ONS BLAD Arrestaties Communisten van VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japan blijft lid! Het nieuws van heden POLITIE OVERAL DRUK IN DE WEER Nood in Amerika ATHEÏSTISCH rusland NIEUW VREDESACCOORD Pleit in Jehol beslist DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR F*0 VRIJDAG 3 MAART 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 EEN HERDENKING IN HET R1JKSWEERMINISTERIE Episcopaat tot Hindenburg Honderden dooden Verklaring van Saito aangenomen Waar de Ryksdag bijeenkomt Roosevelt’s ambtsaan- Vauroverval te Hamburg vaarding Ook al geen kinder-eldorado! Genève tegen geweld Hitler en Goering spreken Hulppolitie Disconto-verhooging Crisissteun TREINAANSLAG IN ULSTER Vlaggen in Pruisen Nieuw succes Öaladier naar Londen nik ia Duitsche consulaat te Luik besmeurd Controle op de buitenL journalisten Thölmann, de leider der K.P.D., die, naar men vertelt, gevlucht is Geweldige aardbeving in Japan Het parlement werkt in snel tempo Buitengewone belangstelling verwacht De leider der K.P.D., Thölmann, zou naar Kopenhagen zyn gevlucht Zwitserland en Littauen waken De regeering zwygt in den Ryksraad Verslagenheid in China over het verraad van Sun-tienying „De dood aan Hitler, leve de revolutie! COMMUNISTISCHE FAKKELS IN FINLAND? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Meszen en Scharen F. Herder ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40g p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Nieuwe faillissementswet en een katoensteunwet Nieuwe godloozencampagne tegen Paschen t BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tphfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 1— Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem „Wy blyven in den Volkenbond, om mede te werken aan den vrede” NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD cominuiiteten ▼an verklaart ia den Volkenbond, Aardbeving in Japan. Honderden dooden. Verdachte Dtocontoverhooging te New-York. O O aange- WASHINGTON. 3 Maart (V. D.) Het minstens d Naar „Hamburger Nachrichten” verneemt, is de leider der K. P. D., Ernst Thaelmann, van Hamburg naar Kopenhagen gevlucht. BERLIJN. 2 Maart. (W.B.) De polltle-actle tegen de K. P. D. wordt in geheel Dultschland met alle scherpte doorgevoerd. In verschillende stadsdeelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen. Twee personen werden zwaar- en eenige andere lichtgewond Door de politie werden 13 nat.-socialisten ge arresteerd ten huize van een SB.-leider. BERLIJN, 3 Maart. De twee meest naar vo ren tredende nat. soc. regeeringsleden. Hitler en Goering, hebben hedenavond voor stampvolle zalen* felle redevoeringen tegen het commu nisme gehouden. NEW-YORK, 3 Maart (V. D.) De Federal Reserve Bank heeft het disconto van 2J4 tot 3K pet. verhoogd. Te Paderborn is het Centrum-blad West- phaellsches Vo'.ksblatt wegens een bericht over een lezing van pater Muccermann tot 5 Maart verboden. BELFAST. 3 Maart. (V. D.) De personentrein van Belfast naar Londonderry is Donderdag tot déraillement gebracht. Een gedeelte van de rails was opgebroken, terwijl de telefoon- en signaal ver bindingen waren doorgesneden. De trein, welke een snelheid van ongeveer 50 KM. had. is van den talud gestort. Niemand werd gedood, wel zijn dertig personen mm of meer ernstig gewond. HELSINGFORS, 3 Maart (Reuter). Te Ro vaniemi in Lapland is gisterenmorgen een ge weldige brand uitgebroken, die ondanks het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer groote verwoestingen heeft aangericht. Men heeft reden om aan te nemen, dat de communisten dezen brand hebben gesticht. PARIJS, 3 Maart. (Reuter.) Minister pnwl- dent Detacher is voornemens deze maand een reis naar Engeland te maken. De KR O. deelt mede, dat de rede van pre sident Roosevelt op Zaterdag 4 dezer uitgezon den zal worden van 17A0 tot 1835. De pootdiefstol te Soerabaja. transport gesteld. Sneevliet’» verzoek te* invrijheidstelling afge wezen. OLDENBURG. 3 Maart. CW.B.) In een of- flcleele mededeellng der Oldenburgsche regee ring wordt verklaard, dat nationaal-voelende Oldenburgers bevoegd zijn, op heeterdaad be trapte plegers van strafbare (politieke) hande lingen voorloopig te arresteeren en naar het naaste politle-bureau over te brengen. In Saksen zijn voorloopig 1500 man hulp politie In dienst genomen. Gisteren is in het secretariaat van de Keul- ache en de Rjjnlandsche Centrum-organisatle een huiszoeking gedaan. Een manifest en een Verkiezingsplakkaat werden In beslag genomen. te maken. Bij verschillende huiszoekingen bij communisten in de grensplaatsen zijn druk werken en eenige wapenen in beslag genomen. Ook zjjn verscheidene arrestaties verricht. KOWNO, 3 Maart (VD.) Sedert eenige da gen trachten talrijke personen uit Dultschland op illegale wijze de Llttausche grens te over schrijden. De Llttausche grensbeambten zeg gen dat zij zich op weg naar Moskou bevinden Daarom is bevel gegeven tot verscherpte be waking der geheele grens, aangezien de over heid vreest dat de vlucht der communisten uit Dultschland een massaal karakter aal aanne men. Soepeler regeling der Personeel» Betasting ten aanzien van koffiehuizen en tijde lijk ongebruik te motorrijtuigen. Treinaanslag In Ulster; M gewonden. De toelating van de katholieke aalaate In Ta- panoelt Hoogste stand op Vrijdag zw V-«U 743 Vorige stand 753 GENEVE, 3 Maart. (Reuter.) De Chineeache gezanten te Londen. Parijs en Moskou. Quo- talsji. Wellington Koo en Yen. hebben een ver zoek om ontslag als China's vertegenwoordi gers te Genève naar Nanking gezonden. ZJj zijn van oordeel, dat „het centrum van den huldigen emstlgen toestand van Genève Is overgebracht naar Jehol, waar een sterk ver zet noodzakelijk ia” BRUSSEL 3 Maart. (Reuter.) Het gebouw van het Duitsche Consulaat te Luik is in den van twee een op- i Hitler, Behandeling van de afdeeling Onderwijs der Indische begroeting In de Tweede Kamer; her vorming sul commissoriaal worden uitgemaakt. De Eerste Kamer keurde de begrootlng van Blnnentandsche Zaken goed. Wetsontwerp ingediend strekkende tot organi satie der openbare organen, betast met de uit voering der sociale verzekering. GENEVE, 3 Maart. De politieke commissie der ontwapeningsconferentie heeft vandaag, met 27 stemmen voor, aangenomen den gewij- zlgden tekst van het Britsche voorstel, dat de onderteekenaars van de overeenkomst plechtig zullen bevestigen, dat zij in geen geval hun toe vlucht zullen nemen tot geweld als Instrument van nationale politiek. Een aantal bulten-Europeesche staten stemde blanco. Volgens Reuter zouden er 308 men- achenlevens zijn te betreuren. Meer dan 1300 menschen zouden zware verwondingen bij de catastrophe hebben opgeloopen, terwijl tot nu toe 200 personen worden vermist. TOKIO. 3 Maart (Reuter). Volgens een Ja- pansch bericht uit Lingyuan heeft de Japan sche voorhoede thans Petkung bezet. Het gerucht gaat, dat de Chineeache troepen in Jeholstad zich aan ongeregeldheden te bul ten gaan en dat de commandant op het punt staat te vluchten. BERLIJN. 3 Maart (WH.) De Nederlander Marinus van der Lubbe, die wegens brand stichting in den Rijksdag is gearresteerd, tn April 1931 al eens veroordeeld door de recht bank te Münster in Westfalen. Hij bad name lijk al rondtrekkend in communistische» ge schriften gehandeld zonder een bedrjjfsvergun- ning te hebben. Weinig schot ia de ontwapeningsbesprekingen. Nieuwe godloozencampagne ophanden ia Rus land. TOKIO, 2 Maart. (V. D.) Premier Salto heeft verklaard, dat de verwachtingen, welke de re geering in het Japansche leger heeft gesteld, reeds thans ten volle zijn vervuld. Voordat de Volkenbond weer bijeen zal komen, zal de po litieke toestand in het Oosten in zooverre op geklaard zijn, dat een interventie van den Vol kenbond niet meer noodlg zal zjjn. De Japan sche regeering zal verder In den Volkenbond blijven, om mede te werken aan de belangen van den vrede. Het Japansche optreden in Jehol draagt geen agressief karakter, doch is slechts teweeggebracht door den wensch naar orde in het Verre Oosten. Noodmaatregelen tas Amerika te* steun aan crisis-siachtoffers. Te Bremen zijn 22 communisten gearresteerd, die talrijke plakkaten wilden opplakken, welke eruit zagen alsof zjj van de rijksregeering af komstig waren en van een vervalschte hand- teekenlng van den Rjjkskanselier waren voor zien. Te Wuppertal en omgeving zijn 350 tot 400 Communisten gearresteerd. Te Pirmasens is bjj een vechtpartij tusschen Poe.-democraten, die vlugschriften verspreidden, en nat.-socialisten een Rjjksbanierleider door drie revolverschoten getroffen. Waan aal hij het leven er niet afbrengen. De Voortvluchtig. Hitler sprak in het Sportpalast. dat reeds twee uur voor tijd gevuld was. Zonder meer gaf hy de schuld voor de werk loosheid aan de systeempartljen” Wetenschap pelijk zoo sprak Hitler verder is de Mar xistische idee van gelijkwaardigheid van alle menschelljke wezens en van alle rassen reeds lang weerlegd. De individueele persoonlijkheden zjjn steeds de leiders der natie geweest. Ver der maakte Hitler zijn toehoorders vrooljjk door te vertellen van een soc.-democraat, die min der bleek te geven om zjjn post dan om zjjn pensioen, welk geval de rjjkskanselier genera liseerde. Aan de fanatieke nat. soc. organisatie zou het echter gelukken, Dultschland weer op te richten. Door het Marxisme zjjn slechts eenige tienduizenden gewetenlooze Individuen verrijkt. WASHINGTON. 2 Maart. (V. D) De voor bereidingen voor de overdracht van net presi dentschap der Vereenlgde Staten door presi dent Hoover aan Roosevelt zijn thans beëin digd. Roosevelt zal Donderdagmiddag in een extra trein naar Washington reizen in gezel schap van verschillende leden van net nieuwe kabinet tn een groot aantal adviseurs en secre tarissen. Washington verwacht Zaterdag een gewel digen stroom belangstellenden. De spoorwegen hebben honderd extra treinen ingelegd. Alle vliegdiensten op Washington zijn voor Zater dag as. geheel volgeboekt. De rede, waarmee Roosevelt zjjn nieuwe func tie zal aanvaarden, zal slechts 13 minuten duren. De belediging geschiedt door den pre sident van het Opperste Gerechtshof Hughes. De nieuwe president zal den eed afleggen op het familiehandvest der Roosevelts uit het jaar 1870. Direct na de ambtsoverdracht zal president Hoover met zjjn familie per extra trein van het Union station naar New York vertrekken, waar het Pacific-stoomschip, waarop Hoover voor zich en zjjn gezelschap passage heeft be sproken voor een reis door het Panamakanaal naar San Francisco, ligt te wachten. Hoover is voornemens eenlgen tijd aan de kust van den Stillen Oceaan door te brengen. Te Heilbron a/d. Neckar zijn in verband met diefstal van 2 kisten met springstoffen 40 com munistische voormannen gearresteerd. Te Hamburg werden meer dan 130 commu nistische leider gearresteerd. Te Gleiwltz. Hindenburg en Beuthen (Op- per-BUezië) bedraagt het gezamenlijke aantal communistische arrestanten 143. In enkele Oost-Pruisische steden kwam het tot ernstige communistische botsingen. Een 20- tal communisten werd gearresteerd. Bij huiszoekingen in woningen van enkele communisten te Wittenberg werden insignes en unlform-deelen der S. A. gevonden, 's Nachts is de spoorwegwacht beschoten. De Berljjnsche politie-president heeft een beloonlng tot 1000 Mark uitgeloofd voor het aanwijzen van opstellers en verspreiders van communistische pamfletten, wanneer deze straf rechtelijk veroordeeld kunnen worden. RA ZET. 3 Maart (VB.) De bewaking van de Dultsch-Zwltsersche grens is verscherpt, om verdachte elementen vluchten onmogelijk afgeloopen nacht tot een hoogte meter besmeurd met roode verf en met i schrift in het Fransch: „De dood aan leve de revolutie!” Bovendien zjjn de Initialen K.PD. en de Communistische sikkel en hamer op den muur aangebracht. De Belgische politie heeft alle noodige maat regelen getroffen om bet gebouw te bescher men. De Rijksraad kwam Donderdag onder voor zitterschap van staatssercr. Pfundner bijeen in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, daar de zaal van den Rijksraad In het Rjjksdagge- bouw na den brand niet te gebruiken is. Pfund ner deelde mede, dat het gebouw In een paar weken weer zoover in staat zal zijn gebracht, dat de Rijksdag na ongeveer acht zittingen er In zal kunnen terugkeeren. Hjj spreekt zjjn af schuw uit over de brandstichting, in welker afschuw de Rijksraad deelde. Van sociaalde mocratische zijde en die van het Centrum werd gevraagd, in hoeverre de Rijksregeering het recht heeft, te verklaren, dat ook sociaal-demo- craten schuld hebben. Tevens werd gevraagd, of de politieverordening van Goering nog in overeenstemming is te brengen met de grond wet. “fundner antwoordde, dat hij geen ant woord kan geven, omdat niet de Rijks-, maar de Pruisische regeering hier in het geding is. De kwesties werden verwezen naar de grond wetscommissie. De eerstvolgende zitting zal plaats hebben over 14 dagen. HAMBURG. 3 Maart. Naar van politlewege wordt bericht, is hedenavond op den kop van een door den 8.A. gehouden propagandatocht door Hammerbrook een vuuroverval gericht vanuit enkele hulzen. Een 10-jarig man die voor een raam zat bekwam een doodelijke hoofdwonde; verder kreeg een toekijkend zee man een schot in zjjn dij. De gewone politie heeft ingergepen. het vuur beantwoord en bin nen enkele minuten de orde hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen in beslag genomen. Een aantal personen is gearresteerd. De propagandatocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. welke tot nu toe in eigen kleuren lieten vlag gen, mogen deze naast de landsvlag uithangen. Kerkgenootschappen behouden het recht eigen vlaggen uit te hangen. Op 12 Maart Volksrouwdag) zal van alle gebouwen de zwart-witte vlag ba'fstok moeten worden uitgehangen. Ter eere van de in den wereldoorlog gevallenen moeten naast de lands- vlaggen zwart-wit-roode vlaggen worden uit gestoken. voor zoover deze aanwezig zijn oi met geringe kosten kunnen worden schaft. Ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den vroeg er en Pruisischen generaal-veldmaarschalk Alfred graaf Von Schlieffen had in het Rijksweer ministerie een herdenkingsplechtigheid plaats. Onze foto geeft het oogenblik weer, dat Rijks- president Von Hindenburg na de herdenking het ministerie verlaat. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft, met het oag op den gespannen militairen toe stand, besloten bet officierscorps te versterken. Het aantal adsptrant-officieren zal op de Ja pansche militaire opleidingsscholen worden verdubbeld. -> SJANGHAI. 2 Maart (Reuter). Niets karak teriseert zoo sterk 'het verschil tusschen de Chineeache en Japansche strijdkrachten, die in Jehol strijd leveren, dan de middelen, die zij gebruiken om versterkingen naar het gevechts- gebied te sturen. Terwijl de Chineezen „werken” met duizen den kameelen. maken de Japanners gebruik van een mijl lange file van 6-wiellge leger auto’s. Deze brengen infanterie, machinegeweren en lichte artillerie in snel tempo over de bevroren modderwegen, gesteund door een uiterst actieve luchtmacht. De Japansche soldaten moeten vaak honger lijden, omdat de snelle auto's hun vaak al te ver verwijderen van de keukenwa gens. Snelheid is echter noodzaak bij Japansche aanvallen, omdat de wegen onbegaanbaar wor den, zoodra de dauw gevallen is. NEW-YORK. 3 Maart De gouverneur van Oklahoma beeft een bankmoratorium van drie dagen afgekondlgd. Ook in de staten California. Louslana en Mississippi is een bankmoratorium afgekondig^. Meestal worden deze moratoria slechts voor enkele dagen afgekondlgd. doch later worden zij stilzwijgend verlengd. Aange zien in vele staten de gouverneurs niet de be voegdheid hebben beperkende bepalingen voor het bankwezen af te kondigen, vermijden zjj de moeilijkheid door een aantal dagen tot offlcieele sluitingsdagen te maken, waarop de banken dus gesloten kunnen blijven. BERLIJN, 3 Maart. (WB.) Het kabinet hield zich heden bezig met de steunverleenlng aan de speciaal door de economische crisis getrof fen gebieden, aan welker bevolking gratis le vensmiddelen sullen worden verstrekt. Deze maatregel heeft speciaal betrekking op Opper- Bllezlè, Thuringen, Koningsbergen, het Roer gebied, Berlijn, enz. Rond 40.000 centenaars boter en 700.000 centenaars rogge zullen gratis worden verdee d onder werkloozen en andere hulpbehoevenden, die voorloopig echter zelf het bak- en maal loon moeten bekostigen. Verder besloot het kabinet tot het nemen van maatregelen tegen zoodanige vertegenwoordi gers van buitenlandsche bladen, die op boos aardige wjjze op de rijksregeering critiek uit oefenen. Ook Goering, die in een tentoonstellingshal het woord voerde, viel eveneens het Marxisme aan, hetwijl het Centrum zJ. ook niet ver af was van verraad aan het Duitsche volk Waar betreurd wordt, dat de nat -soc beweging niet over groote koppen beschikt, daar verklaren wij, slechts karakters noodlg te hebben Tegen het communisme voer ik aldus Goering geen afweerstrijd: ik ga over de geheele linie tot den besllssenden aanval over. In 48 uur tjjds zitten dan ook reeds meer dan 2000 com munisten achter slot en grendel. BERLIJN, 2 Maart. (Officieel) De commis sarissen van het Rijk hebben besloten de vol gende verordening uit te vaardigen betreffen de het vlaggen op openbare gebouwen. Het vlaggen op staats- en gemeentegebouwen. zoo mede op openbare scholen, heeft plaats in ie landskleuren xwart-wlt, tenzij voor bijzondere gevallen anders wordt bepaald. Gemeenten BERLIJN, 3 Maart. De eerste tilting van den nieuw te kiezen Rijksdag aal. zooais reeds in het kort is gemeld, plaats vinden in de garnizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eer ste maal, dat een Duitsch parlement in een kerk bijeenkomt. Immers de nationale vergade ring van 1848 en 1849 is gehouden in de Pauls- kerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is gesticht in de jaren 1730-1736. De toren is 88 M. hoog tn deze kerk bevindt zich ook de groeve van Fre- dertk Willem I en Frederik de Groote. In de garnizoenskerk hébben op 3 November 1805 Frederik Willem II en Alexander I van Rusland hun bondgenootschap gesloten. Op 24 October 1805 vertoefde Napoleon I aan het grat van Frederik den Grooten en hier sprak hij tot zijn officieren de woordenMijne heeren, neemt u uw hoed af! Wanneer die man (Frederik de Groote) nog zou leven, zouden wij vandaag hier niet staan.” Een eereplaats hebben de vaandels van het eerste garderegiment te voet en van de grena diers van Frederik II. Aangezien in de garnizoenskerk echter voor het practlsche Rijksdagwerk geen geschikte lokaliteiten aanwezig zijn, vermoedt men. dat de latere zittingen in de Kroll-opera te Berlijn zu’len worden gehouden. Het presidium zou dan op het podium zetelen, terwijl voor de afgevaardigden in het parket voldoende zit plaatsen aanwezig zijn. Het frontbalkon zou dan voor de vertegenwoordigers der pers gere serveerd kunnen worden. Men acht dit plan zeer geschikt, daar het Rijksdaggebouw in de nomlddelljjke nabijheio Van de vroegere Kroll-opera is gelegen. MOSKOU, 3 Maart (Reuter). In Sovjet- Rusland. aldus een Reuter-correspondent te Moskou, heerscht een bijna volkomen gebrex aan deugdelijk speelgoed en lekkernijen voor kinderen. Een teekenlng in het humoristische Sovjet- weekblad „De Krokodil” toont een kind, dat staat te huilen te midden van verschillende soorten speelgoed, dat echter zoodra het kind ermee begon te spelen doormidden zou breken De vader, die erbij staat, zegt: .als je niA ophoudt met hullen, krijg je nog meer Sovjet- speelgoed." Een onderschrift zet uiteen, dat het door Sovjet-trust voor speelgoederen op de markt gebrachte materiaal practlsch onbruikbaar is. Verder wordt verteld, dat de moeder van een twaalfjarigen veelbelovenden violist haar kind vroeg, wat het als be’oonlng wilde hebben na zjjn eerste concert In het publiek. Het kind antwoordde: .Moeder, het liefst zou ik dan een heel tablet chocolade voor mij alleen hebben.” PEKING, 3 Maart. (Reuter.) Door verratd Is hedenmorgen een breuk ontstaan in de Chl- neesche gelederen, welke misschien bet verlies der provincie Jehol voor China zal beteekenen. Uit geloofwaardige bron wordt nJ. vernomen, c.at generaal Suntlenylng te Tsjlfeng naar 2 Japanners is overgeloopen, zoodat het tot 'n bijzonderheden uitgewerkte verdedigingsplan van maarschalk TSjang Hsu Liang verstoord is. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de ineen storting van het Chineeache verzet in Jehol tn heel China groote teleurstelling heeft verwekt. Men geeft er zich rekenschap van, dat de val van Lingyuan bijna geheel Jehol aan den vjjand over levert. Uit Tokio wordt geseind: de Japanners heb ben Sutaollng bezet, volgens een bericht Uit Lingyuan. Volgens een bericht uit Jeholstad. bombar- deeren de Japanners den weg Ltnggyuan- Plngtsjuan, waarlangs Chineesche versterkin gen ten Oosten van Lingyuan trekken. BERLIJN, 2 Maart. (VJ>.). Naar de ..Ger mania” verneemt, zou het Pruisische Episco paat zich tot Hindenburg hebben gewend met het verzoek de noodige maatregelen te willen nemen, opdat onder de thans heerschende om standigheden de verklezingsvrijheld en de aan leder staatsburger wettelijk gegeven rechten worden beschermd. MOSKOU. 3 Maart. (V.D.) De Russische god-kxnenorganisatie heeft een nieuwe cam pagne ingezet tegen Paschen. Duizenden ver gaderingen zullen worden belegd, waarin de sluiting van kerken zal worden geelscht. In het bijzonder zijn voor Goeden Vrijdag bijzon dere bijeenkomsten georganiseerd. ZU, die op Paaschzondag en Paaschmaan- dag niet op hun werk verschijnen, zullen op staanden voet worden ontslagen. In den laatsten tijd zijn op de vrije markt de prijzen voor levensmldde’en sterk gestegen, in sommige gevallen zelfs verdubbeld. Daarentegen zou het volgens een mededee llng van Russische autoriteiten op het oogen blik niet mogelijk zijn de loonen voor de ar beiders en de staatsbeambten te verhoogen. TOKIO, 3 Maart (Reuter). De verschillende Europeesche seismografen hebben gisteren een aardbeving geregistreerd, welke te Tokio is voor gevallen. De bevolking daar werd uit haar slaap opgeschrikt door verscheidene schokken. Nader wordt gemeld, dat op de schokken een vloedgolf volgde, die aan de kust meer dan 1000, volgens latere berichten zelfs 1500 woningen verwoestte. Naar „United Press” ons nader meldt zijn drie provincies van het eiland Honda verwoest. De beving werd gevolgd door een watervloed, die duizenden huizen vernielde. Honderden schepen worden vermist. Men vreest een groot aantal dooden. In Tokio schudden de hulzen en brak onder de bevolking een paniekstem ming Uit. naar de Talrijke arrestaties Dultschland. Japan blijft premier Salto. He* piel* in Jehal zoo goed als beslist ten gun ste van Japan. tempo en aantal crislsvoorstellen behandeld. Aangenomen werd een wetsontwerp, waardoor huiseigenaren en boeren gelegenheid krijgen, tot speciale overeenkomsten met hun schuld- elschers te komen in geval van faillissement door bemiddeling van de federale rechtbanken, terwijl voor de spoorwegmaatschappijen een soortgelijke regeling mogelijk wordt. Noodlg is nog de onderteekenlng van president Hoover. Voorts werd goedgekeurd de wet tot verhoo- ging van de katoenprUzen door de katoenver- bouwers, die vrijwillig de voor de katoencultuur gebruikte bodemoppervlakte verminderen, toe te staan deel te nemen in een pool, waarvan de legeerlng tegen bepaalde bedragen katoen op koopt. zoodat een bepaalde winst verzekerd is. De Senaat keurde ter doorzending naar het Representanten-Huis een wetsontwerp goad, waardoor een bedrag van 500 millloen dollar van de Reconstruction Finance Corporation be schikbaar wordt gesteld voor banken en hypo theek; nstellingen, die een tweejarig moratorium toestaAn op boerderijen en andere onroerende goederen tot een bedrag van meer dan acht duizend dollar. Verder is er een wetsontwerp tot het verlee- nen van een tweejarig moratorium aan steden van minstens 50.000 inwoners, die 1 millloen dollar schuld hébben. Regeeringspenning ter eere van Willem doa Zwijger. r—n Irt I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1