FRAAIE STRIJD IN HET STADION Eervolle nederlaag tegen de Hongaren w De spelers onder de loupe O Gejus vijftigste De onzen verloren met 2-1 van Hongarije, in een welke van het begin tot het einde haai en J Van der Meulen’s gouden jubileum I HET JUISTE TEGENSPEL MAANDAG 6 MAART De tweede helft Holland leidt Zit-ie? Oei-Oei F eest ouverture 11 gelyk NEDERLAND WEBER Tempo LANGENUS, BELGIS SCHEIDSRECHTER CZEK II TITKOS BIHAM1 BARATKY SAROSI LAZAR KORANYI BIRO HONGARIJE SZABO Onze tegenstanders Geen klasse-verschil De wedstrijd TELEKI Verdiende belooning voor lang durige training VAN DER MEULEN VAN RUN PELIKAAN ANDERIESEN VAN HEEL WELS LAGENDAAL VAN DEN BROEK BONSEMA VAN NELLEN Een welverdiende huldiging aan onzen nationalen doelman WEBER, het groote struikel blok voor den aanval onzer gasten WELS, de kleine Gorkumer, was een voortdurend gevaar voor de Hongaren Pelikaan, die in de halflinie uitblonk v. Nellen kan eveneens op een goeden wedstrijd terugzien Haken en oogen De winnende goal tlHHIHIIIIf WmilllllHHHIHIUIIIIIHHUUlimwmUlimill iiiiiiii hui mnniniinnr i land Nadat MARKOS redt vanmiddag rollen is gebracht een stonden van deze 1 als En verza- waarop I y aat ons aanvangen met een eeresaluut te I brengen aan de Hollandsche ploeg. Men kan wel «eggen, dat het spel der Hon garen tegenviel, doch als oorzaak daarvan noe men we to de allereerste plaats het goede wer ken van onze oranjehemden, die niet alleen de technische meerderheid der tegenstanders voor een belangrijk deel wisten te breken, en daar bij toch niet alleen afbraken, doch herhaalde- Hjk ten aanval konden trekken. Eerlijk gezegd hebben wU de Hollandsche ploeg weinig of geen kans gegeven. Voor ieder, die destijds de Hongaarsche club Ferencvaros in actie zag te Rotterdam en Den Haag, moet het resultaat van deze ontmoeting wel een pret tige verrassing zijn geewest. Genoemde Hon gaarsche ploeg speelde toen zoo grafftoeerd, dat haar spel wel twee klassen hooger moest worden aangeslagen dan dat der Hollandsche tegenstanders. Thans was dit absoluut niet het geval. Wjj zullen de laatsten zijn om te ontkennen dat ook thans het spel van deze Hongaarsche keurploeg technisch beduidend ver boven het Hollandsche peil stond. Doch hier dienen wjj dan toch di rect op te laten volgen dat de ploeg van Gejus v. d Meulen er een speelwijze tegenover stelde, welke die technische meerderheid maar weinig voordeel meer liet. Hieruit blijkt in de allereerste plaats dat het tegenwoordige Nederlandsche Elftal door voort durende training, ver boven de prestaties van vereen igingsteams of andere samengestelde ploe gen. is uitgekomen. Dit is een succes voor de genen. wien het wel en wee van ons nationale team nauw aan bet hart gaat. Werkelijk het .was niet vreemd geweest wanneer wjj met een De Hongaren echter zijn het moet gezegd gelijk spel uit den strijd waren gekomen. BIJ het beoordeelen van de prestaties der spelers afzonderlijk willen wjj allereerst nog eens een woord van hulde tot de geheele ploeg richten, omdat alle elf hun uiterste best heb ben gedaan en eigenlijk niemand hierbij beeft gefaald. en kunnen gebruiken, maar zóó is het goed. Overdrijving schaadt Immers steeds. Verder onze notities volgend, lezen we. dat Gejus lange armen een voorzet van den rechts-, bulten bezweert. Anderzijds hebben de Hollandsche aanvallers het meestal speciaal op de vjjandeljjke doelver- dedlgers voorzien en daar men in het buitenland nu eenmaal een anderen stelregel volgt, door een groot ontzag voor des keepers body te too nen, kwamen de Hongaarsche verdedigers In opstand tegen de wjjze, waarop Lagendaal en v. d. Broek op Szabo inliepen. Zou het geen aanbeveling verdienen, wanneer onze aanvallers vrat dit betreft to het vervolg naar de gasten keken, wanneer zij als gast- heeren fungeerden? Wjj hebben hier bij België— Italië een heel sportief voorbeeld van gezien. Daar lieten de Belgen de scherpe charging achterwege toen bleek, dat de Italianen zich evenmin van dit wapen bedienden Dat in een ploeg als die van Hongarije, waarin homogeniteit een hoofdrol behoort te spelen, de uitblinkers tilet zoo voor den dag komen, spreekt baast vanzelf. Toch trok voor de rust de rechtsbuiten Mar kos büzonder de aandacht en hij kreeg verschil lende opAi doekjes. Jammer voor zijn landge- nooten. dat zijn uitstekende rushes meestal met heel slechte voorzetten werden besloten In de halflinie waren de beide Ferencvaros spelers Lazar en Sarossy (mldhalf) uitstekend, terwijl dv backs weinig voor elkaar onderdeden. Meer dan het individueele spel van één der elf af zonderlijk. trok het teamwerk de aandacht. Scheidsrechter Langenus had lang geen mak kelijke taak en een minder prominente figuur dan hij bad het waarschijnlijk niet tot zoo n goed einde gebracht. Waarom het nogal hard ging? Allereerst had den de gasten natuurlijk niet op zoo'n tegen-® stand gerekend, welke hen meer en meer prik kelde. Dat leidde nogal eens tot ongeoorloofd heden van hun kant. Er is daarvoor ook alle reden, want, behalve het gemaakte doelpunt, speelt onze ploeg een partij, die waarlijk schitterend mag heeten. Nu zijn de ploegen aan elkaar gewaagd en dat Is toch werkelijk het beste, want voor een spel van kat en muls komen echte voetballief hebbers. ook al zit hun het nationale warm in het bloed, niet kijken X Moet voetbal blijven, nietwaar. O. zoo! En voetbal hebben de duizenden gezien, goed, mooi, fraai, prachtig, flink, sterk, braaf voetbal We zouden nog meer objectieven willen gehalte, dat verrassingen tot in oogenblik zich kunnen voordoen. Ep warempel, bét heeft er alle kans van, dat als er verrassingen komen, deze op ons crediet Het élan blijft erin bij de onzen. Goed zoo jongens, braaf zoo Hollandsche kerels. Dat Is mannenwerk. Houdt je taal. Warempel ze doen het. Bonsema Is er een van. Trouwens, 1 Is toevallig, dat we juist hem noemen, want alle maal doen ze het. Van dichtbij zendt onze linksbinnen een hard schot In. dat de Hon gaarsche doelman In den hoek vangt. Ja. in den hoek. Maar Is het niet achter de zijlat? Een oogenblik consternatie, wat gedrang voor doel, er worot gegesticuleerdde scheids rechter geeft een opgooi, niet ver van doel. Jammer! X Was een kans, en een goeie!I Lagendaal is en blijft van de partij, al schij nen sommigen van het publiek daar anders over te denken (welk een kinderlijke manier toch om onder het spel een speler te hoonen; dit geldt zoowel voor eigen- als tegenpartij). Lagendaal dan krijgt den bal. hij krijgt hem goed en het bekende geloei, dat aan een ver wacht kanonschot als vroeger bij Huig de Groot, Gupfert of van Diermen weerklonk, klinkt nu weer. Oei. oei X Schot had inderdaad alle kans, maar er- zljn nog Hongaren en een ervan heeft zijn partes posteriores zoo gedraaid, dat de kanons kogel. die anders wellicht zeker kan men nooit zeggen een doelpunt had opgeleverd, van richting verandert. Pech? Zoo men wil ja! toont hem zijn geblesseerde knie, waarna van Heel protesteert tegen denzelfden Hon gaar. die nem een scheur In zijn shirt heeft bezorgd. Maar wij blijven gemoedelijk, ook in X heetst van bet gevecht en dan gaat bet weer rustig verder. De verdediging verdient een afzonderlijke pluim. Zeker, het eerste doelpunt was een fout van Weber en de tweede goal der Hongaren had voorkomen kunnen worden, wanneer v. d Meulen wat meer achter in zijn doel had ge staan bij den voorzet van links. Maar wat wil men. wanneer een achtertrio tegenover een taak staat als gisteren? Wan neer spel van de tegel moeten loopen minder gehalte zijn doel her! gasten maar in zoo'n geyk fouten komen. Es war zu scbta gewesen, es bat nicht sollen sein, ondanks die hoekschoppen tn de laatste minuut. •n Beetje pech r: t toch, heil den overwinnaars. Run en Weber door het geraffineerde standers meer en harder zij het tegen ploegen van gewoon zijn en als v. d. Meulen taldeljjk moet verlaten om den len schietkans te geven? Neen, kunnen..wij eigenlijk van geen m. Gejus/heeft pracht tal schoten uit. zooais alleen voorzitter van den de mannen van Gejus en zeide, dat hij zijn vijftlgsten wedstrijd Direct nadat de bal door v. d. Broek aan het maken de Hongaren zich ervan meester en in een vaart, die het ergste van het verder verloop van den wedstrijd doet vree zen. gaat het op ons doel af. Tjonge, dat kan wat worden. Hoe snel zijn de zwartharige mannen uit het land der Magyaren en met welk een gemak „hanteeren" zij den bal. Maar we zijn niet bang. Integendeel. Als goede sportslui houden we van een wed strijd tusschen sterke, technlsch-bekwame te genstanders. Dit spoort de historie leerde het herhaaldelijk de onzen tot grooter geestdrift en tot uiterste krachtsinspanning aan. Weber toont tot veler geruststelling al spoe dig. dat hij het den Hongaarschen gasten niet cadeau zal geven en robust en flink grijpt hij telkenmale to. X Is een lust zijn blonden krulle- bol telkens te zien opspringen om den ba! ver en meestal ook In de goede richting weg te koppen. Geldt het een lagen bal. dan zorgen zjjn beenen voor een afdoende expeditie. Van Run naast hem blijkt ook trapvast en zeker, maar voorloopig wint de ADO-er het van hem to ..safety”. Ook de vleugels van onze aanvalslinie doen reeds aanstonds zien, dat zjj er zin in hebben en zoowel van Nellen als Wels. maar vooral de kleine rechtsbuiten ondernemen snelle en goed- opgezette aanvallen. Als eerste huldigde hij daarop van der Meulen namens het Bondsbestuur. Hij dankte hem voor al hetgeen onze nationale doelverdedlger in den loop der jaren voor het Nederlandsche voetbal heeft gedaan en stelde hem als voorbeeld voor leder, die in het natio nale elftal speelt. Hij sprak de hoop uit, dat van der Meulen er nog niet mee zou uitschelden en besloot zijn hulde met het aanbieden van een VAN DER MEULEN aandenken, een zilveren theeservies. Dr. Csanyi. de voorzitter van den Hongaar schen Voetbalbond dankte voor de begroeting, bood eveneens een geschenk aan, een bronzen beeld, en overhandigde vervolgens kleinere ge schenken ook aan van der Meulen, den heer Langenus en den heer Lotsy. Den spelers over handigde hij allen een insigne. Als voorzitter van de Technische Commissie sprak de heer Lotsy. Hij deelde mede, dat ook de heer Langenus op dezen dag een jubileum vierde, daar Hongarije het vüf-en-twlnst was. dat onder zjjn hoede speelde. Hjj roemde hem als een der beste scheidsrechters van Europa. Tenslotte huldigde spr. den jubilaris van den avond en dankte hem voor het vele, dat hij als H F C er voor het Nederlandsche voetbal heeft gedaan AU aandenken bood hij hem een spe ciaal vervaardigd bord van Delftsch blauw aan. Namens de Keuze-commissle sprak de heer Herberts en na hem nog vele anderen. De heer van der Meulen dankte tenslotte voor de hem gebrachte hulde. X Publiek vat X ook zoo op en in plvwtw van te fluiten of te joelen, moedigt het onze elf op ongekend geestdriftige wijze arme radio toestellen hebben we al gedacht aan. De oranje-baadjes zijn daarvoor niet doof ze zouden het ook moeilijk kunnen wezen en voort, daar gaat X weer, recht op het doel af. Volhouden is niet versagen. Bravo mannen, In tien minuten wordt een partij gespeeld, zoo fraai, zoo snel, zoo geestdriftig, zoo af in één woord, als we het sinds lang niet mochten zien. Jammer dat ze maar niet langs dien deksel- schen Szabo kunnen komen. Wels doet zijn best, van Nellen niet minder, v. d. Broek is paraat. Bonsema actief, Lagendaal helpt ook zijn handje mee, maar X lukt niet. v. d. Broek heeft evenwel een goede kans, maar zijn been wil niet meer. Zenuwen, baasje? Hindert niet, kan den beste gebeuren. Zooais het nu gaat, vergeven we iedereen graag eiken blunder.Als er maar gewerkt wordt, en dat gebeurt en niet zoo mis ook. De Hongaren echter zouden geen Hongaren zijn als ze zich dit alles zoo maar zouden laten welgevallen. Ze doen ten zeerste hun best om ons van het lijf te houden en verder nog meer dan hun best om zelf ook weer eens aan het woord te komen. Jammer, jammer, driewerf jammer is het dat Juist na het zoo goede spel der onzen een betrekkelijk onschuldige fout in de achter hoede weer oorzaak zijn moet van een tweede doelpunt. Er is weer eenig geharrewar, precies als den eersten keer en dan weten noch v. Run noch v. d. Meulen eigenlijk wat er het best kan worden gedaan, v. d. Meulen loopt uit; V. Run probeert nog den reeds gevallen middenvoor der Hongaren te houden, maar deze waai, i ópstaande den bal nog Juist zooveel vaart te geven dat het tweede doelpunt een feit is. En zijn dan 28 minuten van de tweede helft verstreken. Na dit tamelijk onverwachte succes wil de middenvoor nogmaals een kans wagen, maar nu staat onze Gejus wel waar hij staan moet en hoogopspringend weet hij den bal nog over den bovenlat te slaan. Weer zijn het de Hongaren die aanvallen, maar voordat de llnks-bulten kans krijgt een schot te lossen, heeft v. d. Meulen. die nu een terecht, zijn doel is uitgeloopen, den bal vóór zijn voeten weggemaaid. t Loopt naar het eind. De spanning stijgt en al wisselen de kansen voortdurend en wordt met de seconde de mogelijkheid op een gelijk sp#l om van een overwinning te zwijgen onzekerder, tóch blijft het spel van zoodanig gehalte, dat verrassingen tot in het laatste daal moge een uitstekende schutter zijn, hij komt zoozeer aan snelheid tekort tegen inter nationale tegenstanders, dat zjjn schoten van zelf achterwege blijven. Gisteren hebben wij er één geteld. Bonsema schijnt ons met zijn linkerbeen te weinig ervaren. Mogelijk zou zijn spel als rechts binnen, hetgeen hij laatst ook in Den Haag in den oefenwedstrijd speelde, beter tot zijn recht komen. Van Nellen wordt minder in zijn voorzetten, terwijl hij ol. ook niet zoo snel meer ia Men lette op Kammeijer. die tegenwoordig een uit stekenden vorm vertoont. ij geraken er al aan gewend, dat het Stadion niet uitverkocht is als het geen HollandBelgië geldt. En zoo was het ook op dezen uitgelezen voetbal-Zon- dag, dat de Amstelveenscheweg en omgeving vóór twee uur niet die gewéldige drukte te zien gaf als wanneer de mannekes uit Belgen- land op visite komen. Reeds Zaterdag profe teerden wij, dat de wegblijvers ongeljjk zouden hebben. Wjj zijn in het gelijk gesteld. Het grootste ongeljjk was aan de zijde van hen. die van de veronderstelling uitgingen, dat het ..toch niets” worden zou. omdat de kracht van onze tegenstanders Hollandsch succes ultfloot. Daarvoor op de allereerste plaats aan onze nationale elf alle hulde. Het ging den laatsten tijd ons oranje-team zoo voor den wind, dat de nederlaag tegen de Zwitsers bepaald noodig was om geen al te hoogen dunk van ons zelf te krijgen, maar de gelegenheid, welke ons gisteren tegen de Hon garen geboden werd, was te mooi, om niet met alle twee-en-twlntig beenen aan te grij pen om der wereld te toonen. dat een team, hetwelk tegen de onzen in strijd komt, nooit van te voren van de overwinning verzekerd kan rijn, hoe sterk die tegenstander ook Is. Ondanks de nederlaag is het een gloriedag voor het Nederlandsche voetbal geworden, dat zich dank zij het juiste tegenspel, bijna gelijk waardig toonde aan dat van de Hongaren en hetwelk, indien wij het geluk wat meer aan onze zijde hadden gehad, zonder al te veel grootspraak tot de overwinning had kunnen leiden Maar daarover straks meer. Het heerlijke voorjaarsweer hielp niet weinig mede aan een uiterst opgewekte stemming binnen de muren van ons groote Stadion, dai ondanks wat kale plekken op open en eere- tribune, toch uiterst gezellig aandeed. d. Meulen een hard en gevaarlijk schot van den linksbuiten heeft gehouden, krij gen de Hongaren een onverwachte kans. Onverwacht, zoo op het oog, maar toch, we zien bet groeien. Er wordt wat onzeker ge schutterd door onze middenllnle, de backs brengen het er niet veel beter af, Weber heeft den bal wel, maar hij weifelt even of hij hem zal wegwerken of terugspelen op onzen doel man. Deze komt daardoor ook in twijfel, loopt uit en een Hongaar is erbij om het vonnis te voltrekken. X Is dan op tien minuten na tijd voor de rust. In die tien minuten echter zitten de Hongaren, die wel wat goedkoop aan hun Nadat de Hongaarsche backs nog eenmaal een aanval der onzen hebben weten te weer staan. komt eindelijk de kans. Wels brengt fraai den bal langs de lijn op, zet hem op het juiste oogenblik en goed voor en v. d. Broek zet er zijn hoofd onder. X Is raak, ons eerste doelpunt is geboren, nadat er Iets langer dan twintig minuten is gespeeld. 10 Er breekt een gejuich los als In oude, lang geleden gespeelde, maar nog niet vergeten wed strijden voor onze Oranje-elf, wedstrij den, waarin we ook door enthousiasme ze gevierden over een elftal, dat toen me nigeen de baas was. Zou het weer zoo gaan? X Zou wel aar dig wezen. Aardig in velerlei opricht voor onzen jubileerenden captato-doelverdedlger voor den K.N.V8, voor de spelers zelf, die toch door zoo-iets vertrouwen moeten krijgen in hun spel, voor de toeschouwers tenslotte, die, ze mo gen nog zoo sportief zijn, aan de sterkste partij de zege te gunnen, toch gaarne onze Hol landsche elf zien zegevieren. We zijn In leder geval niet verspeeld, niet overdonderd, we staan zelfs vóór. X Publiek juicht, als het maar zelden in X Olympisch Stadion gejuicht heeft. een tikje (en dan dat „je” beschouwd als een heel zwak verkleinwoord) sneller. Voorts is hun plaatsen uitstekend, hetgeen temeer op valt. daar dit onderdeel van het spel bij ons wel niet verwaarloosd, dan toch zeer slecht ver zorgd wordt. Hoe zal het gaan? De Hongaren komen wat erg dikwijls voor doel en blijven wat erg lang in de buurt van onzen jubilaris zwermen. Vooral de rechtsbinnen is zeer actief en ver rassend met zjjn schoten. Plots lost hij er zoo een en o wee. v. d. Meulen staat niet op de goede plaats. maar er Is er nog een die over ons waakt, en dat is Weber, die het harde en onver wachte schot na een flkschen sprong met zijn hoofd onschadelijk maakt. Bravo! Dan krijgt v. d. Broek gelegenheid zijn taak als middenvoor te vervullen; hij rent alleen op doel at. zendt een goed gericht schot In, maar Szabo weet met een zijwaartschen zweefsprong den bal nog te klemmen. Onze middenllnle heeft het zwaar te ver antwoorden maar uit enkele duels met den watervluggen rechtsbuiten weet „Puck” als overwinnaar te voorschijn te treden. Jammer is het echter wel dat hij zijn overwinning meestal niet weet te bekronen met een goed geplaatsen van den bal. Maar we zullen niet te crltisch zijn. Er wordt ennthouslast gespeeld en dat is de hoofdzaak. Ieder geeft wat hij geven kan. Er zit geest, spirit in het elftal der onzen, zij willen er het beste van maken. En dat loffelijk voor nemen op zichzelf al is reeds een complimentje waard. Houdt vol mannen. Voorloopig loopt het ons niet tegen. De eer ste aanvallen der Magyaren zijn afgeslagen en niet een enkele maal, maar verscheidene keeren krijgt onze voorhoede de kans op Szabo af te gaan. Van den Broek krijgt een prachtkans, maar zijn het de zenuwen? Zijn schot gaat juist over de lat. Dat onze voorhoede, ofschoon de Hongaren in dit deel van den wedstrijd nog sterker .zijn, nog zoo vaak ten aanval kan trekken, is voor een niet gering deel te wijten aan het kranige werk van onze middenllnle. waarin van Heel en Pelikaan, maar vooral de laatste, uitblinken. Anderiesen weet er voorloopig nog niet zoo veel van te recht te brengen. Zou de zwaarte van zijn gestalte hem tegenover deze uiterst snelle tegenspelers in den weg zitten, precies als bij Lagendaal die sjouwt en sjouwt even hard als de spil, maar even dikwijls er naast grijpt? X Is zielig te zien hoe Lagendaal, die toch ook zijn best doet, door zijn zware figuur wordt gehandicapt, maar hij schijnt van dien hinder zelf geen last te hebben, althans hij blijft on vermoeid doorzwoegen, al sturen de Magyaren hem ook herhaaldeljjk van het kastje naar den muur. Eén keer kan hjj den bal nog juist bereiken, dank zjj de lengte van zijn beenen. maar X is natuurlijk opgelegd dat het tamme rolletje dat na het even aantippen van den bal volgt geen doel treffen kan. Anderiesen vergaat het niet veel beter. Toch weet de AJacied herhaaldelijk door forsche trappen naar de vleugels het spel open te gooien en hetzij den bedachtzamen van Nellen of den aal-vluggen Wels, die zoo ongeveer de favoriet is dezen middag, aan het werk te zetten. Een der onzen echter staat buitenspel het geen wel meer gebeurd is dezen middag, zon der dat heer Langenus er kijk op had. waar door deze kans teloor gaat. "n Goed schot van Bonsema vindt geen ge nade in de oogen van den acrobaat, die het doel der Hongaren verdedigt. Onze jubileerende doelman redt dan een keer fraai door den bal voor de voeten van een Hongaar weg te trappen; daarna krijgt Weber weer eens een beurt zijn talenten te toonen en hij toont ze.. Dan krijgt Bonsema een kans, maar via een Hongaarsch been wordt er niet anders dan een In zijn vijftlgsten wedstrijd werk geleverd. HU hield er een twee- i v. d. Meulen het kan en wU willen den HFC.’er nog niet voor een ander ruilen. Weber vergoedde door goed opstellen en krachtig ingrijpen herhaaldelijk wat hU tegen de Hongaren aan snelheid tekort kwam en van Run, die het tegen den razend handlgen rechts buiten misschien nog moeilljker had, heeft er zich eveneens kranig doorgeslagen. Komend tot de halflinie weten wij eigenlijk niet wien wij het eerst zullen noemen. Anderiesen zag zich meer gepasseerd dan van Heel of Pelikaan, doch hier staat tegen over ‘dat de Ajacied met zijn verre opentags- trappen naar de vleugels er veel toe heeft bij gedragen dat de Hongaarsche doelman een alles behalve makkelijken middag heeft gehad. Van Heel had het ook moeilijk tegen Mar kos hetgeen vooral in den aanvang van den strijd opviel, toen t>U. zoowel als van Run, steeds werden gepasseerd. Maar daar van Heel een heraenvoetballer is wist hij zich meer en meer op de strijdwijze der gasten in te stellen, hetgeen in de tweede helft denzelfden Markoe vaak tot wanhoop bracht. Ook Pelikaan beeft zich krachtig geweerd. Tegen het einde raakte de Longa-man wat vermoeid, doch dit zegt weinig. Onze halflinie zien wU in elk geval bjj den eerstvolgenden wedstrijd wel weer in haar geheel terug. Dat Wels voorloopig nog de beste rechts buiten is waarover wU kunnen beschikken staat als een paal boven water. Even zeker is het dat d. Broek als midvoor te verkiezen Is boven Lagendaal. De PSV-er is veel actiever, voor namelijk door zijn grootere snelheid. Onze conclusie is dus. dat Lagendaal sa! moe ten vallen. Indien Adam straks weer van de partij kan zijn. Het is wel hoogstwaarschUnlUk. dat de T. C. er eveneoo over zal denken. Lagen- Als de klok onder den Marathon des morgens nog met het precisie tijdsein gelijk is gezet, was het juist twee minuten voor half drie toen de Hongaren in een tempo, waarmede de kappersbedienden naar hun werk plegen te gaan, het veld opkwamen. De verschillende ceremoniën, welke bij dergelijke gelegenhe den onontbeerlijk schijnen, werden met akelige stiptheid uitgevoerd en net wU weer te peinzen of het nu niet mogelijk Is om eens een kleine wijziging, hoe dan ook. In dit traditloneele „voorspel” te brengen, toen van der Meulen de Oranje-kleu- rlgen binnen het strijdperk >eidde. De spon taneïteit. waar- nede onze man nen werden be groet gold na tuurlijk vooral den jubilaris, die extra veel len zen op zich'ge richt zag. waar naneen niet X gebruikelijke goalklcken be ton. geluk kig er was een aangename af wisseling. Op de letonnen wieler baan werden de ipelers neld, dr. van Prooye K. N. V. B. tegen vóór de microfoon. Gejus vóór den aanvang van gaarne de hulde overbracht van den KNVB. de tienduizenden belangstellenden die binnen het stadion verza meld waren en de honderdduizenden daarbui ten. die zeker met hun gedachten binnen de muren zouden zijn. De spelers brachten „three cheers” uit op hun aanvoerder, waarna de jubileerende dokter-doelman, van het publiek een spontane ovatie In ontvangst had te ne men. Gejus werd er een beetje wit van en ging maar gauw in zijn hok struin waar hij een schot van Lagendaal stopte, een schot, zooais deze helaas vanmiddag niet meer loste. Grensrechter Vermeer zei ..Paprika" tegen den Hongaarschen aanvoerder, waarop deze antwoordde met „bols" zijnde de eenige woor den, welke beide heeren van eikaars moeder taal kenden. Hiermede was de kennismaking geschied en kon worden overgegaan tot den toss, welke door den Jubilaris werd verloren. Alweer zijn het de Hongaren, die bij den aan vang der tweede helft het initiatief nemen en het onzen jubileerenden doelman knap lastig maken. Tot tweemaal toe echter weet hjj tac tisch te redden. Snel blijft het spel op en neer gaan en dus komen ook de onzen weer aan bod en wel voor namelijk door het goede werk van den kleinen Unitas-man Wels, die een sublieme partij speelt. Voor hem bestaat er als het ware geen mid- denlinle en achterhoede. Snel, zeker en listig soms passeert hij beide, maar het is zijn schuld niet, dat zijn prachtige voorzetten niet altijd zoo worden benut als het had kunnen ge schieden. Van den Broek is wel actief en waakzaam, maarX is bij hem ook alweer dat be roemde onderdeel van een seconde, dat zooveel goeds in ons Nederlandsen spel tot onvrucht baarheid doemt. Herhaaldelijk iets te laat, even omdraaien, even stilleggen en dat even is dan juist lanj genoeg om een Hongaar te doen toe schieten. die aan dit wel al te gemakkelijke voetbal kordaat een eind maakt. Met dit al is niet gezegd, dat v. d. Broek zich niet zou hebben geweerd, maar wel. dat er van zjjn werk meer succes zou zjjn uitgegaan als hij bij al zijn zwoegen ook wat vlugger en doortas tender was geweest. Na een schot van Wels wordt de bal corner gewerkt; Wels neemt dezen hoekschop ook en hij belandt fraai midden voor doel, de keeper slaat er finaal overheen, maar er zjjn andere instanties die voor de wegwerktog zorgen. Er wordt het is bijna vervelend om het zoo vaak te herhalen door onze ploeg schitterend gespeeld en dan willen we ditmaal behalve Weber, die constant In extra-vonn blijft Pelikaan noemen, die werkelijk fijne staaltjes van wat we hoogeschool-voetbal noemen, levert Ook Van Run. die nu meer dan in de eerste helft zijn partner terzijde staat en vaak bjj- springt als Van Heel het met den uiterst ge vaarlijken rechtsbinnen der Magyaren dreigt te kwaad te krijgen. X Is af wat onze jongens doen en al verzucht een enkele in onze omgeving: hoe veel beter zou het nog gaan als Adam erbij geweest was; dat het slecht gaat, durft niemand te zeggen. Dat zou ook niet kunnen. X Loopt van een leien dakje, het gaat gesmeerd. Je ziet en voelt, dat ze er alles op zetten om dezen wedstrijd zoo goed mogelijk te doen verloopen. om hem tc winnen als X kan. En waarom zou dat ook niet Wel zjjn de Hongaren sterk, wel zjjn ze ons in techniek de baas, maar we hebben hen dan toch al In zooverre onder de thie, dat ze niet het vrije, volle, open spel van het begin van den wedstrijd kunnen spelen. Ze moeten zich op verdediging terugtrekken en zich van allerlei gevaarlijke trucs bedienen als bijvoorbeeld terugspelen op den doelman, hetgeen enkele malen op heel eigenaardige wijze geschiedt. Szabo evenwel schijnt met dit werk ver trouwd. want werkelijk gevaar komt daaruit niet voort. I doelpunt je zijn gekomen, maar toch wat deze helft van den wedstrijd betreft in de meerder heid waren, nog sterk en gevaarlijk voor ons doel en een hard schot van hun linksbinnen kan V. d. Meulen maar nauwelijks baas. hoekschop uit geboren. Uit dien hoekschop tracht Lagendaal voordeel te behalen, doch hij doet dit niet met zijn hoofd of met zijn beenen. maar met zfjn corpus en wel op zoo danige wijze dat scheidsrechter Langenus er geen genoegen mee kan nemen. Wij hebben er den smaak van beet en alle angst en vrees is, zoowel bfj spelers als publiek vergeten, er is zelfs nog hoop op eenzoo goed mogelijke partij in elk geval. De match herinnerde ons in vele opzichten aan de ontmoeting, welke de Belgen eenige we ken geleden in Brussel tegen Italië speelden. Daar verloren de Roode Duivels met 33, op vrijwel gelijke wijze als wij thans met 12 wer den geklopt. Onwillekeurig gaat men nog meer vergelij kingen maken. Men vraagt zich b.v. af of het spel der Hongaren op één lijn kan worden ge steld met dat der sterkste continentale ploe gen, n.l. Oostenrijk en Italië. Wij kunnen hierop antwoorden, dat Oosten rijk meer productiviteit aan den dag .legt en dat de Italianen technisch iets bij de Honga ren ten achter staan, doch daartegenover met aanvallers als Orsi en Meazza. absqiuut ver rassender voor, het vijandelijke doel opereeren Ondanks de nederlaag heeft het iNederland- sche elftal onze verwachtingen overtroffen. Zelfs hadden we met een klein tikje geluk een gelijk spel uit bet vuur kunnen steepen, en dat de gasten zich tot op het laatste moment on zeker voelden, werd voldoende gedemonstreerd door het feit dat zij bij een 2—*1-voorsprong in de tweede helft op verschillende manieren tijd trachtten te rekken. Dat waé het eerste feit dat in deze match niet bijzonder prettig aan deed, doch nog veel onprettiger was het mo ment toen de zwarte schapen onder de 25000 man sterke menigte, na afloop van den strijd, een oorverdoovend gefluit aanhieven. En dat nog wel toen juist de gasten het publiek hun afscheidsgroet brachten. Enthousiast spel vap de baale ploeg en prachtig verdedigen van v. d. Meulen en de beide backs hebben de spanning er tot op bet einde Ingehouden, pe Hongaren hebben 100 pCt. van hun technische vaardigheid in bet vuur moeten brengen om hun reputatie niet te zien geschaad. Neen, hoe men de zaak ook bekijkt, er is slechts reden tot tevredenheid en wjj komen na de beide wedstrijden tegen de Belgen hoogstwaarschijnlijk nog tot een zeer waardig slot Van het seizoen 1932-1933. Zooais gebruikelijk, vereenigden de leden van het Nederlandsch elftal en hun gasten met de officials van de beide nationale elftallen zich na den internationalen strijd des avonds aan een gemeenschappelijken maaltijd. Dezen keer was het gezelschap wat uitgebreider en de stemming zoo mogelijk nog opgewekter dan bij een overwinning van onze nationale spelers. Het was de huldlgingsavond van onzen doel- verdediger dr. Gejus van der Meulen. die zijn vijftlgsten offlcieelen interlandwedstrijd h'ad gespeeld. De huldiging begon ree^p voor den maaltijd in de hall van Hotel 1 "Europe, waar wethouder Kropman namens het gemeentebestuur hulde bracht aan onze spelers, in het bijzonder aan den jubilaris, die hij roemde als medicus, als mensch en als speler in het Nederlandsch elftal. De wethouder heette tegelijkertijd de Hon garen welkom in Amsterdam. Aan den maaltijd zelf heeft de voorzitter van den KJi.V.B.. dr. D. van Prooye, als eerste net woord gevoerd. HU verwelkomde de Hongaren, wien hU een Delftsch blauw bord aanbood als herinnering aan het bezoek aan Amsterdam. De scheidsrechter ..John Langenus kreeg als blUk van waardeering een Zaansche molen in zilver en tenslotte begroette hU de verschillende autoriteiten, die bü deze bijzondere gelegenheid aan den feestmaaltud aanzaten, o.w. de Hoofd commissaris van Politie, de heer Versteeg en de Commissaris voor het Verkeerswezen, de heer Bakker. Over Szabo gesproken. Een acrobaat is het. Dat bewees hij al enkele malen dezen middag, maar of hij ook in dezelfde mate sportman is, daarover was men. althans het publiek op de tribune, het blijkbaar niet eens. X Blijft moeilUk om deze zaken van verre bezien, te beoordeelen we zagen hem wel enkele malen gebaren maken, die van duwen heel veel weg hadden, daar althans op leken, maar op feltelüke overtredingen konden we hem van onze plaats af niet betrappen. Vergeten mag ook niet worden, dat onze aanvalsmethode een doelman der tegenpartU welhaast in de noodzakelUkheid stelt extra op zijn hoede te zijn! Hoe het zij. Szabo verdedigde zijn doel en hij deed het goed, al kreeg hij, dat hoort erbij ge zegd. niet zoo bar moeilUk werk te verrichten. Ook de anderen echter spelen vrij stevig en een vrije trap, niet zoo heel ver van het be kende „beruchte" gebied, is daarvan het ge volg. Door de haag van Hongaren is echter niet heen te schieten en dus wordt ook dit be gin van een kans in de kiem gesmoord. Van Run krijgt het een oogenblik te kwaad met den rechtsbuiten der Magyaren, die wat al te stevig op den man schijnt te spelen HU laat hem zien, dat X geen Joentjes” zijn en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5