Vasten* en onthoudingswet en dispensatiën 800 PAAR HEEREN SCHOENEN VROOM EN DREESMANNT Uitvoering der sociale wetgeving BIJLSMA MOLENSTRAAT ONTWERP INGEDIEND Dat is nog ’ns werk! BUR.V.D.NEDERL. ALLEEN ZATERDAG, MAANDAG, DINSDAG EUCHAR. BOND VAKMAN VOORMAN VRIJDAG 3 MAART DE ZAAK-ESCHAUZIER De behandeling uitgesteld HET DRAMA TE PUTTEN Personeele Belasting Straf verhoogd tot 4 jaar 1 van t DE A.S. VERKIEZINGEN Raad van Arbeid Burgemeester Cermak UIT HET BOUWBEDRIJF De loonsverlaging 380 DE ZOMERTIJD Boer Braat in actie INDISCHE POSTVLUCHTEN De kas klopte niet BLOEDBAD TE OGAN ILIR Twaalf menschen gedood ANNO SANCTO en 40 K.M. afstandsmarsch De aanvaring in den Waterweg De verzekeringsraad over boord Een rumoerige wijkverpleging»- vergadering t JOANNES, Blsschop van Haarlem I VERKRIJGBAAR o BI a ?c V c u Z n K E V*reenvoudiging in de organieatie der openbare organen en be zuiniging op de koeten De inwonere van Hoek van Hol land door hevigen knal gewekt Soepeler regeling ten aanzien koffiehuizen en tydelyk on gebruikte motorrijtuigen N V. EIERVEILING VOOR HOL LANDS NOORDERKWARTIER TE ALKMAAR in pracht kwaliteit, nolière model, 4 verschillende leestvormen, werkelijk een HEERENSCHOEN, geheel gegarandeerd waarde f 5.00 alléén deze drie dagen, als geheel bijzondere reclame ff 2.95 Stoomwasscherij Zeglls ZES Is, Was en Blijft een best ADRES Vr. nog heden prijscourant. Adres v. Schagen en omstr DewerkMvu Pater Vm Dijk Het Ideaal v. Plus X 0.75 De Maagdelijke Apostel en de H. Eucharistie 1.25 Sint Paulus en de H. Eucharistie 135 Maria en de H. Eucharistie 0.65 Franco per post. Giro 103939. Jaarverslag 1932 Christelyk-Historische Unie ALKMAAR HOORN f l. VASTENDAGEN zün: verd. K„ 1 t 3. Aan de gevangenen. II. ONTHOUDINOSDAOEN zijn: en 0 behalve en welke V. Krachtens bijzondere volmacht staan pinda. Lekker, lekker. Pinda. een Gegeven te Haarlem den Isten Februari 1932 OSC3SCDSC3SCDSC3SC3S C3RC3RCDBCDRC3SC3SC3S B< 1. In de Woensdag. op ha» I 1 1 Bij den aanvang deelde de president evenwel mede, dat wegens ongesteldheid van den advo- caat-generaal, mr. J, A. de Visser, de verdere behandeling der zaak moest worden uitgesteld. Zij is thans bepaalt op Donderdag 9 Maart as., des voonniddags te tien uur. Mr Nederveen, de raadsman van vervolgt dan zijn pleidooi. MIAMI, 2 Maart (V.D.) Het schijnt, dat bur gemeester Cermak, die bij den aanslag op pre sident Roosevelt ernstig gewond werd, ondanks zijn precairen toestand in leven zal blijven. Hjj slaapt veel en vrij rustig, neemt regelmatig het hem toegediende voedsel en heeft slechts weinig Pün. van toen 1 1: n J C Hi Bi R< Lc Bi Ri R1 M Dl M Dl Pt 21 O wor ld In of ar- De ..Havik", het toestel dat Zondagmorgen van Schiphol is vertrokken, Is te Marseille ge land. De „Pelikaan" is op de uitreis te Bangkok geland. 1. Aan de Militairen, Maréchaussees of Gen darmen. Douaniers of Tolbeambten. In zoover re deze allen in actleven dienst zijn, alsmede aan het Politiepersoneel, als het denzelfdea zwaren arbeid heeft te verrichten als de Gen darmen, benevens aan hun Inwonende familie leden en inwonende dienstboden en aan hun genoodigden. belangrijk is gestegen. Een in 1933 niet waarschijnlijk, Gisterenochtend tien uur zou de behandeling van de moordzaak-Eschauzler voor het Haag- sche Gerechtshof worden voortgezet. In aansluiting aan het reeds vermelde over den opaet van het Sacramentsspel .Anno Sancto". dat ter gelegenheid van het Heilig Jaar in het Amsterdamsche Stadion 18 Juni zal worden opgevoerd, zij nog meegedeeld, dat aoor het hoofdbestuur van ..Katholiek Amster dam" de algemeene leiding is opgedragen aan het bestuur der cultureele groep, dus aan ie heeren dr Jac. van Dael. voorz Herman van den Eerenbeemt, penn.. en H. B. van Bossum. secr. Dezelfde functieverdeellng is ook voor de algemeene organisatie van .Anno Sancto" be houden. Als tweeden secretaris hebben zij de medewerking zich verzekerd van mr. Jules van Gllse. overeenkomstig de bedoeling van den wetgever is. en zb zijn daarbij niet gebonden aan aan wijzingen van een ander gezag. Dit leidt er toe, dat met betrekking tot onderscheidene onder werpen eenheid in de wetstoepassing, om nog niet te spreken van de noodige eenvormigheid en samenwerking bjj de administratie, ont breekt. Het is daarom gewenscht aan het cen traal verzekeringsorgaan. de Bank, de bevoegd heid te verleenen om aan de Raden van Arbeid bindende voorschriften te geven omtrent alge meene lijnen van administratief beleid en wets uitlegging. Voorts zal ten aanzien van verschillende be palingen in de beide Ongevallenwetten, de In validiteitswet en de Ouderdomswet wijziging worden overwogen, waarbij rekening zal war den gehouden met verschillende wenken der commissie-van IJsselsteyn. Richtsnoer zal daar bij zijn: vereenvoudiging. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken de vol gende vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, waar om door hem bepaald is, dat dit jaar de zomer tijd twee weken langer zal duren dan het voor gaande jaar,'-waardoor dit ongerief voor velen onnoodig wordt verlengd? 7. Aan de zeevarenden, voor zooverre zlj /flils wor den, doch slechts wanneer zü zich bedienen van den scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch toe op alle dagen, behalve al leen op Goeden Vrijdag, aan de volgende per sonen, ook als zij bulten Ons Bisdom verblij ven: Naast de opheffing van den Verzekerings raad stelt het wetsontwerp als verdere vereen voudiging voor een wijziging in de samenstel ling van den Raad van Arbeid. Naar dc geldende wetsvoorschriften is de Raad van Arbeid samengesteld uit een voor zitter en ten minste 4 leden-werkgevers en 4 leden-arbelders. met hun plaatsvervangers. Door de leden-werkgevers en -arbeiders wordt een lid-werkgever en een lidarbelder aange wezen, die met den voórzltter het bestuur van den Raad vormen. In de praktijk doet dit be stuur de zaken af en beperkt de medewerking van de overige leden zich tot het eenlge keeren per jaar te urnen komen voor eenlge speciale bemoeiingen, als het opmaken der öegrooting. De volle Raad, zooals deze thans bestaat, kan daarom naar het den minister wil toeschijnen, zonder bezwaar worden gemist. In verband daarmede wordt voorgesteld het bestuur van den Raad van Arbeid, In de geldende wettelüke samenstelling, te maken tot het orgaan, dat voor den Raad optreedt. Door het vervallen van den vollen Raad in zijn tegenwoordige samenstelling moet worden voorzien in de wijze van benoeming van de leden van het bestuur. Voorgesteld wordt de benoeming te doen ge schieden door de centrale organisaties van werkgevers en van arbeiders, waarbij het door ieder dier organisaties uit te brengen stemmen aantal zal afhangen van het aantal aange sloten werkgevers, onderscheidenlijk arbeiders, wonende binnen het ressort van den Raad van Arbeid. Als tweede oogmerk van het wetsontwerp werd reeds aangegeven het leggen van een hechter organisch verband tusschen de orga nen. welke geroepen zijn om uitvoering te geven aan de sociale verzekering, voorzoover die bü overheidsorganen berust, derhalve tus schen Bank en Raden van Arbeid. Deze laatste organen zijn toegerust met zelfbestuur. Zjj ver richten de hun door den wetgever toever trouwde taak op de wijze, als naar hun oordeel Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan de organisaties in het bouwbedrijf andermaal de elsch is gesteld, mede te werken aan een verlaging van de loonen. zooals deze In de collectieve arbeidsovereen komst voor dat bedrijf zijn vastgesteld en dat van deze medewerking verdere steunverleenlng afhankelijk Is gesteld? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de Minister dan mededeelen. welke redenen aanleiding hebben gegeven tot een-dergelljk ingrijpen, hetgeen toch slechte om zeer ernstige redenen geoorloofd kan worden geacht? Is de Minister bereid, gehoord de zeer ern stige bezwaren van de blT déze collectieve ar beidsovereenkomst betrokken organisaties, de voorgestelde of in overweging zijnde maatrege len achterwege te laten? veertlgdaagsche alle Vrijdagen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van de wet op de Per soneele Belasting van 1896. Het ontwerp Heeft ten doel het den gemeen tebesturen mogelijk te maken koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen tot het ge bruiken van spijzen en dranken tegen betaling, wat betreft de heffing der personeele belasting voor den grondslag huurwaarde, in meer of mindere mate te ontlasten. Het zal namelijk op die Inrichtingen van toepassing verklaren hetzij de bijzondere regeling, welke voor win kels en logementen geldt, hetzij die. welke de wet bevat voor gemeubeld verhuurde kamers. In het eerste geval zal de huurwaarde slechts voor een derde, in het tweede geval slechts voor tweederde als belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Verder zal de waarde van de stoffeerlng eveneens slechts voor een derde, respectievelijk voor tweederde in aanmerking komen. Bovendien zullen de koffiehuizen dan als afzonderlijke perceelen worden behandeld, hetgeen in die gevallen, waarin de bedrijf sto- kalen met de woning van den exploitant vol gens de bestaande regeling tezamen een per ceel vormen, een verdere reductie medebrengt. Hiertegenover staat echter, dat dan op de be lasting voor de bedrtjfslokalen niet meer de kinderaftrek zal worden toegepast. Voorts beoogt het ontwerp een regeling te treffen, volgens welke aan houders van een motorrijtuig, die zich om flnancieele redenen genoodzaakt zien hun rijtuig voor geruimen tijd bulten gebruik te stellen, ontheffing te verleenen van belasting naar den vijfden grondslag der personeele belasting. De bedoeling is. deze regeling op 1 Januari as. te doen Ingaan ten aanzien van de koffie huizen en op 1 Januari JL wat betreft de mo torrijtuigen. bied voor eieren in het buitenland nog meer belemmerd zal worden. Een gunstige factor in 1932 was ook nog, dat het gebruik van eieren In ons land zeer 1 dergelijke stijging is Jk, daar ook de koop kracht in ons land is verminderd, terwijl ook de lage vleeschprjjzen het .gebruik van meer eieren zullen tegenhouden. Het is dus niet te verwachten, dat de eier- productle. die in 1933 nog zeer groot is, tegen een ook maar bij benadering toonenden prijs zal kunnen worden opgenomen, wanneer dus de regeering geen hulp kan bieden in een of ande ren vorm, zal de plulmveestapel ongetwijfeld belangrijk worden Ingekrompen en daarvan zal ook onze veiling de gevolgen ondervinden. Het is raadzaam alle minderwaardige en oude kippen, zoodra die den leg staken, op te ruimen en nog meer dan voorheen de uiterste zuinig heid te betrachten. De balans wijst een eindcijfer aan van f 53 36 97 De rekening heeft een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van f 15.946.01, met een winst van t 4 348.27 Indruk maakte van een zwaargewicht-\x>kser, anders had er bloed gevloeid. Deze week, op een dorp in de buurt Apeldooigi. kwam er juist een school uit, ik de plaats met een kort bezoek vereerde. Toen de jongens mijn baard zagen, begonnen ze allen aan hun kin te strijken en de geestigste uit de club verwelkomde mij met: Pinda, pinda. Lekker, lekker, tot groot plelzler van die andere snuiters, die weldra een koor vormden: Pinda, pinda. Lekker lekker Met hun sneeuwballen hadden ze wei nig succes. Die misten allen. Ze hebben mij wel eens gezegd dat ik „rare Chinees" was. maar ik heb nooit geweten dat mijn trekken op die van een ptnda-manne- tje lijken. Toch wel de moeite waard om ml) te zien, hoor, al zeg ik het zelf. Inviteert mij tnaar eens op grauwe erwten met spek en wordt dan meteen Stichter es) FA 1 HER LEFEBER, St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrekening 120937. Men wordt Stichter,esi van dit Missiehuis ‘door Ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Op Zondag 19 Maart as. zal de R K Ma- rinesportvereenlging „St. Christophorus” een afstandsmarsch over 40 K M organiseeren te Den Helder, aanvang 10.15 uur v.m. vanaf hatel „Centraal”. Kanaalweg. Deze marsch is een zgn. open marsch, waar aan ook kunnen deelnemen vereenlglngen, clubs of particulieren die niet aangesloten zijn bij de K.N.A.U. (afd. Wandelsport). De deelname te opengesteld voor dames en heeren boven 18 jaar. Voor groepsverband te deelname minstens 10 personen plus leider (ster). Opgave tot deelname kan geschieden aan A. W. P. Angenent. Keizerstraat 80. Den Helder. Trenmiwde Postgiro 30642. De inschrijving sluit uiterlijk Omtrent de scheepsbotsing. welke in den Nieuwen Waterweg heeft plaats gehad kan nog het volgende worden medegedeeld: Het stoomschip ..Bretagne" is met behulp van een drijvende bok aan het voorschip zoo ver gelicht, dat de sleepbooten bet schip aan den Zuidwal hoogerop konden sleepen. De scheepvaart ondervindt thans geen hin der meer van een en ander. In de eerste plaats bedoelt het te komen tot vereenvoudiging in de organisatie van de open bare organen, belast met de uitvoering der so ciale verzekering, en daarmede tot bezuiniging op de kosten dier uitvoeringsorganen. Daar nevens wil het wetsontwerp, met handhaving en verdere toepassing van het beginsel van de centralisatie In de uitvoering der verzekering, ten behoeve van de noodige eenheid in die uit voering een hechter organisch verband tusschen de Bank en de Raden van Arbeid leggen dan tot nog toe bestaat. Ingevolge de wet op de Rljksversekeringsbank en de Radenwet te de Uitvoering der sociale verzekering, voorzoover deze niet aan anderen te opgedragen, in handen gelegd van Rijks verzekeringsbank. Raden van Arbeid en Verzekeringsraad. De taak van den Verzekeringsraad is het uit oefenen van toezicht op de Raden van Arbeid en de zorg voor een behoorlijke vervulling door de Raden van Arbeid van hun taak. Bü het onderhavige wetsontwerp wordt voor gesteld dezen verzekeringsraad op te heffen. Die opheffing en het overbrengen van diens taak naar de Bank zal. naar mrffc worden verwacht een geldelijke besparing beteekenen Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze zor gen toevertrouwde gloovigen, om door aalmoe zen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de Ker- kelljke Overheid Ingevoerde verzachtlngn en verleende dispensatièn aan hunne boetedoening ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestart wor gden In de bus. welke daarvoor tegen Paschen *tn de kerk zal worden geplaatst. 5. Aan de samenwonende familieleden inwonende dienstboden van de huisgezinnen, waarvan de vader of eenig ander hoofd nlet- Katholiek 'is. Met inwonende dienstboden den gelijk gesteld alle dagbedienden, als den kost des huizes gebruiken waar zij dienst zijn. Begijnhof 3 2, Amsterdam-C. Te Doesoen Bakoeng in de onderafdeeling Ogan Ilir. heeft zich een afgnjseiljk geval van amok voorgedaan. Een zekere Leiman heeft, ge wapend met een zwaar kapmes op drie verschil lende plaatsen twaalf personen, waaronder ver schillende kinderen, gedood. In de eerste pondok heeft hij een vrouw en vier jonge kinderen allen gedood, in de tweede pondok moeder en zoon, terwijl de vader zwaar gewond heeft kunnen vluchten, in de derde pondok zijn man, vrouw en twee kin deren allen gedood en in een vierde pondok te een man licht gewond. De dader werd aangetroffen in een boom, tn de nabijheid van Doesoen Bakoeng en aldaar gearresteerd. De reden van de misdaad te onbekend, de dader heeft blijkbaar nog meerdere pondoks be zocht. doch deze waren ledig in verband met de poeasa. 1. Alle dagen van de veertlgdaagsche Vas ten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch-Za- lerdag na 13 uur 's middags. 3. De Quatertemper-Woenadagen. -Vrijdagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerstmi*, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op al deze dagen zijn tot vasten verplicht, zü. die hun 21e jaar volelnd hebben en hun 60e jaar nog niet zijn Ingetreden, en niet om wettige reden ontslagen zün. Zij mogen op die dagen slechts éénmaal daags een vollen maal tijd, *s avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken. Het volle tnaal mogen zij echter ook 's avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. 3. Aan het personeel der stoom- of eloctri- sche bóóten, treinen en trams namelijk de sto kers. machinisten, conducteurs, seinwerkers, postbeambten en remmers in vasten dienst en ook aan hun inwonende famlieledèn en in- wlhende dienstboden. III. Indien op vastendagen vleesch is toege staan, mogen zij, die tot vasten gehouden zlja, slechts éénmaal daags en wel alleen bü hun hoofdmaaltijd vleesch en jus uit vleesch ge bruiken; zij. die van de verplichting tot vas ten ontslagen zijn, mogen meermalen daa.js vleesch en jus uit vleesch gebriuken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch, en vtech ne men bij denzelfden maaltijd. 'n Groepje reizigers staat op de bus te wach ten. Een der heeren heeft een ietwat Oostersch type. Een paar opgeschoten bengels slenteren langs, kijken onverschillig nieuwsgierig naar de menschen die hun dorp dien dag met een bezoek vereerd hebben, krijgen den Oostersch «etlnten meneer in de gaten, komen 'n beetje dichter bij en toen, sarrend: Pinda, Pinda! Lekker! Lekker! En de Oostersch getinte meneer? Hij werd kwaad, erg kwaad, spin-nljdig. vroeg in 'n tongval, die wonderlijk meer op die des Am sterdammers leek dan op die des Pinda-man- netjes. in wat voor onbeschofte boeren-negerU hij aangeland was en verdween (heel verstan dig. want er lag sneeuw) maar brieschend in de juist aangekomen bus. En om meneer te troosten zei. een medereizi ger zeer ontactisch: .Kom. kom. meneer, maak u toch zoo kwaad niet. Als 'n mensch nu een maal zoo*n gezicht heeft, ’t Was maar goed, dat die medereiziger den Blijkens het jaarverslag van deze Elervel- lig is het, niettegenstaande de ongunstige eco nomische omstandigheden, waarvan ook de pluimveehouders de nadeelen zwaar voelen, gelukt, de aanvoer van eieren aan deze veiling weer belangrijk te doen toenemen. Dit hield de inkomsten, die anders door de veel lagere eierprljzen veel geringer zouden zijn geweest, nog eenigszins op peil. Daardoor was het mo gelijk, toch een belangrijke winst te maken en kan worden voorgesteld. na aftrek van de noodzakelijke afschrijvingen, nog 4 pCL. dividend op de aandeelen uit te keeren. Hoe het verloop van den aanvoer en de eier prljzen was in de laatste drie jaren. leert onder staande staaltje: In 1930. aanvoer 9.503,538 stuks, gemiddelde prijs klpeieren 5.65; gem prijs eendeleren 4.75; in 1931 aanvoer 11.035.882 stuks, gem. prijs kipeleren f 4.58; eendeleren f 3 96; in 1932. aanvoer 12,663 026 stuks, gemiddelde prijs f 3 28: eendeleren f 2.68. In vergelijking met 1931 steeg de aanvoer 14 procent, de prijzen daalde echter 39 procent. Toch kunnen de leveranciers nog tevreden zijn, daar de gemiddelde eierprljzen over het geheele tend, volgens officieele gegevens, om de f 3 80 per 100 geweest zijn, zoodat de veiling met een gemiddelden prijs van f 3.23 daar belangrijk bo ven uitkomt. De uitkomsten van de pluimveehouderij wa ren in 1932 dus verre van gunstig, die hun zaakjes niet goed in orde hadden, hebben on getwijfeld geld op hun kippen toegelegd, alleen de goede pluimveehouders en zij, die voor- deelig pluimvee kunnen houden, hebben nog eenige vergoeding ontvangen voor de zorgen en moeiten aan hun pluimvee besteed. Voor 1933 zijn de vooruitzichten helaas echter nog ongunstiger. Hoe bezwaarlijk de uitvoer van eieren in 1932 ook is geweest, er is tenminste nog een groote uitvoer mogelijk gebleken, al Is dit tegen lage prijzen. De omstandigheden zijn echter in den loop van 1932 zóó geworden, dat feitelijk alleen Duitschland als onze eenige buitenland- eche afnemer is overgebleven, daar ook de uit voer van eieren naar Engeland onbeteekenend is geworden. Nu te het evenwel zeer waarschijnlijk, dat Duitschland over enkele weken de Invoerrech ten op eieren belangrijk zal verhoogen. waar door een ook maar eenlgszlns loonende export van eieren naar dat land eveneens onmogelijk A. Aan de arbeiders, die doorgaans of bo venmate zwaren of zeer ongesonden arbeid verrichten, zooals bijvoorbeeld de arbeiders der kolenmijnen (zoowel onder- als bovengrond- sche). de stokers en arbeiders bij ring- gas-, aardewerk-, porceleln. en glasovens; de glas blazers en glasslijpers, de zoogenaamde faien- ciers; de arbeiders die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrieken; de steenbakkers en de gravers en kruiers van natte turf. Deze dispensatie geldt eveneens voor de huisgezinnen, waarvan de vader een ander inwonend lid bovengenoemden beid verricht en ook voor hun inwonende fa milieleden en inwonende dienstboden. Het dagelljksch bestuur der Chr.-Hlstorische Unie maakt in de „Nederl.” bekend, dat de can- dldatenlijst der Unie is samengesteld als volgt: 1 Jhr. mr. D. J. de Geer; 2 prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine; 3 J. Bakker; 4 J. R. Snoecx Henkemans; 5 dr. H. J. Lovlnk; 6 H. W. TUanus; 7 jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland; 8 J. Weltkamp; 9 dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam; 10 mej. mr. fc. F Kate; 11 j. M. Krijger Jr.; 12 Jhr. mr. J. W H. Rutgers van Rozenburg; 13 mr. dr. A. A van Rhjjn; 14 mr. dr. N. G. Veldhoen; 15 H Krol; 16 mr. J. A. de Visser; 17 M. A. Marra 18 mr. dr. J. van Bruggen; 19 D. J. Mellema 20 P. J. Nahuisen; 31 J. C. Wolthuis; 22 J. van der Marei; 23 W. F. C. van de Broek; 24 C /erhoef; 25 mr. M. C. de Jong; 26 A. Broen. 27 C. Seunninga; 28 H. Koerselman; 29 F. A Kraayeveld; 30 M. Prins Azn. Bü de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp, strekkende tot organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Blijkens de Memorie van Toelichting Is de strekking van het ontwerp tweeërlei: IV. Indien buiten de veertlgdaagsche Vas ten, een ter plaatse verplichte feestdag op een vasten- of onthoudingsdag valt, houdt daar- J Onze onderboorigen kunnen beschouwd door vanzelf dien dag de vasten- en onthou dingswet op; en Indien een Vigilidag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag ver vroegd te worden. VI. Degenen, die op de Zaterdagen in de veertlgdaagsche Vasten krachtens Onze dis pensatie vleesch of jus uit vleesch gebruiken. zullen op elk dier Zaterdagen zevenmaal het Onze Vader en het Wees gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents offeren. Omtrent de scheepsbotsing. die gisteren nacht op den Nieuwen Waterweg heeft plaats gehad vernemen wij nog het volgende: De boeg van de „Redsea” te na de botsing langs de geheele stuurboordzijde van de „Bre tagne" geschuurd, waardoor dit schip op tal van plaatsen zeer zwaar werd beschadigd. In de platen van het scheephute werden groote gaten gestooten en de reeling werd op verschillende plaatsen weggeslagen. Het anker van de „Red sea" stootte een passagiersschip op de brug ge heel In elkaar, gelukkig bevond zich hierin niemand. De botsing verwekte een hevigen knal, zoodat vele menschen uit Hoek van Holland uit hun slaap werden opgeschrikt. Loodscommissaris Wierdsma en kapitein Slik van de reddingboot namen onmiddellük maatregelen, zoodat een motorvlet kon uitvaren om hulp te bieden. Door den sterken ebstroom werd 't al zinkende Deen- sche schip meegenomen over een afstand van 1200 Meter en kwam daarna met de voorplecht aan den grond. De sleepbooten Louwerszee. Blankenburg, Kük- duin en de blazer Meermin van L. Smit en Co. voeren uit om hulp te bieden. Getracht werd het schip naar den zuidwal te trekken, otndat het daar niet hinderlijk voor de scheepvaart zou liggen. Dit lukte evenwel niet. Men heeft zich er toen toe bepaald het schip een kwart slag om te trekken Over een lengte van 30 Meter zit het schip thans onder water. Door het gat Is een deel van de lading weggedreven. Het verdere gedeelte van de lading is geheel be schadigd. Bü de botsing hadden geen persoonlijke on gevallen plaats, hetgeen vooral te danken Is aan het feit, dat het volkslogies In het achter schip, dat niet beschadigd te. was gelegen. De bemanning blijft aan boord en op het oogenblik bestaat er geen gevaar dat het schip verder zal zinken. Het Bergingswerk is opgedragen aan Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam. Hedenmorgen is besloten het schip te laten zitten tot vanmiddag ongeveer 5 uur wanneer het boog water zal zün. Vasten: Asch- Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's middags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wjj krachtens büzondere lolmacht, voor dit jaar van de onthoudings wet. 2. De Quatertemperdagen door het Jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, wanneer zü op een Zondag vallen. 4. Alle Vrüdagen des Jaars. Op al deze dagen zün tot onthouding ver plicht zü. die hun 7e jaar voleind hebben en niet om wettige reden ontslagen zün. Zü mo gen op die dagen geen vleesch noch jus uit \leesch gbruiken: maar eieren, melk, boter, kaas en spüzen met dierlük vet bereid, zün op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrüdag, aan allen geoorloofd. ,Zoo keurig afgewerkt en ver- sorgd. Het lijken warempel wel nieuwe schoenen!** Del zegt de clientèle. VAKMAN VOO KM AN „Het beste leer ia nog goed genoeg. Door het prima materiaal, de nette en vak kundige afwerking en de zeer laag gestelde prijzen, behoud en vermeerder Ik mijn clien tèle” Zegt bet niet veel, dat wij dikwijls nieuwe relaties krijgen door de recommandatie van de tevreden cllènten? Heerenzolen l.Z*. Dames 0.85 Heeren hakken 080. Dames 080 Voor gelümd 0.13, Voor genaaid 0 Z5 'extra. 6. Aan allen, die op reis zijn, behalve waa neer zü bü particulieren (d. w. s. in hun par ticuliere woning) den maaltijd gebruiken, met dien verstande, dat Onze onderhoorigen ook buiten Ons Bisdom van deze dispensatie ge bruik kunnen maken. Te Driehuizen (gemeente Zuid- en Nooru- Schermer) te een vergadering gehouden van de afdeellng Groot-Schermer van de wükver- pleglng. welke afdeellng zich uitstrekt over de dorpen Groot-Schermer. Driehuizen. Oost- en West-Graftdük en Qraft-Noordeinde. Deze druk bezóchte vergadering werd gepre sideerd door den heer C. de Groot, burgemees ter van Zuid-en Noord-Schenner en daarin heeft dr. Koppen medegedeeld, aldus de ,N. R. CL", dat gebleken 13. dat kas en boeken van den penningmeester niet in orde waren, waarhjj o*n verschil van circa ƒ200 werd ge constateerd De penningmeester zegt dit bedrag ter hand gesteld te hebben aan den voorzitter maar deze beweerde naar zün weten nimmer Iets van den penningmeester te hebben ont vangen. Schuldbekentenissen bestonden niet zoodat de zaak zeer moeilük te uit te zoeken. Medegedeeld werd nog.'dat er bü de afdeellng Groot-Sehermer van de wijk verpleging een z<. reserve-potje is geweest van circa f 800 tot 11100. welk bedrag niet meer voorhanden bleek en In den loap der Jaren In de gewone rekeningen moet zün verwerkt. In de kasboe ken komt nog al eens een post voor: N. N. büdrage f 100 uit liefdadigheid en ook de bü- drage van het Burgerlük Armbestuur ad 100 stemt niet overeen met de ramingen in de begrootlng Dr. Koppen wenachte daarom een Justitieel onderzoek dat ook opheldering zou kunnen geven over het spoorloos wegraken van kasboeken. De vergadering gaf onomwonden haar af keuring over deze gebeurtenissen te kennen en tevens haar verwondering over het feit, dat de penningmeester die wel een convocatie had ontvangen, niet ter vergadering was versche nen De voorzitter gaf te kennen, dat hü het niet wenschelük achtte, dat de penningmees ter, de heer K sou worden geroyeerd omdat men dan op de beslissing van de justitie voor uit zou Ipopen. De penningmeester werd voor- loopig in zün functie geschorst en een ander bestuurslid in zün plaats aangewezen. Bü het punt bestuursverkiezing werd besloten, dat .*e aftredende bestuursleden zullen aanblüven tot bet justitieel onderzoek geëindigd zal zijn De voorzitter deelde mede, dat hü gaarne zün man daat ter beschikking stelt wanneer tien perso nen zulkr zouden wenachen. Het zal. zelde hü. in de vergadering wel bekend zün. dat ik >a Zuid- en Noord-Schenner geen zitting meer zal nemen In plaataelüke vereenlgtngen. Na eenlge discussie werd besloten, dat ook <te voorzitter Ud van het bestuur zal blijven, en bet nazien der rekening door een c.-- Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren In hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak te gen J. A. v. R„ 53 jaar, gep. Oost-Indisch mi litair, die door de Rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf ter zake dat hü te Putten In zün kosthuis een 80- jarigen medekostganger met een mes in de borst heeft gestoken en gedood. Het .Hof heeft de hem door de Rechtbank opgelegde straf verhoogd tot 4 jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6