Nederlands Handelspolitiek Verdachte rijkdom Candidaatstelling R.K. Staatspartij RADIO-PROGRAMMA HET R. K. WERKLIEDEN VERBOND VERGADERT Handel op Duitschland DINSDAG 7 MAART f Voorloopige indruk Woensdag 8 Maart 1933 Kunt Voor actief optreden Nederland-Japan BENOEMINGEN Geen non-agreetiepact In het Aartsbisdom Varkens uit de markt Veertien koeien verbrand De stemming van de definitieve lijst RIJKSKIESKRINGEN HAARLEM—HELDER Door een Russisch station? RIJKSKIESKRINGEN ARNHEM-NIJMEGEN Jongen bjj het baden verdronken Floris Vos komt niet terug De invoerrechten op eieren verhoogd Voor of tegen een „Arbeidersweer” HET VERKIEZINGSCONGRES DER S. D. A. P. DE ZENDER VAN DE A.V.R.O. GESTOORD a 'lezen? Referaten van prof. H. Kaag en den heer H. Hermane 41» M. 1. die de ECONOMISCHE EN SOCIALE ZAKEN: LEIDING IN HET KLEINBEDRIJF. stelde HERMANS in bet 3877 i A Uitvoering van het plan der V ar kerncentrale Hellenberg Huber, mr. J. A G. M. van, Rijswijk (Z.H.). Gekozen bij enkele candidaatstelling. NIET OMSCHREVEN ZETEL. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Z. H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (H. Antonlus) den zeereerw. heer B. Th. Gerritsen en tot pastoor te Harderwijk den weleerw. heer W. A M. Hoogstraten. De verordening betreffende de verhooglng van de tarieven voor eieren en den invoer van harde kaas treedt op 11 Maart in werking. De heer Floris Vos zal zich, naar wü ver nemen, bü de as. verkiezingen niet candidaat laten stellen. 1230 Concert o. 1.30 Concert door 3632 1153 75 00 573 393 100 1418 17 33 106 87 61 147 347 7752 319 129 1253 135 83 boedel ging in de vlammen verloren. Veertien koeien, die in den aan de woning grenzenden stal stonden, verbrandden levend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. 33580 1445 334 136 332 19139 490 136 130 316 87 534 1000 317 61 148 20 393 68 184 942 1830 379 108 PARIJS eert o. 1. V. Haarlem 7345 297 148 69 230 552f 211 50 30 114 16 319 872 7 34 42 10 193 3 5 115 135 147 17 gaan. Ook voor Japan zijn daar groote belan gen mede gemoeid. De heer Matsoeoka wees in dit verband op Nleuw-Guinea, een reusachtig eiland, waarop tallooze menschen zich nog zouden kunnen vestigen. Dit is voor Japan met zijn enorme overbevolking van ontzaglijk gewicht. In het verdere onderhoud benadrukte de heer Matsoeoka nog eens de vredelievende ge zindheid ten opzichte van ons land, die even wel niet tot een zoo concreten vorm als een non-agressiepact zou voeren. Helder Te zamen 16235 1148 186 67 113 13603 279 86 100 103 71 306 138 310 37 106 10 300 66 179 837 1695 233 91 Maandagavond arriveerde in Den Haag de heer Matsoeoka, het hoofd van de Japansche delegatie bij den Volkenbond. De heer Mat soeoka was van Genève naar Parijs vertrokken en had van daar een korte reis naar Berlijn gemaakt, welke stad hij Maandagochtend ver laten heeft. De heer Matsoeoka was zoo welwillend ons In den loop van den avond in Hotel Des Indes, waar hij verblijf houdt, een onderhoud toe te staan, dat in hoofdzaak betrekking had op de verhouding tusschen Japan en Nederland, meer in het bijzonder met het oog op Nederlandsch- indie. De eerste vraag, welke den heer Matsoeoka gesteld werd, was, wat er juist is in de geruch ten betreffende een non-agressie-verdrag tus schen Japan en Nederland, dat het doel zou zijn van het bezoek aan ons land. De heer Matsoeoka antwoordde daarop, dat hij geen enkele offlcieele opdracht van zijn re geering heeft en de positie, welke hij inneemt, zijn regeering ook tot niets binden kan. Hij was slechts hoofd der Volkenbondsdetegatle en als zoodanig hield zijn missie op bij het ver laten van Genève. Zijn verdere reis heeft hij dan ook gemaakt uitsluitend als een particu lier, als een eenvoudig lid van den Japenscben Landdag, zonder eenige offideele vertegenwoor diging. Een andere kwestie echter is zeide de heer Matsoeoka dat ik wel steeds een bepaalde opinie heb gehad betreffende de ontwikkeling van den toestand in de Zuidzee en wel zeer In het bijzonder betreffende de wijze waarop Nederland en Japan met elkaar zullen samen- d., Nijmegen Voorst tot Voorst. L. F. J. M Baron van Twello Vree ze. Th. H. L. M. de, Nijmegen Wel, Jos. van. Helmond Westerlaak. J. van, Apeldoorn Wijnbergen, mr. A I. M. J. Baron v. Utrecht IJsselmulden, J. J. W.. Arnhem Zwart, J. A de, Nijmegen Zooals reeds eenigen tijd geleden werd ge meld, had de Nederlandsche Varkenscentrale het voornemen 30 A 50 duizend zware varkens uit de markt te nemen. Naar ons thans ter oore komt, zal de Varkenscentrale nog deze week een begin maken met de uitvoering van dit plan. In den loop der week zullen 7000 zware varkens warden opgekocht en worden ingevroren. MILAAN, 331 M. 4.30 Vocaal concert 6.20 Gramofoonmuzlek 750 Radlo- tooneel, daarna orkestconeert. ROME, 441 M. 4.50 Vocaal en Instru mentaal concert 7.20 Gramofoonmuzlek 8.05 Uitzending uit een theater. WEENEN, 517 M. 4.10 Populair con cert 8 05 Populair concert door het Joseph Holzer-orkest 10.00 Concert. WARSCHAU, foonmuzlek 9.35 Dansmuziek F. 81 18 396 308 300 56 39 118 103 P. 143 68 136 146 100 Bilt, Ch. van de, Haarlem Braakman, Jacob, Bovenkarspel P. Bulten, G., Voorhout Brule, H. E. van den, Rotterdam Castricum, Th.. Haarlem Groen, Azn., Jb., Z.-Scharwoude Hermans, mr. R E. A„ Hilversum Hlllen, mej. dr. M. J. W., Amsterdam Kampschöer, G. W., Monster Kropman, mr. G. C. J. D., Amsterdam P. Kok, J. D. de, Loosdulnen Maarseveen, mr. J. H. van. Utrecht Meijer, mej. J. M. J. A., Rotterdam Nuland, H. F. van. Behagen (N.-H.) F. Oomen, dr. A J. B., Utrecht Poll, M. J. M van. Helmond Putt, K. L. H. van der. Eindhoven Romme, mr. C. P. M Amsterdam Sjerps. Josef, Hem (N.-H.) Snel, W. C. Medembllk Steinmetz, W., Amsterdam Stumpel, E. J. M., Hoorn Wees, P. G. van, Nieuwer ^Amstel Woestenburg, A, Harlingen Men bericht ons uit Berlijn: In de „Reichs Anzelger" van heden verschijnt een verordening van den Rijksminlster van Fi nanciën en van den Rijksminlster voor de Voedselvoorziening en Landbouw, waarbij de Invoerrechten op eieren van 30 tot 70 Mark per dubbele centenaar worden verhoogd. Tegelijkertijd wordt de Rijksminlster van Fi nanciën gemachtigd den invoer van 30.000 dersweer" in den Partijraad te brengen. De I dozijn hArde kazen tegen een Invoerrecht ran 8DA-P. maakt bezwaar tegen gewapend staats- dertig Mark ook na de algemeene verhooglng van het invoerrecht op kaas toe te laten. Hiermede wordt de reeds vóór de verkiezin gen aangekondigde bescherming voor de Duit- sche eieren- en kaasproducenten in bet leven geroepen. De speciale machtiging aan den Rijksminlster van Financiën ten ojizlchte van den Invoer van kaas, moet de mogelijkheid scheppen rekening te houden met de belangen van den bultenlandschen handel. ..De heer De Bruyn sloot te 4 uur de vergade ring met woorden van dank. Nijenhuis, B. J, Lintvelder Obers, J- F. H„ Sevenum Oomen, dr. A. J- B., Utrecht Oostermeyer, A. F A„ Almelo Poll. M. J. M. van, Helmond Putt, K. L. H. v. d.< Eindhoven Randag, mr. H. Th. W. M.. Nümeged Romme, mr. C. P. M-, Amsterdam Sassen, J. O. H. M_. W., Geertruldenberg Schaars, Th. G. J„ Andelst F Smeets, mr. B. G. A- Nijmegen Sprenger, mr. W., Ewljk Old. Uyen, A J„ Nijmegen Velden, mr. P. I. M. J. Ons dunkt, dat deze royaliteit van Moskou juist in deze tijden een gevaarlijke symp toom beteekent en ernstig te denken geeft: in Duitschland, waar sinds lang het groote communistische hoofdkwartier bulten de Unie gevestigd was, loopt het deerlijk mis met de bolsjewieken; zij hebben een andere operatie- het Partijbestuur aangenomen om deze aange- basis noodig en zie! plotseling wordt de arm tierige communistische partij in Nedertand rijkelijk gefinancierd! Dat is verdacht) 1411 M. 4.30 Gramo- 5.45 Populair concert 10.20 idem. BEROMLN8TER, 460 M. - 7.05 Bjm- phonieconcert door het etedeWk orkest van Bern o. 1. v. dr. Albert Nef 9.00 ge deelten uit .Des kleine Madchen mlt dem Sch wef elhölzchen ^Cunt lezen?” Die vraag op zich zelf is in onzen tijd van algemeenen leerplicht een beleediging. Menschen die niet lezen kunnen bestaan er bij na niet meer ten onzent. En toch. Kunt u lezen? Laten we ’t met ons zelf beproeven. We meenen allemaal te kunnen le zen. Maar zoodra we iets moeten doen overeenkomstig een gedrukte aanwij zing b.v. het invullen van ons be lastingbiljet of van ons stembiljet voor de R. K Staatspartij dan krabben we ons achter 't oor. Het mo ge nog zoo duidelijk zijn aangegeven, toch doet een ontmoedigend groot percentage van menschen precies het tegenovergestelde van hetgeen ge vraagd wordt. Het is alsof ze ineens alle begrip hebben verloren. Men mo ge met kokkers van letters ook al aangegeven hebben dat er b.v. op een zeker deel van een biljet niet meer dan twee namen mogen ingevuld wor den op straffe van ongeldigheid toch vullen de menschjes „gemoede reerd" desnoods alle hokjes in. Bij onze propaganda moeten we ook hieraan goed onze aandacht schen ken: dat zoo vele lezenden niet kun nen lezen. v y oorzoover ons uitslagen van de Zondag gehouden stemming der R. K. Staatspartij voor leden der nieuwe Tweede Kamer be kend zijn, is de voorloopige indruk, dat de kie zers over het algemeen in vol vertrouwen bet I politiek advies zooals dit door de klezers- organlsatie was samengesteld gevolgd hebben. In de kleskrlngen-combinatie der groote ste- I den AmsterdamRotterdamDen Haag veree- nlgde Ir. L. J. M. Feber 5649 stemmen op zich voor den omschreven zetel-overzeesche gebie den, voor welken zetel de beer A. B. Ten Berge I 932 stemmen behaalde. Voor de twee vfije zetels kregen de heer W. Steinmetz en mejuffrouw A. Meyer respectieve lijk 4345 en 4306 stemmen; direct daarop volgt Mr. O. Romme met 1300 stemmen. Zooals men weet, is over de candldatuur Mr. O. Geseling niet gestemd behoeven te worden, omdat hij als' enkele candid ast voor een om schreven zetel gesteld wu. In de kleskrlngen-combinatie Den Bosch— Zeeland behaalden de heeren F. Teulings, K. van der Putt en Max van Poll de hoogste stem mencijfers (résp. 44471, 38533 en 37316) voor de drie niet omschreven zetels; het Kamerlid Th. Schaepman kreeg 13369 stemmen; wij maken er attent op, dat In deze kringen de heeren Mr. Dr. L. N. Deckers en A N. Fleskens bij enkele candidaatstelling verkoaen verklaard zijn resp. voor Defensie en Financiën. In den kieskring Tilburg, waar voor de vrije zetels geen politiek advies bestond, behaalden de heeren Dr. H. Maller en Jac. Vos Azn. resp 31157 en 15963 stemmen voor de beide te bezet- I ten vrije zetels; voor de omschreven zetels wa ren hier reeds aangewezen de heer C. J. Kui per (Arbeiders) en dr. L. o. Kortenhorst (Werk- I gevers). In Limburg kreeg de heer Ir. Dr. W. Droesen I voor den omschreven zetel Land- en Tuinbouw 27959 stemmen; voor vrije zetels verkregen de heeren Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Ir. I M. Bongaerts en Mr. P. Truyen resp. 30655. 20423 en 10575 stemmenzooals men weet, was het Kamerlid Hermans hier reeds op een om- I schreven zetel veilig gesteld. 472 M. 1130 Popu lair concert o. 1. V. Fried 430 Veeper- concert 7 20 ,.Cblkago”-operette van Kalman 9.45 Gramofoonmuzlek 10.05 Concert. Laatstgenoemde wees nog op de bezwaren, verbonden aan steunverleening aan de Industrie; in elk geval elscht zij tevens een scherpe staats controle. Rationalisatie kan zeer zeker bijdragen tot verhooglng van welvaart; zij moet echter met voorzichtigheid worden toegepast' ter voorko ming o.a. van kapitaalverspilllng en van uit breiding der werkloosheid. De conclusies van den heer Hermans werden met algemeene stemmen aangenomen. legenbeld eerst nog eens in het Partijbestuur uitvoerig te bestudeeren en dan een volgende congres aan de orde te stellen. Betreffende de .Arbeidersweer” stelde de voorzitter voor nog geen besluit te nemen, maar de verschillende Inzichten hieromtrent aller eerst nog eens uit te wisselen tn een ntet-pu- blieke vergadering van den ParttJ-raad en uit voerig te bespreken. Hierover zal rapport aan de afdeellngen worden uitgebracht. Spr. is een voorstander van het dragen van uniformen. De afgevaardigde van Groningen betoogde dat de SDA.P. zich paraat moet maken voor het sluimerend fascistisch gevaar- Haarlem merkte op, dat sd. bij de B O AT, geen arbeidersweer past, want daardoor moet men consequent de bewapening van zijn eigen menschen aanvaar den. De heer Banning ondersteunde krachtig het voorstel ran het partjj-bestuur en waar schuwde voor de democratische traditie van vier eeuwen thans te verbreken. De bourgeoisie grijpt naar wapengeweld, omdat zij innerlijk zoo zwak is. En dat de democraten dergelijk barboarech geweld moeten gaan gebruiken tegen hun eigen nieuwe wereld, keurde spr. ten sterkste af. De zaak achtte spr- van te veel gewicht cm over ijld besluit te nemen. Heemstede vond het niet noodig de „Arbel- De BATAVIA 6 Maart (Aneta). De 15-jarige Arthur de la Porte uit Meester Cornells is tijdens het baden aan bet vrije strand door de zuiging van de eb gegrepen en verdronken. BERLIJN, 419 M. 835 Pianomuziek 6.35 Volksliederen 8.15 Concert door het Phllhsrmonle-orkeet 1130 Dansmu ziek. LANGENBERG, 1. 730 «enschelijk is. Fiscale en economische gebondenheid, bene vens groote verandering van economische struc tuur, sluiten die mogelijkheid uit, terwijl voor wat het wemchelijke betreft vaststaat, dat so ciale. economische en technische ordening der productie niet kan samengaan met ongebonden vrijheid op het gebied van den handel. Het is, volgens Quadrageslmo Anno „absoluut noodzakelijk, dat het economische leven opnieuw geregeld en geleid wordt door een waarlijk lei dend en vruchtbaar beginsel” en dat „een soci ale en juridische orde wordt geschapen, waar door heel het economisch leven als in nléUwe vormen wordt gegoten.'* Het strijdpunt kan niet zijn: vrijhandel af bescherming, maar is in werkelijkheid: geregel de of ongeregelde handel, nationaal en inter nationaal. Geen onbeperkt internationaal railverkeer, taaar ook geen autarkie. Geen overschatting ran internationale betrekkingen, en evenmin •nderzchatUng van nationale mogelijkheden op •conomlsch gebied. De snel wisselende, aan vrije speculaties ge bonden verhoudingen op *n vrije wereldmarkt, met als gevolg een voortdurende belangenstrijd tusschen .beschutte” en „onbeschutte" bedrijven kunnen geen grondslag zijn voor een goede Volkshuishouding. Nationaal njoet een zoodanige ordening wor- HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen- wljdtng VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Vara-kleln-orkest o. 1. v. Paul Du- chant 1.45 Verzorging van den zen der 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Vara- tooneel o. 1. v. Willem van Capellen 5.30 Orgelspel door Johan Jong met zang van Alb. de Booy 6.00 Vara-mandoline ensemble 6.15 de Flierefluiters o. 1. V. Hugo de Groot 6.50 Va ra-mandol Ine - ensemble 7.00 SD AP-kwartiert je 7.20 Muziek van dezen tijd 8.00 Herhaling 8O8-berlchten 8.05 De vakbeweging, mr. 8. Mok 8.25 Leoncavalla-programma 9.05 Ir. J. W. Albarda licht het verkie zingsprogramma van de SDAP toe. Uit gesproken op het congres te Nijmegen op 5 Maart 10 50 Oramofoonmuziék 11.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 11.10 Gramo- foonmuzlek. Maandag tras de laatste dag van het drie- daagsch verkiezingscongres, dat de ST AP, te Nijmegen heeft gehouden. De congresgangers zulten blij zijn dat deze Inspannende dagen we der achter den boeg liggen. Deze laatste dag kenmerkte zich niet door bijzondere gebeur tenissen. De gewijzigde resolutie van het partij bestuur, zoomede de landbouwresolutle (verbe- Te Eelde is de woning ran den land- I dringen der wanverhoudingen ten plattelande) bouwer D. Harms afgebrand. De geheele In- werden met algemeene stemmen aangenomen. 1 Voor het „Volk” wordt de heer Ankersmlt als hoofdredacteur, voor de „Socialist” de heer Boekman als redacteur gehandhaafd. De verdere uren van de ochtendzitting werden door den heer Woudenberg besteed om de voor gestelde wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement toe te lichten en de ingediende wij zigingsvoorstellen te bespreken. Vermeldens waard is het voorstel van het partijbestuur om in den vervolge op congressen alleen de groote kwesties over de politiek te behandelen en de propagandistische aangelegenheden naar de ver gadering ran den Partijraad te verwijzen. Am sterdam h4d hiertegen bezwaar en een ander voorstel Ingediend Het voorstel van het Partij bestuur werd echter met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Hierdoor wordt dus in de vervolge voorko men, dat een congresagenda met allerlei onbe langrijke voorstellen wordt overladen. Het laatste agenda-punt kwam in de mid dagvergadering aan de orde. Inzake de „Jong- Soclalisten’ -organisatie werd het voorstel van NB. Aan deze opgave ontbreken alleen de cijfers uit de gemeente Wjjdewormer kiesdistrict Hoorn. Prof. Kaag antwoordde, dat een zekere sa menhang tusschen de vraagstukken van han dels- en monetaire politiek Inderdaad aanwezig is. In laatste instantie kunnen die vraagstukken slechts door goede doelstelling worden opgelost. Over den gouden standaard wil spr. bet thans niet hebben; handhaving daarvan is niet onder alle omstandigheden of tijden noodzakelijk. Wat de betalingsbalans betreft uit de sterke toeneming van den goudvoorraad zou zijn op te maken, dat deze zeer actief is geworden in de laatste jaren. Intusschen is een actieve be- talings ban lans op zichzelf nog niet zoo gelukkig verschijnsel. Een actieve handelsbalans acht spreker zeker niet bevorderlijk voor onze wel vaart. Zoowel prof. Kaag als de heer Hermans be pleitten de wenschelijkheid van nationale orde ning van onze handelspolitiek. Tegen drie uur werd de vergadering heropend De voorzitter deelde mede, dat als vertegen woordiger van den directeur-generaal van Han del en Nijverheid aanwezig is dr. Lieftlng. Gelegenheid werd thans gegeven tot gedach tenwisseling. naar aanleiding van de Inleidingen van prof. Kaag en den heer Henri Hermans. Pater mr. dr. D. Beaufort stelde de vraag of naast handelspolitieke maatregelen ook niet monetaire maatregelen noodig zijn om tot een economisch bevredigend resultaat te komen, en of onze betalingsbalans nog wel actief is. De heer C. J. Kuiper betwijfelde of psycholo gisch wel voldoende medewerking zal zijn te verkrijgen ter doorvoering van de door den heer Hermans aanbevolen maatregelen; de heer Waterborg vreesde van eenzijdige bevordering van Nederlandsch fabrikaat nadeel voor de groote scheepvaart, met name voor Rotterdam; enkele andere aanwezigen stelden vragen - -w—i in verband met de sociale gevolgen van de be schikbaarheid van goedkoope producten uit het buitenland. De radio-uitzending op de golflengte van 1875 meter Is Zondagavond ernstig gestoord ge weest. Bijna onophoudelijk klonk een zware bromtoon, welke weliswaar het uitgezondene niet onverstaanbaar maakte, maar welke toch zeer hinderlijk was. Af en toe ging de bromtoon over in schril gefluit. De A.V.R.O. heeft daarom Zondagavond ge durende eenigen tijd op een andere, wat groo- tere golflente uitgezonden. Mij vermoedde blij kens een mededeellng van den omroeper, hier met een Russisch station te doen te hebben, dat, zonder zich aan eenigerlel afspraak te sto ren, aan het zenden was gegaan op een voor den Hllversumschen zender hoogst hinderlijke golflengte. Nadat de nieuwe, onbekende zender de Internationale had doen hooren, werd deze uitzending gestaakt. De storing op de golflengte van 1875 meter was daarmee aldus de „N. Rott. Crt.’ ineens van de baan. HAMBURG, 372 M. 12.SS Gramofoon muzlek 1.30 Idem 3.50 Concert door --le-orkeet van werklooss mu- xu v. Otto Ebel von Soeen 5.15 Concert door het Norag-kamerorkeet o. 1. v. Adolf Seeker 6.50 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Horst Platen 735 Norag-orkest o 1. V. José Elbenschuts 9.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAU8EN, 1«M M. 1130 Grsmofoonmuzlek 130 Idem 3.SO Concert 5 20 Frits Baumann zingt Dulteohe studentenliederen. •w-^ e Nederlandsche communisten zijn jaren- I 1 lang voortdurend uitermate slecht bü kas geweest en bedelarij zoowel onder de partijgenooten als onder de lezers van ..De Tri bune” was dan ook aan de orde van den dag. Op t laatste moment, als *t er heel erg neep, kwam er tenslotte altijd nog wel flnancleele hulp opdagen, de communistische partü wist aan een failliet te ontkomen, méér niet: het was bekend, dat de meest urgente rekeningen onbetaald bleven en dat zelfs het geld voor vol doening van electriclteits-leveringskwitanttes raak niet disponibel was. Het was Intusschen niet twüfelachtig, wéér op het laatste moment het geld vandaan kwam Thans schijnt de helpende hand ran Moskou echter bijzonder royaal geworden te zün. Een medewerker van de .Jtesidentlebode” heeft daaromtrent enkele Interessante onthul lingen gedaan; „Het dagblad „De Tribune”, zoo schrüft hü. Is vergroot, nieuwe machines zijii aangeschaft, bet gebouw van de drukkerü is geheel voorzien van dure afslultrollulken, een groote moderne bestel-auto is aangeschaft, in bet centrum van de stad NZ. Voorburgwal 274 is een groot pand gehuurd tot Juni a^„ dat dienst zal doen als verkterings-bureau, telefoon-aansluitingen zün aangebracht, op zestien plaatsen in de stad heeft men kelder», boven- of benedenhuizen gehuurd waar de partijgenooten bü dag en nacht toe gang hebben en waar bü dag, avond of nacht geregeld kleine vergaderingen gehouden worden. De laatste maanden heeft de C. P. H. ongeveer veertig groote vergaderingen belegd en wel in zaten als bet Concertgebouw, Diamantbeurs, gebouw Harmonie, Bellevue, Handwerkers- Vriendenkrlng. Hierbij zün zaten die 250, 150 en 100 per avond kosten. Aan de groote de monstratie enkele weken geleden op Zondag ge houden en die een van de grootste was die de C. P. H. te Amsterdam bijeen heeft weten te brengen, was veel geld besteed, een driehonderd beschilderde doeken en vlaggen werden medege voerd. Uniformen voor Rood-frontstrijders zün aangeschaft evenals muziekinstrumenten voor bet muziekkorps. De bestuurders ran de C. P. H. reizen en trekken en rtjden druk auto en tart BRUSSEL, 509 M. 1. v. Paul Moreaux --- het kleine orkest van bet N. I. R. o. 1. V. P Leeman» 530 Concert door bet kleine orkest van bet N. I. R o. 1. v. P. Leemans 6.35 Gramofoonmuzlek 830 Concert door bet omroep-aymphonle-orkest o. 1. Baton 10.00 Gramofoonmuzlek. K.4LUNDBORG. 1153 M. 1130 Strijk orkest van restaurant Wlvex o. 1. y. A. Bendlz 230 Gramofoonmuzlek 830 Dansmuziek o. 1. v. Prell's ensemble. geschool te Tilburg, hield daarop een voor dracht over de feitelüke situatie van onze handelspolitiek. Spreker betoogde, dat practi- sche politiek een eigen economische ordening meebrent en dat de tijd voor eer\ grondige wij ziging van de cri- sis-invoerwet en van de landbouw crisiswetten geko men schijnt. De crlsis-lnvoerwet zou gunstig kunnen werken In den zin van export-com- pensatles, waarop ook Dr. Colijn in Prof. H. A KAAG h'~ft tusaans neeit ge- wezen. Er zün echter aan het toestaan van ex- port-compensaties bezwaren verbonden en z.1. kan men de blnnenlandsche Industrie beter bevorderen door Invoerrechten, die soepel wer ken, dan door contingenteertng. De crislsinvoerwet is als defensieve maatre gel van zeer groote waarde geweest en zü is dat nog doch zü Is ten eenenmale onvol doende om de aanpassing van de blnnenland sche Industrie aan de gewijzigde toestanden te bevorderen. Indien wü in Nederland willen voorzien in de economische behoeiten, dan hebben wü noodig: le een productie-apparaat. Ingesteld op de eigen behoeften van het land en 3e een productie-apparaat, ingesteld op de productie van artikelen voor levering aan het buiten land in ruil voor goederen, welke wü hier te lande noodig hebben. De handelspolitieke wetgeving zal hebben te voldoen aan de volgende eischen: bevordering van de aanpassing der blnnenlandsche produc tie aan de veranderde tijden en bevordering van structuursverandering, waardoor zooveel mogelijk waarborgen voor in- en uitvoer wor den geschapen. Naast contingenteertng zün andere vormen van wetgeving noodig. De mogelijkheid van differentieele behandeling van andere landen, ter bevordering van de ruilmogelükheld ten gunste van ons land, moet aanwezig zijn. Spreker betwüfelt evenwel of onze volksver tegenwoordiging wel zulk een rol speelt, dat zij deze maatregelen Iran nemen; althans met de details kan zü zich niet bemoeien. Tenslotte beval spr. aan. het Engelsche voor beeld. waarbij men van de negatieve politiek’ in 1931 is overgegaan tot een positieve tarief- wet In 1932. Spr. uitte de hoop, dat een critische bespre king mocht volgenwü hebben, al moge het vreemd klinken, critiek in dezen tüd mits opbouwende ten zeerste noodig. De heer HENRI HERMANS leidde daarop Eljn onderwerp In en resumeerde dit als volgt: Men kan ervan over tuigd zün, dat de radi cale protectionistische wijziging van handels politiek in geheel de wereld, vooral voor een op vrü ruilverkeer inge steld land als Neder land, rampzalige gevol gen heeft, zonder te aanvaarden, dat even radicale terugkeer tot ongebonden handelsvrij heid in afzienbaren tijd m o g e 1 ük en voor de sociaal-economische be langen der gemeenschap den nagestreefd, dat, in harmonie van belangen, alle takken van volksbestaan worden bevorderd en tot bloei gebracht, om op dezen grondslag op te bouwen een geregelde, heilzame, vrucht bare en absoluut noodzakelijke samenwerking met andere landen, door „doeltreffende con ventie en instellingen.” Met het oog op deze hervorming en de bü- zondere moeilijkheden van onzen tüd, zijn nood- zakeUjk: le. Instelling binnen den kortst mogelüken tüd van den „bü de wet geregelden Economische* Raad, om tn studie te nemen de noodzakelük geworden structureele veranderingen In de eco nomische positie des lands, zulks In verband met te nemen maatregelen van ordening en leiding. 2e. Een zoodanige herziening van de Tarief- wet, dat een meer geregeld ruilverkeer met andere landen kan worden bevorderd en In die wet voor het bedrijfsleven schadelijke fou ten worden weggenomen. 3e. Maatregelen tegen internationale over eenkomsten, die werkloosheid veroorzaken of werkverruiming belemmeren. 4e. Uitbreiding van de Crisis-invoerwet, om bedrijven, die, wegens afweermaatregelen van het buitenland of zeer verminderd .gebruik, in nood verkeeren, een ruimer afzetgebied te ver zekeren op de blnnenlandsche markt. 5e. Spoediger beslissingen op aanvragen om toepassing der Crisis-invoerwet. 6e. Krachtige bestrijding van dumping; dl. Invoer van goederen tegen lagere prijzen dan voor dezelfde goederen in landen van herkomst worden berekend. 7e. Bestrijding van werkloosheid door het weren van buitenlandsche arbeidskrachten. Krachtige propaganda voor het gebruik van goederen van Nederlandschen oorsprong. Wat ons land betreft, In vele opzichten kun nen wü, wat men vroeger nimmer zou hebben gedacht, in belangrijke industrieele behoeften voorzien. De mijnen in Limburg hebben thans een capaciteit, voldoende voor de-> Industrie en de warmtevoorziening In het geheele land; de hoogovens en het bouwbedrijf hebben ons na genoeg onafhankelijk van het buitenland ge maakt Veel te eenzijdig is ons land ingesteld op het ruilverkeer; in het bijzonder de havenstad Rot terdam ondervindt daarvan thans de noodlot tige gevolgen. Wat betreft de bestrüding van dumping, wees spr. er op, dat de communisten een Judasrol speten; eenerzjjds bestrijden zü maatregelen ter belemmering van dumping uit Rusland en Japan ei, anderzijds dulden zü. dat beroepsopruiers op de werkloos geworden Nederlandsche arbeiders worden losgelaten. Russische schoenen worden kf 1 5 1.50 per paar in Duitschland en wellicht via Duitschland in ons land Inge voerd. Katoenen kleedingstukken, compleet af gewerkt, worden uit Japan ingevoerd tegen prüzen. liggen beneden den prijs van de grondstof op de wereldmarkt te New-York. Ook wat de buitenlandsche werkkrachten aan gaat, zün maatregelen noodig; er vertoeven büv. thans ongeveer 140.000 Duitsche werkkrachten In ons land. Gastvrijheid is prachtig, maar zü kan in bepaalde tijden beperkt moeten worden. De politiek van „Lamme Goedzak" Zal thans moeten worden opgegeven. Hierna werd pauze gehouden. Het R. K. Werkliedenverbond In Nederland hield Maandag In een der zalen van den Die rentuin te ’s-Gravenhage een buitengewone Verbondsvergaderlng ter bespreking van de handelspolitiek. De voorzitter, de heer A C. DE BRUIJN, lid der Ee/ste Kamer, heette bü den aanvang In bet bijzonder welkom den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid. Mr. T. J. Ver schuur, den heer Mr. Schaepman als vertegen woordiger van bet Ministerie van Bultenland- sche Zaken en ir. Nobel, als vertegenwoordiger van de Rijkscommissie van advies voor werk verschaffing. Heeft zoo vroeg spr. de arbeidersbewe ging zich wel met de handelspolitiek te be moeien? Is dat. geen zaak, welke men rustig kan overlaten aan de Regeering en haar des kundige voorlichters, aan Industrieelen en aan de leiders van den groothandel? Zulk een redeneering zou in meer dan een opzicht fout zün. Niemand zal betwisten, dat de handelspolitiek van het allergrootste be lang is voor industrie, landbouw en handel. Welnu, met deze termen wordt het geheele productie- en distributieproces aangeduid en het is logisch, dat ook de arbeid in zün vollen omvang zün stem over de te volgen handelspolitiek doet hooren. Maar bo vendien; is het voeren van een Juiste handels politiek niet allereerst voor de werknemers van belang? Het afschuwelüke cüfer van 400.000, dat ongeveer het aantal werkloozen in ons land aangeeft, met daar achter het nog veel grootere cijfer der vrouwen en kinderen van deze werkloozen, geeft het antwoord op ▼raag. Het kan ook zeer gewenscht zün dat In het bijzonder de komende bewindslieden weten, hoe de R. K. arbeidersbeweging oordeelt over de te voeren handelspolitiek. Prof. H. KAAG, van de R K. Handelshoo- een van HUIZEN, 2M M. -y 8.00 Schriftlezing en meditatie 9 00 ihr. G. A. Diepen horst: „Ons schoone Sticht” 9.15 Kwln- tet o. 1. Plet van den Hurk 9.45 J. Molenkamp: ..Noord-West, hier Is het ®*n symphonli best” 10.00 Vervolg concert 10.80 «iel o. 1. v. Morgendienst 11.00 Liederen en piano recital 11.45 H. M Oldenhof: ..Uit het land van Lek en IJasel" 12.00 Politiebe richten 12 15 Utrechtsch StedelUk Or kest o. 1. v. Goudoever 1.00 H. Botter- weg: „Utrecht als markt- en jaarbeurs stad" 1.15 US.O. 2.00 utrechtsch militair Dubbelkwartet o. 1. v. Krastere 2 45 J. de Geit: Veenendaal en omgeving 3.00 Kinderkoor 8.45 L. M. Kalmijn: ..Het bezoek van Willem van Oranje aan Utrecht In 1755” 4.00 Volkszang voor de jeugd 5.15 Concert 6.00 mr. Joh. H. Scheurer: ..De Stlchtsche Vallei” 6.15 Vervolg-concert 7.00 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 730 Politieberich ten 7 45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Propaganda-avond In „TlvoU" te Utrecht 9.16 Persberich ten van het Persbureau Vaz Dtaa te Am sterdam 10 30 Chr. MuzleKyereenlglng „De Bazuin”. DAVENTRY, 1554 M. 1230 Orgelcon cert 105 Concert 3 50 Concert 4 5.05 Orgelconcert (Chopln) 835 Con cert door het BB.C.-symphonle-orkeat o. Wood 10.50 Roy Fox en zijn band. (Elfei), 1446 M. 8.40 Con- M. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 1235 Con cert door het Omroeporkest 12 50 Or- gelrecltal 135 Concert door het om roeporkest 7.40 Populair concert 9.05 Gramofoonmuzlek 9.20 Laboureux-con cert o. 1. v. Henrl Raboud. Niet omschreven zetels. Basten Batenburg, Mr. W. van, Zutfen Beaumont. J. J. A 3L, Gendringen, P. Bot, U. Apeldoorn Brouns v. Besouw, Mevr. W. A., 's-Boech Brulneman, J. A M„ Druten Bulten. G„ Voorhout Charbo. W., Doetlnchem Cruysen, C. A A,. Dreumel Deal. J. M. van. Linden (N.-B.) Deerenberg, A. C. A_. Schoonhoven Dulnisveld. Joh. A., Zoetermeer, P. Haaren, R. van, Wehl Hlllen. Mej. Dr. M. J. W„ Amsterdam Hulshof. A J. B.. Zwolle. P. Kampschöer. G. W„ Monster Keestra, Y„ Culemborg Koeverden, G. W. J. ran. Buren (Gld.) Krootjes, Mr. A H. H. A., Nijmegen Kropman, Mr. G. O. J. D„ Amsterdam Maarseveen, Mr. J. H. ran. Utrecht Meyer, mej. J. M. J. A., Rotterdam Moller, dr. H. W. E., Tilburg gezag en zou nu een gewapend „Partü-gesag" willen Instellen. De heer Vliegen zeide zich te kunnen vereenl- gen met het voorstel van het Partübestuur; Wanneer een aantal partügenooten voor of te gen een .Arbeidersweer” zün, kan het zün nut hebben hierover ran gedachcten te wisselen. Persoonlük is spr. ten sterkste tegen gewapend geweld. Bovendien zou het groote ontevreden heid wekken bü de Fascisten, waardoor zü het oprichten van burgerwachten kunnen motivee- ren. De strüd moet gevoerd worden met geeste- lüke wapens. De heer Zwertbroek uitte zich als voorstander voor oprichting van een .Arbeidersweer” als de- fensleve macht tegen den groetenden Invloed van het fascisme. Ténsiotte beantwoordde de beer J. Oudegeest IMni I opmerkingen van verschillende sprekers en zeide toe, dat de kwestie van de „Arbeiders- 53 weer” zoo spoedig mogelük in den Partijraad 348 zou worden behandeld, hoewel hü zelf geen voorstander van een dergelüke organisatie is. 765 Het congres ging vervolgens met het voorstel 10633 I accoord. Hiermede was bet congres ten einde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5