de bankcrisis. De toestand wordt algemeen zóó ernstig ge acht, dat Hoover, in tegenstelling met zijn tot dusverre opgestelde plannen, besloten heeft Za terdag niet met het sa. ..Pennsylvania” te ver trekken. maar voorloopig nog verscheidene da gen in New-York te blijven. Een geweldige aardbeving heeft Japan geheis terd. Meer dan 400 personen zijn gedood; twee dorpen zijn door een enorme vloedgolf weg gespoeld. De toelating van de katholieke mleste in Ta- panoell. Hoogste stand op Vrijdag 3 trar am.: 743 Vorige stand 752 De bankcrisis in Amerika eischt steeds meer slachtoffers. i L L Te Paderborn is het Centrum-blad West- phaelisches Vo'-ksblatt wegens een bericht over een lezing van pater Muckermann tot 5 Maart verboden. wtJl wordt, terwijl een kustplaats geteisterd, na de TOKIO, 3 Maart. (V. D.) De aardbeving in Japan en de daarop volgende vloedgolf hebben volgens de thans ontvangen offlcieele berich'en reeds ongeveer 480 slachtoffers gemaakt, ter- verklaard, dat de verwachtingen, welke de re- geerlng in het Japansche leger heeft gesteld, reeds thans ten volle zijn vervuld. Voordat de Volkenbond weer bijeen zal komen, zal de po litieke toestand in het Oosten in zooverre op geklaard zijn, dat een Interventie van den Vol kenbond niet meer noodlg zal zijn. De Japan sche regeering zal verder in den Volkenbond blijven, om mede te werken aan de belangen van den vrede. Het Japansche optreden in Jehol draagt geen agressief karakter, doen is slechts teweeggebracht door den wensch naar orde in het Verre Oosten. BERLIJN. 2 Maart (W.B.) De Nederlander Martnus van der Lubbe, die wegens brand stichting in den Rijksdag is gearresteerd, in April 1931 al eens veroordeeld door de recht bank te Münster in Westfalen. Hij had name lijk al rondtrekkend in communistische® ge schriften gehandeld zonder een bedrljfsvergun- nlng te hebben. In Californlë. Louisiana. Mississippi. Oregon en Navada zijn bankvacantiedagen gegeven. In Californlë geschiedde zulks met dwang. De gouverneur van Louisiana heeft iedere openbare activiteit der banken en andere open bare ondernemingen tot en met het a.s. week end verboden. De burgemeester van Detroit verklaarde, dat de financiën der stad geheel gedesorganiseerd zijn, indien het congres niet binnen 34 uren noodwetten uitvaardigt. Te Lansing (Michigan) komen geheele kara vanen auto's aan uit alle deelen der stad. De bijbehoorende personen eischen bij de banken de directe uitbetaling hunner deposito's. BERLIJN. 2 Maart. CVJD). Naar de „Ger mania" verneemt, zou het Pruisische Episco paat zich tot Hindenburg hebben gewend met het verzoek de noodlge maatregelen te willen nemen, opdat onder de thans heerschende om standigheden de verkiezingsvrijheld en de aan ieder staatsburger wettelijk gegeven rechten De postdiefstal te Soerabaja. transport gesteld. Sneevliet's verzoek tot invrijheidstelling afge wezen. Noodmaatregelen in Amerika tot steun aan criste-slachtotfen. it gebouw is in den van twee Regéeringspenning ter eere Zwpger. Weinig schot In de ontwapeningsbesprekingen. Nieuwe godloozencampagne ophanden in Rus land. Het pleit in Jehol zoo goed ak bezint ten gun ste van Japan. GENEVE, 2 Maart. De politieke commissie der ontwapeningsconferentie heeft vandaag, met 37 stemmen voor, aangenomen den gewlj- zlgden tekst van het Brltsche voorstel, dat de onderteekenaars van de overeenkomst plechtig zullen bevestigen, dat zij in geen geval hun toe vlucht zullen nemen tot geweld als instrument van nationale politiek. Een aantal bulten-Europeesche staten stemde blanco. GENEVE, 3 Maart. (Reuter.) De Chlneesche gezanten te Londen. Parijs en Moskou, Quo- taisjl, Wellington Koo en Yen,.hebben een ver zoek om ontslag als China’s vertegenwoordi gers te Genève naar Nanking gezonden. Zij zijn van oordeel, dat „het centrum van den huldigen emstigen toestand van Genève is overgebracht naar Jehol, waar een sterk ver zet noodzakelijk is.” De Rijksraad kwam Donderdag onder voor zitterschap van staatesercr. Pfundner bijeen in bet ministerie van Buitenlandsche Zake de zaal van den Rijksraad in het Rijlj bouw na den brand niet te gebruiken is? ner deelde mede, dat het gebouw in een paar weken weer zoover in staat zal zijn gebracht, dat de Rijksdag na ongeveer acht zittingen er in zal kunnen terugkeeren. Hij spreekt zijn af schuw uit over de brandstichting, in welker afschuw de Rijksraad deelde. Van sociaai-de- mocratische zijde en die van het Centrum werd gevraagd, in hoeverre de Ryksregeering het recht heeft, te verklaren, dat ook aociaal-demo- eraten schuld hebben. Tevens werd gevraagd, of de politieverordening van Goering nog in overeenstemming is te brengen met de grond wet. °fundner antwoordde, dat hij geen ant woord kan geven, omdat niet de Rijks-, maar de Pruisische regeering hier in het geding is. De kwesties werden verwezen naar de grond wetscommissie. De eerstvolgende zitting zal plaats hebben over 14 dagen. TOKIO, 3 Maart. (V. D.) Volgens mededee- llng van het Japansche Telegraaf-Agentschap heeft een aardbeving, die hedenmorgen vroeg tegen twee uur plaatseljjken tijd bet Japan- sche boofdelland Hondo heeft geteisterd, on- BERLIJN, 2 Maart. (W.B.) Het kabinet hield zich heden bezig met de steunverleenlng aan de speciaal door de economische crisis getrof fen gebieden, aan welker bevolking gratis le vensmiddelen zullen worden verstrekt. Deze maatregel beeft speciaal betrekking op Opper- Silezië, Thuringen, Koningsbergen, het Roer gebied, Berlijn, enz. Rond 40.000 centenaars boter en 700.000 centenaars rogge zullen gratis worden verdee d onder werkloozen en andere hulpbehoevenden, die voorloopig echter zelf het bak- en maal loon moeten bekostigen. Verder besloot het kabinet tot het nemen van maatregelen tegen zoodanige vertegenwoordi gers ven buitenlandsche bladen, die op boos aardige wijze op de rjjksregeering critlek uit oefenen. HAMBURG, 2 Maart. Naar van politiewege wordt bericht, is hedenavond op den kop van een door den 8.A. gehouden propagandatocht door Hammerbrook een vuuroverval gericht vanuit enkele huizen. Een lO-ja.'lg man die voor een raam zat bekwam een doodelijke hoofdwonde; verder kreeg een toekijkend zee man een schot in zijn dij. De gewone politie heeft ingergepen, het vuur beantwoord en bin nen enkele minuten de orde hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen in beslag genomen. Een aantal personen is gearresteerd. De propagandatocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. Te Bremen zijn 22 communisten gearresteerd, die talrijke plakkaten wilden opplakken, welke eruit zagen alsof zü van de rjjlcsregeering af komstig waren en van een vervalschte hand- teekening van den Rijkskanselier waren voor alen. Te Wuppertal en omgeving zijn 350 tot 400 communisten gearresteerd. Te Pirmasens is bij een vechtpartij tusschen soc.-democraten, die vlugschriften verspreidden, en nat.-socialisten een Rjjksbanierleider door drie revolverschoten getroffen. Waarschijnlijk zal hij het leven er niet afbrengen. De dader is voortvluchtig. Naar verluidt, zouden Roosevelt en zijn me dewerkers, onder den druk van de crisis, toch een noodwet ontworpen hebben, waarbij de bankdeposito's door de Amerlkaansche regee ring gegarandeerd zouden worden. Het voor nemen bestaat, dat de noodwet nog door het oude congres binnen de laatste 48 uur van'zijn bestaan zou worden aangeaomen. Hoover zou zijn toestemming tot dezen maatregel hebben gegeven. In het Witte Huis wordt nog beslist over de wijze van garantie. Sommigen verdedi gen een volledige garantie tot aan een zekere maximumgrens, anderen daarentegen een ga rantie van 50 pCt. door de regeering voor alle deposito’s. Behandeling van de afdeeling Onderwijs der Indische begrooting in de Tweede Kamer; her vorming zal commissoriaal worden uitgemaakt. De Eerste Kamer keurde de begrooting van Binnenlandsche Zaken goed. Wetsontwerp ingediend strekkende tot organi satie der openbare organen, belast met de uit voering der sociale verzekering. BRUSSEL, 2 Maart. (Reuter.) ^el van het Duitsche Consulaat te Luik afgeloopen nacht tot een hoogte meter besmeurd met roode verf en met een op schrift in het Fransch: _De dood aan Hitler, leve de revolutie!” Bovendien zijn de Initialen KTB. en de Communistische sikkel en hamer op den muur aangebracht. De Belgische politie heeft alle noodlge maat regelen getroffen om bet gebouw te bescher men. TOKIO, 2 Maart. (V. D.) Premier Salto beeft* geveer tweehonderd slachtoffers geët—ht, ter- wül 1800 personen zijn gewond en 330 «orden vermist. Twee vlsschersdorpen zouden door de vlöedgolf geheel zijn weggespoeld. Het Japan sche Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft terstond een staats-secretaris met een staf van ambtenaren en personeel naar de meest geteisterde plaatsen gezonden, om maat regelen voor de getroffen bevolking te nemen. I bhb NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD goillustreorji Zondagsblad f 0.60 hoogor Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Roosevelt is de laatste dagen bestormd om een noodwetgeving met onmidde'-Hjke werking. Het totale bedrag der Amerlkaansche deposito’s bedraagt ruim 40 milliard dollar, toebehoorende aan ongeveer 43 mlllioen beleggers in 19.600 banken. De democratische senator MacAdoo, de mi nister van financiën in het kabinet-Wilson, eischt tijdelijke sluiting van alle Amerikaan- sche effectenbeurzen. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 Ma—va—M—M— BEttLUN, 2 Maart. De eerste zitting van den nieuw te kiezen Rijksdag zal, zooals reeds in het kort is gemeld, plaats vinden in de garnizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eer ste maal, dat een Dultsch parlement in een kerk bijeenkomt, immers de nationale vergade ring van 1848 en 1849 is gehouden in de Pauls- kerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is gesticht in de jaren 1730-1736. De toren is 88 M. hoog In deze kerk bevindt zich ook de groeve van Fïe- derik Willem I en Fredenk de Groote. In de garnizoenskerk hebben op 3 November 1805 Fredenk Willem II en Alexander I van Rusland hun bondgenootschap gesloten. Op 24 October 1805 vertoefde Napoleon I aan het grat van Frederik den Grooten en hier sprak hij tot zijn officieren de woorden: Mijne heeren, neemt u uw hoed af! Wanneer die man (Frederik de Groote) nog zou leven, zouden wij vandaag hier niet staan.” Een eereplaats hebben de vaandels van het eerste*garderegiment te voet en van de grena diers van Frederik II. Aangezien in de garnizoenskerk echter voor het practische Rijksdagwerk geen geschikte lokaliteiten aanwezig zijn, vermoedt men, dat de latere zittingen in de Kroll-opera te Berlijn zullen worden gehouden. Het presidium zou dan op het podium zetelen, terwijl voor de afgevaardigden in het parket voldoende zit plaatsen aanwezig zijn. Het frontbalkon zou dan voor de vertegenwoordigers der pers gere serveerd kunnen worden. Men acht dit plan zeer geschikt, daar het Rijksdaggebouw in de nomiddellijke nabijheid van de vroegere Kroll-opera Is gelegen. Hitler sprak In het Sportpalast, dat reeds twee uur voor tijd gevuld was. Zonder meer gaf bij de schuld voor de werk loosheid aan de „systeempartijen” Wetenschap pelijk zoo sprak Hitler verder is de Mar xistische idee van gelijkwaardigheid van alle menschelijke wezens en van alle rassen reeds OLDENBURG, 2 Maart. CW.B.) In een of- ficieele mededeellng der Oldenburgsche regee ring wordt verklaard, dat nationaal-voelende Oldenburgers bevoegd zijn, op heeterdaad be trapte plegers van strafbare (politieke) hande lingen voorloopig te arresteeren en naar bet naaste politle-bureau over te brengen. In Saksen zijn voorloopig 1500 man hulp politie in dienst genomen. Gisteren is in het secretariaat van de Keul- sche en de Rjjnlandsche Centrum-organlsatie een huiszoeking gedaan. Een manifest en een verklezlngsplakkaat werden in beslag genomen. NEW-YORK. 2 Maart De gouverneur van Oklahoma heeft een bankmoratorium van drie dagen afgekondigd. Ook in de staten Callfomlë. Lousiana en Mississippi is een bankmoratorium afgekondigd. Meestal worden deze moratoria slechts voor enkele dagen afgekondigd. doch later worden zij stilzwijgend verlengd. Aange zien in vele staten de gouverneurs niet de be voegdheid hebben beperkende bepalingen voor het bankwezen af te kondigen, vermijden zij de moeilijkheid door een aantal dagen tot offlcieele sluitingsdagen te maken, waarop de banken dus gesloten kunnen blijven. Ook Goering, die In een tentoonstellingshal het woord voerde, viel eveneens het Marxisme aan. hetwijl het Centrum zJ. ook niet ver af was van verraad aan het Duitsche volk Waar betreurd wordt, dat de nat.-soc. beweging niet over groote koppen beschikt, daar verklaren wij, slechts karakters noodlg te hebben Tegen het communisme voer ik aldus Goering geen af weerstrijd: Ik ga over de geheele linie tot den besllssenden aanval over. In 48 uur tijds zitten dan ook reeds meer dan 2000 com munisten achter slot en grendeL Verwachting: Matige tot krachtigen Zuidelijke tot Zuld-WeuleliJken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft, met het oog op den gespannen militairen toe stand, besloten het officierscorps te versterken. Het aantal adsplrant-officieren zal op de Ja pansche militaire opleidingsscholen worden verdubbeld. - BA2SEL, 3 Maart (VJJ.) De bewaking van de Dultsch-Zwltsersche grens Is verscherpt, om verdachte elementen vluchten ónmogelijk BERLIJN, 2 Maart. (Officieel) De commis- sarissen van het Rijk hebben besloten de vol gende verordening uit te vaardigen betreffen de het vlaggen op openbare gebouwen. Het vlaggen op staats- en gemeentegebouwen. zoo mede op openbare scholen, heeft plaats in ie landskleuren zwart-wit. tenzij voor bijzondere gevallen anders wordt bepaald. Gemeenten „United Press” bijzonderheden In de nabijheid van de kust zijn honderden visachersschepen met man en muls vergaan. De provincie Iwata is het zwaarst van alle ge troffen. In de hoofdstad Morloka zijn alleen reeds driehonderd menschen om het «even ge komen. Talrijke bruggen zijn vernield. De ver woesting der telegraaf- en telefoonlijnen waar door alle verbindingen verbroken zijn, is oor- WASHINGTON. 2 Maart (V. D) Het Amerlkaansche Congres heeft gisteren in record- tempo en aantal crisisvoorstellen behandeld. Aangenomen werd een wetsontwerp, waardoor huiseigenaren en boeren gelegenheid krijgen, tot speciale overeenkomsten met hun schuld- eischers te komen in geval van faillissement door bemiddeling van de federale rechtbanken, terwijl voor de spoorwegmaatschappijen een soortgelijke regeling mogelijk wordt. Noodlg is nog de onderteekenlng van president Hoover Voorts werd goedgekeurd de wet tot verhoo- ging van de katoenprljzen door de katoenver- bouwers, die vrijwillig de voor de katoencultuur gebruikte bodemoppervlakte verminderen. toe te staan deel te nemen in een pool, waarvan de tegeerlng tegen bepaalde bedragen katoen op koopt, zoodat een bepaalde winst verzekerd is De Senaat keurde ter doorzending naar het Representanten-Huls een wetsontwerp goed, waardoor een bedrag van 500 mlllioen dollar van de Reconstruction Finance Corporation be schikbaar wordt gesteld voor banken en hypo- theekinstellingen, die een tweejarig moratorium toestaan op boerderijen en andere onroerende goederen tot een bedrag van meer dan duizend dollar. Verder is er een wetsontwerp tot het verlee- nen van een tweejarig moratorium aan steden minstens zaak dat men nog geen volledig beeld van de catastrophe kon krijgen. Te Tokio en Yokohama brak tijdens de aardbeving een paniek onder de bevolking uit. Ernstige schade werd echter met aangericht. Bernard Shaw en de andere passagiers van de ..Empress of Britain” die juist een bezoek brachten aan de steden Kobe en Osaka zijn ongedeerd gebleven. Talrijke arrestaties Dultschland. LONDEN. 3 Maart. (V. D.) De seismografen van het observatorium te Greenwich hebben de aardbeving in Japan geregistreerd als de sterkste aardbeving van de afgeloopen twintig jaar. In het selsmograflsch Instituut te Stony- hurst was de uitslag zoo sterk, dat de regis- treernaald werd beschadigd. Men vermoedt, dat het centrum van de aardbeving In den Stillen Oceaan ligt. Volgens de deskundigen moet deze aardbeving in de geheele wereld geregistreerd zijn. - lang weerlegt}. De indlvidueele persoonlijkheden zijn steeds de leiders der natie geweest. Ver der maakte Hitler zijn toehoorders vroolljk door te vertellén van een soc.-democraat, die min der bleek te geven om zijn pest dan om zijn pensioen, welk geval de rijkskanselier genera liseerde. Aan de fanatieke nat. soc. organisatie zou het echter gelukken, Duitschland weer op te richten. Door het Marxisme zijn slechte eenige tienduizenden gewetenlooze individuen verrijkt. Japan blijft premier Saito. TOKIO, 3 Maart. (Reuter). Het eilandje Hokkaido is eveneens door de aardbeving ge troffen. Het ving nabij het eiland Kinkwazan ligt. Ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den vroegeren Pruieischen generaal-veldmaarschalk Alfred graaf Von Schlieffen had in het Rijksweerministerie een herdenkingsplechtigheid plaats. Onze foto geeft het oogenblik weer, dat Rijks- president Von Hindenburg nfl de herdenking het ministerie verlaat. Nader meldt Reuter, dat de catastrophe tot dusver 306 dooden heeft veroorzaakt; 1222 personen zijn gewond en 200 worden vermist. De vloedgolf heeft over een oppervlakte van 300 mijl langs de Noord-Oost-kust van het voornaamste der Japansche eilanden verwoes ting aangericht; duizenden huizen werden overstroomd en 1200 schepen werden door het water weggesleurd. De vloedgolf heeft de kust met verschrikke lijke kracht geteisterd vanaf Ishinomakl, 200 mijl ten Noorden van Tokio, tot Shlriya. Te Kamalshi zijn 300 huizen in brand ge raakt en zijn duizend huizen ingestort. Eenige dorpen aan de kust zijn geheel ver dwenen. De vernielde plekken omvatten ook het strand van Sablshiro, vanwaar verschillende vliegers hun vluchten begonnen zijn over den Stillen Oceaan. Te Heilbron a/d. Neckar zijn in verband met diefstal van 2 kisten met springstoffen 40 com munistische voormannen gearresteerd. Te Hamburg werden meer dan 120 commu nistische leider gearresteerd. Te Gleiwitz, Hindenburg en Beuthen (Op- per-Silezië> bedraagt het gezamenlijke aantal communistische arrestanten 143. In enkele Oost-Pruisische steden kwam het tot ernstige communistische botsingen. Een 20- tal communisten werd gearresteerd. BU huiszoekingen in woningen van enkele communisten te Wittenberg werden insignes en unlform-tleelen der 8. A. gevonden, ’s Nachts is de spoorwegwacht beschoten. De Berlljnsche pollUe-president heeft een beloonlng tot 1000 Mark uitgeloofd voor het aanwijzen van opstellers en verspreiders van communistische pamfletten, wanneer deze straf- rechtelljk veroordeeld kunnen worden. welke tot nu toe in eigen kleuren lieten vlag gen, mogen deze naast de landsvlag uithangen. Kerkgenootschappen behouden het recht eigen vlaggen uit te hangen. Op 12 Maart Volksrouwdag) zal van alle gebouwen de zwart-witte vlag halfstok moeten worden uitgehangen. Ter eere van de in den wereldoorlog gevallenen moeten naast de lands- vlaggen zwart-wit-roode vlaggen worden uit gestoken, voor zoover deze aanwezig zijn ol met geringe kosten kunnen worden aange schaft. een honderdtal personen vermist tal van plaatsen brak brand uit, duizenden huizen nabij de kust door vloedgolf zijn vernield. Het ergst is de Kamalshi in de prefectuur Iwata Meer dan duizend huizen werden aardbeving door een vloedgolf wegge spoeld. Later brak brand uit. waardoor twee duizend gebouwen, oa. een bank en twee the aters, werden vemleid. Ook in de omgeving van de stad Mljako werden honderden huizen door de vloedgolf vernield. In deze stad werden zeventien personen gedood en vijftien gewond, terwijl dertig vermist worden. Ruim 240 hui zen moesten ontruimd worden. Te Tokio en te Yokohama werden vele hul zen door de aardbeving ernstig beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en in massa's vluchtte zU naar de open pleinen. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbeving slechts weinig schade aangericht. Te Yokohama was slechts gedurende korten tijd de electriclteitsvoorzie- ning gestoord. r.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13